Ostružiny Účinky Na Zdraví?

předchází nádorovým onemocněním. podporuje regeneraci, posiluje imunitu, zlepšuje celkovou tělesnou kondici a přispívá k léčbě křečových žil i hemoroidů při arterioskleróze, angíně, chrapotu či zvětšené štítné žláze.

Jak pěstovat ostružiny na zahradě?

Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.

Kdy sbírat listy ostružiníku?

Listy můžeme sbírat od dubna do konce září, nejlépe ovšem do doby, než keř vykvete.

Jak jsou zdravé ostružiny?

Živiny, vitaminy a minerály

S pouhými 44 kcal na 100 g jsou ostružiny velmi nízkokalorickým ovocem. Ostružiny obsahují vitamin C, vitamin E a prekurzory vitaminu A, a také minerály – zvláště pak vápník, draslík a hořčík. Za svou typickou barvu vděčí ostružiny obsaženým flavonoidům (antokyanům).

Kam vysadit ostružiny?

Nejlépe mu vyhovují středně těžké, propustné humózní půdy s dostatkem vláhy a živin. Hloubka ornice by měla být alespoň 25–30 cm. Vyžaduje méně kyselou půdní reakci 5,5–6,5 pH. Nevhodné jsou půdy těžké a zamokřené, v nich výhony ostružiníku špatně vyzrávají a jsou napadány houbovými chorobami.

Kdy sazet ostružiny?

Jarní výsadba je jistota

Dřeviny se běžně sází na podzim. Ostružinu také můžeme vysadit na podzim, ale pozor, beztrnný ostružiník a malinoostružiník je vhodnější sázet na jaře. Proč? Protože má nízkou odolnost vůči zimním mrazům.

Kdy Susit Malinik?

Listí maliníku a ostružiníku můžete sbírat a sušit vlastně kdykoliv od jara do podzimu. Nejlepší je to ale během června, tedy ještě před tím, než keře úplně rozkvetou, v té době totiž jejich listy obsahují nejvíce účinných látek.

Zajímavé:  Poškození Měkkých Tkání Léčba?

Kdy plodí Maliník?

Na jednouplodícím maliníku dozrávají plody zpravidla od července na loňských výhonech. První maliny remontantních odrůd lze sklízet od poloviny července, ale hlavní úroda bývá až na podzim, kdy dozrávají plody na nových výhonech.

Jak poznat Maliník?

Plody jsou velké, jasně červené, šťavnaté, aromatické a mají výbornou sladkou chuť. Odrůda plodí na jednoletých i dvouletých výhonech a dává vysoké výnosy kvalitních malin od léta až do pozdního podzimu.

Jak uskladnit ostružiny?

Čerstvé ostružiny skladujeme na chladném, tmavém a suchém místě. Plody velmi snadno plesniví, hlavně pokud jsou ve vyšší vrstvě. Ideální je co nejrychlejší konzumace nebo zpracování. Déle než 3 dny bychom čerstvé ostružiny skladovat neměli.

Na co jsou ostružiny?

Pomáhají mírnit záněty, působí detoxikačně, chrání játra i štítnou žlázu. Pozitivně fungují i při léčbě nachlazení a v prevenci trombóz. V neposlední řadě urychlují hubnutí, nejen díky nízké energetické hodnotě 130 kJ/100 g, ale i díky schopnosti urychlit metabolismus.

Jak využít ostružiny?

Nejčastější je použití do bublanin, drobenkových koláčů, dále cheeskeků. Svařením ostružin s cukrem a vodou nám vzniknou horké ostružiny, kterými můžeme přelívat pudingy, palačinky, lívance a podobné dezerty. Dále lze ostružiny využít na sorbety i smetanové zmrzliny a nanuky nebo ovocné koktejly a smoothie.

Kdy Plodi ostružiny?

Maliny a ostružiny dozrávají od července do září: záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů. U malin bývá ve většině případů narůžovělá, u ostružin černá. Maliny chutnají nejlépe v plné zralosti, sklízíme je tedy nejméně třikrát týdně, protože přezrálé padají na zem.

Jak udržovat ostružiny?

Na podzim, až ostružina odplodí, ostříháme odplozené výhony. Ale pozor, ty nové na drátěnku nenavádíme, protože by mohly v zimě vymrznout. Naopak je necháme na zemi a podložíme izolací, například mulčem nebo netkanou textilií. A překryjeme, aby výhony byly chráněny před zimním větrem, který velmi vysušuje.

Zajímavé:  Osm Dní Zdraví V Evropě?

Jak se množí ostružiny?

Mladé rostliny ostružiníku si můžete vypěstovat buď z vegetativních řízků, nebo jednodušeji –⁠ pomocí hřížení. Druhý způsob zakořenění je sice dlouhodobější, ale téměř bezpracný a úspěšný. Pro školky a zahradní centra se ostružiník množí většinou z řízků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector