Ledvinová dieta – Vše o zdraví

Ledvinová dieta představuje zdravotní dietu, která má lidi s nemocnými ledvinami léčit a chránit před progresí. Ledvinová dieta je známá i jako dieta číslo 6., nízkobílkovinová dieta anebo také neslaná. Základem této diety je snížit příjem bílkovin na polovinu běžné dávky a eliminaci soli ze stravy.

Ledvinová dieta - Vše o zdravíDieta by se měla řídit podle přesných instrukcí lékaře, který přesně určí povolené dávky bílkovin, tuků, sacharidů i soli. U této diety je povoleno jíst maso maximálně jednou denně. Nevhodná je konzumace moučníků a sladkých jídel. Ovocné šťávy je vhodné zařadit na pozici druhé večeře.

Co jíst při této dietě?

Libové maso (vepřová kýta, drůbeží, hovězí zadní,krůtí), ryby, mléko pouze na přípravu pokrmů, a to v polovičním množství, lehký jogurt pouze na snídani, jednou týdně si můžete dopřát jedno vejce jakkoliv upravené.

Povolené máte rovněž i med, cukr, neslané pečivo s nízkou hladinou bílkovin, brambory, rýži, těstoviny, nízkobílkovinná mouka, ovesné vločky, ovoce a zeleninu.
Nutno však upozornit, že ledvinová dieta s nízkým obsahem bílkovin není optimální vždy.

Existují stavy, kdy je nutná naopak dieta s bohatým příjmem kvalitních bílkovin s omezením fosforu, draslíku, sodíku a tekutin. Kdy k tomu dochází? Především u dialyzovaných pacientů.

Zatímco před dialýzou jsou bílkoviny vaším nepřítelem, s dialýzou se vše mění a bílkoviny se stanou základním kamenem jídelníčku. Množství bílkovin je v tomto období dokonce mnohem vyšší než u zdravých.

Ze stravy je nutné naopak eliminovat fosfor, tedy tavené sýry, mléčné výrobky, oříšky, kakao, pivo, coca colu. Přílišné množství totiž škodí kostem a všem tkáním. Vysoké i nízké hladiny draslíku výrazně ovlivňují srdeční pulz. Hrozí dokonce i zástava.

Pozor si proto dávejte na vše s vysokým obsahem draslíku, tedy na ovoce, zeleninu, oříšky, ovocné šťávy i sušené ovoce. Dialýza zcela radikálně omezuje příjem tekutin. Povolené množství je přísně ordinováno lékařem, je totiž závislé na zbytkové funkci ledvin. Jde o ryze individuální záležitost.

Obdobně je to i s příjmem sodíku. Dialyzovaní pacienti by měli užívat i vitamín C, B6, kyselinu listovou, A, D, E, K.

Dieta po transplantaci ledvin

Třetí ledvinovou dietou je ta po transplantaci ledvin. Základem této diety je dostatečný přísun energie. Důležité je, abyste udrželi svou správnou hmotnost. Pozor si musíte dát na nadváhu. Pro zdravé fungování ledvin potřebujete zhruba 0,6 gramů bílkovin na kilo.

I když jste po transplantaci zdraví a vše by mělo fungovat, je lepší ledviny šetřit a zbytečně je nezatěžovat. Vyvarujte se proto sodíku, draslíku, fosforu, tukům a purinům. Puriny jsou látky, z nichž v těle vzniká kyselina močová.

Její vysoká hladiny vede ke dně a k ledvinovým kamenům.

Ledvinová dieta

Ledviny jsou párovým orgánem, který je uložený po obou stranách bederní páteře. Spolu se zažívacím traktem a potem se významně podílejí na vylučování zplodin lidského metabolismu. Více  jejich funkci se dočtete v tomto článku.

Další důležitou funkcí ledvin je udržování stálé hladinu vody a minerálů v organismu. Ledviny rovněž produkují hormony nezbytné pro normální tvorbu červených krvinek v kostní dřeni a hormony důležité pro kostní metabolismus.

Porucha funkce ledvin vede často k poškození mnoha různých buněk. Neléčené a dlouhotrvající selhání ledvin je dokonce neslučitelné se životem.

Preventivní opatření proti vzniku onemocnění ledvin

Mnoho onemocnění ledvin je vrozených a jejich vzniku nelze zabránit. Dodržováním zásad zdravého způsobu života lze částečně ovlivnit, aby vaše ledviny fungovaly správně během celého života.

Prevence onemocnění funkce ledvin::

  • nepřejídat se
  • dodržovat dostatečnou pohybovou aktivitu
  • udržovat si normální tělesnou hmotnost
  • teple se oblékat, chránit před prochlazením bederní páteř
  • omezit užívání léků proti bolestem
  • snažit se dodržovat dostatečný příjem tekutin
  • dodržovat preventivní lékařské kontroly

Tyto preventivní zásady jsou nezbytné pro správné fungování ledvin. V rámci preventivních kontrol u lékaře je nutné soustředit se na vyšetření krevního tlaku, hodnot cukru a tuků v těle a vyšetření moče.

Co je to ledvinová dieta a kdy ji dodržovat

Ledvinová dieta je předepisována pacientům, u kterých došlo vlivem nejrůznějších nemocí ke zhoršení funkce ledvin nebo také pacientům s ledvinovými kameny. Dietní režim u nemocí ledvin se liší v závislosti na aktuálním stupni snížení ledvinových funkcí.

Ledvinová dieta u pacientů bez dialyzační léčby

U tohoto stupně poškození funkcí ledvin se dietní opatření týká omezení spotřeby bílkovin ve stravě. Jde především o vyloučení masa a mléčných výrobků z jídelníčku. Dodržování této ledvinové diety by mělo vést ke:

  • zlepšení zdravotního stavu pacienta a zabránění pocitů nevolnosti, zvracení, bolestem zad a zamezení vzniku otoků dolních končetin
  • zpomalení progrese onemocnění ledvin
  • zlepšení kostního metabolismu

Aby omezením přísunu bílkovin nedošlo ke zhoršení stavu výživy a následně i zdravotního stavu pacienta, je nutné zajistit dostatečný přísun energie z jiných potravinových zdrojů (tuky a cukry).

Ledvinová dieta pro dialyzované pacienty

Tato ledvinová dieta se zcela liší od diety pacientů, kteří nejsou léčeni dialýzou.

Začátkem dialyzační léčby dochází ke ztrátě aminokyselin (základní stavební prvek bílkovin) do dialyzačního roztoku, proto je základním pilířem léčby pacienta energeticky bohatá strava a to i s dostatečným obsahem bílkovin. Proto je i pacientům, začínajícím s dialýzou, doporučováno přijímat ve stravě větší množství bílkovin, než zdravým lidem.

Příznaky nedostatečné funkce ledvin

Jedním z hlavních příznaků nedostatečné funkce ledvin je zvyšování hladiny fosforu v krvi.

Velké množství fosforu v těle škodí kostem a podílí se i na vzniku mnoha dalších onemocnění.

Mezi potraviny bohaté na fosfor a tak zcela nevhodné ke konzumaci patří tavené sýry a mléčné výrobky, oříšky, kakao, pivo a kola.

Ledviny jsou rovněž hlavním orgánem pro vylučování draslíku z těla. U snížené funkce ledvin, tak dochází ke zvyšování hladiny draslíku v těle.

Mezi potraviny obsahující velké množství draslíku, tedy potraviny nevhodné při nedostatečné funkci ledvin, patří ovoce a zelenina, oříšky, ovocné šťávy a sušené plody ovoce.

Dodržování ledvinové diety s vyloučením zcela nevhodných potraviny z vašeho jídelníčku, by mělo vést ke:

  • zlepšení krevního tlaku
  • zabránění vzniku poruch srdečního rytmu
  • snížení ukládání sloučenin vápníku do tkání

Ledvinová dieta je u pacientů s onemocněním ledvin nedílnou součástí léčby. V zájmu každého pacienta s omezenou funkcí ledvin proto je, aby tato dietní opatření striktně dodržoval.

Zařazení diuretických potravin

Vylučování vody z těla podporuje nejvíce zelenina, jako je celer, chřest, okurka a petržel a vývary z její čerstvé natě. Konzumací této zeleniny lze předcházet otokům a naopak přirozeným způsobem dochází k vyplavování přebytečné vody z těla ven.

Snížení příjmu sodíku

Sodík má tendenci zvyšovat množství tekutiny v tkáních mimo buňky.

Potřebného snížení sodíku v těle dosáhnete nejen omezením soli v kuchyni, ale vyhněte se i slaným hotovým pokrmům a i při výběru minerálních vod postupujte s opatrností a dobře si prostudujte uvedený obsah na etiketě. Vždy upřednostňujte jen ty s nízkým obsahem sodíku, syceným nápojům se raději vyhněte.

Draslík naopak pomáhá tekutině dostat se dovnitř buňky, kam patří. Snažte se tedy do jídelníčku zařadit co nejvíce potravin s obsahem draslíku, jako jsou banány, brokolice, pomerančový džus, atd.

Doplnění hladiny vápníku v těle

Lidé, jenž mají nedostatečný příjem vápníku mají častější problémy s nadměrným ukládáním vody v těle. Proto také ženy v období jednoho týdne před menstruací, kdy klesá hladina vápníku v těle, trpí často těmito otoky.

Vápník je obsažen v potravinách, jako je mléko, mléčné výrobky, bílá fazole, …, ale lze jej koupit i v lékárně, jako syntetický. Mějte vždy na paměti, že vápník je vhodné užívat společně s hořčíkem, a to v poměru 2:1.

Jídelníček, který může zlepšit funkci ledvin. Jaké potraviny zařadit?

Keto dieta je dieta s nízkým obsahem sacharidů a je velmi podobná atkinsově dietě. Diety tohoto typu jsou velmi oblíbené především mezi lidmi, kteří se snaží o snížení hmotnosti. Nové výzkumy ukázaly, že tyto dietní plány mohou mimo jiné také zlepšit funkci ledvin.

Nové závěry, které spojují nízkosacharidovou dietu se zlepšením funkce ledvin, jsou založeny na tom, že se tyto jídelníčky skládají především z potravin bohatých na protein, jakými jsou např. ryby nebo vajíčka. Zrychlují tedy náš metabolismus a také dokáží velmi dobře zasytit a předcházejí tak přejídání.

V rámci studie, která byla publikována v lékařském časopise Current Opinion in Endocrinology, Diabetes and Obesity, Dr. David Unwin sledoval 143 pacientů, kteří svůj každodenní jídelníček sestavovali podle nízkosacharidové diety. Všichni tito pacienti v době výzkumu trpěli cukrovkou, a to v průměru již po dobu pěti let a tří měsíců.

Výrazné zlepšení funkce ledvin

Na začátku studie měla většina z nich zdravé ledviny nebo jen nezávažná ledvinová onemocnění. Podle dané diety se stravovali po dobu 30 měsíců.

Zajímavé:  Léčba Čepů Na Mandlích?

Vědci poté zjistili, že se dvěma třetinám z nich výrazně zlepšila funkce ledvin. Odhadovaná rychlost glomerulární filtrace, která měří funkci ledvin, se v průběhu studie zlepšila o 2,4 jednotky.

Doktor Unwin a jeho spolupracovník profesor Chris Wong pevně věří, že zlepšení bylo způsobeno nižší hladinou cukru v krvi a nižším krevním tlakem.

„Máme podezření, že vysoký krevní tlak zásadním způsobem poškozuje funkci ledvin, snížení hladiny cukru v krvi se tedy zdá být logickým prvním krokem,“ vysvětlil Dr. Unwin.

Onemocnění ledvin znamená, že ledviny jsou nějakým způsobem poškozené a nemohou filtrovat krev tak, jak by měly. Lidé s vysokým krevním tlakem a cukrovkou jsou vystaveni většímu riziku tohoto onemocnění.

Onemocnění ledvin lze předcházet včasnou léčbou vysokého krevního tlaku a cukrovky. Podle Národního ústavu pro diabetes zažívací a ledvinové choroby další způsoby prevence onemocnění ledvin také zahrnují následující:

  • Cvičení: Každý den byste se měli snažit být aktivní min. po dobu 30 minut nebo více.
  • Zdravá váha: Pokud máte nadváhu, tak byste měli usilovat o snížení hmotnosti pomocí fyzické aktivity a úpravy jídelníčku.
  • Spánek: Měli byste se snažit naspat min. 7 až 8 hodin každou noc.

Zdroj: Express

KAM DÁL: 5 signálů, kdy je lepší nechat pihy zkontrolovat. Co se vám snaží říct?

Dieta u nemocí ledvin

Diety
byly velmi významnou součástí v péči o nemocné s chorobami ledvin
, dnes jejich význam mírně poklesl.

Ledviny jsou zatěžovány zejména nadměrným příjmem bílkovin
nebo jejich nadměrným odbouráváním; je proto důležité udržet nemocného v dobrém stavu výživy, snížit nároky na funkci ledvin a přispět k úpravě vnitřního prostředí.

Rovněž je třeba léčit přidružená onemocnění, jež onemocnění ledvin doprovázejí, jako je cukrovka
a onemocnění kostí.

Při snížení schopnosti ledvin filtrovat krev a odvádět odpadní produkty se omezoval přívod bílkovin. Tento princip léčby je podrobně uveden v článku Speciální diabetické
diety; dnes se používá jen při méně závažných stupních tohoto postižení. Při zahájení dialyzačního programu se dieta prudce mění a stává se poměrně volnou.

Dieta při prevenci a léčbě močových kamenů

Diety mají určitý význam v prevenci a léčbě močových kamenů (urolitiázy), jež se vyskytuje u více než 10 % mužů a cca 8 % žen. Nevhodné dietní návyky přitom hrají při vzniku konkrementů (kamenů) v močových cestách
významnou roli. Přibližně 80 % kamenů je tvořeno sloučeninami s vápníkem, cca 10 % kamenů je urátových (kyselina močová) a 10 % z tzv.

struvitu, který vzniká na podkladě infekce
. Nejdůležitějším dietním
opatřením u močových kamenů je dostatečný přívod tekutin. Na tvorbě kamenů se dále podílí nadměrný přívod živočišných bílkovin, nadměrný přívod soli, vysoký přívod kalcia (vápníku) často v kombinaci s předávkováním vitaminem D
, vysoký přívod šťavelanů a zátěž kyselinou močovou
, např.

při redukčních dietách
.

Omezení listové zeleniny s obsahem šťavelanů má význam jen u již existujících kamenů s obsahem šťavelanů. Preventivní význam je malý. Rovněž omezení příjmu vápníku
, např. zákaz mléčných produktů a mléka, nemá žádný význam. Běžně doporučovaný příjem vápníku kolem 1 g/den by neměl být při močových kamenech omezován.

Omezení příjmu bílkovin

Potvrzení či vyvrácení příznivého významu nízkobílkovinné diety bylo považováno za tak závažné, že v USA byla z vládních prostředků financována prospektivní a velmi přesně koncipovaná studie zabývající se touto otázkou (studie MDRD – Modified Diet Renal Disease). Její výsledky byly publikovány v roce 1994 v časopise New England Journal of Medicine a v následujících letech byly doplněny o další detailnější analýzy (metaanalýzy).

Lze konstatovat, že studie MDRD přinesla určité důkazy o tom, že nízkobílkovinná dieta zpomaluje progresi
zániku funkce ledvin, i když tyto důkazy nejsou zcela jednoznačné a jsou opřeny zejména o metaanalýzu
dat (zabudování Mitchova pozorování o potřebném časovém odstupu pro uplatnění příznivého efektu nízkobílkovinné diety na progresi renálního postižení). Současně však studie upozornila na malnutrici (podvýživu) jako možný negativní důsledek omezení proteinů (bílkovin) v dietě. Podle současných znalostí tedy existují důvody pro i proti dietě s nízkým obsahem bílkovin u pacientů se sníženou funkcí ledvin.

Selhávání ledvin se projevuje kumulací látek v krvi obsahujících dusík. V pokročilém stupni se dnes léčí dialýzou
(umělou ledvinou). Jak bylo uvedeno výše, bylo zvykem při nižších stupních porušené filtrační schopnosti ledvin omezovat příjem dusíku (bílkovin).

Výsledky mnoha studií v této oblasti ukazují, že je to i nadále významný postup, viz podrobně v článku Speciální diabetické diety, důležité však je, že toto opatření by nemělo vést k podvýživě. Je chybou, když do dialyzačního léčení nastupuje pacient s podvýživou, např. se snížením bílkovin v krvi.

Proto je třeba nemocného, který podle tabulek (viz článek Speciální diabetické diety) omezuje bílkoviny
, monitorovat a včas zachytit hmotnostní úbytek či známky malnutrice
. Dostatečný by měl být rovněž přívod energie.

Rozhodně však platí, že omezení bílkovin svůj smysl má; dokáže funkci ledvin udržet a léčbu umělou ledvinou
oddálit.

Omezení příjmu bílkovin přispívá i k omezení příjmu fosforu
. Bílkoviny jsou totiž hlavním zdrojem fosforu: l g bílkovin obsahuje přes 10 mg fosfátu. Problém vysoké hladiny fosfátu je u nemocných se selháváním ledvin častý. Dnes je řešitelný i podáváním léků, které ve střevě vážou fosfát
.

Vysoká hladina fosfátu vyvolává nadměrnou funkci příštítných tělísek, které vyplavují parathormon
, jenž u pacientů s postižením ledvin závažně porušuje kost (renální osteodystrofie). Vysoká hladina fosfátu je podmíněna i tím, že ledviny nedostatečně metabolizují vitamin
D.

Je tedy obvykle třeba podávat vitamin D ve formě, která již hydroxylaci (reakce, která zvyšuje rozpustnost ve vodě) v ledvinách
nepotřebuje.

Vysoká hladina draslíku

Dalším problémem u pacientů s pokročilým postižením ledvin bývá vysoká hladina draslíku
– v této situaci je třeba omezit přísun ovoce a zeleniny. Přihlédnout lze i k obsahu draslíku v jednotlivých potravinách podle tabulky o neslané dietě, viz článek Dieta u vysokého krevního tlaku.

Je třeba zdůraznit, že existují i nemoci ledvin, kdy vzniká nedostatek draslíku, a v tom případě je naopak vhodné příjem zvýšit. To by však mělo být rozhodnuto při konzultaci s lékařem či nutričním terapeutem
.

Dietní léčba při dialýze (léčba umělou ledvinou) je velmi individuální. Nemocný by měl svou dietu konzultovat individuálně v dialyzačním centru.

Výživa a diety, SZÚ

Vláknina, karta – Vydal Státní zdravotní ústav za finanční podpory MZČR 2019

Vitamin C, karta – Vydal Státní zdravotní ústav za finanční podpory MZČR 2019

Celiakie a bezlepková dieta, leták – 1. vydání, Praha 2001. ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Příznaky celiakie ● Bezlepková dieta

Dieta po infekční mononukleóze a infekční žloutence,  leták – 1. vydání, Praha 2000, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Příčiny a průběh onemocnění ● Dietní opatření

Dieta při onemocnění jater, žlučníku, pankreatu (slinivky břišní), leták – 1. vydání, Praha 2006, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah:   Rozlišení diet při akutním a chronickém onemocnění

Dieta při vředové chorobě,  leták – 1. vydání, Praha 2003, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Onemocnění peptickým vředem ● Životospráva ● Recepty

  • Jód – informace nejen pro maminky. Jak zajistit dostatek jódu, SZÚ 2014,  ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ: 

Léčebná doporučení pro pacienty po operaci žaludku, leták – 1. vydání, Praha 1997, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Pravidla pro úpravu jednotlivých pokrmů● Pokyny při vzniku dumpingového syndromu ● Recepty

Výživa při léčbě a prevenci nádorových onemocnění, vydal : KHS Liberec 2002, leták  – Liberec 2002, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Výživa v prevenci nádorových onemocnění● Doporučení vhodné výživy v průběhu onkologické léčby.

Výživa při onemocnění ledvin,  leták – 1. vydání, Praha 2007,©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Prevence onemocnění ledvin ● Dieta u ledvinových kamenů ● Dieta při ledvinové nedostatečnosti

Pitný režim/voda

Pijete vodu z watercooleru? leták – 1. vydání, Praha 2004, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Co je to watercooler ● Plánujete pořídit si watercooler? ● Co byste měli vědět ● Kvalita čepované vody ● Obecné zásady

Pitný režim – jak se vyznat v balených vodách, leták – 1. vydání, Praha 2006, 2. vydání, Praha 2008, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Proč vlastně pít? ● Kolik a co pít? ● Vhodné a nevhodné nápoje ● Jak se vyznat v balených vodách ● Rady spotřebitelům balených vod

Prevence onemocnění

Desatero rad správného uchovávání potravin a pokrmů, leták – 1. vydání, Praha 2002, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Prevence vzniku onemocnění z potravin

Zajímavé:  Jak Vypadají Abstinenční Příznaky?

Doporučení pro správnou výživu ve vyšším věku,  leták – 1. vydání, 2006, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah:

  1. Výživová doporučení pro osoby s nadváhou a obezitou:
  2. Výživová doporučení pro osoby s vysokým krevním tlakem: 
  3. Výživová doporučení pro osoby se zažívacími obtížemi:
  4. Výživová doporučení pro osoby s poruchou glukozové tolerance, ohrožené onemocněním cukrovkou:
  5. Grilování,  Brno 2013, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Doporučení pro správné grilování

Je to tak snadné! Základy životosprávy rozumné ženy,  leták – 1. vydání, Praha 2003, 2. vydání, Praha 2008, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Pravidla správně vyvážené stravy ● Pyramida zdravé výživy

Křížová kontaminace potravin – jak jí předcházet?  plakát – 1. vydání, Praha 2003, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Co je křížová kontaminace ● Přímý přenos ● Nepřímý přenos ● Co je důsledkem křížové kontaminace a jak jí zabránit

  • Nakupovací leták do kapsy, leták, Praha 2015,  Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ Obsah: O čem nás informují údaje na etiketě. Značky na potravinách 

Prevence onemocnění z potravin při cestách do subtropických a tropických zemí, A leták – 1. vydání, Praha 1999,©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Co udělat před cestou ● Zabezpečení stravování při zahraničních cestách ● Desatero rad k prevenci onemocnění z potravin

Prevence onemocnění z potravin při grilování pokrmů v přírodě, leták -1.vydání, Praha 2000, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Rady jak správně grilovat, co udělat, aby bylo grilování bezpečnější

Prevence plísňových onemocnění, leták – 1. vydání, Praha 2002,©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Jak plísně vypadají a kde se vyskytují ● Jak škodí ● Jak uchránit potraviny před zaplísněním

Onemocnění z potravin (Alimentární nákazy), leták – 1. vydání, Praha 2007, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Kdo je nejvíce ohrožen● Jak se bakterie do potravin dostanou● Jak se chránit před rizikem onemocnění z potravin

Správné uchování potravin a pokrmů v chladničce, Autor: MVDr. Vladimír Ostrý, CSc.; plakát – 1. vydání, Praha 2004, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Prevence vzniku onemocnění z potravin

  1. Správná výživa+dostatečný pohyb =zdraví, MZČR,  leták – Praha 2005 Vydáno v rámci dotačního programu NPZ PPZ, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Informační leták – pohybujte se a jezte správně
  2. Sůl v potravinách -metodické pomůcky :
  3. a) sůl- hodiny (1)
  4. b) sůl-pyramida (2)
  5. c) sůl- rozvrh  (3)
  6. Manuál jak pracovat s pomůckami (4)
  7. Kolik soli na své cestě naložíte
  8. a) verze pro elektr. použití:
  9. 5 b) verze pro plný tisk
  10. Sůl není jed přesto s ní zacházejte opatrně (6)

 www.mene-solit.cz (7 a) a (7b) ), Leták:-SZÚ ve spolupráci s MZČR za finanční podpory WHO/BCA/2013-346473,1.vydání, 2013,

  • 7a) elektronická verze:
  • 7b) tisková verze:

Tepelná úprava pokrmů v domácnosti. Jaká je jejich zdravotní bezpečnost (nezávadnost), leták – 1. vydání, Praha 2004, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ.

Obsah: Definice ● Typy tepelných úprav pokrmů ● Tepelná úprava pokrmů ze zdravotního hlediska ● Ztráty vitamínů ● Teploty potřebné k devitalizaci bakteriálních patogenů ● Vhodné a méně vhodné typy tepelných úprav pokrmů ● Škodlivé látky vznikající v pokrmech při smažení, pečení, grilování ● Bezpečnější tepelná úprava pokrmů – prevence

Vaříme rádi zdravě, chutně, rychle, hospodárně, Příručka pro přípravu pokrmů v každé kuchyni, brožura, SZÚ 2014, NEPRODEJNÉ. Obsah: Jak sestavit zdravý jídelníček, desatero zdravého stavování, správné postupy při přípravě jídel, pyramida zdravé výživy atd.

Výživa jako prevence vzniku nádorových onemocnění, plakát – 1. vydání, SZÚ Praha 2014, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: 

Výživa jako riziko vzniku nádorových onemocnění, plakát – 1. vydání, SZÚ Praha 2014, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah:

Výživová doporučení pro obyvatelstvo ČR, MZČR,  leták – Praha 2005, NEPRODEJNÉ. Obsah: Vydáno v rámci dotačního programu NPZ PPZ: 10 kroků k pevnému zdravíPohybová doporučení, pyramida výživy BMI, aj.

Zdravotně ne-bezpečná kuchyně, Autor: MVDr. Jiří Ruprich, CSc.; leták – 1. vydání, Praha 1997; 2., upravené vydání, Praha 2001,©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Kvíz na téma Vaření a hygiena v kuchyni

Pro budoucí maminky

Co byste měli vědět o rtuti v rybách a rybích výrobcích,  leták – 1. vydání, Praha 2006, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Základní rady, týkající se zdravotní bezpečnosti ryb a rybích výrobků z hlediska obsahu rtuti● určené ženám, které chtějí otěhotnět●těhotným a kojícím ženám ●dětem do tří roků

Nízký počet kojených dětí s nadváhou a obezitou ve studii růstu českých dlouhodobě kojených dětí, plakát- 1.vydání,  3. LF UK, SZU, 2013, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah:

Stravování v těhotenství,  brožura – 1. vydání, Praha 2006,  ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Vyvážená pestrá strava ● Energetická hodnota stravy ● Přírůstek hmotnosti v těhotenství ●Nevolnosti a poruchy zažívání v těhotenství ● Alternativní stravování v těhotenství

Výživa kojenců, brožura – 2. vydání, Praha 2007,©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: kojení● techniky kojení● komplikace při kojení● umělá výživa kojenců

Ostatní

Cholesterol,  leták – 1. vydání, Praha 2016,NP PPZ č.10680 ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Co způsobuje cholesterol v cévách ● Jak se léčí vysoké hladiny holesterolu

Glykemický index,  leták – 1. vydání, Praha 2003, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Glykemický index u různých druhů potravin

Onemocnění z potravin (Alimentární nákazy),  leták – 1. vydání, Praha 2007, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Kdo je nejvíce ohrožen● Jak se bakterie do potravin dostanou● Jak se chránit před rizikem onemocnění z potravin

Přídatné látky v potravinách,  leták- 1. vydání, Praha 2001,©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Co jsou přídatné (aditivní) látky● Jak se do potravin přidávají● Které potraviny nesmějí obsahovat přídatné látky

Snídáš? Dobře děláš!, plakát- 1. vydání, Praha 2013, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Příklady vyvážené snídaně

Snídáš? Dobře děláš!, leták – 1. vydání, Praha 2015, ©Státní zdravotní ústav, NEPRODEJNÉ. Obsah: Příklady vyvážené snídaně

Ledviny potřebují regeneraci

Pro představu funkce a důležitosti ledvin na úvod trocha anatomie… Vylučovací soustava, jejíž jsou součástí, udržuje organismus v jemné rovnováze. Bez ustání kontroluje hladinu vody, soli a odpadních látek, filtruje krev a zajišťuje stálou tělesnou teplotu. Skládá se z ledvin, dvou močovodů, močového měchýře opatřeného svěračem a močové trubice.

  • Mají tvar fazole, přitom vnitřní zakřivení vytváří prolákninu, konkávní vtažení. V této části vyúsťují krevní a lymfatické cévy, nervy a ledvinná pánvička do vstupní části močovodu.
  • Obě ledviny leží v krajině bederní, vždy jedna po straně páteře.
  • Každá ledvina je 10–12 cm dlouhá, 3–4 cm tlustá a 5–6 cm široká a váží 120–300 g.
  • Základní funkční jednotkou ledvin je nefron, který se skládá z glomerulů (klubíčka kapilár) a z tubulů (systém kanálků). V glomerulech se filtruje krev a v tubulech se koncentruje moč, která pak odtéká z ledvinové pánvičky močovodem do močového měchýře a pak je vypuzována močovou trubicí ven z těla.

Funkce ledvin je těsně spojena s cévním systémem. Během jedné minuty proteče ledvinou množství krve dvojnásobně převyšující její vlastní hmotnost. V klidovém stavu je prokrvena jen část ledvin.

V ledvinách taky vznikají důležité hormony, které regulují krevní tlak, udržují náležité množství vápníku a stimulují kostní dřeň k tvorbě červených krvinek. Ledviny také produkují sekret zvaný renin, který přechází do krve a je dopravován tam, kde je nutné zúžit krevní cévy. Alarmující je skutečnost, že funkce u zdravých lidí slábne už od dvaceti let.

Jak poznáme oslabené ledviny

Nedostatečná činnost ledvin se projevuje hromaděním odpadových látek v krvi, které měly být odstraněny. Tento stav se nazývá urémií a projevuje se mnoha symptomy, jako jsou bolesti hlavy, závratě, zvracení, otoky, křeče, zrakové potíže, typicky zapáchající dech.

Pokud máme častější angíny, problémy s vlasy, pokožkou, nehty, trpíme na záněty čelních dutin, bolesti kolen (pravé koleno – dysfunkční je levá ledvina, levé koleno – dysfunkční je pravá ledvina), celoplošné ekzémy, upozorňuje nás naše tělo, že s našimi ledvinami možná není něco v pořádku.

Alternativní medicína dává do souvislosti mozek a močový systém, počínaje ledvinami. Po těžkých operacích ledvin dochází často po deseti letech k onemocnění mozku, obvykle rakovině. Zkušenosti terapeutů neustále potvrzují fakt, že každé i sebemenší onemocnění močového systému se dříve či později projeví na určité mozkové činnosti.

Například u záchvatů epilepsie bývají ve většině případů jakousi předzvěstí záněty močového měchýře bez zjevné příčiny. Při dlouhodobých komplikacích s močovým měchýřem zjišťujeme částečnou, někdy i větší ztrátu stability až po pády.

Problémy s močovými cestami a ledvinami se vyskytují i u pacientů s Parkinsonovou nebo Alzheimerovou nemocí.

Zajímavé:  Příznaky Špatné Funkce Slinivky?

Sousedé močového měchýře a ledvin jsou slezina a slinivka. Zejména při dysfunkci slinivky, která doslova má pod „správou“ všechny sliznice v těle, to vede k tomu, že slizniční vazivo močového měchýře ztrácí pružnost. Močový měchýř a ledviny mají také vazbu na plíce a tlusté střevo. Není to dokonalé?

Čím bychom měli začít? Důkladnou očistou organismu

Najdeme si den, ve kterém si můžeme dopřát klidový režim, kdy nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Při této očistě používáme Zaječí kyselku hořkou, protože má silně projímavé účinky, ale zároveň nezpůsobuje křeče ve střevech. Tuto rychlou detoxikaci doporučuji provádět každý měsíc.

Pro vyčištění a regeneraci ledvin doporučuji čaj Jiřího Janči. Dá se pod tímto názvem koupit v nálevových sáčcích nebo dále najdete recept na přípravu. Nejlepší doba pro regeneraci ledvin je leden až únor, ale můžeme si ji provést kdykoliv.

Ještě nesmím zapomenout zdůraznit, že ledviny se mají tendenci „smršťovat“ a právě bylinky z uvedeného čaje je začnou nutit se opět roztáhnout a výkonně pracovat. Tak během ledvinové kúry někteří lidé pociťují bolestivost v oblasti ledvin, je to ale v pořádku.

Potřebujeme: 1 láhev Zaječí kyselky hořké (dá se koupit v lékárně) Postup: Ráno nalačno během 2 hodin vypijeme celou láhev Zaječí kyselky hořké a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 1,5 litru čisté neperlivé vody.

  • Čaj na vyčištění a regeneraci ledvin – čaj Jiřího Janči

Abychom dokonale zregenerovali ledviny, je nutné 8 týdenní popíjení speciálně namíchaného čaje podle Jiřího Janči (dá se pod tímto názvem koupit v nálevových sáčcích). Nesmí se ani 1 den vynechat. Čaj se popíjí 3× denně šálek, musí být vždy čerstvý.

Potřebujeme: 3 hrsti natě celíku zlatobýlu (musí být použitý pouze tento druh celíku solidago virgaurea), 1 hrst natě přesličky rolní, 1 hrst natě truskavce ptačího, 1 hrst natě rdesna blešníku Postup: Léčivky smícháme dohromady, čaj si připravíme tak, že 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme a popíjíme.

Tímto čistícím, posilujícím a zásaditým nápojem můžeme začínat každý den. Potřebujeme: 3 dl vroucí vody, 1 lžíci čerstvé citronové šťávy

Postup: Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme po douškách nalačno. Pak bychom neměli půl hodiny nic jíst ani pít. Tento postup provádíme denně, po dobu 8 týdnů.

  • Odvar z ječných krup posiluje činnost ledvin

Potřebujeme: 1 šálek krup, 4–6 šálků vody Postup: Kroupy vaříme asi 1,5 hodiny, po uplynutí této doby je přecedíme a odvar z nich popíjíme po douškách denně, po dobu 4 týdnů.

TIP: Všechny tyto přírodní prostředky můžeme užívat souběžně.

Ledvinová dieta

Pro dokonalou regeneraci ledvin je nutné vynechat či omezit některé potraviny, jiné by naopak neměly v našem jídelníčku chybět.

  • solená a kořeněná jídla, sójová omáčka a jiná dochucovadla
  • potraviny s vysokým obsahem bílkovin, zejména červené maso, protože obsahuje hodně kyseliny močové
  • smažená a pečená jídla
  • bílá mouka, bílý cukr
  • káva, černý čaj, kakao, čokoláda, alkohol, cigarety
  • potraviny s velkým obsahem kyseliny šťavelové, například špenát a reveň
  • kvalitní celozrnné pečivo a rýži pro vysoký obsah vlákniny
  • vařenou zeleninu a čerstvé zeleninové šťávy
  • celerovou a petrželovou nať, mladé listy pampelišky a kopřivy
  • důležitý je i dostatečný pitný režim, nejlépe čisté neperlivé vody

K posílení činnosti ledvin, ale i slinivky, sleziny a jater můžeme používat fazole, zejména červené, jsou vhodné jako preventivní i léčivý přírodní prostředek. Vysoký obsah vlákniny působí léčivě na střeva.

Potřebujeme: 1 lžíci uvařených červených fazolí, 1 dl šťávy z mrkve, 1 dl šťávy z červené řepy Postup: Přísady smícháme a společně rozmixujeme. Vzniklý nápoj můžeme popíjet místo svačiny či večeře.

Ledviny a aromaterapie

Na vyčištění a následovné posílení ledvin jsou výborné i sedací koupele.

Potřebujeme: 2 lžíce rostlinného oleje, mléka, smetany, medu či mořské soli, 5–6 kapek éterického oleje z jalovce Postup: Emulgátor (olej, mléko, med či sůl) smícháme s éterickým olejem. Směs smícháme s horkou vodou. Koupel by měla trvat 15 minut, provádíme po dobu 10 dní. Pokud budeme provádět celkovou koupel, nesmíme zapomenout na pravidlo, že srdce je vždy nad hladinou.

  • Sedací koupel z mořské soli

Tato procedura je výborná při potížích s močovými cestami. Dezinfikuje, odstraňuje pálení a svědění. Přináší opravdovou úlevu. Potřebujeme: 2 hrsti mořské soli, dětskou vaničku naplněnou teplou vodou (ne horkou!)

Postup: Sůl rozpustíme ve vodě a do vzniklé lázně na 10 minut sedneme. Tento postup opakujeme 2× denně po dobu 5 dní.

Ledviny mají rády teplo…

Ledviny jsou orgány, které potřebují prohřívat. Hýčkat teplem si je můžeme například pomocí solného polštářku.

Jak na to? Potřebujeme solný polštářek, ale pokud ho nemáte, můžete naplnit bavlněnou ponožku hrubou mořskou solí, pevně ji zavázat či zašít nití. Po dobu regenerace ledvin (ideálně po osm týdnů) si každý večer nahřejeme (na topení či v troubě) polštářek a na půl hodiny si ho přiložíme na oblast ledvin. Je to velmi příjemná procedura a ledviny si ji zaslouží.

Zdravé ledviny jsou totiž pro správný chod organismu naprosto nezbytné. Bez jejich dostatečné funkce nemáme nejmenší šanci vyléčit žádné závažné onemocnění. Právem si tak zaslouží každoroční regeneraci.

Potraviny pro zdravé ledviny: Co jíst a čemu se vyhnout?

Foto: Jacob Lund, Shutterstock.com

Existují potraviny, které podporují odchod škodlivin z těla, a tím pádem pomáhají ledvinám v jejich náročné práci. Co si pravidelně dopřát, abyste snížili riziko vzniku ledvinových kamenů, zánětů a dalších nepříjemných obtíží?

Ledviny jsou pro celkové zdraví nezbytné: filtrují odpad z krve a odesílají jej do močového měchýře, odkud se močí dostává z těla pryč. Kromě toho regulují krevní tlak, řídí hospodaření s vodou i rovnováhu kyselin a zásad a vyrovnávají hladinu elektrolytů. Existují potraviny, které dokážou podpořit jejich dobrou kondici. Které to jsou?

Třešně jsou bohaté na flavonoidy antokyany, které mají, jak vysvětluje biochemička Michaela Bebová, pro fungování ledvin zásadní význam: napomáhají redukovat množství kyseliny močové.

Ta odchází z těla močí, a pokud ji ledviny nezvládají dostatečně odbourávat, může její nadbytek v těle vést k vzniku nepříjemné dny. A s tím pomůže oblíbené ovoce.

„Třešně patří k výborným ‚doplňkům stravy‘ při zvýšených hladinách kyseliny močové nebo již rozvinuté dně,“ potvrzuje odbornice.

Na záněty močových cest a ledvin se často doporučují právě brusinky.Vynikají totiž vysokým množstvím vitaminu C a manganu, které snižují hladinu škodlivin v moči a tím pádem i tvorbu nebezpečných ledvinových kamenů.

 A také bojují přímo proti zánětům: obsahují totiž látky, které zabraňují přilnutí bakterií na sliznici měchýře, takže likvidují přímo původce zánětu, glykosid arbutin funguje navíc jako jakási dezinfekce močových cest.

Foto: ballero, Shutterstock.com

Třešně v těle regulují hladinu škodlivé kyseliny močové

Populární aromatické koření je známé svou schopností pomáhat regulovat hladinu glukózy, jejíž nadbytek zvyšuje riziko vzniku cukrovky a může poškodit ledviny. Skořice tak nabízí ochranu před závažnými následky vysoké hladiny cukru v krvi: patří mezi ně selhání ledvin, oslepnutí, infarkty, mrtvice i zvýšené riziko rakoviny.

Fazole se tvarem podobají ledvinám a již od starověku jsou známým léčebným prostředkem na potíže s ledvinami. Jsou totiž bohaté na hořčík a draslík, jejichž nedostatek zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů.

Podle Radky Pamětické, koučky zdravého životního stylu, která se zabývá tradiční čínskou medicínou, je vhodné kombinovat tyto luštěniny s mořskými řasami.

„Ledvinám prospívá přirozeně slaná chuť a přirozeně se vyskytující sodík – v zelenině a právě v mořských řasách,“ vysvětluje.

Foto: Aleksandr Ozerov, Shutterstock.com

Brusinky pečují o celé močové cesty

Oba druhy oblíbené zeleniny obsahují silný flavonoid kvercetin s velkou antioxidační aktivitou, která chrání ledvinové buňky před poškozováním. Různé výzkumy potvrzují, že dokáže ochránit dokonce i ledviny silných kuřáků!

Dobře známé ovoce (anebo je meloun zelenina?) obsahuje vodu a silné antioxidanty, a pomáhá tak hydratovat tělo a zlepšovat fungování močového systému. Draslík a hořčík zase podporují činnost ledvin. Pravidelná konzumace melounu snižuje záněty způsobované zadržováním tekutin, což je jeden z faktorů narušujících činnost ledvin.

Dále zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů a stimuluje produkci moči a její rychlý odchod z těla, což zamezuje hromadění bakterií. „Měli byste se ale vyvarovat nadměrné konzumace melounu ve večerních hodinách. Ledviny by totiž v noci místo regenerace a odpočinku musely filtrovat tekutiny a tvořit moč,“ varuje Radka Pamětická.

Navíc byste častěji vstávali na toaletu a spánek by byl těžce narušen.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector