Oteklý krk – Vše o zdraví

 Bolest v krku může provázet alergickou reakci v případě potravinové alergie či v případě vdechnutí alergenu. Důvodem je podráždění a otok sliznice nosohltanu. Může se vyskytnout po větší námaze hlasivek mluvením, křikem nebo zpěvem, jako reakce na podráždění například kouřem nebo po pobytu v suchém nebo prašném prostředí.

Příznaky a příčiny

Bolest v krku může být vnímána jako: 

  • škrábání nebo pálení v krku
  • obtíže při polykání
  • pocit cizího tělesa (knedlíku) v krku
  • problémy s hlasivkami nebo chrapot

Příčiny bolesti v krku jsou různé. Podrobnější informace o konkrétních onemocněních najdete v samostatných textech.

Nachlazení

Škrábání v krku může doprovázet běžná nachlazení a rýmy. Nejčastěji se jedná o časté virózy, typicky přicházející v jarních a podzimních měsících. Doprovodnými příznaky bývají zvýšená teplota, únava, bolest hlavy, rýma. Obvykle se nejedná o závažné onemocnění a není potřeba antibiotik. 

Angína – tonsilitida

Bolest v krku bývá typickým příznakem pro zánět mandlí (angínu). Hrdlo bývá rudé, oteklé, na mandlích se mohou objevit bílé hnisavé čepy. Bolest se vyskytuje hlavně při polykání. Angíny mohou být způsobeny jak bakteriemi (nejčastěji  streptokoky), tak viry. Mohou mít i mykotický původ.

Aby lékař rozhodl, co je skutečně původcem onemocnění a zda je vhodné nasadit antibiotika, většinou provede takzvaný CRP-test  z kapky krve, který mu pomůže odlišit bakteriální infekci od ostatních. V případě podezření na streptokokovou angínu je možné ještě vyšetření doplnit mikrobiologickým vyšetřením, tzv.

výtěrem z krku či streptestem. 

Laryngitida

Zánět hrtanu (laryngitida) se projevuje silným škrabáním v krku, štěkavým kašlem, chrapotem až ztrátou hlasu. 

Faryngitida

Intenzívní bolestí v krku, zejména při polykání, se může také projevit zánět hltanu.

Alergie

K bolesti v krku dochází následkem otoku sliznic a zvýšené tvorby hlenu (více zde). 

Infekční mononukleóza

Infekční mononukleóza neboli EB viróza může mít stejné projevy jako angína. Diagnostikuje se krevními testy. Antibiotika na ni nezabírají.

Refluxní choroba – pálení žáhy

Při chorobě zvané gastroezofageální refluxní choroba se kyselý obsah žaludku (natrávená potrava a šťávy) vrací zpět do jícnu. Může přitom nepříznivě působit na sliznici jícnu, poškozovat ji a způsobovat v ní zánět. K příznakům tohoto onemocnění patří především pálení žáhy i v období mezi jídly, ke kterému se může přidat i bolest při polykání.

Příčinou bolestí v krku při polykání může být také zvětšená štítná žláza neboli struma. Zvětšení štítné žlázy může být projevem jak zvýšení její činnosti, tak i snížení.

Nádorová onemocnění

Nádory v oblasti krku (rakovina hrtanu, rakovina jícnu) se mohou projevovat bolestí v krku. Bolesti se ale objevují většinou až v pozdější fázi nádoru. Nádory se mohou projevovat pocity knedlíku v krku, krví ve slinách či hlenu nebo dlouhotrvajícím chrapotem.

Postihuje

Léčba bolestí v krku vždy záleží na konkrétním onemocnění. Hojení bakteriálních a virových zánětů můžete podpořit dezinfekcí ústní dutiny pomocí kloktadel, pastilek nebo sprejů, které se nabízejí v lékárně.

Většina z nich také působí proti bolesti (analgeticky). Při nachlazení pomáhá také inhalace nebo popíjení Vincentky. Hojivý proces při angíně podpoříte Priessnitzovým obkladem.

Tedy přiložením obkladu namočeného do studené vody, vyždímaného, následně jej přikryjete fólií a navrch ještě teplou látkou.

Pokud je bolest dlouhodobá a silná, pokud vám ztěžuje dýchání nebo ji doprovází výrazné polykací obtíže nebo vysoká přetrvávající horečka, navštivte praktického lékaře. Lékaře kontaktujte také v případech, kdy bolest v krku trvá déle než týden nebo ji provází bolest čelistních kloubů, krev ve slinách či bolest v uchu.

Léky

Antibiotika, dezinfekční a analgetické pastilky, spreje, kloktadla

Bylinky na bolest v krku

Proti bolesti v krku pomáhá kloktání šalvějových a heřmánkových čajů a výluhů.

Černý čaj s medem

Při akutní bolesti v krku pomáhá také černý čaj s medem. Vypijte ho horký, mělo by se vám ulevit. Tento postup je doporučován hlavně ve chvíli, kdy máte kvůli bolesti problém s polykáním.

Česnek a cibule

Pomoci vám může i cibule a česnek. Ten má antibakteriální účinky a posiluje imunitní systém. Oloupaný česnek jednoduše vložte do úst a cumlejte ho jako bonbon.

Nebudete sice moc vonět, ale uvolní se z něj antiseptické látky, kterou pomohou utlumit bolest. Z cibule si můžete během chvilky připravit hustý sirup.

Do zavařovací skleničky nakrájejte na plátky cibuli, přidejte vydatnou dávku třtinového cukru a nechte odležet, dokud obě přísady nevytvoří hustou směs.

Zázvor

Na bolest v krku je nepřekonatelný také čerstvý zázvor. Kořen oloupejte, nakrájejte na kusy, vložte do hrnce a zalijte zhruba litrem vody. Přidejte pár kousků jablka nebo hrušky a pozvolna vařte zhruba hodinu a půl na malém plameni. Pálivý zázvorový výluh popíjejte každou půlhodinu, pokud na vás bude moc silný, doslaďte a zjemněte ho medem. Do tří dnů by měla bolest v krku ustoupit.

Jitrocel

Zabírá prý i jitrocel. Z čerstvých nebo sušených listů si můžete připravit čaj. V lékárnách ho seženete ve formě sirupu nebo cucacích tobolek.

Mateřídouška

Mateřídouška má vysoký obsah silic a funguje jako účinné přírodní antiseptikum. Kromě bolesti v krku vám pomůže např. při zažívacích potížích nebo problémech se spaním. Má totiž i uklidňující účinky.

Lípa

Na bolest v krku pomůže silný čaj z lipových květů. Uleví vám od zahlenění a taky se po něm pěkně vypotíte.

Šalvěj

Na bolest v krku a problémy s polykáním se dává i další osvědčená bylinka s protizánětlivými a dezinfekčními účinky: šalvěj. Umí srážet teplotu a podporuje pocení. Vezměte 3 lžičky řezané sušené či čerstvé šalvěje a zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte louhovat 15 minut a pomalu vypijte

Priessnitzův obklad

Klasika, která nikdy nezklame, je Priessnitzův obklad. Větší látkový kapesník namočte do studené vody, obalte s ním krk, přikryjte mikrotenovým sáčkem a převažte šátkem. Jde o léty prověřenou proceduru, která vede ke zlepšení prokrvení v krku, a tím ke zrychlení hojivých procesů. Obklad nechte na krku nejméně hodinu a půl.

Kloktání slanou vodou

Kloktání solného roztoku je další způsob, jak si ulevit od bolesti. Solný roztok dezinfikuje ústa i krk a vyplachuje choroboplodné zárodky. Půl čajové lžičky soli rozpusťte ve sklenici vody a roztok několik minut kloktejte. Opakujte každé dvě hodiny.

Homeopatika

Homeopatika mohou s bolestmi v krku pomoci, nicméně bakteriální angínu je potřeba vždy léčit antibiotiky.

Oscillococcinum Je ideální prevencí v období chřipek a nachlazení. Zároveň léčí symptomy, jako jsou horečka, rýma a svalové bolesti.

Silicea 15 CH – Zmírňuje záněty nosohltanu a angíny, účinné je při opakovaných zánětech středního ucha, zimní rýmě a zánětu průdušek. Užívat by jej měly zejména děti s chronickými virózami.

Apis mellifica 15CH – Bolest v krku je bodavá, nemocný má pocit, jako by měl v krku zaraženou rybí kost. Chce studené nápoje, protože teplé nápoje a jídlo bolesti zhorší. Pět granulí každé dvě až tři hodiny.

Belladonna 9CH – Suché sliznice, velká žízeň a horečka s pocením. Pět granulí každé dvě až tři hodiny.

Lék Phytolacca decandra 9CH – Podáváme v případě, že bolesti v krku se horší při každém polknutí a bolest při polykání vystřeluje do uší.

Tmavě rudá sliznice může mít vzadu na jazyku žlutavý povlak, krční mandle jsou zvětšené. Horečka, zimomřivost a často i bolesti celého těla a bolesti kloubů.

Dávkování je při potížích také pět granulí každé dvě až tři hodiny, při zlepšení stavu se interval prodlužuje.

Chcete vědět více o domácí léčbě bolesti v krku? Čtěte ZDE. 

Vyšetření

Lékař se detailně vyptá na charakter a lokalizaci bolesti. Pro rozlišení bakteriální infekce od ostatních může použít CRP test, pro stanovení dalších diagnóz výtěr z krku nebo krevní testy. V případě podezření na jiné příčiny pošle pacienta na další vyšetření (ultrazvuk štítné žlázy, endoskopické vyšetření a další, viz samostatná hesla).

Očkování

Bolestí v krku se může projevovat také záškrt, proti tomuto onemocnění je v našich zemích povinné očkování.

Prevence

Prevencí nachlazení je zdravý životní styl – zdravá strava, otužování, přiměřený pohyb. Bolestí v krku se může projevovat také záškrt, proti tomuto onemocnění je v našich zemích povinné očkování.

Další rady na bolest v krku najdete ZDE.

VIDEO: CO ZABERE NA BOLEST V KRKU A JAK JI LÉČIT?

Zkoušeli jste už tyto babské rady na bolest v krku? – Brněnská lékárna – Váš partner pro zdraví

Zkoušeli jste už tyto babské rady na bolest v krku?

Zajímavá otázka pro nás všechny a sejde se určitě celá řada ještě zajímavějších odpovědí.

S tímto obtěžujícím zdravotním problémem se za život setkal určitě každý z nás a každý z nás má zajisté svoji oblíbenou metodu jak na něj a nabízelo by se slovo vyzrát. Určitě mi i řada z vás přizná, že tyto zaručené metody mají střídavý úspěch a neúspěch.

Bolest v krku je nepříjemný vjem. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábáním a pálením doprovázené chrapotem či potížemi při polykání. Bolest v krku není považována za nemoc, jedná o projev spojený především s infekčním onemocněním dýchacích cest.

Důvodem bolesti krku mohou být i různé alergie, znečištěné ovzduší, tabákový kouř, suchý vzduch či ledový, náhlá změna počasí. Bolest v krku může být průvodním příznakem závažnějších nemocí jako je mononukleóza, refluxní choroba jícnu (známé pálení žáhy) či zvětšená štítná žláza.

V krajním případě při dlouhotrvajících potížích může jít o projev závažnějších onemocnění jako je rakovina hltanu či jícnu.

Zajímavé:  Snížená děloha - Vše o zdraví

Menší potíže se dají zvládnout samoléčbou, ale neodpustím si jako matka poznámku: „Obleč se pořádně, vezmi si čepici, šálu a rukavice!“ Prostě předcházet těmto nepříjemnostem je určitě to nejlepší a nejjednodušší, co lze udělat.

A co nám praví a radí „babské rady“:

Slepičí (kuřecí) polévka

Mnoha staletími prověřený domácí lék na nachlazení a slabost pomůže i u bolesti v krku. Bylo dokonce americkými vědci prokázáno, že látky obsažené v kuřecí polévce mají antibakteriální účinky a tlumí infekce horních cest dýchacích. Silný vývar také zahřeje a posilní.

Hřebíček

Toto koření funguje jako silné přírodní analgetikum a antiseptikum. Vonné látky v něm obsažené mají schopnost brzdit růst mikroorganizmů, místně prokrvuje a tlumí lokálně bolest.

V průběhu dne proto Hřebíček je možné cucat přímo v ústech a pomůže nepříjemnou bolest při polykání utlumit.

Můžeme si připravit i odvar nebo lihový výluh, kombinovat se zázvorem citronem a medem dle chuti a fantazie.

Tvaroh

Tvaroh působí chladivě, léčí otoky, tlumí bolesti a záněty. Půl kila tvarohu naneste zhruba v půl centimetru silné vrstvě na tenký bavlněný šátek, obklad ohřejte a oviňte kolem krku. Obklad noste, dokud tvaroh nevyschne.

  • Brambor
  • Podle osvědčených babských rad funguje podobně také obklad z brambor, které v sobě dokáží kumulovat teplo a poté ho postupně odevzdávat.
  • Priessnitzův obklad

Léty prověřenou procedurou, která napomáhá lepšímu prokrvení postiženého místa díky zapaření urychlujícímu proces hojení v lidském těle. Pod studeným obkladem se v prvních pár minutách v místě působení sníží teplota a dochází k zúžení cév.

Následuje izotermická fáze, kdy se v průběhu 30 až 40 minut teplota stabilizuje a cévy se rozšiřují. Posledním stupněm je pak lokální přehřátí v místě působení, které se dostavuje během dalších 60 až 80 minut.

Po 2 až 3 hodinách by se měl obklad sejmout a jeho opětovné přiložení se doporučuje po tří až čtyř hodinové přestávce.

Kloktání slanou vodou

Solný roztok dezinfikuje ústa a krk, vyplachuje choroboplodné zárodky. Půl čajové lžičky soli rozpusťte ve sklenici vlažné, teplé či studené vody (tak jak to každému vyhovuje) a tímto roztokem několik minut kloktejte. Během dne každé dvě hodiny.

Černý čaj

Při akutní bolesti v krku pomáhá také černý čaj s medem. Vypijte jej horký, mělo by se vám ulevit. Tento postup je doporučován hlavně ve chvíli, kdy máte kvůli bolesti problém s polykáním.

Česnek

Česnek má antibakteriální účinky a dokáže posílit imunitní reakci lidského organismu. Oloupaný česnek vložte do úst. Nekousejte, ale jen ho cumlejte jako bonbon. Uvolní se tak antiseptické látky, které působí proti virům a bakteriím.

Česneková sušina, obsažená v ALLICORU, je připravena způsobem, který zajistí maximum původních látek čerstvého česneku. Při speciální úpravě česnekových tablet ALLICOR dochází k uvolňování účinných, avšak většinou aromatických látek až během trávení. Konzument tedy není obtěžován charakteristickým česnekovým pachem.

Česneková sušina Allicoru Super je doplněna komplexem vitamínů, z nichž zvláště vitamín A, B6, B12, C a D3 přispívají k normální funkci imunitního systému. Biotin přispívá k udržení normálního stavu vlasů, sliznic a pokožky.

  1. Cibule
  2. Cibule nakrájená na kousky se vloží s cukrem do hrnku, kde pustí šťávu a vytvoří tak sirup.
  3. Jitrocel
  4. Ve formě sirupu či sušený do čaje pomáhá při škrábání v krku i kašli
  5. Med
  6. Pro své antiseptické vlastnosti (hlavně v kombinaci s citronem) je vhodným sladidlem do bylinkových čajů.
  7. Šalvěj

Výluh je vhodný ke kloktání jako teplý i studený. Neměly by jej používat těhotné, kojící ženy a malé děti.

  • Zázvor
  • Kořen zázvoru je ideální pro přípravu čaje při nachlazení, v kombinaci s medem a citronem.
  • Vitamín C
  • Nezbytný pro udržení tělesného zdraví, proto je vhodné jej v době nemoci doplňovat; přírodním zdrojem vitamínu C jsou citrusové plody, jablka, rakytník a další.

Extrakt z tropické třešně – nejbohatší přírodní zdroj vitaminu C, doplněk stravy Acerola obsahuje vitamin C v jeho přírodní formě, jehož vliv bývá zpravidla trvalejší a účinnější než u syntetického vitaminu C. Přírodní vitamin C je navíc daleko lépe snášen.

  1. Echinacea purpurea (Třapatka nachová)
  2. Původně okrasná rostlina ze Spojených států amerických obsahuje množství látek aktivujících imunitní systém (velmi vhodná jako prevence).
  3. Echinacea přispívá ke správné funkci přirozeného obranného systému, blahodárně působí na horní cesty dýchací, zklidňuje při podráždění v krku, utišuje podrážděný hltan a hlasivky, podporuje dýchací cesty při chladném počasí.
  4. Reishi podporuje přirozenou imunitní obranu organismu, pomáhá udržovat funkci oběhového systému.

Bolest v krku lze účinně zmírnit volně prodejnými přípravky na bolest v krku ve formě pastilek, sprejů či roztoků, kterých je v lékárnách široká nabídka.

Při výběru je důležité, aby zvolený přípravek působil protizánětlivě, proti bolesti a škodlivým mikroorganismům v krku a dutině ústní.

Díky protizánětlivému účinku dochází ke zmenšení otoku v krku, a tím usnadnění polykání.

Z účinných látek je pak možné zmínit například:

  • benzalkonium chlorid
  • dichlorbenzenmethanol
  • benzoxonin
  • benzydamin
  • hexetidin

Všechny zmíněné látky mají primárně antibakteriální, antiseptické, případně anestetické účinky. Odstraňují tak původce zánětu krku, čímž eliminují průvodní znaky zánětu, případně okamžitě tlumí bolest.

Kdy je lepší navštívit lékaře?

Návštěva lékaře je vhodná pokud opakované podávání lokálně působících léků nevede k vymizení obtíží do 5 – 7 dnů u dospělých a 2 – 3 dnů u dětí, případně pokud je bolest v krku doprovázena horečkou a celkovou schváceností a slabostí. Konzultace s lékařem je vhodná také pro těhotné a kojící ženy.

A jak to dělám já sama? Snažím se bolesti v krku předcházet teplým oblékáním, stejně jak to budu neúnavně radit svým dětem a blízkým. Rizikové u mne vždy bylo období spouštění klimatizace v lékárně.

To jsem sahala ihned mezi expedicí po sklence solného roztoku a spreji Jox, který ovšem není vhodný pro každého obzvláště pak pro alergiky na jód, děti, těhotné a kojící.

Tak kéž se nám bolest v krku vyhýbá.

Co na bolest v krku? Babské rady nebo léky od doktora?

  • Ke vzniku nepříjemné bolesti v krku může přispívat stres, únava a také chladné počasí.
  • Abyste nemoci předešli, jezte pravidelně dostatek vitamínu C, pokud už váš nemoc trápí, zkuste do jídla přidat česnek.
  • Od akutní bolesti v krku může ulevit Priessnitzův obklad, který dostal jméno podle vynálezce Vincence Priessnitze.
  • růběh virové infekce je většinou mírný a rychlý, bolest v krku při bakteriální infekce však může doprovázet i horečka.
  • Od bolesti v krku uleví domácí bylinná kloktadla ze šalvěje či skořice.
  • Pokud bolest v krku neustupuje nebo se váš stav dokonce zhoršuje, vyhledejte lékařskou pomoc.

První měsíce nového roku bývají ve všech ohledech náročné.

Stres, únava a chladné počasí mohou přispět k tomu, že začneme pociťovat bolest v krku. Sepsali jsme pro vás několik babských rad, které můžete vyzkoušet před tím, než sáhnete po klasických lécích na bolest v krku.

Bolest v krku – co to vlastně je?

Jedná se většinou o příznak onemocnění, to znamená, že se nejedná o samotnou nemoc. Při bolesti v krku pociťujeme pálení, škrábání v krku, zažíváme silnou bolest při polykání, máme zvětšené krční uzliny a pocit „knedlíku“ v krku.

Příčinou vzniku bolesti v krku je bakteriální nebo virová infekce. Při virové infekci je začátek bolesti rychlý, průběh však mírný a povětšinou brzy odezní. Zato u bakteriální infekce jde vždy o bolestivější a těžší průběh, který doprovází horečka.

Chemie či příroda? Dát na babské rady nebo si vzít léky?

Jak se zbavit bolesti v krku? Pokud se jedná o virovou infekci, dříve než navštívíte doktora, který předepíše vhodnou léčbu bolesti v krku, můžete vyzkoušet takzvané „babské rady“. My jsme si jich připravili celkem 5!

Priessnitzův obklad

Asi všichni známe obklad, který dostal jméno podle svého vynálezce Vincence Priessnitze.

Kousek látky namočíme do studené vody, vyždímáme, položíme na igelitový sáček a zavážeme si obklad kolem krku. Až látka zteplá, obklad vyměníme.

Tvarohový zábal

Tvaroh, mléčný výrobek, má spoustu zdraví-prospěšných látek a využít ho můžeme na mnoho způsobů. Jedním z nich je například tvarohový zábal při bolestech v krku. Potřebujeme jen tvaroh, igelitový pytlík a šátek. Tvaroh rozetřeme na igelitový pytlík, položíme na šátek a ten si obvážeme kolem krku.

Dalším přírodním lékem na bolest v krku jsou bylinky, které se v domácnostech používaly odjakživa. A to na všechny způsoby. Při potížích v krku zmírňují bolest a kloktání můžeme provádět několikrát během dne.

Recept na domácí kloktadla:

  • 1 lžičku šalvěje zalijeme 200 ml vroucí vody, scedíme a necháme vychladnout.
  • Směs lékořice, vodilky, malinového listí a amerického jilmu spaříme vroucí vodou, scedíme a necháme vychladnout.

Žádný alkohol

Vypálit a vyhnat bakterie z organismu „zdraví nikdy neškodícím alkoholem, kudy teče, tudy léčí“ znamená pro organismus bránící se začínající nemoci obrovskou zátěž. Značná část energie vašeho organismu určená na odbourání nemoci, pak jde na odbourání alkoholu z vašich ledvin a jater.

Česnek

Na bolest v krku pomáhá také česnek. Třený, lisovaný nebo celistvý stroužek česneku (jen pro silné povahy), smíchaný s mléčnými výrobky, ovocem, nebo čímkoliv k jídlu, léčí. Nemoc do 24 hodin ustoupí.

Zajímavé:  Lekar För Små Barn 1 3 År?

Bolest v krku v těhotenství a u dětí

Těhotným ženám se nedoporučuje využívat mnoho léků proti bolestem v krku. Proto můžeme využít již zmíněný tvarohový zábal, Priessnitzův obklad, kloktadla anebo například nakrájenou cibuli, kterou zasypeme cukrem, necháme přes noc vylouhovat, slijeme šťávu a přidáme med.

U dětí je to podobné jako u těhotných žen. Léky sice pro děti jsou, ale ne vždy je vhodné zásobovat jejich malá tělíčka farmaceutickými výrobky. Pokud se jedná o virovou infekci, dětem se nejčastěji dávají Priessnitzové obklady, dále jitrocelový sirup či vylouhovaná šťáva z cibule s cukrem.

Potravinové doplňky proti bolesti v krku – co pomůže?

K posílení imunitního systému – předcházení různým nachlazením, bolestem v krku apod. či k zmírnění již probíhající nemoci můžeme využít potravinové doplňky. Kombinovat je můžeme s volně prodejnými léky či předepsanými antibiotiky.

  • Vitamín C – je nejznámější ze všech vitamínů. Pomáhá zmírnit příznaky a zkracuje délku nachlazení, pomáhá zvládat infekci horních dýchacích cest, jež také způsobují bolest v krku. Proto nezapomínejte při zábalech si připravit ještě čerstvě vymačkanou sklenici pomerančové šťávy – ta vám dodá více než polovinu potřebného denního množství vitamínu C.
  • Echinacea – neboli Třapatka, pochází ze Severní Ameriky, kde jí po staletí využívali indiánské kmeny k hojení ran a také jako prostředek proti hadímu uštknutí. Nazývá se přírodním antibiotikem, dokáže pomáhat v prevenci zánětu dýchacích cest (bolesti v krku) a chřipky. Je k dostání v různých formách v pastilkách, tinktuře či jako sušená bylina.
  • Zinek – minerál, kterého mnozí z nás mají v těle nedostatek. Naše tělo si zinek neukládá, a proto je potřeba ho doplňovat z jiných zdrojů – hovězí a vepřové maso ale také sýry, fazole, ořechy. Je součástí imunitního systému a vypomáhá nám v boji proti infekcím. Při nachlazení a bolesti v krku využijte zinkové pastilky. POZOR – zinek nevyužívejte déle než 5 dnů.

Babské rady jsou užitečná věc nejen při boji s bolestí krku, ale v případě že nezabírají nebo je váš stav vážnější, vyhledejte včas odbornou pomoc.

Lékaře vyhledejte, když:

  • máte velmi silné bolesti, může to být bakteriální infekce,
  • objeví se vám vyrážka,
  • trápí vás k tomu horečka přes 38°C,
  • bolesti při polykání trvají déle než týden,
  • nebo kdykoli si nebude jisty svým onemocněním.

Ověřené léky proti bolesti v krku

Co pomáhá na bolest v krku? K rychlé úlevě od bolesti pak využijte ověřené, volně prodejné léky. Mezi nejoblíbenější patří Tantum Verde, Coldrex, Strepfen, Orofar a Paralen Grip.

Bolest v krku, angína a mononukleóza umí řádně potrápit – Babyweb.cz

Nejobvyklejší příčinou bolesti v krku je virový zánět nosohltanu. Infekce se šíří vzdušnou cestou a má poměrně krátkou inkubační dobu 4–5 dnů.

Příznaky zánětu nosohltanu:

  • zvýšená teplota nebo horečka (u kojenců a batolat často až ke 40 °C),
  • změna chování dítěte, únava, rozmrzelost,
  • bolestivé polykání, nechutenství, dítě odmítá jíst,
  • zduřelé mízní uzliny na krku,
  • rýma, kašel, chrapot, může se přidat i bolest břicha.

Průběh nemoci a léčba

Nekomplikovaný virový zánět nosohltanu trvá většinou 3–5 dnů a nevyžaduje léčbu antibiotiky. Měřte dítěti teplotu, pokud má více než 38 °C, podejte lék s účinnou látkou paracetamolem nebo ibuprofenem v dávce, odpovídající věku a váze dítěte podle příbalového letáku. Vysokou horečku pomůže srazit i vlažná sprcha nebo studený zábal.

Zvláště u kojenců je důležité udržet průchodný nos. Jestliže dítě ještě neumí samo smrkat, je třeba nahromaděný hlen z nosu pravidelně odsávat jednoduchou odsávačkou, kterou zakoupíte v lékárně.

Zprůchodnění nosu napomůžou nosní kapky nebo sprej a kašel lze tlumit některým z volně prodejných léků proti kašli, v dávce odpovídající věku a váze dítěte. I když je to obtížné, snažte se nemocné dítě držet v klidu.

Klidový režim je základním předpokladem k tomu, aby se organizmus s nemocí dokázal rychle vypořádat.

Možné komplikace

Infekce se může z nosohltanu rozšířit Eustachovou trubicí do středouší a způsobit zánět středního ucha. Tato komplikace bývá provázena vzestupem teplot, neklidem a pláčem malého pacienta. Dítě si sahá na ouška a reaguje bolestivě. Máte-li podezření, že dítě bolí ucho, vyhledejte lékaře.

U větších dětí někdy na zánět nosohltanu nasedne zánět vedlejších nosních dutin. Dítě má zastřený hlas, pocit plného nosu, zvýšenou teplotu a bolesti hlavy v oblasti čela a kořene nosu. I v tomto případě navštivte lékaře a konzultujte s ním další postup léčby.

Další komplikací může být zánět mízní tkáně spojený se silnou bolestí v krku, zarudnutím, prosáknutím a zvětšením krčních mandlí. Jde o tzv. katarální angínu, jež může přejít až do angíny hnisavé, při které se na povrchu mandlí vytvoří povlaky nebo čepy. Léčba i v tomto případě patří do rukou lékaře.

Angína

Angína znamená zánět mandlí. Většina angín je virového původu, pouze čtvrtinu až třetinu způsobují bakterie a z nich především streptokok – tedy stejná bakterie, která vyvolává spálu. Tehdy mluvíme o hnisavé angíně. Onemocněním trpí hlavně děti ve školním věku a dospívající, u nichž se nezřídka angíny opakují. Doba od nákazy do začátku prvních příznaků bývá 2–4 dny.

Příznaky angíny:

  • horečka, třesavka, projevy schvácenosti, bolesti břicha, zvracení,
  • bolest v krku zhoršující se při polykání,
  • zvětšené mandle s bělavými povlaky nebo čepy,
  • povleklý jazyk, který může být později až malinově červený,
  • zvětšení a bolestivost krčních uzlin.

Pozor!

Silně zarudlý kropenatý krk může být známkou hnisavé angíny, i když nenaleznete povlaky na mandlích. A zároveň je třeba vědět, že povlaky či čepy na mandlích se objevují i u virových zánětů nosohltanu a virových angín. Jednoznačné stanovení původce onemocnění je tedy možné pouze na základě odběru krve či výtěru z krku.

Průběh nemoci a léčba

Neléčená bakteriální angína může vést k postižení ledvin a srdce, proto je vyšetření lékařem nutné vždy, když máte na angínu podezření.

Základním lékem na bakteriální angínu jsou penicilinová antibiotika, která lékař po potvrzení diagnózy předepíše. Virová angína se léčí pouze symptomaticky.

Podle potřeby se podávají léky na snížení horečky (paracetamol či ibuprofen) a polotekutá strava, kterou dítě snáze polyká. Většímu dítěti mohou od bolesti krku ulevit pastilky proti zánětu a proti bolesti.

Komplikace hnisavé angíny

Nejčastější komplikací je šíření zánětu do okolí mandle vedoucí k zánětlivému prosáknutí okolní tkáně čili vzniku tzv. flegmóny nebo vytvoření ohraničeného ložiska hnisu v okolí mandle.

Projevuje se silnou narůstající bolestí v krku. Na rozdíl od angíny se jedná o jednostranné postižení. Bolest bývá tak velká, že omezuje polykání. Pacient obtížně artikuluje vzhledem k omezené pohyblivosti dolní čelisti.

Onemocnění provází vysoká horečka, třesavka a schvácenost.

Intenzivní antibiotická léčba je nezbytná a v případě abscesu je nutné i rozříznutí hnisavého ložiska a vypuštění hnisu.

Čtěte také:

Odstranit krční mandle?

Odstranění krčních mandlí se doporučuje obvykle tehdy, jestliže opakované hnisavé záněty vedou k závažným komplikacím, jako je například tvorba abscesu.

V případě zbytnělých krčních mandlí, ve kterých opakovaně dochází k zánětu, se krční specialista rozhoduje spíše o jejich zmenšení seříznutím, kdy část tkáně zůstává ponechána.

Infekční mononukleóza

Zánět mandlí může být způsoben také virem infekční mononukleózy. Její klasický obraz je angína s výrazně zvětšenými krčními uzlinami. Doba od nákazy k prvním příznakům nemoci kolísá mezi 3 dny až 2 týdny.

Příznaky mononukleózy:

  • zpočátku zvýšená teplota, nechutenství, malátnost, únava,
  • tvorba povlaků na krčních mandlích,
  • otok v celém nosohltanu, což vede k typickému huhňání,
  • zduření mízních uzlin,
  • citlivost až bolestivost břicha pod pravým žeberním obloukem,
  • zvýšené jaterní testy,
  • vyrážka po těle (nemusí být přítomna vždy),
  • horečka, bolest hlavy a svalů.

Průběh nemoci a léčba

Mononukleóza postihuje zejména adolescenty, mladé dospělé a děti do 5 let. U mladších dětí probíhá asymptomaticky (bez příznaků) anebo jen mírně. Postižení jater spojené se zvýšenými jaterními testy ale provází mononukleózu téměř vždy.

Onemocnění trvá 2–3 týdny a základem léčby je klid na lůžku a jaterní dieta se sníženým obsahem tuků a zvýšeným obsahem bílkovin. Antibiotika se nenasazují, protože na virového původce nemoci neúčinkují.

Doporučuje se kloktání a obklady na zvětšené lymfatické uzliny.

Po překonání nemoci se dítě musí dva až tři měsíce vyhýbat namáhavým fyzickým aktivitám. Virus je v těle přítomen doživotně a při oslabení imunity se může projevit jiným onemocněním.

Bolest v krku: Co vše může znamenat?

Škrábání, pálení i bolest v krku jsou nejčastějším příznakem virových infekcí, tedy chorob z nachlazení či chřipky. Pokud se přidají i potíže s polykáním, může se jednat o zánět krčních mandlí – angínu.

Přestože je tradice léčit „angínu“ antibiotiky, jen v 15 až 20 % je bakteriálního původu. Zcela zdrcující převahu mají virové infekce. Nesprávné nasazení antibiotik má za následek hrozivé rozšíření bakteriálních kmenů, které jsou odolné vůči většině antibiotik.

Příkladem je známý meticilin rezistentní stafylokok (MRSA).

Bolest, pálení a škrábání v krku je způsobeno tím, že do buněk sliznice proniknou viry, které se přenášejí vzduchem. Vstupní branou do těla je pro ně nosohltan.

V buňkách sliznice se viry pomnoží a způsobují rozpad hostitelské buňky, čímž se virové částice šíří nejen v místě, ale i na dálku krevním oběhem.

Proto jsou známky podráždění sliznic horních dýchacích cest předzvěstí celkového onemocnění.

Zajímavé:  Ublížení Na Zdraví Náhrada Škody?

Může jít o několik chorob, které spolu často souvisejí

ZÁNĚT NOSOHLTANU (Rhinopharyngitis acuta) 

Laicky hovoříme o nachlazení. Zpravidla jde o následek virové infekce, která napadne sliznici nosohltanu, a kromě škrábání v krku se projeví kýcháním, vodnatou rýmou a suchým kašlem. Rýma postupně houstne a kašel „zvlhne“ – nemocný začne vykašlávat. Onemocnění může, ale nemusí být provázeno zvýšenou teplotou.

Teplotu do 38 °C nesnižujeme léky, při mírně zvýšené teplotě lépe funguje imunitní systém, který bojuje proti infekci. Dbáme na dodržování klidového režimu a dostatek tekutin, přičemž nemusí jít jen o horký čaj.

Stačí, když bude mít tekutina pokojovou teplotu. Zánět nosohltanu trvá zpravidla týden. Úplné uzdravení je pravidlem.

Pokud onemocnění trvá déle, stoupají teploty a horší se kašel, je nutné se obávat komplikací (zánět středního ucha, zánět průdušek, zápal plic).

V prevenci je dobré vyhýbat se místům, kde je shromážděno více lidí – dopravní prostředky, čekárna u lékaře atd.

Prostý zánět nosohltanu neléčíme antibiotiky, v případě podezření na bakteriální komplikaci je vhodné provést vyšetření tzv. C reaktivního proteinu (CRP), jehož koncentrace je při vážné bakteriální infekci významně zvýšená.

PRUDKÝ ZÁNĚT HRTANU (Laryngitis acuta)

Může mít lehký, ale i velmi vážný průběh. V počátcích ho však nelze předpovědět.  V dětském věku může dojít ke značnému zúžení dýchacích cest, u dospělých je spíše raritní. Typická je bolest v krku s pocitem cizího tělesa nutícího k pokašlávání. Nejčastěji jde o virovou infekci, která během několika dní odezní.

Zvláštní průběh má laryngitida u dětí Nejčastěji se vyskytuje mezi šestým měsícem až třemi lety. Příznačný je náhlý začátek, kdy se doposud zdravé dítě v noci vzbudí s dušností, pískavým dýcháním a typickým štěkavým kašlem.

Někdy mohou projevům laryngitidy předcházet i mírné projevy nachlazení. Stav se může po chvíli (po 15 až 20 minutách) uklidnit, jindy se kašel a dušnost zhoršují  – sliznice hrtanu stále více otékají a může skutečně dojít k velmi vážným dýchacím potížím.

Při těžkém průběhu otékají sliznice hrtanu natolik, až uzavřou dýchací cesty a hrozí udušení.

První laickou pomocí je zchladit a zvlhčit vzduch (otevřít okno), snažit se uklidnit dítě (křik a pláč stav zhoršuje) a okamžitě přivolat lékařskou pomoc. Laryngitida je nevyzpytatelná.

Většinou se stav po určité době a lékařem naordinované léčbě stabilizuje, vzácněji je nutná intubace (zavedení sondy do hrtanu) a celková protišoková léčba.

Před zavedením očkování proti onemocněním, které vyvolává bakterie Hemofilus influenzae ze skupiny B, bývala častější tzv. akutní epiglotitida, tedy prudký zánět hrtanové záklopky (příklopky).

Epiglotis je ohebný chrupavčitý útvar, který při polykání uzavře vchod do hrtanu, aby nedošlo k vdechnutí potravy.

Hemofilus způsobuje velmi těžký a rychle postupující zánět záklopky hrtanu s otokem, který v krátké době může dospět k tomu, že se nemocný dusí.

Onemocnění bývalo od začátku provázeno (na rozdíl od virové laryngitidy) vysokou horečkou. Záchranou bylo zavedení sondy (trubičky) do hrtanu, protišoková a intenzivní antibiotická léčba.

Jsou lékaři, kteří angínu u větších dětí „léčí“ zmrzlinou. Je pravda, že chlad mírní zánět a ulevuje od bolesti. Nemocný lépe polyká tekutou a kašovitou stravu. Od bolesti v krku pomůže i Priessnitzův obklad (textilie namočená do vlažné vody a převázaná suchým obvazem, ručníkem).

Opakuje-li se, pak je vhodné přemýšlet o alergii nebo tzv. extraesofageálním refluxu (aerosol kyselých žaludečních šťáv se dostává až do hrtanu a někdy až do úst), který vyvolává chronické zánětlivé změny (chronická bolest v krku, chronický kašel nebo dokonce opakované záněty středního ucha). Chronický zánět je pak příčinou i strukturálních změn („uzlíky“ na hlasivkách, nezhoubné nádory).

PRAVÁ CHŘIPKA (Influenza)

Chřipka je těžké virové nemocnění, které přichází vždy v předem avizovaných epidemiích. Bývá tedy dost času zvážit, zda je vhodné dát dítě (i sebe) očkovat.

Je nutné však vědět, že očkování proti pravé chřipce nechrání proti chorobám z nachlazení, kterým chřipka jen říkáme. Kdo poznal pravou chřipku, už si ji nikdy nesplete.

Začíná horečkou, suchostí sliznic, bolestí v krku, dráždivým kašlem, bolestmi kloubů, hlavy – celého těla. Přidává se schvácenost, nechutenství, vyčerpanost.

Pravou chřipku nelze přechodit. Trvá asi dva týdny, rekonvalescence, kdy je pacient jako zmlácený, ještě alespoň měsíc. Komplikace jsou časté – zpravidla zápal plic. Jen v odůvodněných případech se podávají protivirové léky (u oslabených, kdy je zvýšené riziko komplikací).

Klid a dostatek tekutin jsou hlavními léčebnými postupy. Úlevu přinesou léky snižující horečku a mírnící bolest, uvolňující oteklé sliznice, které usnadňují dýchání, a přípravky proti dráždivému kašli.

Česko patří bohužel k zemím s nejnižší proočkovaností proti chřipce, přitom každou sezónu chřipka zahubí dva až tři tisíce Čechů.

Rýma k obrazu pravé chřipky nepatří.

Jde o zánět hltanu, při němž zduří krční mandle (tonsily). Ty jsou součástí imunitního systému horních dýchacích cest. Řekne-li se angína, zpravidla se myslí streptokoková, „spálová“, která se léčí antibiotiky. Velmi často však angínu vyvolávají viry, u nichž je podání antibiotik zbytečné. Oba „druhy“ angín mohou vypadat velmi podobně.

Existují však rychlé vyšetřovací metody (třeba tzv. rapid strep testy k průkazu streptokoka či CRP, jehož zvýšená hodnota svědčí o bakteriální infekci), které může provést praktický lékař ve své ordinaci. Díky nim lze většinou odlišit virovou angínu od bakteriální. Všechny popsané typy angín patří mezi infekční, tzn.

přenosná a „nakažlivá“ onemocnění.

BAKTERIÁLNÍ ANGÍNY

Nejčastější bakterií, která vyvolá angínu, je streptokok, ale mohou se uplatnit i jiné mikroorganismy. K prvním příznakům   patří   únava, malátnost, nechutenství. Někdy bývají zpočátku výrazné bolesti břicha se zvracením připomínající zánět slepého střeva. Příčinou bolestí břicha je zvětšení mízních uzlin v břiše.

Brzy se dostaví charakteristická stupňující se bolest v krku znemožňující polykání. Zduří krční uzliny. V té době také stoupá horečka obvykle výrazně přes 38 °C. Při správné léčbě teploty do tří dnů poklesnou a bolesti v krku ustoupí na snesitelnou mez.

Onemocnění trvá zhruba deset dnů a je žádoucí následná dvoutýdenní rekonvalescence s vyloučením zvýšené fyzické námahy.

Lékem první volby je stále penicilin. Při přecitlivělosti na tento lék volíme jiná antibiotika (raději ne ampicilínová, viz dále). K léčebnému režimu patří klid na lůžku, dostatek tekutin a snižování vysokých teplot (léky, zábaly). Pacienta nenutíme do jídla, nabízíme tekutiny, nemusejí být horké.

Uzdravení je pravidlem, komplikace nejsou v dnešní době příliš časté. Pozdní následky (revmatická horečka s postižením srdce a poškození ledvin) nejsou dnes četné. Vzácněji se může infekce rozšířit do prostoru za mandlí a vznikne tzv.

retrofaryngeální absces (hnisavá bulka ve vazivu pod krční mandlí) nebo flegmóna (zánět, který se šíří ve vazivu podél cév). Tyto choroby se projeví opětovným vzestupem teplot, zhoršením bolestivosti, nebo přetrváváním horečky a zpravidla jednostranným vyklenutím mandle.

Léčba těchto komplikací patří do rukou specialisty ORL: bývá nutná chirurgická drenáž a podávání účinných antibiotik při hospitalizaci.

U infekční mononukleózy je nutné pro mírnou poruchu funkce jater dodržovat šetřící dietu – nedráždivá a nesmažená jídla až do normalizace jaterních testů, což může trvat týdny až měsíce. Do té doby je nutné, aby se pacient vyhýbal také fyzické námaze.

Jako původce se může uplatnit mnoho typů virů (RS viry, viry Epsteina Barrové, adenoviry, coronaviry, viry influenzy a parainfluenzy, cytomegalovirus). „Letní“ angína (herpangína) je vyvolána viry Coxachie. Virové angíny mají delší inkubační dobu (až tři týdny od nákazy).

Projeví se horečkou, zduřením mízních uzlin, zduřením krčních mandlí a zarudnutím patrových oblouků. Při některých virových angínách se objevují na krčních mandlích puchýřky nebo červené skvrnky. Bolí téměř tolik, jako bakteriální angíny.

Angínu s bolestí v krku může způsobit i virus Epstein-Barrové (EBV), v tom případě hovoříme o infekční mononukleóze.

Typickým projevem je teplota (může trvat i 10 až 14 dnů) – někdy i kolem 40 °C, zduření lymfatických uzlin a angína s výraznými povlaky na krčních mandlích. Onemocnění provází únava, schvácenost, bolesti svalů, kloubů, hlavy. Pacienti mívají ucpaný nos, mohou se objevit i otoky víček. U části pacientů lékař najde zvětšenou slezinu.

K ověření diagnózy se provádějí speciální krevní testy. Ty také zpravidla odhalí zvýšení jaterních testů (více bilirubinu a tzv. transamináz). Charakteristické změny v krevním obraze (druhý a třetí týden od začátku onemocnění) diagnózu spolehlivě potvrdí.

Nekomplikovaná infekční mononukleóza, jako všechny nekomplikované angíny, nevyžaduje hospitalizaci. 

Důležitý je klid na lůžku, dostatek tekutin a lehká strava bohatá na vitaminy. Trpí-li dítě nechutenstvím, do jídla ho nenutíme. Příjmu potravy brání i bolestivé polykání. Na virovou infekci může však nasednout i bakteriální infekce. To se projeví prodlouženou horečkou, stupňováním bolesti v krku, nelepšícím se zdravotním stavem.

Bakteriální infekce se projeví i vzestupem hodnoty CRP. Pak je na místě nasadit antibiotika. Protože často nelze v raných stadiích odlišit infekční mononukleózu, nemělo by se až do znalosti výsledků vyšetření nasazovat ampicilínové antibiotikum. To totiž u pacienta s infekční mononukleózou způsobuje svědivou, červenou vyrážku.

MUDr. Marta Šimůnková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector