Maliníkový čaj – Vše o zdraví

Nakupte nad 3000 Kč a dodáme vám to ZDARMA až domů!
Pokud objednáte nyní, dodáme produkty následovně: *
Dodání domů
Expres kurýr po Praze
Běžný dopravce
Na prodejnu
Praha OD Kotva
Praha EUROPARK
Praha OC DBK
Brno Brno
Praha OC Šestka
Praha Karlín
Na výdejnu
723 míst v Česku
123 míst na Slovensku
Pokud objednáte nyní, dodáme produkty následovně: *
Dodání domů
Expres kurýr po Praze
Běžný dopravce
Na prodejnu
Praha OD Kotva
Praha EUROPARK
Praha OC DBK
Brno Brno
Praha OC Šestka
Praha Karlín
Na výdejnu
723 míst v Česku
123 míst na Slovensku

*Věříme našim dopravcům, ale kvůli nepředvídatelným situacím se termín dodání může lišit. Možnosti nákupu na prodejnách BiOOO.cz

Předporodní čaj Nobilis Tilia obsahuje vyváženou směs maliníku a jahodníku. Listy těchto bylin tradičně usnadňují porod a zmírňují porodní bolesti. Čaj ze směsi bylinek prospívá zejména v období těsně kolem porodu a díky přírodním ingrediencím prospěje jeho hladkému průběhu. Svou lahodnou chutí také podpoří vaše pozitivní myšlenky a příjemně vás naladí. 

Obsažené třísloviny v čaji mají příznivý vliv na průběh druhé doby porodní, tedy na samotný porod. Mohou také vyvolat stahy dělohy a napomoci tak zejména ženám, jejichž předpokládaný termín porodu už uplynul.

Nobilis Tilia je česká společnost, zabývající se výrobou a prodejem přírodní, aromaterapeutické a bio kosmetiky. Výrobky nesou certifikace CPK a CPKBIO a mnohé z nich jsou vhodné pro vegany.

Použití: Jedna rovná polévková lžíce se přelije 1/4 litrem vroucí vody, nechá se v zakryté nádobě 15-30 minut odstát a scedí se. Nálev se připravuje vždy čerstvý.

Dávkování: 3-4 hrnky denně od 34. týdne těhotenství.

Nobilis Tilia je česká společnost, zabývající se výrobou a prodejem přírodní, aromaterapeutické a bio kosmetiky. Výrobky nesou certifikace CPK a CPK BIO a mnohé z nich jsou vhodné pro vegany.

Země původu: Česká republika

Výrobce: Nobilis Tilia, s.r.o, Vlčí Hora 147 , 407 46, Krásná Lípa , Česká republika

Maliníkový čaj - Vše o zdraví Máte rády bylinky a čekáte miminko? Možná ještě není pozdě na to, abyste se seznámily s předporodním čajem, ať už si ho namícháte doma sama nebo se sv… Máte rády bylinky a čekáte miminko? Možná ještě není pozdě na to, abyste se seznámily s předporodním čajem, ať už si ho namícháte doma sama nebo se svěříte předem namíchaným směsím. Předporodní čaje mají totiž několik výhod, které za pár týdnů určitě oceníte. Předporodní byliny totiž pomůžou děl… Maliníkový čaj - Vše o zdraví Aromaterapie v těhotenství je velké téma, které neustále vyvolává emoce a diskuze, zda se smí nebo nesmí používat. Objevují se názory poukazující na m… Aromaterapie v těhotenství je velké téma, které neustále vyvolává emoce a diskuze, zda se smí nebo nesmí používat. Objevují se názory poukazující na možné kontraindikace spojené s chemickým profilem éterických olejů, jiné zase tvrdí, že je aromaterapie v těhotenství naprosto bezpečná. Ani jedno není… Maliníkový čaj - Vše o zdraví Nobilis Tilia je jednou z našich nejoblíbenějších značek – milujeme ji my, milují ji naši zákazníci a patrně ji miluje i přepravce, protože zásilky z … Nobilis Tilia je jednou z našich nejoblíbenějších značek – milujeme ji my, milují ji naši zákazníci a patrně ji miluje i přepravce, protože zásilky z Krásné Lípy chodí do BiOOO velmi často a pravidelně. Nobilis Tilia je totiž kosmetika nejen přírodní, ale hlavně čerstvá, takže si zákazník může být j… Oblíbená česká značka Nobilis Tilia šíří do stále početnějšího povědomí myšlenku o tom, co to je kvalitní přírodní kosmetika založená na základech aro… Oblíbená česká značka Nobilis Tilia šíří do stále početnějšího povědomí myšlenku o tom, co to je kvalitní přírodní kosmetika založená na základech aromaterapie. Hned za Krásnou Lípou (ano, odtud ten latinský název), ve vesničce s podobně kouzelným názvem Vlčí Hora, se nachází nejen voňavá manufaktur… Maliníkový čaj - Vše o zdraví Sezóna malin je tady! Maliny obsahují spoustu pro tělo prospěšných látek, proto vyražte na zahrádku, na trh nebo do lesa nasbírat si divoké maliny a n… Sezóna malin je tady! Maliny obsahují spoustu pro tělo prospěšných látek, proto vyražte na zahrádku, na trh nebo do lesa nasbírat si divoké maliny a nadopujte své tělo zásobami vitaminů a minerálů na zimu. Kouzlo malin objevili již naši předci na svých sběračských výpravách, jak dokazují archeologic… Maliníkový čaj - Vše o zdraví Devět měsíců uteklo jako voda a z „matky v přípravě“ bude brzy opravdová máma. Za chvilku už budete držet svoje miminko v náručí. Jak tenhle přírodní … Devět měsíců uteklo jako voda a z „matky v přípravě“ bude brzy opravdová máma. Za chvilku už budete držet svoje miminko v náručí. Jak tenhle přírodní zázrak ještě trochu vylepšit, o tom si povíme níže. Když zadáte do vyhledavačů „9. měsíc těhotenství“ pravděpodobně narazíte na články typu, jak ten…

Pro hodnocení a komentování produktu musíte být přihlášeni: Přihlásit se

Tento čaj je velmi lahodný. Měla jsem i čaj jen z maliníku (bez jahodníku) od jiného výrobce a ten se mi zdál takový trochu nahořklý. Přitom se měl louhovat o 7-22 minut méně než tento. Nobilis Tilia je sice ve stejném množství o trochu dražší, ale za to si na něm člověk více pochutná.

Objevte sílu čajů: 10 nejzdravějších čajů

Pokud jste doteď nebyli moc velkými příznivci pití čaje, udělejte si chvilku na přečtení následujícího článku a najděte si svého čajového favorita. Některé druhy čajů mají až zázračné účinky na zdraví. Vhodným výběrem čaje můžete např. snížit zánětlivost, krevní tlak nebo LDL cholesterol a zabránit oxidačnímu stresu.

Pakliže v čaji hledáte stejně jako v kávě spíše stimulační účinek, pak se budete divit, ale existují čaje, které dokáží nabudit ještě mnohem víc než káva a taky na delší dobu. Některé jsou známé i pro svůj tuk spalující účinek (yerba).

Maliníkový čaj - Vše o zdraví

1) Zelený čaj

Zelený čaj je považován za jeden z nejzdravějších čajů, protože obsahuje spoustu antioxidantů a katechinů, včetně EGCG neboli epigallocatechin gallate. Poslední výzkumy ukazují, že tento katechin může významně přispět k ochraně zdraví srdce. Konkrétně přispívá ke snížení zánětu a zlepšení krevního oběhu [1].

Pravidelné pití zeleného čaje pomáhá snížit riziko srdečních chorob a mimo jiné má zelený čaj protizánětlivé vlastnosti. Dále pomáhá snižovat krevní tlak a LDL cholesterol. Zelený čaj bývá často spojován s redukčními dietami, protože urychluje metabolismus.

Studie rovněž ukázaly, že zelený čaj může zabránit rozvoji některým typům rakovinových buněk. [2]

Maliníkový čaj - Vše o zdraví

2) Bílý čaj

Bílý čaj patří mezi nejméně zpracované čaje. Jeho listy si udržují přirozený zelený odstín, protože listy jsou ihned po sklizni sušeny na slunci. Ve srovnání s jinými čaji má bílý čaj méně kofeinu. Mimo jiné obsahuje bílý čaj antioxidanty, které pomáhají snižovat inzulínovou rezistenci a mohou regulovat hladinu cukru v krvi [3].

3) Oolong

Oolong je částečně fermentovaný čaj. Čajové lístky jsou ihned po sklizni a usušení podstoupeny oxidaci. Výsledkem různých úrovní oxidace je příjemně sladké aroma. Oolong obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály a to zejména vápník, mangan, měď, karoten a selen.

Z vitamínů to je především vitamín A, B, C, E a K. Kromě toho je bohatým zdrojem kyseliny listové.

Díky velkému množství antioxidantů pomáhá Oolong odstraňovat z těla volné radikály a díky obsahu flavonoidů pomáhá snižovat zánět a má antimikrobiální vlastnosti [4].

4) Černý čaj 

Černý čaj je podobně jako zelený čaj známý svými pozitivními účinky na zdraví. Ze všech čajů má největší obsah kofeinu, takže může sloužit jako náhrada za kávu.

Černý čaj obsahuje aminokyselinu nazývanou L-theanin, která pomáhá zpomalit vstřebávání kofeinu a tím prodlužuje dobu přísunu energie. Výzkumy ukazují, že tři šálky denně můžou snížit riziko srdečních chorob [5].

Černý čaj také obsahuje polyfenoly, které napomáhají k lepšímu trávení.

5) Pu-Erh 

Pu-erh je kromě svých pozitivních účinků na zdraví známý svou silně sladkou chutí s dřevitými tóny. Pu-Erh obsahuje antioxidanty, které pomáhají z těla odvádět volné radikály, působí detoxikačně a zabraňuje oxidačnímu stresu. Oxidační stres je spojen s řadou onemocnění od předčasného stárnutí a dokonce s rozvojem Alzheimerovy choroby. 

6) Rooibos 

Rooibos je jihoafrický nápoj vyrobený z listů keře nazývaného Čajovec kapský. Čajové lístky při zpracování prochází procesem fermentace, který rooibosu zajišťuje jeho typickou červenohnědou barvu a výraznou nasládlou chuť. Výzkumy ukazují, že Rooibos obsahuje antioxidanty, které snižují oxidační stres a pomáhají chránit játra [6]. 

Zajímavé:  Péče O Zdraví Zaměstnanců?

7) Yerba maté 

Yerba maté je čaj vyrobený z lístků a větviček rostliny Ilex paraguariensis, tedy cesmíny paraguayské. Yerba maté se popíjí tradičním způsobem z nádoby zvané kalabasa pomocí bombilly (brčka), která slouží jako filtr. Yerba je bohatá na antioxidanty a živiny.

Obsah antioxidantů je u yerby maté dokonce větší než u zeleného čaje. Dále obsahuje xantiny, saponiny, polyfenoly. Jednou z hlavních předností yerby jsou její povzbuzující účinky a to bez projevů nervozity, jako tomu může být u kávy. Kromě přísunu energie zároveň zvyšuje i mentální výkonnost.

Mimo jiné yerba maté pomáhá předcházet infekcím bakteriemi, parazity,houbami, snižuje hladinu cukru v krvi a je vhodná v redukčním období, protože snižuje chuť k jídlu a urychluje metabolismus [7].

Kromě výše zvýšených látek obsahuje vitamín C a E a z minerálních látek je to selen a zinek a tím yerba posiluje imunitní systém.

Maliníkový čaj - Vše o zdraví

8) Ibiškový čaj 

Ibiškový čaj je vyroben z květů Ibišku, které se pěstují do jejich purpurového odstínu. Chutí je podobný brusinkám. Studie ukazují, že Ibišek vykazuje protinádorové vlastnosti [8]. Ibiškový čaj se také může pochlubit příznivými účinky na zdraví srdce a to díky svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem.

9) Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj je připravován z rostliny Heřmánku pravého, který je známý pro své uklidňující účinky. Největším přínosem pro zdraví jsou zejména právě jeho uklidňující účinky, které zlepšují spánek a zároveň prodlužují čas strávený v hlubokých cyklech spánku.

10) Mátový čaj

Mátový čaj je asi nejznámějším čajem na trávicí obtíže, máta peprná totiž pomáhá zmírnit zánět a podrážděný žaludek. Mimo to má také analgetické vlastnosti, takže ulevuje od bolesti. Mezi významné látky v mátovém čaji patří fenolové sloučeniny, jako je kyselina rosmarinová a flavonoidy.

Všechny čaje jsou plné antioxidantů, polyfenolů, katechinů a dalších látek, které příznivě působí na zdraví. Pití čaje může pomoci snížit hladinu cholesterolu, zvýšit energii a podpořit imunitní systém.

Veronika Halusková

Bylinky a jejich použití

Úvod » Bylinky a jejich použití » Malina list

 

Maliny jako ovoce pro nás představují velice zdravou pochoutku. Využíváme ji jako potravinu i lék. Rostlina maliník má velmi širokospektré uplatnění, a to zejména v lidovém léčitelství. Co vím o maliníku, jak z něj uvařit chutný čaj a jaké blahodárné účinky má na naše zdraví?

 

Maliník obecný

Tento keř je rozšířený po celé severní polokouli, nejčastěji se objevuje v oblastech mírného pásma. Sbírají se především mladé listy, a to v období červenec až září.

Tyto listy je třeba důkladně usušit ve stínu ve vrstvě do pěti centimetrů. Ze sušených listů lze připravit nálev, který slouží jako chutný čaj.

Stačí dvě čajové lžičky přelít šálkem vařící vody a nechat deset až patnáct minut louhovat. Ideální je pít dva až tři šálky denně.

Plody maliníku lze jíst samotně nebo připravit chutnou šťávu, která je vhodná při zimnici a horečkách. Působí protizánětlivě a ochlazuje. Maliny jsou často součástí různých limonád i jako přísada do šťáv a sirupů, koktejlů, zmrzlin. Maliny jsou sladké, a proto chutnají i malým dětem.

 

Listy maliníku jako lék

Zaměřme se nyní na lisy maliníku, které slouží jako přírodní lék proti různým chorobám. Čaj z maliníku je skvělý při střevních kolikách a problémech s trávením, při potížích s močovými cestami. Čistící bylinný čaj navíc příjemně chutná a osvěží. Můžete jej pít horký i vychlazený, případně osladit medem.

Stimulační účinky na trávení jsou ověřeny. Velmi dobře působí na trávicí trakt, maliník pomáhá vylučování žlučí a ulehčuje tak trávení. Naši předci maliník využívali také pro jeho stavicí účinky, neboť působí proti průjmu.

Maliníkový čaj se doporučuje užívat také ženám v období menstruace nebo na konci těhotenství, neboť zmírňuje křeče a potlačuje nepříjemné stavy při menstruačním krvácení, stimuluje hladké svalstvo a tím by měl ulehčit porod. V těhotenství pijte maliníkový čaj až v posledních týdnech před porodem, dříve se to nedoporučuje. Dokonce i někteří gynekologové doporučují svým pacientkám pít odvary z maliníku před porodem.

Pití maliníku také přispívá k prokrvení dělohy a podporuje laktaci v šestinedělí. Proto můžete pokračovat s konzumací maliníku i po porodu. Odborníci dokonce poukazují na to, že má příznivý vliv na kvalitu mléka.

V neposlední řadě je třeba zmínit příznivé účinky maliníku při léčbě dásní a kůže. Naše babičky jej používaly na různé kožní obtíže, zejména ty, které jsou zánětlivého až chronického typu. Jako kloktadlo perfektně působí v dutině ústní a také účinkuje proti paradentóze.

Listy z maliníku si tedy rozhodně zaslouží vaši pozornost minimálně tak, jako chutné a šťavnaté plody. Přibližte se přírodě a využijte dary, které nám nabízí.

 

Řadit podle:

nejlevnější nejdražší nejlépe hodnocené Maliníkový čaj - Vše o zdraví

naše cena 0,40 Kč

skladem

Maliníkový čaj - Vše o zdraví

  • běžná cena 349,00 Kč
  • naše cena 299,00 Kč
  • skladem

Dámy, poznejte sílu zázračného maliníku

Maliník obecný, rostlina známá z našich lesů, strání i zahrad má hromadu blahodárných vlastností prospívající především nám, ženám. Sbírají se nejen jeho lahodné plody, ale i listy, které vykazují skoro neuvěřitelně léčivé účinky.

Tato léčivka je hojně rozšířenou rostlinou, kterou lze najít po celé Evropě a Asii. V současné době se pěstuje i v řadě zahrad v klimaticky vhodných pásmech Severní Ameriky. Maliník je 1 až 2 metry vysoká rostlina, která kvete od května do srpna a mezitím rodí plody. Maliny obsahují celou řadu cenných látek blahodárně podporujících naše zdraví.

V bylinkářství se ale používají především listy této rostlinky, které se suší a poté se z nich vyrábí bylinkové čaje. Ač tento vynikající čaj nechutná po malinách, má spoustu jiných výjimečných vlastností. Ovšem ne každý má přehled, jaký má maliníkový čaj pro nás účinek, a jakým způsobem ho sbíráme, sušíme a jak se dá vlastně připravit.

Sběr, sušení a uchovávání maliníku

Svěží a čerstvé listy maliníku sbírám od května do srpna a zaměřuji se hlavně na listy z nekvetoucích výhonků v jeho prvním roce života. Nasbíraný maliník suším ve stínu a na dobře větraném místě v tenkých vrstvách.

Při „natřepávání“ se snažím být co nejopatrnější, jelikož se suché listy snadno drolí. Správně usušené listy jsou na rubu běloplstnaté, na líci tmavozelené. Nařezané pak tvoří chumáče a nesnadno se oddělují. Listy téměř nevoní a chutnají nepatrně nahořkle a trpce.

Posléze je uchovávám  na suchém místě v papírových sáčcích, které nestlačuji, aby se nedrolily. 

V přírodní léčbě se používají především pro výrobu bylinného čaje. Nálev má zelenožlutou barvu, příjemnou bylinnou vůni a trochu svíravou, ale rovněž příjemnou chuť.

Maliníkový čaj - Vše o zdraví

Maliník udržuje zdravý tonus ženství.

Zelená lékarna

Čas od času doporučuji každé ženě pít čaj z listů maliníku, jelikož je jednou z nejčastěji používaných posilujících bylin pro ženy. Posiluje a vyživuje dělohu a celou pánevní oblast.

Dokáže udržovat ženské tělo v hormonální rovnováze a umožňuje normální činnost ženských orgánů.

Podporuje tvorbu ovulačního hlenu, a také příznivě působí na děložní stahy, proto maliníkový čaj navrhuji pít od prvního dne cyklu až do ovulace, ale po ovulaci je dobré ho vynechat, aby usazování vajíčka probíhalo tak, jak má.

Dále tiší křeče, což se využívá v gynekologii při menstruačních bolestí i či při jejím vynechání. Vyrovnává hladinu estrogenů a pomáhá zvládat nástup klimakteria i jeho trvání.

Maliník posilují děložní svalstvo v těhotenství i po porodu. Jsem velmi ráda, že je dnes užívání této léčivky populárním prostředkem. Popíjet čaj s větším podílem maliníku v bylinné směsi předporodní běžně doporučuji od ukončeného 34. – 36. týdne těhotenství ve snaže připravit a změkčit porodní cesty.

Obsažené třísloviny mají příznivý vliv na průběh druhé doby porodní, na samotný porod. Tělo tedy krásně připraví, aby porod probíhal rovnoměrně. Mohou také vyvolat stahy dělohy a pomoci tak při přenášení. Sušené listy maliníku můžete bez obav pít po celou dobu svého očekávání.

Pamatujte však, že nic se nemá přehánět a denní dávku slabého hrnku čaje nepřekračujte.

  • Po porodu se užívá pro dezinfekci porodních cest a snadnější zavinutí dělohy, dokonce pomáhá i při tvorbě mateřského mléka.
  • V neposlední řadě je tento čaj také cenným zdrojem několika vitamínů, zejména pak vitamínu A, C a E a také stopových prvků jako jsou mangan, železo, vápník a hořčík.
  • Plody maliníku mají výborný účinek při horečkách, zejména u dětí.
Zajímavé:  Magnosolv - Vše o zdraví

Na závěr malé upozornění

I bylinky se mají užívat s mírou, proto maliník navrhuji užívat vždy podle doporučeného množství a nepřekračovat hranici hlavně u nastávajících maminek. 

S láskou Vaše Herbářka

Maliny, maliník – účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití, pěstování, škůdci a nemoci malin

Maliníkový čaj - Vše o zdravíMalina obecná, ostružiník maliník (latinsky rubus idaeus linné) – malinám se určitě vyplatí vyhradit nějaký ten nepoužívaný kout zahrady, protože jsou nejen chutné a lahodné, ale mají skoro neuvěřitelné léčivé účinky. K léčení můžeme použít všechny běžné pěstované druhy malin, i když nejvíce účinných látek mají plody červené nebo černé. Nechci tím ovšem snižovat kvalitu žlutých malin, mají zase trochu jinou chuť a dobu dozrávání, proto je výhodné pěstovat několik druhů. Dnes se dokonce prodávají sazenice dvakrát plodících maliníků, které dávají úrodu koncem června nebo začátkem července a podruhé ještě v září. 

Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • erekce – poruchy erekce, ztopoření penisu
  • testosteron – maliník zvyšuje hladinu testosteronu
  • impotence, mužská neplodnost
  • posílení imunity, obranyschopnosti organismu
  • prevence civilizačních nemocí
  • průjem
  • zánět žaludku
  • zánět střeva, zánět střev
  • silná menstruace, silné menstruační krvácení
  • menstruační bolesti, bolestivá menstruace, bolestivé menstruační krvácení
  • usnadnění porodu, zkrácení druhé doby porodní, zmenšení porodních bolestí
  • vyčištění porodních cest po porodu
  • zkrácení doby krvácení po porodu
  • urychlení zmenšení dělohy po porodu
  • zánět průdušek
  • vyčištění dýchacích cest při kouření tabáku
  • chřipka, horečka
  • problémy s močením

Plody maliníku obsahují hodně vitamínu C, vitamín E, B1, B3, B12, provitamín A, z minerálních látek železo, hořčík, zinek, měď, vápník, fosfor a draslík. Malinová šťáva nebo čaj z plodů je výborný prostředek při horečnatých virových onemocněních, podporuje pocení a tím i vylučování odpadních látek z těla a tlumí horečku. Léčí i inkontinenci včetně nočního pomočování dětí. Je to ale také skvělý prostředek pro pány – zvyšuje hladinu testosteronu a celkově velmi příznivě působí při poruchách erekce a dalších sexuálních funkcí včetně impotence a mužské neplodnosti. V dnešní době je zvykem vyhledávat buď chemické, nebo exotické bylinné prostředky k posílení „mužnosti“, čím dražší a tajuplnější, tím lépe. Přitom úplně stačí zajít v létě do lesa a nasbírat dostatek plodů pro posezónní využití. Maliny působí sice mírněji, zato však dlouhodobě a navíc při pravidelném užívání mají vliv i na zvýšení imunity a působí preventivně proti civilizačním nemocem

Listy obsahují také značný podíl vitamínu C a jejich léčivé účinky jsou neméně úžasné. Musí se však sbírat z lesních rostlin, nikoli ze zahradních pěstovaných, na léčivé účinky má značný vliv i prostředí.

 Odvar je účinný a příjemný prostředek při průjmech a zánětech žaludku a střev, nálev je na rozdíl od plodů zase spíš ženská záležitost. Tlumí silnou menstruaci a menstruační bolesti, hlavně ale usnadňuje porod.

Pokud začneme pít maliníkový čaj pravidelně 1-2x denně 1-2 měsíce před termínem porodu, dojde ke zkrácení druhé doby porodní, sníží se pravděpodobnost komplikací a zmírní se porodní bolesti.

V pití můžeme pokračovat i po porodu, kdy maliníkový čaj pomůže vyčistit porodní cesty a zkrátit dobu krvácení a rekonstrukce dělohy. Je naprosto neškodný, nevadí ani miminku při kojení. 

  • Nálev z listů maliníku – 2 kávové lžičky zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme 3x denně při zánětu průdušek, k vyčištění plic u kuřáků nebo 2x denně v posledním trimestru k usnadnění porodu.
  • Odvar z listů maliníku – 2 kávové lžičky zalijeme 1/4 1 studené vody, necháme 2 minuty vařit, 10 minut vyluhovat. Pijeme až 4x denně při průjmu.
  • Nálev z malin (plodů maliníku) – 10 g suchých plodů zalijeme 1/2 1 studené vody, necháme přejít var a 15 minut vyluhovat. Slijeme do termosky a při chřipce a dalších horečnatých onemocněních upíjíme z termosky během celého dne. 
  • Odvar z malin (plodů maliníku) – 5 g suchých plodů zalijeme 1/4 1 studené vody, necháme 15 minut vařit, slijeme. Pijeme 2 šálky denně při impotenci a potížích s močením.

Využití malin pro kulinářské účely, konzervace malin a produktů z nich

Maliny jsou asi nejlepší čerstvé, sbírané rovnou z keříků. Druhým největším hitem je malinová šťáva, kterou můžeme použít jako lék při horečkách, chřipkách a nachlazení, nebo pokud máme plodů dost, klidně ji můžeme dát dětem k běžnému pití.

Já jsem v dětství vždycky chodil s babičkou do lesa na maliny, v sezóně jsme jich natrhali klidně 20 litrů a všechny jsme doma svařily na šťávu, která vydržel ve sklepě po celou zimu i bez konzervantů. Nejlepší je šťáva hustá, bez přídavku vody.

Stačí maliny oprat, nejlépe namočit v hrnci a vyndávat v hrsti, abychom vyplavili všemožné červíky a další havěť, která se v nich ráda ukrývá.

Po okapání na sítu je ve skleněné nebo kameninové nádobě rozmačkáme, přidáme trochukyseliny citrónové pro výraznější chuť (nemusí být) a za občasného promíchání necháme 24 hodin stát v chladu a temnu.

Druhý den už jenom necháme překapat přes plátno, na 1 kg šťávy přidáme 1 kg cukru a na sporáku za mírného zahřátí mícháme a sbíráme pěnu, dokud se cukr nerozpustí. Jde to i za studená, i když to trvá podstatně déle, takže není důvod šťávu trochu neohřát. Pokud ji nepřivedeme do varu, vitamín C se neztratí. A pak už jen plníme do lahví a skladujeme v lednici nebo v tmavém sklepě.

Z malin můžeme vyrábět i džemy a marmelády, nejlépe s přídavkem trochy rybízu pro pikantnější chuť. Nikdy se mi jich ale nepodařilo nasbírat tolik, abych to mohl vyzkoušet, protože co nezpracuji na šťávu, usuším na lahodné zimní čajíčky. Kromě léčebných účelů (při virózách) je míchám i do směsi s dalšími drobnými plody (ostružiny, kustovnice, jeřabiny, borůvky…

) a celou zimu mohu popíjet lahodný čaj plný vitamínů. K běžnému pití je vhodný i čaj z maliníkových listů, nejlépe když se namíchá spolu s listy ostružiny a černého rybízu, můžeme přidat i nějakou tu bylinku s výraznou citrónovou příchutí (meduňka, šanta citrónová, aloisie). Je to velice lahodný čaj, který se dá pít jen tak, nebo i na zahřátí s medem či s rumem.

Opravdová delikatesa pro zimní chladné dny. V biozahradě můžeme využít i maliníkové větve, které odřežeme na podzim po odplození. Nasekáme je na kousky, spolu se zmačkanými novinami a trochou sena či slámy je nacpeme do hliněného květináče nebo při nejhorším i do plastové láhve s uříznutým hrdlem a zanecháme někde pod stálezelenými keři jako hmyzí domeček.

Plastová láhev nepůsobí zrovna dekorativně, takže pokudchceme mít na zahrádce něco o trochu hezčího, není problém vyrobit pravý hmyzí hotel nebo-li „broukovník . Základem je kousek špalku rozříznutého podélně (jako žlab), který umístíme kulatou stranou na zem a na bocích na něj přibijeme prkénka do trojúhelníku jako stříšku.

Do špalku vyvrtáme otvory různého průměru, do menšího trojúhelníku, který vznikne uvnitř nad rovnou stranou špalku umístíme maliníkové větvičky a slámu, stébla

rákosu nebo kousek papírové vlnité lepenky stočené do ruličky. 

Takovýto domeček je i velice hezký, můžeme ho postavit téměř kamkoli a nemusíme se za něj stydět jako za kus plastu. A navíc ho můžeme nechat na zahradě nastálo – přes zimu v něm najdou zimoviště slunéčka, pestřenky (vosičky), zlatoočky nebo lumčíci, přes léto další užitečný hmyz.

Maliníkové větvičky jsou do hmyzího domečku nanejvýš vhodné, protože mají tu správnou strukturu a hmyzu se mezi nimi líbí. Odměnou za práci nám bude nejen radost z hezkého dílka, ale hlavně úbytek mšic, které chutnají jak slunéčkům, tak zlatoočkám a larvám pestřenek. Ty zvládnou během pár dnů „zdlábnout až 200 mšic, proto jsou na biozahradách vždy vítanými hosty.

Zlatoočkám chutnají také mšice, ale žeroui larvy much, svilušky a další drobné parazity. 

Pěstování malin (maliníku):

Maliny vyžadují sluníčko. Ne, že by ve stínu nerostly, naopak. Jednou se mi rozlezly od plotu až pod jabloň, kde se jim náramně líbilo. Výhony rostly do takové výšky, že jsme maliny museli sbírat z rozsochy v koruně stromu! Zvláště pro děti to byla zábava, ovšem z praktického hlediska nic moc.Takže určitě raději slunečnou polohu.

Protože mají dlouhé výhony, tak ještě potřebují nějakou podporu. Většinou se pěstují u plotu, kde se o ně můžeme podělit se sousedy, já mám po celé zahradě terasy s převýšením cca 1,5 metru, takže nechávám pruty viset z terasy a dole je pohodlně sbírám. Půdu vyžadují mírně kyselou, humózní a vlhkou (nikoli však přemokřenou).

Toho nejlépe dosáhneme mulčováním lesní hrabankou a posekanou trávou. Každý rok na jaře přihrneme i čerstvý kompost. Mulčování zabrání i růstu plevele, na který jsou maliny dost háklivé. Plít se ale moc nedá, protože mají mělce uložené kořínky, které bychom mohli rytím poškodit.

Při pravidelném mulčování a občasné zálivce při letním dlouhotrvajícím suchu maliny nepotřebují vůbec žádnou péči.

Rozmnožují se samovolně plazivými kořenovými výběžky. Sazenice se vysazují na podzim nebo brzy na jaře. Podzimní výsadba je výhodnější, rostlinka stačí do zimy ještě pořádně zakořenit a zesílit a na jaře už rovnou začne plodit.

Zajímavé:  Léky Zlepšující Paměť A Koncentraci?

Další informace jak pěstovat maliny jsou zde.

Vhodní sousedé malin:

Maliny vyžadují kyselejší půdu, kterou většina plodin nesnáší. Nemají rády ani žádné blízké sousedy, nedoporučuje se cokoli pěstovatmezi keři.

Nevhodní sousedé malin:

Pěstujeme samostatně, nejsou vhodní ani nevhodní sousedé.

Škůdci a nemoci malin:

Občas trpí plísněmi nebo virovými chorobami, ve vhodné půdě a při mulčování by se nic z toho stávat nemělo. Na okraji záhonu (ne mezi rostlinami) můžeme pěstovat jako ochranu měsíček a česnek.

Při výskytu plísní stříkáme přesličkou, nejlépe za slunečného počasí. Při výskytu virových chorob odstraníme celý výhon a spálíme. Pokud se vyskytne žloutnutí listů, může to být špatnou kvalitou půdy.

Pomůže přihrnutí kompostem, rašeninou a lesní hrabankou.

Jak se jinak říká malině, maliníku – synonymní názvy: 

Maliník ☼ Maliník obecný ☼ Červená malina ☼ Malena ☼ Malene ☼ Malenka ☼ Malina ☼ Malinčí ☼ Maliní

Maliník prospívá především ženám

Hlavní obsahČas od času by každá žena měla pít čaj z listů maliníku.
Foto: Profimedia.cz

Maliník obsahuje třísloviny, flavonoidy, karatenoidy, hlavně vitamín C, dále A a E, minerály – hořčík, železo, mangan, vápník. Jeho listy bývají součástí řady čajových směsí pro ženy, ale pít můžeme i čaj pouze z maliníku, a to jak ze sušených listů a květů, tak z čerstvých, protože se jedná o bezpečnou a netoxickou rostlinu.

Účinky
Čaj z listů tlumí křeče a nepohodu v době menstruace.
Působí i na plodnost, jelikož podporuje dozrávání a uvolnění vajíčka, upravuje sliznice.
Dokonce se doporučuje pít v posledních měsících těhotenství, stimuluje pohyby hladkého svalstva, a tím urychlí a ulehčí porod. Vždy je ale potřeba poradit se s lékařem, protože pro nějaké případy není vhodný – např. při zkráceném děložním čípku nebo pro ženy, které rodily císařským řezem atd. V začátcích těhotenství se samozřejmě nedoporučuje.
Po porodu pomáhá ke stažení dělohy.
Podle bylinkářky Jarmily Podhorné dokonce staví krvácení.
Dobře se uplatní po antibiotikách naordinovaných na záněty vaječníků či dělohy.
Výborně působí i jako prevence – pro dobrou kondici ženských orgánů.
Pozitivní je jeho vliv na hubnutí, společně s listy ostružiníku a olše působí proti ukládání tuků v těle.
Navíc čaj z čerstvých spařených listů nechutná špatně a vzhledem k tomu, že vyladí hormonální systém ženy, má i určité omlazující účinky na tělo.
Pomáhá také při průjmech, střevních a žaludečních katarech.
Podporuje vylučování žluči, tím vylepšuje trávení.
Jeho močopudné účinky zbavují tělo přebytečné vody a odpadních látek, zmírňuje otoky.

Listy můžeme trhat už začátkem dubna, nejlépe ještě před květem byliny. To jsou jejich účinky nejsilnější. Používat a sušit je ale můžeme po celé vegetační období rostliny.

Listy se suší v tenké vrstvě, nejlépe na větraném a stinném místě, můžou se krátce vystavit sluníčku, při umělém sušení (v sušičce) by neměla teplota překročit 45 °C. Správně usušený list si zachovává přirozeně zelenou barvu.

Z čerstvých i sušených listů připravujeme zpravidla výluh (čaj) a odvar.

Zevně se používá hlavně silný odvar z listů – je totiž vhodný ke kloktání při zánětech ústní dutiny nebo proti zánětlivosti kůže.

Lahodnější variantu čaje si připravíme z fermentovaných listů. Natrhané listy se nechají nejprve na plátýnku oschnout, asi den.

Potom je převálíme válečkem, aby se narušila jejich struktura, přikryjeme plátýnkem (kuchyňskou utěrkou), následně igelitem a po celé ploše zatížíme. Listy se tak zapaří a zčernají.

Pod igelitem se nechají dva dny, ale někdy i méně – podle okolní teploty. Po dvou dnech listy vyndáme a dosušíme při proudícím vzduchu. Čaj má intenzivnější vůni.

Hlavní zprávy

Jak znovu objevit libido? Pomůže čaj z maliníku i ženšen

Míra sexuálních potřeb, označovaná termínem libido, se během života neustále mění vlivem nejrůznějších psychických i fyzických faktorů. Může jimi být únava, stres, porod nebo problémy ve vztahu. Zjistit příčiny kolísání sexuální touhy znamená první krok k vyřešení potíží. Léčení není rychlé, chce trpělivost a zkusit můžete i přírodní terapii.

Nemusí se jednat hned o nezájem partnera. Lidé se liší v potřebě sexu, proto nelze určit pravidlo obecně platné pro všechny.

Pokud jste spokojeni se stavem, „jak je“, nemusíte si lámat hlavu, co s malou sexuální touhou.

Libido, pohlavní pud neboli vyhledávání sexuální rozkoše ale může být narušeno u mužů věkem, potížemi erekce a u žen kvůli nepříjemnému pocitu, který je způsobený suchou pochvou nebo i hormonálními změnami.

Závažné obtíže

Příčina nechuti k sexuálnímu styku se může projevit pocitem únavy nebo migrénou. Může docházet k úzkostem, že se po vás „něco“ bude vyžadovat. Dlouhodobější pokles libida může být ale známkou závažnějších onemocnění, proto se nebojte svěřit se lékaři. Deprese a jiné psychologické obtíže mohou snížit libido stejně jako fyzická nemoc, artritida, cukrovka a arteriální onemocnění.

Přečíst článek ›

Nesnažte se k sexuální touze nutit. Zaměřte se na odstranění příčin stresu, pokud to jde, dopřejte si delší dovolenou. Využijte psychoterapie nebo alternativní způsoby léčby nebo zkuste bylinkovou léčbu. Důležité je kvalitně spát a dopřát si procházky na vzduchu.

Podělte se o své starosti s partnerem a společně se pokuste vypracovat plán léčby. Snažte se netrápit se tím, že vaše sexuální energie je nedostatečná, protože starosti by mohly vše ještě zhoršit. Dopřejte si dostatek spánku. Únava bývá jednou z hlavních příčin ochabnutí zájmu o sex.

Pravidelně cvičte, stres zvládejte pomocí jógy, hlubokého dýchání a různých relaxačních technik.

Zmírněte úzkost a posilujte vzájemný vztah tím, že si jeden druhému provedete jemnou masáž, při níž použijete vonné oleje. Zkuste partnerskou masáž krku, ramen a zad svého partnera nebo partnerky. Smíchejte esenciální oleje s jojobovým. Využijte 5 kapek esenciálního oleje ze skořice, 3 kapky esenciálního oleje ylang-ylang a 3 lžíce jojobového oleje.

Aromaterapie

Olej ylang-ylang a šalvějový olej mohou zvýšit účinky relaxace a citlivosti. K tradičním olejům pro zvýšení sexuální touhy patří růžový olej. O vůních santalového a gerániového oleje se říká, že povzbuzují touhy utlumené depresí.

Pro obnovení klidu a harmonie, důležitých podmínek pro vyřešení sexuálních problémů, dejte do odpařovače po čtyřech kapkách oleje ylang-ylang, šalvějového, santalového a gerániového oleje. Stačit může samotný růžový oleje a několik kapek použít přímo na prostěradlo.

Oleje můžete také využít do večerní koupele nebo využít k partnerské masáži zad, nohou a břicha. Pozor na šalvějový olej, není vhodný při prvních dvaceti týdnech těhotenství.

Přečíst článek ›

Rostlinná léčba doplňuje úlohu psychoterapie v tom smyslu, že povzbuzuje a posilují nervový systém. Stejně působí také druhy považované za „afrodiziaka“. Účinnost těchto rostlin se může projevit pouze při dlouhodobějším užívání, nejméně jeden měsíc a je zbytečné očekávat výsledky dříve než po dvou týdnech.

Rostlinné léky

Při léčbě snížené sexuální touhy mohou účinně pomáhat některé bylinkové čaje. Ženy by měly večer vypít šálek čaje z listů maliníku nebo půl šálku vody s několika kapkami tinktury z této rostliny.

Čaj nebo několik kapek tinktury připravené z anděliky čínské, lékořice, kopřiv, z kůry žlutodřevu a ovsa hluchého pomáhají zvyšovat vitalitu.

K relaxaci pomáhá čaj ze zklidňujících bylinek, třeba heřmánku nebo sporýše lékařského.

Damiana (Turnera diffusa) je známá jako tradiční afrodiziakum. Moderní bylinkářství její účinky potvrzuje. Používá se jako tonikum na nervy a na mužský hormonální systém. Zvýšit zájem o sex u muže pomůže šálek čaje nebo několik kapek tinktury z damiany, serenox, skořice, lékořice a zázvoru. Vždy je nutné přihlížet k zdravotnímu stavu.

Přečíst článek ›

Bylinka měsíce: ženšen – kořen (Panax ginseng). Dokáže povzbudit činnost centrální nervové soustavy a různých žláz. Říká se o něm, že je to elixír mládí a účinné afrodiziakum.

VyzkoušejteBolševník 15 g na litr vroucí vody povařit 5 minut. Šálek si dopřejte třikrát denně.

Skořice (kůra): 3 tyčinky na šálek vroucí vody, nechat louhovat 20 minut. Užívejte 3 šálky denně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector