Msm – Vše o zdraví

Pod zkratkou MSM se označuje síra ve své organické formě. Dle Wikipedie jde chemicky o methylsulfonylmethan, původně nazývaný jako dimethylsulfon (DMSO2). 

V čisté podobě se jedná o bílý krystalický prášek, bez vůně a bez pachu.

Je nedílnou součástí přírody a přirozeně se vyskytuje i v lidském těle, kde má své nezastupitelné funkce.

Methylsulfonylmethan přirozeně vzniká v zemské atmosféře. Má původ v oceánu.

Mořské řasy a mikroskopické bakterie planktonu do mořské vody uvolňují prchavé sloučeniny síry. Ty se vypařováním dostávají do atmosféry, aby se pomocí ultrafialového záření měnily přes DMSO až na chemicky stabilní DMSO2, jinak také methylsulfonylmethan – MSM.

V zemské atmosféře mají sloučeniny síry nepostradatelný úkoll. Podílejí se zde totiž na udržování teplotní stálosti.

Charakteristickou vlastností MSM je snadná rozpustnost ve vodě. Z atmosféry se proto v hojné míře prostřednictvím dešťových srážek dostává zpět do vody, také do půdy, tím i rostlin, živočichů a celého potravinového řetězce.

Vyskytuje se proto téměř ve všech živých organismech na planetě a člověk není výjimkou.

MSM je přirozeně se vyskytující molekulou lidského těla, přestože o ní ještě donedávna nebylo téměř nic slyšet.

Dle studie zkoumající účinky MSM na léčbu bolesti je přitom součástí krevní plazmy, a to v koncentraci 0 – 25 μmol/l. Methylsulfonylmethan  v lidském těle funguje jako zdroj biologicky aktivní síry.

Síra je přitom jedním z nejdůležitějších minerálních prvků nezbytných pro život.

 • Síra je nedílnou součástí bílkovin. Za pomoci střevních bakterií se může podílet také na vzniku životně důležitých aminokyselin methioninu a příbuzného cysteinu.
 • Síra je také složkou enzymů a hormonů řídící biochemické reakce uvnitř těla. Mj. se spoluúčastní imunitních a protizánětlivých reakcí, ale také detoxikačních a regeneračních procesů.
 • Podílí se na utváření pojivových tkání (vaziva, chrupavek a kostí).
 • Jako součást kolagenu je mj. nezbytná pro zdravé klouby a šlachy.
 • Najdeme ji také ve vlasech, nehtech a kůži. I proto se označuje jako minerál krásy.

Msm - Vše o zdravíMSM obsahují i zdravé potraviny ale pozor, tepelnou úpravou se množství snižuje

Hladina MSM v lidském těle kolísá nejenom v závislosti na jejím příjmu, ale také na životosprávě.

Každý den zatěžujeme svůj organismus stresem. Vystavujeme ho působení toxinů, které jsou všude kolem nás. Naše tělo musí čelit útokům volných radikálů. Každým dnem stárneme.

To vše jsou situace, které snižují hladinu MSM v těle, protože se tato látka využívá k jejich zvládnutí.

 • MSM podporuje regeneraci a detoxikaci.
 • Zlepšuje antioxidační schopnosti lidského těla.
 • Působí protizánětlivě a tlumí různé druhy bolesti.
 • Povzbuzuje trávení, dodává organismu energii.
 • Napomáhá zvládnout stresové situace.

MSM funguje jako adaptogen. Adaptogen v lidském těle působí tak, jak je zrovna žádoucí. Působí tam, kde je právě potřeba.

Tlumí i povzbuzuje podle toho, co je v danou chvíli na daném místě prospěšné. Obnovuje stav tělesné a duševní rovnováhy.

Adaptogen je také prostředek, který člověku pomáhá přizpůsobit se změně. A změna je synonymem současného moderního světa.

 • Adaptogen, kterým je i MSM, pomáhá zvládat všechny možné stresové stavy, ale také stavy únavy nebo bolest z přetížení.
 • MSM se doporučuje také při různých formách alergie, hormonální nerovnováze nebo problémech s pokožkou (akné), s vlasy nebo nehty.
 • Methylsulfonylmethan se příznivě odráží na vitalitě a výkonech, ale funguje také jako prevence.

Doporučuje se například před sportovním výkonem, protože snižuje riziko svalové únavy a poškození svalů. Ještě častěji se doporučuje jako přírodní prostředek na zánětlivé a bolavé klouby.

Není náhodou, že MSM nacházíme spolu s glukosaminem (glukosamin sulfát) a chondroitinem (chondroitin sulfát) v nejrůznějších doplňcích stravy, které slouží jako kloubní výživa.

Mají pomáhat na bolavé klouby, ať již je příčinou bolesti cokoliv. Fungují i jako prevence proti bolesti a zánětům kloubů.

Již bylo řečeno, že MSM prášek dodává organismu organickou síru. Ta se podílí na zvláčnění pojivových tkání, vaziva a chrupavek, které jsou pak flexibilnější a odolnější.

Podporuje produkci kolagenu, který je základním stavebním prvkem pojivových tkání. Kolagen je mj. nezbytný pro zdravé klouby.

MSM zlepšuje kondici kloubů, zvyšuje jejich hybnost, zmírňuje záněty a tlumí bolesti. Dokládá to i vědecká studie, kdy užívání MSM ve srovnání s placebem prokazatelně snížilo bolest kloubů.

Také lékař Stanley W. Jacob, M. D. a jeho kolegové došli po více než dvaceti letech výzkumů a zkušeností s pacienty k závěru, že MSM skutečně dokáže odstranit nebo snížit bolesti.

 1. Dokládají to i ve své knize z roku 1999 s názvem Zázračný MSM: Přírodní řešení bolesti.
 2. MSM přitom nemá pomáhat jenom proti bolesti kloubů, ale také proti bolesti svalů, bolesti hlavy, a dalším typům bolesti.
 3. Jako přírodní analgetikum má blokovat přenos bolestivých podnětů prostřednictvím nervových vláken.
 4. MSM se tak zaručeně bude hodit v případech, kdy vás trápí klouby, nebo sportujete, a chcete předejít problémům s klouby.

Sportovci ocení i vyšší hladinu kreatinu, která je následkem příjmu organické síry. Kreatin je přirozenou součástí svalů, slouží jako jejich energie. Podporuje výkon i regeneraci. Zdravé svaly a zdravé klouby jdou ruku v ruce.

ÍTE, ŽE MSM se vyrábí i pro koně? Bolesti kloubů netrápí jenom člověka, ale také zvířata, zvláště psy nebo koně. Ve veterinární medicíně se MSM na klouby používá již desítky let. Podává se mj. dostihovým koním pro povzbuzení výkonů, ale současně i povzbuzení regenerace organismu.

Najdeme ho také v oblíbených kloubních přípravcích pro koně, které přes pochybnosti lékařů užívají i mnozí lidé.

Jako minerál krásy se MSM využívá i v kosmetické péči. Důvodem je produkce kolagenu, kterou organická síra pozitivně ovlivňuje.

Kolagen je prospěšný nejenom kloubům, ale také vlasům, nehtům a pokožce.

Přispívá tomu, aby pokožka zářila svým mladistvým vzhledem, byla pružná a pevná současně. Tím však zkrášlující vlastnosti MSM ještě nekončí.

Jedním z efektů užívání MSM má být i prokrvení vlasové pokožky. To pozitivně ovlivňuje růst a kvalitu vlasů.

Methylsulfonylmethan se v lidském organismu příznivě odráží v zažívacích procesech a vstřebávání některých dalších minerálů (například vápníku) a vitamínů, zejména vitamínu C nebo panthenolu (provitamínu B5). Čím více těchto nutrientů v těle, tím krásnější vlasy, nehty a pokožka.

Krásná pokožka je pokožka čistá. Pro krásnou pokožku se proto hodí detoxikační a očistné vlastnosti MSM.

Vhod však přijdou i protizánětlivé účinky organické síry, zvláště pro pokožku problematickou, alergickou, postiženou akné a dalšími kožními neduhy.

Prášek MSM bude užitečný jak vnitřně, tak vně například v podobě domácí pleťové masky proti akné.

 • V přirozené podobě je MSM bílým práškem. Jako prášek se dá také obstarat, je to ten nejjednodušší a nejjednodušší způsob. Pouze takto se dá pořídit MSM čisté, bez aditiv, plnidel a dalších zbytečných chemických přísad. Prášek je obecně nejoblíbenější a nejžádanější podobou MSM, ať již ho lidé žádají jako minerál krásy, na bolavé klouby, na podporu svalového výkonu, proti stresu anebo úplně z jiných důvodů.
 • Prášek MSM se při výrobě může uzavírat do podoby tablet (tobolek, kapslí, dražé). Tablety mají výhodu komfortní aplikace (není potřeba žádné odměřování). Na druhé straně se nedají dávkovat s vyšší přesností a užívat jako nápoj nebo jako ingredience nápojů. Nápoj se přitom oproti tabletám pochopitelně snáze polyká. Tablety je ostatně vždy potřeba řádně zapíjet, s práškem spojíme dva kroky v jeden.
 • Methylsulfonylmethan je k dostání také jako gel – buď pro vnitřní, anebo pro vnější aplikaci. Pak můžeme narazit například na hojivý MSM gel na bolavé klouby, ale také protizánětlivý kosmetický gel aj.
 • Specialitou je MSM jako homeopatický lihový roztok (pro vnitřní užití). Ten obsahuje pouze stopové množství účinné látky a je určený zejména pro případy alergie.

Msm - Vše o zdravíKrém je další formou aplikace MSM. Pomáhá bolavým kloubům zevně. Vnitřně MSM užívejte v tobolkách nebo rozpustných nápojích. 

Methylsulfonylmethan se přirozeně vyskytuje ve zdravé stravě. Najdeme ho v potravinách jako je červená řepa, vojtěška, rajčata, kukuřice, kuřecí maso, játra a další vnitřnosti.

Lidské tělo ho syntetizuje také z přijatých proteinů s obsahem některých aminokyselin (methiotin, cystein).

Potíž je v tom, že MSM je tepelně nestálá látka a kuchyňským zpracováním ze stravy mizí.

Obsah MSM v potravinách se v poslední době snižuje také se vzrůstajícím znečištěním životního prostředí a poklesem živin v půdě. Většina lidí proto nepřijímá organické síry tolik, kolik by bylo pro zdraví žádoucí.

Řešením je právě prášek MSM jako doplněk stravy.

 • Dle serveru Drugs.com je doporučená denní dávka člověka od 2 – 6 gramů, rozdělená do 2 – 3 dávek.
 • V některých zdrojích však narazíme i na nižší dávku. Například Arthritis Foundation doporučuje 1 – 3 gramy MSM denně.

Zatím nebyly identifikovány vedlejší účinky MSM. Pokud nějaké nežádoucí účinky existují, budou mít zřejmě podobu zažívacích potíží.

Tyto nežádoucí účinky jsou obecně popisované u doplňků stravy na klouby. Obvykle však ani ty nemají závažný charakter.

Mohou se objevit i příznaky alergie a kožní vyrážky, které představují nežádoucí účinky každého doplňku stravy.

Zkušenosti uživatelů MSM potvrzují, že snášenlivost je nadmíru vysoká.

Podle dosavadních testů a studií na zvířatech je MSM bezpečná a netoxická. Ostatně jde o přirozenou látku, běžně se vyskytující v živých organismech.

Doposud neexistuje dost relevantních studií pro konkrétní odpověď na tuto otázku. Některé zdroje nedoporučují MSM pro pacienty užívající léky na ředění krve (warfarin aj.).

V těhotenství a době kojení je třeba obezřetnost. O užívání se proto poraďte se svým ošetřujícím lékařem. To platí i v případě vážných zdravotních obtíží, onemocnění a užívání léků.

Na serveru Drugs.com lze dohledat recenze na užívání MSM. Pozitivní hodnocení se proměňuje až do nadšení z překvapivých účinků.

Zajímavé:  Fenistil Kapky Muzou Se Kombinovat S Jinymo Leky?

Posuďte sami z recenzí, které pro představu uvádím níže (přeloženo z angličtiny).

 • „Začal jsem MSM užívat kvůli bolesti svalů. První věc, kterou jsem k vlastnímu překvapení pozoroval, byl vzhled pokožky. Během 4 dnů byla pokožka znatelně jemnější. Pak se dostavila také dávka energie – a ano, i bolesti ustoupily. Dnes už bych bez MSM nechtěl být. Upozorňuji, že jde o čisté MSM. Čistotu zaručuje prášková forma, která je bez aditiv a plnidel. Ta by totiž mohla s účinnou látkou reagovat. Navíc, kdo by zbytečná chemická aditiva a plnidla dobrovolně dodával svému tělu, že? Závěr? Zdravá strava a MSM zlepší celkové zdraví.“
 • „Začala jsem užívat MSM každé ráno nalačno, hlavním důvodem byly slabé deprese. Užívala jsem denní dávku 2 400 mg po dva týdny, další týdny pak 600 mg denně. Opravdu to fungovalo, po pár hodinách po podání jsem se cítila jinak. MSM se považuje zejména jako přírodní lék proti bolesti, ale v mém případě šlo především o pozitivní efekt na moji náladu. Jsem vitálnější a šťastná. Je to jen doplněk, ale měli byste ho zkusit, možná nebudete muset užívat skutečné léky. Upřímně, tohle u mě fungovalo lépe než antidepresiva – a navíc bez nežádoucích účinků.“

Msm - Vše o zdravíPozitivní účinky MSM jsou známy již přes 40 let

 • V Česku je MSM prozatím tak trochu opomíjené, svědčí o tom i tahle diskuze.
 • Ženy, které hledají způsoby, jak podpořit svoji krásu, chtějí mít krásné vlasy, nehty a pokožku již MSM objevily.

Tyto ženy o MSM také diskutují – dokládají to například diskuze na serveru Omlazení.cz nebo Vinted.cz.

České recenze se dají dohledat také na oblíbeném serveru Heureka.cz. Tam narazíte na takovéto reakce a hodnocení MSM (redakčně upravené citace):

 • „Pocítil jsem pozitivní změnu.“
 • „Zázračný lék. Začal jsem užívat na doporučení, kdy užívání kolagenu a MSM pomohlo srovnat problémy s klouby a svaly, i přes skepsi lékařů.“
 • „Po vážné operaci mi tento doplněk pomohl odstranit pooperační ztuhlost, bolesti svalů a kloubů.“

NEZAPOMEŇTE NA PŘÍSUN BÍLKOVIN. Doporučuji směs rostlinných bílkovin Blendea SUPERPROTEIN. 

Msm - Vše o zdraví

10 faktů o MSM, které byste neměli přehlédnout

MSM je zkratka pro metylsulfonylmetan, tedy pro látku, která obsahuje síru. Často se mluví o jiných látkách (vitamínech či minerálech), které jsou důležité pro naše tělo, ale o síře neexistuje tolik zmínek.

A to je škoda, protože je velmi důležitý minerál pro správné fungování několika procesů v našem těle. Kromě toho je běžným jevem, že velká část populace nemá dostatek síry ve svém jídelníčku a ani nevědí, kde se nachází.

Pojďme si tedy o této látce a její důležitosti říct více.

Jaká skupina lidí má největší nedostatek síry v potravě? Jsou to zejména lidé, kteří nemají dostatečný příjem bílkovin.

Možná to v našich článcích čteš relativně často, ale bílkoviny jsou opravdu velmi důležité nejen pro růst svalů, ale mají i řadu vedlejších pozitivních účinků na naše zdraví a mělo by být v zájmu každého člověka bez ohledu na to, zda cvičí nebo ne, aby nezakládal celý jídelníček jen na sacharidech a tucích.

Sice jsou sacharidová a tuková jídla chutná a levná, ale nedá se na nich stavět zdravý jídelníček a zdravé tělo. Nedostatek síry v těle se projevuje např. bolestmi svalů, únavou, depresemi, stresem či kožními problémy.

Msm - Vše o zdraví

10 největších přínosů MSM

 1. MSM je známé zejména pro své pozitivní účinky na kosti a chrupavky. Velmi dobré účinky vykazuje v boji s osteoartritidou a také tlumí bolesti kloubů.
 2. Kromě kloubů pozitivně ovlivňuje i šlachy a vazy, takže je komplexním doplňkem výživy pro zdraví pohybového aparátu.

  Určitě by ho měl užívat každý sportovec alespoň několik měsíců v roce jako prevenci.

Msm - Vše o zdraví

 1. Zlepšuje pohyblivost a flexibilitu těla u lidí s diagnostikovanou osteoartritidou. Tento fakt byl potvrzený několika studiemi. Dobré účinky prokázal zejména v kombinaci s glukosaminem, chondroitin sulfátem a vitaminem D.
 2. Pomáhá v tvorbě kolagenu a keratinu v těle. To je dobrá zpráva zejména pro ženy, které chtějí mít zdravé a pevné vlasy, nehty a pokožku bez vrásek. Většina obsahu síry v těle se nachází právě v těchto částech těla.
 3. Pomáhá léčit kožní problémy. Pokud máš problémy s ekzémy, zkus se nejprve podívat na to, kolik síry přijímáš a zařaď MSM do své suplementace. Možná ti pomůže více, než léky či jiné preparáty od kožní doktorky.
 4. Zmírňuje namožené svaly. Při pravidelném užívání MSM může dojít ke snížení potréninkové svalovice díky protizánětlivým účinkům.
 5. Jeden z nejméně známých faktů o MSM je ten, že může potlačovat chrápání. Neexistuje o tomto účinku mnoho studií, ale vyzkoušej to na sobě a uvidíš, jestli ti to opravdu pomáhá. Nejlepšího účinku vykazují spreje do nosu s obsahem MSM.
 6. Pozitivně ovlivňuje zdraví. A ne jen kosti a klouby, ale celkové zdraví a imunitu těla. Je to dáno zejména faktem, že síra je látkou, z níž se skládá antioxidant glutathion (GSH). Ten pomáhá tělu bojovat s volnými radikály a těžkými kovy a patří mezi nejsilnější antioxidanty v našem těle.
 7. Detoxikace. A teď nemyslíme tu, kterou prezentují reklamy na sociálních sítích, ale tu opravdovou detoxikaci, kterou si tělo řídí samo. Síra zlepšuje propustnost buněk a ty se díky tomu dokáží snáze zbavit nežádoucích látek.
 8. U žen může snižovat bolesti při PMS. K tomuto účinku neexistuje mnoho vědeckých informací, nejlepším řešením je odzkoušení, zda ti to pomůže nebo ne. Mnohé ženy pozorovali při užívání MSM výrazné zlepšení.

Má MSM vedlejší účinky?

MSM je při běžném dávkování bezpečný doplněk výživy a nemá žádné negativní vedlejší účinky. Těhotné a kojící matky by se měli o suplementaci MSM poradit se svým lékařem, aby jim nastavil optimální dávkování.

Jak by si ho měl dávkovat?

Běžná dávka se pohybuje v rozsahu od 3 000 do 6 000 mg na den. Jako prevence je 3 000 mg na den zcela dostačující množství. Při osteoartritidě se dávka může navýšit až na 6 000 mg. Jinak je z preventivních důvodů zbytečné užívat více než 3 000 mg denně.

Msm - Vše o zdraví

MSM vždy zapij vodou a pokud je to možné, rozděl si jednu větší dávku na dvě menší dávky (např. ráno a večer). Pokud chceš zlepšit pozitivní efekt, přidej k MSM i vitamin C. Tyto látky mají spolu synergický efekt.

Přirozené zdroje

Kromě suplementu můžeš sáhnout i po bílkovinných zdrojích jako např. vejce, mléko, maso či ryby. Dobrým zdrojem je i klasický vývar z kostí a masa. Z jiných zdrojů jsou vhodné např. brokolice, kapusta, více druhů zrn, špenát, česnek, cibule, káva, čaj či dokonce i pivo.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz

MSM na klouby | Vše, co potřebuješ vědět o methylsulfonylmethanu

MSM má celou řadu benefitů a to jak z hlediska preventivního užívání, tak z pohledu užívání až při pokročilejších stádiích onemocnění pohybového aparátu. Vědecké studie zjistili mimo jiné, že:

MSM snižuje bolest a zánětlivé procesy

Jak jsme již naznačili výše, MSM na rozdíl od většiny ostatních látek umí tlumit bolest a ovlivňovat zánětlivé procesy, což prokázala celá řada studií porovnávajících MSM s placebem. Zároveň odborné poznatky ukazují, že MSM může zvyšovat hladinu glutathionu, velmi důležitého antioxidantu.

Msm - Vše o zdraví

MSM je dobré užívat jak preventivně, tak i po objevení bolesti a v různých fázích onemocnění.

Může zlepšovat regeneraci po cvičení

Pro mnoho sportovců bude jistě vítaným benefitem zjištění, že suplementace MSM může kromě zdraví kloubů zajišťovat i správnou regeneraci.

Konkrétní pozorování zjistila, že skupina žen, která užívala v průběhu tří týdnů před půlmaratonem 3 gramy MSM, zaznamenala jak nižší bolestivost kloubů, tak i nižší bolestivost svalů, ke které zřejmě dochází skrze schopnost MSM zvýšit hladinu některých antioxidantů.

Podporuje fungování imunitního systému

O MSM se čím dál častěji mluví jako o látce, která může podporovat správné fungování imunitního systému. To je spojeno podle odborných prací primárně s účinky síry a tudíž by stejně mohly působit i jiné sloučeniny, nicméně MSM je dobře využitelné a cenově dostupné.

Msm - Vše o zdraví

Síra bývá v našem jídelníčku velmi často opomíjena, ale přitom je nesmírně důležitá.

Zajišťuje zdraví pleti a vlasů

O zdraví naší pleti se stará mimo jiné sloučenina zvaná keratin (nepleťte si ji s kreatinem) a ta sestává mimo jiné ze síry.

Síra obsažená v MSM tedy podle studií může třeba zpomalovat projevy předčasného stárnutí, jako jsou vrásky. Obdobně je to i s vlasy, které obsahují cystein, jež obsahuje atom síry.

Zde vědecké práce naznačují, že v kombinaci s hořčíkem ve formě askorbyl-fosfátu může MSM vést u myší ke zlepšení problémů s alopecií. 

Může být potenciálně prospěšný při osteoartritidě

O tom, že MSM představuje skvělou prevenci a v některých případech pomáhá snižovat záněty a bolesti s nimi spojené, nemůže být pochyb.

Pokud ale jde o osteoartritidu nebo jiná pokročilá onemocnění pohybového aparátu, jeví se dostupné studie dost nejednoznačně a závisí výsledky na mnoha aspektech.

Jasné ale je, že v případě takovýchto komplikací je na místě nastavit vhodnou léčbu s vaším ošetřujícím lékařem, nikoliv sahat primárně po volně prodejném suplementu.

MSM – Účinky, dávkování, zdroje | Nutraday.cz

MSM (methylsulfonylmethan) je oxidovaná forma dimethylsulfoxidu, organické sloučeniny síry z lignanu.  Jedná se o organickou sloučeninu obsahující síru, která se nachází v potravinách včetně ovoce, zeleniny, zrnech, mléku a dalších. 

MSM je zdrojem síry, která je důležitou složkou bílkovin, kolagenu, keratinu, hormonů a enzymů. Je důležitá například u  imunitních funkcí, snížení zánětu a regeneraci tělesných tkání.

MSM poskytuje biologicky aktivní síru, která je čtvrtým nejvíce hojným minerálem v těle a je potřeba pro mnoho klíčových tělesných funkcí každý den. MSM je ve vodě rozpustný prášek s obsahem síry ve výši asi 34% hmotnosti.

Dávkování

Studie ukazují, že 1-3 gramy denně rozdělené ve 2 až 3 dávkách se zdají být bezpečné a dobře tolerované.

Doplňování MSM má tendenci být užíváno až na 3000 mg denně, což se zdá být účinné při snižování příznaků osteoartrózy a poskytnutí určité antioxidační ochrany tělu. Není jasné, zda-li jsou vyšší dávky než 3 000 mg více účinné, proto je dobré zůstat spíše konzervativní u dávky cca 3 g MSM denně.

Methylsulfonylmethan je dobrým prostředkem, jak odstranit nedostatek síry v těle, s vedlejšími benefity jako zlepšením syntézy kolagenu a zlepšení antioxidačních enzymů (glutathion).

Teoreticky je možné tuto dávku dosáhnout ze stravy bohaté na bílkoviny (prostřednictvím příjmu cysteinu a methioninu).

Zdroje MSM

 • Zdroje MSM zahrnují :   • Mléčné výrobky v koncentraci cca 0,6-0,8 % na ml • kuře (játra a pojivová tkáň) • Vojtěška • Červená Řepa  • Zelí • kukuřice  • Rajčata • Čaj • pivo  • Káva  
 • Methylsulfonylmethan (MSM) se přirozeně vyskytuje v mnoha různých potravinářských výrobcích, ačkoli množství v těchto potravinách je mnohem nižší než u doplňků stravy a většina potřebného MSM tak bude pravděpodobně syntetizována spíše z příjmaných proteinů, hlavně cysteinu a methioninu.
 • Síra bývá v těle uložena v nejvyšších koncentracích v játrech, srdci, ledvinách, slezině, varlatech, mozku, očích, kůži a kostích.
 • MSM byl také detekován v možkomíšním moku, v nervové tkáni a studie na potkanech zjistily, že MSM snadno prochází hematoencefalickou bariérou.

Zdroj síry

Síra je součástí chrupavky a její poskytování osobám se špatným příjmem síry v potravě má ochranný účinek na chrupavku jako nezávislý prediktor zdraví kloubů.

Poskytování sýry se jeví jako hlavní bioaktivní činidlo MSM a tyto přínosy tak mohou být teoreticky napodobeny jinými sloučeninami obsahujícími síru, jako jsou aminokyseliny obsahující síru cystein a methionin, glukosamin sulfát, či N-acetylcystein, popř. česnek a cibule(v menším množství).

Svalová bolestivost

Výzkum naznačuje, že MSM se může chovat jako přirozené analgetikum, které pomáhá předcházet a léčit svalové bolesti, otoky a současně zlepšuje pohyb a mobilitu. Bylo zjištěno, že pomáhá obnově svalů po cvičení, úrazech a po operacích – a zdá se, že je obzvláště přínosné při použití ve spojení s jinými protizánětlivými prostředky.

MSM také obnovuje pružnost a propustnost buněčných stěn ve svalech, což znamená, že živiny mohou procházet tkáněmi snadněji, usnadňují opravy a odstraňují kyselinu mléčnou. Výsledkem je kratší doba potřebná k regeneraci a snížený tlak, bolestivost a křeče.

Co potřebujete vědět o doplňku MSM » Hlavnězdravě.cz

Domů>Co potřebujete vědět o doplňku MSM

Metylsulfonylmetan nebo MSM je organická síra, která se přirozeně vyskytuje v ovoci, zelenině, obilí a mléce. Síra je čtvrtým nejhojnějším doplňkem v těle.

Je vyžadována při mnoha tělesných funkcích a při obnově zdravé tkáně. Síra také pomáhá detoxikovat těžké kovy z těla a napomáhá zdravým funkcím jater. Vyskytuje se v mnoha přírodních, nezpracovaných potravinách, během procesu vaření se rychle ztrácí.

Proto se doporučuje tuto látku doplňovat pomocí doplňků stravy.

Nejzajímavější přínosy MSM
MSM je využívané pro zlepšení zdraví kostí a kloubů, zlepšuje zdraví kůže, detoxikuje a zvyšuje energetickou hladinu. Jeho potenciální přínosy pro zdraví však nabízejí mnohem více. Zde je přehled nejzajímavějších benefitů.

Osteoartróza a bolesti kloubů: Artritida je oslabující stav, který provázejí bolesti kloubů a z tuhlost, problémy s koleny a zády spolu s omezeným pohybem. MSM může být užitečné při potlačování těchto příznaků, neboť hraje roli při rozbíjení nezdravých usazenin vápníku v těle, které se jinak mohou stát hlavní příčinou degenerativních onemocnění.

Pokud jde o zdraví kloubů, přiměřené doplnění MSM může být také přínosné pro zlepšení kloubní flexibility, snižování přidružené tuhosti, bolesti a otoku, stejně jako zlepšení oběhu a vitality. MSM podporuje vytváření nových kloubních buněk a svalových tkání při snižování zánětlivých reakcí.

Také pomáhá uvolňovat přebytečné tekutiny a další vedlejší produkty, které přispívají k otoku a citlivosti. Klinická studie zahrnující pacienty s osteoartritidou ukázala, že suplementace MSM po dobu 12 týdnů ukázala významné zlepšení v léčbě symptomů ve srovnání s placebovou skupinou. MSM bylo podáno společně s glukosaminem v dávce 500 mg 3x denně.

Výsledkem bylo snižování bolesti a zánětu s, aniž by však vykazovaly vedlejší účinky [1].

Účinná léčba syndromu propustného střeva Syndrom propustného střeva je stav, kdy bakterie a toxické odpadní látky pronikají do střeva a do krevního řečiště. Výsledkem je narušení správného trávení a neschopnost těla absorbovat základní živiny.

Naše tělo může na neobyvklé nebo dokonce nebezpečné látky reagovat různě – od potravinových alergií, přes únavu, bolesti hlavy, až po autoimunitní a chronická onemocnění.

V tomto případě MSM může pomoci obnovit stěny zažívacího traktu a snížit související záněty stejně jako alergické reakce na potraviny.

Přírodní kožní náprava Krémy obsahující MSM se dlouho používají ke snížení zánětů kůže. Běžné kožní stavy, jako je růžovka, změna barvy pokožky a alergie používají tuto látk pro zvládnutí symptomů. Použití MSM může pomoci zlepšit tón pleti a snížit přidružené zarudnutí.

Při kombinaci s silymarinem může být MSM velmi efektivní při léčbě symptomů a stavů růžové pokožky [2].
Mezi další funkce MSM patří zvýšení produktivity kolagenu. Kolagen je protein, který dodává pokožce odolnost a zabraňuje tomu, aby se stala suchá, vrásčitá a suchá.

Současně je pro zdraví pokožky stejně důležitá jiná proteinová sloučenina známá jako keratin.

Obsah síry v MSM má aktivní úlohu při výrobě jak kolagenu, tak i keratinu, takže je také považován za „minerál pro krásu“ vzhledem ke svým vlastnostem na kůži.

Při použití v kombinaci s jinými antioxidanty, jako jsou vitamíny A, C a E, poskytuje MSM ještě lepší výsledky při zlepšování vzhledu pokožky.

Společně tyto důležité živiny mohou vytvářet nové zdravé tkáně, pomáht odstraňovat jizvy a vytvářet nové kožní buňky.

Obnovuje růst vlasů a nehtů Přínosy síry se nezastaví pouze na kůži. Ve skutečnosti se zvýšením hladiny kolagenu a keratinu může MSM pomoci také při vytváření nových vlasových pramenů.

Navíc zvýšení těchto proteinů má prospěšné výsledky pro podporu zdraví nehtů.

Výrobky na vlasy a nehty často označují kolagen a keratin jako ingredience, protože tyto sloučeniny dodávají vlasům sílu, dělají prameny vlasů lesklejší a mohou dokonce zabránit nebo zvrátit ztrátu vlasů.

Působí jako přírodní analgetikum MSM může pomoci snížit bolesti svalů a křeče při současném zlepšení pohyblivosti a mobility.

Vzhledem k tomu, že síra v MSM může obnovit svalové buňky, které se během intenzivního cvičení, stresu a namáhavé fyzické práci poškozujeí, stejně jako při poranění nebo chirurgickém zákroku.

MSM opravuje nejen poškození, ale také urychluje hojení.
Sportovci mohou těžit zejména při hledání rychlého zotavení.

Pomáhá adaptaci na stres Síra jak známo má uklidňující vlastnosti a může pomoci tělu lépe zvládnout stres. Například všechny formy cvičení způsobují nějaký oxidační stres, což ve skutečnosti není špatná věc, když je přítomna v malých množstvích.

Oxidační stres vyvolaný například cvičením je nezbytný – vyzývá buňky, aby se staly silnější a přizpůsobivější zvýšením antioxidantů v těle.

Když tělo doplňuje MSM v těchto případech, obsah síry pomáhá předcházet bolesti svalů, zvyšuje schopnost léčit se a rychleji se vrátit k dalšímu svičení [3].

Užívání MSM před cvičením může být užitečné pro snížení poškození svalů a dalších následků stresu. Z hlediska psychického stresu byla síra studována jako stabilizátor nálady, který uvolňuje nervový systém.

Jak MSM funguje
Chceme-li porozumět mechanismu doplňování MSM, je důležité znát několik následujících klíčových termínů.

Methionin: doplňky MSM se používají k dodávání extra síry do těla. Tato dodatečná dodávka pomáhá při vytváření methioninu, který je jednou ze dvou esenciálních aminokyselin obsahujících síru.

Je potřeba pro opravu a růst tkání v těle, zvyšuje ohebnost a tón pleti, obnovuje vlasy a posiluje nehty.

Navíc také pomáhá syntetizovat a metabolizovat potraviny, což umožňuje, aby absorbované živiny byly použity pro energii.

DMSO: znamená dimethylsulfoxid, což je čirá tekutina bez zápachu, která vzniká jako vedlejší produkt papírenského průmyslu. DMSO také představuje schopnost proniknout do kůže a dalších biologických membrán. Může a je použita jako dopravní zařízení pro průchod malých molekul přes kůži.

MSM je přirozený vedlejší produkt DMSO a jeho léčebné vlastnosti napodobují vlastnosti DMSO. Při použití je DMSO převeden v těle na MSM, který má potenciál zůstat v těle déle než samotný DMSO. To umožňuje déletrvající pozitivní dopady na lidské tělo.

Když je MSM doplňováno prostřednictvím doplňků stravy, jedním z nejpozoruhodnějších vlastností jsou jeho detoxikační vlastnosti. Jiné zahrnují vylepšenou imunitu a působí jako stimulant výkonu.

Proces, jak chemické látky vstupují do buněk a opouštějí je, se nazívá propustnost buněk. Toto je klíčovou složkou celého procesu a přináší velkou část síly, která se připisuje MSM.

Jak uvidíte v tomto článku, buněčná propustnost bude opakujícím se tématem a bude mít důležitou roli v téměř všech výhodách, které MSM doplňky nabízejí.

Doplňky MSM mohou poskytnout všechny tyto výhody různými způsoby:
Vzhledem k tomu, že MSM zvyšuje propustnost buněk, usnadňuje uvolňování určitých usazených minerálů, jako je vápník, což může jinak způsobit problémy. Totéž platí pro detoxikaci těžkých kovů a odpadních produktů.

Současně propustnost buněk podporuje také přijímání živin a vody, což je přínosné pro udržení hladiny hydratace v těle. Tato detoxikace také zvyšuje antioxidační potenciál těla a lépe jej chrání před volnými radikály.

Bližší vazba k tomuto bodu je schopnost MSM zlepšit imunitní funkci, urychlit léčbu a snížit bolest. Obsah síry v MSM neutralizuje specifické vedlejší produkty, jako je kyselina mléčná, které mohou jinak přispívat k pocitu bolesti, tuhosti a nepružnosti.

To je také důvod, proč sportovci a velmi aktivní jedinci používají doplňky MSM ke zlepšení doby jejich regenerace, zvýšení výkonu a obnovení nových a zdravých kloubních tkání a svalů.

Síra v MSM také pomáhá při výrobě glutathionu, což je aminokyselina, která hraje v těle životně důležitou roli. Glutathion je také považován za „hlavní antioxidant“, který je přítomen v každé buňce těla. Jeho dlouhý seznam funkcí zahrnuje úlohu v imunitní systému tím, že podporuje funkci T-buněk, brání lékové rezistenci a chrání před toxickými látkami.

V neposlední řadě je MSM také považován za prostředek zvyšující výkonnost, neboť může pomoci při boji s únavou zvyšováním úrovně energie.

Vzpomínáte si na bod o zvýšení buněčné propustnosti? Takže to znovu přichází do hry, protože zvýšená propustnost buněk vyžaduje méně energie k vypořádání se s akumulací toxinů.

S akumulací toxinů mohou být energetické zdroje přesměrovány k aktivitě a hojení.

Z energetických zásob se kažý den přibližně 70-80% energie spotřebovává na trávení. Když MSM zvyšuje vstřebávání živin, výdaje na trávení jsou výrazně sníženy a přesměrovány jinam, například na zvyšováním výkonnosti, zlepšení kognitivního fungování a zlepšení celkových zásob energie.

Při užívání MSM je důleží příjímat dostatečné množství vody. Vzhledem k tomu, že MSM detoxikuje tělo, vyžaduje dostatečné množství vody k vyplachování, aby toxiny mohly být účinně odstraněny bez zatížení jiných tělesných orgánů, jako jsou ledviny.

 • Kdy dále můžeme použít doplňky MSM?
  Kromě přínosů napsaných výše lze MSM použít také k pomoci následujících zánětlivých a dalších stavů:
 • – Bursitida
  – Tendonitida
  – Astma
  – Alergie
  – Kvasinková infekce
  – Svalové křeče
  – Žaludeční problémy jako vředy, poruchy trávení, zácpa a rozrušení žaludku
  – příznaky zahrnující bolesti hlavy, křeče, poruchy trávení a zadržování vody
  – Zánět oka
  – Vysoký krevní tlak
  – Perorální infekce
 • – Únava

Zatímco tyto podmínky mohou být řešeny pomocí doplňků MSM, tři oblasti, kde MSM získala hodně známosti, patří:
Anti-aterosklerotika: MSM může pomoci krevní cévách, aby se staly silnějšími, jinak mohou omezovat průtok krve do orgánů a tkání. Pomáhá zabránit usazování tuků, cholesterolu a dalších látek na stěnách arterií, které omezují průtok krve.

Chemo preventivní: Chemické preventivní látky se používají k inhibici, zpomalení nebo zvrácení růstu rakoviny. Některé výzkumy naznačují potenciál MSM pracovat v této funkci [4].

Přirozeně protizánětlivý: když vnitřní a vnější tlak buněčné tekutiny není stejný, dochází k zánětu a otoku. Protože MSM zvyšuje buněčnou propustnost, umožňuje tlak vyrovnat, a tím zmírnit zánět.

Doporučené dávkování MSM
Individuální dávkování pro MSM bude z velké části diktováno důvodem použití doplňku a současného zdravotního stavu jednotlivce.

Jako počáteční dávku lze obvykle doporučit 500 mg MSM třikrát denně. Toto je počáteční dávka při pomoci proti osteoartróze.
Některá další doporučení zahrnují užívání tří až šesti gramů denně pro celkové zdraví. Dávka se rozdělí na tři denní dávky.

Pokud používáte práškovou formu, doporučujeme začít s jednou až dvěma lžičkami prášku MSM rozpuštěného v 250 až 300ml vody (teplota vody by neměla přesáhnout 40°C). Dávkování může být postupně zvyšováno.

MSM lze zakoupit ve formě tablet, kapslí nebo prášku. Doporučujeme kupovat 100%-ní prášek bez příměsí, v čistotě alespoň 98%. V našem eshopu nabízíme 100%-ní MSM v prášku a jako součást kloubní výživy.

Možné vedlejší účinky
Obecně platí, že MSM je většinou dobře snášeno, protože je to přirozená látka a nachází se v těle. Zatím nebylo zaznamenáno příliš mnoho hlášených vedlejších účinků při používání MSM, na druhou stranu nebyly provedeny dostatečné studie, které by uváděly dlouhodobé účinky.

Jedna z nejuznávanějších studií provedených v této oblasti v roce 2006 zahrnovala pacienty s osteoartritidou. Pacienti dostávali MSM každý den po dobu 12 týdnů a pozorováním dospěli k závěru, že podávání MSM významně zlepšilo příznaky bolesti a fyzické funkce bez jakýchkoli významných vedlejších účinků [5].

Jiné studie pozorovaly mírné nežádoucí účinky jako podráždění žaludku, průjem a poruchy trávení. Někteří lidé mohou také zažívat otok, únavu, nespavost a zhoršené soustředění.
Je zajímavé, že některé z nežádoucích účinků používání MSM se objevují, protože je tak silným detoxikátorem.

Vzhledem k tomu, že rozpouští některé sloučeniny a reaguje s určitými toxiny, samotný detoxikační proces může způsobit řadu nepohodlných příznaků. Příznaky detoxikace nebo případné nežádoucí účinky jsou obvykle zcela individuální.

MSM doplňky nemusí být také vhodné pro osoby, které užívají léky na zředění krve nebo nastávající matky. Poraďte se svým lékařem před začátkem jakéhokoli doplňování.

Oskazy:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3135791/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18254805
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28736511
[4]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12680248

[5]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16309928

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s jejich použitím.

Zavřit

5 výhod užívání MSM prášku

Methylsulfonylmethan, běžně známý jako MSM je sloučenina obsahující síru, která se přirozeně vyskytuje v rostlinách, zvířatech i lidském těle.

 MSM pochází z oceánů, kde mikroskopický plankton uvolňuje sloučeniny síry do mořské vody, která se rychle převádí na DMS, těkavou sloučeninu síry, která uniká do atmosféry. V tomto suspendovaném plynném stavu reaguje DMS s ozonem a ultrafialovým slunečním zářením a vytváří DMSO a DMSO2, známé jako MSM.

 MSM poté padá na zem s deštěm, kde se shromažďuje a koncentruje v rostlinách. Přestože je MSM v přírodě hojný, i ty nejbohatší přírodní zdroje poskytují MSM málo.

 Síra je přítomna v mnoha nezpracovaných potravinách, zejména v mase a zelenině jako je brokolice, kapusta, česnek nebo cibule. Ovšem tepelné úpravy se rychle vytrácí. Teprve když jsou tyto potraviny konzumovány syrové, je absorpce MSM nejlepší.

Síra hraje důležitou roli při produkci glutathionu – jednoho z nejdůležitějších antioxidantů, které naše těla produkují. Slouží k důležitým funkcím při detoxikaci. Bez síry nemůže glutathion fungovat.

Výhody pravidelného užívání MSM

1.) Pomáhá při bolestech kloubů

Jednou z mnoha výhod methylsulfonylmethanu je jeho schopnost snížit zánět v kloubech. Výzkum ukázal, že MSM je také velmi účinný jako podpora flexibility kloubu. Revmatoidní artritida postihuje klouby a může pacienta na dlouhou dobu potrápit. MSM ulevuje od bolesti, otoku a zánětu. 1

2.) Pomáhá obnovit výstelku střev

MSM může pomoci obnovit střevní výstelku a snížit zánětlivé nebo alergické reakce na určité potraviny. Je také prospěšný pro osoby, které se potýkají se syndromem děravého střeva.

MSM zlepšuje propustnost a absorpční schopnosti buněk ve střevním traktu. Kromě toho může zlepšit schopnost našeho těla absorbovat živiny z potravy.

Sloučeniny síry spolupracují s vitamíny skupiny B a zvyšují svalový tonus žaludku a střev, což pomáhá efektivně posouvat potravu v trávicím traktu.

3.) Nezbytný pro syntézu glutathionu

Síra hraje důležitou roli při produkci glutathionu – jednoho z nejdůležitějších antioxidantů, které naše těla produkují. Slouží k důležitým funkcím při detoxikaci. Bez síry nemůže glutathion fungovat.

4.) Posila imunitního systému

Jedním z dalších přínosů MSM prášku je i to, že může podporovat imunitní systém a skutečně bojovat proti patogenům. U jakékoli nemoci je zdravý a silný imunitní systém klíčem k přežití. Náš imunitní systém je speciálně navržen tak, aby dokázal bojovat s viry a bakteriemi.

Pokud ovšem trpíte stresem, jste po nemoci, velké fyzické zátěži nebo máte z nějakého důvodu oslabený imunitní systém, schopnost těla bojovat proti patogenům se výrazně sníží.

Snížením míry zánětu může prášek MSM pomoci posílit imunitní systém a obnovit hladiny glutathionu, které jsou důležité pro boj s infekcemi.

5.) Pomáhá proti poškození svalů

Dalším fantastickým přínosem MSM prášku je to, že může snížit bolest svalů a urychlit přirozenou schopnost našeho těla napravit poškození svalů. Sportovcům a těm, kteří pravidelně trénují je doporučování přidávat MSM prášek do vody nebo proteinových koktejlech.

Můžou tak zlepšit výkon tím, že zkrátí čas potřebný k regeneraci svalů. Pokud máte pravidelnou fyzickou aktivitu, ale trpíte bolestmi svalů, MSM může působit jako přírodní analgetikum, pomáhá totiž předcházet a léčit bolesti svalů, otoky a zároveň zlepšuje rozsah pohyblivosti kloubů.

Ukázalo se, že pomáhá zotavení svalů po cvičení nebo úrazech. 

MSM a vitamín C

Každou vteřinu se v našem těle probíhají miliony chemických reakcí a biologických procesů. Každý z těchto procesů vyžaduje živiny jako jsou minerály, aminokyseliny a vitamíny. MSM a vitamín C se podílejí na několika procesů v těle a protože se navzájem doplňují je vhodné zařadit spolu s MSM práškem také 500 mg vitamínu C.

Vitamín C se spolu s MSM podílí na:

 • Produkci nových zdravých buněk.
 • Antioxidační aktivita, která neutralizuje volné radikály.
 • Syntéze kolagenu pro pojivové tkáně, jako jsou šlachy, klouby a kůže.
 • Udržování zdravých žil a tepen.
 • Posílení imunitního systému, včetně T-buněk a bílých krvinek.

MSM prášek je dostupný v různých formách od prášku, přes vločky nebo kapslích. Ať už si budete chtít vybrat jakoukoli formu, ujistěte se, že produkt je vyroben je z vysoce kvalitního MSM a to v čisté organické formě. Dobrým vodítkem může být i informace, že produkt neobsahuje žádné jiné látky, pouze čisté MSM.

Veronika Halusková

1. Efficacy of methylsulfonylmethane (MSM) in osteoarthritis pain of the knee: a pilot clinical trial, DrL.S.KimN.D.(Medical Director)DrL.J.AxelrodN.D.(Professor)DrP.HowardM.D.(Medical Director)DrN.BuratovichN.D.DrR.F.WatersPh.D.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector