Naražená žebra – Vše o zdraví

Cítíte výraznou akutní bolest na hrudníku nebo ostrou bolest vystřelující mezi lopatky či pod lopatku? Nemůžete se bolestí nadechnout? Byli jste u lékaře, který vyloučil postižení srdce a plic, ale přesto Vaše potíže s bolestí na hrudi neustoupily? Příčinou může být blokáda jednoho či více žeber.

Hrudní koš je tvořen 12 páry žeber, 12 hrudními obratli a hrudní kostí. Prvních 7 párů žeber je spojeno klouby vzadu s hrudními obratli a vpředu s hrudní kostí pomocí sternokostálního skloubení. Proto se blokáda s projevy píchání na přední straně hrudníku týká především těchto 7 párů pravých žeber.

Další 3 páry žeber, tedy osmé, deváté a destáté žebro, jsou tzv. „nepravá žebra“, která jsou klouby připojena pouze vzadu k hrudním obratlům a vpředu se pojí na předchozí žebra a hrudní kost pomocí chrupavky. Poslední dva páry žeber jsou tzv. „volná žebra“, která mají skloubení pouze vzadu s 11. a 12. hrudním obratlem a jsou celkově kratší.

Jak vzniká blokáda žeber?

Hlavním důvodem vzniku akutní bolesti je nerovnováha ve svalovém napětí (svalová dysbalance) a déletrvající strnulé držení v nevhodné poloze.

Často vzniká například po dlouhodobé jízdě v autě bez přestávek, při nesprávném dlouhém sezení u počítače nebo u stolu, nevhodné poloze při spánku nebo když je hrudník v jiném nepřirozeném postavení, například shrbený a natočený (v rotaci) na jednu stranu.

Blokáda žeber vzniká také při prudkých nárazech (pádech) či při prudkém nekoordinovaném zvednutí těžkého břemene.

Blokádu žebra může provázet, nebo jí i předcházet, blokáda jednoho či více hrudních obratlů, na kterou navazují svalové spasmy (vysoké napětí vláken) v okolních svalech, které na blokádu reagují a drží ji v nesprávném postavení.

Projevy blokády žeber

Nejčastějším projevem blokády žebra bývá ostrá bolest na přední i zadní straně hrudníku, která zesiluje při dýchání, nejčastěji při nádechu.

Pokud je bolest na přední stěně hrudníku na levé straně, může tím napodobovat záchvatovitou bolest jako při angíně pectoris, srdečním infarktu a dalších srdečních onemocněních.

Je tedy vhodné vždy nejprve vyloučit orgánové postižení vyšetřením u lékaře.

Bolest se vyskytuje také pod lopatkou nebo po stranách hrudníku. Bolest se může také šířit v pásech po hrudním koši, jako by po směru konkrétního žebra zpředu dozadu či naopak.

Může fyzioterapie pomoci okamžitě?

V léčbě akutní blokády žeber využíváme jak kloubní mobilizace zablokovaných obratlů a žeber, tak manuální relaxační techniky pro uvolnění zvýšeného svalového napětí a obalů svalů, které fixují blokádu. Bolest se také může přesouvat také svalové řetězce i na vzdálenější místa trupu a šíje.

Ošetřením původního místa bolesti dojde k odstranění problémů ve vzdálenějších partiích těla. Pro úspěšnou terapii akutních blokád jsme vyvinuli kombinaci fyzioterapie s aplikací rázové vlny, která přináší okamžitou úlevu a zmírnění bolesti a zatuhlosti.

Tuto kombinaci služeb jsme uzpůsobili tak, aby pomoc byla co nejrychlejší a nejúčinnější. Nazýváme ji Fyzioterapie All-Inclusive.

Videoukázka fyzioterapeutických technik a metod

  • Naražená žebra - Vše o zdraví Naražená žebra - Vše o zdraví
  • Naražená žebra - Vše o zdravíNaražená žebra - Vše o zdraví
  • Naražená žebra - Vše o zdravíNaražená žebra - Vše o zdravíNaražená žebra - Vše o zdraví

Návody na cvičení při bolestech hrudní páteře a žeber

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Naražená žebra

Naražení žeber je někdy bolestivější než zlomenina žeber. Zlomeniny žeber se dělí na:

  • traumatické – úrazové
  • spontánní – patologické
  • jednoduché – zlomení 1 až 3 žeber
  • sériové – zlomení více než 3 žeber

Příznaky:

  • bolest v místě zlomeniny
  • píchání při dýchání – povrchní dýchání
  • vyhledávání polohy vsedě
  • dráždění ke kašli, ale pro bolest strach odkašlávat
  • zlomeninu je možné vyhmatat na rozdíl od naraženiny

Někdy se žebro zlomí a úlomky se proti sobě neposunou, takže jen dráždí okolí, jen bolí.

Dojde-li k posunu úlomků proti sobě, potom mohou poranit okolní tkáně, poplicnici a třeba i plíce, jde o komplikace, které je nutné urychleně zjistit.

Lékař postiženého pošle na rentgen, kde se provede jednoduchý a rychlý snímek, který jednoznačně poranění žeber vyloučí. Nalomení či pohmoždění se od zlomeniny na první pohled nepozná, diagnóza je možná pouze rentgenovým snímkem.

výběr z naší tvorby

Naražená žebra - Vše o zdravíNaražená žebra - Vše o zdraví

Naražená žebra jsou úrazem, ke kterému může dojít při nejrůznějších sportech, ale i zcela běžných aktivitách. Příčinou bývá zpravidla přímý úder nebo pád. Přináší s sebou spoustu bolesti, kterou bohužel zhoršuje i obyčejné dýchání.

Vzhledem k tomu, že žebra chrání životně důležité orgány, není na místě tento úraz podceňovat. Úrazy spojené s pohmožděním žeber nejsou nic neobvyklého a nevyhýbají se žádné věkové skupině.

Nejčastěji se však týkají sportovců, kteří se věnují kolektivním sportům, kdy dochází k častému kontaktu s protihráčem (typicky úder loktem). Své o tomto úrazu ví i cyklisté či lyžaři, které někdy potkal pád.

Když zjistíte, že máte na hrudníku jakoukoliv deformaci nebo se na něm tvoří podlitina či krevní výron, hůře se vám dýchá, máte dráždění ke kašli, nebo dokonce vykašláváte krev, neotálejte s návštěvou lékaře. Ten vás pošle na rentgenové vyšetření, aby se zjistilo, zda není nějaké žebro zlomené. V takovém případě by totiž mohlo dojít i k nežádoucímu poškození orgánů (zejména plic), které je život ohrožující.

Naražená žebra se mohou projevovat bolestí na hrudi, bolestí páteře, tlakem na hrudi a občasným ztíženým dýcháním. Tyto projevy se mohou zaměnit za příznaky infarktu.

výběr z naší tvorby

Naražená žebra - Vše o zdravíNaražená žebra - Vše o zdraví

Základní zásadou úspěšné léčby je pečlivé dodržování klidového režimu. Doporučuje se také obvázat hrudník, aby došlo k jeho částečnému znehybnění, což pomůže zmírnit bolest i urychlit hojení. Před samotným obvázáním se pořádně nadechněte a v pomalém výdechu proveďte opatrnou fixaci obvazem.

Dejte pozor, abyste ho příliš neutáhli, bylo by to nepříjemné. Ideální je, pokud vydržíte alespoň 5 dní, než fixaci povolíte, sundáte a případně vyměníte. Naražená žebra jsou velmi bolestivý úraz. Obvykle se také podávají analgetika, zvláště na noc, abyste se mohli v rámci možností vyspat.

Sami vyzkoušejte, jaká poloha je pro vás nejsnesitelnější, nejbolestivější bývá klasické ležení, doporučuje se polosed. Ačkoliv je vyléčení individuální záležitostí, zpravidla je nutné mít klid alespoň 5–6 týdnů a spát v polosedě.

Největší bolest ustoupí zhruba po měsíci, výjimkou však nejsou ani posttraumatické bolesti, kdy naražená žebra při určitých pohybech pocítíte i po několika měsících od úrazu.

Pokud budete chtít celkovou regeneraci podpořit, můžete si postiženou část hrudníku mazat gely a mastičkami na pohmožděniny (mast z kostivalu, prhy), případně užívat doplňky stravy sloužící jako výživa pro kosti a klouby (například tablety s kolagenem, vápníkem či fosforem a další).

Naraženiny žeber bolí dlouho. Pokud by se bolest zhoršovala, a nereagovala na analgetika nebo se dostavily nějaké stavy motání, slabosti, bledost a podobně, volejte RZP.

Při silných bolestech je možné užívat prášky proti bolesti. Ale lepší je se těmto lékům vyhnout a snažit se to vydržet.

výběr z naší tvorby

Naražená žebra - Vše o zdraví

Nejvíce naražená žebra bolí, když rychle dýcháme, kašleme, kýcháme nebo se něčemu smějeme. Bolest může trvat i několik týdnů. Doporučuje se 4–6 týdnů absolutního klidu a spaní v polosedě.

Autor: © sveviFoto: © mime

Policista, který zbil Kateřinu Jacques, trvá na tom, že zákrok byl oprávněný

Hlavní obsah

„Uvedená paní nerespektovala výzvy policisty, strhla mu služební odznak a zahodila do davu. Proto proti ní byly použity donucovací prostředky. Výzvy policisty musí uposlechnout každý, pokud nepodléhá imunitě,“ řekl obhájce.

Policista byl prý také napaden kopnutím do hýždí a je v pracovní neschopnosti. Vše považuje za provokaci proti policii.

Jacques v pondělí  protestovala na pražském Palackého náměstí proti demonstraci neonacistů. Policista ji podle jejích slov bezdůvodně zbil. V mlácení pokračoval i na služebně. Jacgues má naražená žebra a pohmožděniny. [celá zpráva]

Advokát Kateřiny Jacques František Korbel řekl, že může doložit fotografiemi, že se incident stal v opačné časovém sledu, než Čermák tvrdí.

„Z fotodokumentace pořízené náhodným svědkem vyplývá naprosto nezvratně, že k napadení došlo bez zjevného důvodu přesně ve 13:41:47. Ve 13:41:50 ležela již sražena na zemi, ve 13:41:55 ji klekl policista kolenem na žebra a snažil se ji nasadit pouta,“ řekl Korbel.

„Ve 13:42:03 se Jacques ležící na zádech na zemi se chytila policistovy uniformy v místech, kde má odznak. Teprve tehdy byl zřejmě stržen, soudí advokát. Na policistu chce Jacques podat trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví.

Policista byl už postaven mimo službu a jeho chování šetří Inspekce ministerstva vnitra. Jeho zásah odsoudili i politici.

„Podle mého názoru se jednalo o oprávněný služební zákrok a nemělo by se z něj dělat politikum. U policie by měla platit presumpce neviny a do konce vyšetřování neměl být policista postaven mimo službu,“ doplnil Janeček.

Šéf policie Prahy 2 Jan Navrátil řekl, že Čermák před rokem 1989 krátce působil v pohotovostním pluku tehdejší Veřejné bezpečnosti (VB). Podle Navrátila ale v roce 1988 odešel a k policii se vrátil až v březnu 1990.  Od té doby působil jako pochůzkář a zpracovával jednoduché spisy.

  • :: vystudovala politologii v kombinaci s překladatelstvím a tlumočnictvím němčiny na Karlově univerzitě
  • :: za diplomovou práci na téma „Srovnání výkladů Palackého Českých dějin“ získala Bolzanovu cenu.
  • :: působila v pražském Goethe Institutu
  • :: od roku 2003 zaměstnankyní Úřadu vlády jako odborná referentka odboru pro lidská práva
  • :: v roce 2005 jmenována ředitelkou Kabinetu místopředsedy vlády
  • :: od roku 2006 ředitelkou Sekce pro lidská práva a rovné příležitosti.
  • :: ve sněmovních volbách v roce 2006 dvojka na pražské kandidátce Strany zelených

Vzhledem k velkému množství příspěvků porušujích pravidla byla diskuze u tohoto článku zrušena. Slušným čtenářům se omlouváme.

Hlavní zprávy

Blokáda žeber může bolet úplně jinde

Blokády žeber si lze představit jako chvíle, kdy se kvůli svalové nevyrovnanosti nebo náhlému pohybu žebro pohybuje nepřirozeně a povyskakuje od hrudní páteře, na kterou je zavěšeno.

Zajímavé:  Vitamíny Chytré Miminko Recenze?

To vytváří drobné svalové křeče a zřetězené bolesti a křeče dalších svalů – a že jich podél žeber je! Vzhledem k tomu, že tato oblast je bohatá na drobné svaly a nervová zakončení, je škála bolestí opravdu široká.

Projevy blokády žeber jsou velmi pestré

Typické jsou bolesti v oblasti hrudní páteře, bodavé bolesti na hrudníku, citlivá hrudní kost, žebra a bolesti či pálení podél žeber či ve středu na chrupavce, která žebra spojuje.

Při blokádě horních segmentů žeber může jít i o pocit stísněnosti, bušení srdce a snadno vznikající úzkostný stav, s blokádou čtvrtého žebra bývají často spojené i bolesti a napětí v krční páteři a bolesti hlavy, či až migrény.

U blokád spodních žeber cítíme někdy až náběh na zažívací potíže, problémy podobné refluxu a citlivé svaly na břiše. Bolesti páteře jsou potom spíše pod lopatkami ve spodní části hrudní páteře.

Vše nás může bolet při nádechu, slyšet můžeme křupání, bolest většinou bývá přesně lokalizovaná, píchavá u páteře, různě se roztahující do svalů, pálivá, tupá – a může se stěhovat.

Přenesené bolesti z orgánů jsou strašákem každého, kdo na blokády trpí, protože rázem začnete kvůli otravnosti a vleklosti bolestí přemýšlet, jestli nemáte nemocný žaludek, játra, srdce, a to i když lékař všechno vyloučí.

Žlučník, žaludek apod. se většinou projevují křečovitě, bolesti mají svůj rytmus, případně jsou vázány na jídlo, námahu, zadýchání.

Uklidnit nás může to, že bolesti pohybového aparátu jsou naproti tomu závislé na pohybu, úhlu pohybu, často i nepatrném.

Většinou každý ví, jaký pohyb mu nedělá dobře a je spouštěčem. Stačí jedna taška s nákupem těžší než dvě kila a s přidruženou skoliózou či hypermobilitou máte na pár týdnů o „zábavu nápravou“ postaráno.

  • Příznaky se řetězí i do krční páteře, migrény, bolí rameno, meziprstní řasy na ruce. Blokáda čtvrtého žebra někdy napodobuje infarkt vlevo, na pravé straně pak pocit jako při průstřelu. Problémy s nádechem, bolesti pod lopatkou.
  • Co pomáhá při akutních problémech? Nahřívání, přiměřené procvičování a posilování mezilopatkových svalů i krční páteře (ale pozor, někdy cviky s prohnutím páteře vzad mohou spíše škodit) a dechová cvičení, kdy je třeba se vyvarovat povrchního dýchání do horní části hrudníku či klíčních kostí, které kosti v hrudníku ještě více blokuje. Učte se dýchat do břicha.
  • Dloubání pod lopatkou, svalové spasmy se šíří až do křížovo-kyčelního skloubení (esíčko), bolesti kříže až do nohy jako při výhřezu ploténky. Spodní volná žebra vedou bolesti do oblasti žaludku či břicha. Tady je třeba naučit bránici roztahovat, opět dýcháním do spodní části břicha, a to hlavně směrem dolů, k pánevnímu dnu.
  • Co pomáhá při akutních problémech? Nahřívání, hlídání si rovného držení těla, cviky roztahující spodní žebra a bránici.

Příčin je mnoho. Častým nešvarem je špatné dýchání, povrchní dýchání, jež přetěžuje svalstvo krční páteře a ramen – což je snadná cesta k blokádám vrchních žeber. Poznáte to tak, že vaše ramena jsou skrčena směrem k hlavě.

To je často naučená svalová dysbalance z nošení těžkých tašek, kabelek, ale i batohů.

Vadné držení těla posilují i moderní trendy plochého břicha, máme-li břicho zatažené ve vidině štíhlého pasu, nehýbe se, bránice stojí, nemůže se rozvíjet a automaticky dýcháme vrchní částí hrudníku, což vede k blokádám.

Svaly často nemáme v pořádku.

Pak stačí dlouhodobé přetížení – shrbené sezení, noha přes nohu, nošení těžkých tašek přes rameno, náhlý pohyb (trhnutí v MHD), ale při hypermobilitě páteře (zvýšená pružnost vaziva kolem páteře a kloubů, vazivo pak neudrží žebro ve správném postavení, pustí ho „dál, než je zdrávo“) stačí i na podpatku vyvrknutá noha – a snadno si přivodíme blokádu žebra nebo obratle.

Psychosomatické příčiny blokády žeber

Zapátráme také po psychosomatických příčinách. Blokády v hrudní páteři souvisí s tím, kolik toho neseme, s nespokojeností, s nespravedlností. Tvrdošíjně můžeme prosazovat svoje názory, své vize, zároveň však trpíme pocitem, že jsme dali světu tolik dobrého a nic se nám nevrátilo.

Je třeba se s životem smířit jako s takovým, jakým je. Nečekat zlepšení a nápravu od „viníků“, ale naučit se vrátit pružnost do nádechu a nadechnout se toho, co právě máme. Najít v tom moudrost a nebát se o budoucnost. Tímto uklidněním se zmírní i síla těch negativních útoků zvenčí.

A to je i důvod, proč právě žebra jsou velmi citlivá na stres a není vyloučeno, že blokádu žeber si lze navodit i stresovou stažeností, úzkostí. Jako podpůrnou terapií si lze velmi pomoci prodýcháváním bolestivých míst nebo meditací, která celkově uvolní napětí v těle.

Co s tím vším? Pomůže dobrý fyzioterapeut a změna životního stylu

Prvotní je diagnóza tohoto problému, s čímž vám pomůže fyzioterapeut, ortoped nebo rehabilitační lékař. Pokud máte páteř relativně zdravou a jde jen o následek nevhodného pohybu, je terapie většinou vyřešena za pár dnů či týdnů.

V případě chronických potíží nebo při skolióze či nevhodné dlouhodobé zátěži se pak můžete připravit na mnohatýdenní či mnohaměsíční boj.

V něm bude hlavní roli hrát to, jak dokážete ze svého života eliminovat škodlivé návyky a nahradit je zdravými. A trpělivost s cvičením.

Akutním bolestem ulevuje nahřívání suchým teplem, v mnohých případech stačí pár „obstřiků“ nebo aplikace gelů proti bolesti či tejpování.

Důležitá je ale fyzioterapie, často i opakovaně prováděná mobilizace bolestivých žeber a cvičení (hlavně doma), které se mění podle toho, jak se mění váš stav.

Jóga, nebo MUDr. Smíšek?

Na podobné problémy je téměř bezkonkurenční cvičení s pružným lanem podle MUDr. Richarda Smíška. Stabilizace hlubokého svalového systému podél páteře a v těle je totiž základem všech svalů, které drží páteř i svaly tam, kde mají. Tento systém pomalého cvičení může i citelně vyléčit a zlepšit těžké skoliózy nebo výhřezy plotének. Omezí i blokády žeber.

Cvičení má jen jednu nevýhodu – je dobré několikrát cvičit pod dohledem zkušeného fyzioterapeuta, protože systém dýchání a přesnost pohybů jsou velmi důležité a není lehké sám na sobě vychytat chyby. Výhoda je veliká, při správném provádění stačí týden a ucítíte zlepšení v přirozeném držení těla. V dalších týdnech pak přijdou i další benefity – ustoupení bolestí.

Galerie: Spirální stabilizace páteře – metoda dr. Smíška 

Jóga se také často doporučuje pro zdravá záda. Zde je nutno podotknout, že jóga je primárně určena pro lidi se zdravými zády se zdravým zatížením jako cvičení posilující, protahující.

S akutní nebo chronickou blokádou žeber je riziko, že si některými pohyby stav ještě zhoršíte.

Některé cviky můžete zařadit po poradě s fyzioterapeutem, vždyť mnohé cviky při rekonvalescenci se s jógou shodují.

Vyzbrojte se trpělivostí, je čas naučit se poslouchat svoje tělo, nebrat ho jako svého sluhu bez omezení, uvolnit psychiku a být trpěliví.

Sportovní a domácí úrazy

Průzkumy naznačují, které části těla bývají při sportu nejčastěji poraněny. Podle některých průzkumů jsou na prvním místě kolena, jejichž zranění tvoří asi 24 % všech zranění způsobených sportem.

Na druhém místě jsou se 14 % procenty lýtka a paty (včetně Achillovy šlachy). Dalšími často poraněnými částmi jsou lokty (13 %), holeně (10%), ramena, kyčle a stehna (9 %).

Následuje hlava a obličej (7 %), kotníky a chodidla (5 %), paže, zápěstí, břicho.

Sportovní lékařství zahrnuje péči o všechny druhy nemocí, poranění a jiné zdravotní problémy vyvolané sportováním. Tato zranění však nejsou způsobena vždy při sportu. Stejně tak vás mohou potkat při zahradničení nebo uklouznutí na podlaze.

Výstroj a chrániče

Mnoho lidí si při sportu přivodilo zdravotní potíže jen proto, že nepoužili vhodnou výstroj. Tou je hlavně sportovní oblečení a kvalitní obuv. U některých druhů sportů je důležité, aby chránila kotníky. Při běhu je nutné zas použít boty s kvalitní podrážkou, která tlumí nárazy při došlapu, čímž chrání páteř před otřesy.

Chrániče nejenže přímo chrání před vznikem poranění, ale také zmírňují jeho následky.

  • Přilby a helmy. Lebka střeží jeden z nejdůležitějších orgánů v těle. Úrazy hlavy bývají často osudové, proto by kvalitní helmy měly neoddělitelně provázet většinu outdoorových aktivit – cyklistiku, skateboarding, in-line bruslení, rafting i kanoistiku, jezdectví, horolezectví, v některých případech i vysokohorskou turistiku, a také lyžování.
  • Chrániče loktů a předloktí  patří k bruslařům, skateboardistům.
  • Chrániče kolen, kotníků a holení. Padáte-li při sportovní aktivitě často na kolena, věřte, že vám chrániče kolenních kloubů a holenní kosti výrazně „pomohou“.Typickými příklady takových sportů jsou volejbal, fotbal a in-line bruslení.
  • Chránič páteře. Tento typ ochranné pomůcky je v České republice ještě opomíjený. Znají ho především lyžaři a snowboardisté.
  • Ochranné brýle. Tato jednoduchá a často také velmi dekorativní pomůcka patří k mnoha druhům venkovních sportů. Nejenže očím poskytuje ochranu před negativním vlivem ultrafialových paprsků, ale též brání vniknutí nejrůznějších nečistot. Při výběru brýlí zohledněte, k jakému účelu je budete využívat.

Taping

Název této preventivní léčebné metody je odvozen od anglického slova „tape“, což znamená „páska“. A právě speciální typy pružných i pevných lepicích pásek  se  používají ke zpevnění problematických partií. Takzvané „tejpy“ se buď lepí přímo na kůži, nebo se podkládají k tomuto účelu určeným materiálem.

Sportovci pomáhá chránit exponované klouby (kotníky, zápěstí) a svaly v náročném terénu a při dlouhotrvající námaze. Mnozí ocení tejpování po předchozích úrazech pohybového aparátu a také v rámci rehabilitace. Pásky neomezí vaši hybnost ani komfort pohybu.

Zajímavé:  Léčba Otoků Po Operaci?

Správně provedený taping umožňuje funkčnost problematické oblasti v celém jejím rozsahu.

Počáteční rozcvičení

Mnoho vážných poranění souvisejících se sportem se přihodí na začátku a na konci sezóny. Důvodem není jen to, že vrchol pro sportovce nastává uprostřed sezóny. Pro bezpečnost při sportu je důležitá schopnost koordinace a soustředění. V přípravném tréninku a na konci dlouhé sezóny sportovec není schopen se stoprocentně soustředit.

Před sportovní aktivitou nesmíme zapomínat na rozcvičení. Rozcvička pomůže uvolnit svaly a klouby a uklidní srdeční rytmus, zlepší oběh krve a soustředí mysl na kontrolu a koordinaci pohybů.

Sportovní úrazy

Sporty můžeme rozdělit do dvou skupin. První skupinu tvoří sporty, při kterých dochází k opakovanému pohybu – běh, cyklistika, plavání. U těchto sportů vznikají problémy většinou vnitřní, vznikají uvnitř těla důsledkem opakované námahy nebo přílišného přetížení. Příkladem takového zranění je tenisový loket.

Do druhé skupiny řadíme sporty, při kterých se směr  druh pohybu často mění. Patří sem fotbal, ragby, hokej nebo košíková. Při těchto sportech je zranění způsobeno prudkým kontaktem s jiným hráčem nebo sportovním vybavením.

Velkou část sportovních poranění tvoří drobná poranění jako vymknutí, natažení, pohmožděniny a řezné rány. Některé z nich ani nepotřebují speciální ošetření. Velmi častým zraněním jsou fraktury kostí.

Únavové zlomeniny

Zlomeniny můžeme rozdělit do několika skupin. Zlomeninám, při kterých dojde pouze k poranění kosti, aniž by byly vážněji poškozeny okolní svaly a tkáň, se říká jednoduché. Při složité zlomenině dochází ke značnému poškození okolních tkání včetně kůže. Je-li kost jen nalomená či naštípnutá, hovoříme o neúplné zlomenině. Dojde-li k úplnému přelomení kosti, jde o zlomeninu úplnou.

Odborníci se shodují, že hlavní příčinou únavových zlomenin je opotřebování. Vrcholoví i rekreační sportovci podstupují opakovaně častý, intenzivní a jednostranný trénink. Při něm je na kost vyvíjen větší tlak, než může zvládnout. V důsledku nadměrné zátěže se struktura kosti nepatrně mění a drobné změny časem vyústí v únavovou zlomeninu.

Nejrizikovějšími sporty z hlediska únavových zlomenin jsou běh, tenis, gymnastika, basketbal a volejbal. Určité druhy zlomenin jsou typické pro běžce a chodce. Jsou to především zlomeniny kostí chodidla, které často nejsou ihned patrné. Běžec cítí v chodidle bolest, která při pohybu zesiluje.

K poranění kostí nebo šlach paží a rukou zase nejčastěji dochází při horolezectví, boxu a košíkové. Nevýhodou únavových zlomenin je, že často ani samotný sportovec netuší, co mu nevtíravá bolest signalizuje. Zpozornět byste měli, když vás při ranním běhání začne pobolívat kotník.

Někdy postižené místo zčervená, případně oteče, ale nemusí to být pravidlem. Po skončení zátěže se bolest většinou vytrácí.

Ani pro odborníka není vždy lehké stanovit diagnózu. Nejspolehlivější metodou ke zjištění zlomeniny je rentgenový snímek. V prvním stadiu nemusí být změna kosti vidět dokonce ani na rtg snímku. Když bolest neustupuje, nechte si vyšetření zopakovat. Nejčastěji postihují únavové zlomeniny nártní, patní, kotníkové, holenní nebo stehenní kosti.

Po stanovení diagnózy se postižené místo zafixuje. O tom, zda je potřebná sádra, rozhoduje lokalizace a rozsah zlomeniny. Individuální je i doba léčení. Při rekonvalescenci a návratu ke sportu je potřeba zatěžovat postižené místo velice opatrně a postupně. Důležité je také dočasně změnit formu pohybové aktivity. Necítí-li pacient bolest při ostré chůzi, může začít běhat.

Svaly a šlachy

Natažení svalu je poranění, při kterém dochází k poranění nebo přetržení tenkých svalových vláken. Obvykle je způsobeno prudkým nebo nepřirozeným pohybem. Natažený sval má snahu stahovat se a otékat při vnitřním krvácení. Je-li poškozeno příliš mnoho svalových vláken, může dojít k přetržení svalu. Takové zranění je už velmi vážné a je nutné je odborně ošetřit.

Natažení svalu dá o sobě vědět po nepřiměřené fyzické námaze a nejčastěji tehdy, když sportujete bez rozcvičení. Jen co pocítíte prudkou bolest svalu, přiložte si na bolavé místo led a stáhněte jej elastickým obvazem.

Zabráníte tak nejen otoku z unikající buněčné tekutiny, která se uvolňuje z popraskaných svalových buněk, ale i následné bolesti.

Užijte léky na bolest a zraněné místo si můžete třikrát denně potírat protizánětlivými gely a mastmi.

Dopřejte si několik dnů klidu a sval zatěžujte pomalu a postupně. Když se bolest nezmírní ani po 24 hodinách, zajděte k lékaři. Před každým cvičením se nikdy nezapomeňte rozcvičit a zahřát si svaly. Rozcvičku provádějte zvolna, plynule, bez švihových pohybů. Nezadržujte při ní dech, dýchejte pravidelně.

Svaly jsou ke kosti připevněny zužujícími se šlachami. Stejně jako sval se i šlacha může natáhnout nebo přetrhnout. Nejvíce ohrožené jsou dlouhé šlachy zápěstí a prstů a také kolenní šlachy. Další často poraněnou šlachou je Achillova šlacha.

Klouby a koleno

V kloubu je konec kosti držen na místě pásy vaziva. Tyto vazy brání kosti v nepřiměřeném pohybu, a tak chrání kloub před přetočením. Prudké vytočení nebo škubnutí může kloub příliš vytočit a poškodit vazy. To způsobuje otok kloubu a bolest při pohybu. Při lehčím poškození stáhneme kloub obinadlem. Někdy však může dojít k vnitřnímu krvácení, které způsobí trvalé poškození tkáně kloubu.

Koleno je největší samostatný kloub. Od ostatních kloubů se liší tím, že je vybaven dvěma pohyblivými chrupavkami – menisky.

Ty jsou umístěny mezi konci stehenní a lýtkové kosti a doplňují měkké chrupavky obalující konec kosti v kloubu. Při prudkém pohybu může dojít k přílišnému vytočení kolena a tím k poškození menisku.

Chrupavky se také mohou opotřebovat dlouhodobým namáháním kloubu. Problémy s menisky se řeší odstraněním jedné nebo obou těchto chrupavek.

Kolena jsou sportem nejčastěji poraněnou částí těla. Patela (jablko kolena) může být vykloubena již zmíněným prudkým vytočením nebo přímým úderem. Je-li poškozena jedna ze šlach čtyřhlavého svalu, patela může dráždit chrupavku pokrývající kolenní kloub.

Opakovanou zátěží může dojít rovněž k zanícení míšku. Míšek je měkká tkáň usnadňující pohyb, umístěná mezi pohybujícími se částmi, která změkčuje a zvlhčuje pohyb. Zranění nebo opotřebování může způsobit otok nebo poškození míšku, což vyvolá bolest při pohybu.

Lebka

Lebka je kost a také může být poškozena úderem nebo nárazem. V těchto případech je velké nebezpečí poškození orgánů uvnitř lebky. Úraz hlavy nás může potkat při jakémkoli druhu sportu.

Pokud dojde ke ztrátě vědomí, byť jen na pár sekund, okamžitě vyhledáme lékaře. Příznaky vnitřního poranění se totiž mohou objevit teprve po několika hodinách nebo dnech. Během této doby může vnitřní krvácení způsobit vážné poškození mozku.

Nebezpečným znamením může být také čirá tekutina vytékající z uší. Může se jednat o mozkomíšní tekutinu.

Vymknutí a vyvrtnutí

Jestliže konec kosti uložený v kloubu povyskočí, dojde k vymknutí. U ramenního kloubu dochází k vymknutí velmi často, protože pouzdro klubu je poměrně měkké, takže konec kosti z něj může snadno vyskočit.

Dojde k poškození vaziva v kloubním pouzdru a k poškození svalu a nervů, což vyvolá prudkou bolest. Vymknutí musí být rychle ošetřeno a poraněný kloub je nutné důkladně vyšetřit, aby byl zjištěn rozsah poškození.

Častým úrazem je podvrtnutý kotník. Kromě bolesti se projevuje otokem, někdy se objeví i krevní výron. Nepříjemná a intenzivní bolest trvá několik minut a pak ustoupí.

Náhlou úlevou se však nenechte oklamat a úraz správně ošetřete. Potíže se mohou po nějakém čase vrátit a pak se jich budete zbavovat mnohem déle.

I když vyvrtnutý kotník jen málokdy zanechá trvalé následky, když jej včas neošetříte, na dlouhou dobu ovlivníte svou pohyblivost.

Na vyvrtnutý kotník si co nejrychleji přiložte led nebo balíček zmražené zeleniny, abyste chladem zmírnili otok. Studený obklad nepřikládejte přímo na kůži, nejprve ji přikryjte ručníkem. Jinak byste si mohli způsobit omrzliny. Po patnácti minutách zafixujte kotník elastickým obvazem. Zraněnou nohu pak dejte do zvýšené polohy.

Při podvrtnutém kotníku vzniká krevní výron. Při nepřirozeném pohybu kloubu se totiž mohou zpřetrhat i některé drobné cévy, které pak krvácejí do podkožních tkání a po několika hodinách vznikne modřina. Většina z nás sáhne po heparoidu, ten však nepomůže. Sraženou krev totiž nerozpouští do té míry, jak by bylo potřeba.

Krevní výron má tu vlastnost, že se postupně nahromaděná krev postupně vstřebává do organismu, přičemž vznikají soli vápníku. Proto se na místě zranění často objeví zatvrdlina, která může obtěžovat i několik týdnů. Sáhněte po protizánětlivých gelech a mastech. Jde o přípravky, které zabraňují tomu, aby na zraněném místě vznikl zánět.

Kotník jimi natírejte alespoň čtyři dny, několikrát denně.

Naražená žebra

V některých případech nemusíte při naražení žeber k lékaři. Naražené žebro dokážete ošetřit i sami. Zraněnému je potřeba dát léky proti bolesti a obvázat hrudník, aby se částečně znehybnil. Žebra se tak rychleji hojí a i bolest je méně intenzivní.

Před obvazováním by se měl člověk pořádně nadechnout a vydechnout. Ve výdechové fázi je třeba chvíli vydržet, aby se zvládlo zavinutí obvazu v dolní části hrudníku tři- až čtyřikrát dokola. Hrudník mějte obvázaný nejméně čtyři dny a noci.

Spěte v polosedu, vleže žebra více bolí.

K lékaři běže, když je na hrudníku viditelná nebo hmatatelná deformace nebo na něm vzniká krevní výron. Dalším důvodem k návštěvě lékaře je zhoršené dýchání, dráždění ke kašli nebo vykašlávání růžově zbarvených hlenů. Jsou příznakem poškození plic.

Zajímavé:  Vajíčka Na Tvrdo Zdraví?

Vyražený dech

Vrazíte-li prudce do spoluhráče, můžete mu vyrazit dech. Vypadá to velice dramaticky. Postižený má vyvalené oči a nemůže se nadechnout. Vyražený dech je velice nepříjemný, ale ne nebezpečný. Trvá krátce, většinou do půl minuty. Nikdo se při něm neudusí.

  • Postiženého posaďte a uklidňujte.
  • Pomůže mu masírování přední strany hrudníku, v oblasti úhlu mezi žebry.
  • Bouchání po zádech nepomáhá, dýchání nenastartuje. To zvládne tělo ve stresové situaci díky svým obranným mechanismům.

Kdy máme dost

Únava po námaze je přirozený fyziologický jev. Tělo musí zpracovat metabolické zplodiny, které vzniknou během pohybu. Únavu lze, stejně jako bolest, chápat jako ochranný mechanismus organismu. K úrazům dochází tehdy, když jsme unaveni a přetíženi. Nejen že se zhoršuje odhad a předvídavost, ale i koordinace pohybů.

  • Nepřeceňujte své síly a schopnosti.
  • Nesportujte, je-li váš organismus zatížen (nemoc, únava).
  • Používejte ochranné pomůcky.
  • Po namáhavém výkonu relaxujte.
  • Před fyzickou aktivitou se rozcvičte a zahřejte svaly.

Po fyzickém výkony nezapomeňte na regeneraci. Pomalu vyklusejte a zklidněte se. Protažení svalů snižuje jejich napětí – protažení nemá bolet. Doplňte tekutiny, vhodná je minerální voda. Dopřejte si koupel, která by neměla být horká, osvědčují se střídavé koupele. Můžete navštívit saunu nebo jděte na masáž – maséra upozorněte, že jdete relaxovat po sportu.

Důležitou součástí sportovní medicíny je včasná diagnóza a okamžitá léčba poranění. Je nutné, aby zraněného ihned prohlédl lékař, nejlépe ještě před tím, než s ním bude manipulováno.

Pro lékaře je obvykle snazší stanovit předběžnou diagnózu dříve, než se na postiženém místě objeví otoky a podlitiny.

Jsou-li poraněna záda nebo kyčle, můžeme zrněnému ublížit, pokoušíme-li se je postavit na nohy nebo posadit.

Diskuze Naražená žebra

Včera mi podjela židle a já spadla bokem přímo na tu kovovou židli.
Hrozně mě bolí u posledního žebra, začíná vylízat modřina. Nemůžu
se moc hýbat a noc bude asi peklo. Co na to pomůže??? Určitě si budu muset
dát Ibuprofen… Jak dlouho to bude takhle bolet??

Velikost písma:

@Tučnič píše:
Včera mi podjela židle a já spadla bokem přímo na tu kovovou židli.
Hrozně mě bolí u posledního žebra, začíná vylízat modřina. Nemůžu
se moc hýbat a noc bude asi peklo. Co na to pomůže??? Určitě si budu muset
dát Ibuprofen… Jak dlouho to bude takhle bolet??

Stáhnout co nejvíc…třeba pruhem látky nebo tak něčím…širší
dlouhou šálou, šátkem…+ Ibalgin. Nic víc nepomůže…krémy jsou
naprd…bolí to nejvíc cca první 2-3 dny…bacha na smích, kýchání a
pod…to bolí šíleně…a v noci se nadopuj léky, jinak se nevyspíš,
no…
Já takhle letěla v autobuse, když prudce brzdil…

@Tučnič Ty jo, mě
pomáhalo když jsem se vůbec nehýbala…Takže pokud možno nechat se
obskakovat.

Nerada to říkám, ale takhle naražená žebra bolí i třeba několik
týdnů. Nic jiného než klid na to nepomáhá. Eventuelně si to
ztáhnout.

@markyska82
píše:
Nerada to říkám, ale takhle naražená žebra bolí i třeba několik
týdnů. Nic jiného než klid na to nepomáhá. Eventuelně si to
ztáhnout.

Pravda. Srazilo mě auto, domů jsem došla po svých. Všechno se dalo, jen
ta žebra. Byla jsem v běžném provozu, ale nedalo se skoro ani dýchat.
Nepomohlo nic. Jen čas a prášky od bolesti. Trvalo to měsíce.

@SIMONA1234
píše:
Stáhnout co nejvíc…třeba pruhem látky nebo tak něčím…širší dlouhou
šálou, šátkem…+ Ibalgin. Nic víc nepomůže…krémy jsou naprd…bolí
to nejvíc cca první 2-3 dny…bacha na smích, kýchání a pod…to bolí
šíleně…a v noci se nadopuj léky, jinak se nevyspíš, no…

Já takhle letěla v autobuse, když prudce brzdil…

Muj tata byl letos hospitalizovanej prave se zlomenym zebrem – a rikali ze
v zadnym pripade NESTAHOVAT – pokud to bude fakt zlomeny, muzou se ty castecky
dostat kam nemaji, nekde neco se propichnout a tak. Ruzne na netu pisou, ze
prave stahovani dobry, ale prej vubec ne, nemelo by se to delat.

Ja bych sla radsi k doktorovi, nemusi to bejt zlomeny, ale at mas jistotu.
Tata se chudak asi mesic nevyspal, nejhorsi je, ze s tim fakt nikdo nic
neudela, musi se pockat nez to sroste.

A prej bolej narazeny zebra stejne jako
zlomeny, tak radsi jdi k doktorovi. Prece jen je tam dost dulezitejch organu
pobliz.

Ja se v praci jen trochu prastila ze strany do zeber a bolest jako
cert, nedokazu si predstavit jak musi bolet tohle. Drzim palce at to brzo
prejde.

Tak jsem dnes šla nakonec k lékaři… mám zlomené žebro (na pohmat to
tam křupalo) a naštěstí ultrazvukem vyloučil poškozené játra i plíce.
Mám totiž stále nateklé břicho. RTG jsem odmítla, protože neberu prášky
a je možnost že můžu být těhotná. Ale bylo by to opravdu v začátku,
ale to riziko ozáření jsem nechtěla podstoupit. Zítra mám jít zase na
kontrolu, že mě chce mít pod dohledem.

Mohu mluvit ze své nedávné zkušenosti. Při nehodě na kole v lese jsem
si před měsícem dvě žebra na pravé staně zlomil (osmé a deváté), pár
okolo jich narazil a udělal si malý pneumotorax. Není rozhodně od věci
vyrazit na rentgen (já šel až
druhý den, ale to nedělejte!!!).

Zlomená žebra totiž mohou jiné orgány
poškodit (před cestou na úrazovku nic nepijte ani nejezte – kdyby vás museli
operovat, tak to bude velká komplikace). Pokud vám na rentgenu najdou
pneumotorax (propíchnutou/poškozenou plíci), pokuste se naplno nadechnout.

Poškozená plíce se na rentgenu ukáže i v případě, že jste někdy
prodělali zápal plic. Pokud se nadechnete „doplna“ bez škytnutí nebo
výrazné bolesti, určitě poranění plíce není na operaci. Při odchodu
z pohotovosti vás informují, že si máte koupit Ibalgin a být v klidu.

Víc se mi osvědčil Nalgesin S.

S tím klidem to nijak nepřehánějte. Žebra jsou relativně pružná a
pokud rekonvalescenci věnujete ležení v posteli, tak to bude bolet o to
déle (viz příspěvky „po šesti týdnech to bolí jako prase, co mám
dělat?“). Určitě si v lékárně vemte i kostivalovou mast od Nivea (má
nejvyšší procento kostivalu a navíc i menthol).

Mazat doporučuji ráno a
večer. Na zlomený bok si určitě nelehejte a ani ho první týden nijak
nenamáhejte. Ale zároveň neležte! Dejte si každý den alespoň hodinu
procházky (ano, bude to bolet, ale méně, než když se budete válet).
Důležité je každé ráno zlomená/naražená žebra rozhýbat.

Ideálně,
pokud máte psy, tak zvedat hovínka při ranní procházce. Jestli je nemáte,
tak po vyprázdění (to je důležité) udělejte několik předklonů
k prstům na nohách – stačí pět až nekonečno – kolik zvládnete – do
vzpřímeného narovnání. Žebra máte obalená svalovinou a pokud zlomenina
není dislokační, tak se ze své pozice nehnou.

Rozhodně nedoporučuji
cokoliv podomácky fixovat nebo si omezovat pohyb. Pokud toto dodržujete, tak
zlomenina do 14ti dnů sroste, po třech nedělích ji můžete namáhat
(v mém případě dát do nosítka 17ti kilové dítě).

Po měsíci můžete
na daném boku i ležet, nicméně je důležité zkontrolovat srůst – opadne
otok v místě zlomeniny (obvykle je to malá, těžko hmatatelná boulička).
Poznáte pohmatem (no nebojte se toho, stejně tam zašmátráte několikrát
předtím).

Samozřejmě záleží na ročním období – jestliže nasbíráte
kostival čerstvý (list i kořen), tak se můžete vykašlat na jakékoliv
masti a přikládat ten. Účinek bude daleko vyšší.
Ještě bych dodal – během rokonvalescence není dobré onemocnět. Určitě
nepšíkejte!!! I když to bude na veřejnosti vypadat blbě, zaryjte

raději prsty do nosu a „vyžeňte svědíka“. Také se v autě
nepoutejte!!! Vozte sebou zprávu z nemocnice, že máte zlomená žebra. Na
poutání se v autě se v zákoně vyhrazují výjimky a toto je jedna z nich
(nikdo z nás by nechtěl, aby zlomené žebro při nehodě kouklo na světlo
světa – nemluvě o tom, že opozitní zatáčky první týden protrpíte).

Čili si to zopakujeme na závěr (jako debilní amíci).

Hýbat se,
podomácku nefixovat, nelehat na danou stranu, mazat kostivalem (přikládat
čerstvý list nebo kořen kostivalu), do určité míry ignorovat bolest a
protahovat se ráno, nepoutat se v autě, těžké věci (nad cca pro ženy
10kg, pány 15-20kg) zvedat až po třech týdnech, pokud se nemůžete
nadechnout, tak hospitalizace. A hlavně – nepárat se s tím – tělo něco
vydrží.

Ad ozáření plodu při RTG: ten se dá velice jednoduše odstínit. Na
druhou stranu, ti co jsme narození 75-00 a nyní produktivní, jsme tzv.
radioaktivní děti. Kdokoli z této Černobylové generace si opravdu nemusí
dělat hlavu z RTG, protože jsme díky poločasu rozpadu nebo jídlu dostali
do svého těla tolik patogenů, že nemá cenu ani se stát veganem.

@misticjoe píše:
Čili si to zopakujeme na závěr (jako debilní amíci). Hýbat se,do určité
míry ignorovat bolest a protahovat se ráno… A hlavně – nepárat se s tím
– tělo něco vydrží.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector