Jak vyzrát na první stravu děťátka – vše o zdraví

Dítě postupně jí tři až čtyři jídla denně doplněná svačinkami, tedy pět až šest porcí za den. S tím, jak se z něho stává osobnost, jak se zdokonaluje ve svých dovednostech, jak začíná ovládat jemnou motoriku a objevuje svět, netouží po ničem víc, než ochutnat něco z jídelníčku dospělých a samozřejmě s nimi i společně stolovat.

Uděláme mu samozřejmě velikou radost, když ho posadíme k rodinnému stolu a dáme trochu toho, co jíme všichni. S velkou dávkou zvědavosti nadšeně ochutnává nové pokrmy. Tváří se důležitě, je středem pozornosti. A jestli až dosud jíst nechtělo, tak to naše mu prostě chutná.

Předpokládá to ovšem určitou ukázněnost z naší strany: zdravé jídlo, minimálně ochucované. Slané a kořeněné pokrmy jsou pro malé dítě nevhodné. Lze to vyřešit tak, že oddělíme jeho porci dřív, než jídlo dosolíme a okořeníme.

Tuhá strava

Kolem desátého měsíce je vhodné začít zařazovat do jídel tuhé kousky. Když si dítě zvykne na trvale mixovanou stravu, je pak velmi těžké přejít na tužší jídlo, a maminky jsou nešťastné, že ve dvou letech musí stále ještě stravu mixovat.

Tyto děti nezřídka končívají na dětských odděleních jako neprospívající, byť jejich maminky pročetly knihy o výživě od A do Z a dávaly jim jen to nejlepší. Dostávaly totiž často další a další jídla, když jedno nesnědly.

Hlad neměly, jen si z ochutnávání udělaly zábavu.

Jak vyzrát na první stravu děťátka – vše o zdraví Zdroj: Babypoint.cz

Jak ve druhém roce

Ale vraťme se k našemu dítěti, které už snědlo dort s jednou svíčkou. Má rádo tuhé kousky, které se snaží rozžvýkat. Snaha používat lžičku mu dlouho nevydrží a raději se po chvíli zápolení vrací ke svým prstům.

Při jídle samozřejmě nadělá spoustu nepořádku a bude mít papání místo v puse na tvářích, ve vlasech, po stole, na podlaze. Přesto ho v jeho snaze používat lžičku a jíst samo podporujte.

Roční dítě je schopno pít z hrníčku s malým otvorem a s vaší pomocí i z normálního hrnečku.

Nešvary

Nenechávejte dítě, aby si zvyklo chodit s kojeneckou lahví a co chvíli z ní upíjet sladkou šťávu nebo džus. Zabráníte tím nadměrné kazivosti jeho zoubků a zlepšíte jeho chuť k jídlu. Mimo jiné je časté pití sladkých tekutin další možnou příčinou špatného prospívání dětí.

Jídelníček dítěte by měl být pestrý. Neměly by v něm chybět obilniny (chléb, pečivo, těstoviny, rýže), brambory, luštěniny, maso, ryby, drůbež, mléko a mléčné výrobky a samozřejmě ovoce a zelenina jako doplněk prakticky každého jídla.

Jak vyzrát na první stravu děťátka – vše o zdraví Zdroj: Babypoint.cz

Čtěte také:

Dítě by mělo jíst v klidu. U malých dětí je největší riziko vdechnutí jídla.

Mezi potraviny, které může malé dítě vdechnout, patří především ty, které jsou tvrdé, kulaté a nesnadno rozpustné, jako burské oříšky, popcorn, kandované ovoce nebo kousky syrové zeleniny.

Proto je důležité, aby dítě jedlo v klidu, při jídle neběhalo. Oříšky, mandle a jiné podobné potraviny by batole nemělo jíst vůbec.

Pohodové stolování pro celou rodinu

Bývávalo, že děti nesměly stolovat s dospělými, dokud se nenaučily potřebným zvykům. Tento středověk už máme za sebou a dnes už si neumíme představit, že bychom se svým potomkem neseděli u jednoho stolu. Společné snídaně či obědy zvládáme díky jídelním židličkám, které dítě vyzdvihnou na úroveň dospělých.

Za nás je skvělá třeba JOIE MimzySnacker, která je skladná a hodí se i na cesty. Složíte ji zatažením za popruh jednou rukou a pak už zabere jen minimální prostor, protože samostatně stojí. Je z odolných materiálů, potahy má snímatelné a omyvatelné.

Má pětibodové pásy, 3 polohy sklonu zádové opěrky a pultík s držákem nápojů.

Jak vyzrát na první stravu děťátka – vše o zdraví Zdroj: Babypoint.cz

Ke správnému stolování se bude hodit i JOIE Multiply 6in1, která má navíc 6 variant využití. Lze ji rozložit i na samostatný stolek a židličku, aby si mohlo dítě pohrát nebo třeba na stolku kreslit.

Oceníte její snadné ovládání a údržbu (látky jsou omyvatelné a vyjímatelnou měkkou vložku lze vyprat).

Má 5 pozic výškového nastavení, 3 polohy sklonu zádové opěrky a stejně tak 3 pozice nastavení výšky opěrky nohou.

Jak vyzrát na první stravu děťátka – vše o zdraví Zdroj: Babypoint.cz

Některé stoličky dokonce děti využijí až do dospělosti. Takovou je třeba designová jídelní židlička NUNA ZAAZ a je opravdu v mnohém výjimečná, jednou z unikátních vlastností je například nosnost. Usadí se do ní půlroční miminko, ale unese i dospělou maminku, neboť je certifikována až pro 100 kg.

Z toho plyne, že židlička vydrží dítěti minimálně do maturity. K uživatelskému komfortu přispívá pohodlná pěnová vložka, precizní hydraulický mechanismus výškového nastavení židličky i možnost přizpůsobení bezpečnostních pásů, které lze používat jako 3 nebo 5bodové.

Pultík i opěrky rukou lze odejmout a židličku zastrčit pod stůl jako klasickou židli, krytky nohou zabraňují poškrábání podlahy.

S takovými stoličkami bude stolování hračkou, a pokud pořád tápete, pak zkuste prostě dodržovat zásady správného stolování.

Jak vyzrát na první stravu děťátka – vše o zdraví Zdroj: Babypoint.cz

14 zásad stolování dětí:

  1.  Včas, ale ne předčasně začít s nemléčnými příkrmy.
  2.  Kojit nadále, protože mateřské mléko má význam i pro batole.
  3.  Staršímu kojenci jídlo nemixovat, postupně mu přidávat do jídla tuhé kousky.
  4.  Jídelníček má být pestrý, ale ne přeplácaný.
  5.  Když dítě nesní jedno jídlo, nenabízet mu automaticky druhé.
  6.  Dítě do jídla nenutit.
  7.  Dítě má jíst v rodinném kruhu. Předpokládá to zdravou výživu s dostatkem vitaminů a vlákniny.
  8.  Ovoce a zelenina by měla být v každé porci jídla.
  9.  Jídlo rozdělit do 3–4 porcí s 1–2 svačinami.
  10.  Pravidelně snídat!
  11.  Jíst v klidu. U malých dětí je největší riziko vdechnutí jídla!
  12.  Sladké tekutiny jsou pohotovým zdrojem energie, ale jsou jen doplňkem celkové potřeby tekutiny, kterou má tvořit hlavně voda. Nemělo by se zapomínat na mléko.
  13.  Rodiče jsou odpovědni za to, co má dítě na stole a dítě je odpovědno za to, kolik čeho sní.
  14.  Výrobky rychlého stravování, fast food nejsou pro malé dítě vhodné!

Sandra Schmidová: Hubnutí by nemělo být o zákazech, ale o dodání energie a živin tělu

Sandra Schmidová (vpravo): „Sebelépe sestavený jídelníček nepomůže, když bude ležet jen na stole.“
Foto: Prima FTV

Paradoxně zatímco o hubnutí více mluví ženy, poradenství týkající se stravování a redukci tuku častěji vyhledávají muži. A to jak z preventivních, tak zdravotních důvodů vyplývajících z obezity.

Zásadní rozdíl pak vidím v tom, že muž jídlo bere jako fyziologickou potřebu a často o něm vůbec více nepřemýšlí. Cílem je zahnat hlad, doplnit energii a nemá rád pocit omezování se, proto se také muži mnohem raději jako první při hubnutí uchylují ke zvýšení pohybové aktivity než úpravě jídelníčku.

Často se u mužů také setkávám s názorem, že je jídlo vlastně zdržuje. Proto hodně mužů ráno, když nestíhá, tak nesnídá a první jídlo bývá oběd a často pak až večeře. Protože nebyl čas se najíst, vše ostatní mělo přednost.

Obezitoložka radí, jak vyzrát na genetické poselstvíZdraví

Navíc muže z velké části nebaví nakupování potravin, hledání něčeho nového, čtení si při nákupu složení potravin, vaření si jídla, jeho chystání a věnovat mu extra větší pozornost.

Žena nad vším více přemýšlí a více si uvědomuje dopad toho, co jí. A hlavně jí jídlo dokáže daleko více ovlivňovat. Často jídlu přikládá větší „moc“ než jen doplnění energie.

Složení jídelníčku u ženy velmi ovlivňuje její psychické rozpoložení.

Asi tím, že všichni účastníci šli do show dobrovolně a dle motivačních videí, která zasílali, bylo znát, že hodně z nich tuto šanci bralo jako svoji „poslední“. Že větší motivace, než jít do TV, už není a že s pomocí zhubnout zvládnou.

Jenže ono nejde jen o zhubnutí, ale o spoustu dílčích změn – změnu myšlení, nakupování, stravování, pohybu, ale i poskládání si priorit … A tohle vše by nás mělo dovést k tomu, že jako třešnička na dortu bude redukce tuku a zlepšení kvality života, prevence proti metabolickým onemocněním či zlepšení kondice…

A v pořadu se jasně ukázalo, že vnější motivace být v televizi prostě ke změně životního stylu mnohdy nestačí. Každý musí předně chtít sám něco změnit!  Nečekat, že to půjde samo, nebo že to za vás někdo udělá. Sebelépe sestavený jídelníček nepomůže, když bude ležet jen na stole.

Co dělat, když chcete pravidelně cvičit, ale chybí vám motivaceZdraví

Je to stejné jako u všech lidí. Dlouhodobě vyšší příjem energie než je výdej je pro většinu lidí zaručený recept na zvyšování hmotnosti. Vše ostatní je na návycích, které si jednotlivci utvořili.

U někoho je tak nutné omezit sladké nápoje, u jiného omezit návštěvy ve fast foodu, u dalšího naučit se vybírat méně tučné potraviny či zvýšení příjmu vhodných druhů bílkovin.

Hubnutí není o tom nedat si už nikdy v životě čokoládu, ale je třeba vnímat množství, které sníme.

Zajímavé:  Příznaky Mrtvicky U Psa?

Bohužel ne vždy si všechny špatné návyky jedinec uvědomuje. Například neví, že oříšky jsou sice zdravé, ale jen v omezeném množství, protože v sobě mají hodně tuku a tedy i energie.

A je zapotřebí i popřemýšlet, proč se jimi po večerech ládujeme, zda jsme se celý den odbývali a potřebujeme doplnit energii, nebo oříšky jíme bezmyšlenkovitě, protože jsou prostě položené na stole, nebo je jíme, protože „zajídáme“ např. nudu / samotu / stres….

A tohle vše je třeba zjistit a pak se snažit pomoci s konkrétním problémem / situací a naučit se ji řešit jinak.

Sandra Schmidová se svými kolegy z pořadu Tlouštíci

Foto: Prima FTV

Právě takto nepostupujeme vůbec. Nedělíme potraviny na zdravé a nezdravé. Nikdy nejde o jednu potravinu vytrženou z kontextu celého jídelníčku. Snažili jsme se, aby účastníci pořadu pochopili, že to není o zákazech, ale prvotně je vhodné dodat tělu energii a živiny, které jsou pro tělo potřebné.

Protože když tělu nic nechybí a jsme v psychické pohodě, tak není důvod jíst potraviny z hlediska výživy či hubnutí méně vhodné.

Ale je třeba zejména pochopit, že hubnutí není o tom nedat si už nikdy v životě čokoládu, ale je třeba vnímat množství, které sníme.

Zároveň hubnutí neznamená, že máme jíst nějaké speciální potraviny či doplňky stravy. Naopak do jídelníčku je třeba zařadit zcela běžné základní potraviny – minimálně průmyslově zpracované. Naopak vyhýbat bychom se měli průmyslově zpracovaným potravinám (ultra-processed food), ke kterým se často uchylujeme např. když nestíháme a nejsme připravení s vlastním jídlem, kdy víme, co jíme.

Jídelníček, který jsme účastníkům pořadu sestavili, byl rámcový, anebo naopak možností a variant měli velké množství. Cílem je naopak ukázat, co vše jíst máme. Ne, co nesmíme.

Zejména, aby se neuchylovali k žádným extrémům, které nikdy nevedou k dlouhodobému a udržitelnému výsledku. Ač všechny cesty, které slibují rychlé a zaručené hubnutí, zní moc hezky – samozřejmě, kdo by nechtěl mít za měsíc o 10 kg méně – tak si buďte jisti, že tyhle zkratky nikdy nebudou fungovat. Tohle je cesta odsouzená k zániku.

Je třeba si uvědomit, že hubnutí je dlouhodobý proces, kdy je třeba změnit myšlení a pochopit, že všechny změny a úpravy, které uděláme, je třeba dělat již do konce života.

Proto nemá smysl začít 7x týdně cvičit, když to vydržíme měsíc. Kdo si uvědomí, že to není jen o hubnutí, ale o nalezení udržitelné cesty zahrnující jak úpravu jídelníčku, tak začlenění pravidelné přiměřené pohybové aktivity, která nás baví a naplňuje, tak vyhrál.

Jak se vyhnout přejídání při práci z domovaZdraví

Ovládnout svou lenost a udělat si čas na nákupy a přípravu jídelníčku. Lidem se často nechce chystat na celý den jídlo, nechtějí v obchodě trávit tolik času a hledat vhodnější potraviny, brání se vážení porcí a hledají si výmluvy, proč dané jídlo nebude chutnat, proč nemají sílu cvičit, proč si nejsou ochotní ráno přivstat apod.

Je tedy zapotřebí si neříkat, že něco nejde a je to náročné, ale vždy se raději snažit nalézt cestu, jak toho dosáhnout.

Může se vám hodit na Firmy.cz:
  • Poradenství v oblasti výživy

Hlavní zprávy

První příkrm v 5 bodech

  • O tom, jak na první příkrm jsou již napsány stovky článků a já doporučuji pořádně si pročíst tyto rady, než se rozhodnete co a jak. Také doporučuji pořádně zvážit, která informace nalezená na internetu je dobrá a která ne a vyhnout se skupinám doporučujícím sóju či uzeniny pro děti od 6ti měsíců a podobně (to jsem musela zmínit, protože to teď čerstvě „rozdýchávám“ ????
  • Dále velmi doporučuji přihlásit se do fb skupiny „Vaříme zdravě od prvních příkrmů“, kde najdete celé soubory informací nejen o tom, jak s příkrmy začít a jak pokračovat ve zdravém vaření pro děti, ale také informace pro maminky dětí s alergiemi, informace o jednotlivých potravinách a podobně.
  • Ale dost řečí, jdem na to:

Pokud je dítko kojené a dobře prospívá, doporučuje se plné kojení po dobu 6 měsíců (WHO – World Health Organization). Pokud je dítko krmené umělým mlékem (UM), je možno (podle toho, jak dítko prospívá) začít s příkrmy od ukončeného 4 měsíce.

Samozřejmě nejlepší řešení je tedy plné kojení po dobu alespoň 6ti měsíců.

Poté, co začnete dítě přikrmovat je důležité si uvědomit, že PŘÍKRM neznamená, že nahradíte celou dávku mléka. Jde především o to dítě seznámit s novými chutěmi, vůněmi a vůbec s pevnou stravou. Prozatím rozhodně není cílem nahradit pevnou stravou kojení a vést tak dítě k odstavení! (Mateřské) mléko tak stále zůstává hlavní stravou vašeho miminka.

Docela často se setkávám s tím, že se maminky na internetu chlubí tím, že jejich 3měsíční dítko již vesele papá příkrmy. Proč to nedělat?

Předčasné zavádění příkrmů (tj. před ukončeným 4. měsícem věku dítěte) s sebou nese několik rizik. V této době dítě ještě nemá vyzrálý trávící a imunitní systém a složení jeho střevní mikroflóry je také odlišné od starších dětí.

Jeho žaludeční pH není tak kyselé, jako pH dospělého člověka a tak je dítě více náchylné ke množení bakterií.

 Pokud dítě začneme přikrmovat v takto raném věku, dojde k výraznému zatížení ledvin, zvýší se riziko průjmových onemocnění (dítě ještě není dostatečně chráněno proti bakteriálním nákazám), zvýší se riziko rozvoje alergických onemocnění, výrazně se zvýší (až pětinásobně) riziko celiakie. Předčasné přikrmování také s sebou nese riziko methemoglobinéme, čili otravy dusičnany (o methemoglobinémii u dětí se dočtete ZDE), přičemž nejvíce jsou ohroženy děti do 3 měsíců věku.

Jsou dvě možnosti.

  1. První možnost je taková ta klasická a to začít podávat vařenou (nejlépe na páře) zeleninu. Ta se může buď rozmixovat, nebo jen rozmačkat vidličkou. Dítě si tak začne zvykat na „kousky“.
  2. Druhou možností, kterou v dnešní době využívá stále víc maminek je metoda tzv. BLW – Baby led weaning, čili – „dítětem vedené odstavení“ i když se samozřejmě nejedná o rychlé odstavení miminka. V principu jde o to, že se dítěti od počátku podává strava nemixovaná, prostě dostane do tlapky brokolici, mrkev apod. Dítko si s jídlem hraje, ochutnává ho a s jídlem se tak seznamuje. Já jsem touto metodou své dítě nepřikrmovala a zkušenosti s ní nemám, takže vás raději odkážu na stránky, které jsou BLW věnované. Případně, kdybyste chtěly více informací, mohu vás odkázat na maminky, které mají s BLW své zkušenosti. Více info také můžete získat ve výše zmíněné fb skupince.

http://mamain.cz/metoda-blw/

Home

Jsou miminka, která odmítají mixovanou stravu, ale kousky je „baví“ a naopak jsou miminka, která zase neochutnávají vůbec nic, ale ze lžičky jedí hezky.

Nebo spíš čím nezačít a proč…

Rozhodně nezačínejte sladkou kaší, piškoty, lipánky a podobně. Nejde pouze o kvalitu jídla, které miminku předložíte, ale také o to, že ho naučíte na sladkou chuť a můžete si tak zadělat na problém, a to, že vaše dítě pak bude odmítat zeleninu a méně sladké ovoce. Naopak bude vyžadovat pouze sladké chutě.  S tím samozřejmě souvisí spousta věcí, od nedostatečné výživy až po kazivost zoubků….

Takže pokud jste se rozhodly (maminky) pro BLW, pravděpodobně dítku do ručky dáte na páře povařenou mrkev, brokolici a podobně.

Pokud jste se rozhodly mixovat (či mačkat vidličkou), jako první příkrm povaříte nejlépe na páře zeleninu, kterou rozmixujete (rozmačkáte vidličkou) a v porci kterou budete dávat dítěti rozmícháte trošku kvalitního za studena lisovaného oleje. Zbytek můžete zamrazit například v tvořítkách na led.

Jako první zeleninu můžete zvolit cuketu, dýni nebo mrkev, která se ale již pro úplně první příkrm moc nedoporučuje z několika důvodů. Jednak mrkev „staví“, takže bych ji nedoporučovala jako první příkrm pro děti, které mají problémy se stolicí a trpí na zácpu.

Druhá věc je, mrkev je sladká, jinak řečeno obsahuje velké množství sacharidů a nedávala bych ji jako příkrm dítěti, které trpí na kvasinkovou infekci, má atopický ekzém a podobně. Tam bych určitě volila pro první příkrmy spíše zelenou zeleninu, například cuketu.

Když budete dávat dítku cuketu, vždy zkontrolujte, zda není hořká. Pokud by cuketa byla hořká, bez milosti ji vyhoďte a nekonzumujte ani vy a už vůbec ne vaše dítě. (Hořkost cuket zůsobují tetracyklické triterpenoidy zvané kukurbitaciny, které jsou jedovaté.

Zajímavé:  Srdeční arytmie - Vše o zdraví

Nezničí se vařením,takže se jimi můžete přiotrávit, více na toto téma ZDE).

Mezi první příkrmy já osobně nedoporučuji podávat ani brambory (brambory nejsou nijak extra výživné, obsahují hlavně škrob, sacharidy a zelené či naklíčené obsahují toxin solanin, takže takové brambory do dětského jídelničku určitě nepatří. Brambory jsou také velmi často chemicky ošetřovanou plodinou, stříkají se před sklizní, dále se ošetřují proti klíčení (tzv. chemické retardanty) atd, takže pokud dítěti podáváte brambory, vybírejte pečlivě).

První příkrm dítěti podejte dopoledne. Napoprvé sní jednu až dvě lžičky (některé děti více, některé nic), obrňte se trpělivostí. Do příkrmu můžete přidat také trochu mateřského mléka. Poté dítě nakojte, resp. podejte UM.

Jeden druh zeleniny podávejte 3 až 4 dny, aby se stihly projevit případné problémy, jako je kožní reakce, zácpa, zvracení…. Poté můžete k vyzkoušeným druhům zeleniny, které vaše dítko dobře snáší přidat další. (Příklad – 3 dny dýně, 3 dny cuketa, 3 dny mrkev, 3 dny mrkev a brokolice apod…)

Zeleninu zavádějte do jídelníčku dítěte zhruba tři týdny až měsíc, poté můžete začít přidávat maso a žloutek. Podrobnější informace najdete v odkazu uvedeném na konci článku.

To je věčné téma. Asi záleží na každé mamince, jak se rozhodne. A co byste měla vědět, než se rozhodnete, jaká jsou rizika a výhody? (a nebudu mluvit o tom, jestli si ušetříte práci, když koupíte skleničku, protože uvařit první příkrm je opravdu záležitost chviličky).

  1. Dusičnany: Všude se dočítáme, že hlavním problémem při prvních příkrmech jsou dusičnany a tak je lepší dávat skleničky. Dusičnany mohou u miminek způsobit takzvanou dusičnanovou methemoglobinémii, ovšem toto riziko hrozí hlavně dětem do 3 měsíců, kdy dítě ještě nemá vyzrálý trávící systém. U starších dětí okolo 6m se uvádí, že toto riziko již nehrozí. Více o methemoglobinémii a dětech si můžete přečíst ZDE.
  2. Pesticidy: Pravdou je, že dnes se zelenina (i ovoce) pěstuje tak, že se používá velké množství pesticidů. To já osobně vidím jako mnohem větší problém, než dusičnany, i když u nás v ČR docela dobře funguje Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která kvalitu potravin kontroluje. Nicméně nelze zkontrolovat každou mrkev, to je jasné. Proto pokud nemáte vlastní zdroj, doporučuji pro první příkrmy koupit zeleninu v bio kvalitě. Dnes se již dá koupit zelenina v bio kvalitě v řetězcích Lidl, Billa a podobně, nebo přes společnosti nabízející bedýnky.
  3. Skleničky: Pokud se rozhodnete pro skleničky, měla byste se vždy podívat na složení, a to i když je na skleniččce uveden věk, od kterého je „vhodná“. Je dobré vyvarovat se doslazování, škrobu, soli, koření a různých Eček, které do prvních příkrmů opravdu nepatří. Navíc nemáte vždy jistotu, z jaké zeleniny je příkrm ve skleničce připraven.
  4. Srovnání: Chuťově se jídlo ze skleničky nedá s doma vařeným jídlem srovnat, nemluvě o tom, že některé skleničky mají trvanlivost roky…. Nehledě na to, že je velký rozdíl, jestli vaše dítě vidí, že jídlo se prostě „objeví“ ze skleničky, nebo vás vidí vařit. Mám ověřeno, že to má velký vliv na přístup dětí k jídlu v pozdějším věku.

Pozn. S přípravou příkrmů vám také mohou pomoct spotřebiče k tomu určené, například parní hrnec Avent pro první příkrmy, nebo v novější verzi 4v1 nebo Beaba parní vařič a mixér a podobně, na mojí zkušenost s parním hrncem Avent se můžete podívat ZDE.

Mnohem více informací o prvních příkrmech najdete třeba ZDE a v již uvedené fb skupině vaříme zdravě od prvních příkrmů, kde se můžete také na cokoli ohledně stravy pro děti zeptat.

https://www.modrykonik.cz/zavadeni-detskych-prikrmu/

Zdravé a vyvážené svačinky pro děti? Inspirujte se u Zdravé 5

Správně sestavená svačina dodá dítěti energii na celé dopoledne, podpoří soustředění ve škole, a zároveň vytvoří návyk pravidelného stravování, které je jednou z nejdůležitějších věcí. Na co bychom měli dávat pozor, při přípravě svačiny do školy, nám prozradila Alena Paldusová z projektu Zdravá 5, který je realizován Nadačním fondem Albert.

Vyhněte se jednoduchým cukrům

Jednoduché cukry jsou asi největším strašákem dnešní doby. Zřejmě každý alespoň tuší, že bychom neměli cukr konzumovat v nadměrném množství. Sladkosti by rozhodně neměly být součástí každodenního jídelníčku dětí.

Jednoduché cukry sice zajistí rychlý přísun energie, stejně tak rychle však přichází únava a potřeba dát si cukr další. V případě, že má vaše dítě problém s pozorností,  velmi pravděpodobně za to může také nadbytek jednoduchých cukrů.

„Sacharidy by měly děti přijímat převážně v komplexní formě, a to například z brambor, rýže, pečiva (straší děti také z celozrnného pečiva) nebo luštěnin.

Jednoduché cukry, které tělu dodají rychle energii, dětem dávejte převážně ve formě ovoce, které je zároveň bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu,“ říká Alena Paldusová a doporučuje: „Dopoledne je ideálním časem pro konzumaci ovoce. Doplňte proto dopolední svačinku dítěte také o kousek ovoce, a to klidně každý den.“

Naučte děti jíst zeleninu

Pokud dáte dítěti do svačinky ovoce, zřejmě nebudete mít problém s tím, aby ho snědlo. Ovoce dětem chutná díky své sladké chuti. Větším oříškem pro malé strávníky bývá konzumace zeleniny.

„Zeleninu by však děti měly přijímat ve větším množství než ovoce, protože obsahuje méně jednoduchých cukrů, a naopak více vlákniny,“ radí Alena Paldusová a dodává: „Pokud vaše děti nemají příliš rády syrovou zeleninu, zkuste jim připravit třeba lahodnou pomazánku nebo polévku, která bude obsahovat zeleninu v rozmixovaném stavu.

“ Zkuste také společně s dětmi vytvořit nějaký zajímavý obrázek ze zeleniny a určitě uvidíte, jak na zeleninku ve tvaru autíčka budou mít najednou mnohem větší chuť!

Nepřehánějte to s celozrnnými potravinami

Celozrnné potraviny a výrobky z nich obsahují velké množství vlákniny. Ta je sice pro zdraví prospěšná a potřebná, ale nic se nesmí přehánět. U malých dětí může nadměrné množství přijaté vlákniny snížit vstřebávání některých minerálů a vitamínů z potravy.

„Děti by měly sníst tolik gramů vlákniny, kolik je jim let plus pět. Pro desetileté dítě je tedy ideálním množstvím maximálně 15 gramů vlákniny za den. Pro malé děti je vhodnější bílé pečivo nebo kváskový chléb,“ říká Alena Paldusová.

Ideální svačinkou tak může být například sendvič vytvořený z plátků kváskového chleba.

Nezapomínejte na bílkoviny

Bílkoviny jsou základní stavební látkou pro lidský organismus. Pro zdravý růst a tedy i správný vývoj dítěte jsou naprosto nezbytné.

„Každá vyvážená svačinka by tak měla obsahovat i zdroj bílkovin, kterým může být třeba kousek šunky, plátek tvrdého sýru, vajíčko, tvaroh nebo neslazený jogurt, který dochutíte například čerstvým ovocem,“ vyjmenovává Alena Paldusová a pokračuje: „Zdrojem rostlinných bílkovin mohou být luštěninové pomazánky, oříšky nebo semínka.“

Co k pití?

Zapomeňte na slazené limonády. Ty obsahují velké množství jednoduchých cukrů. Může to být až 30 kostek cukru v 1 litru limonády. Základem pitného režimu u dětí by měla být neperlivá a neslazená voda.

Vhodnými nápoji jsou také neslazené čaje, čerstvá vymačkaná šťáva z ovoce nebo 100% džusy, které bychom však měli naředit půl na půl s vodou.

Nezapomeňte ke svačince vždy přibalit i pitný režim, který podporuje hydrataci, trávení a celkové správné fungování organismu.

Připravte vyváženou svačinku společně s dětmi

Nechte se překvapit tím, jak šikovné a nápadité děti jsou při přípravě jednoduchých svačinek. Když si děti jídlo samy připraví, bude je také o to více bavit ho jíst. Inspiraci pro jednoduché recepty najdete na stránkách https://www.zdrava5.cz/pro-deti/zdrava-strava. Jak si správně vybírat potraviny nebo jaký vliv má jídlo na jejich zdraví učí děti ve školách i školkách odborné lektorky projektu Zdravé 5. Program, který zaštiťuje Nadační fond Albert, je pro školy i školky zdarma.

Strava dítěte a strava dospělého? V tom by měl být sakra rozdíl!

15.02.2018 | 12082x Shlédnutí | Andrea Vašáková | Zdraví, Strava, Děti, Čtení na víkend

Strava je základ. Jíme od narození až po stáří a po celou dobu jsme na stravě závislí. V průběhu růstu, dospívání či stárnutí se ale nároky našeho organismu na příjem živin mění.

A tomu bychom měli adekvátně přizpůsobit i jídelníček. Nedostatek, nadbytek nebo nevyváženost stravy totiž může mít nepříjemné následky v podobě vzniku různých nemocí.

Jaké jsou tedy všeobecné nutriční potřeby v konkrétních etapách života?

Začneme postupně a podíváme se na to, jaké by měly být zásady stravy v nejmladším věku života. Dítě se od narození dynamicky vyvíjí a roste. A nedostatky ve výživě mohou negativně ovlivnit vývoj organismu i jeho zdraví, a to následně i v dospělém věku.

U kojenců je nejpřirozenějším zdrojem výživy mateřské mléko. Obsah všech živin a ostatních důležitých látek pro správný vývoj a růst je v něm zcela dostačující. Pokud kojené dítě dobře prospívá a matka má dostatek mléka, doporučuje se kojení v maximálně možné délce. S tím, že během 6.

měsíce věku dítěte je dobré zavádět také pravidelné příkrmy.

Zajímavé:  Alergie Na Bílkovinu Kravského Mléka U Kojenců?

Novorozenci: Od mateřského mléka po kaši
 

V případě nedostatečnosti kojení je možné dle doporučení ESPGHAN (Evropská společnost pro pediatrickou gastroenterologii, hepatologii a výživu) a EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) zavést nemléčné příkrmy od konce 4. měsíce věku dítěte.

Pokud z nějakého důvodu kojení možné není vůbec, je nutné v prvních 3 měsících zavést náhradní mléčnou novorozeneckou stravu vhodnou pro daného novorozence. Objevení zoubků u dítěte je signálem, že tělo potřebuje pro svůj vývoj i další živiny.

A je tedy dobré kromě kojení zavést i příkrmy v podobě kaší a mixované stravy, která podle stáří dítěte může (a později musí) obsahovat i kousky. Jídlo by mělo obsahovat různé druhy zeleniny, ovoce, ale i žloutek, maso a oleje.

Vyvarovat bychom se měli soli, cukru a různým kořenícím přípravkům. Je důležité, aby si dítě zvyklo na přirozenou chuť jednotlivých surovin.

S kojením to není tak jednoznačné
 

Studie prokázaly, že kojení je prevencí rozvoje alergických onemocnění pro další období života. Ovšem na druhou stranu oddalování expozice (vystavení dítěte případným alergenům) a restrikce (vědomé omezování styku s potenciálně alergenními potravinami, např.

lepek nebo laktóza) kojence vede v rozvinutých zemích k vyššímu výskytu potravinových alergií a autoimunitních onemocnění, jako např. celiakie. Správný rozvoj imunitního systému a imunitní tolerance vyžaduje opakovanou expozici alergenům z vnějšího prostředí v kritickém období, které je označováno jako tzv. okno imunologické tolerance.

Toto období začíná nejdříve v 17. týdnu a končí 26. týdnem biologického života dítěte.

Batolata a předškoláci: Rostou a sílí, to znamená bílkoviny
 

Výživa batolat a dětí v předškolním věku by měla reagovat na vývoj a růst daného dítěte. Děti v tomto věku nejen rostou, ale především také velmi sílí. To znamená, že se zvyšuje podíl jejich svalové hmoty, a proto potřebují dostatek kvalitních a plnohodnotných bílkovin. Děti mezi 3.

a 4. rokem věku by měly dostávat dávky asi 40–50 g masa za den, děti do 6 let pak 60–80 g masa za den. U výrobků z masa je nutné hlídat obsah soli, který je u zpracovaných masných potravin většinou výrazně vyšší, než je pro děti zdravé.

Se solí opatrně
 

Vysoký příjem soli (respektive sodných iontů) i v tomto věku navíc negativně ovlivňuje riziko pozdějšího rozvoje hypertenze (zvýšený krevní tlak). WHO (World Health Organisation) ve svých doporučeních upozorňuje na to, že příjem soli by měl být co nejnižší.

Horní hranice příjmu pro předškolní a školní děti je 2 g soli za den, maximální příjem pro dospělé je pak 5 g soli za den (pro představu: 1 čajová lžička je cca 7 g soli). Hranice pro děti do 4 let stanovena není, příjem by měl být minimální.

Při úvahách nad příjmem soli (tedy NaCl) je nutné uvědomi si, že sodík se přirozeně nachází v celé řadě potravin. Nikoli jen v kuchyňské soli, která se přidává do výrobků a pečiva, nebo si s ní solíme uvařené jídlo. Bohatým zdrojem sodíku jsou například brambory, některé luštěniny, ryby nebo slepičí vejce.

I tento přirozený obsah sodíku se totiž počítá do celkového denního příjmu.

Naučte děti pít vodu
 

Pro děti je velmi důležitý také dostatečný příjem vápníku, fosforu a k tomu i vitaminu D, aby byla zajištěna dobrá mineralizace kostí a správný růst. Omezit bychom měli i příjem slazených nápojů, které se mohou u dětí podílet na vzniku a rozvoji obezity a diabetu.

Místo různých šťáv a limonád je lepší naučit děti pít vodu nebo neslazený ovocný čaj. Ke svačině můžeme přidat porci ovoce, která sice obsahuje také cukry, ovšem společně s vlákninou a vitaminy a bude proto mnohem zdravější náhradou za sladkou limonádu.

Školáci si více všímají toho, jak se jí doma
 

Děti školního věku si významně všímají toho, jak se jí doma, a tyto návyky si následně osvujují. Podle vzorců nastavených doma si tedy vytváří své vlastní, které je pak budou ovlivňovat po celý život. Negativní dopady může mít přílišný shon a nedostatek času nebo rozptylování se během jídla, například televizí či knížkou.

Aspoň jednou denně v klidu a hlavně spolu
 

Pro ideální nastavení modelu stravování u dětí se doporučuje, aby rodina stolovala společně a v klidu alespoň jednou za den. A aby skladba jídel byla pestrá a vyvážená. Dále je také dobré dbát na pravidelný pitný režim.

Bylo prokázáno, že ranní nedostatečný příjem tekutin může vést k velmi mírné dehydrataci, což může způsobit u dětí zvýšenou únavu, nepozornost nebo bolest hlavy. Rychleji jim vysychají sliznice a zvyšuje se tím riziko infekce dýchacích cest, může se vyskytnout i zácpa.

Prevencí všech těchto obtíží by měl být ranní příjem alespoň 250 ml tekutiny (nejlépe vody) a následný pravidelný pitný režim během dne.

Strava školních dětí by měla být pestrá s dostatečným příjmem vitaminů a minerálních látek. Naopak by se měly vyvarovat konzumaci sladkostí, které jsou plné cukru a často i tuku, čímž zvyšují riziko obezity, cukrovky a zubního kazu. Dětem bychom neměli podávat ani příliš smažených jídel a uzenin, které kromě přídatných látek obsahují také velké množství soli.

Puberta? Kluci a holky to mají s jídlem jinak
 

Výživa v dospívání už pak musí kopírovat fyziologické nároky daného jedince a více se také projevují mezipohlavní rozdíly. Důležitý zůstává dostatečný příjem vápníku kvůli zdraví kostního aparátu.

U dívek se mohou objevit zvýšené nároky na příjem železa kvůli jeho ztrátám v průběhu menstruace.

U chlapců je naopak důležitý dostatečný příjem vitaminů skupiny B pro správný vývoj svalové tkáně.

Šidit bychom se neměli ani v dospělosti. A jíst adekvátně ke svému rytmu
 

Po ukončení vývoje a růstu organismu v dospělosti bychom měli dbát především na kvalitu přijímané potravy, její vyvážené složení a také na to, aby adekvátně odpovídala našemu životnímu rytmu i energetickému výdeji.

Jak v průběhu času naše tělo stárne a opotřebovává se, je opět nutné to zohlednit v jídelníčku.

Organismus staršího člověka již potřebuje, vzhledem k častému úbytku funkční svalové hmoty, menší množství energie, ale při zachování vyrovnaných poměrů jednotlivých složek potravy.

Jíst zdravě a mít kvalitní život i ve stáří
 

U starších lidí je potřeba zaměřit se na dostatečný příjem zinku, který je nezbytný pro udržení imunitních funkcí organismu. Jeho vstřebávání se totiž může s věkem zhoršovat. Neméně důležitý je i dostatečný příjem vápníku a vitaminu D pro udržení zdraví kostí a prevence osteoporózy.

Důraz by měl být kladen také na kyselinu listovou, které jsou prevencí rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, deprese a demence. Zapomínat by starší lidé neměli ani na vitamin C (kyselina askorbová), který je důležitý zejména pro syntézu kolagenu (složka kostí, šlach, chrupavek a cévní stěny.

Je také důležitým antioxidantem.

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že nezáleží až tak na období života, ve kterém se zrovna nacházíme. Strava je pro naše zdraví a kvalitní život totiž důležitá vždycky. A všechno se nám to celý život pěkně sčítá.

Čím kvalitněji a vědoměji se budeme stravovat a pečovat o své celkové zdraví, tím více oddálíme fyzická trápení v podobě civilizačních, neurologických onemocnění či problémů s pohybovým aparátem. A náš život tak bude kvalitnější a bohatší.

Článek byl napsán v odborné spolupráci s Mgr. Zuzanou Chmátalovou a za použití níže uvedených zdrojů.

Ivarson A, Hernell O, Stenlund H, Persson LA. Breast-feading protect against celiac dinase. Am J clin Nutr 2002; 75: 914-921.

European Food Savety Authority (EFSA), EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA). Scientific opinion on the appropriate age for introduction of complementary feeding of infants. EFSA Journal 2009; 7:1423.

Agostoni C, Decsi T, Fewtrell M, et al. ESPGHAN commmitee on Nutrition. complementary feeding: a commentary by the ESPGHAN Commitee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2008; 46:99-110.

Norris JM, Barriga K, Klingensmith G, et al. Timing of initial cereal exposure in infancy and risk of islet autoimunity. JAMA 2003; 290:1713-1720.

Publikace Společnosti pro výživu: Výživa a potraviny pro zdraví z. s., Praha 2016. ISBN 978-80-906659-0-3.

Doporučení pracovní skupiny dětské gastroenterologie a výživy ČPS pro výživu kojenců a batolat, Česko – Slovenská Pediatrie 2014; 69(1):1-3.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector