Kvetoucí čaj – Vše o zdraví

Složení

Černý čaj, Zelený čaj, Aroma přírodní, Yerba Mate, Listy kopřivy, Kousky manny, Květy slunečnice, Červený rybíz, Vitamín C, Semínka guarany, Květ trnky

Tento aromatizovaný čaj dává tmavě žlutý nálev, z nějž se okamžitě rozline nádherně sladká vůně hrušek a broskví. V chuti nacházíme jen opravdu minimální svíravost, zato jemných stop ovoce a tří druhů čaje poznáme dost.

Čaj pro zdraví a krásu se hodí jako horký nápoj, tak i v podobě ice tea. Vyzkoušejte ho!

Původ čaje

„Made in China“ nemusí vždycky znamenat podřadnou kvalitu. V případě čajů svědčí naopak o vysoké jakosti a velké péči, která byla pěstování a zpracování čajových lístků věnována. Zelený, stejně jako černý, čínský čaj vyniká na světovém trhu desítky let. V případě zeleného čaje jsou to dokonce stovky.

Pro černý čaj platí, že prošel fermentací, což je přirozený proces oxidace enzymů. Mění se při něm jak barva čajových lístků, tak jejich chuť a vůně. Zelený čaj je jemnější – oxidace byla jen krátká a zastavilo ji napaření horkým vzduchem nebo opražení na pánvi. Proto má skutečně zelenou barvu a přírodní aroma.

Zelené Mate je zvláštním „druhem“ – nejde o čaj v klasickém významu, protože se vyrábí z lístků a větviček cesmíny paraguayské, jihoamerického keře.

Pro ovoce a bylinky jezdíme k prověřeným dodavatelům v EU, aroma volíme vždy jen přírodní. Můžeme tak našim zákazníkům zaručit, že v čajích nenajdou těžké kovy ani jiné zdraví škodlivé látky. Také výběr surovin je přísně kontrolován – žádné shnilé nebo nezralé kousky!

Kvetoucí čaj - Vše o zdraví Kvetoucí čaj - Vše o zdraví

Černý čaj

Kvetoucí čaj - Vše o zdraví Kvetoucí čaj - Vše o zdraví

Zelený čaj

Kvetoucí čaj - Vše o zdraví Kvetoucí čaj - Vše o zdraví

Yerba Mate

Kvetoucí čaj - Vše o zdraví Kvetoucí čaj - Vše o zdraví

Kopřiva

Herbář se zajímavými informacemi naleznete na https://www.manutea.cz/herbar-byliny

Pevný aluminiový obal se zipem, který umožní po otevření opakovatelné uzavírání. Kvalitní balení, které zachovává charakter čaje. Čaj je vždy v balení hermeticky uzavřen, aby odolával vlhkosti, světlu a cizím pachům. Na tyto tři věci je čaj mimořádně náchylný a mají velký vliv na výslednou kvalitu nápoje.

Kvetoucí čaj - Vše o zdravíUkázka balení čaje

70-80 °C 2-3 minuty 1 čajová lžička na 1,5-2 dl

Návod na přípravu

  1. Čaj zalijte vodou o teplotě 70-80 °C (cca 2 minuty po převaření vody), v poměru 1 čajovou lžičku na 1,5-2 dl.
  2. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 lžičku navíc.
  3. Doba vyluhování 2-3 minuty (přikrytý šálek), poté přeceďte.

Naprosto skvělý, voňavoučký čajík. Jsem moc nadšená.

čaj je prostě luxusní, ten nemá chybičku, určitě bude chutnat každému, já už jinde nenakupuji, vše je přehledné,čaje vysoké kvality, solidní výběr všech různých druhů, příjemné ceny a více než perfektní doba dodání, co víc si člověk může přát ????určitě doporučuji na 100%

Tento čaj je neskutečně dobrý, po jeho vypití je určitě krásnější můj den, děkuji vám proto za něj.

Tento čaj je naprosto skvělý, podle popisku je velice zdravý a toho si na něm také cením. Jsem naprosto spokojená a nebudu váhat ani s příští objednávkou, protože tady je kvalita jistá.

Hezký den, využila jsem vašich služeb již vícekrát a pokaždé jsem velmi spokojena s kvalitou čaje i s vašimi službami, jste naprosto bezkonkurenční, ráda se o vás zmiňuji i svým známým, všechny vaše čaje jsou úžasné, i tento čaj je vynikající, těším se na každý hrníček.

Chválím, chválím a zase chválím, prostě úžasný čaj, to musíte zkusit, rozhodně nebudete litovat, již dávno zde nakupuji a pokaždé objednávce jsem spokojená,jak s vyřízením objednávky, tak s kvalitou čaje, je to obchod na vysoké úrovni a funguje na 100%.

Dobrý den, chci pochválit tento čaj, velmi mně svou chutí potěšil, voní překrásně, a jestli po něm ještě zkrásním tak si příště objednám alespoň dvě kila. Děkuji, Pavla.

Máte fakt vynikající čaje, velmi kvalitní, tento je opět úžasný cenově dostupný všem, jsem s tímto obchodem velmi spokojen, přeji Vám hodně spokojených zákazníků jako jsem já.

Miloučký čajíček, skvělá chuť, skvělé zboží za dobrou cenu i znalci si přijdou na své, to Vám garantuji, tento obchod je na 100% ve všem.

Čaj jsem ochutnal u své přítelkyně ,je výborný, velmi kvalitní, hned jsme si udělali novou objednávku a těšíme se na další čaje.

Tento čaj předčil všechny moje očekávání, 100% kvalita zboží, chutná přesně podle návodu,nádherné balení a ještě vzorek jiného čaje zdarma, není co dodat, jsem nadmíru s tímto obchodem spokojen,doporučuji všem, přeji hodně úspěchů.

Teda,moc si pochutnáváme na tomto čaji, je vynikající i co se týče kvality, nemá to chybu, doporučujeme tento obchod na 100%všem milovníkům sypaných čajů.

Objednávám si u Vás čaje často, takže znám Vaše dárkové krásné balení a tento čaj jsem objednal pro přítelkyni k svátku, udělal jsem jí radost, čaj jí moc chutná a mám Vás prý pochválit, takže chválím a chválím, jste obchod na vysoké úrovni a doporučuji Vás všem.Ať se Vám i nadále skvěle daří.

Tak u tohoto čaje není co dodat, nemám prostě slov, úžasný, úžasný, úžasný, máte můj obdiv a dík.

Neskutečně dobrý čaj, přesně jak ho popisujete, také se ráda zmíním o jeho balení, to je velká výhoda, jsem naprosto spokojená zákaznice, moc se mi to zamlouvá.

Dobrý den, čaj je neskutečně dobrý. Nevím, jestli po něm budu krásnější, ale po jeho vypití je určitě krásnější můj den. Děkuji vám za něj i ostatní , které jsem už od Vás měl. Všechny byli perfektní. Jaroslav

Souhlasím se všemi názory,také jsem se přesvědčila o Vašem obchodě a všichni mají naprostou pravdu, nemám k tomu co dodat, jste skutečně obchod s číslem 1.Držím pěsti jen ať se Vám daří i do budoucna.

Taky se chci vyjádřit k tomuto čaji, skutečně vynikající a vlastně celý Váš obchod je na velmi vysoké úrovni, velmi si to cením, jsem již delší dobu Vašim věrným zákazníkem a už více mých přátel se nechalo poradit a již si také objednali a jsou velmi spokojeni.

Ano, čaj je skutečně moc dobrý, to teda souhlasí, ale ještě musím vyzvednout balení čaje a to je úžasný zaviratelný sáček, velká výhoda, jste super obchod, jen tak dál, mějte se hezky.

Hezký den, využila jsem Vašich služeb již čtyřikrát a pokaždé jsem velmi spokojena Jste spolehlivý obchod, čaje máte úžasné a cenově velmi dobré, rozhodně Vás doporučuji svým známým.

Jsem naprosto nadšená tímto čajem i tím balením čaje ve znovuoteviratelném krásném sáčku, dodání zboží obratem,a velmi dobré ceny, skutečně Vám fandím, jen tak dále,skutečně ať se Vám daří,protože jste vstřícní a dobří-děkuji.

Taky chci upozornit na tento úžasný čaj, opravdu chutná skvěle, byl doručen ve znovuoteviratelném sáčku, což je prima a vlastně jsou prima i vaše stránky, hodnotím Vás na 1.

O tomto čaji se musím zmínit, úžasný, nádherně voní, chutná moc dobře, cenově velmi dostupný, lidičky neváhejte a ochutnejte, skutečně moc děkuji za dodání čajíčka v krásném znovuzaviratelném sáčku, hodnotím Vás na jedničku, přeji hodně úspěchů a objednávek.

Mňam, mňam, to je teda čajíček, nic více k tomu nelze dodat, skutečná pochoutka, čaj hodnotím na 1, už se těším na někdy příští objednávku.

Kvetoucí čaj - Vše o zdraví Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky. Skvělý pomocník pro rychlou přípravu čaje. Čajový filtr je vyroben z extra jemného materiálu. Tento materiál nepohlcuje žádné pachy a chutě. Čajový filtr M je až na 1l vody. Balení obsahuje 100 čajových filtrů. Více na detailu zboží Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky. Speciálně vyvinté sítko se stálého materiálu, který nepřenáší žádné pachy ani chutě. Pro ještě lepší požitek z hotového nápoje je sítko opatřeno pokličkou, která slouží k přikrytí čajového sítka v době lůhovaní a poté po vylouhování nápoje poklička poslouží k odložení sítka. Sitko je vhodné pro mytí v myčkách. Více na detailu zboží Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky. Slovo permanent znamená stálý materiál. Nepřenáší žádné chutě ani pachy. Tento materiál je vhodný do myček na nádobí. Velikost sítka L je ta pravá velikost do Vaší čajové konvičky. Sítko je vybaveno pokličkou, která slouží k přikrytí sypaného čaje při louhování a posléze si použité sítko můžete pohodlně odložit na tuto pokličku. Více na detailu zboží Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky. Pokud si chcete jednoduše a rychle připravit svůj lahodný nápoj, máme pro Vás skvělý tip. Nabízíme Vám čajové filtry, které jsou vyrobené z extra jemného materiálu, bez nežadoucích chutí a pachů. Balení obsahuje 100 čajových filtrů.   Více na detailu zboží

Čaje

Kvetoucí čaj - Vše o zdraví

Mátový čaj v bio kvalitě v pyramidce od značky English Tea Shop vás překvapí svěží chladivou chutí, která osvěží vaše…

English Tea Shop Čistá máta BIO 20 sáčků —

Kvetoucí čaj - Vše o zdraví

6 příchutí, 12 pyramidek

English Tea Shop Dárková kolekce SUPER GOODNESS, 12 pyramidek sypaných čajů —

Kvetoucí čaj - Vše o zdraví

Bílý čaj s kousky liči, kakaa, kokosu a skořice od značky English Tea Shop v bio kvalitě vás příjemně povzbudí svou…

-12 %  

English Tea Shop Bílý čaj s liči a kakaem BIO 20 sáčků —

do 30.9. u vás 69 Kč 61 Kč

Kvetoucí čaj - Vše o zdraví

Dárková kolekce bílých čajů obsahuje kvalitní bílé čaje. Obsahuje čistý bílý čaj, bílý čaj s brusinkou, bílý čaj s…

English Tea Shop Dárková kolekce bílých čajů BIO 12 pyramidek, 4 příchutě —

Kvetoucí čaj - Vše o zdraví

Vrbovka – nať, bylinný čaj, zmenšuje napětí z nucení na močení, zlepšuje kvalitu spánku, normalizuje fyziologickou…

-10 %  

LEROS Vrbovka – ňať 50 g —

do 30.9. u vás 29 Kč 26 Kč

Kvetoucí čaj - Vše o zdraví

Autentický indický černý čaj z úpatí Himalaje s výraznou aromatickou a květinovou chutí. Vhodný také pro přípravu…

English Tea Shop Černý čaj Darjeeling sypaný bio 80 g —

Zajímavé:  Domácí Léčba Průjmu U Psa?

Kvetoucí čaj - Vše o zdraví

Průduškový bylinný čaj – vyvážená čajová směs určená hlavně k ochraně horních cest dýchacích. čaj je vhodným…

-11 %  

LEROS Průduškový bylinný čaj 20 x 1.5 g —

do 30.9. u vás 54 Kč 48 Kč

Kvetoucí čaj - Vše o zdraví

Bílý čaj v bio kvalitě v plechové dózičce od značky English Tea Shop vás překvapí jemnou chutí a dodá vám energii…

English Tea Shop Bílý čaj sypaný bio 80 g —

Kvetoucí čaj - Vše o zdraví

Dubová kůra. Odvar z dubové kůry se používá zevně, ve formě obkladů či koupelí, jako pomocný přípravek v péči o…

-12 %  

LEROS Dubová kúra 75 g —

do 30.9. u vás 33 Kč 29 Kč

Kvetoucí čaj - Vše o zdraví

Zelený čaj bio s jasmínem a bezinkou. Ty nejlepší cejlonské a čínské zelené čaje míchané s jasmínem a bezinkou pro…

English Tea Shop Zelený čaj s jasmínem sypaný bio 80 g —

Světlík lékařský – nať, slouží k péči o pokožku, ve spojení s koupelí k osvěžení těla.

-10 %  

LEROS Světlík – nať 50 g —

do 30.9. u vás 49 Kč 44 Kč

Čajovna Hruška je ovocný čaj s příchutí hrušky a karamelu, ovocný čaj aromatizovaný v nálevových sáčcích.

-10 %  

LEROS Čajovna Hruška 20 x 2,5 g —

do 12.10. u vás 49 Kč 44 Kč

Heřmánek přispívá k normálnímu trávení, napomáhá též relaxaci a zdravému spánku.Zevně ve formě nálevu lze použít k…

-10 %  

LEROS Heřmánek 50 g —

do 30.9. u vás 39 Kč 35 Kč

Dárkové balení obsahuje 2 druhy bylinných čajů spolu se skleničkou květového medu k doslazení. Bio Máta peprná:…

-10 %  

LEROS Meduplné spojení —

do 30.9. u vás 199 Kč 179 Kč

Šalvěj lékařská nať, bylinný čaj – Šalvěj lékařská podporuje přirozenou obranyschopnost a normální funkci dýchacího…

-12 %  

LEROS Šalvěj lékařská – ňať 40 g —

do 30.9. u vás 33 Kč 29 Kč

Bílý čaj se skořicí a matchou v bio kvalitě vás překvapí svou nezaměnitelnou štiplavou chutí. Díky obsahu teinu Vám…

English Tea Shop Bílý čaj, Matcha a skořice BIO 20 sáčků —

Bylinkový čaj s ibiškem, rooibosem, jahodami, borůvkami a malinami. Přirozeně bezkofeinový rooibos z Jižní Afrik v…

English Tea Shop Super ovocný čaj sypaný bio 80 g —

Bylinná čajová směs k normální funkci močových cest.

-10 %  

LEROS LEROS Natur Ledviny, močové cesty 20 x 1.5 g —

do 30.9. u vás 52 Kč 47 Kč

Meduňka, bylinný čaj – Meduňka navozuje klid a napomáhá usínání.

-10 %  

LEROS Meduňka – nať 50 g —

do 30.9. u vás 29 Kč 26 Kč

Čaj Kakao, skořice a zázvor v bio kvalitě má štiplavou, kořeněnou a sladkou chuť. Čaj je zcela bez kofeinu.

English Tea Shop Kakao, skořice a zázvor BIO 20 sáčků —

Bílý čaj se matchou a zeleným čajem sencha v bio kvalitě vás překvapí svou nezaměnitelnou chutí a to díky kombinací…

-18 %  

English Tea Shop Sencha, Bílý čaj a Matcha BIO 20 sáčků —

do 30.9. u vás 79 Kč 65 Kč

Mix 5 příchutí, 20 nál sáčků

English Tea Shop MIX životabudič, BIO 20 sáčků —

Bergamot Orange Peppermint & Lemon – Jiskřivá chuť přirozeně osvěžujícího pomeranč, citronu a máty v kombinaci s…

Dilmah Bergamot Orange Peppermint & Lemon 20 x 2 g —

Čaj černý, Citron -Dokonalá chuť pravého černého čaje Dilmah s příchutí citronu přímo ze Srílanky.

Dilmah Čaj černý, Citron 20 ks —

Čaj černý Ceylon Gold – Dokonalá chuť pravého černého čaje Dilmah přímo ze Srílanky.

Dilmah Čaj černý Ceylon Gold 25 ks —

>Příprava: vroucí vodou zalejte čaj v poměru 1,5 g (cca 1 vrchovatá čajová lžička) na 250 ml vody. Ponechte 8-10…

OXALIS Naše byliny – Pro kojící ženy 50g —

Čaj Earl Grey s vanilkou v bio kvalitě vás překvapí výraznou avšak aromatickou chutí. Díky obsahu teinu Vám čaj dodá…

English Tea Shop Vanilka a Earl Grey BIO 20 sáčků —

Dárková kulatá plechovka v modré barvě obsahuje směs klasických čajů v bio kvalitě v 6 příchutích.

English Tea Shop Dárková kolekce Classic tea BIO v plechové dóze 30 sáčků, modrá —

Super ovocný čaj v bio kvalitě od značky English Tea Shop má díky rooibosu sladkou karamelovou chuť a lesní ovoce a…

English Tea Shop Super ovocný čaj BIO 15 pyramidek v plechovce —

Čaj Citrónová tráva, zázvor a citrusy v bio kvalitě od značky English Tea Shop vás překvapí svěží a výraznou chutí,…

English Tea Shop Citrónová tráva, zázvor & citrusy BIO 15 pyramidek v plechovce —

Luxusní kazeta Klasik obsahuje kvalitní bílé, černé a zelené čaje. Sada je vhodná jako dárek pro vaše blízké a pro…

English Tea Shop Dárková kolekce UNION JACK, 72 sáčků plech bílá —

Mix 5 příchutí, 20 nál. sáčků.

English Tea Shop MIX ty nejlepší doušky, BIO 20 sáčků —

Sada čajů Čistá Srílančan. Sada je určena pro všechny milovníky čajů, hlavně pro ty, kteří rádi ochutnávají různé…

English Tea Shop MIX čistý Srílančan, BIO 20 sáčků —

Čaj Brusinka, ibišek a šípek v bio kvalitě má bylinkovou osvěžující a jemnou chuť garcinie. Čaj je zcela bez kofeinu…

-19 %  

English Tea Shop Brusinka, ibišek a šípek BIO 20 sáčků —

do 30.9. u vás 79 Kč 64 Kč

Babiččina zahrádka (Granny´s Garden)  Příprava: Vroucí vodou zalejte čaj v poměru 2,5dl na 2 čajové lžičky,…

OXALIS Babiččina zahrádka 80 g —

Jahoda v šampaňském – Příprava: Vodou o teplotě 70-80°C zalejte čaj v poměru 1,5 dl na 1 čajovou lžičku. Pokud…

OXALIS Jahoda v šampaňském 70g —

Cejlonský černý čaj v bio kvalitě má sytou, plnou a zároveň osvěžující chuť. Díky obsahu teinu Vám čaj dodá energii a…

English Tea Shop Cejlonský černý čaj BIO 20 sáčků —

Sypaný čaj Earl Grey v papír krabičce s dřevěnou odměrkou, sloužící také jako spona. Vhodný také pro přípravu…

English Tea Shop Černý čaj Earl Grey sypaný bio 80 g —

Bylinný čaj Očisti mě v bio kvalitě má bylinkovou nezaměnitelnou chuť. Díky obsahu bylinek pomáhá k detoxikaci těla….

English Tea Shop Očisti mě BIO 20 sáčků —

Bylinný čaj z rostliny Hojník horský (Sideritis scardica Griseb). Roste pouze na určitých místech pohoří Rodopi …

LYUBEN USHEV, SMOLYAN Bio Mursalský čaj z Hojníku horského 22 g —

Chanca Piedra posiluje funkce jater.

Energy Chanca Piedra (Phyllanthus niruri) – bylinný čaj 105 g —

Čaj Ludmily Mojžíšové je bylinná směs sestavená dle receptury známé fyzioterapeutky zabývající se ženskou neplodností…

Adiel Čaj Ludmily Mojžíšové 15 x 2,5 g —

Konzumace čaje Matcha podporuje rovnoměrné rozložení energie v těle, čímž až o 30 – 40% zrychluje metabolismus a…

Produkt roku 2020 S dárkem

Matcha tea Bio Matcha tea Harmony 30 x 2g —

Lymfatický čaj s moringou je bylinná směs, která přispívá k normálnímu fungování lymfy a odvádění odpadních látek z…

Moringa MIX Bylinná směs lymfatická 30 g —

Mezi základní kameny Hubnutí bylinný čaj patří kopřiva, černý bez a také Yerba maté. Dále ve směsi najdete kontryhel…

-41 %  

Allnature Hubnutí Bylinný čaj 50 g —

do 30.9. u vás 109 Kč 64 Kč

Kombucha (čajová houba) je velice kvalitní násada pro výrobu kvašeného nápoje kombucha. Má dostatečně velký a…

Salvia Paradise Kombucha násada 1 ks

Hannasaki Ultraslim PRIM je směs fermentovaného červeného čaje Pu-erh a nefermentovaného zeleného čaje detoxikuje a…

-14 %  

Čaje Hannasaki Hannasaki Ultraslim PRIM 50 g —

do 30.9. u vás 115 Kč 99 Kč

Rooibos čaj v bio kvalitě v pyramidce od značky English Tea Shop vás překvapí osvěžující lehkou chutí, která je…

English Tea Shop Čistý Rooibos BIO 20 sáčků —

Heřmánkový čaj s levandulí v bio kvalitě od značky English Tea Shop vás překvapí jemnou chutí a zklidní vaše tělo i…

English Tea Shop Heřmánek a levandule BIO 20 sáčků —

Radostné usinání – konopí, vlči mák je bylinná směs připravená tak, aby zklidnila nervy a pomohla usnout po náročném…

-10 %  

LEROS Radostné usinání – konopí, vlči mák 20 x 1 g —

do 30.9. u vás 59 Kč 53 Kč

Čajovna Zelený čaj Ginkgo – Listy ginkga přispívají k udržení duševní rovnováhy a podporují periferní oběhový systém.

-10 %  

LEROS Čajovna Zelený čaj Ginkgo 20 x 2 g —

do 30.9. u vás 49 Kč 44 Kč

Kontryhel bylinný čaj 50g Wolfberry je rostlina, která je známá především jako všelék při ženských potížích….

Wolfberry Kontryhel bylinný čaj 50g —

Moringa Flakes jsou najemno řezané sušené mladé moringové listy s širokou možností využití. Čistý moringový čaj má…

Moringa MIX Moringa olejodárná 100% – flakes 30 g —

Přeslička nať podporuje normální funkci vylučování, prospívá stavu pokožky, vlasů a nehtů a působí antioxidačně….

-11 %  

Allnature Přeslička nať 50 g —

do 30.9. u vás 54 Kč 48 Kč

Čaj Rooibos, čokoláda a vanilka v bio kvalitě od značky English Tea Shop vás překvapí sladce karamelovou chutí, která…

English Tea Shop Rooibos, kakao a vanilka BIO 20 sáčků —

Zelený čaj v bio kvalitě vás překvapí lehkou a čistou chutí. Díky obsahu teinu Vám čaj dodá energii a povzbudí tělo i…

English Tea Shop Čistý zelený čaj BIO 20 sáčků —

Emanace powder je vysoce účinná směs zeleného čaje a koření – kurkumy a pepře.

-5 %  

Čaje Hannasaki Emanace powder – zelený čaj, kurkuma, pepř 50 g —

do 30.9. u vás 115 Kč 109 Kč

Hannasaki UltraSlim napomáhá kontrole hmotnosti. Obsahuje červený čaj má prokazatelně mimořádně vysoký podíl…

Čaje Hannasaki Hannasaki UltraSlim Tropic – čajová směs 50 g —

Muňa-Muňa a Wira-Wira jsou nedílnou součástí tradiční peruánské medicíny. Proč již nejsou z těchto bylin léky a…

Salvia Paradise Muňa – Wira antigrip 70g —

Bílý čaj s kokosem a mučenkou neboli passion fruit od značky English Tea Shop v bio kvalitě vás příjemně překvapí…

-6 %  

English Tea Shop Bílý čaj s kokosem a passion fruit BIO 20 sáčků —

do 30.9. u vás 69 Kč 65 Kč

Věda o čaji: Vliv čaje na kondici mozku

Kvetoucí čaj - Vše o zdravíNedávná studie pod vedením vědců Singapurské národní univerzity odhalila, že běžní pijáci čaje mají ve srovnání s nekonzumenty čaje lépe organizované mozkové oblasti. To je spojeno se zdravou kognitivní funkcí. Výsledku výzkumu předcházela interpretace neurozobrazování 36 starších lidí.

Zajímavé:  Oční Lékař Mariánské Lázně Hollay?

„Naše výsledky nabízejí první důkaz o pozitivním přínosu pití čaje na strukturu mozku a naznačují, že pravidelné pití čaje má ochranný účinek před s věkem souvisejícím poklesem organizace mozku,“ vysvětlil profesor Feng Lei z oddělení psychologické medicíny na lékařské fakultě NUS Yong Loo Lin.

Výzkum byl proveden společně se spolupracovníky z University of Essex a University od Cambridge. Výsledky byly zveřejněny ve vědeckém časopise Aging dne 14. června 2019.

Výhody pravidelného příjmu čaje

Předchozí studie prokázaly, že příjem čaje je prospěšný pro lidské zdraví, přičemž mezi pozitivní účinky patří např. zlepšení nálady a prevence kardiovaskulárních chorob.

Ve skutečnosti výsledky longitudinální studie (metoda empirického výzkumu, při které je určitý jev nebo vzorek populace zkoumán po určité časové období, v některých případech až po několik desetiletí) zveřejněné v roce 2017 ukázaly, že denní konzumace čaje může snížit riziko kognitivního poklesu u starších osob o 50%. Po tomto objevu profesor Feng se svým týmem dále zkoumali účinek čaje na mozkové sítě.

Výzkumný tým přijal 36 dospělých ve věku 60 let a více a shromažďovali údaje o jejich zdraví, životním stylu a psychologické pohodě. Starší účastníci také museli podstoupit neuropsychologické testy a magnetickou rezonanci (MRI).

Studie probíhala od roku 2015 do roku 2018.

 Po analýze kognitivního výkonu účastníků a výsledku neurozobrazování výzkumný tým zjistil, že jednotlivci, kteří konzumovali buď zelený, černý nebo oolong čaj alespoň čtyřikrát týdně po dobu asi 25 let, měli v mozku oblasti, které byly účinněji propojeny.

„Příkladem je analogie silničního provozu – považujte mozkové oblasti za destinace, zatímco spojení mezi mozkovými regiony jsou silnice. Když je silniční systém lépe organizován, je pohyb vozidel a cestujících efektivnější a využívá méně zdrojů. „Když jsou spojení mezi oblastmi mozku strukturovanější, lze zpracování informací provádět efektivněji,“ vysvětlil profesor Feng.

Dále dodal: „V našich předchozích studiích jsme prokázali, že pijáci čaje mají lepší kognitivní funkci ve srovnání s nekonzumenty čaje. Naše současné výsledky týkající se mozkové sítě nepřímo podporují naše předchozí zjištění tím, že ukazují, že pozitivní účinky pravidelného pití čaje jsou výsledkem zlepšené organizace mozku způsobeny zabráněním narušení meziregionálních spojení.“

Další krok ve výzkumu

Vzhledem k tomu, že kognitivní a organizace mozku jsou složitě propojeny, je zapotřebí dalšího zkoumání, aby  bylo možné lépe porozumět tomu, jak se funkce, jako je pamět, vynoří z mozkových obvodů, a možné intervence k lepšímu zachování poznání během procesu stárnutí. Profesor Feng a jeho tým plánují zkoumat účinky čaje i bioaktivní sloučeniny v čaji, které mohou mít vliv na kognitivní proces.

Zdroj (původní článek v angličtině): https://www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190912100945.htm

Čaj a zdraví

Pojďme se společně podívat alespoň na některé studie, které byly publikovány v časopise Tea & Coffee.

Káva a mrtvice

Americká studie, provedená školami Harvard Medical School a Harvard School of Public Health v Bostonu, zkoumala 83 000 žen a ukázala, že ženy, které pijí pět až sedm šálků kávy týdně byly o 12% méně náchylné mrtvici než ty, které si dají tak jeden šálek za měsíc.

Zjistilo se však, že tento prospěšný účinek nemá na starosti kofein, protože lidé, kteří pijí čaj nebo jiné nápoje s kofeinem, nevykázali podobný pokles výskytu mrtvice.

Tyto účinky totiž pocházejí z antioxidantů obsažených v kávě, které snižují záněty a zlepšují funkci krevních cév. Avšak studie také poukázala na to, že pozitivní účinky kávy se vztahují pouze na zdravé jedince.

Ti, kteří trpí nespavostí, úzkostmi, vysokým krevním tlakem a srdečními problémy, si musí být vědomi toho, že konzumace kávy může jejich potíže spíše zhoršit.

Čaj a mozek

Společná studie provedená experty z Norska a Velké Británie dokázala, že pití čaje a vína a konzumace čokolády každý den může vést ke zlepšení kognitivní funkce u starších lidí.

Vědci se zaměřili na vazby mezi poznávací funkcí mozku u starší populace a příjmem čokolády, vína a čaje, které jsou bohaté na flavonoidy.

Objevili, že lidé ve věku 70-74 let konzumující čokoládu, víno nebo čaj měli významně lepší průměr výsledků testů a méně špatných poznávacích výkonů než podobná skupina osob nekonzumující čokoládu, čaj nebo víno. A stačí šálek čaje nebo sklenice vína a neplatí, že více je lépe.

Káva a demence

Podle skandinávských výzkumných pracovníků, pokud jste ve středním věku, pak pití tří až pěti šálků kávy denně může pomoci zabránit nebo zpomalit počátek demence a Alzheimerovy nemoci až o 70%.

Specialisté srovnávali záznamy 1409 lidí ve věku 65 – 79 let ve Finsku a Švédsku a porovnávali je s výzkumy v letech 1972, 1977, 1982 a 1987. Studie ukázala, že ti, kteří pijí kávu ve středním věku, měli nižší riziko výskytu demence nebo Alzheimrovy nemoci.

Nejnižší ohrožení bylo prokázáno mezi průměrnými konzumenty kávy ve srovnání s lidmi pijícími kávu málo. Předchozí studie navíc ukázaly, že káva zlepšuje paměť a že kofein snižuje riziko Parkinsonovy nemoci.

Vědci se snažili popsat spojení mezi konzumací kávy a čaje ve středním věku a demencí/Alzheimerovou nemocí pozdějším životě, protože dlouhodobé působení kofeinu na centrální nervovou soustavu nebylo známo. Patologický vývoj vedoucí k Alzheimerově nemoci může nastat desítky let před tím, než se projeví klinické příznaky nemoci.

Podle vědců však pití čaje neprokázalo stejný efekt.

Čaj a rakovina prsu

Ženy, kterým je méně než padesát let a pravidelně pijí čaj, jsou méně náchylné k výskytu rakoviny prsu. Nicméně, podle jedné floridské studie, čaj nenabízí ochranu proti této nemoci ženám starším. Studie srovnávala lékařské záznamy a životní styl u 5000 žen ve věku 20-74, které byly léčeny na rakovinu prsu, a porovnávala je s údaji žen, které se s rakovinou prsu nesetkaly.

Výsledky ukázaly, že ženy ve věku pod 50 let, které pijí tři a více šálků čaje denně, měly o 37% menší sklon k rakovině než ty, které čaj nepijí vůbec. Účinek byl o poznání vyšší u lobulární rakoviny prsu, která postihuje jednu ženu z deseti trpící rakovinou prsu.

V tomto případě pití čaje snížilo riziko rakoviny o 66 %. Pravidelná konzumace čaje, zvláště pak ve vyšším množství, může snížit rakovinu prsu u mladých žen.

Pakliže je čaj nejvíce rozšířeným nápojem na světě, stává se nejlepším kandidátem pro prevenci rakoviny prsu, jak uvádí studie.

Káva a rakovina

Šest šálků kávy denně může snížit riziko některých druhů rakoviny kůže o asi 30%. Ovšem prospěšná je v tomto směru pouze káva s kofeinem, jelikož u kávy bezkofeinové nebyl tento účinek zaznamenán. Vědci studovali více než 90000 žen ve věku 50-79 let a jejich kávové návyky.

Srovnávali spotřebu kávy s počtem žen diagnostikovaných na bazocelulární karcinom, což je mírná forma rakoviny objevující se na obličeji nebo krku a zřídkakdy je životně nebezpečná. Zjistili, že při konzumaci šesti a více šálků kofeinové kávy denně se výskyt rakoviny snížil o 31%.

Čaj a bortezomib

Zelený čaj může mít prospěšné pozitivní účinky proti rakovině, ale když se pije současně s často užívaným protirakovinným lékem Velcade, známým také jako bortezomib, může dojít k tomu, že účinky léku jsou potlačeny.

Bortezomib (firemní název Velcade) je látka, která zcela unikátním způsobem poškozuje klon nádorových buněk. Blokuje tzv. proteasom, tedy buněčný systém, který je odpovědný za likvidaci pro buňku nepotřebných bílkovin.

Experti z Univerzity v Los Angeles zjistili, že některé složky obsažené v zeleném čaji mohou zamezovat, aby bortezomib ničil zhoubné nádorové buňky.

Poukázali však na to, že negativní účinky zeleného čaje se objevili pouze u pacientů léčených bortezomibem, nikoli u těch, kteří se léčili jinými protirakovinnými léky.

Proto by se lidé užívající tento lék měli zdržet pití zeleného čaje a výrobků obsahujících zelený čaj, zvláště pak těch velmi koncentrovaných. Bortezomib bojuje proti rakovině tím, že zahubí nádorové buňky.

A vědci zjistili, že některé polyfenoly a další součásti zeleného čaje vlastně nedovolí bortezomibu „dělat svou práci.“ Polyfenoly obsažené v zeleném čaji mají ten potenciál, aby anulovaly terapeutické funkce bortezomibu. Ovšem podle této studie to není se zeleným čajem tak zlé. Zelený čaj je osvědčená prospěšná rostlina a bylo dokázáno, že zlepšuje protirakovinné účinky jiných léků.

Černý čaj a Parkinsonova nemoc

Jedna singapurská studie prokázala, že pití černého čaje snižuje riziko Parkinsonovy nemoci u čínské populace. První studie svého druhu v Asii začala před 15 lety a sledovala životní a dietní návyky více než 63000 čínských Singapurců. Průměrně jeden šálek černého čaje denně byl spojen se snížením rizika nemoci o 70%. U zeleného čaje nebyl účinek na Parkinsonovu nemoc zaznamenán.

Sháníte dárkové balení našich čajů?

Co se stane s tělem, když budete denně pít černý čaj

13. 07. 2021 | Doba čtení 5 minut

Co myslíte? Jsme opravdu to, co jíme nebo pijeme? Určitě! Běžně popíjíte černý čaj, ale nejste si vědomi toho, že by vás jeho konzumace jakkoli ovlivňovala? Je to docela zajímavé a možná vás překvapí, co všechno dělá černý čaj s tělem, pokud si ho dopřáváme denně.

Zdroje: www.webmd.com, www.healthline.com, en.wikipedia.org

Čaj je jen jeden!

Ano, je to tak. Černý, zelený, žlutý, pu-erh, oolong nebo bílý všechny pocházejí z jednoho druhu stálezelené rostliny čajovníku. Tím je keř camellia sinensis, pojmenovaný podle Jiřího Josefa Kamela, v Brně narozeného jezuitského misionáře.

Přesto, že Kamel nebyl objevitelem čajovníku, jeho kolegové mu tímto způsobem chtěli vzdát hold a ocenit jeho přínos přírodním vědám, především pak botanice. Čajovník patrně pochází z oblasti severní Barmy a jihu Číny. Odtud přízvisko sinensis resp. čínský. I když čajovník je jen jeden, známe několik jeho hybridů a stovky, možná tisíce kultivarů.

Možná vás překvapí, že tea trea olejíček nemá s čajovníkem nic společného. Ten pochází z keře Melaleuca.

Kvetoucí čajovník čínský (Camellia sinensis). Zdroj: Winning7799 / Shutterstock.com

Zajímavé:  Sojové Maso Vliv Na Zdraví?

Černý čaj se pije po celém světě

Čaj je nejoblíbenějším nápojem hned pro vodě. V porovnání s dalšími teplými nápoji čajového typu má vyšší obsah kofeinu, kterému se u čaje říká také tein. Právě pro povzbuzující vlastnosti teinu byl čaj původně užíván.

Mírně energizující nápoj si oblíbili Číňané, již před třemi tisíci lety, i celá Evropa, když se sem čaj dostal v 17. století. Čaje v Evropě konzumujeme tak běžně, že ani nepřemýšlíme o tom, zda a jaké účinky na nás může mít.

Nicméně věda pokročila, a tak nyní víme, jak nám čaj prospívá.

Černý čaj je plný antioxidantů

Obecně lze říci, že čaje celkově přispívají k dobrému zdraví a snižují risk chronických onemocnění. Antioxidační účinky čaje pomáhají tělu zbavit se volných radikálů, čímž snižují poškození buněk. Ve spojení s antioxidanty vždy mluvíme i o prevenci rakoviny.

V tomto případě černý i zelený čaj pomáhají redukovat růst i šíření rakovinových buněk. Antioxidanty také pozitivně ovlivňují dobrý stav a zdraví srdce společně s regulací vysokého tlaku nebo cholesterolu.

Pokud pijete černý čaj denně, pak vám tiše pomáhá a snižuje riziko srdečních onemocnění o 11 %.

Čaje ovlivňují naše zdraví nejen během nachlazení. Zdroj: GANNA MARTYSHEVA / Shutterstock.com

I střevní mikroflóra má ráda čaje

Černý čaj také působí ve střevech na bakterie, které přímo ovlivňují celkový stav a dobré zdraví. Takže pokud po vzoru babiček na žaludeční problémy popíjíte černý čaj, rozhodně si neublížíte. Šance, že se žaludek a střeva zklidní se skutečně zakládá na pravdě.

Každodenním učíváním černého čaje povzbuzujete „dobré“ bakterie ve střevech, jejichž funkce ovlivňuje imunitu. Navíc zelený čaj je dobře známý jako doplněk redukčních diet, jelikož napomáhá snižování váhy. Omezuje chuť na sladké, i přímo ovlivňuje redukci tuků v těle.

Vyhněte se mrtvici popíjením čaje

Riziko mrtvice je u pravidelných konzumentů alespoň čtyř šálků černého čaje, znatelně nižší. Studie se sice částečně rozcházejí, ale snížení tohoto rizika se pohybuje někde mezi 21 až 32 %, pokud popíjíme čaj denně. Ovšem nic se nesmí přehánět.

Černý čaj je známý pro své mírné povzbuzující účiny a jeho nadměrná konzumace může pro tělo znamenat naopak zátěž.

Za nadměrnou spotřebu se považuje již pět šálků denně, které stejně jako u kávy mohou stát za nespavostí, nervozitou, mírnými bolestmi hlavy apod.

Denní konzumace čaje organizmu prospívá

Vždy je velmi zajímavé informovat se o tom, jak na nás nápoje nebo potraviny fungují a jak naše tělo ovlivňují. Musíme se ale dívat na tyto informace s nadhledem.

Zdravý jídelníček je vždy plus ať už chceme redukovat váhu nebo napomoci tělu v ozdravném procesu. Nelze ale mluvit o tom, že bychom čaji nebo jinými tekutinami, mohli léčit těžká poškození nebo agresivní onemocnění.

Pomůže zelený čaj s redukcí váhy? Ano, ale nezhubne za nás. A to platí i u vlivu na srdce, cholesterol nebo zažívací systém.

Je zelený čaj skutečně zdravý?

Popíjení zeleného čaje má v Číně tradici téměř pět tisíc let. Mnohem později objevily kouzlo zeleného čaje i „západní“ civilizace. Vysloužil si pověst všeléku, který nás zaručeně ochrání před rakovinou či infarktem. A jako bonus pomůže bojovat s přebytečnými kily. Není divu, že se ocitl v hledáčku výzkumných týmů.

Legendami je ostatně opředeno už samotné objevení čaje. O to se údajně zasloužil čínský císař Šen-nung, kterému podle pověsti při ohřívání vody spadly do kotlíku i lístky čajovníku. Císaři se po vypití nápoje vlila do žil netušená energie, takže si zelený čaj začal připravovat pravidelně a po jeho vzoru tak činili i jeho podaní.

Zelený čaj se z Číny postupně rozšířil do Indie a zbytku Asie, obrovskou popularitu si vydobyl především v Japonsku. 

V posledních letech se začal prosazovat i v západních civilizacích, kde stál dlouho ve stínu černého čaje. Získal si renomé „zdravého“ nápoje. Jak je to ale s jeho léčebnými účinky doopravdy?

Prevence rakoviny i srdečních chorob

Zelný čaj obsahuje množství flavonoidů, které patří mezi známé antioxidanty.

Výzkum japonské univerzity v Tahoku uveřejněný v časopise Journal of the Mediacal Association potvrdil, že pravidelná konzumace zeleného čaje pomáhá snížit riziko onemocnění rakovinou kůže, prsu, plic a tlustého střeva.

Právě pravidelná konzumace litru zeleného čaje denně by podle vědců mohla stát i za faktem, že v Asii, kde je velmi rozšířené kouření, umírá jen velmi málo lidí na rakovinu plic.

Další studie čínských vědců zveřejněná v časopise Archives of International Medicine zase prokázala, že pití zeleného čaje je skvělou prevencí srdečních chorob a jiný výzkum, který byl publikován v magazínu American Journal of Clinical Nutrition, prokázal, že pravidelná konzumace zeleného čaje je spojená s nižšími poruchami kognitivních funkcí.

Vědci ale stále zůstávají poněkud skeptičtí k vlivu konzumace zeleného čaje na redukci hmotnosti. „Hubnoucí“ pověst si čaj vysloužil poté, co v roce 2006 v americké show Oprah Winfreyové vystoupil dietolog Dr. Nicholas Perricone, který tvrdil, že popíjení zeleného čaje vám denně pomůže spálit 70–80 kilokalorií. Tyto teorie ale zatím nejsou podloženy relevantním výzkumem.

Původně čajovny připomínaly temná doupata, kde se sedělo na polštářích, občas se v nich kouřily vodní dýmky a měly více klubovou atmosféru, pro niž si získaly oblibu hlavně mezi teenagery, pro které byl alkohol – alespoň dle zákona – tabu

Za dvacet let prošly i některé čajovny vývojem, a proto se dnes mnohé podobají více kavárnám. Jiné ale vytrvaly a zůstaly věrné alternativnímu pojetí míst k setkávání.

 

Všechny čajovny vespolek, na rozdíl od většiny kaváren, ale více ctí ticho a příšeří. Ostatně u misky či šálku čaje se patří odpočívat, rozjímat, číst si knihu či nehlučně rozmlouvat. Žádné agresívní barvy ani světlo by čajovou relaxaci neměly rušit.

Bez cigarety – čaj je háklivý na pachy

Dnes navštěvují čajovny lidé všech generací, v Praze hodně cizinci, v menších městech jsou útočištěm místních. Liší se v nabídce. Zatímco některé zůstávají ortodoxní a v nápojovém lístku byste jen stěží hledali bylinkové, ovocné a různě ochucené čaje, tedy (ne)čaje, v jiných vycházejí vstříc zákazníkům, kteří právě o tyto druhy (ne)čajů mají zájem. V žádné 

čajovně se však vyjma vodních dýmek nekouří.

Myslela jsem si, že byly od začátku průkopníky tažení proti kuřákům, ale důvod je prozaičtější,  čaj je háklivý na pachy. Absorbuje do sebe velice snadno další vůně, ať už libé nebo nelibé. A to je prý hlavní důvod, proč se v čajovnách nekouří. Ostatně toho využívají v pozitivním slova smyslu výrobci čaje při jejich ochucování, například lístky z růžových květů či kořením.

 

V čaji vše dovoleno

Třebaže ortodoxní milovníci čaje popíjejí nálev čistý, nelze zatracovat ani čaje s přísadami, tedy s cukrem, s mlékem, s medem, s mletou skořicí, zázvorem či s citrónem. Záleží na individuálních zvyklostech a kultuře každé země. V Mongolsku se vaří čaj s mlékem, v Tibetu s jačím máslem a se solí, v Británii s mlékem a v Arábii s cukrem a mátou.

„Nemůžeme zavrhovat jakýkoli typ přípravy, záleží na každém, jaký čaj má rád, chutná mu, užívá si jej,“„Asijská tradiční kultura preferuje čaj bez příchuti, samotný materiál je tak kvalitní a plný rozličných chutí, některý třeba i té sladkosti, že je škoda ochucovat kvalitní sorty čaje dalšími přísadami“.

 

V čem se čaj chystá a servíruje je stejně důležité jako materiál, z něhož se připravuje. Používají se výrobky z keramiky glazované i neglazované. „Nejlepší jsou ty, které se vypalují v peci na dřevě,“ .

Tradiční čajové nádobí je z isingské keramiky, která se vyrábí z červené hlíny. A je také nejdražší.

Cena konvičky se pohybuje kolem pěti set korun, misky kolem stovky, miska s pokličkou, čili zhong, pak kolem dvou set.

Isingská keramika se hodí zvláště pro tmavé čaje. Tak jako víno zraje v dřevěném sudu, čaj dospívá v neglazované keramice. Hlína přidává čaji zemitou chuť a udržuje jej déle teplý než porcelán. Její nevýhodou naopak je, že se musí používat jen pro jeden druh čaje, právě proto, že se do jejích stěn „zažírá“ barva, chuť a vůně čaje.

Patina keramiky vzniklá dlouholetým užíváním je ale chloubou každého milovníka čaje. Čajové nádobí z neglazované keramiky se proto jen vyplachuje, s glazurou a porcelánové se mýt může. To se používá na světlé jemnější čaje, aby se naopak agresívní chuť hlíny nepřenášela do nálevu.

Týká se to nejen konviček, ale i misek nebo šálků, z nichž nálev pijeme.

Tradiční čajová kultura preferuje misky i z praktických důvodů. „Jejich kónický tvar napomáhá k rychlejšímu ochlazení čaje, aby se dal co nejdříve pít,“ . Ovšem ani šálek není nutné zatracovat. Je to vlastně taková evropská mutace misky, která má ucho.

 

Naučte se tradiční čajový styl, který v sobě skrývá dynamiku a eleganci.

Připravili jsme si pro vás výuku čínského čajového obřadu Kung fu cha (ve volném překladu „připraveno s mistrovskou zručností“) Seznámíte se z používáním speciálního nádobí, které obsahuje malou konvičku, malé mističky a tzv.

čicháčky – nádobky na degustaci vůně. Tento styl najdete jak v Číně tak i na Taiwanu či v Thajsku. Překvapte své přátele a pohostěte je čajem svižně a se stylem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector