Nitroděložní tělísko pro mladé – Vše o zdraví

Existuje mnoho druhů hormonální antikoncepce. Nejpopulárnější je platíčko barevných pilulek. Dále je možné pořídit si poševní kroužky,  injekce, náplasti apod. Některé ženy se rozhodnou pro zavedení děložního tělíska. Většinou jde o maminky, které už neplánují těhotenství. Nitroděložní tělíska však nabývají na popularitě i mezi mladými dívkami.

Když sloužíte v nemocnici, máte tu čest vidět spoustu věcí, které byste raději neviděli. Například nitroděložní tělísko u 15ti létě slečny.

Přišla ke mě na pohotovost v doprovodu své rázné maminky pro bolesti podbřišku. Když jsem holčičku vyšetřovala, zjistila jsem, že má v pochvě nitě. Následně mi maminka sdělila, že je to tělísko.

Docela mi to vyrazilo dech. Děložní tělísko se totiž v současné době nezavádí dívkám do 18 let kvůli velikosti a tomu, že se děloha vyvíjí a roste.

Tělísko je nevhodné, protože může způsobit jizvení dělohy a neplodnost v budoucnu.

Nitroděložní tělísko pro mladé - Vše o zdraví

Když jsem se vyjádřila k nevhodnosti zavedeného tělíska, maminka (právnička) se do mě dosti nevybíravým způsobem pustila. Dokonce se vydala za mým tehdejším nadřízeným, aby mě potrestal za drzost. Ten nad stížností mávl rukou.

Mě však mrzelo, že tuto ženu více trápila má „drzost“, než starost o dceřino zdraví. Dívku totiž bolelo břicho kvůli velkým cystám na vaječnících.

A jak se dozvíte dále, hormonální antikoncepce obecně tomuto stavu rozhodně nepomáhala.

Možná jste jednou z žen, která antikoncepci užívá a nepociťuje žádné její vedlejší účinky. Také je ale možné, že řešíte nějaké onemocnění, nebo projevy tělesné nerovnováhy a s antikoncepcí si tento stav vůbec nespojujete.

Nebo hormonální antikoncepci užívá vaše dcerka. Ať už je to jakkoliv, pokusím se vám nastínit, proč jsem odpůrcem hormonální antikoncepce i přes fakt, že jsem gynekoložka.

Zejména pak v případě, že vás trápí nějaké chronické onemocnění, nebo projevy tělesné a hormonální nerovnováhy.

Já a antikoncepce

Když jsem si v 17 ti letech našla stálého přítele, antikoncepce byla jasná volba. Vůbec jsem se v té době nezamyslela nad tím, co to vlastně je a jak negativně se může podepsat na mém zdraví. Prostě jsem barevné pilulky chtěla. Antikoncepci brala většina mých kamarádek. Některé jako ochranu před otěhotněním, jiné pro potíže s pletí.

Nitroděložní tělísko pro mladé - Vše o zdraví

Na nasazení jsem se skutečně těšila. Jakmile začaly umělé hormony účinkovat, užívala jsem si volnosti, kterou mi antikoncepce dávala. Nemusela jsem řešit kondom, nebo pohlavní styk přerušovat.

Nemusela jsem běhat po lékárnách a shánět Postinor, který by případně zabránil započetí těhotenství. Spravila se mi pleť a já se cítila skvěle. Ale pouze pár týdnů. Pak se začaly projevovat vedlejší účinky antikoncepce. Natékala jsem a přibírala na váze.

A přesto, že jsem antikoncepci nasadila kvůli prevenci otěhotnění, na pohlavní styk jsem přestala mít náladu a chuť.

Nárůst váhy pro mě byl asi ten nejhorší projev, kterým mě antikoncepce obdarovala. Bylo to totiž v době, kdy jsem si začala připadat tlustá a do mého života vstoupily mé „kamarádky“ bulimie a následně anorexie. Po několika měsících jsem proto antikoncepci vysadila.

Těžko říct, jak moc se tato barevná pilulka podílela na zhoršení psychického stavu.

Ani nemohu s jistotou tvrdit, že užívání antikoncepce mělo vliv na to, že mi o pár let později lékaři diagnostikovali autoimunitní onemocnění jménem ulcerózní kolitida. Myslím si však, že antikoncepce přispěla k tomu, že mé tělo vyvedla z rovnováhy.

A právě nerovnováha podpořila rozvoj vážného onemocnění, které mě po 6 letech trvání přivedlo do stavu, že mi bylo řečeno, že přijdu o střevo a nikdy nebudu mít děti.

Celý můj příběh najdete >>>ZDEZDEZDEZDE

Antikoncepci věří čím dál méně žen. Jak se ale chránit jinak? | Zdraví

Ještě před deseti lety se pilulky hormonální antikoncepce hřály na výsluní ženské přízně. Dnes je ale vše jinak. Z pilulky, kterou bez obav užívalymladé dívky i zralé ženy, se stal strašák. Nemalá část žen, jež užívaly hormonální antikoncepci v tabletách i celé roky, dnes tuto metodu opouští. Aco víc, tvrdí, že by ji nikdy nedoporučily ani svým dcerám.

Rozhodování o tom, jakou antikoncepci si vybrat, se ale nevyhnou.

„Ženy mají před sebou zhruba 35 let života, kdymohou otěhotnět, a to každý měsíc,“ konstatuje gynekolog Christian Fiala, který ve Vídni vytvořil Muzeum antikoncepce a interrupcí.

Podle něj ta „pravá“ metoda ale může být různá i pro jednu ženu v průběhu jejího života. Třeba pilulky, které vyhovovaly mladé dívce, už nebudou sedět matce dvou dětí.

U různých metod hormonální antikoncepce pak konečnou cenu ovlivňuje marže lékárny, a tak se cena za tříměsíční balení může lišit i o několik set korun. V případě bariérových metod, jako je mužský a ženský kondom, jsme vycházeli z ceny za běžně dostupné malé balení po 3–5 kusech. Cenově přívětivější jsou větší balení, ať už prodávaná za akční ceny v obchodních řetězcích, nebo v sexshopech po 50 či 100 kusech. Cena za měsíční používání byla vypočtena z průměrně dvou souloží týdně, tedy osmi pohlavních styků měsíčně.

Pokles zájmu o antikoncepční tabletky ukazují i čísla. V roce 2007 bylo podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv do Česka dodáno 3,49 milionu balení. V roce 2015 bylo u nás prodáno pouze 2,61 milionu balení. Klesá i počet žen, které po hormonální antikoncepci sahají.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) to v roce 2007 bylo celkem 1,38 milionu žen. Drtivá většina z nich volila právě pilulky kombinované hormonální antikoncepce, jež obsahují estrogen i progestin.

V roce 2015 ale užívalo hormonální antikoncepci pouze 1,06 milionu žen a je možné, že tento počet bude i nadále klesat.

Česko patří v otázce antikoncepce k liberálním zemím, a tak je u nás k dispozici celá řada metod. I proto u nás došlo k výraznému poklesu počtu interrupcí.

Podle analýzy ÚZIS právě dostupnost „lékařem řízené antikoncepce“, což jsou zejména různé formy hormonálních přípravků, stojí za poklesem potratovosti. Na konci 80.

let bylo v Československu provedeno takřka stejné množství interrupcí, jako bylo narozených dětí. V posledních letech se však ročně rodí okolo sta tisíc dětí a je provedeno na 20 tisíc interrupcí.

Implantát pouze v zahraničí

Jednotlivé antikoncepční metody se liší jak tím, jak dlouho působí a jaký je mechanismus zabránění početí, tak tím, zda je nutná konzultace s lékařem. Důvod pro konzultaci s odborníkem je jednoduchý – hormonální antikoncepce ovlivňuje organismus ženy, a pokud je zvolena špatně, může se objevit řada zdravotních problémů.

Na druhé straně „lékařem řízená antikoncepce“, tedy tabletky hormonální antikoncepce, nitroděložní tělíska, uvolňující hormony, či třeba vaginální kroužek, uvolňující hormony, jsou při správném použití velmi spolehlivé. Platí tu přímá úměra: čím častěji musí být určitá metoda používána, tím klesá její spolehlivost. Žena například zapomene vzít si pilulku.

V Česku ale na rozdíl od jiných evropských zemí není dostupný podkožní implantát, který se zavádí na pět let. Tomuto implantátu v Česku chybí registrace, takže se k nám vůbec nedováží. Pokud ale žena žije v zahraničí, například v Německu nebo v Irsku, může si jej nechat zavést tam. Cena implantátu i se zákrokem je 150 až 200 eur (až cca 5000 korun).

To, že klesá počet žen užívajících hormonální antikoncepci v tabletách, může mít více příčin.

Jednak se pro mateřství rozhodují ženy, jež užívaly pilulky třeba od svých 16 let a teď naopak touží po tom, aby otěhotněly.

Pak je tu část žen, jež během let změnily svůj životní styl a mnohdy i požadavky ohledně antikoncepce. A pak samozřejmě proměna vnímání hormonální antikoncepce ve společnosti.

Hledání přirozeného ženství

„Ve své praxi se často setkávám s ženami, které cítí, že ve svém životě potřebují změnu. Hledají samy sebe, přemýšlí, co v životě vlastně chtějí, a přestat užívat hormonální antikoncepci, kterou braly mnoho let, je pro ně jedním z kroků na této cestě,“ popisuje psycholožka a psychoterapeutka Jana Březinová, která vede soukromou praxi v Praze 5.

Spolu s hledáním sama sebe pak přichází i potřeba navštěvovat různé semináře či kurzy zaměřené na „hledání ženství“. Jejich součástí mohou být také lekce o „přirozené antikoncepci“, tedy jak využít faktu, že žena je plodná pouze několik dní v měsíci.

Další možností jsou pak kurzy zaměřené právě na tyto metody antikoncepce postavené na sledování změn ženského těla během menstruačního cyklu.

Hlavně bez hormonů

Pokud žena z nějakého důvodu nemůže nebo nechce používat hormonální antikoncepci, má několik možností. Tou nejjednodušší, ale při častém používání také nákladnou metodou jsou kondomy. Na trhu jsou i speciální, bezlatexové, v biokvalitě, či dokonce pro vegany. Také existují speciální kondomy pro ženy, ty ale nejsou tolik rozšířené a ve srovnání s mužskou ochranou stojí o dost více.

Zajímavé:  Zdravý Způsob Života A Péče O Zdraví?

Nitroděložní tělísko pro mladé - Vše o zdraví

Výhodou prezervativů je, že chrání i před pohlavními chorobami, proto se hodí při sexu s partneremnejisté sexuální minulosti. Jenže jejich spolehlivost už není zcela ideální. Při používání v reálných podmínkách otěhotní během roku až 20 žen ze sta. Ještě méně spolehlivé jsou pak spermicidy.

Vůbec nejspolehlivější metoda je pak sterilizace, tedy operace s definitivním výsledkem. O sterilizaci může v Česku požádat každý dospělý člověk starší 21 let. Musí si však zákrok uhradit a také je nutné počítat s tím, že operace není provedena hned. Zákon vyžaduje 14denní lhůtu „na rozmyšlenou“, aby bylo zaručeno, že člověk nebude svého rozhodnutí později litovat.

„Ve srovnání s minulostí jde ale o zjednodušení. Dříve lidé, kteří chtěli sterilizaci, museli před komisi, což bylo velmi nepříjemné. Dnes se už tomuto vyhnou,“ vysvětluje urolog a sexuolog Marek Broul, zástupce primáře Kliniky urologie a robotické chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Cena tohoto zákroku je zhruba osm až 15 tisícumuže a 10 až 20 tisíc u ženy.

Pro případ, že používaná antikoncepce selže, což je nejčastěji tehdy, když danou metodu člověk chybně použije, existuje ještě krajní řešení v podobě pilulek „po“. V Česku, na rozdíl od sousedního Polska, je tzv. postkoitální antikoncepce volně prodejná v lékárnách bez nutnosti mít recept od lékaře.

Další možností je pohotovostní služba v nemocnici. Tyto tablety stojí zhruba 300 až 500 korun a lze je použít až 120 hodin od nechráněného pohlavního styku. Čím dříve je žena užije, tím je spolehlivější. Vzhledem k vysoké dávce účinných látek ale není vhodná k pravidelnému užívání.

Nitroděložní tělísko pro mladé - Vše o zdraví

Nitroděložní tělísko bez hormonu

Při této antikoncepční metodě se využívá účinku tělísek různého tvaru zaváděných do dělohy. Dnes se vyrábějí z plastických hmot a jsou doplněna měděným (někdy zlatým, stříbrným nebo ze slitiny zinku a stříbra) drátkem. Tělísko do dělohy zavádí gynekolog při běžné návštěvě v ordinaci při plném vědomí pacientky.

Některá tělíska obsahují syntetické hormony, v takovém případě mluvíme o hormonálním nitroděložním tělísku – přečtěte si více na stránce Nitroděložní tělísko s hormonem.

Základní mechanismus účinku nitroděložních tělísek spočívá v tom, že v děloze působí jako cizí těleso, čímž přitahují množství bílých krvinek a ty se vrhají na spermie.

Tento efekt je ještě zvýšen měděným drátkem; uvolňovaná měď má toxický vliv na spermie a brání jim v cestě pohlavním ústrojím. Nitroděložní tělíska tedy nevyvolávají časný potrat, pouze brání spermiím, aby se dostaly k vajíčku, čímž zamezí oplodnění.

Nitroděložní tělíska se obvykle zavádějí na více let, pak se doporučuje jejich výměna, což lze provést při běžné návštěvě lékaře.

Hlavní výhodou tělísek s mědí je jednoduchost užívání a také jejich cena, která je nejnižší ze všech moderních antikoncepčních metod.

Tělíska bez účinné látky a tělíska s mědí prodlužují menstruační krvácení a zvyšují jeho intenzitu (u tělísek s mědí, která jsou menší, je tento vliv méně výrazný).

Hlavní nevýhodou tělísek je, že postrádají některé výhody hormonálních metod. Nechrání před nádory a cystami vaječníku, nechrání před záněty vnitřních rodidel.

 Vzácně může dojít k poranění dělohy při jejich zavádění nebo odstraňování, výjimečně mohou z dělohy vypadnout.

Absolutní kontraindikací, tj. stavem, kdy nitroděložní antikoncepci nemůžete používat, je pouze nevysvětlitelné krvácení z dělohy a vrozené vady dělohy. Prakticky sem patří i stavy, při kterých by k zavedení tělíska byla nutná narkóza (uzavřené hrdlo děložní). Tělíska obsahující měď se nemohou zavést ženám alergickým na měď.

Relativní kontraindikace, tj.

stavy, kde je zapotřebí zvýšené opatrnosti, jsou chronické nebo opakované infekce dělohy a vejcovodů, promiskuita, velké myomy dělohy, nevysvětlitelné pánevní bolesti, imunosupresivní léčba, silné, časté nebo bolestivé menstruační krvácení, prodělané mimoděložní těhotenství, poruchy krevní srážlivosti se zvýšeným krvácením a závažná anémie.

Nitroděložní tělíska mohou být inertní, bez dalších biologicky účinných látek. Tato tělíska mají velmi rozmanité tvary, dnes se používají výjimečně.

Novou generaci tělísek představují tělíska s měděným drátkem, jeho povrch je obvykle 375 až 380 mm2. Většinou mají tvar připomínající písmeno T.

Existují i tělíska s drátkem ze zlata, stříbra nebo slitiny stříbra a zinku. Jsou dražší a oproti měděným nemají žádné výhody.

Podle zvoleného typu jsou nitroděložní tělíska vhodná jak pro dívky a ženy od 18 let, které dosud nerodily, tak pro ženy, které již děti mají.

VÍCE

Uvažujete o dlouhodobé antikoncepci, která je bezpečná a zároveň spolehlivá? Podívejte se na porovnání tělísek a pilulek z více hledisek.

VÍCE

Pokud uvažujete o změně antikoncepce, nejste sama. Pouze 18 % uživatelek antikoncepce je se svou antikoncepcí natolik spokojeno, že o změně neuvažuje.

VÍCE

Antikoncepce na míru

Antikoncepce k moderní ženě neodmyslitelně patří. Dává jí svobodu a možnost rozhodování o vlastním životním stylu. A také umožňuje plánovat početí dítěte na dobu, kdy si to bude skutečně přát. Zatímco dospělá žena už o různých typech antikoncepce hodně ví, mladé dívky se jí často vyhýbají.

Hodně dívek se stydí o antikoncepci mluvit, ať už se svým partnerem nebo rodiči. Výsledkem je, že dívka bez antikoncepce otěhotní v nevhodnou dobu či s nevhodným partnerem a musí situaci řešit i se všemi možnými následky.

Tento zákrok, zejména pak stres a psychické trauma, které ho často provázejí, mohou mít bezprostřední vliv na kvalitu a vývoj dalšího sexuálního  života a partnerských vztahů. Milování by mělo být pro mladé ženy, které se sexuálním životem začínají, uvolněné, bez stresu a napětí.

Jen uvolněný člověk může plně prožívat dotyky, vzrušení a vyvrcholení. A to rozhodně nejde, když má dívka neustálý strach z otěhotnění.

Homonální antikoncepce není žádným bonbónem, který můžeme polykat , kdy chceme. Zejména tehdy, když bereme jiné léky nebo jsme nemocné. Ale od dob prvních tabletek se hodně změnilo.

Nezpůsobují tloustnutí, jak se stále tvrdí, a ani nezvyšují riziko zhoubných onemocnění.

Moderní preparáty navíc dokáží ovlivnit nadměrné maštění pleti, zlepšit akné, snížit nadměrné ochlupení nebo utlumit projevy premenstruačního syndromu.

Kdy začít a skončit s antikoncepcí

Poprvé nasadit antikoncepci lze dívkám už od patnácti let. Samozřejmě s tím, že budou pravidelně jednou ročně chodit na gynekologické prohlídky.

Než však lékař antikoncepci předepíše, musí žena žádající antikoncepci, podstoupit první vyšetření. Zejména proto, že u některých onemocnění a dědičných dispozic se prostě hormonální preparáty užívat nemohou.

Někdy může lékař nařídit jaterní testy, přestože dnes už nejsou jako v minulosti pravidlem.

Až na ojedinělé výjimky může hormonální antikoncepci užívat skoro každá zdravá žena. Užívání této antikoncepce je v příbalových letácích doporučováno zdravým ženám, nekuřačkám, do 35 let.

Je to z důvodu, že ve věku nad 35 let se statisticky zvyšuje pravděpodobnost přidružených interních onemocnění, jako jsou chronická žilní nedostatečnost, křečové žíly, vysoký krevní tlak a další.

Uvedená onemocnění mohou ovlivňovat  krevní srážlivost a přispívat tak ke zvýšenému riziku tvorby krevních sraženin. Estrogen obsažený v pilulce též zvyšuje pravděpodobnost tvorby krevních sraženin, zejména ve spojitosti s nikotinem, nadváhou a dalšími hlavně genetickými faktory.

K současným trendům  patří používání hormonální antikoncepce až do období klimakteria, kdy hormony obsažené v pilulce mohou pomoci překlenout počáteční obtížné stavy v období přechodu.

Množství hormonů

Dávka hormonů potřebná k blokádě ovulace byla u prvních antikoncepčních tabletek skutečně vysoká, nežádoucí účinky poměrně časté, a proto bylo doporučováno pilulky na měsíc či dva vysadit. Dnes ženy užívají antikoncepci obsahující pouhé dvě setiny dávek hormonů obsažených v původních pilulkách.

Nejmodernější preparáty dokonce udržují v těle hladinu ještě nižší než v neblokovaném hormonálním cyklu, kdy vlastní hormony vylučované do těla ženy z vaječníků mohou způsobovat různé nepříjemné příznaky premenstruačního syndromu.

Syntetické hormony se po vysazení pilulky z těla rychle vylučují (během několika desítek hodin již nejsou v krvi zjistitelné). Obavy o plodnost po vysazení antikoncepce jsou tedy bezdůvodné. Studie nepotvrdily výskyt vrozených vad u plodů žen, které v minulosti užívaly hormonální antikoncepci.

Občas je nutné s trochou trpělivosti vyčkat na ustálení pravidelnosti ovulačních cyklů.

Hormony a váha

Mýtus, že hormonální antikoncepce způsobuje zvyšování hmotnosti žen, se traduje od šedesátých let minulého století. Starší antikoncepční přípravky s vyšší dávkou hormonů skutečně k nárůstu váhy přispívaly.

V současné době je na trhu velké množství nízkohormonálních antikoncepčních přípravků – pilulek či náplastí, které zvyšování hmotnosti zcela určitě nezpůsobují.

U vhodně zvolených přípravků počáteční směrový výkyv směrem nahoru většinou nepředstavuje jeden a půl až dva kilogramy a v dlouhodobém pohledu se hmotnost nemění.

Kombinovaná hormonální antikoncepce

Nejužívanější představitelkou hormonální antikoncepce je pilulka obsahující kombinaci hormonů estrogenu a progesteronu, stejná kombinace může být obsažena i v náplasti nebo vaginálním kroužku. Zahájení užívání pilulky je vázáno na první den menstruačního cyklu.

Zajímavé:  Jak Uvolnit Ztuhlou Krční Páteř?

Po dobu 21 (u některých typů pilulek 22, 24) dnů se syntetické hormony z užívané pilulky dostávají z trávicího traktu do krve ženy a blokují uvolňování hormonů spouštějících ovulaci. Vajíčko ve vaječníku nedozrává a neuvolňuje se. Po využívání tohoto počtu pilulek následuje týdenní pauza, během níž dojde ke krvácení.

Měsíční krvácení není při užívání antikoncepce následkem činnosti vaječníků, nýbrž jedině a pouze přestávky mezi cykly tablet.

A co chuť na sex?

Ženské libido posiluje testosteron a estrogen. Hladina těchto hormonů je nejvyšší právě během ovulace. Hormonální antikoncepce nám zajišťuje, aby k ovulaci vůbec nedošlo. Mohlo by se tedy zdát, že pilulka je skvělým likvidátorem ženské chuti na sex.

Řada žen to ze své zkušenosti také potvrzuje – mírné snížení libida lze pozorovat u 15 až 20 % uživatelek. Každá žena je jiná. Stejný přípravek jedné ženě způsobí bolesti hlavy a zadržování vody v těle, zatímco druhé pomůže od akné a upraví bolestivou menstruaci.

Pokud jste se svými tabletkami z jakéhokoli důvodu nespokojená, poraďte se s gynekologem a vyzkoušejte jiný preparát.

Gestagenní antikoncepce

Na rozdíl od kombinované hormonální antikoncepce dodávají tyto přípravky do těla pouze gestageny, hormony žlutého tělíska, jejichž hlavním úkolem je připravit tělo na těhotenství.

Hlavním mechanismem jejich účinku je zahuštění hlenu děložního hrdla, k zastavení ovulace dochází asi jen ve 20 procentech případů. Ani vliv na libido proto není tak výrazný jako u kombinovaných přípravků.

Největším problémem u gestagenních pilulek je nutnost naprosto přesného užívání (tříhodinové zdržení se považuje za kritickou mez).

Většina antikoncepčních přípravků s progesteronem působí na tzv. depotní neboli dlouhodobé fázi.

To znamená, že z určité umělé zásobárny, vytvořené v těle ženy buď injekční aplikací speciálně upravené látky, nebo aplikací podkožního či nitroděložního tělíska s aktivním hormonem navázaným na nosič, se dlouhodobě uvolňuje malé množství trvale působícího hormonu.

Metody, založené na dlouhodobém postupném uvolňování hormonu, se vyznačují značnou spolehlivostí. Nevýhodou může být nepravidelná menstruace, případně její zastavení.

Většinou menstruace výrazně zeslabuje v intenzitě krvácení a u více než poloviny žen užívajících různé progesteronové přípravky po určité době krvácení úplně vymizí. Tento vliv na menstruaci je jen dočasný a je podmíněný užíváním tohoto typu přípravků. Nemá negativní vliv na menstruaci, neboť menstruace neplní pro tělo žádnou očistnou funkci.

Podkožní tyčinky nebo injekce lze doporučit v případě, že určitě neplánujete těhotenství po dobu několika let, plodnost se může vracet pomaleji. Miniplulka je vhodná pro ženy, které nemohou ze zdravotních důvodů užívat kombinované hormony.

Nitroděložní tělíska

Žádné ovlivňování cyklu, žádné složité zavádění před milováním, žádný vliv na libido.

To jsou hlavní výhody plastových, měděným drátkem omotaných tělísek, která mohou zůstat na místě až pět let a díky tomu představují nejlevnější antikoncepční metodu.

Na našem trhu je i nitroděložní tělísko s obsahem hormonu progestinu (Mirena), ale ten způsobuje pouze změnu hustoty hlenu děložního hrdla, čímž znemožňuje cestu spermiím – hladina hlenu v krvi je natolik nízká, že nemá vliv na ovulaci.

Už to nejsou jen obyčejné spirálky, dnes jsou schopné vylučovat i nízké množství progestinu. Ten působí především v místě uvolnění, tedy v děloze a blízkém okolí. Celkový vliv na organismus je tak minimalizován, navíc systém zabrání nadměrným krevním ztrátám při menstruaci.

Systém je možné aplikovat šest týdnů po porodu. V Mireně se podařilo zkombinovat výhody hormonální a nitroděložní antikoncepce a současně odstranit většinu nevýhod těchto metod. Hodí se ale především pro stabilní monogamní vztahy, určitě ne pro ženy, které často střídají partnery.

V takovém případě totiž hrozí riziko gynekologických zánětů.

Poměrnou novinkou je vaginální kroužek. Je vyroben ze speciálního pružného plastu, ze kterého se postupně uvolňují nízké dávky estrogenu a gestagenu přímo do krevního oběhu.

Žena si ho sama zavede do pochvy a po třech týdnech ho vyjme a vyhodí. Přesná poloha kroužku v pochvě nemá vliv na jeho účinnost, žena ho nevnímá a údajně nepřekáží ani při pohlavním styku.

Spolehlivost je srovnatelná s jinými nízkodávkovými hormonálními přípravky.

Prezervativy

Nejlevnější a nejdostupnější antikoncepce, která chrání nejen před otěhotněním, ale hlavně před přenosem pohlavních nemocí. Není však stoprocentně spolehlivá. Někteří muži tvrdí, že jim ochrana brání v dosažení erekce. Podle odborníků je ale proklamovaná citlivost spíše psychického původu.

Přestože dnes máme k dispozici řadu mnohem spolehlivějších antikoncepčních metod, kondom je nenahraditelný v případě náhodných známostí, ale i tehdy, když se partneři snaží zbavit nějaké vleklé infekce, kterou si neustále navzájem předávají.

Velmi dobrou službu udělá kondom mužům trpícím předčasnou erekcí.

Sázíte na přirozené metody?

Nejde o antikoncepci v pravém slova smyslu – podstatou takzvaných přirozených metod je určení plodných a neplodných dnů a zdržení se sexu.

Tento postup vyžaduje značnou dávku sebekontroly a zodpovědnosti: téměř  všechny páry ze skupiny tří set dotazovaných přesto překvapivě uvedly, že je tento způsob plánování rodičovství sblížil a obohatil jejich vztah.

Navíc se ukázalo, že se páry, které plánují sex podle plodných a neplodných dnů, milují v průměru stejně často jako dvojice, které spoléhají na jiné antikoncepční prostředky – během „bezpečných“ dnů se totiž miluji častěji. V zakázaných dnech se partneři věnují bezkoitálnímu sexu, zlepšuje se jejich komunikace v intimní sféře a více experimentují.

Tělísko – antikoncepce i úplně bez hormonů | Žena.cz

Jste zapomnětlivá? Kouříte? Možná vás to překvapí, ale i s takovými otázkami se můžete setkat u gynekologa, když se přijdete poradit o vhodné antikoncepci. A možná pak zjistíte, že vám nevyhovuje.

Ženy si obvykle spojují představu antikoncepce pouze s pilulkami – a se všemi jejich nevýhodami a vedlejšími účinky, o nichž se v poslední době začalo tolik psát a mluvit. Existují však i jiné metody. Kromě injekcí a nespolehlivých „babských“ rad mohou nechtěnému početí zabránit nitroděložní tělíska.

Spolehlivost a šetrnost

Na trhu jsou v současnosti k dostání dva druhy – hormonální, ale i úplně bez hormonů.

Označují se za metody dlouhodobé antikoncepce, protože po zavedení do těla fungují tři až pět let – to  podle druhu výrobku. Pak se ovšem musí vyndat.

A jsou spolehlivá: u obou druhů z tisíce otěhotní pouze dvě ženy. U pilulky je to až 90 případů z tisíce, a to už je rozdíl!

Doporučujeme: Jak a podle čeho vybrat antikoncepci?

V poslední době díky výzkumu a vývoji padla i námitka, že se hodí pouze pro ženy, které už rodily. Není to tak: některá dnešní tělíska jsou vhodná i pro mladé dívky. Jsou totiž opravdu maličká a díky své pružnosti se adaptují na každou velikost dělohy.

Velkým plusem je také fakt, že i tělíska s hormony působí především  lokálně, tedy přímo v děloze, a víceméně tak neovlivňují hormonální hladinu ženy.

 To může hrát důležitou roli nejen pro ty, kdo cizí umělé hormony v těle prostě nechtějí, ale především pro ty, kdo je mít nemohou. A to z nejrůznějších důvodů.

Rizikové faktory jsou například obezita, vysoký tlak, kouření, cukrovka, epilepsie, migrény nebo poruchy jaterních funkcí. Nevedou také ke zvyšování váhy, což je velké plus.

„Vetřelce“ nepustí

Působení hormonálního tělíska je založené na uvolňování hormonu progesteronu. Ten zhušťuje hlen děložního hrdla, čímž minimalizuje setkání spermie s vajíčkem.

Zároveň snižuje sliznici dělohy, takže zabraňuje usazení oplozeného vajíčka) a k tomu ještě brání ovulaci ženy. Se zvýšením hladiny progesteronu v krvi ženy ale může někdy docházet ke zvýšenému krvácení.

 Nitroděložní tělísko s hormonem obsahuje nižší dávku hormonu než pilulka a neobsahuje estrogen.

Porovnání jednotlivých typů antikoncepce najdete ZDE

Nitroděložní tělísko bez hormonů neobsahuje žádné hormony. Namísto toho uvolňuje měď. Ta vytváří nepřátelské prostředí pro spermie, čímž zabraňuje setkání spermie s vajíčkem. Pokud k němu ale přesto dojde, měď zabrání usazení embrya v děloze.

Přečtěte si: Antikoncepce: Na co se ptát lékaře hned napoprvé

Předností nitrožilních tělísek je nejen velmi nízký(nebo vůbec žádný) obsah hormonu, ale i bezstarostnost, kdy se žena nemusí bát, že si zapomene vzít pilulku a bude nějaký čas bez dostatečné ochrany. Na dlouhodobou antikoncepci nemusíte myslet každý den, což ocení především ženy s hektickým a nepravidelným životním stylem, pro které by nutnost brát pilulku denně ve stejnou dobu byla příliš svazující.

Lepší než pilulky?

Co ještě mluví ve prospěch moderních nitroděložních tělísek?

  • Bez zvýšeného rizika trombózy: Trombóza je vzácný, ale závažný stav, který je spojován s některými formami antikoncepce. U nitroděložního tělíska s hormonem, nitroděložního tělíska bez hormonu a implantátu obecně žádné zvýšené riziko trombózy nehrozí.
  • Menší bolest při menstruaci: Bolest při menstruaci může být dost nepříjemná. Díky nitroděložnímu tělísku s hormonem může být vaše menstruace postupem času méně bolestivá i slabší a kratší.
  • Cenová dostupnost: Vstupní investice je sice vyšší (pět – šest tisíc korun), ale když si spočítáte, kolik byste zaplatily za hormonální antikoncepci za pět let, je pořizovací cena tělíska oproti tomu zanedbatelná.Ochrana pomocí dlouhodobé antikoncepce vás ročně bude stát méně než pilulky. 
Zajímavé:  Oční Lékař Křenová Hodonín?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Antikoncepce 5 dní po sexu: A bez občanky!

Kdy je mládí definitivně v prachu?

Co udělá v těle borelióza? Nebezpečí na 8. stupni

Vstoupit do galerie | 12 Trhání zubů jako umění. Podívejte se!
  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Stále více žen odmítá hormonální antikoncepci, moderní jsou tělíska

V plzeňské gynekologické ordinaci Čeňka Borna ještě před několika lety zaváděli nitroděložní tělísko jednou za měsíc. Teď už je to třikrát nebo čtyřikrát.

Proč je o tělíska takový zájem? Padá riziko, které mají antikoncepční tabletky, tedy riziko tromboembolické nemoci. Tu způsobuje hormon estrogen, který v tabletách je, ale v tělískách žádný není. Takže to, čeho se ženy nejvíc bojí, tedy aby nedostaly trombózu, je tělískem eliminované. Nitroděložní tělísko s hormonem je u českých žen stále oblíbenější.

Využívá se tělísek víc i proto, že ženy už trombózu dostaly a nemají tedy jinou možnost antikoncepce? My gynekologové tělísko dáváme i těm ženám, u kterých je riziko, že by trombózu mohly dostat. Riziko zjišťujeme u každé pacientky, která přijde.

Vyplňují dotazník. Ptáme se v něm například, jestli měl někdo v rodině trombolitickou nemoc. Teprve když na všechny otázky odpoví žena negativně, antikoncepční pilulky předepíšeme.

Když máme pochybnost, děláme vyšetření trombofilních faktorů, které vyloučí, jestli riziko existuje.

Nehormonální nitroděložní tělísko

  • organismus na něj reaguje jako na cizí těleso v organismu, začne do dělohy přitahovat větší množství bílých krvinek, ty pohlcují spermie a navíc jsou jejich degradační produkty pro spermie toxické

Hormonální nitroděložní tělísko

  • spojuje výhody nitroděložních tělísek a gestagenní hormonální antikoncepce
  • obsahují malé množství hormonu, který působí převážně v děloze

Dnes jsou na trhu tělíska i pro mladé ženy, které ještě nerodily. I o ty je zájem? V doporučení je, že jsou i pro mladé ženy, které nerodily. Já jsem ale lékař ze staré školy a nechci tedy dělohu rušit nějakým tělískem.

Antikoncepční tablety eliminují nevýhodu tělísek, tedy větší počet zánětů dělohy a možnou následnou neplodnost. Myslím, že pro mladá děvčata tělísko není vhodné. Naopak u žen, které si splnily své mateřské přání, vidím tělísko jako ideální antikoncepci.

I kvůli tomu, že tyto ženy nejsou tak náchylné k zánětu.

Lze dopředu odhadnout, která žena bude k zánětu náchylnější? Někdo má slabou imunitu a ten bude mít zánět častěji. K zánětům vnitřních rodidel dochází buď vzestupnou cestou, to znamená, že nejdřív vše začíná zánětem pochvy – a pak vzestupně do dělohy až do vaječníků a vejcovodů.

Tento zánět může být důsledkem kvality sexuálního života, hygieny ženy, hygieny partnera. Navíc když mají ženy antikoncepci, muži nepoužívají prezervativy. Bariéra, kterou poskytuje kondom, zmizí a přenos infekce je snadnější. Infekce může sestupovat i ze střev nebo nastane celková infekce.

To se právě vztahuje na ženy se sníženou imunitou.

Prosazuje se v poslední době více názor, že antikoncepce je škodlivá? V poslední době pozornost společnosti k tabletkové antikoncepci není taková, jaká byla třeba v 90. letech.

Díky té pozornosti došlo k rozvoji antikoncepce a ke snížení počtu potratů. Teď je popularizace antikoncepce menší a žen odmítajících tabletky je proto čím dál víc.

Pozorujeme tedy nárůst jak klasických tělísek, tak hormonálních tělísek.

Dá se říci, že na používání antikoncepce už tolik netlačí farmaceutické firmy? Takto jednoduše bych to neřekl. Antikoncepce je vlastně vyzkoumaná, za posledních 20 let nic nového na trh nepřišlo.

Způsoby pilulkové antikoncepce už navíc nejsou kryty patentovou ochranou, a proto je teď vyrábí takzvaně kdekdo – když za to nemusí platit. Základních druhů je sedm osm, ale preparátů je 180. Výsledkem je to, že farmaceutické firmy už pilulky tolik nepropagují.

Při Sdružení soukromých gynekologů proto vznikla skupina k propagaci antikoncepce.

Jaká je pro to motivace? Někteří lékaři nechtějí dělat interrupce. Já osobně žádost o interrupci svých pacientek vyplňuji a doprovázím ženu při tomto zákroku, ale radost mi to nedělá.

ŽENA-IN – Nehormonální nitroděložní tělíska z pohledu gynekoložky – bude vhodné i pro vás?

Když už se rozhodneme pro nitroděložní tělísko, čeká nás hned druhá volba. Zvolit hormonální, nebo nehormonální? O výhodách, fungování, i možných rizicích toho druhého nám více řekla gynekoložka MUDr. Radka Gregorová.

Když už se rozhodneme pro nitroděložní tělísko, čeká nás hned druhá volba. Zvolit hormonální, nebo nehormonální? O výhodách, fungování, i možných rizicích toho druhého nám více řekla gynekoložka MUDr. Radka Gregorová.

Jak vlastně nehormonální nitroděložní tělísko (NNT) působí? Existují nějaké „lepší a horší“ druhy?Jednotlivá nehormonální nitroděložní tělíska se od sebe liší tvarem, použitým kovem a velikostí.  Co se týče použitého materiálu – rozdělují se na měděná, stříbrná a zlatá, přičemž stříbrná a zlatá bývají dražší než měděná. Neznamená to ale, že měděná tělíska jsou špatná a zlatá nejlepší.

Představuje NNT pro tělo nějaké riziko?Zavedení tělíska může být spojeno se vznikem zánětu, krvácení či poraněním děložní stěny. Při zavádění se vždy postupuje tak, aby byla všechna rizika minimalizována.

Nemá měď (případně jiný použitý kov, který v děloze působí) na ženu nějaké vedlejší účinky?Jako každá látka, tak i kov obsažený v nitroděložním tělísku může alergizovat. Pokud je alergie na určitý kov známá již před zavedením, volí se tělísko s jiným kovem.  Pokud tělísko tělu „nesedne“, je buď samo vypuzeno, nebo je vyndáno lékařem.

Je zavedení bolestivé?Každá žena má jiný práh bolesti. Strach i bolest lze ovlivnit analgetiky, takže po zavedení tělíska je většina žen mile překvapena z celého průběhu zákroku.

Kterým ženám byste NNT doporučila a kterým naopak ne?Nehormonální nitroděložní tělísko je vhodné pro ženy, které nechtějí nebo nemohou používat jiné antikoncepční metody. Tělo ženy není zatíženo užíváním hormonů, nehrozí zapomenutí tabletky a s tím spojené riziko otěhotnění. Naopak nehormonální nitroděložní tělísko není vhodné pro ženy, které mají silnou menstruaci. Ta by mohla být po zavedení NNT ještě silnější.

Může NNT zvolit i žena, která ještě neměla děti?K dispozici jsou i malá tělíska vhodná pro ženy a dívky, které ještě nerodily.

Dříve se to nitroděložní tělísko takovým ženám nedoporučovalo – co se tedy změnilo?Stále jsou lékaři, kteří tělísko nerodivším ženám nedoporučují. Vše je o názoru. Řekla bych, že v současné době není tak masivně předepisována kombinovaná hormonální antikoncepce kvůli rizikům trombembolie a karcinomu prsu, a tím pádem je dán prostor i nitroděložním tělískům.

Jak říkáte, někteří gynekologové zavedení odmítají dodnes, a to i u žen, které již rodily. Tušíte, proč? Výkon je spojen s určitou zručností a zkušeností, vybavením. Je na něj potřeba více času. To vše může hrát spolu s názorem na tělísko svoji roli.

Jaké máte zkušenosti s reakcemi žen na NNT – jaká jsou nejčastější pozitivní/negativní hodnocení?Řekla bych, že zhruba 70 % žen je s nitroděložním tělískem spokojeno. Bohužel, z mého pohledu volí tělísko málo žen. Buď jsou odrazeny členem rodiny (nejčastěji matkou), nebo negativními ohlasy na internetu.

Kdybyste si vy sama měla zvolit mezi hormonálním a nehormonálním tělískem, jak by to bylo a proč?Já bych určitě volila hormonální nitroděložní tělísko, které má řadu výhod ve srovnání s NNT. Gestagen, který je uvolňován do děložní sliznice, ji udržuje velmi nízkou.

Ženy buď nemenstruují vůbec, nebo jen velmi málo. Je to velmi komfortní. Je třeba zdůraznit, že nemenstruovat při hormonálním nitroděložním tělísku je zcela normální a není to pro ženu nijak škodlivé. Obzvláště pro ženy se silným menstruačním krvácením je hormonální tělísko výhodné.

Skutečně je v těchto hormonálních nitroděložních tělíscích tak málo hormonu, že pro tělo nepředstavují žádnou zátěž?Jak už bylo řečeno, hormon z tělíska se především uvolňuje lokálně do děložní sliznice a do krevní plazmy přejde jen v minimálním množství. Takže pro tělo nepředstavuje významnou zátěž.

Více o hormonálním nitroděložním tělísku se dozvíte z rozhovoru s MUDr. Jaroslavem Hulvertem, primářem oddělení asistované reprodukce kliniky ISCARE.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtete také:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector