Některé léky by nově mohly být prodejné volně – vše o zdraví

Vybavte si cestovní lékárničku s předstihem! 

Většina z nás dovolenou plánuje dlouho před odjezdem a stejně dlouho se pak na ni těší. Ne vždy ale z dovolené odjíždíme jen s příjemnými zážitky.

Určitě se vám už také někdy stalo, že jste to přehnali s pobytem na sluníčku a spálili jste se, nebo vás po požití cizokrajného jídla postihly zažívací potíže. Dovolená s dětmi se bez takových zážitků snad ani neobejde.

 Patříte k těm, kteří mají z domova pečlivě sbalenou cestovní lékárničku a jste tak vždy a na vše připraveni nebo spoléháte na to, že v zahraniční lékárně seženete stejné léky jako v Čechách?

Příruční lékárnička na cesty patří k vybavení každého cestovatele. Měla by obsahovat všechno potřebné a zároveň by měla být kompaktní, aby se vešla pohodlně do vašeho zavazadla.

Obsah lékárničky se samozřejmě liší podle délky a místa pobytu, způsobu trávení dovolené a dostupnosti zdravotní péče v destinaci. Při balení ale také nezapomeňte, že lékárničku musíte vždy upravit na míru konkrétním cestovatelům.

Záleží na tom, zda cestují pouze dospělí nebo i děti, případně těhotné ženy či lidé s chronickým onemocněním.

Některé léky by nově mohly být prodejné volně – vše o zdraví

Produkty do Vaší lékárničky 

Pokud si nejste jistí, co si do cestovní lékárničky nabalit, rozhodně neváhejte a zajděte do BENU, naši lékárníci vám ochotně poradí a pomohou s výběrem.

Do některých destinací se doporučují přibalit také antibiotika či antimalarika, které jsou dostupné pouze na lékařský předpis.

 Potřebu těchto léků a další obsah lékárničky je vhodné konzultovat také s odborníkem na cestovní medicínu.

Jak to chodí v zahraniční lékárně?

Ačkoli je příprava důležitá, určitě se vám už stalo, že jste na něco prostě zapomněli, při balení jste zjistili, že to, co jste si chtěli vzít, v domácí lékárně nemáte nebo že jste si zapomněli vyzvednout lék na předpis.

Nemusíte hned věšet hlavu. Zkuste zajít do lékárny a poradit se s tamním lékárníkem. Například lékárníci v lékárnách BENU, které najdete i v zahraničí (Slovensko, Maďarsko, Švýcarsko atd.

), vám vždy ochotně poradí, nebo se poraďte v naší internetové lékárně.

Léky na dovolenou v zahraničí?

Co vás určitě potěší, je, že například na Slovensku či v Itálii, recepty vydané českým lékařem na léky, které jsou v dané zemi dostupné, jsou platné. Pacient si ale léky musí hradit v plné sumě. V Chorvatsku ani ve Španělsku však s recepty vydanými českým lékařem nepochodíte.

Pokud potřebujete lék, který je třeba v Čechách volně dostupný, ale v zahraniční je na předpis, který vy nemáte, tamní lékárník by vám měl nabídnout volně dostupnou alternativu. Pokud ta není, musíte navštívit lékaře, který vám lék předepíše.

Opět platí, že lék předepsaný zahraničním lékařem musíte zaplatit v plné výši.

Jak se říká: „ Jiný kraj, jiný mrav.“ A to platí i u názvu těch nejobyčejnějších léků. Po Ibalginu ani Paralenu se v zahraničí moc neptejte. Lépe pochodíte, když lékárníkovi řeknete přímo účinnou látku.

Ty jsou ve všech zemích stejné, a tak vám personál lékárny prodá adekvátní místní variantu léku.

V následující tabulce najdete přehled účinných látek na ty nejčastější „cestovatelské potíže“, jako je například cestovatelský průjem. 

Tip: Tento seznam léku si můžete vytisknout a mít ho s sebou na každé dovolené. V zásobě ale raději mějte toner do tiskárny navíc, protože ten dojde nebo vyschne vždy v tu nejméně vhodnou dobu 🙂

Některé léky by nově mohly být prodejné volně – vše o zdraví Některé léky by nově mohly být prodejné volně – vše o zdraví

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Některé léky by nově mohly být prodejné volně – vše o zdraví
Lidové noviny, 20. 2. 2019 |  Druhý týden musejí lékárny ověřovat pravost vydávaných léků, což zdržuje jejich výdej. Proč se tak děje a jak se zajišťuje bezpečnost i dostatek léků, vysvětluje ředitelka  Státního   ústavu   pro kontrolu   léčiv  ( SÚKL ) Irena Storová. 
 

Padělky léků jsou problémem rozvojového světa. Objevil se padělek i v české lékárně? 
Ne, nikdy.

Nová směrnice pro ověřování pravosti léků však platí v celé Evropské unii, nebylo by jistě strategické, abychom zůstali jedinou zemí, která to nebude respektovat. Vzhledem k volnému pohybu zboží v EU je naivní se domnívat, že se k nám padělek nemůže dostat.

Vyčleněním z tohoto systému bychom svůj trh padělkům spíše zpřístupnili. V jiných evropských zemích se padělané léky objevují. V roce 2011 nebyl v EU zjištěn ani jeden případ, teď už to je ročně pět desítek hlášených případů.

Před několika týdny zachytili v Německu nepravý léčivý přípravek určený pro onkologické pacienty, který měl v příbalovém letáku texty v češtině a slovenštině. Dá se předpokládat, že mířil i k nám. 

Jak tomu má protipadělková směrnice zabránit? 

Její zavedení svěřila EU průmyslu, ten to musí technicky zajistit a financovat. Každé balení léku musí mít nově přelepku proti otevření, která garantuje, že s léky před výdejem nikdo nemanipuloval. Současně je každé balení označeno individuálním 2D kódem, který je zanesen v národním datovém úložišti, jež provozuje nezisková organizace vytvořená výrobci a držiteli rozhodnutí o registraci léků. V Česku je to Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL). Pokud nemůže identifikační data léku ověřit, odešle dotaz do centrálního EU hubu, který potvrdí, zda identifikátor pro přípravek existuje a pro který trh byl přípravek určen. Při vydávání léku pacientovi lékárník zkontroluje neporušenost balení, naskenuje 2D kód a počítačový program zkontroluje, zda je zanesen v datovém úložišti. Pak může být lék vydán a identifikátor léku se z datového úložiště vyřadí. Dostat do systému padělek je tak v podstatě nemožné. Naším úkolem je kontrolovat plnění těchto povinností u výrobců, distributorů i lékáren. V případě, že se v lékárně nepodaří ochranný prvek ověřit či vyškrtnout z úložiště, putuje upozornění do NOOL a informativně i k nám. Ne každé hlášení musí znamenat, že jde o padělek, na vině mohou být i technické problémy. Abychom lékárny zbavili další administrativní zátěže, připravili jsme pro ně intuitivní, uživatelsky přívětivě rozhraní, přes které k nám hlášení chodí. 

Musejí už být označeny kódem a přelepkou všechny léky? 

Nařízení neplatí pro léky vyrobené před 9. únorem 2019. Jejich exspirace je většinou tři až pět let a do té doby mohou být na trhu bez ochranných prvků. Ochranné prvky budou povinné pro všechny léky na předpis; z volně prodejných jen pro léky obsahující léčivou látku omeprazol. U ní se v minulosti padělky vyskytly. 

Česká lékárnická komora zavádění systému kontroly pravosti léků kritizuje, tvrdí, že není dobře připraven a způsobí dlouhé fronty v lékárnách. 

Jak už jsem zmínila, Evropská komise svěřila implementaci netradičně do rukou průmyslu. S nedostatky se přitom potýkaly snad všechny unijní země. Pro nás je teď zásadní, aby systém plynule fungoval. Letos nebudou uplatňovány sankce při kontrolách v lékárnách, bude čas na společné překonání začátečnických potíží. Diskutovala jsem o problematice s kolegyněmi lékárnicemi. Říkaly mi, že si léky nejprve ověří při přejímce od distributora. Pacientům budou vydávat jen léčiva, u nichž předem ověřily, že je systém při výdeji „pozná“. 

Tím magistra ušetří čas zákazníkům, ale sama si přidá neplacenou práci navíc. 

Chápu, že nařízení může znamenat administrativu navíc. Zavedení elektronických receptů vzbuzovalo podobné emoce a dnes už je systém relativně zaběhnutý. Česká lékárnická komora byla od začátku u vyjednávání o nařízení na půdě EU a společně s ostatními členy NOOL měla na starosti zavádění systému v ČR. V každém odvětví, nejen ve zdravotnictví, se systém vyvíjí, což s sebou někdy nese třeba i zvýšenou administrativní zátěž. Pacient získá jistotu, že léčiva z lékárny nejsou padělaná, věřím, že to může jedině posílit prestiž legální distribuční sítě oproti jiným nabídkám, například těm na internetu. 

No právě. Padělky léků se dají snadno objednat na internetu. Dokáže s tím váš ústav něco udělat? 

V prvé řadě se snažíme veřejnost informovat, že léky na předpis není možné legálně objednat na internetu, mohou se vyzvednout pouze v lékárně. Pokud lék, který je běžně na předpis, někdo nabízí na internetu, něco není v pořádku, lék může mít pochybnou kvalitu. Na internetu si můžete objednat jen volně prodejné léky a pouze ze schválených „kamenných“ lékáren, jejichž seznam najdete na našich webových stránkách. Ostatní nákupy léků, zejména využívání nabídek zahraničních webů, jsou nerozumné a velmi rizikové. 

Přijdete na to, když si někdo objedná padělaný lék ze zahraničí? 

Pokud je majitelem internetové domény, kde se neoprávněně nabízejí léky, český občan nebo občan jiné členské země EU, snažíme se uplatnit všechny legislativní nástroje k odstranění takových nabídek z internetu a prokázané případy postihujeme. Pokud je majitelem domény občan ze třetí země, mnohdy se nám jej nepodaří ani kontaktovat, písemnosti bývají nedoručitelné. V takovém případě varujeme občany a na konkrétní výrobky upozorňujeme na www.nebezpecneleky.cz. Nedoporučujeme ani využívání zásilkového dovozu léčiv ze třetích zemí. Celní úřady tyto zásilky zachycují a na základě našich odborných stanovisek nepropouštějí. Často se jedná o předem uhrazené zásilky, tudíž lidé přijdou o své peníze. 

Váš ústav pravidelně informuje, že se některé léky stahují z distribuce. V poslední době se to týkalo například nosního spreje Olynth HA. Co se stalo? 

Olynth HA je volně prodejný. Jeho výrobce informoval náš ústav, že tři šarže dodané do lékáren byly při výrobě kontaminovány bakteriemi, a proto je třeba lék stáhnout. Naším úkolem je informovat lékárny, aby tyto šarže léku neprodávaly, a veřejnost, aby je nepoužívala a vrátila do lékárny. K daným šaržím neevidujeme žádné nežádoucí účinky, avšak pokud existuje i to nejmenší riziko pro pacienta, pak dochází i preventivně ke stahování léčivého přípravku. 

Zajímavé:  Nedostatečná Funkce Slinivky Příznaky?

Dostane výrobce pokutu? 

Držitel rozhodnutí o registraci léků pokutu nedostane, neboť učinil to, co je jeho povinností, tedy oznámil nám závadu a navrhl řešení. Svým způsobem je pro něj trestem už jen stahování léku až z úrovně pacientů, což je pro něj finančně nákladné. 

Předchůdce vašeho ústavu se jmenoval Ústav pro zkoumání léčiv a vznikl před stoletím, v prosinci 1918. Co měl na starosti tehdy a co má na starosti nynější SÚKL? 

Impulzem pro vznik Ústavu byla obava o kvalitu léků dostupných na trhu končícího RakouskaUherska. Dlouho se tak ústav věnoval pouze léčivům a jejich životnímu cyklu. Před lety se agenda rozrostla o zdravotnické prostředky a celkem nedávno o agendu stanovování maximálních cen a výše a podmínek úhrady léčiv, dále o Státní agenturu pro konopí pro léčebné použití a také o elektronické recepty. Letos například SÚKL zajišťuje zavedení novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která změnila pravidla pro úhrady zdravotnických prostředků, jako jsou berle, protézy nebo pomůcky pro diabetiky. Pacientům to přinese mimo jiné sjednocení úhrad nebo hrazení širšího spektra zdravotnických prostředků. 

V oblasti léků příliš nefunguje volný trh – váš ústav stanovuje maximální cenu léků i výši úhrady od zdravotních pojišťoven. Podle čeho rozhodujete? 

Pokud výrobce nebo dovozce chce, aby byl jeho lék hrazen z veřejného zdravotního pojištění, musí podat žádost našemu ústavu. V Česku platí pravidlo „za stejný efekt stejná úhrada“. Pokud se už na trhu vyskytují podobné léky, stanovíme, že nový lék bude mít od zdravotních pojišťoven úhradu stejnou. 

A jak stanovujete maximální cenu léku? 

Cena výrobce je u některých hrazených léků regulována rozhodnutím SÚKL. Ten v rámci správního řízení stanoví horní limit, za který je možné lék dodávat na český trh. Podle zákona se maximální cena výrobce stanovuje průměrem nejnižších výrobních cen ve třech zemích referenčního koše. Pokud se takto nedá postupovat, protože třeba lék není v těchto zemích na trhu, je možné cenu stanovit ve výši ceny výrobce, která byla ve veřejném zájmu sjednána zdravotní pojišťovnou s držitelem rozhodnutí o registraci. Pokud uvedené postupy nejsou možné, pak se cena stanovuje ve shodě s výrobní cenou nejbližšího terapeuticky porovnatelného léku. Rozdíl mezi maximální cenou a úhradou zdravotní pojišťovny je pak doplatek, který v lékárně platí pacient. A tady už trh funguje – je na výrobcích, distributorech i prodejcích, zda dokážou svoji cenu nějak snížit. 

Jsou z vašeho pohledu léky pro české pacienty finančně dostupné neboli nejsou doplatky příliš vysoké? 

V Česku máme jedny z nejlevnějších léků v Evropě a ve srovnání s dalšími zeměmi i nejmenší spoluúčast pacientů při nákupu léku. Je to důsledek limitovaných maximálních cen a stanovení úhrad zdravotních pojišťoven, jak jsem už popsala. Samozřejmě jsme relativně malý trh, a kdyby u nás byly léky příliš levné, výrobci by nám je mohli přestat dodávat. Musíme proto pořád hledat zlatou střední cestu, aby léky byly na trhu a pacienti si je mohli dovolit. Domnívám se, že náš systém je nastavený velmi sociálně. Funguje ochranný limit, který určuje, že běžní pojištěnci hradí léky jen do výše 5000 korun ročně. Co zaplatí nad tento limit, to jim zdravotní pojišťovna vrátí. Děti do 18 let a lidé nad 65 let mají tento limit stanovený na 1000 korun ročně a osoby od 70 let jen na 500 korun. 

Ale člověk musí nejdříve drahé léky sám zaplatit a pak teprve je mu přeplatek vrácen. To může být problém třeba pro důchodce, který nemá „volné“ peníze. Nebylo by lepší, aby lidé po dosažení příslušného limitu už za léky vůbec neplatili? 

Často se nás pacienti ptají, proč musejí tolik doplácet za léky nebo proč jim pan doktor předepsal jiný lék, na který doplácejí více. Samozřejmě neumíme posoudit konkrétní zdravotní stav a nasazenou terapii, ale vždy pacienty informujeme, že zákon o veřejném zdravotním pojištění garantuje plnou úhradu ve vybraných 195 lékových skupinách. Debata pacienta s lékařem o vhodném léku i z hlediska doplatku je tedy jistě namístě a pacienti by se jí neměli obávat. Informace o úhradách, cenách a případném doplatku lze také najít na webu ministerstva zdravotnictví (www.mzcr.cz/leky.aspx – pozn. red.). 

Dostávají se do českých lékáren nově vyvinuté drahé léky dostatečně rychle? 

S pokrokem vědy a výzkumu se objevují nové léčivé přípravky pro moderní terapie. Hodně se nyní rozvíjí třeba biologická léčba a náklady na ni strmě stoupají. Vývoj nového léku je drahý a to se logicky promítá i do jeho ceny. Uvědomujeme si, že současná legislativa, která je deset let stará, nedokáže popsat všechny situace, které přicházejí. Nové, inovativní léky mnohdy nejsou schopny dodržet veškeré podmínky dané v zákoně. Proto než bychom okamžitě vydali negativní rozhodnutí, tedy že zamítneme léčivému přípravku úhradu z veřejného zdravotního pojištění, raději počkáme, zda se žadatel nedohodne se zdravotní pojišťovnou na podmínkách, za kterých by mohl být lék hrazen. Na druhé straně si musíme uvědomit, že i na léky máme jen omezený balíček peněz. V současnosti se připravuje nová legislativa, která by se měla zaměřit právě na nové, inovativní léčivé přípravky, na léčiva proti vzácným onemocněním. Věřím, že nový zákon pomůže pacientům k tomu, aby je mohli mít co nejdříve hrazené zdravotní pojišťovnou a z této léčby měli prospěch co nejdříve. 

Občas se stává, že lék, na který si už pacienti zvykli, se najednou z lékáren ztratí. Nedávno se to u nás stalo například s digoxinem používaným při poruchách srdce. Co se s takovým výpadkem dá dělat? 

Diclofenac AL 25 tbl.obd.50x25mg – Brněnská lékárna – Váš partner pro zdraví

Tablety je nutné polykat celé, zapíjet dostatečným množstvím vody a neužívat nalačno. Pacienti citlivější na zažívací obtíže užívají lék s jídlem.

Zvláštní skupiny pacientů

Není nutná žádná úprava dávkování. Vzhledem k profilu možných nežádoucích účinků (viz. část 4.4 „Zvláštní upozornění a opatření pro použití“) je zapotřebí starší pacienty obzvláště pečlivě kontrolovat.

U pacientů s mírně až středně sníženou funkcí ledvin není třeba dávku snižovat (pacienti se závažně sníženou funkcí ledvin viz bod 4.3 „Kontraindikace“).

  • Snížená funkce jater (viz také bod 5.2 „Farmakokinetické vlastnosti“)
  • U pacientů s mírně až středně sníženou funkcí jater není třeba žádná úprava dávkování (pacienti se závažně sníženou funkcí jater viz bod 4.3 „Kontraindikace“)
  • Diclofenac AL 25 se nesmí užívat
  • – při známé přecitlivělosti na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku
  • – při stávajícím městnavém srdečním selhání (NYHA II-IV), ischemické chorobě srdeční, periferním arteriálním onemocnění a/nebo cerebrovaskulárním onemocnění.
  • – jestliže byly již dříve při podání kyseliny acetylsalicylové nebo jiných nesteroidních protizánětlivých léčivých přípravků zaznamenány reakce jako jsou bronchospasmus, astma, rhinitis nebo kopřivka
  • – při anamnestickém gastrointestinálním krvácení nebo perforaci ve vztahu k předchozí léčbě nesteroidními antirevmatiky
  • – při aktivním nebo anamnesticky rekurentním peptickém vředu/hemoragii (dvě nebo více epizod prokázané ulcerace nebo krvácení)
  • – při závažném srdečním selhání
  • – pacienti s poruchami hematopoezy nebo krevní srážlivosti
  • – pacienti s cerebrovaskulárním krvácením nebo jiným aktivním krvácením
  • – při závažně zhoršené funkci jater nebo ledvin
  • – v posledním trimestru gravidity
  • Gastrointestinální bezpečnost
  • Přípravek Diclofenac AL 25 by neměl být podáván společně s jinými nesteroidními antirevmatiky včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy.
  • Nežádoucí účinky lze minimalizovat podáváním nejmenší účinné dávky po co nejkratší dobu nutnou k léčbě příznaků.

Pacienti s významnými rizikovými faktory pro vznik kardiovaskulárních příhod (např. hypertenze, hyperlipidemie, diabetes mellitus, kouření) smí být léčeni diklofenakem pouze po pečlivém zvážení.

Protože se kardiovaskulární riziko diklofenaku může zvyšovat s dávkou a délkou léčby, je nutno podávat nejnižší účinné dávky po nejkratší možnou dobu. Pacientovu potřebu symptomatické úlevy a jeho odezvu na léčbu je nutné pravidelně vyhodnocovat.

Starší pacienti

U starších pacientů je zvýšený výskyt nežádoucích účinků, zejména gastrointestinálního krvácení a perforací, které mohou být fatální (viz bod 4.8).

Gastrointestinální krvácení, ulcerace a perforace

Gastrointestinální krvácení, ulcerace a perforace, které mohou být fatální, byly hlášeny u všech nesteroidních antirevmatik kdykoli během léčby, s varujícími příznaky, ale i bez nich, i bez předchozí anamnézy závažných gastrointestinálních příhod.

Riziko gastrointestinálního krvácení, ulcerací a perforací stoupá se zvyšující se dávkou přípravku, u pacientů s anamnézou peptického vředu, zejména pokud byl komplikován krvácením nebo perforací (viz bod 4.3), u starších osob. Tito pacienti by měli zahajovat léčbu nejnižší možnou dávkou.

U pacientů se zvýšeným rizikem nežádoucích účinků, mezi něž patří i pacienti dlouhodobě léčení acetylsalicylovou kyselinou v antiagregačních dávkách nebo jinými léky zvyšujícími gastrointestinální riziko (viz dále a bod 4.5), je vhodné zvážit současně podávání protektivních látek (např. misoprostol nebo inhibitory protonové pumpy).

Zajímavé:  Dům Zdraví Velké Meziříčí Rentgen?

Pacienti s anamnézou gastrointestinální toxicity, obzvláště ve starším věku, musí být poučeni, aby včas hlásili všechny neobvyklé gastrointestinální příznaky (zejména gastrointestinální krvácení), především na počátku léčby.

Obzvláštní opatrnost je doporučována u pacientů užívajících konkomitantní léčbu, která by mohla zvyšovat riziko ulcerací nebo krvácení (např. orálně podávané kortikosteroidy, antikoagulancia jako warfarin, SSRI nebo antiagregancia jako kyselina acetylsalicylová (viz bod 4.5).

Pokud se během léčby přípravkem Diclofenac AL 25 objeví gastrointestinální vředy nebo krvácení, musí být léčba ukončena.

Nesteroidní antirevmatika musí být podávána s opatrností pacientům s gastrointestinálními chorobami v anamnéze (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba), protože jejich stav se může touto léčbou zhoršit (viz bod 4.8).

Kardiovaskulární a cerebrovaskulární účinky:

Je třeba poučit a monitorovat pacienty s anamnézou hypertenze a/nebo mírného až středně těžkého srdečního selhání, protože v souvislosti s léčbou NSA byly hlášeny případy retence tekutin a edémů.

Klinické studie a epidemiologické údaje poukazují na to, že podávání diklofenaku obzvláště ve vysokých dávkách (150 mg denně) a po dlouhou dobu může souviset s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. IM nebo iktů).

Podávání diklofenaku je třeba pečlivě zvážit u pacientů se špatně kompenzovanou hypertenzí, kongestivním srdečním selháním, ICHS, onemocněním periferních tepen a/nebo cerebrovaskulárním onemocněním. Obdobně je třeba zvažovat zahájení dlouhodobé léčby u pacientů s rizikovými faktory pro kardiovaskulární choroby (např. hypertenze, hyperlipidemie, diabetes mellitus, kouření).

Kožní reakce

Velmi vzácně byly ve vztahu k léčbě nesteroidními antirevmatiky hlášeny závažné kožní reakce, z nichž některé byly fatální, včetně Stevens-Johnosova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy (viz bod 4.8). Těmito reakcemi jsou nejvíc ohroženi pacienti na počátku léčby, začátek reakce se nejčastěji objevuje během prvního měsíce léčby.

Diclofenac AL 25 musí být vysazen při prvních známkách výskytu vyrážky, slizničních lézí nebo jakýchkoli jiných příznaků hypersensitivity.

Astma

Zvláštní pozornosti je třeba věnovat pacientům trpícím astmatem, sezónní alergickou rhinitidou, otoky nosní sliznice (např.

nosní polypy), chronickou obstrukční plicní nemocí nebo chronickou infekcí respiračního traktu (zvláště je-li spojena s příznaky podobnými alergické rhintidě), reakcemi na NSAID jako je exacerbace astmatu (takzvané analgetické astma), Quinckeho edémem nebo kopřivkou, u kterých jsou tyto obtíže četnější než u ostatních pacientů. Toto se vztahuje také na pacienty, kteří jsou alergičtí na některou pomocnou látku projevující se např. kožní reakcí, pruritem nebo kopřivkou.

Jaterní účinky

Přísný lékařský dohled je vyžadován, jestliže je Diclofenac Al 25 předepsán pacientům se zhoršenou jaterní funkcí, protože může dojít k exacerbaci tohoto onemocnění.

Stejně tak jako u jiných NSAID může dojít ke zvýšení hodnot (jedné nebo více) jaterních enzymů. Z bezpečnostních důvodů je nutné při delší léčbě Diclofenac Al 25 pravidelně monitorovat jaterní funkce.

Diclofenac Al 25 je nutné vysadit v případech, kdy přetrvávají nebo se zhoršují abnormální hodnoty jaterních testů, objeví se známky a příznaky vznikajícího jaterního onemocnění nebo se objeví další příznaky (jako např. eozinofilie, exantém). Hepatitida může vzniknout bez prodromálních příznaků.

Pozornost je třeba věnovat pacientům s jaterní porfyrií, kteří užívají Diclofenac Al 25, protože léčbou u nich může dojít k vyvolání záchvatu.

Renální účinky

Jelikož byly u pacientů léčených NSAID hlášeny otoky a retence tekutin, je třeba věnovat zvláštní pozornost a péči pacientům s poruchou srdeční, poruchou renálních funkcí, hypertenzí, starším pacientům a těm, kteří jsou léčeni diuretiky nebo přípravky, které mohou významně poškodit funkci ledvin a pacientům, kde z jakéhokoliv důvodu dochází k depleci extracelulární tekutiny, např. před a po větších chirurgických výkonech (viz bod 4.3 Kontraindikace). V těchto případech je nutné z bezpečnostních důvodů monitorování renálních funkcí. Po přerušení léčby následuje návrat do předléčebného období.

Hematologické účinky

Během dlouhodobé léčby Diclofenac Al 25 je nutné (stejně tak jako i u jiných NSAID) kontrolovat krevní obraz.

Jako jiná NSAID, tak i Diclofenac Al 25 může přechodně inhibovat krevní srážlivost. Pacienti s poruchami hemostázy musejí být pečlivě monitorováni.

Další informace

Poměr přínosu a rizika spojeného s podáním přípravku Diclofenac AL 25 musí být pečlivě zvážen u pacientů:

  1. – s gastrointestinálními obtížemi nebo s vředy v anamnéze (při opakované vředové chorobě v anamnéze je přípravek kontraindikován)
  2. – se systémovým lupus erythematodes nebo smíšeným onemocněním pojiva (MCTD)
  3. Pro věkovou skupinu děti a dospívající do 15 let není k dispozici dostatek klinických údajů.

Pacienti vázaní na lůžko by neměli užívat enterosolventní tablety, neboť může být zpomalena gastrointestinální motilita. Pro tyto pacienty jsou k dispozici jiné formy léku.

Také jako ostatní NSAID i diklofenak může vzhledem ke svým farmakodynamickým vlastnostem maskovat příznaky a projevy infekčních stavů.

Pokud se známky nebo symptomy zánětu v průběhu léčby Diclofenakem AL 25 zhorší, pacienti musí být poučeni, aby okamžitě informovali svého lékaře. Lékař zváží nutnost nasazení antimikrobiální/antibiotické léčby.

  • Dlouhodobé užívání vysokých dávek analgetik může vyvolat bolest hlavy, která nesmí být léčena zvýšením dávek analgetik.
  • Pravidelné užívání analgetik, zvláště kombinací analgetik, může vyvolat trvalé poškození ledvin s nebezpečím selhání ledvin (analgetiky indukovaná nefropatie).
  • Během užívání NSAID mohou být nežádoucí účinky těchto léčivých přípravků (a to obzvláště ty, které postihují gastrointestinální trakt nebo nervový systém) umocněny současným požíváním alkoholu.
  • Podávání diklofenaku se nedoporučuje ženám, které chtějí otěhotnět.
  • U žen, které mají problémy s početím nebo které jsou vyšetřovány pro infertilitu, by měla být léčba diklofenakem přerušena.

Diclofenac AL 25 obsahuje laktózu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Další NSAIDs, včetně salicylátů

Současné podávání většiny NSAID může následkem synergistického efektu zvýšit riziko gastrointestinálních ulcerací a krvácení. Proto je třeba vyvarovat se současného užívání ibuprofenu a dalších NSAID (viz 4.4 „Zvláštní upozornění a opatření pro použití“).

Kortikoidy

Kortikoidy zvyšují riziko gastrointestinálních ulcerací a krvácení (viz. bod 4.4).

Antikoagulancia

Účinek antikoagulancií, např. warfarinu, může být zvýšen současným podáváním nesteroidních antirevmatik (viz. bod 4.4).

Inhibitory zpětného selektivního vychytávání serotoninu (SSRI)

Současné podávání antiagregačních látek nebo SSRI zvyšuje riziko gastrointestinálního krvácení (viz bod 4.4).

Digoxin, fenytoin, lithium

Současné užívání Diclofenacu AL 25 a digoxinu, fenytoinu a lithia může zvyšovat koncentrace těchto látek v séru. Hladina lithia v séru se proto musí monitorovat. Monitorování sérové hladiny digoxinu a fenytoinu se doporučuje.

Diuretika, antihypertenziva, ACE inhibitory

Tak jako u jiných NSAID současné podávání diklofenaku s diuretiky nebo antihypertenzivy (např. betablokátory, ACE inhibitory) může snížit jejich antihypertenzivní účinek.

Z tohoto důvodu je potřebná opatrnost při podávání pacientům, zejména starším osobám, a je třeba pravidelně provádět kontrolu krevního tlaku.

Pacienti musejí být přiměřeně hydratováni a je třeba zvážit sledování renálních funkcí po zahájení léčby a v jejím průběhu, zvláště pak u diuretik a ACE inhibitorů z důvodů zvýšeného rizika nefrotoxicity.

Současné užívání Diclofenaku AL 25 a kalium šetřících diuretik by mohlo vyvolat hyperkalemii. Proto je třeba sledovat hladiny kalia v séru.

  1. Metotrexát
  2. Podání Diclofenacu AL 25 během 24 hodin před nebo po podání methotrexátu způsobuje zvýšení koncentrace methotrexátu v krvi a zvyšuje toxické účinky methotrexátu.
  3. Probenecid/sulfinpyrazon
  4. Přípravky obsahující probenecid nebo sulfinpyrazon mohou prodloužit exkreci diklofenaku.
  5. Cyklosporin
  6. Nesteroidní antiflogistika (jako sodná sůl diklofenaku) mohou zvýšit renální toxicitu cyklosporinu.
  7. Antidiabetika

Byly popsány ojedinělé případy interference diklofenaku s hladinou krevního cukru vyúsťující v nutnost upravit dávkování antidiabetik. Aby se zabránilo možnému vzniku problémů, je nutno monitorovat hladinu glukózy v krvi při souběžném podávání těchto léků.

4.6 Těhotenství a kojení

Těhotenství

Inhibice syntézy prostaglandinů může mít nežádoucí vliv na těhotenství a fetální/embryonální vývoj. Data z epidemiologických studií naznačují zvýšené riziko potratů a kardiálních malformací po užívání inhibitorů syntézy prostaglandinů v počátku těhotenství. Absolutní riziko kardiovaskulárních malformací se zvýšilo z méně než 1% na přibližně 1,5%.

Předpokládá se, že se riziko zvyšuje s dávkou a trváním terapie. U zvířat se prokázalo, že podání inhibitorů syntézy prostaglandinů vede k zvýšení pre- a postimplantačních ztrát a k fetální/embryonální letalitě.

Navíc byla hlášena zvýšená incidence různých malformací včetně kardiovaskulárních po podání inhibitorů syntézy prostaglandinů zvířatům v průběhu organogenetické periody.

V průběhu prvního a druhého trimestru nesmí být diklofenak podán, pokud to není zcela nezbytné.

Pokud je diklofenak podáván ženám, které chtějí otěhotnět nebo v prvním a druhém trimestru těhotenství, musí být dávka co nejnižší a doba léčby co nejkratší.

  • Během třetího trimestru těhotenství všechny inhibitory syntézy prostaglandinů mohou vystavovat
  • plod:
  • -kardiopulmonální toxicitě (předčasný uzávěr duktus arteriosus a pulmonální hypertense)
  • -renální dysfunkci, která může progredovat v renální selhání s oligohydramnion
  • matku a novorozence na konci těhotenství:
  • – potenciálnímu prodloužení krvácení
  • – inhibici děložních kontrakcí vedoucí k opoždění nebo prodloužení průběhu porodu
  • Proto je diklofenak kontraindikován ve třetím trimestru těhotenství.
  • Kojení:

Malé množství léčivé látky, diklofenaku, a jeho metabolitů je vylučováno do mateřského mléka. Vzhledem k tomu, že dosud nebyl popsán žádný nežádoucí účinek na kojence, krátkodobé užívání diklofenaku nemusí znamenat přerušení kojení. Avšak u kojících matek, kterým je předepsána dlouhodobá léčba nebo vysoké dávky diklofenaku při léčbě revmatismu, by mělo být zváženo včasné přerušení kojení.

Zajímavé:  Program Pro Dobré Zdraví?

Plodnost

Užívání diklofenaku může stejně jako užívání ostatních přípravků, které inhibují cyklooxygenázo/prostaglandinovou syntézu, ovlivnit plodnost, a proto není doporučeno ženám, které chtějí otěhotnět. Poškození je reverzibilní a odezní po ukončení terapie. U žen, které mají problémy s otěhotněním nebo podstupují umělé oplodnění se doporučuje přestat s užíváním tohoto přípravku.

  1. 4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
  2. Vzhledem ke skutečnosti, že Diclofenac AL 25 může způsobit nežádoucí účinky na CNS jako je únava a závratě, může být omezena schopnost pacienta řídit motorové vozidlo nebo obsluhovat stroje, zvláště užívá-li současně alkohol.
  3. 4.8 Nežádoucí účinky

Níže uvedené nežádoucí účinky jsou typicky závislé na podané dávce a liší se u jednotlivých pacientů. Riziko gastrointestinálního krvácení (gastritidy, eroze, vředy) je zvláště závislé na velikosti dávky a délce léčby.

  • Gastrointestinální poruchy
  • Velmi časté:
  • Nauzea, zvracení, průjem, malé krvácení do zažívacího traktu, které může ve výjimečných případech způsobit anemii.
  • Časté:
  • dyspepsie, flatulence, abdominální křeče, ztráty chuti k jídlu, gastrointestinální vředy (s krvácením a perforací v některých případech).
  • Méně časté:
  • Zvracení krve, meléna nebo krvavé průjmy
  • Vzácné: Gastritida
  • Velmi vzácné:

Češi hazardují s léky. Pouštějí se do rizikových kombinací i běžných prášků

Riziko existuje i při běžných nemocech, jako je nachlazení či vysoký tlak. Volně prodejná léčiva mohou riziko interakcí mnohdy zvýšit, a to z toho důvodu, že klienti lékáren ne vždy říkají, jaká jiná léčiva užívají. Snadno se může stát, že dojde k duplicitě účinných látek.

Přečíst článek ›

V lékárně na výdeji na recept i na výdeji bez předpisu by se měl farmaceut nebo farmaceutický asistent dozvědět o všech užívaných léčivech. Ohrožení jsou zejména ti, kdo užívají více léků najednou.

Většina studií se shoduje, že průměrný senior polyká dva až šest léků na předpis a další dva tři volně prodejné. Teoretická pravděpodobnost, že se při užívání pěti léků budou jejich účinky přebíjet či zesilovat, je přitom zhruba padesátiprocentní.

A prudce narůstá s každou další pilulkou: v případě sedmi různých léků už je to jistota.

Antibiotika? Popovídejte si s lékárníkem

Ovlivňovat se samozřejmě mohou už pouhé dva léky, když se nevhodně ‚potkají‘. Například léky na odkašlávání obsahující látku acetylcystein (třeba přípravek ACC long nebo šumivé tablety NAC) snižují účinek některých antibiotik. Proto by se měly podávat až dvě hodiny po jejich užití. Až si půjdete do lékárny antibiotika na recept vyzvednout, s lékárníkem si popovídejte.

Lékárna je místo, kde máme poskytovat konzultace. Lékárník by se měl vyptat, jaké jiné nemoci máte a zda na ně užíváte léky. A pokud si nejste jistí, určitě se ho zeptejte i na to, čím lék zapíjet a kdy je nejlepší ho užívat. Pokud se lékárník nezajímá, jděte příště jinam.

Přečíst článek ›

Hojně užívané léky na horečku a bolest také představují řadu rizik, když budete kombinovat různé účinné látky. Ve snaze rychle se vykurýrovat saháme po lécích s ibuprofenem (Ibalgin, Brufen) a zároveň pilulkách s paracetamolem (Paralen).

„Krátkodobě je tato kombinace možná u vysokých a neklesajících teplot, zejména u dětí a jinak zdravých dospělých, ale neznamená to, že by nemocný měl léky zapít najednou.

Léky by se měly střídat minimálně po třech hodinách,“ upozorňuje Pavla Mikulcová.

Jak se léky hádají

Následky lékových interakcí jsou dvojího typu: zpravidla se změní absorpce účinných látek (tedy do těla se vstřebává víc, než je zdrávo), nebo se naopak léčivý účinek zablokuje. Třeba proto, že tělo látku vyloučí dříve, než se její účinek stačil rozvinout.

V prvním případě hrozí poškození zdraví, v tom druhém se zase zdravotní stav nelepší.

Účinné látky z léků se mohou navázat jedna na druhou nebo se třeba působením jedné z nich změní pH v žaludku a druhá se pak vstřebává jinak – nejčastěji se totiž léky vstřebávají právě v trávicím ústrojí.

Z tohoto hlediska může být ošidné třeba užívání vlákniny, poměrně často doporučované pro lidi se zažívacími potížemi. Za běžných okolností vláknina zdraví prospívá, ale léky byste měli užít až s odstupem tří hodin, jinak zpomaluje vstřebávání léků.

Zázvor zase zvyšuje sekreci slin a žaludečních šťáv, střevní peristaltiku a produkci žluči. Neměli by ho proto užívat lidé se žlučovými kameny. Pozor by si měli dát i lidé, kteří užívají léky při pálení žáhy (např. Rennie, Anacid).

I tato léčiva mění pH žaludku a při nedostatečně dlouhém odstupu s jinými léky dochází k výkyvům vstřebatelnosti. Zde je žádoucí odstup tři až čtyři hodiny.

Přečíst článek ›

Pacienti s průjmovým onemocněním by se taktéž měli v lékárně poradit o vhodném léku. Léky proti průjmu (např. Smecta, Carbo medicinalis, Carbocit apod.) absorbují ,vše‘, co do trávicího traktu nepatří – tedy i jiná léčiva. I zde je doporučený odstup mezi lékem proti průjmu a ostatními léky alespoň tři hodiny.

O užívání fytofarmak nebo potravinových doplňků se mnohdy lékárníci či lékaři nedozvědí, což může u pacienta vést k problémům. Řekněte jim proto o všech užívaných bylinách i dalších preparátech.

Alespoň částečně riziko umenšíte, když budete tyto přípravky nakupovat od výrobců renomovaných značek a proberete jejich užívání s lékařem či lékárníkem.

Není třeba se obávat, že vám zakážou veškerou léčbu bylinkami, mnohdy stačí jen upravit režim.

Které léky spolu nekamarádíAcylpyrin, Acylcoffin, Ibuprofen, DiclofenakPři souběžném podávání léků s kyselinou acetylsalicylovou a jinými protizánětlivými léky, jako je například Ibuprofen nebo Diclofenak (antiflogistiky), se zvyšuje riziko vzniku žaludečních vředů, poškození funkce ledvin nebo krvácení do trávicího ústrojí. Alkohol toto riziko zvyšuje několikanásobně!

  • Dextromethorphan (Stopex, Robitussin)
  • Dropropizin (Ditustat)
  • Fenylephrin (součást kombinovaných léků na chřipku, například Coldrexu)

Tyto léky na suchý, dráždivý kašel se významně ovlivňují při souběžném užívání s antidepresivy ze skupiny MAO inhibitorů (například Aurorix). Při souběžném podávání léčiv tlumících centrální nervový systém se může jejich účinek zesílit.Tento lék na dráždivý kašel zesiluje účinek sedativ.Může snižovat účinek beta blokátorů (léky na zpomalení srdeční činnosti a snížení krevního tlaku), antihypertenziv (léky na snížení krevního tlaku). Při jejich užívání je nutná opatrnost.

Jak různé potraviny, byliny nebo i slunce ovlivňují účinek léků

TřezalkaTato bylinka se používá jako přírodní antidepresivum. Může ale snižovat účinnost mnoha léků, jako jsou například antikoncepční pilulky, léky na ředění krve, imunosupresiva, dioxin.

Pokud se kombinuje s některými antidepresivy ovlivňujícími hladinu serotoninu, může tato kombinace vést až k ohrožujícímu serotoninovému syndromu. O vhodném používání třezalky je nutné se vždy poradit v lékárně.

GrepBlokuje účinky enzymu, který rozkládá některé léky, aby se mohly z těla vyloučit. Ty tedy v těle zůstávají a působí silněji, než by měly, v podstatě mohou způsobit předávkování. Jedná se o některé léky na snížení cholesterolu (statiny) a imunosupresiva. Pomeranče a citrony do této kategorie nespadají.

MlékoMléčné produkty obsahují vápník, který na sebe váže účinné látky tetracyklinových antibiotik (například Doxybene), takže tělo není schopné vstřebat účinnou látku. Pro běžná penicilinová antibiotika to neplatí. Naopak je dobré jíst zakysané výrobky, abyste obnovili bakterie. Užíváte-li železo, mlékem ho nezapíjejte, ani černým čajem či kávou, snižují jeho vstřebávání.

Přečíst článek ›

ČesnekV závislosti na dávce česnek ovlivňuje srážlivost krevních destiček. Může tedy ovlivňovat účinek některých dalších léků, které působí protisrážlivě, například Warfarinu. Když jíte hodně česneku a užíváte tyto léky, hrozí krvácení, protože krev se naředí příliš.

Pacienti, kteří užívají vyšší dávky česneku nebo česnekové preparáty a jsou objednáni na operaci, by měli po poradě s lékařem přerušit užívání česneku nejméně sedm dní před plánovaným chirurgickým zákrokem. Sedm a víc stroužků denně může působit zažívací potíže.

Pro některé lidi ale může být problém i jen jediný stroužek.

ŽenšenPreparáty s obsahem ženšenu lidé často užívají, protože věří jeho vlivu na dlouhověkost, prevenci stresu či afrodiziakální účinky.

Také ovšem platí, že nejde o nevinnou rostlinku, a užíváte-li další léky, lékař nebo lékárník by měl o samoléčbě ženšenem vědět.

Zvlášť opatrní by měli být lidé trpící krvácivými stavy (ženšen krvácení zvyšuje), nemocemi srdce, nespavostí a schizofrenií.

LékořicePřípravky s ní mnozí užívají při zánětech dýchacích cest nebo žaludečních potížích. Bylinka zbavuje tělo vody, a tudíž by se neměla užívat souběžně s laxativy (projímadly). Pokud ji užíváte delší dobu, konzultujte to v lékárně.

UV zářeníSlunečnímu záření by se měli vyhnout pacienti užívající některá antibiotika (tetracykliny, gentamycin, chloramfenikol, chinolony, sulfonamidy, cotrimoxazol, izoniazid, chlorochin).

Častá bývá výrazná a bolestivá reakce kůže po aplikaci krémů a gelů proti bolesti, například sem patří Voltaren, Veral, Dolgit. Opatrní by měli být pacienti užívající imunosupresiva – léky, které výrazně snižují imunitu organismu.

Jejich kůže je několikanásobně vnímavější k UV záření.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector