Naražená ruka – Vše o zdraví

Potíže nastávají pokud se sval nadměrně a silně napne, či prudce stáhne. V prvním případě může dojít k natržení až přetržení svalu, v druhém případě jde zpravidla o svalovou křeč. 

Kdy jde o svalovou křeč

Křeč se objevuje nahodile a postihuje jednotlivý sval i celou svalovou skupinu. Lidé, kteří křečemi trpí ji popisují, jako ostrou bolest, která trvá většinou několik vteřin ale i minut. Nejčastější příčinou vzniku křeče je nedostatečné rozcvičení před sportováním, či přetrénování.

To jde ruku v ruce s dehydratací a nedostatkem minerálních látek jako je hořčík, vápník, železo a běžná kamenná sůl, které mají na správnou funkci svalu velkou zásluhu. Křeč většinou odezní sama. Ale můžeme jí snadno předcházet dostatečnou hydratací, pečlivým strečinkem a příjmem již zmíněných minerálů.

Ruptura svalu

Rupturu, tedy natržení až přetržení svalu, na rozdíl od svalové křeče, doprovází dlouhodobé potíže. Při tomto zranění se překročí běžný limit napětí, který sval snese a následuje ostrá bolest, která přetrvává i několik dní.

Při lehčích poraněních dochází k přetržení několika málo mikrovláken ve svalu. Rupturu provází otok, krevní sraženina a potíže i v klidovém stavu. Při přetržení svalu se tyto potíže několikrát násobí a sval není možné vůbec zatěžovat.

Naražená ruka - Vše o zdraví Nejčastější příčiny ruptury svalu

Nejvíce ohrožení rupturou svalu jsou „sváteční“ sportovci. Ze startu aktivity přecení své síly a často se před sportem zapomínají zahřát a protáhnout. Podceňovaným důvodem bývá i chronické přetěžování určitých partií.

Někteří sportovci, aniž by to tušili, zatěžují tělo jednostranně. Při opakované a nadměrné zátěži si riziko ruptury v těchto partiích zvyšují.

V jejich případě je nutné myslet na kompenzační cvičení v podobě plavání, posilování všech svalových skupin a dostatečnou regeneraci.

Příznaky a první pomoc při nataženém svalu

Prvním signálem ruptury svalu je silná bolest. Při drobném poranění několika mikrovláken svalu je bolest doprovázena pocitem neustálého stažení a ztuhlosti svalu. Při těžším poškození je sval bolestivý i v klidovém stavu.

V místě zranění se objeví otok, krevní sraženina a celá partie je velice citlivá i na pohmat. Po namožení svalu dojde v místě i k drobnému zánětu, který spouští celou dekádu hojivých procesů.

Všechny tyto tělesné signály je třeba respektovat a přizpůsobit jim dobu i intenzitu léčby a regenerace.

První pomoc při poškození svalu:

  • V první řadě nám velí instinkty neprodleně ukončit fyzickou aktivitu
  • Sval by se neměl záměrně protahovat a zkoušet rozhýbat. Pokud by ve svalu došlo k vážnému zranění, tento stav by protažení jen zhoršilo. 
  • Pro ztlumení akutní bolesti je vhodné na místo aplikovat chladivý obklad a místo střídavě ledovat – přibližně patnáct minut ve dvouhodinových intervalech. 
  • V prvních hodinách po úrazu je možné od bolesti ulevit jednorázovým užitím analgetik.
  • Pokud je postižené místo na končetině, je vhodné ji udržovat ve zvýšené poloze pro snížení otoku.

Pokud se po prvním dnu obtíže nezlepší, je nutné navštívit lékaře.

Ten pohmatem a případně ultrazvukovým vyšetřením zjistí, zda nedošlo k závažnějšímu poškození svalu. Pokud obtíže pozvolna ustupují postačí k léčbě klidový režim a horké obklady a masáže.

Naražená ruka - Vše o zdraví Rehabilitace ruptury svalu

Léčba s rehabilitací svalu by měla trvat až čtrnáct dní. Během této doby je vhodné dodržovat klidový režim. Z pohybu by se měla postižená partie, pokud to jen trochu jde, i vyřadit. Po prvním dnu ledování je vhodné sval naopak zahřívat. Šikovným pomocníkem může být i hřejivá mast, která s citlivou masáží prohřeje a pomůže s nepříjemnou ztuhlostí a bolestí. 

V případě těžšího poranění je vhodné využít podpůrné metody:

  • magnetoterapie,
  • rázové vlny,
  • aplikace krevní plazmy,
  • či akupunktury.

Prevence poranění svalů

Dodržováním jednoduchých pravidel před sportováním můžeme natažení svalu předcházet. Každou aktivitu začněte pozvolným zahřátím svalů. Jistě postačí lehký poklus, nebo svižnější chůze. Až se trošku zadýcháte – pocítíte, že se vám tělo zahřívá a prokrvuje. To je správný čas na strečink. Protáhněte si celé tělo a při každém cviku se soustřeďte na každý sval, který zrovna protahujete. 

Naražená ruka - Vše o zdraví

Vyzkoušejte metodu tejpování

Zkušenější sportovci velmi často přecházejí zranění a preventivně chrání své svaly tzv. tejpováním.

Kinesio-taiping je převratná metoda, která sportovcům díky správnému nalepení speciální tejpy zaručí pohodlí a vyšší ochranu před zraněním. Sportovec se tak může koncentrovat na výkon.

Vemi často tuto metodu využívají i ti, kteří trpí chronickým zraněním a obávají se komplikací.

Před sportováním i po něm je taktéž důležité myslet na kvalitní výživu. Pokud vyžadujete po svém těle maximální výkon, dejte mu to nejkvalitnější z výživového hlediska, co můžete. 

Při samotném sportování pak postačí zvolit přiměřenou zátěž, kterou vaše tělo i fyzická zdatnost ustojí.
 

Péče o svaly Péče o klouby

Naražený loket: příčiny, příznaky a léčba

Naražená ruka - Vše o zdraví

Naražený loket (odborně zhmoždění nebo kontuze lokte) je poranění měkkých tkání v okolí loketního kloubu. Při zhmoždění lokte dochází k poranění krevních cév, které začnou krvácet, což vede k hromadění krve v podkoží a k vytvoření hematomu (lidově modřiny).

Barva modřiny se postupně mění od tmavě modré až černé po žlutou, protože jak se modřina postupně vstřebává, dochází z rozpadlých červených krvinek k uvolňování látek, jako je hemosiderin nebo bilirubin, které mají hnědnou až žlutozelenou barvu.

Příčiny

Nejčastější příčinou zhmoždění lokte je přímý náraz do lokte a jeho okolí.

K tomu může dojít například následkem:

  • pádu
  • úderu do lokte při rvačce, sportovních nebo pracovních činnostech
  • autonehody nebo pádu z kola či motocyklu

Příznaky

Prvním příznakem naraženého lokte je ostrá, bodavá bolest v lokti.

Následně se mohou objevit další příznaky, jako jsou:

  • hematom (modřina)
  • otok
  • ztuhlost

Pokud se po naražení lokte objeví bolest při pohybu v loketním kloubu není to nic neobvyklého, ale je potřeba být opatrný a jestliže je bolest při natahování či ohýbání horní končetiny v lokti silná až nesnesitelná, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc a nechte si udělat rentgenový snímek, pro vyloučení fraktury.

Léčba

Léčba naraženého lokte (stejně jako u zhmoždění kolene a všech ostatních kloubů či měkkých tkání v těle) spočívá především v následujících opatřeních:

  • Klid: naražený loket byste měli nějakou dobu co nejvíce šetřit a vyvarovat se jeho nadměrnému zatěžování.
  • Zvednutí postižené horní končetiny nad úroveň srdce: doporučuje se často odpočívat vleže se zvednutou horní končetinou nad úroveň srdce, což pomáhá odstranit přebytečnou krev z poraněných měkkých tkání. Tím se zmírní bolestivost a otoky.
  • Ledové obklady: přikládání ledových obkladů na naražený loket je jedním z nejdůležitějších opatření, protože tím předejdete otokům a současně se zmírní i bolest. Jako ledový obklad můžete použít například zmrzlý gelový polštářek nebo pytlík zmražené zeleniny. Vždy je nutné si pamatovat, že nesmíte přikládat ledový obklad přímo na kůži, ale je potřeba gelový polštářek nebo zmraženou zeleninu zabalit do ručníku nebo utěrky a teprve pak je přiložit na poranění místo. Nedodržením této zásady hrozí riziko omrzlin. Ledové obklady byste měli přikládat několikrát denně na zhruba 10 – 15 minut. Během prvních 24 hodin po poranění je dobré přikládat ledové obklady častěji.
  • Kompresní bandáže: kompresní bandáž nebo stažení postižené končetiny elastickým obinadlem pomáhá prohřívat poraněné svaly a měkké tkáně a urychluje hojení. Je ale důležité neutahovat bandáž příliš natěsno, aby nedošlo k narušení zásobení poraněných měkkých tkání krví.
  • Léky proti bolesti: na úlevu od bolesti můžete užívat léky proti bolesti, jako jsou paracetamol (Paralen, Panadol), nesteroidní protizánětlivé léky (ibuprofen – Brufen, nimesulid – Aulin, apod.). Řiďte se doporučením svého lékaře nebo lékárníka. Některé slabší léky proti bolesti si můžete koupit v lékárně bez lékařskéhopředpisu, silnější léky vám předepíše váš lékař.
  • Závěs: několik dní po naražení lokte je vhodné nosit poraněnou horní končetinu zavěšenou na šátku, čímž snížíte zatížení zraněného lokte a urychlíte tak hojení.
  • Ochrana před dalším poraněním: snažte se vyhnout se dalšímu poranění naraženého lokte v době hojení a vyhýbejte se činnostem, které loket nadměrně přetěžují (sportování, těžká fyzická práce, apod.).

Důležité je začít s léčbou zhmožděného lokte co nejdříve, zejména ledové obklady v kombinaci s klidovým režimem pomohou zabránit rozvoji otoku, čímž se urychlí hojení.

Komplikace naraženého lokte

Mezi nejčastější komplikace zhmoždění lokte patří:

  • Disekující osteochondróza: toto onemocnění se projevuje drobnými trhlinkami v kostech a chrupavkách v důsledku porušení jejich krevního zásobení. Pokud při zhmoždění lokte dojde k závažnějšímu poranění cév, může se někdy stát, že některé části kloubních chrupavek nebo kostí nebudou dostatečně zásobeny krví a živinami, což zvyšuje riziko trhlin a dalších poškození.
  • Zlomeniny: někdy při zhmoždění lokte může dojít ke zlomení kostí, které tvoří loketní kloub a tyto zlomeniny mohou být velmi diskrétní a nemusí být vždy vidět ani na rentgenovém snímku. Je proto důležité sledovat, zda se váš stav po naražení lokte zlepšuje a zda se neobjeví silná bolest při ohýbání či natahování horní končetiny v lokti. Pokud se váš stav do týdne od úrazu nezlepší a bolesti, otoky či potíže s hybností stále přetrvávají, je namístě vyhledat lékařskou pomoc. Některé fraktury se léčí konzervativně (sádrovou fixací), jiné je nutné operovat (zejména dislokované fraktury pažní kosti nebo vřetenních kostí).

Jak dlouho trvá léčba naraženého lokte?

Ve většině případů otok po kontuzi lokte splaskne do několika dní. Hematom (modřina) se hojí podstatně déle, zhruba 2 až 4 týdny (v závislosti na stupni zatížení lokte během rekonvalescence).

Pokud bolesti a/nebo otoky do týdne od úrazu neodezní nebo pokud se váš stav zhoršuje, vyhledejte lékařskou pomoc.

Zajímavé:  Ovulační test - Vše o zdraví

Nejlepší je zajet do nejbližší nemocnice na chirurgickou nebo ortopedickou ambulanci, kde vám udělají rentgenový snímek k vyloučení zlomeniny.

Co si z článku odnést?

Pokud jste si narazili loket a při ohýbání nebo natahování cítíte ostrou bolest, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Může se jednat o zlomeninu.

Pokud je bolest snesitelná, objeví se jen otok nebo modřiny a váš stav se zlepšuje, většinou není nutná žádná speciální léčba.

Dopřejte poraněné končetině klid, přikládejte ledové obklady, kompresní bandáže, udržujte jí nad úrovní srdce a pokud dlouho chodíte, zavěste jí pro odlehčení na šátek.

Naražený loket se zhojí do plného zdraví do několika týdnů. Pokud bolesti nebo otoky do jednoho týdne od poranění neodezní, vyhledejte lékařskou pomoc, aby se vyloučilo závažnější poranění.

Zlomeniny distálního předloktí

Fraktury distálního konce předloktí patří mezi nejčastější zlomeniny v lidském těle. Daný typ zlomenin se vyskytuje nejčastěji u dětí při sportovních aktivitách nebo u starších lidí se sníženou stabilitou chůze a trpící osteoporózou. Při pádu si jedinci chrání hlavu tlumením nárazu horními končetinami.

Mezi nejčastější zlomeniny v dané oblasti patří fraktury distálního konce vřetenní kosti, ke kterým řadíme zlomeninu Collesovu, Smithovu a Bartonovu. K příznakům jmenovaných zlomenin patří bolest, otok, omezené a bolestivé rozsahy pohybů v zápěstí.

Collesova zlomenina je fraktura distálního radia (kosti vřetenní) s dorsálním a radiálním posunem distálního fragmentu. Radius se láme 2-3 cm nad zápěstím. Jedná se o nejčastěji se vyskytující zlomeninu v této oblasti.

K této zlomenině dochází při pádu natažené horní končetiny se zápěstím v extenzi na volární stranu ruky (na pronovanou ruku). Collesova fraktura se vyznačuje typickou deformací předloktí, a to vidličkovitou při pohledu zboku a při pohledu zepředu bajonetovou.

 Smithova zlomenina je také zlomeninou téže části distálního radia, ale od fraktury Collesovy se liší mechanismem úrazu. Tato zlomenina vzniká pádem na dorsální část palmárně flektovaného zápěstí a úlomek je dislokován směrem ventrálním.

 Bartonova zlomenina je fraktura nitrokloubní, zasahující do distálního radia a radiokarpálního kloubu. Dochází při ní k dislokaci přední nebo zadní hrany distálního radia spolu s proximální řadou karpálních kůstek proti zbylé části kloubní plochy radia.

Konzervativní léčba daných fraktur je imobilizace pomocí sádrové fixace, kdy u fraktury Collesovy se provádí znehybnění v mírné palmární flexi a ulnární dukci bez rotace předloktí. Smithova zlomenina je naopak imobilizována do mírné dorzální flexe. V případě komplikované nestabilní fraktury je vyžadována chirurgická léčba.

Během imobilizace předloktí se zaměřujeme na cvičení okolních kloubů na poraněné horní končetině. Provádíme i polohování dané končetiny z důvodu zabránění vzniku otoků.

Dále bychom měli terapii zacílit na nácvik izometrické kontrakce předloketních svalů fixované končetiny.

Po sejmutí sádrové fixace se ihned začíná s rehabilitací, která je zaměřena na zvyšování rozsahů pohybů fixovaného kloubu, upravení svalové nerovnováhy v daném segmentu, cvičení prstů a stabilizaci zápěstí.

Naražená ruka – diagnóza, příznaky, léčba

  • Na této stránce naleznete veškeré informace o nemoci Naražená ruka. Popis nemoci, diagnózu, příznaky nemoci a zkušenosti lidí s nemocí Naražená ruka.
  • Biologická léčba a chemoterapie pomáhají pacientům s nádorovým onemocněním. Některé preparáty mohou při léčení rakoviny vyvolávat…Více info
    Pokud se u dítěte, zejména zařazeného do dětského kolektivu, znenadání objeví vyrážka kolem úst, na dlaních a na chodidlech,… Více info
    Nemoc ruka ‒ noha ‒ ústa je infekční onemocnění, které nejvíce postihuje kojence a malé děti do 5 let, ale mohou jím onemocnět i dospělí. Nemoc mívá lehký průběh a trvá 7‒10 dní. Původce nemoci Nemoc je…Více info
  • dle vyšetření MR-páteřní kanál stenozován na 8-9 mm,v úrovni C5/6 a C6/7 jsou při osteochondrotické přestavbě osteofyty propagující se oboustraně foraminálně a podmiňující foraminostenozu,pokročilá osteochondroza v rozsahu C 5-7 podmiňuje vznik vícečetných těsných až velmitěsných foraminostenos a zůžení… Nepoložila jste otázku. Nevím, nač odpovědět. Nález z rezonance ukazuje na degenerativní změny spojené… Více info
    Dobrý den, před 6 lety jsem si při pádu v lese zranila koleno a narazila kostrč a lékař mi dal jen prášky na bolest, nohu do ortézy a kostrč neřešil. Od té doby mě při delším sezení bolí kostrč, navíc mám bolesti bederní páteře a hýžďových svalů (při pohybu mi jakoby "táhnou"), problémy s… Dobrý den, měl by Vás nejprve vidět neurolog. Více info
    Dobrý den,již dva roky mám velké bolesti nohou,brnění ,mravenčení a trnutí.po sebemenší zátěži,velká únava.vyšetření neurologa,urologa,cévní i EMg vše vpořádku.Asi před 6 lety jsem si dost bolestivě narazila kostrč.asi dva měsíke jsem si nemohla sednout a pak se to samo spravilo.Nemohou tyto mé bolesti… Dobrý den, Zajdětě prosím k rehabilitačnímu lékaři, at Vás dovyšetří. Bolesti nohou mohou souviset… Více info
    Dobrý den,chtel bych se zeptat ohledně naraženin. Moje přítelkyně hraje házenou a jednou přišla k úrazu,že si narazila žebra a nosila ortézu,byla s tím u doktora a ten ji řekl,že nesmí už pokračovat v hraní házený. Chci se zeptat,když nepřestane hrát házenou tak bude mít do budoucna nějaké trvalé následky? Předem… Dobrý den. Pokud se jedná o prosté naražení žeber, ke kterému dochází při házené velmi často , dojde… Více info
    Dobrý den chtěla bych se zeptat včera jsem se o železná futra Bouchla do klíční kosti a dnes se mi tam udělala boule a modřina dost to bolí při větším nádechu a nadzvednuti ruky je to jen narazenina ? Dobrý den, zda je to naražené nebo zlomené může prokázat jen rentgen. Měla byste vyhledat lékaře. Více info
    Dobrý den, mám naraženou ruku už od 24.11.2016 a první týden jsem měla jen zavázanou v octanu, druhý týden jí mám v sádře .. zítra mám jít k doktorce, že mi to sundá a má být vše v pořádku ..Ruka mě stále bolí a jelikož vykonávám kancelářskou práci tak ruku pravou potřebuji, chtěla jsem se zeptat zda… Dobrý den Markéto, pokud máte stále potíže, domluvte se se svou ošetřující lékařkou na dalším postupu…. Více info
  • Natržený sval a svalová poranění

    „Chtěl jsem si jen dát trošku do těla v posilovně…nebo jenom zaběhat,… zahrát fotbal“, a zranění je na světě. Zranění a úrazy svalu se nevyhýbají nikomu, a tím spíše těm, kteří sportují nárazově.

    Tělo není na zátěž připraveno, sportující navíc podcení pitný režim, zahřátí, rozcvičení a protažení organismu, a problém je tu. Jenže ke svalovému poranění může dojít i v domácnosti např.

    při seskakování ze židle, při věšení záclon, nebo při uklouznutí na dlaždičkách, venku na náledí. Nástrahy zkrátka číhají téměř všude, stačí chvilka nepozornosti.

    Svalová poranění

    Sval se skládá ze svalových vláken, která jsou v neustálém napětí, kterému říkáme svalový tonus. Při určité tělesné aktivitě se sval může přetížit, maximální napětí, kterého jsou svalová vlákna schopna je překročeno a vlákna se „přetáhnou“.

    K tomuto přetížení svalových vláken dochází často i tehdy, je-li organismus unavený nebo dehydratovaný. Svalová vlákna se nachází ve velkém předpětí a další zátěží se jejich tonus ještě zvyšuje. Dochází k přetržení některých vláken, ale zřídka dochází ke kompletní ruptuře svalu.

    Vzniká bolest, krevní sraženina po natržení okolních cév, otok a porucha funkce.

    Příčiny:  Rychlý a nečekaný pohyb, nedostatečné zahřátí (rozcvičení) před dynamickou zátěží. Poměrně častá komplikace u rychlostních sportovců, ale velice často se natržení svalu vyskytuje právě u kondičních a „svátečně“ sportujících jedinců.

    Důvodem je, jak už bylo řečeno, nedostatečné zahřátí, přecenění sil, únava, chronické přetížení určitých partií, ale i řada vnitřních faktorů, překyselení a dehydratace.

    Dále se často natrhává sval v okolí poškozeného kloubu buď úrazem, zánětem nebo chronickým poškozením jako artrózou, revmatoidní artritidou nebo jiným zánětem, kde sval vykonává ochranu a často je ve zvýšeném napětí, ve kterém pak vzniká natržení.

    Příznaky: Poškození svalu je poměrně bolestivé zranění, které postiženému znepříjemní minimálně několik dní.  V případě menšího poškození (natrhnutí několika vláken bez zjevné vklesliny v místě poškození a modřiny) je u většiny lidí tento stav vnímán jako trvalý stah příslušného snopce svalu, který omezujev pohybu.

    V případě poškození většího počtu svalových vláken a eventuelnímu natržení svalového obaluje to vnímáno jako ostrá bolest, bránící další zátěži svalu. Sval může být citlivý na pohmat, dostavuje se i ztuhnutí (někdy vnímáno i jako křeč), případně otok postiženého místa, a někdy i hematom.

    Pacientmá obtíže s chůzí a dalšími pohyby, na kterých se sval za normálních podmínek podílí (např. při natažení přitahovačů dolní končetiny na vnitřní straně stehna má postižený problém s přitažením jedné nohy ke druhé). Bolestivá je část nebo celá délka svalového snopce, svalové úpony jsou citlivé, bolestivost je pociťována často i v klidu.

    Při zahřátí zátěží se stav dočasně zlepšuje, pak ale nastává výrazné zhoršení, může vzniknout i otok. Vždy je nutná určitá doba klidu, která je doporučená dle rozsahu poškození.

    Při přetržení určitého svalu nebo jeho celé části je cítit silná ostrá bolest a někdy i slyšitelné prasknutí a v místě se objevuje prohlubeň.  Je zde výrazná bolestivost, rychlý nástup otoku a hematomu. Postižený sval nelze zapojit ani přes bolest.

    Velmi časté je natržení svalu v lýtkové oblasti (výjimečně natažení). Projevuje se prudkou bolestív poraněném místě, případně s citelným prasknutím v okamžiku přetížení. Brzy se vyvíjí otok, často se ukáže i modřina (krevní výron).

    Bolest znemožňuje chůzi, postižený si nemůže stoupnout na špičku nohy. Nejčastější plné přetržení je až v místě Achillovy šlachy. Některé další svalové skupiny bývají postiženy vždy podle přetěžování v souvislosti s jednotlivými druhy sportů.

    Zajímavé:  Vliv Vína Na Zdraví?

    U fotbalistů se natrhávají zadní svaly stehna, u hokejistů zase svaly v oblasti třísla.

    Léčba svalových poranění

    Při podezření na jakékoli poranění svalu je nutné okamžitě ukončit sportovní aktivitu a nevystavovat sval další námaze, aby se předešlo závažnějším komplikacím (dalšímu poškození svalu). Sval se nesmí nadále protahovat, sportovec by ho neměl ani „zkoušet rozhýbat“.

    Zpočátku aplikovat led v průběhu prvních 24 hodin (vždy cca 10–15 minut ledování s hodinovou pauzou – to celé několikrát opakovat.

    Po cca 36 hodinách aplikovat spíše teplo nebo Priessnitzův zábal pro snížení svalového tonu, během dne vtírat alespoň 3× do postiženého místa masti s protizánětlivými a protiotokovými složkami (traumaplant, voltaren, Reparil, Lioton aj.). Proti vzniku otoku pomůže zvednutí postiženého místa do zvýšené polohy – tj.

    nad úroveň srdce. Vhodný je také kompres daného svalu (stahovací punčocha, bandáž, elastické obinadlo), aby se otok dále nezvětšil a docházelo i k lepšímu prokrvení hlubších částí svalu, což napomůže regeneraci. Dnes jsou moderní lymfotapy anebo celé tzv. lymfokalhoty.

    Sval se zatěžuje postupně a podle stupně hojení a bolestivosti. U menších svalových poranění trvá léčba cca týden až dva, u větších svalových traumat se léčba může protáhnout až na měsíc. Velmi významná je diagnostika a následná komplexní terapie.

    Svalové poškození se pouze klidem vyléčí méně pružnou vazivovou jizvou, která pak v budoucnosti může působit další komplikace (trvalý zdroj tahu). Jakmile vymizí akutní bolestivost, lze sval postupně zatěžovat, ale nesmí se přehlížet bolest.  Se sportováním lze začít až po úplném vymizení obtíží a podle výsledku ultrazvukového vyšetření.

    Pokud se sportovec vrací ke sportovním aktivitám po těžším zranění, je lépe použít vhodnou ortézu, nebo taping.

    Samozřejmě při jakémkoli podezření na závažnější poranění, např. pokud je bolest neúnosná nebo přetrvává nebo je v místě poranění patrná vkleslina či důlek, je nutné navštívit lékaře specialistu. Může se jednat o větší poškození svalu, které vyžaduje odbornou léčbu, a ne jako je běžné v praxi: „dej si měsíc klid a pak postupně zatěžuj….“.

    Jak rozlišit stupeň svalového poranění?

    K rozlišení závažnosti poranění je třeba odborného lékařského vyšetření, ideálně doplněného o sonografické vyšetření. Největší riziko poranění svalu hrozí nárazovým rekreačním sportovcům. Když pravidelně nesportujete nebo se chystáte změnit typ zatížení, připravte na to tělo. Cvičíte-li tedy pravidelně v posilovně a chystáte-li se třeba zahrát fotbalový zápas, alespoň týden před zápasem zařaďte běhání. Tělo si na změnu zatížení a na nový pohybový stereotyp přivykne lépe a vy předejdete zranění.

    Každému zatížení by mělo předcházet pořádné zahřátí, rozcvičení a dostatek tekutin. A je opravdu úplně jedno, jestli jdete do posilovny, běhat do lesa nebo hrát fotbal.

    Stačí pár minut aerobní zátěže (lehký klus, svižná chůze, jízda na kole volným tempem…) a svaly jsou prohřáté a tělo připravené. Této úvodní fázi věnujte vždy minimálně deset minut.

    Pak postupně lehce protáhněte všechny svaly se zaměřením na ty, které budou při cvičení zapojeny nejvíce. Postupujte buď od hlavy k nohám, nebo naopak. Teprve pak můžete začít sportovat.

    V nestátním zdravotnickém zařízení Barna Medical s.r.o. se problematikou natrženého svalu již dlouhou řadu let zabývá MUDr. Miloš Barna a se svým týmem profesionálních odborníků Vám poskytne kvalitní odbornou péči.

    Proč právě zde?

    Na klinice provádí rychlou a přesnou diagnostiku ultrazvukem, na sportovních akcích poskytují vyšetření moderním mobilním přístrojem
    Provádí pravidelné kontroly a sledování hojení, a tím i optimální doby návratu do zátěže za pomoci ultrazvuku a různých speciálních testů
    Tým odborníků s aktivním přístupem k léčbě od prvního dne poranění Vám může nabídnout: lymfodrenáže, speciální magnetoterapie, detox, cílené svalové techniky na  relaxaci svalu včetně akupunktury a rázové vlny, různé medikamentózní přípravky na optimalizaci  léčení poškozeného svalu včetně aplikace krevní plasmy

    Rada na závěr:

    Vyhněte se zejména dynamické (rychlostní, silové) zátěži v období únavy nebo tehdy, nejste-li na tuto zátěž připraveni. Nepodceňujte vhodné oblečení (sval zůstane zahřátý), nezanedbejte také kvalitní sportovní obuv, eventuelně vložky do bot zhotovené dle Vašich otisků chodidel, které si u nás také můžete objednat.

    Nepřeceňujte se. Naslouchejte svému tělu a nepřetěžujte ho. Řada sportovců má tendenci překonávat únavu, uběhnou pár kilometrů navíc nebo odehrají dalších pár minut zápasu. Jenže právě tyto “krátké“ okamžiky mohou být osudové. Cítíte-li únavu, nechce-li se vám již sportovat, raději tělo poslechněte a jděte si odpočinout.

    Blíží se teplé sluneční období a mnoho rekreačních sportovců se probudí do aktivity a začne sportovat. Pokud se někdo chystá věnovat sportování aktivně a patří již do věkové kategorie nad 35 let, musí počítat s tím, že v jeho těle se již mohou projevovat příznaky degenerativních změn, např. artróza kloubů.

      Takový jedinec by se již měl zajímat o své zdraví v tom směru, že by měl znát stav svých kloubů, chrupavky, vazů, měl by znát svůj kardiovaskulární aparát – tzn.

    udělat si běžné vyšetření EKG, zátěžové testy a nechat si poradit od člověka, který se zabývá sportem, ať je to trenér nebo zkušený člověk, měl by něco vědět o výživě a regeneraci a na základě těchto informací by si měl poskládat tréninkový režim, regenerační plán a podle tohoto programu postupovat.

    Vhodné jsou i preventivní prohlídky u fyzioterapeutů, kteří jsou odborně vyškoleni v odhalování svalových dysbalancí a naučí vás cviky, díky kterým lze omezit vznik úrazu (zapojení stabilizačního systému těla).

    Nezanedbatelnou úlohu má při sportu fáze regenerační a správná výživa i pitný režim, a o tom bychom si řekli něco v příštím článku.

    Zdroj: BARNA MEDICAL

    Co dělat v případě naražené ruky?

    Nejlepší odpověď
    hanulka11

    Naraženina bolí mnohdy déle než zlomenina .Chce to stáhnout obinadlem , znehybnit.Přesto bych šla na RTG , mohlo by to být i naštípnuté . Dovnitř nevidíte a jistota je jistota.

    Další odpovědi
    Elk

    Pro jistotu bych zašel na rentgen, jestli není něco zlomeného nebo naštípnutého, vůbec bych to nepodceňoval a pak se obrátil na majitele chodníku / pokud se to stalo venku na ledě /.

    kropitko

    Já bych ještě doporučila, pokud se vám k lékaři nechce, což znám z vlastní zkušenosti, tak vyzkoušet zinkoklih. Tedy aspoň mě to pomáhá,,,

    Terryle

    Jinak na bolest pomáhá to chladit, dobrá je třeba mražená krájená zelenina v pytlíku :o)Ale taky se připojuju k ostatním, lepší si s tím zajít k doktorovi.

    ReHu

    Může být i zlomená.Jinak klid a studené obklady.

    1Kdo udělil odpovědi palec? kropitko před 3945 dny 0 Nominace Nahlásit

    MacaM

    Jak většina radí, zajít k lékaři, jinak já bych doporučila OK gel (bylinný produkt), potírat, na noc zábal. Otok brzy opadne, bolest brzy zmizí a modřina se bude rychleji vstřebávat. Je 100% přírodní, bez chemie.

    Je to taková kapesní lékárnička, pomáhá při odřeninách, popáleninách, jakýchkoli naražení, na modřiny, boule, štípnutí, ěj vyrážky, akné, ekzémy, afty, parodontóze, bolestech kloubů, hojí řezné ranky, jizvy, bradavice, kuří oka,bércové vředy, dají se z něj vyrobit kapičky na rýmu, záněty očí.Je naprosto bezkonkurenční.

    Žádná chemie a od českého výrobce! Jeden výrobek místo desítek jiných chemických s mnoha vedl. účinky!

    Nakouněte na web. Určitě i jako vánoční dárek potěší.

    Zdroj: www.okg-fit.cz/zdravislaskou

    1Kdo udělil odpovědi palec? kropitko před 3945 dny 0 Nominace Nahlásit

    Diskuze k otázce Hopkirk

    K lékaři?? No, nevím. Dnes jsem tam byla (můj lékař měl ordinaci zavřenou). Lékařka, která ho zastupovala mi do zprávy napsala, že otok nemám.

    Ale opak je pravdou, ruku mám nateklou a jemně bolestivou (lidé z mé blízkosti jej vidí a návštěvu lékaře doporučovali). Po námaze mi v jednom místě červená. Lékařka mi doporučila jen obklady a homeopatickou mast.

    Po informacích a rozdílných názorech na homeopatika jsem na pochybách. Příště ztratím úplně odvahu jít k lékaři, abych si nepřipadala i s bolestí hloupě.

    před 3896 dny Odpovědět Nahlásit Nový příspěvek

    Naražené, nebo nalomené? aneb Běžcovy trampoty s naraženým ramenem

    Ledovka, kam se podíváš. Nechcete-li běhat jen po silnici, pokrývá většinu běžeckých stezek hrbolatá klouzačka. Další ledové nebezpečí pak číhá mnohde okolo zaparkovaných aut, takže se můžete parádně vymáznout, i když zrovna neběžíte.

    Na běh i na chůzi po takových cestách poslouží třeba nesmeky, ale ne vždy je máte při sobě. A zákon schválnosti funguje vždy a všude, přičemž je pro běžce nejhorším úrazem ten, který se mu přihodil kdekoli, jen ne za běhu.

    Za tím nemusí být zrovna jen uklouzaná cesta – spolehlivě se přerazíte i ve vlastním domě. Něco podobného se mi stalo v předvečer Štědrého dne. Nepředcházely tomu žádné bujaré oslavy, ale nějaký jednodenní zažívací vir, který zase dotáhlo domů některé z dětí.

    Zamotala se mi lebka, i když se mi to normálně nestává, a já dokonale poznala tvrdost zábradlí v našem domě.

    Naraženina, nebo fraktura? Potrápí oboje.

    Profimedia.cz

    Naražené rameno bolí jako čert. Sedím na schodech (o něž jsem si naťukla ještě hlavu). Téměř s tím nehnu a říkám si: raději deset šavlí, než tohle. Zkontroluji, prohmátnu, zaleduji a po zbytek noci spím raději na pohovce dole.

    Následující (Štědrý) den si nekazím čekáním po doktorech (nicméně ze mě si v tomto příklad neberte – vskutku doporučuji si nechat udělat snímek, vyloučit případnou zlomeninu a mít klid). Ale zpátky. Ještě jsem ze školy všechno nezapomněla, vím, co kde může být polámané, na co dát pozor a s čím případně vyrazit ještě později.

    Doma se všichni ploužíme jak mátohy a už si ani nepamatuji, kdy jsem šla na Vánoce v půl osmé spát. Asi před 40 lety jako batole.

    Další den je to o kus lepší. Jsem ráda za každý stupeň v pohybu, o němž rozhodně nelze říci, že by byl bezbolestný. Moje oblečení se smrsklo na trika o dvě velikosti větší a mikiny na zip. Ale nehorší se to, sláva. Led a tejpovací páska to jistí. Nad dvacet stupňů to nedám a dopředu také ne, neudržím nic v ruce a běda, když zapomenu. Au!

    Třetí den zase o trochu lépe a o pár stupínků více. Mám před sebou koncert a asi čtyřicet minut jízdy. Odpískat to nemůžu – Rybovka bez mého sóla by byla poněkud nekompletní. A tak se pověsím na volant, opatrně jedu a doufám, že cestou nepotkám srnu nebo neosvětleného běžce. Své koncertní šaty si vybírám podle barvy tejpovací pásky.

    Zajímavé:  Mononukleoza u dětí - Vše o zdraví

    Čtvrtý den si jdu malinko klusnout. Nic moc, cítím to ještě dost, ale výčitky z vánočních dojídaček se intenzivně hlásí. Zase o pár stupínků lépe. Dál to raději nedráždím, navíc bych si takovým během rozhodila půlku těla. Ani dnes, první pracovní den po svátcích, nikam nejedu.

    S dopomocí druhé ruky se blížím ke vzpažení. Už se dá i něco udržet v ruce. Kde není tejpovací páska, mažu léčivé mastičky a uvolňuji okolní svaly, aby nezatuhly. Protahuji a lehce cvičím v polohách, kde už to nebolí. Něco znám, další cviky jsem si našla na webu.

    Uvažuji o návštěvě Fyziokliniky v Praze, kde mi vždycky všechno dokázali opravit. Ale jsem po vánocích v červených číslech, tak nevím, asi se bez toho nyní budu muset obejít. Cviky na webu ale mají zpracované perfektně. S obrázky, videem, a komentářem krok za krokem.

    Můžete si tak vybrat jakoukoli část těla, kterou chcete protáhnout či posílit.

    NARAŽENINA VERSUS ZLOMENINA
    ♠ Pokud jste se zranili při sportu nebo si pořádně natloukli při pádu, je někdy vskutku těžké poznat naraženinu od zlomeniny. Dokonce ani známý fakt či mýtus, že naraženina bolí více než zlomenina, vždycky neobstojí. Obojí je bolestivé, otéká, znemožňuje pohyb. Může se objevit i modřina. Jedná se o tupé pohmoždění kůže, svalů a vazů. Hlavním rizikem je nerozpoznání případné zlomeniny a následný špatný srůst kostí. Vyplatí se proto nechat si udělat rentgenový snímek.
    ♠ Pokud si můžete oddechnout, že nic zlomeného nemáte, dejte postiženému místu klid a v prvních dnech ledujte, aby se otok měkkých tkání dále nezvětšoval. Naraženina zpravidla nebývá vážným zraněním – a tak lékaři dále doporučují klid, led a uklidňující masti a gely. Velké hematomy se případně odstraňují chirurgicky. Bolestivost obvykle přejde za 2-4 týdny.

    Den před silvestrem vyrážíme do tančírny. Mimo běhu další pohyb, který mám ráda. Ještě, že to není na té straně, kde se podtáčím. S dětmi se účastníme silvestrovského běhu v sousední obci. Trasa má asi čtyři kilometry a nějaké ty úkoly po cestě.

    Nejstarší mládě vybíhá s vrstevníky napřed (a doběhne poté první), druhé mládě to zvládá vcelku slušně a třetí mládě se přes půlku trasy nechá nosit. Ve druhé ruce, pochopitelně. Trasu tak zvládám i s touhle zátěží v tempu šikovné šestileté dcerky. Dobíháme též mezi prvními.

    Preventivně i poté jsem protáhla, co se dalo, takže bez následků. A můj tradiční novoroční kilásek (vždy hned po přípitku a rachejtlích už asi 25 let) i odpolední výběh už byl v tomto směru snesitelný.

    Na rychlejší tempo ještě ne, ale i za klus, když to stejně místy klouže, jsem taktéž v následujících dnech vděčná.

    Dál protahuji a snažím se cvičit. Vzhledem k tomu, že bouli na palici také ještě cítím, ani tentokrát to nebude jinak – otok zhmožděných měkkých tkání splaskne za nějaké tři týdny a příliš se to urychlit nedá. Už to ale není tak hrozné v místě, kde jsem to nabořila, ale ve svalech kolem.

    Další dny jsou lepší a lepší, už se aspoň obléknu, ale problém mi dělá poloha okolo upažení, mezi 60 a 120 stupni. V nadhřebenové jámě to vskutku řve.

    Stejnojmenný sval tam má jen velmi malý prostor, svou šlachou potřebuje dosáhnout až k pažní kosti, kde spolu s dalšími svaly tvoří rotátorovou manžetu. A když je to v tom úzkém místě všechno krapet větší, tak to bolí.

    Když jsme tento syndrom kdysi probírali ve škole, jeho názvem a především výslovností (tentokrát ne z latiny, ale z angličtiny – impingement syndrom) jsme se náramně bavili. Když vás to ale postihne, moc vám do smíchu není.

    Můžete k němu přijít dvěma způsoby – chronickým přetížením, nebo právě úrazem. Společným jmenovatelem je to, že když se takové rameno správným způsobem nezaléčí a nerozhýbe, může později tak zvaně zamrznout. Z toho bych se tedy dostávat nechtěla. Zmrzlé rameno je záležitost na několik měsíců i rok.

    Jedna má známá se takhle podobně narazila na lyžích, s podobnými problémy však lavírovala dva roky. Vždycky jí do toho „něco píchli“, ale to pro mne není cesta. Navíc příliš nesportuje a práci má spíše sedavou.

    Mám snad lepší vyhlídky v tom, že se z toho mohu dostat lépe, když se mi úrazem nic vážnějšího nestalo a předtím to bylo jakž takž v rovnováze. Chci nejen běhat, ale i běžkovat, má padat sníh. Tak jsem se na Fyziokliniku přece jen vypravila.

    Ujistit se, že cvičím správně, zjistit, co si mohu dále (ne)dovolit a fokusovaná rázová vlna mi vždycky pomohla. I nyní. Za dvě návštěvy jsem byla bez problémů, sbírala jsem kilometry po polích na běžkách a za měsíc od úrazu pro mne nebyl problém opět udělat stojku, hvězdu, či výmyk.

    Nicméně je to vše teprve krátce, a tak si stále musím dávat pozor, abych celou oblast příliš nepřetížila a dále cíleně cvičit, abych jednou podle ramene nemusela předpovídat počasí. A vám všem dále přeji hodně uběhnutých kilometrů a žádné pády!

    Diskuze Naražená ruka

    Ahoj holky, potrebuju radu, dcerka byla dneska s pani nahlidani apry trochu
    spadla na rucicku, tu ji hned pohmatala a zkontrolovala, pry nic nebolelo.

    Kdyz
    jsem prisla domu tak spala a spala docela dlouho (coz neni nic neobvykleho, kdyz
    nema den), jak se ale vzbudila, tak furt jen place a drzi se za rucku, oteklou
    ji nema, nic. Nekdy teda rve jak tur, nenecha na sebe sahnout.

    Samo ze zvazujeme pohotovost, i jsme tam volali, ale moc nam neporadili, mame
    to kousek, nevim jestli jet taxikem, nebo radsi v kocarku, aby ji to nebolelo.
    Nebo pockat do rana? Zlomene to myslim nema, nebo i tohle jde, to si myslim, ze
    by bolelo vic, ne?

    co ji muzu ted dat, napadl me akorat paracetamolovej cipek? Studenej obklad
    nechce, mam ji to zkusit nejak znehybnit do satku?

    napada me narazenina, co se s tim dela? dlaha?

    diky.

    Velikost písma:

    Pokud by měla zlomeninu bez posunu, tak to bez RTG nepoznáš. U dětí
    bývá i tzv. zlomenina vrbového proutku – okostice drží a vnitřek je
    zlomenej. Radši bych šla na RTG.

    Naraženina bolí více než zlomenina. Pokud jí ruka bolí, na pohotovost
    bych jela. Jestli kočárkem nebo taxíkem záleží na vzdálenosti…(kterou
    my neznáme, pokud bys jí měla hodinu vláčet kočárem, jela bych
    taxem..)

    @Kallkapa no tak cca
    pul hodinky to asi da, kus pesky…mame teda pohodlnej kocarek, kde muze hezky
    pohodlne lezet prikryta 

    Hm, tak ted obrat o 100% procent, z urvanyho uzlicku co se nechtelo hnout,
    nenechalo na sebe sahnout je vesela holcicka a ruku normalne pouziva. Ze by
    ten cipek?

    tesne po cipku sahla tou bolavou ruckou po cokolade a rozervala se, pak
    uz ne.

    Určitě utíkejte na RTG a na chirurgii. Pokud bude pacička jen namožená,
    tak dostane alespoň nějakou minifixaci.

    No zatim asi vyckame, no zvazuju co je mensi zlo, preci jen ta pohotovost a
    cesta je pro ni i docela velkej stres (navic ma hysteraky z doktoru),
    rentgenovana byla pred mesicem, tak taky uplne nechci aby byla rentgenovana
    uplne casto, tak neskodny to zase neni.

    Když je to tak, není co řešit JJ, moje beruška byla také vždy tak nadšená
    a dramatický výstup tak intenzivní, že pak pravidelně tak 2h prospala  

    Určitě bych to pro klid duše nechala zrentgenovat. V ruce je tolik
    kůstek a tak málo chráněných, že se snadno mohla nějaká naštípnout.
    Jinak i na naraženiny je výborná kostivalová mast Traumaplant.

    Hele, já jsem zmatená kojo matka která si nebyla jistá, jestli v noci
    náhodou neuklouzla, najednou jsem prostě nemohla chodit V nemocnici se sice trochu pousmáli, že si
    nepamatuju, co se mi stalo, ale udělali rentgen a všechno.. Nakonec to byl
    zánět šlach..
    Nech to raději zkontrolovat, já si vždycky vybavím naší známou –
    zdravotní sestru! Jak rumplovala vlastní dceři s rukou a říká nebreč to
    nic není – a bylo to zlomený 

    @gabriela82
    píše:
    Nech to raději zkontrolovat, já si vždycky vybavím naší známou –
    zdravotní sestru! Jak rumplovala vlastní dceři s rukou a říká nebreč to
    nic není – a bylo to zlomený

    Jéžiš, teď se mi zježilo úplně všechno… Br!

    Pro děti asi ne, ale pro dospělé se dost osvědčili ortézy. Taky jsem je
    už měla, je to mnohem lepší než klasická těžká sádra, mrkni na http://www.ortezy24.cz

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector