Mapovitý jazyk – Vše o zdraví

Všimli jste si podivných skvrn na jazyku vašeho dítěte? Už jste někdy slyšeli o mapovitém jazyku? Je geografický jazyk nebezpečný a jak se dá léčit? Na které potraviny si dát pozor, aby vaše dítě jazyk nepálil?

Co to je geografický jazyk?

Jedná se o benigní postižení sliznice jazyka, které se projevuje zarudlými vyhlazenými ploškami na jazyku. Zvláštní mapovité útvary mohou mít různou podobu (odlupování svrchní vrstvy, prohlubně, zvrásnění povrchu atd.

) jsou způsobeny přechodnou ztrátou keratinových vlásků nitkovitých papil na hřbetu jazyka. Léze mohou měnit polohu, tvar a velikost v průběhu několika hodin.

U některých pacientů je možné lingua geografica pozorovat četné exacerbace a remise, což znamená, že se mapy objeví z ničeho nic a zase na čas zmizí.

Spálová angína u dětí. Onemocnění, které se nevyplácí podcenit

Je geografický jazyk bolestivý?

Ačkoli vypadají mapy na jazyku na první pohled jako něco závažného, není třeba se ve většině případů ničeho obávat. Příznaky jsou totiž obvykle asymptomatické a mnohdy si jich všimnou pacienti teprve náhodou při pohledu do zrcadla, příp. je odhalí zubař při zubní prohlídce. Někteří pacienti si však stěžují na nepříjemné pocity v ústech, pálení nebo pocit cizího tělesa v puse.

Jak rozšířený je geografický jazyk?

Postižení je řazeno k zánětům neznámého původu či vývojovým anomáliím. Podle různých studií se vyskytuje v každém věku a trpí jím přibližně 5 – 10 % současné populace. Často se jedná o dědičné postižení. V dětském věku je jeho výskyt vyšší a jeho frekvence se snižuje s věkem.

Zajímavé je, že postihuje až dvakrát častěji dívky než chlapce. Častější bývá také u dětí, které trpí různými alergiemi (astma, atopický ekzém). Většinou se projevy zhorší v průběhu infekčního onemocnění nebo během léčby antibiotiky.

Relativně časté bývá také spojení geografického jazyka s častějším výskytem aftů v ústech.

Onemocnění hlasivek u dětí. Co se může stát, když dítě často křičí?

Co je příčinou?

Jedná se o asymptomatické zánětlivé onemocnění nejasného původu. Nejspíše se jedná o obrannou reakci organismu na přítomnost bakteriální a kvasinkové mikroflóry na ústní sliznici.

Geografický jazyk – co s tím?

Diagnostika je založena na pečlivé anamnéze a klinickém obrazu onemocnění. Nejčastěji je možné obrátit se na stomatologa nebo na ORL. Jestliže nemocného netrápí žádné obtíže a byla vyloučena infekční příčina nebo rakovina dutiny ústní, není třeba mapovitý jazyk nikterak řešit.

Pokud nemocného trápí obtíže, může vzniknout problém, protože si s tím odborníci stále neví rady. Doporučuje se jen zvýšený příjem vitamínů skupiny B , vitaminu E, probiotik a hlavně železa (pro děti je nejvhodnější podávat železo v tekuté podobě jako např. floradix). Pokud jazyk brní či pálí, pomůže pantenolová kapsle, rozpuštěná na jazyku.

Někdy pomohou lokální léky s lidokainem, kortikosteroidy a protizánětlivé gely nebo roztoky. Vyzkoušet můžete i antihistaminika.

Má vaše dítě roupy? Poradíme vám, jak se jich zbavit a jak infekci předcházet

Na co si dát pozor?

Nejčastěji si pacienti stěžují na pálení v ústech po konzumaci potravin, které jsou kyselé nebo jinak dráždivé (např. obsahují histamin). Pokud vás trápí nějaké příznaky spojené s geografickým jazykem, nedoporučuje se jíst vlašské ořechy, rajčata či ananas. Nevhodné jsou také přípravky obsahující sodu (některé zubní pasty).

  • Mapovitý jazyk - Vše o zdraví
  • Mapovitý jazyk - Vše o zdraví
  • Mapovitý jazyk - Vše o zdraví
  • Mapovitý jazyk - Vše o zdraví
  • Mapovitý jazyk - Vše o zdraví
  • Mapovitý jazyk - Vše o zdraví
  • Mapovitý jazyk - Vše o zdraví
  • Mapovitý jazyk - Vše o zdraví

Plodné dny, těhotenský test, příznaky těhotenství, Postinor

Aspergerův syndrom, introvert, Tourettův syndrom, růstový spurt

Vigantol, seborea, fenylketonurie, neštovice, salmonela, šestá nemoc, roupy, laryngitida, molusky, meningitida, toxoplazmoza

Dušená mrkev, banánové lívance, krupicová kaše, pohanka, cuketová polévka

Zdraví a diagnóza podle jazyka

Čínská medicína se dívá na zdraví jinak

Dle čínské medicíny platí voda za nejsilnější materiál a kov za nejslabší. Jako silné se počítá pružnost, ohebnost. Tyto jsou základem zdraví. Třeba pružnost a ohebnost páteře. Meziobratlových plotének. Jejich prokrvení, jejich výživa. Jazyk je mapou popisující zdraví a nemoci. Všechny nervové dráhy jsou zakončeny na jazyku a jakýkoliv nedostatek v kterémkoliv orgánu se tak zrcadlí na jazyku. Pomocí analýzy vzhledu jazyka lze tak určit mnoho ze zdravotního stavu. Hodnotí se tvar a barva jazyka, velikost a barva povlaku, mapy, flíčky a kresby na jazyku apod.  

Pro ukázku si můžete prohlédnout několik příkladů jazyka :

———————————————————————————————–

  • Mapovitý jazyk - Vše o zdraví

Jazyk téměř zdravého člověka (nebo úplně 100% zdravý člověk neexistuje) – růžový s tenkým bílým povlakem.

——————————————————————————————

Mapovitý jazyk - Vše o zdraví

Rozpraskaný suchý červený mapovitý jazyk bez povlaku odpovídá nedostatečnosti Yinu v ledvinách, žaludku a v  plicích. Pacient trpí na bolesti v bedrech, pískání v uších a alergickou (pylovou) rýmou.

————————————————————————————————

  1. Mapovitý jazyk - Vše o zdraví

Nafialovělý jazyk s mastným bílým povlakem a červenými body na špičce jazyka, což odpovídá stagnaci krve a  energie, měnící se na horko. Pacientka trpí na premenstruační syndrom, bolestivou menstruaci a bolesti hlavy před menses.

————————————————————————————————-

  • Mapovitý jazyk - Vše o zdraví

Sytě červený jazyk s oteklými okraji a silným žlutým a mastným povlakem, což odpovídá horku a vlhku v dráze jater a žlučníku, měnící se na oheň. Pacient trpí na vysoký krevní tlak, dnu, žlučníkové kameny a zvýšený cholesterol a kr. tuky. —————————————————————————————-

Medicína je jen jedna a za cíl si klade vyléčit nemocného člověka, zbavit ho nemocí, potíží, bolestí. Avšak zkusme se podívat na medicínu z hlediska kontinentů jako na západní medicínu „civilizovaného světa“ nebo východní tradiční čínskou medicínu. Obě se snaží člověka léčit, ale způsob a pojetí je dosti odlišný.

Západní medicína se provozuje asi 150 let, přesto se mnohdy setkáváme s pojmem „klasická“. Oproti tomu tradiční čínská medicína, která existuje již 4000 let, je označována jako komplementární (dříve alternativní).

Ovšem žádná jiná medicína nemá tak dlouholetou tradici s tím, že vyzkoušela svoje léčebné postupy na tak velkém počtu lidí.

ČÍNSKÝ PŘÍSTUP K ŽIVOTU: „MÁŠ-LI DŮVOD K RADOSTI – PAK SE RADUJ A NEPLÝTVEJ ČASEM, NEPROMARNI HO HÁDKAMI O PENÍZE, STARAJE SE JEN O ODĚV A JÍDLO, V MYSLI NECHÁVAJE BUJET MRZUTOST A ZLOBU V NEUSTÁLÉM VNITŘNÍM ZMATKU“ – TO VŠE NA ÚKOR KVALITNĚ PROŽITÉHO ŽIVOTA.   Tradiční čínská medicína není žádná mystika ani čarodějná nauka, jak by ji možná někteří rádi nazvali ať už z důvodu nepochopení či netolerance. Čínská medicína se dívá na člověka jako na bytost úzce spjatou s přírodou. Člověka vnímá jako celek. Západní medicína léčí určitou konkrétní část těla nebo orgán, medicína čínská hodnotí člověka jako celek a léčí pomocí bylinných směsí pečlivě léty prověřovaných. Čínské byliny se také nehodnotí podle obsahu enzymů, kyselin či stopových prvků, ale podle jejich účinku na organismus, tedy jestli ochlazují či vysušují nebo vyživují „jin“. To je pro západní medicínu nezměřitelné a tudíž těžko akceptovatelné. Podle čínské medicíny je nejprve zapotřebí určit konstituční fyzický typ člověka. Pro příklad západní medicína bude ověřovat účinnost bylinné čínské bylinné směsi na vzorku 20 pacientů, kteří trpí nespavostí. Všichni dostanou stejný bylinný přípravek, avšak výsledek bude značně nepřesvědčivý ve srovnání s kontrolní skupinou, jež dostane stejný chemický syntetický lék (s řadou vedlejších účinků) proti nespavosti. Je to proto, že čínská medicína jednak rozeznává několik druhů příčin nespavosti, ale hlavně proto, že v kontrolní skupině jsou zastoupeny různé typy lidí, například bledý (chladný typ), červený (horký typ), silný (vlhký typ), hubený (suchý typ). Z toho vyplývá, že pacienti nejsou léčeni stejnou bylinnou směsí. V odborných kruzích, které vyžadují vědecký přístup je toto jen těžko přijatelné. S tím si však čínská medicína neláme hlavu, protože dobře ví, že úspěšná léčba tkví v kombinaci vědy a umění, umění empatie, vcítění se, umění naslouchání. ————————————————————– Budete-li chtít čínskou medicínu trochu více pochopit, začněte s tím, že se seznámíte s nejzákladnějšími pojmy v čínské medicíně. ————————————————————–   

  1. Konstituční typy  
  2. Horký typ    
  3. Suchý typ  
  4. Vlhký typ  
  5. Studený typ  

Čínská medicína dělí lidi do pěti skupin v závislosti na jejich vzezření, vzorcích chování a typu onemocnění. Podle toho se odvíjí léčba a hlavně volba jídelníčku. Pět základních konstitučních typů je hrubým rozdělením, nikdo není stoprocentně určitý konkrétní typ, ale kombinace typů, kdy může jeden převažovat. ————————————————————– Je to člověk dynamický až výbušný, snadno se podráždí, je to vedoucí typ ať doma nebo na pracovišti, rozhazuje rukama, má přísný hlas, uděluje příkazy, je k nezastavení. Mívá zarudlý obličej či nos, je horkokrevný, má žízeň na studené nápoje.   Zdravotní stránka – trpí častěji na zvýšený krevní tlak, srdeční nemoci, pálení žáhy. Doporučené potraviny – vhodná jsou jídla osvěžující, zejména zeleninové saláty, osvěžující nápoje, zejména zelený čaj nebo minerální vody, dostatek ovoce, z obilovin pšenice, špalda, žito, ječmen. Vhodná jsou jídla hořké chuti. Příprava jídla nejlépe vařením či dušením, jídlo by se mělo vychutnat pomalu. Nevhodné potraviny – hodně kořeněná, smažená, pečená jídla, jehněčí a vepřové maso,  maso grilované a uzené, hodně kávy, červené víno, tvrdý alkohol, plísňové sýry.  ————————————————————–    Je to člověk neklidný až lekavý, má rád pořádek okolo sebe, je pedant, není tak výkonný,  snadněji se unaví. Postrádá potřebný lesk, chraptí nebo pokašlává, je vyhublý a bývá neklidný až lekavý.   Zdravotní stránka – mívá častěji suchou kůži a sliznice, trpí chronickými záněty dýchacích cest a častěji depresemi. Doporučené potraviny – vhodná jsou jídla neutrální až osvěžující, měla by být dostatečně výživná. Hlavní je zelenina, bobulovité a peckovité ovoce, ryby, kachna, menší množství mléčných výrobků, med. Dobré je připravovat jídla dušením a podávat šťavnatá Nevhodné potraviny – jídla vysušující a nápoje jako káva, černý čaj, jehněčí maso a maso grilované, přesolené, pečené, tvrdý alkohol. ————————————————————–   Je to člověk pomalý, bez energie, má sklon k neustálému přemýšlení a švejkovskému filozofování. Bývá často silný díky hromadění vody v těle, jí  hodně, mívá pocit tíhy v těle. Zdravotní stránka – je často bez energie, má zažívací potíže, nadýmá se, chrápe, později trpí na bolesti kloubů a páteře. Doporučené potraviny – vhodná jsou jídla neutrální a lehce teplá, spíše vysušující, například dýně, kukuřice, kořenová zelenina, jehněčí, hovězí a kuřecí maso, čerstvý zázvor, kurkuma, oregáno, bazalka. Dobré je připravovat jídlo pečením nebo dlouhým vařením. Nevhodné potraviny – studené a osvěžující, moc ovoce, vejce, mléčné výrobky, sladkosti, pivo a bílé víno.   ————————————————————–    Obvykle se krčívá v koutku, má často o jeden svetr navíc, je pomalý a tichý. Je bledý, zimomřivý a často jej něco bolí. Zdravotní stránka – trpí poruchami prokrvení, bolívají jej klouby, u žen je bolestivá menstruace, vyskytují se průjmy. Doporučené potraviny – vhodná jsou jídla neutrální až horká, pro zahřátí, ostřejší koření, jehněčí a kuřecí maso, zvěřina, ořechy, pohanka, oves, mrkev, zelí dýně. Doporučuje se připravovat jídlo pražením a pečením. Nevhodné potraviny – hlavně ne moc studené, například tropické ovoce, množství tekutin, kysané mléčné výrobky, mražená jídla.   ————————————————————–  

Zajímavé:  Zánět Dutin U Dětí Léčba?

Čchi – překládá se jako energie, životní síla, základ veškerého života. Projevuje se současně na fyzické a na psychické úrovni.

Na základě toho, co lidé jedí a vdechují, se vytváří energie čchi, která se dále rozvíjí ve vnitřních orgánech, aby vyživovala tělo a ducha.

Představuje ale také funkční aktivitu orgánového systému, takže například čchi sleziny znamená funkční aktivita sleziny.

Krev – čínsky xue (čti sue) má zcela jiný význam v čínské medicíně, představuje formu energie čchi. Krev je s energií čchi neodmyslitelně spojena, energie čchi přináší život pomocí krve.

Jang – projevuje se jako tvar, světlo, hluk, teplo, činorodost, rození, funkční aktivita těla a teplo vznikající při procesech látkové výměny. Jang je také horko, sucho, růst, rozšiřování, plnost a náhlý akutní stav. Při ubývání jangu přibývá jin a při nedostatku jangu vzniká chlad a vlhkost.

Jin – projevuje se na rozdíl od jangu jako základ, tma, klid, chlad, nečinnost, smrt a představuje materiální podstatu těla, tj. tkáně, tekutiny, krev, výměšky těla. Jin je také mokro, nehybnost, zhoršování, stahování ztuhlost, prázdnota a chronický stav. Když ubývá jin, přibývá jang a při nedostatku jinu vzniká horko a sucho.

Dráhy – jinak meridiány, tvoří pomyslnou síť čchi. Každý vnitřní orgán má svou dráhu (srdce, játra, žlučník, tenké střevo, slezina, žaludek, plíce, tlusté střevo, ledviny, močový měchýř i osrdečník. Jsou také mimořádné dráhy, které nemají vlastní aktivní body, ale vznikají kombinací různých drah.

Horko – je to stav urychlující činnost metabolizmu, rozšiřuje cévy a oživuje oběh. Nepřiměřené horko způsobuje záněty, horečky a zrychluje se puls. Kromě zčervenání, otoků a bolestí je provázeno žízní, suchostí, zácpou, nervozitou.

Chlad – je to stav, kdy se pokožka a svaly stáhnou, objeví se husí kůže a třes. Jestliže se zmobilizuje obranná jangová energie v těle, vzniká z chladu horečka.

Vlhkost – je stav, který doprovází pocit tíže, otoky, roztažení hrudníku a břišní dutiny, hromadění tekutin, zvětšení uzlin, bolesti kloubů, ztuhlost, vodnatá stolice a tvorba hlenu.  

Sucho – je to stav, kdy dochází k narušení či ztrátě tělesné tekutiny vlivem vedra, vlhkého pocení, dlouhotrvajícího průjmu, častého močení či ztráty krve. Provází ho lámavost vlasů a nehtů, vrásčitá pokožka, hnisání sliznic, podráždění očí, tuhá stolice, nedostatek potu a malé množství moči.

Vítr – je stav, jehož podstatou je nesnášenlivost průvanu a náhlých změn, tendence ke křečím, labilita, plačtivost, časté závratě, stěhovavé bolesti, chvění, svědění, bolesti hlavy, neprůchodný nos, škrábání v krku a necitlivost končetin.

JE-LI V ŘÍČNÍM KORYTĚ MÁLO VODY, LOĎ STOJÍ. NETLAČTE JI PO KAMENI, NECHEJTE NAPLNIT ŘEČIŠTĚ    

A co říci závěrem?  

Čínská medicína má svá úskalí a není všemocná, což můžeme říci i o té západní, která se svými, v mnohém směru závratnými pokroky a vypracovanými metodami, nedokáže pomoci člověku s vleklými tělesnými potížemi a duševními problémy.  Přitom racionálně a rozumně uvažující tolerantní bytosti jsou schopné uvažovat i na té úrovni, že skloubení obou,

i když odlišných medicín, má v konečné fázi být prospěšné a chtít pomáhat člověku na cestě k uzdravení. Nedostatek tolerance škodí v důsledku pacientovi a to jistě nikdo nechce.

Čínská medicína je medicínou pokory a úcty k okolnímu světu a proto si je také vědoma a ctí velký medicínský pokrok, nové výzkumy a technologie, které zmírňují bolesti a trápení lidí a váží si úsilí lékařů a zdravotníků, kteří pomáhají lidem v jejich nemoci.

Bere na vědomí, že nemůže být nápomocna v akutních a život ohrožujících stavech, jen pošetilec by léčil srdeční záchvat nebo zlomeninu bylinkami.  Avšak například psychosomatické, chronické a funkční nemoci jsou doslova lahůdkou právě pro čínskou medicínu, její bylinnou léčbu, která je díky moderní vědě a odmítavosti mnohých opomíjena.

Čínská medicína má přes všechna dogmata a neshody svoje místo a kdo pronikne do její filozofie, pochopí. Chce to ovšem dávku tolerance, nadhled a ochotu jít do něčeho, pro nás neznámého a nezvyklého, možná úplně nového.

V současné, stále uspěchanější době se klade důraz na výkon, vše je uspěchanější a to sebou nese i stres a nezdravý způsob života vůbec. Když se z nějakého důvodu dostane z rovnováhy, tělo začne vysílat varovné signály a vypovídat službu. Nenasloucháme-li svému tělu, jeho varovným signálům, nastupuje ke slovu medicína.

Člověk by v mnohých případech jistě nemusel vyhledávat lékaře nebo trávit čas po nemocnicích, pokud svoje zdraví nepřivedl do stavu, kdy už mu nic jiného nezbývá. To, jak nakládáme se svým tělem, duší, způsob našeho stravování, emoce, porozumění svému okolí, to vše ovlivňuje kvalitu našeho života.

Kdo by nechtěl být zdravý, plný síly a kdo by se nechtěl z života opravdově radovat, života užít a ne jen tak nějak prožít. Jen zdravý a vyrovnaný člověk může podávat dobré výkony a naopak nemocný se jen těžko zařazuje v práci a nakonec i v běžném životě. V poslední době se lidé instinktivně navrací k přírodě a lepšímu způsobu života, více přemýšlí o způsobu, jakým žijí, ale myslet a dělat není vždy totéž, takže se pak daří s větším či menším úspěchem praktikovat zdravý a pohodový způsob života.

Petr Bujok

Diagnostika jazyka pozná nemoc podle barvy a povlaku

Mudr. DAVID FREJ je odborník na přírodní medicínu. Při zhodnocení pacientova zdravotního stavu využívá mimo jiné i diagnostiku podle jazyka, které se věnuje již deset let v rámci Centra přírodní medicíny (http://dr.frej.cz/). „Tuto metodu nepoužívám samostatně, ale v kombinaci s jinými vyšetřovacími metodami,“ říká lékař, „ale význam jazyka je pro diagnostiku velmi důležitý.“

Mapovitý jazyk - Vše o zdraví

Jazyk je vizuální brána těla, říká dr. Frej

Zajímá vás, co diagnostika podle jazyka obnáší a co všechno můžeme z této malé části těla rozpoznat?

Co si má člověk představit pod diagnostikou podle jazyka? 

Diagnostika podle jazyka je rozvinutý systém ve východní medicíně. Jazyk se považuje za
vizuální bránu těla. Tvoří ho svalová tkáň, krev a je orgánem chuti a řeči. Význam jazyka je pro diagnostiku velmi důležitý.

Již dávno lékaři pozorovali povlak, vzhled, zbarvení, vlhkost, rýhy. Onemocnění se na jazyku projeví celkově při akutním stavu, chronická onemocnění se projevují ohraničenými změnami na jazyku.

Povrch jazyka odráží stav orgánů a celého těla.

Jak taková diagnostika podle jazyka probíhá?

Posvícením na vyplazený jazyk se hodnotí povlak, rýhy, okraje jazyka, suchost. Zejména výskyt povlaku a barva v určitých oblastech jazyka značí poruchu daného orgánu. Vyšetření trvá jen několik minut a spojuji jej s dalšími vyšetřovacími metodami.

Proč právě jazyk je orgánem, který poukazuje na určitý problém? 

Na jazyku se nachází mapa orgánů, reflexně spojená s těmito orgány v těle. Navíc povlak odráží stav orgánů. Zdraví lidé mívají na jazyku jemný bílý povlak, a tenký povlak se vyskytuje i na začátku nemoci.

Hustý povlak znamená pronikání škodlivin do hloubky a tvorbu hlenů, šedočerný ukazuje na poruchu ledvin a močového měchýře.

Povlak spíše šedý značí horkost, chlad a vlhkost, černý znamená extrémní horkost (chlad), bílý ukazuje na žaludeční a dvanácterníkové potíže, žlutý (projev horka) na potíže jater a žlučníku a hnědý povlak znamená střevní poruchy.

Zajímavé:  Priznaky Prvnich Tydnu Tehotenstvi?

Přečtěte si: Podle reflexologie máme mapu celého těla na chodidlech

Co vše lze z jazyka rozpoznat?

Nerovnováhu v organismu, informuje o stavu fyzických orgánů a celého těla. Pouhým pohledem na jazyk – zrcadlový odraz orgánů – lze diagnostikovat mnoho nemocí. Na přední třetině jazyka nacházíme plíce, srdce a hrudník, na jeho střední třetině a na okrajích jsou játra, slinivka, slezina a žaludek, a na zadní třetině jazyka vidíme ledviny a tenké a tlusté střevo.

  • Mapovitý jazyk, „fleky“, střídání bílých a zarudlých ploch ukazuje na kvasinky v těle (kandidózu)
  • Nerovné okraje (zuby na okrajích jazyka) ukazují na poruchu jater a trávení
  • Hustý bílý povlak na velké množství škodlivin v těle
  • Povlak na jazyku signalizuje přítomnost bakterií a toxinů v těle, které způsobují zápach z úst

Čtěte také: Zápach z úst – sami sebe cítit nemusíte

Co následuje po diagnostice? Navrhujete léčebný postup, anebo v určitých případech odesíláte pacienta i k jinému lékaři?

Mapovitý jazyk - Vše o zdraví
Autor: SXC

Diagnostika podle jazyka sleduje hlavně barvu a povlak jazyka, ale i další parametry

  • Tuto metodu nikdy nepoužívám samostatně, ale  kombinaci s jinými vyšetřovacími metodami.
  • Navrhuji léčebný postup z úpravy životosprávy, jídelníček, detoxikaci, čistění jazyka kovovou škrabkou ráno nalačno před čištěním zubů, případně odesílám na krevní testy.
  • Pokud se jedná o vážnější nemoc vyžadující návštěvu odborníka v západní medicíně, tak spolupracuji s několika lékaři.

Co vás může varovat a upozorňovat na onemocnění:

  • změny barvy jazyka
  • změny vzhledu povlaku jazyka
  • změny vlhkosti či hybnosti jazyka
  • bradavičky, rýhy ap.

Pokud budete chtít vyhledat odborníky na diagnostiku z jazyka, počítejte s tím, že si ji budete hradit sami, cena se pohybuje obvykle kolem 800–850 Kč.

„Zahrnuje celkovou diagnostiku podle pulsu, jazyka, očí, dotazníků o životosprávě, případně krevních testů s vypracovaným písemným doporučením,“ říká dr. Frej.

Mapovitý jazyk

Lingua geographica neboli mapovitý jazyk byl/a donedávna považována za vrozenou výchylku od normálu. V současnosti se sdílí názor, že nejde o anomálii, ale o chorobný stav. Naštěstí, tento stav je nezhoubný. Vyskytuje se u všech věkových kategorii, nejčastěji u dětí a dvakrát častější u holčiček.

Mapovitý jazyk - Vše o zdraví

Jak se mapovitý jazyk projevuje?

Na jazyku uvidíte hladké, ostře ohraničené, červené plošky. Můžete je objevit nejčastěji na zadních 2/3 a bočních stranách jazyka.

V těchto oblastech dochází k přechodné ztrátě keratinových vlásků nitkovitých výběžků sliznic, tzv. filiformných papil, které zvětšují povrch jazyka a pomáhají při žvýkání a polykání sousta.

Tyto plošky mohou měnit tvar a splývat – připomínají mapy, z čehož vzniklo i toto pojmenování. Tvar mění kvůli střídání regenerace a odírání. V určitých oblastech se část jazyka zregeneruje a v další se odře. Proto se zdá, že se plochy přesouvají.

Mohou se také vyvyšovat nad okolí a ohraničovat modrým lemem.

Dítě si stěžuje na pálení a odmítá stravu. Mohou se vyskytnout i pocity cizího tělesa na jazyku. Bolí zejména při kyselých a pálivých jídlech.

Najdete příčinu?

Původce je obvykle neznámý. Jednou z možností vzniku jsou dědičné predispozice, tedy dítě zdědí mapovitý jazyk po jednom z rodičů. Onemocnění zhoršují stresové stavy, strach či úzkost1 nebo deprese. Ta ho může i sama o sobě vyvolat.

Další možnou příčinou jsou zažívací problémy, například gastroezofageální reflux4, tedy návrat potravy ze žaludku do jícnu nebo infekce Helicobacterem pyroli1, což je bakterie způsobující žaludeční vředy. Spontánně se objevuje po cholecystektomii, chirurgickém odstranění žlučníku.

  • Lingua geographica může být i projevem psoriázy/lupénky2 (jako jeden ze symptomů psoriasis vulgaris, což je chronické zánětlivé onemocnění kůže projevující se olupováním červených ložisek), proto je třeba i toto onemocnění vyloučit.
  • V poslední době se objevuje teorie, že mapovitý jazyk může patřit mezi příznaky Lymeské boreliózy2, bakteriální infekce nejčastěji přenášené klíšťaty.
  • Mapovitý jazyk - Vše o zdraví

Jaké jsou formy?

Lingua geographica se vyskytuje v pěti typech. První typ je typický pro dětský věk. Jazyk je sytě červený a vyhlazený s různě uspořádanými kruhy nebo pruhy. Druhý typ nacházíme u mladých dospělých.

Vypadá podobně a na jazyku jsou viditelné brázdy. Třetí typ je typická forma popsána výše. Vyskytuje se v dospělosti. Čtvrtý a pátý typ se vyskytují v dospělosti. Čtvrtý typ se podobá se na dětskou formu – sytě červená skvrna.

Pátý typ zahrnuje poškození kruhovitého tvaru

Jak mapovitý jazyk vyléčíte?

Léčba spočívá v odstranění známé příčiny. Pokud onemocnění nezpůsobuje žádné potíže, tak se neléčí. Léčba by měla více nežádoucích účinků jako onemocnění samotné.

Pokud jazyk bolí, můžete aplikovat topické anestetika (znecitlivující léky), které vám předepíše lékař.

Další možností jsou antihistaminika (léky proti alergii), kortikoidy (léky potlačující zánět), popřípadě anxiolytika (léky potlačující úzkost). Předejít tomuto onemocnění bohužel není možné. Naštěstí může vymizet i samo od sebe.

Video: Mapovitý jazyk – Lingua geographica

Více o mapovitém jazyku na modrykonik.cz

Použité zdroje

Použité zdroje obrázků

Zánět jazyka (glositída) – příznaky, příčiny a léčba

Mapovitý jazyk - Vše o zdraví

Zánět jazyka (glositida) může být rozlišných změna povrchu jazyka, a to i taková, při níž nejde o klasický zánětlivý proces. Jen zřídka je glositida samostatným onemocněním. Nejčastěji se vyskytuje při chorobných procesech trávicího traktu, ale i při mnoha infekčních chorobách. Změny povrchy jazyka jsou při některých chorobách typické a pomáhají při určení diagnózy.

Jaké jsou příčiny zánětu jazyka?

  • traumatické – chronické dráždění a poranění povrchu jazyka ostrými okraji kariézních zubů, zubním kamenem, nevhodnými zubními protézami, ortodontické aparátem, poranění kousnutím při pádu, epileptickém záchvatu
  • termické – popáleniny horkými nápoji, jídly, elektrogalvanické dráždění sliznice jazyka v přítomnosti různých zubních kovů (např. amalgámová výplň a kovová korunka)
  • chemické – přecitlivělost na ústní vody, léky, protetické náhrady, náhodné poleptání
  • alergické – reakce na podání léčiva, alergická reakce na jídlo, toxiny hmyzu
  • mikrobiální – virové, bakteriální, plísňové
  • stavy spojené s glositidou: amyloidóza, celiakie, cukrovka, onemocnění jater, nutriční deficit (např. železa, kyseliny listové, vitaminů skupiny B), proteinová a kalorická malnutrice, sarkoidóza, Sjögrenův syndrom, systémové infekce (např. syfilis), vezikuloerozívní onemocnění (napr.pemfigoid, pemfigus vulgaris, erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom)

Příznaky zánětu jazyka

Postižený může být celý jazyk nebo jen jeho část. Známe různé druhy:

  • povrchový zánět – glossitis superficialis: zarudnutí jazyka, pálení a bolest na hrotu jazyka a na okrajích, někdy bývá porucha chuti.
  • hluboký zánět – glossitis profunda: rána na jazyku po poranění, která se může následně bakteriální infikovat, tehdy je okolí rány červené, oteklé, pokud vznikne absces, jazyk výrazně oteče, hmatem infiltrát, pacient má teplotu, mohou být zvětšené lymfatické uzliny
  • mapovitý jazyk – glossitis areata migrans: chronický průběh, růžové nebo červené kulaté nebo oválné políčka, v jejich okolí je často navalitý bělavý lem. Charakteristické je to, že obraz se mění během krátké doby, pokud postihuje větší plochu, připomíná mapu. Subjektivní příznaky jen u malých dětí – povrch jazyka štípe, pálí, při jídle bolí.
  • hladký jazyk – glossitis atrofica: hladký a lesklý jazyk, s červeným či růžovým pozadím. Způsobena nutričním deficitem bývá spojena s bolestmi jazyka, jinak subjektivně obtíže nejsou.
  • glossitis rhomboidea mediana: často je kombinovaná s některou vývojovou vadou jazyka, ve střední čáře na povrchu jazyka prohlubně, ze které vyrůstá ale neprominuje nad úroveň hladký slizniční útvar začervenalé barvy. Subjektivní jsou přechodné poruchy chuti a pocit cizího tělesa.
  • alergická glositida – rychlý vývoj onemocnění, bývá pocit svědění a otok jazyka (Quinkeho edém), který může způsobit vážné dýchací potíže
  • galvanická glositida – vzniká elektrogalvanickým drážděním sliznice jazyka v přítomnosti různých zubních kovů. Vyznačuje se ranky na jazyku a způsobuje bolestivé pálení a kovovou chuť v ústech.
  • jiné formy jsou součástí zánětů postihujících i jiné sliznice ústní dutiny, tzv.stomatitídy

TIP: Přečtěte si článek Co říká barva vašeho jazyka o vašem zdraví?

Diagnostika zánětu jazyka

  • anamnéza – přesné dotazy ohledně vzniku a průběhu onemocnění
  • klinické vyšetření – charakteristický nález na jazyku
  • pomocné vyšetření – v případě podezření na celkové onemocnění vyšetření krve, ev. biopsie …

Léčba zánětu jazyka

  • důležité je odstranění příčin onemocnění
  • zvýšená hygiena dutiny ústní
  • výplachy úst heřmánkovým nebo třezalkovým odvarem, potírání jazyka borax-glycerinem, bikarbonátem, peroxidem vodíku … (podle konkrétní formy naordinuje stomatolog)
  • nedráždivá měkká strava
  • alergická glositida se léčí protialergickou léčbou. Podávají se antihistaminika, kortikoidy. Stav je vážný a často vyžaduje hospitalizaci pacienta až do odeznění příznaků alergické reakce. Důležité je zjištění alergenu a následně jeho vyloučení.
  • absces-nutné vypuštění, antibiotika
  • další léčba je indikována podle konkrétního druhu zánětu, ordinuje ji stomatolog av případě celkových onemocnění i jiný specialista

Glositida může být jakákoliv patologická změna jazyka.

Budeme rádi za komentáře pod článkem k tomuto tématu.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Barva i tvar jazyka o vás mnoho napoví

09. června 2017 08:23 / Shutterstock

Zkuste na sebe někdy před zrcadlem vypláznout jazyk. Právě on totiž dokáže odhalit mnohé informace o vašem zdraví!

Nejnovější

Vyšetřování jazyka je v tradiční čínské medicíně jednou ze základních diagnostických metod. Hodně prozradí jak barva jazyka, tak i jeho tvar nebo povlak na něm.

Zajímavé:  Bolesti lýtek - vše o zdraví

Topografie jazyka

Podle čínské medicíny existuje mezi některými částmi těla vzájemná souvislost. I určité oblasti jazyka odrážejí stav jiných tělesných částí nebo vnitřních orgánů. Špička jazyka odpovídá srdci, část mezi špičkou a středem plícím, střed jazyka žaludku a slezině, strany játrům a žlučníku, kořen ledvinám.

Například tzv. srdeční rýha uprostřed jazyka, která vede úplně na jeho špičku nebo téměř k ní, svědčí, zvláště je-li spojena s červenou barvou jazyka, o závažném emočním stresu s výraznou úzkostí a duševním neklidem.

Barva jazyka

Barva těla jazyka poskytuje okamžitý a jasný obraz momentálního stavu. Bledé tělo znamená problémy jangové složky nebo krve – podle toho, zda je jazyk lehce vlhký, nebo suchý. Červené tělo oznamuje přítomnost horkosti. Červené tečky nebo skvrny vznikají z horkosti a stagnace krve. Fialové tělo značí stázu krve.

Barva jazyka je spolehlivým indikátorem např. skutečného původu citových problémů. Třeba pokud je člověk opravdu úzkostný a velmi neklidný, má zarudlý celý jazyk nebo jeho špičku. Ale pokud pouze vypadá úzkostně a neklidně, má jazyk bledý – příčinou je prázdnota životní síly čchi; ta je skutečným původcem problémů.

A například jazyk červený ve středu a černý (načernalý) po stranách ukazuje na velmi vážný stav zapříčiněný zhroucením jinové složky ledvin. Modré (modravé) tělo jazyka, který je navíc bez povlaku, vypovídá o naprostém kolapsu čchi a krve, u těhotných žen může namodralý jazyk avizovat hrozící potrat.

Tvar těla jazyka

Široký jazyk s kulatou špičkou mívají lidé jemné povahy plné pochopení. Tělesná i duševní kondice takového člověka je obvykle harmonická.

  • Úzký jazyk se špičatou špičkou naznačuje tělesnou nepružnost a duševní agresivitu.
  • Jazyk s děleným koncem mívají lidé nerozhodní s proměnlivým charakterem.
  • Plochý jazyk naznačuje schopnost dobře se zharmonizovat s prostředím.
  • Silný jazyk je známkou charakteru spíše aktivního až agresivního a nepříjemného.
  • Jazyk tenký, ochablý, rozpraskaný nebo s otisky zubů svědčí o slabé životní síle a naopak jazyk nateklý, ztuhlý, dlouhý a pohybující se svědčí o patologické plnosti čchi.

Jazyk může být např. částečně nateklý na okrajích, což svědčí o problémech se slezinou.

Také může mít dlouhé horizontální rýhy, což při výrazněji červené barvě jazyka ukazuje na problémy ledvin nebo při normální barvě jazyka na problémy žaludku a/nebo plic.

Zejména u starších lidí může mít rýhy podobné ledovým krám, které signalizují vyčerpání životní energie pocházející z ledvin. Je-li jazyk zároveň červený a bez povlaku, svědčí o pokročilé fázi problému. Postižení budou pravděpodobně trpět nočním pocením a bolestí v kloubech. Tento nález je častý u žen, které mají problémy v menopauze.

Někdy má jazyk špičku ohnutou nahoru nebo dolů, což vždy svědčí o problémech se srdcem, a to o tzv. horkosti.

Povlak

Povlak na jazyku je fyziologickým projevem činnosti zejména žaludku a sleziny. Jazyk zdravého člověka by měl mít bílý, lehce vlhký a tenký povlak pevně spojený s povrchem jazyka (nelze jej seškrábnout nebo setřít), nejtenčí na bočních okrajích a špičce, mírně tlustší ve středu (na zóně žaludku a sleziny) a ještě silnější na kořeni.

Povlak má zásadní význam např. při diagnostikování akutních onemocnění způsobených škodlivinami; platí, že tloušťka povlaku je přímo úměrná jejich intenzitě.

Co z podle jazyka lze vyčíst

  1. Červený až fialový jazyk – horečka, infekce v organismu
  2. Červené okraje – onemocnění žlučníku
  3. Zarudlá špička – citové rozrušení, napětí, stres
  4. Špička jazyka posetá červenými pupínky – únava a nevyspání se
  5. Malinový jazyk (jasně červený s odlupujícím se povlakem) – spála
  6. Namodralý jazyk – srdeční nebo cévní choroby
  7. Bledý jazyk – chudokrevnost, oslabené ledviny, náhlá vyčerpanost
  8. Oteklý jazyk – infekce, potravinová alergie, zánět jazyka
  9. Lesklý jazyk – zánět střev, nedostatek vitamínů skupiny B
  10. Silný povlak bílé barvy – špatné trávení
  11. Silný povlak žluté barvy – žlučníkové obtíže
  12. Nažloutlý až hnědý povlak – nesprávná funkce jater, onemocnění žlučníku, vysoký cholesterol
  13. Zežloutnutí v zadní části jazyka – plísňová nebo bakteriální infekce v ústech, příznak žloutenky
  14. Povlak tmavé až černé barvy – nedostatek vitamínu B3 (niacin), dehydratace, nadměrné pití kávy a kouření, nízká imunita, nemoci trávicího traktu
  15. Mapovitý jazyk – chudokrevnost, chronická onemocnění trávicí soustavy, psychické potíže
  16. Hluboké příčné praskliny – náchylnost k cévním mozkovým příhodám
  17. Rýhy na hřbetu jazyka – poruchy slinivky břišní, přetížení organismu
  18. Zvlněné okraje – málo spánku, únava
  19. Otisky zubů po stranách – vpravo signalizují sníženou funkci jater, vlevo oslabení slinivky břišní
  20. Výrazné žíly vespod jazyka – křečové žíly, problémy se srdcem
  21. Jazyk zakřivený či uhýbající do strany – u dětí naznačuje sklon k zánětům středního ucha, u dospělých může znamenat poruchu mozkových funkcí

Diskuze Mapovitý jazyk

syn 15 měsíců má tzv. mapovitý jazyk dr nám doporučila vitamíny ale
pomohlo to jen na chvíli teď se mu to vrátilo nevíte někdo co to způsobuje
a jak nad tím vyzrát? děkuji

Velikost písma:

on to má od malička a angína to určutě není

no právě že vypadá že ho to ani nebolí ale na pohled to vypadá
dost blbě

zkusím ty LB díky za radu

ahoj, je mi 33 let a mám mapovitý jazyk. Byla jsem na vyšetření, ale
nic to není. Trpí tím cca 5 % populace, není to nic vážného, ničemu to
nevadí. Jen to nevypadá hezky. Snad jsem tě uklidnila.

Mapovitý jazyk sám o sobě nic vážného neznamená. A laktobacilky na
něj určitě nezaberou- jen zbytečně vyhozené peníze.
Jen někdy může být jazýček citlivější na citrusové plody a pod. a
kořeněná jídla.

Hlavně je důležité aby lékař odlišil, zda se nejedná o chybějící
vitamíny v těle jako vitaminy řady B, nebo chybějící železo.

Lactobacily by mohly pomoct, pokud jde o projev nedostatku vitamínu sk. B,
protože mají vliv na jejich tvorbu…

Chci se zeptat, jestli nevite co by to mohlo byt, na spicce jazyka a na
okrajich mam cervene skvrny ohranicene bile, zda se mi, ze to mam uz leta, nekdy
vice nekdy mene… Neboli to, nepali, nic.. Setkaly jste se s tim nekdy?

Skrabku jsem uvažovala, v pondělí máme kontrolu na ORL zeptám se.
A z tím vyplachovanim, to ještě bohužel neumí, ráda bych. Slyšela že
je dobrý ocet z vodou, ale bohužel. Moc děkuji

Perfektní indikátor zdraví: Stačí si jen zkontrolovat tento orgán a odhalíte, jak jste na tom zdravotně

Cítíte se unavení, bez energie, často vás bolí hlava, nebo trpíte nespavostí? Zkuste si prohlédnout svůj jazyk. Stav, v jakém se nachází, vyjadřuje dokonalý obraz o zdravotním stavu.

Tradiční čínská medicína považuje jazyk za vizuální bránu těla. Barva, odstín i náhlé změny na jazyku, totiž dokážou hodně prozradit.

Přečtěte si: Co se stane s vaším tělem, když budete pravidelně pít chlorellu? Mořské řasy a jejich vliv na lidský organismus

Základem je podrobná analýza

Právě tato diagnostická metoda patří k těm nejstarším a prý nejpřesnějším. ”Zakládá se na principech staré taoistické filosofie yinu a yangu, kdy zdraví vnímáme jako dosažení rovnováhy mezi oběma protipóly.

Alfou a omegou vyšetření je pozorování i těch nejmenších možných patologických jevů na jazyku,” tvrdí Mgr. Lucia Košíková – terapeutka tradiční čínské medicíny. Všímáme si velikost, barvu, povlak i tvar. Důležitý je celkový tonus jazyka, jeho třes a možné otlačky po zubech.

Terapeuti si ho dokonce fotí, aby mohli porovnat progres v léčbě.

Tohle všechno z něj můžete vyčíst

Pomocí jazyka se dá kompletně zjistit stav našeho těla a jednotlivých orgánů. Velkou výhodou je, že nám prozradí, co se v těle děje tady a teď. Je to něco jako mini monitor.

„Můžeme z něj vyčíst, zda jsme vyčerpaní, příliš napětí, stav akutních onemocnění, zda v těle máme parazitární infekci, dokonce určité znaky mohou indikovat možné onkologické onemocnění. Tato metoda ale ukazuje jen na určité tendence.

Například, pokud máme začervenalou špičku jazyka, tak jde o možné problémy se srdcem nebo akumulaci nezpracovaných a ”žhavých” emocí. Proto jsou důležité také další části celkové diagnostiky, abychom určili příčinu nemoci,” vysvětluje terapeutka.

Jak má vypadat zdravý jazyk?

Barva zdravého jazyka by měla být růžová s mírným bílým povlakem. Přítomnost povlaku je znamením normálního trávení, ale nesmí být hrubý, bílý ani zažloutlý nebo jinak zabarvený.

”Povlak může být na kořeni jazyka mírně hrubší, na špičce a okrajích zase tenčí, ale tělo jazyka by přes něj mělo jakoby prosvítat. Dále by neměl mít červené tečky, rýhy a neměl by být příliš bledý, červený nebo mapovitý,” dodává Mgr.

Lucia Košíková. Právě v tu chvíli naše tělo signalizuje existující problém.

  • Silný bílý povlak – souvisí s emočním vypětím, váš žaludek něco nedokáže zpracovat
  • Červené okraje – mohou signalizovat onemocnění žlučníku
  • Mapovitý jazyk – chudokrevnost, psychické vypětí, chronické onemocnění trávící soustavy  
  • Zvlněné okraje – málo spánku, únava

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector