Nemoci páteře – Vše o zdraví

Máte i Vy zdravotní problémy, které se pravidelně opakují a nikdo neví proč vznikají? Ať již tomu věříte nebo ne, příčinou Vašich obtíží může být dlouhodobé psychické rozpoloženípřítomnost stresu. Jak je to možné? Pojďme se na to v tomto článku společně podívat.

Nemoci páteře - Vše o zdraví Psychika – příčina fyzických obtíží

Je typické, že zdravotní obtíže vznikají na základě nevhodného pohybového chování, vadného držení nebo přetěžování těla a při nejrůznějších úrazech. Nesmíme však opomíjet ani psychickou složku, která v konečném důsledku může způsobit podobné, a dokonce i závažnější obtíže.

V dnešní době stoupá význam psychosomatiky (obor zabývající se tělesnými obtížemi, které jsou podmíněné duševním stavem) a holistického pojetí člověka (komplexní přístup k tělesnému i duševnímu zdraví v kontextu mezilidských vztahů, životních aktivit a životního prostředí). Mluví se o takzvaném bio-psycho-sociálním modelu osobnosti, což zjednodušeně znamená, že zdraví lidí závisí nejen na působení zdravotnické péče, ale také na životním stylu člověka, na prostředí, ve kterém žije, a na dalších ekonomicko-společenských okolnostech.

Lidské tělo a psychika jsou úzce propojené nádoby. Předpokládáme, že prvotní příčinou vzniku většiny onemocnění je faktor biologický (dlouhodobé jednostranné zatěžování nebo krátkodobá nevhodná tělesná námaha), při kterém se bolest objevuje.

Přidá-li se k bolestivému stavu faktor psychický (tendence k depresím, úzkostem…) nebo sociální (problémy v zaměstnání, rodině…), mohou se problémy fixovat, bolest se stává chronickou a standardní léčba už nebývá účinná.

Nemoci páteře - Vše o zdraví Akutní psychická reakce na stres

Že je psychika silným faktorem, jste se již zajisté v životě několikrát přesvědčili. Vnímání světa a úhel pohledu na problémy určují, jakým způsobem prožíváme svůj život a vše, co se v něm děje. Nejednou jste jistě zažili stav vypětí psychických sil ve stresové situaci.

Co jste při tom fyzicky cítili? Moc toho pravděpodobně nebylo, případně jste své tělo nevnímali vůbec. Silný psychický vjem totiž aktivuje hormonální systém a způsobí vyplavení adrenalinu, který organismu pomáhá zvládnout stresovou situaci.

Ten a další katalyzátory aktivují v těle mnoho procesů jako průvodní jev. Aniž bychom si to uvědomovali, tak se nám zrychlí tepová frekvence a zvýší krevní tlak, aby byly svaly zásobené kyslíkem a připravené na případnou akci. Dech se zrychlí a je mělký. Nastupuje pocení, až 5× vydatnější než při normálním prohřátí.

Svaly reflexně zvyšují své napětí a reagují ztuhlostí. Vnímání času je pro nás náhle komplikovanější. Dále se objevují příznaky jako úzkost, zlost či zoufalství. Jedná se o přechodnou reakci na psychický či fyzický stres, která běžně odezní během několika hodin či dnů.

Tyto projevy psychického stresu jsou výsledkem negativních nebo i příliš silných pozitivních vjemů. Stejně tak, jako jsou pro nás některé tělesné procesy spojené s příjemnými pocity velmi důležité, jsou pro nás i reálně nebezpečné ty, které jsou vyvolané negativními emocemi a stresem.

Důvodů může být mnoho, například reakce na živelnou pohromu, náročnou situaci v rodině nebo v zaměstnání, ztrátu blízkých osob, popřípadě také očekávání takové situace.

Skutečnost, že fyzické zdraví ovlivňuje naši psychickou pohodu, je známé. Ne nadarmo se říká „ve zdravém těle zdravý duch“. Platí to však i naopak a na to je třeba myslet.

Nemoci páteře - Vše o zdraví Psychosomatická porucha aneb jak daleko to může zajít

Reakce těla na stres mohou narušit funkci orgánů. Negativní psychické podněty typicky způsobují vznik žaludečních vředů, infarktu, vysokého krevního tlaku a dalších potíží.

A co se týče pohybového aparátu, věděli jste, že až 80 % chronických bolestí zad je psychického původu? Jak psychické napětí dokáže ovlivnit napětí svalů jsme již zmiňovali. Přetrvávající napětí však svalům neprospívá, ty se proto brání zkrácením a vytvořením reflexních změn – tzv. triggerpointů.

Změna napětí v některé oblasti může způsobit až opakující se blokády meziobratlových kloubů a žeber. Ty mohou zase ztěžovat dýchání. Problémy se na sebe nabalují a řetězí, dokud se neprojeví jako vážný strukturální problém.

Psychický základ mívají mnohé problémy, v tomto kontextu se nejčastěji objevují například bolesti krční páteře spojené s bolestmi hlavy, pískáním nebo hučením v uších, pocit ztuhlosti a omezení pohybu krční páteře, případně brnění, které vyzařuje až do rukou.

Mohou se objevit dýchací obtíže jako je pocit dušnosti, nemožnosti se plně nadechnout či vydechnout. Dále jsou pak typické bolesti v kříži spojené s pocitem ztuhlosti v bederní krajině a popřípadě opět brnění nebo pálení, které se tentokrát promítá do dolních končetin.

Mohou se vyskytovat problémy s trávením nebo také sexuální poruchy. U žen se může vyskytovat nepravidelná menstruace a nemožnost otěhotnění. V případě mužů jsou to potom bolesti varlat či poruchy močení.

Jak z toho ven?

Všechny výše zmíněné somatické problémy zpětně ovlivňují psychiku a stále dokola se objevují ty samé obtíže, a navíc se ještě přidávají další. Odpověď, jak ze začarovaného kruhu ven, v sobě každý může najít sám.

Problém většinou tkví v neustálém pracovním nasazení, které přenášíme i do osobního života a tak si problémy způsobujeme následně také tam. Nejdříve nejsme schopni odpočívat, tzv. vypnout. Tak jako je regenerace a odpočinek nutný pro správné fungování svalů, představuje nevyhnutný faktor také pro naše psychické zdraví.

Uvolnit napětí a ventilovat stres je v dnešní době mnohdy komplikované, až nemožné. Často se to musíme naučit a po určité době opět připomínat.

Nemoci páteře - Vše o zdravíZpůsobů, jak odbourat stres, je nekonečně mnoho. Vnímáním sebe samého můžete přijít na to, jaký způsob vyhovuje Vám. Někdo nejlépe kompenzuje psychický stres fyzickou aktivitou, při které je nutné se soustředit výhradně na ni nebo právě naopak poskytuje čas nemyslet na nic. Někteří zase používají dechová cvičení, která jsou velmi příjemnou technikou na oddych a harmonizaci napětí. Jiní zase preferují relaxaci v sauně nebo při masáži, kdy společně se škodlivými látkami ze svalů nechají odejít i všechny starosti. Nechte si čas pro sebe, který věnujete výhradně svým myšlenkám. Uvědomte si, že nikdo nemůže změnit Váš život lépe než Vy sami. Stačí se jen rozhodnout. Za vyzkoušení nic nedáte a svému zdraví můžete jen pomoci.

Zajímavé:  Cévy - vše o zdraví

Možnosti terapie

Při potížích z oblasti psychosomatiky by měla být na prvním místě psychoterapie. Avšak i fyzioterapie má v této problematice široké pole uplatnění.

Nejčastěji se využívají takzvané relaxační techniky. Dochází při nich k uvolnění jak fyzickému, tak i psychickému, společně s harmonizací dýchání.

  • Kinestezie – zde se člověk učí uvědomit si své tělesné schéma a používání vlastního těla (s touto technikou pracuje Feldenkreisova metoda, Alexandrova metoda, jóga a další).
  • Autosugesce – tato technika spočívá v opakování pozitivních výroků. Bývá využívána například i v józe či Alexandrově metodě.
  • Ideomotorický trénink – tato technika je založena na aktivní duševní práci, práci v představě. Obraznými představami se pokoušíme vytvořit pozitivní řešení problému.

Závěrem

Vztah onemocnění a psychiky je mnohdy evidentní. Výzkumy udávají, že v případě vertebrogenních poruch (bolesti zad) je až u 50% pacientů rozhodujícím faktorem příčiny faktor psychosociální.

Není tedy možné léčit jen stránku tělesnou. Je nutné, aby přístup k našim obtížím byl komplexní, což zahrnuje i změnu postoje k sobě samému a ke světu, pozitivní myšlení a přiměřenost.

Související články:

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., PrahaZdroje: KOLÁŘ, P. a kol. Rehabilitace v klinické praxi. 1. vyd. Praha: Galén, 2009,MOSTECKÁ, D. Bolest zad jako psychosomatické onemocnění: bakalářská práce. Praha: Univerzita Karlova, 3. lékařská fakulta, 2006. Vedoucí bakalářské práce PhDr. Alena Herbenová

Bolest zad – druhy, příčiny, léčba a prevence | EUC.cz

Bolest zad během života postihne zhruba 80 % lidí, přičemž u 10 % z nich se bolesti vyvinou do chronické podoby. Těmto potížím lze přitom ve většině případů předejít správným cvičením, úpravou životosprávy atp. Jaké druhy bolesti zad existují, co je způsobuje, jak jim předcházet a jak se jich zbavit?

Foto: Karolina Grabowska, Pexels

Druhy bolesti zad

Většinou se bolesti zad objevují na konkrétní části páteře. Rozlišujeme tedy bolest v oblasti krční, hrudní a bederní. Zapříčiňuje ji oslabení hlubokých stabilizačních svalů, přičemž povrchové svaly jsou přetížené.

Může pak dojít k omezení hybnosti a mravenčení v končetinách. Ta je spojená s křečí zádových svalů, případně s nepříjemnou bolestí zad mezi lopatkami.

Takové komplikace se objevují při pohybu a dlouhém stání a často se na ně váží poruchy hybnosti.

Akutní bolest zad

Akutní bolest zad se zpravidla soustředí v jediném místě. Vzniká většinou přetížením svalů nebo při výhřezu ploténky (obvykle opadne za cca 3 týdny). Pokud záda bolí neustále a intenzivně, zajděte si k rehabilitačnímu lékaři.

Chronická bolest zad

Chronická bolest zad trvá déle, většinou více než 6 měsíců. Zapříčiňuje ji ochabnutí zádových svalů – to vede k omezení hybnosti a mravenčení v končetinách.

Dále se rozlišují bolesti zad jako prosté a nespecifické bolesti, neuropatické, bolesti zad způsobené poraněním, případně vyvolané vážným onemocněním páteře – zánět, infekce, nádor.

Bolest krční páteře trápí mnoho pacientů. Foto: Karolina Grabowska, Pexels

Příčiny bolestí zad a páteře

Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby a trápí zejména obyvatele vyspělých zemí. Mezi nejčastější příčiny bolestí zad patří:

  • nedostatek fyzické aktivity,
  • sedavý způsob života,
  • nesprávné držení těla,
  • prochladnutí,
  • příliš namáhavá aktivita,
  • nadváha a obezita,
  • úraz,
  • nadměrný stres,
  • ploché nohy,
  • jiná onemocnění.

Bolest zad dole (nad zadkem) může souviset se svalovými křečemi či s natažením svalů a vazů. Může ji způsobit třeba prudké ohýbání, zvedání a nošení těžkých břemen nebo shrbené sezení.

Naopak bolest horní části zad bývá způsobena podrážděním oslabených svalů, zraněními nebo přetěžováním při pohybu.

U žen se v průběhu menstruace objevuje (kromě bolesti v podbřišku) také bolest zad v oblasti ledvin.

Bolesti zad leckdy signalizují také další zánětlivá onemocnění nebo dokonce nádor.

Také mohou být projevem různých nemocí – osteoartróza, žaludeční nebo dvanácterníkové vředy, infarkt myokardu, Bechtěrevova choroba, výhřez meziobratlové ploténky, akutní blokáda krční nebo bederní páteře, žlučníkové nebo ledvinové kameny, Scheuermannova nemoc a další.

Příčin obtíží se zády může být mnoho. Vždy je ale důležité příčinu najít a podchytit, nikoli ji pouze přebíjet léky na bolest zad, které ji načas uspí (analgetika).

„Ve svalech vznikají takzvané trigger pointy (spoušťové body), což jsou bolestivé útvary tvrdší na pohmat. Některé svaly mohou být ve větším napětí, což se pak projevuje bolestí.

Pokud v této fázi nevěnujete pozornost příčině problému a pouze užíváte analgetika, dochází často k nevratným změnám na skeletu,“ vysvětluje Mgr.

Petra Placatková, vedoucí fyzioterapeut EUC Kliniky České Budějovice.

Spoušťové body svalů jsou na pohmat tvrdé. Foto: Jesper Aggergaard, Unsplash

Náhlá bolest zad a jiné projevy

Bolavá záda se vážou na celou řadu dalších projevů. Typická je bolest svalů, svalové napětí, ztuhlost, bolest kloubů, hlavy, pocity brnění a mravenčení v končetinách.

Při pocitu mravenčení doporučujeme rychlé vyhledání lékaře. Může se totiž jednat o dráždění nervového kořene.

Pokud náhle nezvládnete nějaký pohyb, případně necítíte končetiny, vyhledejte lékařskou pomoc ihned. V takovém případě už může být nervový kořen utlačen.

Rozsah projevů bolavých zad se pohybuje od tupé až po ostrou bodavou bolest, která často znemožňuje pohyb. Bolest je buď lokalizovaná, nebo se šíří do okolí – jako například bolest zad vystřelující do nohy.

Bolest zad v těhotenství

Bolestmi zad často trpí těhotné ženy, v tomto stavu je to zcela běžný problém. Vhodné je speciální těhotenské cvičení pod odborným vedením, pokud s ním gynekolog souhlasí. Narůstající počet rizikově těhotných žen totiž vede k obavám, zda jsou pro ně vhodné procedury, které se dříve u těhotných používaly.

TIP: „Při bolestech bederní páteře si těhotné ženy chválí zejména kinezio-tejpování,“ doporučuje Mgr. Petra Placatková.

Co pomáhá na bolest zad

Cviky na bolavá záda

Ve většině případů lze bolestem zad předejít nebo zabránit jejich návratu správným cvičením – s tím vám pomůže fyzioterapeut. Může vás také instruovat, jak správně zvedat břemena, sedět či jak si vylepšit způsob chůze. I běžné aktivity lze dělat tak, aby se člověk při správném nastavení svalů tolik nenamáhal a zároveň si nepoškozoval páteř a klouby.

Vždy tedy doporučujeme poradit se o správném provádění cviků a typů cvičení s odborníkem. Nevhodným cvičením totiž můžete páteři naopak uškodit. Pohyb se nedoporučuje ani při akutní bolesti zad.

Zajímavé:  Jak Vypadá Alergie Na Zlato?

TIP: V případě akutní bolesti zad zkuste zaujmout tzv. úlevovou polohu (poloha, při které pociťujete nejmenší bolest). Někomu pomůže stočit se do klubíčka, někomu zase ležet na břiše.

Správné cviky proti bolesti zad vám doporučí fyzioterapeut. Foto: Annie Spratt, Unsplash

Sportem proti bolestem zad

Pokud trpíte bolestmi zad, vyhněte se sportům spojeným s doskoky (volejbal či aerobik). Naopak se doporučuje plavání – vyloučíme-li ovšem nesprávně prováděný styl prsa se zakloněnou hlavou, což značně namáhá krční páteř. 

Správná chůze jako lék na bolest zad

Blahodárnou aktivitou je také správná chůze, při které optimálně funguje celé tělo. Především kvůli sedavému zaměstnání má však většina lidí špatný stereotyp chůze a ploché nohy. I samotná obuv ovlivňuje chůzi, a tím pádem i bolest zad. Vybrat vhodné boty ale rozhodně není jednoduché.

 „Podrážka nesmí být příliš tvrdá, aby chodidlo mohlo přirozeně pracovat. Oblíbené jsou například barefoot boty, které jsou však vhodné spíše pro chůzi v přírodě. Na běžné chození po rovném tvrdém povrchu jsou ideální boty doplněné o stélky Formthotic,“ říká Mgr. Petra Placatková, vedoucí fyzioterapeut EUC Kliniky České Budějovice.

Na vzniku bolesti zad se nepodílejí jen fyzické příčiny, díl viny nese třeba také stres. Mimo pravidelný pohyb a správné cvičení je dobrou prevencí také eliminace nepříznivých vlivů – nepřiměřená tělesná hmotnost, špatné stravovací návyky, nesprávné držení těla, nevhodná matrace či obuv omezující přirozený pohyb.

Pokud trávíte hodiny u počítače, dbejte na správné nastavení výšky monitoru a pořiďte si kvalitní židli. Na svaly působí i dostatečná hydratace, ale nesmí dojít k opačnému extrému.

Pak totiž dochází k vyplavování minerálů z těla. Kosternímu systému nesvědčí sycené nápoje ani alkohol, který odvodňuje.

Při kouření se zase zužují cévy a svaly jsou pak špatně vyživované.

Bolest zad není dobré podceňovat, může výrazně ovlivňovat kvalitu života a také být projevem závažnějšího onemocnění. Proto se vždy vyplatí navštívit odborníka. Koneckonců, pokud lékař neodhalí žádnou serióznější příčinu, alespoň vám doporučí způsob léčby.

TIP: Neznáte žádného odborníka z oblasti fyzioterapie a rehabilitace? Vyberte si některého z EUC. Jsme největším poskytovatelem ambulantní lékařské péče v ČR, svěřte se do dobrých rukou.

Máte bolesti zad? Můžete vyzkoušet fyzioterapeuty v rámci sítě EUC:

Fyzioterapie v EUC

Jak správně pečovat o páteř?

Celý den sedíte v práci shrbení u počítače, doma zaplujete do sedačky a večer si dopřejete spánek na měkké matraci? To vše je možná pohodlné pro vás, ale ne zdravé pro vaši páteř. Brzy se totiž mohou u vás začít objevovat bolesti pohybového aparátu, které mohou mít na svědomí i bolesti hlavy. Jak se jim vyhnout a pečovat o zdraví páteře?

Páteř, hlavní pilíř našeho těla

Páteř zajišťuje hned tři základní funkce v lidském organismu, a to funkci pohybovou, nosnouochrannou.

Je složena z obratlů, kterých je 33-34, meziobratlových plotének, meziobratlových kloubů a vazů a svalů, které slouží k jejímu zpevnění a pohybu. Páteř je součástí lidské kostry a celou páteří probíhá mícha.

Páteř nám umožňuje vzpřímenou chůzi a slouží k ochraně míchy.

Proč je důležité páteř chránit?

Páteř, která nám umožňuje tolik důležitý pohyb, je nutné chránit preventivně, ale zvláště zvýšenou pozornost si zaslouží při vykonávání sportovních aktivit.

Mezi rizikové sporty pro páteř patří ty, u kterých hrozí časté nekontrolovatelné pády či srážky, jedná se například o basket, házenou či kopanou.

Velké riziko úrazu hrozí u sportů, které můžeme označit jako adrenalinové, a to například lyžování, snowboarding a cyklistika typu freeride či downhill, které jsou provozované na profesionální úrovni. U těchto sportů patří mezi nutné vybavení chránič páteře, tedy tzv. „pátéřák“.

Následkem zranění páteře totiž může být v těch nejhorších případech také ochrnutí. O páteř je však nezbytné pečovat během každodenního života tím, že ji nebudeme jednostranně zatěžovat, nosit příliš těžké náklady a budeme dbát o správné držení těla, zvláště pokud několik hodin denně sedíme u počítače či televize.

Páteř není jen mícha

Páteř je doplněna také elastickou tkání, která tvoří jakousi nárazníkovou zónu mezi dvěma sousedními obratli, jedná se o meziobratlové ploténky. Jejich základní funkcí je flexibilita, jelikož umožňuje pohyby mezi jednotlivými obratli.

Ploténky dennodenně podstupují velké zatížení. Příčinou onemocnění meziobratlových plotének může být vliv jednostranného a nadměrného přetěžování. Na základě toho může dojít v ploténce ke změnám, snížení její pružnosti a také odolnosti, a nakonec až k tzv.

výhřezu ploténky.

Civilizační onemocnění: bolest zad

Bolesti zad můžeme zařadit mezi civilizační onemocnění, někdy také nazývány jako nemoci z blahobytu, které se vyskytují u vysokého procenta osob pocházejících z vyspělých zemí. Pravdou je, že bolest zad může mít mnoho příčin. Častou příčinou je nesprávné držení těla, jelikož většinu pracovních hodin sedíme či stojíme shrbení a následně odpočíváme doma na pohovce.

Naše svaly ochabují a dochází k tzv. kulacení zad a vzniká větší tlak na meziobratlové ploténky. Časté nesprávné sezení u počítače či jednosměrné přetěžování páteře může vést až k jejímu zablokování. Příčinou bolesti zad však může být také stres, jelikož jeho vlivem dochází k napínání svalů v oblasti šíje, jsou to tzv.

stresové svaly, ve kterých se hromadí kyselina mléčná a projevuje se bolestí. Příčinou bolesti však může být také prochladnutí. Nejúčinnější prevencí bolestí zad je vhodné cvičení a dodržování správného postoje těla. Aby byla vaše záda zdravá, potřebujete svalový obal kolem páteře.

Pravidelné cvičení může být skvělým způsobem, jak pečovat o zdraví pohybového aparátu, tedy i páteře.

Správné držení těla

Pro zdraví páteře, ale i pro váš celkový vzhled, je velmi důležité správné držení těla, ke kterému potřebuje dostatek svalové hmoty.

Správné držení těla je cestou, jak se zbavit bolestí hlavy, zad a kyčlí.

Špatné držení těla může vést k mnoha poruchám, ať už jsou to kulatá záda a vyklenutá hrudní páteř, prohnutí v oblasti bederní páteře, vychýlení páteře do jedné strany či zploštění zkřivené páteře.

Pravdou je, že postoj těla je také součástí neverbální komunikace a pro společenskou komunikaci je velmi důležitý. Jaké svaly však zapojit, abyste docílili správného postavení těla? Důležitý je stabilizační systém těla, tedy pánevní dno, bránice, hluboké svaly zad a břicha.

Především střed těla a břišní svaly by měly být aktivní při všech denních úkonech. Často je však nepoužíváme a dochází k ochabování svalů. Zdravé je proto začít s pravidelným cvičením, které potřebné svaly posílí.

Ideální je přirozený pohyb, chůze či běh, ale také aerobní aktivity jako bosu, jóga či pilates.

Zajímavé:  Huntingtonova choroba - vše o zdraví

Jak funguje páteř a její nejčastější nemoci

Páteř má celkem 32 až 33 obratlů.
Na prvním obratli krční páteře, který se nazývá nosič, spočívá lebka. Krční páteř má celkem 7 obratlů. Její bolest může být způsobena blokádou, ale i špatnou funkcí hrudní páteře. Hrudní páteř má 12 obratlů.

Její pohyb a funkce je velmi ovlivněna dechovými svaly, její bolest často zapříčiňují zablokovaná žebra. Bederní páteř je složena z 5 obratlů a nese největší hmotnost těla. Její bolest je v naprosté většině zapříčiněna nesprávnou funkcí bránice a břišních svalů, blokádami a následně i výhřezy plotének.

Oblast křížové kosti tvoří 5 srostlých křížových obratlů a 3 až 4 jsou obratle kostrční. Křížová kost je nejproblematičtější částí páteře. Podle intenzity bolesti a míst, kam se bolest rozšiřuje, lze poznat, zda jde o výhřez ploténky v té nebezpečnější nebo mírnější formě.

Všemi obratli probíhá páteřní kanál, v němž je uložena mícha. Jednotlivé obratle jsou spojeny klouby, vazy a meziobratlovými ploténkami.

Páteř má celkem 32 až 33 obratlů.

Autor: z knihy 'Encyklopedie lidského těla', Fortuna Libri

VYHŘEZLÁ PLOTÉNKA

Bolest v bederní krajině. Obratle jsou podložené pružnými destičkami, tzv. meziobratlovými ploténkami, na kterých se věkem projevují degenerativní změny.

Jak se projevuje?
Postižený cítí krutou bolest v bederní krajině, která se zhoršuje při otáčení a ohýbání trupu, při kašli, zvedání předmětů apod.

Příčina
Meziobratlové ploténky se věkem a celoživotní činností trupu snižují a vysychají. Může dojít k vyhřeznutí čísti ploténky do páteřního kanálu, někdy se může vytvořit i otok, který tlačí na příslušný nerv v krajině bederní. To vyvolává bolest vystřelující do nohou.

Co dělat?
Pomůže buď cílená léčba, či chirurgický zákrok

BECHTĚREVOVA CHOROBA

ANKYLOZUJÍCÍ SPONDILITIDA – bolesti a ztuhlost bederní oblasti páteře, omezení pohyblivosti páteře a velkých kloubů. Příčina zánětu není známa.

Jak se projevuje?
Postižený má bolesti v bederní oblasti páteře, které přicházejí a odcházejí, v noci jsou horší. Bolet mohou i kyčle, oblast žeber, hrudi či krku. Po rozhýbání obtíže částečně ustupují. Vše doprovází ztuhlost, únava, horečka, nechutenství. Po delší době dochází k omezení pohyblivosti páteře a velkých kloubů. Může být přítomen oční zánět.

Příčina
Jedná se o zánět v páteři, případně i v kloubech na končetinách. Příčina není známa, velkou roli zde hraje dědičnost.

Co dělat?
Touto nemocí trpí především mladí muži do 40 let věku. Na onemocnění se většinou přijde až po letech, léčba se soustředí na zmírnění bolestí a zpomalení choroby.

REVMATOIDNÍ ARTRITIDA

Jak se projevuje?
Tento zánět se ohlašuje ranní ztuhlostí a bolestí v zádech, hýždích a stehnech. Přidat se může teplota, ztráta chuti k jídlu a hubnutí. Postiženo bývá více kloubů najednou, obvykle symetricky na obou stranách těla (nejčastěji klouby rukou, zápěstí, nohou a ramen).

Příčina
Revmatoidní artritida je způsobena poruchou imunitního systému a následně zánětem probíhajícím ve výstelce kloubního pouzdra. Výsledkem je poškození kloubu s následným ztuhnutím, které je možno napravit jen chirurgickým zákrokem.

Co dělat?
Vyhledat specialistu-revmatologa, který zavede léčbu tzv.chorobu modifikujícími léky. Dále je vhodné speciální cvičení a posilování kloubů, proti kloubní bolesti existují léky šetrné pro žaludek. Na postižené klouby je možno aplikovat gely a masti, obsahující antirevmatické léky.

OSTEOPORÓZA

Jak se projevuje?
K bolestem páteře a úbytku na váze se přidávají bolesti zápěstí a kyčlí, člověk s osteoporózou mívá shrbenou postavu, mohou se často objevovat zlomeniny např. páteřních obratlů, krčku stehenních kostí, žeber.

Příčina
Jde o řídnutí kostí, kdy okolo 35. roku věku začíná převažovat úbytek kostní hmoty nad novotvorbou. Kosti jsou křehčí, snadno se lámou.

Co dělat?
Cvičte, dbejte na dostatečný přísun vitaminu D, vyhněte se alkoholu a nekuřte. V případě podezření na osteoporózu si nechte udělat test na hustotu kostní dřeně.

AKUTNÍ BLOK KRČNÍ PÁTEŘE (ústřel)

Postižení horních krčních plotének způsobuje bolest podél krční páteře, blokáda vzniká hlavně přeležením či po prudkém pohybu hlavou.

Jak se projevuje?
Projevuje se antalgickým držením hlavy v úklonu a rotaci, bolestí podél krční páteře (často jednostranně), která vyzařuje do týla. Aktivní nebo pasivní pohyb bolest zvětšuje. Někdy může být vegetativní doprovod, např. zvracení.

Příčina
Blokáda vznikne nejčastěji při přeležení krku na lůžku, při práci ve strnulé poloze hlavy, po prudkém pohybu hlavou.

Co dělat?
V akutní fázi při velké bolestivosti vyhledat neurologa, který může léky ztlumit bolest a provede potřebná vyšetření. Protože každá bolest má nějakou příčinu v pohybovém aparátu, je též vhodné vyhledat specialistu fyzioterapeuta – ten může šetrně odstranit příčiny bolestí, které mohou být i na jiných místech, než na těch, která právě bolí.

LUMBAGO (bederní ústřel, houser)

Jak se projevuje?
Postižený cítí bolest a ztuhlost zádových svalů, má na těle bolestivá místa, cítí únavu. Trup má v blokovém postavení, tedy v mírném předklonu a vybočený do strany. Nemůže se předklonit ani narovnat, vázne oblékání.

Příčina
Lumbago neboli houser vzniká nejčastěji po zvednutí břemene, po předklonu, prudkém pohybu, kýchnutí. Předchází mu větší fyzická zátěž, prochladnutí, viróza. Někdy je cítit lupnutí v bedrech.

Co dělat?
Ztlumit bolest léky, což ale neodstraní příčiny bolestí. Vhodná je návštěva fyzioterapeuta- specialisty na obtíže s bederní páteří. Ten ukáže, která místa s bolestí v kříži souvisí, odblokuje blokády a vysvětlí speciální cvičení, která vedou k používání svalů, jež stabilizují páteř.

NÁDOR NA PÁTEŘI

Jak se projevuje?
Objeví se úporná bolest, zhoršující se hlavně v noci. Postižený cítí slabost, mravenčení a necitlivost, někdy se přidává i ztráta ovládání střev či močového měchýře.

Příčina
Nádory na páteři se objevují vzácně, mohou být benigní či maligní

Co dělat?
Při výše uvedených příznacích ihned vyhledat odborníka.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector