Opalovací krémy – Vše o zdraví

V období koupání, slunění a snědých těl je tématem číslo jedna bezpečnost opalovacích krémů. Míváme dojem, že nás chrání. Někdy však mohou škodit.

Mnoho běžných opalovacích krémů je totiž jeden velký chemický koktejl. Často obsahují parabeny (konzervační látky), hliník, umělé vůně, nanočástice a chemické filtry.

Opalovací krémy - Vše o zdraví

Ty posledně jmenované mohou poškozovat buňky či narušovat hormonální rovnováhu. Nanočástečky zase mohou projít kůží a způsobovat v těle neplechu. Alergické reakce z umělé parfemace také bývají, zvlášť pro děti a majitele citlivější kůže, nemilým překvapením.

Proto bychom neměli nechat naši pokožku (a potažmo i celé tělo) napospas výrobcům lákavých mazadel, kterým jde o zisk, a raději začít krémy vybírat uvědoměle. Není totiž v pořádku patlat si na kůži chemii, a ještě k tomu s ní zatěžovat i vodní organismy.

Běžně si to neuvědomujeme, ale krém se z naší pokožky při koupání smývá a jeho složky pak zůstávají ve vodě. Tyto látky (nebo vzniklé sloučeniny) mohou být pro malé obyvatele vod toxické.

Nejčastějším ohrožovatelem vodního života, a samozřejmě i člověka, jsou chemické filtry jako oxybenzone, benzofenone či oxyphenone a nanočástice.

Opalovací krémy - Vše o zdraví

Pokud produkt nanočástice obsahuje, musí být jejich přítomnost podle směrnic EU vyznačena buď na obale, nebo přímo ve výčtu složení. Tam musí být u dané látky uvedeno v závorce slovo „nano“.

V běžných opalovacích krémech najdete chemické filtry a nanočástice často. Jak se jim ale vyhnout?

Výčet ingrediencí prozradí tajemství každé lahvičky

Dívat se na složení opalovacích krémů a vědět, čím mažeme sebe a své děti, je zásadní úkon každého, kdo chce mít skutečně zdravé opálení. Chtějte víc informací, odmítněte rizikové výrobky, a začněte tak uzdravovat. Sebe i naši planetu.

Opalovací krémy - Vše o zdraví

Jak vybrat bezpečný opalovací krém – 3 jednoduchá vodítka

1. Hledejte opalovací krémy s minerálními filtry. Tyto filtry jsou bezpečné, protože fungují čistě mechanicky – na kůži vytváří slabou vrstvu odrážející záření. Nejčastější jsou oxid titaničitý (titanium dioxide, TiO2) a oxid zinečnatý (zinc oxide, ZnO). Pozor jen, aby neobsahovaly nano částice, ty mohou být rizikové.

Opalovací krémy - Vše o zdraví2. Volte krémy s co nejpřírodnějším složením.

3. Zárukou nejvyšší kvality jsou také certifikace. Pokud na lahvičce uvidíte certifikáty od EcoCert, například EcoCert Organic Cosmetic nebo COSMOS Organic, můžete si být jistí, že nešlápnete vedle.

Kvalitní jsou také certifikáty BHDI, NaTrue nebo české ochranné známky CPK či CPK bio. (Výhodou je i označení „UVA“ uvedené v kroužku na obale výrobku. Zaručuje dostatečnou ochranu i proti hlouběji působícímu UVA záření.

)

A jestli nevíte, kterým krémem začít, omrkněte opalováky z našeho e-shopu Econea.cz. Důlek při zkoumání složení dostupných krémů na trhu jsme už totiž vyseděli a puntičkářsky (no jo, znáte nás) vybrali přírodní opalovací krémy s minerálními filtry. Neobsahují žádné problematické látky a neškodí zdraví. A jak je u nás pravidlem, žádné z nich nejsou testované na zvířatech.

Největší superstar našich zákazníků

Tyto 100% přírodní kousky v BIO kvalitě jsou nejprodávanější:

Opalovací krémy - Vše o zdravíOpalovací krém Eco Cosmetics SPF 30 BIO

Jestli si rádi užíváte sluníčka a chcete léto prožít bez obav, určitě do nich jděte. Přejeme šťastnou ruku a krásné naplněné léto. A dejte pak vědět do komentářů k článku, jak se vám maže.

Omrknout všechny opalováky Econea.cz

P.S. Při výběru kvalitního krému je taky dobré rozumět ochrannému faktoru – tzv. SPF. Mezi jednotlivými stupni ochrany není tak velký rozdíl, jak by se mohlo zdát. Odborníci uvádí, že SPF 30 blokuje maximálně 97,4 % UVB záření a SPF 50 blokuje 98 %.

Opalovací krémy - Vše o zdraví

UVA záření naproti tomu proniká hlouběji a podílí se na stárnutí kůže. Pokud výrobek proti UVA chrání dostatečně (podle zákonné normy), musí nést označení UVA v kroužku. Hledejte tedy takové krémy, které přímo toto označení mají, nebo informaci o ochraně UVA uvádějí.

A nezapomeňte, že základem zdravého pobytu na sluníčku je kromě omezení délky slunění také dostatečné a časté mazání. Samozřejmě kvalitním krémem bez obsahu zbytečné chemie.

Tady je ještě tlačítko do e-shopu, ať už nemusíte zpátky nahoru:

Vybrat opalováky na Econea.cz

Prosíme, pomozte dvěma kliky ke zdraví známým, kamarádům i mořským obyvatelům:

Zásady při opalování a při výběru opalovacího prostředku

Opalovací krémy - Vše o zdraví Jaký jste fototyp?

Určitě se ptáte, jak je možné, že některé dámy jsou v létě krásně bronzově opálené a jiné po 15 minutách na slunci zrudnou? Na vině je množství kožního barviva – melaninu, které nám bylo geneticky dáno. Melanin určuje fototyp pleti.

Jeho úkolem je chránit organismus před UV zářením. Naše pokožka se dokáže proti škodlivému záření chránit, ale pouze omezený čas. Proto ji musíme pomoct používáním opalovacího krému.

V našem zeměpisném pásmu rozlišujeme 4 druhy fototypu.

Fototyp 1

Fototyp 1 se vyznačuje světlou pletí, rezavými vlasy, velkým množství pih, modrýma očima. Lidi s fototypem pleti 1 mají citlivou kůži, při pobytu na slunci se vždy spálí a nezhnědnou. Mají tendenci spíše zrudnout. Vlastní ochrana pokožky vydrží pouze 5 – 10 minut. K ochraně pokožky před sluncem jsou pro ně vhodné přípravky s faktorem 50 +.

Fototyp 2

Fototyp 2 se vyznačuje světlou pletí, blond až hnědými vlasy a modrozelenýma očima. Opaluje se do červena a často se spálí. Na slunci se pokožka bez spálení vydrží chránit 10 – 20 minut a platí podobné doporučení, jako pro fototyp 1, tedy přípravky s SPF 30 – 50.

Fototyp 3

Fototyp 3 se v naší středoevropské populaci vyskytuje nejvíce. Vyznačuje se světle hnědou pletí, hnědýma či šedýma očima a hnědými až tmavými vlasy. Pokožka se snadno opaluje a málokdy se spálí. Proti UV se sama chrání 20 – 30 minut proto na ochranu před škodlivým UV zářením stačí používat krémy s SPF 30.

Fototyp 4

Fototyp 4 má tmavou pleť a velmi tmavé vlasy i oči. U fototypu 4 je pokožka odolná proti spálení po dobu 30 – 45 minut. I zde je potřeba myslet na ochranu před sluníčkem a snížit riziko rakoviny kůže pomocí přípravků s ochranným faktorem SPF 30.

Opalovací krémy - Vše o zdraví Ochranný faktor

Toto slovní spojení se hodně skloňuje hlavně v létě, pojďme si proto vysvětlit, jaký je jeho význam. Ochranný faktor opalovacích krémů nás chrání před UV (ultraviolet) neviditelným světlem. Skládá se z vícera spekter o různých vlnových délkách. Z nich jsou pro naši pokožku škodlivé hlavně UVA a UVB záření.

UVB působí na vrchní vrstvy kůže, poškozuje DNA a zvyšuje riziko rakoviny kůže. Má však i pozitivní účinek. Tím je tvorba vitaminu D v kůži. UVA záření proniká hlouběji a má na svědomí stárnutí kůže.

Když se na slunci spálíme, naše kožní buňky se do určité míry umí opravit a regenerovat samy. Pokud se ale tento proces děje opakovaně, buňky se opravují méně a méně. Z poškozené kožní buňky se stane nádorová – tzv.

melanom.

Číslo na opalovacích krémech označované jako ochranný UV faktor, je ve skutečnosti SPF faktor (Sun Protect Factor). Udává, jaká část slunečního záření se při použití dostane do kůže a prodlouží tím dobu pobytu na slunci bez poškození kůže.

Jako příklad se můžeme podívat na SPF 50, který propustí 1/50 záření do kůže a tudíž zachytí 98 % UVB záření. Zjednodušeně se dá říct, že když použijete opalovací krémy s SPF 50, můžete bít na slunci 50krát déle bez toho, aby se pokožka spálila.

Ochranu před UVA zářením udává číslo PPD a činí přibližně 1/3 čísla SPF.

Opalovací krémy - Vše o zdraví Ochrana před sluncem je zajištěná různými druhy filtrů

  • Chemické absorbéry jsou to látky, které pohlcují UV záření. Do této skupiny patří Oxybenzon a Octinoxate. Nevýhodou je, že ochrana nastupuje až 20-30 min. po namazání.
  • Fyzikální blokátory jsou to látky, které rozptylují a odrážejí záření. Jejich účinnost je ovlivněna velikostí a rozptýlením jejich částic. Do této skupiny patří oxid titaničitý, oxid železnatý, talek a oxid zinečnatý. Tyto látky by neměly způsobovat alergie, nepenetrují do kůže, avšak při vyšší koncentraci mají bělavou barvu. Proto se k dosažení lepšího efektu v kosmetických přípravcích často kombinují s chemickými filtry. Výhodou je, že fotoprotektivní účinek nastupuje ihned po namazání.
  • Hybridní jsou to chemické filtry, které se chovají jako fyzikální, to znamená, že na místo pohlcování odrážejí záření. Ve snášenlivosti jsou porovnatelné s fyzikálními filtry. Do této skupiny patří Tinosorb S, Tinosorb M.
Zajímavé:  Priznaky Bolesti Slepeho Streva?

Opalovací krémy - Vše o zdraví Prevence spálení

  • Pravidelné mazání každé 2-3 hodiny
  • Vyhnout se opalování mezi 11-15 hodinou
  • Zvolit vhodný faktor dle odstínu kůže a délky pobytu na slunci
  • Opakovat natírání po koupání
  • Při koupaní používat voděodolné přípravky
  • Aplikovat krémy na opalování, oleje nebo spreje s chemickými filtry 20-30 minut před sluněním
  • Dostatečné množství betakarotenu

Opalovací krémy - Vše o zdraví Jaký ochranný faktor k moři

Ochranný faktor vybírejte podle fototypu kůže, podle destinace kam se chystáte, i podle toho, kdo bude kosmetiku používat. Pamatujte, že plnou ochranu pokožce poskytuje jen dostatečné množství krému a čím je vrstva tenčí, tím se ochrana snižuje.

Rázem je tak z krému s SPF 50 ochrana sotva SPF 25. Aby byla ochranná vrstva dostatečná, doporučuje se aplikovat na tělo průměrného dospělého člověka s váhou 70 kg, 50 centilitrů krému, tedy pořádného panáka.

Pokud používáte raději spreje a mlhy, aplikujte 6 stříknutí na jedno místo, ze vzdálenosti 20 cm.

Fototyp Délka pobytu na slunci bez spálení Ochranný faktor ve vnitrozemí Ochranný faktor u moře
Fototyp 1 5 – 10 minut 25 – 30 50 +
Fototyp 2 20 – 30 minut 25 – 30 30 – 50
Fototyp 3 20 – 30 minut 15 – 20 20 – 30
Fototyp 4 30 – 45 minut 10 – 15 15 – 20

V našich kamenných lékárnách a internetové lékárně jsou dostupné a doporučujeme opalovací prostředky z řady Algamaris, Bioderma Photoderm, La Roche – Posay Anthelios, Vichy Capital Soleil, Daylong. Stále více poplární jsou také opalovací másla.

K hezkému a zdravému opálení mohou pomoci i vybrané vitamíny.Při výběru přípravků pro děti platí, že potřebují pořád tu nejvyšší ochranu bez ohledu na zeměpisnou šíři.

Dětská pokožka je velice citlivá, každé spálení si ukládá do paměti a škodlivé účinky se projeví později v dospělosti.

Opalovací krémy, mléka a spreje      Opalovací krémy pro kojence

Opalovací krémy – Marketing vs. Realita

3. 7. 2020

V dnešní době je na trhu spousta opalovacích přípravků, které slibují spolehlivou ochranu před sluníčkem. Není proto divu, že se mezi nimi člověk snadno ztratí. Naštěstí se ale prokliknete na náš článek, kde si vše vysvětlíme, a vy dokážete rozeznat „marketingové triky“ od těch podstatných informací. A od teď už máte jasno 🙂

Zahoďte všechny informace, co máte z reklamy, a pojďme se podívat na to, co je nejdůležitější při výběru opalovacího krému. Nejdřív v jednoduché infografice a poté v navazujícím článku pro ty, kteří by chtěli vědět ještě o krapet víc. 

Opalovací krémy - Vše o zdraví

Opalovací krémy - Vše o zdraví
SPF neboli ochranný faktor nám prozradí, kolik % UVB záření dokáže krém odfiltrovat. Např. opalovací krém s faktorem 10 nás ochrání před UVB zářením z 90 %, faktor 30 odfiltruje 97 % UVB záření, přípravek s faktorem 50 pak 98 % UVB záření.

Proč potřebujeme?

Většina dermatologů doporučuje opalovací krém SPF 30 a vyšší, který lze považovat za dostatečnou ochranu před sluníčkem, neboť odfiltruje až 97% UVB záření. S vyšším SPF však nikdy neuděláte chybu, protože lidé často nepoužívají adekvátní množství opalovacího krému, což má za následek snížení ochrany (o tom si povíme níže). 

Širokospektrální krém znamená, že chrání naší kůži proti oběma typům škodlivého ultrafialového záření – UVA i UVB.

Proč potřebujeme?

Pokud nás krém chrání jak před UVA, tak UVB zářením, pomáhá nám předcházet: 

  • Rakovině kůže
  • Předčasnému stárnutí pokožky (tvorba vrásek, povolení podkožního vaziva, pigmentace)
  • Spálení 

Jak jí poznáme?

Ochranu před UVB zářením nám prozrazuje SPF. Jestli krém chrání i před UVA poznáme podle loga UVA v kroužku na obale krému (jak je krásně vidět na našem obrázku). Logo znamená, že splňuje doporučení EU o minimální ochraně před UVA zářením (tzn. alespoň třetinová v srovnání s SPF).

Nápis voděodolný znamená, že i po dvou 20minutových koupáních by si měl krém udržet své ochranné vlastnosti alespoň z 50%.

Proč potřebujeme? 

Je velmi důležité být chráněni před slunečními paprsky i ve vodě, obzvláště pro děti, které v ní dokážou být celý den. Je však důležité si zapamatovat, že po styku s vodou klesne jeho SPF zhruba o polovinu a proto i voděodolný krém je dobré znovu aplikovat cca po 2 hodinách.

Chci prozkoumat vhodné OPALOVACÍ KRÉMY
Opalovací krémy - Vše o zdraví
Aby bylo dosaženo deklarovaného stupně ochrany (SPF), musí být opalovací prostředek nanesen v doporučeném množství – a to cca 6 čajových lžiček na tělo jedné průměrné dospělé osoby. Stačí abysme toto množství snížili o polovinu a účinnost ochrany se sníží na 1/3, takže z opalovacího přípravku s SPF 30 uděláme opalovací přípravek s SPF 20. A to je škoda!
Opalovací krémy - Vše o zdraví
Rakovina kůže je 19. nejčastěji se vyskytující rakovinou vůbec. Na tomto žebříčku stoupá výše a výše v důsledku nárustu dovolenkových opalování a outdoorových aktivit. Vhodnou prevencí se dá rakovině kůže předejít až u 4 lidí z 5. Do vhodné prevence patří:  

  1. Správně zvolený opalovací krém (dostatečné SPF, širokospektrální, voděodolný) 
  2. Aplikace dostatečného množství opalovacího krému (6 čajových lžiček na osobu)
  3. Omezení pobytu na slunci a to zejména mezi 10.-14. hodinou 
  4. Nošení zahalujícího oblečení včetně pokrývky hlavy a slunečních brýlí

Přáli bychom si, aby tyto důležité informace měli k dispozici všechni lidé, proto je prosím řekněte babičkám, maminkám nebo svým sousedům. Málokdo ví, že kůže, náš největší lidský orgán, si každé spálení pamatuje.

Čím vícekrát se spálíte, tím vyšší riziko rakoviny kůže vám hrozí v pozdějším věku.

Proto je třeba nenechat nic náhodě a zvolit správný opalovací krém a samozřejmě následovat pravidla pro bezpečný pobyt na slunci 🙂 

  • Přejeme vám krásné léto provoněné sluncem!
  • Za celou rodinnou lékárnu Vitalpoint
  • Hana 
Opalovací krémy - Vše o zdraví Vystudovala klinickou farmacii na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradce Králové. Zanedlouho poté začala provozovat svoji vlastní lékárnu, kterou má až do současnosti. Za tu dobu si rozšířila odborný rozhled nejen řadou certifikovaných kurzů o poradenství ve farmacii, ale především denodenní prací s pacienty,  kteří se za ní vrací již přes 30 let. V praxi využívá své bohaté znalosti a zkušenosti s pacienty společně s poznatky současné medicíny. Práci ve farmacii má ráda, přináší jí radost a proto se jí věnuje celý život.

Vše, co byste měli vědět o samoopalovacích krémech

Samoopalovací krémy, mléka, spreje či gely používá pro získání bronzové pokožky spousta lidí. Ale položili jste si někdy otázku, jak vlastně samoopalovací kosmetika funguje? Jak tyto přípravky správně používat, aby byl výsledek dokonalý? Nebo jakými fígly odstranit nepovedené opálení? Všechno zjistíte v tomto článku.

Opalovací krémy - Vše o zdraví

Když se podíváte na složení svého samoopalovacího krému, mezi jednotlivými ingredienci pravděpodobně najdete tzv. DHA neboli dihydroxyaceton. Už v polovině minulého století vědci zjistili, že tato látka dokáže zbarvovat pokožku, v 60. letech pak vznikl úplně první samoopalovací krém s touto složkou Coppertone.

DHA reaguje s aminokyselinami na povrchu pokožky, dochází k tzv. Millardově reakci, jejímž vlivem se pokožka postupně barví do hněda.

Vzhledem k tomu, že lidská pokožka se neustále obnovuje a zbavuje se odumřelých kožních buněk, během pár dní po nanesení samoopalovacího krému dochází k postupnému blednutí bronzového tónu a aplikaci je třeba zopakovat.

Klíčem k úspěšné aplikaci je vždy peeling. Dopřejte si ho třeba během teplé sprchy, kdy se vaše pokožka perfektně zjemní a peeling dokáže šetrně odstranit všechny nečistoty a mrtvé kožní buňky, které by při nanášení a působení samoopalovacího krému mohly překážet.

Nepoužívejte už žádná tělová mléka, krémy či gely, pokožka by před nanesením samoopalovacích přípravků měla být perfektně čistá a suchá. Přípravek roztírejte pomocí dlaní, nebo speciální rukavicí. Dělejte větší a menší kruhy po i proti směru hodinových ručiček a postupujte odspoda nahoru.

Dejte si pozor na lokty, kolena a kotníky, které mají sklony být vysušenější než ostatní části těla. Nechte si je až na konec a pro nejlepší efekt smíchejte svůj samoopalovací krém s neparfémovaným tělovým mlékem. Poté vetřete směs do pokožky.

Pokud jste neměli rukavici, důkladně si po nanesení samoopalovací kosmetiky umyjte ruce.

Výsledek v podobě bronzové pokožky se neprojeví okamžitě, pár hodin si budete muset počkat. Během cca 10 hodin po aplikaci se vyhněte sprše a koupeli i fyzické námaze, při níž se zapotíte. Noste volnější oblečení. Nejlépe uděláte, pokud nanesete samoopalovací krém před spaním, uložíte se do postele a probudíte se s opálenou pokožkou.

Aby vám bronzová pokožka vydržela co nejdéle, omezte pobyty ve vodě na minimum, sprchujte se rychle a pokud možno ve vlažné vodě. Ručníkem pokožku nedřete, spíš jemně poklepávejte. Důkladně svou pokožku hydratujte, a to jak zvenku pomocí hydratační kosmetiky, tak i zevnitř dodržováním pitného režimu.

Opalovací krémy - Vše o zdravíOpalovací krémy - Vše o zdraví

Přestože samoopalovací krémy od prvních nesmělých krůčků v 60. letech ušly dlouhou cestu a jejich efektivita je čím dál lepší, stále může nastat situace, kdy se aplikace nepovede a potřebujete opálení z pokožky odstranit.

Tmavších flíčků se zbavíte tak, že budete svou pokožku potírat čerstvě vymačkanou citronovou šťávou nebo octem, můžete si také připravit směs jedlé sody a vody v poměru 1:1, tuto pastu nanést na pokožku a po pár minutách smýt.

Jestli ale potřebujete zesvětlit větší plochy, ponořte se aspoň na 20 minut do teplé koupele s několika kapkami dětského oleje a poté proveďte peeling. Nebo se kompletně natřete dětským olejem a po 15 minutách ho opláchněte ve sprše. Za vyzkoušení také stojí dětské čisticí ubrousky.

A jaké jsou vaše oblíbené samoopalovací krémy? Nebo ještě žádný nemáte? Prohlédněte si ty nejprodávanější přípravky z našeho e-shopu a získejte i vy perfektně bronzovou pokožku.

Opalovací krémy – zdravá ochrana nebo chemický koktejl?

Po opalovacích krémech saháme za účelem ochránit naší pokožku před nadbytečným UV zářením. Ovšem často si neuvědomujeme, že konvenční opalovací krémy jsou plné takových látek, které nám v důsledku více škodí, než pomáhají.

17. 5. 2019 5 minut čtení Veronika Lančaričová

Naštěstí existují varianty opalovacích krémů, které plní vše, co by měly: mají přírodní složení, jsou šetrné k naší pokožce a chrání ji a jsou rovněž šetrné k životnímu prostředí.

Opalovací krémy - Vše o zdravíPři letním slunění nezapomeňte také na pitný režim! 🙂

Složení konvenčních opalovacích krémů

Běžné krémy často obsahují tyto látky:

  • chemické ochranné filtry (např. oxybenzone, benzofenone, oxyphenone a další),
  • parabeny (konzervační látky),
  • alkoholy,
  • rozpouštědla,
  • umělé vůně (ty mohou být často zdrojem různých alergických reakcí),
  • deriváty z ropy, parafínu či silikonu,
  • často také hliník…

(Myslím si, že takový výčet je dostačující.)

Chemické versus fyzikální filtry

Jednoduše bychom jejich rozdíl mohli popsat tak, že chemické filtry obsahují látky, které paprsky pohlcují, avšak nezabraňují jejich pronikání do kůže, zatímco fyzikální filtry sluneční paprsky odrážejí. 

Chemické filtry

Jak už jejich název napovídá, nejsou přírodní a tak jejich chemické složení může mít neblahý vliv na naší kůži.

Látky obsažené v těchto opalovacích krémech zanášejí kožní póry a celkově naší pokožku zatěžují. Produkují navíc volné radikály, ty narušují buňky, což má za následek stárnutí kůže.

Mohou také narušit celkovou hormonální hladinu (a bohužel to může dojít až tak daleko, že přispívají ke vzniku rakoviny kůže).

Aby se krémy snadněji roztíraly, využívají výrobci tzv. nanotechnologii a částečky v krému zmenšují. Vše má své klady a bohužel i zápory. Takové krémy se sice snadněji roztírají, ovšem takto malé částečky snadno procházejí kůží a v těle mohou způsobit řadu problémů.

Zajímavost: Výsledky studie prokázaly, že nanočástice jsou pro buňky dvakrát toxičtější než větší částice oxidu zinečnatého.

Fyzikální (minerální) filtry

U těchto filtrů se můžeme setkat rovněž s označením anorganické či mechanické filtry. Tyto filtry jsou tvořené většími částicemi, které se do pokožky nedostanou. Vytváří na pokožce jemný ochranný film, který UV záření odráží. Nejčastějšími minerálními filtry jsou oxid titaničitý a oxid zinečnatý.

Ty pokožku nedráždí, nezpůsobují alergie a jsou tak bezpečnou ochranou před slunečním UV zářením.
Jejich další výhodou je také to, že nepředstavují žádné nebezpečí pro vodní organismy. Opalovací krémy se totiž uvolňují do vody a obsahují-li některé chemické látky, jsou pro vodní obyvatelé toxické. (Zajímavě toto téma zpracoval Ekolist.

cz v tomto článku: Opalovací krémy mohou škodit mořským organismům.)

Opalovací krémy - Vše o zdraví

Ochranný faktor v opalovacích krémech

Sluneční ochranný faktor se označuje zkratkou SPF (z anglického Sun Protection Factor, v německy mluvících zemích se můžete setkat se zkratkou LSF, která znamená Lichtschutzfactor, ovšem je to to samé). Ochranný faktor udává míru ochrany před slunečním zářením (konkrétně UVB).

Jedná se o dobu, kterou můžete pobývat na slunci, aniž byste se spálili. Samozřejmě tato doba se snižuje, pokud se koupete, následně otíráte ručníkem a podobně.

Obecně se ale doporučuje spíše než použít opalovací krém s vysokým SPF (a poté nabýt pocitu, že mohu být na slunci velmi dlouhou dobu) použít ten s nižším faktorem (20 či 30) a pravidelně a v dostatečném množství jej na pokožku aplikovat opakovaně.

UVA a UVB záření

UVB záření je zodpovědné za spálení kůže. UVA proniká hlouběji do kůže a má proto vliv na její stárnutí. Pokud tedy obě záření působí na kůži po delší dobu, mají na ni negativní vliv.

Proto je vhodné vybírat takové opalovací krémy, které pokožku chrání zároveň před zářením UVB a také před UVA.

Na obalech bývá označení UVA uvedené v kroužku nebo je u něj uvedený i konkrétní faktor ochrany.

Další rady a doporučení

  • Asi základním doporučením je nepobývat na sluníčku v době, kdy je nejsilnější. To je zhruba v době od 11 do 14 hodin.
  • Pobyt na sluníčku střídejte s pobytem ve stínu, abyste tak poskytli pokožce odpočinek.
  • Raději než používat krémy s větším fakturem dodržujte pravidlo častějšího obnovování krému v dostatečném množství.
  • Vždy noste pokrývku hlavy: šátek, kšiltovku či slamák.
  • Volte vhodné oblečení do horka. Překvapivě takovým oblečením často nejsou co nejkratší šortky a tílko, ale naopak oblečení, které je z přírodních materiálů a zakrývá ruce a také nohy. Své o tom ví mnozí obyvatelé tropických oblastí, kteří takto zahalení chodí. Pokožka se díky tomu zbytečně nepřehřívá a nám tak není horko.

Opalovací krémy - Vše o zdraví

Jaký přírodní opalovací krém si tedy mohu vybrat?

Nabídku přírodních opalovacích krémů jsme důkladně zvážili a nakonec jsme se do našeho sortimentu rozhodli zařadit značku Eco Cosmetics a Lavera. Obě zmíněné značky splňují přírodní kritérium a složení výrobků. Na náš výběr se můžete podívat přímo v e-shopu Maluna.cz.
 

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech.

Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen.

Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Produkty z Čekankového dvora (Wegwartehof) hýčkají zdravou pokožku a poskytují zklidnění citlivé, podrážděné a problematické pleti. Jedná se o několik produktů, které můžete využít k péči o celé tělo. Většina přípravků splnila náročné požadavky pro udělení značky Demeter. Dva přípravky z řady jsou „pouze“ BIO. Vyrábí se v Rakousku.

Podnikla jsem už hodně cest po světě, ale většinou na jeden měsíc. V takovém případě jsem si prostě vzala dvě plata antikoncepce a menstruaci neřešila.

Mrtvé moře a jeho sůl znají lidé z celého světa. Jen do Čech ji dováží několik firem a lidé si ji kupují pro její blahodárné účinky, ať již v podobě soli do koupele nebo jako součást kosmetických přípravků.

Proč si mnoho žen pořídí svůj první kalíšek právě v době léta? Odpovědí na tuto otázku je hned několik – jsou to různé výhody, které kalíšek poskytuje a jiné hygienické pomůcky ne. Takže se pojďme na tyto výhody podívat!

Zdravé opalování: Nestačí jen koupit opalovací krém

Po zimě a před prvním opalováním je dobré se na vaši kůži pozorně podívat a zjistit, co na ní zima napáchala. Citlivá kůže bývá po zimním období vysušená.

Byla totiž vystavena topení a suchému vzduchu po dobu několika měsíců. Než se tedy rozhodnete opalovat, důležité je kůži dobře promazávat.

Není nutný žádný speciální krém, stačí jakýkoliv tělový krém, který vaši pokožku hydratuje.

Mýtus solárií

Možná se vám jako první rada pro přípravu na opalování vybaví solárium.

Před tím ale varuje Karolína Kykalová, primářka dermatologického oddělení kliniky Esthesia: “Naopak bych nedoporučovala mnohdy propíranou přípravu soláriem. To nám příliš nepomůže.

A naopak zvýšíme vystavení kůže ultrafialovému záření a tím pádem i riziku vzniku nežádoucích věcí na kůži, ať už jsou to estetické věci nebo zdravotně závadné věci.”

Doplňte vitamíny

Po zimě vám i vaší pokožce chybí vitamíny a ty je potřeba doplnit, než se vydáte na opalovačku. Pro vaši kůži je ideální betakaroten, který je také antioxidantem. Měli byste ho užívat alespoň 3 týdny před opalováním. Betakaroten si naše tělo přemění na vitamin A.

Ten pak posiluje imunitu našeho těla a umožňuje nám zachovat si zdravou kůži a sliznice.

Betakaroten můžete užívat ve formě tabletek nebo zařadit do jídelníčku následující potraviny: mrkev, rajčata, papriky, dýně, sladké brambory, řeřichu, listy pampelišky a z ovoce meruňky, jahody, švestky, broskve, nektarinky, plody rakytníku či grapefruit.

Antioxidant – vitamín E  zmírňuje nepříznivý vliv ultrafialového záření na kůži a pomáhá ji chránit.

Najdete ho především ve slunečnicových semínkách, mandlích, lístkových oříšcích, másle, mléce, burských oříšcích, sóji a salátu.

Dalšímantioxidantem, který vaši pokožku ochrání, je vitamin C, který najdete především v citrusech, dále v bramborech nebo rajčatech, paprice, papáji, brokolici, černém rybízu, jahodách, květáku, špenátu, kiwi, brusinkách.

Fototyp a správný výběr SPF

Než svoji kůži vystavíte sluníčku, zjistěte, jaký jste fototyp. Jde v podstatě o to, jak vaše kůže reaguje na první intenzivní slunce, když nepoužijete opalovací krém s ochranným faktorem. Jaká je vaše barva kůže, očí a původní barva vlasů?  Existuje 6 fototypů a podle toho vybírejte i opalovací krém s vhodným SPF.

Fototyp Vzhled Reakce na slunce
Fototyp I Máte velmi světlou pleť, zrzavé vlasy, jste pihatí a máte modré oči. Na sluníčku se vždy spálíte, opálíte se jen do červena, kůže nezhnědne. Vhodný ochranný faktor je 50+.
Fototyp II Máte světlou pleť, jste trochu pihatí, vlasy máte blonďaté a vaše oči jsou modré, zelené či šedé. Opalujete se do červena, často se spálíte. Vhodný ochranný faktor je 30+.
Fototyp III Máte světle hnědou pleť, hnědé vlasy a hnědé oči. Dobře se opalujete, málokdy se spálíte. Vhodný ochranný faktor je 20+.
Fototyp IV Máte tmavou pleť a velmi tmavé vlasy i oči. Prakticky nikdy se nespálíte. Vhodný ochranný faktor je 15 – 20.
Fototyp V Máte velmi tmavou kůži, tmavé až černé vlasy (kůže indiánů či arabské populace). Nikdy se nespálíte.
Fototyp VI Jste nejtmavší typ. Nikdy se nespálíte.

Opalovací krémy

Zůstal vám opalovací krém z minulého léta? Pozor na prošlé krémy – prošlá chemikálie reaguje se sluncem a můžete si přivodit alergickou reakci. Pokud je tedy krém z minulé sezóny již otevřený, je lepší si na novou sezónu pořídit nový.

V dnešní době existuje na trhu několik variant – vybírat můžete z opalovacích krémů, sprejů nebo mlék. Rozdíl je především v tom, jak snadno se roztírají. Opalovací krémy se roztírají hůře, za to máte jistotu, že je na kůži dostatečné množství ochrany. Opalovací krémy vydrží na kůži nejdéle a jsou nejodolnější.

Při výběru věnujte také pozornost UVA a UVB – tedy tomu, jak opalovací přípravek proti těmto složkám ultrafialového záření chrání pokožku. Hodnota SPF, která je uvedena na obalu říká, jak velkou ochranu poskytuje před UVB.

Právě tato složka UV záření je škodlivá pro živé organismy. UVA se považuje za méně škodlivé, ale je zodpovědné za rychlejší stárnutí pokožky a proto se vyplatí investovat do opalovacího přípravku, který chrání před oběma složkami – UVA i UVB.

Na obalu opalovacího krému hledejte tedy i značku UVA v kroužku.

K létu a opalování neodmyslitelně patří i sluneční brýle. Vyberte takové, které vaše oči ochrání. 

Atopický ekzém a citlivá kůže dětí

Jestliže vás trápí atopický ekzém, před opalovací sezónou je klíčové vybrat vhodný opalovací krém. Vybírejte z přípravků, které obsahují minerální (fyzikální) ochranné filtry. Ty jsou vhodné i pro děti a osoby, které trpí například alergií na kosmetiku.

Fyzikální UV filtry na pokožce odráží sluneční paprsky a působí jen na povrchu vaší kůže. Jedná se nejčastěji o oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Opalovací krém pro alergiky by měl být vždy bez parfemace, barviv a konzervačních látek.

Souhrnně jde o hypoalergenní přípravky.

Pokud víte, že se u vás objevuje alergie na slunce, 7 dní před dovolenou je vhodné užívat antihistaminika. A stejně tak jako lidé s atopickým ekzémem, i vy si pořiďte opalovací krém s fyzikálním filtrem.

Děti do 1 roku nikdy nevystavujte slunci bez ochrany. Pomoci může zakrytí kůže košilkou, roztažení slunečníku a absolutní stín. Pořídit můžete svým dětem i letní oblečení s ochranným faktorem. Vždy volte světlé barvy. Nejbezpečnější je pro děti používat ochranný faktor 50.

Pokud se se dítě do 5 let věku spálí až puchýřů, v budoucnu v tom místě spálení hrozí vznik melanomů.

Pro děti do 5 let věku vybírejte dětské opalovací krémy, protože jsou v nich minimalizovány chemické látky a obsahují pouze fyzikální ochranné faktory.

Ochrana dětí před sluncem je velmi důležitá nejen kvůli tomu, že jim hrozí úpal a úžeh.

Děti do 5 let totiž nemají dovyvinutou obranyschopnost proti ultrafialovému záření, nefungují u nich obranné ani nápravné mechanismy, které regulují popálení.

Nezapomínejte ani na vaše rty. I to je kůže a proto ji chraňte před sluníčkem ochrannými balzámy. A pak už vzhůru na pláž nebo zahradu. Užijte si sluníčka dosyta.

Víte, co cítí vaše nohy v letních botách?

Zdroj: wikiskripta.eu, hledani.rozhlas.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector