Opar – Vše o zdraví

Lysin je jednou ze základních esenciálních aminokyselin, což znamená, že si ho naše tělo nedokáže vyrobit.

Přitom se ale jedná o naprosto zásadní součást jídelníčku, která mimo jiné stojí za správnou absorpcí vápníku, formováním kolagenu i tvorbou celé řady enzymů.

Mezi nejčastější zdroje této aminokyseliny v potravě patří většina druhů masa včetně tresky, kuřecího, hovězího nebo třeba sardinek, dále avokádo, rajčata a papriky. Z veganských zdrojů pak stojí za zmínku sójové boby nebo spirulina.

Zajímá vás, jak konkrétně lysin může pomoci? Aby se opar mohl rozvíjet, potřebuje, aby vaše tělo mělo dostatek argininu a potažmo i oxidu dusnatého pro správné prokrvení. A má se za to, že lysin může s argininem v těle interferovat a tím snížit množství argininu dostupného pro virus.

Zjednodušeně řečeno se navazují na stejný transportér, a i když za normálních podmínek si mezi sebou nemusí konkurovat, v případě většího příjmu jedné z aminokyselin musí druhá „ustoupit“. Nemusíte se ale bát, že by tento efekt lysinu nějak zásadně narušil vaše tréninkové snažení nebo prokrvení a napumpování na tréninku.

Podle vědeckých studií to skutečně vypadá, že užívání lysinu může zmírnit průběh infekce a snížit dobu rekonvalescence.

Kromě výše zmíněných zdrojů je lysin dostupný i jako doplněk stravy, který v našem e-shopu najdete v samostatné kategorii. Doporučená dávka lysinu při těchto komplikacích představuje jeden až dva gramy a doporučujeme ji nepřekračovat – při vyšších dávkách totiž hrozí třeba trávicí obtíže, nevolnost i bolesti v břiše.

Opar - Vše o zdraví

Lysin skvěle doplníte porcí avokáda, kuřecími prsy nebo i rajčaty či vejci.

Vitamíny skupiny B přijdou vhod ještě víc než obvykle

Suplementace vitamínů skupiny B je pro sportovce nesmírně důležitá – tyto vitamíny jsou totiž nesmírně důležité třeba pro správné trávení, zdravou pleť i optimální hojení sliznic. A právě druhý ze zmíněných benefitů oceníte i při častých oparech.

Odborné informace totiž skutečně naznačují, že suplementace vitamínů B spolu s kyselinou listovou může skutečně pomoci urychlit hojení i zmírnit nežádoucí efekty oparů. Mezi nejvýznamnější zdroje vitamínů B patří například ořechy, luštěniny a celozrnné pečivo.

Při častém výskytu oparů však určitě doporučujeme sáhnout i po dodatečné suplementaci B komplexu pomocí doplňků stravy. Ty opět najdete na našem e-shopu v samostatné kategorii.

Vitamín C pro celkovou podporu imunitního systému

Vitamín C je ve vodě rozpustný vitamín, který je naprosto nezbytný pro správné fungování imunitního systému. Kromě toho je ale také potřebný pro metabolismus některých aminokyselin, podporuje metabolismus železa a je důležitý také pro tvorbu chrupavek, kostí nebo zubů.

Navzdory tomu, že mnoho sportovců užívá vitamín C v řádech gramů, není to rozhodně nutné – i když mírný nadbytek kyseliny l-askorbové ve stravě nemá žádné vážné vedlejší účinky. Při častém výskytu oparů je určitě dobré vitamín C užívat už preventivně, a to v dávce alespoň 500mg.

V tomto případě je v našem e-shopu možné nakoupit i silnější tablety a užívat jen půlku.

Opar - Vše o zdraví

Přísun vitamínu C si nejlépe zajistíte pravidelnou konzumací různých druhů ovoce.

Nezapomínejte ani na zinek

Zinek patří mezi nejdůležitější stopové prvky a jeho příjem u mnoha sportovců nepokrývá vysoké nároky, které na něj tělo má.

Je přitom důležitý pro správnou proteosyntézu, celou řadu enzymatických reakcí, podílí se na trávení a v neposlední řadě hraje důležitou roli v hojení ran a má protizánětlivé účinky, což při častých výskytech oparů rozhodně oceníte.

Ačkoliv běžná dávka zinku se pohybuje kolem 15mg denně, v případě krátkodobé nemoci nebo začínající oparové infekce je možné dávku až ztrojnásobit. Zinek je standardně dostupný ve formě suplementu, ale konkrétně v případě oparů můžete sáhnout i po speciálních mastích s obsahem zinku. Ty prokazatelně snižují dobu potřebnou k rekonvalescenci o více než den.

Léčíme opary alternativně

Opar - Vše o zdraví

     Opary způsobuje virus Herpes simplex HVS-1. Je to nejvíce rozšířené virové onemocnění u člověka. K nákaze dochází již v raném dětství. Zdrojem infekce může být osoba, která vylučuje virus slinami nebo jinými sekrety s nebo i bez klinických příznaků onemocnění, nebo asymptomatičtí nosiči viru. K přenosu může dojít rovněž autoinokulací kontaminovanými prsty. 

     Virus se po prvotní infekci usídlí celoživotně v regionálních nervových gangliích v oblasti hlavy nebo genitálu (HVS-2). U většiny lidí zůstává takto v klidu bez jakýchkoliv klinických příznaků. Za určitých okolností však může dojít ke snížení odolnosti organizmu a potom i ke klinické reaktivaci infekce (dochází k narušení rovnováhy T buněčné imunity). 

  •      Známé spouštěcí mechanismy, které HSV aktivují, jsou zejména ty, které vedou ke snížení odolnosti organizmu. U lidí se sníženou obranyschopností se infekce HSV objeví po nejrůznějších, někdy i nevelkých zátěžích všeho druhu: horečka, opalování na slunci (často na horách při lyžování), jakýkoliv stres, chlad, fyzická zátěž, hormonální nerovnováha (menzes, těhotenství), trauma, oslabení imunity nemocí či potravinovou alergií, podráždění pokožky v oblasti genitálu, špatné stravovací návyky… 
  • Konvenční léčba: virostatika, prostatika (viry nelikvidují, pouze zabraňují jejich množení – zcela vyléčit HSV infekci zatím není možné) 
  • Alternativní postup: 
  • A) Vnitřní léčba: 
  1. Koloidní stříbro vnitřně: 30 ml KS 5x denně po dobu 3 dnů, poté 30 ml KS 3x denně po dobu dalších 7 dnů. Ideální způsob užívání je dát si dávku do úst (pokud člověka zrovna trápí bolest či škrábání v krku, tak vykloktat mandle), podržet ji v ústech několik minut a pak polknout, stříbro se tak dostane rychleji do krevního oběhu. Neředit, nezapíjet, brát minimálně 2 hodiny po jídle či půl hodiny před jídlem (a pitím). Tato kůra navíc tělo zbaví všech bakterií a některých virů v těle a odhlení. Po celou dobu se pije přes den hodně vody (ne s bublinkami), alespoň 2 l denně, aby se podpořilo vyplavování toxinů z těla. Ty toxiny se uvolňují z mrtvých bakterií a kvasinek a jejich vyplavování může mít vedlejší účinky – slabost, únavu, lehké zvýšení teploty apod. Tyto účinky zmizí během 2 – 3 dnů. 
  1. Koloidní zinek vnitřně: 30 ml KZ 2x denně po dobu 14 dnů, nejlépe dopoledne a večer asi hodinu před jídlem. Zinek v synergii se stříbrem je nejlepší likvidátor virů. 
  2. Lze brát různé potravinové doplňky: B-komplex, hlavně vitamíny B2, B6 a B12, vitamín C, přípravky s obsahem aminokyseliny L-lysin.

B) Vnější léčba: 

     Několikrát denně potírat postižená místa zinkovou mastí, možno střídat se stříbrnou mastí a CBDentem. Lze také mazat konopnou mastí s kadidlem (domácí kadidlovka). Kadidlo působí jako přírodní kortikoid, tedy zmírňuje záněty, snižuje imunitní reakci organismu na zánět, působí protisvědivě. Ovšem oproti syntetickým kortikoidům bez rizika a nežádoucích účinků. 

     Další možnosti: tea tree oil, propolis, lékořice, droždí, zelený čaj. Ledování postiženého místa.

C) Ostatní: 

  1. Koloidní stříbro při delším užívání ničí zdravou střevní mikroflóru. Je tedy nutné po skončení stříbrné kůry dodat tělu probiotika a prebiotika. Jak ta umělá, zakoupená v lékarně, tak i přírodní (např. zakysané kefíry, kysané zelí a šťáva z něj, kvašené okurky, domácí pickles, kimchi salát, fermentovaná soja /miso, tempeh/, čerstvá ovčí brynza, domácí kefír z tibetské houby apod.). Prebiotika (potravu pro střevní bakterie) dodáš inulinem, ovocem, zeleninou a luštěninami. Užívá se několik týdnů až měsíců. Probiotika z lékárny vybíráme dle počtu bakterií a kmenů, takže minimálně desítky miliard CFU a alespoň 5 kmenů bakterií. Kvalitní a osvědčené značky jsou např. Vivomixx, Biopron a Enterol. 
  1. Je důležité podporovat imunitu. Nejlépe imunitu nastartujeme očistou střeva (klystýry, hydrocolon nebo shanka + obnova střevní mikroflóry, viz bod 1), poté mohou následovat detoxikační kůry jater a ledvin. Imunitu podpoříte kvalitními betaglukany (např. BioCell od firmy Mycomedica), hodně vitamínu C (ascorbat s pH neutrálním), ostropestřec, echinacea, aloe vera apod. Léčbu také můžete podpořit systémovou enzymoterapií (Wobenzym, Phlogenzym). Dále je nutné odkyselit tělo (jeden z častých spouštěčů onemocnění může být v poruše regulace acidobazické rovnováhy těla). Jíst a pít hlavně zásadotvorné potraviny, které to jsou lze snadno vygooglit. Určitě vynechat jídlo s obsahem aditiv, lepku, kaseinu, bílého rafinovaného cukru, naopak jíst hlavně ovoce a zeleninu. Pro odkyselení tkání je důležitý rozumný pohyb a správné hluboké dýchání, dostatek organických (vstřebatelných) minerálů, základem je zase detoxikace střeva a poté jater. Lze užívat zásadité koupele. Na překyselení se podílí výraznou měrou nedostatek tekutin, těžké kovy v těle (pozor i na amalgámové plomby) a elektrosmog. Důležitá je i psychika – vyvarovat se v životě velkých stresů, snažit se být psychicky v pohodě, hodně odpočívat, vyzkoušet meditace atd.
  2. V žádném případě opar neškrábeme, nepropichujeme, nestrháváme a pokud možno se ho ani nedotýkáme. Opar (tekutina v něm) je extrémně nakažlivý, proto se důsledně vystříháme ústního kontaktu, líbání, sdílení sklenic, příborů, ručníků apod. Pozor na přenos nákazy prsty z oparu do očí a na genitál. Po odeznění nemoci ihned vyměníme zubní kartáček, abychom zabránili nové infikaci.

  3. Při léčbě oparu omezíme jídla s obsahem látek podporujících množení HVS, jako jsou čokoláda, ořechy, mandle, rozinky, pivo. Pozor též na UV světlo, snažíme se s opary nechodit na prudké slunce.
  4. Nejdůležitější je eliminovat Vaše spouštěče, tedy např. stresy, nadměrnou fyzickou zátěž, oslabení imunity a špatné stravovací návyky.

Zajímavé:  Rakovina Mízních Uzlin Léčba?

Opar – příčiny, druhy a léčba

Opar neboli herpes je infekční onemocnění způsobené herpetickým virem, jehož nositelem a přenašečem je člověk. Přičemž osoby se silnou imunitou mohou vir přenášet i bez toho, aby se u nich infekce jakkoliv projevila. V článku se dočtete o příčinách, jednotlivých typech oparů a možnostech jejich léčby.

Virus herpes simplex patří mezi běžné lidské patogeny. Je pro něj charakteristické, že onemocnění se po nákaze nemusí projevit hned…

Za opary stojí herpes virus vyskytující se v mnoha formách. Nejvýznamnější z nich jsou herpes simplex virus a varicella zoster virus. Herpes simplex virus má další 2 poddruhy, a to HSV-1 a HSV-2.

HSV-1 se zpravidla projevuje v oblasti a okolí úst a nosu. Přenáší se kapénkami, tzn. zejména slinami a přímým kontaktem s nakaženým.

Virus HSV-2 se projevuje v oblasti genitálií a přenáší se sexuální cestou nebo z matky na novorozence.

Do skupiny herpetických virů patří také varicella zoster virus, který způsobuje pásový opar a plané neštovice, dále virus EBV (Epstein-Barrové virus) zodpovědný za infekční mononukleózu, a z dalších virů např. cytomegalovirus.

„Virus herpes simplex patří mezi běžné lidské patogeny. Je pro něj charakteristické, že onemocnění se po nákaze nemusí projevit hned, virus dokáže spočívat v tzv. latentní fázi. K jeho reaktivaci poté dochází typicky u jedinců s oslabenou imunitou,“ vysvětluje MUDr. Petra Bomberová Kánská, praktická lékařka pro dospělé a vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7.

Herpetická onemocnění způsobená HSV-1 a HSV-2

HSV-1 a HSV-2 jsou běžné lidské patogeny způsobující bolestivé a často se opakující onemocnění.

Průběh je obvykle mírný, ale projevy mohou být rozdílné, jelikož závisí na mnoha faktorech – nejdůležitější je stav imunitního systému.

Infekce tak může probíhat v mírnější podobě jako opar na rtu (herpes labialis) nebo genitální opar (herpes genitalis), ale také jako život ohrožující herpetická encefalitida.

Je třeba dbát zvýšené pozornosti u dětí a imunosuprimovaných pacientů (pacienti se sníženou imunitou), u nichž mohou infekce oka či mozku způsobit závažné komplikace, dokonce i smrt. V současnosti neexistuje efektivní očkovací látka proti infekci HSV-1 či HSV-2. Virus může být původcem následujících infekčních onemocnění:

Opary v oku – jsou způsobeny převážně HSV-1, který se do oka dostane manuálně během nachlazení, případně již během primární infekce v dětství. Mohou se projevovat jako konjunktivitida nebo keratokonjunktivitida. Neléčené oční infekce mohou vést až ke ztrátě zraku.

  • Infekce CNS – HSV mohou způsobovat také encefalitidu a meningitidu.
  • Onemocnění herpes viry se nejčastěji projevuje jako opar na rtu. Foto: cottonbro, Pexels

Opar na rtu a jeho léčba

Onemocnění způsobené herpes simplex virem se nejčastěji projevuje na rtech a okolí jako opar čili herpes labialis. Bezpříznakové období od nákazy či aktivace viru může být 2 až 5 dní. V 1. fázi oparu se objeví brnění na rtu, pálení a teplo.

Pak postižené místo otéká, rudne a může se přidat i horečka. Raritně se opar projevuje i v nose, oku, na dásních nebo vnitřní straně tváří. V takových případech je vhodné vyhledat lékaře.

Běžný opar na rtu lze léčit několika následujícími způsoby.

Mast na opary v raném stádiu – už při počátečních projevech je vhodné sáhnout po krému či masti s obsahem virostatika, např. Herpesin nebo Vectavir. Místo je třeba mazat každé 4 hodiny množstvím krému, které se hned vstřebá.

Mast na pokročilý opar – v pokročilé fázi onemocnění může pomoci Zovirax Duo (kombinuje virostatikum s protizánětlivým hydrocortisonem). Vhodné jsou také přípravky s obsahem zinku (např. Miraclean) nebo kosmetika s obsahem konopí (Cannaderm serum).

Náplast na opary – náplasti na opary nebo filmogel fungují na principu vlhkého hojení. Odvádějí přebytečnou vlhkost a vytvářejí vhodné prostředí pro hojení. Brání tak propuknutí výsevu, případně urychlují hojení puchýřků.

Pokud se opar na rtu nijak neléčí, doba setrvání a hojení oparu se prodlužuje. Neošetřené puchýřky po hodinách až dnech postupně schnou a na rtu se vytváří strup, který může opakovaně praskat a krvácet. Tehdy je na místě sáhnout např. po Hemagelu, kalciové masti nebo Bepanthenu. Pokud opar nezmizí do 2 týdnů, je vhodné navštívit lékaře.

Co na opar na rtu – prevence a babské rady

Pro osoby trpící na časté opakování oparů či pro urychlení léčby je vhodná podpora imunitního systému. Důležitý je dostatek vitamínů C, D, B12, B6, zinku a selenu, které přispívají k normální funkci imunitního systému.

K dlouhodobému užívání se hodí také některé bylinné preparáty s obsahem třapatky (echinacea), která podporuje přirozený obranný systém těla. Pro prevenci je však nejdůležitější klid a dostatečný odpočinek.

Třapatka (echinacea) má blahodárný vliv na imunitní systém, a bojuje tak i proti oparům. Foto: amy lynn grover, Unsplash

Pokud se opary objevují častěji, může být na vině i zvýšený příjem potravin s obsahem argininu – ořechy, čokoláda, pšenice, ječmen, oves, kukuřice a růžičková kapusta. Je vhodné se vyhnout také doplňkům stravy s obsahem L-argininu, které se užívají ke zvyšování svalové hmoty a podpory plodnosti a erekce u mužů.

Jak poznat genitální opar

Genitální opar (opar na penisu, vaginální opar) je vysoce infekční onemocnění. Přenos probíhá pohlavním stykem a kontaktem s postiženou sliznicí (genitál, ústa). Stoprocentní ochranou před přenosem genitálního oparu není ani prezervativ.

Infekce se zkraje projevuje pálením, svěděním a zarudnutím sliznice v oblasti genitálu, konečníku a vnitřních stehen. Po několika hodinách se vytvoří puchýřky a bolestivé vřídky. Dále se mohou objevit doprovodné příznaky jako únava, malátnost, teplota a zduřelé uzliny.

Inkubační doba je přibližně 2 až 20 dnů, místní příznaky přibližně po 2 týdnech odezní. Virus však latentně infikuje nervová zakončení, může se znovu reaktivovat a po nervech se dostat zpět na původní místo, kde znovu vyvolá genitální opar.

Léčba genitálního oparu

Pro správnou a efektivní léčbu je nezbytné navštívit lékaře, který předepíše antivirotika v tabletách. Podpořit léčbu mohou také lokální krémy s obsahem virostatika, ovšem samostatně nejsou dostatečně účinné.

Včasná aplikace léků zkrátí dobu výsevu, zabrání zhoršení stavu oparu a dalšímu šíření puchýřků, nevyloučí však návrat a propuknutí infekce v budoucnosti. Léčbu musí absolvovat oba (všichni) sexuální partneři. Na lokální ošetření jsou vhodné kosmetické přípravky se zinkem jako Imazol krémpasta či Sudocrem.

Zinek puchýřky vysouší, zklidňuje pokožku a mírní svědění a pálení.

TIP: O pásovém oparu, který způsobuje varicella zoster virus, se detailně dočtete v našem starším článku.

Nepodceňujte včasnou léčbu oparu

Existuje mnoho druhů oparů, které mohou probíhat v lehčí verzi jako herpes labialis nebo herpes genitalis, ale také jako závažná herpetická encefalitida. V případě genitálního oparu je vždy nutné léčbu řešit s lékařem, stejně tak při komplikovanějším průběhu jiné herpetické infekce či při pásovém oparu.

  1. V případě jakýchkoliv potíží se můžete obrátit také na odborníky z kliniky EUC. Opar je také jedno z témat, které s našimi lékaři můžete konzultovat online:
  2. Lékař online 24/7     
  3. Praktičtí lékaři EUC
Zajímavé:  Stres A Jeho Léčba?

Vše o Lysinu – Dávkování, zdroje, užívání, bezpečnost

Pro potřebu snížení příznaků herpes simplexu (opary) je vhodné užívat 2 -3 g lysinu denně v rozdělených dávkách.

Biologická významnost Lysinu

 

Lysin je esenciální aminokyselina, která slouží jako stavební blok mnoha esenciálních bílkovin, které hrají důležitou úlohu při budování imunity proti nemocem, trávení a pro funkci mnoha proteinů v těle. Zvyšuje také vstřebávání vápníku, vytváří svalové bílkoviny a produkuje hormony, enzymy a protilátky.

Protože lysin nemůže být syntetizován v těle, musí být doplňován prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy. Je považován za dibázickou aminokyselinu vedle aminokyselin, jako je arginin, cystein a ornitin, protože má druhou základní skupinu.

Doporučený příjem

Podle společné zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) a Univerzity Spojených národů (UNU) je základní hladina lyzinu požadovaná pro lidské zdraví 30 mg / kg tělesné hmotnosti [3 ] Nebo přibližně 2,1 gramů u 70 kg osob.

Vegetariánská strava s vysokým obsahem obilovin, avšak s nízkým obsahem luštěnin (zdrojem methioninu), může představovat riziko nedostatečného příjmu lysinu

Formulace a varianty Lysinu

Lysin monohydrochlorid je forma lysinu, který se někdy používá jako potravinářský přísada, neboť přídavek jak lyzinu, tak cysteinu může snížit tvorbu akrylamidu během zahřívání jídla na vysoké teploty.  Je to také nejčastěji používaná forma jako doplněk stravy

Vstřebávání

Je známo, že lysin se váže na některé minerály, jako je měď, což umožňuje snadnější transport do střevních buněk, jak dokládají studie používající síran měďnatý.

Podle jedné studie při testování na potkanech se zdá, že suplementace lysinu (1,5% krmiva) nenarušuje absorpci mědi železa ani zinku při normálních výživových hladinách ve stravě s průměrným obsahem bílkovin (20% krmiva ).

U některých stopových minerálů se zdá, že s nimi lysin interaguje a umožňuje jim snadnější přístup do střevních buněk. U mědi a železa však nejsou zatím dostatečné důkazy, zda lysin zvyšuje jejich absorpci.

Společný transportér lysinu a argininu

Zdá se, že je lysin transportován přes krevní mozkovou bariéru kationtovými transportéry aminokyselin a má svůj vlastní transportér, který sdílí s několika dalšími kationtovými aminokyselinami, argininem a ornitinem a v přítomnosti chloridu sodného jak alaninu, tak serinu. 

Jde o hlavní tělesný transportér argininu a lysinu, a ačkoliv při normálních hladinách příjmu těchto aminokyselin je nepravděpodobná jejich konkurence, v případě nasycení kapacity transportéru jednou aminokyselinou může dojít k snížení absorpce druhé aminokyseliny. Proto je současný příjem vysokých dávek lysinu a argininu ve stejný čas vnímán jako kontraproduktivní.

Lysin pomáhá v boji s opary (herpes simplex)

Herpes simplex-1 (HSV-1) způsobuje opary, což jsou puchýře naplněné tekutinou na rtech. Jde o velmi častou potíž mezi lidmi a přenáší se při kontaktu s infikovanými slinami.

Arginin, aminokyselina produkovaná tělem, podporuje replikaci HSV-1. Lysin a arginin jsou antagonistické aminokyseliny, což znamená, že když je lyzin vysoký, arginin je snížen. Lysin tedy pomáhá potlačit růst HSV-1.

Ve studii s 30 účastníky používající krém s L-lysinem, zinkem a dalšími bylinami došlo k snížení výskytu oparů u 40% účastníků do třetího dne a 87% do šestého dne. Pokud nebyl herpes ošetřen lysinem, vypuknutí trvalo až 21 dní.

Lidé s herpesem by měli kombinovat léčebný přístup s pozitivní změnou chování a návyků. Stres aktivuje viry, které jsou v těle do té doby latentní nebo asymptomatické (bez akutních příznaků).

Jedna studie poznamenala, že míra recidivy symptomů zdá se souvisí s množstvím lysinu v séru, přičemž dávka vyšší než 2 g denně se zdá být spojena s přínosy. Zvýšení lysinu ve stravě se také jeví jako účinné, ale vyžaduje, aby byl ve stravě omezen arginin.

Lysin a kardiovaskulární systém

Cholesterol s nízkou hustotou (LDL) se dokáže usazovat ve stěnách tepen, čímž je zužuje a dochází ke vzniku stavu nazvaný ateroskleróza. Průtok krve do srdečního svalu je zpomalen nebo blokován, což zvyšuje riziko srdečního záchvatu.

Lysin produkuje tělesný karnitin, který pomáhá využívat mastné kyseliny a redukovat LDL cholesterol. Při užívání v kombinaci s vitamínem C může lyzin snížit hladinu lipoproteinu-a (LPA). LPA nese LDL v krvi. Čím je hladina LPA vyšší, tím více jsou vytvářeny plaky v cévách, ucpávají se tepny, a zvyšuje se riziko onemocnění srdce, mrtvice a dalších potíží s oběhem.

U diabetických pacientů může vysoká hladina cukru v krvi poškodit proteiny nebo lipidy připojením molekul glukózy (glykace) a produkcí pokročilých glykačních endproduktů nebo AGE. AGE mohou způsobit komplikace, jako je poškození očí a nervových buněk.

V studii in vitro zabraňoval lysin glykaci fibrinogenu a zlepšil jeho funkci.

Lysin a metabolizmus cukru a inzulínu

Lysin může působit také na inzulín a glukagon. V jedné studii lysin snížil hladinu glukózy v krvi a zvýšil koncentraci inzulínu a glukagonu u třinácti jedinců. Může také zvýšit sekreci inzulínu v první fázi (u prvních příznaků diabetu 2. typu), jelikož příjem lysino-glukózové směsi vedl k většímu množství inzulinu než samotný příjem glukózy.

Glykace (neenzymatická glykosylace) se týká procesu připojování molekul cukru na protein nebo lipid. Tento proces může změnit funkci bílkovin a je relevantní pro podmínky s vysokou hladinou cukru v krvi, jako je cukrovka, neboť přispívá k mnoha komplikacím. Lysin patří do skupiny molekul s různými účinky, které zahrnují i stabilizaci proteinů. 

U diabetických pacientů může vysoká hladina cukru v krvi poškodit proteiny nebo lipidy připojením molekul glukózy (glykace) a produkcí pokročilých glykačních meziproduktů (neboli AGE). AGE mohou způsobit komplikace, jako je poškození očí a nervových buněk.

Lysin vykazuje předběžné slibné omezení glykací při vysokých hladinách glukózy v krvi, ale přesný mechanismus a účinnost v porovnání s jinými možnostmi není zatím znám.

Diabetes typu II

Když bylo podávání lysinu (1,5 g dvakrát denně) podáno pacientům s diabetem typu II, kterým byl také podáván metformin a glibenklamid po dobu tří měsíců, bylo zjištěno, že přidání lysinu k těmto dvěma lékům vykazuje přínos ve snížení fruktosaminu, AGE (pokročilé produkty glykace) a krevních cukrů a zároveň mírně zlepšuje hladinu a aktivitu lyzozymu.

Lysin a zánětlivost

Ve studiích na zvířatech před a po léčbě L-lysin snížily poranění pankreatu tím, že potlačily zánět a zvýšily antioxidační aktivitu. Je však účinnější jako preventivní metoda než terapeutické činidlo

Lysin a neurologie

Jedna studie hodnotící účinky suplementace lysinu při schizofrenii zjistila, že suplementace 6g lysinu denně po dobu čtyř týdnů spolu s předepsaným lékem vedla ke snížení symptomů (zejména podskupin pro bludy a podezření) a také se zdá, že je přínosem pro kognitivní flexibilitu a řešení problémů ve studiích při srovnání s placebem.

Lysin zvyšuje absorpci vápníku a hustotu kostí

V jedné studii bylo 15 zdravých a 15 osteoporotických žen podrobeno zvýšenému příjmu vápníku a polovina z nich dostávala lysinové doplňky.

Další skupina 45 pacientů s osteoporózou byla podrobena buď lysinu, valinu nebo tryptofanu. Ve srovnání se skupinami bez doplňování lysinem bylo u skupiny s lysinu zjištěno vyšší vstřebávání a meněí vylučování vápníku močí.

Lysin by tak mohl mít slibný přínos při použití v prevenci a léčbě osteoporózy.

Lysin zvyšuje asimilaci vápníku, což je na jedné straně výhoda, na druhé straně je třeba být obezřetný při současném užívání velkého množství vápníku.

Hyperkalcémie nebo nadměrný stav vápníku může mít nežádoucí účinky, jako je nadměrná žízeň, močení, bolest, nevolnost a zácpa.

Hyperkalcémie také zvyšuje riziko srdečních onemocnění, jako je ateroskleróza (zúžení tepen) a hypertenze (vysoký krevní tlak).

Zajímavé:  Časté Krvácení Z Nosu Léčba?

Lysin a podpora vývoje dětí

Nutriční nedostatek lyzinu u dětí může zbrzdit jejich fyzický a intelektuální vývoj. Jako takové je velmi důležité poskytnout dětem dostatek lyzinu a to buď prostřednictvím potravin nebo doplňků.

Lysin a fyzické výkony

Jedna z metabolických studií porovnávající nízkou hladinu lysinu, která byla definována jako 25-40 mg / kg tělesné hmotnosti (podobná požadavku Světové zdravotnické organizace na 30 mg / kg) a stravu s vysokým podílem lysinu zjistila, že strava s vysokým podílem lysinu 80 mg / kg u dospělých mužů, má mírný pozitivní účinek na funkci skeletálních svalových tkání.

Lysin napomáhá tvorbě kolagenu

Kolagen je nejhojnější protein v našem těle. Tělo z něj staví chrupavky, kosti a pojivové tkáně. Lysin pomáhá při tvorbě a zároveň snižuje vylučování kolagenu.

Vápník a kolagen jsou dynamické duo, které zabraňuje ztrátě kostí. Pokud chybí lysin, zpomaluje se tvorba vápníku a kolagenu. To může vést ke slabým kostem a je jedním z hlavních důvodů, proč lidé trpící nedostatkem lysinu mají křehké kosti.

Symptomy nedostatku lysinu

  • Ztráta chuti k jídlu
  • Nadměrná ztráta vlasů
  • Hyperstimulované vidění, nedostatečné zaostření
  • Únava
  • Špatná nálada
  • Pytle pod očima
  • Ledvinové kameny
  • Chudokrevnost
  • Zpomalený vývoj
  • Nevolnost, závratě
  • Reprodukční poruchy

Dávkování

Minimální hodnota příjmu lysinu :

  • Batolata (ve věku 3-4 měsíců): 103 mg / kg za den
  • Děti (2 roky): 64 mg / kg za den
  • Děti ve školním věku: 58 mg / kg za den
  • Dospělí: 30-35 mg / kg za den

Někteří pacienti mohou vyžadovat chronické podávání ve vyšších dávkách. Například pacienti s herpes virem mohou v průběhu trvání ohniska užívat až 9 gramů denně.

Samotný Lysin chutná velmi nepříjemně (slaný) a proto se doporučuje užívání tablet nebo kapslí bez chuti. 

Jelikož tělo nedokáže lysin sám produkovat, je důležité zajistit dostatečný příjem lysinu prostřednictvím potravy.

Potrava bohatá na obilniny obsahuje malé množství lysinu. Lepší možností jsou luštěniny a živočišné produkty obsahují dostatečné množství lysinu. Při správné stravě by neměl být problém získat dostatečné množství lyzinu prostřednictvím stravy.

  • Příklady stravy bohaté na lysin:
  • Potraviny obsahující lysin zahrnují:
  • • Hovězí a jehněčí maso – 3582 mg / 100g • Parmazán – 3306 mg / 100 g • Drůbež (krůtí, kuřecí) – 3110 mg / 100g • Vepřové maso – 2757 mg / 100g • Sójové boby a produkty (tofu, bílkovinový prášek, mouka) – 2634 mg / 100g • Tuňák – 2590 mg / 100 g • Krevety – 2172 mg / 100 g • Dýňová semena – 1386 mg / 100g • Vejce – 912 mg / 100g • Bílé fazole – 668 mg / 100 g  • Ostatní ryby (treska, sardinka) a korýši • Ořechy, semena, vejce, fazole a čočka
  • • Spirulina

Bezpečnost a vedlejší účinky lysinu

Ve studiích zkoumajících bezpečnost lysinu při doplňování 25-40 g lysinu (ve formě monohydrochloridu) během 3-5 dnů nebyly zjištěny žádné závažné vedlejší účinky, pouze s některými případy mírného průjmu, které zmizely, když byla dávka snížena. Celkově se tedy zdá, že perorální suplementace lysinu je vysoce bezpečná.

Možné nežádoucí účinky lysinu :

Přebytek lysinu lze vyloučit močí. Problémy s ledvinami mohou interferovat s touto schopností a způsobit akumulaci lyzinu v krvi. Před použitím lysinu se obraťte na svého lékaře, pokud máte v anamnéze vysoký cholesterol, žlučové kameny a onemocnění ledvin nebo jater.

Seznam produktů obsahující aminokyselinu lysin

Opary rtů a možnosti léčby

Až 70% lidí se v dětství nakazí virem, který způsobuje opary rtů. V dospělosti je virem typu HSV 1 infikováno až 95 % populace v ČR. Málokdo však ví, že takového společníka má na celý život.

První nakažení se může projevit mírně zvýšenou teplotou, citlivými puchýřky na rtech nebo v okolí rtů, postižený se také může cítit malátný a slabý jako při chřipce.

V případě recidivy se dostavují svědivé či palčivé pocity a během několika hodin se na daném místě objeví puchýř.

Spouštěče infekce
Virus ve zdravém organismu spí a neaktivní přežívá v nervových buňkách, žlázách, ledvinách apod. Opary se objevují, když je imunitní systém oslaben a organismus přetížen.

Takový stav může nastat vlivem horečky, jiné virové infekce, oslabení organismu z důvodu psychického vypětí, stresu, únavy, hormonálního výkyvu (menstruace), ale také změnou klimatu. Významným spouštěčem je také slunečnízáření, které poškozuje nejen naši pokožku, ale ovlivňuje celý imunitní systém lidského organismu.

V takovém stavu se herpetický virus aktivuje. U některých lidí se infekce zopakuje pouze pár krát za život, u jiných je recidiva otázkou týdnů.

Proč virus nezničíme?
Podle některých informací je možné virus zlikvidovat, avšak vhodné léky by musel infikovaný užít již krátce po nákaze. Nemocný by tak musel vědět, že se právě infikoval, což je zcela nemožné. Poté se virus stáhne a přebývá v místech mimo dosah přirozených obranných mechanismů těla, jako jsou uzliny, ledviny atd.

Léčba oparů
Opary rtu ze začátku pálí a svědí, později bolí. Antivirotika (virostatika), které se nejčastěji při infekci doporučují, viry sice nezlikvidují, ale zabraňují jejich množení. Nejdostupnějšími prostředky jsou masti, náplasti ale i doplňky stravy. U vážnějších potíží se používají antivirotika ve formě tablet.

Masti: s obsahem acykloviru (Herpesin, Zovirax), pencikloviru (Vectavir) a tromantadinu (Viru-Merz).
Náplasti: Compeed – hodí se spíše na menší a méně rozsáhlé opary, rána se však hojí rychleji.

Doplněk stravy: Herpenorm (dříve Herpexin) – ve formě tablet s obsahem aminokyseliny L-lysin a zinku se hodí při potížích pro urychlení hojení oparu, dále k prevenci při prvních příznacích a ke snížení recidivy oparů.

Je potřeba užít 2 – 4 tablety denně, dochází tak k rychlému ústupu oparu.

Pomocníci z přírody: Tea tree olej, konopný olej – je nutná častá aplikace zhruba každou hodinu, působí desinfekčně a hojivě.

TIP: Existují čistě přírodní látky, jejichž konzumací můžete předcházet vzniku oparů, informace najdete níže v článku.

Opary jsou nakažlivé
Herpesviry jsou velmi nakažlivé a může docházet k přenosu mezi osobami, ale také hrozí i vlastní nákaza a přenos viru na jinou část těla či obličeje. Opar je nakažlivý po celou dobu výsevu – tj.

nebezpečí hrozí dokonce i v době, kdy se puchýře již vyhojily a objevily se strupy. Retní opar bývá neškodný, avšak v případě přenosu na obličej může ohrožovat oči (hrozí poškození zraku).

Pokud k tomu dojde, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Prevence oparů
Pokud často trpíte opary, měli by jste zvýšit příjem některých důležitých látek v organismu. Posílíte imunitní systém a snížíte pravděpodobnost recidivy oparů.

Jako velmi účinná se jeví aminokyselina L-lysin, která potlačuje růst HSV-l, je-li užívána vnitřně. Hlavní účinek odborníci spatřují v tom, že L-lysin působí proti argininu, který podporuje růst herpetické infekce.

Ačkoliv se vědci zaměřili především na normální opary (herpes simplex), je velmi pravděpodobné, že lysin je užitečný i u pásového oparu (herpes zoster). Dávkování: 1000 – 3000 mg.
Zinek pomáhá posilovat obranyschopnost proti infekcím, působí příznivě při kožních obtížích, pomáhá při defektech ústních koutků, zlepšuje celkový stav pokožky.

Dávkování: 10 – 15 mg.
Lze rovněž používat přírodní produkty s propolisem, heřmánkem, echinaceou, meduňkou, měsíčkem anebo arnikou. Krémy je potřeba použít už při prvních příznacích svědění či pálení. Výborným pomocníkem mohou být i echinaceové kapky užívané vnitřně.
Vitamin C a flavonoidy jsou velmi účinné antioxidanty.

Podporují imunitní buňky v boji proti infekci.
Pro lokální použití se hodí také vitamin E (nejlépe olej, mast), který napomáhá hojení a regeneraci tkání.
Strava léčí

Vhodnou stravou můžeme potíže zmírnit. Během infekce je dobré zaměřit se na potraviny s antivirovýmiúčinky, jako např. česnek, cibule, celer. Čerstvá zelenina obsahuje hodně potřebných vitaminů a antioxidantů. Vyhnout bychom se naopak měli dráždivým výrobkům, jako je např. kakao, káva, čokoláda, bílé pečivo, ořechy, cukr, maso.

1 Comment on Opary rtů a možnosti léčby

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector