Lecba Poruchy Prijmu Potravy?

Z psychoterapeutických přístupů se nejčastěji používá kognitivně-behaviorální terapie (KBT). Pomáhá změnit nežádoucí jídelní chování (záchvaty přejídání, zvracení a nadužívání diuretik, laxativ, restrikci příjmu potravy, vyhýbavé chování) a navodit normální jídelní režim.

Co jsou poruchy příjmu potravy?

Poruchy příjmu potravy (zkráceně PPP) jsou psychická onemocnění, kam řadíme mentální anorexii (úmyslné snižování váhy, které může vést až k úplnému odmítání potravy), bulimii (přejídání a následné vyzvracení potravy) a záchvatovité přejídání (vlčí hlad).

Jak vznika porucha prijmu potravy?

Často aplikované diety a omezený příjem potravy

Ke vznik poruch příjmu potravy přispívají různé diety, zvláště ty velmi přísné. Fáze hladovění jsou často střídány fázemi nezřízené chuti na cokoli. Některé dívky a chlapci kontrolují své jídlo velmi přísně, což může rovněž vyústit ve vznik poruchy příjmu potravy.

Jak pomoct nekomu s poruchou příjmu potravy?

Pokud je toho na vás příliš, obraťte se na poradenské centrum, případně vyhledejte pomoc klinického psychologa či psychoterapeuta, který vám pomůže vaše emoce zvládat. Porucha příjmu potravy totiž není zátěží pouze pro postiženého, ale i pro jeho rodinu, resp. nejbližší okolí.

Jak zvladnout bulimii?

Jak se vypořádat s anorexií a bulimií

  1. První krok: Uvědomte si svůj problém! Netrpíte právě vy poruchou příjmu potravy?
  2. Druhý krok: Zaměřte se na svůj strach. Zkuste se zamyslet nad tím, odkud pramení vás přehnaný strach z tloušťky.
  3. Třetí krok: Zvyšte svoje sebevědomí!
  4. Kroky další

Co je to Orthorexie?

Zastánci ortorexie jsou radikálními odpůrci uměle hnojených, geneticky upravovaných potravin bez použití chemických konzervantů a barviv, zaměřují se zásadně a bez výjimky na bio potraviny ze specializovaných obchodů s tím, že odmítají jakékoliv jiné způsoby stravování.

Kolik lidi trpí poruchou příjmu potravy?

V Česku se loni s poruchami příjmu potravy léčilo celkem 5167 lidí, za deset let jejich počet vzrostl asi o 15 procent. Nejvíce se zvýšil počet pacientů mezi dospívajícími ve věku 15 až 17 let. Loni se jich léčilo 1093, což je o 89 procent více než před deseti lety.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Jak dlouho trva lecba anorexie?

„DÉLKA LÉČBY ANOREXIE ÚZCE SOUVISÍ S TÍM, V JAKÉM STAVU PŘIJDE NEMOCNÝ ZA PSYCHOTERAPEUTEM. POKUD NEMOC TRVÁ PÁR MĚSÍCŮ, DÁ SE ÚSPĚCHU V LÉČBĚ DOSÁHNOUT TAKÉ V ŘÁDECH MĚSÍCŮ.

Jak začíná anorexie?

Mentální anorexie začíná nejčastěji v pubertě, tedy ve věku mezi 14. a 18. rokem života, ale může se objevit dříve i později. Často začíná jako reakce na nějakou novou životní situaci či událost, se kterou se daný jedinec nedokáže vypořádat (přechod na střední či vysokou školu, rozvod rodičů, úmrtí v rodině apod.).

Jak se pozná mentální anorexie?

Příznaky anorexie

  1. odmítání jídla.
  2. nespokojenost se sebou.
  3. hubnutí
  4. únava.
  5. zvracení
  6. podvýživa.
  7. deprese.
  8. apatie.

Jak pomoci Kamaradce s anorexii?

Doporučení sociálních pracovníků Centra Anabell:

  1. Buďte nemocnému s anorexií nebo bulimií oporou.
  2. Vyhledejte si odbornou literaturu o poruchách příjmu potravy a čerpejte informace – v Centrech Anabell takovou literaturu najdete a můžete si ji zapůjčit.

Jak pomoci Bulimičce?

Jak si mohu pomoci sám

V první řadě byste ho měli poctivě dodržovat, neměli byste odkládat nebo přesouvat terapeutická sezení, také byste se neměli snažit měnit stravovací režim a plán stravování. Měli byste ho dodržovat, i kdyby to pro vás bylo někdy míň pohodlné.

Jak pomoci někomu s bulimií?

Zde se uplatňují zejména psychoterapie, rodinná i skupinová terapie, kognitivně-behaviorální terapie, případně psychofarmaka. Vhodné se jeví také využití dalších terapeutických metod, například akupunktury, relaxačních technik a meditace, muzikoterapie a podobně.

Jak se Vylecit z přejídání?

Léky na poruchy příjmu potravy neexistují, používají se pouze léky léčící doprovodné jevy (například léky na snížení chuti k jídlu, léky na zmírnění projevů obsesí, antidepresiva a podobně).

Jak předejít bulimii?

Kromě potřebných informací z oblasti výživy má v prevenci mentální anorexie a mentální bulimie své místo rovněž podpora sebedůvěry, zvyšování sebevědomí a vytváření pozitivního klimatu, ovzduší vzájemné důvěry a tolerance. Důležité také je snížit riziko expozice nevhodným příkladem.

Zajímavé:  Význam Plavání Pro Zdraví?

Jak se vyrovnat s bulimii?

Můžete si vytvořit různé strategie, jak se vyrovnat s nutkáním přejíst se:

  1. neztotožňujte se se svým nutkáním, nehledejte důvody, proč je nutné se přejíst.
  2. myšlenky na krátkodobé uspokojení nahraďte myšlenkami na dlouhodobé negativní důsledky;
  3. vědomě odvádějte pozornost jinam, hledejte náhradní program;

Jak se projevuje porucha příjmu potravy?

Tomu, že někdo trpí poruchou příjmu potravy, mohou nasvědčovat různé projevy nápadného chování při jídle, jako je např. zvýšená konzumace dietních výrobků, velmi pomalé jedení, extrémně důkladné rozžvýkání každého sousta nebo krájení jídla na velmi malé kousky.

Jaké základní společně rysy mají poruchy příjmu potravy?

Jde o syndrom nočního přejídání, syndrom noč- ního příjmu potravy a pití, noční poruchy příjmu potravy spojené s poruchou spánku. U těchto poruch bývá různá míra poruchy vědomí a různá míra amnezie na epizody přejídání během noci, vztah k anorexii a bulimii během dne, vztah ke stresu a psychické komorbiditě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector