Noční pocení na hrudi – Vše o zdraví

Noční pocení na hrudi - Vše o zdraví

Nadměrné pocení není jen fenoménem parných letních dnů strávených v dusných kancelářích…

Noční pocení na hrudi - Vše o zdraví

Laryngitida je zánět horního úseku dýchacích cest – hrtanu. Postihuje hlasivky a jejich…

Noční pocení na hrudi - Vše o zdraví

Aneuryzma aorty neboli výduť je lokální rozšíření či vyboulení největší lidské tepny –…

Noční pocení na hrudi - Vše o zdraví

Mnoho žen si stěžuje, že jejich dříve usměvaví partneři se postupně stali spíše mrzouty….

Noční pocení na hrudi - Vše o zdraví

Nadměrné pocení. Kdo ho nezná, nedokáže pochopit, jak moc trpí lidé, kterým se neustále…

Noční pocení na hrudi - Vše o zdraví

Pocení je často spojováno s odvodem škodlivin z těla. Co však dělat, když se vaše potní…

Noční pocení na hrudi - Vše o zdraví

V řadě zemí se vyvíjí nejrůznější preventivní programy zdravého stárnutí. Podle celosvětových…

Noční pocení na hrudi - Vše o zdraví

Spánek rušený neustálým odbíháním na toaletu není kvalitní. Tyto potíže se nazývají nykturie…

dobrý den chci se zeptat poslední tři noci se strašně v noci budim spocena a dnes ráno jsem se zbudila i vystrašená a měla jsem vnitřní třes ,jsem těhotná v 6 týdnu a beru 4 dny každý den 1 magnosolv a 1 pregnafolin 800 prennatalní multivitamín s jodem,může být příčina i v těchto vitamínech nebo čím… Zobrazit více

Noční pocení na hrudi - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, myslím si, že se jedná o kombinaci faktorů jak zevních, zejména aktuální pověternostní vlivy,… Celá odpověď

Zdravím, chtěl jsem se zeptat. Je mi 16 let a v poslední době se u mě projevuje nadměrné pocení. Ani mi není nijak extra horko, ale potím se hodně v podpaží. A pot zapáchá. Nemohu už nosit trička, zvládám jen košile. Deodoranty nepomáhají. Poraďte prosím. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den pane Filipe. Nadměrné pocení může být způsobeno hormonálními změnami souvisejícími s pubertou…. Celá odpověď

Na to, co způsobuje chrápání, jak se ho zbavit a jak se on sám po laserové operaci cítil,…

Dobrý den, je mi 31 let a téměř každou noc si musím alespoň 2x převlékat triko, které mám propocené kolem krku a na hrudi. Skoro každý den jsem v posilovně, pravidelně běhám a to i půlmaratony a situace se nelepší (i když zde vypotím kvanta). Jsem sportovní postavy, určitě ne obézní. Více než je normálně… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, nejprve je třeba zjistit příčinu zvýšeného pocení a to bohužel nejde jinak než prostřednictvím… Celá odpověď

Dobrý den,budu se snažit být stručná. Léčim se s Ulcerozní kolitidou,nyní v remisi. S hypothyreozou kde jsou hormony v pořádku a pak na psychiatrii s uzkostně depresivní poruchou,OCD a smíšenou poruchou osobnosti. Mám problém ten,že poslední cca měsíc mám hrozné návaly horka. Měla jsem to i dříve a to… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, Asentra a Zoloft je stejný lék= sertralin.Vzhledem k tomu,že ještě užíváte Welbutrin 300mg… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Dobrý den Sertralin (Asentra firmy Krka) příznaky jako pocení bohužel někdy dělá, protilék neexistuje,… Celá odpověď

Měla jsem v dubnu velkou psychickou zátěž v práci a také jsem se snažila držet nějakou dobu ketodietu a pak jsem dostala zápal plic během kterého se mi vrátily stavy před 7 lety – úzkosti, pálení na hrudi, do rukou, brnění rukou a končetin, pocit neskutečna, vyčerpanost, únava, problémy se spaním, noční… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, Váš dotaz přebírá konzultační ambulance a bude na něj odpovídat specialista … S pozdravem MUDr…. Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Dobrý den paní Marie. Nevím kam chodíte, ale na obecné úrovni asi není dobré se nechat léčit „brigádníky“,… Celá odpověď

Nadměrné pocení na hrudi

Trápí vás nadměrné pocení na hrudi? Nejste si jisti, zdali tato oblast náhodou nesignalizuje nějaký zdravotní problém? Potíte se i na jiné části těla, nebo je vaše nadměrné pocení pouze v oblasti hrudi? Přečtěte si nás článek o tomto tématu a buďte zase o něco více informovaní v dané problematice.

Noční pocení na hrudi - Vše o zdravíJak je to tedy s nadměrným pocením na hrudi?

Zde není jednoduché poradit, jelikož by v prvotním případě měla být vyloučena zdravotní příčina. V tomto případě se tedy nevyplatí daný stav podceňovat a nejprve nechat lékaře zkontrolovat náš zdravotní stav.

Nadměrné pocení na hrudi totiž často vzniká z dysfunkce autonomního nervového systému, kolísající hladiny cukru v krvi, hypertyreózy, tuberkulózy, revmatické horečky a některých infekcí. Lidé by měli být obezřetní a záležitost určitě probrat s lékařem nebo zdravotním odborníkem.

Mělo by tedy dojít k vyloučení případného zdravotního problému.

Co třeba říká na nadměrné pocení na hrudi čínská medicína?

Pocení je standartně nezbytné pro zabránění přehřátí těla.

Podle tradiční čínské medicíny je pot srdeční tekutinou a nadměrné pocení je považováno za „vykořisťování“ qi (vitální energie) a srdeční krve, což vede k příznakům, jako jsou bušení srdce, problémy se spánkem a špatná paměť. Nadměrné pocení na hrudi znamená vnitřní slabost, která může být lokalizována v srdci, slezině, ledvinách nebo vyčerpání krve a qi.

Dozvídáme se tedy z čínské medicíny, že se jedná pravděpodobně o nějaký nedostatek srdce a sleziny. Nadměrné pocení na hrudi může být doprovázeno dušností, palpitacemi, zapomnětlivostí, špatnou chutí k jídlu, abdominální distenzí a uvolněnými střevy.

Jazyk je bledý a puls je slabý.

Někdy, při předepsání správného léku (a to pouze lékařem či způsobilým odborníkem), může dojít ke zlepšení činnosti těchto orgánů, jako je srdce a slezina a tím zlepšit fungování vnějšího těla, tedy samotného stavu pocení na hrudi.

V případě, že jste udělali vše proto, abyste vyloučili případný zdravotní problém způsobující právě nadměrné pocení na hrudi, mohou často pomoci specializované antiperspiranty na nadměrné pocení.

Potíte se na velkých částech těla? Jako je hrudník, záda nebo hýždě či stehna?

Ujišťujeme vás, že nejste sami. Slyšeli jsme o tomto problému už opravdu hodně a proto Vám chceme pomoci, abychom pro Vás našli úlevu.

Noční pocení na hrudi - Vše o zdravíJak již jsme si řekli na samotném začátku. Prvním a opravdu důležitým krokem je zjistit, zda vaše nadměrné pocení na hrudi způsobuje zdravotní stav nebo lék. Lékař se může podívat na vaši anamnézu, provést vyšetření, provést nezbytné testy, zvážit léky, které můžete užívat.

Sdělte svému lékaři všechny léky, které užíváte – včetně volně prodejných, bylinných či přírodních produktů a poskytněte mu všechny související poznatky (např.

zdali se potíte jen při stresu, celý den, či jen v určité období apod.). Zkrátka sdělte mu vše, co by mohlo souviset s pocením a pokud možno si nic nenechávejte jen pro sebe.

Někdy pouhá změna léků může vyřešit nadměrné pocení na hrudi.

Pokud lék nebo jiný zdravotní stav nezpůsobuje nadměrné pocení, nebo v našem případě nadměrné pocení na hrudi, potom existují specializované antiperspiranty, které dokáží viditelně a účinně pomoci s pocením prakticky přes noc. Ještě, než se k nim dostaneme, měli byste vědět.

Na rozdíl od sekundární hyperhidrózy bývá primární hyperhidróza dlouhodobým zdravotním stavem, který obvykle začíná před 25. rokem.

Primární hyperhidróza může ovlivnit jednu nebo více oblastí těla, nejčastěji dlaně (nazývaná palmární hyperhidróza), podpaží (nazývaná axilární hyperhidróza), chodidla nohou (nazývané plantární hyperhidróza) nebo obličej (nazývané kraniofaciální hyperhidróza) a někdy i záda, hrudník, slabiny a také oblast pod ňadry u žen i mužů.

Noční pocení na hrudi - Vše o zdraví

Sekundární hyperhidróza je naproti tomu obvykle zobecněná a zahrnuje celé tělo. Zdá se, že tento typ nadměrného pocení se neobjevuje bez zjevného důvodu – i když bližší pohled obvykle odhalí kořenový problém.

„Někdo přijde a říká:“ Je mi 52 let a najednou jsem se začal z ničeho nic velmi potit. “ V takovém případě bývá lékař podezřívavější, než kdyby někdo přišel a řekl: „Je mi 12 let a potím se v podpaží a nikde jinde.

Zatímco v prvním případě je potřeba vzít v úvahu mnohem více proměnných (zdravotní stav, léky, životní situace) v tom druhém se může jednat pouze o krátkodobý stresový spouštěč (např. stres ve škole apod.). Je tedy nutné s lékařem o problému s nadměrným pocením opravdu mluvit.

  • Dále se vypozorovává, zdali se jedná o viditelné nadměrné pocení, které trvá nejméně 6 měsíců a to bez zjevné příčiny. Pokud je odpověď „ano“, pak dalším krokem je určení, zda splňujete dvě nebo více následujících kritérií:
  • Váš pot je oboustranný a relativně symetrický (potíte přibližně stejné množství na obou stranách těla.)
  • Vaše nadměrné pocení zhoršuje vaše každodenní činnosti.
  • Zažijete alespoň jednu epizodu nadměrného pocení za týden.
  • Počátek vašeho nadměrného pocení byl starší než 25 let.
  • Máte pozitivní rodinnou historii (ostatní členové vaší rodiny trpí podobnými potícími se problémy.)
  • Přestanete se potit, když spíte.
Zajímavé:  Dona Přípravek Na Klouby?

Pokud splňujete alespoň dvě z výše uvedených kritérií, je pravděpodobné, že máte primární hyperhidrózu a měli byste si domluvit schůzku s lékařem, který je obeznámen s možnostmi léčby u lidí s hyperhidrózou. Někteří dermatologové se domnívají, že u více než 90 % lidí s nadměrným pocením bude diagnostikována primární hyperhidróza.

Pokud nesplňujete kritéria pro primární hyperhidrózu, je to o něco složitější, protože váš lékař může nakonec potřebovat kompletní zpracování, aby zjistil, proč se nadměrně potíte. Příčina může být stejně jednoduchá jako např. u nových léků, které užíváte.

Nebo můžete trpět některým z řady zdravotních stavů – nejčastěji infekčním nebo maligním onemocněním nebo jiným zdravotním onemocněním, jako je rakovina, cukrovka nebo dna. Hormonální nerovnováha spojená s těhotenstvím nebo menopauzou by mohla být další potenciální kořenovou příčinou.

Mějte na paměti, že hledání příčiny trvá déle a může být i složitější. Nevzdávejte to však.

Osoba, která si myslí, že trpí sekundární hyperhidrózou, by měla vyhledat pomoc praktického lékaře, nejlépe interního specialisty. Je důležité najít správného lékaře, který se ponoří dostatečně hluboko, aby zjistil příčinu nadměrného pocení.

„Nadměrné pocení na hrudi tedy může ovlivňovat opravdu mnoho stavů či léčiv.“

Pokud máte negativní osobní zkušenost od vašeho lékaře a jeho odpověď je nedostatečná, možná budete muset vyhledat jiného. Někdy se Vám totiž může dostat ledabylé odpovědi typu: „Nedělejte si starosti. Nezabije vás to. “ Pokud dostanete odpověď, jako je tato a Vy víte, že Váš stav není ani zdaleka uspokojivý, nenechte se odradit a vyhledejte jiného lékaře či odborníka.

Noční pocení na hrudi - Vše o zdraví

Nadměrné pocení na hrudi, radši nic nepodceňte!

Ať už je důvod vašeho nadměrného pocení jakýkoli, v lékařské komunitě jsou lidé, kteří chtějí opravdu pomoci, hledání může chvíli trvat. Nalezení lékaře soucitného a zkušeného v léčbě pacientů s hyperhidrózou může být rychlé a snadné a již během několika minut můžete mít jména vhodných lékařů ve vašem regionu.

Pokud byly léky a zdravotní stavy definitivně vyloučeny, doporučujeme vám, abyste vyzkoušeli specializované antiperspiranty na nadměrné pocení (nikoliv však antiperspiranty z drogérie či klasických obchodních řetězců, jelikož ty bohužel v naprosté většině případů nepomohou).

Specializované antiperspiranty na nadměrné pocení dokáží velmi uspokojivě pomoci. Většinou se jedná o partie těla jako: zpocená podpaží, zpocené ruce či dlaně, zpocené nohy, zpocené čelo a hlava. Dokonce najdeme i specializované antiperspiranty pro jiné oblasti těla, jako jsou slabiny, prsa a záda.

Nedovolte, aby vás strach nebo rozpaky bránily hledat řešení, které tak nutně potřebujete, abyste zase mohli normálně fungovat. Pamatujte, že nejste sami. Jsme tady, abychom vám pomohli na vaší cestě k spokojenosti a úlevě!

My jsme udělali průzkum specializovaných antiperspirantů za Vás a nakonec z dlouhodobého hlediska skončili u švýcarské značky SweatStop. Jedná se o antiperspiranty vysoké kvality, které jsou zároveň šetrné k pokožce.  Chcete-li získat více informací o těchto antiperspirantech, můžete přejít na stránku oficiálního prodejce SweatStop přímo zde.

Pocení na hrudi

Bojíte se, co může pocení na hrudníku signalizovat? Je pro Vás pocení natolik obtěžující, že už nevíte, co si s ním počít?

V první řadě je zapotřebí zmínit, že pocení je zcela běžné, pokud se jedná o reakci našeho těla, které se snaží udržet náš organismus v optimální teplotě.

Je to tedy preventivní způsob, jak chránit naše tělo před přehřátím.

Toto pocení se může vyskytovat kdekoliv na těle, nemusí tedy jít pouze o klasicky časté nadměrné pocení v podpaží nebo o pocení na ploskách nohou, ale obvyklé je také pocení právě v oblasti hrudi.

Noční pocení na hrudi - Vše o zdraví

Na druhé straně může být pocení na hrudi i signálem nějaké dysfunkce autonomního nervového systému, příčinou může být také kolísavá hladina cukru v krvi, hypertyreóza, tuberkulóza, revmatická horečka a některé infekce.

Při trvalejším nebo abnormálním pocení bychom tak vždy měli vyhledat lékaře, který může pomocí jednotlivých interních vyšetření vyloučit zdravotní příčinu problému.

Mezitím doporučujeme proti pocení vyzkoušet specializované přípravky, které omezí nadměrné pocení na hrudi na minimum.

Dalším významným faktorem, kterého bychom si měli všímat, je doba, kdy nás pocení nejen na hrudi trápí. Zpozornět bychom měli zejména v případě, kdy nás trápí noční pocení.

Tento typ pocení hrudi bývá závažnější, protože mývá velice nepříjemné projevy.

Pokud není noční pocení způsobeno nějakým závažným zdravotním problémem, obvykle postačí upravit spánkový režim v kombinaci s vhodným přípravkem proti pocení.

Důležitá je teplota místnosti, oblečení, ve kterém spíme, „síla“ peřiny, ale také třeba stres a neklid během spánku, nebo mohou mít vliv i některé léky a životní styl.

Začněme u těchto faktorů, u kterých se pokusme něco změnit k lepšímu. Smyslem je, abychom tělu nedali sami důvod k vyvolávání pocení na základě termoregulace.

Pokud tyto jednoduché prvotní kroky nepomohou, je bezpodmínečně nutné u nočního pocení vyhledat lékaře.

Noční pocení na hrudi - Vše o zdraví

Poslední prvotní radou je snažit se vypozorovat, zda pocení na hrudi je doprovázeno zvýšeným nebo abnormálním bušením srdce.

Pocení totiž může být způsobeno také problémy v psychické oblasti. Úzkostné poruchy, panické ataky jsou často doprovázeny silným pocením.

V těchto případech nastupují často po poradě se specializovanými odborníky antidepresiva, která mohou upravit i samotné pocení.

Pocení může mít řadu příčin a z vlastních zkušeností Vám můžeme poradit, že nejlepší je vlastní pozorování příčin pocení. Jakékoliv podrobnosti, které ve vztahu k pocení zjistíte, ve výsledku pomohou také s jeho léčbou. Pro zmírnění a uvedení pocení na hrudi do normálního stavu doporučujeme tělový sprej Swetstop Forte (u extrémních případů pak jeho silnější variantu Forte Plus).

  • Pokračovat na produkty na nadměrné pocení na hrudi:
  • SweatStop Forte 100 ml nadměrné pocení
  • SweatStop Forte Plus 100 ml extrémní pocení

Noční pocení = přetížená játra

V tradiční medicíně je horkost v noci spojena s nedostatkem krve a jinu. Člověk si odkopává peřinu a potí se, někdy až tak, že se musí převléct.

Pocení v noci se obvykle ještě zhorší při požití alkoholu, ale má vztah i k návalům z důvodu hormonálních změn. To vše úzce souvisí s játry a nedostatečností jaterní krve. Játrům uleví např.

řapíkatý celer, který je ochlazující a zklidňuje játra. Paradoxně podporuje pocení, které však v tomto případě chladí játra.

Všeobecné nejčastější příčiny nočního pocení:

  1. příliš vysoká teplota v místnosti, teplá přikrývka, celkové nepohodlí.

  2. běžné infekce (chřipka apod.).

  3. nízká nebo kolísavá hladina estrogenu v těle (obvykle v menopauze).

  4. idiopatická hyperhidróza = stav, ve kterém tělo chronicky produkuje příliš mnoho potu bez jakékoliv lékařské identifikovatelné příčiny.

  5. onemocnění tuberkulózou, endokarditidou (zánět srdeční chlopně), osteomyelitida (zánět kostí), abscesy, infekce HIV, rakovina (lymfom, leukémie).

  6. užívání antidepresiv, aspirinu či paracetamolu.

  7. hypoglykemie = nízká hladina krevního cukru.

  8. hormonální poruchy (nádory, které způsobují vysokou nadlimitní produkci hormonů), zvýšená činnost štítné žlázy.

  9. gastro-refluxní choroby jícnu = žaludeční kyseliny stoupají ze žaludku do jícnu.

  10. nadměrná konzumace alkoholu, návykových látek.

  11. obstrukční spánková apnoe = stav, který způsobuje přerušení dýchání během spánku.

Obvyklé příčiny nadměrného pocení podle tradiční medicíny:

  1. Vyčerpání životní energie Qi (čchi), které souvisí s dlouhodobým oslabením orgánů slinivky-sleziny (společně se žaludkem jsou zdrojem tvorby životní energie z potravy) a plic (u kterých je podle TČM známé jejich spojení s kůží a které ovládají otevírání a zavírání kožních pórů). K tomu se přidávají oslabené ledviny (Shen Yang Xu). Projeví se únavou, zimomřivostí, sklonem k opakovaným prochlazením a infekcím, zadýcháváním se, bolestmi břicha, poruchami trávení, nadýmáním po jídle, citlivostí na průvan, nadměrnou chutí na sladké, řídkou stolicí, skepsí, lítostí, přemítáním, smutkem. Příčinou je vyčerpávající životní styl, nadměrná fyzická a psychická zátěž a jednostranná výživa ve smyslu upřednostňování dietních a ochlazujících potravin.

  2. Vyčerpání Yin (jin), zejména ledvin, jater a plic (Shen Gan Fei Yin Xu). Toto pocení se objevuje nejčastěji později odpoledne a v noci. Často je tak silné, že je nutné se v noci převléknout.

    Doprovodními příznaky jsou sucho v ústech a hrdle, větší žízeň, odpolední přílivová horkost, hubnutí, pálení dlaní, plosek nohou a na hrudi. Pot je spíše lepkavý. Tyto potíže jsou následkem vysilujícího životního stylu, opakované noční práce a nedostatku odpočinku.

    Svou roli můžou sehrát také nadměrně pálivá a ostrá jídla a alkohol, který vysušuje.

  3. Horkost nahromaděná v orgánech vlivem nadměrných emocí (hněv, agrese) nebo upřednostňováním zahřívajících typů potravin (smažená a pečená a hodně kořeněná jídla, alkohol).

    Jestliže je horkost akumulovaná v plicích, dochází k nadměrnému pocení v oblasti podpaždí a na hrudníku, když je nahromaděná v játrech, dochází k pocení genitálií a ke stoupání horkosti a následnému zrudnutí a pocení hlavy. Když je horkost nahromaděná v srdci a perikardu dochází k nadměrnému pocení dlaní.

    Když je horkost nahromaděná ve žlučníku, žaludku nebo močovém měchýři dochází k pocení jednotlivých částí nohou odpovídajících průběhu jednotlivých meridiánů.

Zajímavé:  Condrosulf - vše o zdraví

Je tedy zřejmé, že není pocení jako pocení, a každý typ vyžaduje individuální léčbu.

U nočního pocení se nejčastěji jedná o:

  1. Nedostatek yin (jin) kteréhokoli orgánu

  2. Nedostatek yin (jin) s prázdnou horkostí

  3. Vlhká horkost v žaludku a slezině

  4. Nedostatek Qi (čchi) a krve srdce

Při nočním pocení se ztrácejí z organismu vzácnější tekutiny než při pocení za dne,
protože unikají tekutiny vyživující jinovou esenci.

Když problematiku pocení velmi zjednodušíme, pak platí:

  1. Pocení ve dne = nedostatek yangu

  2. Pocení v noci = nedostatek yinu (nebo vlhká horkost)

  3. Vydatný studený pot během vážné nemoci = kolaps yangu

  4. Olejnatý pot na čele jako perly, nestékající = totální kolaps yangu (smrtelné)

  5. Žlutý pot = vlhká horkost

  6. Olejnatý pot = silný nedostatek yangu

Pokud
nedochází k žádnému (nebo téměř žádnému) pocení, pak jde obvykle o
napadení větrným chladem. Podle TČM ukazuje absence pocení na příliš uzavřený
uzavřený stav prostoru mezi kůží a svaly. To činí danou osobu náchylnější k horečce
a také to znamená větší náchylnost k příliš plným stavům než k prázdným.

Další informace, rady a tipy najdete v sekci „Články“ – Spánek, únava, vyčerpání

Jsem ráda, že vás články na webu tradiční-terapie inspirují, ale prosím, nekopírujte je. Děkuji.

Noční pocení na hrudi - Vše o zdraví

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.

S čím vám mohu pomoci:

  1. Doporučení vhodné stravy a životního stylu

  2. Detoxikace, redukce váhy

  3. Únava, potíže se spánkem

  4. Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie

  5. Akné, ekzémy, plísně

  6. Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium

  7. Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – [email protected] nebo [email protected], Zlín.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře.

Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce.

Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

#návalyhorka #nočnípocení #pocení #spánek

Dejte si pozor. Nadměrné pocení může signalizovat vážnou chorobu

Kdy bychom měli zpozornět a začít s lékařem řešit takový běžný jev jakým je pocení? „Určitě v momentě, kdy nás pocení obtěžuje svým množstvím či zápachem, anebo v případě, že se potíme jinak než dříve.

Například se potíme více,  potíme se v noci během spánku nebo se potíme na jiných místech, než obvykle,“ říká lékařka Kateřina Klauzová, zástupkyně primářky oddělení dermatologie KlinikyAsklepion v Praze.

Přečíst článek ›

Pocení by mělo sloužit k termoregulaci těla. Je to takový „chladič“, který chrání tělo proti přehřátí při zátěži nebo pobytu v teplém prostředí. „Pocení, které nevede k ochlazování těla, je nadměrné. To je ale spíše teorie, je těžké poznat, jak jsme na tom oproti ostatním.

Rozhodně běžně nevznikají krůpěje potu na dlaních při běžném pracovním nasazení nebo koláče potu v podpaží při průměrných okolních teplotách a bez sportovního výkonu,“ vyjmenovává dermatoložka okolnosti, podle kterých se dá poznat, jestli se člověk potí víc, než by měl 

Nadměrné pocení, které není důsledkem zvýšené fyzické námahy nebo silného emocionálního stresu, se nazývá hyperhidróza a postihuje až 3 procenta populace. Nejčastěji jsou postiženy dlaně, plosky nohou nebo podpaží.

Přečíst článek ›

„Nadměrným pocením se může projevovat řada nemocí nebo fyziologických stavů organismu. Poměrně běžně se objevuje u žen v období menopauzy, dále při užívání některých léků, například antidepresiv, anxiolytik, inzulínu a podobně.

Není třeba se ale hned stresovat, je dobré probrat to s lékařem, který určí, zda je potřeba další vyšetření,“ vysvětluje Kateřina Klauzová.

Výraznější pocení je podle ní přítomno také při infekčních chorobách, infarktu myokardu, Parkinsonově chorobě, cukrovce, onemocnění štítné žlázy a u některých typů nádorů. Ale hyperhidróza nemusí být vždy způsobena nějakou chorobou.

Způsoby léčby

„V léčbě nadměrného pocení je třeba nejprve pátrat po příčině a případně ji léčit. Samotné pocení omezené na určité části těla se léčí pomocí antiperspirantů, které obsahují chlorid hlinitý, někdy lze využít iontoforézu, aplikaci botulotoxinu, eventuálně i léčbu chirurgickou nebo pomocí mikrovln,“ říká profesorka Jana Hercogová z Kliniky preventivní dermatologie.

Přečíst článek ›

Doplňuje ji Kateřina Klauzová: „Jakou metodu zvolíme, závisí na domluvě lékaře s pacientem.

Zohledňujeme příčinu pocení, jeho lokalizaci, celkový stav organismu, přidružené onemocnění, věk a nezanedbatelné je i přání pacienta, jeho očekávání a někdy i finanční či časové možnosti.

“ Metody lze dělit na neinvazivní, kam patří lokální terapie pomocí antiperspirantů, celková terapie léky, iontoforéza, laserová terapie, fokusovaný ultrazvuk či nová metoda odstranění pocení na principu mikrovlnné termolýzy tzv. MiraDry.

Dále existují, tzv. semiinvazivní metody, kam se řadí aplikace botulotoxinu, mikrojehličková radiofrekvence a semiinvazivní lasery.

„Poslední možností jsou invazivní metody, jako je thorakální sympatektomie nebo různé druhy chirurgického odstranění potních žláz.

Tyto chirurgické postupy jsou efektivní, ale vyžadují poměrně dlouhou dobu rekonvalescence,“ uzavírá zástupkyně primářky oddělení dermatologie Kliniky Asklepion v Praze. 

Přečíst článek ›

Jak můžete ovlivnit pocení

Noční pocení na hrudi - Vše o zdravíZdroj: shutterstock.comAntiperspiranty působí na principu denaturace bílkovin a dočasného uzavření ústí potních žláz. Nejčastěji se používá 10-20% hexahydrát chloridu hlinitého, nebo kyselina boritá, tanin, anticholinergika, formaldehyd, glutaraldehyd a lokální anestetika. Iontoforéza využívá stejnosměrný proud  o hustotě 0,1 mA/cm2. K ovlivnění pocení je však potřeba léčbu opakovat několikrát týdně. Aplikace botulotoxinu je velmi efektivní rychlá metoda bez rekonvalescence. Účinek trvá 4–12 měsíců. Principem léčby je dočasná blokáda uvolnění acetylcholinu v oblasti potních žláz. Využívá se zejména při aplikacido podpaží, ale lze omezit pocení i na dlaních nebo ploskách nohou. Fokusovaná mikrovlnná terapie MiraDry je určena pro bezpečné odstranění potních žlázeks trvalým účinkem. Dosahuje přibližně 82 % efektivity po dvou terapiích. Je to ambulantní metoda s mírnou dobou rekonvalescence.

Noční pocení může mít několik příčin

Hlavní obsahPříčin nočního pocení může být mnoho. Foto: Profimedia.cz

Je to, jako byste zrovna seděli v sauně. Tomu také odpovídá oblečení, které je vlhké a mokré. Výjimkou není ani propocený polštář či peřina, které je v noci zapotřebí několikrát převrátit a úplně mokré pyžamo převléci.

Na vině může být příliš tlustá pokrývka nebo teplé věci na spaní z nevhodného materiálu. Za nadměrné noční pocení ale může také například dysbalance hormonu estrogenu.

Podle studie zveřejněné v Journal of Family Practice je noční pocení velmi časté. Výzkumu se zúčastnilo 2267 lidí a 41 % z nich uvedlo, že se s tímto problémem potýkají velmi často. V celosvětovém měřítku se tedy tento problém může týkat opravdu velkého počtu lidí.

„U žen je nejklasičtější příčinou nočního pocení nízká nebo kolísavá hladina estrogenu,“ říká Prudence Hallová, zakladatelka a lékařka Hall Center v americké Santa Monice.

„K tomu dochází většinou po porodu, při užívání antikoncepce nebo při menopauze. Při všech těchto případech se mění hladina estrogenu v těle, což může mít za následek buď mírné, nebo i extrémní pocení, kdy má člověk propocené i oblečení.“

Bohužel tento problém vyvíjí větší tlak na nadledvinky, kde jsou stresové žlázy. To může vést k únavě, depresi a přibývání na váze, varuje doktorka Hallová pro womenshealthmag.com.

Proto doporučuje nejlépe navštívit lékaře a podstoupit krevní testy. „Mnoho lékařů se v této chvíli uchyluje k řešení pomocí bioidentických hormonů.“

Na vině nočního pocení ale mohou být i užívané léky, u 22 % lidí tento problém způsobují hlavně antidepresiva. Proto je vhodné s lékařem zvážit výměnu za jiný typ léčiv.

Zajímavé:  Zvýšená Kyselina Močová Léčba?

Také může být příčinou nízká hladina cukru v krvi, kterou trpí i lidé užívající inzulín nebo léky na diabetes.

Na vině ale může být i zcela jiný jev, konkrétněji přímo nadměrné pocení, odborně označované jako hyperhidróza. „Lidé trpící tímto problémem se obvykle potí na jednom specifickém místě, zatímco zbytek těla zůstává suchý,“ říká lékařka.

Mezi nejčastější místa patří dlaně, nohy, podpaží nebo hlava. Tento problém se řeší většinou medikací, anebo aplikací botoxu do problematických partií. Pokud trpíte hyperhidrózou, nepotíte se jen v noci, ale prakticky neustále.

Nadměrné noční pocení může být ale i znamením infekce v těle. Postihuje také nemocné s bakteriálními infekcemi, tuberkulózou, HIV, leukémií a rakovinou.

Pokud se vás tento problém týká, začněte s tím, že nastavíte termostat na nižší teplotu, noste pyžamo z přírodních vláken, zapomeňte na syntetiku a hřejivé materiály.

Hodně pomůže, pokud se večer vyhnete kořeněným jídlům a alkoholu. Pokud ale nic z těchto věcí nepomůže, je načase navštívit lékaře.

Hlavní zprávy

Co dělat, když se hodně potíte? A kdy je čas navštívit lékaře s hyperhidrózou

Nikdo nemůže říci, kolik potu je „příliš mnoho“. Žádný efektivní a pohodlný způsob měření celkového množství potu neexistuje a každý to má jinak. Nadměrné pocení je místo toho definováno jako jakékoli množství potu, které způsobuje problémy nebo trápení.

Hyperhidróza je definována jako pocení, které narušuje normální činnosti. Epizody nadměrného pocení se objevují nejméně jednou týdně bez jasného důvodu a mají vliv na společenský život nebo každodenní činnosti.

Přesné příčiny nejsou známy, ale těmito obtížemi trpí až 3 % lidí.

Kde je příčina nadměrného pocení?

Ta obvykle začíná v adolescenci nebo mladé dospělosti. Mívá dvě základní podoby. Takzvaná primární hyperhidróza znamená, že nejsou jasné příčiny.

Sekundární hyperhidróza souvisí s konkrétním zdravotním stavem člověka, jako je například obezita, dna, menopauza, nádor, otrava rtutí, diabetes mellitus nebo hypertyreóza (hyperaktivní štítná žláza). Pokud je pocení nejhorší v dlaních, chodidlech nebo podpaží, nazývá se fokální hyperhidróza.

Většina lidí s fokální hyperhidrózou je jinak zcela zdravá. Studie naznačují, že nejsou nervóznější nebo rozrušenější než lidé, kteří se normálně potí.

Jak ovlivňuje pocení naše vztahy?

I když se nejedná ze zdravotního hlediska o nic závažného, trpíme v oblasti společenské. Tady může hyperhidróza způsobit skutečné problémy. Většina lidí se kvůli nadměrnému pocení cítí velmi rozpačitě.

Často hlásí frustrace nebo problémy s osobními věcmi, které většina lidí považuje za samozřejmost, jako je často se měnící oděv kvůli potu v podpaží, snaží se vyvarovat potřesení rukou, chybí na společenských shromážděních kvůli obavám z pocení, mají problémy s romantickými vztahy, zažívají obtížnost při psaní, protože pero klouže nebo pot znečistí stránku papíru.

Léčba hyperhidrózy

Navzdory závažnému negativnímu dopadu, který má hyperhidróza na životy lidí, kteří jí trpí, většina nikdy nehledá léčbu, která by jim mohla pomoci. „Obecně lidé s fokální hyperhidrózou žijí se svým problémem od doby, kdy byli mladí.

Poté, co se naučili žít s nadměrným pocením, často nepoznají, že jejich problém je léčitelný. Což je škoda, protože jsou k dispozici účinné způsoby léčby,“ poukazuje na skutečnost britská dermatoložka Yvette Brazier.

Ačkoli žádná léčba není dokonalá, léky a procedury proti nadměrnému pocení mohou mnoha lidem pomoci s jejich stavem. Jaké to jsou? Lékaři publikující pro zpravodaj MedicalNewsToday uvádějí tyto možnosti.

Běžné antiperspiranty: Mohou být aplikovány na ruce a nohy, stejně jako na podpaží. Pokud si s nimi vystačíte, nepotřebujete návštěvu lékaře. Antiperspiranty lze použít i před spaním.

Antiperspiranty na předpis: Většina lidí s hyperhidrózou se potí i přes běžné antiperspiranty, a tak lékař může předepsat antiperspirant na bázi hlinité soli s vyšší pevností. To bývá účinné pro mírné případy nadměrného pocení.

Dermatologové jsou obecně nejlepšími lékaři pro léčbu nadměrného pocení, které není ukočírováno běžnými výrobky. Obvykle jsou obeznámeni s léčbou hyperhidrózy, zejména pokud je pocení těžké. Trpíte-li tímto problémem, nechte si napsat od svého lékaře doporučení pro dermatologa.

Některé pokročilejší léčby hyperhidrózy zahrnují:

Ionoforéza: To zahrnuje namáčení rukou nebo nohou v proudu vody, kterým prochází mírný elektrický proud. Vyžaduje časté ošetření, ale bývá to při snižování pocení účinné.

Botulotoxin typu A (botox): Injekce této látky proti vráskám se aplikuje v podpaží. Botox je více než 90% účinný jako léčba hyperhidrózy. Injekce však mohou být bolestivé, někdy vyžadují lokální anestézii.

Systém miraDry: Toto zařízení využívá elektromagnetickou energii k trvalé eliminaci potních žláz pod podpaží. Není schválen pro použití na jiných částech těla.

Tipy, jak si s pocením poradit sami

Omezte kořenitá jídla a kofein

Kofeinové nápoje, jako jsou káva a Cola, a kořenitá jídla, jako jsou kari nebo feferonky, mohou způsobit pocení, zejména na tváři a hlavě. Stejně jako alkohol. Pište si deník s jídlem a pitím, který vám pomůže zjistit, která jídla nebo nápoje u vás způsobují silné pocení. Místo koření používejte čerstvé bylinky.

Koupejte se pečlivě

Koupete se nebo sprchujete denně nebo i několikrát za den? Pokud vás zápach obtěžuje, zkuste použít antibakteriální mýdlo ke snížení bakterií na kůži. Když se bakterie mísí s potem, způsobují zápach. Ujistěte se, že jste zcela sušší, protože bakterie prosperují ve vlhkosti.

Zchlaďte se

Pokud menopauza způsobuje návaly horka nebo noční pocení, máte štěstí,  je k dispozici mnoho nápravných prostředků. Na úlevu naneste na kůži chladnou, mokrou žínku nebo pijte ledovou vodu.

Léky na předpis a hormonální terapie mohou také zmírnit návaly horka. Mnoho žen zkouší alternativní terapie, kde je obsažena sója, černý cohosh, kořen dong quai, ženšen, káva, jetel červený, ale neexistuje přesvědčivý důkaz, že fungují.

Poraďte se se svým lékařem a rozhodněte se, co je pro vás nejlepší.

Vyberte si správné oblečení

Volně padnoucí oděv a přírodní textilie, jako je bavlna, nechají kolem pokožky cirkulovat vzduch, což zpomaluje hromadění vlhkosti.

Těchto vědomostí využili tvůrci revolučních triček proti pocení CityZen, jež svým podnikatelským nápadem vyhráli nejen celostátní soutěž T-Mobile Rozjezdů 2019, ale hlavně pomohli tisícům nešťastných mužů a dnes i žen, neboť svou kolekci revolučních triček rozšířili.

Tričko můžete nosit pro jakoukoliv příležitost i v byznys prostředí, a to i pod košili. Při cvičení jsou pak důležité textilie, které odvádějí vlhkost od pokožky. V případě nadměrného pocení mějte po ruce další košili nebo bundu. Vzorované, černé nebo bílé oblečení skrývá skvrny potu zvláště dobře.

Najděte si ten pravý antiperspirant

Hliníkové antiperspiranty fungují tak, že blokují potové žlázy. Pro mírné příznaky jsou výrobky k dispozici v obchodech.

Před spaním naneste na kůži vysušenou ručníkem tenkou vrstvu antiperspirantu a účinné látky mohou začít pracovat, zatímco spíte. Poté akci ráno zopakujte.

Deodoranty snižují zápach, ale neovlivňují vlhkost. V případě závažných příznaků může lékař doporučit antiperspirant na předpis.

Péče o nohy

Pokud jsou zpocené nohy problémem, vyhýbejte se punčochám. Noste ponožky vyrobené z bavlny nebo materiálů, které odvádějí vlhkost z pokožky, a ponožky často měňte.

Před dalším nošením se ujistěte, že vaše boty jsou zcela suché. Užitečné mohou být také absorpční vložky. Pokud je to možné, buďte naboso. Antiperspiranty nejsou jen pro podpaží.

Můžete je také použít na nohy a ruce.

Buďte zdraví

Obezita, kouření a pití alkoholu mohou způsobit nebo zesílit silné pocení. Takže udržujte zdravou váhu, řekněte ne cigaretám a omezte nadměrnou konzumaci alkoholu. Nejenže snížíte pocení, ale také se budete cítit lépe a snížíte riziko mnoha nemocí.

Navštivte doktora

Pokud nadměrné pocení způsobuje problémy ve vašem životě, neváhejte kontaktovat lékaře. Existuje řešení. Botoxové injekce, nízké elektrické proudy a některé léky vám mohou pomoci.

Okamžitě však zavolejte lékaře, pokud máte horečku, výrazně hubnete, cítíte bolest na hrudi nebo rychlý srdeční rytmus.

Pocení doprovázené některým z těchto příznaků může být příznakem vážného zdravotního problému, jako je onemocnění štítné žlázy, nádory, infekce nebo srdeční onemocnění. V těchto případech hoďte stud stranou a kontaktujte svého lékaře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector