Klouby – Vše o zdraví

Pohyb a cvičení Klouby - Vše o zdraví

Publikováno 19. září 2016

Klouby - Vše o zdraví

Bolesti kloubů v celém těle mohou mít mnoho důvodů a není dobré tento příznak podceňovat. Tento problém může postihnout prakticky kohokoliv a nezáleží přitom zda jste senior, matka na rodičovské dovolené, či člověk, který většinu dne prosedí v kanceláři. Jednou z častých příčin, které mohou poškodit klouby je také sport.

Sport je zdraví prospěšný, ovšem pokud jej neděláte správně, mohou trpět některé části organismu. Zejména se to týká kloubů, které jsou při sportu výrazně namáhány. Basketbal, fotbal, tenis, ale třeba také běh nebo obyčejný jogging.

Často ale také cvičení ve fitness a posilování. Tyto a mnoho dalších sportů prospívají našemu zdraví, ale zároveň opotřebovávají chrupavky.

Riziko toho, že dojde k poškození kloubů se stupňuje s přibývajícím věkem, ale samozřejmě může takto trpět i mladý člověk.

Jak poznáte poškozený kloub?

Nejčastějším ukazatelem, který vám napoví, že s klouby není něco v pořádku, je bolest. Bolest kloubů signalizuje, že je něco v nepořádku a je vhodné něco dělat (nebo právě spíše nedělat). Ta se může objevovat při sebemenší zátěži a prohlubovat se.

Pokud jde o narušení chrupavky, bude zřejmě bolest silnější a zaděláváte si na artrózu. Dalším prvkem, který vás upozorní na zhoršující se kvalitu kloubů mohou být křeče, třes a další únava pohybového aparátu, či ranní ztuhlost klubů.

Žádný z těchto průvodních jevů bychom neměli ignorovat.

Přípravky s kolagenem pro lepší zdraví kloubů najdete například na této stránce.

Klouby - Vše o zdraví

Pravidelným cvičením můžete posílit svaly a tudíž snížit riziko bolesti kloubů v celém těle v budoucnu.

Jak předejít potížím s klouby

Pokud chcete předejít bolestem kloubů, je dobré pravidelně cvičit a držet si zdravou životosprávu. Pravidelné cvičení a protahování posiluje svaly, čímž si vypěstujete spolehlivou podporu kostry a samozřejmě kloubů.

Tělo navíc bude lépe snášet zátěž a nedá vašim kloubům možnost, aby zlobily. Vůbec zdravý životní styl pomáhá prevenci před poškozením kloubů. Patří sem mimo jiné také posilování imunity.

Díky silné obranyschopnosti budete méně náchylní k napadení nejrůznějšími viry a infekcemi, které kloubům výrazně škodí.

Pozornost bychom měli věnovat I výběru zdravé obuvi, či matrace, na které budeme spát. Vhodné jsou přitom například matrace s paměťovým efektem.

Co je kolagen?

Další možností jak poškození kloubů předcházet je příjem kolagenů, které představují výživu kloubních tkání a pohybového aparátu vůbec.

Kolageny jsou ve vodě nerozpustné bílkoviny, které jsou stavebním kamenem vazů, chrupavek, ale také kostí. Tělo si kolagen vyrábí samo, ovšem s přibývajícími léty se tato schopnost snižuje. Zjednodušeně řečeno vysychají vazy.

Kolagen je potom v takovém případě možné dodávat alternativními cestami (kapsle, nápoje a podobně)

Nebojte se cvičit

Pravidelné cvičení a zdravá životospráva pomohou nejen proti bolestem kloubů, ale zvýší kvalitu života všeobecně. Pokud se chystáte začít cvičit po delší době, nebojte se zeptat trenéra, či lékaře, jak nejlépe začít.

Jak na krátkodobé bolesti kloubů

Pokud se nejedná o nic závažného a víte, že klouby bolí jen krátkodobě, doporučuje se zůstat v klidu. Zejména potom partie, ve kterých se bolavý kloub nachází, by měla zůstat ušetřena vyšší zátěži. Dobré je také dát si teplou koupel a klouby prohřát. Pokud bolest trvá delší dobu – vyhledejte lékaře.

Klouby - Vše o zdraví

Štítky: bolesti, bolesti zad, cvičení, záda

Bolest kloubů: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Klouby - Vše o zdraví

Jako kloub označujeme pohyblivá spojení jednotlivých kostí těla. Díky nim můžeme hýbat jednotlivými částmi těla. V lidském těle je přes 300 kloubů, z nichž některé jsou párové a podle tvaru se dělí do různých skupin (kulové, kladkové, válcové, elipsoidní, sedlové, čepové, ploché a tuhé), podle počtu kostí, které se v kloubu spojují je dělíme na jednoduché a složení. Bolest kloubů patří mezi nejčastější zdravotní problémy, se kterými pacienti navštěvují lékaře.

Nejčastěji si pacienti stěžují na bolesti velkých kloubů, jako jsou kyčelní, kolenní, loketní nebo ramenní klouby, které jsou nejvíce namáhané a nejvíce používané.

Mezi nejčastější příčiny bolesti kloubů patří degenerativní změny (například artróza, deformační spondylóza nebo osteochondróza) a úrazy, ale může být i jedním z příznaků autoimunitních či dědičných onemocnění (jako jsou například sklerodermie, revmatoidní artritida nebo Bechtěrevova nemoc) či jiných chorob (například fibromyalgie, dna, nádory nebo záněty kostí a kloubů, apod.).

  • Někdy je bolest kloubů doprovázena dalšími příznaky, jako jsou otoky a ztuhlost.
  • I když většinou bolesti kloubů nevyžadují urgentní hospitalizaci v nemocnici, jedná se o nepříjemný stav, který silně narušuje každodenní život pacienta a je jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti.
  • V tomto článku popisujeme nejčastější příčiny bolesti kloubů a možnosti jejich léčby a prevence.

Příčiny bolesti kloubů

Existuje mnoho různých příčin bolestí kloubů, přičemž mezi ty nejčastější patří degenerativní změny, poranění nebo přetěžování kloubů a autoimunitní choroby, jako jsou revmatoidní artritida nebo Bechtěrevova nemoc.

Artróza a další degenerativní onemocnění kostí a kloubů

Artróza patří mezi nejčastější příčiny bolesti kloubů a postihuje všechny klouby v těle. Většinou se první příznaky tohoto onemocnění přihlásí po 40. roce věku, ale někdy může artróza a s ní spojená bolest v kloubu propuknout i dříve, zejména u lidí, kteří si v minulosti kloub nějakým způsobem poranili (například při autonehodě, sportu, pádech či jinak) nebo prodělali operace kloubů.

Artróza obvykle postupuje pomalu a nejčastěji postihuje:

  • kyčelní klouby (coxartróza)
  • kolenní kloub (gonartróza)
  • ramenní kloub (omartróza)
  • klouby zápěstí (artróza karpálních kůstek nebo kořenového kloubu palce – rhizartróza)

Při artróze dochází nejprve ke snížení kloubní štěrbiny (někdy může být asymetrické, což naruší dynamiku kloubu) a postupně se objeví další degenerativní změny, jako jsou okrajové osteofyty (kostní výrůstky), kostní cysty a poškození chrupavky, které se projeví změnami kosti pod chrupavkou (takzvaná subchondrální skleróza). V těžkých případech a u hodně namáhaných kloubů, jako je například kyčelní kloub, může dojít až k oploštění hlavice kyčelního kloubu a dalším problémům.

Klouby - Vše o zdraví

Častou příčinou bolesti kloubů jsou degenerativní a zánětlivá onemocnění kloubů nebo úrazy

Jako deformační spondylózu označujeme degenerativní změny meziobratlových plotének na páteři, které ztrácí pružnost a dochází k jejich snížení. Toto onemocnění je často spojeno s artrózou meziobratlových kloubů (spondyloartróza) a může být jednou z příčin chronických bolestí zad, zejména ve vyšším věku.

Ostatní příčiny

Mezi další příčiny bolestí kloubů, mimo jiné, patří:

  • zánět tíhových váčků kolem kloubů (burzitida)
  • porušení struktury kloubního pouzdra as tím spojené problémy (například Bakerova cysta)
  • revmatoidní artritida: jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém náš vlastní imunitní systém začne ničit struktury na povrchu kloubů, což vede k bolestem, chronickému zánětu a hromadění tekutin (výpotku) v kloubních štěrbinách
  • další autoimunitní a chronická onemocnění, jako jsou systémový lupus erythematodes, Bechtěrevova nemoc (ankylozující spondylitida), lupénka (psoriáza) nebo fibromyalgie.
  • záněty šlach (tendinitidy)
  • dna
  • některá infekční onemocnění, jako jsou například chřipka, hepatitida (zánět jater) nebo příušnice
  • záněty kostí nebo kloubů
  • přetěžování (nadměrné namáhání) kloubů
  • poranění kloubů
  • nádorová onemocnění (primární nádory kostí nebo metastázy do kostí)
  • osteoporóza
  • sarkoidóza
  • křivice (rachitida)
  • chondromalácie pately (běžecké koleno)
  • sklerodermie – chronické onemocnění charakterizované ztrátou pružnosti kůže, do které se ukládá nadměrné množství kolagenu. Kůže je pak tuhá a tvrdá, což, mimo jiné, způsobuje bolesti kloubů při pohybu

Příznaky

Pokud bolest kloubů neustává nebo se váš stav zhoršuje, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Stejně tak, byste měli vyhledat lékaře, pokud se, spolu s bolestí kloubů, objeví následující příznaky:

  • otok, zčervenání nebo ztuhnutí měkkých tkání v okolí kloubu a/nebo pokud je kůže v okolí kloubu teplá na dotyk
  • bolest trvá déle než 3 dny
  • horečka bez jiné zjevné příčiny

Pokud se objeví následující příznaky, měli byste si zavolat záchranku nebo navštívit urgentní příjem nejbližší nemocnice:

  • utrpěli jste závažné poranění kloubů například při autonehodě nebo pádu
  • kostra končetin se zdá deformovaná nebo je postavení v kloubu nestandardní
  • kloub je zcela nepohyblivý a nemůže pohybovat postiženou končetinou či částí těla
  • bolest je tak silná, že nereaguje na volně prodejné léky, jako je ibuprofen nebo paracetamol.

Diagnostika

Diagnostikou onemocnění pohybového aparátu se zabývají ortopedové. Součástí diagnostiky je odebrání anamnézy a fyzikální vyšetření zaměřené na funkční vyšetření jednotlivých kloubů.

Pro zjištění rozsahu degenerativních změn se používají další vyšetření zobrazovacími metodami, a to zejména rentgen, vyšetření na CT (počítačová tomografie) nebo na magnetické rezonanci (MRI). Někdy může pomoci i ultrazvukové vyšetření měkkých tkání v okolí kloubů (například pro zjištění přítomnosti výpotku nebo při podezření na Bakerovu cystu).

Klouby - Vše o zdraví

Magnetická rezonance hraje v diagnostice bolestí kloubů důležitou roli

V případě podezření na autoimunitní onemocnění vám lékař odebere krev a odešle jí na laboratorní vyšetření revmatologických či zánětlivých faktorů (lidské leukocytární antigeny – HLA, CRP, prokalcitonin, apod.). Součástí vyšetření krve je také stanovení počtu jednotlivých krevních elementů (červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky). Odborně se takovému vyšetření říká krevní obraz.

Léčba

Léčba bolesti kloubů vždy závisí na vyvolávajícím onemocnění. Vzhledem k tomu, že nejčastější příčinou bolesti kloubů jsou nevratné degenerativní změny, jako je artróza, není možné se bolesti kloubů úplně zbavit, ale můžete přijmout například opatření na zmírnění bolesti a/nebo v rámci prevence:

  • před cvičením nebo sportovními aktivitami nezapomeňte na řádné rozcvičení (prohřátí svalů před cvičením a protažení svalů po skončení cvičení)
  • udržujte si tělesnou hmotnost ve zdravém rozmezí
  • buďte fyzicky aktivní a věnujte se technikám nebo cvičení se střední zátěží (například rychlá chůze půl hodiny denně, plavání, jízda na kole, apod.)
  • na zmírnění bolesti užívejte volně prodejné léky (například nimesil, paralen nebo ibuprofen). Jestliže bolesti do 3 dnů neodezní nebo přetrvávají i přes užívání léků proti bolesti, vyhleedejte lékařskou pomoc.
  1. V případě, že výše uvedené postupy nepomáhají, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
  2. Možnosti léčby bolestí kloubů jsou chirurgické a konzervativní a závisí na vyvolávající příčině onemocnění.
  3. Pokud je příčinou bolesti kloubů bakteriální zánět, může vám lékař předepsat antibiotika.
  4. U autoimunitních chorob se užívají léky na zmírnění zánětu a potlačení reakce imunitního systému (například kortikoidy).
Zajímavé:  Amyotrofická Laterální Skleroza Příznaky?

V případě, že je bolest kloubů způsobena artrózou, závisí léčba na stupni postižení. Při lehčích formách může pomoci cvičení (rehabilitace) a léky, při těžších formách artrózy vám lékaři mohou doporučit umělé kloubní náhrady (totální endoprotéza).

U traumatických poranění kloubů se používají různé druhy osteosyntéz (spojení zlomených kostí kovovým materiálem, jako jsou zevní nebo nitrodřeňové dlahy, hřeby – například proximální femorální hřeb – PFN u pertrochanterických fraktur stehenní kosti nebo dráty).

Pokud je bolest kloubu způsobena útlakem (například přítomností patologické tekutiny v kolenním kloubu nebo jinde), provádí se punkce (vypuštění tekutiny dutou jehlou).

Prognóza bolesti kloubů

Prognóza bolesti kloubů závisí na vyvolávající příčině. U degenerativních postižení kloubů je po implantaci umělé kloubní náhrady prognóza dobrá. U ostatních onemocnění, včetně nádorových, závisí prognóza na tom, jak se daří zvládat tato základní onemocnění.

Co si z článku odnést?

Nejčastější příčinou bolesti kloubů jsou degenerativní změny, jako je artróza nebo deformační spondylóza, které se často objevují ve středním a vyšším věku, v důsledku přirozeného opotřebení kloubů.

Bolest kloubů může být způsobena také zánětlivými chorobami (záněty kloubů, šlach a kostí), nádorovým onemocněním (kostní metastázy nebo primární nádory) a dalšími chorobami (fyibromyalgie, ankylozující spondylitida, psoriáza, sklerodermie, dna).

Léčba bolesti kloubů závisí na vyvolávající příčině.

Lékaře byste měli vyhledat vždy, pokud se bolest v postiženém kloubu neodezní do několika dnů a/nebo pokud se příznaky zhoršují, nebo se objeví symptomy, jako je horečka, otok, ztuhlost nebo zčervenání měkkých tkání v okolí kloubu.

Jak cvičit pro zdravé klouby seniorů?

Zdraví kloubů je pro naše zdraví velmi důležité hlavně proto, že starosti s nimi omezují téměř veškerou naši aktivitu a zažíváme díky nim nemalé bolesti.

Proto je potřebné se o ně starat nejenom správnou životosprávou, ale také vhodným cvičením. Vše, co pro své klouby uděláte, se vám mnohonásobně vrátí.

Dnes vám poradíme vhodné cviky pro jejich posílení, ale také uvolnění a rozpohybování.

Klouby - Vše o zdraví

Velmi vhodné jsou cyklické pohyby, tedy chůze nebo jízda na kole, kdy se kloub promazává a dostává tak potřebnou výživu pro své fungování. Pohyb by měl být rozmanitý, bez velkých nárazů či nucených pozic

Pohyb je i navzdory počínajícím bolestem kloubů základním krokem k jejich udržování v kondici. Pohybem samotným se klouby neposilují, ale posilují se svaly, které je upevňují.

Velmi vhodné jsou cyklické pohyby, tedy chůze nebo jízda na kole, kdy se kloub promazává a dostává tak potřebnou výživu pro své fungování. Pohyb by měl být rozmanitý, bez velkých nárazů či nucených pozic. Ideální je v tomto směru také plavání, nordic walking a také hodiny jógy.

Pokud však třeba milujete běhání a nemíníte přestat, hledejte řešení – pořiďte si kvalitnější boty a běhejte po měkkém povrchu. Hlavně se pohybu zcela nevzdávejte.

Cvičení udržuje v kondici, ale musíte si vybrat správně

Cvičením lze své klouby déle udržet flexibilnější a silnější tak, abyste zabránili bolestem i ve vyšším věku. Navíc své tělo udržujete v kondici a nedochází tak k příbytku váhy, ale spíše k jejímu úbytku.

Zdravý úbytek váhy napomáhá kloubům v tom smyslu, že je vaše váhá zatěžuje mnohem méně. Ztráta každých 1,5 kilogramů zmírní tlak na vaše bederní klouby až o téměř 3 kilogramy.

Našimi typy na cvičení se můžete inspirovat, ale pokud chcete začít se zcela novým typem lehkého sportu a již máte potíže s klouby, konzultujte vše předem se svým lékařem nebo fyzioterapeutem.

Rozcvička je základ

Před každým cvičením se nezapomeňte rozcvičit. Zahřátí organismu je totiž velmi důležité, abychom předcházeli zraněním. Začít můžete kroužením hlavy a rukou, kroužením trupu, kotníků, holení a také celých nohou do obou stran. Všechna cvičení opakujte 3–5x a pamatujte, že rozcvička by vám neměla působit jakékoliv bolesti.

Klouby - Vše o zdraví

Postavte se vzpřímeně, zatáhněte břicho, zatlačte bradu dozadu a ruce nechte viset volně u těla. Začněte kroužit rameny směrem dopředu. Cvik opakujte desetkrát, pak stejný cvik opakujte směrem vzad.

Ohyby na stranu

Opět se napřímeně postavte s nohama od sebe na úrovni ramen, zatáhněte břicho i hýždě a váš pohled směřujte rovno. Pravou ruku vystřete nad hlavu a ohněte se směrem za ní celým trupem doleva. Levá ruka pomalu klesá po levém stehně. Pokračujte, dokud neucítíte protažení, avšak ne bolest. V pozici vydržte 10 sekund a poté opakujte na druhou stranu. Opakujte 3x pro obě strany.

Rozpohybujte boky

Postavte se zboku k židli s opěradlem a jednou rukou se tohoto opěradla chyťte pro zajištění stability. Mírně ohněte kolena a zatáhněte zádové svaly. Pomalu rozkmitejte svou nohu směrem dopředu a dozadu. Dejte si pozor, ať neohýbáte páteř a nevytáčíte se do stran. Opakujte pro každou nohu 10x.

Kolena ze strany na stranu

Lehněte si na záda a mírně pokrčte kolena. Ruce rozpažte a pomalu položte obě kolena na podlahu na pravou stranu. Podržte deset sekund a vraťte kolena do původní pozice. Poté je položte na levou stranu. Pohyb opakujte 5x na obě strany.

Ohýbání kyčlů

Lehněte si na zem s vystřenýma nohama roztaženýma daleko od sebe. Ohněte své nohy tak, aby palce obou nohou i kolena směřovali k sobě. Poté vraťte do původní polohy a opět natočte k sobě. Cvičení opakujte 5x.

Uvolnění podkolenních šlach

Sedněte si na okraj postele nebo židle. Jednu nohu pokrčte a druhou vystřete, položte si ji na patu. Chyťte se za kolena, narovnejte záda a jemně se natáhněte směrem ke svým palcům na noze. Držte toto natažení po dobu asi 20 sekund a poté si opět pohodlně sedněte. Opakujte pro obě nohy 2x.

Klouby - Vše o zdraví

Co vše můžete udělat pro své klouby?

Podrobnosti Lucie Cermanová Klouby - Vše o zdraví Kosti a klouby Vytvořeno: 30. březen 2017 Klouby - Vše o zdraví

Pohybový aparát tvoří kosti a klouby, a pak to jsou svaly a šlachy. Aby toto ústrojí bylo v dobré kondici, je třeba ho trénovat. Co byste měli podniknout, aby vaše klouby vydržely co nejvíce?

Jedním z velmi častých onemocnění kloubů je osteoartróza (artróza). Sice je z části dána dědičností a hormony, velký význam ale má i životní styl. Nadváha a obezita mají na vzniku artrózy obrovský podíl.

Věnujte se sportu

Jedním z předpokladů dobře fungujících kloubů je dostatečný pohyb. Přitom je důležité, abyste si tyto aktivity dopřávali už od nízkého věku. Velmi vhodná je chůze, jízda na kole a plavání.

Zdravé stravování

Velký vliv na vnitřní prostředí tkání má také pH. Kyselost totiž může stát za narušením funkce chrupavky. Dbejte tedy na acidobazickou rovnováhu, aby organismus nebyl překyselen.

Důležité je správné stravování a vyvážená strava. Měla by být bohatá na ovoce a zeleninu, luštěniny, pohanku nebo jáhly. Ryby, rostlinné oleje listované zastudena, mandle, ořechy a semínka obsahují spoustu cenných látek, které jsou důležité pro klouby.

V zásadě má strava obsahovat v dostatečném množství vitamínu C, D (k vitamínu D přidávat hořčík) a E, vápník, aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny, kyselinu linoleovou a linolovou. Také je třeba dodržovat pitný režim, ideálně pijte vodu z kohoutku.

Abyste se vyvarovali kloubních zánětů, radí výživový specialista Dale Pinnock ve své knize Doktor šéfkuchař (Slovart, 2014) zvýšit příjem omega-3 masných kyselin z tučných ryb. Vhodný je i ananas, kurkuma a jasně zbarvené ovoce a zelenina.

Důležitý kolagen

Kolagen je bílkovina nerozpustná ve vodě, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Existuje řada způsobů, jak získat kolagen, v potravinářství se často používá hovězí nebo vepřový.

Obzvláště hovězí je hodnocen podobně jako lidský. Aby byl dobře využitelný, měl by být štěpený, protože se dobře vstřebává.

Podle vědeckých studií dokáže – při pravidelném užívání – chrupavku zregenerovat.

Kolagen společně s vitamínem B, hořčíkem a vápníkem využívá k léčení artritidy a osteoporozy

Lucie Cermanová

Zajímavé:  Addisonova choroba - vše o zdraví

Jaké doplňky jsou vhodné pro zdraví Vašich kloubů?

Ve světě doplňků můžete najít nekonečné regály produktů slibujících všechno. Začíná to růstem svalů a končí úlevou od bolesti a zvyšováním libida

Tento průmysl se snaží věnovat všem aspektům života. V poslední době se však marketing lehce mění, a začíná se méně věnovat produktům, které zlepšují vzhled, a více těm, které zlepšují kvalitu života

Více prostoru dostávají také doplňky bojující s depresí a bolestí.

Na jaře lidé obecně více cvičí, a my dostáváme řadu otázek týkajících se doplňků pro zdraví kloubů. Proto Vám nabízíme rychlý přehled těch nejpopulárnějších doplňků na trhu.

Klouby - Vše o zdraví

Kdo by měl užívat doplňky pro zdraví kloubů?

Zde si lidi můžeme rozdělit na čtyři skupiny:

  1. Sportovci: zažívají bolesti spojené s opakováním stejného pohybu, náročnými aktivitami a nadužíváním.
  2. Manuálně pracující: často mají bolesti spojené s výkonem povolání, kde dlouhodobě opakují stejný pohybový vzorec.
  3. Senioři: lidé z této rostoucí skupiny trpí tradičními problémy stárnutí, jako je revmatická a osteo artróza.
  4. Lidé s nadváhou: typicky je bolí klouby, jako jsou kolena, protože je více zatěžují. Osteoartróza se této skupině také nevyhýbá.

Pokud mluvíme o doplňcích stravy, výzkum v oblasti bolesti kloubů je dost tradiční u starších a obézních lidí, bolestem spojeným se zátěží, tedy u sportovců a manuálně pracujících, se však moc pozornosti nevěnuje.

Jaké doplňky jsou vhodné?

Glukosamin

Získává se z korýšů a lehce ulevuje od bolesti. Glukosamin sulfát mírně zpomaluje postup osteoartrózy kolene.

Pokud byste rádi vyzkoušeli tento doplněk, tak koukněte na naší rozsáhlou nabídku těchto suplementů v eshopu, kde si můžete vybrat např. podle hodnocení našich zákazníků.

Chondroitin

Často se páruje s glukosaminem a také ulevuje od bolesti a ztuhlosti kloubů a jiných příznaků osteoartrózy.

Pokud se vám tento doplněk zamlouvá, ale nevíte jaký, tak koukněte na naší rozsáhlou nabídku v eshopu, kde si můžete vybrat např. podle hodnocení našich zákazníků.

Kurkumin

Účinná látka kurkumy se dá najít také v zázvoru. Kurkumin má silný protizánětlivý účinek a páruje se s černým pepřem, aby se zvýšilo jeho vstřebávání.

Pokud byste rádi vyzkoušeli kurkumin, ale nejste si jisti jaký zvolit, tak koukněte na naší rozsáhlou nabídku v eshopu, kde si můžete vybrat např. podle hodnocení našich zákazníků.

Boswellia serrata

Rostlina, která se zdá být dosti protizánětlivá a užitečná proti osteoartróze.

Pokud se vám tento doplněk zamlouvá, tak koukněte na naší rozsáhlou nabídku těchto suplementů v eshopu, kde si můžete vybrat např. podle hodnocení našich zákazníků.

Klouby si udržíte v dobré kondici teplem, pohybem a kvalitní stravou

Mezi nejčastější kloubní onemocnění patří artróza. Bohužel se už nejedná pouze o nemoc seniorů, jak tomu bývalo dříve. Díky nezdravému životnímu stylu a nevhodnému stravování se toto onemocnění stále častěji objevuje i u mladších věkových kategorií. Klouby udrží v kondici především teplo, častý pohyb i střídmost v pokrmech s vysokým obsahem cukrů, glutamátů a rychlosolí.

Někoho bolí klouby celoročně, někoho naopak začnou bolet právě na podzim, kdy se začíná ochlazovat. Právě teď se totiž zazimovávají chaty, sklízí se úroda nebo listí ze zahrad, a je možné, že jste opakovaně tahali těžké věci nebo dělali pohyb, který běžně neděláte.

Klouby jste si také mohli pouze nastydnout. To se stane velmi lehce, pokud se prací nebo námahou zpotíte a následně vás ofoukne studený vítr. Léky proti bolesti ale pomohou pouze dočasně a nebudou léčit příčinu. V každém případě byste proto měli zajít k praktickému lékaři.

Může se totiž jednat o vážnější problém.

Nejčastější onemocněním kloubů jsou artrózy

Artrózy postihuji kolena, kyčelní klouby, ramena, ale objevují se i mezi jednotlivými obratli na páteři, u malých kloubů na rukách nebo u kořenového kloubu na palci.

Pokud se v kloubech artróza už vyskytuje, je potřeba, aby se pacienti o tomto onemocnění od svého lékaře včas dozvěděli a dávali si pozor především na prochladnutí, které stav kloubů pouze zhorší.

Mezi hlavní kloubní onemocnění patří i revmatismus, který je ale v porovnání s artrózou spíše na ústupu a objevuje se už mnohem méně, než tomu bývalo v minulosti.

Klouby udrží v kondici především teplo a pohyb

Jakkoliv je teplo na klouby důležité, bez aktivního pohybu si zdravé klouby neudržíme. Klouby musí být pohyblivé a tím jim jednoduše nedovolíme, aby v nich artróza vznikla. Artrózou dochází především k poruše chrupavky a následně se mohou vyskytnout i kostní výrůstky.

Pokud se klouby budou často pohybovat, změny nebudou vznikat tak rychle. Zároveň je nutné udržovat pohyblivé svaly, které tvoří korzet těla, drží nás ve vzpřímené poloze a zároveň kloubům pomáhají.

Jestliže svaly atrofují, nejsme schopni se ani pořádně postavit a udělat pár kroků a klouby tím pak také trpí.

Záleží i na tom, v jakém stavu mají klouby rodiče i prarodiče

Velmi záleží také na tom, jakou genetickou výbavu jsme podědili po předcích. Některé rody mají sklon k tomu, že se artróza udělá dříve. U jiných se do vysokého věku artróza nevyskytuje, i když je klouby bolí také.

Bolest ale může způsobovat i jiný zdravotní problém, například špatné kloubní pouzdro.

To zásadní pro udržení kloubů v dobrém stavu je skutečně pouze několik zásadních doporučení – teplo, udržovat klouby pohyblivé, zbytečně neprostydnout a klouby zbytečně nepřetěžovat taháním těžkých věcí nebo námahou ve stejném směru.

Artróza u mladých jako odraz nezdravého životního stylu

V současné době se artrózy velmi často objevují už i v nižších věkových kategoriích. Hlavní příčinou nedostatek pohybu. Dříve děti přišly ze školy a běžely hned ven…Dnes jdou děti ze školy doma rovnou k počítači a to je chyba. Další problém je výživa, hlavně „fast foody“, které mají mladí a děti značně v oblibě.

Dříve byla strava přeci jenom pestřejší. Víme, že do zdravé výživy patří ovoce, zelenina, maso. Hlavní je ale, aby v pokrmech nebylo tolik cukru a solí. Hlavně rychlosolí a glutamátů, které se často objevují právě v jídlech z rychlého občerstvení. Když se to vše nasčítá, má to na zdraví negativní vlivy.

A u některých se problémy mohou objevit právě v kloubech.

Vše o bolesti kloubů

4. 11. 2016

V článku: ,,Jak vlastně fungují klouby?´´ Jsme Vám představili, jak vzniká bolest kloubů. Nyní se budeme věnovat všemu, co dělat pro to, aby klouby neboleli.

Bolesti kloubů patří mezi zdravotní obtíže, které trápí obrovské množství lidí, kterým zásadním způsobem snižují kvalitu života.

Bolesti kloubů mohou být způsobeny celou řadou příčin- může se jednat o dnu, infekční i neinfekční záněty, autoimunitní choroby a řadu dalších nemocí…

Všechny příčiny bolesti kloubů z hlediska onemocnění, Vám představíme v článku: Nemoci kloubního aparátu.

Nyní se budeme věnovat bolesti kloubů z důvodu špatného životního stylu, přetěžování, nachlazení či opotřebení.

Co dělat, aby Vás klouby neboleli?

Na začátku je dobré rozlišit, zda jde o bolest občasnou nebo vás klouby bolí déle. Pokud vás klouby bolí jen nárazově, jde většinou o nějaké přetížení vlivem většího namáhání.

Tělo vás touto bolestí varuje, že máte prostě trochu zvolnit a odpočívat. Krátkodobá bolest kloubů provází například také chřipku či nachlazení. Jiná situace ovšem nastává, pokud Vás klouby bolí dlouhodobě.

V takovém případě jednoznačně vyhledejte lékařskou pomoc.

Úprava váhy

Nadváha kloubům určitě neprospívá. Jsou tak více zatěžovány, než na co jsou připraveny. Je potřeba se zbavit přebytečných kilogramů! Každé kilo navíc zatěžuje váš nosný aparát – páteř i klouby celého těla. Jezte pravidelně malé porce 5–6× denně. Jezte pestrou stravu s dostatkem zeleniny a ovoce. Dbejte na to, aby vaše potraviny obsahovaly dostatečné množství vitaminů, vápníku a stopových prvků. Vápník a vitamin D jsou důležité v prevenci osteoporózy

Jednostranné přetěžování kloubům neprospívá

Nesmíte přetěžovat jednostranně a trvale svoje klouby! Střídejte činnosti a dopřejte si čas i na odpočinek. Důležitý je dostatek pohybu, pravidelné cvičení doma (alespoň 2× denně). Vhodné jsou procházky a sportovní aktivity prováděné na čerstvém vzduchu (jízda na kole, plavání, turistika). Jako prevence osteoporózy je vhodné například skákání přes švihadlo či míčové hry

Zdravé sezení

Práce v kanceláři – pořiďte si vhodnou židli – dostatečně vysokou, s profilovaným opěradlem (lze nahradit vložením míče nebo srolovaného ručníku do oblasti mezi opěradlo židle a vaši křížovou páteř). Za stolem neseďte dlouho, po 45 minutách se protáhněte a projděte se po místnosti. Výborné je, když si zacvičíte.

Kompenzační pomůcky

Používejte kompenzační pomůcky, které vám doporučí lékař! Hole, berle, ortézy, to vše jsou pomůcky, které chrání vaše klouby před přetěžováním, udržují je ve správné pozici, zpevňují tu část vašeho nosného a svalového aparátu, která je v dané době nedostatečně připravena/schopna plně vykonávat svoji funkci.

Lékem je i teplo

Bolavým svalům i kloubům pomáhá teplo. Bolavý kloub nebo celou končetinu zkuste dobře prohřát například před infrazářičem nebo před soluxem. Svaly se teplem uvolní a zlepší se jejich prokrvení, což prospívá i kloubům. Svaly ani klouby by neměly prochladnout ani při práci či sportu, na místě je proto správná jejich ochrana pomocí odpovídajících oblečení.

S prohřátím kloubů a prokrvením okolních tkání, Vám pomohou také různé masti a masážní emulze, obsahující např. Mentol v podobě gelu či eukalyptový olej.

Zajímavé:  Cevní Mozková Příhoda Příznaky?

Další účinnou látkou v těchto přípravcích bývá například konopí, které účinně tlumí záněty. Vyzkoušejte konopí v podobě masti.

Mast či emulzi aplikujte vždy při bolesti kloubu, některé emulze můžete použít jako zábal. V takové případě jsou účinnější.

Co všeobecně prospěje vašim kloubům?

  • Přiměřené a pravidelné sportování
  • Cvičení- jóga, tajči, strečink
  • Teplo – nahřívání, pravidelná sauna, přiměřené oblečení
  • Vitamíny C, D a vápník
  • Doplňky stravy obsahující glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, kolagen a kys. Hyauluronovou. Můžeme doporučit např. Inca Collagen. Více informací o doplňcích stravy se dočtete v článku: Jaké složky jsou důlěžité pro naše klouby?
  • Snížení nadváhy

Rady, jak se zbavit bolesti kloubů, najdete také v článcích: Přírodou proti bolesti a Sám sobě doktorem aneb zdravé klouby podle Cingroše.

Vše na téma: Klouby – problémy a zdraví

Jak asi moc dobře víte, kloub je spojení mezi dvěma kostmi. Klouby a jejich okolní struktury nám umožňují ohýbat lokty a kolena, kroutit boky, ohýbat záda, otáčet hlavou či mávat rukou na rozloučenou. Ano, všichni máme klouby. Pomáhají nám s pohybem každý den, každou vteřinu.

Hladká tkáň zvaná chrupavka, synovium a lubrikant zvaný synoviální tekutina tlumí klouby, takže se kosti o sebe neotírají. Ale zvyšující se věk, zranění nebo přílišná váha mohou chrupavku opotřebovat. To může vést k poškození vašich kloubů a vést k artritidě.

Přečtěte si u nás články o zdravých kloubech:

Bolesti v kloubech – nepřítel pohodlí každodenního života. Mnohdy pomůže jen chirurgická léčba, aby se zabránilo komplikacím. Samoléčení je u onemocnění kloubů je obvykle neúčinné, může vést k nevratným negativním důsledkům. Pouze kvalifikovaný odborník může přiřadit správnou léčbu. Bolest kloubů …

Přečíst..

Potrava je pro naše tělo zdrojem látek potřebných pro stavbu organismu a jeho fungování. Zpracování stravy v trávicím systému – látková přeměna, metabolismus – to je mimořádně komplikovaný fyzikálně-chemický proces. Jeho výsledkem je chemická přeměna a transport získaných látek pro …

Přečíst..

Co je to Osteoartritida? Osteoartritída neboli degenerativní kloubní nemoc je v pořadí příčin vedoucích k závislosti starých lidí na prvním místě. Udává se, že až 85% z osob nad 65 let má nějaké znaky OA na rentgenovém snímku. Asi 1/4 …

Přečíst..

Dnes se podíváme na problém, který trápí mnoho lidí. Křupání, praskání a bolesti v kloubech – zdánlivě neškodný jev, ale v průběhu času se může vyvinout do velmi vážných zdravotních stavů, jako je artritida nebo osteoartritida. Ve skutečnosti je tato …

Přečíst..

Bolesti, otok, zarudnutí a zvýšená teplota kloubů signalizují revmatoidní artritidu. Jde o nejčastější zánětlivou revmatickou chorobou vyvolanou tím, že imunitní systém přestal normálně fungovat. Trpí jí 0,5% až 1% populace. Patříte do této skupiny i vy? Revmatoidní artritida většinou postihuje …

Přečíst..

Koleno je největším kloubem v těle a poskytuje stabilní podporu celému tělu. Věkem však dochází k jeho opotřebení, což může navíc zhoršit i nesprávná péče. K oslabení kolenních kloubů může dojít v důsledku úrazu, nedostatku výživy, sedavého způsobu života, nesprávnému …

Přečíst..

Každá bolest umí potrápit. O to více, pokud se opakuje, nebo vás trápí chronicky. Mezi takové druhy patří i bolesti kostí a kloubů. Vyskytují se zejména po dosažení určité věkové hranice, začínající těsně po 50-tce, přičemž jsou důvěrně známé mnohým …

Přečíst..

Kloubům prospívá pravidelný pohyb, konzumace kvalitních proteinů, zdravých tuků, strava bohatá na antioxidanty. Bolesti kloubů mohou být způsobeny například některými onemocněními, obezitou a nadváhou, těžkou fyzickou prací, nepřiměřeným cvičením, nošením nevhodné obuvi nebo prochozenými chorobami. Co je třeba udělat, aby …

Přečíst..

Dna je zánětlivé onemocnění kloubů, jehož příčinou je ledvinami nedostatečně vyloučena kyselina močová. Dnové uzliny, které následně vznikají, způsobují bolest kloubů a zejména menších kostí v nohách. Zastáncům léčivé síly přírody opět přinášíme několik receptů, které si můžete připravit i …

Přečíst..

Pohyb bereme jako samozřejmost, dokud ho neomezí zdravotní důvody. Existují dvě hlavní příčiny, které způsobují zánět kloubů, tedy artritidu. Zatímco však budete pátrat po důvodech vašich problémů s klouby, můžete vyzkoušet některý z následujících domácích receptů na potlačení bolesti. Zkuste …

Přečíst..

Když se točíte v kruhu vodoléčby, fyzikální terapie, masáží, koupelí, obstřiků, léků i klasické rehabilitace, jsou zde ještě spirály. Tato metoda se využívá například i po operaci kloubů. Spirálová dynamika je trojdimenzionální pohybový koncept, jehož cílem je pohybová koordinace na …

Přečíst..

Pokud máte nad čtyřicet let a trápí vás kostní výrůstky na palcích nohou, spojené s vykřivení palce (hallux), nejste jediní. Po tomto věku postihuje dokonce každou druhou ženu. Výjimkou však nejsou ani pánové. Proč tato nepříjemná a omezující nemoc vzniká …

Přečíst..

Artróza (osteoartróza) je degenerativní nezánětlivé kloubní onemocnění, jde o nejčastější onemocnění kloubů. Je charakterizováno degradací kloubní chrupavky, subchondrální sklerózou, tvorbou ostefytů a změnami měkkých tkání. K čemu dochází k osteoartróze? Při artróze dochází k degeneraci kloubní chrupavky, kosti sousedící s …

Přečíst..

“Zdá se, že máte syndrom spánkového a čelistního kloubu,” oznámí vám zubař. Co je to? O takové nemoci jste ještě nikdy neslyšeli. “Je to onemocnění temporomandibulárního kloubu, který se nachází mezi spánkovou kostí a dolní čelistí. Pomocí tohoto kloubu se …

Přečíst..

Klouby dostávají v zimě zabrat. Ortoped radí, jak vše zvládnout ve zdraví a bez následků

Pokud se chtějí vyhnout trvalému opotřebení kloubů nebo zbytečné bolesti, je klíčové včasné vyšetření u lékaře a také preventivní péče. MUDr. Miloš Dejmek, ortoped z Fakultní nemocnice v Hradci Králové, vysvětluje: „Na začátku pacienti obvykle zaznamenají nepravidelně se vyskytující bolest. Domnívají se, že se jedná o dočasnou záležitost, a proto nevyhledají lékařskou pomoc.“

Každý o sebe musí pečovat

V rámci prevence by se pacienti měli soustředit na dodržování zdravého životního stylu. To zahrnuje pravidelné cvičení, výběr vhodné obuvi, správné držení těla a také zdravou stravu. Rovněž by se měli vyvarovat úrazů, které mohou nástup osteoartrózy urychlit.

Pacienti by si rovněž měli hlídat svou hmotnost. Nadváha nebo obezita může způsobit nežádoucí zátěž kloubů a nakonec vést k jejich poškození. Nedílnou součástí zdravé stravy by mělo být i sledování příjmu vitamínů A, C, D a E, které podporují dobrý stav kostí a kloubů.

Bolestivost kloubů také souvisí s roční dobou. MUDr. Dejmek k tomu dodává: „Většina pacientů si stěžuje na zvýšenou bolest kloubů při změnách počasí, a to častěji během zimy.

Je to běžné u starších pacientů, kteří obecně mají méně příležitostí k pohybu venku a ke cvičení nebo kteří se za nepříznivého počasí obávají možného úrazu. Nejlepším typem cvičení pro osoby, které trpí osteoartrózou, je plavání nebo jízda na kole.

To znamená pohyb, který tolik nezatěžuje klouby, a přesto vede ke zlepšení metabolických procesů v kloubech.“

Varovné známky

Pokud se obáváte, že se u vás vyskytuje časná fáze osteoartrózy, měli byste si všímat následujících příznaků: bolest a ztuhlost kloubů (zejména ráno). To jsou varovné známky, které nejčastěji přimějí pacienty, aby se poradili s lékařem.

„Pacienti takové příznaky často podceňují a navštíví lékaře, teprve až když už mají závažnější problémy. Léčba se snaží udržovat funkčnost kloubů a co nejvíce oddálit případnou operativní náhradu kloubů. V tomto případě už pouze konzervativní terapie nefunguje,“ varuje doktor Dejmek.

Jak tedy léčit?

Náhradě kloubu je možné se vyhnout v případě, že pacient dodržuje zdravý životní styl a používá bezpečnou, lékařsky ověřenou léčbu.

Mezi takovou léčbu patří například gely ulevující od bolesti kloubů, obsahující nanostruktury (mikrokapsule) tvořené molekulami, které se v lidském těle přirozeně vyskytují, tedy fosfolipidy.

Tyto mikrokapsule se dostávají přímo pod kůži a vážou se na chrupavku na povrchu kloubu. To zmenšuje tření povrchu kloubu, zlepšuje kvalitu kloubní tekutiny a snižuje bolest.

Nejefektivnější jsou gely, které doplňují kloubní tekutinu a chrání klouby a chrupavku před třením.

Je klinicky prokázáno, že takové gely mají stejný účinek jako léky (které mají nevýhodu, že je nelze použít na delší dobu) a nezvyšují riziko srdečních nebo zažívacích potíží.

Tento typ přípravků je považován za nelékařskou léčbu, a proto nevyžadují lékařský předpis. Je možné je používat spolu s dalšími léky, a to dlouhodobě bez vedlejších účinků.

Jde hlavně o účinnou pomůcku pro lidi, kteří chtějí preventivě pečovat o své klouby.

Pacienti, kteří hledají úlevu od bolesti kloubů, by ve všech případech měli nejprve své potíže konzultovat s lékařem nebo lékárníkem, aby mohli zvolit tu nejlepší možnou léčbu, a uvědomit si, že léčba kloubních nemocí je dlouhodobý proces, a proto je třeba pečlivě uvažovat o metodách léčby, které zdraví pacientů neohrožují. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector