Pálení v hlavě – Vše o zdraví

Podle příčiny vzniku dělíme bolesti hlavy na primární a sekundární. Primární bolesti hlavy nedoprovází jiná onemocnění, řadí se mezi ně i migréna. Sekundární bolesti hlavy se pojí s jinými onemocněními.

Primární bolesti hlavy

Víte, jak poznat migrénu od běžné bolesti hlavy? Podívejte se na hlavní rozdíly v jejich projevu.

  • Migréna –  většinou se jedná o pulzující bolest na jedné straně hlavy – především v oblasti čela a očního okolí. Bolesti doprovází nesnášenlivost na světlo a hluk, případně i zvracení.
  • Tenzní bolesti hlavy – vyvolává je stres, dlouhotrvající práce u počítače, únava, změny počasí či dehydratace. Bolest je tupá, někdy doprovázená napětím svalů na krku a hlavě.  

Sekundární bolesti hlavy

  • Mají různé příčiny a různou intenzitu.
  • V případě, že se jedná o stupňující se bolest, kterou neznáte, navštivte lékaře.  
  • U bolestí hlavy doprovázených zmateností, horečkou, vyrážkou, ochablostí svalů, poruchami vidění a řeči se může jednat o závažnější problém. 

Pálení v hlavě - Vše o zdraví Jak na bolest hlavy

Jak si poradit s nepříjemnou bolestí hlavy? Snažte se zlepšit svůj životní styl z dlouhodobého hlediska a předejděte tak bolestem hlavy:

  • Zařaďte do svého denního programu více pohybu.
  • Zajistěte si lepší sezení u počítače.
  • Vyvarujete se užívání alkoholu a návykových látek. 
  • Nezapomeňte dodržovat pitný režim.
  • Dopřejte dostatek ničím nerušeného spánku. 

Další variantou je užití volně prodejných léků na bolest hlavy. Bolest hlavy překonáte například s přípravky jako je Panadol (Paracetamol) či Ibalgin (Brufen). Díky těmto lékům vaše bolest poleví, ale neřeší její příčinu. 

Vyzkoušejte i přírodní cestu. Mezi čaje a bylinky, které patří mezi osvědčené pomocníky na bolest hlavy se řadí heřmánek, meduňka nebo levandule.

Pálení v hlavě - Vše o zdraví Jak se zbavit migrény

U migrény je předzvěstí záchvatu tzv. aura – neurologický příznak jako brnění, zmatenost, zhoršení vyjadřování, zrakové poruchy a špatné vidění. Na základě aury dokážete předvídat záchvat a vzít si včas antimigrenika. 

Léčba migrény spočívá v úpravě životního stylu a léčbou pomocí léků na migrénu. V případě, že trpíte migrénami vedete si záznamy. Díky nim můžete předpokládat příchod záchvatu, kterému se tak dá předejít. 

Rozlišujeme lehčí a silnější formy migrén. U lehčích se používají dostupná analgetika např. Migralgin. V případě silnějších záchvatů se předepisují léky – antimigrenika. 

Pálení v hlavě - Vše o zdraví Babské rady

Čaje a bylinky jsou také užitečným pomocníkem při bolestech hlavy. Vyzkoušejte obklady např. kapesník namočený v jablečném octu či moštu.

Další variantou je studený obklad, vložte do utěrky pár kostek ledu a přiložte na spánky. Mezi léty prověřené babské rady patří užití citronu. Připravte si ho jako šťávu nebo zkuste potírat své spánky kolečky citronu.

Esenciální oleje z levandule, máty, mateřídoušky nebo heřmánku snižují napětí, nakapejte pár kapek na bolestivé místo a masírujte. 

Teď už víte, jak si poradit s bolestí hlavy a mirénou. Bolest hlavy může být i příznakem podzimní depresivní nálady, o problému se dozvíte více v článku Jak na podzimní depresivní náladu.  

Léky na migrény a bolesti hlavy

10 tipů proti bolesti hlavy aneb proč nás bolí hlava

Proč nás hlava bolí? Častý dotaz, na který jsme asi našli odpověď. ✔️ Zkuste našich 10 tipů v boji proti bolesti hlavy. Poradíme vám, proč hlava bolí a co může bolest způsobit. A najdete zde tipy, jak zatočit s bolestí hlavy! Vítejte…

Proč vás bolí hlava?

Někdy tušíte, proč vás hlava rozbolela a jste připraveni, že to přijde. Jindy ale, přichází bolest hlavy přichází plíživě, prostě přichází a nedá se nic dělat.

Věděli jste, že nejčastějším typem bolesti hlavy je takzvaná tenzní bolest hlavy? A bohužel, za tímto problémem často stojí právě náš životní styl. Obecně, nejčastější příčinou bolestí hlavy bývá náš přístup.

Příkladem může být:

  • neschopnost správně odpočívat
  • špatné držení těla
  • emoční a psychický stres, deprese
  • úzkost a napětí
  • únava, přepínání sil
  • hlad nebo dehydratace
  • nedostatek spánku nebo naopak příliš spánku
  • kofein, kouření, alkohol

Pokud jste se několikrát našli, zbystřete. Možná právě proto trpíte bolestí hlavy, které se nemůžete zbavit.

Často pak zapomínáme taktéž na běžné standardy života. Bolest hlavy potkala asi každého z nás. Někdy jsou bolesti mírné, někdy mohou přerůst až v nesnesitelnou migrénu. A právě proto zkuste pár našich tipů.

Dehydratace

Zamyslete se občas, jak vypadá váš pitný režim. Jestli si často dopřáváte kávu, večer trochu alkoholu a na závěr dne nevypijete ani 2 l vody, zbystřete. Není divu, že vás hlava bolí.

Zkuste proto doplnit poctivě tekutiny, do kterých rozhodně ani kávu, ani alkohol nezahrnujte! Pouze čistou vodu, čaj nebo ovocné sirupy. Objem, který bychom měli za den vypít, je pak odvislý od naší aktivity.

Někomu stačí 2 litry, jiný potřebuje až 4 l tekutin.

A neměli bychom zapomínat na stravu. Důležité je také to, co jíte. Voda je totiž obsažena i v ovoci či zelenině.

Jestli však za celý den nenastala změna a vy se nemůžete dokopat k pravidelnému pitnému režimu, zkuste na to jít lstí. Mějte sklenku vody neustále na očích. Po každé hodině pak choďte dolévat. Díky tomu zvládnete tekutiny efektivně doplnit a večer pak, budete usínat s čistou hlavou.

Zkuste do vody přidat například mátu, nebo v poslední době oblíbenou bylinku – rýmovník. Tyto bylinky jsou skvělé na poctivý spánek.

Pálení v hlavě - Vše o zdraví

Životní styl

Nicméně, hned a na rovinu – čistá voda vás nezachrání. Spolu s pitným režimem je potřeba najet i na upravený životní styl.

Jestli často holdujete alkoholu, včetně pracovního týdne po večerech. Pokud si nedokážete odpustit cigarety a večer trávíte ležmo u televize, nedivte se. Například, za bolestí hlavy, pokud to přeženeme, může nikotin. Ten totiž stahuje cévy a snižuje tok krve.

Pokud chcete předcházet bolestem hlavy, vsaďte na nový jídelníček. Vynechte tučná jídla z fast foodů. Zapomeňte na dezertíky a hlavně, nepouštějte se do druhého extrému. Nehladovte, jinak se s bolestí hlavy budete potýkat celý život.

Prevence je v tomto případě jasná – zdravý životní styl a pravidelné stravování. Bez toho to nepůjde.

Krční páteř – nepodceňte její vliv

Každý den se hrbíte u PC? Chodíte shrbení pod těžkým batohem? S příchodem večer se zákonitě dostaví bolesti hlavy. Ostatně, hlava vás začne bolet právě od krční páteře. Někdy, když už je nejhůře, ji doprovodí mravenčení rukou. Proto je prevencí správný posez, pohyb a čas.

Naučte se sedět rovně. A čas od času, vzít sklenici vody, kdy se projdete po kanceláři k jejímu doplnění. Uzpůsobte taktéž pozici obrazovky, klávesnice a stolu. Ideální je mít stůl polohovací, pro lepší uzpůsobení posezení.

Doporučujeme při práci časté přestávky. A jakmile se k tomu dostanete, zkuste relaxační cvičení. Již dnes existuje řada videí, které cviky zvládnete i v kanceláři.

Poruchy spánku

Spolu s bolestí hlavy často souvisí kvalita spánku. Pokud jsme unavení, dobře se nevyspíme a ve finále, zatuhnout nám krční svaly. A jak již víte, krční páteř má zásadní vliv na bolest hlavy. Věděli jste, že Jakékoli změny ve spánkovém rytmu mohou u některých lidí spustit migrénu? A pak se divme, proč nás občas bolí hlava.

I proto jsme pro vás sepsali článek na téma „Jak porazit nespavost“. Rozhodně doporučujeme projít. A které z bylinek jsou vhodné na klidný spánek, vám poradíme zde.

10+1 tip proti bolesti hlavy aneb proč nás bolí hlava

Pokud vás často bolí hlava, neznamená to, že jste „nemocní“. I proto jsme pro vás sepsali pár tipů, jak se s nemocí zařídit. Možná vám napomohou odhalit příčinu, tak najít řešení.

1. Udělejte si poznámky

Jakmile vás rozbolí hlava, či cítíte příchod bolesti, zapište si vše, co vás napadne ve spojení s bolestí hlavy. Právě tento přístup možná odhalí, kde děláte chybu.

A až budete potřebovat vypnout, posílit a zregenerovat, zkuste echinaceu. Ostatně, její léčivé účinky byly objeveny náhodou!

2. Pozor na jídelníček

Možná vás to překvapí, ale některé potraviny dokáží navodit pocit bolesti hlavy. Ostatně, mezi odborníky se uvádí, že až 30 % bolestí hlavy je způsobeno nevhodným jídelníčkem. Pokud často konzumujete červené víno, uzeniny nebo potraviny s nadbytkem soli, zbystřete. Možná právě to je původcem vašich obtíží.

3. Pravidelná strava – základ úspěchu

 Mimo to, co konzumujeme, je pro náš organismus taktéž to, zda jíme pravidelně. Díky nestřídmému přejídání či hladovění po celý den, nás může začít bolet nejen bříško. Ale třeba právě i hlava.

4. Pitný režim

Doplňujte tekutiny, jak to jen jde. A kdykoliv to jde… Právě nedostatek tekutin jako příčina bolestí hlavy je známá věc. Zpravidla je to ta nejčastější příčina. To jste nevěděli, že?

5. Doplňte hořčík

Tak jako sportovcům, tak i vám doporučujeme zaměřit se na dostatečný přísun hořčíku. Právě jeho nedostatek často způsobuje bolest hlavy. Můžete ho doplnit buď v potravinových doplňcích, nebo za pomoci minerální vody. Současně, zkuste navýšit objem listové zeleniny v jídelníčku.

6. Zapomeňte na kofein, alkohol i kouření

Jak jsme již zmínili, zdravý životní styl jde ruku v ruce s bolestí hlavy. Proto, zkuste omezit či maximálně vynechat ve svém životě nadměrnou konzumaci šálku kávy, alkoholu nebo desítky krabiček cigaret měsíčně.

7. Spánkový režim

Nedostatek spánku v noci, spánek přerušovaný a nekvalitní, málo spánku, nebo naopak moc. Ano, i v tomto případě může toto být spouštěčem bolesti hlavy. Proto, minimálně hodinu před spánkem ztlumte světla, odložte elektroniku a zrelaxujte. Uvidíte, že se bolest hlavy časem vytratí.

A až nebudete moci usnout, zkuste těchto 8 bylin, které vám pomohou v případě nespavosti.

Zajímavé:  Vypadávání Vlasů Chybí Vitamíny?

8. Pohyb, pohyb a zase ten pohyb

A není to jen o posilovně. To opravdu nemusíte… Stačí se hýbat doma, vyrazit na procházku nebo jen tak, dojít na nákup pěšky.

9. Zbavte se stresu

Nezdá se to, ale právě stres je dalším ze spouštěčů bolesti hlavy. Naučte se rozpoznat, kdy jste ve stresu a zvolnit.

10. Dejte si ledový obklad

Neváhejte a obložte si hlavu ledovým obkladem. Nebudete mi věřit, ale je to pecka.

11. Nerozvážné polykání pilulek je cesta do pekel

Možná si budeme protiřečit, ale věřte mi, léky by neměly být to první, po čem sáhnete. Ostatně, odborníci se dlouho nemohli shodnout, co za léky způsobují bolest hlavy. A ve finále zjistili, že nadměrné užívání léků, které se užívají proti bolestem hlavy, má naopak, často opačný efekt.

A na závěr přinášíme informaci, co za nemoci může způsobit tento problém. Nepodceňujte dlouhodobou či vzrůstající tendenci při bolestech hlavy. Ostatně, pro ty, co hledají přírodní cestu, tu máme super článek na téma 10ti přírodních léků na běžná onemocnění.

Zpátky však k tématu, mezi nejčastější onemocnění, která jsou častou příčinou bolestí hlavy:

  • běžné infekce (chřipka nebo nachlazení)
  • sinusitida (zánět nosních dutin)
  • mozková mrtvice
  • mozkové aneuryzma (výduť mozkové tepny)
  • otřes mozku nebo jiné těžší poranění hlavy a krční páteře
  • mozkový nádor

a tím to nekončí…

Migréna

Zatímco tenzní bolesti hlavy už někdy znepříjemnily život skoro každému, velmi často se skloňuje v souvislosti s bolestí hlavy taktéž migréna. Právě ta dle výzkumů může nepříznivě ovlivňovat život až 20 % populace žen a až 6 % mužů v Evropě. A bohužel, jak mnohé studie dokazují – postihuje migréna čím dál mladší populaci.

Záchvaty pulzující bolesti na jedné polovině hlavy v oblasti oka či spánků, které trvají až 72 hodin – i tak se dá popsat migréna. Tu doprovází taktéž negativní reakce na hluk, pachy, světlo a u někoho taktéž nevolnost či zvracení.

Jestliže jste fyzicky aktivní a postihne vás migréna, svůj stav si můžete jen zhoršit. I proto je zásadní vyhledávat klid, ticho a chladné prostředí. Zásadní je dodržovat pitný režim, vyhnout se stresu a dopřát si v rámci možností kvalitní spánek. Důležité je taktéž pravidelně jíst a pít, neboť kolísání hladiny cukru v krvi a dehydratace mohou přispívat k rozvoji bolesti.

Sekundární bolest hlavy

Tzv. sekundární bolest hlavy často doprovází řadu méně či více závažných onemocnění. Nejčastěji je bolest hlavy způsobena vysokým krevním tlakem, záněty, ale i konzumací alkoholu. Často je náhlá, velmi silná a dokáže paralyzovat celé tělo.

Z řady výzkumů pak platí, že až 25 % bolestí hlavy má příčinu v oblasti krční páteře. Nadměrná zátěž dané oblasti je nejčastějším spouštěčem.

Z výše uvedeného vyplývá, že bolest hlavy je častým jevem, který může provázet jak banální onemocnění, tak velmi těžký, leckdy až život ohrožující stav.

TEST: Bolí vás hlava?

  • Trápí vás onemocnění zubů, očí čí obecně zánětů – bolest se objevila v souvislosti s tímto onemocnění?
  • Utrpěli jste úraz hlavy či krční páteře?
  • Dříve vás bolest hlavy netrápila a nyní se s ní potýkáte často?
  • Bolí vás hlava a trpíte poruchou hybnosti či opakovaným zvracením?
  • Je bolest hlavy náhlá a silná po celý čas trvání problému?
  • Bolest hlavy přichází v souvislosti s alkoholem či užíváním léčiv?

Jestliže jste alespoň 1x odpověděli ANO, doporučujeme neprodleně vaše potíže řešit s ošetřujícím lékařem. Již zmíněná sekundární bolest hlavy může mít banální důvod, přesto je vhodné být ve střehu – příčinou může být i vážné zdravotní onemocnění spojené s bolestí hlavy.

Bolest hlavy a jak s ní zatočit

Aktuální článek: 10 tipů proti bolesti hlavy aneb proč nás bolí hlava

Bolest hlavy – příznaky a léčba

Bolest hlavy může mít různé příčiny. Primární bolest hlavy představuje problém bez zjevné a diagnostikovatelné příčiny. Jindy je bolest hlavy (sekundární) projevem konkrétního, již existujícího, onemocnění, může být i vedlejším účinkem některých léků.

Z onemocnění se nejčastěji jedná o vysoký krevní tlak, poúrazové stavy, infekce, onemocnění krční páteře či nadměrné užívání analgetik. Bolest hlavy může však signalizovat také postižení mozku včetně nádorových onemocnění.

Bolest může zasahovat celou hlavu nebo jen její část. Může jít o bolest tenzní – tupou či svíravou bolest různé intenzity. Při migréně je bolest velmi intenzivní a člověka zcela paralyzuje.

Sekundární bolest hlavy mohou doprovází další příznaky.

Pokud se k ní přidá zvracení a silná spavost, horečka, bolest a tuhnutí šíje, náhlé oslabení poloviny těla, výrazné závratě, psychické poruchy nebo změny osobnosti, vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc.

Léčba

Primární bolest hlavy odezní obvykle po použití léků proti bolesti (analgetik).

Při sekundární bolesti je nezbytné léčit komplexně nemoc nebo příčinu (léky na snížení krevního tlaku, léky na potlačení dalších příznaků infekčního onemocnění, rehabilitací, onkologickou léčbou apod.).

Pokud nemoc po použití léků neustupuje nebo se zhorší, využijte naši službu Lékař online 24/7. Naši lékaři vám pomohou diagnostikovat příčinu bolesti, doporučí léčbu, případně vás odkážou na další vyšetření na našich klinikách.

Rizika neléčení bolesti hlavy

Primární bolest hlavy obvykle odezní i bez léčby, ale po delší době, a ačkoli se nejedná o vážné onemocnění, znepříjemňuje běžné denní činnosti.

Neléčení sekundární bolesti, respektive přidružené nemoci, může vést dle závažnosti onemocnění ke zhoršení zdravotního stavu, trvalému poškození nervů či mozku, v případě onkologických onemocnění i k úmrtí.

Obvyklá medikace

Na primární bolest lze využít volně prodejné léky proti bolesti. Dejte si však pozor na jejich nadužívání, a pokud bolest neustupuje, poraďte se s lékařem. Na bolest sekundární předepíše lékař vhodné léky dle konkrétní nemoci (léky na snížení krevního tlaku, antibiotika apod.).

Trápí vás bolest hlavy? Nejen tento problém můžete konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Nejčastější příčiny opakovaných bolestí hlavy

Mnohým příčinám opakovaných bolestí hlavy lze předejít. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Možná najdete ve svém okolí ženu, která nikdy netrpěla bolestí hlavy, nejspíš ale půjde o vzácnou výjimku. Podle zjištění Centra pro kontrolu nemocí a prevence (CDC) se nejvíce s bolestmi hlavy potýkají ženy v produktivním věku, každá čtvrtá mladší 45 let se čas od času popere s občasnými bolestmi nebo slabšími migrénami. Výjimkou ale nejsou i případy, kdy se ženy potýkají s velmi silnými a chronickými bolestmi, jak potvrzují data Světové zdravotnické organizace (WHO).

Jakkoli jsou bolesti hlavy v lidském životě běžné, neznamená to, že se s nimi musíme naučit žít. Zvlášť pokud nás trápí jen občas, uvádí doktor Medhat F. Mikhael, ředitel společnosti Orange Coast Memorial Medical Center ve Fountain Valley v Kalifornii.

„Mnoho žen si myslí, že bolesti hlavy jsou něco, co musí jednoduše přetrpět, případně je léčí různými dostupnými léky proti bolesti. Jenže taková léčba není nejlepší, dokonce může být i velmi nebezpečná. Dlouhodobé užívání podobných léků může poškodit játra nebo ledviny,“ vysvětluje pro Women’s Health magazine.

Proto radí při častějších potížích navštívit lékaře, který v první řadě zjistí, proč vznikají. Mnohdy jsou totiž na vině faktory, které lze poměrně jednoduše ovlivnit, a tím i potížím předejít.

Každá žena je jiná, přesto lékaři dokázali vysledovat několik podobných faktorů, které nejčastěji mohou za opakované bolesti hlavy.

Podle odborníků je v současné době největším a nejčastějším spouštěčem bolestí hlavy právě stres. Při stresových situacích tělo produkuje celou řadu hormonů, které ho dostávají do tzv. bojového režimu, svaly se napnou a dochází k bolestem hlavy. Jelikož je stres téměř každodenní součástí našich životů, nejlepší prevencí pro vlastní zdraví je naučit se ho kontrolovat.

Měsíční výkyvy hormonů ovlivňují v ženském těle řadu věcí. Proto není žádným překvapením, že součástí premenstruačního syndromu jsou u mnohých i bolesti hlavy. Z lékařského hlediska jsou „menstruační” bolesti hlavy běžné. Pokud ale trvají déle než dva dny, je lepší se poradit s lékařem, tvrdí doktor Mikhael.

Pro mnohé lidi může být překvapením, že za jejich časté bolesti hlavy může vlastně hypertenze. Vysoký tlak v krvi zvyšuje i tlak uvnitř hlavy, což způsobuje chronickou bolest. Naštěstí se dá vysoký krevní tlak léčit a medikace může spolu se změnou životního stylu problém zcela vyřešit.

Bolestivost zubů, ať už způsobená kazy nebo nějakou nemocí, případně bolest čelistí, to vše může být také příčinou bolestí hlavy. Jde o tzv. přenesenou bolest, která je velmi často spojena právě s problémy v ústní dutině. Pravidelná zubní hygiena a také návštěvy zubního lékaře mohou bolesti výrazně zmírnit.

Nedostatek spánku ničí vše. Může být příčinou zvyšujícího se obvodu pasu, způsobuje chutě na nezdravé potraviny, ničí paměť, může za vaši rozmrzelost. Chronická nespavost navíc může způsobovat i chronické bolesti hlavy.

„Neodpočinuté svaly mohou způsobovat napěťové bolesti, nedostatek spánku navíc může za produkci stresových hormonů, které vše zhoršují,“ říká Mikhael.

Kofein je podle lékařů zákeřná věc. V malém množství může od bolestí hlavy ulevit, příliš mnoho kofeinu je ale naopak jejich spouštěčem. Pokud trpíte opakovanými bolestmi, radí odborník na nějaký čas kofein zcela omezit a porovnat, zda se potíže zmírní. Pokud se bez něj neobejdete, zkuste alespoň jeho příděl omezit na možné minimum.

Že za bolesti hlavy může i alkohol, jistě nepřekvapí nikoho, kdo má za sebou alespoň jednu kocovinu po probdělé noci. K tomu, aby se u vás bolest hlavy rozvinula, se ale nemusíte vždy opít do němoty. Na vině nebývá často ani tak množství, ale spíš to, co pijete. Levná vína a destiláty mohou v takovém případě napáchat nejvíce škody.

U každého člověka může být spouštěčem bolestí hlavy jiný druh jídla, v celkovém pohledu jsou ale nejčastějšími viníky průmyslově zpracované potraviny. Aby potíže způsobené nevhodnou stravou zmizely, radí odborníci do jídelníčku doplnit co nejvíce celozrnných produktů, ovoce, zeleniny, čerstvého masa a ryb.

U lidí, kteří jsou citliví nebo dokonce alergičtí na určité druhy pachů či příchutí, mohou podobné reakce vyvolávat až bolesti hlavy. Poznání, na co jste citliví, a snaha vyhýbat se těmto věcem, je nejlepším lékem.

Zajímavé:  Maść Na Alergię Skórną Sterydowa?

Bolesti hlavy spojené s vaší prací také nejsou žádnou výjimkou. A nejde jen o stres, který s ní bývá spojen, na vině může být i konkrétní druh práce, například sedavé zaměstnání. Pokud se to týká i vás, není lepší způsob než se pravidelně od stolu či počítače zvednout a projít se, protáhnout unavené a zatuhlé svaly a nestresovat se.

Ano i váš telefon může být příčinou. Věčným koukáním do něj a psaním esemesek se u vás totiž může rozvinout tzv. syndrom esemeskového krku (Text neck). Jde o situaci, kdy se člověk vlivem koukání do mobilu nepřirozeně naklání, což postihuje příslušné svaly v oblasti krku a hlavy.

Ale nejen samotná pozice, v jaké do přístroje koukáte, může za bolesti hlavy. Očím škodí i nepřirozený jas displeje mobilu. Zkuste proto omezit užívání svého oblíbeného přístroje, případně posléze řádně protáhněte krční svaly.

Hlavní zprávy

Bolest hlavy

Bolest hlavy je častá příčina zdravotních obtíží. Obvykle nebývá závažná, ale při dlouhodobém trvání nebo naopak při rychlém vzniku a rychlém zhoršování může být příznakem závažného onemocnění. Bolest mívá různou intenzitu, která však není měřítkem závažnosti onemocnění. Velmi závažné jsou bolesti hlavy v souvislosti se záněty.

Bolesti hlavy bývají často při zvýšené teplotě. Bolestmi hlavy trpí čas od času 99 procent žen a 93 procent mužů. Mezi nejobávanější patří migréna. Častá je též tenzní ( tlaková ) bolest, která souvisí s nahromaděným stresem.

Bolest hlavy může být i důsledkem přetížení krční páteře, blokády krčních obratlů, zhoršení zraku, je i projevem zvýšeného krevního tlaku, neuroinfekce – např. zánět mozkových blan.

Příznaky bolesti hlavy

Tenzní bolesti (propagace obtíží z krční páteře): bolest na vrcholu hlavy, ztuhlá šíje a zkrácené trapézové svaly, pocit tlaku v hlavě, někdy nevolnost a zvýšená citlivost na světlo. Migréna je častější u mladých dospělých (především u žen, bývá rodinná dispozice). Začíná zpravidla již v dětství nebo v období puberty.

Dochází k posunu výskytu těchto nemocí do mladších věkových skupin. Objevuje se zejména při psychické zátěži, únavě, hladu, změnách počasí, vyčerpání, menstruaci, pobytech v horku, hluku.

Aura (neobvyklé vnímání) v některých případech předchází vlastní bolest , pulsující bolest většinou poloviny hlavy, zvracení, nesnášení světla,hluku, zápachu, nevolnost, závratě.                

Návštěva lékaře při bolesti hlavy

Nutná při zhoršování stavu vědomí, při omezení pohybu brady ke sternu ( podezření na neuroinfekci), při rychle vzniklé a rychle se zhoršující bolesti hlavy, při trvání obtíží nebo jejich zhoršování, dále při změně charakteru bolesti a při nově vzniklých nebo se zhoršujících se migrenósních obtížích.

Prevence bolesti hlavy

Vyhýbejte se potravinám s obsahem aminokyseliny tyramín, která může spustit řetězec reakcí vedoucích k migréně (avokádo, banány, pivo, zelí, konzervované ryby, mléčné výrobky, tvrdé sýry, brambory, rajčata, víno a kvasnice).

Omezte pití alkoholických nápojů, konzumaci čokolády a kořeněných a smažených jídel. Některým pacientům pomáhá na začátku záchvatu migrény 1 – 2 šálky silné kávy a ulehnutí v klidné temné místnosti.

Kofein zabírá, pokud na jeho konzumaci nejste zvyklí.

Léčba bolesti hlavy

Léky na předpis

Používají se analgetika a antimigrenika na základě vyšetření lékařem.

Volně prodejné léky

Používají se analgetika.

Přírodní a doplňková léčba

Hořčík a vápník Koenzym Q10 Pupalkový olej Komplex vitamínů a minerálních látek Lecitin – u některých pacientů pomáhá zmírnit migrénu Chladivé náplast a krémy na bolest hlavy Čajové směsi

Životní styl

Homeopatie – tablety při bolesti.

Muzikoterapie – hudba může mít příznivý vliv na průběh migrény. Má zklidňující účinek.

Chiropraxe, masáže – je nejúčinnější při migrénách vycházejících ze šíjového svalstva. Terapeut masíruje šíjové svalstvo nebo přímo bolestivé místo.

Pohyb a fyzická cvičení – mohou napomoci k odstranění stresu a duševního napětí. Vhodná je především jóga, plavání a pravidelné procházky.

Spací pozice ovlivňuje zdraví. Může léčit astma, bolest hlavy i pálení žáhy

Celou třetinu našeho života trávíme spánkem. Že jeho nedostatek může silně ovlivnit naše zdraví, je známá věc. Co ale ví málokdo je to, že zdravotní stav ovlivňuje i spánková pozice. Celých devadesát pět procent lidí usíná večer co večer ve stejné pozici. Každá z možných pozic má ale z…

Celou třetinu našeho života trávíme spánkem. Že jeho nedostatek může silně ovlivnit naše zdraví, je známá věc. Co ale ví málokdo je to, že zdravotní stav ovlivňuje i spánková pozice.

Celých devadesát pět procent lidí usíná večer co večer ve stejné pozici. Každá z možných pozic má ale z dlouhodobého hlediska překvapivý vliv na zdraví. Ten popsali odborníci na serveru Daily Mail.

Stabilizovaná poloha

Pozitivní: gastro refluxní choroby – pálení žáhy

Poloha na boku, známá jako stabilizovaná poloha, pozitivně ovlivňuje trávení, tvrdí Jim Horne z výzkumného centra spánku na Loughborough University. Snižuje totiž riziko gastro-refluxních chorob, které souvisejí s tím, že žaludeční kyseliny stoupají do jícnu. Tento únik kyseliny z žaludku je způsoben oslabeným přechodem mezi žaludkem a jícnem a spouští palčivou bolest.

Při studiu pacientů trpících pálením žáhy na Graduate Hospital ve Philadelphii se ukázalo, že při spaní na pravém boku trvá déle, než žaludeční kyseliny z jícnu ustoupí zpět do žaludku, poloha na levém boku je tak vhodnější.

Negativní: vrásky

I když poloha na boku pomáhá od potíží s bolestmi břicha a pálením žáhy, přidá vám léta, i když jen obrazně. Dennis Wolf, člen britské asociace dermatologů vysvětluje, že při této poloze je kladen zvýšený tlak na nosoretní rýhy, které běží z koutků nosu a pokračují po stranách úst (jsou známé jako vrásky smíchu).

Podle toho, na kterém boku obvykle spíte, může být linka na stejné straně úsměvu hlubší a výraznější. Je to výsledek dlouhodobě polštářem zmáčknuté tváře.

Řešení: Pokud problémy se žáhou a trávením neustupují, spěte tak, aby hlava byla výše než žaludek. Proti vráskám je podle některých odborníků dobré použít polštář z hedvábí, ale jsou to jen domněnky.

Pozice na zádech

Pozitivní: artritida

„Spaní na zádech je dobrá volba pro ty, kteří trpí artritidou a bolestmi kloubů,“ říká fyzioterapeutka Sammy Margová. To proto, že spaní na zádech rozděluje váhu rovnoměrně po celém těle, aniž by vznikal tlak na nějakou určitou oblast.

Negativní: astma, chrápání, spánková apnoe, srdeční choroby

„V poloze na zádech se svaly v čelisti a jazyku uvolní, ty vlivem gravitace klesají. To zmáčkne krk, ten se zúží, což vede k vibracím a chrápání,“ varuje John Shneerson, ředitel Centra spánku v nemocnici Papworth v Cambridge. To platí zejména pro lidi s nadváhou, kde je váha brady (často takzvané dvojité) větší.

Spánková apnoe je vážnější stav, kdy se hrdlo uzavře úplně, což vede k občasným přestávkám v dýchání, které trvají po dobu deseti sekund nebo více. Opět platí, že to zhoršuje spaní na zádech, kvůli působení gravitace na krk.

Lidé, kteří spí na zádech, také dýchají rychleji než v jakékoli jiné poloze spaní, a jejich tělesné tkáně se odkysličují. To může zhoršit dýchací a oběhové problémy, včetně astmatu a onemocnění srdce.

Řešení: Investujte do dobrého polštáře a matrace, které poskytnou vašemu krku a ramenům dostatečnou oporu. Proti chrápání pomůže umístit polštář do horní části zad, kde vás přiměje častěji měnit polohy.

Poloha plodu

Pozitivní: bolesti v kříži

Pozice na boku s koleny u těla je velmi oblíbená a je velmi vhodná pro úlevu od bolesti zad, a to zejména bolesti v kříži. Během dne se v důsledku gravitace namáhají ploténky. Během spaní v této pozici si od tlaku odpočinou a voda v těle je pomůže „opravit“.

Negativní: bolest krční páteře, bolest hlavy 

Fyzioterapeutka Sammy Margová nicméně zdůrazňuje, že je důležité se ujistit, že krk je ve stejné linii jako páteř. Jinými slovy, zajistit, že váš polštář není příliš vysoký nebo nízký. To by mohlo vést k napětí svalů a nervů v oblasti krku, což způsobuje bolesti hlavy a krku.

Řešení: „Pořiďte si polštář, který správně vyplní mezeru mezi rameny a krkem a pomůže zabránit napětí krčních svalů, které vede k bolesti hlavy. Zeptejte se partnera, jestli je váš krk a páteř v jedné přímce. Polštář mezi koleny přispěje k udržení páteře v rovné poloze a zabrání nežádoucímu kroucení boků a pánve,“ říká Sammy Margo.

Poloha v náručí

Pozitivní: snížení stresu

Spát v náručí druhého tak, že on svým tělem kopíruje vaše tělo, velmi posiluje vztah. Podle studie amerického neurologa a psychologa James Coana bylo navíc zjištěno, že fyzický dotek, dokonce i když spíte, může snížit stres, a to u muže i ženy.

Negativní: otlaky a proleženiny

Nicméně nutnost přizpůsobit se v pozici druhému vás může nutit k polohám, v nichž je zvýšené napětí ve svalech a kloubech.

Spaní na boku s partnerem před či za vámi může způsobit bolest zad a v ramenou. Když navíc usnete na partnerově paži nebo na hrudníku, často to znamená, že váš krk není v linii s páteří, což vede k bolestem svalů v oblasti krku.

Řešení: Při sdílení postele s partnerem je důležité, abyste byli trochu sobci. Najděte si dobrou výchozí pozici, která je pro vás pohodlná, i když to znamená, že vzdálenost mezi vámi se zvětší,“ říká Sammy Margová. Pokud to jde, vyberte si i svůj typ matrace. Někteří výrobci nabízejí možnost spojit dvě různé matrace zipem.

Zajímavé:  Vajíčka Na Tvrdo Zdraví?

Poloha na břiše

Pozitivní: chrápání

Spaní na břiše pomáhá jako prevence proti chrápání, neboť se neprohýbají svaly na krku vlivem gravitace.

Negativní: skřípání zubů, bolest a necitlivost rukou

Bohužel spaní na břiše nabízí nejlepší podmínky pro skřípání zubů, takže pokud jím trpíte, snažte se najít spíše jinou polohu. Pozice také může způsobit problémy s nervy v horní části těla. Často máme totiž pod hlavou příliš mnoho či naopak příliš málo polštářů, což může způsobit kompresi nervů, a to zvlášť u starších lidí, tvrdí odborníci.

Také je při této pozici nerovnoměrně zatížena jedna část těla, a to dle toho, na kterou stranu máte vytočenou hlavu. To z dlouhodobého hlediska zvyšuje pravděpodobnost artritidy obratlů. Zužují se totiž kanály, kudy nervy vedou.

Lidé spící v této pozici si často ztěžují na necitlivost a brnění v prstech na rukou.

Řešení: Můžete spát s polštářem vedoucím od žaludku až po ramena, což může zabránit nechtěnému vyklenutí páteře. Pořiďte si také odpruženou matraci s pěnou, která poslouží lépe než jen samotná odpružená matrace.

Zdroj: http://www.novinky.cz/zena/zdravi/233334-spaci-pozice-ovlivnuje-zdravi-muze-lecit-astma-bolest-hlavy-i-paleni-zahy.html

Bolesti hlavy

Většinu lidí občas postihne bolest hlavy, která je většinou neškodná. Značná část populace však trpí silnými, chronickými bolestmi. Příznaky se liší případ od případu, někdy se projeví všechny, jindy jen některé z nich. Bolesti hlavy však mohou být známkou vážného onemocnění.

Bolest hlavy bývá většinou mírná a neškodná, obvykle se jí zbavíme odpočinkem nebo požitím volně prodejného prostředku proti bolesti. Někdy je však bolest silná a může signalizovat vážné potíže, jako je např. mozková mrtvice nebo zelený oční zákal. Některé bolesti jsou chronické, postižený jimi trpí téměř denně, měsíce či dokonce roky.

Nejčastěji nás trápí takzvané primární bolesti hlavy, vyskytují se ve zhruba osmdesáti procentech případů. Jde o potíže vzniklé samy o sobě, nejsou spojeny s žádným jiným onemocněním, Patří sem migréna, ale také tenzní bolest hlavy, tedy bolest z napětí, a taky bolest zvaná cluster headache (jedná se o velmi prudké a kruté bolesti kolem očí a ve spáncích).

Devadesát procent všech bolestí hlavy je způsobeno napětím. Vytrvalá, tupá bolest se soustředí do temene, do spánků a týla. Bývají následkem ztuhnutí svalů způsobeného stresem, únavou nebo špatným držením těla.

Příčinou bolestí mohou být i deprese, zhoršené mezilidské vztahy doma i v práci nebo sedavé zaměstnání. To vše může vyvolat poruchu ve změně napětí a prokrvení šíjových, obličejových a krčních svalů. To utiskuje a dráždí nervy a cévy směřující k mozku.

Pak se objeví tupá, vytrvalá a silná bolest, která se soustřeďuje do temene, spánků a týla. Bolest z napětí dokáže potrápit půl hodiny, ale také několik dnů.

 Velmi často bolesti hlavy způsobují blokády krční páteře. Člověk může léta trpět na bolesti zad, pak náhle začnou bolesti hlavy a on si ani neuvědomí, že bolest je od blokád. V těchto případech pak nezabírají analgetika ani myorelaxancia, naopak zatěžují žaludek, játra, ledviny a stav se horší. Zde je jediná pomoc, a to páteř odblokovat.

Migrény mohou být velmi silné, často je doprovází nucení na zvracení a poruchy vidění, jako jsou např. záblesky. Příčiny migrény nejsou dosud známy, ale bolest s největší pravděpodobností souvisí se změnami průtoku krve mozkem.

Sériové (kumulované, tzv. cluster headache) bolesti mohou být dokonce ještě mučivější než migrény. Bolest se začíná v oční krajině a šíří se do celé poloviny hlavy. Sériovými bolestmi trpí více muži než ženy.

Propukají náhle, jedenkrát až třikrát denně, ataky se ostavují po několik dnů i týdnů. Bolest trvá od čtvrt hodiny do tří hodin a doprovázet ji může slzení a podlité oči s překrvenými spojivkami, pocení na celém obličeji, pokles nebo otok očního víčka či ucpaný nos.

Tyto série se pak opakují s přestávkami po několik měsíců či let, než odezní. Po nějakém čase se mohou vrátit. Příčiny těchto bolestí nejsou dosud známé. Zmírnit cluster headache lze odpočinkem v temné místnosti, ale ne vleže, to by mohlo bolest ještě zhoršit.

Cluster headache je poměrně vzácná, touto bolestí trpí asi jedno procento populace, častěji muži kuřáci.

Mezi sekundární bolesti hlavy patří častěji potíže spojené s nachlazením – bolest čelních dutin je způsobena infekcí nebo ucpáním čelních dutin (sinusitida). Za čelem a kolem očí se objeví bolest, v dutinách tlak – za vše může městnání tekutiny a hlenu v dutinách. Nejčastěji trpí zánětem dutin kuřáci, alergici a lidé, kteří přicházejí často do styku s infekcí.

Příznaky bakteriálního akutního zánětu při léčbě antibiotiky trvají obvykle pouze několik dní. Sinusitida virového původu odezní sama. Příznaky chronického zánětu dutin bývají mírnější než u akutní formy.

Chronická sinusitida není obvykle doprovázená silnou bolestí hlavy, ale bývá příčinou městnání hlenu v dutinách a výtoku z nosu, které mohou trvat několik měsíců nebo let.

Hlava bolí také v důsledku dehydratace, signalizovat ale může i vážnější nemoc – zmíněný zelený zákal, mozkovou mrtvici, dále nádor na mozku  nebo meningitidu.

Migréna

Migréna se vyskytuje častěji u žen než u mužů a postihuje prakticky všechny věkové skupiny. V dětství je častější u chlapců a kolem puberty se poměr obrací ve „prospěch“ dívek. Největší počet migreniků je mezi 30.-40. rokem života.

Příčiny vzniku migrény nejsou dosud bezpečně známy. Její vznik ale souvisí se změnami v průtoku krve mozkem, určitou úlohu hrají dědičné dispozice, stres, některé druhy potravin, léky, změny počasí, množství spánku nebo hormonální změny.

Děje, které se odehrávají před záchvatem migrény a během něho v mozku jsou velmi složité a výsledným stavem je jednoduše řečeno přecitlivělost některých nervových okruhů, vedoucích k vyplavování látek, které rozšiřují mozkové cévy a zpětně udržují stav větší citlivosti. Tyto látky dnes již dobře známe. Nevíme ale přesně, proč určitý okruh osob reaguje v jistou chvíli na uvedené zevní a vnitřní podněty.

Běžný záchvat migrény trvá bez léčby několik hodin, maximálně tři dny.. Dostaví se silná pulzující bolest, často pouze na jedné straně hlavy, nejvíce v oblasti čela, oka či na jednom nebo druhém spánku.

Vše může doprovázet nevolnost nebo zvracení, vadit vám může světlo i zvuky.

Asi po 72 hodinách následuje konečná fáze, při které dotyčný cítí celkovou únavu, bolí ho všechny svaly a postupně se vrací do „normálu“.

Na blížící se migrénu vás může upozornit několik příznaků. Objevit se mohou pár dnů až hodin před nástupem záchvatu. Jde většinou o přecitlivělost na okolní podněty, neklid, podráždění, depresi, poruchy řeči, špatné sny, ztuhlý krk a velmi časté poruchy vidění. Tzv.

aura předchází vlastním bolestem hlavy a projevuje se přechodnou poruchou zraku a různými poruchami zorného pole. Při ní lze vidět pár minut zrakový vjem v některé části zorného pole, který se pohybuje v závislosti na pohybu vašich očí. Oblast se bude lesknout, blikat, vlnit se nebo třpytit. Jde o zmíněný výpadek zorného pole.

Když zmizí, v několika minutách se objeví bolest.Vzácněji předchází migréně porucha hybnosti končetin.

I když se jedná o civilizační onemocnění související se stresem, často nás migréna přepadne třeba na dovolené nebo během volného víkendu. Náš organismus reaguje na tuto pozitivní změnu opožděně.

Ve chvíli, kdy se cítíme uvolněně, se dostaví migréna. Jedná se o podobný efekt, jako když si při dlouhodobém stresu říkáme, že už to nemůžeme vydržet.

Bohužel kolaps nebo vyčerpání se dostaví ve chvíli, kdy už je stres za námi.

Jako prevence se doporučuje pravidelný denní režim. Do jídelníčku zařaďte rybí tuk, potraviny bohaté na měď (ořechy, semena, olivy) a zeleninu (hlavně mrkev, špenát, celer, petržel, červenou řepu, okurky, ředkvičky). Důležité je zbytečně se nenervovat  a dopřát si pobyt na čerstvém vzduchu. Někdy dokáží od migrény pomoci metody alternativní léčby, třeba akupresura nebo jóga.

U klasických migrén je zakázána hormonální antikoncepce vzhledem k možnosti vzniku až cévní mozkové příhody. Proto svého gynekologa upozorněte, že trpíte migrénami.

Jak zabránit bolesti hlavy

  • Pokuste se zjistit, co vaše bolesti způsobuje, a podle toho se řiďte.
  • Důležité je správné držení těla – nehrbte se, seďte rovně, držte hlavu zpříma.
  • Protáhněte si krční svaly. Povolte ramena, jemně tlačte hlavu dopředu a otáčejte ji doleva – doprava.
  • Ulevit může také masáž šíje. Začněte v místě, kde se krční svaly připojují k lebce, pokračujte dolů až k ramenům a pak zase zpátky k lebeční spodině.
  • Deset minut si masírujte čelo a spánky. Položte dva prsty na střed čela k vlasové linii. Jemným tlakem přejíždějte od středu čela k oběma spánkům a zpět.
  • Dodržujte stejný spánkový režim (zhruba 6,5 hodiny denně) pokud možno i ve volných dnech. Velké odchylky vyvolávají bolesti hlavy.
  • Při psaní a čtení mějte dostatek světla. Mhouření očí napíná svaly, ty tuhnou a pak přichází bolest. Každou hodinu si udělejte desetiminutovou přestávku.
  • Domníváte-li se, že je bolest hlavy způsobena nějakou alergií, snažte se zbavit prachu a plísně. Nechoďte ven, je-li ve vzduchu vysoký obsah pylu.

Žádnou bolest hlavy nepodceňujete a v případě jakýchkoli neobvyklých příznaků vyhledejte lékařskou pomoc.

O vyšetření požádejte, dostavují-li se bolesti hlavy nejméně jednou za týden nebo trvají déle než čtyřiadvacet hodin.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector