Magnosolv – Vše o zdraví

Magnosolv - Vše o zdraví

Hned v úvodu jsem si vypůjčila  a pozměnila motto nás lékárníků „Ibuprofen – ten je na všechno“ J . Protože totéž může platit v dnešní době pro hořčík, alespoň to tak vidím v každodenní praxi.

Prostě kdo nebere hořčík, jako by nebyl! 😉

Hořčík (magnesium) má výsostné postavení mezi doplňky stravy, hlavně proto, že je hojně doporučován a předepisován lékaři a v případě určitých diagnóz je i hrazen zdravotními pojišťovnami.

Je užívání hořčíku opravdu nutné?

Účinky hořčíku jsou široké a nemá smysl je tady všechny zmiňovat. Všichni sportovci vědí, že jim magnesium pomůže proti křečím ve svalech. Tento minerál se totiž rychleji spotřebovává při zvýšené fyzické i psychické zátěži. Dnešní populace žije tak hektický a stresující život, že jakékoli zásoby hořčíku v těle jsou rázem ty tam.

Běžně trpí lidé tzv. neurogenní tetánií , což je neurologická porucha, projevující se úzkostí, třesem a slabostí.

Pokud v předchozím období zažili nějaký mimořádně stresující zážitek a nenavštíví lékaře, málokdy si uvědomí, že by to mohlo mít souvislost.

Zde je suplementace hořčíkem na místě, ale často je potřeba pomoc psychiatra nebo psychologa.  Však taky únava a psychická vyčerpanost patří mezi schválená zdravotní tvrzení pro hořčík.

Účinek na svalový systém je nesporný. Nejedná se jen o svalové křeče, ale i bolesti zad. Pokud přijdete k lékaři s „houserem“ jistě odejdete mimo jiné s injekcí magnesia.

Někteří sportovci jistě zažili situaci, kdy se před závodem nadopovali hořčíkem a pak hledali nejbližší keř, aby si ulevili. Toto je další účinek (nevím, jestli nežádoucí ;-)) hořčíku a tzv. Glauberovovi soli, jejíž součástí je i síran hořečnatý, který se dříve běžně používal jako projímadlo.

On totiž není hořčík jako hořčík. Záleží na tom, jakou hořečnatou sůl užijete. Na svalové potíže se nejčastěji užívá laktát ( Magnesii lactici tbl.), ovšem dávkování zde musí být vysoké, protože z jedné tablety získáte velmi málo využitelného hořčíku,  dávkování se uvádí 2-6 tablet denně. Nejvíce hořčíku obsahuje Magnosolv, ten je však pouze na recept.

Podle mého je nejsympatičtější přípravek Magnetrans, který by měl obsahovat dostatek magnesia v jednom sáčku. Navíc se nasype do pusy a nemusí se zapíjet. Je to však jen doplněk stravy, takže nemáte garantováno množství , ale vzhledem k tomu, že ho vyrábí renomovaná farmaceutická firma, tak bych se toho nebála. Ale je to každém jedinci, co je mu příjemnější.

Pokud by chtěl někdo hořčík získat vyloženě ze stravy, asi je nejlepší volbou minerálka Magnesia, dále datle, banán nebo sušené meruňky.

Léčivé přípravky s obsahem hořčíku jsou  např. Magnesii lactici 0,5 mg  tbl. Medicamenta, Magnesium 250 mg Pharmavit 20 tbl šumivé tablety nebo Magne B6. Většina přípravků jsou však jen doplňky stravy. To jsem vysvětlovala minule.

Hořčík je také často doporučován v kombinaci s vitaminem B6,  hned z několika důvodů. Jednak vitamin B6 zlepšuje vstřebávání hořčíku, jednak má sám osobně pozitivní účinky zejména na nervovou soustavu. Podrobněji však o vitaminu B6 příště, nechci dnes vás ani sebe zahltit ;-).

Na závěr chci ještě upozornit, že některé látky mohou snižovat vstřebávání hořčíku do krve. Chci hlavně poukázat na zvýšené užívání vápníku nebo železa. Proto pozor! Nebrat současně, jinak z toho nebudete mít nic ;-).

Sportovcům bych určitě hořčík doporučila dodávat, protože dříve nebo později se zásoby v těle vyčerpají. Získat dostatek tohoto minerálu ze stravy je docela složité, ale neříkám, že to nejde. Otázkou je, co je pro koho jednodušší.

Hořčíku zdar a pozor, ať se z něho nepo… 😉

S.

Magnosolv – příbalový leták

Tento lék je na předpis.

sp.zn. sukls65628/2015

příbalový leták – Příbalová informace: informace pro uživatele

Magnosolv 365 mg/sáč

Granule pro perorální roztok v sáčkuMagnesii subcarbonas levis, Magnesii oxidum leve

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

  • Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu. 
  • Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
  • Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.
  • Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

1. Co je přípravek Magnosolv a k čemu se používá

Hořčík je prvek nutný k životu. Vedle draslíku je nejvýznamnějším nitrobuněčným kationtem. Denní potřeba se u dospělých odhaduje na 400-600 mg (asi 10-20 mmol).

Stavy nedostatku hořčíku mohou vzniknout:

  • ztrátami zažívacím ústrojím (střevní zánět, nedostatečné trávení, stav po operaci tenkého střeva);
  • ztrátami ledvinami (selhání ledvin, cukrovka);
  • při onemocnění hormonálních žláz (nadměrná činnost příštitných žláz, nadledvin a štítné žlázy);
  • při onemocnění jater a slinivky břišní (cirhóza, alkoholismus);
  • při léčbě některými léky např. močopudná léčiva, srdeční glykosidy, antibiotika (gentamycin, amfotericin B), cisplatina, hormony (liothyronin, levothyroxin, kortikosteroidy, insulin), D-penicilamin, cyklosporin;
  • “umělou výživou” bez přívodu hořčíku;
  • v těhotenství a v období kojení;
  • při nedostatečné nebo nesprávné výživě (“léčebné kúry” s hladověním, strava chudá na bílkoviny);
  • při narušení rovnováhy elektrolytů a pH (hyperkalcémie, hypofosfatémie, acidóza);
  • při chronickém stresu.

Klinickými příznaky nedostatku hořčíku mohou být:

  • zvýšená nervosvalová vzrušivost (zvýšené reflexy, noční křeče lýtek) až ke křečovým stavům;
  • hrubý třes, sluchová přecitlivělost, tiky, vyčerpanost;
  • stavy zmatenosti, halucinace, deprese;
  • zrychlený tep srdce, poruchy srdečního rytmu. 

Nedostatek hořčíku také provází onemocnění srdce a oběhu, jako jsou onemocnění věnčitých tepen (ischemická choroba srdeční, srdeční infarkt) odumření tkáně, které vzniká na základě uzavření přívodné tepny zásobující danou část orgánu krví a vysoký krevní tlak.

Magnosolv se používá k léčení stavů nedostatku hořčíku, které nepotřebují injekční léčbu.Dále jako podpůrná léčba u onemocnění koronárních tepen (tepny vyživující srdce).

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Magnosolv užívat

Neužívejte přípravek Magnosolv

  • jestliže jste alergický(á) na magnesii subcarbonas levis, magnesii oxidum leve nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
  • při těžké poruše funkce ledvin.

Při ztrátě a nedostatku vody v organismu lze přípravek užívat pouze ze zvlášť závažných důvodů na doporučení lékaře.

Upozornění a opatřeníPřed užitím přípravku Magnosolv se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Projevy silné únavy po užívání vyšších dávek mohou již poukazovat na zvýšenou koncentraci hořčíku v krevním séru. V takovém případě je nutná konzultace s Vaším ošetřujícím lékařem, který může ukončit užívání přípravku nebo snížit jeho dávku. Snížit dávku nebo ukončit užívání přípravku je také třeba, vyskytnou-li se průjmy.

Zajímavé:  Červíci ve stolici - vše o zdraví

Přípravek neobsahuje cukr. Je vhodný i pro diabetiky.

Další léčivé přípravky a přípravek MagnosolvInformujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Přípravky hořčíku mohou tvorbou solí popřípadě komplexních sloučenin snižovat vstřebávání železa, antibiotik (tetracyklinů) a léčiv proti osteoporóze – onemocnění charakterizované úbytkem kostní hmoty (fluorid sodný).

Přípravky hořčíku se proto musí užívat s časovým odstupem 3-4 hodin od užití těchto léčiv.Při současném užívání močopudných léčiv šetřících draslík (Verospiron, Moduretic) je třeba brát v úvahu obsah draslíku v přípravku Magnosolvu. V těchto případech je vhodná dieta chudá na draslík.

Pokud musíte užívat močopudná léčiva, sdělte to svému lékaři a poraďte se s ním ohledně diety.

  • Těhotenství, kojení a plodnostPokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
  • Používání přípravku Magnosolv není kontraindikováno v těhotenství ani v období kojení.
  • Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůPřípravek Magnosolv nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

Přípravek Magnosolv obsahuje draslík a sodík.Přípravek Magnosolv obsahuje 5 mmol (194,8 mg) draslíku v jedné dávce. Je nutno vzít v úvahu u pacientů se sníženou funkcí ledvin a u pacientů na dietě s nízkým obsahem draslíku. Viz. Další léčivé přípravky a přípravek Magnosolv

Tento přípravek obsahuje 10,39 mmol (nebo 238,93 mg) sodíku v jedné dávce. Nutno vzít v úvahu u pacientů na dietě s nízkým obsahem sodíku.

3. Jak se přípravek Magnosolv užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Dávkování se řídí podle stupně nedostatku hořčíku. Při snížené koncentraci hořčíku v krevním séru (chronickém nedostatku hořčíku) je vhodné denní užívání po dobu 4 týdnů.

Jako průměrná denní dávka se doporučuje 4,5 mg hořčíku (0,185 mmol) na kg těl. hmotnosti.

Při chronických a těžkých akutních stavech nedostatku hořčíku lze, pokud neexistují kontraindikace, zvýšit denní dávku až do odstranění nedostatku na 9 mg (0,375 mmol) na kg těl. hmotnosti.

Obvyklé průměrné denní dávky:dospělí a dospívající: 1-2krát denně obsah 1 sáčku;děti od 10 do 14 let: 1/2-1 sáček denně;děti od 6 do 9 let: 1/2 sáčku denně, popřípadě rozděleně ve dvou dílčích dávkách;

Dětem do 6 let se Magnosolv podává podle těl. hmotnosti s ohledem na obsah hořčíku v prášku. Dávku určí lékař.

Způsob použití:Obsah sáčku rozpusťte ve sklenici vody a vypijte v době mezi jídly. Užití před jídlem zlepšuje vstřebávání.

  1. Jestliže jste užil(a) více přípravku Magnosolv, než jste měl(a)Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem se poraďte s lékařem.
  2. Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek MagnosolvNezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.
  3. Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek MagnosolvMáte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Může se objevit řidší stolice, především jako následek užívání vysokých dávek.

Hlášení nežádoucích účinkůPokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčivŠrobárova 48100 41 Praha 10webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Magnosolv uchovávat

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v dobře uzavřeném sáčku, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce za Použitelné do:. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Léčivými látkami jsou: magnesii subcarbonas levis a magnesii oxidum leve.Jeden sáček (6,1 g) obsahuje magnesii subcarbonas levis 670 mg (= 169 mg hořčíku), magnesii oxidum leve 342 mg (= 196 mg hořčíku), celkový obsah hořčíku je 365 mg.

Ve vodném roztoku vzniká citronan hořečnatý.

Pomocnými látkami jsou: bezvodá kyselina citronová, hydrogenuhličitan draselný, hydrogenuhličitan sodný, chlorid sodný, uhličitan sodný, dihydrát sodné soli sacharinu, natrium-cyklamát, citronové aroma.

Jak přípravek Magnosolv vypadá a co obsahuje toto baleníMagnosolv je bílý krystalický prášek s citronové vůně.Dvousáčky z laminované fólie, krabička.

Velikost balení: 30 sáčků po 6,1 g.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Držitel rozhodnutí o registraciMEDA Pharma s.r.o., Kodaňská 1441/46, Praha 10, Česká republika

VýrobceHermes Pharma GmbH, Allgäu 36, Wolfsberg Rakousko

Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 6.5.2015

Držitel rozhodnutí o registraci: MEDA Pharma s.r.o.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Může hořčík snižovat krevní tlak?

  • Vysoký tlak neboli hypertenze se někdy také označuje jako „tichý zabiják“, protože se neprojevuje žádnými symptomy, ale zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob.
  • Výzkum financovaný Strategickou výzkumnou iniciativou Lékařské fakulty univerzity v Indianě poukazuje na spojitost mezi denním přísunem hořčíku a snižováním krevního tlaku.
  • Hořčík je podle dosavadních zjištění zásadní pro více než 300 biochemických reakcí probíhajících v lidském těle.
  • Ačkoli jeho vliv na snižování vysokého tlaku se ještě stále zkoumá, je již zdokumentován vliv hořčíku na udržování normálních funkcí nervů a svalů, udržení pravidelného tlukotu srdce, podpory zdravého imunitního systému a silných kostí.
  • Nový výzkum zahrnuje údaje ze 34 klinických výzkumů, kterých se dohromady zúčastnilo 2028 osob.

Co vědci zjistili?

Vědci zjistili, že účastníci s průměrným denním příjmem hořčíku ve výši 368 mg po dobu 3 měsíců vykazovali snížení systolického krevního tlaku o 2 mmHg a snížení diastolického krevního tlaku o 1,78 mmHg.

„Vzhledem k jejich relativní bezpečnosti a nízké ceně lze doplňky stravy s obsahem hořčíku považovat za jednu z možností snižování krevního tlaku u osob s hypertenzí nebo rizikem jejího vzniku,“
uvedl doktor Yiqing Song, Sc.D., autor vedoucí výzkumu.

Doktor Song společně s kolegy také zjistil, že pacienti, kteří měli denní příjem hořčíku 300 mg vykázali během jednoho měsíce zvýšení hladiny hořčíku a snížení krevního tlaku.
Zvýšená hladina hořčíku je spojována se zlepšením proudění krve, které se uvádí jako jeden z faktorů snižujících krevní tlak.

Zajímavé:  Mykoza U Mužov Priznaky?

Adekvátního příjmu hořčíku lze dosáhnout správným stravováním

Ačkoli 82 % podávaných dávek hořčíku bylo vyšších, než je doporučený denní příjem u dospělého člověka, hořčík jako doplněk stravy nemusí mít na udržování krevního tlaku požadovaný efekt.

Tato studie podtrhuje důležitost zdravé stravy poskytující doporučenou denní dávku hořčíku a představuje strategii kontroly krevního tlaku. Důležité je, že tohoto množství (368 mg denně) lze dosáhnout zdravým stravováním.

Doktor Yiqing Song k tomu uvádí: „Náš výzkum podobně jako předchozí studie naznačuje, že účinek hořčíku na snížení hypertenze je patrný pouze u lidí s nedostatkem hořčíku.“

Z toho tedy vyplývá, že udržování optimální hladiny magnesia v těle může předcházet vzniku hypertenze nebo pomáhat při její léčbě. Jedním z nedostatků této studie byl malý počet účastníků zahrnutých do jednotlivých analyzovaných studií a vyšší míra odpadlých účastníků. Studie, u nichž většina účastníků vydržela až do konce, ovšem vykázaly výraznější snížení krevního tlaku.

Hořčík v potravinách

Hořčík se nachází v zelené listové zelenině, luštěninách, ořeších, semínkách, celozrnných potravinách, některých snídaňových cereáliích a dalších obohacených potravinách.

Jaká forma hořčíku je nejlepší ?

Hořčík je jednou z nejdůležitějších živin pro lidské zdraví. Účastní se totiž velkého množství tělesných procesů a jako takový je nepostradatelný. Doplňky hořčíku jsou v dnešní době velmi oblíbené a z dobrého důvodu. Některé zprávy uvádějí, že až 75 procent obyvatel má nedostatek hořčíku.

Skvělý způsob doplnění hořčíku je jíst stravu s vysokým obsahem hořčíku, ale ani to nemusí být dost. Většina potravin v moderní stravě příliš hořčíku neobsahuje, navíc obsah hořčíku v potravinách díky vyčerpanosti půdy stabilně klesá.

Pokud se zajímáte jak nejlépe doplnit hořčík pomocí doplňků stravy, zjistíte, že existuje velmi mnoho různých druhů hořčíku. Ne všechny jsou však stejné či srovnatelné.

Různé formy hořčíku jsou v těle různě metabolizovány a mají i některé rozdílné účinky. Velmi důležité je, do jaké míry bude hořčík v těle vůbec vstřebán.

Která forma hořčíku je tedy nejlepší z hlediska přínosů pro zdraví, vstřebatelnosti a možných vedlejších účinků?

Nejlepší formy hořčíku:

Glycinát

Glycinát nebo bisglycinát hořčíku je jedním z nejlepších doplňků hořčíku, protože je snadno absorbován. Jedná se hořčík navázaný na aminokyselinu glycin. Působí relaxačně, je dobrý pro zklidnění střevní stěny a nervů. Jedná se o jednu z nejlepších forem hořčíku pro ty, kteří mají nedostatek hořčíku nebo pro každého, kdo chce zvýšit hladinu hořčíku v důsledku stresu.

Malát

Kyselina jablečná se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, zejména v ovoci. Kyselina jablečná je klíčovou součásti procesu výroby energie v těle. Tento proces se nazývá Krebsův cyklus a je zodpovědný za výrobu energie ATP.

Pokud je malát zkombinován s hořčíkem, vytváří prostředek, který poskytuje uklidnění a zároveň víc energie jako nakopávač. Tento typ doplňku hořčíku je skvělý pro stavy nízké energie, únavu a bolesti svalů. Zároveň je jeho vstřebatelnost stejně vysoká jako u hořčíku bisglycinátu.

To z něj dělá jednu z nejlepších forem hořčíku vůbec.

Hořčík Treonát

Studie ukazjí, že hořčík treonát může proniknout přes mozkovou bariéru, což z něj činí nejlépe absorbovatelný typ hořčíku. Je schopen proniknout do mozku a posílit receptory, které jsou zodpovědné za paměť a učení, zklidnění mysli a mozkový výkon.

Výsledky jedné studie ukázaly, že staré krysy užívající magnesium threonate zaznamenaly 100% zlepšení v prostorové paměti a dokonce překonaly i mladší krysy, které neužívaly hořčík treonát.

Nevýhodou této formy hořčíku je především cena, která je vysoká v porovnání s ostatními doplňky hořčíku.

Citrát

Citrát hořečnatý je dobře dostupný a může být i doporučován, ale v porovnání s výše zmíněnými formami není tak přínosný. Ve vyšším množství se u této formy již můžou projevit některé gastrointestinální potíže, avšak méně než u běžných forem jako je oxid hořečnatý.

Jaké jsou kofaktory hořčíku ?

Je otázka, zda lze využít plné výhody hořčíku, pokud nejsou současně brány i některé jeho kofaktory. Nedostatek koefaktorů může ovlivnit míru absorpce, jelikož minerály podobně jako vitamíny v těle často pracují společně pro udržení optimálního stav.

Bór – Bór pomáhá regulovat absorpci minerálů, stejně jako metabolismus a hladiny estrogenu. Pomáhá také využívat vápník, což je také kofaktor hořčíku.

Draslík – Hořčík a draslík pracují společně při regulaci elektrolytů v krvi a buňkách. Jedním z nejlepších zdrojů draslíku jsou banány.

Selen – Hrstka para ořechů dodá více než denní doporučené množství pro selen, který je anitoxidantem, zvyšuje imunitu a podporuje tok krve. Je však potřeba nepřehánět to se selenem, jelikož ve větších množství může být naopak škodlivý. Další možností doplnění selenu v rozumějších dávkách než para ořechy je pomocí speciálních druhů pivovarských kvasnic obsahující selen.

Vitamin D zvyšuje absorpci hořčíku. Ideálním zdrojem vitamínu D je pobyt na slunci s dostatečnou intenzitou, což však v závislosti na ročním období a vzdálenosti od rovníku, nemusí být vždy možné.

Vitamin K2 – Vitamin K2 pracuje s hořčíkem, vápníkem a vitamínem D, aby je udržoval vyvážené a reguloval správné ukládání vápníku. Nejvíce je obsažen v japonském pokrmu natto a částečně v některých sýrech jako Brie, Gouda nebo Eidam.

Nejhorší formy hořčíku :

  • Oxid – Tato forma hořčíku je levná a často se vyskytuje jako součást v multivitamínových doplňcích. Není v těle dobře absorbována a ve vyšších množstvích může být projímavá a není proto doporučená.
  • Laktát (projímavé účinky)
  • Síran (dobrý pro externí aplikaci)
  • Aspartát (z důvodu navázání na stimulační neurotransmitter aspartát, který je potenciálně neurotoxický)
  • Karbonát (uhličitan hořečnatý)

Tyto formy nabízejí většinou nízkou míru vstřebatelnosti a některé mají využití především jako laxativní prostředek. Hořčík sulfát, známý také jako Epsomská sůl však může užitečný např. pro hořčíkové lázně, ne však pro ústní doplnění.

Pro účely vnější aplikace hořčíku jako jsou koupele je též vhodná forma chlorid hořčíku jež je velmi dobře rozpustný ve vodě.

Symptomy nedostatku hořčíku

Nedostatek hořčíku je často obtížně zjistitelný, jelikož v běžných krevních testech není snadno detekován. Je to z toho důvodu, že téměř veškerý hořčík v tělě je uložen v kostech a orgánových tkáních, zejména v srdci. Odhaduje se, že pouze 1% z celkového hořčíku v těle lze skutečně nalézt v krvi.

Orgány v lidském těle, které vyžadují nejvíce hořčíku zahrnují mozek, hladkou svalovinu srdce a zažívacího traktu, kosterní svaly a vaječníky u žen. Následkem toho jsou některé z nejvýznamnějších příznaků nedostatku hořčíku takzvaná mozková mlha, špatná paměť, potíže s koncentrací, svalové křeče, slabost, fibromyalgie, migrény, bolesti hlavy, úzkost, deprese a PMS.

Zajímavé:  Akutní Záchvat Dny Léčba?

To jsou některé z běžných příznaků, ale hořčík se také podílí na více než 300 různých enzymatických procesech v těle, takže příznaky nedostatku se mohou značně lišit.

Jaké jsou nejlepší zdroje hořčíku v potravinách?

  • Špenát
  • Kakao
  • Avokádo
  • Dýně
  • Sušené meruňky
  • Datle, banán, maliny
  • Mandle, kešu, pinové a vlašské ořechy
  • Brokolice, kapusta
  • Fazole, cizrna, hnědá rýže
  • Losos, tuňák, makrela
  • Minerální vody

MAGNOSOLV – souhrnné informace | Nonstop lékarna

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

Magnosolv 365 mg granule pro perorální roztok v sáčku

  • Jeden sáček o hmotnosti 6,1 g obsahuje:
  • Magnesii subcarbonas levis 670 mg (= 169 mg magnézia),
  • Magnesii oxidum leve 342 mg (= 196 mg magnézia).
  • Celkový obsah magnézia 365 mg, to je 15 mmol magnéziových iontů.
  • Pomocné látky se známým účinkem: sodík 238,93 mg (10,39 mmol) a draslík 194,8 mg (5 mmol)

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

granule pro perorální roztok v sáčku

Popis přípravku: bílý krystalický prášek citronové vůně.

K léčbě stavů provázených nedostatkem hořčíku, které nevyžadují parenterální substituci. Podpůrná léčba u onemocnění koronárních tepen.

Dávkování

Dávkování se řídí mírou nedostatku hořčíku. V případě snížené sérové hladiny hořčíku (chronický nedostatek magnézia) je nezbytná denní aplikace po dobu minimálně čtyř týdnů.

Doporučovaná střední denní dávka činí 4,5 mg hořčíku (0,185 mmol) na kg tělesné hmotnosti.

U chronických a těžkých akutních deplecí hořčíku je možno denní dávku ke krytí deficitu zvýšit bez obav až na 9 mg hořčíku (0,375 mmol) na kg tělesné hmotnosti, pokud se neobjeví nežádoucí účinky. Pro stanovení střední denní dávky platí následující pravidla:

  1. Dospělí a dospívající: 1 – 2krát denně obsah 1 sáčku;
  2. děti od 10 do 14 let: 1/2 – 1 sáček denně;
  3. děti od 6 do 9 let: 1/2 sáčku, eventuálně rozdělit do 2 dávek.
  4. Děti do 6 let mohou užívat Magnosolv s přihlédnutím k jejich tělesné hmotnosti, vztažené na obsah magnézia v přípravku.
  5. Způsob podání

Obsah sáčku rozpusťte ve sklenici vody a vypijte v době mezi jídly. Užití před jídlem zlepšuje vstřebávání.

Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 Zvýšené opatrnosti je třeba u těžší poruchy funkce ledvin a u dehydratace (retence magnézia při hladině sérového kreatininu 500 gmol/l a vyšší odpovídá asi 6 mg / 100 ml).

  • V případě těžké renální insuficience (tzn. pokles funkce pod 10 – 5 % normy, což odpovídá glomerulární filtraci 5 – 10 ml/min) je třeba zohlednit nejen obsah hořčíku, ale také množství kalia v přípravku. Je zapotřebí provádět pravidelné kontroly. Sérová hladina se obvykle nezvyšuje nad hodnotu 1,3 mmol hořčíku na litr.
  • > 1,5 pokles krevního tlaku, nevolnost, zvracení
  • > 2,5 CNS, deprese
  • > 3,5 hyporeflexie, EKG změny
  • > 5,0 počínající deprese dechu
  • > 5,5 kóma
  • > 7,0 zástava srdce, dechu
  • V důsledku tvorby solí, popř. komplexních sloučenin může dojít ke snížení resorpce železa, tetracyklinů a fluoridu sodného. Přípravky s obsahem magnézia by se proto měly užívat s odstupem 3 – 4 hodin.

Při současné aplikaci kalium šetřících diuretik je třeba zohlednit množství kalia v přípravku. V tomto případě je vhodné dodržovat dietu chudou na draslík.

Přípravek je možno používat v době těhotenství a kojení.

Vzhledem k povaze farmakologického působení přípravku není pravděpodobné, že by nepříznivě ovlivňoval způsobilost k řízení vozidel nebo obsluze strojů.

Při užívání vysokých dávek v perorální formě se může vyskytnout řídká stolice.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

  • Státní ústav pro kontrolu léčiv
  • Šrobárova 48
  • 100 41 Praha 10
  • webové stránky:

Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem se poraďte s lékařem.

Farmakoterape­utická skupina: Minerální doplňky,

ATC kód: A12CC30

Magnézium (hořčík) je esenciální prvek a vedle kalia (draslíku) představuje nejdůležitější intracelulární kation. Hořčík je kofaktorem mnoha enzymových systémů.

Má význam zejména pro přenos fosfátových skupin, pro metabolismus ATP a pro svalovou kontrakci, utilizaci glukózy, metabolismus tuků, bílkovin a nukleových kyselin, pro transportní systémy buněčné membrány, oxidativní fosforylaci a jiné pochody.

Kromě toho přispívá hořčík ke stabilizaci DNA, RNA a ribozomů. Funguje jako přirozený antagonista kalcia.

Nedostatek hořčíku může být způsoben:

  • – poruchami gastrointesti­nálního traktu (enteritis, colitis, malabsorpce, resekce tenkého střeva);
  • – renálními poruchami (polyurie, chronická nebo akutní renální insuficience, diabetes insipidus nebo mellitus);
  • – endokrinními onemocněními (primární hyperparathyreóza, primární a sekundární hyperaldostero­nismus, hyperthyreóza);
  • – jaterními poruchami a onemocněním slinivky břišní (cirhóza, pankreatitida, alkoholismus);
  • – léčbou diuretiky, srdečními glykosidy, gentamycinem, amfotericinem B, cisplatinou, hormony (T3, T4, kortikosteroidy, inzulinem), D-penicilaminem, cyklosporinem;
  • – parenterální výživou bez adekvátní substituce magnézia;
  • – těhotenstvím a kojením;
  • – nedostatečnou nebo nepřiměřenou výživou (hladovění, diety, strava bohatá na bílkoviny);
  • – změnami elektrolytů a pH (hyperkalcemie, hypofosfatemie, acidóza);
  • – chronickým stresem.

Potřeba hořčíku u dospělého činí přibližně 400 – 600 mg (asi 10 – 20 mmol).

Z celkového množství hořčíku v těle (asi 25 g) je přibližně jedna polovina uložena v kostech, druhá polovina je uvnitř buněk. Jen 1 % se nachází v séru.

Normální hladina Mg v séru se pohybuje mezi 0,75 a 1,1 mmol/l (to odpovídá 1,5 – 2,2 mval/l, popř. 1,8 – 2,64 mg / 100 ml); asi 60 % z tohoto množství se nachází ve formě volných iontů.

Hořčík přijímaný v potravě se vstřebává v tenkém střevě; podíl resorpce činí dle množství Mg asi 30 % až 70 %.

Sérová koncentrace magnézia je regulována s mimořádnou přesností, takže z hlediska farmakokinetiky se rychlostní konstanty variabilně mění v závislosti na zásobách hořčíku v poolu.

Po doplnění zásobního poolu hořčíku je dosaženo maximální sérové koncentrace v průběhu 2 hodin. Po 4 hodinách dojde opět k ustálení původního rovnovážného stavu. Eliminace se uskutečňuje v plném rozsahu ledvinami a jen z malé části střevem.

Klinické příznaky nedostatku hořčíku se mohou projevit jako:

  • – zvýšená neuromuskulární dráždivost (hyperreflexie, noční křeče v lýtkách) až do obrazu tetanických stavů;
  • – hrubý třes, přecitlivělost na akustické podněty, tiky, adynamie;

kyselina citronová, hydrogenuhličitan draselný, hydrogenuhličitan sodný, chlorid sodný, uhličitan sodný, dihydrát sodné soli sacharinu, natrium-cyklamát, citronové aroma

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

  1. Dvousáčky z laminované fólie, krabička.
  2. 30 sáčků x 6,1g
  3. Vícečetné balení obsahující 60 sáčků (2 krabičky po 30 sáčcích) a 90 sáčků (3 krabičky po 30 sáčcích).
  4. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

  • Mylan IRE Healthcare Limited
  • Unit 35/36 Grange Parade
  • Baldoyle Industrial Estate
  • Dublin 13
  • Irsko

Datum první registrace: 30.12.1992

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector