Nemoc jater – Vše o zdraví

Játra jsou klíčovou „chemickou továrnou“, která nás, kromě všeho ostatního, zbavuje nebezpečných chemikálií. Že je může poškodit pití alkoholu nebo virus hepatitidy, to ví skoro každý.

Už méně lidí si ale uvědomuje, že právě poškození jater může být i nežádoucím vedlejším efektem řady léků.

V posledních letech navíc přibývá případů, kdy jsou na vině stále populárnější potravinové doplňky nebo bylinky.

Nežádoucí vedlejší účinky léků na játra jsou poměrně časté, a proto jim lékaři i farmakologové věnují velkou pozornost. Nejčastěji se jedná o problém způsobený antimikrobiálními látkami nebo neurologickými léky.

V některých případech jsou tyto nežádoucí účinky dokonce příčinou stahování léků z trhu. Bohužel neexistuje žádný specifický test, který by umožňoval zdravotníkům odhalení příčiny poškození jater.

Situaci komplikuje lékařům skutečnost, že mnoho pacientů používá více léků najednou, i rozmanité projevy poškození, které mohou napodobovat různé typy jaterních onemocnění.

Když pacient neřekne lékaři vše…

V posledních letech roste počet pacientů, kteří kromě předepsaných léků užívají další přípravky. Může jít o volně prodejné léky, o rozmanité potravinové nebo dietní doplňky, o bylinky, bylinné směsi a produkty nabízené léčiteli.

Odhalit příčinu poškození jater mnohdy komplikuje i skutečnost, že se řada lidí stydí přiznat, že kromě předepsaných léků užívají třeba přípravky, které mají tradici v Čině, Indii nebo Koreji, případně rozmanité preparáty zakoupené po internetu.

V mnoha případech mají navíc lidé pocit, že problém nemůže být v bylinkách, protože ty jsou přece z přírody. Podle představ laiků jsou proto zdravé a nemají nežádoucí zdravotní účinky.

V takových případech bývá skutečná příčina zdravotních problémů odhalena až poté, kdy jsou předepsané léky vysazeny a zdravotní problémy nemocného přesto přetrvávají. Tato situace může na zdraví působit dvojnásob nepříznivě, protože zatímco je vysazen účinný lék (například potírající infekci), játra jsou i nadále poškozována skutečným hepatotoxinem.

I čínské, indické nebo korejské přípravky mohou škodit

S rostoucí popularitou tzv. čínské tradiční medicíny a dalších východních tradičních způsobů léčby bohužel roste v USA a Evropě i jejich podíl na výskytu poškození jater.

Zatímco v Asii si lidé uvědomují možná rizika, v Evropě mají o nich lidé často naivní nebo zkreslenou představu. Řada bylin užívaných v tradičním asijském léčitelství obsahuje přírodní chemické látky toxické pro játra.

Například v Koreji je podle tamní statistiky bylinná medikace vůbec nejčastější příčinou poškození jater způsobeného medicínou, teprve pak následují moderní léky.

Domácí i exotické bylinky nemusí být jen cestou ke zdraví…

Bylinky jsou pro mnoho lidí nejen symbolem přírody, ale také zárukou zdraví. Je však naivní se domnívat, že cokoli pocházející z přírody je pouze zdravé a bez nežádoucích vedlejších účinků.

Bohužel mezi běžnými českými rostlinami i mezi těmi exotickými je celá řada takových, které mohou poškozovat játra.

Ostatně mnohé chemické látky se rostliny patrně naučily vyrábět na svou obranu před býložravci, kteří je pojídali.

Mezi bylinky, které mohou poškodit játra, patří třeba oblíbený podběl, kostival nebo vlaštovičník. Hapatotoxická je také populární exotická kava neboli pepřovník opojný, který se rozšířil z ostrovů v Tichém oceánu. A játrům může ublížit i polej obecná, ze které se vyrábí éterický olej oblíbený v aromaterapii.

Dokonce i listy čajovníku obsahují látku, která může poškodit játra. Jmenuje se epigalokatechin galát (EGCG) a běžným pitím zeleného čaje ji dostanete do těla v množství, které je bezpečné. Nicméně v případě užívání výtažku v podobě potravinových doplňků na hubnutí nebo pro údajnou prevenci rakoviny si játra poškodit můžete.

U bylinek je třeba mít na paměti, že obsah účinných látek se může lišit nejen mezi různými přípravky, ale také od rostliny k rostlině. Dokonce různé listy nebo části listů jediné rostliny se mohou podstatně lišit množstvím obsažené látky. Proto je třeba při dávkování dbát velké opatrnosti

Chcete štíhlejší nebo svalnatější postavu? Pozor na to, co kupujete!

V Evropě se každý rok stahují z trhu také volně prodejné přípravky na hubnutí, protože obsahují některou z látek, která škodí játrům. I testy rozmanitých doplňků stravy pro posilování, fitness a kulturistiku pravidelně odhalují nebezpečné výrobky.

Samostatnou kapitolou je pak používání anabolických steroidů nechvalně známých z dopingu ve vrcholovém sportu. Ty látky mohou i při pouhé snaze o svalnatější postavu vést jak k akutnímu, tak ke chronickému poškození jater.

Zvláště opatrní buďte při nákupu těchto doplňků buď přes internet nebo přímo v posilovně či fitness centru.

Nové riziko – inhalace elektronických cigaret

I české nemocnice už mají první zkušenosti s tím, že poškození jater může způsobit kouření tzv. elektronických cigaret (neboli e-cigaret).

Přestože v těchto náhražkách běžných cigaret nic nehoří, vypařování směsí různého obsahu vede kromě uvolňování nikotinu také ke vzniku řady nebezpečných chemikálií, jako jsou například formaldehyd, akrolein, acetaldehyd, toluen, některé nitrosaminy nebo kovy (např. nikl či kadmium).

Jak se chránit?

  • Než začnete používat lék, přečtěte si příbalový leták, kde jsou možné nežádoucí účinky popsány.
  • Rozhodně užívejte léky jen tak často a v takové dávce, kterou máte předepsanou lékařem. Neberte léky ani častěji, ani ve větším množství.
  • Pokud užíváte více léků předepsaných různými lékaři, vždy je informujte o tom, co všechno užíváte, aby se předešlo případným nežádoucím interakcím mezi léky.
  • Užíváte-li kromě léků nějaké bylinky, doplňky stravy nebo preparáty od léčitele, případně koupené na internetu, informujte o tom svého ošetřujícího lékaře.
  • Buďte opatrní při užívání přípravků orientálního léčitelství.
  • Nezapomeňte, že české i exotické bylinky mohou mít nežádoucí vedlejší účinky a obsahují látky schopné poškodit zdraví.

Játra v ohrožení

Játra hrají zásadní roli v metabolismu našeho organismu. Mají také velkou výhodu – i při velkém poškození totiž velmi rychle regenerují. V játrech se tvoří bílkoviny a jiné látky nezbytné pro fungování našeho organismu.

V játrech se rovněž ukládá glukóza a v případě potřeby se uvolňuje do krevního oběhu. Probíhá v nich zpracování a odstraňování většiny cizorodých látek (především alkoholu).

A v neposlední řadě jsou játra orgánem, kde se tvoří žluč nezbytná pro správné trávení tuků.

Onemocnění jater

Rozlišujeme akutní a chronické onemocnění jater. Akutní stavy (virové hepatitidy A a E, otravy nebo mononukleóza) většinou odezní bez následků. Chronická onemocnění vedou k dlouhodobé jaterní chorobě. A to navzdory faktu, že žádný jiný orgán nemá tak úžasnou schopnost regenerace jako právě játra.

I po jejich odstranění ze tří čtvrtin dorostou během pár týdnů do původního objemu a jsou schopna plně fungovat. Proto akutní jaterní poškození nezanechají žádné následky. Naproti tomu chronické stavy, způsobené trvalou přítomností poškozujícího faktoru, vedou k chronickému zánětu, tvorbě a ukládání vaziva a vzniku cirhózy.

Nejčastější příčinou takového stavu jsou chronické virové hepatitidy (B a C), nadměrný příjem alkoholu nebo poškození související se zvýšeným ukládáním tuku při nadváze, s diabetem či zvýšenými hodnotami krevních tuků. Dnes je tato tzv. nealkoholová jaterní steatóza (ztučnění) nejčastější chronickou jaterní chorobou.

Játra ale mohou být poškozena i řadou léků, ale také přírodními léčivy.

Jaterní onemocnění

Akutní jaterní onemocnění se může projevit nejčastěji žloutenkou, svěděním kůže, únavou a tlakovou bolestí v pravém podžebří. Chronická jaterní onemocnění dlouhou dobu probíhají zcela bezpříznakově a projeví se až v pozdní fázi choroby – ve stadiu cirhózy, kdy už mohou být možnosti léčby omezené.

Ztučnění jater většinou sami nepoznáme, dá se ale odhalit pomocí jaterních testů nebo ultrazvukovým vyšetřením jater. Samotné ztučnění jater však nemusí být provázeno zvýšenými jaterními testy a nemusí mít vliv na naše zdraví. Podstatná je přítomnost chronického zánětu.

Lékaři přesně nevědí, proč u někoho zůstane choroba ve stadiu prostého ztučnění a u někoho pokračuje do cirhózy.

Chronická jaterní choroba se někdy může projevit zvýšenou únavností, zažívacími obtížemi, hubnutím, ale většinou probíhá skrytě – pokročilé jaterní chorobě bychom měli předcházet a případné jaterní onemocnění zachytit v časné fázi. Ani náhodný jednorázový nález vyšších jaterních testů nebo náhodný nález jaterní steatózy při ultrazvukovém vyšetření bychom neměli brát na lehkou váhu. Všechny tyto stavy by měly být objasněny.

Problémy s játry poznáme

Asi každý ví, že příznakem onemocnění jater – například zánětu nebo hepatitidy – je zežloutnutí: když oční bělmo a kůže dostanou žlutavý nádech, je pravděpodobné, že vaše játra mají problém. Příznaky ale mohou být i mnohem méně typické.

Potíže s funkcí jater se mohou projevovat i bolestí a otokem břicha, otoky nohou a kotníků, svědivou pokožkou, tmavě zbarvenou močí, světlou, nebo naopak krvavou či černou stolicí, chronickou únavou, nevolností nebo zvracením, nechutenstvím nebo tím, že se vaše kůže velmi snadno poškodí.

Člověk, který si chce být jistý, že jeho játra fungují správně, si může nechat udělat jaterní testy. Řada lidí po absolvování jaterních testů nějakou zvýšenou hodnotu objeví . To, že některou hodnotu v odběru nemáte v normě, samozřejmě neznamená, že se děje něco vážného. Může jít jen o mírný výkyv; ostatně výsledky rozborů někdy ovlivní i to, co jste před odběrem jedli.

Pokud játra postihne zánět, hovoříme o hepatitidě. Známe celou řadu typů infekční hepatitidy – označují se písmeny. Nejobvyklejší jsou virové hepatitidy A, B a C; proti dvěma zmíněným je možné nechat se očkovat. Dalším známým onemocněním jater je cirhóza.

Tímto slovem popisujeme stav, kdy jsou játra poškozená či zjizvená nemocí, nešetrným zacházením (alkoholismus) nebo vrozenou nemocí (cystická fibróza), takže nezvládají plnit svou funkci. Jde o poškození nevratné, nicméně pokud je cirhóza zachycena včas, je možné zabránit vhodným opatřením jejímu postupu a funkci jater zachránit. Játra může postihnout i rakovina.

Zajímavé:  Abstinenční Příznaky U Novorozenců?

Jako u většiny jiných nádorů není možné jednoznačně určit, proč rakovina vzniká – ví se nicméně, že ke zhoubnému bujení přispívá chronická hepatitida.

Existuje prevence onemocnění?

Alkohol je určitě problém, ale rozhodně nikoli jediný. Tučná jídla, špatná životospráva – to vše je pro játra nebezpečné. Stejně jako nadužívání některých léků, či obecně chemie. Nebezpečné jsou také těžké kovy či některé další formy znečištění.

Správně a včas vyléčit je nezbytné také virové nemoci jater či různá zánětlivá onemocnění. Jako prevence je důležité nezanedbávat preventivní prohlídky, v rámci kterých probíhá měření hodnot krevního cukru, cholesterolu a tuků v krvi.

Součástí preventivních prohlídek jsou zmíněné jaterní testy.

U chronických jaterních chorob platí, že odstranění vyvolávajícího činitele může znamenat zastavení vývoje cirhózy. Musíme dát ale játrům šanci na regeneraci. Je pravda, že dříve se játra léčila dietou, ale to je dnes přežitek. Žádná speciální jaterní dieta neexistuje. Jaterní choroby se dnes léčí podle příčiny.

Například nealkoholová ztučnění lze ovlivnit redukcí váhy a životním stylem. Ve stravě by nám neměla chybět vláknina, a některými potravinami můžete správnou funkci svých jater dokonce podpořit: jde například o česnek, grapefruit, řepu, listovou zeleninu, zelený čaj, avokádo, brukvovitou zeleninu, citrony, lískové ořechy, kurkumu.

Některé rostliny, které se v doplňcích stravy používají, mohou játra zatěžovat – například kostival, kava nebo chvojník čínský. Játrům naopak prospěje ostropestřec mariánský – v jeho semenech se nachází komplex účinných látek zvaný silymarin, které posilují a regenerují  játra.

Ostropestřec také obsahuje silné antioxidanty a glutathion, jenž je nepostradatelný při detoxikačních procesech v játrech. K sehnání je ostropestřec nejčastěji ve formě oleje nebo tinktury.

Přibyla onemocnění žlučníku, žaludku nebo jater. Pandemie zhoršila zdraví Čechů

video

Události ČT: Zdraví Čechů se kvůli pandemii covidu zhoršilo

Lékaři z VFN zaznamenali letos v dubnu a květnu v porovnání s předchozím rokem dvakrát víc hospitalizací pro komplikace žlučových kamenů a o polovinu více endoskopických zákroků pro uvolnění žlučových kamínků.

„V případě, že se plánovaná operace, nebo dokonce prvotní vyšetření odkládá, mohou se objevit závažné komplikace, ke kterým patří zánět žlučníku, ucpání žlučových cest či podráždění slinivky,“ řekl přednosta kliniky Radan Brůha.

Játra poškozuje nadměrné ukládání tuku nebo konzumace alkoholu. „Nadměrným ukládáním tuku v játrech trpí 25 procent populace a až 75 procent pacientů s cukrovkou,“ uvedl primář 4. interní kliniky Jaroslav Macášek. Do nemocnice kvůli ztukovatění jater směřovalo o polovinu pacientů víc, kvůli poškození jater alkoholem dvojnásobek.

V celém Česku má poškození jater alkoholem asi osm procent lidí. Za nadměrnou konzumaci odborníci považují jedno až dvě piva, dvě deci vína nebo dvě skleničky destilátu za den.

Odkládání jiných operací, například ortopedických, kvůli kterému lidé déle užívali léky na bolest, mohlo vést k častějšímu vzniku vředů.

„Tyto léky mohou poškodit sliznici žaludku a dvanáctníku, mohou přispět ke vzniku vředů často doprovázených závažným krvácením do horní části trávicího traktu,“ dodal Tomislav Švestka z kliniky.

Počet výkonů, které s těmito potížemi souvisí, vzrostl ve VFN meziročně o 30 procent.

Psychické dopady

Pandemie měla podle odborníků dopady na mnoho oblastí lidského zdraví, kromě zažívacího traktu také na nemoci srdce a cév nebo psychické zdraví. „Pokud na rok umrtvíte společnost, tak ty dopady to mít zákonitě musí,“ dodal ředitel VFN David Feltl. Ukazuje se tak podle něj, že následky omezení života lidí nejsou zanedbatelné.

Odborníci upozorňují i na další oblasti, kde se projevuje vliv následků nákazy covidem-19. Jde třeba také o neurologické nebo plicní problémy.

Podle průzkumů čtvrtina lidí omezila pohyb, navýšilo ho jen asi 17 procent a 53 procent lidí pociťovalo vyšší stres. K nápravě škod, které lidé na svých tělech v době epidemie napáchali, lékaři doporučují navýšení pohybové aktivity a racionální stravu. Ke snížení stresu podle nich vede návrat dětí do škol, lidí do práce a povolení více amatérského sportu.

Problémy s nadváhou se nyní častěji objevují i u dětí, které často musejí navštívit specialistu, například výživového poradce. „Dá se říct, že už před covidem byl výskyt obezity vysoký, a to se zvýšilo hlavně u těch dětí, které k tomu měly sklony,“ uvedl přednosta Dětské kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Jaroslav Škvor. 

Onemocnění jater

       Játra, uložena v dutině břišní vpravo pod bránicí, jsou pro organismus naprosto nenahraditelným orgánem. Na druhou stranu, díky jejich schopnosti regenerace může člověk přežít i s méně než polovinou zdravé jaterní tkáně. Více informací zde.

Funkce jater

       Játra se účastní metabolismu (látkové přeměny) všech základních živin – cukrů, tuků i bílkovin. Podílí se na udržování rovnovážné hladiny cukru v krvi, zpracování cholesterolu nebo tvorbě bílkovin důležitých např. pro krevní srážení.

Mají význam v metabolismu některých hormonů, skladování např. vitaminů rozpustných v tucích či železa, krvetvorbě, regulaci tělesné teploty nebo imunitě.

Zcela unikátní je detoxikační funkce jater, pro niž jsou vybavena množstvím specifických enzymů (látky umožňující v organismu průběh chemických reakcí). Dochází zde k přeměně jak látek přijatých z vnějšku (např.

alkohol, léky), tak těch, které vznikly v lidském těle, ale už pro něj nejsou potřebné, nebo jsou dokonce toxické. A v neposlední řadě v játrech vzniká žluč umožňující trávení tuků ve střevech.

       I podle neúplného výčtu jaterních funkcí je zcela zřejmé, že jakékoliv onemocnění tohoto orgánu je považováno za závažné. Játra mohou být postižena zánětem, jehož příčinou jsou viry (např.

virová hepatitida neboli žloutenka typu A-F, infekční mononukleóza) nebo autoimunitní procesy (tělo vytváří protilátky proti vlastním buňkám). Poměrně častá jsou toxická poškození jater.

A to především nadměrnou konzumací alkoholu, otravou jedovatými houbami, chemikáliemi nebo některými léky (při jejich předávkování nebo nevhodném použití např. u rizikových osob).

Specifickou skupinu onemocnění jater tvoří vrozené či získané poruchy související s výživou a metabolismem. Jedná se např. o jaterní steatózu (tzv. ztukovatění), kdy se v játrech hromadí tukové částice, nebo hemochromatózu způsobenou nadměrným ukládáním železa v játrech.

       Velmi závažným poškozením jater je cirhóza, při které dochází k nevratným změnám jaterní tkáně (odumírání jaterních buněk, nadměrná tvorba vaziva v játrech). Její hlavní příčinou jsou chronická onemocnění jater (např.

některé virové hepatitidy) a nadměrná konzumace alkoholu. Játra mohou být postižena také nezhoubným (např. cysty, adenomy) nebo zhoubným nádorovým onemocněním.

Zhoubné nádory jater nezřídka souvisí právě s jejich poškozením cirhózou.

Projevy jaterních onemocnění

       Postižení jater se může projevit širokou škálou příznaků – od lehkých, většinou nespecifických, které bývají často přehlédnuty, až po typické změny přítomné u závažných jaterních chorob.

       Mezi nespecifické příznaky onemocnění jater patří únava, ztráta chuti k jídlu nebo různé poruchy zažívání (např. nevolnost, zvracení, říhání, nadýmání). Typičtější jsou již bolest v pravém podžebří nebo hmatné zvětšení jater. Asi nejznámějším projevem jaterních chorob je žloutenka, která však nemusí být vždy přítomna.

Zahrnuje žluté zabarvení očního bělma, sliznic i kůže a často ji doprovází změny barvy moči (neobvykle tmavá) a stolice (neobvykle světlá). V těžkých stádiích jaterních onemocnění se dále objevují závažné projevy jako např. zvýšení krvácivosti, hromadění volné tekutiny v dutině břišní (ascites), poruchy vědomí nebo jícnové varixy.

Dojít může až k úplnému selhání jater, které lze řešit pouze jejich transplantací.

Léčba jaterních onemocnění

       Základem nefarmakologické léčby jaterních onemocnění jsou abstinence alkoholu a kvalitní játra šetřící dieta. Plná abstinence alkoholu může vést k částečnému ústupu i těžkých změn včetně jaterní cirhózy a jejích komplikací.

       Dříve doporučovaná tzv. jaterní dieta s vysokým obsahem cukrů na úkor bílkovin a tuků již dnes nemá opodstatnění. Pacienti s jaterním onemocněním by měli přijímat pestrou stravu a řídit se především individuální tolerancí. Vhodné je pravidelné stravování v menších porcích.

Většinou je třeba omezit tučné pomazánky, krémy, masa, vnitřnosti či vaječný žloutek. Opatrně lze do jídelníčku zařazovat máslo, rostlinné tuky, kysané mléčné výrobky a sýry (mimo aromatických) do 30% tuku. Tuky je třeba nepřepalovat, lépe je vyhýbat se smaženým nebo grilovaným pokrmům úplně.

Pečivo je vhodné spíše starší, nekynuté. Tolerance zeleniny a ovoce je značně různorodá, pacienti obvykle dobře snáší např. mrkev, květák, špenát, jablka, mandarinky nebo meruňky. U pokročilejších chronických jaterních onemocnění je třeba omezovat příjem kuchyňské soli.

Na místě je tedy vynechání uzenin, instantních pokrmů, konzerv či slaných pochutin. V těžších stádiích jaterních chorob (např. jaterní cirhóza) je třeba na základě aktuálního stavu a potřeb konkrétního pacienta specificky upravovat příjem tekutin, bílkovin, minerálů i vitaminů.

Tato problematika tak již plně spadá do kompetencí lékaře a nutričního terapeuta.

       V podpůrné léčbě jaterních onemocnění se používá zejména extrakt ze semen ostropestřce mariánského – silymarin a tzv. esenciální fosfolipidy, což jsou látky tukové povahy, které tvoří přirozenou součást všech buněčných membrán. Dané látky se řadí mezi tzv.

hepatoprotektiva a i když jsou v praxi poměrně oblíbené, důkazy o jejich účinnosti z kvalitních klinických studií stále chybí. Proto je třeba brát je opravdu pouze jako léčbu doplňkovou.

V pokročilejších stádiích jaterních onemocnění se potom v závislosti na přítomných komplikacích používají i další velmi specifická léčiva a postupy.

       Základní pro zdraví našich jater je tedy střídmost v jídle i při konzumaci alkoholu. Důležité je také nepřehánět to s léky, což se týká i těch volně dostupných používaných např. v léčbě bolesti (např. paracetamol, ibuprofen).

Zajímavé:  Artróza Kyčelního Kloubu Léčba?

Prospěšná je také pravidelná kontrola jaterních funkcí v rámci preventivních prohlídek, aby bylo možné případné jaterní onemocnění odhalit včas a zabránit tak jeho dalšímu zhoršení vhodnými opatřeními.

Před některými typy virových hepatitid nás chrání očkování.

Zdevastovaná játra? 6 kroků, kterými je ozdravíte | Žena.cz

Většinou za tento stav může přílišná konzumace alkoholu, ale existují i jiné příčiny. Třeba tak rozšířená cukrovka. K nejčastějším jaterním onemocněním v naší zemi patří ztučnění tohoto orgánu neboli steatóza.

Ke ztučnění jater (steatóze) dochází, když se přebytečný tuk hromadí uvnitř jaterních buněk. To znamená, že jaterní tkáň je postupně nahrazována tukovou.

Viníků bývá obvykle víc

Tuk začne napadat játra, postupně infiltruje zdravé oblasti, takže funkční jaterní tkáně zůstává méně a méně. Kromě alkoholického existuje i nealkoholické ztučnění jater. Steatóza může vést až k vážnému poškození jater, cirhóze, selhání nebo rakovině.

Za ztučněním jater nejčastěji stojí:

  • nevhodné složení stravy
  • nadváha až obezita
  • alkoholismus
  • diabetes

Mezi méně časté příčiny pak patří podvýživa, vrozené poruchy metabolismu a nadměrná konzumace léků.

Bez elánu

Často si lidé se ztučnělými játry nejsou vědomi toho, že mají nějaké potíže. Játra totiž nebolí, nejsou v nich nervová zakončení. Příznaky tak mohou být neurčité, a to zejména v časných stadiích. Většina osob se steatózou se necítí celkově dobře, jsou stále unavení a bez zjevného důvodu trpí nadváhou.

Ztučnělá játra bývají často zvětšená. Pokud lékař provede krevní odběr, mohou se objevit zvýšené hladiny jaterních enzymů. Vyšetření ultrazvukem pak diagnózu potvrdí.

Obrat k lepšímu je ve vašich rukách

Ukládání tuku v játrech však jde zvrátit. Základem je především změna životního stylu. Zde je několik tipů, jak játrům k regeneraci pomoci. Nepotřebujete žádný přísný detox, spíš jen zdravý rozum, s nímž je třeba přistoupit ke svému životnímu stylu.  

1) Jezte méně sacharidů. Špatná strava je hlavní příčinou ukládání tuku v játrech. Největším zlem jsou cukr a potraviny vyrobené z bílé mouky – těm je třeba se vyhnout.

Nadbytek sacharidů se přeměňuje na tuk.

Mezi potraviny, které je nutné omezit, patří chléb, těstoviny, rýže, snídaňové cereálie, koláče, pečivo, koblihy, sušenky, hranolky, chipsy, preclíky a jakékoliv potraviny vyrobené z bílé mouky.

2) Pijte méně alkoholu. Nejlépe ho vynechejte úplně. Nadměrná spotřeba alkoholu patří k nejčastějším příčinám steatózy. Pití může způsobit zánět a poškození jaterních buněk, což má za následek ukládání tuku.

3) Dopřávejte si zeleninu. Konzumujte ji vařenou i syrovou v salátech a nezapomínejte ani na čerstvé ovoce. Obojí pomáhá čistit játra. Tyto produkty totiž zachycují a odstraňují nadbytečný tuk a toxiny z krevního řečiště.

4) Jezte dostatek lehce stravitelných bílkovin. Pomáhají udržovat hladinu cukru v krvi stabilní. Přispívají k hubnutí, neboť snižují pocit hladu a chuti k jídlu. Dobrými zdroji jsou vejce, drůbeží maso, mořské ryby, ořechy, semena, luštěniny, řecký jogurt a sýry.

5) Vybírejte zdravé tuky. Játrům prospívají a najdete je v potravinách, jako jsou olivový olej, tučné ryby, kokosový olej, lněná semínka, konopná semínka, chia semínka a ořechy. Naopak zpracované rostlinné oleje a margaríny mohou ztučnění jater zhoršit. Vyhýbejte se rovněž smaženým potravinám.

6) Pijte čerstvé zeleninové šťávy. Mají na játra mimořádně pozitivní vliv (stačí 250 až 300 ml dvakrát až třikrát týdně). I citrusové plody jsou pro játra velmi zdravé.

Účinná podpora

K regeneraci naší orgánové čističky dále přispívá například ostropestřec mariánský. Extrakt z jeho semen představuje jeden z nejlepších přírodních prostředků k regeneraci jater. Prospějí vám také vitamíny a minerály, důležité jsou pro játra skoro všechny: C, E, B1, B2, B3, B5, B6, B1, biotin, kyselina listová, zinek nebo selen. 

Pomáhá také strava bohatá na taurin, který známe z různých energetických nápojů a je obsažen v mase. Stejně jako fosfatidylcholin, L-cystein, L-glutamin, L-glutation, které játra rovněž regenerují, je přítomný v potravinách s vysokou hladinou antioxidantů. Nezapomeňte také na zelený čaj – můžete ho nejen pít, ale užívat také ve formě extraktu.

Zdroj: www.liverdoctor.com

více na u Lékaře

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Játra Čechů trpí, ničí je špatná strava a pití. Žloutenka slábne

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR se u gastroenterologů v roce 2019 léčilo téměř milion pacientů. Na cirhózu nebo chronické onemocnění jater zemřelo téměř tři tisíce z nich. 

„Onemocnění postihuje převážně dospělé v produktivním věku,“ doplňuje ke statistice praktický lékař Michal Lazák. Cirhóza zkracuje pacientům život v průměru o deset let a podle Českého statistického úřadu je onemocnění jater osmou nejčastější příčinou úmrtí mužů vůbec. Do statistiky pacientů ale čím dál více promlouvají i ženy.

Přečíst článek ›

Příčiny zdravotních neduhů podle odborníků spočívají především ve špatném životním stylu, pro který je charakteristický nedostatek pohybu a naopak nadměrná konzumace tučných jídel.

„Nadměrným ukládáním tuku v játrech trpí pětadvacet procent populace a až 75 procent pacientů s cukrovkou, která je velice rozšířenou civilizační nemocí a je skrytou hrozbou do budoucna,“ říká lékař Jaroslav Macášek, primář 4. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Nealkoholová tuková choroba jater, steatóza, se projevy nijak neliší od alkoholického onemocnění jater.

To samotné trápí až osm procent celkové populace. Čísla se v důsledku pandemie mezoročně znatelně zhorší.

Všeobecná fakultní nemocnice za období duben-květen letošního roku už zaznamenala stoprocentní nárůst jaterních chorob způsobených alkoholem oproti stejnému období v roce 2020.

 O více než padesát procent se zvýšil i počet pacientů, které do ordinací vyhnal tuk v játrech v důsledku špatného životního stylu.

Přečíst článek ›

Cesta k samotné cirhóze je přitom ale dlouholetá a tomu nejhoršímu vývoji lze zabránit. A poměrně jednoduše.

„Většina pacientů s prostou jaterní steatózou nemá žádné symptomy a není třeba žádná specializovaná léčba – stačí odstranit hlavní příčiny, které ke vzniku onemocnění vedou.

V případě alkoholu je to abstinence, u nealkoholové tukové choroby jater pak zlepšení životosprávy a snížení hmotnosti,“ radí lékař Michal Lazák.

U žloutenky patříme k těm lepším

Naopak příznivěji vypadá situace u žloutenky, která rovněž může přejít do chronického stadia a cirhózy. Závažnou hepatitidou typu C se ročně nakazí v ČR asi tisíc lidí, z naprosté většiny se jedná o narkomany.

Jejich počty podle dat Státního zdravotnického ústavu od roku 2011 až do loňska jen stoupaly. Naopak nákazy hepatitidou A a B klesají. Zatímco v roce 2011 lékaři léčili žloutenku typu B u 192 lidí, loni to bylo jen u 27.

  Česká republika si ohledně žloutenky, jako nemoci špinavých rukou, vede výrazně dobře i v celoevropském srovnání.

Přečíst článek ›

Podle statistik Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) bylo za posledních pět let mnohem více případů nákazy v přepočtu na obyvatele například v Rakousku, Finsku, Německu ale také v Lucembursku, Islandu nebo Nizozemí. Velkou roli v tom hraje i dostupné očkování.

„Virovým hepatitidám A a B lze předcházet očkováním a vakcíny jsou dostupné všem. Proti hepatitidě B je očkování v České republice součástí rutinního očkovacího kalendáře a hrazeno ze zdravotního pojištění. Očkují se děti v prvém roce života a také rizikové skupiny osob,“ vyjmenovává Barbora Macková, ředitelka Státního zdravotního ústavu.

Játra

Jaterní onemocnění se projevují většinou chronicky a jde tím pádem o několik let či desetiletí, kdy nevyvážená strava bohatá na nasycené, přepálené a trans- tuky, cholesterol a strava naopak chudá na vitaminy, minerální látky, antioxidanty a vlákninu, vede k poruchám funkce jater, zhoršení jejich detoxikační funkce a i k poškození jaterních buněk – hepatocytů. Jaterní onemocnění nejsou výjimečná a často se vyskytují v chronické formě, která vyžaduje dlouhodobá dietní opatření. Naštěstí však játra mají obrovské regenerační schopnosti. 

Játra jsou jedním ze stěžejních orgánů, odpovědné za veškeré metabolické a detoxikační funkce v těle

Vytvářejí se v nich bílkoviny, tuky, slouží jako zásobárna pohotové energie ve formě jaterního glykogenu. Játra jsou proto často označována za chemickou laboratoř těla. Syntetizují žluč, která je nezbytná pro trávení a vstřebávání tuků. Ale slouží i pro vylučování nežádoucích látek – detoxikaci organismu.

Ve žlučových kyselinách se nachází cholesterol, který se po vyloučení žlučí do dvanáctníku dostává se stolicí z těla. Játra se dále podílejí se na udržování stálé hladiny cukru v krvi a na samotné syntéze cholesterolu.

Důležitou roli hrají játra v metabolismu některých vitaminů skupiny B, ale také vitaminů A, D, K, kyseliny listové a některých minerálních látek. 

Onemocnění jater vznikají nejčastěji v důsledku onemocnění žloutenkou, nadměrného užívání alkoholu nebo poškození některými léky.

Známá jsou ale i onemocnění jater, která vznikají v důsledku nevhodného, nezdravého i nadměrného stravování.

Na ztučnění jater se může podílet i nadměrná konzumace fruktózy ve formě medu, hroznového cukru či ovoce s vysokým obsahem fruktózy. Proto jak často říkám, i zdravé jídlo může někdy škodit ve velkých a častých množstvích. 

Často se na onemocnění jater podílí Hepatitida (infekční žloutenka). Je to virové onemocnění. Hepatitida typu A se přenáší orálně při špatných hygienických podmínkách, hepatitida B a C především krevní cestou. Proti hepatitidě A a B se lze nechat očkovat, proti hepatitidě C dosud účinná očkovací vakcína chybí.

Tvrdnutí jater

Další nemocí jater je Cirhóza. Cirhóze se lidově říká „tvrdnutí jater“. Vitální jaterní tkáň se pomalu mění na tuhou a zajizvenou, nefunkční hmotu. Celý proces probíhá dlouho nepozorovaně a bezbolestně. Lidé s rizikem onemocnění často zanedbávají pravidelné lékařské prohlídky a proto o své nemoci ani neví.

Asi jedna třetina jaterních cirhóz vzniká jako následek chronického zánětu – žloutenky typu B a C. Nejběžnějším způsobem, jak onemocnět cirhózou jater, je pravidelná konzumace alkoholu bez přísunu vyvážených živin, vitaminů a minerálních látek ze stravy.

Zajímavé:  Řepka Olejka Vliv Na Zdraví?

Pro muže představuje rizikovou dávku 60 g alkoholu (cca 2 piva, 0,7 l vína) denně, pro ženy vzniká riziko u 1 malého piva a 0,3 l vína. Příznaky jsou zpočátku nespecifické a napovídají nevolnosti, u alkoholiků se mohou přisuzovat „kocovině“. Nemocní jsou unavení, malátní, trpí nechutenstvím. Dále je důležité sledovat barvu moči.

U nemocných se objevuje tmavá moč a světlá stolice. Typické jsou občasné trávicí potíže – nadýmání, nepříjemné pocity v nadbřišku, nevolnost, zvracení. Běžné je hubnutí, pocity slabosti a únavy.

Jako hlavní varovný příznak a indikátor, že nejde jen o klasickou nevolnost, je žloutnutí očního bělma v důsledku vysoké hladiny bilirubinu v krvi. Dále se projevují poruchy srážlivosti krve (snadná tvorba modřin, krvácení z dásní).

Jaterní strava musí být u chronických obtíží dlouhodobá, ale neznamená to jíst nemastně, neslaně a to, co Vám nechutná, vyžaduje však regulaci určitých složek potravy tak, aby se co nejvíce játrům ulehčilo a ta měla možnost regenerovat.

Dietu po prodělaném onemocnění je třeba dodržovat po dobu potřebnou k regeneraci jater – obvykle 6 měsíců až 2 roky. Pacienti s jaterní cirhózou se se svým lékařem musí poradit o obsahu soli v potravě – v některých případech je její omezení významným léčebným postupem.

Důležité je lékaři sdělit, jaké další léky o veškerých specialistů užíváte.

10 pokynů pro stravu při jaterní stravě:

  1. Zákaz veškerého alkoholu! Nemocný nesmí nejméně 1/2 roku po vyléčení požívat žádný alkohol, alkohol při své degradaci játra zatěžuje.
  2. Omezení tučných jídel! Veškeré tučné maso, uzeniny a salámy, polotovary, paštiky, nakládaná masa, zvěřina a tučné sýry (nad 40 % tuku v sušině), tučné jogurty a plnotučné mléko jsou zakázány.

  3. Omezení cukrů a bílé mouky, jakož i čokoláda (kakaový tuk je nasycený a zatěžuje játra) a moučníky s máslem, smetanou či z tučného smaženého těsta
  4. Jíst spíše žitné pečivo, vhodné je i celozrnné
  5. Nesmažit a nekonzumovat nic připraveného smažením nebo škvařením.

    Žádné přepálené tuky! Jídlo by mělo být připravováno vařením, dušením, rychlým grilováním s použitím co nejmenšího množství rostlinných tuků. Konzumujte pouze libové maso bez tuku a kůží. 

  6. Ve stravě má být v každé porci dostatek ovoce a zeleniny.

    Pozor však na nadýmavé druhy – zelí, kapusta, okurky (čerstvé i nakládané), květák, ledový salát, čerstvá cibule, česnek. Z ovoce jsou vhodná jablka, kiwi, banány a jahody.

  7. Pozor na pálivé a pikantní jídlo a koření!!! Jako například pepř, paprika, kari, chilli atd.

    Vyřaďte z jídelníčku bujóny, jako masox, sójové omáčky plné glutamátu a soli, ocet, majonézu a jiné majonézové dresinky s tučností okolo 70 %, různé typy grilovacích omáček plných soli a hořčici.

  8. Pijte dostatek tekutin, které umožní rychlejší vylučování nebezpečných látek z organismu. Vhodné jsou bylinné čaje s ostropestřcem, voda, nesycené minerálky.

    Žádné džusy, nektary a silná káva a zelený i černý čaj.

  9. Ostropestřec mariánský – je bezesporu jeden z nejlepších prověřených přírodních léků na nemoci jater a jejich celkovou regeneraci. Proto je vhodné jej zařadit nejen při onemocnění jater, ale každoročně při očistě organismu.

    Duben je měsícem jater a detoxikace a proto je vhodné čaje s ostropestřcem zařazovat v tomto období před Velikonocemi. Zvláště doporučuji tuto bylinnou směs s Moringou olejodárnou, mnou vyvinutou tak, aby pomohla při metabolických činnostech, především však jaterních činnostech https://marketarozinkova.cz/eshop/sortiment/bylinne-smesi-s-moringou/bylinna-smes-pro-dobrou-cinnost-jater-detail

  10. Strava by měla obsahovat dostatek lehce stravitelných a vstřebatelných bílkovin (ideálně živočišného původu – libové maso, nízkotučné mléčné výrobky) a vlákniny (dobré pro zažívání). Pozor na samostatnou konzumaci rostlinných bílkovin – soja, luštěniny, … Při velké konzumaci zatěžují játra a tvoří se díky neplnohodnotnému složení velké množství kyseliny močové.

Jaterní strava více méně může splňovat i zásady vyvážené a racionální stravy a je dobré tuto stravu podpořit i bylinkami, které jsou při léčbě a regeneraci jater velmi prospěšné, vyzkoušejte i směs Moringy a ostropestřce: https://marketarozinkova.cz/eshop/sortiment/bylinne-smesi-s-moringou/bylinna-smes-moringa-imun-detail

15 tipů, jak udržet játra v co nejlepší kondici

Dnešní hektický a často ne příliš rozumný způsob života, játra přetěžuje
Foto: Profimedia.cz

Lidé, kteří vypijí několik šálků kávy denně, mohou mít menší pravděpodobnost onemocnění jater, včetně rakoviny, fibrózy či cirhózy. Existují odborné studie, které dokonce potvrzují, že pití kávy může zpomalit průběh těchto onemocnění. Podle odborníků v tomto směru funguje jak filtrovaná káva, tak espresso či instantní káva. Je ale důležité hledět i na jinak vyváženou stravu, dostatek tekutin a pravidelné cvičení. Káva sama o sobě fungovat nikdy nebude.

Na světě existuje více jak 600 medikamentů zaměřených na léčbu chřipky a nachlazení, jež obsahují účinnou látku acetaminofen. V touze po co nejrychlejší úlevě je přitom lidé často nadužívají. Proto pokud už si budete chtít vzít takový lék, vždy dodržujte dávkování, jež je uvedeno v příbalovém letáku a léky nijak nekombinujte. Ochráníte tak nejen svá játra, ale i srdce.

Mezi pohlavně přenosné onemocnění patří i žloutenka typu B a C. Obě formy tohoto onemocnění, zejména pak typ C, jsou pro játra velmi nebezpečné.

Pokud žloutenka typu C navíc není okamžitě léčena, může způsobit nebezpečnou cirhózu (ztvrdnutí) jater či rakovinu. Proto vždy zvažte všechny důsledky svého nezodpovědného chování.

V případě, že k sexu bez ochrany došlo, nechte se včas vyšetřit, tak aby lékaři na případný problém přišli včas.

Poškodit játra mohou i další léky, zvlášť pokud jsou nadužívány a nebo špatně kombinovány, ať už s dalšími léky či některými potravinami. Proto je tak důležité vše konzultovat s lékaři či lékárníky a číst příbalové letáky léků.

Jakmile užíváte nějaké léky a cítíte velkou únavu, svědí vás pokožka či jsou vaše oči či pokožka zažloutlé, pak okamžitě navštivte lékaře. Mezi nejčastější léky, které mohou poškozovat játra, patří např. statiny (léky na vysoký cholesterol) či některá antibiotika (obsahující amoxicilin, klindamycin, erythromycin).

Málokdo si to uvědomuje, ale téměř za čtvrtinou případů poškození jater stojí přírodní preparáty. Byliny jako je brutnák, kostival, kamejka, podběl obsahují tzv. pyrrolizidinové alkaloidy, které mohou způsobit slepování malých krevních cévek uvnitř orgánu, díky čemuž může dojít časem k cirhóze jater.

Za problémy s játry ale mohou stát i další bylinky jako čajovník čínský, ožanka, vlaštovičník nebo polej obecná.

Kostival lékařský

Foto: Profimedia.cz

Přírodní přípravky na očistu jater obsahující ostropestřec mariánský, kurkumu, kozinec nebyly doposud příliš probádány a je tak velmi těžké určit kolik prospívá, a co již škodí. Přestože se jedná o přírodní přípravy i zde je důležité hledět právě na dávkování, a proto je důležité nevěřit jen informacím z internetu a vždy vše zkonzultovat s odborníky.

Na podporu jater po prodělané žloutence typu C je někdy doporučováno i koloidní stříbro. To podle odborníků z WebMD může způsobit nezvratné vedlejší účinky jako změnu zabarvení kůže (nádech do modra).  I v tomto případě raději vše zkonzultujte s lékařem.

Pokud pijete alkohol, pak játra přestanou dělat vše ostatní a veškeré své úsilí věnují jen na odbourávání alkoholu. Pokud to s pitím přeháníte, pak si tedy zaděláváte na pořádný problém.

Při dlouhodobém pití přemíry alkoholu totiž může docházet k poruše metabolismu tuků, kdy se tuky začnou ukládat v játrech a může dojít až k tzv.

steatóze, tedy ztučnění jater, které narušuje funkci jater a může způsobit i jejich nevratné poškození.

Zároveň to může vést i k narušení střevního mikrobiomu, tedy k nerovnováze bakterií ve střevě, kdy špatné bakterie mohou odtud putovat až do jater a ještě víc je poškodit.

Pestrá strava by měla obsahovat naprosto všechny živiny a vlákninu, tudíž by měla být složena jak z různě barevného ovoce a zeleniny, tak z dostatku bílkovin a zdravých tuků. Přestože vám tedy neublíží kousek masa, mléka či másla, je vždy zapotřebí hledět na množství a do jídelníčku zařadit i tuk v podobě semen a ořechů, rybí tuk a další rostlinné oleje.

Pestrý jídelníček by měl být složen i z různě barevného ovoce a zeleniny

Foto: Profimedia.cz

Pro celkové zdraví a pohodu je dobré udržovat svou tělesnou hmotnost v rozmezí BMI indexu 18-25.

Body Mass Index (BMI) je nejrozšířenejší index, používaný jako indikátor podváhy, normální hmotnosti, nadváhy či obezity. Počítá se podle následujícího vzorce:

BMI = hmotnost v kg : (výška v m)²

Řada bakterií, jež způsobují onemocnění poškozující játra, jsou přenosná dotekem. Je proto důležité dbát na důkladné mytí rukou před odchodem z toalety i před přípravou a konzumací jídla.

Jak na správné mytí rukou

Video: Novinky

Pravidelný pohyb našemu organismu jednoduše svědčí v mnoha ohledech. Jednak pomáhá udržovat BMI v normě a pak také velmi významně ovlivňuje, jak inzulin působí na triglyceridy (hladinu tuku v krvi).

Naše domácnosti jsou plné nejrůznější čistících prostředků, ale i prostředků proti hmyzu apod., jež obsahují celou řadu chemikálií. Při používání těchto přípravků buďte opatrní, a to jak při přímém kontaktu s pokožkou, tak při vdechování.

Pokud jste v kontaktu s drogově závislými, buďte opatrní při kontaktu s nimi, a to zejména aplikují-li si drogy injekčně. Hrozí zde velké riziko žloutenky typu C, která se šíří krví.

Pokud rádi holdujete alkoholu či máte ve své rodinné anamnéze onemocnění jater, pak nepodceňujte pravidelné prohlídky u lékaře. Játra mohou být poškozená, aniž by se v první fázi objevovaly nějaké příznaky. Preventivní vyšetření tak mohou předejít závažným fázím onemocnění.

Přestože spoustu lidí dnes bojuje proti očkování dětí i dospělých proti žloutence typu A a B, pak vězte, že tím můžete předejít závažným zdravotním problémům. Zvlášť důležité to je u lidí s oslabeným imunitním systémem nebo pokud už játra vykazují nějaké poškození.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector