Nedostala jsem menstruaci – Vše o zdraví

9.8.2018

Je to tady. Tři dny předem se osypete jako kropenatka. Pohozené partnerovy ponožky, které obvykle berete jako roztomilý zlozvyk, sbíráte ze země se slovy, za která by se nemusela stydět parta dlaždičů.

Jste nafouklá, máte průjem nebo naopak zácpu, je vám teplo, pak zima, bolí vás břicho, pak zase záda. Modlíte se ke všem svatým, abyste „to“ už konečně dostala s vědomím, že tohle všechno za pár dní skončí.

 Jenže co dělat, když se „to“ rozhodne, že nepřijde? 

Nedostala jsem menstruaci - Vše o zdraví 

Co vše může zpozdit vaši menstruaci?

1. Jste v tom

Jako by vás to už nenapadlo, co? Ale stále je tím nejzásadnějším, co může způsobit zpoždění či ve většině případů spíše úplné nedostavení se menstruace, je fakt, že se vám v bříšku usadil malý vetřelec.

🙂 Dokud tuto možnost úplně nevyloučíte, rozhodně se nepokoušejte menstruaci vyvolávat „babskými radami“. Mohla byste ublížit jak sobě, tak očekávanému miminku. Navíc, není nic jednoduššího, než si koupit těhotenský test.

Pokud mu nevěříte, zkuste koupit více značek a pro jistotu se otestovat několikrát nebo jít rovnou za lékařem. 

2. Stres a psychika

Stres. Funkční stav organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Kdo by ho neznal. Máte před zkouškami, zasedl si na vás šéf, zemřel vám někdo v rodině, hádáte se s milovanou osobou. Stres je mocnější, než si uvědomujeme, a odolat mu je bohužel čím dál těžší.

Věřte, že pokud je vaše psychika v nepořádku, podepíše se to stoprocentně také na fyzičce a naopak. Pokud se tedy nacházíte v některé z výše uvedených situací, nebo vás stresuje něco úplně jiného, vězte, že to může být důvod, proč jste to tento měsíc nedostala. Zkuste relaxovat, udělat si čas na sebe a uvidíte.

Třeba se červená spustí i bez babských rad.

3. Nemoc

Antibiotika, antivirotika, rýma, kvasinky. Pokud jste právě nemocná nebo jste nějakou nemoc přechodila, zbystřete. Tělo je v tomto období zesláblé a zatěžované léky a v kombinaci s nemocí se může stát, že se menzes prostě nedostaví. Na vině může být také vysazení antikoncepce nebo některých léků, období hubnutí či změna stravy. 

Všechno začíná v hlavě. I opožděná menstruace

Jako Superžena pečujete o rodinu, domácnost a ještě si při tom občas dovolíte skočit do práce nebo nakoupit. Nakládáte si víc, než je zdrávo, a tak se není čemu divit, že vám dá tělo jasně najevo, že je čas zpomalit.

A co vás zpomalí nejlíp? Vana a červené víno! Asi nic, co už byste nevěděla, ale není na škodu si tuto osvědčenou babskou radu připomenout. Teplá voda postupně uvolňuje napětí a roztahuje cévy. Stejně tak je tomu u červeného vína. To navíc dodává tělu potřebné antioxidanty.

 Samotná koupel kromě spuštění periody může pomoci také při vyvolání porodu, rozehnání bolestivé menstruace nebo kyseliny mléčné rozlité v našich svalech po náročném cvičení.

Další babské rady, jak si poradit s opožděnou menstruací

1. Pupalka dvouletá

Ze semen této dvouleté rostliny připomínající diviznu se lisuje známý pupalkový olej, který má širokou škálu „zázračných“ účinků. Podporuje imunitu, pomáhá při vyvolání porodu, obezitě, cukrovce, hojí rány, léčí cévní poruchy.

A hlavně – napomáhá při PMS, vyvolává menstruaci, a dokonce zmírňuje menstruační bolesti.

 Pupalkový olej totiž obsahuje kyselinu linolovou, linolenovou a olejovou, které organismus neumí sám vytvářet, a tak je chtě nechtě musíme dodávat tělu stravou.

Než žvýkat semínka pupalky, to si raději zajděte do lékárny nebo zdravé výživy. Tam koupíte olej nebo dražé. Předem upozorňujeme, že si kvůli hořké chuti nejspíš důkladně procvičíte mimické svaly, ale pokud trpíte při menstruaci stejně jako já, pár hořkých chvilek v ústech za ty ušetřené hodiny plné utrpení určitě za to stojí. 

2. Sója

Při pročítání babských rad můžete najít zmínku o sóje. Některým ženám pomáhá k vyvolání menstruace konzumování sójového jogurtu — konkrétně dva až tři kelímky denně. Sojové boby obsahují fytoestrogen.

Jedná se o rostlinný estrogen, který se při průchodu ženským tělem mění na látku s estrogenními účinky. Používá se hlavně jako přírodní alternativa na zmírnění příznaků menopauzy.

Svou schopností narušit menstruační cyklus může ale také vyvolat opožděnou menstruaci. 

3. Kontryhel 

Tato rostlinka zasvěcená Panně Marii a rostoucí na okraji lesů a cest se ve středověku sbírala právě pro své účinky na periodu. Nemusíme ji sbírat za úplňku ani při tanci plodnosti, ale můžeme si ji sušenou zakoupit v už předem namíchané čajové směsi.

 Odvar z kontryhele můžete pít při menstruačních potížích, výtoku, při nepravidelnosti během menopauzy nebo při onemocnění ženských pohlavních orgánů. Pomáhá ženám s častými potraty nebo s oslabenými svaly pánevního dna. Nezřídka se pije v kombinaci s řebříčkem.

 

4. Řebříček

V minulosti se doporučovalo pít jeden šálek odvaru z řebříčku jako prevenci před pohlavními chorobami a infekcemi. Mladým dívkám pomáhal sjednotit menstruační cyklus a těm starším zmírňoval nepříjemné pocity během menopauzy. Kromě odvaru jej ženy přidávaly do koupelí.

Pomáhal při hojení ran po porodu nebo při léčbě vyhřezlé dělohy. Jako tinktura se používá s kontryhelem na masáže dolních partií. Dnes se konzumuje zejména jako odvar v poměru 1 : 1 s kontryhelem. Čaj se dá pořídit už jako namíchaná směs. K dostání jsou tyto bylinky i samostatně.

 

5. Petržel

Čerstvá petržel obsahuje řadu prospěšných látek — vitamíny C a A, minerální látky, hořčík, vápník a železo. Pomáhá při potížích s viděním, léčí záněty močového měchýře, odstraňuje kruhy pod očima, je spouštěčem menstruace a podporuje stahy dělohy. Během menstruace můžete využít vlastností petržele uvnitř i zvenku:

  • Akné v období PMS — zalijte jednu lžičku strouhané čerstvé petržele horkou vodou. Vatovým tampónkem pleť čistěte několikrát denně.
  • Vyvolání menstruace — nastrouhejte si čtvrtinu šálku čerstvé petržele a zalijte vroucí vodou. Nechte 5 minut odstát a vypijte. 

6. Třezalka tečkovaná a šalvěj lékařská

Tyto léčivky jsou skvělé pro správný vývin pohlavních orgánů a sjednocení menstruace u dospívajících dívek. S oběma ale opatrně. Po čaji z třezalky se může objevit bolest hlavy, může také snižovat účinky některých léků. Na šalvěj by si měli dát pozor zejména epileptici, těhotné a kojící ženy. 

Méně je někdy více, a pokud se budete muset s opožděnou menstruací někdy potýkat, nezkoušejte hned všechny babské rady najednou. Vyberte si jednu a až nezabere, popřemýšlejte, zda a jestli vůbec přejít na jinou.

V každém případě, pokud bude menstruace nesnesitelně bolestivá, nedostaví se několik měsíců, bude moc silná, nebo naopak moc slabá, rozhodně navštivte svého gynekologa.

Žádná z nás tam nechodí ráda, ale těch 5 minut strachu za následující rok klidu a pohody za to přece stojí, no ne? 🙂

Přečtěte si další články o menstruaci:

Fungují babské rady, jak oddálit menstruaci?Dovolená a menstruace? S kalíškem to nemusí být o nervyMenstruace po porodu – kdy ji čekat?Jak funguje menstruační kalíšek?Porovnání všech značek menstruačních kalíšků

Autorka článku:

Markéta Kuzmová

9 důvodů, proč jste nedostala menstruaci | Žena.cz

Každá z nás to už alespoň jednou v životě zažila. Stres, nervozita, čekání na menstruaci a těhotenské testy. Ne vždy ale opožděná perioda musí znamenat těhotenství.

Zajímavé:  Loupání kůže na žaludu - Vše o zdraví

Uvědomte si, že menstruační cyklus se liší u každé ženy. Některé se dočkají každých 28 dní, ale ve skutečnosti to není pravidlem pro každého. Menstruační cyklus dokáže rozhodit jakákoliv změna či stres, proto zachovejte klid a pozorně si přečtěte, co se mohlo stát ve vašem případě.

Kdy začít „plašit“

Průměrná menstruace trvá od 3 do 7 dnů a objevuje se jednou za měsíc. Ženské tělo potřebuje několik let, aby se vše ustálilo. Některé z nás jsme schopné nástup předpovídat téměř na hodiny přesně, jiné o ní ani neví.

Jako nepravidelnost se označuje vše, co se odlišuje od posledních cyklů, které jste prodělala. Soustřeďte se nejen na nepravidelnost periody, ale také na předčasné krvácení, velmi slabé až po silné.

Pokud netrpíte PMS (premenstruačním syndromem), považuje se za abnormální věc i silná migréna a křeče.

Náš tip: První menstruace? Zbavte dceru studu!

Pokud chcete plánovaně otěhotnět, opoždění vás určitě nerozhodí, naopak otevřete šampaňské a radujete se jako o život, ale ty, které rozhodně potomka neplánují, čeká v takové situaci hodně stresu. Ženské tělo je složité a to už vůbec nemluvíme o pravidelném cyklu.

Stres je hlavní nepřítel

Stres k zdravému životnímu stylu nepatří. Stejně jako způsobuje problémy s krevním tlakem a srdcem, dokáže ovlivnit i menstruační cyklus. Pokud pracujete s velkým vypětím nebo ve stresujícím prostředí, začne tělo vylučovat méně hormonů, které zodpovídají za ovulaci a pravidelné měsíční trápení.

Léčba je jednoduchá a lékaře potřebovat nebudete. Zkuste více relaxovat a odpočívat, aby vaše tělo dostalo jasný signál, že nemusí jít do obrany, ale naopak nechat všechny procesy volně plynout.

Životní rytmus

Změna životního rytmu se tváří jako neškodná záležitost, ale náš organismus to vidí jinak. Klasickým případem může být cestování mezi časovými pásmy a jiné významné změny denního režimu. Problémy mají hlavně ženy, které nestřídají pravidelně denní a noční směny.

Čtěte také: Bylinky na 5 nejčastějších potíží: Trávení i menstruace

Dezorientaci rytmu pak tělo řeší nepravidelnou menstruací nebo ji dokonce nedostanete vůbec. Řešení je v případě častého cestování složité, musíte doufat, že se s tím váš organismus nějak vypořádá sám. Co se týče směn, zkuste svému tělu dokázat, že jde o normální jev, dostatečně pijte a i když pracujete v noci, pak nezapomeňte pravidelně jíst.

Nemoc 

Podobné účinky mají i náhlé prudké nebo naopak dlouhodobé onemocnění. V tomto případe nemá opoždění významné trvaní, avšak jde-li o vážnější diagnózu, nemusí se menstruace dostavit vůbec.

Vše se nastaví do normálu ve chvíli, kdy si vaše tělo získá dostatek síly a obraných látek.

Léky

Začala jste užívat nové léky, pak zpožděná menstruace může být právě jejich důsledkem. Zkuste zajít za svým ošetřujícím lékařem a pobavte se o možných vedlejších účincích.

Nejspíš vám poradí, abyste vyčkala, až se vše dostane do normálu nebo se s vámi dohodne na změně léku, který berete za jiný a šetrnější.

Nadváha

Ani v tomto případě nevěstí nic dobrého. Vysoká nadváha rozhodí vaše tělo natolik, že přestanete pravidelně menstruovat. Vyšší obezita cyklus dokonce i zastaví. Což je možná pro dámy dobrou zprávou, avšak popírá to veškerou ženskou přirozenost. Tukové zásoby dokážou ovlivnit nejen měsíčky ale i ovulaci, důsledkem je příliš velká produkce estrogenu.

Většinou pomůže pravidelné stravování, které dá tělu jasně najevo, že je vše v pořádku, nemusí dělat zásoby a už vůbec není třeba zastavovat přirozené dámské záležitosti. K tomu si samozřejmě nezapomeňte hlídat pitný režim a hlavně dostatek pohybu. Uvidíte, co s vámi udělá pravidelná procházka nebo nějaký zajímavý spalovací sport.

Podvýživa

Podobně si s vaší periodou pohraje i náhlý úbytek váhy nebo dokonce podvýživa. Stačí držet drastickou dietu, kdy zhubnete velmi rychle a malér je na světě. Vlastně jde o opačný jev, kdy kvůli nedostatečnému množství tělesného tuku, tělo neprodukuje estrogen a menstruace vymizí úplně.

Vše se vrátí k normálu, když trošku přiberete zpět na normální váhu nebo v případě hubnutí při obezitě, nastolíte nedrastický režim a začnete dodržovat pravidelnou stravu v rozumné míře, pitný režim a pravidelný pohyb.

Menopauza čeká na každou z nás

Premenopauza je období několika let před nástupem přechodu. Pravidelný cyklus se mění a je zcela odlišný od toho, na který bylo vaše tělo zvyklé. Menstruace je slabší, silnější, méně častá nebo zcela přestane. Lékaři tuto věc řeší nasazením antikoncepce nebo doplněním hormonů.

Čtěte také: Menopauza ve 24 letech? Problém (nejen) topmodelek

Hned za tímto problémem následuje menopauza, konec reprodukčního období ženy. Hladina hormonů klesne a k mensesu už nedochází. Jde o přirozený proces okolo padesáti let.

Kuřačky tento stav zažívají zhruba o 2 roky dříve. Odborníci se shodují, že nepravidelnost někdy začíná už deset let před nástupem menopauzy, klidně po čtyřicítce (viz premenopauza).

K menopauze dochází i při chemoterapii či operaci odstranění pohlavních orgánů.

Cvičení může být nepřítel

Vaše tělo potřebuje hodně energie, aby po 28 dnech zvládlo celý cyklus dokončit. Pokud spotřebujete příliš mnoho energie na cvičení, už nebudete mít dostatek silo na pravidelné měsíčky.

V tomto případě je rada jasná, zkuste zvolnit a spíše chodit na procházky než se potit v posilovně či hopsat na cvičení.

Alkoholičky nemenstruují?

Že vaše játra nemají nic společného s tímto probléme? Není to pravda. Regulují cyklus metabolizováním estrogenu a progesteronu. Intenzivní pití je může poškodit, a to je potom příčinou nepravidelné periody.

Radostná událost

Posledním důvodem a snad i radostí, kdy menstruace nepřijde, je těhotenství. Jistotu získáte pomocí těhotenského testu a návštěvou u lékaře, ale o tom se nemusíme dlouze rozepisovat, protože to už jste nejspíš jednou či vícekrát zažily, a dobře víte, co a jak. 

Pokud těhotná nejste, uvědomte si, že byste neměla být bez menstruace déle než 2 měsíce. V takovém případě navštivte příslušného specialistu.

Máte i vy zkušenosti s nepravidelnou menstruací? Co bylo příčinou? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 způsobů, jak zatočit s rýmou

Mýty kolem umírání: Bolí to?

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Gynekologie

Dobrý den, poslední dva až tři měsíce mě často pobolívá v podřišku. Menstruace je silná a trvá 11-12 dnů.

V době mezi menstruací zaznamenávám stále výtoky (krvavé špinění, místy i větší krvavé hleny), provázené právě bolestí v podbřišku. Antikoncepci neužívám – jen nitroděložní tělísko Dana. Menstruace je pravidelná.

Při posledním pohlavním styku jsem začala silně krvácet po dobu dvou dnů (velmi podobné menstruaci). Můžete mi, prosím poradit, po jakých příčinách začít pátrat?

Mohlo by se jednat o zánět dělohy potencovaný přítomností DANY a možná také jemnou hormonální dysbalancí- nerovnováhou. Vřele doporučuji vyšetření gynekologem.

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat nakolik je pro organismus nebezpečné, když bych vyjímečně vynechala týdenní pauzu při užívání antikoncepčních pilulek,abych nedostala menstruaci. Děkuji za odpověď.

Zajímavé:  Magnosolv - Vše o zdraví

Pro organismus ženy tento postup není nebezpečný ani z krátkodobého hlediska , ani z dlouhodobého hlediska.

Jaký je přesný postup při určování plodných a neplodných dnů pomocí meření bazální teploty. Které dny jsou při změření plodné atd. ?

Zjišťování plodných respektive neplodných dnů je metoda poměrně nespolehlivá. Problematika souvisí s pojmem Knaus – Oginova metoda (nebo také kalendářní metoda). Tato metoda spočívá ve stanovení plodných dní podle statistického sledování doby trvání menstruace po dobu nejméně jednoho roku.

Vzhledem k velkému množství vlivů, které ovlivňují ovulaci je tato metoda ale naprosto nespolehlivá. Problematika je dále propojena s pojmem Symptotermální metoda. Tato metoda se nazývá také přirozená antikoncepce, přirozená regulace početí (PRP) nebo přirozené plánování rodičovství (PPR).

Mnozí zastánci této metody dokonce tvrdí, že se vlastně vůbec nejedná o antikoncepční metodu, ale o životní styl a koncepci – tedy nikoli zabránění početí (anti – koncepce), ale jeho plánování. Výhodou této metody je, že nemá žádné vedlejší zdravotní účinky, má nulové finanční náklady a poměrně snadné používání.

Vyžaduje spolupráci obou partnerů, což může být pro někoho negativem, ale je to velmi přínosné pro budování manželských vztahů. Je možné s ní začít u dívek již v pubertě a vede k poznání a porozumění pochodů v jejich těle, což má pozitivní vliv na sebepřijetí.

Je možno ji používat i v době po porodu a při kojení i při nepravidelném životním rytmu – i v těchto podmínkách vykazuje poměrně vysokou spolehlivost. Metoda spočívá ve stanovení plodných dní ženy.

Po ovulaci je vajíčko ve vejcovodech schopné oplodnění pouze asi 20 hodin (podle některých studií dokonce pouze 12 hodin), pak vajíčko zaniká a vstřebává se ve vejcovodu. Spermie si v příznivých podmínkách vytvořených hormonem estrogenem (řídký cervikální hlen obsahující cukry a bílkoviny) může na vajíčko počkat až několik dní (zhruba 3-6).

Pokud má žena tedy nechráněný pohlavní styk i 6 dní před ovulací, může dojít k otěhotnění, protože sperma je přítomno v poševních tekutinách. Součtu životnosti vajíčka a doby životnosti spermií v poševních tekutinách říkáme plodné dny, tedy doba, kdy žena může otěhotnět.

Je to zhruba 5 – 7 dní za jeden menstruační cyklus, který je určen nikoli krvácením (menstruací), ale právě ovulací, ke které dochází pouze jednou za tento cyklus. Plodné dny se pak stanovují podle příznaků, symptomů, které ukazují na probíhající, respektive blížící se ovulaci.

Pro pojištění správnosti stanovení těchto plodných dní se sledují samovyšetřením (na kterém se může podílet i partner) tři ukazatele: 1) bazální teplota měřená po probuzení v pochvě, ústech nebo konečníku ženy, 2) přítomnost, množství a kvalita (hustota, zbarvení, konzistence) cervikálního hlenu a 3) vzdálenost a konzistence (tvrdost) děložního čípku (hrdla).

Tyto tři ukazatele se pravidelně sledují a spolu s dalšími podpůrnými symptomy (bolest v podbřišku, menstruační krvácení atd.) se zapisují do tabulky. Z té se potom vyhodnocuje doba plodných dní a po přidání několika dní před a po jsou ostatní dny neplodné a je možno mít pohlavní styk bez jakékoli další ochrany.

Je ovšem třeba velmi podrobně tuto metodu nastudovat (nejlépe absolvovat speciální školení odborných pracovníků) a přesně dodržovat její pravidla. Pearlův index se uvádí 0,7 – 2,2. Zdravotní nežádoucí účinky nemá tato metoda žádné, protože nepracuje s žádnými chemickými preparáty. Negativem může pro někoho být podmínka naprosté sexuální zdrženlivosti v době plodného období, což ale na druhou stranu může pomoci v sebeovládání. Zvláště zpočátku může uživatelům připadat náročnější vést si tabulky, pravidelně si měřit teplotu a vyhodnocovat údaje z tabulky. U partnerů pak mohou vzniknout psychické problémy při nedostatečné důvěře této metodě, které by výjimečně mohly dlouhodobě vést i k frigiditě.

Vážený pane doktore.Chtěla bych se zeptat,jak se léčí polycystické vaječníky. A jaký mají vliv polycystické vyječníky na možnost otěhotnění? Děkuji za odpoveď. Bea

Syndrom polycystických ovarií byl poprvé popsán Steinem a Leventhalem v roce 1905, jako sydrom skládající se z amenorey ( nepřítomnost menstruace ) , hirsutismu ( zvýšené tělesné ochlupení u žen ), obezity, současně se zvětšenými vaječníky s mnohočetnými cystami. Bylo ale zjištěno, že se všechny popsané symptomy mohou vyskytovat i bez současného zvětšení vaječníků.

Tento syndrom se vyskytuje u 5 – 10% žen. Příznaky:
1. Nepravidelná nebo chybějící menstruace.
2. Chybění ovulace ( uvolnění vajíčka z vaječníku ).
3. Nadváha – častěji se vyskytuje obezita typu “ jablko “ tj. ukládání tuku zejména v oblasti břicha a trupu ( tj. obezita mužského typu ).
4. Hirsutismus ( zvýšené tělesné ochlupení ).
5. Insulinová rezistence.

6. Akné.
7. Mnohočetné cysty na vaječnících.
8. Zvětšené vaječníky – jeden až třikrát v porovnání s vaječníky u zdravé ženy.
9. Sterilita – neschopnost otěhotnění po delší době než 12 měsíců nechráněného pohlavního styku.
10. Chronická pánevní bolest – při delším trvání než 6 měsíců.
11. Dyslipidemie – abnormality v hladinách krevních tuků.
12.

Vysoký krevní tlak ( vyšší než 140/90 ).
13. Akantosis nigricans ( kožní onemocnění s tmavším nádechem kůže ).
Dříve se vycházelo z poznatku, že je tento syndrom způsoben nadprodukcí androgenů ( mužských pohlavních hormonů ).

V současné době je však názor takový, že primárním faktorem je snížená citlivost tělesných buněk na inzulin, která složitými mechanismy vede ke zvýšené produkci androgenů.
Diagnostika
Diagnóza je založena na zevním vyšetření, přítomnosti zmíněných symptomů, ultrazvukovém vyšetření, a výsledku krevních odběrů. Ultrazvukové vyšetření se provádí speciální vaginální sondou.

Diagnóza polycystických ovarií je stanovena pokud je na jednom vaječníku přítomno 8 – 10 cyst, v průměru menších než 10 mm. V rámci krevních testů se sleduje hladina krevních lipidů ( tuků ), hormonů – jako například celková hladina testosteronu ( mužského pohlavního hormonu) a dalších.

Léčba
Při léčbě sterility související s polycystickými vaječníky se využívají jak léky, tak léčba chirurgická.
1. Redukce hmotnosti – vyšší hmotnost je spjata s častějším výskytem sterility, poruch menstruačního cyklu i hirsutismu.Hubnutí také napomáhá zvýšení citlivosti buněk na inzulin.
2. Klomifen citrát je přípravek se používá k vyvolání ovulace.

Pokud není léčba úspěšná, přechází se k léčbě gonadotropiny.
3. Gonadotropiny jsou hormony, které jsou i za normálních okolností produkovány mozkem. Tato léčba s sebou však přináší vyšší riziko vícečetného těhotenství a ovariálního hyperstimulačního syndromu (OHSS), který je komplikací při léčbě metodami asistované reprodukce.

Spočívá ve vysoké hormonální aktivitě vaječníků, jejich zvětšení, prosakování tělesných tekutin do plic a břišní dutiny, vedoucí v nejhorších případech až k selhání základních životních funkcí.
4. Jednou z chirurgických metod léčby je tzv. ovariální drilling. Laparoskopicky se tenkou jehlou vytvoří 4 – 20 vpichů do vaječníku.

Úspěšnost této léčby je méně než 50% a přistupuje se k ní až po neúčinnosti ostatních forem terapie. Dříve se prováděla tzv. klínovitá resekce ovarií. Další léčebné postupy spočívají v podávání hormonální antikoncepce ( zasahuje do metabolismu androgenů )- kupříkladu Diane – 35. Antiandrogeny / npř. cyproteronacetát/, tj. látky přímo působící proti mužským pohlavním hormonům, jsou metodou volby zejména u žen kde převládají kožní příznaky.

Vážený pane doktore, již třetí den mne bolí levé prso. Bolest není soustavná a silná, objevuje se občas na pár minut a zase zmizí. Je to taková nepříjemná bolest (trochu pichlavá, ale ne tak ostrá), přestože není silná, mám pocit, že něco není v pořádku. Prsa mne bolí vždy asi 5 dní před menstruací, ale to mne bolí soustavně, to je jiná bolest.

Asi před rokem jsem byla a ultrazvuku prsou kvůli občasným bolestem uzlin v podpaží (především levém). Vše bylo v pořádku. V prsou mám stále spoustu hrbolků, asi zbytnělých tukových žláz, takže samovyšetření je pro mne opravdu obtížné. Co by mohlo být příčinou bolesti? Mám navštívit gynekoložku a podstoupit další vyšetření? Děkuji za odpověď.

Zajímavé:  Léčba Syndromu Suchého Oka?

Ivana

Doporučuji vyšetření u odborníků, kteří jsou specializováni na problematiků prsů. Jsou to lékaři mamologických či senologických ambulancí.

Občas mě pobolívá v podbřišku, asi v úrovni pánevních kostí, na obou stránách střídavě i najednou. Při pohl. styku nepocituji bolest, občas jen pálení v pochvě, výtok mám standartní, nezapáchá, zajímalo by mě, jestli se nemůže jednat o cysty a jak se to dá vlastně poznat.

Cysty na vaječnících se rozpoznají při gynekologickém pohmatovém vyšetření eventuelně doplněném ultrazvukovým vyšetřením. Příznaky, které popisujete, mohou, ale nemusejí souviset s cystou či cystami na vaječnících.

Mám dotázek.¨Zajímá mne kdy resp. které dny jsem schopna otěhotnět. tzn. např. 1.1.2003 budu mít první den menstruace a zajímá mne které dny jsem schopna otěhotnět. Jestli to je 12-14 den od prvního dne krvacení, znamená to že 10 den nebo 17 den jsem neplodná? Děkuji za přesnější vysvětlení.Plánuji totiž s manželem děťátko, a tak bych chtěla mít jasno

Obecně platí, že 12.- 14. den cyklu / tedy počítáno od 1. dne posledních menses/ nastává ovulace a je nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění. Ovulace však může nastat i jindy. Nepřímo lze ovulaci / ale zpětně/ stanovit pomocí měření bazální teploty. Takže situace není jednoduchá. Doporučuji prostudovat webovou stránku www.neplodnost.cz

Vážený pane doktore, ráda bych se Vás zeptala. Minulý týden se mi v krku na jedné mandli objevil čep (bolest v krku byla pouze ráno). Teplotu nemám, používám Stopangin ve spreji (doporučeno v lékárně). Může mít tento čep vliv na plod? Dále chodím do práce (jiné obtíže nemám). Děkuji Vám za odpověď.

Situace tak, jak ji popisujete, by neměla ovlivnit plod. Situace tak, jak ji popisujete, by neměla ovlivnit plod.

vyse dvou mesicu jsem nedostala menstruaci. muze neco nebyt v poradku? doted jsem ji mivavala tri roky, ne uplne pravidelne, ale byli to jenom male odchylky. musim s tym neco delat alebo je vsechno ok?

Gynekolog by měl vyšetřením vyloučit těhotenství. Pak bych doporučil vést menstruační kalendář a použít k úpravě cyklicky podávané gestageny.

Občas se mi stává, že mě pálí okolí poševního vchodu, ne přímo uvnitř, lékářka mi jednou předepsala klio-d ais před 4 měsíci, ale ten to spíš zhoršil, většinou to po pár dnech samo odezní. Před dvěma dny, se mi stalo, že mě to začalo pálit během pohlavního styku(používali sjme kondom)Dá se tomu nějak předejít?

Především je na místě vyšetření gynekologem, podle nálezu se odvíjí další postup.

Menstruace

Periodicky (jednou za měsíc) opakující se krvácení u žen. Dříve nazývána čmýra, dnes se obvykle označuje pojmem měsíčky či menses.

V průběhu menstruačního cyklu se v sexuálně zralém samičím těle vyvine 1 vajíčko (příležitostně 2 i více, z nichž mohou vzniknout neidentická dvojčata či „vícerčata“) a uvolní se v době ovulace. Výstělka dělohy (endometrium) roste synchronně.

Po ovulaci se výstelka změní a je připravena na potenciální uhnízdění oplodněného vajíčka a vznik těhotenství. Pokud nenásleduje oplodnění a těhotenství, děloha se zbaví výstelky a začne nový menstruační cyklus.

Proces zbavování se výstelky se nazývá menstruace.

Menstruace se navenek projevuje formou menses: základní část endometria (výstelky) a krevní produkty, které vycházejí z těla pochvou (vaginou).

Ačkoliv se tento krevní výtok obvykle označuje jako krev, složením se od žilní krve liší. Toto krvácení znamená, že nezačalo těhotenství, třebaže ne jednoznačně, neboť někdy se může v raném stupni těhotenství krvácení vyskytnout.

V zásadě však můžeme říct, že v plodném věku ženy vynechání menstruace znamená většinou těhotenství.

První menstruace se označuje jako menarche průměrně natupuje ve věku 13 let (ale může nastoupit kdykoliv mezi 10 a 15 lety). Poslední perioda – menopausa se vyskytuje obvykle ve věku 45 – 55 let. Odchylky od těchto hodnot vyžadují lékařskou prohlídku.

Zdravotní potíže spjaté s menstruací jsou v euroamerické společnosti komplikovanější než dříve, jelikož průměrná žena dnes za svůj život prožije cca kolem 400mestruačních cyklů zatímco na přelomu 19 a 20. století to bylo jen kolem 40 cyklů. Uvedené je zapříčiněno hlavně dnešním menším počtem dětí na rodinu a převažujícím kratším nebo zcela chybějícím kojením.

I když se délka cyklu může měnit, 28 dní se obecně považuje za průměrnou hodnotu normálního ovulačního cyklu ženy. Jako začátek menstruačního cyklu obvykle považujeme 1. den menstruačního krvácení. Menstruační cyklus pak můžeme rozdělit do 3 fází:

  1. Menstruační fáze – trvá několik dní (obvykle 3 – 5 dní, hodnoty 2 – 7 dní považovány za normální) a představuje ztrátu asi 50 ml krve (včetně vyloučeného endometria). Enzym plazmin – tlumí srážlivost krve. Kvůli této ztrátě krve mají ženy vyšší potřebu přijímat v potravě železo. Mnoho žen prožívá v této době křeče dělohy, zvané dysmenorhea (menstruace je bolestivá)
  2. Folikulární fáze – pod vlivem folikuly stimulujícího hormonu (FSH) začne ve vaječníku růst několik folikulů (váčků), které následně produkují estrogeny. Tyto estrogeny způsobují vývoj nové vrstvy sliznice (endometria), které se nazývá proliferační endometrium. Vyvíjí se folikul pod vlivem FSH a ten nejvyvinutější způsobuje to, že v normálně daném cyklu dozraje jen jedno vajíčko.
  3. Ovulační fáze – když folikul (vajíčko) dozraje, uvolní se další hormon tzv. LH (luteinizační hormon), který oslabí stěny folikulu ve vaječníku a uvolní se zralé vajíčko, následně vejcovod uchytí vajíčko a hlen v děložním hrdle (cervix) je schopen přijmout spermie z pohlavního styku. Tento proces trvá několik hodin, některé ženy pociťují jako tzv. „uprostřed cyklu“ Middle pain. Neoplodněné vajíčko se pak rozloží.

Menstruační příznaky – mohou být různé nepříjemné symptomy, které jsou vyvolané působením účastnících se hormonů a křečemi dělohy a mohou předcházet nebo provázet menstruaci. Závažnější příznaky můžou zahrnovat velkou menstruační bolest (tzv.

dysmenorrhoea), abdominální (břišní) bolest, migrény (bolesti hlavy), deprese a dráždivost. Některé ženy zažívají syndrom premenstruačního stresu, tzv. PMS – tedy cyklicky. Seznam a intenzita prožívaných potíží je individuální a u jednotlivých žen se může měnit cyklus od cyklu.

Bolestivý průběh menstruace se často upraví po prvním porodu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector