Nemoci hlasivek – Vše o zdraví

Stalo se vám někdy, že jste doslova ani nepípli? Málokdo ví, jak se to vůbec může stát a co se v tom krku změní, že v jednu chvíli můžeme mluvit a o pár hodin později nevydáme hlásku. Přečtěte si, jak fungují hlasivky a jak chrapot a škrábání hlavu co nejrychleji vyléčit.

Hlasivky jsou součást dýchacích cest

Obvykle nevíme, že je máme, dokud nás nepostihne ztráta hlasu. Jsou to vazy, nebo chcete-li pomyslná děravá přepážka v hrtanu, kudy prochází vzduch. Ten hlasivky rozechvěje a vzniká zvuk, který dokonale propracovanou souhrou naší vůle a mozku můžeme ovládat.

Ale jen do chvíle, dokud hlasivkami vzduch vůbec projít může. Při nachlazení, které doprovází škrábání v krku, chrapot, bolest v krku a další nepříjemné potíže, totiž dýchací cesty vypadají jinak, než když jsme zdraví. Zduří, zarudnou a více se obalí hustým hlenem.

To všechno zmenšuje průnik vzduchu hlasivkami, a tím pádem se mění (nebo úplně mizí) i hlas.

Nemoci hlasivek - Vše o zdraví

Ztráta hlasu je snadnější, než byste čekali

Není to jen vina virózy. Chrapot nás klidně postihne v létě, vlivem klimatizace. Obvykle po delších cestách autem s otevřeným okénkem, nebo po letu letadlem, kde je chladný a suchý vzduch.

Samozřejmě mohou hlasivky otéct po dlouhé námaze – třeba, když nahlas prozpíváte celý koncert. Vliv mají i nečistoty, prach, chemické výpary či kouř.

To všechno omezuje funkci hlasivek a jediným řešením je čas, klid a kroky, které pomohou hlasivkám ulevit.

Účinná i příjemná inhalace

Veškeré pastilky na cucání, sirupy nebo kloktání určitě nejsou špatná věc, ale protože se hlasivky nacházejí v místě, kam se nic z toho nemůže dostat (po spolknutí putují do žaludku), nemají na ně účinek.

Užívat můžeme vitamín C a vitamín D, které přispívají k posílení imunity a lépe se daří s nemocí bojovat. Na hlasivky samotné ale platí inhalace. Pára, kterou vdechujeme, se skutečně dostane až do dýchacích cest, a navíc pomáhá uvolnit ucpaný nos.

Inhalovat můžeme odvar z bylinek. Tymián, šalvěj, mateřídouška, heřmánek, eukalyptus či oregano mají antiseptické účinky, jejich silice působí hojivě, a bezesporu je to i velmi příjemná voňavá záležitost pro všechny smysly.

Inhalujeme nejméně 3x denně po dobu 10 minut s hlavou zakrytou ručníkem. Pozor na příliš horký odvar, jehož pára nás může popálit!

Nemoci hlasivek - Vše o zdraví

Ticho a klid jsou zadarmo, přesto chrapot léčí nejlíp

Chce to hlavně trpělivost. Jak se otok hlasivek a bolest v krku objevily, tak také zmizí. Neexistuje léčba, která by situaci vyřešila za hodinu. Důležité je hlasivky vůbec nenamáhat mluvením (ani šeptáním!), snažit se doma zvlhčovat vzduch, užívat vitamíny a dopřát si klid.

Protože škrábání v krku a nachlazení nejčastěji způsobují viry, neexistuje lék. Volně dostupné přípravky pouze zmírňují projevy.

Ztráta hlasu a štěkavý kašel vypadá děsivě zejména u dětí, kde se musíme mít na pozoru – dýchací cesty jim mohou otéct mnohem rychleji a může dojít k problémům s dýcháním.

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Nemoci

Úvod » Nemoci » Laryngitida

Laryngitida by neměla být zaměňována s nějakou jinou chorobou nosohltanu, protože způsobuje komplikace hlasivek. Obvykle se vyskytuje brzy na jaře nebo na podzim.

Děti jsou náchylné k této nemoci mnohem víc než dospělí a zánět hrtanu je pro ně vážný problém. Laryngitidu způsobuje zánět sliznice hrtanu vlivem virů nebo dráždivých látek.

Onemocnění trvá 7 až 10 dní (akutní laryngitida) a měsíce (chronická).

Laryngitida nejčastěji postihuje lidi, kteří mnoho namáhají hlasivky – zpěváci, učitelé, moderátoři. Onemocnění se šíří i mezi kuřáky. Osoby trpící chronickým onemocněním plic nebo srdečním onemocněním jsou taktéž více náchylné k této nemoci.

Chronická a akutní laryngitida

Chronická laryngitida se projevuje kašlem, pálením v krku a chrapotem. Symptomy onemocnění závisí na délce zánětlivého procesu a jeho formě. Hlavním je změna hlasu. Existují tři formy onemocnění: hypertrofní, atrofické a katarální.

Akutní laryngitida je často symptomem ARVI (infekce adenovirem, parainfluenza, chřipka) a vzácně se vyvíjí jako nezávislé onemocnění. Pokud je výskyt zánětu výraznější v hrtanu, můžete mluvit o izolované akutní laryngitidě. Mezi důvody jeho vývoje v první řadě patří respirační viry. Onemocnění se může objevit jak v kombinaci s ARVI, tak nezávisle.

Akutní laryngitida – důvody:

  • Virové nemoci (příušnice, spalničky)
  • Bakteriální infekce (záškrt)
  • Přepětí hlasivek
  • Virové infekce

Ve většině případů je akutní laryngitida dočasná.

Symptomy laryngitidy

 

Symptomy laryngitidy se mohou vyskytovat i dva týdny. Pokud při správné léčbě během této doby nezmizí, vždy byste se měli poradit s lékařem.

Počáteční symptomy laryngitidy jsou:

  • Bolest při polykání
  • Pocit zármutku, pálení v krku
  • Horečka, suchý kašel, bolesti hlavy
  • Hlas se stává tichým
  • Teplota se zvyšuje, ale může být v normálních mezích.

První příznaky mohou přijít nečekaně a velmi rychle

 

Objeví se i bez předchozího varování, protože průběh laryngitidy je velmi rychlý, což je zvlášť nebezpečné u dítěte. V první řadě spatříte značné problémy s dýcháním. Dítě až lapá po vzduchu a chrčí. Hrdlo má silně zanícené a bolestivé. Při mluvení chraptí, přidává se silná rýma a štěkavý kašel. Vážná je situace, kdy dítěti náhle oteče hrdlo a nedokáže dobře dýchat.

Tehdy musíte zasáhnout ihned a ulevit mu v tomto směru. Především zařiďte, aby se nadýchalo chladnějšího vzduchu. Otevřete okno a vyvětrejte, lékaři dokonce doporučují otevřít chladničku nebo mrazničku a dýchat tento vzduch. Tento trik zabírá i pro astmatiky, kteří mají slabší záchvat.

Chladný vzduch totiž rychle uvolní dýchání, ale děti nesmějí dýchat ústy, ale nosem, aby se nezhoršil zánět.

Léčba laryngitidy pomocí léků

 

  1. Používá se anestetikum, jako je ibuprofen, aspirin nebo paracetamol. Analgetický lék pomůže snížit teplotu a uklidnit bolest v krku.

  2. Vyhněte se dekongesci. Antidiarrhely vedou k vysušení sliznice hltanu.

  3. Užívejte jen antibiotikum předepsané lékařem. Nikdy neužívejte antibiotika bez konzultace s lékařem.

  4. Zeptejte se svého lékaře na léčbu kortikosteroidy. Použití kortikosteroidů rychle snižuje příznaky laryngitidy, jsou zpravidla předepsány pouze v těžkých případech.

  5. Použijte léky, které potlačují reflux (kyselá chuť v jícnu). Pokud je laryngitida způsobena refluxní chorobou, pak příslušné léky sníží tvorbu kyseliny v žaludku a tím zmírní váš stav.

Léčba laryngitidy pomocí domácích prostředků

 

  1. Vyhněte se šeptání. Na rozdíl od obecné víry, šeptání zdvojnásobuje zátěž hrtanu. Mluvte tiše nebo napište, co chcete říct.

  2. Pijte co nejvíce vody. Teplé nápoje zklidňují bolest v krku. Vyhněte se kofeinu a alkoholu, což může zvýšit suchost a podráždění. Žvýkačka a cukr pomáhají zvýšit produkci slin, což snižuje podráždění v krku.

  3. Vypláchněte si krk. Symptomy se výrazně sníží. Pokud se chcete rychle zbavit nepříjemných příznaků, vypláchněte si hrdlo co nejčastěji. Tabletu aspirinu rozpusťte ve sklenici teplé vody a opláchněte hrdlo výsledným roztokem. Nepoužívejte oplachování krku aspirinem u dětí mladších 16 let.

  4. Vyhněte se potenciálním dráždivým látkám, jako je kouř.

  5. Použijte zvlhčovač vzduchu.

  6. Vdechujte páru po dobu 15-20 minut.

  7. Použijte bylinky:

  • Eukalyptus uklidňuje podrážděný krk
  • Peppermint má podobný efekt jako eukalyptus. Často se používá k léčbě onemocnění krku.
  • Lékořice se také používá k léčbě nemocného hrdla. Ovšem aplikaci lékořice konzultujte s lékařem, zejména pokud užíváte léky, jako je aspirin nebo warfarin. Lékořici by navíc mělo být užíváno opatrně, pokud jste těhotná, máte vysoký krevní tlak nebo srdeční, jaterní či ledvinové onemocnění.

 

Řadit podle:

nejlevnější nejdražší nejlépe hodnocené Nemoci hlasivek - Vše o zdraví

  • běžná cena 349,00 Kč
  • naše cena 299,00 Kč
  • skladem

Myslete na své hlasivky

Hlasivky jsou dva vazivové pruhy pokryté sliznicí, které jsou součástí hrtanu. Ty rozkmitá proud vzduchu vycházející z plic a podle jejich napětí a šíře štěrbiny mezi nimi vzniká tón určité intenzity a výšky.

Hlasivky jsou vystaveny velké zátěži už při obyčejném mluvení. Studie ukázaly složitost jejich pohybů, zjistily, že se hodně namáhají už při běžné konverzaci. Proto je velmi důležité chránit si zdravý hlas.

Lékařský obor zabývající se studiem a léčbou chorob řeči, hlasu a sluchu se nazývá foniatrie.

Kvalitu hlasu dělí foniatři do šesti skupin od normálního hlasu až po jeho ztrátu. Zastřený hlas, chrapot nebo bezhlasí mohou způsobovat záněty, obrna, ale také nádory a psychické choroby. Někdy je hlas nedobrý, když ho nesprávně používáme, přestože hlasivky samotné jsou zdravé.

  Je ale porušen jejich napínací mechanismus. Pokud nejsou hlasivky poškozené, bývá příčinou problémů s hlasem jejich přepínání. To se stává v případech, kdy nejste zvyklí často „mluvit“. Proto je velmi důležité nejprve si osvojit vhodnou hlasovou techniku.

Pokud již chraptíte, měli byste co nejméně mluvit.

Potíže s hlasem mohou být projevem rakoviny hrtanu. Dnes se stále častěji objevují infekce způsobené lidskými papilomaviry, které způsobují onemocnění hrtanu. Infekce vyvolává růst „květákovitých“ výrůstků v hrdle a na hlasivkách. Lidé je pociťují jako cizí těleso v krku a zhoršující se chrapot. Lékař výrůstky zpravidla odstraní, často se ale vracejí.

Zajímavé:  Čepy V Krku Léčba?

Hlas se často zhoršuje kvůli refluxní chorobě žaludku, při níž nefunguje správně svěrač mezi jícnem a žaludkem a jeho kyselý obsah se někdy dostává do oblasti dýchacích cest.

Pro hlas může být rizikový pobyt na hlučných místech, kde duní hlasitá hudba a lidé, aby se navzájem slušeli, musejí hlasitě křičet. Škodí alkohol, kouření i káva. Namoženým hlasivkám je třeba naordinovat klid.

Pokud vás pálí žáha a máte „knedlík v krku“ nebo se objevil chrapot trvající déle než tři týdny, navštivte lékaře. Tyto potíže se obvykle snažíme přechodit, ale může za nimi být vážná příčina.

Neřešený problém vám může nenávratně poškodit hlas.

Pokud už chraptíte, měli byste co nejméně mluvit. Dobře působí vdechování par z odvaru řepíčku lékařského či šalvěje. Inhalace je jediná možnost, jak hlasivky zvlhčit – tekutiny samotné se k nim nedostanou.

Záněty hrtanu

Tyto akutní záněty vznikají buď infekcí horních cest dýchacích, nebo nadměrným zatížením hlasových vazů – hlasivek, ke kterému dochází hlavně v zakouřených a suchých místnostech. Charakteristický pro toto onemocnění je chrapot, často však dochází k úplné ztrátě hlasu. Kromě trvalého dráždění ke kašli pociťuje pacient v krku trvalé šimrání, pálení a suchost.

Když se tyto příznaky vyskytnou u dětí, musí lékař určit, zda se jedná opravdu pouze o celkem nevinný katar hlasových vazů, nebo o dvě závažné formy zánětu hrtanu: pseudokrup nebo bakteriální zánět záklopky hrtanové.

Obě tyto nemoci mohou vést k rychle se zvětšující dušnosti. Rychlý lékařský zákrok, který zprůchodní cesty dýchací, je v tomto případě životně důležitý.

Nejčastější příčinou je infekce v oblasti nosohltanu, která se rozšíří dále do hrtanu.

Prosté záněty hrtanu většinou zcela odezní pouhým šetřením hlasu. V případě prostého kataru hlasových vazů je důležité vdechovat zvlhčený vzduch.

Katar hlasových vazů se většinou vyskytuje současně s virovou či bakteriální infekcí oblasti nosohltanu a většinou s ní také odezní.

Když u dospělého přetrvává chrapot déle než tři až čtyři týdny, je nutné vyšetření odborným lékařem na oddělení ORL.

Jak se zbavit ztráty hlasu

Ztráta hlasu je katastrofou nejen pro lidi, kteří se svým hlasem živí a potřebují ho ke své práci. Na chrapot trpí hlavně zpěváci, moderátoři, učitelé a mnoho dalších profesí. Ztráta hlasu je i projevem zánětu v hrdle. Hlas se tvoří díky hlasivkám a při poškození nebo zánětu jsou dočasně vyřazeny z provozu.

Mezi nejčastější příčiny ztráty hlasu patří:

  • laryngitida (zánět hlasivek a hrtanu),
  • celodenní mluvení,
  • krátkodobé, ale intenzivní namáhání hlasivek při zpívání na koncertu nebo třeba při fandění u sportu,
  • kouření, nadechnutí se chemikálie,
  • klimatizace,
  • chladný vzduch.

Co na chrapot a ztrátu hlasu?

Při nachlazení na sebe ztráta hlasu nenechá dlouho čekat. Často se k tomu ještě připlete bolest v krku a suchý kašel, který hlasivky ještě více dráždí a namáhá.

Pokud hledáte způsob, jak se zbavit ztráty hlasu, v první řadě jim dejte na chvíli přestávku a zbytečně je nenamáhejte.

I když se může zdát, že šeptání je ten šetrnější způsob mluvení, opak je pravdou. Při šeptání jsou hlasivky ještě více namáhány.

Důležité je taky udržet hrdlo v teple a zvlhčovat vzduch, ať už pomocí zvlhčovače nebo alespoň mokrou textilií na topení.

Jak se nejrychleji zbavit ztráty hlasu?

Při zánětu v hrdle pomáhají léky, které ředí hlen a tím usnadňují vykašlávání. Jsou to léčiva ze skupiny expektorancií: acetylcystein, bromhexin a ambroxol. Hlen pomohou naředit i bylinné čaje s obsahem slizu.

Co na chrapot a při namožených hlasivkách? Sáhněte po pastilkách, které působí lokálně, přímo v hrdle. Vyberte si třeba ty s obsahem vitaminu B5 – panthenolu, který příznivě působí na sliznici hrdla, ústní dutiny a nosohltanu nebo pastilky s obsahem slizu z rostliny pukléřky islandské, známější pod názvem islandský lišejník.

  • Homeopatika na hlasivky

    dobrý den, sháním něco jako homeobox, nevím jestli jsem slyšela paní doktorku správně, je to pro 5měsíční miminko na chrapo,t má to být tableta na rozdrcení a je to homeopatikum. Případně nějaký čaj pro takhle malinké miminko na hlasivky a chrapot, kašel nemáme
    šipka Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Co na odhlenění hlasivek,

    Prosím o tip na odhlenění hlasivek na 100 % přírodní bázi *

  • Jak často užívat léky na hlasivky?

    Dobrý den, na vaše doporučení jsem užívala Reparil na hlasivky. Lék mi moc pomohl, využila jsem celou krabičku. Po asi měsíční pauze užívám další balení, zase pomáhá. Chci se zeptat, jak často lék mohu užívat? Nyní doužívám balení a pokud budu zase potřebovat, je monžé třeba po pár týdnech kůru opakovat nebo už je to moc?

Všechny dotazy

LARYNGITIDA: inkubační doba, příznaky a léčba

Štěkavý kašel, výrazný chrapot, bolest v krku a zvýšená teplota.

To vše jsou příznaky laryngitidy označované také jako zánět hrtanu, což je onemocnění, které trápí hlavně děti batolecího a předškolního věku.

Ačkoliv je tato nemoc poměrně častá, její průběh může být kritický a někdy pacienta dokonce ohrožuje na životě. Z toho důvodu byste laryngitidu nikdy neměli podceňovat.

Laryngitida je zánětlivé onemocnění hrtanu, což je chrupavčitá trubice, skrze kterou vzduch proudí do průdušnice a následně i do plic. Patří mezi časté komplikace virových infekcí, které napadají horní dýchací cesty, a způsobuje zduření sliznice hrtanu. Dýchací cesty jsou tím pádem zúžené, a to především v nejužším místě, kterým je oblast hlasivek.

Ačkoliv se laryngitida na našem území vyskytuje celoročně, většinu případů lékaři řeší během chladnějších měsíců, tedy zhruba od října do března.

Pokud jde o rizikové skupiny obyvatelstva, nejčastější je laryngitida u dětí od 6 měsíců do 3 let.

Objevuje se však i velké množství případů u dětí předškolního či školního věku a výjimkou samozřejmě není ani laryngitida u dospělých.

Příčiny laryngitidy

Zánět hrtanu se nejčastěji rozvíjí v důsledku virové infekce, která se šíří kapénkovou cestou a napadá horní dýchací cesty.

Původcem přitom mohou být třeba viry parainfluenzy, rhinoviry, coronaviry či adenoviry.

V některých případech je ovšem za vznik onemocnění zodpovědná primární nebo sekundární bakteriální infekce (často streptokoková), která jeho průběh může výrazně zhoršit.

Laryngitida někdy doprovází také další nemoci dýchacích cest, přičemž zde často mluvíme o infekcích sestupných či vzestupných.

Ohroženi jsou však i lidé, kteří se pohybují v prašném a zakouřeném prostředí nebo na místech, kde často kolísají teploty a kde je vzduch suchý.

Zánět hrtanu pak může vyvolat také nadměrná zátěž hlasivek způsobená dlouhodobým mluvením, křičením či zpíváním.

Laryngitida: inkubační doba

Inkubační doba laryngitidy závisí na konkrétním typu tohoto onemocnění. U akutní formy se obvykle pohybuje v rozmezí 1–3 dnů, kdy je laryngitida nakažlivá pro okolí nemocného zdaleka nejvíce.

Druhy laryngitidy

Vzhledem k různé míře postižení stěny hrtanu, délce onemocnění a závažnosti jeho průběhu rozlišují lékaři dvě různé formy laryngitidy. Zánět hrtanu tedy můžeme dělit na akutní a chronický.

Akutní laryngitida

Akutní zánět hrtanu, který lékaři označují také jako subglotická laryngitida či pseudokrup, mívá rychlý nástup a objevuje se zejména v zimních měsících. Ačkoliv se zdravotní obtíže, které u pacientů vyvolává, mohou na první pohled zdát velmi dramatické a závažné, nemoc obvykle sama vymizí během 10–14 dnů.

Chronická laryngitida

Na rozdíl od akutní formy se chronický zánět hrtanu rozvíjí postupně a dlouhodobě. Vzniká v důsledku vleklých zánětů dýchacích cest, poraněním nebo vlivem dlouhodobého přetěžování hlasivek (například u zpěváků či moderátorů), které může způsobit rozvoj polypů označovaných také jako zpěvácké uzlíky.

Při vzniku chronické laryngitidy však může hrát důležitou roli i opakované vystavování dýchacích cest nepříznivým chemickým a fyzikálním vlivům. S tímto onemocněním se tak často potýkají kuřáci, ale nebezpečný je také dlouhodobý pobyt v prašném a zakouřeném prostředí nebo vdechování jedovatých látek.

Jaké má laryngitida příznaky?

Laryngitida postihuje především oblast hlasivek, způsobuje zúžení dýchacích cest v místě zánětu a vede k rozvoji charakteristických symptomů. Těm v průběhu prvních tří dnů od nakažení předchází klasické projevy respirační infekce, kam patří například bolesti kloubů a svalů, bolest na hrudi, horečka, rýma, celková únava a slabost.

Nejznámějším příznakem laryngitidy je pak suchý dráždivý kašel, který se někdy označuje také jako štěkavý či kokrhavý. Ten se projeví náhle (někdy i z plného zdraví), obvykle v pozdních večerních hodinách po ulehnutí. Zatímco zpočátku je kašel neproduktivní a dráždivý, později pacient začne vykašlávat hlen.

Důsledkem podráždění sliznice hrtanu a samotných hlasivek pak bývá bolest a pálení v krku, zhrubění hlasu, výrazný chrapot a ztížené polykání. Potíže se postupem času stupňují a někdy může dojít i k celkové ztrátě hlasu.

Typické příznaky laryngitidy:

  • štěkavý (kokrhavý) kašel,
  • chrapot,
  • dušnost,
  • bolest v krku,
  • ztížené polykání,
  • zhrubění hlasu,
  • dočasná ztráta hlasu,
  • bolest na hrudi,
  • celková únava,
  • zvýšená teplota či horečka.

Laryngitida u dětí

Největší riziko představuje laryngitida u kojence a malých dětí předškolního věku, jejichž dýchací cesty jsou velice úzké. I sebemenší otok v oblasti hrtanu tak může vést k rozvoji nepříjemných komplikací, které mohou ve výjimečných případech končit smrtí malého pacienta. Proto byste laryngitidu v žádném případě neměli podceňovat.

Důležité je mít na paměti také to, že průběh laryngitidy může být u každého dítěte trochu odlišný. Zatímco u některých pacientů připomíná běžné nachlazení, jiné nemoc zaskočí svým rychlým a dramatickým nástupem. Zánět hrtanu se totiž obvykle projeví v nočních hodinách, kdy dojde k rozvoji dusivého štěkavého kašle. Ten však většinou dítě na životě přímo neohrožuje.

Typický je také neklid a vyděšený výraz dítěte, které trápí dušnost a slyšitelně ztížené nadechování doprovázené pískotem či chrčením (inspirační stridor), při němž dochází k zatahování jamky pod ohryzkem. Celou situaci pak ještě ztěžuje pláč dítěte, které nepřestávající dráždivý kašel značně vyčerpává. Ačkoliv záchvat po určité době pomine, může se další noc opakovat.

Pokud je zúžení hrtanu výrazné, může způsobit nedostatečné okysličení jednotlivých tkání. To vede ke zvýšení tepové frekvence a promodrávání rtů či ušních boltců.

V nejhorších případech se pak dítě může začít dusit.

U malých pacientů však hrozí i rozvoj akutní epiglotitidy, což je zánět hrtanové příklopky, který má podobné příznaky jako laryngitida, ale dítě bezprostředně ohrožuje na životě.

Laryngitida u dospělých

Dýchací cesty starších dětí a dospělých pacientů jsou mnohem prostornější než v případě kojenců, batolat a předškoláků, a proto se s laryngitidou tolik nepotýkají. Pokud se u nich onemocnění přece jen projeví, jeho příznaky bývají mírnější než dětská laryngitida a spíše připomínají lehčí infekci horních dýchacích cest.

Ohroženou skupinou jsou naopak alergici, jejichž sliznice je k otokům způsobeným vnějšími faktory náchylnější. Výjimkou ale samozřejmě není ani laryngitida v těhotenství, kterou by nastávající maminky vždy měly řešit se svým ošetřujícím lékařem. Ten doporučí vhodnou léčbu a poradí, jak nejlépe ulevit od potíží.

Diagnostika

Pokud se dostaví běžné příznaky, může lékař určit diagnózu právě na základě těchto symptomů, pacientovy anamnézy a fyzikálního vyšetření, při němž je nutné zhodnotit charakter kašle, hlasový projev i schopnost polykat.

Příznaky se u nás obvykle hodnotí podle Downesova skóre (0–10 bodů), ale existuje více možností. Dále je vhodné provést výtěr dýchacích cest, odběr krve a při těžších formách zánětu také ORL vyšetření včetně laryngoskopie.

Jak léčit laryngitidu?

Specifická léčba laryngitidy v podstatě neexistuje a terapie je tím pádem zaměřená především na tlumení jednotlivých příznaků.

Nejdůležitější je přitom celkový odpočinek, přičemž pacient by měl dbát na klid hlasivek a pro lepší dýchání zvolit místo polohy vleže raději polosed v posteli či na gauči.

Jestliže se jedná o lehčí formu laryngitidy, onemocnění zpravidla odezní do deseti dnů.

Pokud jde o léky na laryngitidu, po konzultaci s lékařem je pacientům možné podávat klasická antipyretika, která slouží ke snížení teploty. Přípravky určené k tlumení nepříjemného suchého kašle (tzv. antitusika) a přípravky usnadňující vykašlávání jsou ovšem dle lékařů ve většině případů neúčinné.

Úlevu naopak může poskytnout oxygenoterapie, inhalace nebulizovaného adrenalinu nebo podání kortikosteroidů, jako je například dexametazon či prednison. Pokud je infekce bakteriálního původu, lze použít také antibiotika. V těžších případech je pak nutné pacienta hospitalizovat a někdy jeho stav dokonce vyžaduje intubaci.

Čtěte také: Zásady první pomoci při akutní laryngitidě

Jestliže jsou příznaky laryngitidy závažné, záchvaty kašle nepolevují nebo se dítě dusí, je samozřejmě nutné zavolat záchrannou službu.

Kromě toho se doporučuje vystavit pacienta studenému vzduchu, který by měl alespoň částečně ulevit od potíží a zklidnit podrážděný hrtan.

Dítě tedy dostatečně oblečte, aby neprochladlo, a postavte ho před otevřený mrazák nebo k otevřenému oknu.

Pomoci může také inhalace studené vodní páry a zvýšení vlhkosti v místnosti, kde nemocný pobývá.

Podrážděnému krku pak přinese dočasnou úlevu Priessnitzův obklad, který by měl snížit otok sliznic v dýchacích cestách, a důležité je i dodržování dostatečného pitného režimu.

Ideálně by měl pacient konzumovat především teplé nápoje, jako jsou bylinné čaje či minerální vody o pokojové teplotě.

Prevence laryngitidy

Laryngitida patří mezi onemocnění, která se u dětí často projevují opakovaně, k čemuž přispívá především snížená obranyschopnost organismu, alergie či faktory okolního prostředí. Z toho důvodu je dobré dodržovat preventivní opatření, která imunitu posilují. Doktoři doporučují následující:

  • v domácnosti pravidelně a důkladně větrejte,
  • suchý vzduch můžete zvlhčit prostřednictvím zvlhčovačů,
  • dětský pokoj pečlivě uklízejte (ideálně bez přítomnosti dítěte),
  • často utírejte prach, luxujte a vytírejte,
  • pravidelně perte dětské hračky,
  • doma nikdy nekuřte a vyhněte se kouření v přítomnosti dětí,
  • děti často berte na procházky a dopřávejte jim čerstvý vzduch,
  • dbejte na vyváženou stravu, pitný režim a přísun vitaminů.

Zdroje: pediatriepropraxi.cz, detskapneumonologie.cz, pardubice.nempk.cz, stefajir.cz

Co je laryngitida?

Laryngitida je zánětlivé onemocnění hrtanu, které patří mezi časté komplikace virových infekcí, jež napadají horní dýchací cesty. Mezi rizikové skupiny obyvatelstva přitom patří hlavně malí pacienti od 6 měsíců do 3 let, ale výjimkou nejsou ani případy laryngitidy u předškolních a školních dětí nebo u dospělých.

Jaké druhy laryngitidy existují?

Lékaři rozlišují dvě různé formy zánětu hrtanu. Akutní laryngitida mívá rychlý nástup, často se objevuje v zimních měsících a obvykle sama vymizí během 10–14 dnů. Chronická laryngitida se naopak rozvíjí postupně a dlouhodobě. Vzniká v důsledku vleklých zánětů, poranění či nepřiměřeného přetěžování hlasivek, a s tímto onemocněním se často potýkají také kuřáci.

Jaké má laryngitida příznaky?

Laryngitida postihuje především oblast hlasivek a způsobuje zúžení dýchacích cest. Doprovází ji klasické projevy respirační infekce, jako je horečka, rýma, celková únava, bolest na hrudi, ale i bolest svalů a kloubů.

Pro zánět hrtanu je pak typický také suchý dráždivý kašel (štěkavý či kokrhavý), který se obvykle rozvíjí ve večerních hodinách.

Dále pacienty často trápí bolest v krku, výrazný chrapot, ztížené polykání a zhrubění nebo celková ztráta hlasu.

Jak probíhá laryngitida u dětí?

Největší riziko představuje zánět hrtanu u kojenců a malých pacientů předškolního věku, protože jejich dýchací cesty jsou velmi úzké, což může vést k rozvoji mnoha nepříjemných komplikací.

Nemoc často mívá rychlý a dramatický nástup, přičemž štěkavý kašel se sice může zdát hrozivý, ale obvykle dítě na životě neohrožuje.

Zúžení hrtanu však může způsobit také nedostatečné okysličení tkání, zvýšení tepové frekvence, promodrávání a dušení.

Jak léčit laryngitidu?

Specifická léčba laryngitidy neexistuje, a proto je dobré soustředit se na tlumení jednotlivých příznaků. Důležitý je hlavně celkový odpočinek a klid hlasivek.

Snížit teplotu je možné pomocí antipyretik, dočasnou úlevu ale přinese také inhalace studené vodní páry nebo Priessnitzův obklad.

Mezi další způsoby léčby patří oxygenoterpie, inhalace nebulizovaného adrenalinu či podání kortikosteroidů.

Co pomůže proti chraptění a bolesti v krku? Tady jsou zaručené rady našich babiček | Žena.cz

O naše hlasivky se nestaráme, dokud nás o ně nepřipraví bolest v krku a chrapot. Jak se rychle dostat do formy a začít mluvit? Máme pro vás pár zajímavých tipů a nebudou chybět ani rady našich babiček.

Ve chvíli, kdy ochraptíme, si naše drahé polovičky často nezapomenou zavtipkovat na téma, že bude doma konečně klid. Jenže, když nemoc postihne je, jsou zoufalí. Jak vrátit hlasivkám zdraví a zbavit se bolesti v krku? Jde to i bez léků.

Za chrapotem se schovává infekce

Ve chvíli, kdy přestaneme mluvit, příčinou je vlastně jakási infekce na hlasivkách. Obvykle za to může chladný vzduch, klimatizace či nadměrné celodenní mluvení v práci. Abyste tolik důležitému svalu ulevili, je třeba začít pořádně odkašlávat.

Při chrapotu trvajícím déle než tři týdny je namístě laryngoskopické vyšetření hrtanu. Trvá několik minut a ozřejmí rozsah změn na hlasivkách a sliznici hrtanu. Pokud to není nic vážného, můžete se na léčbu vrhnout sami.

Bylinkové čarování

Hlasivkám od infekčního hlenu nejlépe pomohou bylinkové čaje s medem. Ne náhodou naše babičky doporučují vyluhovat diviznu, pít lipový čaj nebo svařenou cibuli s majoránkou a medem. Jde o látky, které napomáhají k silnějšímu slinění, tím nás rychleji zbavují nepříjemného hlenu.

POZOR: Tyto čaje nestačí pouze zalít vodou, ale měly by se v konvici chvilku povařit. Pijí se horké a to tak, že je budete velmi opatrně upíjet. V žádném případě nepomůže, když je do sebe naklopíte celé. Malé loky nechte pomalu sklouznout do krku, aby kontakt léčivých látek s hlasivkami byl co nejdelší. Popíjejte je během celého dne.

Když vás přepadne chrapot

Není to nic příjemného, když z vás lezou jen podivné zvuky a pískot. Tady je několik receptů, jak se můžete léčit doma. Tyto bylinky vám s tím pomohou:

  • Jitrocel kopinatý: Vrchovatou čajovou lžičku listů jitrocele kopinatého přelijte šálkem vařící vody, nechte odstát, přeceďte a po doušcích pijte až tři šálky čaje denně.
  • Kokoška pastuší tobolka: Vrchovatou lžičku namočte na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejte, přeceďte a pijte po doušcích.
  • Podběl léčivý: Jednu lžičku listů a květů přelijte šálkem vařící vody, nechte odstát, přeceďte a doslaďte medem. Čaj pijte velmi horký.
  • Svízel syřišťový: Jednu čajovou lžičku přelijte vařící vodou a přeceďte. Teplý čaj kloktejte několikrát denně.

Sušené bylinky koupíte v lékárně nebo se poptejte, zda se ve vašem okolí nenachází nějaká zkušená kořenářka či krámek s bylinkovými čaji.

Na bolest v krku? Čokoláda a skořice

Na bolest v krku či škrábání pomůže čokoláda. Mluvíme zde o kvalitním produktu ze 70 % kakaa, které obsahuje theobromine. Tendokáže potlačovat nervové senzory, a tím mírní bolest v krku.

Skořice smíchaná s medem, zázrak, kterým se léčily naše babičky, když je pálilo v krku. Skořice je takové přírodní antibiotikum. Esenciální oleje tohoto koření zastavují mnoho typů bakterií a plísní.

Domácí kloktadla a sirupy? Pomůže cibule

Osvědčeným receptem při ztrátě hlasu je kloktání teplou vincentkou. Pro někoho je to ze začátku nepříjemné a teplá vincentka může zvedat i žaludek, ale dá se na to zvyknout. Pokud si netroufnete na čistou vincentku, nařeďte ji v poměru 1 : 1 s mlékem. Takto připravený nápoj ohřejte a během dne popíjejte.

Výborným pomocníkem je kloktadlo ze šalvějového nálevu. Připravíte ho tak, že jednu čajovou lžičku šalvěje svaříte s 250 ml vody, necháte krátce vylouhovat a scedíte. Vlažný nálev kloktejte několikrát denně. Chrapot tak ustoupí mnohem dříve.

Recept na cibulový sirup

Samozřejmě nesmíme zapomenout na léty prověřené blahodárné účinky cibulového sirupu, který jsme zřejmě všichni v dětství nenáviděli. Jenže on vážně zabírá.

Budete potřebovat:

Cibuli nakrájejte na dva centimetry široká kolečka. Část z nich dejte do vyšší sklenice či misky a posypte cukrem. Tento postup prokládání cibule cukrem opakujte, dokud sklenici nebo misku zcela nezaplníte. Nádobu uzavřete a dejte ji do chladu a tmy odpočívat. Musíte počkat alespoň 24 hodin, aby cibule pustila šťávu.

Šťávu při bolení v krku a chraptění dávkujte tak, že dospělí si dají 3-5 lžic denně po jídle a děti 1-3 po jídle. Sirupu si udělejte tolik, abyste jej mohli požívat alespoň dva týdny.

Lektvary proti virům

  • Do půl litru vlažné vody přidejte lžičku mleté skořice a dvě lžíce medu. Všechno dobře promíchejte. Takto připravený lektvar užívejte každé ráno před snídaní.
  • Mezi zázračné lektvary proti chraptění patří i teplá voda s citronem a medem. Do 500 ml vlažné vody vmíchejte malou lžičku medu a šťávu z téměř celého citronu.

Ať už se na léčení vrhnete s homeopatiky či bylinkami, věřte, že to chce trpělivost, dostatek tepla a vyhnout se alkoholu, ten hlasivky zbytečně přetěžuje, stejně jako kouření.

Výbornou prevencí je i správné dýchání a dostatečný pitný režim.

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Jak dobře a zdravě zpívat aneb MUDr. Jitka Vydrová

Známé zpěváky, ty z opery Národního divadla nevyjímaje, stejně jako i populární herce či jiné hlasové profesionály potkáte v čekárně vyhledávané a uznávané odbornice, MUDr. Jitky Vydrové zcela běžně. Není divu.

Tahle lékařka patří u nás už řadu let mezi špičkové specialisty na lidský hlas, na diagnostiku a terapii jeho nemocí a poruch. Jak hlasivky správně používat, jak o ně pečovat také učí studenty, kteří se připravují na uměleckou kariéru.

Krom vlastní lékařské praxe vede i celou soukromou polikliniku, a to přitom z jejích aktivit zdaleka není všechno.

Trávíte nejen hodně hodin v ordinaci, ale přednášíte také na škole (ne jedné), na odborných seminářích (i zahraničních), píšete knížky a odborné články… Jak to všechno stíháte?

No zatím to stíhám, medicína i hudba jsou nejen mou prací , ale i mými koníčky, baví mě obojí. A pěkně se to doplňuje.

Myslíte, že dnešní zpěváci (nejen) vážné hudby vaši profesi dostatečně doceňují? Nevyhledávají vás, až když je přece jen pozdě?

Zpěváci mou profesi bezpochyby doceňují. Vrcholové zpívání je tvrdá práce s velmi křehkými tkáněmi hlasového ústrojí. Hlasivky měří něco kolem 1,5cm – soprán až 2,5cm – bas. Proud vzduchu rozkmitá sliznici hlasivek a zvuk se zesiluje v rezonančních prostorách lidského těla. Pokud se sliznice poškodí – a to se běžně stává, kvalita hlasu se velmi výrazně mění.

Poškozené hlasivky nekmitají pravidelně a zpěvák začně mít problémy. V takové situaci je potřeba lékař, který dokáže pomoci. Je pravda, že rychleji pomoc vyhledávají zpěváci klasických stylů. Zpěváci neklasických stylů přicházejí často později, až když jsou změny na hlasivkách výrazné.

Zesilovací technika jim pomáhá problémy přechodit, ale často to není bez následků.

Asi jedna z „nejznámějších“ vážnějších komplikací, která může profesionála potkat, jsou tzv. uzlíky na hlasivkách. Ve stručnosti: O co vlastně jde a čím to většinou bývá způsobeno? Může si za to dotyčný člověk zpravidla sám? Ať už nedobrou technikou zpěvu či volbou špatného repertoáru?

Hlasové uzlíky jsou nerovnosti na hlasivkách obvykle v místě jejich největšího rozkmitu. Vznikají v důsledku drobných poranění sliznice a podslizničního prostoru.

Poranění vyvolá drobné krvácení do postiženého místa. Jen v naprostém klidu se poranění může zahojit bez následků.

Nedodrží -li zpěvák po dobu hojení hlasový klid, poranění se hojí vazivovou jizvou a to je ten obávaný hlasový uzlík.

V případě operace oněch „uzlíků“ – o jak složitý zákrok jde? Obejde se zcela bez následků? Jde provádět opakovaně?

Operace hlasových uzlíků je velmi náročná. Pokud se jedná o pravé vazivové hlasové uzlíky, není často vhodné operaci provádět, zákrok by nepřinesl dobrý výsledek.

Spíše je nutné se zamyslet, proč hlasový uzlík vznikl, napravit poruchu jak medicínskými metodami – odstranit zánět, tak metodami pedagogickými, navodit správné tvoření hlasu. Často může stát na počátku tzv.

extraesogfageální reflux, to znamená, že v oblasti hrtanu není správné pH, což je ovlivněno návratem kyselého nebo slabě jyselého žaludečního obsahu až do oblasti hrtanu. Sliznice dýchacích změn bývá stykem s kyselým pH poškozena.

Taková hlasivka pak nekmitá a nutí svého nositele k velmi tlačenému způsobu tvoření hlasu.To ještě zhoršuje jizvení tkáně hlasivek a uzlík vznikne velmi rychle. Je proto nutné zajistit správné nekyselé pH v oblasti hrtanu a poté je pacient schopen docílit správné techniky tvoření hlasu.

Jaký je rozdíl – pokud nějaký je – mezi oním tzv. uzlíkem a cystou, tak jak se o ní mluvilo v případě Rolanda Villazóna?

To je velký rozdíl. Cysta nevzniká jako důsledek chybného používání hlasivek. Cysta vzniká nahromaděním tekutiny – obvykle sekretu žláz, která nemůže volně vytékat, neboť žlázka má ucpaný vývod. Za to postižený obvykle nemůže. Větší sklon k tvoření cyst v oblasti dýchacího ústrojí mají lidé alergičtí. Cysta se dá operovat relativně snadno, obvykle se zahojí bez následků.

Dokážete jako profesionál z toho, co při zpěvu slyšíte, z techniky zpěvu atd. odhadnout, že by v budoucnu dotyčný umělec mohl mít hlasové problémy?

To dokáži. Pokud slyšíme chyby ve tvoření hlasu, lze předpokládat, že dříve či později bude s hlasivkami problém. Má-li být zpěv krásný a zdravý, nesnese žádný tlak v oblasti hrtanu.

Jsou některé hlasové obory „rizikovější“ z hlediska náchylnosti k různým onemocněním hlasivek?

No, možná by se dalo říci, že vyšší hlasy jsou náchylnější k hlasovým poruchám, zejména k poranění hlasivek. Poranění hlasivkových cév vidíme prakticky vždy u vysokých hlasů.

Do jaké míry hraje dobrá hlasová technika svoji roli při délce „životnosti“ hlasu?

Hlasová technika hraje absolutní roli. Chybné používání a tvoření hlasu nedovolí udržet vrcholovou kvalitu hlasu do vyššího věku. Naprosto zásadní je zvládnutí správné techniky dýchání. Je to alfa a omega kvalitního tvoření hlasu. Kdo nezvládne dokonale techniku nádechu pomocí bráničního svalu, nebude dobře zpívat.

Dokážete poslouchat a náležitě si vychutnat zpěv, třeba operu tak, abyste se úplně odpoutala od svojí profese?

Ano, naprosto, nemusím se odpoutávat od své profese. Porozumění principům tvoření hlasu spíše zesiluje příjemný zážitek z hudby a zpěvu. Na druhou stranu je pravda, že cvičené ucho má i vyšší nároky na kvalitu hlasového projevu.

Vaši oblíbení zpěváci? Autoři? Dílo?

Mám ráda především klasickou hudbu, operu, zpěv. Mojí momentální favoritkou je sopranistka Anna Netrebko. Mojí celoživotní favoritkou je Renata Tebaldi… A Tosca v jejím podání. Z mužských hlasů upřednostňuji spíše hlasy nižší. Mám oblíbence mezi barytony. A mým nejoblíbenějším skladatelem je Antonín Dvořák.

Jeho hudba hýří hudebními motivy, tak jako žádná jiná. I když jeho operní dílo není tak bohaté, jako operní dílo některých jiných skladatelů, tak Dvořákova hudba sakrální pro mě představuje absolutní vrchol.

Obdivuji nejen zahraniční operní hvězdy, ale mám ráda i řadu našich českých operních zpěváků a zpěvaček, fandím jim a přeji jim, aby byli co nejúspěšnější ve světovém kontextu.

Díky paní doktorko za rozhovor!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector