Nedostatek červených krvinek – Vše o zdraví

Magazín o zdraví a prevenci

Ze všech výživových látek ženám nejčastěji chybí železo. A právě ženy jsou jeho nedostatkem ohroženy nejvíce. Železo je zcela zásadní pro produkci hemoglobinu, což je protein, který pomáhá červeným krvinkám rozvádět po těle kyslík. Bez železa proto tělo trpí a jeho nedostatek může vést až ke vzniku anémie. Pokud u sebe zpozorujete některý z následujících příznaků chybějícího železa, kupte si Veroval domácí test Nedostatek železa a zjistěte jestli je příčinou opravdu nedostatek železa (nebo …“zajděte za svým lékařem a požádejte ho o krevní test, který určí množství tohoto prvku v krvi).

Nedostatek červených krvinek - Vše o zdraví

Toto je nejčastější a zároveň nejhůře rozpoznatelný symptom nedostatku železa. Většina žen si na náročný a vyčerpávající život prostě zvykne. Často považují únavu za nevyhnutelnou součást života.

Pokud ovšem v důsledku nedostatku železa nedochází k okysličování vašich tkání, nedostává se tělu potřebné energie.

Pokud kromě „běžného“ vyčerpání pociťujete i slabost, podráždění a neschopnost se soustředit, může vám pomoci právě doplnění železa. Ne nadarmo se totiž anémie označuje za nemoc „unavené krve“.

Nedostatek červených krvinek - Vše o zdraví

U žen je hlavní příčinou nedostatku železa silná menstruace. Ztratí příliš mnoho krve, tělo jí nahradí pouze polovinu a další měsíc se vše opakuje.

Je to, jako když dočepujete do nádrže jen několik litrů benzínu. Během menstruace byste měli ztratit jen několik desítek mililitrů krve.

Přibližné množství můžete zjistit pomocí tamponů: Pokud si tampon musíte měnit častěji než každé dvě hodiny, promluvte si se svým gynekologem.

Nedostatek červených krvinek - Vše o zdraví

Důvod, proč se bledá pleť považuje za příznak zdravotních problémů, je opodstatněný. Hemoglobin dodává krvi její červenou barvu a v důsledku toho je pak kůže zdravě růžová.

Nízká hladina tohoto proteinu ovšem způsobuje ztrátu této barvy. Pokud máte od přírody velmi světlou pokožku, bledost je hned vidět.

Avšak bez ohledu na barvu vaší kůže se blednutí způsobené nedostatkem železa projeví na vašich rtech, dásních a vnitřní straně očních víček.

Nedostatek červených krvinek - Vše o zdraví

Bez ohledu na to, jak hluboce dýcháte, budete se při nedostatku kyslíku cítit udýchaně. Pokud si všimnete, že vám dochází dech i při činnostech, které byste normálně bez obtíží zvládli, může být na vině nedostatek železa.

Nedostatek červených krvinek - Vše o zdraví

Přepracované srdce se může začít projevovat nepravidelnými ozvami, šelestem, zvětšením, či dokonce selháním. Nemusíte ovšem hned panikařit. Aby váš stav došel tak daleko, museli byste trpět anémií z nedostatku železa delší dobu.

Vyplývá to z výzkumu zaměřeného na kardiomyopathii a nedostatek železa, jehož výsledky byly zveřejněny v časopise Texas Heart Institute Journal. Pokud však víte, že trpíte srdečními obtížemi, určitě si nechejte udělat krevní test, protože nedostatek železa může stávající problémy se srdcem ještě zhoršit.

Pro monitorování vašeho srdce vám pomůže kombinovaný tlakoměr s funkcí EKG.

Nedostatek červených krvinek - Vše o zdraví

Neustále sebou vrtíte? Okolo 15 % lidí se syndromem neklidných nohou trpí nedostatkem železa. Čím méně železa, tím jsou symptomy tohoto syndromu horší.

Nedostatek červených krvinek - Vše o zdraví

Pokud tělu chybí železo, považuje za prioritu dodávání kyslíku do vašeho mozku a až poté do tkání. I přesto se vaší hlavě dostane méně kyslíku, než je potřeba. V důsledku toho může dojít k otokům mozkových arterií, což se projeví bolestí hlavy.

Nedostatek červených krvinek - Vše o zdraví

„Syndrom pica“ neboli neřízená chuť pozřít něco nepoživatelného (nebo skutečná konzumace takové věci) může být příznakem nedostatku železa. Lidé, kterým železo chybí, mohou mít chutě na křídu, zeminu, hlínu nebo papír. Většina žen v takové situaci naštěstí sáhne po ledu.

Nedostatek červených krvinek - Vše o zdraví

Jako by váš život už tak nebyl náročný, může vám nedostatek železa navodit ještě větší pocit úzkosti. Nedostatek kyslíku „zvýší otáčky“ sympatického nervového systému, který má ve vašem těle podobnou funkci jako plynový pedál v autě. Kromě toho může nedostatek kyslíku rozbušit srdce, takže se cítíte u vytržení, přestože nemáte důvod nebýt v klidu. Mějte své srdce pod kontrolou.

Nedostatek železa, obzvláště pak v případě, že přejde až v anémii, může způsobit vypadávání vlasů. Pokud vám chybí železo, přepne tělo do režimu přežití a zásobuje kyslíkem jen životně důležité funkce, mezi které rozhodně nepatří vlasy. Pokud ovšem po učesání zůstane na hřebenu jen pár vlasů, není třeba panikařit. Většině lidí denně vypadne okolo 100 vlasů.

Není železo jako železo. Vaše tělo absorbuje tzv. hem železo pocházející z masa a ryb dvakrát až třikrát efektivněji než železo z rostlin. Pokud budete svůj jídelníček plánovat pečlivě, nemělo by vám železo chybět.

Na železo je bohatá hlavně tmavozelená listová zelenina, celozrnné výrobky a luštěniny. Konzumujte je společně s potravinami bohatými na vitamín C, jako jsou například papriky, bobule a brokolice.

Vaše tělo pak bude železo vstřebávat lépe.

Nedostatečný příjem železa zpomaluje funkci štítné žlázy a pozastavuje její vliv na metabolismus. O nedostatečně aktivní štítné žláze pacienti často nemají tušení. Neví o ní šest z deseti osob, které touto poruchou trpí. Uvádí to American Thyroid Association. Pokud u sebe začnete pozorovat nedostatek energie, příbytek na váze nebo nízkou tělesnou teplotu, poraďte se se svým lékařem. 

Ženám, které plánují otěhotnět, se doporučuje konzumace kyseliny listové. Železo ovšem potřebují i nenarozená miminka, která si ho berou ze zásob matky.

Během porodu navíc mohou ženy ztratit výrazné množství krve, což ještě více snižuje množství železa.

Pokud čekáte vícerčata, otěhotněla jste velmi brzy po narození předchozího miminka nebo trpíte ranní nevolností, měla byste příjem železa zvýšit.

Kromě toho, že nedostatek železa způsobuje nezdravou bledou barvu pleti, může snížit i hladinu myoglobinu, což je protein obsažený v červených krvinkách, který podporuje zdravé svaly – jazyk nevyjímaje. V důsledku toho si mohou lidé trpící nedostatkem železa stěžovat na bolavý, zarudlý a podivně hladký jazyk.

Přestože váš jídelníček obsahuje dostatek železa, může celiakie a zánětlivé onemocnění střev, například Crohnova nemoc, vést k jeho nedostatečnému vstřebávání. Tato onemocnění způsobují záněty a poškození zažívacího ústrojí. Pokud vám bylo diagnostikováno gastrointestinální onemocnění, poraďte se se svým lékařem, jak můžete zvýšit absorpci železa.

Požadavky na množství železa se u každého člověka, a obzvláště u žen, mohou výrazně lišit. Ženy ve věku od 19 do 50 let potřebují obvykle 18 mg tohoto prvku denně. Pokud jste ovšem těhotná, může ho tělo potřebovat až 27 mg. Pokud kojíte, měla byste přijímat pouze 9 mg.

Jiné množství železa pak vaše tělo vyžaduje v průběhu menstruace. Je vám přes 50 a už nemáte menstruaci? Pak potřebujete pouze 8 mg železa denně. Tohoto množství dosáhnete celkem jednoduše.

Stačí jedna porce čočky, špenátu, hovězího, ořechů, kuřete nebo cizrny.

Ověřte si, zda nejsou vaše potíže, např. únava, bledost či bolest hlavy, způsobeny nedostatkem železa.

Věděli jste, že poruchou štítné žlázy trpí asi půl milionu Čechů a Češek? Většina z nich ale o svém problému neví, protože příznaky jako únavu, zimomřivost…

Trpíte stresem a vysokým krevním tlakem? Objevte, jak relaxace a cvičení mohou změnit váš tlak.

V České republice, stejně jako v ostatních zemích EU, odstartovalo očkování proti covidu-19. Nejprve se očkují senioři nad 80 let, rizikové skupiny a…

Inkontinence trápí mnoho z nás. Inkontinenční vložky a pomůcky MoliCare vám bezpečně a zdarma dovezeme domů.

Nedostatek železa v těle a chudokrevnost

Železo je pro lidský organizmus zcela nepostradatelné. V těle dospělého člověka se vyskytuje v množství zhruba 2–4 gramy, z toho asi 2,5 gramu je vázáno v hemoglobínu (krevní barvivo), nezbytného pro tvorbu červených krvinek.

Červené krvinky pak zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání v těle. Tím je jasně dáno důležité postavení tohoto prvku v organizmu.

Přesto trpí nedostatkem železa asi třetina populace! Co Vám hrozí při nízkém příjmu železa a jaké je řešení?

WHO uvádí, že až 30% lidí trpí nedostatkem železa. Častěji se tento problém projevuje u žen, nicméně nevyhýbá se ani ostatní populaci.

Zvýšené nároky na železo mají ženy z důvodu menstruace, těhotenství a po porodu, ale také vegetariáni, dietáři, sportovci nebo dárci krve. Metabolizmus železa pak negativně ovlivňují i mnohá léčiva.

Dietní chyby jsou častou příčinou, ale nelze opomenout ani genetickou poruchu vstřebávání železa.

Jak poznám, že mám nedostatek železa?

Docela snadno.

Při nedostatku železa je přímo ohroženo naše zdraví, a proto lidské tělo vysílá varovné signály, mezi které patří celková únava, slabost, tmavé kruhy pod očima, pleť je povadlá a bledá, pokožka suchá, vlasy slabé a vypadávají, objevují se též poruchy soustředění, časté nemoci. Avšak strádá-li organizmus dlouhodobě, vede tento stav k závažnějším projevům, jakými jsou anémie (chudokrevnost) a poruchy imunity.

Proč je nedostatek železa tak častý?

Denně ztrácí lidský organizmus asi 1–2 mg železa a toto množství je třeba doplňovat. Stejně jako většina ostatních minerálů, je železo přirozeně získáváno z potravy. Avšak na rozdíl od ostatních minerálů je železo velmi špatně vstřebatelné.

Například z potravy se ho v tenkém střevě vstřebá maximálně do 10%. Mezi nejlepší potravinové zdroje je považováno červené maso a játra, které však nelze konzumovat příliš často.

Rostlinné zdroje jsou sice zdravější, ale zas mnohem hůře využitelné (luštěniny, červená řepa, zelí, ořechy, broskve, meruňky, švestky, borůvky a další).

Chybí vám železo? Doplňte ho!

Zda vaše potíže souvisejí s nízkou hladinou železa, určí lékař na základě krevních testů. Pokud se to prokáže, doporučí vám nejen změnu jídelníčku a především doplňování železa ve formě tablet.

O vhodných potravinách se dočtete výše, ale výběr vhodných doplňků stravy s obsahem železa je vcelku zásadní. Proč? Každý, kdo o svém zdravotním problému ví a užíval železo pro jeho doplnění, by mohl přispět řadou zkušeností o možných vedlejších účincích.

Za prvé u běžných doplňků stravy není garance vstřebávání a za druhé vysoké dávky sloučenin železa v tabletách (fumaran, glukonan, difosforečnan) mohou dráždit trávicí trakt a způsobovat nechutenství, průjmy, zácpy a celkovou nevolnost. Stačí se podívat do diskusních fór se zdravotní problematikou.

A proto dříve nebo později začnete řešit problém, jakou formu železa užívat.

Od února 2014 je v České republice k dostání patentově chráněné železo LipoFer® obsažené v doplňku stravy NovoFerrin™. Jeho předností je, že nedráždí žaludek, nezpůsobuje zácpy, nevolnosti ani další obtíže spojené s užíváním běžných forem železa.

Výrobce uzavřel železo do liposomálních mikrokapslí, které odolají žaludečním kyselinám a efektivně se vstřebávají až v tenkém střevě. Tato unikátní technologii umožňuje až 5× vyšší biologickou dostupnost než u běžných forem železa.

Přípravek NovoFerrin™ seženete v lékárnách bez lékařského předpisu.

Anémie – chudokrevnost: Proč vám chybí železo?

Anémie – chudokrevnost se dotýká především žen. Porucha tvorby červených krvinek má jako hlavní příčinu nedostatek železa. Jenže to není vše. foto: Shutterstock

Anémie je důsledkem nedostatku železa v lidském organismu. Chudokrevnost, jak se rovněž tomuto onemocnění krve říká, souvisí se sníženým počtem červených krvinek a s jejich omezenou schopností přenášet kyslík. Nemusí z ním vždy nutně stát nedostatek železa. Existuje mnoho dalších příčin.

Anémie je nejčastěji spojována s nedostatkem železa v lidském organismu. Toto nejčastější onemocnění krvetvorby má však celou řadu příčin.

O chudokrevnosti mluvíme v případě snížení hladiny hemoglobinu, což je červené krevní barvivo, na které se váže kyslík. S úbytkem hemoglobinu souvisí také snížení počtu červených krvinek. U mužů se hladina hemoglobinu pohybuje v rozmezí 140–170 g/l, u žen pak v rozmezí 110– 160 g/l.  V případě, že vám hladina hemoglobinu poklesne pod spodní hranici, je to anémie.

Proč dochází k úbytku hemoglobinu v krvi?

Toto nejčastější onemocnění krvetvorby má celou řadu příčin. Za snížení koncentrace hemoglobinu, který do tkání distribuuje kyslík a naopak z nich odvádí oxid uhličitý, může v prvé řadě nedostatek železa, vitaminu B12 a kyseliny listové. K anémii dochází i v důsledku:

 • autoimunitní reakce
 • silného (menstruačního) krvácení
 • infekce
 • nádorových onemocnění
 • ledvinné nedostatečnosti
 • poruchy syntézy hemu
 • poruchy syntézy globinu
 • působení toxických látek
 • dědičnosti

Chudokrevnost v těhotenství: Nedostatek železa

Nedostatek železa, kyseliny listové a vitaminu B12 je jednou z hlavním příčin vzniku anémie v těhotenství. Hlavně co se týče železa, má na něj ženský organismus v době těhotenství velmi zvýšené nároky.

Těhotenská anémie postihuje zhruba 20 procent všech těhotných žen. Nesmí se ale podceňovat, neboť může během těhotenství a v době porodu vést k celé řadě zdravotních komplikací. Ženy proto po celé těhotenství berou doplňky stravy s kyselinou listovou. V případě zjištění těhotenské anémie ženy užívají speciální doplněk stravy, aby odstranily nedostatek železa.

Příznaky anémie: Tato porucha krvetvorby má celou řadu projevů

K typickým projevům chudokrevnosti patří viditelná bledost, únava, pocit slabosti a zrychlený srdeční tep. Lidé, u nichž dochází k poklesu hemoglobinu pod 70-80 g/l zaznamenávají také snížení tělesné výkonnosti a při námaze se snadno zadýchají. Často se také špatně soustředí, trpí bolestmi hlavy, hučí jim v uších, mají závratě a trpí velmi nízkým tlakem.

Léčba chudokrevnosti: Železo, vitamin B12 i kyselina listová

Pokud vám lékař diagnostikoval anémii, k její léčbě je nutno užívat doplňky stravy ve formě železa, kyseliny listové a vitaminu B12. Tento způsob léčby ovšem odstraňuje projevy chudokrevnosti, ovšem nikoliv její příčiny. Lékaři tvrdí, že k anémii často dochází pod vlivem mnohem závažnějšího onemocnění. Ale také kvůli autoimunitní poruše či přítomnosti toxinů v organismu.

Druhy anémie

Speciální léčbu lékaři zpravidla nasazují s ohledem na konkrétní druh chudokrevnosti. Toto onemocnění krvetvorby se přitom dělí dle velikosti červených krvinek neboli erytrocytů na mikrocytární, makrocytární a normocytární anémii.

Při mikrocytární anémii mají červené krvinky malou velikost. Do této skupiny patří sideropenická anémie neboli chudokrevnost z nedostatku železa. Právě sideropenická anémie, která je důsledkem porušené rovnováhy mezi příjmem a výdajem železa, je nejrozšířenějším druhem chudokrevnosti, a to nejen u dospělých, ale i u dětí.

Pod mikrocytární anémii řadíme také chudokrevnost způsobenou chronickými onemocněními (např. v důsledku Crohnovy choroby, rakoviny, selhání ledvin a jater, chronické infekce nebo zánětu kloubů).

V případě makrocytární chudokrevnosti jsou červené krvinky velké a nevyzrálé. Mají totiž narušenou syntézu DNA. Do této hlavní skupiny řadíme perniciózní anémii, k níž dochází kvůli nedostatku kyseliny listové či vitaminu B12.

Při tomto typu chudokrevnosti mají červené krvinky normální velikost. Do této skupiny se řadí aplastická anémie, které je způsobena velkým útlumem kostní dřeně. Dalším vážným druhem anémie je hemolytická anémie, při nich dochází k předčasnému rozpadu červených krvinek, a to ve slezině.

Hemolytická anémie může být dědičná nebo získaná. K dědičnému druhu chudokrevnosti, který je tedy zjistitelný už v dětství, patří například srpkovitá anémie, při níž má hemoglobin narušený–srpkovitý tvar.

Deset příznaků nedostatku železa v krvi

Únava, pocit na omdlení a bolest hlavy mohou být příznakem nedostatku železa v krvi.
Foto: Profimedia.cz

Únava, pocit na omdlení, bledá a suchá kůže, popraskané koutky, afty a další bolavé tkáně v ústech, křehké nehty, ale i bušení srdce, to jsou všechno příznaky, které mohou upozornit na nedostatek železa v krvi. Mnozí lidé je ale přičítají úplně jiným neduhům a skutečný problém tak řeší málokdo.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace přitom tento problém v průběhu života postihuje až osm lidí z deseti. Za nejohroženější skupinu jsou přitom považovány ženy ve věku 35-49 let, dále dívky 15-18 let, batolata od 1 do 2 let a muži ve věku 65 let a více.

Častější nedostatek tohoto prvku je zaznamenán i u vegetariánů a veganů, a to především proto, že organismus snáze absorbuje železo z masa než z rostlin. Nicméně vždy záleží na tom, do jaké míry je každý jedinec schopen dbát na to, aby jeho jídelníček obsahoval maximum výživných látek.

Nejčastější příznaky, které vás mohou upozornit, že máte v těle málo železa.

Jedná se o jeden z nejběžnějších příznaků nedostatku železa, protože železo je zodpovědné za přepravu kyslíku do všech tělesných tkání. Příliš málo železa v těle tak způsobuje nedostatek kyslíku v tkáních, organismus se tak snaží získat energii z jiných zdrojů, což ho velmi vyčerpává. Pokud ale jedinec dodá tělu železo v potřebném množství, dochází velmi rychle ke zmírnění příznaků.

Tím, že svaly a tkáně nedostávají dostatek kyslíku, dochází často k zadýchávání nejen při větší fyzické zátěži, ale i při běžných denních činnostech (chůze do schodů apod.)

Bledá kůže patří mezi typický příznak nízké hladiny železa a anémie. Ale nemusí jít jen o pokožku. „Bledost může být patrná i na nehtech, očních víčkách či jazyku. Je to způsobeno nízkou hladinou hemoglobinu (červeného barviva), který přenáší kyslík z plic a dodává krvi červené zabarvení,” vysvětluje pro Daily Mail odborník Greg Weatherhead.

Syndrom neklidných nohou je velmi nepříjemná záležitost, která se projevuje především večer a v noci, kdy se jedinci uchýlí ke klidu. Místo klidu je ale čekají velmi nepříjemné pocity, které lze zkrotit jen tak, že lidé začnou hýbat nohama (někdy i rukama). V lepším případě se tak nonstop v posteli převalují, v horším musejí vstát a jít se procházet.

Podle odborníků se tak děje právě z důvodu špatného vstřebávání železa ze stravy, což prokázala i studie zveřejněná v časopise Sleep Medicine, podle které u lidí s neklidnýma nohama došlo k výraznému zlepšení stavu v okamžiku, kdy 12 týdnů užívali doplňky stravy s vysokým obsahem železa.

Nedostatek hemoglobinu v krvi také způsobuje, že se dostává velmi málo kyslíku i do mozku, což způsobuje, že se jeho krevní cévy zvětšují a vytvářejí tlak na okolní tkáně, což vede k bolestem hlavy.

Pokud tedy trpíte menstruačními migrénami nebo klasickými bolestmi hlavy, nechte si zkontrolovat hladinu železa v krvi.

Nízká hladina železa ale může mít i vliv na duševní zdraví jedince. „Úzkost, záchvaty paniky, výkyvy nálad, deprese a nedostatek koncentrace mohou být také příznaky nedostatku železa,” upozorňuje Weatherhead.

Nízká hladina železa může stát i za křehkými nehty, které se lámou a třepí. U těžších případů se mohou objevit i rýhovité nehty ve tvaru tzv. lžičky.

Nedostatek železa může také způsobit křehkost kloubů prstů, u nichž hrozí poškození.

Nedostatek kyslíku v krvi může vést i k nepravidelnému či příliš rychlému tepu, což se může projevit i jako bušení srdce. Tento stav se rozhodně nevyplácí podceňovat, jelikož může vést až šelestům na srdci, rozšířenému srdci či v extrémních případech až k srdečnímu selhání.

Nedostatek železa se projevuje nejprve bledým jazykem. Při rozsáhlejším problému ale může být až sytě červený a vyhlazený, což je velmi bolestivý stav. Zároveň může docházet k nejrůznějším trhlinám v ústech a k tvorbě aft a jiných bolavých vřídků.

Děje se tak kvůli tomu, že nízké množství železa v krvi způsobuje i nízkou hladinu bílkoviny zvané myoglobin, jež je zodpovědná za přenášení kyslíku do svalů včetně jazyka. Kvůli nedostatku kyslíku se buňky snaží zachovat svou funkci, snaží se tedy neustále regenerovat a vytvářet nové buňky, přičemž se přestanou vyvíjet na jazyku papily, což způsobuje hladký vzhled jazyka.

Nedostatkem železa v krvi mohou trpět i vlasy a kůže, které jsou suché a snáze může dojít k jejich poškození. V závažnějších případech může dojít i ke ztrátě vlasů.

Jedním z nejpodivnějších příznaků nedostatku železa je nutkání jíst věci jako kostky ledu, nevařenou čočku, ale i omítku či doslova špínu.

Co způsobuje nedostatek železa v krvi?

Nedostatečná výživa – za jeden z klíčových faktorů odborníci považují rostoucí popularitu veganské a rostlinné stravy.

Přestože má tato strava řadu výhod, v podobě snížení krevního tlaku a cholesterolu, strava může postrádat řadu nezbytných živin, kam patří i železo. To je z masa mnohem lépe vstřebatelné než to, které se nachází v rostlinných zdrojích.

K dostatečnému množství železa je tak zapotřebí zkonzumovat velké množství rostlinných produktů, což ne každý dodržuje.

Doporučená dietní dávka (RDA) pro ženy ve věku 19-50 let je 18 mg. Během těhotenství se toto množství zvyšuje až na 27 mg.

Pro muže ve věku 19-50 let je doporučená dávka 8 mg denně.

Dostatek železa obsahuje např. melasa, kokos, mák, pažitka, petržel, čočka, vaječný žloutek, játra, hovězí maso. Velký obsah železa lze nalézt i v některých lázeňských přírodních pramenech.

Hlavní zprávy

Anemie: příznaky, léčba (chudokrevnost) – Vitalion.cz

Anémie je obecně onemocněním krve – konkrétně červených
krvinek (erytrocytů)
. Jedná se o stav, při kterém se sníží
hladina hemoglobinu (Hb = červené krevní barvivo, na které
se váže kyslík) pod stanovené rozmezí pro věk a pohlaví jedince. S tím
souvisí samotné snížení počtu červených krvinek a
i samostatného objemu krvinek.

Hladina hemoglobinu u mužů je určena v rozmezí
140-170 g/l a u žen v rozmezí
110-160 g/l. Při poklesu pod spodní hranici se tedy jedná
o anémii. Hladina každého jedince se určuje jednoduchými krevními testy
zahrnutými do běžného krevního obrazu u lékaře.

Anemii dělíme na tři hlavní skupiny dle velikosti červených krvinek
(erytrocytů). Rozdělujeme ji tedy na mikrocytární (malé krevní buňky),
makrocytární (velké) a normocytární (normální velikosti).

Obecné příznaky a projevy anémie

Anémie má ve většině případů pozvolný nástup. Hlavními příznaky,
vedoucími ke správné diagnóze, jsou příznaky nápadné
bledosti a snížená výkonnost.

 • Objevuje se spavost (letargie), mdloby, dušnost, zvýšená
  srdeční frekvence (tachykardie), bledost kůže a sliznic.
 • Může dojít k vyvolání anginy pectoris (palčivá,
  svíravá bolest za hrudní kostí), hlavně pokud pacient zároveň trpí
  aterosklerózou (zúžení cév) srdečních (koronárních) tepen.
 • U starších osob se projevuje zmatenost.
 • U lidí trpících srdečním onemocněním a starších pacientů může
  dojít až k srdečnímu selhání.

Anémii můžeme rozdělit do osmi skupin dle příčiny jejího vzniku.
Každá skupina má své specifické příznaky, příčiny a léčbu. Hlavní
dělení je podle velikosti krvinek na makrocytární (velké krvinky),
mikrocytární (malé krvinky) a normocytární (krvinky běžné
velikosti).

ANÉMIE MIKROCYTÁRNÍ

1) Anemie z nedostatku železa

Železo naše tělo potřebuje právě k tvorbě
hemoglobinu. Pokud se sníží obsah železa v těle, sníží
se počet hemoglobinu a není na co navázat potřebný kyslík.

Železo získáváme hlavně ze stravy – zelená
zelenina, červené maso, vejce a mléko. K jeho vstřebávání dochází
v tenkém střevě. Jeho nedostatek je častější u žen před
„přechodem“ (menopauzou, klimakteriem) při menstruačním krvácení.

Mezi hlavní příčiny nedostatku železa patří nedostatečný
příjem
v potravě (často se vyskytuje u malých dětí
nevyváženou stravou), ztráta krve u menstruace, chronická
ztráta krve obvykle z trávicího ústrojí (toto může být jediným
příznakem rakoviny střeva), dále zvýšená potřeba
železa v těhotenství nebo snížené vstřebávání
(absorpce) při onemocnění tenkého střeva nebo po odstranění žaludku
(gastrektomie).

K příznakům řadíme křehké a lámavé vlasy
či nehty
, červený a vyhlazený
jazyk
(atrofická glositida), nehty konkávního tvaru (koilonychie) a
také zřasení na zadní stěně hrdla, při kterém se obtížně polyká
(dysfagie).

Při léčbě se snažíme odstranit původní příčiny. Proto se
užívají přípravky obsahující železo. Nejčastěji
v tabletové formě (perorálně) – např.

: síran
železnatý
(200mg 3× denně po dobu až 6 měsíců). Trávicí
potíže jako zácpa či průjem se obvykle spraví po užívání např.:
glukonanu železnatého.

Pokud se železo nedostatečně
vstřebává v tenkém střevě, je nutno podávat léky
v injekční formě.

2) Anemie při chronických onemocněních

Tento druh anemie se nejprve neprojevuje ani snížením hladiny hemoglobinu
ani změnou tvaru a velikosti červených krvinek, ale vyskytuje se
u některých onemocněních jako jeden z příznaků.

Patří sem revmatoidní artritidy (zánět kloubů), selhání ledvin a
jater, chronické infekce, zhoubné (maligní) nádory a zánětlivá
onemocnění (např.: Crohnova choroba – onemocnění sliznice trávicího
traktu).

Při této anémii dojde ke snížení životnosti červených
krvinek
(normálně je asi 120 dní) a snížení tvorby
erytropoetinu (hormon tvořený v ledvinách, který stimuluje
tvorbu červených krvinek). Hladina železa je normální nebo naopak
zvýšená.

Léčba železem je u tohoto druhu tedy neúčinná a je nutno léčbu
zaměřit na skutečnou příčinu – tedy léčbu samotného
onemocnění
, které anemii způsobilo. V některých případech lze
pacientovi pomoci dávkami erytropoetinu.

ANEMIE MAKROCYTÁRNÍ

Při makrocytární anemii jsou červené krvinky nevyzrálé a
velké
, jelikož mají narušenou syntézu DNA.
Nejčastěji je příčinou nedostatek vitaminu B12 nebo kyseliny listové,
které jsou k této syntéze potřebné.

1) Anemie z nedostatku vitaminu B12

Vitamin B12 by měl být součástí přijímané potravy
každým z nás. Získáváme jej převážně z živočišných zdrojů –
maso, ryby, vejce a mléko. Vstřebává se v trávicím ústrojí díky
vnitřním faktorům, které vypouštějí buňky v žaludku. Poté putuje až
do jater, kde je skladován do zásoby až na 2 roky a více.

Jednou z příčina jeho nedostatku je nízký příjem
v potravě
 – hlavně u veganů (lidé, kteří se živí potravou,
která není z žádné součásti stvořena z živočichů), dále
poruchou vstřebávání, nedostatkem vnitřního
faktoru
ze žaludeční sliznice (intrisic faktor),
perniciózní anemie (viz. níže), následkem odnětí
žaludku, poruchou vstřebávání v tenkém střevě, onemocnění slinivky
břišní, chronický zánět slinivky břišní.

2) Perniciózní anemie

Jedná se o autoimunitní poruchy, kdy dochází
k ochabnutí žaludeční sliznice, a tím k selhání vnitřního faktoru a
zvýšení tvorby žaludeční kyseliny, která snižuje vstřebávání
vitaminu B12. Častěji se toto onemocnění projevuje v dospělém věku a
u lidí se světlými vlasy a modrýma očima.

Příznaky této anemie mají pomalý nástup, a proto k stanovení
správné diagnózy často dochází v pokročilém stadiu. Patří sem
otupění, únava a snížení
hmotnosti
, bledost.

Dále se vyskytují neurologické příznaky – může se
objevovat brnění v končetinách, které může přejít až
do ochrnutí a postižení mozkové činnosti až v demenci.

K vyšetření poslouží krevní obraz, z kterého se určí hladina
vitamínu B12. Dle těchto výsledků se potom podává vitamín B12
injekčně do svalu
, jelikož při podávání ústy se nevstřebává.
Nejprve se podává do doplnění správné hladiny a potom se udržuje po
zbytek života. Léčba může oddálit neurologické příznaky a zastavit
procesy pozdějších změn.

3) Nedostatek kyseliny listové

Kyselina listová je vitamínem skupiny B a její účinky
úzce souvisejí s vitamínem B12. nachází se v játrech, kvasnicích a
zelené zelenině. V těhotenství je potřeba její vyšší hladiny, proto je
nutno ji dodávat i v tabletách, aby se zabránilo defektům nervové trubice
plodu – např.: rozštěp páteře.

Příčinou může být snížený příjem přicházející
se stářím, u alkoholiků a u nedonošených dětí. Další příčinou
může být špatné vstřebávání například u Crohnovy
choroby. Nedostatek kyseliny listové se projevuje stejně jako anemie.

Léčbou je také podávání nedostatkového vitaminu, tudíž kyseliny
listové a to v tabletách s důrazem na léčbu původní příčiny.

ANEMIE NORMOCYTÁRNÍ

1) Aplastická anemie

Aplastická anemie je onemocnění, které se vyskytuje ojediněle. Je
způsobeno útlumem kostní dřeně.

V kostní dřeni
dochází k tvorbě všech složek krve – červené krvinky (erytrocyty),
bílých krvinek (leukocyty) a krevních destiček (trombocyty). Při jejím
útlumu se hladina všech složek sníží.

Toto onemocnění je především
získané (projeví se během života), ale jsou jedinci, kteří
ji zdědí.

Se vznikem aplastické anemie lze spojit i ostatní druhy anemie. Mohou jí
také způsobit léky proti rakovině apod. V krevním obraze
nalezneme nízký počet všech druhů krevních částic (pancytopenii).

Léčba se soustředí na odstranění příčiny. Následuje spíše
podpůrná péče, kdy se podávají transfúze (krevní
složky) a antibiotika. U mladých a starých lidí
s těžkou formou onemocnění lze transplantovat kostní
dřeň
či nasadit imunosupresivní léčbu.

Hemolytická anemie

Při hemolytické anemii dochází k předčasnému rozpadu
červených krvinek
, který se děje ve slezině. Toto onemocnění
vykazuje jak zvýšenou tvorbu červených krvinek, tak zároveň zvýšené
jejich odbourávání.

Její příčiny můžeme rozdělit na dědičné a získané. Mezi
dědičné patří porucha membrány červených krvinek, narušený tvar
hemoglobinu (například srpkovitá anemie). Mezi získané
příčiny řadíme imunitní, neimunitní a smíšené (infekce, léky či
zvětšení sleziny).

Hemolytická anemie se projevuje příznaky jako je bledost,
žloutenka a zvětšení sleziny
(splenomegalie)
.

Léčba anemie

Obecně můžeme říct, že léčba anemie se soustředí na průvodní
příčiny jednoho z druhů anemie. Není vyloučeno, že se tyto druhy
prolínají. Dbá se tedy při léčbě na zjištění, pomocí krevních
testů, hladiny hemoglobinu, železa, kyseliny listové, vitaminu B12,
červených krvinek či náznaky jiného onemocnění ostatními
vyšetřovacími metodami.

Poté se může teprve léčba zaměřit na podávání jednotlivých
chybějících složek
v těle (viz. u jednotlivých druhů anemií)
či léčbu jiné choroby vyvolávající anemii.

Jak si mohu pomoci sám

Anemie je samo o sobě velmi složité onemocnění, se kterým není radno
si zahrávat. proto je dobré, aby lékař věděl, pokud máte příznaky či
se u Vás již projevilo.

Měli byste se snažit jíst pestrou stravu složenou ze
zelené zeleniny, červeného masa, ryb, vejce a mléko. Pokud některou
z těchto potravin z nějakého důvodu nesmíte či nejíte, snažte se
doplnit jednotlivé složky a vitamíny náhradou.

Komplikace anemie

Obecně komplikace anemie vyplývají z daného druhu. Musíme si uvědomit,
že krev je jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Srdce, mozek ani
plíce by nemohly bez krve fungovat, jelikož by jim neměl kdo dát potřebný
kyslík. Proto, když se i kdyby jen jedna složka krve poškodí nebo odliší
od normálu, hned vyvstávají další s tím související choroby.

Diskuse  

 • Jak
  se projeví anemie
 • Anemie
  u dospělého
 • Těžká
  anémie v těhotenství

Další názvy: chudokrevnost, makrocytární anemie, mikrocytární anemie, normocytární anemie, anemie z nedostatku železa, sideropenická anemie, anemie při chronických onemocněních, anemie z nedostatku vitaminu B 12, anemie z nedostatku kyseliny listové, aplastická anemie, perniciózní

Jak pomoci krvetvorbě?

Bledá pleť, únava, slabost, omdlévání, bušení srdce, hučení v uších, bolesti hlavy, závratě a někdy i dušnost. Všechny tyto projevy jsou známkou chudokrevnosti, kterou bychom určitě neměli podceňovat.

Je vhodné navštívit včas lékaře, protože je zapotřebí nejprve určit příčinu anémie a teprve poté nasadit cílenou léčbu. I za běžnými stížnostmi na nekvalitní lomivé nehty a vypadávání vlasů lze vystopovat jako možnou příčinu anémii.

Kde vzniká problém?

Transport kyslíku mají na starosti červené krvinky, v nichž se váže na červené krevní barvivo, které se nazývá hemoglobin. Máte-li anemii, krev obtížně získává dostatek kyslíku a nemůže jej pak distribuovat do svalů, mozku a do dalších orgánů.

Moderní strava, spojená s konzumací průmyslově připravovaných potravin, bývá často nevyvážená. Ze střeva se pak nevstřebávají potřebné látky pro výstavbu červených krvinek a dochází k nutriční anémii, která je spojena s nedostatkem železa, jenž je základní složkou hemoglobinu.

Existuje ještě řada dalších příčin chudokrevnosti, které jsou součástí mnoha jiných poruch či nemocí.

Už víte, co vám chybí?

Po tom, co jsme si řekli o příčinách anemie, je logické, že jejímu vzniku předejdeme pestrou stravou obsahující optimální množství železa, dále kyseliny listové, vitamínu B12, vitamín B2 (riboflavin) a B6 (pyridoxin). Udržovat krvinky zdravé pomáhají i vyšší dávky vitamínu C, který přispívá také ke snížení únavy a je univerzálním klíčem k odolnosti organizmu.

Vezměte na pomoc rostlinné látky

Proti chudokrevnosti můžeme použít také sílu rostlin. Dodávají tělu látky podporující tvorbu červených krvinek, díky nim také lépe využijeme železo a minerály přijímané z potravy.

Rostliny, které prospívají krvi

Nehleďme na vinnou révu pouze jako na výchozí surovinu chutného alkoholického nápoje, i když je jeho střídmé popíjení doporučováno pro zdraví. Vinná réva se sama obhájí jako zdroj vitamínů, minerálů, bílkovin, organických kyselin a aminokyselin. Krvi prospívá díky obsaženým vitamínům skupiny B a vitamínu C.

Některé vitaminy a minerály přítomné v hroznech příznivě ovlivňují tvorbu červených krvinek. Jsou bohaté také na bioflavonoidy. Vitamin C má příznivý vliv na tvorbu kolagenu, který je důležitý pro zdraví cév těch nejtenčích – vlásečnic. Zmiňme ještě třísloviny ve vinné révě, které mají také prospěšný vliv na pevnost vlásečnic.

Některé obdobné látky, které obsahuje vinná réva, najdeme například v černém bezu. Jsou to opět flavonoidy, třísloviny, silice, vitamíny skupiny B a vitamín A, který podporuje metabolismus železa a funkce imunitního systému.

Příroda obdařila bioflavonoidy i ostružiník křovitý, kde opět můžeme těžit ze vzájemně se posilujících účinků antioxidantů s vitamínem C. Ostružiny obsahují také draslík, hořčík, železo, vlákninu a kyselinu listovou.

OKÉNKO ODBORNÍKA

„Vyřešte chudokrevnost přírodní cestou potřebnými vitaminy“ Únava může mít mnoho příčin: od nedostatku odpočinku, pohybu, přes přemíru stresu, špatné složení stravy a nedostatek slunečního svitu v tomto ročním období až po tzv.

chudokrevnost, tedy nedostatek červeného krevního barviva – hemoglobinu.  Důležité je vždy tyto příčiny vyšetřit. Pokud vyšetření neprokáže závažné onemocnění, lze proti únavě bojovat několika způsoby.

Nejdůležitější je změna životního rytmu, dostatečný spánek a vyvarování se stresu, ideálně v kombinaci s dodržováním zásad zdravé výživy. Pokud tohoto nejsme schopni, můžeme použít i některé kvalitní doplňky stravy.

A  jak je poznáme? Především bychom je měli kupovat v lékárně, kde nám lékárník poradí. Složení by mělo být komplexní: tedy vitamíny zejména skupiny B a C, kyselina listová, stopové prvky, železo. A prospět mohou i některé osvědčené přírodní produkty.

Online prodej zde

Anémie – příznaky, druhy a léčba

Anémie neboli chudokrevnost je onemocnění krve, při kterém červené krvinky dostatečně nezvládají přenášet kyslík. Příčin může být několik, přičemž anémie bývá často ovlivnitelná stravou. Základem léčby je zvýšení příjmu železa, vitamínu B12 a kyseliny listové. V článku se dočtete o příčinách, některých druzích anémie a její léčbě.

Anémie mívá zpravidla pozvolný nástup. Mezi základní příznaky, které mohou pomoci určit diagnózu, patří nápadná bledost, únava, snížená výkonnost, slabost a tachykardie.

V jistém rozsahu probíhá neustálá obnova krevních buněk tím, že se krvinky i plazma plynule vytvářejí a zároveň zanikají. Denně se tak obnoví cca 50 ml krve, takže za rok se objem krve vymění 3× až 3,5×. Běžná hodnota hemoglobinu v krvi je u mužů 136 až 176 g/l a u žen 120 až 168 g/l.

Anémie je soubor příznaků, kdy je v krvi snížený počet červených krvinek (erytrocytů) a koncentrace krevního barviva (hemoglobinu). Snížený bývá i hematokrit, což je podíl erytrocytů vzhledem k celkovému objemu krve. Může však jít také o symptom, který se vyskytuje u některých patologických stavů.

Příčiny chudokrevnosti

 • Porucha tvorby erytrocytů – ke snížené tvorbě erytrocytů může dojít kvůli nedostatku železa, vitamínu B12, kyseliny listové či erytropoetinu.
 • Zvýšená ztráta erytrocytů – anémie vzniká i v případě, kdy je více erytrocytů zničeno, než vytvořeno (hemolýza). Spadají sem i krevní ztráty.
 • Zvýšení objemu plazmy – zde se jedná o tzv. relativní (diluční) anémii.

Příznaky anémie

Anémie mívá zpravidla pozvolný nástup. Mezi základní příznaky, které mohou pomoci určit diagnózu, patří nápadná bledost, únava, snížená výkonnost, slabost a tachykardie. Zjevné projevy anemického syndromu obvykle vznikají až při poklesu hemoglobinu pod 70 až 80 g/l. Mezi příznaky chudokrevnosti patří:

 • bledost kůže a sliznic,
 • slabost, únava a pokles tělesné výkonnosti,
 • tachykardie, oběhová insuficience,
 • snížená schopnost koncentrace,
 • ortostatická hypotenze (krátkodobé snížení tlaku způsobené změnou polohy),
 • závratě, bolesti hlavy, hučení v uších,
 • edémy končetin,
 • při hemolytické anémii navíc projevy hemolýzy.

Anémie se diagnostikuje pomocí krevního obrazu. Foto: National Cancer Institute, Unsplash

Druhy anémie

Anémii lze rozdělit do skupin dle příčiny vzniku. Každá z nich má specifické příznaky, příčiny i léčbu. Hlavní dělení spočívá ve velikosti krvinek – mikrocytární (malé), makrocytární (velké) a normocytární (krvinky běžné velikosti).

Dle koncentrace hemoglobinu v erytrocytech zase můžeme rozlišovat tyto druhy anémie – hypochromní (pod 300 g/l), hyperchromní (nad 350 g/l) a normochromní (300 až 350 g/l). Níže si projdeme některé druhy chudokrevnosti na základě jejich příčin vzniku.

Mikrocytární anémie

Sideropenická anémie čili chudokrevnost z nedostatku železa je v našich podmínkách nejčastějším typem chudokrevnosti. Sníží-li se obsah železa v těle, klesá i celkové množství hemoglobinu a není nač navázat potřebný kyslík. Železo získáváme hlavně ze stravy – zelená zelenina, červené maso, ryby, luštěniny, vejce, mléko.

Mezi hlavní příčiny tedy patří nedostatek železa ve stravě, ztráta krve při menstruaci, chronická ztráta krve, zvýšená potřeba železa v těhotenství nebo jeho snížené vstřebávání při nemoci tenkého střeva či po odebrání žaludku.

Příznaky zahrnují lámavé vlasy a nehty, červený vyhlazený jazyk, nehty konkávního tvaru a zřasení zadní stěny hrdla. Léčba cílí na odstranění původní příčiny příjmem přípravků obsahující železo (tablety).

Pokud se železo nedostatečně vstřebává, je nutné léky podávat injekčně.

Anémie při chronických onemocněních

Objevuje se u některých chorob jako jeden z příznaků. Řadíme sem revmatoidní artritidy, selhání ledvin a jater, chronické infekce, zhoubné nádory a zánětlivá onemocnění (např. Crohnova choroba).

Dochází ke zkrácení životnosti erytrocytů a snížení tvorby erytropoetinu (hormon stimulující tvorbu erytrocytů). Hladina železa je v normě/zvýšená, proto se cílí přímo na léčbu samotného onemocnění, které anémii způsobilo.

Někdy může nemocnému pomoci podávání erytropoetinu.

Makrocytární anémie

Anémie z nedostatku vitamínu B12 (megaloblastová)

Vitamin B12 tělo čerpá zejména z živočišných zdrojů – maso, ryby, vejce, mléko. Jednou z příčin nedostatku B12 je tedy nízký příjem ze stravy (hlavně u veganů).

Nedostatek B12 se také objevuje u osob s poruchou vstřebávání v tenkém střevě, s nedostatkem vnitřního faktoru z žaludeční sliznice, s perniciózní anémií (více informací níže), po odebrání žaludku, s nemocí nebo chronickým zánětem slinivky.

Perniciózní anémie (zhoubná)

Jde o autoimunitní poruchu – ochabnutí žaludeční sliznice a selhání vnitřního faktoru a zvýšení tvorby žaludeční kyseliny, která snižuje vstřebávání B12.

Příznaky nastupují zvolna, proto k určení diagnózy často dochází v pokročilém stadiu.

Patří mezi ně malátnost, únava, úbytek hmotnosti, bledost, případně brnění v končetinách, které může vést až k ochrnutí a postižení mozkové činnosti. Vitamín B12 se zde podává injekčně.

Nedostatek kyseliny listové (megaloblastová anémie)

Kyselina listová je vitamínem skupiny B, nachází se v játrech, kvasnicích a zelené zelenině.

Během těhotenství je nezbytné dodávat ji také v tabletách, aby se předešlo defektům nervové trubice plodu (např. rozštěp páteře).

Příčinou může být snížený příjem v pokročilejším věku, špatné vstřebávání, nedostatek se objevuje také u alkoholiků a nedonošených dětí. Příznaky jsou stejné jako u anémie a léčí se podáváním kyseliny listové v tabletách.

Zejména v těhotenství narůstá potřeba kyseliny listové. Foto: Amina Filkins, Pexels

Normocytární anémie

Aplastická anémie

Jde o vzácné onemocnění způsobené útlumem kostní dřeně. V kostní dřeni se tvoří všechny složky krve – při útlumu se hladina složek snižuje. Aplastická anémie je většinou získaná, ale může být i zděděná.

S jejím vznikem lze spojit i další druhy anémie, mohou ji však způsobit i léky proti rakovině atp. Léčba cílí na odstranění příčiny, následuje podpůrná péče – podávání transfuzí (krevní složky) a antibiotik.

Při těžkých formách lze transplantovat kostní dřeň, případně zahájit imunosupresivní léčbu.

Hemolytická anémie

U onemocnění dochází k předčasnému rozpadu erytrocytů ve slezině. Tato forma vykazuje zvýšenou tvorbu erytrocytů a zároveň jejich zvýšené odbourávání.

Příčiny lze dělit na dědičné a získané. K těm dědičným patří porucha membrány erytrocytů a narušený tvar hemoglobinu, k získaným zase příčiny imunitní, neimunitní a smíšené.

Příznaky zahrnují bledost, žloutenku a zvětšení sleziny.

Srpkovitá anémie

Srpkovitá chudokrevnost je dědičné onemocnění, které se projevuje změnou tvaru erytrocytů a způsobuje nepříjemné oběhové příhody. Tato nemoc se většinou objevuje už v dětství, především u obyvatel tropů a subtropů, kde se běžně vyskytuje malárie. Může zde zabrat symptomatická léčba, krevní transfuze, hydroxyurea či transplantace kostní dřeně.

Léčba anémie obecně

Obecně lze říct, že se léčba soustředí na příčiny konkrétního druhu anémie. Není však vyloučeno, že se tyto druhy prolínají.

Proto je nezbytné pečlivé vyšetření a zjištění počtu erytrocytů, hladiny hemoglobinu, železa, kyseliny listové a vitamínu B12. Dále je třeba dalšími metodami vyloučit jiná možná onemocnění.

Teprve pak může léčba cílit na dodávání složek, které tělo postrádá, případně na jinou chorobu, která má anémii na svědomí.

Prevence a základní tipy

Pevným základem prevence vzniku chudokrevnosti je pestré složení jídelníčku. Ten by neměl zcela postrádat dva hlavní zdroje železa, a to maso a ryby (hovězí, vepřové, kuřecí, ryby, mořské plody).

Vhodnou alternativou masa jsou vejce. Další neméně důležitou složkou jídelníčku jsou luštěniny, ovoce a zelenina.

Přičemž pro vstřebávání železa je stěžejní také dostatek vitamínů C, B12 a E.

Nepodceňujte příznaky chudokrevnosti

Anémie neboli chudokrevnost je onemocnění krve, při kterém červené krvinky dostatečně nezvládají přenášet kyslík. Jde o komplikovaný problém, který není radno bagatelizovat. Pokud tedy u sebe nebo svých blízkých zpozorujete anemické příznaky, neprodleně zamiřte k lékaři – obrátit se můžete také na odborníky z klinik EUC.

Trpíte chudokrevností? Nechte si poradit od lékařů ze sítě EUC:

Praktičtí lékaři EUC

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector