Myomy – Vše o zdraví

Přesnou příčinu vzniku myomů lékaři neznají, předpokládá se však, že jejich výskyt souvisí s abnormální reakcí organismu na estrogenní hormony, které povzbuzují růst nezhoubných novotvarů.

To je rovněž důvodem toho, proč myomy leckdy komplikují život nastávajícím maminkám.

Po menopauze, kdy se prudce snižuje množství estrogenů, se myomy zmenšují a postupně mizí (pokud ovšem žena v rámci substituční terapie neužívá syntetické hormony).

Zařaďte fytoestrogeny

Myomy lze odstranit chirurgicky. K takovému řešení se však přistupuje pouze tehdy, jsou-li natolik velké, že způsobují závažné potíže (silné menstruační krvácení, někdy i mimo termín, a s tím související únava a dušnost v důsledku anémie, křeče, tupé bolesti a jiné). Existují však i další způsoby, jak zamezit tvorbě myomů, nebo aspoň zmírnit nepříjemné příznaky.

Myomy: Žena směřuje energii do aktivit, které jí nevyhovují (např. zaměstnání, kde musí zastávat „mužské“ funkce), kvůli druhým zapomíná sama na sebe, žije v nenaplněném vztahu bez lásky, potlačuje emoce, jež nemůže ventilovat. Cysty: Žena nedokáže odpustit svým minulým partnerům křivdy, kterých se na ní dopustili. Cítí se jako oběť, které někdo hrubě ublížil a ponížil ji. Snaží se své pocity vytěsňovat, ale to nepomůže. Jediným lékem je přijetí a odpuštění. 

K základním preventivním opatřením patří zdravá životospráva: optimální váha a vhodná strava. Mnozí z odborníků jsou přesvědčeni, že vysokou hladinu estrogenů, která podporuje růst myomů, pomáhají snižovat rostlinné hormony fytoestrogeny – látky obsažené např. ve fazolích, hrachu, cereáliích, semínkách a ve většině ovoce a zeleniny.

Zkuste drmek a kopřivu

Bolestivé příznaky může zmírnit i jemná masáž břicha směsí éterických olejů: Do dvou polévkových lžic olivového oleje lisovaného zastudena přidejte čtyři kapky šalvějového a levandulového a po dvou kapkách růžového či meduňkového oleje.

Při bolestech uleví i teplý obklad: Do mísy s horkou vodou dejte čtyři kapky šalvějového a majoránkového oleje a tři kapky oleje z římského heřmánku. Pak do ní namočte ručník, vyždímejte, přiložte ho na bolestivé místo a nechte 10 minut působit.

Při myomech, které doprovází silné menstruační krvácení, pijte dvakrát denně šálek čaje z řepíku, drmku a listí maliníku. Zkusit můžete i kopřivu, naordinujte si dvakrát denně čaj ze sušených listů.

Mějte to pod kontrolou

Cysty na vaječníku nejvíc trápí ženy ve zralém věku nebo po porodu. Jedná se o útvary, které jsou vyplněné tekutinou a oddělené od okolí. Co se týče velikosti, cysta může vypadat jen jako hrášek (většina žen má cysty menší než 10 cm), ale může dorůst i velikosti malého melounu.

Myomy - Vše o zdraví

Z velké části jsou cysty nezhoubné, malé cysty jsou většinou bez jakýchkoli příznaků a samy po nějaké době zmizí. Ty větší ale můžou způsobovat řadu nepříjemných problémů, jako je silná bolest v podbřišku, pocit velkého tlaku, břicho jako „balon“, bolest při sexu, cvičení a fyzické námaze, časté chození na malou, krvácení mimo cyklus, ale i bolesti nohou či zad.

Větší prasklá cysta může zapříčinit zánět v podbřišku, který se projevuje silnou bolestí, nevolností až zvracením a horečkou. V podobných případech je nutná návštěva gynekologa. A to i z toho důvodu, že některé cysty se můžou vyvinout ve zhoubný nádor.

Potřebujete: Pět dílů vřesu obyčejného, tři díly natě truskavce ptačího a dva díly natě sporýše lékařského.Postup: Lžíci bylinné směsi přelijte 750 ml vroucí vody a nechte asi 10 minut louhovat. Přeceďte a přelijte do termosky, ze které pak můžete teplý čaj popíjet v průběhu celého dne. 

Užívejte ostropestřec

Podle odborníků na přírodní medicínu se cysty objevují, jsou-li oslabena játra, která poté nejsou schopna dostatečně čistit organismus (játrům ubližuje hlavně strava plná nezdravých tuků, nadměrná konzumace alkoholu, časté užívání antibiotik apod.).

Vítaným přírodním pomocníkem bude v tomhle případě ostropestřec mariánský, okrasný bodlák s obsahem komplexu léčivých látek souhrnně nazývaných silymarin, které čistí játra, obnovují poškozenou jaterní tkáň, podporují tvorbu žluči, pomáhají při žloutence typu B a C, při cirhóze a steatóze (ztukovatění jater). Prodává se v podobě kapslí, čajů, olejů, tinktur, drceného semene nebo jako součást detoxikačních směsí. Aby mohl naplno projevit své účinky, zařaďte ho aspoň dvakrát do roka, a to vždy po dobu několika týdnů. Během očistné kúry se vyvarujte alkoholu, syntetických léků a příliš tučných potravin.

Myomy - Vše o zdraví

Předplatné můžete objednávat zde

Vzdejte se sladkostí

Z pohledu alternativní medicíny má na vznik cyst velký vliv také chronický stres, nadměrné užívání hormonálních preparátů a nedostatek vitaminů a minerálů v přirozené stravě.

Vznik cyst souvisí i s celkově sníženou imunitou, alergiemi a častými kandidózami, které způsobují přemnožené kvasinky.

V rámci preventivních opatření je proto zapotřebí co nejvíc omezit přísun bílého rafinovaného cukru, kterým se kvasinky živí a který mimo jiné přetěžuje slinivku. Zvažte šetrnější formy antikoncepce a posilujte imunitu (pestrá a vyvážená strava, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek spánku a odpočinku).

Jak vyléčit myom

Myom, jako forma nezhoubného nádoru, je v současné době nejčastějším onemocněním ženských orgánů. Jeho výskyt není omezen věkem. Naštěstí přímo neohrožuje náš život, ale často má významný vliv na jeho kvalitu. U každé z nás je to jinak. V některých případech o něm ani nevíme a jindy umí „pěkně pozlobit“.

Myomy - Vše o zdravíNemusíme pasivně čekat

Příčina vzniku z medicínského hlediska není zcela známá. Čím dál tím častěji se však mluví o psychických příčinách nemoci (tzv. psychosomatice).

Tento přístup nemá nahradit klasickou léčbu, ale může ji hodně podpořit a urychlit. V případech, kdy se myom pouze roky sleduje, nemusíme čekat se založenýma rukama. Náš vliv na naše zdraví je větší než si umíme představit.

Tím, že to vyzkoušíte, nemáte co ztratit, ale můžete hodně získat.

Příčiny vzniku myomu

Obecně platí, že na emoční úrovni myom souvisí s přijetím ženství, partnerským vztahem, mateřstvím a celkovou spokojeností se svým životem. Myom nepřímo ukazuje, do jaké míry žena bezpodmínečně přijímá sama sebe a svého partnera takového, jaký je.
Příčin v tomto směru může být mnoho.

Někdy se příliš přizpůsobujeme partnerovi a dětem. Jindy nám nezůstává žádný čas na sebe. Možná podvědomě toužíme po naplňujícím vztahu, ale nemáme odvahu opustit ten stávající. Žijeme v době, kdy se žena snaží vyrovnat muži v práci i jinde a zapomíná na svou přirozenou ženskost a laskavost.

Každá z nás je jedinečná, a proto je i příčina vzniku myomu u každé z nás je trochu jiná. 

Příklad z praxe

Bohužel není prostor pro napsání všech příběhů se šťastným koncem, které znám. Tak aspoň jeden příběh za všechny. Mnohé ženy se vyléčily právě díky tomu, že pochopily, co nám tělo (prostřednictvím nemoci) říká. Inspirací všem ženám s myomem může být příběh jedné z nás.

Ta žena, měla myom velikosti mandarinky, který byl několik let stejný a byl sledován lékařem. Když pochopila, že existují souvislosti mezi myomem a vztahy, pustila se do práce. Dokázala z celého srdce odpustit svému partnerovi i sobě, a tím se uzdravila. Pomocí změny ve svém životě se jí nakonec povedlo se úplně uzdravit.

Nebrala žádné léky a na poslední kontrole byl myom zcela pryč. Její příběh je natolik inspirativní, že zde uvádíme několik bodů z jejího deníčku, který si během práce na sobě vedla:

Čemu říct ANO

Jen tomu, co skutečně oslovuje vaše srdce. Ve svém nitru dobře víte, co máte dělat. Dělejte to vědomě. Dělejte to s úsměvem a se vší vášní a radostí. Je těžké mít negativní myšlenky a pocity, když se usmíváte.

Vyzkoušejte to! Spojte svůj záměr být zdravá s povznášející emocí radosti a lásky. Jsou přesným opakem negativních emocí. V těle vyvolávají vylučování chemických látek, které  přímo pozitivně ovlivňují hormonální systém a tím celkové fungování všech orgánů.

Tyto emoce nás doslova léčí. Naše tělo je ta nejlepší lékárna! Zda se vám to povedlo, poznáte tak, že budete tak milující a šťastná sama se sebou, že už vám bude jedno, že máte nemoc (například myom).

A to je ta chvíle, kdy nemoc mizí! V jednoduchosti je krása!

Čemu říct NE

  • Nezdravé stravě, která nás překyseluje.
  • Nepotlačujte své tvořivé ženské „já“. Dělejte vše, co vás baví a dělá šťastnou.
  • Nenechte se zneužívat. Nikým, ani dětmi. Pomáhat je krásné, ale ne na svůj úkor.
  • Neblokujte emoce. Potlačené emoce v těle tvoří „nemoce“. Uvolněte se … právě teď … i teď.
  • Nebraňte se negativním emocím. Jsou stejně důležité jako ty pozitivní, prožívejte je, zmizí.
  • Netlačte „na pilu“. Osvoboďte sebe i druhé. Vše dopadne lépe bez přílišného tlaku a snažení.
  • Nepřetěžujte se. V jakémkoli smyslu. Co má větší cenu než vaše zdraví?
Zajímavé:  Hemoroidy - zatočte s nimi jednou pro vždy – vše o zdraví

Co ženám pomáhá

  • Může to být tanec, který rozhýbe ženskou energii (společenské/ břišní tance, intuitivní tanec)
  • Cvičení (hormonální nebo jiná jóga, tai-chi, čchi-kung …)
  • Masáže (doporučuji vzájemné partnerské masáže, jsou zdarma a navíc prohloubí váš vztah 🙂
  • Hraní (hrajte si s dětmi, s partnerem nebo přáteli, oprašte hry z dětství nebo najděte nové)

Vyberte si ze seznamu pouze jednu věc, která se vám nejvíc líbí a až bude pevnou součástí vašeho života, můžete přidat další. Nespěchejte, jinak vás opustí radost a změna nevydrží dlouho… Ať je to přehlcení informacemi, prací nebo čímkoli jiným. Snažte se dělat vše co nejlépe, jak dovedete, ale ne lépe. Jinak to bude mít opačný efekt. Mnohem víc svému tělu pomůžete, když ho nebudete přetěžovat. Méně je někdy více ????

Také jste to zažila?

A až se vám myomu podaří zbavit, nezapomeňte se s námi podělit o své zkušenosti. Potřebujeme sdílet dobré zprávy a dávat si navzájem naději a podporu.

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Děkujeme, že jste se stavili. Vemte si ještě

VIDEO KURZ ZDARMA

Zlepšete zdraví i postavu a začněte podle Jíme Jinak.
45 minut videí, rady a recepty.

PŘIHLÁSIT ZDARMA

Myomy - Vše o zdraví

Cysty, myomy a endometrióza

Zdravotní tvrzení o houbách a bylinách nám zakazuje legislativa EU. Více informací o houbách a bylinných směsích naleznete ve veřejně dostupných zdrojích.

Tyto nemoci řešili lékaři i ve staré Číně, ovšem díky zdravější životosprávě, menšímu stresu i pracovnímu zatížení a naprosté absenci hormonální antikoncepce v podstatně menší míře než dnes, kdy téměř každá druhá žena v produktivním věku se musí s těmito potížemi aktivně vypořádávat.

Co je (zatím) za tím?

1. Stres je, jak již bývá v kraji nedobrým zvykem, nejčastější příčinou těchto potíží.

Zlost, obzvláště potlačená, frustrace z nenaplněných očekávání, tužeb a ambicí, podrážděnost a závist či nenávist (téměř na slovo přesně, jak zpívá Marta Kubišová: Zloba, závist, zášť – ty ať pominou, ty ať pominou…) – všechny tyto negativní emoce vedou se stagnaci energie Qi (čchi) v dráze jater a posléze i k blokádě jaterní krve YU XUE. 

2. Strava je neméně důležitým faktorem vzniku cyst a myomů.

Nic nového pod sluncem, říkáte si, ale TCM také není žádná žhavě blesková novinka z titulní strany, jejíž život si nijak nezadá s jepicemi, ale počítá v řádech stovek a tisíců let s moudrostí starých kmetů s dlouhověkostí želvy a pamětí slona… Avšak zdánlivě banální pravdy se dnes tak trochu zapomínají ve světle “nejnovějších a nejmodernějších vědeckých poznatků“, tudíž není na škodu si je občas připomenout. Nepravidelná strava či nadměrná konzumace tzv. chladných a syrových potravin (syrová zelenina a syrové ovoce, chladné nápoje, zmrzliny apod.) přinášejí chlad HAN do spodního ohniště (podbřišku). Tento chlad zde „zamrazí“ přirozený průběh energie Qi a obzvláště pak i krve XUE, což následně vede k její blokádě YU XUE. Naopak nadměrná konzumace tučných, těžko stravitelných jídel zraňuje slezinu, jež je pak napadena vlhkem SHI a hlenem TAN, který se může usadit v podbřišku a vytvářet zde cysty a myomy. Stagnující vlhko a hlen také může blokovat krev a jedno pak podmiňuje druhé, podobně jako vztah kolik třešní, tolik višní… 

3. Zevní chlad a zevní vlhko může rovněž býti častou příčinou vzniku cyst a myomů, ale oproti minulosti, kdy lidé často pracovali venku a za každého počasí, přeci jen již není tato příčina tak v popředí. Dnes se objevuje spíše kupř.

u žen, které pracují či pohybují se v chladném či vlhkém prostředí (mrazírny, bazény, v lese) Někdy stačí i pobyt v mokrých plavkách na větrné pláži, setrvání v mokrých ponožkách, sezení ve vlhké trávě, nocování pod širákem či chůze naboso po studené podlaze apod.

Všechny tyto faktory umožňují vniknutí chladu HAN a vlhka SHI do těla. Obzvláště při menses je žena náchylnější a otevřenější ke vstupu těchto škodlivin do těla. Zevní chlad vede opět k blokádě krve YU XUE ve spodním ohništi.

Zevní vlhko, které se dostává přes dolní končetiny do spodního ohniště se po čase přeměňuje na hlen TAN. A kombinace hlenu a blokády krve jsou pak těmi nejlepšími předpoklady pro vznik nádorů, v našem případě i myomů, cyst a endometriózy.

4. Hormonální antikoncepce se řadí v poslední době mezi jednu z nejčastějších příčin vzniku cyst, myomů a endometriózy.

Dle TCM totiž každá hormonální antikoncepce vždy oslabuje esenci ledvin (YIN i YANG) a kvalitu krve XUE v játrech a v děloze.

A když už nelze jinak, tak alespoň užívat hormonální antikoncepci se zachováním pravidelné menstruace (tedy ne hormonální tělíska) s tím, že je třeba předcházet oslabení krve a doplňovat ji jak stravou (játra, vejce, hovězí a kuřecí maso, nejlépe z domácího chovu, špenát, mrkev, datle apod.). 

Játra vedou

Dráha jater, hlavně tedy její krev XUE a energie Qi, hraje klíčovou úlohu v ženské fyziologii a gynekologii vůbec a to díky jejímu úzkému propojení s dělohou. Dle TCM dráha jater prochází skrze vaječníky a dělohu a má nezastupitelnou úlohu jak v pohybu energie Qi ve spodním ohništi, tak i v cirkulaci jaterní krve v této oblasti.

Energie Qi si můžeme představit jako pulzující darling, který pohání krev ze zásobníku jater a rozprouďuje ji volně do oblasti dělohy.

Jaterní krev, která nachází své útočiště v „domku spodního ohniště“ v děloze, není tedy pouze jakýmsi pramenem, z kterého vyvěrá řádná menstruace, ale i zdrojem energie a výživy pro plodnost, početí, těhotenství a porod.

Bez správně fungující dráhy jater, tzn. bez jejího přirozeně „hladkého“ a elegantního oběhu energie Qi a krve XUE, je marné veškeré počínání a namáhání léčit každou ženu.

Děložní myomy

Děložní myom je u žen nejčastějším pánevním nádorem – vyskytuje se zhruba u 20–50 % žen ve věku mezi 35–45 let. Dobrou zprávou pak je fakt, že po přechodu většinou zaniká (tzv. se vysuší).

O tom, že má žena myom, se většinou dozví až z gynekologického vyšetření, spojeném s vyšetřením ultrazvukem, neboť ve ¾ případech nemá vůbec žádné potíže ani příznaky, obzvláště v případě menších nádorků. U zbývající ¼ žen s myomy bývají nejobvyklejšími příznaky nadměrné menstruační krvácení, špinění mezi cykly a chudokrevnost (anémie).

Někdy se může projevovat i bolestivou menstruací a to v případě, že dochází k uskřinutí jeho stopky v případě submukózního myomu v děložním hrdle. Rovněž se mohou objevit bolesti nebo tlak v oblasti pánve, u myomů tlačících na močový měchýř pak i časté nucení na močení, bolestivé močení nebo až pomočování se. Také mohou způsobovat neplodnost či opakované samovolné potraty.

Myomy jsou nádory vznikající z hladké děložní svaloviny, a jako takové jsou nezhoubné. Dosud také nebylo prokázáno, že by se mohly v budoucnu „zvrhnout“ do zhoubného stádia – pouze v případě velmi rychlého růstu myomu, doprovázeného někdy masivním krvácením je třeba myslet na děložní sarkom, což je však naštěstí velmi vzácné.

Toto vše je třeba znát, a to nejen pro prognózu nemoci, ale hlavně pro nastavení dalšího léčebného postupu. Ne vždy platí, že to, co se uřízne, již dále nekrvácí (jinde)! Tož abychom s vaničkou nevylili i dítě a pro stromy neviděli les, je třeba se vždy řídit zdravým rozumem a nenechat se tak nechat zbytečně „vykrvácet“.

3 typy myomů

Rozlišují se 3 typy myomů dle lokalizace – submukosní, subserosní a intersticiální – viz „děložněmyomatický obrázek.“ Tyto myomy si můžeme představit jako u teorie ucpaného okapu:

  1. submukosní myom je jako okap, který je ucpaný zevnitř.
  2. intersticiální myom je jako okap se ztluštělou stěnou.
  3. subserosní myom je jako ucpaný a vyboulený okap. Subserosní a intersticiální tvoří 95 % všech myomů.

Z hlediska léčby dle TCM je nejsnáze léčitelný intersticiální (tzn. uvnitř děložní stěny uložený) myom a nejhůře pak submukosní myom, který je umístěný pod sliznicí dělohy.

Subserosní myom umístěný na zevní straně dělohy se léčí nejhůře a je i rizikový, neboť může vytvářet srůsty s jinými orgány jako jsou střeva či pobřišnice – naštěstí se objevuje pouze v 5 % případů. Proto je tak důležité před léčbou stanovit přesnou specifikaci myomu.

Myomy do velikosti 2 cm se mohou rozpustit, a to pomocí čínských bylinných směsí, diety a akupunktury, u větších myomů pak je léčba směřována k udržení stabilizovaného stavu, aby myom nebolel a aby nedocházelo ke krvácení z dělohy a to až do přechodu, kdy myom v drtivé většině případů sám zmizí nebo se podstatně zmenší.

Indikace k operaci je pouze v případě, že myom rychle roste nebo bolí nebo nadměrné krvácí – mohlo by se jednat o výše popsaný vzácný děložní sarkom (naštěstí pouze v 1 % případů). V případě operace myomu se i dnes nabízí řada alternativních operací, nejen tedy kompletní odnětí dělohy tzv. hysterektomie (pacientka s ní však nemusí souhlasit).

Zajímavé:  Těžké Ublížení Na Zdraví Odškodnění?

Myomy - Vše o zdraví

Jak na myomy?

Dle čínské medicíny se u myomů jedná vždy o blokádu krve ve spodním ohništi (v našem případě v děloze), jež vede následně i ke stagnaci energie Qi. Proto i léčba se odvíjí od těchto syndromů:

  1. Blokáda krve YU XUE zauzlující se dovnitř je nejčastější příčinou myomů a projevuje se kupř. tmavým a vrásčitým vzhledem, suchou kůží (krev se hromadí ve spodním ohništi a nemůže zvlhčovat a vyživovat kůži), pocitem chladu (krev neobíhá řádně), bolestivou nebo opožděnou menstruací nebo dokonce vynecháním menstruace.

Potraviny, jež rozprouďují krev XUE: fazole adzuki, jedlé kaštany, všechny druhy sóji včetně tofu (sójový sýr), celer (kořen i nať), lilek (baklažán), feferonky (chilli), paprika pálivá i sladká (mletá), kayenský pepř, křen, pažitka, pórek, ředkvičky, hroznové víno (i rozínky), kurkuma, bazalka, šafrán, zázvorové listy, žlutá hořčice, jablečný nebo balsamikový ocet nebo i semínka konopí setého (Cannabis sativa – marihuana).

  1. Stagnace Qi a krve XUE se projevuje (mimo nálezu myomů a cyst při gynekologickém vyšetření) bolestmi a napětím v podbřišku či opožděnou menstruací.
  • Potraviny, jež rozprouďují stagnaci energie Qi: fazole (všechny druhy), zelený hrášek, dýně, pažitka, pórek, červená ředkev, papriky (plod), bílé zelí, kedlubny (dušené), grapefruit, mandarinka (i kůra), citron (i kůra), limetka, švestky, olivy, badyán, fenykl, hořčičné semínko, koriandr, kmín, kopr, máta rolní, oregano (dobromysl), rozmarýn, káva melta (carro) 
  • Vaječníkové cysty
  • Vše, co bylo napsáno o děložních myomech, platí v podstatě i pro vaječníkové cysty. Zůstaneme-li u naší teorie ucpaného okapu, tak jsou z hlediska TCM v podstatě 2 základní druhy vaječníkových cyst:
  1. Cysty ze stagnace energie Qi si lze představit jako lehce ucpaný okap, který se dalším deštěm (kupř. menstruací) opět uvolní. Jedná se o cysty, které se objevují a zase rychle mizí.
  1. Cysty ze stagnace energie Qi a krve Xue si lze představit jako podstatně více ucpaný okap, který se jen tak sám od sebe neuvolní. Zde se jedná o přetrvávající větší cysty, které jsou i více bolestivé.

Endometrióza

Je onemocnění, při němž se děložní sliznice (endometrium) objevuje mimo dělohu, hlavně v oblasti pánve, kupř. na vaječnících či pobřišnici.

Projevuje se nejčastěji bolestivou menstruací, kdy bolesti začínají již 1–2 dny před menses, bolestmi v konečníku i při stolici, vystřelujícími až do stehen, dlouhodobými bolestmi v podbřišku, bolestmi při pohlavním styku a někdy i přítomností krve v moči! V případě bolestivé menstruace, kdy se nenajde žádná příčina, je třeba vždy myslet na endometriózu! Je také hlavní příčinou sterility u žen (30–70%) a to díky ztrátě ovulace.

Z pohledu západní medicíny je vznik endometriózy neznámý a proto také její léčba neexistuje a omezuje se (do 40. roku věku) buď na užívání obligatorní (nám již známé) hormonální antikoncepce nebo pak na podávání jiného mužského hormonu jménem danazol.

Ten blokuje v mozku (v podvěsku mozkovém) vývoj gonád (pohlavních žláz) a tudíž se pak ani nemohou vyplavovat z vaječníku hormony a děložní sliznice (endometrium) pak jako taková zaniká. S tím ovšem zaniká i schopnost plození a funkce ženy jako takové vůbec – ta se tímto procesem tak dostává do umělého přechodu.

Ne zrovna zanedbatelnými nežádoucími účinky této hormonální léčby je dočasná ztráta menstruace, přibírání na váze, náladovost, deprese, migrény, snížené libido, otoky, olejovitá kůže, akné, svalové křeče, návaly horka, nadměrné ochlupení, zmenšení prsou, hrubší hlas – zkrátka ze ženy se stává muž! Už?! Další metodou léčby po 40. roce věku může být operace.

Z pohledu TCM pro vznik endometriózy a její léčbu platí vše jako u předchozích myomů a cyst. Dle TCM se vždy jedná o blokádu krve YU XUE, ať již z nedostatku či nadbytku. Tento stav si můžeme ji představit jako ucpaný okap, který díky tlaku nad blokádou prosakuje skrze oslabenou stěnu okapu (dělohy) a dostává se tak mimo vymezený prostor. 

Prsní cysty a bulky

Veškeré nezhoubné prsní zduřeniny, bulky, cysty, tzv. cystické fibromastopatie, adenofibromy, ale i bolesti v prsou před menses patří z hlediska TCM do stejné „kategorie ucpaných okapů“ jako předchozí nemoci, neboť dráha jater má své vnitřní spojky, jež procházejí přes oblast hrudníku. A jak na ně, ukazuje následující tabulka, kde nejčastější jsou cystické fibromastopatie:

  1. Hlen TAN
  2. Prsní bulky: klouzavé
  3. Příznaky: bez zarudnutí a otoků, hlavně mladé ženy
  4. Stagnující Qi jater s horkem RE
  5. Prsní bulky: zarudlé
  6. Příznaky: objevují se během kojení, bolestivé, s páchnoucím výtokem z bradavek, popraskaná kůže
  7. Stagnující Qi jater s hlenem TAN
  8. Prsní bulky: pohyblivé, kulaté
  9. Příznaky: podrážděnost, deprese, náladovost, bulky mění velikost dle nálady
  10. Horký toxin RE DU
  11. Prsní bulky: tvrdé
  12. Příznaky: promáčknutá kůže na prsou

Děložní myom

Na pooperačním oddělení naší kliniky poskytujeme péči ženám s benigním a maligním gynekologickým onemocněním vyžadujícím chirurgické řešení.

Kapacita našeho oddělení je 30 lůžek, oddělení zajišťuje diagnostickou, terapeutickou a poradenskou péči. Ošetřovatelská péče spojená s empatií, pochopením, uklidněním je nedílnou součástí moderních léčebných postupů. Tato role sestry vyžaduje profesionalitu, vzdělání a osobnostní vyspělost.

Na oddělení ošetřovatelskou péči zajišťuje tým zkušených sester. Na pooperační oddělení přicházejí převážně ženy na plánovaný výkon a jsou na příchod do nemocnice víceméně připraveny. Při přijmu na oddělení sestry vyplňují ošetřovatelskou anamnézu, která je zaměřena na tělesné a duševní potřeby klientky, její návyky a zájmy.

Ošetřovatelská anamnéza je obsahově přizpůsobena potřebám pooperačního oddělení.

Za velmi důležitý považujeme kontakt s blízkými; návštěvy směřujeme do odpoledních hodin, ale jinak je neomezujeme. Je známo, že kontakt s milou osobou přispívá k dobré pohodě ženy.

Děložní myom

Definice a patogeneze: Děložní myom je benigní nádor vycházející z hladkého děložního svalstva. Vzniká proliferací hladké svaloviny děložního těla – děložní myom korporální, méně často cervikální. V histologickém obraze je převaha svalových vláken (leiomyom) nebo vaziva (fibromyom).

Myomy, které obsahují kromě svaloviny a vaziva také endometriální žlázovou tkáň, se nazývají adenomyomy. Myomy vytvářejí kulovité útvary dobře ohraničené proti okolí, vlivem mechanického působení okolí mohou mít i jiný tvar. Vyskytují se jako solitární útvar, většinou je jich ale v děloze několik.

Jde o hormonálně závislý nádor, v tkáni myomů je zvýšená koncentrace receptorů estrogenů a progesteronů (převaha estrogenů se uplatňuje při růstu myomu).

Leiomyom je nejčastějším nádorem děložního těla, vyskytuje se u 30 – 40 % žen ve věku mezi 30 – 50 lety a představuje 95 % všech gynekologických benigních novotvarů.

Lokalizace

Myomy rozlišujeme podle jejich umístění: intramulární – jsou lokalizovány v děložní stěně, s jejich růstem dochází k hypertrofii děložní svaloviny; subserózní – vyvíjejí se na zevní straně dělohy, vyklenují ji; submukózní – rostou směrem do děložní dutiny a vyklenují endometrium, mohou být stopkaté, které jsou z dělohy vypuzovány, objeví se v děložním hrdle i před ním, tzv. myoma nascens; intraligamentózní – vyrůstají z děložních hran, rozvíjejí se do parametria.

Klinický obraz, diagnostika

Klinický obraz je ovlivněn velikostí, lokalizací a počtem myomů.

Mezi symptomy patří: * krvácení – nejčastější příznak submukózního myomu, poruchy krvácení jsou způsobeny zvětšením krvácející plochy endometria, poruchou kontraktility dělohy a poruchou lokálního mechanizmu hemostázy v endometriu napjatém přes myomatózní uzly, důsledkem je hypermenorea – silné krvácení, menoragie – silné protrahované menstruační krvácení, metroragie – acyklické krvácení.

* pocit tlaku v podbřišku – závisí od polohy a směru růstu myomu a jeho pohyblivosti, velké subserózní myomy mohou způsobovat tlakové obtíže na sousední orgány a pánevní stěnu, mohou být příčinou: polakisurie – časté nucení na močení, způsobené tlakem myomu na močový měchýř; sekundární cystitidy -tlakem na močovou rouru zezadu a zdola může dojít ke ztíženému vyprazdňování močového měchýře s močovým reziduem a sekundární cystitidou; obstipace – tlak myomatózního uzlu na rektum může způsobit obstipaci. Intraligamentózní myom může způsobit kompresi ureteru s hydronefrózou i kompresi vén s poruchou cirkulace v dolních končetinách. * bolesti – nejsou vždy přítomny, tlak myomatózního uzlu na vyhloubení křížové kosti může způsobit bolesti v kříži. Bolestivost jako u náhlé příhody břišní může vyvolat stopkatý myom v torzi.

Zajímavé:  Zivotni Styl A Zdravi?

Komplikace: anémie – v důsledku dlouhotrvajícího krvácení, zvýšená FW – způsobená nekrózou myomu, horečka a známky infekce – důsledkem městnání moči, nekróza nebo zhnisání myomu; peritoneální dráždění – vzniká u degenerativních změn při krvácení do myomu, aseptická nekróza, ruptura pouzdra.

Nepříznivě lokalizovaný myom – ve fertilním věku ženy je příčinou infertility nebo sterility.

V těhotenství může komplikovat průběh, blokovat implantaci oplodněného vajíčka, může být příčinou habituálních potratů, bývá příčinou nepravidelné inzerce lůžka, při porodu způsobuje poruchu děložní činnosti, může tvořit porodní překážku, poruchy odlučování placenty, komplikovat průběh šestinedělí – aseptické nekrózy.

Diagnostika. Diagnózu myomatózní dělohy lze stanovit pomocí anamnézy, bimanuálním vyšetřením, které je doplněno gynekologickou ultrasonografií.

Při gynekologickém palpačním vyšetření u solitárního výskytu myomu je hmatný tuhý, ohraničený nebolestivý útvar na děloze, mnohočetné myomy deformují tělo děložní, které je označováno jako uterus myomatosus. Nekrotický myom je změklý, bolestivý a příčinou teplot.

Palpačním vyšetřením je obtížná diagnóza gravidity v myomatózní děloze. Submukózní myomy vyvolávají krvácení, mohou být ověřeny diagnostickou kyretáží nebo hysteroskopií. Intraligamentózně rostoucí myom je nutné odlišit od ovariálních tumorů.

Metody léčby

Léčba myomu je medikamentózní nebo chirurgická. Metody léčby ovlivňují faktory: věk ženy, příznaky, klinické a laboratorní nálezy, přání další gravidity, postoj pacientky. Gynekologické operace mají své indikace dané povahou onemocnění, podmínky – zvážení celkového zdravotního stavu ženy a kontraindikace – riziko peroperačních a pooperačních komplikací.

Gynekologické vyšetření: asymptomatické myomy jsou pravidelně po půl roce sledovány pomocí ultrasonografie a bimanuálním vyšetřením. Konzervativní léčba spočívá v odstranění myomu při zachování dělohy.

* medikamentózní léčba – hormonální léčba analogy gonadotropinu-releasing hormone (GnRh), hormon zastavuje sekreci gonadotropinu a vytváří umělou menopauzu, je podáván měsíčně intramuskulárně po dobu šesti měsíců, * laparoskopická myomektomie – enukleace myomu, * embolizace uterinních arterií – léčba katetrizační, vlastní embolizace se provádí kombinací embolů Gelasponu a kovových spirál, aby došlo k uzávěru periferie a centrálních přívodných větví myomu.

Operativní léčba spočívá v odstranění dělohy -tzv. hysterektomie. U žen se symptomem nepravidelného krvácení se obvykle provádí probatorní kyretáž, kdy je snesena kyretou pars functionalis endometria, aby se vyloučila možnost endometriální neoplazie. Probatorní kyretáž se provádí v hrdle děložním a dutině děložní.

* vaginální hysterektomie – odstranění dělohy poševní cestou, indikací k provedení výkonu je velikost a lokalizace myomu, pohyblivost dělohy, * LAVH – laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie, * abdominální hysterektomie – odstranění dělohy per laparotomiam, z břišního přístupu, u ženy nad 45 let se doporučuje odstranění adnex, pokud to bylo s pacientkou před operací domluveno.

Vliv hysterektomie na psychiku

Téměř všechny ženy přicházejí ke gynekologické operaci s obavami. Na sdělení nutnosti operace mohou reagovat negativními emocemi, úzkostí, strachem, panikou. Obavy souvisejí i s průběhem operace, s narkózou, pooperační bolestí. Pobyt v nemocničním prostředí pro ně představuje narušení životních plánů, změnu životních zvyků a závislost na ošetřujícím personálu.

Psychické reakce, které souvisejí s odstraněním dělohy, jsou u jednotlivých žen odlišné. Jsou závislé na názoru ženy, jaký má děloha a její funkce význam pro život a zdraví. Některé ženy myslí, že menstruace jejich tělo očisťuje. Pro jiné menstruace a funkce dělohy představují regulaci jejich životní aktivity.

Mnoho žen se domnívá, že děloha je důležitá pro sexuální touhu, reaktivitu, atraktivitu, prožitek partnera. Další ženy pokládají dělohu za zdroj síly a vitality, jiné si myslí, že po odstranění dělohy budou rychleji stárnout a ztloustnou. Ženy, které mají takové názory, se budou s dělohou těžko loučit.

Mnoho žen nemá plně jasno ani v rozdílech mezi dělohou a pochvou a myslí, že po odstranění dělohy nebude možný pohlavní styk. Sexuální život se naopak zlepší u žen, kterým bránilo tělesné onemocnění dělohy, a u těch, které se bály nežádoucího těhotenství. U žen, které jsou primárně depresivnější, se mohou po hysterektomii objevit depresivní reakce.

Pojem posthysterektomický syndrom zavedl Richards (1973). Popisuje nápadnou podobnost s klimakterickým syndromem. Syndrom zahrnuje únavu, depresi, bolesti hlavy, návaly horka, závratě, poruchy spánku, močové obtíže. Zdá se, že takový syndrom se u předtím duševně zdravých žen nevyskytuje. Sexuální život ženy se po hysterektomii nejčastěji nemění.

Zhoršení nastává při somatické komplikaci výkonu, nebo tam, kde odstranění dělohy aktivuje nějaký psychologický problém. Ženu je nutné před operací poučit o pooperačním průběhu, o nepřítomnosti tělesných a psychických následků a o tom, že její pohlavní život pravděpodobně nebude nepříznivě ovlivněn.

Ošetřovatelská péče

Před operací – sledování projevů onemocnění, subjektivních potíží, účinná intervence, fyzická a psychická předoperační příprava, zajištění informovanosti o předoperačním a pooperačním průběhu.

Po operaci – zajištění a sledování vitálních funkcí, předcházet pooperačním komplikacím, tlumení bolesti, aseptický přístup a péče o všechny vstupy narušující celistvost kůže, hygienický standard, rehabilitace, edukace klientky a její zapojení do procesu uzdravení.

O autorovi: Gynekologicko-porodnická klinika, FN Motol, Praha

Triphala 250 kapslí

zákazník -Dobrý den, Mohla bych se zeptat, jaké produkty byste mi doporučili na růžovku (rosacea) Děkuji

EcceVita – Lze doporučit produkty B-skin, a Liver Plus, 3×1 kapsle s jídlem . MUDr. David Frej

zákazník -Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké produkty byste mi doporučili na akné po vysazení HA. Děkuji mockrát, hezký den Adéla

EcceVita – Bskin + tarika akné + šatavari. MUDr. David Frej

zákazník -Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké produkty byste mi doporučil při endometrioze 1. stupně, myom + čtvery atb během půl roku. Děkuji

EcceVita – Lze užívat Zdraví pro ženu, Probiomix a Bio NONI. MUDr. David Frej

zákazník -Dobrý den, prosím o radu, co užívat při plísních (plíce, ledviny, kůže, tenké a tlusté střevo). Měřeno pomocí přístroje Salvia, certifikovaný poradce Joalis. Děkuji za odpověď.

EcceVita – Vhodný je zejména Helmstop, Kalmegh a následně po doužívání Helmstopu, pak Probiomix + Triphala. MUDr. David Frej

zákazník -Dobry den, potrebuji neco na zklidneni pred spanim, pripadne na usnuti. Dekuji.

EcceVita – Na zklidnění a usnutí působí Bylinný čaj Sladké spaní a Peaceful sleep

zákazník -Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak dlouho se má produkt užívat ? a druhý dotaz když dělám směnný provoz, a píše se 3 tbl před spaním, tak když jsem po noční a jdu spát a pak zase večer jdu znovu kdy je vhodné tbl užít? má smysl je brát když nemám žlučník? a beru léky na hypertenzi, s jakým časovým odstupem je vhodné a jaký je rozdíl v dlouhodobém užívání a kůře. dekuji moc

EcceVita – Lze užívat např. po celý rok, po noční ráno před usnutím, lze s léky na tlak, vhodné i když nemáte žlučník. MUDr. David Frej.

zákazník -Prosím o doporučení něčeho na menopauza mám navaly a je pro mě vhodná triphala na detox ?Uz jsem u Vás byla a triphalu brala.Dekuju

EcceVita – Ano Triphala je vhodná spolu s přípravkem Zdraví pro ženu a čajem žena 50+. MUDr. David Frej

zákazník -Dobrý den, chtěla bych prosím poradit. Je mi 40 a pořád se mi tvoří akné, drží se mi už od dětství. Vyzkoušela jsem toho už hodně a žádný výsledek s kterým bych byla spokojená nebyl. Děkuji mockrát.

EcceVita – Lze zkusit B-skin, Bylinný čaj krásná pleť a Probiomix. MUDr. David Frej

zákazník -Dobrý den, lze užívat i detmi – 8 let. Co byste pripadne doporucil na zlepseni zazivani u dětí? Častá bolest – křeče kolem pupku, říhání po jídle (bez pálení), suché skvrny u ústních koutků? Jinak uplne bez jiných gastro obtizi. Moc děkuji

EcceVita – U dětí bohužel oficiálně téměř nic, produkty jsou určeny od 12 let. MUDr. David Frej

zákazník -Dobrý den,ráda bych se Vás zeptala,co byste mně doporučili na sníženou funkci štítné žlázy autoimunitního charakteru. Děkuji

EcceVita – Vhodná je Ašvaganda + Kagul + Gut protect. MUDr. David Frej

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector