Kolagen – Vše o zdraví

Když se řekne kolagen, většině lidí se jistojistě vybaví spojitost s klouby, ale o nějakých detailnějších efektech už moc nevědí.

Tato látka dnes stojí schovaná ve stínu aminokyselin, kreatinu, předtréninkovek a dalších doplňků, ale přitom představuje hned 25-30% všech proteinů zastoupených v těle savců.

Pojďme se tedy na kolagen podívat co možná nejpodrobněji, rozebrat jeho vstřebatelnost i efekt a doporučit konkrétní doplňky. 

Co je to kolagen? 

Kolagen je nerozpustná bílkovina, která se přirozeně nachází v lidském těle, kde tvoří stavební hmotu pojivovýchKolagen - Vše o zdraví tkání. Nachází se jak v kostech, zubech a šlachách, tak i v pokožce a chrupavkách, tudíž jeho důležitost v našem těle je opravdu nezastupitelná. A právě s tím souvisí i využití kolagenu ve sportovní výživě. Tato látka se totiž prodává jak samotná, tak i jako součást komplexních kloubních výživ. Bohužel ale značení kolagenu je občas trochu nepřehledné, protože existují jak různé druhy kolagenu, tak i různé postupy zpracování kolagenu. V našem dnešním článku si ale vše vysvětlíme. 

Jaké druhy kolagenu existují? 

Detailně rozebrat všechny druhy kolagenu je nemožné, protože podle odborných webů (1) je jich v současnosti známo už 28. Přesto bychom si ty nejvýraznější představit určitě měli: 

✅ Kolagen I. typu 

Kolagen I. typu je v našem organismu vůbec nejrozšířenější, protože zaujímá až 90% veškerého kolagenu přítomného v těle. Tento typ colagenu je schopný tvořit tak velké svazky vláken, že jsou viditelné i pouhým okem. To je také důvod, proč je zastoupen především v pokožce, škáře, vazech, kostech a šlachách. 

✅ Kolagen II. typu

Kolagen II. typu je nejvýznamnější pro správné fungování chrupavky. Narozdíl od kolagenu I. typu nevytváří tak velké svazky vláken, což je z hlediska významu fungování chrupavky lepší. Z tohoto důvodu v chrupavkách vůbec není zastoupen kolagen I. typu, i když si to spousta lidí myslí. 

✅ Kolagen III. typu 

Kolagen III. typu je vesměs podobný tomu prvnímu, nicméně zásadní rozdíl je v pravidelnosti uspořádání jednotlivých vláken. Tento typ collagenu již nezajišťuje pevné klouby ani chrupavky, ale tvoří oporu orgánům z hladké svaloviny (střeva, žaludek, oko a další)

✅ Další kolageny 

Další kolageny jsou obdobně číslovány římskými číslicemi, avšak jejich funkce je poněkud složitější na pochopení. Nám stačí ještě vědět, že v chrupavce se spolu s kolagenem druhého typu nachází ještě IX. a XI., avšak ty v suplementech zpravidla nenajdete. 

Je kolagen vstřebatelný? 

Logickou úvahou byste mohli jistě dojít k tomu, že na pevně klouby je třeba doplnit kolagen I. typu a pokud vámKolagen - Vše o zdraví jde o zpevnění chrupavek, stačí suplementovat kolagen II. typu. Tato teorie má však jeden zásadní problém. V souvislosti s I. a II. typem kolagenu jsem totiž zmiňoval, že tvoří určité svazky. A tyto svazky jsou extrémně odolné vůči enzymatické hydrolýze, ke které dochází v žaludku. Kolagen sice nezůstává v původním stavu, ale rozpadá se na poměrně velké kusy, které jsou pro tělo hůře biologicky dostupné a tím pádem je účinnost takového produktu není tak silná. 

Jak docílit větší vstřebatelnosti?

Předchozím odstavcem rozhodně nechceme říct, že všechny doplňky s obsahem kolagenu jsou zbytečné. Značná část z nich je sice nefunkční, protože obsahují „čistý kolagen,“ který není nějak upravený, ale solidní výrobci používají produkty s mnohem lepší vstřebatelností. 

Zpravidla existují dva způsoby, jak docílit vyšší vstřebatelnosti. Prvním je přeměna na želatinu. Pokud se kolagen zahřeje na teplotu kolem 60°C, dojde k rozvolnění a zkrácení řetězců, což se projeví snadnějším trávením a vyšší vstřebatelností.

K přeměně kolagenu dochází například při vaření vývaru, kdy teplota a čas efektivně promění ne tolik účinný kolagen na lépe vstřebatelnou formu v té nejpřirozenější podobě. Druhou možností pak je hydrolýza, kterou preferují výrobci suplementů.

Výsledkem tohoto procesu jsou kolagenní peptidy, které mají díky nízké molekulové hmotnosti mnohem vyšší biologickou dostupnost. 

Jaké má kolagen účinky? Jak ho dávkovat? 

Kolagen sám o sobě je poměrně zvláštní látkou, která ve své nativní podobě nemá téměř žádné opodstatnění.

 Pokud se ale budeme bavit o kolagenních peptidech, tedy o hydrolýzou zpracovaném kolagenu, může vám suplementace této látky přinést hned několik benefitů.

 Vědecké studie (2) samozřejmě poukazují na pozitivní vliv kůži a odstranění vrásek, ale kolagenní peptidy také vyživují buňky pojivových tkání a podporují syntézu kolagenu, což nativní kolagen nedokáže. 

Vyzkoušejte:

Kolagen - Vše o zdravíBabe´s Collagen Skin Care 

Kolagen v prášku, ze kterého během chvilky připravíte lahodný jahodový nápoj. Babe´s Collagen Skin Care obsahuje kolagenové peptidy a dále MSM prášek (pro podporu syntézu kolagenu), Ashwagandha, Vitamín C a Maltodextrin.

Kolagen - Vše o zdravíGreenfood Collagen Beauty

Pro vysoký standard Collagenu Beauty od green Foodu je používán zásadně rybí collagenní peptid nejvyšší kvality. Vitamín je navíc obohacen o Vitamín B3 a C.

Kolagen - Vše o zdravíMaxsport Collagen tyčinka

Zkuste přijmout collagen netradiční cestou – formou tyčinky. Tyčinka Collagen+ obsahuje prémiový bioaktivní kolagen – Peptan®, jež má jedinečné vlastnosti, které se nenacházejí v jiných zdrojích bílkovin. Tyčinka vám dodá potřebnou sílu a energii.

Místo samotného kolagenu můžete používat také komplexní kloubní výživu, která bude kromě kolagenních peptidů obsahovat ještě MSM, glukosamin sulfát a chondroitin sulfát, což jsou v současnosti nejpoužívanější a nejprověřenější (3) látky pro prevenci zranění.  

Kolagen - Vše o zdraví

Jakou kloubní výživu tedy vybrat?

Doporučil bych hned dvě kloubní výživy, se kterými jsem měl za dobu užívání těchto suplementů nejpozitivnější zkušenosti. 

Kolagen - Vše o zdravíProm-in Joint care drink

Tato výživa v sobě kombinuje hned 11 účinných látek.

 Kloubní výživa účinně pečuje o klouby, zlepšuje kvalitu pleti, podporuje normální tvorbu kolagenu pro normální funkci kostí a je obohacený o vitamin C.

Navíc si můžete vybrat jak variantu bez příchuti (zejména pokud chcete míchat kloubní výživu s jiným suplementem), tak i grepovou verzi, která velmi dobře chutná. 

Kolagen - Vše o zdravíCzech Virus Joint Max Ultimate blend

Tento doplněk využívá německý hydrolyzovaný kolagen té nejvyšší kvality. Obsahuje hydrolyzované kolagenové peptidy, které jsou enzymaticky naštěpené na fragmenty kolagenu, které mají prokázanou biologickou aktivitu. Vyživují buňky pojivových tkání a podporují jejich množení, fungují jako stavební materiál.

Sportovcům bych v každém případě doporučil užívat kloubní výživu preventivně, aby nedocházelo k nadměrnému opotřebování pohybového aparátu. Bohatě postačí třetinová či poloviční dávka, která kloubnímu aparátu pomůže opravdu znatelně. 

Co si z dnešního článku odnést? 

Cílem dnešního článku bylo naučit vás rozlišit ve složení kloubních výživ “kolagen I. typu” a “Hydrolyzované kolagenní peptidy.

” Zatímco první možnost je téměř neúčinná a slouží jen jako tahák na peníze, druhá může v kombinaci s dalšími osvědčenými látkami (chondroitin, glukosamin, MSM,…) skutečně pomoci namáhanému pohybovému aparátu.

Sám kloubní výživě věřím, hlavně z preventivního pohledu. Pokud máte závažné problémy, mohou tyto doplňky kloubům ulevit, ale učiněný zázrak, který vyléčí všechny problémy, čekat nemůžete. 

Autor článku: Miroslav Dvořák

Mohlo by Vás zajímat:

Kolagen - Vše o zdravíJak správně a efektivně hubnout? Jak zrychlit metabolismus? Zavodnění organismu. Jak vypočítat bazální metabolismus.

Odpovídáme na důležité otázky které se týkají hubnutí. Návod jak si vypočítat bazální metabolismus a jak si udržet váhu.

Kolagen - Vše o zdravíJak cvičit s odporovou gumou? Ukázková videa. Nejlepší expandér pro cvičení nohou?

Nejlepší cviky na zadek s odporovou gumou. V tomto článku najdete základní popis článků plus videa z našeho youtube.

Sleduj nás i na sociálních sítích:​

Zdroj:

  1. www.wikiskripta.eu/w/Kolagen 
  2. www.orling.cz/uploads/files/gelita-proksch-2013-skin-pharmacology-and-physiology.pdf
  3. www.researchgate.net/publication/11084591_Glucosamine_Sulfate_Use_and_Delay_of_Progression_of_Knee_Osteoarthritis_A_3-Year_Randomized_Placebo-Controlled_Double-blind_Study

Vše, co potřebujete vědět o kolagenu

O kolagenu pravděpodobně slyšela už každá z nás. Je dobrý na pleť, vlasy, nehty, ale i na naší celkovou pohodu a kondici. Na trhu je jich však obrovské množství, a tak může být matoucí zorientovat se a vybrat ten nejvhodnější přímo pro vás.

Přečtěte si rozhovor s CEO společnosti Werbea Mgr. Michalem Babjakem, ve kterém se dozvíte mimo jiné i o tom, jak kolagen v těle funguje, jak se projevuje jeho nedostatek nebo kolik bychom ho měli užívat. A navíc vám poradí, jaký je ten nejlepší přímo pro vás.

Ať žije kolagen!

Slovenská společnost Werbea nabízí kvalitní produkty, se kterými uvedené problémy související s přibývajícím věkem dokážeme účinně řešit. Mimoto ale prospějí i našemu zdraví, kráse a vitalitě.

Slovo má Mgr. Michal Babjak, CEO Werbea:

Filozofií společnosti Werbea je vyrábět produkty, které jsou komplexní svým složením, zaměřením i účinkem na lidské tělo. Werbea je slovenská firma, výrobce i distributor – všechny receptury jsou naše vlastní a všechny produkty mají unikátní složení ve srovnání s tuzemskou, evropskou i celosvětovou úrovní.

Naším cílem nebylo přinést na trh jen další kolagenový přípravek, ale především to, aby v něm byly přidané vitamíny, minerály a další účinné látky pro správné fungování lidského těla. Pokud totiž buňka nemá dostatek energie a živin, začíná chátrat, je vyčerpaná a začne docházet ke vzniku různých onemocnění.

Do velké míry to ovlivňuje i náš současný životní styl a přemíra neustálého stresu, který oslabuje imunitní systém, důsledkem čehož dochází ke vzniku onemocnění. A právě toto jsme chtěli v případě našich výrobků eliminovat.

Proto do receptur našich doplňků výživy přidáváme takové účinné látky, které podporují nejen zaměření daného produkty, ale i celkově správné fungování lidského těla.

Kolagen - Vše o zdraví

Vaše firma nabízí kolagen s výbornými a jedinečnými účinky. Ale ti, kteří jej ještě nevyzkoušeli, se možná zeptají, v čem se právě kolagen od společnosti Werbea liší od jiných kolagenových produktů, které si mohou koupit v lékárnách anebo objednat.

Základním rozdílem je složení našich produktů. To znamená: Nikde na trhu nenajdete takové kolageny, které by v sobě měly tolik účinných látek – vitamínů, minerálů, a navíc v takové kombinaci. Také zaměření obou kolagenových produktů je opravdu výjimečné. Odlišné jsou množstvím účinných látek, vitamínů a minerálů, jejich kombinací a poměrem ceny a kvality.

O kolagenu se toho sice už napsalo hodně – nejčastěji pak to, že je potřebný pro kosti, pokožku, vlasy a nehty.  Těch skvělých účinků je ale mnohem více – jak vlastně kolagen funguje a proč ho naše tělo tak moc potřebuje?

Kolagen je základní stavební hmotou podpůrného systému, který představuje kosti, chrupavky, pokožku, šlachy a vaziva. Je také hlavním pilířem pojivových tkání a zároveň nejdůležitější bílkovinou pro lidské tělo, protože tvoří více než 30 % všech proteinů v těle.

Po 25. roku života se u člověka snižuje produkce kolagenu v těla a po 45. roku se už netvoří vůbec.

Proto dochází k tomu, že řídnou kosti, oslabuje se svalstvo a pokožka, šlachy ztrácejí pružnost, tvoří se vrásky, slábnou vlasy nebo se lámou nehty. Tělo zkrátka začíná slábnout.

Kolagen je vlastně jako takové lepidlo, které pomáhá tělo udržovat pružné, celistvé, ohebné a vitální.

Jak se všeobecně projevuje nedostatek kolagenu a kdy bychom ho měli začít užívat? Většina z nás totiž určitě užívá množství doplňků výživy, přičemž každý z nich má své skvělé účinky, určitě je ale někde ta zdravá míra – kolik bychom ho měli užívat a především – co si z tak obsáhlé nabídky vybrat, abychom našemu organismu pomohli?

Jak jsem zmiňoval, od 25. roku se produkce kolagenu začíná snižovat – a po 45 letech se už netvoří prakticky vůbec, nebo jen v minimálním množství.

To má za následek zhoršení stavu kostí, ochabnutí svalstva, dochází ke snížení pružnosti šlach, zvýšení tření kloubů, vzniku prvních vrásek. Pokožka je suchá, slábnou vlasy, lámou se nehty (na těch se někdy mohou vytvářet i bílé, tzv.

„zinkové“ skvrny). To všechno jsou projevy nedostatku kolagenu.

Z toho vyplývá, že po třicátém roku života bychom měli začít pravidelně užívat kolagen.

A právě naše produkty jsou koncipovány tak, že neobsahují jen kolagen, ale i další účinné látky, které podporují samotné vstřebávání a lepší implementaci kolagenu do podpůrného systému i vnějšího vzhledu – účinky se tedy projeví i na nehtech, vlasech a pokožce.

Právě v našich kolagenech jsme obsáhli nejpotřebnější vitamíny a minerály, které si naše tělo vyžaduje – vitamín C, D3, B6, B9 a zinek. Přípravek Beauty Collagen navíc obsahuje i selen a Power Collagen zase hořčík – ty přirovnávám k takovým kapitánům posádky pro správné fungování imunity.

Kolagen - Vše o zdravíKolagen - Vše o zdraví

Společnost Werbea nabízí 2 druhy kolagenu – mohl byste našim čtenářům a zákazníkům poradit, jak se mezi nimi zorientovat a který si vybrat? Kolagen samozřejmě obsahují oba, ale účinky jsou určitě specifické.

Jiný druh si zřejmě vybere žena, která chce udělat maximum pro svou krásu a jiný zase sportovec nebo člověk, který potřebuje upravit svou hmotnost.

A jiný zase člověk, kterého trápí nějaký vážnější zdravotní problém.

Samozřejmě, že tomu tak je. Dáma, která chce podpořit svou krásu a zdravý vzhled, si vybere Beauty Collagen.

Základní rozdíl mezi našimi kolageny spočívá v tom, že Beauty Collagen obsahuje rybí kolagen, jenž má už ze své přirozené podstaty menší molekulovou velikost, takže lépe proniká do povrchových struktur těla, jakými jsou vlasy, nehty a pokožka. V důsledku tak lépe podpoří právě ten vnější vzhled.

Power Collagen zase obsahuje bovinní kolagen – tady je molekula větší, a proto se lépe hodí na podporu pohybového a podpůrného aparátu, tedy kostí, svalů, chrupavek či šlach.

Werbea mimochodem nabízí ještě další skvělé doplňky výživy… Na co a pro koho jsou určeny?

MCT Oil + je primárně zaměřený na spalování tuků a doplnění energie. Je to výtažek z kokosového oleje, lehko stravitelný tuk, který je stráven ještě v trávícím traktu, takže nezatěžuje játra ani se neukládá v těle ve formě tuku. Je to vlastně to nejlepší z kokosového oleje a velmi rychlý zdroj energie pro fyzický i mentální výkon.

Má antibakteriální, antivirové i protiplísňové vlastnosti, pomáhá také zpracovat vitamíny rozpustné v tucích. Přirozeně pomáhá i snižovat výskyt kardiovaskulárních onemocnění. A má unikátní vlastnost – aktivaci částečné ketózy, díky čemuž je organismus schopen dostat se do režimu spalování tuků i bez potřeby odstranění sacharidů ze stravy.

Je přitom však potřeba i nějaký fyzický výkon, aby se tento proces aktivoval.

Kolagen - Vše o zdraví

MCT Oil+, Werbea.cz

Další přípravek, High Power AMINO, je produkt, na nějž jsem obzvlášť hrdý, protože je svým složením opravdu unikátní i na světové úrovni. Jedná se o kombinaci aminokyselin, vitamínů, minerálů a dalších přírodních účinných látek.

Je to výrobek určený především pro sportovce, ale i těžce fyzicky pracující lidi. Je zaměření na zvýšení výkonu, výdrže během aktivity, ale i na lepší regeneraci po ní.

Dodává energii a vitalitu, zatímco eliminuje pocity únavy a vyčerpání.

Kolagen - Vše o zdraví

High Power Amino, Werbea.cz

Mají vaši zákazníci možnost konzultace, jaký druh kolagenu je pro ně vhodný? Anebo to záleží na jejich výběru?

7 benefitů kolagenu aneb co musíte vědět, než si vyberete ten pravý

Tak se nám trochu zdá, že se s nejrůznějšími kolageny doslova roztrhl pytel. Popularita kolagenu prudce stoupla, s ní ale i tvrzení o jeho zázračných účincích, která nejsou vždy tak úplně pravdivá. Ale nebojte se – jako vždy to rádi uvedeme na pravou míru: máme pro vás vše o kolagenu a jeho benefitech. 

Je to ta nejhojněji zastoupená bílkovina ve vašem těle. No vážně – to je kolagen. Má velké množství důležitých funkcí. Nejenže napomáhá srážení krve, ale samozřejmě má také vliv na strukturu pokožky. Zejména to je důvodem, proč se v posledních letech objevil na trhu jako potravinový doplněk nebo ingredience kosmetiky pro krásnou pleť. 

Co je to vlastně kolagen?

Kolagen tvoří zhruba jednu třetinu bílkovinného složení lidského těla. Je to stavební kámen kostí, kůže, svalů, šlach a vazů, najdete ho však také v cévách, rohovce nebo v zubech. Zjednodušeně řečeno je možné přezdívat kolagen takovým pomyslným lepidlem, které vše drží pěkně pohromadě. Dokonce i samotné slovo kolagen pochází z řeckého výrazu kólla, což znamená lepidlo. 

  • Existuje nejméně 16 druhů kolagenu. Jsou tu však čtyři hlavní typy, které vám přiblížíme: typ I, II, III a IV:
  • Typ I/ tvoří 90 % kolagenu v těle, je vyroben z hustých vláken a má na starost strukturu pokožky, kostí, šlach, vláknité chrupavky, pojivových tkání a zubů
  • TypII/ tento typ kolagenu je tvořen z více volně balených vláken a nachází se v elastické chrupavce, která tlumí klouby
  • Typ III/ typ kolagenu, který podporuje strukturu svalů, orgánů a tepen
  • Typ IV/ tento typ kolagenu má na starost filtraci a nachází se ve vrstvách pokožky

S přibývajícím věkem dochází k postupnému ubývání kolagenu – respektive ke snižování jeho produkce v těle. Důkazem může být například stárnoucí pleť nebo oslabená chrupavka. 

Živiny, které zvyšují produkci kolagenu

Kolagen v těle na startovní čáře začíná jako prokolagen. Tělo jej vytváří pomocí dvou aminokyselin – glycinu a prolinu. Tento proces využívá vitamin C.

Produkci kolagenu tak můžete podpořit i vy sami: některými živinami, například právě vitaminem C – konzumujte tedy jeho bohaté zdroje, mezi které zdaleka nepatří jen citrusy – některé plody totiž mají mnohem větší obsah céčka: dopřejte si třeba petržel, šípky, zelí, papriky a jahody.

Obrovské množství céčka (je to nejbohatší zdroj vitaminu C) najdete v tropické třešni acerole, vysoký obsah má také ovoce camu camu.

Další živinou je zmíněný prolin. Tušíte, v čem jej najdete? Do organismu ho dostanete spolu s vaječnými bílky, pšeničnými klíčky a mléčnými výrobky. Nachází se však i v zelí, chřestu a houbách. Tělo můžete zásobovat také glycinem – velké množství glycinu se nachází ve vepřové či kuřecí kůži a v želatině.

Poslední doporučenou živinou je měď, kterou si dopřáváte tehdy, pokud jíte organické maso, sezamová semínka, kakao (jen si dejte), kešu oříšky a čočku.

Tělo potřebuje také kvalitní bílkoviny, které mají dostatek aminokyselin pro výrobu nových bílkovin – proto vsaďte na vyváženou stravu, obohacenou o zdroje aminokyselin jako jsou maso, ryby, tofu, mléčné výrobky a luštěniny. A čemu se naopak vyvarovat?

Au, tak tímhle kolagen poškozujete

Kromě látek, které mají vliv na produkci kolagenu, existují také látky, které bohužel mají opačný účinek. Pokud si kolagen a jeho množství v organismu chcete chránit, pak se vyhýbejte rafinovanému cukru, který snižuje schopnost regenerace kolagenu.

Stejně tak překvapivě škodí příliš mnoho slunce – UV záření má stejný vliv, pomáhá kvalitní ochrana v podobě přírodních fyzikálních filtrů. Nezapomeňte na sluneční kosmetiku – nejlépe přírodní, nejlépe denně, dokonce i v zimě. Produkci kolagenu snižuje i kouření.

Proto je u kuřáků známý větší výskyt vrásek. Není ten pravý čas přestat?

Pravda o kolagenových doplňcích stravy

Kolagen je možné užívat ve formě prášku, želatinových doplňků stravy nebo ve formě kapslí – mořský kolagen je vyrobený z rybí kůže. Vždy záleží na kvalitě zdroje – ostatně jako u všech potravinových doplňků je potřeba si hlídat původ – v případě mořského kolagenu je vhodné sledovat, zda pochází z ekologického lovu a jedná se o volně žijící ryby.

Populární ale začíná být i veggie kolagen, jenže struktura této látky je zcela jiná, než je tomu v živočišném případě. Může přinášet některé benefity, ale živočišný kolagen nenahradí. A jaké jsou to tedy ty benefity kolagenu? Kdepak, vrásky vám zázračně po nanesení nebo užívání kolagenu nezmizí. Ale nebojte se, máme i skvělé zprávy.

Tady je 7 benefitů užívání kolagenu:

HYDRATACE POKOŽKY?

Vrásky hned neodstraní, ale příjemně a efektivně hydratuje při použití zevně i vnitřně. Proč nefunguje lépe? Má příliš velké molekuly na to, aby pronikl do hlubších vrstev pleti při nanášení přímo na pokožku. Klinická studie nanášení krému s 0,06 % kolagenu však odhalila mírné zpevnění pleti a zjemnění jizev již po několika týdnech. Wow!

OMLAZENÍ PLETI?

Jak je to tedy s tím omlazením? Kolagenové peptidy mohou zpomalovat stárnutí zejména hydratací a zlepšením elasticity pokožky. Tyto benefity jsou přičítány schopnosti kolagenových doplňků stimulovat tělo, aby samo produkovalo ještě více kolagenu. Navíc pomáhá produkci dalších bílkovin: elastinu a fibrilinu, které zlepšují strukturu pleti.

BOLEST KLOUBŮ?

Kolagen udržuje integritu chrupavky, která chrání klouby. Jakmile produkce kolagenu s věkem klesá, vzniká riziko degenerativních poruch kloubů. Užívání kolagenu může zlepšit příznaky těchto onemocnění a dokonce i snížit nepříjemné bolesti kloubů.

ÚBYTEK KOSTNÍ HMOTY?

No vážně, kolagen udržuje pevnost vašich kostí. Nízká hustota kostí může být důsledkem onemocnění ve spojení s vyšším věkem, kolagen však odkládá jejich možný rozpad. To je další plus, proč je kolagen šikovným pomocníkem pro celkové zdraví.

SVALOVÁ HMOTA?

Silné a zdravé svaly? Kolagen pomůže. Mezi 1 až 10 % svalové tkáně je tvořeno kolagenem, který je nezbytný pro udržení svalů. Může pomoci těm, kdo chtějí nabrat více svalové hmoty, například sportovcům při pravidelném tréninku. Sílu svalů kolagen podporuje také u lidí se ztrátou svalové hmoty v důsledku pokročilého věku.

ZDRAVÉ SRDCE?

Ano, kolagen má vliv také na tepny. Bez něj mohou být tepny křehké a slabé, což mnohdy vede až k jejich zúžení. To může vést k infarktu nebo mozkové mrtvici. Užívání kolagenu podle vědců významně snižuje ztuhlost tepen. Více studií již brzy jistě napoví o potenciálu kolagenu a jeho benefitech pro srdce.

KRÁSNÉ VLASY A NEHTY?

A krása nakonec – ano, i na vlasy a nehty má vliv právě kolagen. Tento všestranný doplněk zabraňuje jejich křehkosti a lámavosti. A to pořád není vše.

Co ještě umí? To se snad brzy dozvíme z dalších studií, protože jak se zdá, plusů pro lidské tělo má kolagen nepřeberné množství.

Podporuje totiž nejen krásu, jak se mnoho lidí domnívá, ale i celkovou vitalitu. A to je přece skvělé!

TIP: Mořský kolagen v kapslích

KIKI Health prémiových doplňků pro zdraví už jsme vám představili. V naší nabídce najdete také 100%kolagen typu I v kapslích. Jde ohydrolyzovaný mořský kolagen z udržitelného rybolovu divokých ryb. Je enzymaticky zpracován tak, aby zůstaly peptidy neporušené – je plně stravitelný a šetrný ke střevům. Výhodou oproti nehydrolyzovanému kolagenu je především snadná absorpce. Kolagen je pro snadné užití uchován v kapslích z hypromelázy, což je výtažek ze známé celulózy, taková veggie náhrada za želatinové obaly/kapsle. Hlavně jde ale o čistotu složení – kolagen totiž neobsahuje nic víc, žádná plnidla či zbytečné další látky. Díky obalu ze šetrné hypromelázy zůstává kolagen čistý a také bez chuti a vůně. Umožňuje tedy komfortní užití a efektivní účinky – doplnění kolagenu, ale i povzbuzení vlastní tvorby kolagenu. To je ono!

Největší mýty a fakta o kolagenu

Mnoho expertů na zdravý životní styl nazývá kolagen „bílkovinou mládí“ nebo „fontánou mládí“. Není divu, protože kolagen tvoří až 75 % lidské kůže.

Ve velkém množství se nachází i ve šlachách, vazivech, kloubech, nehtech a vlasech. Právě kolagen propůjčuje kůži pevnost, elasticitu, objem a pružnost. O doplňcích stravy s jeho obsahem ale koluje mnoho dezinformací.

Tady máte souhrn toho nejdůležitějšího, co byste o kolagenu měli vědět.

Zhruba po třicítce tělo ztrácí schopnost vytvářet adekvátní množství kolagenu, což se projevuje jak povolením pleti, tak vráskami, ale třeba i na hybnosti kloubů. V literatuře se uvádí, že produkce kolagenu v tomto věku je přibližně o 50 % menší než v průběhu dospívání.

S příchodem menopauzy se situace ještě výrazně zhorší. Bohužel, z masa a potravin, i když je v nich dostatek bílkovin, dokáže člověk asimilovat asi jen 1 % na znovuvytvoření kolagenu v těle.

Takže pokud si chcete zachovat mladistvou pleť a klouby, doplňky stravy s kolagenem jsou k tomu ideální prostředek.

MÝTUS: K doplnění kolagenu mi stačí pestrá strava dostatkem bílkovin

Molekula kolagenu je příliš velká – má hmotnost 300 000 Daltonů. Tenké střevo ji proto není schopno vstřebat. Trávicím traktem proto kolagen například z hovězího vývaru projde, aniž by z něj organismus jakkoliv těžil. Před přibližně 15 lety nicméně v Japonsku vyvinuli patentovanou metodu, tzv.

enzymatické štěpení kolagenu na malé molekuly, jejímž výsledkem je hydrolyzovaný kolagen. Aminokyselinové řetězce jsou při enzymatickém štěpení přerušené, konečným produktem jsou malé molekuly o velikosti 5000 a méně Daltonů. Ty je již tenké střevo schopné vstřebat a dopravit je do krevního oběhu.

FAKT: Kolagen se dostane přes střevo do kůže

Kolagenové peptidy se po orálním užití vstřebávají přes tenké střevo do krevního oběhu a krví jsou distribuovány do celého těla, podobně jako jiné živiny získané ze stravy.

Krví jsou transportovány do kůže, kloubů, kostí, srdce, nehtů, mozku, šlach a jiných částí těla. Klinické studie demonstrovaly zvýšené množství kolagenových peptidů v krvi poté, co účastnící studie užili hydrolyzovaný kolagen.

Jakmile se kolagen dostane do těla, spustí se řetězová reakce, která již po několika týdnech příznivě ovlivňuje kůži, klouby, šlachy vaziva.

MÝTUS: Kolagen z doplňků stravy putuje přímo do kůže, kde působí

Není to tak jednoduché, že by se po užití kolagenového doplňku stravy kolagenové peptidy v kůži hned proměnily v kolagen, který okamžitě vyplní kůži. Poté, co se kolagenové peptidy dostanou do krve, se spouští mnoho procesů a musí být splněno vícero podmínek, aby začala syntéza kolagenových vláken v kůži.

  Kolagen se v tenkém střevě absorbuje v podobě malých kolagenových peptidů, je distribuován krví do dermis (kůže). Tyto kolagenové peptidy pak stimulují buňky fibroblasty k produkci vláken kolagenu tím, že se váží na jejich receptory. Je proto důležité, aby kolagenových peptidů v doplňku bylo dostatečné množství.

Důležitým kofaktorem syntézy kolagenu je také přítomnost vitamínu C, který celý proces urychluje.

FAKT: Na čím menší kousky je kolagen rozštěpený, tím lépe

Kolagen v doplňku stravy Collagen+11 je hydrolyzovaný do té míry, že je rozštěpený až na dipeptidy a tripeptidy. Toho je dosaženo pomocí speciální směsi pečlivě vybraných štěpicích enzymů. Proto má výjimečně vysokou vstřebatelnost a využitelnost.

MÝTUS: Čím více kolagenu v doplňku stravy je, tím je účinnější

Ano i ne. V našem doplňku je 2500 mg kolagenových peptidů značky Naticol®. Francouzský výrobce provedl dvě studie, a to s 2500 mg/ na den a s 5000 mg na den. Při užívání dvojnásobné dávky se sice ještě účinky zvyšovaly, nicméně jen nesignifikantně.

Do našeho doplňku jsme se proto snažili dát takovou dávku, která je účinná, a doplněk zároveň doplnili dalšími bioaktivními látkami, které mají synergický účinek a příznivý vliv na stav kůže. 2500 mg kolagenu denně v podobě doplňku stravy může podle studie výrazně zvýšit hustotu kolagenu v kůži a snížit fragmentaci kožní kolagenové sítě. Neplatí tedy, že více je více.

Na druhou stranu, velmi nízké dávky pod 1000 mg na den již signifikantní vliv na zlepšení stavu kůže mít nemusí.

MÝTUS: Všechny kolageny fungují stejně

Existují 4 druhy živočišných kolagenů: hovězí, drůbeží, prasečí a mořský (rybí). Ne všechny hydrolyzované kolageny ale účinkují stejně. Hovězí, drůbeží a prasečí kolagen obsahují převážně kolagen typu II, který je dobrý pro klouby, zatímco mořský kolagen je hlavně kolagen typu I. Ten se nachází v kůži, má na ni díky tomu lepší účinek.

Kolagen typu I a kolagen typu II pocházejí z různých zdrojů. Kolagen typu I má navíc menší molekuly, což znamená, že se lépe vstřebává a je lépe využitelný organismem k syntéze vlastního kolagenu v kůži. Kolageny typu II mají lepší účinek na klouby než na kůži.

Je proto zapotřebí třeba vědět, co od kolagenu očekáváte. V případě, že chcete zlepšit zdraví svých kloubů, je lepší brát doplňky stravy s kolagenem typu II.

V případě, že chcete zlepšit vzhled kůže a vyhladit vrásky, je zásadní a rozhodující abyste užívali doplněk stravy, který obsahuje převážně kolagen typu I.

FAKT: Rybí kolagen využije organismus nejlépe

Hovězí, prasečí a drůbeží kolagen se v doplňcích stravy vyskytují často, a to hlavně proto, že jsou levnější, protože se snáze extrahují. Mořský kolagen je nicméně kvalitou ostatním typům kolagenu nadřazený, protože ho tělo absorbuje lépe. Mořský kolagen získaný z rybích kůží a šupin ze studenovodních ryb má 1,5krát vyšší využitelnost než hovězí či prasečí kolagen.

MÝTUS: Proteinové doplňky stravy fungují stejně jako kolagenové

Na trhu je mnoho doplňků stravy s aminokyselinami, které prohlašují a tvrdí, že pomáhají budovat kolagen v kůži, protože aminokyseliny jsou stavebními prvky všech proteinů, a tím pádem i kolagenu.

Aminokyseliny mají skutečně velmi příznivý vliv na zdraví člověka, ale příjem těchto aminokyselin nezaručuje produkci peptidů a kolagenu jako takového.

Oproti hydrolyzovanému kolagenu působí v organismu totiž jinak.

Molekula kolagenu je složena z více než 20 aminokyselin, které jsou spojené dohromady a vytvářejí šroubovici. Kolagen je trojitá šroubovice, obyčejně tvořená ze dvou stejných řetězců a třetího s trochu odlišným složením.

Kolagen je převážně tvořen aminokyselinami glycin, prolin a hydroxyprolin, které tvoří cca 50 % celého obsahu aminokyselin. V celém kolagenu je nicméně více než dalších 10 aminokyselin, které utváří strukturu šroubovice.

Potřebujeme proto až 18 aminokyselin ve správných množstvích a poměrech, aby se vytvořila kompletní molekula kolagenu. Užívání kolagenových peptidů je víc účinné, protože máme k dispozici všechny potřebné aminokyseliny.

FAKT: Forma tobolek je pro doplňky stravy s kolagenem nejvhodnější

Forma tobolek je považována za lepší než prášek v sáčcích nebo gel, protože tobolky neobsahují ochucovadla, konzervační látky, cukr, umělá sladidla a jiné přídatné látky. V případě, že chcete mít čistý produkt bez zbytečných nebo škodlivých příměsí, vyberte si kolagen v tobolkách.

FAKT: Pro omlazení pleti nestačí kvalitní kosmetika

Kosmetické krémy a sera nanášené na pleť a kůži působí většinou jen na svrchní části pokožky. Do střední části kůže se jich dostane jen malé procento. Kolagen při vnitřním užitím naopak působí zevnitř od nejspodnějších částí kůže. Je to nový trend, který se nazývá beauty inside out, tedy krása, která vychází zevnitř.

MÝTUS: „Botox“ je pro omlazení pleti lepší než doplňky stravy s kolagenem

Po aplikaci botulotoxinu se vrásky skutečně rozplynou velmi rychle, sám o sobě ale kvalitu a pevnost kůže nijak nezlepšuje. Navíc, jak jeho efekt po půl roce vyprchá, je nutné jeho aplikaci opakovat, protože vrásky se během pár týdnu objeví znovu.

Botulotoxin funguje tak, že dočasně vyřadí z provozu mimické svaly pod kůži. Ty se přestanou hýbat, a mimické vrásky se tím vyhladí. Bohužel, svaly pod kůží tím atrofují a kůže povoluje. Kdo chodí pravidelně na „botox“ se po několika aplikacích stává kandidátem na plastiku horních víček, které mohou poklesnout.

Doplňky stravy s kolagenem naopak kůži zpevní a posílí zevnitř. Velká výhoda je, že nepůsobí jen na pleť v obličeji, ale i na celém těle. Na druhou stranu ale nemá jejich účinek tak rychlý a výrazný WOW efekt. Je třeba být trpělivý a 3měsíční kolagenovou kúru opakovat 1krát za rok.

Tímto způsobem dokážeme oddálit potřebu aplikace botulotoxinu či plastických operací, ke kterým ve výsledku nemusí vlastně vůbec dojít.

Kolagen: K čemu všemu ho naše tělo potřebuje? | Žena.cz

Na kolagenu závisí zdraví všech našich tkání, jako jsou kosti, svaly, chrupavky, zuby, dásně, kůže, vlasy, nehty a další. Jeho nedostatek může vyústit v řadu různých potíží, které by vás možná na první pohled ani nenapadly. 

Kolagen jako takový je ve vodě nerozpustná bílkovina. Kolagen je to, co dává vaší pokožce pružnost a pevnost, bez dostatečného přísunu kolagenu pokožka viditelně stárne. Co se týče kloubů a kostí, kolagen je zjednodušeně to, co je drží pohromadě.

Tělo si kolagen tvoří samo, ale jeho produkce bohužel někdy okolo dvacátého pátého roku života výrazně klesá a po čtyřicátém roce si ho tělo tvoří opravdu jen málo. Produkce kolagenu závisí krom genetických faktorů taky na vaší stravě a dalších. Strava bohatá na rafinované cukry, obecně špatné zažívání nebo kouření tvorbě kolagenu nepomáhá, naopak.

Co všechno má v těle kolagen na starosti?

1) Zlepšuje stav vaší pokožky, vlasů a nehtů

Kolagen má velmi příznivé účinky na naši pokožku a vlasy. Jakmile produkce kolagenu začne klesat, naše pokožka ztrácí na pevnosti, elasticitě a objevuje se více vrásek. Dodáním kolagenu se vaše pleť vyhladí, je jemnější a podporujete tak přirozenou obnovu buněk.

Kolagen krom toho zmírňuje výskyt celulitidy a strií. Pokud totiž kůže ztratí na elasticitě, je mnohem jemnější a vše, co se děje pod kůží (a tedy i celulitida), je více vidět. Přidání kolagenu do stravy vám pomůže vrátit vaši kůži zpět do normálu a celulitida tak nebude tak viditelná.

Stavebním kamenem vlasů, nehtů a zubů je právě kolagen. Pokud vás trápí padání vlasů, špatný stav nehtů a zubů, může být na vině jeho nedostatek.

2) Zmírňuje bolest kloubů

Úbytek kolagenu může být mnohdy i bolestivý. Nedostatek kolagenu snižuje ochranu chrupavek, šlach, vazů a kloubů a to vede k jejich opotřebování a následné bolesti. Doplňováním kolagenu můžete předejít artróze a jiným kloubním onemocněním.

3) Zrychluje metabolismus

Pravidelný přísun kolagenu může dokonce urychlit váš metabolismus a to z toho důvodu, že přispívá k tvorbě svalové hmoty, která s rychlostí metabolismu přímo souvisí. Čím více svalové hmoty, tím rychlejší spalování. Pokud konzumujete větší dávky kolagenu, nezapomeňte přidat taky vitamin C, který pomáhá kolagen přeměnit na bílkovinu, kterou tělo může efektivně využít.

4) Pomáhá se syndromem zvýšené propustnosti střeva

Pokud trpíte syndromem zvýšené propustnosti střeva, aneb stavem, kdy toxiny mohou prostoupit stěnou střeva dále do organismu, může být kolagen dost užitečný. Ten totiž dokáže díky aminokyselinám, které se v něm nachází, stěny vašeho střeva (a celého trávicího traktu) ozdravit.

Dnes už taky víme, že zdravé trávení a břicho souvisí s mnoha dalšími onemocněními. Polopropustná střevní stěna může vyústit v zánět, který poté putuje po těle a působí nám další potíže. Proto ať už máte zažívací obtíže jakékoliv, neotálejte s jejich léčbou.

Kde ho najdeme?

Kolagen v naší přirozené stravě najdeme jen málo, například v želatině, která se připravuje z vepřových a hovězích kůží, šlach a kostí. Na podporu jeho přirozené tvorby je dobré jíst potraviny bohaté na vitamin C a vitamin B3, který najdete v játrech, tuňákovi, fazolích, nebo hrachu.

Nejsnáze kolagen získáte v koncentrovaném množství jako doplněk stravy. To se doporučuje zejména u akutních obtíží. Na našem trhu je takových přípravků nespočet, jedním z nich je například Geladrink Fast, jehož účinek nastupuje velmi rychle, už po prvním týdnu užívání. Pomůže vám hlavně od bolesti kloubů.

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *