MZ chce omezit koncentraci lékáren ve velkých městech – vše o zdraví

Vážení zákazníci,
s ohledem na nařízení vlády v souvislosti s neutichající pandemii Covid-19 jsme pro vaší bezpečnost přijali nová opatření. Dočasně jsme přistoupili k pozastavení všech konzultačních a screeningových činností v BENU lékárnách. Po uvolnění opatření si opět rádi vezmeme prevenci vašeho zdraví na starost.

Nevíte si rady s výběrem léků, výživových doplňků nebo zdravotních pomůcek? Využijte služeb našich lékárníků, kteří vám nabízí poradenství nejen osobně, ale i on-line.

Díky rezervaci eReceptu máte jistotu, že vaše léky jsou připravené a můžete se pro ně bez obav zastavit. Šetříte tak čas, a navíc dbáte o svou bezpečnost. Všechny důležité informace o eReceptu a rezervaci léků vám zodpovíme v přehledně seřazených častých dotazech týkajících se eReceptu a On-line rezervací léků z eReceptu.

Jaké jsou výhody rezervace? 

  • rezervaci si zajistíte ve třech jednoduchých krocích na webu nebo v aplikaci
  • o průběhu vás budeme informovat 
  • zajistíme i léky, které se obvykle musí v lékárně objednávat
  • s kartou BENU PLUS ušetříte na doplatcích za léky

Do BENU Lékárny s jistotou! Rezervujte si své léky na předpis ZDE: Rezervace léků na předpis z eReceptu

MZ chce omezit koncentraci lékáren ve velkých městech – vše o zdraví ČLÁNKY O ZDRAVÍ

Pravidelně pro vás publikujeme články s hodnotným obsahem, ve kterých srozumitelnou formou předáváme své znalosti. Najdete zde rady a tipy pro své zdraví i pro zdraví celé rodiny. Prozkoumejte všechna témata a inspirujte se! Nenašli jste, co jste hledali? Nezoufejte. Napište nám, co vás z oblasti lidského zdraví zajímá a my článek rádi vytvoříme.

Všechny články ke čtení najdete ZDE: Články o zdraví

MZ chce omezit koncentraci lékáren ve velkých městech – vše o zdraví ​ ​ ​ ​ ON-LINE PORADNA

On-line poradna – místo, kde vám poradíme. Rychle. Online. Snadno.
Zeptejte se na odbornou radu přímo našeholékárníka. 

S čím vám v poradně pomůžeme?

  • Je pro vás z jakéhokoliv důvodu složité se dostat osobně do lékárny? Nedělejte si starosti. Poraďte se přímo s naším lékárníkem online. 
  • Užíváte více léků a nevíte, zda je můžete spolu kombinovat? Nevadí. Naši lékárníci vám mile rádi poradí.
  • Vybíráte léky, výživové doplňky či zdravotní pomůcky a váháte s výběrem? Služby našich lékárníků můžete využít nejen v lékárnách, ale i online z pohodlí vašeho domova.
  • V poradně navíc naleznete databázi předchozích dotazů rozčleněných přehledně do sekcí podle tématu. Vyberte si, co vás zajímá.

Pravidla on-line poradny naleznete ZDE.

MZ chce omezit koncentraci lékáren ve velkých městech – vše o zdraví ON-LINE LÉKOVÉ INTERAKCE

Máte zájem dozvědět se více o svých lécích? Máte obavy z lékových interakcí u léků, které užíváte? Zkontrolujte si své léky.

 
Prostřednictvím online formuláře léky zkontrolujeme a na případné interakce či duplicity léků vás upozorníme. Online formulář můžete využít pro sebe i vaše blízké.

Formulář pro kontrolu lékových interakcí naleznete ZDE: LÉKOVÉ INTERAKCE – ZADÁNÍ

Co jsou to lékové interakce?

Lékové Interakce je vzájemné ovlivnění léků, které může vyvolat snížení, zvýšení, změnu či úplné vymizení účinku léku. Interakcí léků může dojít i k zesílení nežádoucích účinků.

 Nežádoucí lékové interakce mohou být více či méně klinicky významné, ale existují i život ohrožující interakce. Riziko výskytu lékových interakcí stoupá především s počtem užívaných léků.

Více o lékových interakcích:  CO JSOU LÉKOVÉ INTERAKCE?

Co jsou lékové duplicity?

Užívání vice léků s různým názvem, ale pořád se stejnou účinnou látkou. Může nastat předepisováním léků od více lékařů, při časté změně výrobců léků nebo i při nákupu volně prodejných léků. 

Jak to celé funguje?

Do naší online databáze zadáte své léky a zkontrolujte si, zda nedochází k jejich interakcím.
Mějte přehled ve svých lécích. 

Upozorňujeme, že obsah těchto stránek a vyhodnocení interakcí má pouze informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře a nenahrazuje lékařskou péči. Léky proto na základě vyhodnocení interakcí v žádném případě sami nevysazujte ani neupravujte jejich dávkování bez konzultace s lékařem! 

​ ​ ALZHEIMER- TESTOVÁNÍ PAMĚTI

Poraďte se a konzultujte s naším lékárníkem individuálně. V pohodlí Alzheimer konzultačního centra a ve vybraných BENU lékárnách se intenzivně věnujeme individuálním konzultacím a screeningovému programu- testování paměti. 

V čem vám konzultace může pomoci?

  • individuální poradenství 
  • cenné rady a doporučení týkající se vašeho zdraví nebo pomoc při zvládání nemoci
  • včas odhalit riziko poruchy paměti (Alzheimerova nemoc nebo jiná demence)
  • Prevence je důležitá – využijte našich služeb.
  • Konzultace provádí naši řádně proškolení certifikovaní lékárníci.
  • Přihlásit se můžete přímo ZDE: Alzheimer konzultační centrum

MZ chce omezit koncentraci lékáren ve velkých městech – vše o zdraví MĚŘENÍ CUKRU

Využijte možnost nechat si v lékárně změřit hladinu cukru v krvi. Měřit cukr v krvi je možné ve vybraných BENU lékárnách po celý den a to i v případě, že jste krátce po jídle. Náhodné změření pomůže odhalit zvýšenou hladinu cukru v krvi (glykémie), která je jedním z příznaků nemoci diabetes. 

Proč je dobré změřit svoji glykémii?

  • měření je snadné, rychlé, bezbolestné a výsledek víte za chvíli
  • včasné odhalení zvýšené hladiny cukru v krvi
  • kontrola hladiny cukru v krvi u diabetiků

Vše o měření glykemie v lékárně najdete ZDE: Měření cukru v krvi

MZ chce omezit koncentraci lékáren ve velkých městech – vše o zdraví MĚŘENÍ CHOLESTEROLU

Nepodceňujte důležitost prevence a včasného odhalení vysoké hladiny a nechte si změřit hladinu celkového cholesterolu ve vybraných BENU lékárnách. Zvýšená hladina cholesterolu v krvi nebolí ani nemá akutní příznaky. Následkem mohou být ale vážné potíže se srdečně- cévní soustavou. 

Vše o měření celkového cholesterolu najdete ZDE: Měření celkového cholesterolu

MZ chce omezit koncentraci lékáren ve velkých městech – vše o zdraví ODVYKÁNÍ KOUŘENÍ

Přestat kouřit není snadné. S pomocí lékárníků z BENU a programu Odvykání kouření se může vaše šance přestat kouřit zvýšit z 5% až na 40%.

Program probíhá formou individuálních konzultací, kde si stanovíte cíle, které chcete dosáhnout.

Navíc, při absolvování všech pěti konzultací vám vaše zdravotní pojišťovna přispěje na koupu léčivých přípravků s obsahem nikotinu pro lepší zvládnutí chuti na cigaretu.

Vše o programu odvykání kouření najdete ZDE: Odvykání kouření

MZ chce omezit koncentraci lékáren ve velkých městech – vše o zdraví ZDRAVÉ PLÍCE

Zeptejte se svého lékárníka, jak správně inhalovat. Pokud při své léčbě používáte inhalátor, táto konzultace je určena přímo pro vás. Víte, že většina pacientů se dopouští některé z chyb při inhalaci a ani o tom neví? Důsledkem je hlavně nedostatečná léčba a přetrvávající příznaky onemocnění. 

Poradenství v oblasti inhalace a inhalačních technik vám přináší BENU ve spolupráci s Novartis. 

Vše o poradenství o inhalačních technikách najdete ZDE: Zdravé plíce 

Zájem o respirátory neklesá. Lékárny Agel potvrzují rekordní poptávku

„Na tuto situaci byli připraveni a měli dostatek ochranných pomůcek ve všech kamenných lékárnách, kde jsou v tuto chvíli respirátory zatím stále dostupné. Zájem veřejnosti je však rekordní,“ komentovala vývoj v pondělí mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská.

Síť lékáren Agel zahrnuje 29 kamenných lékáren, přičemž většinu najdou zákazníci na severní Moravě.

Přečíst článek ›

 „O respirátory je v naší lékárně obrovský zájem, který evidujeme od čtvrtku minulého týdne. Zásoby sice máme, ale kvůli enormnímu zájmu se rychle zmenšují.

Poptávka je mimořádná a respirátory kupují jak mladí, tak starší zákazníci.

Když lidé chtějí nakoupit najednou například 10 balení, tak je požádáme o ohleduplnost s vysvětlením, ať se dostane i na další zákazníky,” říká Kateřina Masníková, vedoucí lékárny Agel v novojičínské nemocnici.

Podobnou zkušenost hlásí i třinecká pobočka. „Zákazníci se na ně ptají a zájem o respirátory je od dnešního rána enormní. I když jsme měli naskladněn velký počet balení, předpokládám, že následujících dní bude vše vyprodané.

Jen do dnešní jedenácté hodiny jsme prodali přes 100 balení po pěti kusech, tedy přes 500 respirátorů.

S našim distributorem proto již zařizujeme jejich další dodávku,” komentuje situaci Stanislav Bielesz z nemocniční lékarny Agel v Třinci-Podlesí.

Přečíst článek ›

Největší síť lékáren v Česku Dr.Max podle mluvčího Michala Petrova o víkendu doprodala všechny zásoby respirátorů třídy FFP2 z minulého týdne.

„Už v neděli jsme do lékáren i e-shopu začali distribuovat nové dodávky a další budou následovat v příštích dnech. Lokálně mohou být respirátory FFP2 vyprodané, vývoj je opravdu dynamický. Není ale důvod k panice,“ řekl Petrov.

Situace je podle něj úplně jiná než na jaře, kdy panoval dočasně globální výpadek ochranných prostředků.

„Za uplynulé měsíce se v ČR etablovala řada spolehlivých domácích výrobců, což znamená, že nejsme závislí výhradně na dovozech a dodávky neváznou na cestě mimo území ČR. Respirátorů FFP2 je zkrátka zatím na trhu dost, jde jen o kapacitu distribuce,“ uvedl mluvčí.

Přečíst článek ›

Naléhavé potřeby řeší podle něj firma při momentálním výpadku respirátorů FFP2 prodejem ústenek. „Zdvojené chirurgické roušky jsou přípustná alternativa a u nich nezaznamenáváme ani momentální výpadky. Pokud jde o objem, který tento týden očekáváme u dodávek respirátorů FFP2 do našich lékáren a e-shopu, jedná se určitě o víc než milion kusů,“ dodal Petrov.

Enormní zájem o respirátory zaznamenává také síť Pilulka.

„Od chvíle, kdy se v médiích objevila informace o povinnosti nosit FFP2 respirátory nebo dvě chirurgické roušky na místech, jako jsou obchody, hromadná doprava nebo nemocnice, evidujeme extrémní zájem zákazníků o tyto produkty. Zásoby jsme doplnili a v tuto chvíli máme dostatečné zásoby jak roušek, tak respirátorů,“ řekla dnes mluvčí firmy Kateřina Schotliová.

Zajímavé:  Odběr Krve Na Vitaminy?

Přečíst článek ›

Internetová lékárna Lékárna.cz má podle mluvčí Romany Žatecké momentálně respirátory FFP2 skladem, i když nabídka se kvůli zájmu citelně zmenšila. „V pátek v podvečer jsme byli se skladovou zásobou téměř na dně.

Podařilo se nám ale nakoupit a ještě o víkendu doplnit skladové zásoby.

A i když se už z nové dodávky respirátorů jen za část víkendu prodala asi třetina a respirátory stále z nabídky mizí doslova před očima, máme v tomto okamžiku obličejové masky na skladě a objednávky odbavujeme obratem,“ uvedla Žatecká.

„Další závoz skladu očekáváme zítra (v úterý), kdy se naše momentální základní nabídka zase rozšíří, a to o respirátory české výroby a také barevné. Ceny nezvyšujeme, zákazník u nás koupí respirátor v průměru za 20 až 25 korun,“ dodala.

Přečíst článek ›

Povinnost mít vyšší ochranu dýchacích cest by mělo ministerstvo zdravotnictví vyhlásit od úterý. Kromě respirátorů třídy FFP2 nebo KN95, budou moci lidé v obchodech, nemocnicích nebo veřejné dopravě využít jako alternativu nanoroušky, případně dvě chirurgické ústenky. Důvodem opatření je podle Blatného horší epidemická situace se šířením britské mutace koronaviru.

Nový náměstek ministra zdravotnictví chce, aby další lékárny vznikaly na venkově a ne v obchodních centrech

Vytvořeno: 6. 3. 2018 Poslední aktualizace: 6. 3. 2018

Datum vydání: 6. 3. 2018
Zdroj: iHNed.cz
Autor: Markéta Šrajbrová

Nový náměstek ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) Filip Vrubel přichází na ministerstvo zdravotnictví z poradenské společnosti Deloitte. Ve státní správě ale není nováčkem. V minulosti řídil ministerský odbor farmacie, později pracoval ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv. Vojtěch mu dal za úkol doplnit do eReceptu slibované funkce navíc.

Zároveň se Vrubel zaměří na lékárny. Chce najít způsob, jak podpořit vznik nových lékáren v odlehlejších oblastech. V případě center, kde je lékárna „na každém rohu“, si naopak dovede představit regulaci. „Třeba se nepovolí vznik lékárny, když o 200 metrů dál už jedna je,“ nastiňuje.

Dodává ale, že by se přiškrcení nejspíš netýkalo již existujících provozoven.

Proč jste se rozhodl vrátit do státní správy?
Jednak je mi sympatický program, který chce pan ministr zavést – transparentnost, předvídatelné rozhodovací procesy, open data a tak dále.

A do značné míry je to i v osobě pana ministra, se kterým přicházím a pravděpodobně s ním i odejdu. Nemyslím si, že by kdokoli další, kdo by sem přišel, měl takto ambiciózní program, s takovou vizí, jako má pan ministr Vojtěch.

Asi bych pak sám nechtěl pracovat na ministerstvu jenom proto, abych tu pracoval.

Vláda je nyní v demisi. O tom, jak bude vypadat, až se bude podruhé ucházet o důvěru, se stále jedná. Jste připraven na variantu, že by Adam Vojtěch už v té druhé sestavě nebyl?
S tím samozřejmě člověk musí počítat. Šli jsme do velké nejistoty. Diskutovali jsme o tom, jestli můj nástup má smysl.

Ale situace je taková, že pan ministr má spoustu priorit, které musí na úroveň sněmovny protlačit v horizontu několika málo měsíců. Je to třeba otázka lékového záznamu, který má být platný od příštího roku, úhrad zdravotnických prostředků a spousty dalších témat.

Úkoly tu jsou, je potřeba s nimi pomoci a já zároveň vnímám, že je možné je udělat za pár měsíců.

Máte se podílet na tom, aby byl eRecept doplněn o lékový záznam pacienta. Jak složitá úprava to je?
Lékový záznam už dnes existuje v minimalistické variantě.

Pacient má možnost se do lékového záznamu podívat, ale ten proces není uživatelsky úplně přátelský.

Je potřeba vytvořit legislativu, která umožní, aby Státní ústav pro kontrolu léčiv zavedl takové funkcionality ke stávajícímu eReceptu, jež umožní lékaři, který bude předepisovat lék, podívat se, jaké jiné léky byly dotyčnému předepsány.

A umožní lékárníkovi podívat se, jaké léky už byly pacientovi vydány, aby mohl zkontrolovat duplicity a interakce. Bude potřeba precizně popsat kompetence jednotlivých aktérů. Na papíře to tedy ve výsledku možná nebude mnoho paragrafů, ale budou za tím desítky či stovky hodin práce.

I tak si myslíte, že se to dá stihnout během několika měsíců?
Budeme muset. Je to priorita pana ministra, kterou já dostanu za úkol jako věc číslo jedna.

Lékaři si stěžují na to, jak složité a uživatelsky nepřívětivé je se do systému eReceptu přihlásit. Budete zpětně řešit i toto?
Není to tak, že bychom se s lékaři a lékárníky přestali bavit a řekli, že to, co teď platí, už tak bude. Naopak.

Myslím si, že je potenciál některé věci upravit. Chtěl bych začít diskusi o tom, jestli technologické řešení, které teď funguje, je opravdu nutné. Jestli lékař musí mít kvalifikovaný certifikát, elektronický podpis. Možná se dozvím, že to bez toho prostě nejde.

Pak s tím nic neuděláme, ale naše práce bude vysvětlit to lékařům.

Lékařům ale často vadí i věci, které nemůže ovlivnit stát. Jedna z připomínek je délka odezvy systému, když předepisují eRecept. Jsou tu výtky, že to trvá desítky vteřin.

Ale SÚKL garantuje, že v jeho systému více než 90 procent receptů má odezvu do dvou vteřin. To, že u konkrétních lékařů je prodleva delší, je bohužel problém na jejich straně, se kterým v tuto chvíli neumíme pomoci.

Je to otázka jejich internetového připojení a softwaru zakoupeného od soukromé společnosti.

Ale když stát po lékařích požaduje nějakou povinnost, neměl by jim poskytnout „full service“, aby to sami nemuseli složitě řešit?
Určitě. Já si myslím, že SÚKL se v tomto opravdu snaží. Dělal také semináře pro softwarové společnosti.

Dokonce má na svých stránkách uvedené spolupracující firmy, u nichž garantuje, že jejich software plně využívá všechny funkcionality eReceptu. To, co donedávna mohla být oprávněná výtka, je otázka vzdělávání lékařů. Na tom ale pracujeme, pořádáme semináře po krajích.

Ukazujeme lékařům, jak eRecept funguje, odpovídáme na jejich otázky a sbíráme zpětnou vazbu.

Podle ministra Vojtěcha byste se měl zaměřit také na stabilizaci lékárenského sektoru a na to, aby péče nechyběla v odlehlých oblastech. Jak to chcete udělat?
Zabezpečení dostupnosti lékárenské sítě je mince se dvěma stranami. Jednou je to, že jsou odlehlejší regiony, kde lékárna není úplně dostupná.

Je potřeba najít nějaké mechanismy, aby tam vznikla. Pravděpodobně půjde o „dotační“ mechanismy, hrazené třeba ze zdravotního pojištění. U lékařů už dotace fungují. Když v nějakém odlehlém místě chybí ordinace praktika, pojišťovna s lékařem uzavře speciální smlouvu a dá mu vyšší úhrady.

Umím si představit, že něco podobného se může vymyslet u lékáren.

Druhá strana mince je naopak obrovský přetlak lékáren ve velkých městech, nákupních střediscích a tak dále. Je to otázka velkého konkurenčního tlaku mezi lékárnami. Takzvané nezávislé lékárny se hodně bojí, že jsou vytlačovány síťovými lékárnami.

Umím si představit regulaci. Například formou, která je běžná v zahraničí, tedy zavedením demografických a geografických kritérií, která by musela být naplněna, aby mohla vzniknout nová lékárna. Třeba se nepovolí vznik lékárny, když o 200 metrů dál už jedna je.

Něco takového.

Nekřiví takové zásahy trh?
Každá regulace do určité míry deformuje trh. Podle mého názoru není správné trh deformovat zpětně. Nemyslím si, že je tu prostor říct, že zavřeme lékárnu, která už někde je. Ale spíš je třeba nastavit optimální režim do budoucna.

Ale to, že přiškrtíte bujení lékáren v centrech, přece automaticky neznamená, že pak vyrostou lékárny na periferii.
To určitě ne.

Já bych byl rád, a to už není otázka několika měsíců, kdyby se vytvořila mapa, do níž by se laicky řečeno lékárny zakreslily, a kolem každé by se udělal kruh. Je potřeba říci, co je to dostupnost. Někde kilometr, jinde pět, v odlehlých krajích třeba patnáct.

Pokud v daném okruhu nějaká lékárna je, tak je dostupnost zjevně zajištěna. Pak nám ale z mapy vyjdou bílá místa, kde lékárna není. Je třeba podpořit, aby tam nějaká vznikla.

Jak a odkdy chcete změnit odměňování lékáren?
Je to souhrn vícero opatření. Všechna jsou ale na úrovni vyhlášek či cenových předpisů, takže to není tak náročný legislativní proces. Umím si představit, že něco, co by podpořilo lékárenský segment, jsme schopni vymyslet letos, tak aby to platilo od 1. ledna 2019.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Požádali jsme Českou lékárnickou komoru, aby připravila vlastní návrhy. My jsme jim pro to poskytli data. Jakmile návrhy budou mít, my zanalyzujeme, jakým způsobem by dopadly do systému veřejného zdravotního pojištění a na pacienty. Musíme si pohlídat, aby to bylo udržitelné.

Mezi poslanci i novináři kolují anonymy, podle nichž jste v roce 2011 v roli ředitele ministerského odboru farmacie způsobil pojišťovnám škodu 50 milionů tím, že jste potvrdil chybný výpočet SÚKL, na jehož základě pak pacienti dopláceli méně za léky na bronchitidu. Jak to bylo?
To, co se v anonymech píše a co bohužel některá média převzala, aniž by mě kontaktovala, je celé vykonstruované. K žádné škodě nedošlo. Naopak, přinesli jsme systému miliardové úspory. Úhradové mechanismy jsou postaveny tak, že když je úhrada nižší, pacient zaplatí vyšší doplatek, když je vyšší, pacient zaplatí méně. Otázka škody je tedy naprostý nesmysl. Pojištěnci posílají pojišťovnám své peníze na pojistném a zároveň čerpají péči hrazenou pojišťovnami. Tady za ten lék pacienti platili menší doplatky.

Když jsem tu působil jako ředitel odboru farmacie, rukama mi prošly tisíce spisů. Správních řízení o cenách a úhradách jsou desítky tisíc. Je i statisticky nemožné, aby k chybám nedocházelo. V tomto případě SÚKL udělal v jednom řízení chybu.

Když se někdo odvolává na ministerstvo a na chybu neupozorní, protože si stěžuje na něco úplně jiného, tak odvolací orgán ani nemá možnost si toho všimnout. To znamená, že spis se mi na stůl dostal, ale zdravotní pojišťovny si stěžovaly na něco jiného než zrovna na tu chybu, která tam byla.

Odvolací orgán v takových případech nepřezkoumává zbytek spisu. Chyby si paradoxně všiml sám SÚKL o pár let později.

Říkáte, že ke škodě nedošlo. Ale z pohledu pojišťoven to přece škoda byla, protože musely vydat více peněz.
To nejsou peníze pojišťovny, ale pojištěnců. Ti za lék zaplatili méně. O tom, že ke škodě nedošlo, svědčí i fakt, že pojišťovny nevyužily procesních možností, jak chybu napravit, a ani domnělou škodu nevymáhaly.

Ale pokud by se taková chyba udělala u více léků a pojišťovny za ně pak hradily více, tak to systém položí.
Ve správních řízeních, která probíhala v letech, kdy jsem byl ředitelem odboru, jsme přinášeli miliardové úspory.

Když se podíváte na vývoj nákladů na léky v uplynulých letech, zjistíte, že segment se skoro nehýbe. Takže hrát si s tím, že někdo platil více, nebo naopak s tím, že někdo přinesl miliardové úspory, je vlastně nesmysl, protože lékový rozpočet se chová jako unikátní celek.

Nemůžete se na jednotlivá řízení dívat izolovaně.

Budete na autory anonymů podávat trestní oznámení?
Ano. Pošpiňuje mě to, já si to nenechám líbit a vidím to i jako politický tlak na pana ministra. Podle mě to zachází nebezpečně daleko a naplňuje to podstatu pomluvy. Je potřeba se bránit. Sbíráme indicie, abychom věděli, kudy to vede. Jakmile je budeme mít, předáme je policii.

Anonymy, které například pošpiňují poradce pana ministra, chodí každý den, někdy i dvakrát denně. Bohužel nejde jen o aktuální boj proti ministrovi a jeho poradcům. Víme o tom, že v tomto resortu je udavačství naprosto běžné. Víme o desítkách anonymů na ředitele odborů, náměstky, v rámci hygienických stanic. Je to neskutečné.

Jak se vám v takové atmosféře bude pracovat, když je pod anonymy podpis „zaměstnanci ministerstva“?
Jsem přesvědčen o tom, že to nejsou zaměstnanci ministerstva.

Je zřejmé, že za anonymy proti poradcům a ministrovi stojí skupiny v pozadí, jak někdo říká, mafie, která zdravotnictví ovládá i skrze finanční toky.

A těm se nelíbí, že naším cílem je větší transparentnost a předvídatelnost v rozhodovacích procesech.

Co si máme představit pod pojmem mafie, která ovládá zdravotnictví?
Lidé, kteří se v problematice orientují, určitě budou vědět, kam směřuji. Já jsem právník, a dokud nemám sebrané důkazy, mluvit o nich samozřejmě nebudu. Ale sbírám je, a až je budu mít, tak je předám policii.

Co tvrzení, že jste napojen na farmaceutickou lobby?
To je úsměvné. Moje kariéra začala na ministerstvu zdravotnictví, pak na Státním ústavu pro kontrolu léčiv. To, že skončila, nebyla moje vůle. Při čistkách po nástupu exministra zdravotnictví Němečka odcházely desítky expertů. Já jsem byl jedním z nich. Člověk se pak něčím živit musí.

Já jsem nikdy nepracoval pro farmaceutickou společnost v tom smyslu, že bych byl její zaměstnanec, na rozdíl od řady jiných aktuálních či bývalých zaměstnanců ministerstva a SÚKL, u kterých na to ale nikdo nepoukazuje. Nikdy jsem se žádnou neměl ani poradenskou smlouvu. Pracoval jsem v poradenském a advokátním sektoru. Dostával jsem výplatu od Deloittu.

Ministerstvo zdravotnictví představilo semafor pro regiony podle rizika nákazy. Ukazuje i konkrétní opatření

video

Tisková konference ministerstva zdravotnictví k regionálnímu semaforu

Ministerstvo zdravotnictví představilo systém čtyř pohotovostních stupňů, kterými by se hygienici měli řídit při vyhlašování opatření proti šíření nového koronaviru v jednotlivých okresech.

Semafor bude určovat například pokyny pro nošení roušek nebo pro fungování zvláštních oddělení v nemocnicích (viz fakta níže). Má plnit roli pandemického plánu, kvůli jehož absenci čelí vláda a ministerstvo zdravotnictví kritice.

Takzvaný semafor bude rozdělen na čtyři stupně rizika označené šedou, zelenou, žlutou a červenou. Podle aktuálních dat by ale nejvyšší stupeň nikde v zemi neplatil, žlutý by byl pouze v Praze a zelený v některých okresech Moravskoslezského kraje, Středočeského kraje a na Jihlavsku.

První mapu Česka podle epidemiologického rizika v jednotlivých okresech zveřejní ministerstvo zdravotnictví 3. srpna, následně ji bude v týdenních intervalech aktualizovat, uvedl šéf týmu epidemiologů na ministerstvu zdravotnictví Rastislav Maďar. Podle aktuálních dat by nejvyšší stupeň nikde v zemi neplatil, druhý nejvyšší by byl pouze v Praze. 

Vyhodnocení rizika a přijetí nutných opatření by příslušelo krajským hygienickým stanicím.

Při nejvyšším stupni rizika by zřejmě platilo doporučení nebo povinnost vyhýbat se kontaktům s jinými lidmi a omezit cesty jen na nezbytné minimum.

„Za jistých okolností i doporučení zajistit si zásoby jídla, léků na 14 dnů,“ řekl Maďar. Omezen by byl i provoz školských zařízení či náboženských nebo sportovních akcí.

U druhého nejvyššího stupně by mohli hygienici omezit počty účastníků akcí, omezit otevírací hodiny podniků nebo vyčlenit lůžka v nemocnicích. Zaměstnavatelé by měli zvážit oddělení kontaktu mezi zaměstnanci na jednotlivých směnách. Při zeleném stupni by měla platit omezení pro návštěvy ve zdravotnických zařízeních nebo v zařízeních sociálních služeb.

Stupně pohotovosti 188.38 KB

Česko bude podle semaforu rozděleno po okresech, nikoli po krajích, jak ministerstvo původně plánovalo. Ministr Vojtěch řekl, že by nebylo objektivní hodnotit kraj jako celek, protože zejména ve větších krajích může být epidemiologická situace v jejich jednotlivých částech rozmanitá. 

I tak ale již zní výhrady. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) není jasné, proč by mělo být hlavní město na žlutém stupni. Praha podle něj má nižší počet nakažených na sto tisíc obyvatel než některé jiné okresy, nemá vyšší podíl komunitního šíření ani více hospitalizovaných.

video

UDÁLOSTI: Ministerstvo zdravotnictví představilo semafor pro regiony

Připustil, že si ještě podrobně neprošel podklady, protože vláda mu je neposkytla předem. Nevidí však zásadní parametr, ve kterém by byla metropole z hlediska epidemiologického hlediska nejhorší. V Praze nicméně je nyní téměř čtvrtina všech infikovaných – přes 800 z celkového počtu 3700 aktivních případů. Z nich 250 přibylo v posledním týdnu.

S odkazem na aktuální čísla odmítl Hřibovu kritiku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Toto je objektivní fakt, vyhodnocení situace. Mě mrzí, že to pan primátor takto hodnotí. V Praze je reprodukční číslo kolem 1,9. To je poměrně vysoký faktor komunitního šíření. Tomu odpovídá zařazení Prahy do žluté zóny,“ uvedl ministr.

Z vyjádření ministra zdravotnictví však také vyplývá, že zcela jasná metodika pro zařazení okresů do rizikových stupňů není. „Není to exaktní, netvoříme něco pro roboty. Stále mají klíčovou roli krajské hygienické stanice, mají ji epidemiologové,“ řekl Adam Vojtěch.

Už od června přitom funguje podobný semafor pro Evropu, který barevně odlišuje míru rizika nákazy v jednotlivých evropských zemích a podle toho upravuje i pravidla platná pro vstup do Česka z těchto zemí.

U zemí s nízkým a středním rizikem úřady nevyžadují po českých občanech negativní test na koronavirus nebo místo něj nenařizují karanténu. Ty jsou povinné při návratu Čechů ze zemí s vysokým rizikem.

Zajímavé:  Skřípání Zubů Ve Spánku Léčba?

Všechny členské země EU jsou nyní v kategorii s nízkým rizikem nákazy.

Fakta

    • Stupeň 0, nulové nebo zanedbatelné riziko (šedá barva)
    • Možná restrikční opatření na vstupních místech v ČR nebo v zahraničí
    • Možná omezení mezinárodní dopravy
    • Možné omezení cestování z/do zahraničí
    • Možnost repatriace u osob nacházejících se mimo území České republiky 
    1. Stupeň I., výskyt nákazy bez komunitního přenosu (zelená barva)
    2. Vyhýbat se úzkému kontaktu s lidmi, kteří mají příznaky onemocnění
    3. Pravidelně si mýt ruce mýdlem a vodou nejméně po dobu 20 sekund
    4. Kašlat a kýchat do kapesníku, po použití jej znehodnotit / vyprat; kašlat a kýchat do předloktí, pokud není k dispozici kapesník
    5. Vyhýbat se dotekům očí, nosu a úst
    6. Zajistit včas všechna potřebná očkování včetně vakcinace proti sezónní chřipce
    7. V případě příznaků akutního respiračního onemocnění zůstat doma a vyhýbat se kontaktu s rodinnými příslušníky a telefonicky kontaktovat praktického lékaře nebo jiného ošetřujícího lékaře za účelem získání instrukcí týkajících se dalšího postupu
    8. Doporučení pro rizikové skupiny:
    9. Dodržovat odstup od cizích osob, omezit návštěvy prostor s vyšší koncentrací osob na jednom místě
    10. Zvážit použití prostředků ochrany úst a nosu (např. rouška)
    11. Doporučení pro poskytovatele zdravotních a sociálních služeb:
    12. Změnit režim návštěv, zavést organizační a protiepidemická opatření
    13. Monitorování zásob osobních ochranných prostředků a doplnění zásob nezbytného materiálu (dezinfekční prostředky, léčiva a další zdravotnický materiál)
    14. Vyšetřování osob s příznaky akutní respirační infekce na přítomnost viru SARS-CoV-2 dle doporučeného algoritmu
    • Stupeň II., počínající komunitní přenos (oranžová barva)
    • Vztahují se na něj opatření předchozího stupně a navíc:
    • Zabezpečit dostupnost přípravků s virucidním účinkem na dezinfekci rukou
    • Zabezpečit dezinfekci předmětů a povrchů přípravky s virucidním účinkem
    • Nosit prostředky ochrany úst a nosu (rouška) v prostředcích veřejné dopravy, na hromadných akcích, u poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a v uzavřených veřejných prostorech (např. nákupní centra)
    • Omezit počet účastníků hromadných akcí
    • Omezit otevírací doby podniků zařízení veřejného stravování
    • Omezit kapacity návštěvnosti a nastavení rozestupů mezi jednotlivými návštěvníky
    • Posílení diagnostických a odběrových kapacit
    • Zahájení preventivního testování v rizikových skupinách a na kritické infrastruktuře státu
    • Dle rozsahu epidemie možná aktivace záložních laboratoří a odběrných míst prostřednictvím CŘT
    • Doporučení pro veřejnost:
    • Sledovat aktuální informace o vývoji epidemiologické situace včetně přijatých opatření z ověřených zdrojů, jakými jsou například ministerstvo zdravotnictví, Státní zdravotní ústav, krajské hygienické stanice, nemocnice a zdravotní ústavy
    • Dobrovolné stažení podpůrných mobilních aplikací k trasování
    • Doporučení pro poskytovatele zdravotních a sociálních služeb:
    • Zákaz návštěv
    • Příprava na vyčlenění lůžek pro izolaci a terapii, personálních a věcně technických kapacit, organizační vyčlenění personálu
    • Doporučení pro zaměstnavatele:
    • Zajištění virucidních dezinfekčních prostředků a pravidelné sanitace povrchů zejména společných prostor
    • Zajištění osobních ochranných prostředků
    • Nastavit režim shromažďování a společných aktivit zaměstnanců (porady, společné stravování), nastavit režim služebních cest a přijímání zahraničních hostů
    • Nastavit dle možností pracovní režim (home office, jednání prostřednictví video konferencí)
    1. Stupeň III., narůstající anebo přetrvávající komunitní přenos (červená barva)
    2. Vyhýbat se úzkému kontaktu s ostatními lidmi
    3. Omezit cesty ven na nezbytné minimum, obzvláště pak do oblastí s aktivním přenosem nákazy
    4. Používat osobní ochranné prostředky
    5. Zajistit si dostupnost základních potravin, vody, léků, případně dalšího nezbytného vybavení potřebného na dobu cca 14 dní
    6. Omezit shromažďování většího počtu osob včetně pořádání náboženských, sportovních a dalších komunitních akcí
    7. Omezení provozu předškolních a školních zařízení a dalších zájmových a vzdělávacích aktivit a nastavení omezeného režimu výuky (např. dálkovou formou)
    8. Připravit se na potenciálně omezený přístup ke službám

Začala platit nová omezení

Z dosavadních 1000 lidí, kteří se mohou účastnit vnitřních hromadných akcí, se od pondělka jejich povolený počet snižuje na polovinu. Limit maximálně 500 účastníků se týká veřejných i soukromých akcí konaných převážně ve vnitřních prostorech budov, ať jsou to akce kulturní, společenské či sportovní. „Opatření se netýká obchodů nebo restaurací,“ upřesnil minulý týden ministr Vojtěch.

Pořadatelé vnitřních hromadných akcí mohou zpřístupnit až pět oddělených sektorů pro 500 lidí. Podmínkou ale je, že jednotlivé části budou od sebe odděleny a každá bude mít vlastní vchod.

Na Prachaticku budou protiepidemická opatření ještě dál zpřísněna. Roušky tam od středy budou povinné ve všech vnitřních prostorách. „Doufám, že je občané přijmou, jako tomu bylo v první vlně,“ podotkl prachatický místostarosta Jan Klimeš (ČSSD). 

Ve městě se vyskytla nákaza v jedné firmě, pozitivně bylo podle Klimeše testováno 25 lidí, kteří bydlí na ubytovně. „Podle mých informací jsou čtyři pacienti v nemocnici ve vážnějším stavu. Ostatní jsou na ubytovně,“ upřesnil místostarosta. V úterý začne ve firmě plošné testování.

V celém Jihočeském kraji pak budou povinné roušky v nemocnicích, domovech pro seniory i na úřadech. Tamní hejtmanství obyvatelům kraje doporučuje, aby začali roušky nosit i ve všech vnitřních prostorách, v nichž je víc lidí, jako jsou nákupní centra, veřejná doprava i kulturní akce. Po pondělním zasedání krizového štábu to uvedla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). 

Už od soboty platí v celém Česku povinnost nosit roušku na všech vnitřních organizovaných hromadných akcích nad 100 osob. „Co se týče roušek, na individuální návštěvu restaurace či baru se tato povinnost nevztahuje,“ uvedl na čtvrteční tiskové konferenci Vojtěch.

V některých regionech platí ještě další omezení.

V Praze je od pondělka povinnost zakrytí úst a nosu ve všech zdravotnických zařízeních, tedy například i v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře. Dosud povinnost platila jen v nemocnicích.

Kromě toho město zřídí odběrové místo v centru a nabídne bydlení lidem, kterým bude nařízena karanténa a kteří ji z objektivních důvodů nebudou moci strávit doma.

V metropoli zůstávají povinné roušky i v metru. Pokud by se situace zhoršovala, jsou hygienici připraveni opatření dále zostřit.

„Pokud by došlo k dalšímu ohnisku, které by mělo souvislost s restauračním zařízením nebo nějakou akcí, tak bychom přistoupili k omezení těchto akcí,“ varovala ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová s odkazem na rozšíření nákazy mezi návštěvníky vinohradského nočního podniku.

Šéfka městských hygieniků ale zároveň ujistila, že další takový případ nenastal a také že je průběh nemoci covid-19 u pacientů v Praze vesměs mírný.

„Pacientů s těžkým průběhem máme jednoho nebo dva, takže to je velmi nízký počet,“ podotkla.

Pražští hygienici proto zatím neuvažují o zavedení opatření doporučených v souvislosti se žlutým stupněm, jako jsou plošné zákazy návštěv v nemocnicích nebo sociálních zařízeních.

Odpoledne avizovala bezpečnostní rada Kraje Vysočina zavedení povinnosti nosit roušky ve zdravotnických zařízeních a lékárnách v regionu. Opatření začne platit rozhodnutím krajských hygieniků – zřejmě od středy.

„Doporučujeme dobrovolné nošení roušek i ve všech uzavřených prostorech, například v obchodech, ve veřejných dopravních prostředcích nebo na úřadech,“ dodal hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

V 90' ČT24 řekl, že se obává komunitního šíření covidu-19 mezi obcemi.

„Máme problém v Alzheimercentru v Jihlavě, máme problém v jedné firmě v Pacově a teď jsem dostal informaci, že i fotbalisti FC Vysočina,“ upozornil hejtman.

Nová pravidla pro školy

Ministři zdravotnictví a školství, Adam Vojtěch (za ANO) a Robert Plaga (ANO), projednají v tomto týdnu podmínky provozu škol v příštím školním roce s ohledem na nemoc covid-19, uvedl Vojtěch.

V uplynulém školním roce byly školy v Česku kvůli šíření koronaviru po část roku zcela uzavřeny.

Ministerstvo školství již dříve sdělilo, že případná opatření proti koronaviru, která by měly školy dodržovat v novém školním roce, upřesní zřejmě v srpnu.

„Máme v tomto týdnu schůzku s ministrem školství, kde se právě tímto budeme zabývat,“ řekl Vojtěch. Podle něj bude důležité, aby byli lidé o pravidlech fungování škol dobře informováni.

Případná opatření pro školy kvůli šíření koronaviru budou podle Vojtěcha zacílena na konkrétní místa nákazy.

„Určitě není naším zájmem dělat jakákoliv opatření, která budou mít plošný charakter, plošné uzavírání škol a podobně.

Spíše to bude o tom, že v nějaké škole se může objevit nějaký nakažený student a na základě toho bude muset být nařízena karanténa v té dané škole,“ doplnil ministr zdravotnictví. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector