Nemoci sleziny – Vše o zdraví

Slezina je orgán veliký zhruba jako pěst. Uložená je v klenbě podžebří na levé straně těla. Ve slezině se tvoří imunita, a to převážně lymfocyty, které produkují protilátky a bojují proti infekci. Dále je zde i červená tkáň, která filtruje nežádoucí bakterie i viry z krve a ničí se tu také staré a poškozené červené krvinky.

Nemoci sleziny - Vše o zdravíSlezina má tedy důležitou roli. Když je slezina poškozena, může vést k vnitřnímu krvácení, které vás může připravit o život. Je proto velmi důležité, abyste znali příznaky, které tento stav doprovází a urychleně kontaktovat lékaře.

Rizika poškozené sleziny

Úskalím poškozené sleziny je to že je v ochranném obalu, a tak se může často stát, že krvácení může zůstat poměrně dlouho skryto. Krvácí do obalů a slezina bobtná.

Řešením pak je rychlá operace a její odstranění. Bez sleziny se naštěstí dá žít. Funkci sleziny pak převezmou jiné orgány, především játra.

Bohužel bez sleziny však vaše tělo ztratí některé schopnosti, které mělo a využívalo při boji s infekcemi.

Příznaky problémů se slezinou

Jednou ze stěžejních příznaků problémů se slezinou je její zvětšení a dále pak bolest sleziny. Jinak se dlouho žádné příznaky objevovat nemusí. K poněkud nespecifickým příznakům náleží chudokrevnost, únava, pocit plného břicha, tlačení sleziny na břicho, krvácivé stavy a časté infekce. Zvětšená slezina trápí i nemocné s revmatoidní artritidou.

Příčiny

Bolest sleziny a její zvětšení může způsobit řada infekcí a onemocnění. Toto zvětšení může být dočasné, vše závisí na léčbě.

Přispívají k tomu virové infekce, jako třeba mononukleóza, bakteriální infekce (syfilis, endokarditida), parazitární infekce (malárie), cirhóza jater a další onemocnění, které se dotýkají jater, různé typy chudokrevnosti, rakovina krve (leukémie, lymfomy, Hodgkin nebo myeloproliferativní nádory), metabolické poruchy, jako Gaucherova nemoc, onemocnění Niemann-Pick, tlak žíly na slezinu nebo játra a krevní sraženiny umístěné v těchto žílách.

Jedním z hlavních příznaků je poškozené sleziny je její bolest. Ta dokáže být urputná. Nemocný ji popisuje jako bolest v levém podžebří, jež se zintenzivňuje při doteku. Když si lehne nemocný na zem a zvedne nohy, může bolest cítit na špičce svého levého ramene.

Diagnostika

Důležitým diagnostickým nástrojem pro odhalení otoku, ale i zranění sleziny, je CT nebo MRI vyšetření.

Léčba

Pokud je slezina pouze zvětšená, není třeba slezinu odstraňovat. Důležité je nasadit tu správnou léčbu příčiny, která zvětšení sleziny způsobila.

V případě infekce je možno předepsat antibiotika.

Operace se koná tehdy, kdy dojde ke zranění sleziny, jejímu krvácení anebo tehdy, pakliže je se nezjistí, proč je slezina zvětšena anebo zvětšená slezina způsobuje závažné komplikace.

Život bez sleziny

Jestli vám byla slezina odstraněna, její roli převezmou jiné orgány, a to v čele s játry. Bohužel s vyrovnáváním se s infekcí to budete mít těžší. Každá infekce pro vás bude náročnější a rekonvalescence bude trvat déle. Také je zde riziko rychlého rozvoje.

Vážné infekce pro vás mohou být nebezpečné, a to zvlášť, pokud na ně nejste očkovaní. Pro děti je ztráta sleziny rizikem pro jejich zdravotní stav tehdy, když mají celiakii anebo jinou chorobu spojenou s imunitním systémem, třeba HIV. Nebezpečné pro ně může být i kousnutí klíštěte.

Bohužel tento stav je celoživotní.

Očkování je proto o to důležitější, zvláště pokud se jedná o pneumokokové infekce, chřipku, haemophilus anebo meningokoka.

Slezina a její funkce – co jí prospívá a co slezině škodí?

Nemoci sleziny - Vše o zdraví

Slezina je umístěna pod žebry

Slezina je orgán, jehož význam v těle je často méně známý. Nachází se na levé straně, těsně pod žebry, v horní části břicha. Má důležitou funkci v imunitním systému a při rozkladu červených krvinek. Pokud máte problémy s trávením, nebo pociťujete občas píchání v levé části pod žebry, možná se hlásí o slovo právě slezina. Také únava, studené ruce a přílišná chuť na sladké, může být projevem nedostatku energie ve slezině. Víte, co jí prospívá a jak podpořit její činnost?

Slezina a její funkce

Slezina „hřbitov červených krvinek“ je orgán lidského těla velký asi jako zaťatá pěst. Je fialové barvy a má tvar kávového zrna. Vstupuje do ní slezinná tepna, vystupuje slezinná žíla. Uvnitř je vyplněna červenou a bílou houbovitou dření (pulpou).
Hlavní funkcí sleziny je třídění zdravých a poškozených červených krvinek.

Ty poškozené se zachytí v červené pulpě a tak zanikají. Bílá pulpa se podílí na tvorbě protilátek. Pracuje s bílými krvinkami, hraje významnou roli v obranyschopnosti organismu. Narušení funkce sleziny je zpravidla provázeno jejím krvácením.

Při otravě krve se slezina aktivuje, zvětší několikrát svůj objem, vzniká septická slezina – splenomegalie.

Slezina má ráda teplo

Podle tradiční čínské medicíny je slezina orgánem, který potřebuje teplo. Neprospívá jí, pokud pijete nápoje s ledem, jíte hodně zmrzliny a studených potravin. I větší podíl syrové stravy v jídelníčku může slezinu zatěžovat.

Naopak, slezině prospívá, pokud jíte teplé snídaně jako obilné kaše, pravidelně si dopřejete teplé polévky, jídlu věnujete dostatek času, svědomitě sousto přežvykuje a myslí nejste v dění televizního seriálu či sportovního zápasu.

Jídlo si vychutnejte, věnujte pozornost jeho vůni a chuti.

Vhodné potraviny pro slezinu

Slezině dodávají energii všechny druhy kulatých plodů žluté, oranžové a červené barvy, přirozeně sladké potraviny. Pokud potřebujete dostat vaši slezinu do formy, dopřejte si:

  • maliny, jahody, třešně, meruňky, broskve
  • vařenou nebo dušenou zeleninu – kukuřici, dýni, celer, ředkvičky, mrkev
  • luštěniny – velkou fazole, čočku
  • vlašské ořechy, kaštany, pistácie, sezamová a slunečnicová semena
  • zelený a jasmínový čaj, čaj z listů malin
  • tmavou rýži, ječné kroupy, ovesné vločky, pohanku, žitnou a amarantové mouku
  • plody moře, jehněčí maso a zvěřinu
  • koření – skořici, kurkumu, zázvor, česnek, pepř, rozmarýn, tymián, fenykl, šalvěj, kopr, hřebíček, muškátový ořech

Co slezině neprospívá

Slezina jako orgán imunity citlivě reaguje na stres. Oslabují ji starosti, úzkost a dlouhotrvající tlak, při kterém probíhají pod vlivem stresových hormonů biochemické změny v buňkách sleziny a bílých krvinkách.

Neprospívá jí také nepravidelná strava, příliš velké množství jídla, nadměrná konzumace mléčných výrobků. Oslabená slezina může být příčinou trávicích obtíží a alergií, snížené odolnosti vůči infekcím.

Vynechat byste měli:

  • sladkosti, slazené limonády
  • tavené sýry, uzeniny
  • pečivo z bílé mouky
  • alkohol
  • ovocné džusy, kolové nápoje
  • polotovary, konzervy, rafinované a modifikované potraviny

Orgánové hodiny sleziny

Podle tradiční čínské medicíny mají vnitřní orgány své biorytmy, tzv. orgánové hodiny. Během dne se postupně aktivují, přičemž tato doba trvá asi 2 hodiny a po 12 hodinách nastává čas útlumu.

Slinivka spolu se slezinou přebírá aktivitu po žaludku, v době od devíti do jedenácté hodiny dopoledne. Tehdy je vhodné nechat je pracovat a nezatěžovat tělo pozdními snídaní, sladkostmi, či kávou. Lepší je pít bylinkové čaje na podporu trávení.

Naopak večer od devíti do jedenácté nastává ve slezině útlum, je dobré dopřát si relax a uložit se ke spánku.

Slezina a úraz

Krvácení sleziny vzniká nejčastěji po úrazu. Může dojít až k šoku, kdy postižený bledne a jeho tep s prudce zrychluje. Doprovodným jevem při krvácení sleziny jsou bolesti pod levými žebry, protože pouzdro sleziny se napíná. Vzhledem k tomu, že slezina není životně důležitý orgán, je možné ji při silném krvácení chirurgicky odstranit.

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Slezina a žaludek- léčba, dieta, popis funkce, vhodná a nevhodná strava, projevy nemoci a očista

Zvedněte si náladu našimi vtipy. Nemoci sleziny - Vše o zdraví

Slezina je jedním z významných obranných míst těla. Oslabenou slezinu poznáme okamžitě na mandlích. Slezina reaguje při všech infekčních chorobách, nemocech krve a jater, při sebemenším rozladění organismu. Její správná funkce podporuje aktivitu a život. Slezina zachycuje unavené červené krvinky a je filtrem lymfy – zachycuje potravinářská barviva a chemii, zachycuje také naši zlobu a nešvary.Její stav ukazuje naši sympatii k lidem, přírodě, zvířatům, rostlinám. Pokud vše soudíme, hodnotíme, o vše se staráme a nad každým se rozčilujeme, poškodíme si tento měkký a citlivý orgán a nakonec, víte, jak často dochází k úrazům a nehodám s natržením sleziny, pak dojde k jejímu odstranění a protože nic není náhoda, půjde o krátké a velmi silné pročištění. Pokud je poškozená slezina, shromážděné negace musí být pročišťovány tělesným trápením a ztrátami. Nikdy nikoho nesuďte a nekritizujte, přistupujte k lidem se sympatiemi a pochopením.

Léčivá formulka sleziny

Mám se rád a nahlížím na vše kladně. Souhlasím se vším svým nynějším konáním. Nedělám nic proti sobě. Důvěřuji, že průběh života bude pro mne příznivý. Jsem v bezpečí. Všechno je v pořádku.

Slezina pouhým okem

Slezina je veliká asi jako lidská pěst, cca 11 x 8 cm. Její tvar se podobá kávovému zrnu, ale na rozdíl od něj má slezina fialovou barvu a není tak tvrdá.

Zajímavé:  Chronický Zánět Slinivky Břišní Léčba?

Na povrchu ji kryje hladké vazivové pouzdro. Do sleziny v oblasti tzv. hilu vstupuje slezinná tepna a vystupuje slezinná žíla.

Uvnitř je slezina vyplněná červenou a bílou pulpou (pulpa je houbovitá dřeň).

Kde se nachází slezina

V lidském těle je slezina uložena pod levým žeberním obloukem, hluboko při páteři, těsně pod brániční klenbou. Za normálních okolností není hmatná. Zespoda se slezinou sousedí levé ohbí tlustého střeva, z pravé strany je slezině nejblíže slinivka břišní a žaludek. Zleva je slezina kryta žebry.

Jak a k čemu slouží slezina

Slezina je zodpovědná za kvalitu našeho imunitního systému, protože čistí lymfatický systém, odvádí z těla chemické látky a barviva, které jíme spolu s potravinami a podílí se na krvetvorbě tím, že odstraňuje z krve staré červené krvinky.

Slezina slouží pro červené krvinky jako „popelka“, třídí zdravé od poškozených. Poškozené krvinky se totiž nedokážou prodrat trámčinou červené pulpy, zachytí se v ní a zanikají. Pro lidský plod je slezina orgánem krvetvorby.

Podílí se na tvorbě a dozrávání některých druhů bílých krvinek a na tvorbě protilátek.

Když nefunguje slezina

Může být zdrojem bolestí v levém podžebří, kde je slezina uložena, a to tlakového charakteru, někdy však i píchavých či vystřelujících do levého ramene, pokud ve zvětšené slezině dojde k nedokrvení části tkáně nebo naopak k zakrvácení v důsledku křehkosti zbytnělého orgánu.

V levém podžebří trochu níže níže může bolet taky „kíla“ žaludku při každodeních, déletrvajících refluxech jídla do jícnu.

Někdy i výrazně zvětšená slezina nebolí, ale může způsobovat dechové obtíže, jak tlačí zespodu na bránici a omezuje prostor pro dýchající plíce, nebo je příčinou nespecifických břišních potíží, které můžeme označit jako „břišní dyskomfort“ – pocity plnosti v žaludku, nemožnost požití větší porce jídla, nevolnost, ale i krvácení z nosu atd. Výrazně zvětšená slezina pak může omezovat odtok žilní krve z oblasti břicha a způsobit nahromadění tekutiny v dutině břišní, tzv. ascites. Zvětšení jater nebývá tak výrazné, ale i ono může být zdrojem bolestí v pravém podžebří, kde jsou játra uložena. Slezina se zvětšuje také při městnání krve a některých chorobách krvetvorby, jako je např. leukemie, Hodgkinův lymfom, pravá polycytémie, a jater, např. při hepatitidě, infekční mononukleóze či jaterní cirhóze. Krvácení z nedostatku destiček může mít charakter krvácení do kůže v podobě malých červených teček, zvaných petechie, či větších prokrvácených skvrn, dále pak v podobě snadné nebo samovolné tvorby modřin (tzv. hematomů). Rovněž se objevuje slizniční krvácení v podobě krvácení z nosu, z dásní či např. přítomnosti krve v moči buď viditelné okem nebo zjistitelné mikroskopickým vyšetřením.

Onemocnění sleziny bývají doprovázena únavou

Jakákoliv nemoc, př. kandidóza, způsobuje poruchy funkce jednotlivých orgánových okruhů. Některé orgánové okruhy mohou být postiženy více, jiné méně. Při velkém postižení (tj. oslabení) určitého orgánového okruhu se u pacienta objevuje většina symptomů a potíží, které jsou pro oslabení tohoto orgánového okruhu typické, při malém oslabení se jich objevuje jen málo.

Čínská medicína

Představme si pentagram, energetickou růžici ( dřevo, oheň, země, kov a voda ). Každý element této růžice je reprezentován dvěma orgány. Jeden z nich je plný a druhý dutý.

Příklad: Dřevo je zastoupeno játry a žlučníkem, oheň zase srdcem a tenkým střevem a konečně země reprezentují slezina, slinivka a žaludek. Mezi těmito orgány panují vzájemné vztahy funkcí.

Tenké střevo dává energii pro žaludek- je pro žaludek matkou, která svého syna podporuje. Naproti tomu játra, a zejména žlučník, mají na žaludek negativní vliv.

Lékaři čínské medicíny vypracovali systém, pomocí kterého je možno stav oslabeného orgánového okruhu opět posílit, a tím zmírnit nebo odstranit potíže a symptomy spojené s jeho oslabením. V tomto článku se zaměříme na problémy objevující se při postižení orgánového okruhu žaludku a sleziny.

K tomuto orgánovému okruhu řadí čínská medicína kromě žaludku a sleziny ještě slinivku, dvanácterník a také veškeré svalstvo a krev. Smyslový orgán, který je s tímto orgánovým okruhem spojen, jsou ústa, reflektorem (tj.

částí těla, která odráží stav tohoto orgánového okruhu) jsou rty.

Zhoršená funkce okruhu sleziny a žaludku (projevy):

  • únava (je to proto, že slezina je zodpovědná za „výrobu“ energie z potravy)
  • snížená obranyschopnost organismu (zhoršení funkce imunitního systému)
  • problémy se zažíváním (nechutenství, průjmy, hubnutí, nadýmání)
  • poruchy krvetvorby, závratě, mžitky před očima, krvácení (z nosu, podlitiny)
  • těžké, bolící a studené končetiny, ubývání síly, ochablé svalstvo
  • žaludeční a dvanátníkové vředy zahlenění, vodnaté otoky

Ke zhoršení těchto symptomů dochází v chladném a vlhkém prostředí, a také po konzumaci studených potravin, sladkostí a syrového ovoce a zeleniny. Zhoršený stav se objevuje rovněž mezi 7 a 9 hodinou ranní pro žaludek a 9 a 11 hodinou dopolední pro slezinu.

K příznakům oslabení okruhu sleziny a žaludku patří také:

  • nažloutlá barva obličeje,
  • dále velká chuť na sladké nebo naopak odpor ke sladké chuti,
  • a rovněž přílišná hloubavost, zádumčivost a starostlivost.

Dietní Opatření

Zvláště nevhodné je přijímat potravu na večer!!! Jíst tedy minimálně 4-5hodin před spánkem.Jinak potrava stagnuje přes noc v žaludku, kde se ale stále uvolňují žaludeční kyseliny, zbytečně se naleptávají žaludeční sliznice. Tím, že všechny orgány mají klidový režim tedy i játra a žlučník, zanášejí se přijímáním potravy na večer i žlučovody.

Omezit na podzim a v zimě spotřebu syrových potravin a šťáv. Dbát na dostatečný příjem kvalitativně dobrých bílkovin, při velkém oslabení okruhu sleziny a žaludku se alespoň zezačátku doporučuje dělená strava.

Také tabletky škodí okruhu žaludku a sleziny, ať už je to třeba kloubní výživa, nebo podobné syntetické léky nebo doplňky výživy…

Vhodné potravinyPro posílení okruhu sleziny:

  • Jáhly (proso) – při oslabení sleziny je tato obilovina velmi doporučována, je však potřeba ji správně připravit, jinak by byla těžko stravitelná.
  • Slzovka – nová superpotravina na odhlenění a posílení organismu
  • vařené ovoce – hrušky, jablka, švestky, hrozno, angrešt …

Další potraviny pro posílení okruhu sleziny:

  • Pohanka, rýže, jáhly, oves, brambory.
  • Podušené /pečené/ ovoce (nejlépe jablka, mango, banány, meruňky,  broskve, třešně, hrušky, švestky, maliny, jahody, hrozny). občas i čerstvé
  • Vařená nebo dušená zelenina –dýně, špenát, zelí, mrkev, petržel, kedlubny, celer, brokolice, řepa, květák, cukety, zelený salát, cibule, česnek.
  • Luštěniny, fazole, hrách
  • Jedlé kaštany – ohřáté nebo pečené. /hrstka denně vyzdraví bolestivou sleznu/

V omezeném množství

  • Maso drůbeží, jehněčí, hovězí a vepřové (obsahuje železo).

Pro krvetvorbu

  • Listová zelenina, červená řepa i listy z ní, maso, ryby, fazole Adzuki, řasy.

Pro odstranění vlhkosti z těla (otoky, zahlenění)

  • cibule, ředkvičky, česnek, křen, celer, petržel, kopr, houby, ječmen, kukuřice, makrela, sardinky, kuře, majoránka, citrony, vlašské ořechy, pistácie.

Potraviny, které se nedoporučují

  • rafinované cukry a tučné potraviny
  • syrové ovoce a zelenina v zimě a na podzim
  • mléčné výrobky ( okyselují a zatěžují Lymfatický systém, spůsobují hlen )
  • potraviny obsahující lepek ( zamezují vstřebávání vitamínů ve střevech )
  • pšenice
  • droždí
  • pivo
  • káva
  • studené nápoje
  • ovocné šťávy ( obzvlášť z rajčat a citrusů – okyselují organismus ).

Byliny a koření

  • Žen-šen – připisuje se mu obzvlášť léčivé působení na okruh sleziny.
  • Zahřívající koření – skořice, kurkuma, zázvor, kardamom, muškátový oříšek,.
  • Puškvorec – obnovuje trávicí pochody, posiluje žaludek a slezinu, zabvuje zahlenění střev

Důležitá poznámka na závěr

Lékař čínské medicíny doporučí pacientovi opatření na posílení sleziny nejen v případě oslabení přímo tohoto orgánového okruhu, ale také při špatné funkci orgánového okruhu žlučníku a jater. Je to proto, že při špatné funkci žlučníku a jater se zdravotní problémy šíří právě na okruh žaludku a sleziny, takže je potřeba z preventivních důvodů tento orgánový okruh včas posilovat, aby se rozšíření zamezilo.

Dechová cvičení

Nedávno jsme četl knihu Pranajáma – Technika dechu a tam se píše že slezinu lze posílit dechovými cvičeními. Cvičení vypadalo následovně – velmi pomalý nádech, potom rychlý výdech a na stejnou dobu výdechu zadržet dech a zase dokola.

Tím se krátkodobě zvýší koncentrace CO2 v krvi a slezina se tím dá rozpumpovat a dojde ke zvětšení obsahu červených krvinek v krvi. Tato technika se má provádět s minimálním odstupem 2-3h od jídla a může se dělat jak dlouho je libo. Dochází u ní také ke zlepšení nálady a uvolnění endorfinů do krve.

Je to mimořádně silná technika, která hravě předčí i akupunkturu. Zároveň masíruje i orgány dutiny břišní. Má se provádět v sedě a hluboký nádech se má provádět s nafouknutím břicha, tím se posílí i bránice a játra.

Lze ji také doplnit o mentální techniku nasávání světla přes hlavu ze slunce a při výdechu rozjasnění celého těla a záření i přes kůži ven. Více zde.

Pro výpis všech článků z kategorie klikněte zde.

Slezina je zásadní orgán imunity, a to zejména v souvislosti s viry

Slezina představuje trošku záhadný orgán a západní medicína k němu nepřikládá velkou důležitost. Pro náš organismus je však velmi významná.

Zajímavé:  Priznaky 6 Dni Po Oplodneni?

Slezina reaguje na každou, byť sebemenší odchylku od rovnováhy organismu. Ve východní medicíně jde o jeden z pěti hlavních orgánů pentagramu. Slezina ovlivňuje naši ustaranost, pocity nejistoty, vtíravé myšlenky, ale také přehnanou chuť na jídlo, především na sladké. Je to také zásadní orgán pro naši imunitu, a to zejména v souvislosti s viry.

Trošku anatomie a fyziologie…

Slezina je orgán lidského těla ve velikosti zaťaté pěsti. Je zodpovědná za kvalitu imunitního systému. Dosahuje toho čistěním lymfatického systému a také odváděním chemických látek a barviv, které se nám do těla dostanou při konzumaci potravy.

Vstupuje do ní slezinná tepna, vystupuje slezinná žíla. Ve slezině se tepna větví na tepénky. Slezina je uvnitř vyplněna červenou a houbovitou dření, která se skládá ze sítě cév a lymfatické tkáně.

Hlavní význam sleziny spočívá v tom, že třídí zdravé a poškozené červené krvinky. Ty poškozené se zachycují v červené části dřeně a tam zaniknou. Proto je někdy slezina též označována jako “hřbitov červených krvinek”.

 Naproti tomu bílá část dřeně ( lymfatická) se podílí na tvorbě protilátek. Slezina hraje významnou roli v komplexu obranyschopnosti organismu.

Jak to vidí východní medicína…

Slezina zaujímá v našem organismu výjimečné místo. Většina zdravotních problémů člověka vychází ze slabé energie „čchi“ sleziny. Pokud tedy posílíme energii „čchi“ sleziny, tak si tělo samo většinou lépe poradí s ostatními tělesnými nerovnováhami.

Slezina v rámci východního učení je orgán spojený se zemí a podle toho se také chová. Je to takový střed našeho těla, je to stabilita, je to něco stálého. Pro náš zdravotní stav velmi důležitá.

Stěžejním úkolem sleziny je přeměňovat potravu na energii a krev, které představují „palivo“ pro náš organismus. Dalším úkolem sleziny podle východní medicíny je vše nadzvedávat a udržovat na svém místě. Pokud je tato funkce oslabená, dochází např. k poklesu či výhřezu vnitřních orgánů, k chronickému průjmu, nadměrné únavě apod.

Jak se projevuje oslabená slezina?

Lidé s oslabenou funkcí sleziny mají často obtíže s lymfou, častý výskyt oparů a aftů a celkově zhoršenou obranyschopnost organismu. Projevuje se u nich chronická únava, průjmovitá stolice, reflux jícnu, nadýmání, inkontinence, atrofie svalů či opakované potraty.

Obvyklý je také výskyt ekzémů, a to hlavně v oblasti víček. Tento člověk se také mnohdy hrbí – při dosednutí se jakoby „zalomí“ podle fiktivní čáry pod prsy, což poukazuje na toxiny ve slezině a v přidružených orgánech.

Oslabená a následně zvětšená slezina bývá symptomem onemocnění lymfatických uzlin nebo jater a slinivky.

Jak můžeme slezinu podpořit

Slezina má ráda pravidelnost a řád. V první řadě bychom si měli do svého denního programu zavést pravidelnost jídla. Je jedno, jestli budeme jít tři krát denně nebo každé dvě hodiny.

Důležitá je pravidelnost, tak aby nám to vyhovovalo, a tak abychom se cítili dobře. Dbejme na to, že bychom se neměli přecpávat ani hladovět. Jezme v pravidelných časech do polosyta.

Stravu dostatečně rozkousejme a nepijme při jídle mnoho tekutin.

Dále bychom si měli zavést řád svého žití a práce. Týká se to zejména včasného a pravidelného ukládání se ke spánku a usínání. Následně pak ranního vstávání. Zachovávejme své biologické rytmy a naslouchejme svému tělu.

Slezina nesnáší studenou vlhkost. Je tím myšlena zevní, ale i vnitřní v podobě jídla a pití. Studenou vlhkost do těla dodávají typy potravin jako jsou zmrzliny, jogurty, mléko a tvaroh. Tvrdé sýry a máslo nevadí.

Studenou vlhkost v těle také podporují potraviny z bílé mouky a potraviny s přidaným cukrem. Proto jezte pouze výrobky z celozrnné mouky a cukr do těla dodávejte jen ve formě přirozené, tedy v ovoci. Slezině obecně dělají dobře teplé potraviny. Nesnáší chlad, studené jídlo.

Slezina má ráda přirozený pohyb. Příliš intenzivní, namáhavý sport jí naopak vyčerpává. Ideální je rychlá chůze nebo typy cvičení jako je jóga nebo Tai ji. Dlouhé sezení třeba v práci u počítače jí vyčerpání stejně tak jako neustálé přemýšlení a přemítání.

Slezina a byliny

V přírodě najdeme celou řadu bylin, které přirozeně podporují fungování sleziny. Patří mezi ně třeba kořen pampelišky, čekanky nebo puškvorce, také květ divizny, přeslička či známá kopřiva. Velmi účinnou bylinou, kterou znali již staří mniši v klášterech je kůra z Marsdénie kondurangové.

V dnešní době si již můžeme dovolit dovážet byliny z dalekých krajů. Amazonie nabízí velká přírodní bohatství mezi něž patří zejména latex ze stromu Sangre de drago, nazývaný Dračí krev.

Můžeme se podívat i do světa léčivých hub. Zde se velmi dobře uplatňuje Reishi, Polyporus, Penízovka i žampion zvaný Agaricus.

Slezina je středobodem našeho vnitřního vesmíru a základem naší imunity. Nyní již víte, jak se o ní dobře starat.

Tip: podpořte svoji imunitu včas! Užívejte kůru: čaj Imunita + kapsle Reishi + tinktura Kondurango

K čemu je dobrá slezina?

Před několika lety byly ve slezině prokázány jedinečné imunitní buňky, tzv. paměťové B-lymfocyty, které jsou schopny produkovat specifické protilátky proti meningokokům, pneumokokům a hemofilovým bakteriím.

Jste v šoku – dvacetiletý klučina ze sousedství prý včera náhle zemřel… A to jste s ním ještě den předtím mluvili – vůbec nevypadal nemocně. Před rokem byl ale dlouho v nemocnici – srazilo ho auto a měl vícečetná poranění, museli mu dokonce vzít i slezinu…

Jaký má slezina v organismu význam?Výčet funkcí sleziny se dlouho omezoval pouze na filtraci protékající krve, díky které jsou odbourávány poškozené nebo přestárlé krevní buňky a vychytávány případné bakterie přítomné v krvi.

Je známo, že jedinci, kteří nemají slezinu, trpí poněkud častěji na tromboembolickou chorobu, tedy ucpávání cév krevními sraženinami, a v horizontu desítek let i na nádorová onemocnění.

Pro život je nicméně naprosto prioritní imunitní funkce sleziny – během posledních asi 60 let bylo vypozorováno, že lidé, kteří nemají slezinu, častěji umírají na rychle a těžce probíhající bakteriální infekce.

Teprve před několika lety byly ale ve slezině prokázány naprosto jedinečné imunitní buňky, takzvané paměťové B-lymfocyty. Tyto buňky jsou schopny okamžitě po své stimulaci produkovat specifické protilátky proti tzv. opouzdřeným bakteriím (patří sem meningokok, pneumokok a hemofilus), čímž usnadní jejich rozpoznání dalšími složkami imunitního systému a jejich rychlé zneškodnění.

V případě, že tyto buňky v organismu chybí, například po operačním odstranění sleziny, po jejím ozáření, při destrukci slezinné tkáně nádorem nebo autoimunitním onemocnění či při jaterní cirhóze anebo vzácně i z vrozených příčin, nerozvíjí se tato úvodní fáze imunitní obrany proti dobře vybaveným patogenům a hrozí těžká infekce se zaplavením celého organismu bakteriemi (lidově zváno „otrava krve“ a odborně sepse, selhání funkce základních životních orgánů a případně i smrt.

Co je to OPSI syndrom a jak se projevuje?Zkratka OPSI vznikla z anglického termínu overwhelming postsplenectomy infection – česky bychom řekli extrémně rychle probíhající sepse u lidí po odstranění sleziny. Bylo vypozorováno, že úmrtnost na rozvinutý OPSI syndrom se pohybuje mezi 60 až 80 procenty a přitom trvání příznaků choroby může být pouze několik hodin!

V lékařské literatuře je takových tragických případů popsána celá řada; riziko tohoto stavu je celoživotní a odhaduje se na jedna až tři procenta všech dotyčných pacientů. Pro představu: jen ve Fakultní nemocnici v Brně je ročně provedeno přibližně 50 až 70 operačních odstranění sleziny.

Prvotní projevy OPSI jsou často nespecifické – únava, bolesti kloubů a svalů, může být průjem. Za nejzávažnější projev možného rozvíjejícího se OPSI syndromu je u osob se zaniklou či porušenou funkcí sleziny třeba považovat jakýkoli vzestup tělesné teploty nad 38°C, i když příčinou může být samozřejmě i banální viróza.

Jak lze OPSI syndromu zabránit?Riziko závažně probíhajících infekcí je u zmíněné skupiny osob celoživotně vysoké. Proto je naprosto nezbytná důsledná prevence a dobré poučení. Je nezbytné zabránit jakýmkoli, i drobným, poraněním (třeba i při pedikúře, práci na zahrádce apod.) – a jakékoli poranění ihned dezinfikovat.

Za závažné je nutno rovněž považovat jakékoli poškrábání či pokousání zvířetem – v mordě zvířat je spousta bakterií, které rovněž mohou OPSI syndrom zapříčinit. Jakékoli poranění by se mělo ihned dezinfikovat a v případě rozvoje známek zánětu (bolestivost, otok, zarudnutí, hnisavá sekrece) co nejdříve vyhledat lékaře.

V případě epidemií či pandemií je vhodné vyhýbat se velkým kolektivům a evidentně nemocným lidem.

V rámci preventivních opatření nelze nikdy dostatečně zdůraznit význam očkování. Doporučuje se každoroční očkování proti chřipce a v případě pandemie i proti jejímu pandemickému kmeni. Ptáte se proč a zda vakcína není nebezpečná? Vakcíny distribuované v Česku neobsahují živý virus – jejich aplikace tedy nemůže chřipku vyvolat.

Význam tohoto očkování je přitom nesmírný: virus chřipky má obrovský epidemický potenciál (nevybírá si mezi zdravými mladými či starými a nemocnými), během svého množení v organismu tlumí funkce imunitního systému a tím usnadňuje rozvoj závažných bakteriálních infekcí a navíc poškozuje sliznice dýchacích cest, kam poté snáze přilnou právě zmíněné opouzdřené bakterie, nejčastěji pneumokoky.

Dalším doporučeným očkováním je tak logicky očkování proti pneumokokům. V současnosti jsou k dispozici dva typy vakcín – jedna vede k vytvoření protilátek proti 13 typům pneumokoků, které vyvolávají invazivní infekce, a zanechává imunitní paměť.

Zajímavé:  Zánět Močových Cest U Mužů Priznaky?

Ta druhá vakcína pokryje sice 23 sérotypů pneumokoků, ale imunitní paměť nezanechá. Proto se vakcíny kombinují – nejdříve se podá vakcína vedoucí k vytvoření imunitní paměti a následně se snažíme rozšířit spektrum pokrytých sérotypů druhou vakcínou.

Vakcinace proti chřipce a proti pneumokokům je u pacientů s porušenou či zaniklou funkcí sleziny naprosto prioritní. Teprve v dalším průběhu se doporučuje doplnit očkování proti meningokokům, hemofilu, případně proti virovým žloutenkám typu A a B. Nutné je pak nezapomínat na pravidelné přeočkování proti tetanu.

Ty nejdůležitější vakcíny jsou bohužel velmi drahé  – příčinou tak vysoké ceny byl několik desetiletí trvající komplikovaný vývoj vakcín – a v současnosti je pojišťovny plně nehradí. Přitom je ale známo, že vakcinací proti pneumokokům se ročně zachrání desetitisíce především dětských životů.

Co dělat při horečce?Jakákoli horečka nad 38°C je u lidí, kteří mají narušenou funkci nebo jim zcela chybí slezina, velmi varovným příznakem.

Proto je třeba co nejdříve, nejpozději do dvou hodin od začátku horečky, vyhledat lékaře, který pak rozhodne o dalším postupu. Pokud to není možné, měl by být takový člověk vybaven tzv.

pohotovostním antibiotikem a může užít jednu dávku dříve, než se mu podaří dostat k lékaři. Jde o absolutní výjimku v domácím používání antibiotik, a je možná jen proto, že může zachránit život.

Hrozí nějaké riziko při cestě do zahraničí?Je známo, že osoby s porušenou či zaniklou funkcí sleziny trpí také závažnějším průběhem malárie.

Proto by se vždy před odjezdem do rizikových oblastí měli poradit v ambulanci zabývající se cestovní medicínou.

Současně je zvýšené riziko závažné formy babesiózy – zvláštní parazitární choroby přenášené klíšťaty a vyskytující se na území Spojených států amerických.

Více informací lze získat v Doporučeném postupu péče o pacienty s porušenou či zaniklou funkcí sleziny, který je k dispozici na internetových stránkách České společnosti infekčního lékařstvím, nebo na jakémkoliv infekčním oddělení či klinice.

Autor článku působí na Klinice infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno a je také spoluautorem zmíněného Doporučeného postupu. V případě další dotazů o této problematice jej můžete kontaktovat na tel. 532 232 165 či e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Slezina – střed našeho zdravého vesmíru

Jelikož je Slezina synonymem k trávení, pak její kondici bude v prvé řadě ovlivňovat to, co jíme. Čínská medicína rozděluje způsoby stravování na stravování pro zdravé a pro nemocné.  U nemocných musí strava vyrovnávat nerovnováhy v organismu, nerovnováhy yin a yangu. Tzn.

, že pokud je v organismu chlad (což je Yin), tak ho zahříváme a naopak. Pokud máme chlad ve Slezině, protože jíme stále zmrzlinu, tak cílem bude Slezinu zahřívat např. teplými polévkami. Stravování u nemocných je velmi individuální a závisí na konstituci konkrétního člověka a povaze nemoci.

Z toho jasně vyplývá, že co jednomu pomůže, to druhému ublíží.

Je třeba zdůraznit, že neexistuje ve stravování svatý grál, přestože ho všichni hledají (někteří tedy tvrdí, že ho objevili, a že tahle potravina nebo doplněk stravy pomůže úplně všem a úplně na všechny problémy, ale pohledem tradiční čínské medicíny to prostě není možné.

Není zde prostor, abychom rozebírali různé stravovací léčebné plány, to uděláme někdy jindy).

 Takže jak jíst, abychom Slezinu posílili?

 Nastíním vám v podstatě takový univerzální způsob stravování i pro zdravé lidi (nebo alespoň přiměřeně zdravé).

 Vyhněte se všemu, co Slezinu nesnáší a co ji oslabuje: 

 Nesnáší nepravidelnost a to nejen v jídle, ale v celém životě. Měli bychom pravidelně (ve stejné časy) vstávat, jíst, pracovat, cvičit a chodit spát. Čím více pravidelnosti svému životu dáme, tím bude Slezina šťastnější. Nejdůležitější je samozřejmě pravidelnost ve stravování.

“Je jedno, co budete jíst, hlavně to jezte pravidelně“. Čínští lékaři doporučují jíst 2−3x denně. Najíst se a pak nechat dostatek času Slezině na trávení a na obnovení její energie Qi. Některé současné přístupy radí, pokud chcete zhubnout, jezte každé 2 hodiny. Zčásti je to pravda.

Častým příjmem potravy se rozhýbe metabolismus a začne rychleji spalovat. Mohli bychom říci, že Slezina zintenzivní svoji činnost. Problém ale je, že díky takto intenzivní činnosti se její Qi ještě více vyčerpá. Někdy po týdnu, někdy po několika měsících.

A pak stačí pár nepovedených dní s „junk food“ a jste na vyšší váze, než jste byli na počátku. Prostě klasický jo-jo efekt.

 Mé doporučení zní jíst 2x nebo 3x za den vždy ve stejný čas. A žádné uzobávání mezi těmito jídly. Jen přiměřeně pít vodu nebo slabý čaj. Zároveň vše je nutné přizpůsobit stavu konkrétního člověka. 40 kilová žena s hypoglykémií nemůže jíst jen 2x denně!!! Z tohoto úhlu pohledu není úplně optimální ani dlouhodobý půst. Naopak moderní „přerušovaný půst“ může přinést tělu jisté benefity.

 Nesnáší přejídání se. Je to v podstatě stejný princip, který jsem popisoval výše. Pokud jíme velké porce vydatných jídel, potřebuje Slezina hodně energie Qi, aby nadměrné porce zpracovala. Tím svoji energii nadbytečně vyčerpává. Ideální je jíst do 80 % sytosti.

Po jídle byste stále měli cítit jistý pocit malého hladu. Ale opravdu malého. Nadměrné množství jídla v kombinaci s oslabenou přeměňovací funkcí Sleziny vede ještě k dalšímu jevu, který s nadváhou souvisí. Potrava začíná stagnovat. Prostě se posunuje příliš pomalu. Asi to znáte jako „zpomalený metabolismus“.

A stejně jako kompost na zahrádce se začne zahřívat, stejně tak zpomalený posun začne vytvářet horko v našem Žaludku a to vytváří jev, kterému říkáme „vlčí hlad“. Prostě máme stále hlad. Na jedné straně máme stále potřebu jíst a na druhé straně slabá Slezina potravu pomalu přeměňuje a posouvá.

A to není pro člověka, který chce hubnout, dobrá kombinace.

 Nesnáší vlhkost. Vlhkost, zvláště studenou vlhkost (např. v podobě zmrzliny), která ji vyčerpává a přispívá k tvorbě další nadbytečné vlhkosti.

(To třeba vysvětluje, proč je pro některé ženy koupání ve studené vodě spouštěčem gynekologických výtoků). Typickým příkladem vlhkých a chladných potravin jsou mléčné produkty – mléko, tvaroh, jogurty.

A co teprve ráno studený jogurt vytažený z lednice! Máslo a tvrdé sýry tolik nevadí.

 Nesnáší cukr. A teď prosím znalce čínské medicíny, vyčkejte se svojí kritikou a tvrzením, že „Slezina přeci miluje cukr“. Ano máte pravdu, ale i u cukru platí moje oblíbená zásada přiměřenosti. Slezina potřebuje cukr, protože z něj vytváří energii Qi. Ale není cukr jako cukr. Bílému rafinovanému cukru se říká „zloděj Qi“.

Tento rychlý cukr rozpohybuje aktivitu Sleziny až moc a zároveň ji velmi rychle vyčerpá. Určitě to znáte. Když jste unavení a vyčerpaní, dali byste cokoliv za kousek něčeho sladkého, co vám rychle dodá energii. Bílý cukr to udělá spolehlivě. Pokud budete Slezinu zásobovat bílým cukrem příliš, poměrně rychle ji zahltíte a vyčerpáte.

A Slezina začne vyrábět již zmíněnou patologickou vlhkost, která se začne ukládat v podobě tuku.

 Je to vlastně takový začarovaný kruh, slabá Slezina vyrábí málo Qi a krve. Jsme unavení, cítíme, že rychle potřebujeme rychlou energii. Máme vyloženě chuť na něco sladkého. Dáme si čokoládu. Chvíli se cítíme super, ale po nějaké době jsme na tom hůř, než jsme byli předtím.

A tak pořád dokola. Stejně jako s cukrem je to s bílou moukou. Jsou to v podstatě také rychlé cukry, které Slezinu v konečném důsledku oslabí. Takže myslete na to, abyste Slezině dopřávali „pomalé cukry“, které se dávkují postupně. Ideálně celozrnné pečivo nebo obilné kaše.

 Nesnáší sezení. Musí se hýbat. Při sedavém zaměstnání jdou kila nahoru velmi rychle. Takže doporučuji pohyb – ale opět přiměřený.

Příliš intenzivní pohyb vyčerpá z těla příliš krve a energie Qi a slabá Slezina nestíhá v dostatečně krátké době tento stav obnovit. Ideální je svižná chůze, Taiji nebo jóga.

Ve své ordinaci jsem měl již několik vrcholových sportovkyň, které se v pubertě, kdy dochází k velké spotřebě Qi a krve na růst, příliš vyčerpávaly. Ztratily menstruaci a později nemohly otěhotnět.

 Nesnáší nadměrné přemýšlení. I to ji oslabuje. Máte-li problém, stále o něm přemýšlíte, i to oslabuje Qi Sleziny a oslabená Slezina vás nutí ještě více přemítat. Opět jeden začarovaný kruh.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector