Komedony – Vše o zdraví

Boj s pupínky je často lítý a neúprosný a správná péče o pleť je jednou z ingrediencí k jeho výhře. S.O.S. gel na akné od Weledy viditelně snižuje množství pupínků a komedonů, tedy černých teček. Má chladivý účinek, přes noc mírní zarudnutí a zklidní podrážděnou pokožku.

Receptura gelu s vrbovou kůrou, lékořicí a vodou z vilínu je lehoučká a antibakteriální. Riziko vzniku dalších nedokonalostí se tak v její pečující společnosti výrazně snižuje.

Weleda svou úžasnou kosmetikou probouzí spojení mezi člověkem a přírodou, které v moderní době tak rychle uhasíná.

Produkty s vysokým obsahem BIO ingrediencí a certifikací kvality NaTrue podpoří ozdravné procesy v těle. Čisté složení z ohleduplně získaných surovin nechává pokožku i planetu volně dýchat. Vymazlené produkty Weleda to zkrátka s blahem lidí i planety myslí vážně.

Snad i proto si už téměř sto let získávají srdce lidí po celém světě a patří k absolutní špičce přírodní kosmetiky.

Komedony - Vše o zdraví Zjistěte více najetím myší

Receptury v souladu s přírodou a lidskými bytostmi

Komedony - Vše o zdraví

Receptury všech krémových mazáků, šamponů i ostatních kosmetických vymazleností nejsou ve Weledě náhodné jako když pejsek s kočičkou vaří dort. Naopak. Jsou hluboce promyšlené tak, aby podporovaly lidi ve snaze obnovovat vlastní zdraví a dosáhnout fyzické pohody. To vše v souladu s přírodou, s citlivým přístupem k jejím zdrojům a snahou o co nejmenší negativní dopad na planetu.

Holistický pohled aneb co je to ta antroposofie?

Myšlení antroposofie ztělesňuje holistický pohled na lidskou bytost i planetu Zemi. Člověk se podle něj skládá z těla, duše a ducha. Zemi pak chápe jako živý organismus propojený s celým vesmírem.

Když teorii přetavíme do praxe, pro výrobu produktů Weleda to znamená důsledné porozumění přírodním látkám, povaze jejich účinků, a tím také ucelenější chápání kvality výsledných produktů.

Díky tomu vytváří jedinečné výrobky, jejichž efekt člověk opravdu pocítí.

83 % BIO ingrediencí a ani špetka syntetiky

Komedony - Vše o zdraví

Ve Weledě se sice nepřivazují ke stromům, ochranu životního prostředí ale manifestují po svém. Odmítají podporovat zběsilé pěstování plodin pomocí pesticidů a herbicidů pouze za účelem zisku. Přibližně 83 % ingrediencí, které putují do jejich receptur, proto pochází z ekologického nebo biodynamického zemědělství a kontrolovaného sběru ve volné přírodě. Podporují tak obnovu kvality půdy a šetrné farmářské praktiky. Kromě toho pobočky společnosti Weleda po celém světě obhospodařují vlastní zahrady, na kterých pěstují léčivé rostliny a provozují dokonce i vlastní zařízení na výrobu tinktur. Při zpracovávání surovin jedou ve Weledě na vlně „no waste“. Využijí vždy celou rostlinu, nic se nevyhodí. Některé části uplatní v kosmetice, jiné ve farmaceutikách a zbytek použijí jako hnojivo v rámci biodynamického zemědělství.

Biodynamickým pěstováním k úrodné půdě

Věděli jste, že dvě třetiny všech živých organizmů žijí v půdě? V jednom hektaru půdy najdeme až tři biliony mikroorganismů jako jsou řasy, bakterie a houby. K ozdravování půdy a biodiverzity proto ve Weledě přispívají svou metodou biodynamického pěstování. Tu provozují ve všech svých zahradních lokalitách v Evropě i po celém světě.

Biodynamické zemědělství využívá pouze organická hnojiva, zásady etického přístupu ke zvířatům, soustředí se na ochranu životního prostředí a udržení biodiverzity. Ve Weledě se na celé hospodářství dívají jako na součást kosmických procesů – vše je propojeno se vším. Všímají si vlivu planet, slunce i měsíce na chování živočichů a růst rostlin.

Výsledkem je půda bohatá na živé komunity, od mikrobů po volně žijící zvířata.

Zdroje Země čerpejme tak, aby je příroda stíhala obnovovat

Do svých léčivých a kosmetických produktů využívá Weleda kolem tisícovky surovin. Způsob, kterým je získá, má přitom významný dopad na biodiverzitu.

Ve Weledě zároveň chápou, že pouze neporušené přírodní ekosystémy jim poskytnou půdu a podmínky pro pěstování kvalitních přírodních surovin. Proto většina jejich ingrediencí pochází z šetrného zemědělství.

Bez biodiverzity by se vám žádný přípravek od Weledy nedostal do ruky, nikdy by totiž nemohl vzniknout.

Komedony - Vše o zdraví

Šetří vodou i energiemi

Ke zdrojům se chovají zodpovědně i v průběhu výroby. Zaměstnanci jsou zavázáni šetřit s vodou i energiemi. Zavedli například opětovné použití kondenzované vody, kterou odvádí zpět do koloběhu. V roce 2013 díky tomu klesla celková spotřeba vody na kilogram vyrobeného produktu o celou jednu čtvrtinu.

Citlivě zacházejí také s energií. Optimalizují chladicí a ventilační systémy, celkově zefektivňují provoz a využívají čím dál více obnovitelné energie. V roce 2013 pocházelo z obnovitelných zdrojů 50,7 % jejich přímé a 94,3 % jejich nepřímé energie.

Udržitelná obsahem i obalem

Ve Weledě usilují o co nejudržitelnější obalové materiály a vývoji inovací v tomto směru věnují mnoho energie.

Obal musí výrobky chránit, ale prioritou je také použití udržitelných materiálů a snadnost jejich recyklace po vypotřebování produktu.

V současné době pro své obaly využívají co největší množství recyklovaného materiálu od spotřebitelů, certifikovaných krabic FSC a kovové fólie nahrazují barevným tiskem.

Produkty certifikované UEBT a spolupráce ve znamení etiky

Komedony - Vše o zdraví

V říjnu 2011 se společnost Weleda stala řádným členem Unie pro etický bio obchod (UEBT), neziskové organizace, která reprezentuje celosvětově uznávanou normu pro udržitelnou výrobu a využívání surovin. Weleda je nositelem certifikátu UEBT a jako jedna z prvních umístila logo na své produkty. Udržitelné a etické chování ve Weledě aplikují při výběru a nákupu surovin, odměňování svých dodavatelů a partnerů i při budování dlouhodobých vztahů s komunitami a institucemi po celém světě.

Úzkou spolupráci navázali například s družstvem v Maroku, které pro ně vyrábí vysoce kvalitní arganový olej.

Rodinný podnik v Mexiku dodává jejich přípravkům sezamový olej a španělské družstvo se dlouhodobě stará o výrobu kvalitního mandlového oleje.

Své dodavatele podporují při přechodu na udržitelné zemědělství, bez pesticidů a monokultur, a vyzývají je k zasazování květinových proužků a živých plotů, kde mohou přebývat různé druhy hmyzu.

Komedony - Vše o zdraví

Weleda je spoluzakladatelem uznávané iniciativy a certifikace NaTrue

V roce 2007 vytvořila společnost Weleda a další přední výrobci přírodní kosmetiky neziskovou iniciativu NaTrue, která definuje jasné mezinárodní normy pro používání termínu „přírodní kosmetika“ a zajišťuje transparentnost pro spotřebitele vydáváním certifikátů NaTrue.

Komedony - Vše o zdraví

Mezinárodně uznávaná certifikace NaTrue pro přírodní kosmetiku zaručuje, že:

  • Výrobky mají vysokou kvalitu a bezpečné složení.
  • Produkty smí obsahovat pouze složky přírodního původu, deriváty přírodních složek a výjimečně i přírodně identické látky (typicky jde o anorganické pigmenty nebo látky pro konzervaci, získávají se chemickým procesem výhradně z přírodních látek).
  • Ve výrobcích nenajdete žádné látky syntetické či například ropné deriváty nebo GMO.
  • Testování na zvířatech je nepřípustné.
  • Výrobní proces je udržitelný a šetrný k životnímu prostředí.

NaTrue rozděluje kosmetické výrobky do 13 skupin podle typu (zubní pasty, tělové oleje apod.). Pro každou skupinu přitom definuje nejvyšší dosažitelnou kvalitativní normu. Přípravky pak rozděluje do 3 úrovní: přírodní kosmetika (100% přírodní), přírodní kosmetika s podílem bio složek (100% přírodní + více jak 70 % BIO složek) a bio kosmetika (100% přírodní + více jak 95 % BIO složek).

Tři odvážní. Společná vize. Kuráž měnit svět

Komedony - Vše o zdravíKomedony - Vše o zdravíKomedony - Vše o zdraví

„V souladu s přírodou a člověkem.“

  • Zakladatelé Weledy, zleva Rudolf Steiner, Ita Wegmannová a Oskar Schmiedel

Píše se rok 1920. Tři motivovaní intelektuálové a duchovní průkopníci – rakouský filozof Rudolf Steiner, holandská doktorka Ita Wegmannová a německý chemik Oskar Schmiedel – se právě rozhodují zhmotnit své vize.

Společně vyvíjí první farmaceutické výrobky pomocí konceptu, který dodnes tvoří jádro výrobků Weleda. Posláním medicíny je podle něj poskytnout lidskému tělu klíčový podnět pro vlastní léčivé schopnosti.

Jejich revoluční myšlenka předpověděla to, co dnes dokazují lékařské výzkumy: člověk může dojít k vyléčení pomocí holisticky formulovaných výrobků, které stimulují tělo k sebeuzdravení.

V roce 1921 tak ve švýcarském Arlesheimu (kde funguje centrála Weledy dodnes) začíná historie celé firmy.

 Vyrábí farmaceutické produkty a přírodní kosmetiku s celostním pohledem na člověka, společnost a přírodu.

Již za několik let se Weleda rozrůstá do několika dceřiných společností ve Francii, Nizozemsku a Velké Británii, Rakousku, Československu a posléze také ve Spojených státech amerických.

Oskar Schmiedel (na obrázku) se roku 1924 stal ředitelem firmy a byl jím tak dlouhých 35 let, až do své smrti. Název Weleda se ustálil v roce 1928 a inspirován je jménem germánského léčitele a proroka Veledy. Rudolf Steiner osobně navrhl logo, které se dodnes používá.

Hůl a Aeskulapův had symbolizují mytologické spojení s léčením. Kolem hole je symbol pro darování a přijímání, který znázorňuje léčebný přístup značky a její společenskou odpovědnost.

Weleda zůstává dodnes věrná duchovním principům svých zakladatelů a jejich vliv rezonuje ve všech částech společnosti.

Weleda prodává v Číně. Znamená to, že testuje na zvířatech?

Než se kosmetický produkt v Číně dostane do prodeje, musí být podle tamějších zákonů otestovaný na zvířatech. Tato regulace se vztahuje i na dovážené produkty. Pod termín „kosmetika“ se podle čínských zákonů řadí péče o pokožku, make-upy, parfémy, péče o vlasy, nehty, opalovací přípravky, deodoranty a bělicí produkty.

Zubní pasty a mýdla pod tento pojem nespadají, a požadavek testování na zvířatech se na ně tudíž nevztahuje. Z toho důvodu Weleda v Číně prodává právě jen tyto produkty. Rozšíření prodávaného sortimentu nemá Weleda v úmyslu, dokud se stávající zákony nezmění.

Testování na zvířatech jde totiž zcela proti ideologii této značky a my bychom ji do svého sortimentu nezařadili, pokud by tomu bylo jinak.

Obsahují výrobky Weleda palmový olej? Ano

Některé výrobky Weleda obsahují palmový olej nebo jeho deriváty. V takovém případě ale vždy pochází z (RSPO/CSPO) certifikovaného ekologického zemědělství.

Ve Weledě jsou si vědomi přetrvávajících problémů s neudržitelným získáváním palmového oleje.

Kromě členství v RSPO se Weleda stala také členem Fóra pro udržitelný palmový olej (FONAP), kde usiluje o zlepšení kritérií udržitelnosti stanovených RSPO.

Parametry

Objem:

Certifikáty:

Podíl přírodních surovin:

Země původu:

Materiál balení:

Původ vůně:

Jak recyklovat:

10 ml
NaTrue, UEBT Certified
100 %
Vyrobeno ve Švýcarsku
Plast a recyklovaný plast
přírodní
Tubu recyklujte v kontejneru na plast.

Složení

Water (Aqua), Alcohol, Glycerin, Xanthan Gum, Glyceryl Caprylate, Sulfur, Salix Alba/Daphnoides/Fragilis/Purpurea Bark Extract, Glycyrrhiza Glabra (Licorice) Root Extract, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Water, Carrageenan, Citric Acid, Fragrance (Parfum)*, Limonene*, Linalool*, Geraniol*. *Z přírodních esenciálních olejů

Značka

Akné: informace o vnitřním zdraví

3.12.2020

Komedony - Vše o zdraví

Akné je pojem, který zná každý z nás, nejen teenageři. V dospívání se s ním potýkali mnozí, ne-li všichni. Akné se však nevyhýbá ani dospělým a zralým lidem. Jak je to možné? Akné samo totiž není jen projevem dospívajícího zrání těla, ale je signálem pro nás o našem vnitřním zdraví – a to v jakémkoli věku.  

Zkuste se akné skamarádit a vypozorovat, co vám chce říci. Poté zakročte správnými kroky a máte s pletí klid.

Rozpoznejte příčinu, díky níž akné u vás vzniklo

Akné se rozvíjí díky nesprávně funkčním mazovým žlázám, ale může být způsobeno i bakteriemi. Nač si tedy dát pozor, abyste si akné nepřivodili nebo nezhoršovali? Především na hygienu rukou a předmětů každodenní potřeby.

Zajímavé:  Herpes - vše o zdraví

Co vše si pohlídejte

  • Nevyčištěný displej (a vůbec celý) mobil
  • Spaní na propoceném povlečení
  • Dlouho používané povlaky polštářů a přikrývek
  • Neúplně čistou žiletku či holící nebo epilační strojek
  • Pozor také na příliš časté dotýkání se obličeje
  • Opatrní buďte u využívání správného typu a druhu kosmetiky

Vnitřní problém

Nejen to je však spouštěčem akné, tato nepříjemná vyrážka souvisí i s vnitřním nastavením vašeho organismu. Kupříkladu v době nemoci – chřipky a angíny, kdy se hodně potíte a vyplavujete z těla toxiny.

Rovněž se hodně akné potažmo jin vyrážky objevuje u onemocnění jater a vůbec problémy s játry a ledvinami.

Je to znamení, že se tělo potažmo pleť díky oslabení těchto orgánů nemůže správně čistit a vyplavovat pryč toxiny.

Vnitřně akné souvisí u žen s obdobím před a při menzes nebo v době ovulace, kdy se hormonální rovnováha narušuje cykly. Také v období menopauzy u zralých žen díky hormonální nerovnováze a nedostatku hormonu estrogenu akné na pleti objeví.

Také když jste příliš ve stresu anebo příliš pracujete, je akné známkou toho, abyste ubrali a dali spěchu a stresu stopku. Akné může být i reakcí na užívané léky. U používání některých léků se citlivějším jedincům může akné krátkodobě objevit nebo zhoršit.

To je dáno látkami obsaženými v léku, které vnitřně působí na organismus.

Alternativní medicína

Pokud víte, že není příčinu žádný z těchto problémů, zabruste do sféry alternativy, konkrétně čínské medicíny, která se globální činností organismu věnuje do hloubky. A tato medicína rozpozná i to, proč máte projevy akné na určité partii obličeje a na pleti.

Co vám čínská medicína může říci?

  • Akné na čele – nutná změna stravování, problémy s trávením a se špatným vyplavováním toxinů z těla
  • Akné na spáncích a těsně pod vlasy – je ukázkou špatné nebo snížené funkce ledvin, zánětu močového měchýře či problémů s vylučovací soustavou
  • Akné na lících – souvisí s dýcháním průduškami a plícemi, alergiemi a astmatem. Akné na nose a jeho okolí – ukazuje na nedobrou funkčnost jater, anebo pouze (díky mastnější oblasti obličeje) na ucpané vyšší mazové žlázy v pleti.
  • Akné na bradě – hormonální nerovnováha
  • Akné okolo úst – virové onemocnění (opar) nebo chřipka, mononukleóza, žloutenka atp.

Každopádně můžete sami zabojovat, a to správnou a vhodnou stravou, dostatečným pitným režimem, ale i důkladným čistěním pleti a využitím vhodné kosmetiky. Ideální je ta, určená na aknózní pleť. Nebojte se jí ani ve zralejším věku. Akné totiž postihuje všechny věkové kategorie a kosmetika na akné pomůže všem – ať je vám 20 nebo 40 let.

Akné může propuknout v každém věku. Jak tomu zabránit? | Zdraví

Asi neexistuje člověk, kterému by se líbily fotografie dokumentující jeho dospívání.

Na vině nejsou jen podivné oblečky nebo ještě podivnější vlasové kreace, ale často také obličej hyzdící krátery nepodobné těm na povrchu Měsíce.

Jenže u mnoha lidí přetrvává akné i mnoho let poté, co obdrželi svůj první občanský průkaz. Dokonce se může bez varování znovu objevit. Naštěstí se dá dobře léčit.

Nejen hormony, ale i geny Na vzniku akné se podílí celá řada vlivů, které často působí současně. Velký podíl má genetická dispozice. Je pravděpodobné, že pokud vaši rodiče měli akné i v dospělosti, budete je mít i vy. Negativně působí také hormony.

U mužů jde o zvýšenou citlivost na mužské hormony, u žen o nerovnováhu mezi ženskými a mužskými hormony. Stav pleti mohou ale poznamenat také některé léky, stres, prašné prostředí nebo UV záření. Ke zhoršení dochází u žen v průběhu menstruačního cyklu a někdy i v těhotenství. Naopak přeceňovaný je vliv stravy.

I osoby trpící akné mohou jíst čokoládu nebo konzumovat alkohol.

„Akné vzniká jako následek zvýšené funkce mazových žláz a abnormálního rohovatění kolem folikulů,“ popisuje MUDr. Katarína Třísková, dermatoložka z kliniky estetické medicíny Asklepion.

Tím, jak vzniká nadměrné množství mazu a současně se v nadměrném množství tvoří zrohovatělé buňky, dochází ke vzniku rohovinné zátky, který folikul „ucpe“.

V okolí mazové žlázky vzniká zánět a vše zhoršuje působení bakterií. „Včasným zahájením léčby lze předcházet těžkým pozánětlivým stavům, které jsou pak nepříjemným kosmetickým problémem.

Jde například o trvalé jizvy nebo výrazné nerovnosti pokožky,“ dodává lékařka.

Raději si je nemačkejte… Léčba akné, zvlášť když vás jeho projevy obtěžují, patří do rukou lékaře. Neodborná péče může stav pokožky zhoršit a způsobit trvalé neestetické následky. „V dermatologických ordinacích jsme schopni léčit všechny formy akné.

Léčba se nijak neliší podle věku, ale podle závažnosti. U mírných forem si většinou vystačíme s kombinací lokálních preparátů, které působí proti mikrobům a regulují rohovatění kůže, aby se neucpávaly póry,“ popisuje MUDr.

Lenka Páralová, dermatoložka z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Při středně závažném postižení se podávají nejen místní, ale také celková antibiotika a při těžkých formách je možné použití deriváty vitaminu A, tzv. isotretinoidy. Ty upravují produkci kožního mazu a rohovatění kůže. Léčba sice trvá několik měsíců, ale efekt přetrvává dlouhodobě.

Isotretinoidy jsou velmi účinné, ale současně mají celou řadu vedlejších účinků, a tak rozhodnutí o tom, zda jsou zrovna pro vás vhodné, náleží pouze lékaři. Například je nesmí ženy plánující těhotenství a také lidé s chorobami jater nebo vysokou hladinou cholesterolu.

Vysoké dávky vitaminu A a jeho derivátů působí teratogenně, tedy mohou zavinit vývojové vady plodu.

Umírnějších forem akné je vhodné použití laseru nebo chemického peelingu. „Speciální slupovací technika slouží k regeneraci pokožky. V různých koncentracích se aplikují AHA kyseliny a ošetření se opakuje zhruba třikrát až pětkrát po 7 až 14 dnech.

Chemický peeling pleť zjemní, póry se zúží, zredukuje se tvorba mazu a dochází k vypnutí a vyhlazení pokožky,“ popisuje MUDr. Třísková. Tento zákrok je vhodný jak u akné, tak u dalších zánětlivých onemocnění pleti doprovázených hnisáním či tvorbou jizev.

Laserové ošetření zlepšuje stav pokožky, upravuje tvorbu mazu a urychluje hojení jizev.

Antikoncepcí proti pupínkům U žen, které neplánují v nejbližší době těhotenství, může být vhodnou terapií akné užívání některých přípravků hormonální antikoncepce.

„Pro léčbu akné jsou vhodné ty přípravky, které mají antiandrogenní efekt, tedy působí proti funkci mužských pohlavních hormonů, androgenů, a tím upravují sekreci kožního mazu. Tato léčba vede k vymizení projevů akné a zlepšení stavu pokožky,“ vysvětluje gynekoložka MUDr.

Kateřina Svojanovská z Gynekologické ambulance Mediconet, s. r. o., v Brně. Podle jejích zkušeností je právě aknózní pleť jedním z nejčastějších faktorů, podle kterého si ženy a dívky vybírají metodu hormonální antikoncepce.

Antiandrogenní účinky mají přípravky obsahující cyproteron acetát, dienogest, clormadionon acetát nebo drospirenon. „Po nasazení antikoncepce lze efekt v podobě zlepšení pleti očekávat po dvou až třech měsících,“ dodává lékařka.

Komedony - Vše o zdraví

Akné – proč nás trápí a jak jej zmírnit nebo mu dokonce předcházet?

Do jídelníčku přijdete také potraviny bohaté na zinek. Zinek podporuje hojení ran a enzymové reakce, které hrají roli v imunitní funkci. Lidé s akné mají obvykle v organismu velmi nízkou hladinu zinku.

Jeho hladinu můžete pohodlně zvýšit konzumací potravin, jako je hovězí maso, cizrna, dýňová semínka a kešu.

Mimo to je možné zinek také pohodlně doplňovat ve formě suplementu.

Celkově dbejte na to, aby váš jídelníček byl vyvážený, obsahoval dostatek živin z různých zdrojů. Volte co nejméně zpracované potraviny. Zaměřte se na zdroje dobře stravitelných bílkovin, jako je například drůbeží či libové hovězí maso, ryby, mléčné výrobky, vejce nebo kvalitní syrovátkový protein, případně luštěniny.

Chybět by neměly ani komplexní sacharidy, ideálně v celozrnné podobě, protože jsou rovněž bohaté na důležitou vlákninu. Přidejte do jídelníčku ovesné vločky, pohanku, quinou, celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny nebo rýži.

Zapomenout bychom neměli samozřejmě ani na zdravé tuky – avokádo, oříšky, tučné ryby nebo rostlinné oleje.

Komedony - Vše o zdraví

Rozhodně nesmíme opomenout ani pitný režim. Dostatečná hydratace je důležitá nejen pro optimální rozvod živin, ale také pro podporu přirozené detoxikace. Pokud je organismus dehydratovaný, projeví se to mimo jiné i právě na kůži. Ta se vysouší a dochází k hromadění odumřelých buněk, což může vést ke vzniku akné.

Optimálně by měla být základem pitného režimu čistá voda, ale přidat můžete také čaje, minerálky nebo vodu ochutit bylinkami, ovocem či plátkem okurky. Naopak bychom se měli vyvarovat slazeným limonádám, džusům a rozhodně i alkoholu.

Kolik vody denně pít? To je čistě individuální, řiďte se pocitem žízně, v teplých dnech a při vyšší fyzické zátěži příjem tekutin zvyšte.

Někteří lidé špatně reagují na konzumaci vysoce zpracovaných potravin nebo určitých potravinových alergenů, proto věnujte pozornost vaší jedinečné reakci na různé potraviny a tomu, jak vaše strava ovlivňuje pokožku.

Může potenciálně pomoci vyhnout se určitým potravinám, jako jsou mléčné výrobky, čokoláda, přidaný cukr, sladidla, trans-tuky nebo alkohol.

Pokud máte podezření na nějakou potravinovou alergii, můžete vyzkoušet eliminační dietu, která spočívá v krátkém vyřazení potencionálně problematických potravin a jejich postupné navracení za sledování reakce těla. Některé studie naznačují, že akné může způsobovat také nadměrný příjem soli.

Dopřejte si dostatek odpočinku a eliminujte stresPokud máme dlouhodobě nedostatek spánku nebo jsme pod velkým stresem, naše nadledviny produkují vyšší množství kortizolu, který mimo jiné ovlivňuje také množství mazu, který naše pokožka produkuje.

Zvýšená produkce mazu může způsobit rozvoj zanícených cyst pod kůží, což vede k bolestivým pupínkům, které se obtížně léčí. Že stres nepřináší nic moc pozitivního asi nebude žádné velké překvapení.

Bohužel, vlivem nároků dnešní doby, se nás stres dotýká stále častěji a častěji. Proto je důležité jej umět vhodným způsobem ventilovat – vyrazte do přírody, zkuste meditaci, jógu, přečtěte si zajímavou knihu nebo si zajděte do společnosti.

Velmi účinným nástrojem pro ventilaci stresu je také pohyb, který má navíc vliv také na kvalitu spánku a zdraví jako takové.

Právě spánek je dalším faktorem, který hraje ve zdraví naší pokožky důležitou roli. Význam spánku pro zdraví rozebíráme poměrně často, takže je vám určitě jasné, jak opravdu důležitý spánek je.

Díky dostatku kvalitního spánku regeneruje celé naše tělo, dochází k vyrovnávání hladin hormonů a ke snižování zánětlivosti.

Deficit spánku nebo přerušovaný spánek mohou vést ke zvýšené tvorbě stresových hormonů a jak už víme z předchozích odstavců, například kortizol má schopnost zvyšovat produkci kožního mazu a podněcovat tak vznik akné.

Zajímavé:  Trhliny V Konecniku Lecba?

Pokud je tělo ve stresu i během spánku dochází k produkci glukokortikoidů, steroidních hormonů, které mají negativní vliv na funkci imunitního systému, zvyšují citlivost kůže a přispívají ke zhoršení projevů zánětlivých kožních onemocnění, jakými jsou akné, ekzémy nebo třeba lupénka.

Mapování obličeje – zatočte s vráskami či akné jednou provždy! – Kosmetika a zdraví TianDe Frýdek-Místek

Trápí vás akné či vrásky, využíváte speciální kosmetickou péči a přesto nic nezabírá? Zkuste na to jít jinak a zamyslete se nad tím, na jaké části obličeje se vám tvoří nevzhledné pupínky či vrásky. Protože to může leccos napovědět o vašem zdraví. A pomůže vám to najít i vhodnou cestu k sametově hebké pleti a rozzářenému obličeji.

Jednotlivé orgány v našem těle jsou totiž vzájemně propojeny a jejich stav se odráží právě v obličeji, na tzv. reflexních zónách. Různé změny v těchto zónách jako např. zabarvení pokožky, promaštění, nebo naopak vysušení, vrásky, akné atd. dávají signál o zhoršené funkci orgánu často mnohem dříve, než se dostaví subjektivní potíže.

Mapování obličeje není žádná šarlatánská praktika, ale odvětví čínské medicíny, které využívají i současní dermatologové a podkladem jim jsou výsledky nejnovějších studií.

 Na jeho základě můžete pak zvolit správnou formu detoxikace či podpory funkce jednotlivých orgánů pomocí bylinných směsí, funkčních potravinových doplňků a třeba i stravy.

Komedony - Vše o zdraví

1. Ledviny – tmavé kruhy pod očima, otoky víček, pupínky v oblasti očí

Ledviny jsou párové orgány a odpovídají jim oči a uši. Tmavé kruhy pod očima upozorňují na příliš mnoho soli v potravě, Když se naproti tomu pod očima objeví otoky a znatelně viditelné váčky, je možné mít podezření, že ledviny již nejsou schopny zvládnout nadměrný příjem tekutin. Zaměřte se na svůj pitný režim a začněte více pít vodu.

2. Plíce – akné či ekzémy na tvářích a okolo nosních dírek

Změnu funkce plic signalizuje zbarvení tváří. Je známo, že v případě zápalu plic má pacient tváře červeně zbarvené. Pupínky na tvářích ukazují, že se v plicích nacházejí hlenové usazeniny nebo mastné kyseliny. Bledé tváře prozrazují slabou kondici plic. Okolí nosních dírek nám sděluje, jak jsou na tom naše průdušky. Akné v této oblasti může způsobovat kouření nebo alergie.

3. Srdce – červený nos, rýha na špičce nosu

Kondici srdce můžeme vyčíst ze špičky našeho nosu. Do široka rozložený nos je důkazem toho, že i srdce bude pravděpodobně rozšířené. Červené zbarvení nosu vypovídá o přetíženosti srdce. Rýha na konci nosu může znamenat šelest na srdci. Pozor si dejte na potraviny, které zvyšují hladinu špatného cholesterolu. Raději si dejte ty, které příznivě působí na ten správný. 

4. Játra a slezina – akné či vrásky mezi obočím, čárky nad horním rtem

Játrům v obličeji odpovídá středová část obličeje bezprostředně nad nosem. Jedna nebo více svislých linek v této části obličeje ukazuje, že člověk může mít problémy s játry.

Slezina odráží svou kondici na obou stranách hlavy, a to přibližně na vnějších koncích obočí. Jestliže se v těchto partiích objevuje zabarvení, slezina zřejmě nepracuje tak, jak by měla. Měli byste si hlídat příjem alkoholu, soli, mléčných výrobků a mastných jídel.

V této oblasti se také nejdříve projevuje potravinové alergie a vše, co nadměrně zatěžuje játra.

5. Žaludek a slinivka břišní – popraskané koutky úst, vráska u nosního můstku, vějířky u očí

Tyto orgány, které jsou umístěny spíše ve střední, centrální, části těla, zrcadlí svou kondici na střední a horní části nosu. Popraskané koutky úst naznačují zažívací problémy s žaludkem a dvanáctníkem.

6. Střeva a močový měchýř – vodorovné vrásky a pupínky na čele

Pupínky na čele upozorňují na nepořádek v zažívání. Jejich stav můžete číst především na čele. Když přijímáte nadměrné množství tekutin, musíte nadměrně močit a zároveň vaše tělo začíná reagovat pocením na čele. Vrásky nebo prohloubené linky na čele mohou prozrazovat, že tyto orgány nejsou plně funkční. Jezte méně průmyslově zpracovaných potravin, omezte tuky a zvyšte příjem tekutin.

7. Reprodukční orgány – oblast okolo úst, knírek

Když má někdo vlasy na konečcích rozštěpené, znamená to, že jeho pohlavní orgány jsou velmi slabé. Má-li žena v oblasti úst, třeba i jen v náznaku, knírek, pak se jedná o hormonální změny či počínající problémy s pohlavními orgány.

Pokud je knírek silnější na pravé straně než na levé, tak z toho lze vyčíst, že pravý vaječník pracuje hůře než levý. Dbát byste měli na dostatek kvalitního spánku, dodržování pitného režimu a na přísun zdravé stravy.

Od věci není ani vyšetření na správnou funkci štítné žlázy. 

8. Zažívací systém – zbarvení a velikost rtů

Mnoho lidí má zduřelý nebo předsunutý spodní ret. To je důkazem, že střevo je značně uvolněné. To vede k jeho nepravidelné činnosti. Zduřelý vrchní ret prozrazuje, že nefunguje správně žaludek. Vnitřní, střední část spodního rtu ukazuje kondici tenkého střeva, vnější část kondici tlustého střeva. Ústní koutky nám prozrazují stav dvanáctníku.

Bílé skvrny na rtech jsou znamením, že se v zažívacím traktu vytvářejí hlenové nebo tukové usazeniny. Tmavé skvrny ohlašují tvoření vředů. Podobným způsobem je možné posuzovat kondici zažívacích orgánů podle jazyka. Špička jazyka odpovídá dolním partiím zažívacího traktu, kořen jazyka partiím horním.

 Začněte se správně a pravidelně stravovat, pozor na toxiny a vše, co trávení zatěžuje.

Zmapovali jsme, ale co dál?

Teď jsme si nastínili možné příčiny tvorby akné či nadměrných vrásek, ale řekněme si něco i o dalších krocích a řešeních.

Jednoznačně první reakcí by mělo být položení si otázky: „Jak ulevit konkrétnímu orgánu, který je příčinou našich obtíží?“ Ať už se jedná o změnu jídelníčku, či hledání přírodní cesty, jak svému tělu napomoci, v našich článcích najdete různé recepty, ve kterých jsme se věnovali také detoxikaci organismu.

Mnohý z nás, když se řekne slovo detoxikace, tak si představí jarní kúru s ostropestřcem mariánským pro očištění játry, ale už málokdo ví, že je vhodné s TianDe detoxikovat jednotlivé orgány a tím posílit jejich činnost v průběhu celého roku. A to nejen kvůli krásné pleti, ale především pro podporu našeho zdraví.

V našem blogu v sekci Recepty naleznete rady a doporučené produkty pro detoxikaci Jater, Ledvin, Srdce či normalizaci hormonálního systému. Nebo můžete zažádat o zaslání receptu, který vás povede týden po týdnu.

Dalším krokem, který už možná máte v malíčku, je péče o pleť. Ať už vás trápí akné, kruhy pod očima, nosoretní vrásky či mračivka, určitě si osvojte správný postup v péči o pleť.

V případě akné zvolte speciální péči v podobě kosmetických přípravků, např. řadu produktů TianDe Master Herb nebo In Top. V boji proti vráskám jsou skvělými pomocníky kromě výživných sér a masek, různé masážní přístroje.

TianDe nabízí od manuálních po fotochromatické přístoje zajišťující komplexní péči.

Akné

V našem Poradenském centru využíváme ucelený Program pro Zdraví, včetně analýzy pleti, laserové terapie.

Provádíme analýzu v 9 zónách obličejové a tělové partie MicroCamerou® – WorkStation – kožní profilometrií, včetně vyšetření veškerých anomálií, bez jakýchkoliv vedlejších účinků (skenování pleti) …

Analyzujeme a doporučujeme

  • Analýza zón a hydrataceměření uzavření vývodu mazových žláz
  • Měření výživy – hloubky vrásek, pružnosti pokožky
  • Mazotoku IR a UV pH (bakteriální mikroflóra)
  • Měření speciálními čočkami panoramatická, 1:20, 1:50, 1:200, 1:400, 1:800
  • Fototyp – fotoreaktivita
  • Analýza mateřských znamének + pigmentové névy, anomálie, analýza Woodovým světlem
  • Plísně, mykózy na nehtových lůžkách rukou i nohou

Co je akné?

Akné je nejčastější neinfekční onemocnění mazové žlázy (uhry) a vlasových folikulů. Postihuje až 80 % dospívající, pubertální mládeže. Může přetrvat, či objevit se i v pozdějším věku.

Důležité je začít s léčbou již od prvního stádia výskytu, než začnou pravidelně vznikat pod kůží puchýře a pokožka může být trvale poškozena.

Akné může být aktivováno hormony, stresem, zvýšenou mírou rohovění vývodných cest mazových žláz vedoucí k uzávěru mazové cesty a zánět vznikající kolem komedonu. Zásadní je pro vznik akné zvýšená tvorba mazu, která je řízena hormony.

Uplatňují se hlavně mužské pohlavní hormony – androgeny, které jsou v určitém množství přítomny i v ženském těle. U žen se akné často zhoršuje také v období okolo menstruace. Ženy s poruchou menstruačního cyklu mívají též závažnější a léčebně odolnější akné.

Akné souvisí se stresem

Léčba akné tedy souvisí i s psychikou a hormonální nerovnováhou v organismu. Existuje mnoho přípravků, důležité je však odstranit samotnou příčinu a pročistit celý organismus.

Akné vzniká v důsledku uzavření vývodů mazových žláz, což způsobí jejich zanícení (viz vyšetření výše – analýza pleti MicroCamerou).

Stagnace sekretu mazových žláz u akné má za následek vznik hlubokého zánětu (i bolestivé vředy), po kterém zůstávají jizvy. Stav akné se zhoršuje přítomností kvasinek, bakterií a roztočů.

Vaše akné je neinfekční (nepřenáší se na jinou osobu dotykem), ale pokud ho škrábete, neodborně mačkáte nebo jinak manipulujte s ním, může se na kůži velice rychle a silně rozšířit bakteriemi …

Příčina vzniku akné?

Akné je tedy i výskyt komedonů (černé tečky), zánětlivých zarudlých papul v obličeji, na horní části prsou, zad i na hýždích. 

  • přetížení orgánů, vč. lymfatického systému
  • změření toxické zátěže organismu
  • detoxikace a kouření
  • úprava stravy
  • měření stresových faktorů
  • kontrola imunitního systému
  • kontrola střevní mikroflóry
  • uplatnění „kartáče střev“ 

Situace stavu pleti:ke stažení ZDE

Alternativní medicína, akné, léčba akné

Alternativní medicína, zdraví, akné, léčba akné

Alternativní medicína, zdraví, akné, léčba akné

Alternativní medicína, zdraví, akné, léčba akné

Akné, léčba akné

Akné, léčba akné

Akné, léčba akné

Alternativní medicína, akné, léčba akné

Alternativní medicína, akné, léčba akné

Akné, léčba akné

Akné, léčba akné

Akné, léčba akné

Kůžeje místem, kde se také vylučují toxické látky. To, co se děje na kůži je zrcadlem vnitřního prostředí. Pokud dojde v organismu k přetížení orgánů zodpovědných za detoxikaci, tělo hledá náhradní cestu a tlačí toxiny ven.

Projevy akné je možné ve většině případů zmírnit (kosmetika), ale odstranit akné je možné pouze ucelenou léčbou s pravidelnou kontrolou.

Nejlépe je akné léčit v prvotní fázi, jinak akné může přejít do těžkého stádia, kdy pod kůží vznikají cysty s patologickou hmotou (bolestivé na dotek vředy). Akné je velmi nepříjemné i v tom, že má dopad na psychiku člověka. Téměř všichni mladí lidé mají s akné zkušenosti.

Akné je nejčastější nemocí dospívající mláděže. Ale nejen u ní, může se vyskytnou akné i v pozdějším věku. Akné a genetika

Žádný z nás nemůže změnit genetický balíček, se kterým přišel na svět, ale může hodně ovlivnit změnou životního stylu. Právě ona může zabránit, nebo oddálit vzniku některých onemocnění, ke kterému máme dispozice. Toto platí i o vhodné péči k pleti.

Jak na akné?

  • Čištění a zmenšení pórů
  • Zabránění vzniku komedonů
  • Odstranění nadbytečného mazu
  • Novotvorba kolagenních vláken a regenerace pokožky
  • Zvýšení hydratace a pružnosti
  • Odstranění odumřelých buněk a normalizace procesu buněčné obnovy
Zajímavé:  Gynex - vše o zdraví

Čištění pleti

K mytí nepoužívejte klasická (alkalická) tuhá mýdla, vhodnější jsou mycí emulze a gely s neutrálním či lehce kyselým pH). Nadměrně častým mytím stav pokožky se můžete i zhoršit.

U většiny akné je vhodné i mechanické čistění kůže (není vhodný u zanícených a hnisavých projevů, kvůli roznášení infekce). Také šetrná exprese (vymačkávání komedonů) je důležitá pro uvolnění ložiska. Násilné mačkání kůži však zraňuje a vede k jizvení.

Doporučuji tato ošetření absolvovat u zkušené kosmetičky a dle její instruktáže pak eventuálně provádět samostatně doma. Speciální chemický pelling, kryoterapie pomoci tekutého dusíku či kyseliny uhličité, laser, patří pouze do rukou zkušeného odborníka.

Akné a rizikové faktory

Akné v rodinné anamnéze, nevhodná vysušující nebo naopak nadměrně promašťující kosmetika, intenzivní opalování, některé léky, nevhodná dekorativní kosmetika …

Akné a výživa

U osob se sklonem k akné jsou spouštěcím faktorem nadmíra čokolády, kakaa, ostrá a tučná jídla, kouření, alkohol. Nutné dodržovat zásady zdravé výživy, životosprávu s dostatkem spánku a pobyt na čerstvém vzduchu. 

V našem Poradenském centru po konzultaci doporučujeme nápravu z oblasti celostní medicíny i vyšetření MicroCamerou, včetně možnosti využití našich služeb …

Vše, co potřebujete vědět o léčbě akné

Akné

Akné není jen kosmetický problém, který vás může trápit při pohledu do zrcadla a znervózňovat, když máte někam jít bez make-upu. Akné patří mezi nejčastější kožní onemocnění vůbec. Koho nejvíce postihuje? Co na akné zaručeně pomáhá? A čemu se při léčbě rozhodně vyhnout.

Pod pojmem akné se myslí zánětlivé onemocnění mazové žlázy s chloupkem, která se odborně nazývá pilosebaceózní folikul. Mazové žlázy jsou pro naše tělo velmi důležité, protože zajišťují promaštění kůže. Problém však nastává tehdy, když se v těchto žlázách začne tvořit příliš mnoho mazu a zanítí se. To se následně projevuje vznikem akné.

Přestože je akné  typické pro pubertální věk, může se objevit i u malých dětí nebo u dospělých. Léčbu akné není dobré podceňovat a odsouvat návštěvu dermatologa. Zejména rodiče dospívajících si často myslí, že jsou vyrážky v pubertálním věku běžné a časem se samy ztratí.

Tak se pacienti dostávají k dermatologovi pozdě a léčba je pak náročnější. Pamatujte si, že jakýkoliv projev akné je znakem toho, že mazové žlázy nefungují správně a je potřeba se tím co nejdříve zabývat, bez ohledu na věk a pohlaví.

Léčba akné by měla začít v době, kdy se objeví první příznaky, ke kterým patří černé a bílé tečky, tzv. otevřené a zavřené komedony.

Jednou ze základních chyb léčby akné je používaní příliš vysušujících a agresívních produktů. Akné je sice dobré „vysušit“, ale ne doslovně.

Při léčbě akné byste se měli úplně vyhnout vymačkávání pupínků. Při neodborném vymačkávání si totiž snadno zatlačíte maz ještě hlouběji, aniž byste si toho všimli a akné se místo jednoho týdne bude léčit i dva. Kromě toho se při vytlačování akné uvolní všechny bakterie a maz, které byly ukryty uvnitř, což může vést k zánětu okolní tkáně a prodloužení léčby.

Akné, zejména v oblasti obličeje, je často viditelné, což může u někoho vést ke sníženému sebevědomí a pocitům méněcennosti a mnoho pacientů hledá kromě léčby způsoby, jak pupínky překrýt.

Mnohdy tak sáhnou po těžkých make-upech, které stav pleti zhorší, protože póry make-up ještě více ucpe. Pokud chcete nedokonalosti pleti, vyrážky a zanícené fleky zakrýt, volte raději lehčí krycí produkty s obsahem účinných látek (např. Sébium Global Cover).

Takové produkty pomohou překrýt, co je třeba a zároveň pomáhají akné léčit.

Akné je jedním z nejčastějších kožní onemocnění a jeho léčba patří do rukou kožního lékaře. Pokud se u vás objeví první příznaky, neměli byste  návštěvu dermatologa odkládat. K lokální léčbě akné se nejčastěji předepisují produkty obsahující retinoidy (adapalen, isotretinoin, tretinoin), kyselina azaleová a benzoylperoxid.

Nejlépe fungují, pokud se nanášejí na vyčištěnou a suchou pleť. První výsledky jsou viditelné přibližně za 4 – 6 týdnů, je však důležité  být trpělivý a léčbu akné nepřerušovat, pokud se výsledky nedostaví hned. Vedlejším efektem takové terapie může být zvýšená dráždivost a přechodná suchost pleti.

Tu lze zmírnit použitím hydratačního krému Sébium Hydra, který póry neucpává  a zmírňuje pocity pnutí a zarudnutí pokožky.

Stresuje vás akné? Podívejte se na tipy, jak pečovat o pleť

Kůže je největším orgánem lidského těla, chrání nás před bakteriemi a škodlivými vlivy z okolního prostředí, a je proto dobrým ukazatelem našeho celkového zdravotního stavu. Kromě negativních vnějších faktorů jako je kouř z cigaret nebo znečištění, může mít na stav pleti a zhoršení akné také vliv stres. Existují i studie, které prokázaly spojitost mezi vyšší úrovní stresu a zhoršením projevů akné.[1] Proto ho nesmíme podceňovat.

Tipy, jak zvládat stres i akné

Akné může mít často dopad na to, jak vnímáme sebe sama, a to zejména pokud přetrvává nebo se pravidelně vrací.

Tím pak vzniká začarovaný kruh: čím viditelnější jsou projevy akné, tím více trpí naše sebedůvěra. To následně vede k vyšší úrovni vnitřního stresu a dalšímu výsevu akné.

Lze ho mít alespoň z části pod kontrolou díky řade Normaderm od Vichy, která je určená přímo pro pleť se sklonem k nedokonalostem.

Ale kromě péče, která je zacílena přímo na problematickou pleť, je třeba mít pod kontrolou i hladinu stresu.

V případě zvládání stresu je podle relaxační terapeutky Nathalie Saunier důležité rozlišovat mezi „vnějším stresem“ (úzkost související s prací, stres spojený s rodinným životem) a „vnitřním stresem“, který vzniká v důsledku nízkého sebevědomí či neschopnosti dosáhnout stanovených cílů.

V obou případech můžete využít Nathaliiny tipy, jak pocity stresu alespoň částečně zmírnit. Tip číslo jedna je věnovat pozornost vlastnímu dýchání a to zvláště během období, kdy cítíte velkou úzkost.

Pro začátek zavřete oči a soustřeďte se na dýchání, pomalu se zhluboka nadechněte nosem a počítejte do tří a následně během výdechu počítejte do šesti. Pro dlouhodobé uvolnění od stresu je dobré si dělat pravidelné pauzy na pití vody nebo bylinkového čaje.

Pomůže vám to uvolnit se od pracovního napětí a prožít den ve větší pohodě.

Mimo práci, doporučujeme především fyzickou aktivitu, která kromě uvolnění od stresu, zajistí i lepší kvalitu spánku. Aktivity jako je jóga, plavání nebo běh, jsou skvělé pro vaše tělo i mysl. Zároveň při nich tělo uvolňuje hormony štěstí!

Sources:[1] G. Yosipovitch, M. Tang, A.G. Dawn, M. Chen, C.L. Goh, Y. Huak, L. Seng, ‘Study of psychological stress, sebum production and acne vulgaris in adolescents’ in Acta Derm Venereol (2007) 87 (2), pp. 135-9. [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17340019]

Redakce

středa, 25. září

Akné

Je to časté zánětlivé onemocnění mazových žlázek a vlasových folikulů. Nejběžnější formou akné je Acne vulgaris, zánětlivé onemocnění tzv. pilosebaceosní jednotky (vlasový folikul a do něj ústící mazová žláza). V období dospívání se s ním setkáváme téměř ve 100%.

Toto onemocnění se projevuje jako Acne comedonica (ucpaná ústí mazových žláz – bílé a černé komedony, které po ústupu akné nezanechávají na kůži prakticky žádné stopy) a Acne papulo-pustulosa se zánětlivými papulami a hnisavými pustulami, kdy se po zanícení komedonů přidruží sekundární zánětlivé změny.

Příznaky akné

  • Povrchní akné: Komedomy otevřené (černé tečky) a uzavřené (bílé tečky), povrchní cysty, pustulky.
  • Hluboké akné: V hloubce zanícené uzlíky, až hnisem vyplněné cysty, které praskají, nebo se mění v abscesy.
  • Místa výskytu: Nejčastěji obličej, ale i šíje, hruď, záda, ramena.

Příčiny vzniku akné

Příčiny vzniku akné jsou známy. Na vzniku se podílí folikulární hyperkeratóza (ucpávání kanálků mazových žláz), zánět s bakteriální složkou a seborea (zvýšená tvorba mazu).

Příčiny jsou tedy komplexní. Hormonální nerovnováha, bakteriální infekce, stres, potravinová alergie, užívání některých léčiv (orální antikoncepce, steroidy, antidepresiva, léky proti epilepsii), chronická zácpa, velký podíl chemicky konzervovaných potravin ve stravě, vysoká spotřeba potravin s vysokým obsahem soli, nedostatek některých složek potravy a vitamínů, nevhodná kosmetika.

Jednou z funkcí kůže je vylučování toxických látek, pokud je nemohou ledviny a játra efektivně zpracovat. Jak toxiny odcházejí pokožkou, narušují její zdravou soudržnost a odolnost. Toto je také jeden z faktorů vzniku mnoha kožních poruch, včetně akné.

Návštěva lékaře při akné

Je nutná při rozsáhlém postižení, při celkových projevech zánětu, při hlubokém akné, při šíření infekce do očí.

Prevence vzniku akné

  1. Dodržování zásad racionální výživy:
  2. – omezit v jídelníčku tučná jídla, uzeniny, sladkosti, bílé pečivo, instantní výrobky, příliš slaná a kořeněná jídla, nápoje typu Coca-cola, Fanta a kupované džusy
  3. – zařadit do jídelníčku ve zvýšené míře zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo, bílé maso, luštěniny, bílé jogurty, celozrnné obiloviny a těstoviny

Léčba akné

Léky na předpis

a) Přípravky na zevní použití:

  • přípravky obsahující síru, která upravuje sekreci mazu
  • retinoidy k zevnímu použití, mají keratolytický účinek, změkčují komedony
  • peroxidy (benzoylperoxid) – otvírají a uvolňují póry, antiseptický účinek
  • lokální antibiotika (např. erytromycin, tetracyklin, klindamycin) pro potlačení mikrobiální složky

b) Celková (perorální) léčba:

  • antibiotika při silných zánětech
  • hormonální antikoncepce pro snížení tvorby mazu
  • celkové retinoidy

Volně prodejné léky

Přípravky upravující sekreci mazu, čisticí a antiseptické.

Přírodní a doplňková léčba

Léčebná kosmetika Pro mechanické čištění pleti u lehčích forem akné.

Použití vhodných kosmetických přípravků ke každodennímu ošetřování pleti vhodně doplňuje případnou terapii a napomáhá předcházet problémům, včetně použití dekorativní kosmetiky v případě postižení obličeje.

Je důležité si uvědomit, že nezáleží jenom na obsahu účinných látek v přípravku, ale také na jeho formě (gely, krémové emulze, roztok aj.).

Homeopatie

  • Sulfur – na červené, zanícené, bolestivé formy akné, které se často zhoršují po umytí vodou (svědění).
  • Hepar sulfur – na bolestivé, zanícené komedony se silným hnisáním.
  • Pulsatilla – lék vhodný pro pubertální formu akné.
  • Silicea – na hluboké akné, často způsobující jizvy v případech, kdy se netvoří hnisavé hlavičky.

Potravinové doplňky Vhodnými potravinovými doplňky jsou tablety s obsahem zinku, vitaminu B6, vitaminu C, vitaminu E, popř. selenu.

Pobyt u moře, přípravky s obsahem mořské soli (Mrtvé moře)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector