Nekróza – Vše o zdraví

Dokonce i v moderním světě může někdo čelit takovému problému, jako je nekróza tkání. Tento článek je o této nemoci a bude se diskutovat.

Nekróza - Vše o zdraví

Co to je?

Především je třeba se zabývat samotnými pojmy, které se v tomto článku aktivně použijí.

Nekróza je proces, který nemá opačný charakter. Při této nemoci postupně zemřou buňky tkání nebo části orgánů.

Dokonce lze říci, že je to konečný výsledek rozpadu tkání stále žijícího a fungujícího organismu. Důležité: nekróza se také nazývá gangréna (jedná se o jeden z podtypů onemocnění).

Toto onemocnění se vyvíjí výhradně v těch tkáních, které mají předpoklady pro smrt, tj. v dříve poškozené.

Je také třeba říci, proč se tkáňová nekróza může objevit v živém organismu. Jaké jsou předpoklady pro vznik této hrozné nemoci? Obecně řečeno, gangréna se začíná rozvíjet v těch orgánech nebo tkáních, kde je narušena krevní oběh. A čím dál je část těla z hlavních krevních cév, tím větší je pravděpodobnost, že se nakazí.

  1. Fyzické důvody. Může to být účinek nízkých nebo vysokých teplot, střelné rány, elektrického šoku a dokonce i záření.
  2. Biologické. Nejjednodušší organismy mohou způsobit nekrózu tkání: viry, bakterie.
  3. Alergická. Například v případě infekčních a alergických onemocnění se v některých tkáních může objevit fibrózní nekróza.
  4. Cévní. Infarkt je stejná vaskulární nekróza. Je spojena s poruchou krevního oběhu v orgánech nebo tkáních.
  5. Toxické příčiny. Různé chemické látky a toxiny, které poškozují tělesné tkáně, mohou způsobit gangrénu.
  6. Trophaneurotic. V tomto případě úmrtí tkáně způsobuje nehojící vředy, záněty. Onemocnění je spojeno s tkáňovou inervací, stejně jako se sníženou mikrocirkulací krve.

Při určitých onemocněních se může objevit tkáňová nekróza. Příčinou této choroby může být diabetes. Nekróza může být také způsobena poškozením míchy nebo velkých nervů.

Určitě chci říci, že tkáňová nekróza může být klasifikována. Jaká by mohla být nemoc, v závislosti na mechanismu účinku?

  1. Přímá nekróza. Vyskytuje se v důsledku zranění, otravy toxiny nebo pomocí práce některých mikroorganismů.
  2. Nepřímá nekróza. Vyskytuje se nepřímo, prostřednictvím takových systémů těla jako kardiovaskulární nebo neuroendokrinní. Mohou to být alergické, trophaneurotické a vaskulární nekrózy.

V lékařské praxi existují dva další typy této nemoci:

  1. Kolektivní nekróza. Spolu s nekrózou tkáně dochází k jejich edému.
  2. Koagulační nekróza. S tímto podtypem nemoci spolu se smrtí tkáně dochází k úplné dehydrataci.

Nekróza - Vše o zdraví

Symptomy

Je možné nezávisle rozpoznat tkáňovou nekrózu? Příznaky tohoto onemocnění mohou být následující:

  1. Nedostatečná citlivost, necitlivost tkání.
  2. Bledost pokožky (může to být tzv. Vosková kůže).
  3. Pokud nebudete bojovat s předchozím příznakem, kůže se začne modře nejprve zkontrolovat, pak – zeleně nebo zčernat.
  4. Pokud onemocnění postihuje dolní končetiny, pak je obtížné chodit pacient. Může také zmrazit nohy i při vysokých teplotách vzduchu.
  5. Může se stát, že v nohách se vyskytují křeče, svalové záškoláčky.
  6. Také vředy, které se nehojí, se často objevují. S tímto příznakem začíná gangréna.

Stádia nemoci

Velmi hroznou povahou a konečným výsledkem je onemocnění, jako je nekróza tkání (fotografie pacientů s touto chorobou je prvním potvrzením). Je však třeba říci, že tato nemoc probíhá v několika fázích.

  1. Paranekróza. Tyto změny jsou stále reverzibilní. Pokud se léčí čas, můžete se těmto chorobám zbavit bez negativních důsledků pro tělo.
  2. Nekromióza Tyto změny jsou již nezvratné. V tomto případě je narušován důležitý metabolismus v tkáních, což brání tvorbě nových zdravých buněk.
  3. Smrt buněk
  4. Autolýza Jedná se o proces úplného rozkladu tkání. Objevuje se při působení enzymů, které uvolňují mrtvé buňky.

Koagulační nekróza

Nejčastěji jsou ty části lidského těla, které jsou bohaté na bílkoviny, ale také chudé v různých tělních tekutinách. Může se jednat například o koagulační nekrózu jaterních buněk (nadledvin nebo sleziny), kde se nejčastěji vyskytuje nedostatek kyslíku a nedostatečný krevní oběh.

Nekróza - Vše o zdraví

Podsítě koagulační nekrózy

Existuje několik poddruhů takzvané „suché“ nekrózy:

  1. Srdeční záchvat. Jedná se o nekrózu cévních tkání. Mimochodem, nejčastější nemoc.
  2. Sýra, nebo kazuistika, nekróza. Objevuje se v případě, že osoba má nemoci, jako je lepra, syfilis a tuberkulóza. S touto chorobou se na vnitřních orgánech nachází kus mrtvé tkáně, která se může rozpadat. Pokud je pacient syfilis, jeho oblasti mrtvé tkáně budou vypadat jako bělicí tekutina (podobná tvarohu).
  3. Tsenkerovsky nebo vosková nekróza. Tento subtyp onemocnění ovlivňuje svalovou tkáň.
  4. Fibrinoidní nekróza. Jedná se o smrt oblastí pojivové tkáně. Příčiny jeho výskytu jsou nejčastěji autoimunitní nebo alergické onemocnění.
  5. Tuková nekróza. On je naopak rozdělen na enzym (nejčastěji se vyskytuje v nemocech pankreatu) a neenzymatická mastná nekróza (jedná se o nekrózu tukových tkání, které se hromadí pod kůži a také v mléčných žlázách).
  6. Gangréna

Několik slov o gangréně

Určitě chci říct pár slov o této nemoci, jako je gangréna. Jedná se o jeden z poddruhů tkáňové nekrózy. Ovlivňuje části těla, které jsou v kontaktu s vnějším prostředím.

Proč je tato nemoc přidělena v samostatné skupině? Je to jednoduché, často s porážkou kůže s gangrénou, tam je také její bakteriální infekce. A spolu s tímto onemocněním prochází sekundární změny.

Vědci rozlišují tyto typy gangrény:

  1. Suchý V tomto případě dochází k nekróze tkání bez účasti patogenních mikroorganismů. Nejčastěji se vyskytuje na končetinách pacienta. Může jít o aterosklerotickou gangrenu (vzniklou v důsledku onemocnění, jako je ateroskleróza cév); gangréna, která vznikla v důsledku účinků teploty (popálení nebo omrzliny kůže); gangrénu, která postihuje prsty (onemocnění vibrací nebo Raynaudova choroba) nebo gangréna, která postihuje kůži během infekční vyrážky (například během břišní tyfus).
  2. Mokrá gangréna. Vyskytuje se v důsledku přilnutí bakteriální infekce k mrtvému ​​tkáni. Vyvíjí se nejčastěji ve vnitřních orgánech. V důsledku infekce je často nepříjemný zápach. Tento typ gangrény může být smrtelný.
  3. Plynová gangréna. Vyskytuje se po infekci rány anaerobní flórou. V důsledku tohoto onemocnění je velká část tkáně infikována a vzniká plyn. Hlavní příznak: praskání pod prsty během palpace. Stojí za to říci, že procento úmrtí je také poměrně vysoké.
  4. Zápalky Jedná se o smrt jednotlivých částí tkáně pod tlakem. Vyskytují se nejčastěji u pacientů na lůžku. V tomto případě jsou nervy a krevní cévy stlačeny, krevní oběh je narušen a tato nemoc nastává.

Nekróza - Vše o zdraví

Aseptická nekróza

Aseptická nekróza se vyvine kvůli narušení průtoku krve do krevních cév, které krmiví hlavu. femur (to je tzv. „závěs“ stehenní kosti). Stojí za to říkat, že nemoc je sedmkrát větší pravděpodobnost, že postihuje muže než ženy. Věk nemocné je mladý.

To je nejběžnější u lidí od 20 do 45 let. Důležitým bodem: aseptická nekróza je velmi podobná artroze kyčelního kloubu ve svých symptomech. Proto jsou tyto nemoci často zmatené. Průběh těchto onemocnění je však odlišný.

Pokud se artróza vyvíjí pomalu, pak nekróza postihuje člověka rychle. Hlavní příznaky:

  • Bolest ve slabinách.
  • Bolest při chůzi.
  • Vzhled křehkosti.
  • Omezení mobility nemocné nohy.
  • Atrofie stehenního svalu.
  • Může docházet ke zkrácení a prodloužení nohy postižené nekrózou.

Pokud jde o léčbu, její úspěch zcela závisí na stupni onemocnění. Jak může být diagnostikována kostní nekróza v počátečních stádiích výskytu onemocnění:

  1. Počítačová tomografie – CT.
  2. Magnetické rezonanční zobrazování – MRI.

K detekci nekrózy kostí v počátečním stadiu za použití rentgenových paprsků není možné. Při rentgenovém vyšetření je již vidět známky aseptické nekrózy. S pomocí testů k identifikaci nemoci obecně není možné.

Pokud jde o léčbu, pak bude zaměřena na zlepšení krevního oběhu v tepnách stehenní hlavy. Protizánětlivé léky a analgetika budou také účinné. Chirurgická intervence pro tento typ onemocnění se nejčastěji nevyžaduje.

Nekróza a těhotenství

Někdy jsou těhotné ženy diagnostikovány s tkáněmi s nekrózou. Co to znamená? Takže nejprve chci říci, že v době implantace oplodněného vajíčka hraje důležitou roli nejvíce dekadentní tkáň.

Odstraňuje různé poškození stěn dělohy. A pokud začne zemřít, je to signál, že budoucí dítě potřebuje dohled kvalifikovaných odborníků.

V důsledku infekce této tkáně bude narušena krevní oběh, což může způsobit nejen rozpad dekadentní tkáně, ale i odmítnutí plodu.

Důsledky nekrózy

Bez ohledu na to, co je příčinou tohoto onemocnění u pacienta (to bude tkáňová nekróza po injekci nebo infekční nekróze), důsledky onemocnění mohou být velmi odlišné (pokud neuskutečníte včasnou a správnou léčbu). Takže, jaké by mohly být důsledky nekrózy:

  1. Jizvení nebo výměna. V tomto případě jsou nekrotické hmoty nahrazeny pojivovou tkání.
  2. Odstranění mrtvých buněk. To je způsobeno fagocyty a lysozomálními enzymy leukocytů.
  3. Zapouzdření. V tomto případě je zaměření nekrózy omezeno na pojivovou tkáň.
  4. Kalcifikace buněk. V tomto případě jsou oblasti mrtvého tkáně nasyceny vápenatými solemi.
  5. Osifikace Kostní tkáň se začíná tvořit v mrtvých oblastech.
  6. Tvorba cyst.
  7. Tavení tkáňového hnisu. Výsledkem je často sepsa. To je nepříznivý výsledek nekrózy, kdy oblasti mrtvého tkáně nepodléhají autolýze.
Zajímavé:  Močový Měchýř A Páteř?

Nekróza - Vše o zdraví

Léčba

Pokud má pacient nekrózu tkáně, léčba bude záviset na několika faktorech. Proto jsou důležité příčiny onemocnění, typ onemocnění a stupeň poškození tkáně.

Na začátku chci říci, že je zjištěna dřívější nekróza, tím snadněji bude pacientovi zvládat tento problém. Nebezpečí onemocnění spočívá v tom, že může dojít k smrtelným následkům.

Proto se objeví první příznaky nebo dokonce pochybnosti o úmrtí tkání, měli byste požádat o lékařskou pomoc. Samoléčení v tomto případě může být život ohrožující aktivitou.

Bedsores

Pokud má pacient rány, pacient potřebuje vysoce kvalitní každodenní péči. V tomto případě je nutné:

  1. Ujistěte se, že lůžko pacienta je čisté, vyrovnané, mírně tvrdé. Na listu by neměly být žádné záhyby.
  2. Pacient by měl být otočen co nejčastěji.
  3. Je také důležité, aby se zálivky otíraly co nejčastěji, masírovali ohniská. Dělat vše pro zlepšení krevního oběhu v těchto postižených oblastech.
  4. Lůžka by měla být také mazána salicylovým nebo kafrovým lihem.
  5. Pod dolní části zad nebo křídla pacienta byste měli uzavřít nafukovací kroužky speciálně určené pro takové případy.

Suchá nekróza

Pokud má pacient takzvanou nekrózu suché tkáně, léčba bude provedena ve dvou fázích:

  1. Sušící tkáně, stejně jako prevence následného vývoje infekce.
  • Okolo oblasti postižené nekrózou bude kůže ošetřena antiseptikem.
  • Dále se na ohnisko této choroby aplikuje obvaz zvlhčený etylalkoholem nebo přípravky jako je kyselina boritá a chlorhexidin.
  • Je také velmi důležité vysušit oblast postiženou nekrózou. To se provádí pomocí manganistanu draselného (5% roztoku manganistanu draselného) nebo brilantně zeleného.
  1. Dalším stupněm je vylučování neživé tkáně. Může dojít ke střihnutí nohy, k resekci phalanxu (vše závisí na stupni nekrózy).

Malý závěr: pokud má pacient nekrózu, léčba bude zaměřena především na obnovení krevního oběhu v postižených oblastech. Bude také nutné vyloučit příčinu poškození tkání nekrózou. A samozřejmě bude pacientovi předepsána antibakteriální léčba. To je nezbytné, aby se zabránilo kontaminaci mrtvých tkání bakteriální infekcí (koneckonců to je přesně to, co může být fatální).

Nekróza - Vše o zdraví

Mokré nekróza

Pokud má pacient mokrou nekrózu kůže nebo jiné tkáně, pak bude léčba záviset na stupni poškození pacienta. Na začátku se lékaři budou snažit přenést mokrou nekrózu na suchou nekrózu (což je však možné pouze v raných stádiích onemocnění). Pokud se to nepodaří, musíte se uchýlit k operaci.

Topická léčba nekrózy mokré

Co udělá lékař v tomto případě:

  1. Je třeba pravidelně umýt ranu roztokem peroxidu vodíku (3%).
  2. Proběhne pitva takzvaných kapes a pruhů, jsou zapotřebí různé metody odvodnění.
  3. Důležité je také použití antiseptických obvazů. K tomu můžete použít drogy jako „Furacilin“, „Chlorohexedine“, „Boric acid“.
  4. Vyžaduje se také terapeutická imobilizace (uložení sádrokartonu).

Obecné ošetření mokré nekrózy

Pokud má pacient nekrózu mokrých tkání (po chirurgickém zákroku nebo z jiných důvodů), bude nutné provést obecná léčebná opatření.

  1. Antibakteriální terapie. V tomto případě se pacientovi podávají antibiotika intravenózně nebo intraarteriálně.
  2. Cévní terapie. Lékaři se pokusí obnovit krevní oběh v tkáních postižených nekrózou.
  3. Detoxikační terapie. Síly specialistů budou zaměřeny na prevenci infekce živých tkání, které se nacházejí v blízkosti zaměření nekrózy.

Chirurgická intervence

Pokud má pacient například nekrózu mokrých tkání, léčba mu již nemusí pomoci. V tomto případě budete potřebovat operaci. Tedy chirurgové by měli začít pracovat s pacientem.

Jak již bylo uvedeno výše, odborníci se na začátku léčby pokusí převést vlhkou nekrózu na suchou, v této chvíli nemůžete strávit víc než pár dní. Pokud nejsou k dispozici žádné pozitivní výsledky, pacient bude muset být poslán k chirurgickému zákroku.

Mimochodem, v tomto případě je to jediný způsob, jak zachránit život pacienta.

  1. Předoperační přípravek. Bude potřeba antibakteriální a infuzní terapie.
  2. Provoz Odstranění nekrózy v dosud nezměněné a životaschopné tkáni. Nicméně lékaři si uvědomují, že patogenní bakterie se již nacházejí ve zdravých tkáních. Proto je tzv. „Vysoká“ amputace nejčastěji vítána, když se společně s postiženým lézem vyjme nějaká zdravá tkáň.
  3. Pooperační období. Pokud kožní nekróza pacienta skončí operací a odstraněním části končetin, bude nutné nejen udržet pacienta léčebně po nějakou dobu po operaci, ale také psychologicky.

Nekróza - Vše o zdraví

Lidové prostředky

Jak již bylo zmíněno výše, onemocnění, jako je nekróza tkání, je spíše děsivé a nebezpečné (fotka pacientů postižených touto chorobou je dalším potvrzením této skutečnosti).

V tomto případě se nejlépe uchýlíte k lékařské péči, protože pro řešení tohoto problému mohou pomoci pouze kvalifikovaní odborníci. Často se však v tomto případě stávají prostředky tradiční medicíny užitečné.

Léčba tímto způsobem je však možná pouze se souhlasem lékaře nebo v extrémních situacích, kdy není možné získat kvalifikovanou lékařskou pomoc.

  1. Pokud má pacient nějaký problém, jako jsou deformace, mohou být řešeny následujícími způsoby. Takže musíte postižené oblasti namazat olejem rajčete. Můžete si vyrobit lotiony z šípkového oleje (vše prodávané v lékárně).
  2. Masti pro odlehčení. Chcete-li jej připravit, musíte si vzít sekanou dubovou kůru (dvě části), černé topolové pupeny (1 díl) a máslo (6-7 dílů). Přísady jsou smíchány, v noci se vhájí do tepla, po kterém se vše vaří a odfiltruje. Poté je masť připravena k použití.
  3. Nekróza mast. Chcete-li vařit, musíte namíchat lžíci sádla s jednou čajovou lžičkou hydrát vápna a stejné množství popela získané po spálení dubové kůry. Tato směs se aplikuje na ranu, spojenou s obvazem, která zůstane přes noc. Každé ráno musí být vše odstraněno. Musíte to udělat tři noci za sebou.
  4. Léčba nekrózy kůže měkkých tkání může být provedena pomocí bylinné odvaru. Chcete-li jej připravit, musíte nalít dva kilogramy obyčejného ovoce kaštanu s vodou tak, aby složky byly zcela zakryty. Všechno se vaří přibližně 15 minut. Poté se voda vleje do nádoby a kaštany se nalijí čerstvou vodou. Postup se opakuje znovu. Poté se výsledné kapaliny smísí a zchladí se na nízkém ohni, dokud nezůstanou dva litry kapaliny. Dále je třeba vzít půl litru vývaru, přidat 5 litrů studené vody a vařit. Postupy by měly být opakovány denně, dokud problém nezmizí.

Příčiny vzniku a léčby nekrózy pankreatu

Nekróza - Vše o zdraví

Příčiny a odrůdy

Nekróza se nazývá smrt tkáně způsobená různými chorobami slinivky břišní, které jsou založeny na jejím zánětu. Dochází k předčasné aktivaci enzymů, což vede k narušení integrity pojivových tkání a cévních stěn.

Pro zajištění maximálního účinku léčby je nutné stanovit přesnou příčinu onemocnění. Podle statistik je v 70% případů diagnostikována nekróza pankreatu u lidí, kteří zneužívají alkohol. U zbývajících 30% pacientů se patologie vyvíjí proti onemocněním pankreatu.

Příčiny nekrózy mohou být také následující:

  1. přejídání;
  2. početná cholecystitida;
  3. ulcerativní léze;
  4. patologie infekční povahy;
  5. zneužívání mastných potravin;
  6. poranění břicha a břišní operace.

Použití nevhodných léků, stejně jako jejich dlouhodobé užívání, může vyvolat vývoj onemocnění. Míra progrese onemocnění a příznaky se mohou také lišit. V některých případech má nemoc výrazné příznaky a rychle se vyvíjí, zatímco jiní si prakticky nevšimnou přítomnosti patologického procesu.

Nekróza - Vše o zdraví Rozlišují se následující typy nekrózy pankreatu:

  1. destruktivní;
  2. edematózní;
  3. hemoragické;
  4. hemostatický.

Edematózní typ onemocnění má nejpříznivější prognózu, protože postupuje mírnou formou. Se včasnou diagnózou a zahájením léčby včas je pravděpodobnost úplného zotavení poměrně vysoká.

Příznaky a příznaky

Pankreatická nekróza je charakterizována výskytem syndromu bolesti v oblasti levého hypochondrium, zatímco bolest může být dána oblasti hrudníku nebo ramene.

Zajímavé:  Lázně Jáchymov Komplexní Léčba?

Projevy pankreatické nekrózy lze od infarktu odlišit následujícím způsobem:

  1. V sedu přitáhněte kolena k žaludku;
  2. Pokud syndrom bolesti významně nebo úplně zmizí, jedná se o nekrózu pankreatu.

Jedním z hlavních příznaků nemoci je bolest v levé hypochondrii, která může uvolnit oblast ramene nebo hrudníku. Někdy je pro pacienta obtížné přesně určit místo bolesti, což je herpes zoster.

Hlavní příznaky nekrózy pankreatu jsou následující:

  1. Nadýmání. Fermentační procesy probíhající ve střevě způsobují zvýšenou tvorbu plynu. V důsledku toho se zadržuje plyn, což vede k nadýmání a zácpě.
  2. Nevolnost nebo zvracení, které nezmiňují stav a nesouvisí s jídlem. Vomit může obsahovat krevní sraženiny s nějakou žlučí. Důvodem je skutečnost, že s nekrózou tkání dochází k destrukci krevních cév. Těžké zvracení způsobuje dehydrataci, snížení objemu produkované moči a v důsledku toho nedostatek močení.
  3. Nekróza - Vše o zdraví Bolest, jejíž intenzita je určena povahou průběhu nemoci a její závažností. Proto bolest není vždy výrazná. U některých pacientů je bolest mírná, zatímco u jiných (asi 90%) dochází k oslabujícím nesnesitelným bolestem, které mohou být doprovázeny ostrým kardiovaskulárním selháním až do smrti.
  4. Intoxikace. Jak se patologie vyvíjí, počet patogenů se významně zvyšuje a jejich metabolické produkty způsobují intoxikaci. Člověk pociťuje silnou slabost, jeho krevní tlak klesá, dochází k tachykardii a objevuje se dušnost. Toxické účinky patogenních mikroorganismů mohou způsobit rozvoj encefalopatie a dokonce vyvolat kómu.
  5. Hyperémie. S pokročilou formou nemoci, v důsledku těžké intoxikace těla, pokožka nažloutne se zemitým nádechem. V důsledku vnitřních krvácení se objevují modré skvrny na obou stranách zad a břicha, někdy v pupku.
  6. Purulentní léze. Toto je poněkud pokročilé stadium nemoci. V důsledku těžké intoxikace a rozvoje zánětlivých procesů se výrazně zvyšuje velikost slinivky břišní, což přispívá k tvorbě hnisu a rozvoji toxické hepatitidy. Prognóza v takových případech je zklamáním.

Komplikace a důsledky

S rychlým rozvojem pankreatické nekrózy může dojít k úmrtí pacienta do jednoho dne po nástupu onemocnění. Prognóza života s mastnou nekrózou závisí nejen na stupni poškození a oblasti distribuce, ale také na oblasti edému pankreatu. Patologie může také způsobit následující důsledky:

  1. mozkový edém;
  2. prasknutí žlučových cest;
  3. akutní poškození plicní tkáně;
  4. rozklad pankreatu a žaludku samotného v důsledku krvácení;
  5. intoxikace gastrointestinálního traktu.

Komplikace mohou být následující:

  1. krvácení v gastrointestinálním traktu;
  2. cysta pankreatu, hnisání v pankreatu (pankreas);
  3. pankreatická fistula;
  4. peptický vřed;
  5. peritonitida;
  6. nedostatek enzymů;
  7. trombóza žilní tepny;
  8. absces retroperitoneální tkáně a břišní dutiny;
  9. stav šoku (bolest nebo toxikologický).

Pankreatická nekróza může vyvolat vývoj diabetes mellitus, rakovinu konečníku nebo slinivky břišní a dokonce vést k smrti. S cílem eliminovat příčinu a symptomy akutní pankreatitidy a předcházet dalším komplikacím jsou pacienti zobrazeni chirurgickou léčbou.

Pleurisy může být levostranná a pravostranná. Obě formy způsobují komplikace plic. U pacienta dochází k respiračnímu selhání, doprovázenému příznaky, jako je bolest za hrudní kost, modrá kůže a mělké dýchání.

Renální a jaterní selhání má následující příznaky:

  1. bušení srdce;
  2. zažloutnutí kůže;
  3. mentální retardace;
  4. zvětšení jater;
  5. suché sliznice a kůže;
  6. zvýšení krevního tlaku na 200 mmHg a vyšší;
  7. nedostatek moči nebo její zvýšená sekrece.

Nekróza - Vše o zdraví

10-15% pacientů s akutní pankreatitidou má hnisavé komplikace. V tomto případě je stav pacienta vážný a riziko úmrtí se mnohokrát zvyšuje. Patologie se vyvíjí jako okamžitá fermentopatická reakce na výskyt různých faktorů (porucha neurovaskulárního systému, otrava jídlem atd.).

Diagnóza a léčba

V počátečních stádiích vývoje onemocnění se úspěšně používá léková terapie bez nutnosti chirurgického zákroku. Proto je velmi důležité diagnostikovat nemoc včas a pokračovat v její léčbě. Diagnóza zahrnuje studium anamnézy, stížností pacienta a nezbytných opatření. Za tímto účelem jsou předepsány dva typy vyšetření: instrumentální a laboratorní.

Laboratorní studie naznačují rozšířený krevní test, protože nekróza je charakterizována následujícími stavy:

  1. zvýšení hladiny cukru, jakož i granularity leukocytů a neutrofilů;
  2. zvýšení počtu ESR;
  3. v důsledku dehydratace je zaznamenáno zvýšení trypsinu, elastázy a hematokritu;
  4. růst jaterních enzymů je také známkou vývoje zánětlivého procesu.

Instrumentální diagnostika zahrnuje následující činnosti:

  1. angiografie pankreatických cév;
  2. Ultrazvuk, který umožňuje určit nerovnoměrnou strukturu žlázy, přítomnost / nepřítomnost cyst, abscesů, kamenů v žlučových cestách a tekutinu v břišní dutině;
  3. zobrazování magnetickou rezonancí;
  4. diagnostická laparoskopie;
  5. vpíchnutí;
  6. počítačová tomografie, která pomáhá identifikovat ložiska nemoci, a také určit velikost samotného orgánu a přítomnost zánětlivých procesů vlákniny.

Pokud máte podezření na vývoj pankreatické nekrózy, musí být pacient okamžitě hospitalizován. Prognóza onemocnění bude příznivá, pouze pokud bude léčba zahájena včas. První pomoc v přítomnosti purulentně-septických komplikací zahrnuje použití lékařské nebo chirurgické metody léčby, jakož i povinné dodržování zvláštní stravy.

Dieta

Pacientova strava je také sestavována po konzultaci s lékařem. Pro oblékání se doporučuje používat olivový nebo slunečnicový olej a to pouze v malém množství. Odborníci doporučují jíst tyto potraviny:

  1. Nekróza - Vše o zdraví zatuchlý chléb;
  2. odstředěné mléko a nízkokalorický tvaroh;
  3. sušenky;
  4. nekyselé ovoce;
  5. vaječná omeleta.

Z nápojů jsou perfektní šťávy bez cukru, kompoty, vývar divoké růže a slabý čaj.

Pacient by měl zajistit úplné odmítnutí následujících typů přípravků:

  1. uzeniny a uzené maso;
  2. bílé zelí, paprika, cibule;
  3. kořeněné přísady;
  4. potraviny se spoustou cukru;
  5. alkoholické nápoje;
  6. kukuřice a luštěniny;
  7. hroznová šťáva.

Kromě toho nemusíte jíst muffiny, konzervované potraviny, mastná jídla (mléko, ryby, maso), houbové polévky.

Drogová terapie

Pankreatická nekróza se vyvíjí na pozadí bakteriální infekce. Léčba by měla být rychlá a včasná, protože jakékoli zpoždění může být fatální. Není čas diagnostikovat akutní formu pankreatitidy, takže lékař předepisuje antibakteriální léky. Jinak je možný rozvoj sepse a okamžité smrti.

Léková terapie zahrnuje použití následujících širokospektrálních antibiotik:

  1. Gatifloxacin a levofloxacin;
  2. Cefepime;
  3. Meropenem a Imipenem.

Nejnovější léky patří do rezervní skupiny a používají se pouze v extrémních případech.

Chirurgie se provádí laparotomií nebo laparoskopií. Hlavními nevýhodami této léčby jsou chybějící záruky a možné komplikace až do opětovného vývoje tkáňové nekrózy po operaci. Proto nejčastěji probíhá rehabilitace pacientů v nemocnici pod dohledem odborníků nepřetržitě.

Období rehabilitace s pankreatickou nekrózou trvá poměrně dlouho – asi rok. U pacienta, který je nucen dlouhodobě sledovat klid v posteli, může být pozorována kontrakce kloubů flexe / prodloužení dolních končetin.

V důsledku toho člověk ztrácí schopnost stát sám. Odborníci radí všem pacientům během rehabilitačního období, aby provedli řadu speciálních cvičení ke zvýšení svalového tonusu. Postupně přidávají pomalou chůzi.

Na konci rehabilitačního kurzu můžete zahájit silový trénink.

S takovou chorobou je velmi obtížné provádět jakékoli předpovědi. Faktem je, že tato diagnóza předpokládá poměrně vysokou úmrtnost (asi 70%), a to i přes použití high-tech léčebných metod, které moderní medicína nabízí. Šance na úplné vyléčení jsou však stále dobré.

Příznivá prognóza je dána především rychlým apelem na lékaře, věkem pacienta, jakož i formou patologie a stupněm poškození orgánu. U pacientů, u kterých byla diagnostikována mikronekróza, je větší šance na uzdravení. Pokud je hlavní část orgánu ovlivněna pankreatickou nekrózou pankreatu, je bohužel nevyhnutelný fatální výsledek.

Osteonekróza (odumření kosti, avaskulární nekróza) – co je to – příznaky, příčiny a léčba

  • Osteonekróza je onemocnění kostí, které může způsobovat bolest nebo omezovat fyzickou aktivitu.
  • Osteonekróza může způsobit silnou bolest a postižení, podobně jako artritida. Vše může zlepšit včasná diagnóza a včasná, správná léčba.
  • Osteonekróza může být důsledkem užívání glukokortikoidů, což jsou steroidní hormony (někdy jsou nazývány kortikosteroidy) nebo užívání příliš velkého množství alkoholu.
  • Může vést k bolesti a kolapsu oblastí kostí. Toto zhroucení kosti zase může vést k degenerativní artritidě (nazývané také osteoartritida) blízkých kloubů, nejčastěji boků a kolen.
  • Ačkoli se osteonekróza může objevit téměř v jakékoli kosti těla, nejčastěji postiženými místy jsou boky, kolena, ramena a čelist.

Nekróza - Vše o zdraví

Vzhledem k obtížnosti terapie osteonekrózy je potřeba se cíleně zaměřit především na preventivní opatření a minimalizovat rizika vzniku

Osteonekróza, která se také nazývá avaskulární nekróza (AVN) nebo aseptická nekróza, je smrt kostních buněk v důsledku sníženého průtoku krve.

Kosti a kostní dřeň lidského těla jsou totiž tvořeny živými buňkami, které potřebují stálý přísun krve, aby zůstaly zdravé.

Pokud se průtok krve do těchto kostních buněk výrazně sníží, buňky mohou zemřít, což způsobí kolaps kosti. Tento proces se nazývá osteonekróza.

Osteonekróza může vést k bolesti, artritidě a omezené hybnosti postižených kloubů. Někteří lidé mohou dokonce potřebovat operaci – náhradu kloubu.

Zajímavé:  Padání vlasů - Vše o zdraví

Osteonekróza se objevuje nejčastěji u kloubů boků a kolen. Méně často postiženými místy jsou ramena, ruce a nohy. Zřídka se může objevit osteonekróza i v čelisti. To může mít za následek vředy na tkáni dásní, odhalenou čelistní kost a bolest.

Příčiny – co způsobuje osteonekrózu?

Nejběžnější příčiny osteonekrózy jsou:

  • Vážné trauma (zranění), které přeruší zásobení kostí krví
  • Kortikosteroidní léky (jako je prednison, kortizon nebo methylprednisolon), zejména pokud se po delší dobu užívá vysoká dávka.
  • Nadměrná konzumace alkoholu
  • Systémový lupus erythematodes

Mezi další, i když méně časté, rizikové faktory pro osteonekrózu patří:

Jak je diagnostikována osteonekróza?

Lékaři mají podezření na osteonekrózu, když člověk s rizikovými faktory pociťuje „lokalizovanou“ bolest kostí (omezenou na malou oblast). Pacienti s bolestmi kyčle v důsledku osteonekrózy často pociťují bolest ve slabinách. Bolest způsobená osteonekrózou kyčelního nebo kolenního kloubu je nejčastěji horší při přenášení váhy nebo při chůzi.

Dalším krokem v diagnostice je provedení rentgenového vyšetření bolestivé oblasti.

Protože tyto rentgenové paprsky mohou v počátečních stádiích onemocnění vypadat normálně, může lékař naplánovat další zobrazovací studie.

Patří mezi ně kostní skeny nebo obrazy magnetické rezonance (často označované jako MRI). MRI výborně pomáhá detekovat velmi časnou osteonekrózu.

Léčba – jak se léčí osteonekróza?

Většina lidí s osteonekrózou potřebuje léčbu. Možnosti léčby mohou být nechirurgické, chirurgické nebo kombinace.

Bohužel neexistuje jasný důkaz, který by ukazoval na nejlepší způsob léčby osteonekrózy, ale nejlepší je zahájit léčbu včas – před kolapsem kosti.

Prvotní léčba: Léčba často začíná léky proti bolesti a omezením zátěže (například chůzí) na postižených oblastech. Tento typ konzervativní léčby může dobře fungovat u pacientů s časnou osteonekrózou v malých oblastech kostí.

Přesto nefunguje u pacientů s osteonekrózou kyčelního nebo kolenního kloubu, kteří čelí zhoršujícímu se onemocnění a kolapsu kostí. Místo toho mohou tito pacienti potřebovat chirurgické zákroky ke zmírnění bolesti a pokusu zabránit kolapsu kostí.

Chirurgie: Pacienti, jejichž osteonekróza se zhoršuje, mohou potřebovat postup nazývaný dekomprese jádra. Odstraňuje se kousek (jádro) kosti z postižené oblasti, aby se pokusil zlepšit průtok krve.

Pokročilejší případy mohou vyžadovat proceduru zvanou osteotomie.

Během této operace chirurgové odstraní mrtvou kost a přemístili zbývající kost tak, aby zdravá kost podporovala povrch kloubního kloubu.

Pokud již došlo ke kolapsu kosti v kloubu, tito pacienti často potřebují celkovou náhradu kloubu (artroplastiku) kyčle nebo kolena. Tato operace by měla zlepšit bolest a funkci.

Další možností operace pro pokročilé případy je kostní štěp. Jedná se o odebrání malého kousku vlastní zdravé nohy a naroubování (transplantaci) do oblasti mrtvé kosti. Kostní štěp zlepšuje průtok krve a podporu okolní kosti.

Léky: obecně neexistuje žádná prokázaná léčebná léčba osteonekrózy. Některé studie naznačují, že krátkodobá léčba bisfosfonáty může zpomalit, zlepšit nebo dokonce zabránit kolapsu kostí v oblasti kyčle a kolena.

Prevence osteonekrózy

  • Klíčovými způsoby, jak předcházet osteonekróze, je vyhýbat se příliš velkému příjmu alkoholu a vyhýbat se užívání tabáku, protože kouření také zvyšuje riziko osteonekrózy.
  • Také pokud musíte užívat kortikosteroidy, jako je prednison, poraďte se se svým lékařem, abyste co nejkratší dobu užívali co nejmenší dávku, která bude kontrolovat vaše příznaky.
  • Osteonekrózou může trpět kdokoli, ale je nejčastější u lidí ve věku 30, 40 a 50 let.

Zdroj článku a studie na toto téma

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zničené orgány, nekrózy, krutá bolest: Lucce nevyléčitelnou nemoc potvrdili po deseti letech trápení

Mladá žena se setkala i s názory, že si potíže vsugerovala a nejsou skutečné. Nechala se proto dokonce vyšetřit psychiatrem, který psychickou příčinu potíží vyloučil. A musela po příčině svých potíží pátrat dál.

Místo jídla zvracení

 Její stav se ale neustále zhoršoval a vědomí, že neví proč, ji dohánělo k šílenství. „Nemohla jsem vůbec jíst, při každém pokusu něco pozřít jsem ihned zvracela. Začala jsem rapidně hubnout a přišla jsem o veškerou energii,“ vypráví Lucka, která se v té době stěhovala ze severní Moravy do Prahy.

„Nejtěžší pro mě nebylo dozvědět se diagnózu, ale vědět, že se mnou něco není v pořádku, a přitom nevědět co,“ vzpomíná. Její nová praktická lékařka jí doporučila navštívit specialistu v pražském Revmatologickém ústavu. Tam poprvé uslyšela svoji diagnózu – systémovou sklerodermii s postižením jícnu.

Lékaři nemoc často neznají

„Byla jsem na tom opravdu velmi špatně. Kvůli poškozenému jícnu mi dokonce hrozilo zavedení umělé výživy,“ popisuje mladá žena, která tehdy vůbec nevěděla, co ji čeká dál.

„První dva týdny po stanovení diagnózy jsem jenom brečela. Cítila jsem se bezmocně, nevěděla jsem, co mě čeká. Zároveň jsem ale cítila úlevu.

Po téměř deseti letech trápení jsem se konečně dozvěděla, co mi je,“popisuje Lucka a doplňuje, proč stanovení diagnózy trvalo tak dlouho: „Pocházím ze severní Moravy, kde o sklerodermii dodnes neví 99 % lékařů.“ 

Včasná diagnóza a rychlé nasazení léčby je přitom zásadní pro to, aby se nemoc dál nerozvíjela.

Cítila se osamělá..

I přes podporu rodiny a přátel se cítila se svou nemocí osamělá. Neznala totiž nikoho, kdo by systémovou sklerodermií také trpěl. Zapojila se proto do výzkumu Revmatologického ústavu, kde se setkala s lidmi se stejnou diagnózou.

„Mohla jsem s ostatními sdílet své pocity a vyměňovat si zkušenosti. Přestala jsem se cítit izolovaná. Našla jsem si mezi pacienty dobré přátele, se kterými dodnes chodím pravidelně na kávu,“ vypráví Lucka.

 Nemoc ji připravila o milovaný tanec i kolo

Kvůli sklerodermii se musela Lucka vzdát své největší záliby – tancování. Než se příznaky její nemoci zhoršily, závodně se věnovala standardním tancům.

Kvůli omezené hybnosti se ale se svým koníčkem musela rozloučit. Vzdát se musela i jízdy na kole. „Loni jsem ujela pár kilometrů a kvůli bolesti kloubů jsem musela sesednout z kola.

Cyklistiku a výlety po české krajině jsem přitom milovala,“ povzdechne si.

Lucka se rozhodla bojovat

Nemoci se ale rozhodně poddat nehodlá. Začala chodit na arteterapii, která využívá výtvarné umění ke stimulaci lidské psychiky, maluje, cestuje a věří na sílu pozitivních myšlenek.

„Našla jsem své hranice a začala je překonávat. Začala jsem žít, jak se říká, „na plno“. Vždycky jsem všechno odkládala. Čekala jsem na vhodnější dobu, až budu mít víc času, peněz a podobně. Teprve teď si plním své sny,“ říká Lucka, která se právě vrátila z dovolené v jižní Francii.

Co je systémová sklerodermie?

Nevyléčitelné onemocnění, při kterém pacientům tuhne kůže, se projevuje především častou únavou, bolestmi kloubů, postupným tuhnutím živých tkání a devastací vnitřních orgánů.

„Jedná se o autoimunitní onemocnění, které se co do průběhu i rozsahu postižení u jednotlivých pacientů velmi liší. Postihuje drobné cévy a také kůži a podkoží, které tuhnou a omezují pohyblivost kloubů. Může za to ukládání velkého množství kolagenu do kůže.

Stejný děj probíhá ve stěně cév a vnitřních orgánech,“ vysvětluje doc. MUDr. Radim Bečvář, CSc., z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky 1. LF UK v Praze. Kromě kůže postihuje nemoc také trávicí ústrojí, plíce, ledviny nebo srdce.

Častý je rozvoj vředů a nekróz na prstech rukou.

V České republice trpí systémovou sklerodermií odhadem asi 600–800 pacientů. Až 8× častěji postihuje ženy. Obvykle se objevuje kolem 20–50 let, často u lidí, kteří byli doposud zcela zdrávi a žili aktivním životem. Příčinu vzplanutí choroby lékaři neznají. Shodují se však, že významnou roli hraje genetická predispozice, faktory prostředí a také stres.

Pomáhá pacientská skupina Skleroderma 

Pacientská skupina Skleroderma vznikla roku 2018 a je vedena pod spolkem Revma Liga Česká republika.

Skupina sdružuje lidi se závažným vzácným autoimunitním onemocněním systémová sklerodermie.

Jejich cílem je informovat pacienty, lékaře, fyzioterapeuty i širokou veřejnost o specifikách tohoto onemocnění a prostřednictvím nejrůznějších aktivit pomoci pacientům se s ním co nejlépe vyrovnat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector