Malé červené tečky na kůži – Vše o zdraví

Ve školce a škole si děti najdou spoustu kamarádů. Čím více dětí je v kolektivu, tím je větší riziko, že se nakazí viry a bakteriemi. Z nevinného kýchnutí kamaráda máte doma pacienta s horečkou a vyrážkou. A právě vyrážky vám napoví, co to asi váš mrňous domů přinesl.

Syndrom ruka – noha – ústa

Malé červené tečky na kůži - Vše o zdraví

Příznaky nemoci ruka – noha – ústa

Po propuknutí onemocnění má dítě horečku, je slabé, malátné, mrzuté. Může to vypadat jako chřipka. Pár dní poté se mu na a v ústech objeví vyrážky, pro které dítěti nechutná jíst. Později vyrážky projdou i na ruce a nohy. Hojný výsyp na rukou a nohou může způsobit až slezení nehtů. V těžších případech se může přidružit i zánět mozkových blan.

Léčba nemoci ruka – noha – ústa

Nemoc ruka – noha – ústa zvládnete s dítětem za týden až deset dní. Na svědění zabírají antihistaminika, horečku nad 38 °C zmírníte léky proti teplotě. Dbejte, aby nemocné dítě pilo dost tekutin, protože hrozí dehydratace. Zvyšte mu příjem vitaminů, vařte mu lehkou, kašovitou stravu a nevystavujte ho sluníčku.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

S nemocným dítětem nevycházejte z domu, nemoc je snadno přenosná. Připravte se na týdenní až 10denní ošetřování člena rodiny.

Prevence nemoci ruka – noha – ústa

Prevencí této nemoci je důkladná hygiena rukou po použití toalety, příchodu zvenčí, před jídlem a před přípravou jídla, po přebalování miminka. Děti s příznaky choroby držte mimo kolektiv.

Spalničky

Malé červené tečky na kůži - Vše o zdraví

Spalničky jsou závažným dětským onemocněním, které může přejít do zápalu plic, průdušek, centrálního nervového systému a v závažných případech může skončit smrtí. Mimořádně nakažlivý virus se přenáší kašlem a kýcháním, ale i při mluvení.

Příznaky spalniček

Spalničky probíhají ve dvou fázích. Osm až jedenáct dní po nakažení se u dítěte objeví příznaky jako při chřipce či jiném běžném virovém onemocnění – je malátné, neklidné, bolí ho bříško, má horečku.

Přidruží se rýma a štěkavý kašel a v ústech vyskočí bílo-červené skvrny, tvořící až povlak. Oči slzí. O tři–čtyři dny teplota klesne. Po klesnutí teploty se v druhém stadiu objeví vyrážka za ušima, na obličeji, na krku a postupně na těle a teplota opět stoupne.

Klesat začne, když vyrážky dosáhnou chodidla. Symptomy se pomalu ztrácejí a kůže se loupe.

Léčba spalniček

Léčba spalniček spočívá v klidu na lůžku a při světloplachosti v tmavé místnosti. Člověk, který překonal spalničky, je vůči nim už imunní. Proti spalničkám je možné očkování.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Teprve když odezní všechny příznaky spalniček, můžete dítě poslat zpět do školy nebo školky.

Prevence spalniček

Prevencí spalniček je očkování a přeočkování dětí. Neočkované děti by se měly vyhýbat nemocným se spalničkami.

Plané neštovice

Malé červené tečky na kůži - Vše o zdraví

Vysoce nakažlivé onemocnění planých neštovic způsobuje lidský herpetický virus. Nejvíce postihuje předškoláky a mladší školáky. Čím později člověk plané neštovice dostane, tím větší komplikace hrozí. Hlavně u těhotných žen jsou plané neštovice nebezpečné dvojnásobně – pro matku i pro vývoj dítěte. Po překonání planých neštovic zůstává v těle neaktivní virus, který se ale může probrat a projevit jako pásový opar.

Příznaky planých neštovic

Zhruba po dvou týdnech od nakažení se při zvýšené teplotě na těle, obličeji a ve vlasech objeví malé červené flíčky, které se mění na vodnaté svědící puchýře. Ty praskají a tvoří se stroupky. Celý proces jedné vyrážky trvá do čtyř dnů a krusty odpadnou za jeden až tři týdny. Pupínků může být až pět set.

Léčba planých neštovic

Plané neštovice speciální léčbu nepotřebují. Zatímco má dítě teplotu, udržíte ho na lůžku, ale pak se mu už ležet nebude chtít. Mělo by však mít klidový režim. Důležité je, aby dost pilo, a také mělo dostatek vitaminů. Stravu upravte na bezmasou a nedráždivou, tedy málo soli, pepře.

První dva dny dítě nekoupejte, pak pouze krátká koupel v trošce hypermanganu, řepíku, heřmánku, bazalce a následná sprcha bez mýdla. Při utírání dávejte pozor, abyste krusty neodloupli, zůstaly by po nich jizvy.

Proti svědění si v lékárně vyžádejte účinný prostředek, i když podle nejnovějších metod se vyrážky nedoporučuje natírat ničím.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Protože plané neštovice jsou vysoce nakažlivé, dítě musí být po celou dobu trvání nemoci izolované doma. Podle průběhu neštovic se bude léčit dva až tři týdny. Zpět do školky či školy může jít až po doporučení lékařem.

Prevence planých neštovic

Před planými neštovicemi se můžete bránit očkováním. Kdo už plané neštovice překonal, je vůči nim imunní.

Šestá nemoc

Malé červené tečky na kůži - Vše o zdraví

Šestou nemoc nebo-li roseolu dostanou nejčastěji děti mezi 6. měsícem a 2. rokem života. Vyvolává ji herpetický virus, přenáší se kapénkovou cestou, takže stačí kýchnutí nebo slabé zakašlání. Zpravidla se šestá nemoc vyskytuje na jaře.

Příznaky šesté nemoci

Asi deset dní od nakažení dostane dítě náhle horečku, která může trvat tři dny až týden. Když klesne, na trupu se objeví vyrážka a odtud se rozšiřuje na celé tělo. Po zatlačení vyrážka zbledne. Dítě může mít zvětšené lymfatické uzliny i kašel.

Léčba šesté nemoci

Léky na roseolu, tedy šestou nemoc, neexistují. V léčbě šesté nemoci se zaměřte na snižování vysoké horečky léky, zábaly, vlažnou sprchou a na pravidelné pití tekutin, abyste předešli dehydrataci.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Po návratu teploty do normálu, zmizení všech vyrážek a případného kašle.

Prevence šesté nemoci

Šesté nemoci se dítě může vyhnout tak, že se nebude kontaktovat s nemocnými dětmi.

Spála

Spálu způsobují bakterie, které jsou schopny měsíce přežívat na předmětech. Častěji se však spála přenáší kapénkovou infekcí.

Malé červené tečky na kůži - Vše o zdraví

Příznaky spály

Asi tři dny po nakažení může mít dítě příznaky jako při angíně. Bolí ho hrdlo, má oteklý hltan a mandle. Tyto příznaky ale mohou chybět, pokud se spála dostala do organismu přes kůži, a ne dýchacími cestami.

Lymfatické uzliny jsou bolestivé a zvětšené, v ústech naběhnou afty a na jazyku se vytvoří bílý povlak. Po pár dnech povlak zmizí, na jazyku se objeví malé pupínky a změní barvu na malinovou.

Nesvědivé vyrážky se začnou objevovat na krku a hrudníku, podbřišku, vnitřní straně stehen, v podpaží. Kůže se může oloupat.

Léčba spály

Bakteriální infekci vyléčí antibiotika. Spolu s nimi podávejte dětem probiotika. Horečku snižujte léky proti teplotě. Dítě potřebuje ležet a hodně pít. Po skončení léčby je vhodné provést vyšetření moči, zda bakterií nenapadly i močové cesty.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Po vyléčení se ze spály, resp. po dobrání antibiotik by mělo dítě ještě týden zůstat doma, kvůli důkladně rekonvalescenci.

Prevence spály

Prevencí spály je nekontaktování se s nemocnými, vlastní nádobí, dodržování hygienických zásad.

Jaké nemoci hrozí dětem z pískoviště?

Pátá nemoc

Vyrážkou na kůži se projevuje i pátá choroba. Způsobuje ji virus, nebezpečný zejména pro těhotné ženy a lidi s oslabenou imunitou. Zatímco předešlé onemocnění napadají zejména mladší děti, pátá nemoc se nevyhýbá ani 15letým teenagerům.

Zajímavé:  Léčba Zápachu Z Úst?

Příznaky páté nemoci

Příznaky páté nemoci se mohou objevit až tři týdny po nakažení. Nemocný je nakažlivý ještě dříve, než se příznaky objeví.

Ty u dětí v málo a u dospělých ve více případech zahrnují slabost, bolesti kloubů, teplotu, ale spolehlivým příznakem páté nemoci je vyrážka.

Projevuje se zejména u dětí do 10 let a to nejprve červenou skvrnou na tváři, odkud se šíří na tělo. Přibližně po 5–10 dnech začne vyrážka mizet. Jakmile se vyrážka objeví, dítě již není infekční.

Léčba páté nemoci

Pátá nemoc se léčí jako jiné virové onemocnění. Nemocný potřebuje ležet, pít dostatek tekutin, jíst lehkou stravu. Horečku snižujte léky.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Dítě přestává roznášet virus, když se objeví první vyrážky. Mezi děti však může jít až poté, co vyrážka zmizí.

Prevence páté nemoci

Riziko nakažení se pátou nemocí se snižuje dodržováním hygienických zásad.

Posilte dětskou imunitu přirozeně

Zdroj: wikipedia.sk, wikipedia.org, detskechoroby.rodinka.sk, solen.sk, kidshealth.org, primar.sme.sk, choredieta.sk

Objevují se z ničeho nic na vaší kůži červené tečky? Pozor na ně, značí závažné zdravotní onemocnění, varuje kožní lékař

Možná jste si všimli na své kůži drobných červených teček. Zjistěte, co znamenají a jak se můžete těchto nevzhledných teček zbavit nebo jak jim předejít.

Možná jste na své pokožce nalezli drobné červené tečky. Pravdou je, že se jedná o poměrně běžnou záležitost – asi tak stejně častou, jako jsou pihy. Někdo na ně „trpí“ více, někdo méně.

Možná jste ale nevěděli, že si je můžete způsobit i nevhodným životním stylem. Řadu lidí proto zajímá, o co se vlastně jedná a na základě čeho se tyto červené tečky objevují.

Mnoho otázek je směřováno také na zjištění, zdali jsou projevem některé z nemocí nebo jsou „neškodné“.

Malé červené tečky na kůži - Vše o zdraví
iZdroj fotografie: DepositphotosČervené tečky na kůži se nevyhýbají ani malým dětem. V jejich případě ovšem často po nějakém čase úplně vymizí

Mnohokrát zmiňované červené tečky se odborně nazývají angiomy a jedná se o nezhoubné (benigní) nádory. Angiomy jsou tvořené drobnými krevními či mízními cévami a objevují se na pokožce těla vysokého procenta populace.

Pokud jsou tvořené krevními cévami, hovoříme o hemangiomech. V případě, že jsou tvořeny lymfatickými cévami, hovoříme o lymfangiomech. Nalézt je pak můžete prakticky kdekoliv na těle – od rukou, přes záda a hrudník, až po obličej či nohy.

Malé červené tečky na kůži - Vše o zdraví
iZdroj fotografie: DepositphotosAngiomy vzniklé jako běžný projev stárnutí se nejčastěji objevují na ramenou a horní části zad

Kromě faktu, že jsou angiomy vcelku nevzhledné, jsou lékařsky zanedbatelné. Tedy nejedná se o žádné onemocnění. Příčina jejich vzniku může být dvojí – věk či špatný životní styl.

V prvním případě s jejich tvorbou s nejvyšší pravděpodobností nic neuděláte, a až vám odbije 30, můžete se „těšit“ na řadu červených „dárečků“.

Angiomy v tomto případě vypadají jako malá a vypoulená znaménka a tvoří se především na pažích a ramenou, potažmo horní části zad. Příčinou jejich vzniku jsou prosté věkové změny kůže a cév.

Vznikají i v souvislosti se špatným životním stylem

Druhou příčinou vzniku angiomů je špatný životní styl. V tomto případě pak angiom nabývá nepravidelného tvaru a spíše než tečku připomíná skvrnu, která se může či nemusí cévně větvit.

Méně často vznikají angiomy v důsledku zdravotních problémů (v tomto případě jsou doprovázeny ještě dalšími projevy probíhajícího onemocnění).

Zde je však nutné zmínit, že se nejedná o angiomy jako takové, ale o projev samotného onemocnění.

Malé červené tečky na kůži - Vše o zdraví
iZdroj fotografie: DepositphotosBěžně se angiomy neodstraňují, jedná se čistě o estetický zákrok

Jsou-li spojené s onemocněním, s nejvyšší pravděpodobností se jedná o problémy s játry, cévní onemocnění či hormonální poruchu.

Pokud si nicméně všimnete, že angiomy náhle mění tvar, velikost či krvácí, vždy byste měli preventivně vyhledat lékaře.

Pokud chcete minimalizovat riziko, že se vám na kůži v budoucnu objeví, je dobré dbát na zdravý životní styl, který zahrnuje vyváženou stravu, příjem dostatečného množství tekutin (nejlépe vody) a přiměřený pohyb.

Petechie: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Malé červené tečky na kůži - Vše o zdraví

Petechie jsou drobné, okrouhlé tečky, které nevystupují nad povrch a objevují se na pokožce, sliznicích nebo serózních membránách (blány vystýlající například dutinu břišní, apod.). Vznikají v důsledku podkožního krvácení.

  • Jako petechie označujeme ojedinělé nesplývající drobné tečky.
  • Kromě toho ještě v medicíně pro podkožní krvácení užíváme termíny purpura a sufuze.
  • Purpura je shluk většího množství petechií na jednom místě (přičemž stále je patrno ohraničení jednotlivých petechií) a pojmem sufuze označujeme rozsáhlé podkožní krvácení, při kterém vznikají modřiny (hematomy) a okrsky krevních výronů nepravidelného tvaru.
  • Nejlépe si to představíte, když se podíváte na obrázek níže.

Příčin, proč petechie vznikají je celá řada a některé jsou naprosto nezávažné a nevyžadují žádnou léčbu. Někdy se ale petechie a sufuze objevují i u závažných onemocnění (například při meningokokové infekci), a mohou být známkou život ohrožujícího stavu.

Rychlá fakta o petechiích

Petechie vypadají jako vyrážka, která nevystupuje nad povrch kůže. Jsou to takové drobné tečky v podkoží nebo na sliznicích. Jejich příčinou je krvácení do podkoží. Pokud se petechie objeví je důležité vyhledat vždy lékařskou pomoc, protože mohou být projevem i velmi závažných až život ohrožujících onemocnění.

Jak petechie vypadají (obrázek)?

Petechie často vypadají jako drobná tečkovitá vyrážka (viz. obrázek níže).

Samotné skvrnky jsou veliké asi jako špendlíková hlavička, okrouhlé a nabývají různých barev v odstínu fialové, hnědé až červené, protože jsou způsobeny krvácením do podkoží nebo pod sliznice.

Malé červené tečky na kůži - Vše o zdraví

Petechie a sufuze na končetinách a obličeji

Na omak jsou ploché (nevystupují nad povrch) a narozdíl od vyrážky, která při stlačení mění barvu, petechie při stlačení barvu nemění a zůstávají stejné, což je účinný a jednoduchý způsob jak je odlišit od vyrážky.

Příčiny petechií

Petechie vznikají při porušení drobných krevních cév (kapilár). Když tyto cévky prasknou, krev vyteče do podkoží.

Mezi onemocnění, která mohou prasknutí kapilár a výron krve do podkoží či sliznic způsobit, mimo jiné, patří:

  • tupé poranění pokožky (například úderem nebo nárazem)
  • spálení pokožky od sluníčka
  • alergická reakce na hmyzí bodnutí
  • některá autoimunitní onemocnění
  • virové a bakteriální infekce
  • trombocytopenie (příliš nízká koncentrace krevních destiček v krvi)
  • radioterapie, chemoterapie a další způsoby léčby užívané při nádorových onemocněních
  • leukémie nebo onemocnění kostní dřeně, které mohou způsobit nedostatečnou tvorbu krevních destiček (trombocytů)
  • extrémní zvracení nebo kašel, zejména u novorozenců
  • náročná fyzická námaha, při které může dojít k natažení nebo natržení tkání (zvedání těžkých břemen, vzpírání nebo porod)
  • sepse, zejména meningokoková sepse při meningokokové infekci
  • vaskulitidy (záněty cév)
  • kurděje (skorbut) – onemocnění způsobené kritickým nedostatkem vitamínu C, které se projevuje krvácením do sliznic a podkoží
  • virové hemorhagické horečky, jako jsou horečka dengue, ebola, žlutá zimnice, které potlačují sráženíkrve a mohou vyvolat krvácení do kůže 
Zajímavé:  Volně Prodejné Léky Na Výtok?

Petechie mohou také vzniknout jako nežádoucí účinek řady léků. Mezi léky, které mohou petechie vyvolat, mimo jiné, patří:

  • antibiotika
  • antidepresiva
  • léky užívané v léčbě epilepsie (antikonvulziva)
  • léky na ředění krve
  • léky na léčbu srdečních arytmií
  • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAIDs, například ibuprofen)
  • sedativa 

Jaké jsou příznaky petechií?

Petechie se projevují jako okrouhlé tečky různých odstínů hnědé, fialové nebo červené, které se mohou vyskytnout kdekoli na kůži (včetně obličeje, končetin, trupu, apod.) nebo na sliznicích (například červené fleky na patře či sliznici dutiny ústní).

S petechiemi souvisí také další příznaky, jako jsou:

  • krvácení z nosu nebo dásní
  • splývání petechií do sufuzí nebo purpury (viz. obrázek nahoře)
  • snadná tvorba modřin (hematomů)
  • krvácení do kloubů (hemartróza)
  • neobvykle silné menstruační krvácení (menorrhagie)

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud se u vás objeví petechie, je nutné lékařskou pomoc vyhledat vždy, aby se zjistilo, zda nejsou příznakem nějakého závažného onemocnění.

Lékař vás vyšetří, zhodnotí další příznaky a nasadí vhodnou léčbu.

Je důležité, abyste sledovali vývoj petechií v čase. Pokud neustále přibývají, začínají se slévat do sufuzí a jsou doprovázeny příznaky jako jsou citlivost na světlo (světloplachost), zvracení, bolesti hlavy či kloubů, dušnost, vysoká horečka nebo extrémní krvácení, je nutné okamžitě volat záchranku, protože se může jednat o život ohrožující meningokokovou infekci.

Léčba

  1. Léčba petechií závisí na vyvolávající příčině.

  2. Pokud se petechie objeví jako nežádoucí účinek užívaných léků, může vám lékař doporučit užívání jiného léku se stejnou účinnou látkou, který však nemá tyto nežádoucí účinky.

  3. Pokud byly petechie způsobeny virovou nebo bakteriální infekcí, odezní po vyléčení základního onemocnění.
  4. Správnou léčbu petechií vám doporučí lékař, na základě pečlivé diagnostiky možných příčin.

Léky užívané při léčbě petechií

Mezi léky předepisované při léčbě petechií patří, mimo jiné:

  • antibiotika při léčbě bakteriálních infekcí
  • kortikosteroidy na zmírnění projevů zánětu
  • azathioprin, metotrexát nebo cyklofosfamid, což jsou všechno léky na potlačení imunitního systému, které se užívají například v léčbě autoimunitních chorob
  • chemoterapie, biologická léčba nebo radioterapie při léčbě nádorových onemocnění

Pokud petechie nevznikly v důsledku onemocnění, pak vám lékaři doporučí odpočinek, dostatek tekutin a užívání léků proti bolesti, jako jsou paracetamol nebo ibuprofen.

Jaké jsou komplikace petechií?

Pokud se petechie objeví sami o sobě například při dlouhotrvajícím kašli nebo v důsledku poranění měkkých tkání, časem odezní zcela bez následků a komplikací. Maximálně se objeví modřina, která postupně zežloutne a nakonec se ztratí.

  • Nicméně pokud jsou petechie příznakem jiného závažného onemocnění, může dojít ke vzniku následujících komplikací (mimo jiné):
  • selhání nebo poškození ledvin, jater, sleziny, srdce, plic a dalších orgánů
  • potíže se srdcem (arytmie, bušení srdce, infarkt myokardu, apod.)
  • rozšíření infekce do dalších částí těla, pokud bylo příčinou petechií infekční onemocnění

Jaká je prevence petechií?

  • Protože jsou petechie často příznakem jiného onemocnění je jedinou možností prevence snaha zabránit vzniku vyvolávajícího onemocnění.
  • Snažte se žít zdravě, mít dostatek pohybu, dbát na hygienu a vyhýbat se lékům, které mohou petechie způsobit.
  • I tak ale není vždy možné petechiím předcházet a někdy se prostě objeví.

Co si z článku odnést?

  1. Petechie jsou drobné skvrnky na kůži a sliznicích lidského těla, které vypadají podobně jako vyrážka, ale nevystupují nad povrch a mají hnědou, fialovou nebo červenou barvu, protože vznikají v důsledku prasknutí kapilár a vylití krve do kůže nebo sliznic.
  2. Příčiny petechií mohou být banální (například se bouchnete tupým předmětem a na postiženém místě se objeví modřina), ale někdy mohou být i velmi závažné (leukémie, meningokoková sepse nebo nádorová onemocnění).
  3. Pokud se u vás petechie objeví, je vždy nutné vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc pro určení správné diagnózy a zahájení léčby.

I nádory vnitřních orgánů na sebe mohou upozornit skrz kůži

Hlavní obsahKožní nemoci bývají často spojovány s výskytem rakoviny vnitřních orgánů. Foto: Profimedia.cz

Vnitřní nádory na sebe mohou skrz kůži upozornit dvěma způsoby.

Existuje hned několik kožních nemocí, jež jsou spojovány s výskytem rakoviny vnitřních orgánů. Přičemž jeden vnitřní nádor může mít hned několik kožních projevů.

„Příkladem mohou být náhle vzniklá extrémní suchost kůže nebo náhlý vznik mnohočetných kožních výrůstků na trupu. Může se ale jednat i o příznaky zánětlivé kožní choroby – například šíření karcinomu prsu do kůže připomíná růži,“ vysvětluje profesorka Jana Hercogová, z Dermatologie prof. Hercogové – Kliniky preventivní dermatologie s. r. o.

Podle lékaře Wakeho Foresta mohou na onkologické onemocnění vnitřních orgánů upozornit i sametové pigmentové skvrny na rukou, rtech, ale i krku a podpaží.

Hustá kůže na dlaních připomínající vařené dršťky zas bývá často spojována s rakovinou plic, ale i rakovinou žaludku. Šupinatá vyrážka na hýždi, v dlaních či jiných místech na těle a červený jazyk pak mohou signalizovat nádor slinivky břišní.

U tzv. paraneoplázie nejde o samotný nádor, který by se objevil na kůži, ale o kožní projevy vnitřních nádorů či nádorů krve. Některé tyto příznaky se navíc mohou projevit dříve, než typické projevy daného nádoru či mohou signalizovat recidivu.

Pravidelná kontrola pigmentových znamének může zachránit životZdraví

Metastázy jsou tvořené přímo buňkami původního nádoru. Jde o buňky oddělené od primárního útvaru, které putují tělem do jeho dalších částí. Usadí se a vytvoří druhotné ložisko – nový nádor. Kožní metastázy se vyskytují u 3–10 % onkologických pacientů.

Nejčastější jsou metastázy do kůže u mužů s karcinomem plic a u žen s karcinomem prsu. Dále u obou pohlaví při rakovině tlustého střeva a melanomu. Obvykle se kožní metastázy nacházejí v oblasti hrudníku. Jejich vzhled je rozmanitý, mívá podobu skvrn, vyvýšenin, uzlů atd.

Lidé kožní potíže berou často na lehkou váhu. Mají pocit, že se nejedná o nic závažného a vše se snaží řešit sami bez pomoci odborníků. Bohužel i za banální vyrážkou může stát závažný zdravotní problém, a je tedy velmi důležité nic nepodceňovat a co nejdřív vyhledat odborníka.

Základem vyšetření v dermatologické ordinaci je diagnostika, k níž se využívají různé metody vyšetření – klinické vyšetření, dermatoskop, mikroskopické vyšetření vzorku kůže, krevní testy a další.

„Na základě těchto vyšetření je schopen dermatolog stanovit včasnou diagnózu, nicméně pacienta sám neléčí. Vnitřní nádory vždy léčí onkolog. Jen v případě metastáz do kůže je dermatolog součástí celého onkologického týmu, který řeší léčbu nemocného,” dodává Hercogová.

Hlavní zprávy

Hemangiomy: Červené pihy na kůži má každý z nás. Jsou nebezpečné?

Drobné červené tečky, odborným názvem hemangiomy.

Zdroj: Shutterstock

Má je na těle prakticky každý z nás. Drobné červené tečky, odborným názvem hemangiomy, vypadající jako drobné, lehce vystouplé červené pihy. Co je způsobuje a jsou pro nás nebezpečné?

Vyskytují se většinou na horní polovině těla, hlavně na obličeji a na hrudníku, a trochu připomínají malé bublinky naplněné krví. Většina z nás si jich asi na svém těle všimla, ale považovali jsme je za prasklou žilku nebo nějaký typ mateřského znaménka. Asi nikoho nenapadlo, že by se mohlo jednat o nádor.

Zajímavé:  Volné Léky Na Spaní?

Přitom právě o nádory se jedná – naštěstí nezhoubné nádory krevních cév, které pro své nositele v naprosté většině nepředstavují zdravotní nebezpečí. Příčina jejich vzniku není zatím zcela objasněna. Mohou být vrozené, ale objevují se i u lidí po třicítce a starších.

Jsou dědičné, proto pokud je mají naši rodiče, je dost pravděpodobné, že je na svém těle objevíme i my. Většinou jsou drobné, měří kolem jednoho milimetru. Některé samy od sebe zmizí, ale někdy se naopak mohou zvětšovat, což může vyvolat potřebu je odstranit, zvlášť když jsou například v obličeji.

Ale i tam představují častěji kosmetický než zdravotní problém.

Drobné červené tečky, odborným názvem hemangiomy. Zdroj: Shutterstock

Existuje proti jejich výsevu nějaká prevence? Přesvědčivé důkazy zatím neexistují, nicméně se zdá, že jejich existence má souvislost s nadměrným vystavením kůže UV záření.

Pokud tedy milujeme opálenou kůži a na slunci nebo v soláriích trávíme spoustu času, měli bychom tuto svou vášeň poněkud krotit (i s ohledem na jiné možné choroby kůže, mnohem nebezpečnější) a vždy používat krémy s dostatečným ochranným faktorem.

V některých případech ale bychom měli trochu zpozornět, a to pokud se nám hemangiomy zvětšují nebo rychle přibývají, což může být důsledek hormonální nerovnováhy nebo oslabení jater, nebo pokud se hemangiom vyskytuje na namáhaném nebo citlivém místě, jako je například ret nebo oční víčko.

V takovém případě je namístě navštívit kožního lékaře a poradit se s ním. Lékař nejspíš zváží odstranění hemangiomu, což v dnešní době nebývá velký problém.

Kožního lékaře bychom ostatně měli navštěvovat pravidelně jednou ročně už proto, aby nám zkontroloval mateřská znaménka, nebo kdykoliv si na nich sami všimneme nějakých změn, ať barvy, tvaru nebo velikosti.

Drobné červené tečky, odborným názvem hemangiomy. Zdroj: Shutterstock

Hemangiom nám ale může vadit i z estetických důvodů, aniž by byl nebezpečný, například když se nachází na obličeji. Naštěstí existují účinné metody jejich likvidace, což je dnes v prvé řadě laser nebo v případě větších útvarů chirurgický zákrok.

Zákrok je rychlý a účinný, není to ale bohužel záruka, že se nežádoucí červená piha neobjeví na jiném místě.

Každopádně pokud se chcete hemangiomu nebo jejich většího množství zbavit, nepouštějte se do toho sami, nepropichujte je ani s nimi nijak nemanipulujte, ale vždy se svěřte do rukou odborníka.

256 kWh/m²/rok)“,“price“:“12 000 Kč /měs.“,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_6150f3550cb433.72416186.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-3-1-hlinsko-fugnerova-4061954″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej domu“,“locality“:“Horní Bečva“,“information“:“osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, umístění na polosamotě, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)“,“price“:“5 775 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_6150f1a311ba00.19519689.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-domu-horni-becva-4061953″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej bytu 2+1″,“locality“:“Ostrava“,“information“:“osobní vlastnictví, panelová konstrukce, dobrý stav, 6. patro“,“price“:“268 500 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/15886/img_6150f03cce4548.44557521.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-bytu-2-1-ostrava-4061949″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej domu“,“locality“:“Chlístov“,“information“:“osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, umístění v klidné části obce, energetická třída A (0-42 kWh/m²/rok)“,“price“:“9 270 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_6150ef78083fd9.39694112.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-domu-chlistov-4061951″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej bytu 3+kk“,“locality“:“Karlovy Vary, Mattoniho nábřeží“,“information“:“osobní vlastnictví, 2. patro, umístění v klidné části obce, energetická třída B (43-82 kWh/m²/rok)“,“price“:“6 600 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_6150ed48c59b25.96971719.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-bytu-3-kk-karlovy-vary-mattoniho-nabrezi-4061947″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej bytu 2+1″,“locality“:“Chomutov, 17. listopadu“,“information“:“osobní vlastnictví, panelová konstrukce, 7. patro, umístění na panelovém sídlišti, energetická třída C (83-120 kWh/m²/rok)“,“price“:“1 099 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_6150ec79526c33.56202030.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-bytu-2-1-chomutov-17-listopadu-4061946″},{„serverId“:1,“heading“:“Pronájem bytu 2+1″,“locality“:“Plzeň, Elišky Krásnohorské“,“information“:“osobní vlastnictví, panelová konstrukce, 4. patro, umístění v klidné části obce, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)“,“price“:“10 000 Kč /měs.“,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_6150ebb8007de2.62023621.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-2-1-plzen-elisky-krasnohorske-4061945″}]}>

Diskuze Červené tečky na kůži dospělého

Dobrý den všem,

všimla jsem si, že se mi na kůži začaly dělat malinké ( od sotva
postřehnutelných po asi 1-2mm velké ) červené tečky, které vypadají jako
malinká kapka krve na kůži ( viz fotka ). Jde nejvíce o dekolt, břicho a
záda, trochu i nohy a ruce.

Pár takových jakoby znamének už mám nějakou
dobu, ale tyhle se mi objevily teď v poslední dny. Některé jsou trošku
vystouplé. Jsem pár dní nemocná, se zánětem dýchacích cest.

Dočetla jsem se ale, že tyto červené tečky se dělají při leukemii a ted
mám z toho velký strach.

děkuji všem za radu

Velikost písma:

Ja jako trombocytopenik je mam, kdyz se mi snizi hladila desticek.

@hanulka100 tohle mam
uz nekolik let a nikdy jsme to neresila uff 

Já jich právě pár měla už taky x let, myslela jsem si, že jsou to
prostě taková znaménka, ale teď se mi jich najednou během pár dní
udělalo víc, to je to, co mě zarazilo…Samozřejmě jsem začala googlovat a
šup, už se vidím v x příznacích toho nejhoršího  

Mám to taky. Vypozorovala jsem, že mají určitou „životnost“
(týdny), pak zmizí a objeví se jinde. Taky hlavně v dekoltu a na zádech,
nevím, čím to je, ale objevily se až po porodu. Rada: negoogli jakékoliv
příznaky čehokoliv, poněvadž na internetu vždy najdeš, že je to
rakovina.

Taky je mam, vsimla jsem si toho asi mesic zpatky a byla jsem z toho taky
trosku vyjukana, pac jsem to driv nemela. V dekoltu mam dokonce tu nejvetsi
i vystouplou.

Radeji jsem prilis negooglila, tak me nedes  

Mně se jich pár objevilo cca ve 30, když mi byl na 14 dnů nasazen
ascorutin Ten ascorutin byl vlastně jen
preventivně, kapičky měly zmizet, ale nezmizely, další se neobjevily Účinky u ascorutinu – schopnost léčit
křehkost krevních kapilár.. mně se dělají lehce modřiny atd., je to
dědičné, ale spíše kosmetické, ťukám..

Já je mám taky..mám obsypané hlavně nohy. a taky jsem to nijak
nehrotila..mám je už léta..problém je při holení. To pak krvácí někdy.
S jednou větší se chystám na vyříznutí

Klid. Leukémie to není. Spíš to vypadá na
projev špatné funkce jater. Takže vy všichni, kteří tohle máte, nechte si
udělat jateky z krve – obvoďačka vás pošle bez problémů. A míň
chlastat. 

@Lynette píše: Klid. Leukémie to není. Spíš to vypadá na
projev špatné funkce jater. Takže vy všichni, kteří tohle máte, nechte si
udělat jateky z krve – obvoďačka vás pošle bez problémů. A míň
chlastat.

tak to nevím, z čeho se to dělá tedy mě, když já si dám max
skleničku piva v neděli po obědě 

@Tom-Jerry Je to
známkou snížené funkce jater nebo jejich přetěžování. Můj táta to
má, protože v dětství prodělal nějakou nemoc a tak má příšerné
jaterní testy takže si všichni doktoři co je viděli o něm mysleli že je
alkoholik. On si dá jedno pivo za týden k nedělnímu obědu. 

@Lynette já mám teda
jaterní testy v pořádku. Navíc to mám už od dětství.

To nemusí být jen sníženou funkcí jater, také to bývá tenkými
stěnami vlásečnic, které prostě praskají; anebo to může být
dlouhodobějším prodělaným (a neléčeným) onemocněním či autoimunitním
onemocněním. A hodně lidí má k tvorbě těch teček sklon, aniž by bylo
nějak nemocných.
Já je mám taky, zrovna se chystám na krev, tak doktorku požádám asi
i o jaterní testy.

Holky a kolik tak odhadem těch teček máte?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector