Nízký tlak příznaky – Vše o zdraví

Obsah článku:

 

ZNÁTE VÁŠ SRDEČNÍ TLAK?

Měření tlaku je jedna z prvních aktivit, které vám lékař udělá a to bez ohledu na to, s jakým onemocněním jste ho navštívili. Hodnota srdečního tlaku mu poskytne rychlý odhad vašeho zdraví. Vysoký krevní tlak patří mezi časté zdravotní problémy.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že až 40% lidí nad 25 let trpí tímto tichým, ale vážným nepřítelem. Co je však alarmující – stále častěji ho můžeme pozorovat iu mladistvých a dětí.

Nepozorovaně příznaky mohou ústit až do vážných srdečních chorob.

Podívejme se blíže na to, jak vysoký tlak diagnostikovat a jak ho léčit.

CO JE SRDEČNÍ KREVNÍ TLAK?

Nízký tlak příznaky - Vše o zdraví

Srdce je orgán, který neustále pracuje. Celých 24 hodin denně pumpuje krev do cév a tím zásobuje kyslíkem a živinami všechny orgány těla. To se děje pod určitým tlakem. Výška tlaku závisí na stavu cév. Pokud jsou cévy průchodné, bez usazenin tuku, srdce musí na „protlačení“ krve vyvinout menší energii. Naopak při dlouhodobě špatné stravě nebo při některých onemocněních (jako je například vysoký cholesterol) se průchodnost cév snižuje a proto je u lidí trpících těmito onemocněními často průvodním jevem právě vysoký tlak. O tom, proč se začne usazovat tuk v cévách a cévy ztrácejí průchodnost se dočtete v našem dalším článku o inzulínové rezistenci.

Hodnoty tlaku nejsou stále, během dne se neustále mění podle aktivity člověka – pokud je člověk ve stresu, tlak se zvyšuje, stejně i během fyzické aktivity – cvičení, procházky. Naopak tlak přirozeně klesá během relaxace a spánku.

Při měření tlaku nám přístroj na měření tlaku ukazuje dvě hodnoty – vyšší hodnota se označuje jako systolický tlak. Je to hodnota tlaku v cévách v momentě vypuzení krve ze srdce. Nižší hodnota – diastolický tlak – označuje tlak během klidové fáze mezi dvěma údery srdce.

Za normální tlak se považují hodnoty kolem 120/80 mm Hg. Od hodnoty 140/90 mm Hg se hodnota tlaku označuje jako zvýšený a od 160 / 100mm Hg za vysoký tlak. Jako nízký tlak se označují hladiny pod 100/70 mm Hg.

PROČ JE VYSOKÝ TLAK NEBEZPEČNÝ?

Nízký tlak příznaky - Vše o zdraví

Při hypertenzi se srdce a cévy více namáhají. Při dlouhodobém působení vysokého tlaku se cévy postupně opotřebovává, což může vést až k jejich poškození, či dokonce protržení. . Srdce musí na pumpování vynaložit větší energii a proto jeho stěny hrubnou (hypertrofie) a ztrácejí svou elasticitu.

Pokud se toto děje dlouhodobě, může tento stav vést k cévní mozkové příhodě nebo srdečnímu infarktu. Hypertenze také negativně ovlivňuje ledviny.

 

VYSOKÝ TLAK – PŘÍČINY

Dnes trpí zvýšeným a vysokým tlakem až 40% lidí nad 25 let. Podle WHO je vysoký tlak v současnosti hlavní nebo vedlejší příčinou úmrtí až v 12,8% případů všech úmrtí na světě. (Zdroj)

Příčiny vzniku vysokého tlaku jsou dlouhodobě známé a množství z nich se označuje jako „civilizační“ příčiny. Mezi hlavní příčiny vzniku hypertenze se zařazují:

  • obezita
  • nedostatek tělesné aktivity
  • alkohol a cigarety
  • stres
  • inzulínová rezistence

Na vznik vyššího tlaku ovlivňuje i věk – u mužů se toto onemocnění rozvine nejčastěji mezi 35. a 50. rokem života, u žen se problémy s vysokým tlakem ozývají hlavně po menopauze.

Co se týče dědičnosti, její vliv je velmi malý – v tomto případě jde spíše o dědění stravovacích návyků jako o genetickou predispozici.

Už i moderní medicína stále častěji označuje za příčiny vysokého tlaku nevhodné stravování s vysokým obsahem sacharidů a s nimi spojenou inzulínovou rezistenci.

 

VYSOKÝ TLAK – PŘÍZNAKY A PROJEVY

Nízký tlak příznaky - Vše o zdraví

Vysoký tlak se často označuje také jako „tichý zabiják“ – toto označení si vysloužil kvůli tomu, že jeho projevy jsou nepozorovaně, dokonce u některých jedinců se několik let příznaky vysokého tlaku nemusí vůbec projevovat specifickými projevy.

Zpozornět byste však měli pociťujete tyto symptomy:

  • bušení srdce
  • závratě
  • bolesti hlavy
  • mravenčení prstů na rukou a nohou
  • zmatenost
  • únava
  • ospalost

 

LÉČBA VYSOKÉHO TLAKU 

Ačkoli k léčbě vysokého tlaku je na trhu několik léků, vždy je podmínkou úspěšné léčby i úprava hmotnosti, změna stravy a zařazení fyzického pohybu. Právě tyto body pacienti trpící vysokým tlakem často ignorují a proto je léčení vysokého tlaku u nich proces, který vlastně nikdy nekončí, ba dokonce se jim často tlak navzdory léčbě stále zvyšuje.

Farmakologická léčba se nasazuje pacientům s tlakem nad 180/110 mmHg i některým rizikovým skupinám s tlakem nad 160-179 / 100-109 mmHg.

 Farmakologická léčba sestává z těchto léků:

  • diuretika – pracují s předpokladem, že snížení sodíku v krvi pomůže snížit tlak a proto tyto léky zvyšují jeho vylučování z těla. Riziko užívání těchto léků je však u pacientů s vysokým cholesterolem, kde se ukazuje, že užívání diuretik zvyšuje koncentraci celkového cholesterolu (až o 6,5%) LDL cholesterolu (až o 15%) a triglyceridů (zdroj). Nejsou zcela vhodné ani pro pacienty, kteří trpí cukrovkou (mohou způsobovat výkyvy glukózy během jejich užívání) a aterosklerózou. Jelikož vysoký tlak a vysoký cholesterol jsou často spojené nádoby a mnoho lidí trpí oběma problémy, je léčba diuretiky vzhledem k zmíněné nežádoucí účinky minimálně na zvážení. Pozor by si měli dávat i pacienti se slabšími ledvinami, diuretika mohou způsobovat akutní selhání ledvin.
  • Beta-blokátory – laicky řečeno zpomalují činnost srdce, jejich působením srdce bije o několik úderů za minutu méně. Opatrní při jejich užívání by měly být opět lidé s cukrovkou nebo s předpokladem na rozvinutí diabetes mellitus a také pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí.
  • ACE inhibitory
  • Alfa – blokátory
Zajímavé:  Zánět Horních Cest Dýchacích Priznaky?

Léčba chemickými látkami je zaměřena na odstranění symptomů, pro dlouhodobé úspěchy je však důležité hlavně odstranit příčinu vzniku vysokého tlaku. Cílem skutečné léčby by mělo být poznání vlastního těla a jeho fungování a postupné vyloučení léků na vysoký tlak.

JAK SNÍŽIT VYSOKÝ TLAK

Léčba farmakologickými prostředky, které jsme zmínili výše je dlouhodobá, u mnoha jedinců doživotní a častokrát bez významnějších výsledků. Mohlo by se zdát, že neexistují způsoby jak snížit krevní tlak bez léků, opak je však pravdou. Pomocí správných prostředků je možné mít vysoký tlak dlouhodobě pod kontrolou.

  •  Nízký tlak příznaky - Vše o zdraví
  • Jedním z možných řešení je, že do stravy zařadíme potraviny na snížení tlaku, bylinky na vysoký tlak nebo čaje na vysoký tlak.
  •  Z běžných potravin doporučujeme zařadit do stravy:
  • česnek a cibule – jejich účinky na snižování tlaku jsou známé již od dávných dob
  • celer, červená řepa
  • grapefruity a banány – obsahují vysoké množství draslíku, které pomáhá při snižování krevního tlaku
  • pohanka – díky obsahu bioflavonoidu rutin podporuje pružnost cév, doporučuje se při vysokém tlaku a ateroskleróze

Na trhu je také dostatek bylinných produktů určených pro léčbu hypertenze – z nich si můžete vybrat kvalitní čaje, které je vhodné užívat jako dlouhodobé doplnění léčby, ale i jako prevenci. Čaje na tlak mají uklidňující účinek, proto dobře ovlivňují i ​​na akutní zvýšený tlak z důvodu nervozity. 

Masticha Vena je přírodní výživový doplněk, který díky obsahu extraktu z oliv příznivě působí při oxidaci LDL cholesterolu a pomáhá udržovat normální hladinu krevního tlaku.

JAK NA VYSOKÝ KREVNÍ TLAK PŘÍRODNÍ LÉČBOU NEBO-LI PŘÍRODNÍ VÝTAŽKY S ENORMNÍ SILOU

Až neuvěřitelná rozšířenost vysokého tlaku na světě – WHO uvádí, že jím trpí 40% lidí nad 25 let a komplikovanost farmakologické léčby s množstvím vedlejších účinků tlačí vědců na hledání nových léčiv. Cílem je najít složky, které by nezpůsobovaly nepříjemné vedlejší účinky, ale naopak – měly by pozitivní dopad i na jiná onemocnění.

  1. Nízký tlak příznaky - Vše o zdraví 
  2. Výzvou je také najít přípravek, který by byl bezpečný i pro diabetiky – protože to je skupina lidí, která je vedlejšími účinky léků nejvíce ohrožena.
  3. Z nových objevů vědecké scény nás nejvíce zaujal extrakt z oliv.

Je známo, že olivový olej je velmi zdravý a prospěšný pro srdce. Tato jeho vlastnost vyplývá z vysokého obsahu polyfenolů a především jednoho z nich – hydroxytyrozolu. Několik vědeckých studií naznačuje, že právě hydroxytyrozol snižuje hyperglykémii a zlepšuje inzulínovou citlivost. (Zdroj)

Kromě těchto účinků polyfenoly obsažené v olivách a olivovém oleji (včetně hydroxytyrozolu) pomáhají udržovat normální hladinu krevního tlaku, mají příznivý vliv na oxidaci LDL cholesterolu, podporují cirkulaci krve v cévách. (Zdroj)

Právě tyto polyfenoly se vědcům podařilo pomocí patentované technologie extrahovat do výtěžku, který může být základem pro tvorbu nových přírodních výživových doplňků, který je součástí přírodního produktu Masticha Vena.

POZNEJTE PRODUKTY S OBSAHEM PRAVÉ CHIOSKÉ MASTICHY

Masticha Vena je přírodní výživový doplněk s obsahem chioské mastichy. Masticha Vena obsahuje velké množství polyfenolů a flavonoidů. Kromě chioské mastichy obsahuje přírodní extrakty z olivovníku, granátového jablka, pepře, červeného hrozna a resveratrol. Díky tomuto jedinečnému spojení Masticha Vena má příznivý vliv na:

✅ tlak a cholesterol – pomáhá udržovat normální hladinu krevního tlaku (extrakt z oliv)✅ imunitu organismu – podporuje vstřebávání živin, působí proti mikrobům a parazitům (piperin – extrakt z černého pepře)✅ srdečně-cévní systém – resveratrol přispívá ke zdraví srdečně-cévního systému✅ játra – přispívá k očistě jater (extrakt z černého pepře)✅ trávení – chioská masticha podporuje správné fungování trávicího traktu

Užívání Masticha Vena je bez vedlejších účinků. Nakupujete přímo od výrobce.

Nízký krevní tlak (hypotenze)

Srdce, krevní oběh a cévy

Za normální krevní tlak
u dospělých se podle Světové zdravotnické organizace
(WHO) považují hodnoty mezi 90/60 mmHg a 120/80 mmHg. Nízký arteriální tlak
je definován jako hodnoty pod 90/60 mmHg.

Někteří lidé mají trvale snížený krevní tlak, který jim nezpůsobuje žádné problémy, a proto nevyžaduje léčbu. Nízký krevní tlak
(hypotenze) však může být spojen také s vážnými nemocemi a může dokonce vyvolat život ohrožující příznaky.

Nízký tlak příznaky - Vše o zdraví

V zásadě se rozlišuje mezi takzvanou chronickou asymptomatickou
hypotenzí
, která se nepovažuje za onemocnění, a jinými typy hypotenze, které příznaky způsobují.

U těchto typů dochází k náhlému prudkému poklesu krevního tlaku
, což způsobuje více či méně závažné příznaky.

Tři hlavní příznakové formy hypotenze jsou ortostatická hypotenze
, nervově zprostředkovaná hypotenze
a těžká hypotenze
.

Chronická asymptomatická hypotenze

Při této formě mají pacienti trvale nízký krevní tlak bez obtíží a bez nutnosti léčby. Často jsou postiženi mladí, štíhlí lidé (zejména dívky a ženy) a hubení starší lidé. Obvykle nelze určit příčinu, v takovém případě se mluví o primární hypotenzi. Nízký krevní tlak může být způsoben také těhotenstvím, po porodu pak tento typ hypotenze obvykle vymizí.

Ortostatická hypotenze

Ortostatická hypotenze může nastat při vstávání ze sedu nebo z lehu v případě, kdy tělo není schopné dostatečně rychle upravit krevní tlak a distribuci krve tak, aby se přizpůsobilo změně polohy.

Zajímavé:  Humát - detoxikace organismu 60 tablet – vše o zdraví

Pokles krevního tlaku obvykle trvá jen několik sekund nebo minut a rychle se vrátí k normálu. Ortostatická hypotenze se může objevit ve všech věkových skupinách, ale častější je u starších lidí, zejména u lidí s podlomeným zdravím.

Může se jednat i o příznak jiné nemoci.

Nervově zprostředkovaná hypotenze

Nervově zprostředkovaná hypotenze nastává při poruchách komunikace mezi mozkem a srdcem. Může se objevit po dlouhodobém stání, ale také jako reakce na vzrušení nebo stresové situace. Tento typ je častější u dětí a mladých lidí než u starších pacientů.

Těžká hypotenze

Tato forma je často spojena se šokem. Krevní tlak klesne na tak nízkou hodnotu, že mozek
, ledviny a další životně důležité orgány
nejsou dostatečně prokrvovány a nemohou tak plnit své funkce. V extrémním případě dochází k život ohrožujícímu šokovému stavu
. K možným příčinám patří:

  • srdečně-cévní onemocnění, např. akutní
    infarkt
    myokardu, srdeční selhání, chlopenní vada nebo arytmie;
  • nemoci, které snižují srdeční výdej, jako jsou perikardiální výpotek
    , srdeční tamponáda
    , pneumotorax
    , plicní embolie;
  • stavy, které vedou ke zúžení periferních cév a změně krevních průtoků, jako jsou např. cévní mozková příhoda, diabetes
    mellitus, Parkinsonova nemoc
    , chronická onemocnění
    jater
    ;
  • snížený objem tělních tekutin (hypovolemie) v důsledku silného krvácení nebo nadměrné ztráty tekutin, např. při zvracení, průjmu
    , onemocnění ledvin
    , užívání některých léků (např. diuretik), silné pocení, rozsáhlé popáleniny, ascites
    ;
  • infekce
    ;
  • léky na snižování krevního tlaku, např. beta-blokátory
    ;
  • hormonální poruchy, např. poruchy funkce nadledvin
    (Addisonova choroba) nebo hypotyreóza
    ;
  • alergické
    reakce
    ;
  • otravy.

Jaké jsou příznaky nízkého krevního tlaku?

Nízký krevní tlak často nemusí způsobovat žádné příznaky. Hypotenze sama o sobě není nemoc a není ani nebezpečná. Naopak – trvale nízký krevní tlak, který není způsobený jiným onemocněním, chrání srdce i krevní oběh a je považován za dlouhodobě prospěšný. Nízký krevní tlak však může způsobit různé příznaky související se sníženým průtokem krve do mozku, mezi něž patří především:

  • únava,
  • poruchy koncentrace,
  • zvonění v uších,
  • bledost,
  • studené ruce a nohy,
  • pocení,
  • třes,
  • nespavost,
  • poruchy vidění
    (tma před očima
    , rozmazané vidění),
  • bolesti hlavy
    ,
  • rychlý tlukot srdce (tachykardie),
  • závratě
    ,
  • nevolnost,
  • tendence ke kolapsu, případně krátkodobá ztráta vědomí
    (zvláště pokud krevní tlak klesá velmi rychle).

Tyto obtíže mohou zvýšit riziko pádů a souvisejících zranění. Šok způsobený masivním a rychlým poklesem krevního tlaku je život ohrožující akutní stav
.

Jak se stanoví diagnóza?

Při odběru anamnézy
lékař mimo jiné zjišťuje prodělané a jiné stávající nemoci či problémy: zda se příznaky hypotenze objevily již v minulosti, zda je pacientka těhotná, zda pacient užívá určité léky a v jakých situacích se příznaky způsobené nízkým krevním tlakem objevují.

Základní diagnostika
zahrnuje měření krevního tlaku (v případě potřeby i několikrát, vsedě a/nebo vleže), dlouhodobé měření krevního tlaku, EKG
a vyšetření různých funkcí oběhového systému
.

Následně jsou provedena potřebná vyšetření, jejichž cílem je odhalit možnou příčinu; patří sem např.

laboratorní testy, ultrazvukové vyšetření
nebo rentgenové vyšetření
, echokardiografie
, zátěžové testy
či pozitronová emisní tomografie
(PET).

Jak probíhá léčba hypotenze?

Léčba závisí na typu hypotenze a závažnosti stávajících příznaků. Cílem je normalizovat krevní tlak, zmírnit příznaky a léčit základní onemocnění. U zdravých lidí nízký krevní tlak, který nezpůsobuje žádné obtěžující příznaky, léčbu nevyžaduje.

Poznámka: Pokud zaznamenáte příznaky, které by mohly být důsledkem nízkého krevního tlaku
, měli byste si lehnout a zvednout nohy pod úhlem asi 45 stupňů, nebo si alespoň sednout a zvednout nohy. Pokud příznaky rychle nezmizí, měl by být konzultován lékař, v naléhavém případě by měla být vyrozuměna záchranná služba. Pokud se objeví známky šoku, je třeba záchrannou službu volat okamžitě.

Léky

Pokud se příznaky dostatečně nezlepší změnou životního stylu nebo behaviorálními opatřeními
, lze použít i léky, jako jsou mineralokortikoidy
(fludrokortison) nebo beta-sympatomimetika
(etilefrin).

Co mohu proti hypotenzi dělat sám?

V popředí stojí opatření ke změně životního stylu, která může člověk učinit sám. Tato opatření sama o sobě často stačí k dostatečnému zlepšení. Mezi opatření k prevenci a léčbě nízkého krevního tlaku patří:

  • Kneippova léčebná metoda
    ,
  • pravidelný pohyb,
  • vyvážená strava se zvýšeným obsahem soli (což je v protikladu s doporučeními při hypertenzi),
  • dostatečný příjem tekutin (denně minimálně 2,5–3 litry vody nebo iontových nápojů se sodíkem
    a draslíkem); pokud trpíte na onemocnění ledvin, je nutné poradit se o vhodném pitném režimu s lékařem,
  • minimální (nebo žádná) konzumace alkoholu,
  • nesedět se zkříženýma nohama,
  • rozpoznání a vyhýbání se situacím, které snižují krevní tlak (např. nadměrná únava, přetížení, rychlé vstávání po dlouhém sezení nebo ležení, vzrušení, stres),
  • relaxační techniky pro uvolnění stresu,
  • dodržování terapie nebo doporučeného chování spojených se základním onemocněním
    .

Na koho se mohu obrátit?

Při nízkém krevním tlaku se můžete obrátit na svého praktického lékaře
nebo internistu
. Podle toho, jestli je hypotenze způsobená jiným základním onemocněním, můžete být následně odesláni i k jiným specialistům.

Arteriální hypertenze (vysoký krevní tlak)

Vysoký krevní tlak (neboli arteriální hypertenze) představuje ve vyspělých zemích závažný zdravotní problém a postihuje přibližně 35-40 % obyvatel České republiky ve věku 25-64 let. Ve vyšších věkových skupinách obyvatelstva je výskyt vysokého krevního tlaku ještě vyšší.

Patří tak k nejčastějším chorobám srdce a cévního oběhu a spolu s kouřením, diabetem (cukrovkou), vysokou hladinou tuků v krvi a obezitou je jedním z nejzávažnějších rizikovych faktorů cevních mozkových příhod (mrtvice), ischemické choroby srdeční a dalších projevů aterosklerózy. Důležité je časné odhalení vysokého krevního tlaku, neboť asi 1/4 pacientů o svém onemocnění neví.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

 V pokročilých stadiích nemoci trpí nemocní dušností, bolestí na hrudníku, poruchami očí či ledvin.

U vysokého krevního tlaku se mohou objevovat tyto příznaky:

  • závratě
  • bolesti hlavy
  • hučení v uších
  • nevolnost
  • dušnost
  • krvácení z nosu

Uvedené příznaky onemocnění se často objevují v ranních hodinách.

Ideální krevní tlak se pohybuje kolem 120/80 mm Hg (tedy 120 na 80). O vysokém krevním tlaku mluvíme tehdy, když je tlak v tepnách opakovaně zvýšen na systolickou hodnotu vyšší než 140 mm Hg, a diastolickou hodnotu vyšší než 90 mm Hg, a to naměřené minimálně při dvou různých návštěvách u lékaře.

Rizikové faktory vysokého krevního tlaku

I když příčinu vysokého krevního tlaku jednoznačně neurčíme a nevidíme žádné známky organických změn, existují rizikové faktory, které mohou rozvoj vysokého krevního tlaku urychlit:

  • nedostatek pohybu
  • stres
  • nadměrná konzumace a alkoholu
  • zvýšené hodnoty tuků v krvi
  • cukrovka (diabetes)
  • sklony k vysokému tlaku v rodině
  • nadváha
  • kouření

Vysoký krevní tlak někdy bývá zapříčiněn např. onemocněním ledvin nebo užíváním některých léků. V mnoha případech neexistuje jednoznačný spouštěcí faktor, příčina zůstává často skryta.

Trvalý vysoký krevní tlak je jednou z hlavních příčin vzniku aterosklerózy (kornatění tepen), která může vést až k srdečnímu infarktu, uzávěru tepen, selhání ledvin nebo mrtvici.Léčbu vysokého krevního tlaku určuje lékař. Součástí každé léčby jsou všeobecná režimová opatření, kam patří:

  • dostatečná tělesná aktivita 30-45 min 3-4x týdně (žádný výkonnostní sport)
  • vyhýbat se stresu
  • nekouřit
  • nejíst tučná jídla s vysokým obsahem soli
  • snížit tělesnou hmotnost u osob s nadváhou a obezitou
  • omezit konzumaci alkoholu

Patříte do koronavirem ohrožené skupiny? Jsou způsoby, jak své vyhlídky zlepšit

Nové je, že máte-li jednu nebo více těchto nemocí, máte také bez ohledu na věk vyšší riziko, že v případě onemocnění covid-19 bude u vás průběh komplikovanější a delší. Dá se tomu ale předejít.

Přečíst článek ›

O novém typu koronaviru SARS-CoV-2 toho stále nevíme dost, jisté však je, že vyvolává vysoce infekční onemocnění, svými příznaky podobné chřipce, které však může mít nejen u starších, ale též u obézních či chronicky nemocných osob velmi vážný průběh.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„Nová chřipka“ tak zdaleka neohrožuje „jenom“ seniory, ale také, mimo jiné, „pacienty XXXL“, diabetiky a hypertoniky. Tedy statisíce až milion Čechů. Ti všichni podle dosavadních zkušeností epidemiologů a podle již provedených studií patří v souvislosti s nákazou koronavirem mezi rizikové skupiny. To je ta špatná zpráva. Dobrá je, že vlastním přičiněním můžeme rizika zmírnit.

Životní styl jako jed i lék

Jak diabetes 2. typu, tak obezita či vysoký tlak jsou v drtivé většině případů potíže, které si mnoho z nás způsobí dlouhodobě nevhodným životním stylem.

Česká společnost pro hypertenzi odhaduje, že vysoký tlak má u nás zhruba 2 miliony osob, diabetiků je v celé zemi asi milion a podle loňských průzkumů se obezita týká čtvrtiny českých žen a přibližně 20 procent mužů. Všechny tyto potíže prokazatelně zhoršují průběh nemoci Covid 19.

 Podle poslední britské studie obezita zdvojnásobuje riziko horšího průběhu nemoci, riziko úmrtí je dokonce o 37 procent vyšší.

Přečíst článek ›

„Obezita je nahromadění tuku v tukové tkáni, nejčastěji v oblasti břicha.

Tento tuk obaluje vnitřní orgány a působí i jako endokrinní tkáň, ovlivňuje hormonální systém a může být spouštěčem zánětlivé reakce,“ říká specialistka na zdravotní výživu a prevenci Margit Slimáková.

Platí, že čím vyšší hmotnost, respektive BMI, člověk má, tím horší vyhlídky jsou, zejména pokud se kila navíc zkombinují ještě s diabetem nebo s vysokým tlakem.

Zbavte se zátěže!

Jsou nemoci, jejichž vznik ovlivnit nelze a mnohdy ani neovlivníme jejich průběh. To ovšem neplatí pro diabetes II. typu, vysoký tlak a obezitu. Bez ohledu na to, jak moc jsme si tyhle obtíže „zavinili“, všechny můžeme zmírnit, některé i zcela vyléčit.

A nepotřebujeme k tomu ani zázračné pilulky, ani high-tech medicínu. Ve všech třech případech totiž platí, že zcela zásadní je zhubnout „do normálu“, hýbat se, nestresovat se a zdravě jíst. Snížení hmotnosti má vliv jak na snížení hodnoty krevního tlaku, tak na snížení hladiny glykemie v krvi.

Držet cukr pod kontrolou je přitom zásadní.

Přečíst článek ›

„Nedostatečně kompenzovaná cukrovka může být příčinou těžkého průběhu jakéhokoliv akutního onemocnění, tedy i COVID 19,“ říká MUDr. Johana Venerová z diabetologického centra Ústřední vojenské nemocnice v Praze a dodává, že v době pandemie proto doporučují diabetikům zaměřit se vedle všeobecných preventivních opatření i na to, aby měli glykémie co nejvyrovnanější.

„U pacientů s cukrovkou, kteří onemocní COVID19, se dá očekávat rozkolísání glykémií. Doporučujeme tedy časté samostatné měření glykémie (4-6x denně), dostatečný příjem neslazených tekutin a po konzultaci s ošetřujícím diabetologem upravit léčbu cukrovky tak, aby i v průběhu nemoci byla glykémie v cílovém rozmezí nejlépe 6-10 mmol/l,“ uzavírá MUDr. Venerová.

Praktické radyVyhlídky na zlepšení či vyléčení svých aktuálních nemocí a výrazné snížení rizika komplikovaného průběhu nákazy koronavirem zajistíme, když se aktivně a hned začneme starat o své zdraví. Jak na to?

1) Často se hýbejte, pokud možno na čerstvém vzduchu. Slunce vám dodá vitamin D, důležitý pro celkovou imunitu. Pořiďte si krokoměr a zkuste zvládnout denně 3000-6000 kroků.

2)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector