MZ: Tři čtvrtiny kuřáků se stanou závislými ještě v době nezletilosti – vše o zdraví

Kouření způsobuje nebo zvyšuje riziko vzniku celé řady onemocnění. Oxid uhelnatý snižuje okysličení krve a tkání, podílí se na kornatění tepen (ateroskleróze), zvyšuje krevní tlak a riziko infarktu a mozkové mrtvice. Nikotin způsobuje srdeční arytmii.

Cigaretový kouř obsahuje kromě nikotinu až 4000 dalších látek (například takové, které podporují hezké vlnění kouře), řada z nich je karcinogenní. Každá vykouřená cigareta zvyšuje riziko nádorového onemocnění.

Čím dříve člověk začne, tím vyšší je riziko. Kouření způsobuje karcinomy plic, hrtanu, horních cest dýchacích, jícnu, močového měchýře, slinivky, ledvin a děložního čípku.

V České republice se kouření spolupodílí na vzniku jedné třetiny nádorů, které se nově objeví.

Tři čtvrtiny chronických plicních onemocnění způsobuje kouření. Ve světě zemře v důsledku kouření kolem 4 miliónů lidí ročně.

Kouření neškodí jen zdraví samotných kuřáků, ale i těch, kteří jsou nuceni kouř vdechovat. Rizika pasivního kouření jsou zcela stejná: cévní, plicní a nádorová onemocnění. Děti vyrůstající v rodinách kuřáků jsou častěji nemocné.

Příznaky nikotinové závislosti

Nikotin se sliznicí nebo po vdechnutí do plic dostává do krve. Menší dávka nikotinu podporuje duševní činnost a soustředění, ve vyšších dávkách naopak uklidňuje. Podporuje peristaltiku střev.Postupně může vyvolávat závislost a je potřeba dávky nikotinu zvyšovat.

Podle lékařů je nikotin návykovější než heroin nebo kokain. Závislost na tabáku má složku psychosociální (člověk má určité situace spojené s cigaretou, například při pití alkoholu, ve stresu a podobně) a také fyzickou.

Jak moc jste závislí, se dá vypozorovat podle toho, jak brzy po probuzení máte potřebu si zapálit (zpravidla do 60 minut po probuzení je znamením silné závislosti).

Při nedostatku látky člověk pociťuje abstinenční příznaky: po cigaretě neúměrně touží, pociťuje nervozitu, stres, depresi, probudí se třeba i v noci. K dalším příznakům patří podrážděnost, neschopnost odpočívat, soustředit se nebo například nadměrná chuť k jídlu.

Léčba závislosti na tabáku

Přestat kouřit je možné v každém věku. Už po čtyřiadvaceti hodinách se začnou čistit plíce a po několika dnech klesá riziko onemocnění srdce a cév až o třetinu.

Léčba v centrech pro závislé na tabáku je hrazena ze zdravotního pojištění. Při léčbě je důležité podpořit motivaci pacienta, probrat pozitiva, která pacientovi vyvarování se kouření přinese, a zároveň se připravit na krizové situace, které při odvykání nastanou.

Abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu dokáží minimalizovat prostředky náhradní nikotinové terapie (žvýkačky, náplasti, inhalátory nebo tablety). Mnohým kuřákům mohou pomoci překlenout období přechodu od klasické cigarety k nekuřáctví cigarety elektronické, které mají na lidské tělo méně devastující účinek než cigarety klasické.

Na lékařský předpis jsou vázány přípravky s vareniclinem, které snižují požitek z kouření. Stojí zhruba tolik, co krabička cigaret denně, některé pojišťovny na ně přispívají.

Délka léčby je u každého individuální.

Léky

Působí podpůrně, mírní abstinenční příznaky, například náhradní nikotinová terapie nebo léky snižující požitek z kouření.

Bylinky

Zvládnout touhu po cigaretě a s ní spojený stres vám pomůžou lípa, třezalka nebo kajenský pepř. Ten si můžete dávat například do jídla nebo i špetku do sklenice s vodou. S chutí na cigaretu může podle některých pomoci puškvorec a jitrocel, vyzkoušet je můžete v čajové směsi. K abstinenčním příznakům patří u mnohých i nevolnost, s tou vám může pomoci zázvor.

Homeopatika

Zmírnění touhy po cigaretě můžete podpořit přípravkem TABACUM. Abstinenční příznaky, ke kterým může patřit přecitlivělost, pomůže zmírnit STAPHYSAGRIA nebo IGNATIA AMARA. Potíže s plnými střevy a zácpou můžete řešit s přípravkem NUX VOMICA.

Domácí léčba a babské rady

Někteří lidé dokáží přestat kouřit ze dne na den a pociťují minimum abstinenčních příznaků. Většina pacientů ale potřebuje při odvykání odbornou pomoc.

Vyšetření

Základní vyšetření spočívá v rozhovoru, při kterém se zjišťuje, kolik cigaret denně kuřák vykouří, jak dlouho je závislý na cigaretách, jak snáší absenci kouření (např. v letadle), jak rychle si po probuzení musí zapálit. Mimo jiné i typické situace, při kterých pacient kouří, a jak si předem připravit nekuřácká řešení.

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

V těhotenství

I když se někdy můžete setkat s názorem, že lepší „vykouřená cigareta, než aby se matka stresovala“, pravda je, že každá cigareta může ohrozit vývoj plodu. Kouření způsobuje nižší porodní hmotnost dětí a zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS). Pokud jste těhotná a víte, že nezvládnete přestat kouřit, poraďte se se svým lékařem nebo navštivte poradnu pro odvykání kouření.

Trvalé následky

Onemocnění, která jsou přímo zaviněna kouřením, mohou způsobit smrt. I když se tělo po skončení s kouřením rychle regeneruje, některé následky zůstávají trvalé – například rozedma (zničené plicní sklípky) nebo dehtové látky uložené v plicích.

Závislost na tabáku: úvod

Reklama a marketing tabákových výrobků jsou důvodem, proč lidé začínají kouřit. Většina kuřáků si poprvé zapálí ještě před dosažením dospělosti (asi 9 z 10): průměrný věk první cigarety je v ČR kolem 10–12 let.

Dospělí začínají kouřit výjimečně, přestože se výrobci cigaret snaží budit představu, že kouření je „dospělé rozhodnutí“. Ve skutečnosti se však jedná o dětskou nemoc: mívá začátek v dětství a je skutečně samostatnou diagnózou F17, tedy „poruchy duševní a poruchy chování způsobené užíváním tabáku“.

V udržování tohoto chování i v době, kdy si již kuřák uvědomuje jeho škodlivost, má pak podstatný vliv zvyk a návykovost nikotinu. Podstatné bývá spojení určité značky cigaret s image dané značky, dostupnost cigaret (cena, místa prodeje), postoj ke kouření ve společnosti, kouření společenských vzorů apod.

Bližší informace najdete v článku Závislost na tabáku: prevence.

Co je závislost na tabáku?

Závislost na tabáku vzniká jednak jako naučené chování, tedy potřeba či zvyk kouřit v určitých situacích či v určité společnosti. Je to určité naučené chování, psychosociální závislost.

Po určité době, která je daná dědičně (zděděné typy receptorů v mozku, na které se navazuje nikotin), se vyvine u většiny kuřáků (80–90 %) také závislost fyzická, tedy tělesná, drogová – závislost na nikotinu. Právě nikotin je hlavním důvodem, proč lidé kouří tabák: návykový je příjemný pocit po potažení daný vyplavením hormonů štěstí.

Pokud ale nikotin závislému chybí, objeví se abstinenční příznaky a ten již pak kouří hlavně pro jejich potlačení. Jedná se o silnou závislost, které není lehké se zbavit, typické jsou opakované pokusy. Za život kuřáka jich bývají i desítky.

Jaké příznaky má závislost na tabáku?

V krvi je poločas nikotinu (tzn. doba, za jakou se množství sníží metabolismem na polovinu) kolem dvou hodin, proto je potřeba kouřit do hodiny po probuzení známkou významné závislosti. Obecně znamená definice závislosti naplnění alespoň tří znaků:

  1. delší užívání, než se původně předpokládalo,
  2. tolerance, tzn. potřeba vyšších dávek než na začátku užívání,
  3. abstinenční příznaky při absenci látky, v tomto případě nikotinu.

Abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu se u závislých mohou objevit již po několika hodinách abstinence a mohou zahrnovat následující (podle tzv. Minnesotské škály [1]):

  1. zlost, podrážděnost, nespokojenost,
  2. úzkost, nervozita,
  3. špatná nálada, smutek,
  4. touha kouřit,
  5. obtížné soustředění,
  6. zvýšená chuť k jídlu, hlad, zvyšování hmotnosti,
  7. nespavost, obtížné usínání, buzení v noci,
  8. neschopnost odpočívat,
  9. netrpělivost,
  10. zácpa,
  11. závratě,
  12. kašel,
  13. neobvyklé sny, noční můry,
  14. nevolnost,
  15. bolení v krku.

Abstinenční příznaky většinou trvají jen první týdny, většinou do měsíce, pouze zvyšování hmotnosti/hlad a touha kouřit mohou trvat déle. K jejich potlačení existují léky.

Jak široce rozšířená je závislost na tabáku?

Většinou se uvádí prevalence* kouření v populaci nad 15 let; v současné době se tato hodnota v České republice pohybuje kolem 25–29 %. Prevalence v populaci nad 18 let by byla o něco nižší; to proto, že ve věku mezi 15 a 18 lety u nás kouří kolem 30–40 % mladistvých [2]. To je alarmující, protože své závislosti se budou těžko zbavovat.

Zajímavé:  Doplatky za léky v roce 2010 – vše o zdraví

* Prevalence je počet lidí s daným znakem z celkového počtu adekvátní populace, tedy například, kolik % populaxe v ČR v určitém věku kouří.

Jak označujeme různé skupiny lidí ve vztahu ke kouření?

  • denní kuřáci nebo pravidelní kuřáci – ti, kdo kouří nejméně jednou denně,
  • příležitostní kuřáci – kouří, ale méně než jednou denně,
  • bývalí kuřáci – během života vykouřili 100 a více cigaret, ale již nekouří,
  • nekuřáci – nekouří a během života nikdy nevykouřili 100 a více cigaret.

Zahraničí: Prevalence kouření v populaci USA, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu, UK a v dalších zemích s účinnou kontrolou tabáku je kolem 15 %, např. v New Yorku jen 9 %.

Zdravotníci: V ČR kouří asi 40 % sester a asi 16 % lékařů, v USA je to 7 % sester a kolem 2 % lékařů.

Porovnání dopadů závislosti na tabáku s dopadem jiných závislostí

Nelegální drogy: řádově 40 000 problémových uživatelů, řádově kolem 300 úmrtí ročně

Alkohol: řádově 4 % uživatelů je závislých, řádově způsobí kolem 4-8000 úmrtí ročně

Tabák: řádově 80–90 % uživatelů je fyzicky závislých (tj. po přerušení kouření se dostaví abstinenční příznaky), kouření způsobí kolem 16 000 předčasných úmrtí ročně. Bezpečná dávka kouře neexistuje; některé látky mají bezprahové účinky, tedy např. zdraví nekuřáka může poškodit i jen pobyt v zakouřeném prostředí.

Související odkazy

  • ABY VAŠE DÍTĚ NEKOUŘILO
  • Vážení rodiče,
  • Položím Vám několik otázek:

–         Máte rádi své děti?

–         Chcete pro ně to nejlepší?

Představuji si, jak odpovídáte:

    – Ano, ano,

a divíte se, jak se může někdo ptát na takové samozřejmosti. Dovolte pokračovat v otázkách:

    –  Co pokládáte za nejlepší pro své děti?

I tady se asi většinou shodnete na odpovědi:

     –    No,  přece zdraví!

  –         A co ještě?

     –  Aby byly svobodné, nezávislé, zodpovědné, úspěšné, šťastné,…

to budou asi vaše další nejčastější odpovědi.

     – Co sami děláte pro to, aby vaše děti byly zdravé, nezávislé, uměly se svobodně a zodpovědně rozhodovat?

V tomto místě už vás zanechám vlastním úvahám a zamýšlení. Jistě děláte pro své děti mnoho dobrých věcí, protože výchova potomka je náročnou, mnohostrannou  a nikdy nekončící péčí, ke které jsou potřebné všechny síly a hlavně láska.

Někdy si my, rodiče, málo uvědomujeme, že k základům správné výchovy patří každodenní projevy  podpory a lásky, aby děti měly trvalý pocit bezpečí a vlastního sebevědomí.

Pochvala, uznání, slova „mám tě rád“, pohlazení a objetí jsou mnohem účinnějšími výchovnými prostředky než příkazy a zákazy.  Mnozí namítnete, že bez důrazných instrukcí co dělat a co naopak ne, se výchovný proces neobejde.

Máte jistě pravdu, ale většina příkazů a zákazů je zbytečná tam, kde dítě má neustále  na očích přirozený vzor.

Vaše vlastní chování, jednání, mluva je pro dítě základním principem výchovného procesu. Pokud dítě vyrůstá v rodině, která má stanovena základní pravidla, která všichni – dospělí i děti – dodržují, pak je riziko, že dítě jednou sejde na špatnou cestu, mnohem menší, než když dospělí sami jednají  v rozporu s tím, co požadují od svých dětí.

Chtěli bychom vám pomoci při výchově dětí, které budou zdravé, svobodné, nezávislé, zodpovědné. Proto nabízíme povídání o kouření. Je to riziko pokládané v současné době za nejzávažnější faktor poškození zdraví. Je to činnost, která vede k silné závislosti.

Je to masový vrah, který ohrožuje i ty, kteří sami nekouří: mezi oběťmi nedobrovolného (pasivního) kouření jsou i naše děti.

Je to lstivý a zákeřný nepřítel, který naivním a neinformovaným dětem a mladým lidem vychvaluje nabízené požitky, zatímco trpělivě a vytrvale čeká na svoji odměnu v podobě kruté a předčasné smrti.

Naše informace a rady jsou určeny především rodičům dětí předškolního a školního věku, které jsou nejcitlivější k následkům působení škodlivin z cigaret a všech dalších typů tabákových výrobků, a současně nejvnímavější k přímé i nepřímé propagaci kouření. V České republice mají vychovatelé a učitelé k podpoře protidrogové výchovy řadu účinných programů, bez spolupráce s rodiči však samotné úsilí školy nepřinese očekávané výsledky.

  1. Vydání příručky, kterou dostáváte, zajistila instituce nejpovolanější: Liga proti rakovině. Je důkazem toho, že zdravotníci pokládají kouření za nevýznamnější riziko ohrožující zdraví, kterému je možno předcházet
  2. –          výchovou dětí a mladých lidí, aby  nezačali kouřit
  3. –          pomocí kuřákům, aby zanechali kouření.
  4. Informace a rady byly rozděleny do několika kapitol, uvedených nejčastějšími otázkami, s nimiž se při rozhovorech s rodiči a dospělými setkáváme nejčastěji:

1. Je vhodné zatěžovat děti problémy s kouřením v tak útlém věku?

2. Je prokázané, že kouření je tak významným zdravotním rizikem?

3. Byla vůbec prokázána škodlivost tzv. pasivního kouření?

4. Je možné, že kuřák nepřestane kouřit, když onemocní?

5. Neměl by se v boji proti kouření  angažovat především stát?

6. Je nutné mluvit s dítětem o kouření, když sami nekouříme?

7. Jak máme s dítětem mluvit o kouření, když sami kouříme?

Věříme, že s širokou podporou rodičů, pedagogů, zdravotníků a všech ostatních přátel dětí se podaří  zastavit novodobou smrtící pandemii, podobnou středověkým morovým ranám, vyvolanou nenasytnou touhou výrobců a distributorů tabáku po zisku.

Je vhodné zatěžovat děti problémy s kouřením v tak útlém věku?

Máte pravdu. Děti by měly mít možnost vždy dýchat čistý vzduch a vyrůstat v prostředí  bez negativních vzorů chování. Bohužel, mnoho dětí už od narození takové štěstí  nemá, protože jeho rodiče či jiní nejbližší příbuzní kouří.

I celá naše společnost kuřáctví posuzuje s nepochopitelnou shovívavostí, takže ani děti z nekuřáckých rodin nejsou před rizikem kouření v bezpečí. Proto potřebují správné a pravdivé informace už od chvíle, kdy jim  mohou rozumět.

„Zrození“ kuřáka je dlouhodobý proces, který začíná prakticky od narození. V době, kdy se nám zdá, že  ještě nic nechápe, vnímá už dítě okolní svět svými smysly velmi intenzivně.

Pokud rodiče a posléze i další nejbližší dospělí, kteří přicházejí s dítětem do bezprostředního a častého kontaktu, vydávají vůni silně ovlivněnou kuřivem, dostává dítě hned po narození signál, že toto je pravá vůně domova.

Velmi brzy, už kolem 2. až 3. roku věku, dítě pozoruje a napodobuje chování rodičů, kteří jsou pro ně přirozeným a samozřejmým vzorem. Vůbec si nepřipouští, že by lidé, kteří pro ně představují záštitu bezpečí a autoritu, dělali věci, které nejsou správné.

  Napodobování je zpočátku jen neuvědomělé, bez  pochopení nějakých souvislostí.

Jestliže některá činnost dítěte se stane předmětem většího zájmu jeho okolí, dítě ihned pochopí, že dělá něco výjimečného, což si potvrdí při každém opakovaní toho, co vzbuzuje rozruch.

Také napodobování kouření patří mezi činnosti malých předškoláků, které vyvolávají mezi dospělými veselý zájem a úsměvné komentáře.

Mnozí rodiče se dokonce pyšní před návštěvami šikovností svého potomka, který umí přinést krabičku cigaret, dvorně nabídnout dospělým a ještě jim i připálit.

Není vzácností, že  rodiče posílají děti nakupovat cigarety jejich oblíbených značek v blízké trafice.  Dokonce i skutečné pokusy dětí s kouřením v tomto věku komentují dospělí shovívavým „počkej si, až budeš větší“.

Malé děti nepřemýšlejí o kouření, neplánují, zda budou nebo nebudou kouřit. Přesto přijímají informace, které zásadním způsobem ovlivňují jejich postoj ke kouření: jde o něco zcela běžného a normálního. „Je to určitě správné, když to dělá máma a táta. Není to něco, čeho se mám bát“.

Zajímavé:  Zánět Okostice Nohy Léčba?

Docházka do školy představuje pro dítě mimo jiné velké rozšíření jeho sociálních kontaktů.

I když tráví stále převážnou část doby s jeho vrstevníky ze třídy, uskuteční se každý den několik setkání se staršími žáky: na chodbách, v sociálních zařízeních, v jídelně, v okolí školy, při mimoškolní činnosti.

  Okruh vzorů nabízejících napodobování se podstatně rozrůstá, postupně se pro dítě stává model chování ostatních děti významnější než původní rodina.

Přesto však základní postoje, které vznikaly po narození, ovlivní ve většině případů výběr kamarádů, s jejichž chováním by se chtělo dítě napříště ztotožnit. V mnoha našich i zahraničních studiích bylo opakovaně prokázáno, že děti z nekuřáckých rodin si jen výjimečně vyberou kouřícího kamaráda, zatímco u dětí kouřících rodičů je kouřící kamarád téměř pravidlem.

Určující význam pro orientaci, jaký způsob života si člověk jednou zvolí, má tedy rodina. Dalším významným faktorem je prostředí, které je pro dítě hned po domově nejbližší: škola, resp. předškolní a později i mimoškolní dětská zařízení.  Odborní pedagogičtí pracovníci mají v současné době  řadu programů,  zaměřených na prevenci kouření a ostatních toxikománií.

U předškoláků a žáků prvních až třetích tříd základní školy jsou děti upozorňovány na nevábné estetické jevy provázející kouření: nepříjemný zápach, žluté prsty a zuby apod.

  Přijatelnou formou jsou děti seznamovány i s nejčastějšími zdravotními  následky, které postihují  aktivní i pasivní kuřáky.

Děti tak mohou samy konfrontovat své subjektivní zdravotní potíže (dráždění očí, v krku, kašel, bolesti hlavy) s pravděpodobnou příčinou: zamoření ovzduší jejich bytů cigaretovým kouřem.

Hlavním cílem výchovného působení na děti ve věku mezi 3. až 8. rokem  je ovlivnit jejich postoje ke kouření žádoucím způsobem: kouření je chování, které významně škodí  zdraví.

Cigareta nezvyšuje přitažlivost, ale právě naopak, je zdrojem odpudivého zápachu a dalších neestetických  průvodních jevů.

Cigaretový kouř poškozuje i nekuřáky a proto se děti učí, jak se bránit pobytu v zakouřeném prostředí.

Je prokázané, že kouření je tak významným zdravotním rizikem?

V současné době víme zcela bezpečně, že kouření je přímo spojeno se vznikem 25 různých onemocnění, k rozvoji a progresi dalších 25 významně přispívá.

Pomocí statistických analýz se uznává, že v současné době umírá každý rok na následky kouření asi 5 milionů lidí a počet obětí se během příštích 20 let zdvojnásobí.

  Na nemoci související s kouřením umírá každý druhý kuřák, z nich polovina předčasně, v produktivním věku. Mezi oběťmi kouření  jsou rodiče nezletilých dětí, kteří začali pravidelně kouřit v pubertě.

Kuřáci nejčastěji umírají na nemoci srdce a cév –  téměř 1,7 milionů lidí ročně. Kouření patří v této skupině nemocí k hlavním rizikovým faktorům.

Protože kuřáci obvykle preferují i další formy nezdravého způsobu života (častější konzumace tučných potravin, nízká spotřeba ovoce a zeleniny, malá tělesná aktivita, k níž přispívá i zhoršení dechu kuřáků),  je  ohrožení kuřáků násobeno současným  působením několika významných rizikových faktorů.

  • Nemoci srdce a cév se projevují různými klinickými formami:
  • –          jako chronická angina pectoris či akutní srdeční infarkt,
  • –          jako mozková mrtvice (s možným dlouholetým ochrnutím)
  • –          jako život ohrožující výduť aorty či jiných velkých cév
  • –          jako onemocnění cév na končetinách spojených s jejich uzávěrem (a následnou nekrózou a nutností amputace končetiny).

Závažná a chronická onemocnění dýchacího ústrojí (chronický zánět průdušek, rozedma plic) jsou každoročně příčinou smrti dalšího téměř milionu lidí. Umírání je pomalé a kruté, postupným udušením.

Řadu let před definitivním koncem jsou postižení pacienti postupně omezováni v tělesné činnosti, neobejdou se bez dýchacích přístrojů a ani upoutání na lůžko jim život nezachrání.

Asi tři čtvrtiny obětí této kruté smrti jsou kuřáci

Rakovina plic a průdušek je příčinou smrti téměř 700.000 lidí každý rok a o jejím těsném spojení s kouřením vědí i malé děti.

Mezi každým 100 zemřelých je  v průměru 90 kuřáků, další 2- 3  mrtví jsou oběti jejich dlouhodobé nedobrovolné expozice tzv. pasivnímu kouření (doma, na pracovištích).

Podobně jako chronická bronchitis, plicní rozedma, i rakovina plic a průdušek by se staly vzácnými onemocněními, kdyby lidé přestali kouřit.

Kouření prokazatelně ovlivňuje i vznik dalších typů zhoubného bujení. Vznikají jak v místech přímého styku se škodlivinami uvolňovanými z tabáku (rakovina jazyka, slinných žláz, dutiny ústní, hrtanu, hltanu) tak i v orgánech vzdálených, do kterých jsou karcinogenní látky přinášeny krví (rakovina ledvin, močového měchýře, slinivky břišní, děložního čípku, střev a konečníku).

Smrtící následky kouření se začínají projevovat v populačních studiích už po 20 letech kouření. U mnoha lidí, kteří pravidelně kouří od 15 let, se nemoci klinicky manifestují už po 30. roce jejich života,  nedožijí se 40. narozenin. Odcházejí  od započatého díla, zanechávají po sobě nedospělé sirotky.

Nejdříve se závažné následky kouření projevují v oblasti sexuálního života a reprodukce.

Kouřící muži mívají častěji potíže s potencí i s plodností, protože škodliviny z cigaretového kouře poškozují jak tvorbu a zrání spermií, tak i erektilní funkce pohlavního údu.

Veřejnost je málo informována o tom, že kouřením poškozené spermie mohou být příčinou různých vrozených vývojových vad, protože  narušená genetická informace se přenese při oplodnění vajíčka na zárodek a plod.

Kouření u žen ovlivňuje tvorbu a uvolňování jejich pohlavních hormonů a narušuje tak rovnováhu ve složitém hormonálním cyklu regulujícím plodnost i průběh těhotenství.

Proto kuřačky mívají častěji menstruační potíže,  o 5 až 8 let dřívější přechod (klimakterium) a problémy s otěhotněním.

V těhotenství jsou častěji ohroženy různými závažnými komplikacemi (mimoděložní těhotenství, vcestné lůžko, poruchy placenty, předčasný porod).

V posledních letech se věnuje velká pozornost zkoumání účinků kouření na nervový systém, zejména na mozkovou činnost.

Víme, že nikotin je silnou psychoaktivní drogou, která  v mozku vyvolává řetěz reakcí, souvisejících s vyplavováním různých hormonů a také látek přenášejících nervové vzruchy.

Tyto reakce ovlivňují náladu a chování, v jistém smyslu i výkonnost kuřáků. Současně ostatní látky z cigaretového kouře působí těžká poškození nervových buněk, které předčasně stárnou a odumírají.

S největší pravděpodobností jsme na prahu poznání, co je příčinou toho, že kuřáci mívají rychlejší úbytek rozumových schopností (zjistitelných např. měřením IQ), častěji  a v mladším věku se u nich vyskytují různé závažné psychické nemoci, jako Alzheimerova choroba, schizofrenie,  ale také deprese, úzkosti, sebevražedné chování.

Bez zajímavosti jistě není ani to, že kouření přispívá k rychlejšímu stárnutí, které se projevuje i dalšími znaky, které sice nejsou tak závažné pro celkový stav zdraví, ale signalizují větší  progresi degenerativních změn.

Kouření podporuje kazivost zubů, nemoci dásní a předčasné ztráty chrupu. Kůže kuřáků je více vrásčitá, našedlá, vysušená. Oční čočky jsou u kuřáků dříve než u nekuřáků postiženy šedým zákalem.

Citlivost smyslů chuti, čichu, sluchu ochabuje dříve a rychleji.

Kuřáci bývají více ohroženi různými komplikace při chirurgických výkonech, pomaleji a déle  se jim hojí rány i různá kožní onemocnění. Také nejrůznější zažívací a trávicí  potíže, včetně žaludeční a dvanácterníkové vředové choroby, se vyskytují  častěji mezi kuřáky.

Světová zdravotní organizace označuje kouření za nejvýznamnější rizikový faktor nemocnosti a předčasné úmrtnosti, který je možno ovlivnit prevencí. Tento postoj zaštiťují nejprestižnější kapacity zdravotníků z celého světa.

 

Pochválili jste včera své dítě? V rámci programu „Normální je nekouřit“jsou děti vedeny také ke vzájemné ohleduplnosti, všímání si pozitivních vlastností či aktivit u jejich spolužáků, sdílení příjemných zpráv a pocitů. Pomozte svým dětem hledat a vidět klady u ostatních i u sebe.  Každý člověk potřebuje být opakovaně ujišťován, že má své významné postavení ve společenství, které je mu blízké: v rodině, mezi spolupracovníky, mezi sousedy. Jestliže si uvědomíte, že tuto potřebu mají dospělí, o to větší pozornost v tomto ohledu zasluhují děti. Ty,  na rozdíl od nás, své místo v životě teprve hledají a potřebují se stále ujišťovat, zda jdou správným směrem.  Není těžké pochválit děti, které nosí ze školy jedničky, nemají problémy s chováním, poslouchají naše příkazy. Ale mnozí rodiče i v těchto případech pokládají snažení dětí za samozřejmost, která žádné zvláštní uznání nepotřebuje.  O to víc musíme pátrat po důvodech pochvaly u těch dětí, které z našich představ o ideálním, nadaném a poslušném dítěti nějak vybočují. Jestliže u těchto dětí nedokážeme najít a ocenit žádný pozitivní skutek, snahu, vlastnost, pak v nich posilujeme pocit méněcennosti, nesounáležitosti, nedůvěryhodnosti. Pomáháme jim k cestě do postupné izolace, z níž nacházejí východisko sdružováním se do skupin, které se v negativních vztazích ke světu posilují.  I u českých dětí jsme potvrdili zkušenosti zahraničních badatelů, že dítě, které denně marně čeká na projev uznání, se častěji uchyluje k různým drogám, které mu pomohou zlepšit jeho náladu. Proto se tak zvaná „pozitivní výchova“ pokládá za  nedílnou a velmi významnou součástí komplexního přístupu k prevenci konzumace alkoholu, kouření, užívání drog.  Vaše dítě přichází do věku nástupu puberty. V následujících měsících a letech se bude měnit nejen fyzicky, ale i psychicky.  Bude se pravděpodobně tvářit jako silák, který všechno zvládne, ale ve skutečnosti se stane více zranitelné, citlivé, nejisté. Pokud bude mít dojem, že Vy, rodiče, mu nerozumíte, bude hledat při svém tápání pomoc jinde. Může přitom narazit na zlo, podvody, úskoky, protože nikdo je nemůže mít rád tak jako Vy.  Pokud se Vám podaří dát každý den alespoň jednou najevo, že je máte rádi, že vidíte a oceňujete jeho snahy, činy, vlastnosti, že jste připraveni mu pomoci kdykoliv ji bude potřebovat, uděláte pro své dítě mnoho. Není třeba vyjadřovat pochvalu a uznání dary nebo penězi, dítě od rodiny nečeká „tržní vztahy“.  Lidé mají jedinečný dar řeči, kterou mohou hladit a zraňovat. Pokuste se užívat tohoto daru „k pohlazení“ každý den.
Zajímavé:  Jak Uvolnit Bederni Pater?

Centrum prevence a léčby závislostí na tabáku u dětí a adolescentů

Zaznamenáváme nárůst kouření mladistvých v populaci.

V ČR aktivně kouří 250 000 dětí a mládeže do 18-ti let! Kvalitu života i náklady spojené s terapií nemocí, způsobených aktivním i pasivním kouřením jak v dospělosti, tak již v dětství jasně ukazují potřebu začít systematicky pacienty vyhledávat již v dětském věku a vytvořit kvalitní síť regionálních dětských protikuřáckých center. Náplní je vyhledávání a edukace cílové skupiny rodičů – kuřáků a jejich dětí – pasivních a hlavně aktivních kuřáků. Následně pak diagnostika a navržení komplexní terapie.

Jak konkrétně si ubližujeme, když kouříme?

Každou vykouřenou cigaretou si zkracujeme život průměrně o 11-30 minut. Kouření poškozuje všechny části těla a způsobuje řadu nemocí.

Především nádorové onemocnění – rakovinu plic, hrtanu, nemoci srdce a cév – infarkt, mozková mrtvice, postižení cév dolních končetin, trvalé záněty průdušek, žaludeční vředy, zhoršuje obranyschopnost, hojení ran a mnoho a mnoho dalších zdravotních problémů.

Jaká rizika si mladí lidé nesou do dospělosti, pokud začnou kouřit v raném věku? Kdy nejčastěji začínají děti experimentovat s kouřením?

9 z 10-ti kuřáků začalo kouřit před 18-tým rokem věku. Lidé, kteří začali kouřit v dětství, trpí silnější závislostí. Kouření dětí navíc zvyšuje riziko užívání dalších návykových látek (alkohol, drogy). Děti v Praze vykouří svou první cigaretu v 9,5 letech v celé ČR je to pak kolem 10. roku věku.

Kdy se dítě stává na tabáku závislé? Jak dlouho to trvá, než se stane závislým?

Mezi mladistvými kuřáky se rychle rozvíjí závislost. Polovina adolescentních kuřáků ztrácí svobodnou vůli nad tabákem v době, kdy kouří jen 7 cigaret měsíčně. Pro vznik závislosti u dítěte je dostatečné občasné kouření po dobu 4 týdnů nebo denní kouření cigaret v množství menším než 5.

Existuje něco jako „neškodné kouření“? Mnozí kuřáci tvrdí, že ty dvě, tři cigarety denně jim přece nemohou uškodit, mají pravdu?

Ne, nemají. Nikotin je droga, před kterou je třeba mít velký respekt. Závislost může vzniknout i u občasných kuřáků a to po docela krátké době. Jednoznačně lze říci, že „bezpečná cigareta a neškodlivé kouření“ neexistují. 

Existují dnes léky, po kterých člověk přestane mít chuť na cigaretu? Pomohou od cigaret nejrůznější žvýkačky, náplasti, či jiné „babské rady“?

Ano, existuje takzvaná náhradní nikotinová terapie ve formě žvýkaček, náplastí, nebo tablet na lékařský předpis. Principem je potlačení abstinenčních příznaků z nedostatku nikotinu (utlumí chuť na cigarety a ty pak přestanou chutnat). Léky Vám to významně usnadní, ale samy o sobě nezabrání kouřit. To je výhradně na Vás – Vaší pevné vůli a motivaci.

Jaká vyšetření u vás klient absolvuje, v čem spočívá podstata odvykání, máte nějakou zaručenou radu?

Při úvodní návštěvě určíme míru závislosti na nikotinu. Provedeme měření krevního tlaku, pulsu, výšky, hmotnosti, body mass indexu, vyšetření základních plicních funkcí. Odebrání anamnézy, vyplnění testů a změření CO ve vydechovaném vzduchu k odhadnutí intenzity kouření, vysvětlení principu závislosti.

Doporučení konkrétních léků na potlačení abstinenčních příznaků z nedostatku nikotinu. Stanovení dne D, od kdy přestanete zcela kouřit. Následují pravidelné kontroly. Žádná zaručená rada není, podstatou odvykání je hlavně pevné rozhodnutí a motivace přestat kouřit. Nutná je změna stereotypů a naučeného chování.

Jak dlouho to trvá?

Nejlepší výsledky jsou při léčbě trvající minimálně 3-6 měsíců. Teprve po roce nekouření je možno říci, že jste skutečně přestali kouřit.

Mnozí rodiče u pubertálních dětí zkouší tuto metodu – sednou si s potomkem, a nutí ho kouřit tak dlouho, až je mu špatně a třeba se i pozvrací. Myslíte, že je to účinná metoda, nebo spíše škodí?

U určité skupiny dětí může jednorázový nadměrný přísun nikotinu vyvolat nežádoucí účinky a tím nechuť a odpor k dalšímu kouření. Ale toto jistě nelze obecně považovat a doporučovat za 100% účinnou a bezpečnou metodu.

Jak působit na děti, aby po cigaretě nesáhly?

Buďte pro dítě nekuřáckým vzorem – v případě, že kouříte dejte jasně najevo, že nejste spokojeni se svým kuřáctvím a také zvažte možnost odvykání kouření. Zajímejte se co dělá ve volném čase, vytvořte pro děti nekuřácký domov – děti kuřáků kouří častěji než nekuřáků. Podporujte jeho zdravé sebevědomí – kouří více dětí, které se necítí sebevědomě.

Zajistěte dítěti dostatek informací o kouření – internetové stránky (www.nekuratka.cz, bezcigaret.cz, stopkoureni.cz….). Veďte jej ke zdravému životnímu stylu. Již v mladším věku si o kouření promluvte. V žádném případě se neuchylujte ke kázání nebo vyhrožování, zdůrazněte, že kouření člověka omezí na svobodě, spočtěte s dítětem výdaje za cigarety.

Dejte dítěti prostor, aby vám sdělilo své názory a pocity ohledně kouření.

Jak se do tohoto centra klient dostane, co pro to musí udělat, je třeba mít nějaké doporučení?

Doporučení nepotřebujete. Nutné je však vlastní rozhodnutí. Domluva termínu vyšetření je možná telefonicky (595633535/3551), nebo osobně na dětské příjmové ambulanci Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.

zpět na úvodní stránku oddělení

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector