Miminko – Vše o zdraví

Již jste si přinesly domů své miminko nebo na tento úžasný okamžik teprve čekáte? Pečujete nebo teprve budete o něj pečovat? Vy jste první, kdo na miminku včas může zpozorovat počínající problém. Vy jste osoba, se kterou tráví Vaše miminko největší část dne. Pouze Vy máte jeho zdraví plně v rukou.

Nepochybuji o tom, že víte, jak nemocem předcházet. O zdravé výživě či prevenci nachlazení, vzniku alergií atd. je napsáno mnoho literatury určené pro rodiče. Avšak již méně známé jsou informace, jak kontrolovat tělesný vývoj miminka. Pokusím se tedy dát Vám v následujících článcích jednoduchý klíč ke kontrole jeho psychomotorického vývoje.

(Úvodní článek seriálu o psychomotorickém vývoji dítěte)

Miminko - Vše o zdravíJak kontroly provádět?

Výchozí poloha I

Kdy hodnotíme: Vhodné je mít miminko svlečené (např. když se je chystáte koupat a máte je nahé na přebalovací podložce). Můžete tak snadno prohlédnout jeho tělíčko.

Co hodnotíme: Hodnotí se např. v jakých částech těla se opírá o podložku, jak otáčí či zvedá hlavičku a trup, v jaké poloze má nožičky apod. V tomto případě jde o hodnocení, při němž by oděv mohl zakrývat drobnosti (vrásky či kožní záhyby apod.).

Cíl tohoto sledování: Sledujete kvalitu pohybu.

Jak často sledovat: Kontroly provádějte jednou za 2 až 4 týdny.

Výchozí poloha II

Kdy hodnotíme: Psychomotorický vývoj můžete hodnotit i během dne, kdy je Vaše miminko oblečené.

Co hodnotíme: Můžete sledovat, jak často se otáčí na jednu či druhou stranu, zda je častěji otočené obličejem na jednu stranu, jakým způsobem se přetáčí na bříško, leze, chodí.

Cíl tohoto sledování: Hodnocení se liší podle toho, o jak staré miminko pečujete. V tomto hrubším hodnocení sledujete spíše to, čeho je miminko schopno – maximální výkon, dovednosti dítěte (kvantitu pohybu).

Jak často sledovat: Kontroly provádějte jednou za 2–4 týdny.

Novorozenec (období 0. až 4. týden)

Miminko - Vše o zdraví

Testujeme vleže na zádech:

Můžete pozorovat, jak dítě zaujímá tzv. asymetrickou polohu.

Co by mělo zvládat?

Pokud je jeho hlavička otočená např. obličejem doprava, bude i jeho bříško natočeno na tuto stranu. Hlavička je mírně v záklonu a úklonu a stejně tak i pánev je jakoby vystrčená zadečkem dozadu a nakloněná na jednu stranu.

Toto asymetrické držení je typické pro děti do 3. měsíce.

Testujeme vleže na bříšku:

Sledujeme, zda-li miminko naléhá na hrudník a zadeček má vystrčený vzhůru. Ručičky a nožičky má skrčené jakoby pod tělíčkem. Miminko si stále drží skrčenou polohu, jakou mělo v bříšku u maminky.

Co by mělo zvládat?

Mělo by být schopno otočit hlavičku z jedné tvářičky a položit ji na druhou. Nemusí ale nijak vysoko zvedat hlavičku. Ručičky jsou po většinu času zaťaty v pěst s palečkem schovaným uvnitř prstíků. Pěstička by ale neměla být držena křečovitě a rozhodně by mělo být miminko schopno pěstičku krátkodobě uvolnit a prstíky samo rozevřít.

Novorozenec je po většinu času pod vlivem reflexů. Reflexy mu umožňují přežití (dýchání, srdeční činnost, ale i vyhledání potravy a krmení). Novorozenecké reflexy by měl při pravidelných prohlídkách hodnotit pediatr, popřípadě neurolog.

Hodnocení reflexů

Některé z reflexů si můžete otestovat sami, bez pomoci svého pediatra či neurologa. Můžete tak odhalit případné nesrovnalosti ve vývoji pravé či levé poloviny těla, popř. končetin.

Miminko - Vše o zdraví1. Reflexy na končetinách

Reflexy hodnocené na končetinách (ručičky, nožičky) by měly být výbavné (být vidět) na obou končetinách stejně intenzivně.

Varovné signály:

Pokud je na jedné straně reflex výbavný a na druhé nikoli, popř. je na jedné straně výbavný intenzivněji, bude se jednat s největší pravděpodobností o neurologický problém.

2. Míšní reflexy

  • Míšní reflexy vymizí během dozrávání CNS (centrální nervové soustavy).
  • Varovné signály:
  • Pokud výbavnost reflexu přetrvává ještě v době, kdy by měl být již vyhaslý, měli byste upozornit svého pediatra na nesrovnalosti ve vývoji dítěte.

POZOR! Nenechte se odradit myšlenkou, že pediatr v oboru pohybové soustavy člověka určitě vše zná. Ne vždy je tomu tak. Vy jste jedinou osobou, která se musí zastat práv na zdraví svého dítěte.

Zapojte do testování reflexů Vašeho miminka i partnera či mladší sourozence děťátka a udělejte si z testování zábavnou hru. Díky testům můžete včas odhalit nesrovnalosti ve vývoji dítěte a upozornit na ně svého pediatra.

Jak reflexy testujeme?

Chůzový reflex

Provedení: Uchopte pevně miminko za tělíčko a jakoby ho postavte na podložku. Při kontaktu jeho levé plosky o stůl se levá nožička vzepře a pravá udělá nákrok. Pokud nakloníte dítě vpravo, vzepře se pravá nožička proti podložce a nákrok udělá levá nožička.

Kdy jej u dítěte pozorujeme: Tento reflex je výbavný do 4. až 6. týdne života.

Miminko - Vše o zdraví

Hledací reflex

Provedení: Položíte-li prst ke koutku úst, bude jej miminko hledat jazykem.

Kdy jej u dítěte pozorujeme: Výbavný by měl být do 3. měsíce.

Sací reflex

Provedení: Při vložení prstu do úst ucítíte, jak se miminko snaží Váš prst sát.

Kdy jej u dítěte pozorujeme: Výbavný je do 3. měsíce. Starší dítě saje samozřejmě také, ale jeho sání už je vědomé, tj. umí sát samo, a reflex již k této činnosti nepotřebuje.

Úchopový reflex na horních končetinách

Provedení: Vložte svůj prst do otevřené ručičky dítěte tak, abyste se dotkli dlaně miminka. Okamžitě Vás dítě svými prstíky pevně sevře.

Kdy jej u dítěte pozorujeme: Výbavný je do 5. měsíce věku. Starší dítě dokáže již uchopit předmět nebo hračku vědomě a dokáže si s ní hrát.

Úchopový reflex na dolních končetinách

Provedení: Položte svůj prst na rozevřenou nožičku dítěte tak, abyste se dotkli horní části nožičky miminka. Dítě se Vás bude okamžitě snažit svými prstíky sevřít.

Kdy jej u dítěte pozorujeme: Jeho výbavnost přetrvává až do 9. měsíce, kdy se dítě začíná učit stát.

Miminko - Vše o zdraví

Předešlé reflexy s postupujícím věkem dítěte musí vyhasnout. Jsou ale dva reflexy, které naopak budou chránit oči dítěte před mechanickým poškozením po celý jeho život.

Miminko - Vše o zdraví1. Reflex pro ochranu očí

Provedení: Pokud prudce přiblížíte svou ruku k obličeji dítěte, mělo by mrknout.

Kdy jej u dítěte pozorujeme: Výbavný je až po 3. měsíci.

2. Reflex pro ochranu očí

Provedení: Pokud tlesknete, opět mrkne.

Kdy jej u dítěte pozorujeme: Výbavný je od 5. měsíce.

Novorozenec (období 4. až 8. týden)

V těchto týdnech můžete u svého miminka pozorovat, že Vás dokáže sledovat, respektive zaostří pohled na Vás. Jeho pohled, jen pro Vás, je ale zatím pouze krátkodobý.

Zrakový kontakt znamená, že je Vaše dítě mentálně zdravé.

Psychicky zdravé miminko má potřebu někoho či něco sledovat, pozorovat a tato touha dále přeroste v pozdějším věku v potřebu dosáhnout na hračku, na kterou vidí a pohrát si s ní.

Testujeme vleže na bříšku

Co by mělo zvládnout?

Miminko dokáže zvednout hlavičku nad podložku tak, že krček jakoby protáhne šikmo vzhůru. Nemělo by tedy zvedat hlavičku pouze záklonem v krční páteři, ale při správném zvednutí hlavičky vzhůru se zapojí i svaly na přední straně krku (včetně hlubokých svalů na přední straně krční páteře).

Jak pracuje ručička?

Ručička a její prstíky se začínají rozvolňovat. Častěji dokáže miminko rozevřít pěstičku, přičemž palec je většinu času mimo sevřenou pěst.

Celkově se miminko začíná uvolňovat ze skrčené pozice podobné té, kterou zaujímalo u maminky v bříšku.

Přejeme Vám, aby Vám Vaše krásné zdravé děťátko dělalo pouze radost. Chraňte jej před špatnými vlivy a chraňte jeho zdraví. Jste jeho vším. Bez Vaší péče by tu nebylo a za ni se Vám odvděčí prvním úsměvem i prvním pohledem. Vše nové, co udělá, bude pro Vás jen poděkováním za to, že jste s ním.

Další díl

Psychomotorický vývoj dítěte – 3. až 4. měsíc

Publikováno v časopisu Uzlíček, číslo: 3/2007Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Jak na zdravou výživu pro miminka?

Mateřské mléko je pro novorozence tou nejlepší možnou stravou. Obsahuje všechno, co miminko pro správný vývin potřebuje. Čas ale plyne jako voda a ani se nenadějete, nastane čas prvních příkrmů. Kdy s nimi začít? Jaký příkrm zkusit jako první? Jak ho dítěti podávat? 

Kdy začít s příkrmy?

S příkrmy pro miminka by se nemělo začínat dříve než od ukončeného 4.měsíce věku. Do té doby by miminko mělo dostávat jen mateřské nebo kojenecké mléko. Příkrm dítěti nenuťte, jen nabízejte, ať mu jídlo nezprotivíte.

Zajímavé:  Léčba Cyst Na Vaječníku?

Miminko - Vše o zdraví

Víte, že většina kojených dětí se s prvním příkrmem seznámí později než děti na kojenecké výživě? Kojené děti totiž většinou preferují jen prs. Není na tom ale nic špatného, postupně se taky začnou zajímat o jídlo a natahovat po něm ručičku. Pak je ta správná chvíle zkusit první příkrm.

Náš tip: Hledáte nejlepší kojeneckou výživu? Zkuste Kendamil.

Příkrmy krok za krokem

Zavádění příkrmů má svá pravidla, přesto se můžete setkat s odlišnými přístupy. První radí začít s jednodruhovými zeleninovými příkrmy, druhý zase dává přednost (ne)mléčné kaši. Je jen na vás, který si zvolíte za správný právě pro vaše děťátko.

Jednodruhové zeleninové příkrmy

Zeleninové příkrmy je dobré podávat během dne, nejlépe k obědu. V tu dobu dítě nepotřebuje zasytit na tak dlouhou dobu.

Mléčné a nemléčné kaše

Kaše zasytí miminko na delší dobu než kojenecká výživa, proto jsou ideální večer před spaním. Dítě zasytí, v noci ho nebude budit hlad a bude déle spát.

Miminko - Vše o zdraví

Pravidla zavádění příkrmů

  • Začínejte jen jednou potravinou, další (zase jen jednu) zkuste až po 4 dnech.
  • Dítě do jídla nenuťte, ze začátku mu postačí na seznámení s novou chutí 1-2 lžičky. Proto příkrm ohřívejte po troškách a kojte nebo podávejte umělé mateřské mléko tak, jak jste byli zvyklí.
  • Krmte děťátko lžičkou z misky, nepoužívejte lahev. Lžičku neolizujte.
  • Když dítě potravinu odmítne, dejte mu čas. Zkuste to zase za pár dní.
  • Příkrm nesolte ani nepřislazujte.
  • Sledujte, zda potravina nepůsobí dítěti nějaké obtíže. Pokud se vám zdá, že má dítě na potravinu alergii, poraďte se s lékařem.
  • Když začnete do příkrmů přidávat maso nebo vejce, vždy je tepelně upravte.
  • Jednou ohřátý příkrm už dál neskladujte ani znovu neohřívejte.
  • Buďte trpěliví. Chvíli potrvá, než děťátko zvládne sníst celou porci příkrmu, která mu nahradí jedno kojení nebo krmení umělým mlékem.

Kdy zavést další příkrm?

Ve chvíli, kdy děťátko hezky otevírá pusinku, příkrm neplive a sní aspoň 50 g, můžete jídelníček obohatit o další druh příkrmu. Postup je stejný jako u prvního příkrmu, rozestup mezi jídly by měl být alespoň 3 hodiny.

Miminko - Vše o zdraví

Víte, že první dvojici příkrmů by měl tvořit zeleninový příkrm během dne a mléčná nebo nemléčná kaše večer? Až poté můžete zařadit i ovocný příkrm jako svačinku.

Co vás při zavádění příkrmů může překvapit?

Zavádění příkrmů je velký krok, který nemusí jít tak úplně hladce. Některé děti si na změnu v jídelníčku musí zvyknout, takže se nenechte odradit. Co vás může zaskočit?

  • Odmítání příkrmu
  • Odmítání kojení
  • Zácpa
  • Odmítání stravy, kterou je třeba žvýkat (dítěti vadí kousíčky potravin).

Miminko - Vše o zdraví

Základ pro celkové zdraví miminka se tvoří v prenatálním věku, vše záleží na matce

Téměř každá budoucí maminka se ve chvíli, kdy zjistí, že je těhotná, začne více zajímat o svou stravu. Je vyvážená? Dostává miminko skutečně to, co potřebuje? Prvních 1000 dní života, doba mezi početím a druhými narozeninami, je jedinečná etapa, kdy tvoříme základ pro jeho vývoj, růst i pro optimální střevní mikrobiotu na celý život.

Miminko - Vše o zdraví

Už během těhotenství předává matka plodu půdu pro vytvoření střevní mikroflóry, což jsou živé a prospěšné mikroorganismy, které hned po porodu začnou osidlovat trávicí soustavu. Jejich množství a rozmanitost hraje později významnou pozitivní roli jako pevný základ pro celkový dobrý zdravotní stav člověka.

Právě doplňování probiotik, které mohou přirozenou rovnováhu mikroflóry ovlivňovat, je podstatné, aby miminko dostalo silný a kvalitní start do života. Přípravek BIOPRON PREGNA+ vytvořený speciálně pro budoucí maminky obsahuje speciální kombinaci 4 probiotických kmenů s vysokým obsahem živých kultur (10 mld.

CFU), i kyselinu listovou a vitamíny B1 a B2.

Drobeček se silnou odolností, který později ve školce ustojí vlny různých nachlazení, je snem každých rodičů. Zejména těch, jenž mají doma více malých dětí a sledují, jak se jeden potomek uzdraví a vzápětí lehne další. Pilíře pro budoucí silnou imunitu se tvoří právě v prenatálním období a vše záleží na matce.

V této době nejí žena za dva, ale dvakrát zdravěji a zodpovědněji, protože důsledky stravovacích návyků automaticky sdílí i plod.

Existují i známky toho, že kvalita a rozmanitost střevní mikroflóry se částečně dědí, proto by její jídelníček měl obsahovat dostatek probiotik, ale také například kyselinu listovou pro podporu funkce imunitního systému.

Probiotika se doporučují maminkám jako vhodná podpora například v případě rizika preeklampsie, která se týká výlučně žen ve 3. trimestru a jenž komplikuje výživu plodu, nebo pokud mají častou těhotenskou cukrovku či trpí na nepříjemné vaginální mykózy.

 Nedocenitelnou výhodou probiotik je také jejich schopnost doplňovat střevní mikroflóru matky a udržovat ji v normálu. V určitém množství se přirozeně vyskytují v jogurtu, acidofilním mléku nebo kefíru.

Jestli nejste milovnice těchto výrobků nebo trpíte laktózovou intolerancí, sáhněte po doplňcích stravy, které obsahují vše, co maminky v očekávání a miminko potřebují. Jen vitální žena může předat svému děťátku to nejcennější. Zdraví, o které se bude opírat celý život.

Přípravek BIOPRON PREGNA+ vytvořený speciálně pro budoucí maminky obsahuje speciální kombinaci 4 probiotických kmenů s vysokým obsahem živých kultur (10 mld.

CFU), i vitamíny B1 a B2 a kyselinu listovou pro podporu funkce imunitního systému. Obohaceno také o kanadské brusinky pro podporu celkové pohody a doplnění vhodné výživy těhotné ženy a jejího dítěte.

1 balení pořídíte v lékárnách za 399 Kč. www.biopron.cz

Miminko - Vše o zdraví

PRVNÍCH 1000 DNÍ ŽIVOTA
Doba trvající přibližně od početí do dvou let věku dítěte představuje unikátní období, kdy dochází k růstu a vytvoření rovnováhy střevní mikroflóry jako základu pro optimální zdraví na celý život.
Pro těhotné ženy: BIOPRON PREGNA+
Přípravek je unikátní kombinací 4 probiotických kmenů, obohacený o vitaminy B1, B2, kyselinu listovou a kanadské brusinky pro podporu celkové pohody a doplnění vhodné výživy těhotné ženy a jejího dítěte. 1 balení pořídíte v lékárnách za 399 Kč.Od narození do 1 roku:
BIOPRON BABY+
Přípravek je unikátní kombinací 2 probiotických kmenů a vitaminu D3 pro podporu obnovy rovnováhy střevní mikroflóry. Vitamin D je potřebný pro normální růst a vývoj kostí a přispívá ke správné funkci imunitního systému u dětí. Doporučováno také při a po léčbě antibiotiky. 1 balení pořídíte v lékárnách za 399 Kč.
Od 1 roku do 2 let: BIOPRON® KIDS+ 
Přípravek je unikátní kombinací 4 probiotických kmenů a důležitých vitaminů pro pohodu vašeho dítěte. Narušená rovnováha může být příčinou průjmu, zácpy, křečí nebo nadýmání. Vhodné je užívání dětmi, které začaly navštěvovat kolektivní zařízení (jesle, školky, školy) a jsou více vystaveny patogenům. Produkt je obohacený o vitaminy B6 a C, které jsou důležité pro podporu funkce imunitního systému, a proto jsou doporučované jako součást správné výživy dětí. 1 balení pořídíte v lékárnách za 399 Kč.

Foto: Biopron

Bude miminko zdravé? Co vše vám poví prenatální screening? • Vanda Schreierová

A je to tady, první důležité vyšetření, které vás v těhotenství čeká. Může odhalit vrozené vývojové vady miminka. Zjednodušeně „chyby“, které většinou vznikají náhodně jako „genetická nehoda“ při početí v prvních týdnech těhotenství. Ani jeden z neinvazivních testů, které se provádí, není 100% a nezajistí vám zdravé miminko, ale může tuto chybu případně odhalit.

Na druhou stranu může také pěkně vyděsit. Stalo se mi to – test mi vyšel pozitivní. Při prvním těhotenství je všechno poprvé, a tak se necháváme vést. Vše je nové a setkáváme se s tím prvně. A tak i já jsem dělala vše, co mi do průkazky gynekoložka napsala. Že mě čekají nějaké testy, jsem se dozvěděla na první návštěvě, kde mi potvrdili těhotenství. Stejně tak se to může stát i vám.

Dnes bych ale už spoustu věcí udělala jinak. A v dalších těhotenstvích jsem to také udělala. Člověk si někdy říká sladká nevědomost, jenže je opravdu dobré se lehce předpřipravit. Možná vám tento článek pomůže v rozhodování, jaké testování podstoupit.

Ráda bych také, abyste věděly, že když vám vyjde „horší výsledek“ neznamená to ještě vůbec nic! Mně vyšlo, že bude miminko 1:30 postižené Downovým syndromem! Jedno dítě ze třiceti.

Šílené číslo, které mě položilo na pár týdnů a zažívala jsem příšerný stres plný obav, slz a co teprve ten malý človíček ve mně? „Co když opravdu bude postižené?“ „Proč zrovna já, vždyť žiju zdravě?“ „Nechám si ho?“ A vůbec to tak celé nemuselo být! Odběr plodové vody, který dokáže vyloučit postižení, poté ukázal, že čekám naprosto zdravého chlapečka.

Zajímavé:  Léky Na Ukončení Těhotenství?

Existuje totiž test, který je docela nespolehlivý a jeho falešná pozitivita děsí spoustu těhotných. Stále se provádí, protože jej pojišťovny automaticky proplácí. Jiné, lepší a přesnější si těhotná musí zaplatit, pokud jim jej nepředepíše lékař, nebo zpětně požádat svou pojišťovnu o proplacení. Existují i další 100% přesné – invazivní způsoby testování. Vše vám vysvětlím. A poodhalím, jak jsem to měla já.

Jakými způsoby se „vady“ zjišťují? A jaké jsou rizikové skupiny těhotných?

Úplně základně bych rozdělila testování na invazivní a neinvazivní. Invazivní s sebou nesou bohužel riziko potratu, ale 100% jistotu, zda je miminko v pořádku.

Nevýhodou je také to, že se provádí v pozdějším stádiu těhotenství než neinvazivní testy, které zase však nevykáží opravdovou jistotu, zda dítě bude zdravé, ale není u nich žádné riziko potratu.

Invazivní se volí většinou tehdy, pokud vyjdou dřívější testy s horšími výsledky… A nejhorší je na tom to celé čekání mezi nimi. A otázka, co když opravdu nebude miminko v pořádku. Nikomu tento pocit opravdu nepřeji!

S výskytem vývojových vad souvisí několik faktorů, například životní styl, množství kyseliny listové v těle nastávající maminky nebo její věk. Riziko porodu dítěte s Downovým syndromem výrazně stoupá u žen nad 35 let a u mužů nad 50 let.

Četnost výskytu tohoto onemocnění se v běžné populaci uvádí 1 : 800, u žen nad 35 let stoupá riziko na 1 : 385 a nad 40 let již 1 : 100. Ovšem samotnou pravděpodobnost, že nenarozené dítě trpí nějakou poruchou, vypočítává speciální program, který vychází z několika údajů.

A i přes to, že jste mladá, žijete zdravě, máte dobrou váhu, vám může vyjít výsledek pozitivní, a i přes to všechno můžete mít zdravé miminko. Jako já.

Tip – pokud se o miminko snažíte, jezte preventivně kyselinu listovou ????

Miminko - Vše o zdraví

Co se zjišťuje pomocí screeningu?

Screening v prvním trimestru dokáže rozpoznat už ve 13.

týdnu těžké vady srdce, defekt nervové trubice, břišní stěny nebo hlavy, ovšem kompletní vyšetření miminka bude až s velkým ultrazvukem, který se provádí ve 20. týdnu.

Právě při něm se teprve provádí fetální echo, podrobněji se zkoumají jednotlivé orgány. Zkoumá se také srdíčko, nebo rozštěpové vady obličeje a nervové trubice, defekty končetin nebo ledvin a močových cest.

Neinvazivní

Triple test

Úplný základ, který dělá skoro každý gynekolog je tzv. Triple test. Je placený pojišťovnou – žena tedy nehradí nic. Bohužel je to docela nespolehlivý a často falešně pozitivní test. Vyšetření se provádí odběrem krve matky okolo 15. týdne těhotenství a vyšetřují se tři biochemické látky v krvi. Poté se uvádí procentuální číslo možného postižení.

Kombinovaný prenatální screening

Jde o kombinaci odběru krve a ultrazvuku. Odběr krve se provádí od ukončeného 10. týdne těhotenství do ukončeného 11.

týdne a zjišťují se ukazatelé vrozených vad: hodnoty volných beta podjednotek těhotenského hormonu hCG a proteinu PAPP-A, který je jedním z nejdůležitějších biochemických markerů Downova syndromu v 1. trimestru.

Kromě hodnot jednotlivých vyšetřovaných látek v krvi je důležitý například věk těhotné a její hmotnost. Při ultrazvukovém vyšetření, které se provádí o cca o 2-3 týdny později, je měřeno šíjové projasnění (množství nahromaděné tekutiny v šíjovém záhybu) a hodnotí se i přítomnost nosní kůstky.

Jde tedy o podrobnější vyšetření, které dokáže lépe a přesněji vyhodnotit možnost postižení oproti Triple testu. Tento test se však neprovádí automaticky.

Buď si o něj musíte zažádat, nebo vám jej rovnou gynekolog nabídne s tím, že si jej zaplatíte a poté necháte uhradit od své pojišťovny v rámci jejich programu pro své klienty.

V nejlepší případě vám tento test může předepsat sám gynekolog a nemusíte hradit nic. Za zeptání nic nedáte ???? Ve dvou další těhotenství jsem to tak udělala a vše dopadlo v pořádku.

Integrovaný kombinovaný screening

Jde o propojené testování. Tedy odběr krve v 10. týdnu, poté ultrazvuku ve 12-13. týdnu těhotenství a další odběr (Triple test) v 15. týdnu těhotenství. Výsledek je znám v 16. týdnu a jedná se o kombinaci výsledků. A přesně tento test mi vyšel velmi špatně.

Respektive Downův syndrom 1:30. Dále riziko Smith-Lemli-Opitzova syndromu 1:100. Pamatuji si to jako dneska, držela jsem papír s výsledky a polilo mě horko. Možná mě to úplně opařilo. Co teď? „Doporučuji vám odběr plodové vody“ znělo od doktorky.

Takže čekání téměř 2 týdny na odběr…

Novinka – 100% jistota – cena 12 000,-

Mnohem větší jistotu a menší riziko oproti invazivním zásahům slibuje nové prenatální testování.

Jde o speciální DNA rozbor krve matky, na jehož základě mohou lékaři identifikovat u nenarozeného dítěte vývojové vady se stoprocentní jistotou.

Vyšetření se zejména zaměřuje na detekci Downova, Edwardsova a Patauova syndromu. Velkou překážkou v novém testování je finanční náročnost. Cena jednoho vyšetření se pohybuje kolem 12 tisíc.

Invazivní

Jedná se o vyšetření tkáně plodu, buď z choriových klků (tkáně, ze které vzniká placenta) a nebo odběrem plodové vody, které se provádí okolo 16. týdne těhotenství. Plodová voda totiž obsahuje živé buňky plodu, ze kterých lze postižení odhalit. Odběr se provádí pod kontrolou ultrazvuku přes stěnu břišní jehlou. Celou dobu lékař sleduje jehlu a tak, aby nedošlo k poranění miminka.

Můžu z vlastní zkušenosti říci, že jsem viděla, jak se miminko mačká na jednu stranu dělohy a na druhé je jehla, která „narušila“ jeho prostředí. Toto vyšetření dokáže 100% vyloučit možné vývojové vady miminka. Avšak je provázeno možností samovolného potratu. Riziko se uvádí kolo 1%. Tedy jedno dítě ze sta. V současné době se toto číslo mírně snižuje.

Odběr plodové vody je doporučen při horším výsledku předchozích – neinvazivních vyšetřeních, které se provádí dříve v těhotenství. Ty však nejsou 100% přesné a vychází pouze z určité kombinace měření. A smolíka (horší výsledek) můžete mít už jen proto, že máte třeba vyšší věk. Protože statisticky vyšší věk matky znamená vyšší riziko postižení plodu.

Neinvazivní vyšetření tedy pouze ukáže možné riziko a ne to, že je, nebo není dítě skutečně postižené. Rozhodnout se, zda podstoupit invazivní vyšetření – odběr plodové vody a mít stoprocentní jistotu, že bude dítě zdravé, ale dát také na misku vah i možnost potratu, je těžké. U hodně špatných testů je výsledek odběru plodové vody znám do 24 hodin a kompletní výsledek pak do dalšího týdne.

Pokud vám však vyjdou pěkné výsledky prenatálního screeningu, není potřeba takové vyšetření podstupovat. U mě byla velká smůla tzv. Integrovaný test. Protože když jsem si po tom všem vyžádala samotný výsledek screeningu bez Triple testu, byly výsledky jiné!!! A samozřejmě lepší. Na odběr plodové vody a vystavit se tak riziku potratu jsem vůbec nemusela.

V dalších těhotenstvích jsem si vždy nechala udělat jen kombinovaný screening, který mi vyšel dobře. Nejhorší pro mě bylo čekat den na výsledky – bude zdravé? Po 14 dnech čekání na odběr mě ten poslední den úplně rozložil. A to víte, pokládala jsem si otázku, co když nebude zdravé.

Nechám si ho? Když nastala hodina h a měla jsem volat na výsledky, tak jsem volala o 4 minuty dřív, prostě jsem to nevydržela a bohužel mi sestřička sdělila, že výsledky ještě nejsou. Mám to vyzkoušet za 2 hodiny. No to bylo něco příšerného. Opět jsem volala o chlup dřív a konečně byly výsledky. Jedná se o variantu normálního karyotypu. Ne aby mi řekli „miminko je zdravé“.

Než mi to došlo, chvíli to trvalo. Pamatuji si, že jsem se rozbrečela a ještě se v rychlosti ptala na pohlaví. Čekáte zdravého chlapečka. No hurá, dokonce i lidský přístup. Byla jsem na sedmém obláčku. Ale z celého zážitku jsem se oklepávala ještě pár dní. Možná týdnů.

Doporučení, na co jít

Z vlastní zkušenosti bych vám tedy rovnou doporučila vynechat Triple test a nechat si udělat pouze kombinovaný screening a v případě, že vám jej lékař nevypíše „od sebe“, tak si jej zaplatit a nechat zpětně proplatit od vaší pojišťovny.

Zajímavé:  Léky Proti Kašli Pro Děti?

Sice se od Triple testu pomalu opouští a někteří lékaři už jej skoro neprovádí, ale pojišťovny na něm bohužel stále trvají jako na základním vyšetření a ostatní si žena musí zajistit sama.

Je to podle mě docela škoda a děsí to zbytečně mnoho maminek, tak jako se to stalo mně.

Necháte si postižené miminko?

Výsledek invazivního vyšetření nebo velkého ultrazvuku ve 20. týdnu, kde se podrobně zkoumá miminko, nemusí ale vyjít v pořádku. Je to rána, se kterou nikdo nepočítá. Otázkám, proč se to stalo zrovna vám, že je to určitě vaše chyba, se asi nevyhnete. Ale nikdy to není vaše chyba.

Příroda si v tuto chvíli prostě neporadila a dovolila plodu vyvíjet se i nadále s „chybou“, která vznikla již v prvních týdnech těhotenství při početí. Pokud nejsou vady slučitelné s životem, jinou možnost, než vyvolání porodu, žena nemá. Otázka však nastává, když jde o postižení či vadu, která je slučitelná s životem a na rodičích je, zda si miminko nechají, nebo ne.

A toto rozhodnutí je vždy plně individuální a odpovídá nejen hodnotám, které vyznávají, ale také třeba víře.

Úsměv na tváři, holky

Všem přeji zdravá miminka a málo stresu při čekání na výsledky! Těhotenství a miminko je dar! Testů a strachů, zda bude vše v pořádku, vás v těhotenství čeká spoustu. Jakmile vyjde dobře jeden, na dveře už ťuká vypsaný další. A tak je to pořád dokola dokud se miminko opravdu nenarodí.

Pokuste se nad tím čekáním a otázkami vyzrát. Hladit si bříško a věřit sobě a svému miminku, že vše dopadne dobře. Stres nepřináší nikomu nic dobrého a i ten může napáchat mnoho škod i vašemu miminku. Protože to, jak prožíváte těhotenství, již miminko vnímá a dokonce jej vaše pocity formují.

Vliv psychiky matky na plod podrobně popsal prof. Stanislav Grof a rozdělil tak období těhotenství do 4 bazálních perinatálních matric. V té první, která trvá prakticky celé těhotenství se věnuje vlivům ke kterým patří i psychické faktory ze strany matky.

A zjednodušeně řečeno, tyto negativní stavy plod vnímá jako útok na svou existenci a naopak pozitivní nitroděložní zážitky navozují miminku pocity bezpečí. V dospělosti pak tyto negativní vlivy mohou přinést možné problémy. Uvádí se například různé závislosti (alkohol, drogy), ale také různé druhy úniků, deprese a nechuti žít.

Více jsem se matricím věnovala v knížce Mámě, a také se jim věnuji v další knížce, tentokrát pro tatínky, která teprve vyjde. ???? Tak úsměv na tváři, holky! ????

A jak jste to měly vy? Jaké vyšetření jste podstoupily a jaké výsledky vám vyšly? V mých dalších těhotenstvích jsem měla vždy výsledky jedna k x desítkám tisícům. Už jsem tak na odběr plodové vody nikdy nešla.

Vanda S.

Miminko - Vše o zdraví

Co všechno prozradí miminko v břiše? | Žena.cz

Lékaři dnes dokážou už z několikadenního embrya diagnostikovat celou řadu věcí a zabránit tak zbytečným potratům nebo narození dítěte se závažnou vadou. Co všechno a jak zjišťují?

Budoucí rodiče bývají zvědaví, jak bude jejich potomek vypadat. Zatím se nedá zjistit, jakou bude mít dítě barvu očí nebo vlasů, jak bude vysoké, jestli bude chytré a podobně.

Hlavně aby bylo zdravé

„Naším přáním je mít zdravé děti. Tyto děti by se zřejmě bez naší pomoci nenarodily, a příroda přesto tento malý zásah respektuje. My ji respektujeme také a neprovádíme zásahy, které jsou v rozporu s etikou,“ dodává Sylvie Hlaváčová, senior embryoložka z Institutu reprodukční medicíny Unica. 

Když pár počne dítě přirozenou cestou, teprve v průběhu prvního a druhého trimestru lékaři zjišťují, jestli je všechno v pořádku a zda se plod vyvíjí tak, jak má.

Kombinuje se krevní vyšetření s ultrazvukem, a na jejich základě lékaři stanovují riziko některých vrozených vad, například Downova syndromu. Ukážou se i další rizika – může jím být třeba infekční onemocnění u matky, které by mohlo způsobit vývojové vady plodu.

Zbytečný poplach? 

Tento postup se provádí u všech těhotných žen a jeho smyslem je včas odhalit případný problém, provést další nutná vyšetření a v případě pozitivní diagnózy pár informovat o tom, co by pro něj znamenalo porodit dítě s tak závažným onemocněním.

Výhodou této diagnostiky je, že bývá v první fázi neinvazivní a že je poměrně přesná – studie uvádějí úspěšnost zhruba 90 procent. Bohužel se při ní vyskytuje i poměrně vysoký počet falešně pozitivních výsledků, které budoucí rodiče dokážou nepříjemně vystresovat. Přesto je prenatální diagnostika převratný vynález, který by každá těhotná určitě absolvovat měla.

Mám s dítětem ještě počkat? Podle čeho poznáte, že už je čas

Když to nejde přirozenou cestou..

Ještě dříve se vyšetřují embrya v případě umělého oplodnění, kdy je vajíčko oplodněno mimo tělo matky a kdy dochází k pětidenní kultivaci a detailnímu pozorování vývoje.

U párů, které mají v rodině vážné genetické onemocnění, kterým se již narodilo postižené dítě nebo u kterých se ví, že je jeden z rodičů přenašečem chromozomové odchylky, tak mohou lékaři detailně vyšetřit embryo ještě předtím, než jej vloží do matčiny dělohy. Tato možnost je i u žen, které opakovaně a z neznámých příčin potratí.

Kdy hrozí potrat nebo postižení? 

Tak lze vyšetřit všechny chromozomy a odhalit i konkrétní menší odchylky nebo specifické poruchy přímo v určitých genech.

„V případě nesprávného počtu chromozomů obvykle dochází k potratu, případně k narození dítěte například s Downovým nebo Edwardsovým syndromem.

V případě vrozené genetické zátěže se může narodit dítě s cystickou fibrózou, Huntingtonovou nemocí nebo Duchennovou svalovou dystrofií,“ vysvětluje Sylvie Hlaváčová.

Pro provedení takových vyšetření je potřeba odebrat z třídenního nebo pětidenního embrya několik buněk. „V současné době máme k dispozici velmi precizní laser, který umožňuje buňky bezpečně odebrat. Dříve se musel obal embrya naříznout mechanicky, přičemž hrozilo riziko, že se jinak zdravé embryo přestane vyvíjet. Laser toto riziko eliminoval,“ vysvětluje Sylvie Hlaváčová.

Vyšetření ušetří nervy

Pokud se tedy dané embryo vyhodnotí jako zdravé, je velká šance, že se i rodičům s původně nepříznivou anamnézou narodí zdravé dítě. Během těhotenství nehrozí alarmující zprávy, že je plod pravděpodobně postižen třeba Downovým syndromem, protože u vyšetřeného embrya je genetická nebo chromozomální odchylka mizivá.

Také riziko potratu se v tomto případě minimalizuje, ačkoliv zcela vyloučit nelze. „Žádná metoda nezaručí stoprocentní úspěšnost otěhotnění a donošení plodu.

Chromozomy a vrozené vady jsou jen jednou součástí tohoto poměrně složitého procesu, některé další skutečnosti se dějí bez možnosti jakéhokoliv lékařského ovlivnění.

Přesto se díky preimplantační diagnostice šance na donošení zdravého dítěte velmi výrazně zvyšuje,“ dodává Sylvie Hlaváčová.

Kolik zaplatíte, když jste zdraví? 

U párů, které mají některý z vyjmenovaných zdravotních problémů, se vyšetření provádí na doporučení genetika zdarma v rámci zdravotního pojištění. Je však možné podstoupit tato vyšetření i v případě, že se na IVF chystá běžný pár, který se s vrozenou vadou v rodině ani s opakovanými potraty nesetkal?

„Ano, možné to je. Každý pár absolvuje konzultaci s genetikem, který mu může tuto diagnostiku doporučit. V případě, že však neexistuje jasná genetická nebo zdravotní indikace a pár si chce nechat embryo otestovat pouze preventivně, zaplatí přibližně kolem 40 tisíc korun, přesná cena závisí na počtu vyšetřovaných embryí,“ doplňuje Sylvie Hlaváčová.

Podivné nemoci, se kterými si lékařská věda stále neví rady

Holka, nebo kluk?

Stává se, že rodiče chtějí vědět předem pohlaví? Odpověď vědkyně mě překvapila: „S tím se setkáváme poměrně zřídka. Většina párů, která nás navštíví, má za sebou několik nevydařených pokusů o otěhotnění. Je jim jedno, jestli se jim narodí chlapec, nebo dívka, hlavně aby měly zdravé dítě.“

Lékaři to zjistit mohou, ale cíleně toto vyšetření rozhodně neprovádějí. „Výběr pohlaví embrya je v České republice a většině dalších vyspělých zemí ze zákona zakázán. Z morálního a etického hlediska není možné, aby si pár vybral dopředu pohlaví svého dítěte.

Existuje jediná výjimka, a sice v případě, kdy je některý z rodičů přenašečem závažné vrozené choroby, která je vázána na pohlaví. Například v případě hemofilie, která postihuje pouze plody mužského pohlaví.

V tomto případě výběr ženského embrya umožní tomuto riziku předejít,“ udává senior embryoložka z Institutu reprodukční medicíny Unica.

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector