Kinetóza u dětí – co dělat? – vše o zdraví

Kinetóza u dětí – co dělat? – vše o zdraví

Aby vás během cesty autem s malým dítětem nepotkala nečekaná překvapení, je třeba se opravdu dobře připravit. A k nepříjemným důsledkům cestování patří i nevolnost.

Nevolnost během cestování, nebo také kinetóza, je stav, který je vyvolán zpravidla vibracemi o velmi nízké frekvenci, které působí na lidský organismus.

Mezi nejčastější projevy patří pocit na zvracení, zrychlené dýchání, bledost, studený pot, zvýšená tvorba slin, únava, příp. závratě a později i zvracení, které ovšem nepřináší úlevu. Velmi často trpí kinetózou právě děti, dokonce mnohem častěji než dospělí. A není výjimkou ani to, že může postihnout i zvířata.

Sledujte chování dítěte

Pokud během cesty zpozorujete u sebe nebo u dětí takové příznaky, pak raději zastavte na bezpečném místě, vystupte z vozu, napijte se, osvěžte se a projděte se chvilku na čerstvém vzduchu (to samé platí i pro děti). Jestliže se nacházíte v danou chvíli zrovna na dálnici nebo na jinak nevhodném místě pro zastavení, pak se snažte o plynulou jízdu bez zjevné změny rychlosti a prudkého brzdění či zatáčení.

Víte-li, že vy nebo vaše děti máte tento problém, pak se na cestu náležitě připravte. Do sáčku si vložte namočený ručník, kapesník či textilní plenu, ta vám pomůže při osvěžení během cesty. Na škodu jistě nebudou ani pytlíky na zvracení.

Lidem trpícím nevolností při cestování se nedoporučuje si za jízdy číst, pozorovat pohyby za oknem apod., protože ke zhoršení nevolnosti významně přispívají i zrakové vjemy, tj. např. pohupující se horizont nebo písmenka v knize.

TIPY na cestu:

•    Dbejte na udržování čerstvého vzduchu ve voze.
•    Před cestou se posilněte lehkým jídlem a tekutinami.

•    Hodinu před cestou si vezměte preventivní léky (po poradě s lékařem).

Kinetóza / Rozhovory, články

Příčina kinetózy tkví v našem rovnovážném, tzv. vestibulárním ústrojí – to je velmi malý párový orgán, který se podobá hlemýždi a nachází se ve vnitřním uchu. Tento orgán nás informuje o poloze celého těla a je nezbytný pro udržení rovnováhy.

Problém (tedy kinetóza) nastane, pokud mozek dostává rozdílné informace o tom co vidí (tedy z oka) a o tom, co cítí (tedy z vestibulárního ústrojí).

Typické je to právě při jízdě autem nebo autobusem: sedíte, nehýbete se, ale váš rovnovážný systém zaznamenal pohyb kupředu, často i nahoru/dolů (pokud jedete Českem, kde se rovný povrch vozovky téměř nevyskytuje), a ještě se díváte z bočního okénka, čímž způsobíte ve vašem vestibulárním systému vjem, že se vaše hlava otáčí dokola.

Nebo naopak sedíte, sledujete upřeně jeden bod – třebasedačku před vámi, nebo čtete knížku, ale vaše tělo vnímá pohyb. A pak rozdíl v tom, co vídíte a cítíte způsobí podráždění nervů, klesne vám tlak, zblednete a je vám špatně od žaludku. Máte kinetózu. A jak se projevuje?

Projevy kinetózy

Nejčastěji se projevuje jako nevolnost, to známe asi všichni. Dítě nebo dospělý může být bledý, potit se, mít závrať a bude-li tento stav trvat delší dobu (pojedete delší trasu), bude nejspíš zvracet. Po zastavení pohybu kinetóza obvykle rychle odezní.

Co s tím?

Kinetózu jako takovou nelze léčit. Lze jí ale úspěšně předcházet: můžete-li, cestuje v noci. Dítě bude spát. Ve spánku se kinetóza nevyskytuje, protože máme zavřené oči a mozek tak nedostává rozdílné informace z oka a z vestibulárního ústrojí.

A při cestě přes den? V autobuse nebo autě je vhodné posadit dítě dopředu, kde nejsou tak velké otřesy a může sledovat cestu před sebou. Určitě také znáte volně prodejný lék Kinedryl proti kinetóze. Na trhu jsou ovšem i jiné přípravky ve formě tablet, bonbónů nebo žvýkaček.

Podávají se asi půl hodiny před jízdou a pak podle délky trasy v určitých intervalech. Existují také homeopatika na kinetózu (Cocculine). Ta by se měla podávat již večer před jízdou a potom opět podle délky cesty. Více vám o nich prozradí naše odbornice z homeopatické poradny.

Stejně dobře proti nevolnosti ovšem fungují také zázvorová lízatka.

Při jízdě dostatečně větrejte. A také by děti před a při jízdě neměly jíst. Pro případ nouze mějte s sebou vždy po ruce pytlík.

Kinetóza není nemoc, nepotřebuje tedy neodkladnou lékařskou péči. Pozoruhodné je, že při častějším cestování kinetóza postupně odeznívá. Trpět kinetózou můžete i při jízdě vlakem nebo lodí. Té, která vzniká právě při jízdě lodí, se pak říká mořská nemoc.

Kinetózu významně ovlivňuje psychika. Snadno se tak může stát, že se vám nebo vašemu dítěti udělá špatně, už jen když do auta nastoupíte.

Platí to ale i obráceně – podáte-li dítěti bonbón, nebo třeba vitamin a budete mu tvrdit, že je to ten lék a že teď už mu špatne nebude, nejspíš mu opravdu špatně nebude.

Někteří jedinci jsou ke kinetóze zkrátka náchylnější, jiní jsou naopak velmi odolní. I my se s kinetózou potýkáme. Osvědčilo se nám větrat, nedívat se do tabletu nebo knížek, ale dopředu. Při dlouhé trase děláme často přestávky.

S jídlem je to u nás složité – jakmile sedneme do auta, ozve se zezadu „Mami, co budeme jíst?“ Preventivně proto s sebou vozíme právě Kinedryl. Zázvorová lízátka u nás nemají šanci, právě proto, že to jsou lízátka a také pro lehce pálivou chuť zázvoru.

To naše děti nerady.

A co vy, maminky,  jaké máte zkušenosti s nevolností z cest? Trpíte jí vy, nebo vaše dítě? Co se vám osvědčilo? Budeme rády za vaše reakce! Ostatní maminky je jistě také ocení.

Kinetóza – jak zmírnit nemoc z pohybu?

 • Kinetózou nejčastěji trpí děti v rozmezí 2 a 12 let. Dále také nastávající matky a ženy v období menstruace.
 • Kinetóza může být i důsledek jízdy na pouťových atrakcích.
 • Lidé, kteří jsou na tento problém citliví, by během jízdy dopravním prostředkem neměli sledovat mobilní telefon ani číst knihu.
 • Pokud se vám udělá špatně, je dobré zavřít oči a trochu zaklonit hlavu. Pomáhá také čerství vzduch.
 • Zajímavé je, že kojenců se kinetóza vůbec netýká.
 • S nepříjemnou nevolností se může člověk setkat i ve formě „mořské nemoci“, kdy si tělo nedokáže zvyknout na nepřirozené pohyby lodi na vlnách.

Bývá vám během cestování dopravním prostředkem špatně od žaludku i přesto, že jste nic špatného nejedli? Pak nejspíš trpíte kinetózou, což je stav, který vyvolává žaludeční nevolnost a zvracení. Nejčastěji se tak děje během jízdy autem, vlakem či lodí, vyskytnout se však může i za jízdy na pouťových atrakcích.

Zkrátka vždy, když rovnovážné ústrojí vnímá pohyb a oči jsou naopak přesvědčeny, že sedíme na místě.

Spousta lidí se s kinetózou alespoň jednou za život setkala, někteří jí trpí pravidelně. Jedná se o stav, který vyvolává žaludeční nevolnost a zvracení bez toho, aniž by člověk byl nemocný nebo měl otravu jídlem.

Zajímavé:  Antibiotika v kombinaci s ostatními léčivy – vše o zdraví

Na vině je totiž nesouhra mezi očima a rovnovážným ústrojím.

Zatímco zrak mozek přesvědčuje, že sedíme na místě, například na zadní sedačce auta, rovnovážné ústrojí nacházející se ve vnitřním uchu zaznamenává pohyb.

Co je to rovnovážné ústrojí?

Abychom lépe pochopili, na jakém principu vzniká kinetóza, musíme nejprve porozumět tomu, jak funguje rovnovážné ústrojí. Nachází se ve vnitřním uchu a slouží k vnímání a udržení rovnováhy, registruje navíc veškerý pohyb. Na základě funkce se dělí na statické a kinetické.

Statické ústrojí

Statické ústrojí nám pomáhá udržovat rovnováhu a je zodpovědné za vzpřímený postoj. Hraje navíc podstatnou roli při koordinaci pohybu hlavy a očí. Toto ústrojí je uloženo v kulovitém a vejčitém váčku, který je vyplněn endolymfou.

Ve váčcích se pak nachází malá políčka s epitelovými buňkami, které na svých koncích mají jemné vlásky. Přímo nad nimi se nachází velké množství vápenatých krystalků, které plní velice důležitou roli při změně polohy. Pokud člověk pohne hlavou, krystalky se vlivem gravitace posunou a dráždí přítomné buňky.

Tím dojde ke změně tlaku a tahu. Takto vzniklý vzruch je pak veden přímo do mozečku.

Kinetické ústrojí

Kinetické ústrojí je umístěno v ampulích polokruhových kanálků. V každé z ampulí se nacházejí epiteliální buňky s dlouhými vlásky. Ty jsou drážděny rotačním pohybem hlavy, který uvádí do pohybu endolymfu, kvůli čemuž dochází k vychýlení smyslových buněk a jejich podráždění.

Kdy ke kinetóze dochází?

Tento stav se typicky objevuje při jízdě v dopravních prostředcích, velice často u lidí, kteří si za jízdy čtou, sledují telefon anebo film. Nevolnost se tak typicky dostavuje během cestování:

 • Autem
 • Autobusem
 • Lodí
 • Letadlem
 • Vlakem

Velice často je také následkem jízdy na pouťových atrakcích nebo na velbloudech, kdy se tělo nepřirozeně kýve. Za kinetózu je považovaná také „mořská nemoc“, kdy se tělo není schopné vyrovnat s nepřirozeným pohupováním lodi ve vlnách.

Proč je následkem toho, když oči nespolupracují s vnitřním uchem, nevolnost, odborníci zatím nevědí. Existuje však teorie, která říká, že zmatenost smyslů mozku signalizuje otravu organismu. Ten se toxické látky z těla následně snaží vyloučit zvracením.

Příznaky kinetózy

Kinetóza může probíhat v mírné i těžké formě. O poznání častěji jí například trpí ženy v období menstruace nebo nastávající maminky. Týká se rovněž malých dětí, nejčastěji od 2 do 12 let. Novorozence naopak vůbec netrápí. Mezi nejčastější příznaky kinetózy patří:

Jak kinetóze předejít?

Stejně jako jiným stavům a nemocem, i kinetóze se dá zčásti předejít. Doporučuje se například volit vždy místo v přední části dopravního prostředku, kde nedochází k tak silným vibracím a pohybům jako v zadní části.

 Ideální je sedět přímo vedle řidiče, kdy má cestující s kinetózou možnost sledovat horizont před sebou, čímž nepříjemnému pocitu na zvracení předejde. V případě autobusu by se měl dotyčný vyvarovat také sezení přímo nad koly vozu.

Nevolnost pak umocňuje i natočení hlavy proti směru jízdy.

Před jízdou by citliví jedinci neměli konzumovat těžká a mastná jídla, která žaludek sama o sobě dráždí. Nedoporučuje se ani čtení knihy či sledování obrazovek, ať už mobilního telefonu či různých přenosných zařízení. To nesouhru mezi očima a vnitřním uchem ještě více umocní.

Pokud jste na kinetózu citlivější, zkuste raději sedat za volant. U jedinců, kteří řídí, se nepříjemný pocit zpravidla neprojevuje, a to z toho důvodu, že se sami považují za činitele pohybu. Mají navíc skvělý výhled na horizont před sebou. Tudíž pohyb dobře registrují i oči.

Pokud se u vás nepříjemný stav již projeví je dobré:

 • Mírně zaklonit hlavu
 • Zavřít oči
 • Otevřít okno nebo zapnout klimatizaci
 • Zastavit a projít se
 • Soustředit se na jiný podnět, než je nepříjemný stav, například na zpívání s dětmi

Co proti kinetóze pomáhá?

Jelikož se nejedná o nemoc, ale o okamžitý stav organismu, nelze kinetózu vyléčit. Pomocí léků však můžete alespoň zmírnit její příznaky.

Pokud plánujete delší cestu a bojíte se, že by se u vás kinetóza mohla vyskytnout, můžete sáhnout například po Kinedrylu. Mějte ale na paměti, že má tlumivé účinky.

Po jeho konzumaci proto budete unavenější a cestu dost možná prospíte.

Pomoci může také přípravek známý jako Travel gum. Jedná se o žvýkačku, která se žvýká zhruba 15 až 30 minut před cestou, a to po dobu alespoň 10 minut. Je ovšem vhodná pouze pro děti starší 15 let, dávku navíc můžete opakovat až po uplynutí 6 hodin.

Pokud nechcete sahat po chemických preparátech, můžete zkusit například zázvor. A to jak stoprocentně přírodní, tak ve formě lízátek či bonbónů. Počítejte však s tím, že přírodní léčba není tak účinná jako ta chemická.

Co dělat, když dítě nesnáší cestování? Prevence a léky! | Žena.cz

Každý rok v době dovolených řešíte stejný problém? Jak zvládnout cestu s dětmi, když je jim v autě špatně? Aby vaše putování nebylo takovým utrpením, připravili jsme pro vás možnou prevenci, jak nevolnosti předejít a přehled léků, které pomohou, když už není zbytí.

Nepříjemné šimrání v žaludku, bolest hlavy, návaly či závratě. Jsou vám tyto příznaky povědomé? Ano, jde o kinetózů, nevolnost při cestování. Mozek je zmatený z různých signálů, které vnímá přes oči a orgán rovnováhy se to snaží vydržet. V případě selhání dojde k nevolnosti a nejhůř k zvracení. Jak s tím bojovat?

11 tipů, jak nevolnosti u dětí předejít

 • Prázdný žaludek není dobrou volbou. Je lepší začít s malým jídlem, vhodné jsou suchary či chleba.
 • Cestujte v noci, kdy má rovnováha přestávku a reaguje tak mnohem méně. V nejlepším případě váš potomek celou jízdu prospí.
 • V jiném dopravním prostředku (letadlo, loď a další) si zvolte místo uprostřed, tam jsou pohyby nejmenší.
 • Své děti nechte koukat z okna ve směru jízdy. Sledujte vzdálené věci, jako jsou hory či mraky. Můžete spolu hrát hru na počítání nebo si představujte, co se za tvary ukrývá.
 • Zastavujte minimálně každé 2 hodiny, aby měl žaludek dostatek času se uklidnit a sníst něco hodně malého bez drncání a zatáčení. Tělo i hlava také potřebují čerstvý vzduch.
 • Pro rozptýlení nechte zapnutou příjemnou hudbu nebo si společně prozpěvujte.
 • Za žádnou cenu nenechte své děti při cestě číst (hlavně ty, které trpí kinetózou).
 • Zvolte pohodlné oblečení, které nesmí nikde svírat. V tomto případě méně znamená více.
 • Buďte ohleduplní, pokud v autě běžně kouříte, s dětmi na to raději zapomeňte.
 • Jsou-li potomci odrostlejší, nechte je žvýkat žvýkačku nebo cucat bonbón. Ideální jsou osvěžující příchutě máty, citronu nebo zázvoru.
 • Na dlouhou cestu se vydejte odpočinutí.

Léky mějte u sebe! Jak je užívat?

Není třeba si hrát na hrdiny. Pokud víte, že i přes prevenci dojde k nevolnosti, přichystejte si léky. Jsou volně prodejné a mají antiemetický účinek.

Nejčastěji se u kinetózy používá dimenhydrinat (Travel-gum) nebo moxastin (Kinedril).

Zajímavé:  Dietní jídelníček - vše o zdraví

Léky jsou vhodné jen pro krátkodobé podávání, při používání déle než 3 dny je nutné se poradit s lékařem.

 • děti od 2 do 6 let by měli dostávat jen 1/4 tablety
 • děti 6-15 let 1/4 až 1/2 tablety

První dávku přichystejte 60 minut před začátkem cesty. Při dlouhé trase můžete podání 2x zopakovat po 3 hodinách. Pozor na Kinedryl = nepodávejte ho dětem do 2 let.

Čtěte také: Nevolnost psů při cestování autem: Tipy a rady!

Travel-gum (žvýkačky proti nevolnosti) účinkuje super rychle, a tím je možné lék použít až ve chvíli, kdy se objeví první příznaky. První úleva nastupuje už po 15 minutách a vydrží 3 hodiny.

V České republice ale koupíte jen Travel-gum 20 mg, což je dávka vhodná pro dospělé a mladistvé ve věku od 15 let. Pro děti menší dávku 10 mg seženete jen v zahraničí.

Dimenhydriant se dobře snáší, jen způsobuje velkou únavu.

Vrhněte se na homeopatika

Chcete-li svým dětem ulevit, přesto nechcete sáhnout po lécích, pak využijte sílu homeopatik.

Klasickým prostředkem proti nevolnosti je Cocculus indicus, Borax, Tabacum, Borax 15CH nebo 30CH se dávkuje 5 granulek před cestou nebo v jejím průběhu při zhoršení.

Podobně se užívá i Cocculus 9CH nebo Tabacum 9CH (5 granulí před cestou). Homeopatický lék Cocculine se bere i večer před odjezdem a pak 2 tablety každou hodinu. Tabletka se nechá volně rozpustit v ústech.

Přírodní prostředky se nejlépe užívají s jídlem a dostatkem tekutin. Jejich složení není nijak překvapující, zázvor nebo extrakt z něho či máta jsou dvě věci, které dokážou uklidnit rozbouřený žaludek.

Když se nedaří nevolnost zažehnat

Když nastane akutní případ a zvracení se jen tak nevyhneme, je nutné zajet co nejrychleji na parkoviště a dopřát si čerstvý vzduch. Nechte své děti hluboce dýchat ústy. Snažte se na ně mluvit a rozptýlit je. Dodejte organismu dostatek vody a něco slaného na křupání.

Náš tip: Proč strávit dovolenou na Kapverdských ostrovech?

Dostaví-li se bolest hlavy nebo studený pot, pomůže vlažný obklad na čelo a zátylek. Ať vyrážíte kamkoliv, mějte připravené plastové sáčky pro případ, že nenajdete včas odpočívadlo.

zdroj: mojelekrana.cz

Jak bojujete s kinetózou u dětí vy? Máte nějaké zajímavé a praktické rady? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 • Dětský pláč patří k nejhorším zvukům, lidé ho nesnášejí
 • Recepty a projímadla aneb Jaký máte vztah k jídlu?
 • Recepty, rady i fígle pro správné grilování hovězího

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Polívka: Srdcaře odmítající seriály, neznám. Uklidnil jsem se, ale doutná to ve mně | Video: Martin Veselovský

Kinetóza. Jak se připravit na cestování s dětmi

Kinetóza je nepříjemný stav organizmu ve většině případů spojený s cestováním v dopravních prostředcích, objevuje nejčastěji u dětí ve věku 4–10 let. Vzniká zpravidla při přepravě autem, autobusem, lodí, vlakem a letadlem.

Letní prázdniny, během kterých děti často cestují, jsou obdobím, kdy je s těmito obtížemi nutno počítat.  Během přirozeného pohybu, jako je chůze a běh, se kinetóza nevyskytuje.

Pokud se její příznaky objeví za těchto okolností, je potřeba absolvovat lékařské vyšetření, protože příčinou může být skutečné onemocnění.

Lidský organizmus je vybaven systémem udržování rovnováhy těla. Ten se skládá ze smyslových orgánů – zraku, vestibulárního aparátu vnímajícího změny polohy těla ve vnitřním uchu a sluchu. Tyto informace jsou pak v mozku.

Následkem konfliktu mezi informacemi z jednotlivých analyzátorů dochází k rozvoji nepříjemných pocitů a projevů, které označujeme jako kinetóza. Jsou jedinci, kteří jsou tento konflikt schopni zvládnout úplně, jiní částečně a někteří vůbec. Prakticky dochází při kinetóze ke konfliktu mezi informací, kterou poskytuje zrak, např.

o stabilní situaci před cestující osobou a kolem ní uvnitř dopravního prostředku, a mezi informací vestibulárního aparátuo vibracích obvykle velmi nízké frekvence při horizontálním a vertikálním pohybu. Vyhodnocení těchto informací je pro ústrojí rovnováhy obtížné a matoucí.

 Kinetóza vzniká i v situacích opačných, kdy je naše tělo v klidu, ale pozorujeme jiný pohyb. Například pozorujeme proud vody pod mostem, na kterém stojíme, nebo trojrozměrnou projekci v kině. 

Režimová preventivní opatření

 • vyloučení dopravního prostředku, který kinetózu u osoby vyvolává,
 • odpočinek a dostatečný spánek před cestou,
 • konzumace lehké stravy před cestou, zejména pak vyloučení čokolády, sýrů a uzenin
 • vyloučení konzumace sycených nápojů,
 • výběr místa v dopravním prostředku, jeho rezervace- ​​​v autě na předním sedadle, kde může během jízdy sledovat horizont před sebou (dítě ale splňovat podmínku věku a výšky nebo mít sedačku);- v autobuse v místě nejmenších vibrací, tedy ne nad koly, a ne v zadní části, ale ideálně na prvních sedadlech s výhledem před sebe na horizont;- ve vlaku po směru jízdy;- v letadle v přední třetině kabiny;- na lodi ve střední třetině na dolní palubě, pokud možno s výhledem z okna.
 • preference cestování v noci – systém rovnováhy je méně aktivní, je snadnější usnout;
 • zavřít oči během jízdy (vyloučení vjemů ze strany zrakového analyzátoru);
 • soustředit se na jiný podnět, než je náš nepříjemný stav, zpívání s dětmi, slovní hry;
 • vyloučení čtení za jízdy, sledování mobilu nebo tabletu (vyloučíme tím fixaci zraku na jedno místo);
 • vhodné mikroklima v dopravním prostředku (ventilace, nižší teplota, proudění vzduchu);
 • častější zastávky během cesty s procházkou, fyzickou aktivitou
 • vybavení neprůhledným pevným sáčkem a vlhčenými ubrousky pro případ selhání preventivních opatření.

Farmakologická preventivní opatření

Kinedryl podávaný 60 minut před cestou, při dlouhé cestě možno opakovat po 3 hodinách.

Promthazin, který způsobuje sedaci a spánek, cestující cestu prodříme nebo prospí.

Travel gum, žvýkačku je možno podávat pro prevenci a terapii kinetóz pro mladistvé od 15 let a dospělé, účinná látka se vstřebává sliznicí úst, nemusí se polykat, kontraindikován u gravidních a kojících. Doporučuje se 10 minut žvýkat 15–30 minut před cestou, pak vyplivnout, pokud se přesto obtíže vyskytnou, použít ještě jednu perorální gumu, další může být použita až po 6 hodinách.

V prevenci kinetóz je možné použít i přírodní prostředky, jako je zázvor, např. zázvorové žvýkací bonbóny a zázvorové žvýkačky.

MUDr. Petr Žáček, MBA – pediatr z kliniky Canadian Medical

Chci přípravky proti nevolnosti

Proč se vám dělá špatně, když si v autě čtete?

Foto: Nicoleta Ionescu, Shutterstock.com

Potká vás na moři, na silnici i ve vzduchu. Dělá se vám nebo vašim dětem špatně v autě, autobuse či třeba ve vlaku? Kinetóza neboli nemoc z pohybu je častý problém. Jak se mu vyhnout a jak rychle zahnat nepříjemné příznaky, když už se objeví?

Závratě, vyčerpání, zvedání žaludku, nutkání zvracet, slinění, potíže s dechem, bolest hlavy… Tak se projevuje nemoc z pohybu, známá jako kinetóza či cestovní nevolnost.

Nejčastěji postihuje malé děti a těhotné ženy, přichází rychle a dokáže pořádně znepříjemnit jakékoliv cestování.

Proč je vám při jízdě autem, autobusem, vlakem, v letadle nebo na lodi tak špatně? Na vině je konflikt smyslů.

Jedete autem, sledujete míhající se krajinu za oknem a je vám dobře. Pípne SMS, skloníte oči k telefonu, chvíli čtete a situace se rázem změní.

Zajímavé:  Hyalutidin - vše o zdraví

Proč? Vaše smysly se dostaly do konfliktu: oči vidí jednu věc, svaly cítí druhou a vnitřní rovnovážné ústrojí v uších detekuje třetí. Mozek se s tolika smíšenými signály nedokáže srovnat a vás začnou přepadat závratě.

Nemoc z pohybu totiž nastává, když se pohyb, který vidíte, liší od pohybu, který cítíte.

Foto: Nicoleta Ionescu, Shutterstock.com

Když se smysly dostanou do konfliktu, udělá se vám špatně

Zásadní roli při kinetóze hraje vnitřní ucho. Jeho součástí je rovnovážný orgán, který slouží k detekci pohybu a zrychlení. Je velmi citlivý a posílá mozku informace, co se kolem děje. Mozek signály převezme a zpracuje. Pokud mu dohromady nedávají smysl, zpracovat je nedokáže – a to se projeví nevolností.

V autě máte pocit, že se pohybujete, ale oči a uši nevnímají, že byste někam šli. Když navíc shlédnete dolů ke knize nebo na displej telefonu, kde čtete malá písmenka, zatímco periferně vnímáte za oknem se míhající krajinu, mozek úplně zmatete. Vyplácí se vyřadit jeden ze smyslů, a to nejlépe zrak.

Proto je šikovné cestovat za tmy, a pokud tuto možnost nemáte, zkuste si nasadit spací masku nebo oči jednoduše zavřete.

Pokud se nevolnost přece jen dostaví, naštěstí většinou rychle odezní. Obvykle stačí, když si zvyknete na houpavý pohyb charakteristický pro ten či onen dopravní prostředek nebo i kolotoč.

Chcete vidět, jak odcházející kinetóza vypadá? Podle Hany Matějovské Kubešové, přednostky interní kliniky, geriatrie a praktického lékařství z Brna, je to krásně vidět, když s partnerem odcházíte z kolotoče: „Zkuste se vzájemně podívat do očí v okamžiku, kdy kolotoč zastaví a vy poněkud nejistě a zeširoka scházíte dolů – uvidíte cukavé pohyby očí do strany, které postupně zmizí současně s pocitem nejistoty v chůzi.“

Nemají se problémy k odchodu? Zkuste je zastavit několika jednoduchými triky, které fungují a přitom vás nijak nezatíží.

 • Relaxujte – Zavřete oči a zaměřte pozornost na něco jiného než na to, jak vám je špatně. Sledujte dech, dýchejte zhluboka nosem, počítejte si. Zkrátka se pokuste zklidnit.
 • Sledujte stabilní objekt – Jste-li na lodi, dívejte se na obzor. V autě upírejte pohled na čelní sklo.
 • Žvýkejte čerstvý zázvor nebo mátu – Zázvor je v lidovém léčitelství od nepaměti využíván k léčení nevolnosti. Chuť i vůně máty zase uklidňují.
 • Stiskněte akupresurní bod – Nachází se na šířku třech prstů pod zápěstím na vnitřním předloktí mezi dvěma šlachami. Opakovaně stimulujte oblast čtyři pět sekund a měli byste brzy pocítit úlevu. Tento akupresurní bod se běžně používá k úlevě od nevolnosti, podráždění žaludku, kinetózy, syndromu karpálního tunelu a bolesti hlavy.

Foto: frantic00, Shutterstock.com

Žvýkání máty nebo alespoň mentolové žvýkačky zklidňuje a tiší nevolnost

Potíže obvykle odejdou stejně rychle jako přijdou – a to buď ještě během cesty, nebo po jejím ukončení. „Jako prevence proti nevolnosti při cestování může posloužit i lék, který ocení zejména rodiče pro děti, které na kinetózu trpí,“ radí pražská biochemička Michaela Bebová. Účinná léčiva jsou dostupná nejen ve formě tabletek, ale také jako žvýkačky či lízátka.

Michaela Bebová také doporučuje necestovat na lačný žaludek a případnou nevolnost lehce zajíst něčím slanějším. Sladké pokrmy mohou nevolnost jen zhoršit. Pomoci může také mentolový bonbon či žvýkačka.

Pokud vás navzdory všem opatřením závratě, bolesti hlavy či na hrudi, zhoršení sluchu či zvracení trápí často a i několik hodin po ukončení cesty, poraďte se s praktickým lékařem.

Bojíte se létat? Tyhle perfektní fígle vás strachu zbaví navždy.

Poradny pro Vaše zdraví

Ať jedete na chalupu nebo k moři, vezměte s sebou dobře vybavenou lékárničku.  A pokud zůstáváte doma, může vám tento návod pomoci k vytvoření domácí lékárničky.

Přehlednou tabulku všech léků, které by jste mohli potřebovat najdete k vytištění ZDE »

Poruchy trávení mohou potkat každého z nás

Je tedy potřeba mít s sebou jak léky na průjem, tak i na zácpu a neměli byste ani zapomínat na přípravky proti pálení žáhy, nadýmání a na poruchy trávení.

Při cestování lze střevní infekci předejdeme častým mytím rukou. Praktický je antibakteriální gel bez použití vody.

Cestovní nevolnost neboli kinetóza Vás nebo Vaše děti mohou potrápit už na cestě, tak je lépe mít po ruce účinnou pomoc.

Bolest a teplota nás může překvapit i na dovolené

Nejčastěji přicházejí běžná onemocnění jako nachlazení nebo bolest hlavy. Mějte proto s sebou  přípravky proti bolesti a teplotě, pastilky proti bolesti v krku, nosní kapky a kapky proti kašli. Přibalte i teploměr.

Ošetření ran a úrazy

Do každé lékárničky patří desinfekce na kůži. Pro základní ošetření drobných oděrek, škrábanců a podvrknutých končetin by součástí lékárničky měla být pinzeta, nůžky, náplasti různých velikostí, obvazy, obinadlo.

K namazání bolestivého místa lze použít místní protizánětlivý lék. Určitě oceníte přípravek na spáleniny, odřeniny a puchýře, jakým je například HemaGel.

Využít ho můžete kdekoliv, protože malá tubička vám nezabere místo v lékárničce ani v kabelce.

Plísně a kvasinky

Mykotická onemocnění nohou můžeme předejít použitím preventivného spreje na nohy a obuv. Koupání, pobyt v mokrých plavkách, nošení syntetického prádla – všechny tyto faktory nahrávají  zvýšenému výskytu kvasinkových onemocnění, proto by neměl chybět ani osvědčený přípravek na její léčbu. Stejné faktory mohou způsobit i zánět močových cest.

Opalování

Při cestování nezapomeňte také přibalit kvalitní opalovací přípravky s odpovídající UVA/UVB ochranou. Pokud byste si nevěděli rady, jaký krém si máte vybrat, tak Vám rádi pomůžeme. Důležité je chránit i pokožku na rtech.

K těmto účelům slouží tyčinky na rty s UV faktorem. Samozřejmě po delším pobytu na slunci je potřeba večer pokožku dostatečně hydratovat. K tomu slouží krémy po opalování.

Kdybyste to náhodou s pobytem na slunci přehnali,  není od věci přibalit mléko či sprej s obsahem panthenolu.

Alergie

Nezbytností je přípravek na alergické reakce k celkovému a místnímu podání. Pomohou např. po bodnutí hmyzem, „kopřivce“ ze sluníčka či cizokrajného jídla nebo při alergické rýmě. Pokud jde o komáry, kteří nám dokážou pěkně znepříjemnit spaní, je dobré přibalit repelent a B-komplex, který doplní potřebu vitamínů skupiny B a navíc částečně chrání proti komárům.

Závěrem

Nezapomeňte na léky, které běžně užíváte a to včetně příbalové informace. Mohlo by se stát, že daný lék ztratíte a léky mají v cizině jiné prodejní názvy.

Podle příbalové informace Vám může lékárník nabídnout alternativu. Stejné léky totiž mohou mít v každé zemi odlišný obal i název nebo dávkování.

Při kompletaci lékárničky je dobré zkontrolovat, do kdy jsou léky použitelné a při jaké teplotě se mají skladovat.

Tyto informace nejsou náhradou za odbornou lékařskou péči a nemají podporovat užívání léků.

Nezbývá než popřát příjemnou dovolenou a štastný návrat domů!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *