Menstruace po vysazení antikoncepce – Vše o zdraví

Farmaceutický průmysl se nás snaží přesvědčit, že když matka příroda tvořila jinak dokonalé ženské tělo, u hormonálního systému udělala někde chybu.

Jak jinak si vysvětlit, že jako jedna z výhod hormonální antikoncepce je uváděno i to, že žena pak nebude menstruovat, ovulovat, nebude trpět menstruačním syndromem, zlepší se jí pleť, zkrátka že hormonální antikoncepce konečně uvede ženské tělo do řádu a harmonie.

Pokud ale matka příroda přece jen chybu neudělala a s každou fází ženského cyklu měla nějaký záměr, pak se na hormonální antikoncepci lze také dívat jako na lupiče století. Žena sice neotěhotní, ale otázkou je, čím vším za to zaplatí. Takže pojďme se společně podívat na to, o co všechno zloděj jménem hormonální antikoncepce ženské Menstruace po vysazení antikoncepce - Vše o zdravítělo, ale také duši, okrade…

První věc, o kterou nás hormonální antikoncepce připraví, bude ovulace. Z vejcovodu se neuvolní vajíčko, které by mohlo být následně oplodněno, takže se žena stává vlastně neplodnou. Ale o to přece jde, můžete namítnout.

Problém spočívá v tom, že když má žena své „plodné období“, je plodná na všech úrovních svého života. Nejde jen o to, že je schopna zplodit nový život, ale je schopna ho vdechnout i všem svým novým nápadům, projektům, záměrům i kontaktům. V tomto období totiž žena září.

Je plna nadšení a chuti začínat nové věci. A není divu, že to z ní okolí cítí.

Obzvláště muži byli od přírody vybaveni speciálními radary, aby přesně vycítili, kdy má žena své plodné dny. Každý muž je vybaven instinktem zachovat svůj rod, a proto také podvědomě hledá svoji Bohyni plodnosti, která by mu darovala potomka. Pokud ovšem všude naráží na ženy bez ovulace, musí být nutně trochu zmaten.

Tím nechci říci, že hormonální antikoncepce nemá své místo na světě, jen je třeba si dobře rozmyslet důvody, z jakých je užívána.

Pokud ji žena užívá například preventivně, v očekávání, že co nevidět potká prince na bílém koni, pak se tento postup může stát tak trochu kontraproduktivním. Ovulace je totiž ten nejerotičtější parfém na světě, který dokáže přivábit muže, jako světlo rozsvícené lampy láká noční motýly.

Zároveň v době ovulace je i ženin čich vybaven zvláštní schopností vybrat si partnera, který svým genetickým vybavením zajistí početí zdravého plodu bez genetických vad.

V neposlední řadě má žena největší touhu se milovat právě v období ovulace, kdy je nejvíce smyslná, vášnivá a krásná. Zdá se tedy, že příroda vše promyslela do nejmenšího detailu a je tedy na nás, ženách, jak lehce se své energie Bohyně plodnosti vzdáme…

Další věcí, o kterou nás hormonální antikoncepce oloupí, alespoň podle názoru většiny gynekologů, by měl být premenstruační syndrom. Už jen slovo syndrom může v ženách vyvolávat pocit, že je s nimi něco v nepořádku. Místo označení premenstruační syndrom proto raději používám označení „hněv Bohyně Kálí“.

Bohyně Kálí je hinduistická Bohyně, vyobrazovaná se dvěma páry rukou, přičemž v jedné drží meč, kterým nemilosrdně odsekává vše, co je již mrtvé, nepotřebné, zastaralé, aby vytvořila prostor něčemu novému. A právě tak často jedná žena v období před menstruací. Možná proto je v tomto období pro muže tak trochu děsivá.

Pokud si váš manžel beztrestně v posledních třech týdnech házel ponožky na zem a nepomáhal vám tak, jak by měl, může si teď být jist, že to náležitě schytá. Žena si v tomto období dokáže zjednat pořádek ve svém okolí. Nebojí se jít do konfliktu, vyjádřit všechny své potřeby, potlačené emoce, všechen svůj hněv, který se v ní nahromadil.

Přestože tak někdy nečiní právě harmonickým způsobem, pro její duši je to proces očistný a potřebný.

A i když by manželé a partneři byli často asi radši, kdyby hněv Bohyně Kálí dokázala zastavit nějaká kouzelná pilulka, i pro ně je to do jisté míry očista. Vzduch se pročistí, vše co nebylo vyřčeno je na světě, a muž se může těšit, že v další fázi, která nastane za pár dní, bude jeho ženuška klidná jako beránek…

Další zásadní věcí, o kterou nás hormonální antikoncepce připraví, bude menstruace. Ženy, které užívají antikoncepci 21 dní a poté na 7 dní vysadí, sice menstruují, ale nejedná se o menstruaci v pravém slova smyslu.

Jedná se o tak zvanou pseudomenstruaci, ke které dochází v důsledku poklesu hormonální hladiny a která je tedy pro ženské tělo naprosto neužitečná. Na rozdíl od skutečné menstruace při ní totiž nedochází k žádné očistě fyzické, natož mentální.

Při skutečné menstruaci ženino tělo opouští neoplodněné vajíčko, ale hlavně vše nepotřebné, co se za uplynulý měsíc nashromáždilo v děloze.

Děloha, která je srdcem ženství, se tak očistí, omládne a je připravena, čistá a svěží, vstoupit do nového lunárního cyklu. Je pochopitelné, že se žena v průběhu menstruace cítí unavena.

Vždyť tělo pracuje na plné obrátky, aby se očistilo jak na fyzické, tak na mentální úrovni. Podle tradiční čínské medicíny je menstruace silně spojena s našimi játry a tedy i naším hněvem, který s játry souvisí.

A tak s prvním dnem menstruace odchází nejen neoplodněné vajíčko, ale i všechen hněv a negativní emoce, které se v ženě nahromadily.

Důvod, proč se ženy tak snadno vzdávají své menstruace, je asi celkově negativní postoj, který k ní společnost chová. Menstruace se bere jako něco omezujícího; něco, o čem je nevhodné mluvit; něco, za co je třeba se spíše stydět.

A přitom právě z menstruace si žena může udělat krásný rituál.

Pokud se naučí vnímat, že toto období patří jen jí, že má právo se v tomto období hýčkat, rozmazlovat, naučí se zvolnit své tempo a vnímat očistný proces, který v jejím těle probíhá, pak brzo vycítí, že menstruace není její nepřítel, ale naopak spojenec číslo jedna.

V některých domorodých kmenech v Jižní Americe dodnes existují takzvané lunární chýše. Ženy, které v danou chvíli menstruují, se do ní na 4 dny odeberou a v chýši se věnují jen samy sobě.

Meditují, zpívají, sdílejí své naděje a sny s ostatními ženami, hýčkají své tělo, aby se po skončení menstruace vrátily plné síly a energie do běžného života.

Možná, že kdyby i v naší společnosti existovaly podobné „lunární chýše“ a vzájemná podpora žen při menstruaci, pak by ženy dokázaly mnohem lépe ocenit dary, které jim přináší…

Zkuste si doma udělat malý experiment. Zeptejte se svého manžela či partnera, zda by v případě, že by na trhu existovala hormonální antikoncepce pro muže, která by je učinila dočasně neplodnými, zda by takovou antikoncepci byli ochotni užívat.

U většiny z nich se na tváři pravděpodobně objeví neskrývaný úlek, ba přímo zděšení, následované zklidněním poté, co si uvědomí, že nic takového na trhu neexistuje.

Muži jsou na svou plodnost náležitě hrdí a na užívání čehokoli (snad kromě slivovice) si také moc nepotrpí.

Bohužel antikoncepci užívají stejně, ať si toho jsou vědomi či nikoli. A to dokonce tu pro ženy. Čističky odpadních vod nejsou v současné době schopny z vody vyloučit zbytky hormonální antikoncepce, která se do ní dostává z moči žen.

V našich vodách se tak nachází stále méně a méně rybích samečků, přičemž v samčí populaci žab se začínají objevovat jedinci, kterým rostou vaječníky. Čeští muži na tom zatím nejsou tak špatně jako žabáci, takže o vlivu ženské antikoncepce na jejich zdraví lze usuzovat pouze zprostředkovaně.

Nicméně klesající plodnost mužů, rostoucí výskyt rakoviny prostaty a v neposlední řadě počet mužů na ulici, kteří chodí v upnutých růžových tričkách a v koupelně mají víc kosmetických přípravků než jejich partnerka, je alarmující .

Mým cílem nebylo soudit ani odsoudit hormonální antikoncepci. Pouze se domnívám, že pokud žena činí jakékoli rozhodnutí, které se týká jejího těla a její duše, měla by k tomu mít všechny dostupné informace.

Protože pouze v tom případě je její volba opravdu svobodná.

A tak, ať už se milé dámy, drahé Bohyně plodnosti, rozhodnete pro hormonální antikoncepci či nikoli, mějte vždy na paměti, že příroda stvořila Vaše tělo, se vším co k němu patří, jako dokonalé a krásné…

ZDROJ:

http://www.spokojenyzivot.cz/news/zlodej-jmenem-hormonalni-antikoncepce/

Mýty a pravda

Antikoncepce je dnes něco naprosto přirozeného a samozřejmého, a přece je obestřena spoustou mýtů.

Povědomí mnoha žen o vlastním těle, menstruaci, plodných dnech, vlivu hormonů a škále možností antikoncepce je skoro stejné jako povědomí jejich babiček někdy před půl stoletím.

Budete-li pokračovat ve čtení, pokusíme se vyvrátit nejčastější a nejzatvrzelejší omyly, které se o antikoncepci tradují. A třeba mezi těmi mýty překvapeně najdete i ten svůj.

Doufáme, že vám následující řádky budou k užitku, a že si po jejich přečtení budete moci zodpovědně říct: Antikoncepce je moje rozhodnutí.

Není to pravda. Přesvědčení, že menstruační krvácení je vlastně čištění těla, při kterém se měsíc co měsíc z dělohy vyplavují bakterie nebo mrtvé buňky, je mýtus zakořeněný opravdu velmi pevně. Pravda je ale jiná. Z lékařského hlediska není každoměsíční krvácení nic přínosného.

Není tedy pravda, že by vám jakkoli škodilo, bude-li vaše menstruace v důsledku používání hormonální antikoncepce kratší nebo slabší. Zajímavé je i to, že ženy nikdy v historii nezažívaly tolik menstruací jako dnes – tedy až čtyři sta padesát za život! Mohla za to četná těhotenství a dlouhá období kojení.

A tak se dokonce nabízí otázka – není vlastně nemenstruovat přirozenější než menstruovat?

Není to pravda. Tenhle názor je stejně rozšířený jako zastaralý a nepravdivý. Mnohé ženy jsou skálopevně přesvědčeny, že antikoncepční pilulky musejí pravidelně na pár měsíců vysadit, aby se tělo mohlo „zotavit“ z hormonů, které kombinované pilulky obsahují.

Zajímavé:  Přírodní Léčba Při Nachlazení?

A protože tomu věří, skutečně to i dělají a vůbec si tím nepomáhají. Pravda je totiž taková, že k vysazování pilulek není absolutně žádný důvod, že to dokonce může být škodlivé.

Na úplném začátku užívání kombinovaných pilulek totiž existuje jisté riziko trombózy, které se časem významně snižuje. Jsou-li tedy pilulky pravidelně vysazovány, zvýšené riziko trombózy se opakovaně vrací vždycky s novým začátkem užívání.

A ještě jeden fakt: přestávky v užívání pilulek nezvyšují ani šanci otěhotnět, protože doba, po kterou je užíváte, na to nemá žádný vliv.

Pouhá polopravda. Některé hormonální metody opravdu nejsou pro kojící matky vhodné, přípravky s obsahem estrogenů by se užívat neměly, protože estrogen by mohl ovlivnit tvorbu mléka.

Naproti tomu progestiny, zejména pak ty, které mají „místní“ účinky například ve formě hormonálních nitroděložních systémů, objem a složení mléka žádným způsobem neovlivňují.

Kojící ženy mohou také bez obav využívat tříměsíční injekce, hormonální implantáty a pilulky obsahující pouze progestin. Tak jako tak je ale dobré poradit se o nejvhodnější formě se svým gynekologem.

Naprostá nepravda. Věřit něčemu takovému je nejspolehlivější cesta k nechtěnému otěhotnění.

Neužívat antikoncepci během menstruace znamená nebezpečně si zahrávat, protože k oplodnění bezesporu dojít může! Délka menstruačního cyklu se totiž u každé ženy liší a pohybuje se v rozmezí 21 až 35 dnů.

K ovulaci dochází téměř vždy asi dva týdny před začátkem menstruace, tedy mezi 7. a 21. dnem cyklu. Vzhledem k tomu, že životnost spermie je (doslova) nepředvídatelná, nechráněný pohlavní styk může vést k otěhotnění od prvního dne periody.

Navíc některé ženy špatně vyhodnotí krvácení mezi menstruacemi, domnívají se, že menstruují, a jsou tedy „přirozeně chráněny“ – což, jak už víme, je dvojitý omyl. Prostě a jasně – nechcete-li otěhotnět, musíte antikoncepci užívat pravidelně.

Není to pravda. Jako metodu volby je možno nitroděložní systémy doporučit většině žen požadujících dlouhodobou vratnou metodu antikoncepce, a to včetně žen, které dosud nerodily a žen po císařském řezu.

Pokud je nevhodné užívat pilulky nebo jiné metody (například kvůli nesnášenlivosti estrogenu), mohou být hormonální nitroděložní systémy dobrou alternativou.

Mají totiž vysokou účinnost v prevenci těhotenství, zcela odpadá nutnost každý den pamatovat na aplikaci, i menstruace je obvykle slabší, a tudíž i méně bolestivá. A jak je to s možností otěhotnět? I o tom panují zažité mýty.

Nitroděložní tělísko lze kdykoli odstranit a už příští měsíc můžete otěhotnět! I tady ale platí – zajděte za svým gynekologem a poraďte se, je-li hormonální nitroděložní antikoncepce právě pro vás to nejlepší řešení.

Není to pravda. Ano, křeče v břiše, bolest hlavy a zad, napětí v prsou, změny nálady nebo nevolnost – menstruace je pro mnohou ženu vážně utrpení. Ale je to opravdu nutné? Pokud máte podobné potíže, určitě zajděte za svým gynekologem, který vás vyšetří a poradí vám, jaké jsou možnosti úlevy od bolestí.

Každopádně je fakt, že i tady může antikoncepce výrazně pomoci. Menstruace je při užívání některých metod, například pilulek nebo hormonálního nitroděložního systému, slabší, a tudíž méně bolestivá. Je to způsobeno především potlačením růstu děložní sliznice.

A nejde jen o snížení bolesti – je tu méně omezení, například v souvislosti s dovolenou, cvičením nebo pohlavním stykem.

Naprostá nepravda. Strašení měděnými nitroděložními tělísky či kovovými spirálami se škodlivými účinky je opravdu nesmyslné. Ano, účinnost spirály je opravdu založena na iontech mědi, která narušuje pohyblivost spermií. Sliznice dělohy je krom toho pozměněna mírnou pseudozánětlivou reakcí, která zabrání usazení oplodněného vajíčka.

Dnes už ale existuje moderní alternativa měděného tělíska, a to ve formě hormonálního nitroděložního systému, který se sice podobně jmenuje, ale mechanizmus jeho účinku je jiný. Gynekolog zavede malé tělísko ve tvaru „T“, vyrobené z pružného plastu.

Tělísko obsahuje hormonální rezervoár, který postupně, po dobu několika let (podle typu) uvolňuje velmi malé množství hormonu, které navíc působí převážně lokálně, tj. přímo v děložní dutině. Hlen v děložním hrdle v důsledku toho zhoustne a chrání před proniknutím spermií. Děložní sliznice rovněž zeslábne, což zabrání usazení oplodněného vajíčka.

Vzhledem k tomu, že hormon působí spíše místně v děloze než přes krevní řečiště, obvykle se zachová přirozený menstruační cyklus s nepatrným působením na hormonální rovnováhu.

Naprostá nepravda. Tenhle mýtus už se opravdu přibližuje povídačkám o tom, že děti nosí čáp a že nejlepší antikoncepce je prášek (mezi koleny). Ano, kojení opravdu poněkud potlačuje ovulaci. Potlačuje, nikoli likviduje! Ovulaci kojící matky můžeme s jistotou zjistit až zpětně, tedy až tehdy, když zase začne menstruovat.

A ve chvíli, kdy se dítě začne přikrmovat a k mateřskému mléku se tedy přidává i jiná potrava, pravděpodobnost opětovného zahájení ovulace a návratu k plné plodnosti se výrazně zvýší – přestože matka i nadále kojí. Pokud tedy nechcete riskovat, měla byste antikoncepci užívat i během kojení.

Váš gynekolog vám spolehlivě poradí, které metody antikoncepce jsou pro vás v době kojení nejvhodnější.

Úplný nesmysl. Moderní metody dlouhodobé antikoncepce, kam patří podkožní implantáty (v ČR nejsou registrovány) a nitroděložní tělíska (ať už hormonální nebo nehormonální), dnes v běžné či typické populaci pilulky, co se týče například účinnosti kontroly před nechtěným otěhotněním, předběhly.

Není to pravda. Při užívání hormonální antikoncepce se utlumí činnost vaječníků, které následkem toho přestanou vyrábět své přirozené hormony.

V těle jsou tedy dál produkovány hormony jako dosud, jen z jiného zdroje. Jsou sice syntetické, je ale třeba vědět, že jsou těm přirozeným velmi příbuzné.

Jejich účinnost je navíc velmi vysoká, a tak je možné dávky hormonů dokonce oproti „normálnímu“ stavu organizmu ještě snížit.

Úplný nesmysl. Tampon není prostředkem ochrany před početím a nechrání před otěhotněním. Spermie mají svůj cíl, jsou vytrvalé a cestu si najdou.

Naprostá nepravda. Spermie vydrží hodně a horká voda jim rozhodně nijak neublíží.

To je samozřejmě nepravda – bez dalšího komentáře.

Co se stane s tělem, když žena přestane brát hormonální antikoncepci

21. 03. 2021 | Doba čtení 5 minut

Pokud se rozhodnete vysadit hormonální antikoncepci, počítejte s určitými změnami, které vás v prvních dnech mohou rozhodit. Tělo se totiž snaží dostat do svého normálního módu. Na co se připravit?

1. Partnerské problémy

Asi nejvíce diskutované téma napříč internetem je změna pohledu na partnera. Ženy se svěřují, že jim muž přestal vonět nebo se jim už nelíbí. Bohužel, hormonální antikoncepce (zkráceně HAK) má takovou moc, že opravdu dokáže ovlivnit výběr partnera.

Po jejím vysazení se může stát, že žena začne preferovat jiné muže, než svého dosavadního partnera. Obecně je dokázáno, že ženy, které HAK neužívají, preferují spíše maskulinní typy po celou dobu cyklu. Oproti tomu ženy užívající hormonální antikoncepci preferují spíše typy femininní.

„To, že umělé hormony ženám zkreslují jejich preference a žena si podvědomě vybírá pro sebe nevhodného partnera, je pravdivé, ale nemusí to vždy nutně znamenat rozchod či rozvod páru. Atraktivita je pouze jedním z mechanismů výběru partnera.

Pokud jsou dva spolu spokojeni, nemusí HAK do vztahu nijak zasahovat,“ píše ve své práci Vliv hormonální antikoncepce na partnerský vztah Barbora Maňásková. (Zdroj: dspace5.zcu.cz)

2. Nepravidelný cyklus

Je dobré zmínit, že každá žena je jiná a také její fyziologické reakce na vysazení HAK se mohou lišit. Lékaři ale upozorňují, že pokud žena užívala antikoncepci dlouhé roky, může počítat s tím, že jejímu menstruačnímu cyklu může trvat několik měsíců, než se ustálí.

Hormonální antikoncepce je velmi vítaným společníkem při kontrolovaném početí. Po jejím vysazení se ale naše tělo musí znovu adaptovat. Zdroj: profimedia.cz

Pokud tedy plánujete miminko, nebuďte z toho ve stresu. Alarmující je, pokud se cyklus nevrátí do normálu do pěti měsíců. Poté raději navštivte svého gynekologa.

3. PMS a problémová menstruace

Často ženy začnou brát HAK, aby zmírnily bolestivou menstruaci nebo nesnesitelné migrény doprovázející premenstruační syndrom (PMS). Je možné, že se vám problémy vrátí, někdy i v silnější podobě.

Existují však bylinky, které nepříjemné pocity probíhající týden před začátkem menstruace potlačí. Patří mezi ně kontryhel, který v podobě každodenního popíjení čaje srovnává cyklus a zmírňuje PMS i bolestivou menstruaci.

Podobně uklidňující účinek má třezalka tečkovaná, mateří kašička, výtažek z jetele, řebříček nebo ploštičník. (Zdroj: www.bezhladoveni.cz)

Počítejte s tím, že také budete trpět častějšími změnami nálad nebo se vám zvýší citlivost prsou. Svědčí to o tom, že si tělo tvoří vlastní estrogen.

4. Kolísání váhy

Než se hormony dostanou do normální hladiny, je možné, že vám bude kolísat váha. Může za to především zadržování vody v důsledku nadýmání a PMS. V průběhu času by se však vše mělo dostat do normálu. Stravujte se zdravě s dostatkem zeleniny a ovoce a nezapomínejte také na pravidelné cvičení.

5. Výrazná ovulace

Antikoncepce prakticky pozastavuje ovulaci. Po jejím vysazení může být první uvolňování vajíčka mírně nepříjemné. Můžete cítit tlak na jedné straně pánve. Není to však nic zdraví škodlivého. Stačí si na chvíli lehnout, nahřát si polštářek a relaxovat, než křeče zmizí.

Zajímavé:  Chirurgická Léčba V Onkologii?

6. Změna libida

Po vysazení hormonální antikoncepce na vás budou plně útočit hormony v rámci ženského cyklu. Počítejte s tím, že se z vás mohou stát dračice vyžadující mnohem častější intimní chvilky. Pokud chcete stále zabránit početí, nastudujte si jiné typy nehormonální antikoncepce. 

7. Návrat akné a ochlupení

To, co děsilo ženy v pubertě, se může vrátit jako bumerang. Ano, řeč je o akné. Zaměřte se tedy na pravidelnou péči o pleť. Zvážit také můžete návštěvu kosmetičky či dermatologa.

Ti by vám měli navrhnout nehormonální řešení problému s akné. Se zvýšenou tvorbou androgenních hormonů také souvisí růst ochlupení. Holicí strojek tak pravděpodobně budete muset vytáhnout častěji.

(Zdroj: www.webmd.com)

BONUS – rady bylinkářky – co pomáhá?

Bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná upozorňuje, že antikoncepce může způsobit zaplísnění organismu, s čímž jde ruku v ruce nepravidelná menstruace.

Doporučuje proto tinktury z pupenů břízy, pýru, dubu či jasanu. Pomůže také užívání česneku nebo penízovky.

Pokud potřebujete stimulovat ženský hormon, kupte si ptačí jeřáb, lékořici, anděliku, maliník nebo měsíček. (Zdroj: www.byliny-nadeje.cz)

Kdy se mi po vysazení hormonální antikoncepce navrátí zdravé cykly?

Věděla jste, že může trvat 3-6 měsíců, než se z organismu ženy vyloučí zbytkové látky hormonální antikoncepce?

Hormonální antikoncepce nejsou neškodné lentilky. Pod jejich vlivem dochází k zábraně uvolnění vajíčka, ke změně pohyblivosti vejcovodů, ke změnám děložní sliznice, změně děložního hlenu a mnoho dalšího. Tělo potřebuje logicky nějaký čas na to, aby se vše opět harmonizovalo a uvedlo zpět do rovnováhy.

Za svou praxi jsem se setkala se ženami, které užívaly antikoncepci 10 let a více, a hned po jejím vysazení se objevily zdravé menstruační cykly a s nimi i velká šance na otěhotnění.

Jsou však také ženy, které hormonální antikoncepci užívaly pouze pár měsíců, a celý jejich menstruační cyklus byl na dlouhou dobu rozhozen.

Nechci tedy rozhodně říci, že pokud jste antikoncepci užívala delší dobu, budete mít zaručeně anovulační cykly a nulové šance na otěhotnění. To určitě ne. Avšak riziko je bohužel poměrně vyšší.

Podle zahraničních studií trvá průměrně 8 cyklů, než dojde k jejich úpravě, ovulace se opět navrátí a luteální fáze je dostatečně dlouhá na to, aby měl počatý zárodek dostatek času na uhnízdění.

Pokud po vysazení hormonální antikoncepce pravidelně krvácím, je to známka zdravého cyklu?

Pokud krvácení probíhá, ještě není úplně vyhráno. Pokud po cca 28 dnech krvácíte, automaticky neznamená, že menstruační cyklus je zdravý a můžete otěhotnět! K tomu, aby žena byla plodná a zdravá, nepotřebuje, aby krvácela.

Potřebuje, aby krvácení předcházela OVULACE. Pokud ovulace nepředchází krvácení, nejedná se o krvácení „menstruační“! Pokud tedy žena pravidelně krvácí, ale neovuluje, k otěhotnění dojít i tak nemůže.

Co tedy dál?

Doporučuji vydat se již jen PŘIROZENOU CESTOU. Pokud budete řešit svůj rozhozený menstruační cyklus jinými hormonálními léky, nic tím nevyřešíte.

Nedejte se přemluvit k užívání hormonálních stimulací, či injekcí. Situace se pouze zhorší (možná se ovulace objeví dříve, avšak Vaše zdraví může být dalšími hormonálními dávkami velmi poškozeno).

 Vaše tělo potřebuje jedině čas a Vaši pozornost.

  • Pokud zjistíte jakékoliv vychýlení ve Vašem mensturačním cyklu, můžete svému tělu pomoci urychlit proces regenerace.
  • Můžete zvolit vhodné a kvalitní potravinové doplňky, věnovat mu kvalitní jídlo, dostatek pohybu, ale i odpočinku, kvalitní spánek, SVOU POZORNOST.
  • Pokud chcete zjistit, ZDA a KDY u Vás ovulace probíhá, zda je Váš menstruační cyklus zdravý, jaké konkrétní potravinové doplňky zvolit, abyste podpořila ovulaci, prodloužila luteální fázi, ozdravěla děložní sliznici a urychlila celý proces regenerace, jsem tady pro Vás!

Vaše tělo je domovem pro Vaši duši. A jednou bude i domovem pro Vaše miminko. Starejte se proto o něj s láskou a vděčností. Vytvořte v něm pro Vaše budoucí miminko zdravé, nadýchané hnízdečko, kde se bude krásně vyvíjet a růst.

Hana Přikrylová

www.ditevitano.cz

www.antikoncepcejinak.cz

O antikoncepci – PharmDr. Margit Slimáková

Kdo rozhoduje o antikoncepci?  Zjednodušeně lze říci, že muži rozhodují a užívají si, zatímco ženy užívají pilulky a nesou důsledky tohoto užívání.

Sexualita a láska

Je možné lidskou sexualitu zjednodušit na možnost neomezené přístupnosti ženy, jakou dnešní hormonální antikoncepce nabízí? Podle informací z tisku, všudypřítomných reklam farmaceutických firem na pilulky a podle množství uživatelek hormonální antikoncepce (HA) se zdá, že ano.

Je ale tento princip základem lásky? Většina z nás bude souhlasit s tvrzením, že láska mezi partnery znamená i vzájemný respekt a úctu.

Proč však v tomto případě více mužů hlouběji neuvažuje o vlivu hormonální antikoncepce na organismus jejich partnerky? Proč se většina upokojí reklamními informacemi farmaceutických firem, že přirozený ženský cyklus není nutností a pilulky lze bez problémů užívat dlouhodobě? Skutečnost je však jiná.

Jak vypadá realita?

V podstatě neexistují dlouhodobé studie sledující a srovnávající celkový zdravotní stav (včetně psychické pohody) žen užívajících HA a žen s přirozeným cyklem. V současnosti se na mnohých z nás nebo na našich dcerách v praxi zkouší podávání HA často už od 15 let věku.

I přes to, že teprve nedávno byla předčasně ukončena studie sledující tisíce žen užívajících HRT (hormon replacement therapy) v menopauze, kvůli statisticky významnému množství závažných negativních účinků podávaných pohlavních hormonů málokdo zvažuje, zda dlouhodobé podávání pohlavních hormonů formou antikoncepce nemůže také významně negativně ovlivnit zdraví ženy.

„Užívání jakékoli kombinované hormonální antikoncepce představuje určitá rizika, která mohou vést k invaliditě nebo mít i smrtelné následky.“  Citace ze stránek farmaceutické společnosti vyrábějící HA.

Pilulky se i přesto dnes v mnohých gynekologických ordinacích předepisují pro zlepšení pleti, běžně se doporučují dospívajícím dívkám i bez vědomí jejich maminek, nabízejí se jako řešení nepravidelného cyklu …

Pilulky však ve skutečnosti potlačují přirozený ženský cyklus a pravidelné krvácení je pouze uměle nastavené prostřednictvím vysazení účinné látky, jenž s ženskou přirozeností nemá nic společného.

Je jen rozhodnutím výrobců, jestli nastaví „interval menstruace“ na 28 dnů, 3 měsíce anebo jestli ji zcela zruší.

Pilulky potlačují přirozené krvácení a významně zasahují i do tvorby mnohých, organismu vlastních hormonů a do hormonální rovnováhy organismu.

Přirozený lunární ženský cyklus je řízen propojeným působením čtyř hormonů: FSH, LH, estrogenu a progesteronu, uvolňovaných ze čtyř orgánů: hypothalamu, hypofýzy, vaječníků a dělohy. Podle východních učení odpovídá hypothalamus šesté čakře, tj. třetímu oku.

V době zahájení menstruace dosahuje uvolňování hormonů hypothalamu vrcholu a puberta takto může být chápana i jako doba „otevření třetího oka poznání“. Otázkou je, do jaké míry hormonální změny, k nimž v přirozeném ženském cyklu dochází, ovlivňují schopnost ženského vnímání a emocionální život ženy.

Joan Borysenko, Ph.

D, zakladatelka Mind and Body Clinic v USA a autorka knihy Womens Book of Life, navrhuje vnímat změny spojené s ženským cyklem nikoli jako příšernou nemoc označovanou názvem premenstruační syndrom, ale jako přirozenou potřebu  organismu po zklidnění a naladění se na svůj vnitřní život i na přírodu a dále potřebu  otevřít  se většímu poznání.

Proč je ženský cyklus důležitý? Chápeme důležitost cyklů v přírodě, např. cyklické střídání slunce a měsíce, dne a noci, měsíce v 28denních cyklech, cyklus roku v jednotlivých měsících a ročních sezonách, cyklus moře ve střídajících se přílivech a odlivech.

Cyklus vyjadřuje změnu i rovnováhu. Tlukot srdce, střídání nádechu a výdechu, spánkový rytmus, stejně jako i příjem jídla jsou projevy rytmických cyklů našeho organismu. V souvislosti s těmito cykly se mění i hladiny hormonů.

Hladina kortizolu je nejvyšší ráno, v noci vzrůstá hladina růstového hormonu, melatonin je uvolňován v závislosti na množství světla. Hladiny ženských pohlavních hormonů se střídají v měsíčních cyklech charakteristických pro každou ženu.

Pravidelnost tohoto cyklu je odrazem přirozeného souladu organismu s rytmem přírody. Cykly dovolují našemu tělu pohyb, změnu i přizpůsobení se.

Menstruace, stejně jako premenstruační syndrom či menopauza nejsou nemoci.  Jde však o závažné mezníky v ženském životě, kterých podle mého názoru zneužil medicínský a farmaceutický průmysl, a tak je mnoho žen dnes místo příležitosti k poznání a vnímání vlastního těla vnímá jako nepříjemné projevy, jenž je třeba léčit.

Složení a variabilita hormonů je u jednotlivců obou pohlaví vysoce individuální a vyjadřuje konkrétní osobnost. Hormonální hladiny se liší stejně jako ostatní biologické parametry každého z nás. Je z tohoto pohledu v pořádku, když miliony žen dlouhodobě užívají stejné pilulky se silně účinnými drogami?

Regina Stolzenberg, autorka, socioložka, spisovatelka a mluvčí zastřešující svaz německých gynekologických center uvádí, že dlouhodobé účinky trvalého užívání pilulky na metabolismus zdaleka nejsou prozkoumané. Ženy, které je pravidelně užívají, by měly vědět, že se tak dobrovolně účastní rozsáhlé, novodobé klinické studie s nejistým koncem.

Každý z klasických léků má nežádoucí účinky, popisované v příbalových letácích,
u velké většiny léků se navíc na další nežádoucí účinky přijde až po jejich oficiálním schválení a „zkoušení“ na běžných pacientech v praxi.

Opakovaně tak dochází ke stahování léků z důvodů nově zjištěných závažných nežádoucích účinků a opakovaně jsou léky, průměrně po 5 letech, nahrazovány novějšími variantami s „méně nežádoucími účinky“, alespoň do doby, než se opět objeví nový lék.

Podle některých propagátorů HA můžeme z praktického hlediska nežádoucí účinky HA rozdělit na závažné a nezávažné. Mezi závažné patří např. komplikace týkající se oběhového systému. Všechny ostatní nezávažné nežádoucí účinky jako váhový přírůstek, změny nálad, bolesti hlavy, žaludeční potíže a jiné jsou podle takovýchto autorů jen nepříjemnostmi.

  • Pouhý výběr z nežádoucích účinků příbalového letáku HA: hluboká žilní trombóza, plicní embolie, srdeční infarkt, neprůchodnost nebo prasknutí mozkových cév, nepravidelné krvácení nebo špinění, napětí v prsou, nevolnost, urychlení tvorby žlučových kamenů, projevy chronického zánětu žlučníku a zánětu tračníku, možná souvislost mezi dlouhodobým užíváním hormonální antikoncepce a nádory jater, hnědavé nebo tmavě hnědé skvrny v obličeji, nadměrné ochlupení, projevy drobného vlásečnicového krvácení v podkoží, bolesti hlavy, migréna nebo deprese, změny tělesné hmotnosti nebo příznaky zadržování tekutin v těle, narušení ledvinových funkcí, změny chuti k jídlu a libida…
  • Podle Christine Hitchcock z Centra pro výzkum ovulace a menstruačního cyklu (CeMCOR, Centre for Menstrual Cycle and Ovulation Research) mohou kampaň propagující antikoncepci s naprostým vynecháním krvácení a označováním cyklu jako něco nepříjemného, zbytečného až nezdravého, i zprávy o nezbytnosti kontrolovat přirozené ženské funkce vést zejména u mladých žen k negativnímu  body image.
  • Freud, Hornez, Deutsch a další psychoanalytikové rozdílným způsobem interpretovali ženské menstruačí potíže (včetně negativního vnímání menstruace) jako potíže se samotnou ženskou identitou.
  • Patrik Holford, zakladatel Institutu pro optimální výživu a vůdčí výživový expert z  Velké Británie, říká, že HA je spojena s příliš mnoha zdravotními riziky a jednoznačně doporučuje přirozené plánování početí vycházející z vyhodnocování teplotních změn.
Zajímavé:  Bolest V Levém Podbřišku Příznaky Těhotenství?

Podle autorů Elsona Haase, zakladatele centra preventivní medicíny v Kalifornii a Buck Levina, profesora výživy Bastyr Univerzity, je HA tou nejúčinnější, ale i nejriskantnější  formou antikoncepce.

K nárůstu hmotnosti, výkyvům nálad, oběhovým a gastrointestinálním potížím se přidávají i rizika narušení rovnováhy jednotlivých živin. Ženám užívajícím HA doporučuji suplementaci vitaminy B6, B12, E, C, kyselinou listovou a zinkem.

Z důvodů zvýšené zátěže jater, která léky před jejich vyloučením z těla odbourávají, doporučují všem uživatelkám HA dlouhodobou, játra šetřící stravu.

Konkrétně to znamená maximální omezení až vyloučení konzumace alkoholu a jiných drog, pesticidů a prezervancií v potravinách, vyloučení smažených jídel, snížení příjmu jednoduchých cukrů a průmyslově upravovaných potravin celkově.

Jiné možnosti

Není naprosto logické, že jakékoliv umělé dodávání vysoce účinných hormonů bude zásadně ovlivňovat psychický stav ženy? Proč velká část mužů hlouběji nepřemýšlí o uvedených tématech? Proč ženy důrazněji nenadnesou otázku plánování dětí a důsledněji netrvají na společném řešení takto důležité kapitoly jejich života?

Jedná se o neznalost rizik, nejistotu nebo jen slepou důvěru v doporučení lékaře?

Řešení mi připomíná pštrosí hlavu v písku: žena důvěřuje gynekologovi, i když pravděpodobně ví či tuší, že lékař získává  informace o antikoncepci  přímo od farmaceutických firem, tedy od výrobců a prodejců a navíc (v případě mužského lékaře) ji nikdy sám užívat nebude. Muž důvěřuje ženě, ta za něj vše vyřídila a muž účinky HA na svém těle nepocítí.

Omlouvám se mužům, které jsem neprávem napadla. Vím, že i zodpovědných partnerů je celá řada.

Dokonce znám  muže, který v okamžiku, kdy jeho žena trpěla nežádoucími účinky užívání HA, dal dohromady skupinu lékařů, techniků a designerů, s nimiž  vytvořil přístroje vypočítávající z bazální, v ústech měřené teploty a statisíců naprogramovaných teplotních křivek vysoce účinnou antikoncepci i pomoc pro neplodné páry. Tyto minipočítače se  prodávají už 20 let po celém světě a jejich spolehlivost je srovnatelná s HA

(Viz  http://www.naturcomp.cz/interview/ )

K sepsání této úvahy mě přivedla děsivá statistika  —  vysoký počet uživatelek HA v ČR a stále se snižující věk, kdy dívky HA začínají užívat.

Proč nejsou upřednostňovány metody vycházející z přirozeného ženského cyklu, z výpočtů plodných a neplodných dnů? V ČR podle Sexuologického ústavu  používají pouhá 3 % párů výpočet plodných a neplodných dnů k ochraně před neplánovaným početím, zatímco uživatelek HA je 48 % a v samotné Praze až přes 70 %.

Podle mne tato čísla jasně odrážejí preference gynekologů. Naprostá většina lékařů upřednostňuje medikamentózní řešení, a to nejen pro nemocné, ale i pro naprosto zdravé jedince, jak tomu u antikoncepce je.

Je pravdou, že mediální masáž farmaceutických firem je vysoce účinná a informovanost o jakýchkoliv přirozených možnostech v tomto informačním moři zcela zaniká. Takto většina lékařů ani neví o přirozených a přitom spolehlivých nehormonálních možnostech.

Přirozené plánování rodiny přitom umožňuje ženě lépe vnímat svůj organismus i rozvinout větší respekt k vlastnímu tělu. Mnohé páry řadí přirozené plánování rodiny mezi prostředky napomáhající budování vztahu, protože podmínkou je dobrá komunikace mezi partnery. Pomáhá v zapojení muže do plánování početí namísto pouhého přenechání kompletní zodpovědnosti na partnerce.

Kontrola početí vycházející z metody plodných a neplodných dnů znamená střídání období vhodných pro intimní styk s obdobími abstinence. Podle tradiční čínské medicíny takováto pravidelná sexuální abstinence vede k šetření mužské vitální síly a je doporučovaná. Přirozené plánování rodiny prospívá ženě, muži i oběma jako páru. Je šetrné k našemu organismu i přírodě.

Antikoncepce aneb jak jsem ztratila menstruaci

V 17 letech, jsem si vyzvedla první platíčko malých antikoncepčních pilulek a brala je s dobrým pocitem, že mě chrání jak před početím, tak před rakovinou, jak se tenkrát podle nějakého výzkumu říkalo.

 Dneska nechápu, že mi jen tato informace stačila. Ale na druhou stranu, byla tady tenkrát ještě totalita a neexistoval internet. Nezbylo nám než spoléhat na to, co řekne lékař.

 Tenkrát jsem jim ještě plně věřila.

Antikoncepci jsem pravidelně zobala asi 6 let s tím, že každý rok jsem musela antikoncepci na 2 měsíce vysadit, aby si tělo trochu odpočinulo. V mezičase se udělaly jaterní testy, protože už tenkrát se vědělo, že pilulky dost zatěžují játra. Je pravda, že tenkrát byla antikoncepce o hodně silnější než jakou máme dnes a existoval jen jeden druh.

Po revoluci se s různými druhy antikoncepce roztrhl pytel a najednou se z ní stala tak běžná věc, že spíše ten, kdo jí nebral, byl divný. Vždyť kromě ochrany před početím dělala antikoncepce lepší pleť a bezbolestnou menstruaci, která se dala podle potřeby posouvat nebo úplně vynechat, prostě jak člověk potřeboval.

Jenže po revoluci k nám také přišly zajímavé knížky o dietách, o zdraví, o souvislostech mezi tělem a stravou a mě naprosto mě pohltily. Vyrojili se různí léčitelé a já jednoho, který mimochodem ordinuje dodnes, tenkrát také navštívila. Díval se mi dlouze do očí, odkud zjistil stav mých orgánů a zeptal se i na antikoncepci.

Hrozně jsem se divila, jak razantně mi ji doporučil vysadit. Konzultovala jsem to tenkrát s přítelem, který nebyl proti, a tak jsem ji po letech přestala brát. Jenže tentokrát po vysazení antikoncepce prostě menstruace vůbec nepřišla. Šla jsem na radu ke své doktorce a ta mi rovnou na místě píchla nějaké hormony, po kterých se menstruace zase dostavila.

Jenže další měsíc opět nic. Tak následovala další injekce, kde jsem dostala doporučení na vyšetření do nemocnice. Tam mě důkladně prohlédli, kromě malé dělohy nic zásadního nenašli a domů jsem odcházela s receptem na dvoje hormonální léky. Nikdo se mě na nic neptal, mi nic nevysvětloval, nezkoumal souvislosti a neupozornil na vedlejší účinky léku.

Prostě jsem ztratila menstruaci a oni mi jako řešení  dali umělé hormony, které mi jí každý měsíc vyvolají.

Léky jsem si ještě v lékárně vyzvedla, ale také jsem si důkladně poprvé  životě přečetla příbalový leták. A nestačila jsem se divit, co už tam tenkrát bylo napsáno.

I když jsem byla mladá (23 let) a totálně tenkrát nesebevědomá, jisto jistě jsem věděla, že tohle si do svého těla nedám.

V mém rozhodnutí mě podpořila i návštěva u léčitele, který byl hlavně přes bylinky a veškeré léky nesnášel.

Na příští kontrole jsem dokázala říct primářce, že moc děkuji, ale že ty léky rozhodně brát nebudu a postavila jsem jí ty čtyři krabičky na stůl. Nikdy nezapomenu na to, jak na mě tenkrát křičela, že jsem nezodpovědná, že bez léků se mi menstruace nikdy nevrátí a nikdy nebudu moct mít děti.

Kupodivu už tenkrát jsem jí to prostě nevěřila a za svým rozhodnutím jsem si stála. Navíc jsem ve svých 23 letech byla ještě hodně nezralá. Což dnes, díky D. Lužné už chápu, protože vím, že antikoncepce zastaví duševní vývoj. Já byla zaseknutá někdy na svých 17 letech, kdy jsem ji začala brát.

A tak jsem nemenstruovala rok, ani další rok a byla jsem kupodivu úplně v pohodě. Vůbec jsem to nijak zásadně neřešila, dítě jsem ještě nechtěla, a tak mi bylo jedno, kdy se mi menstruace vrátí.

Instinktivně jsem ale věřila, že to jednou zase bude v pořádku. Studovala jsem knížky o zdraví, zkoušela na sobě různé diety a očistné kúry a snažila se tenkrát jíst co nejzdravěji.

Po více než dvou letech, zrovna po nějaké česnekové kúře jsem menstruaci zase dostala. A od té doby mi šlapala jako hodinky.

Pátrala jsem proč jsem menstruaci několik let vůbec neměla. Tělo si díky umělým hormonům omezilo vlastní výrobu a když pak nebyly uměle dodávány, menstruace se nemohla spustit.

Kdybych si menstruaci „léčila“ podáváním dalších hormonů, byla bych stále v začarovaném kruhu. Tělo by nikdy nemělo šanci se dát úplně do pořádku.

Musela jsem tedy nechat své tělo od všech hormonů vyčistit, nastolit zase vnitřní rovnováhu, a pak se opět vše vrátilo do normálu.

Když jsem pak potkala svého muže a my se rozhodli založit rodinu, otěhotněla jsem ve svých 36 letech ihned. Ale to už je zase jiný příběh.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector