Léčba Karcinomu Štítné Žlázy?

Léčba rakoviny štítné žlázy Především se jedná o chirurgický zákrok, aplikaci radiojódu, zevní ozáření, hormonální léčbu, intersticiální léčbu a chemoterapii. Chirurgická léčba většinou spočívá ve výkonu TTE, což je totální odstranění štítné žlázy.

Co způsobuje rakovinu štítné žlázy?

Dalšími rizikovými faktory jsou genetické predispozice, pohlaví, výskyt rakoviny v rodině, jiné onemocnění nebo operace štítné žlázy, hormonální vlivy, nedostatek jódu, celkové znečištění životního prostředí nebo také MEN syndrom druhého typu.

Kam metastazuje karcinom štítné žlázy?

Folikulární karcinom tvoří 5-18 % nádorů štítné žlázy, častěji se vyskytuje u starších osob. Oba typy se projevují jako tuhý rostoucí uzel v oblasti štítné žlázy, v pokročilejším stadiu jsou hmatné uzlinové metastázy na krku, méně časté jsou vzdálené metastázy v kostech, plicích nebo játrech.

Co je to karcinom štítné žlázy?

Karcinom štítné žlázy je zhoubný nádor. Vzniká tak, že se některé buňky ve štítné žláze začnou nekontrolovaně množit a vytvoří uzel, který roste. Ve velké většině případů se nádor zachytí dříve, než začal metastazovat.

Co je to rakovina?

Rakovina nebo též nádorové onemocnění je různorodá skupina chorob, jejichž společným rysem je to, že některá populace vlastních buněk organismu se vymkne kontrole a začne relativně autonomně růst, ačkoli za normálních okolností jsou buňky schopny svou mutaci detekovat a opravit, anebo se případně alespoň seberozložit

Jak zmenšit uzel na štítné žláze?

Léčba. V řadě případů není žádná léčba nutná a postačí sledování velikosti uzlu ultrazvukem. V některých případech je vhodná tzv. supresní léčba hormonem štítné žlázy, jejímž cílem je zpomalit eventuální růst uzlu.

Jak probíhá léčba Radiojódem?

Po aplikaci radiojódu se Vaše tělo a veškeré exkrementy (moč, stolice, pot, sliny, slzy) stávají radioaktivní a vysílají neviditelné ionizující záření. Toto záření, jehož část Vás pomáhá léčit, představuje pro ostatní osoby ve Vaší blízkosti jisté zdravotní riziko.

Zajímavé:  Priznaky Nedostatku Hormonu Stitne Zlazy?

Kam na operaci štítné žlázy?

K operacím štítné žlázy objednáváme cestou chirurgické ambulance na doporučení endokrinologa. Štítnou žlázu operujeme pro uzly ve štítné žláze, hyper nebo hypofunkci, adenomy štítné žlázy, záněty a rakovinu štítné žlázy. Předoperační příprava je v rukou zkušených endokrinologů.

Jak se projevuje rakovina hrtanu?

Příznaky rakoviny hrtanu

Rakovina na sebe zpočátku nijak neupozorňuje. Vzhledem k tomu, že se v hrtanu nacházejí hlasivky, bývá prvním příznakem změna hlasu – chrapot nebo zhrubnutí. Dále se mohou objevit dýchací, eventuálně polykací obtíže, pocit cizího tělesa v krku, zduření krku nebo vykašlávání krve.

Jak bolí štítná žláza?

Viditelné zvětšení objemu štítné žlázy se nazývá struma – lidově vole, v některých případech je přítomen i bolestivý útvar na krku. Poruchy štítné žlázy vedou k zimomřivosti, únavě, nevýkonnosti, otokům, váhovým výkyvům, či naopak ke zvýšené dráždivosti, bušení srdce a poruchám spánku.

Co to je štítná žláza?

Štítná žláza je odpovědná hlavně za hormonální pochody v těle, ty ale ovlivňují i metabolismus cukrů a tuků, zdraví srdce a kostí nebo prenatální vývoj mozku. Potíže s ní se často odhalí v dospívání, těhotenství nebo s nástupem menopauzy.

Jak se léčí zánět štítné žlázy?

Akutní zánět štítné žlázy bývá léčen antibiotiky. Nejlepší je cílená léčba na základě biopsie, která prokáže přímého původce nemoci. Vytvoří-li se hnisavé ložisko ve žláze, chirurgicky se vypustí. V případě neúspěchu antibiotické léčby je nutné chirurgické odstranění postižené části štítné žlázy.

Jak se přijde na rakovinu?

Hodně pro sebe můžeme udělat i zdravým životním stylem – nesprávná výživa a nedostatek pohybu zvyšují riziko onemocnění rakovinou až o 30 %. Nejzávažněji ke vzniku rakoviny přispívá kouření – nejen rakovině plic, ale i zhoubným nádorům mozku, krku, močového měchýře nebo žaludku.

Zajímavé:  Malá novela zákona o ZP – vše o zdraví

Jak může člověk dostat rakovinu?

Kouření je nejvýznamnější jednotlivou příčinou vzniku rakoviny. Celkově přispívá třiceti procenty k úmrtnosti na veškerá nádorová onemocnění. Nejsilněji přispívá k rakovině průdušek a plic, rakovina plic je nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu.

Jak dlouho se dá žít s metastázami?

A na rozdíl od dřívějších chmurných prognóz ho dokáže také prodloužit, a to nejen v řádu měsíců, ale i let. Výjimkou nejsou případy, kdy například pacientky s metastazující rakovinou prsu žijí déle než pět let, přičemž je v maximální možné míře zachována kvalita jejich života.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector