Pálení vagíny – Vše o zdraví

Intimní partie jsou naším nejcitlivějším místem na těle. Mnohdy na to ale nebereme ohled. Myjeme je zásaditými přípravky stejně jako zbytek těla. Intimní zóna má přitom přirozeně kyselé pH, které potřebujeme udržovat. Žijí v něm prospěšné laktobacily, které tu ničí škodlivé bakterie.

Pálení vagíny - Vše o zdraví

Intimní partie se snadno zapařují a mění se jejich přirozeně kyselé pH, které brání choroboplodným bakteriím v reji. Nejčastěji právě nevhodnou každodenní hygienou. Častěji pak dochází k výtokům, svědění, pálení a podobným nepříjemnostem. 

Pálení vagíny - Vše o zdraví

V kultovním českém filmu Vesničko má středisková hazarduje rostlinář Jaromír se svým mužstvím, když vrací vypálené sirky do krabičky a tu vkládá do kapsy u kalhot. Podobně se svými intimními partiemi hazardujeme my, když na jejich mytí používáme obyčejné mýdlo nebo sprchový gel.

Tip

Zdravé prostředí vagíny má pH v rozmezí 3,5 – 4,5. Obyčejná mýdla jsou ale zásaditější a mají pH kolem 5,5. 

Měníte potřebné kyselé prostředí na zásadité a v intimních místech se množí bakterie

Snižujete lokální imunitu, protože ji zbavujete prospěšných laktobacilů

Nevhodným složením produktů se nepříjemně vysušuje pokožka

Může docházet ke svědění, pálení a podráždění

Nadměrná intimní hygiena oslabuje přirozenou obranyschopnost stejně jako nedostatečná. Všeho moc škodí, proto se hygieně intimní zóny věnujte každý den, ale s rozumem. Při mytí postupujte opatrně zejména ve vnitřní části vagíny. Intimní gel používejte jen 1x denně. 

Tip

Pokud máte citlivou kůži, intimní gel používejte na vnější prostředí a vnitřní oplachujte klidně jen vodou. Při mytí vždy postupujte podle pravidla “zepředu dozadu”. 

Tip

Intimní hygienu samozřejmě zvyšete během menstruace. Sprchujte se častěji, ale intimní gel stačí používat 1x denně. 

Pálení vagíny - Vše o zdraví

Intimní gel EcoViva tvoří z 90 % přírodní složky. Díky bylinným výtažkům dokonale vyčistí, změkčí a harmonizuje intimní partie.

O jemnou pokožku pečují výtažky z máty peprné, rozchodnice čínské, heřmánku pravého, kopřivy dvoudomé nebo šalvěje lékařské.

Spolu se čtyřmi hydratačními složkami zanechá intimní partie vláčné, hydratované a dokonale svěží. Je vhodný pro ženy všech věkových kategorií.

Podporuje přirozenou rovnováhu pH intimní zóny

(kyselina mléčná, výtažek z máty peprné a rozchodnice čtyřčlenné)

Zvyšuje její přirozenou ochrannou bariéru(výtažek z lékořice, puškvorce a dubových pupenů)

Zvlhčuje a osvěžuje pokožku(kyselina hyaluronová)

Odstraňuje diskomfort po epilaci(výtažek z heřmánku a šalvěje)

Na ženské zdraví mají vliv i vhodné oblečení a jídlo

Pálení vagíny - Vše o zdraví

  • noste prodyšné a nepříliš těsné spodní prádlo
  • nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách
  • hodně pijte a choďte často na záchod, čímž pročistíte močové cesty i měchýř
  • omezte množství bílého cukru a mouky v jídle, protože narušují přirozenou mikroflóru organismu
  • jezte potraviny bohaté na prospěšné laktobacily (jogurty a další mléčné výrobky)

Tip

Párkrát za rok noste 15 dní bylinné vložky Energie života. Jejich fytokomplex z 38 bylin harmonizuje ženské zdraví a funguje jako prevence různých nepříjemností. 

To vyzkouším Pálení vagíny - Vše o zdraví

Vagina Quest aneb na samý konec a už nikdy zpátky v hledání vaginálního zdraví

Toto je příběh pátrání po mé vlastní vagíně respektive po její funkční a prospívající verzi. Má sloužit jako povzbuzení všem ženám, co jsou na podobné cestě, i těm, které zatím neví, že je čas se na ni vydat. A že to není žádná malá skupina. Podle statistik se s obtížemi, které mě na tuhle cestu vyhnaly, setkává většina žen v produktivním věku.

Je smutnou skutečností, že až 18 % žen se s vaginálními obtížemi setkává opakovaně, a to často právě kvůli tomu, že nedostávají od svých gynekologů a gynekoložek správnou diagnózu, a tedy ani léčbu.

Můj příběh je také příběhem o odcizení se od vlastního těla a o zdravotnickém systému, který vás často zklamává a občas ponižuje.

Přesně z takového zoufalství ale vzniká chuť s tím něco dělat – a snad i pomoci ženám, které řeší stejné problémy.

Někdy v průběhu minulého léta jsem si uvědomila, že jsem v pasti. Moje vagína přestala spolupracovat. Už měsíce jsem se nemohla vyhrabat ze sérií nejrůznějších potíží. Postupně jsem se naučila rozeznat asi pět typů různého svědění, pálení, řezání, bolestivého tlaku a neurčitého, byť jasného poševního nekomfortu.

S mou gynekoložkou jsme si zaběhly rutinu: Základní prohlídka, odběr vzorků na kultivaci, během čekání na výsledky nasazená místní antibiotika (případně doporučení nějakých lokálních probiotik, do kterých jsem lila pěkné stovky a tisíce), a hned po menstruaci zase zpátky k původním potížím.

Cyklus dokončen, je čas začít znovu!

Když jsem si zpětně procházela výsledky kultivací, dostala jsem se až na pět podobných relapsů ročně, což už znamená chronickou nemoc. Schopnost mé lékařky reagovat na opakující se potíže byla silně omezená, v zásadě šlo o doporučení zkoušet to stále znovu. Ze vzteku a bezmoci mi jednoho ubrečeného dopoledne na gauči došlo, že se o sebe budu muset postarat sama. 

Přednosti penisu

Jako moderní žena jistého věku jsem samozřejmě začala se sebediagnózou na Googlu. Lékaři a lékařky si sice z internetem poučených pacientek rvou vlasy, ale říkám si, dobře jim tak.

Hledáním na internetu trávím celou sobotu a neděli. Je složité hledat informace o něčem, co nevíte, jak se jmenuje. Postupem času se ale dostanu na správnou stopu.

Konečně to má jméno! Vulvovaginální dyskomfort.

Jako by se přede mnou otevřela brána do nového světa, s touhle magickou formulí hned nacházím spoustu článků přímo k věci, mnohem více k věci než dřív.

Dokud nemáte jméno, věc neexistuje a pátráte v temnotě. Cítím se nesmírně posilněná, teď už mě nic nemůže zastavit. Ocitám se v poznávací smršti, která mě zavede do nejroztodivnějších míst.

Celý víkend jsem jako na houpačce mezi zoufáním si a poznáváním.

I když výsledky vyšetření ukazují jen drobné odchylky, nebo vůbec nic, ženy přesto reportují zásadní narušení zdravotního komfortu. Důvodem už není konkrétní zánět nebo infekce, ale narušení rovnováhy poševního prostředí.

Hrabu se v článcích o vaginální mikroflóře u primátů. Mlhavě vzpomínám na vysokoškolskou statistickou inferenci a co to tedy může znamenat pro mě.

Mnoho studií, o kterých čtu, je provedeno na afroamerických ženách, a jak se dočítám záhy, etnický původ má na vaginální mikroflóru zásadní vliv.

Stejně tak mudruji nad případovou studií newyorského gynekologa, který vyléčil svou pacientku vitamínem D (začnu ho brát ve velkém).

Se svým mužem diskutuji výhody vlastnictví penisu. Myslím, že ho z praktického hlediska preferuji před vagínou. Ptám se mého muže, zda by mu vadilo, kdybych měla penis.

Moc se mu to nezdá, je docela konzervativní a má navíc k mé vagíně evidentně mnohem vřelejší vztah než já. Dočítám se také, že ve vagíně existuje biofilm. Mikroorganismy vytvoří na sliznici odolnou vrstvu, se kterou se dá léčbou jen těžko pohnout.

Představa vagíny jako kapsy, do které se něco nasype, se mi hroutí jako pudinkový model atomu. 

Až na samotném konci víkendového bádání nacházím poklad. Vůbec nechápu, jak je možné, že jsem na něj nenarazila dřív.

Fakultní nemocnice v Hradci Králové má specializovanou Poradnu pro vulvovaginální dyskomfort! Lehce nevěříčně hledám, zda něco podobného funguje i jinde. Nic nenacházím.

A druhá perla: objevuji knihu Vulvovaginální dyskomfort a poruchy poševního prostředí (Špaček, Buchta (sic!), Jílek a kol., 2013), také sepsanou lékařským týmem v Hradci Králové.

Vagína v kontextu celého těla

Ihned objednávám knihu a sebe do poradny v Hradci, která má bohužel otevřeno jen několik dní v měsíci, vždy ve čtvrtek. Díky všem dosud prostudovaným zdrojům už vím, že vulvovaginální dyskomfort, tj.

příznaky jako je výtok, svědění, pálení, řezání nebo bolest během pohlavního styku, jsou důvodem, proč nejčastěji chodíme do gynekologické ordinace. Někdy se skutečně jedná o infekci nebo zánět, které je pak třeba léčit.

Často ale výsledky vyšetření ukazují jen drobné odchylky, nebo vůbec nic, přestože ženy reportují zásadní narušení zdravotního komfortu.

Důvodem zde už není konkrétní zánět nebo infekce, ale narušení rovnováhy poševního prostředí a skrze nasazení léčby (ať už lékařem nebo samoléčbou) dochází jen k další disbalanci vaginálního mikroekosystému. Problém se tak postupně dostává do chronické fáze, kdy po léčbě nastane chvilková úleva, ale problémy se pak vrátí s novou silou.

Všimla jsem si, že odborné lékařské články na dané téma jemně, ale nekompromisně naznačují, že běžní gynekologové a gynekoložky často chápou vaginální ekosystém velmi zjednodušeně a neumí kvalitu poševního prostředí vyhodnotit ani monitorovat.

Zajímavé:  Banány Vliv Na Zdraví?

Je totiž poměrně těžké říct, jak přesně vypadá zdravá mikroflóra, protože každá je jiná a mění se podle životního období i v průběhu menstruačního cyklu.

Věnovat se kvalitě poševního prostředí je navíc běh na dlouhou trať, lékaři by museli znát životní styl pacientky a dívat se na vagínu v kontextu kondice celého těla. Tedy přesně to, na co nejsou na běžné gynekologii vůbec stavění.

Do hradecké poradny potřebujete doporučení svého gynekologa, vyrážím proto co nejdřív za svým lékařem (v ordinaci se střídají s lékařkou, za kterou běžně chodím a nechci čekat na její ordinační den). Doktor není nijak nadšen, bere to asi jako vyjádření nedůvěry, umně balancuje na hranici hrubosti, kterou nemůžete pojmenovat a tedy se jí ani bránit.

Přemýšlím, jestli svým požadavkem zpochybňuji jeho autoritu a ukazuji nedůvěru, jestli mě považuje za pološílenou “internetovou” pacientku, která neví co chce, a nedá pokoj, dokud to nedostane. Cítím jeho nevoli a následné vyšetření mi zcela poprvé připadá jako narušení mé tělesné integrity. Rozhodnu se k němu již nechodit.

Ze šoku se ale pomalu klube uspokojení – vstupenku do dalšího levelu svého questu držím v ruce.

Lékař mi popisuje, že měl pacientky, které lily na pochvu vařící vodu, aby nepříjemné vjemy přehlušily. Jedná se ale prý „jen“ o poblázněná nervová zakončení.

Konečně se ve zvolený den dostanu do Hradce. Doktorovi předám své dokumenty, shrnu, jak jsem se tam vzala. Popisuje mi, jak gynekoložky a gynekologové reagují na každý menší nález napsání širokospektrých antimykotik a antibiotik, které vezmou vaginální mikroflóru, ten velmi individuální a různorodý ekosystém, kobercovým náletem.

Bavíme se o tom, že kultivace říká o reálném zdraví nebo nemoci jen velmi málo, protože nález může být výsledkem krátkodobého vychýlení rovnováhy nebo prostě vytržením informace o přítomnosti jedné bakterie ve větším množství z kontextu proměn prostředí v závislosti na menstruačním cyklu, psychickém a fyzickém stavu nebo vnějším prostředí.

Vyšetření probíhá učebnicově.

Kromě klasického vyšetření, co znám z běžné návštěvy gynekologa, dělá doktor čichový aminový test a analyzuje živý vzorek sekretu pod mikroskopem (tedy pohled na poševní prostředí v reálném čase) a popisuje mi, co je ze vzorku schopen vyčíst.

S napětím čekám na verdikt a nestačím se divit. Jsem v zásadě zdravá – žádný velký problém neexistuje, jen lehce vychýlená rovnováha poševního prostředí. Na mé vagíně není nic, co by vyžadovalo klasickou léčbu, natož pak širokospektré dryjáky.

Jako léčbu dostávám lék na posílení imunity močových cest, jejichž kondice je se stavem poševní mikroflóry nerozlučně spjatá. Zrovna tak střevní mikroflóra má na gynekologické problémy tohoto typu vliv.

Rozhození jedné části systému se postupně přelije do dalších a můžete se tak snadno ocitnout v začarovaném kruhu.

Na vlastní kůži (sliznici) pociťuji, jaký průšvih představuje rozparcelovaný přístup západní medicíny a začínám chápat, proč klasická gynekologie při řešení dyskomfortu tápe.

Cílem léčby bude celkové zlepšení kvality a odolnosti poševní mikroflóry. Kromě léčby močových cest a probiotik se musím také obrnit trpělivostí, lékař mě varuje, že návrat do rovnováhy může trvat až dvakrát déle, než samotné potíže (čti: roky).

Ani obecně protežovaná vaginální probiotika, která mají zabránit množení nepreferovaných mikroorganismů a do kterých ženy investují ohromné peníze, nejsou nakonec bez háčku. Laktobacilů totiž existuje celá řada a je těžké určit, jaká jejich kombinace dominuje vaší zdravé mikroflóře.

Paradoxně ty kmeny, které se nejlépe hodí (z čistě výrobních důvodů) na použití v těchto preparátech, nejsou ty, které mají nejvýznamnější vliv na stabilizaci poševního prostředí. 

Bagatelizace a psychotraumatizace

Během následujícího roku se vydávám do Hradce ještě třikrát. Dostáváme se do temnějších zákoutí problému poševního dyskomfortu. Zmiňuji, že často je pálení, řezání nebo jiný projev dyskomfortu tak silný, že mám pocit, že se zblázním, ale vyšetření nic závažného neukazují. Lékař mi popisuje, že měl pacientky, které lily na pochvu vařící vodu, aby nepříjemné vjemy přehlušily.

Jedná se ale prý „jen“ o poblázněná nervová zakončení, která přehnaně reagují na dlouhodobé výkyvy prostředí, což logicky nemá odraz v klinickém výsledku. Vzpomenu si na jednu ze studií, kterou jsem na začátku svého questu načítala a která mluví o „bagatelizaci a následné psychotraumatizaci“ pacientek, u kterých potíže často neodpovídají nálezu. Je mi úzko z té míry zbytečného utrpení.

Jak taková psychotraumatizace taky může vypadat? Když máte příznaky, které vám doslova ničí život, dojdete k závěru, že je s vámi něco opravdu špatně. Na vytlačení tělesných vjemů do podvědomí, abyste vůbec mohly normálně fungovat, vynakládáte ohromné množství energie. Trpí tím vaše životní spokojenost, sexuální a partnerský život.

Postupně ztrácíte důvěru ve zdravotnický systém, protože vás jednoduše nechává na holičkách. Pokud se v té době pokoušíte otěhotnět, i reprodukci začnete vnímat jako něco problematického. Vaše vagína je nepřítel.

Jak se na ní vůbec chcete spolehnout, až přijdou mnohem náročnější období? To jsou ohromné a zároveň neviditelné osobní a společenské škody, které si každý den způsobujeme v gynekologických ordinacích.

Právě pochopení toho, co se s mým tělem děje, a získání sebevědomí ohledně jeho funkčnosti, vidím jako jeden z hlavních kroků k mému postupnému uzdravení.

Emancipovat pacientky ve vztahu k jejich vlastnímu tělu, dát jim analytické nástroje a rámce pro pochopení toho, co se s nimi děje, jistě není ta nejrychlejší cesta, jak je dostat ze své ordinace, za to je to ale efektivní nástroj léčení.

Informace z hradecké poradny mi daly odstup a základní klid. Umím teď mnohem lépe poznat, kdy stačí počkat, jak si sama neinvazivně pomoci, a kdy se děje něco, co skutečně vyžaduje lékařský zásah.

Je to svým způsobem neustálý experiment, který zabere hodně času a invence, ale je to postup společný pro všechny celostní přístupy. Řešení problému nehledáte izolovaně, ale ve výjimečně komplexním a u každé z nás jedinečném systému lidského těla.

Můj quest se chýlí ke konci. Ne že bych byla dnes úplně bez potíží, ale mám nad nimi základní kontrolu. Když se na svou cestu dívám zpětně, uvědomuji si své privilegium.

Čas na dlouhé rešeršování a čtení odborných textů, možnost vzít si půl dne volna a vyrazit do poradny přes půl republiky, mít veškerý čas na zabývání se sama sebou.

Vnímám proto jako svůj závazek tyhle těžce vydobyté poznatky sdílet s co největším počtem žen a doufám, že aspoň některým z vás ušetřím čas a stres z nejistoty.

Chtějte od gynekologů a gynekoložek pořádnou diagnostiku, ne odfláknutou práci s trvalými následky. Zjistěte si, zda vaše gynekologická praxe umí pracovat s čichovými aminotesty a nativním preparátem (tedy musí mít mikroskop a nebát se ho použít). Zda je schopná reagovat na opakující se problémy jinak než věčným předepisováním léků.

Čím déle totiž půjdete touhle cestou, tím déle vám bude trvat vrátit se zpátky. Pokud jste v koncích, obraťte se na specialisty. A hlavně – nezoufejte! Nalezení vaginální rovnováhy může být na dlouhé lokte, ale věřte mi, že v tom nejste samy. Dostaňme tenhle problém, který často ani nemá jméno, na světlo a do diskuse nejen mezi námi.

Zajímavé:  Priznaky Chripky Ale Bez Teploty?

Zánět pochvy

      Svědění, pálení, ale někdy také žádné zřetelné příznaky, to jsou  znaky infekčního poševního zánětu, způsobeného kvasinkami, který je jedním z nejčastějších problémů vyskytujících se u žen.

Jedná se o zánět pochvy (vaginy) a stydkých pysků (vulvy), který je způsoben  kvasinkou Candida albicans. Různé bakterie i kvasinky lze najít v malém množství zcela normálně v pochvě, v ústech nebo v zažívacím traktu, aniž by zde způsobovaly nějaké potíže.

Zodpovědné za vznik vulvovaginitidy je většinou vytlačení přirozené poševní mikroflóry. Důvody mohou být různé.

      V pochvě je normálně kyselé prostředí (pH  menší než 4,5). Toto kyselé prostředí je udržováno  působením bakterií, které z cukrů tvoří kyselinu mléčnou (laktobacily, označované také jako Doederleinův bacil). Potíže nastávají v okamžiku, kdy dojde k snížení počtu laktobacilů a v pochvě převáží kvasinky. Okolnosti, které usnadňují vznik poševní infekce vyvolané kandidami, jsou:

  • léčba antibiotiky (obzvláště tetracykliny), kterou  jsou usmrceny i užitečné  laktobacily, které za normálních okolností brání silnému přemnožení kvasinek.
  • zvýšená hladina estrogenu v těle. Estrogen je ženský pohlavní hormon, jehož hladina je zvýšená v krvi těhotných žen a také při užívání některých druhů (ne všech) antikoncepčních pilulek. Zvýšená hladina hormonů ovlivňuje prostředí v pochvě, zvyšuje jeho pH a umožňuje tak, aby došlo k přemnožení kvasinek.
  • užívání léků (kortikosteroidů, cyklosporinu aj.) nebo onemocnění chorobami, které poškozují imunitní systém (AIDS, diabetes mellitus aj.)
  • když se vytvoří teplé a vlhké prostředí, ve kterém plísně obzvláště dobře rostou (mokré plavky, propocený sportovní oděv, dlouhé koupání ve vaně). Také těsné a málo prodyšné (ze syntetických tkanin) spodní prádlo zajišťuje plísním dobré časy.
  • když je přirozená bariéra pokožky narušena přílišným užíváním přípravků intimní hygieny (sprejů atd.).

      Většinou se jedná o viditelný zánět pochvy a stydkých pysků, snadno rozeznatelný díky silnému začervenání a otoku. Následkem silného svědění jsou často zřetelné škrábance i na vnějším genitálu. Kvůli infekcím dochází k výtokům, které mohou mít nepříjemný zápach.

Při gynekologickém vyšetření je pro kandidózu typický (i když ne ve všech případech) nález bílých povlaků v oblasti poševního vchodu a vulvy, při jejchž odstranění  může dojít ke krvácení. Povlak je drobivý, suchý a sýrovitý.

K příznakům patří také bolesti při delším pobytu ve vodě a  při pohlavním styku.

Každá infekce pochvy kvasinkami by měla být brána vážně. Infekce, které se vyskytují opakovaně, nebo které na léčbu nereagují, mohou ukazovat na jinou příčinu onemocnění.

Ve většině případů se pak jedná o onemocnění způsobené bakteriemi nebo viry, které mezi sebou přenášejí partneři při pohlavním styku. V nejhorším případě se může jednat o jeden z příznaků doposud neodhalené infekce virem HIV.

Tělo se v takovém případě díky velkému oslabení imunity s infekcí kvasinkami nevyrovná a může dojít i k tomu, že se tato infekce rozšíří i na sliznice střeva a ústní dutiny.

Rozpoznání/vyšetření

      Při gynekologickém vyšetření se odebírá výtěr ze zadní části poševní klenby. Tento výtěr pak gynekolog přenese na sklíčko, na němž může být důkladně prozkoumán pod mikroskopem, kde se dá přesně určit, zda se jedná o infekci kvasinkami (na základě jejich typického vzhledu).

V některých případech se v laboratoři zakládá kultura na zvláštní živné půdě, na které se pozoruje nejen typický růst kvasinek, ale také účinnost jednotlivých přípravků proti plísňovým onemocněním. Podle výsledků se pak stanoví  optimální léčba.

      V první řadě musí  lékař najít příčinu vašich potíží, protože ne každá svědivost musí být vyvolána plísní.

  Při zjištění kandidové infekce lékař  předepíše léky proti plísním  (antimykotika), které se užívají lokálně. V případě, že vzniknou problémy i u vašeho partnera, navrhne vám ošetřující lékař takzvanou společnou partnerskou terapii. Nejčastěji užívanými léky jsou nystatin, mikonazol, klotrimazol a flukonazol.

Délka léčby je závislá i na způsobu podávání léků ( masti , poševní čípky a tablety), v průměru se ale pohybuje od tří do sedmi dní. Preparáty by se měly užít před spaním, aby se mohlo díky ležení plně uplatnit jejich působení. U těhotných žen se doporučuje včasná léčba, aby se tak co nejvíce omezila možnost přenosu infekce na novorozence při porodu.

Omezte pohlavní styky během prvních dní léčby, nebo alespoň do doby než budete bez bolestí. Někteří lékaři doporučují pokračovat po vlastní léčbě ještě v užívání poševních čípků obsahujících laktobacily, aby se tak uspíšilo obnovení normálního prostředí v pochvě.

U lehkých, případně začínajících infekcí se osvědčil následující postup: smíchejte 2 polévkové lžíce jablečného octa se 2 litry vody a tímto roztokem si omývejte pochvu. Pozorujete-li, že vaše poševní prostředí je vyvedeno z rovnováhy, podpořte své laktobacily tím, že si zavedete na několik hodin do pochvy mini-tampon potřený jogurtem.

      Kandidová vulvovaginitida je onemocnění, proti kterému můžete i vy sama dost udělat. Dbejte na pravidelnou intimní hygienu, přemrštěná hygiena však může být spíš na škodu než k užitku. Při mytí se myjte vždy ze předu dozadu, zabrání se tak proniknutí střevní flóry do pochvy.

V případě, že jste velmi náchylná k poševní infekci, bylo by pro vás nejlepší omývat si  genitálie pouze čistou vodou. Neužívejte žádné mycí houby, zabráníte tak vzniku malých poranění. Noste pokud možno spodní prádlo z přírodních materiálů, například z bavlny. Vyměňujte si spodní prádlo každý den, v případě, že jste se zpotila, i několikrát denně.

Po koupání byste si neměla dlouho nechávat vlhké plavky. Tak lze předcházet i zánětům močového měchýře.

      Mohu se úspěšně vyléčit ze zánětu pochvy i během menstruace?       Měla bych raději během takové léčby přestat používat tampony? Někdy dojde k tomu, že se plíseň díky krvácení během menstruace sama „vyplaví“ a infekce sama zmizí. Proto byste v žádném případě neměla užívat tampony, neboť tampony vysušují pochvu. V případě, že infekce zůstala i po menstruaci, měla byste navštívit lékaře a poradit se s ním.

      Je možné, abych nakazila kvasinkovou infekcí svého partnera? Snižují kondomy riziko nakažení?       Nakažení mužského sexuálního partnera je možné, ovšem kvasinky většinou nežijí na mužských sexuálních orgánech dlouho. Jestliže se na penisu partnera objeví malé červené skvrnky, měl by zajít k dermatologovi.

      Stále se mi zánět pochvy způsobený kvasinkami vrací. Je možné, že nákazu získávám od svého partnera?      Infekce kvasinkami vzniká, když je narušeno osídlení pochvy laktobacily.

To může být mimo jiné způsobeno těhotenstvím, antikoncepčními tabletkami, nadváhou, antibiotiky, virem HIV, cukrovkou atd. Candida albicans roste nejlépe v teplém a vlhkém prostředí, jaké je v pochvě. Mužské pohlavní orgány takové prostředí nemají, a kvasinky na nich obvykle rychle hynou.

Muži se sice mohou nakazit, pokud mají často sexuální styk s  nakaženou ženou, ale i pak u nich kvasinky zpravidla vyvolávají jen slabé nebo vůbec žádné symptomy. Někdy není zánět pochvy způsoben plísněmi, ale je vyvolán bakteriální infekcí (což se zjistí mikrobiologickým vyšetřením).

V takovém případě pak musí být léčen i partner. Máte-li  podezření, že vás nakazil váš partner, měl by se  v každém případě podrobit vyšetření.

      Léčila jsem se na plísňovou infekci, ale nedostavilo se žádné zlepšení. Můj muž dokonce dostal vyrážku, když použil krém, kterým jsem se ošetřovala.

Musím snad podstoupit nějakou drastičtější léčebnou metodu?       Zdá se, že váš manžel má jiný problém. Neboť dostal  vyrážku teprve po použití krému, je na něj asi alergický.

Možná ani vy netrpíte pouze plísňovou infekcí. Dojděte si proto raději oba k lékaři.

      Měla bych omezit sex během infekce?       Jste si jistá, že trpíte infekcí kvasinkami? V případě, že jste měla při sexu nějaké potíže, poslechněte své tělo a sex raději omezte. Muži zpravidla kvasinkové infekce nemají, zejména pak v případě, že podstoupili obřízku. Mohou však přenášet jiné infekce. Dokonce i orální pohlavní styk může vést k nakažení partnera.

Zajímavé:  Alergie Na Bílkovinu Kravského Mléka Pediatrie?

Ženy s trichomoniázou nebo bakteriální vaginózou jsou vystaveny většímu riziku nákazy pohlavně přenosnými infekcemi kvůli zánětům způsobeným těmito onemocněními. U těhotných žen jsou symptomatická bakteriální vaginóza a trichomoniáza spojovány s předčasnými porody a nízkou porodní hmotností dětí.

0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

Veronika H.26. 2. 2012 17:07:50

Dobrý večer, měla bych takový dotaz, je mi 16 a když spolu s přítelem spíme cítím nepřijemnou bolest. Trvá to přibližně 10 dní. V normálu když pracuju nebo se koupu nebo prostě v běžněm dni nic necítím.Při mentruaci používám tampony a nikdy sem žádnou takovou bolest nepocítila. Můžu mít nějaký zánět?? Docela stoho mám strach.Děkuji Veronika 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

1Veronika H.26. 2. 2012 17:07:50

Dobrý večer, měla bych takový dotaz, je mi 16 a když spolu s přítelem spíme cítím nepřijemnou bolest. Trvá to přibližně 10 dní. V normálu když pracuju nebo se koupu nebo prostě v běžněm dni nic necítím.Při mentruaci používám tampony a nikdy sem žádnou takovou bolest nepocítila. Můžu mít nějaký zánět?? Docela stoho mám strach.Děkuji Veronika 1 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

2Jitka24. 1. 2013 7:54:38

Určitě máš zánět… řekla bych…ze zkušenosti. Jestli nechceš chodit na gynekologii, kup si gynopevaryl, mají ho v lékárně bez předpisu, jsou to tři čípky, které si tři dny večer zavádíš do pochvy… Stojí do 200Kč. Trpím na záněty a toto mi stoprocentně vždy a hned pomohlo 🙂 Na tento komentář reaguje Aneta [4], 27 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

5Lucie8. 3. 2013 11:39:28

Dobrý den, poslední dobou mě svědí pochva, před 2 dněma mě začala pálet a štípat. Mám jí dodně citlivou a když čůrám strašně mě to štípe a palí, to samé i když jdu do vany. Na své pochvě mám bíle cucky a někde i pupinky, ránoto nejvíce bolí a večer též. Co mám dělat a co si na to mám koupit, abych nemusela mít lékařský předpis a aby si do pochvy nemusela nic zavádět, protože to strašně pálí jen když si na ní jemně šahnu. Děkuji 13 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

6Tereza24. 3. 2013 16:04:49

Dobrý den, chtěla bych se poradit… Trápí mě pálení při močení a celkové podráždění pochvy (zarudlost..) Na gynekologii mi doporučili Jenamazol, který jsem dobrala, ale mám pocit, že se to moc nezlepšilo.. Nemáte nějakou radu? Děkuji. 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

7Kristína15. 4. 2013 19:21:30

Dobrý den potřebovala bych poradit.. gynekoložka mi předepsala Macmiror a k tomu Clogin na zánět.. měla bych je začít používat současně? .. a mám počkat až po menstruaci nebo můžu hned začít s léčbou? Děkuji 12 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

8Michaela (17)17. 11. 2015 11:43:08

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, prodělala jsem dlouhou kvasinkovou infekci, gynekolog mě léčil všemi možnými prášky, po 3 měsících jsem se toho konečně zbavila, ale teď když spolu s přítelem souložíme, nic necítím, jako bych to tam měla úplně umrtvený. S přítelem zkoušíme všechno možný, je v tomhle velmi vstřícný, ale už se nemůžu dívat na ten jeho smutnej obličej když se nám to nepovede. Nevíte jak pomoct? Děkuji 8 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

9Zoltakova Renata20. 7. 2016 18:25:39

Dobrý den chtela bych se zeptat boli me pod příšku na leve i na prave strane , když du na zachod a chci jako tlačit tak me to taky bolí , ale ne uplně naa umřeni to není ale bolí to , nevim co to je každýho se ptám ale strašne se bojim, dotoho mam zablokovanou bederní i krčni pater tak nevím jestli to nahodu nebude taky stoho a nebo jestli to neni neco hroznýho mám strach mam vytok ale nevim co to je když čuram nic me neboli ale opravdu mám strach poradte mi prosím co mám dělat . 15 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

10Daja11. 10. 2016 9:10:13

Dobrý den potřebuji poradit.. V pochve mám Takový zvlastni bily vytok nebo co to je bílé a hrudkovite jsem nešťastna u tu pochvu mám celkove nějakou si divnou prosím poradte 🙁 4 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

11Mishel2629. 11. 2016 21:14:07

Dobrý večer,chtěla sem se zeptat co mám dělat když mě pálí a svedí v pochvě( začalo to dneska k večeru)? S přítelem sme neměly pohlavní styk týden,musím ke svému gynekologovi,nebo se to dá léčit i bez něj? Děkuji za odpověď 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

12Mirka25. 6. 2017 11:00:53

Dobrý den. Měla jsem delší dobu bolesti (ale i pálení, štípání) v pochvě. Byla jsem na gynekologii, vzali mi krev (ta byla v pořádku, ale diagnostikovali mi zánět v pochvě. Mám předepsány vaginální tobolky a Entizol co 12 hodin. Prozatím zlepšení nevidím. Mimo to mám i hemeroidy, taky bolest, pálení, nevím jak tohle vyřešit, měla jsem čípky, gel, krém, ale problémy stále.Co mi doporučíte. Ještě se vrátím k tomu zánětu. Zřejmě do vody (bazénu) nemůžu. Musím po ukončení léčby jít opět na gynekologii a musí mi vzít opět stěry: Sestřička mi říkala, že pokud nebudu mít problém tak nemusím. Ale jak poznám, že je vše v pořádku. Děkuji za odpověď. 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

13Tereza4. 3. 2018 7:46:09

Můžete mi prosím někdo poradit? Místo kde bych měla mít vstup do pochvy je místo vstupu bílí „povlak“ přes který nevidím tu dirku…Menstruaci jeste nemam a ani to nijak neboli pouze mam bili vytok… Nevite co by to mohlo být? A jak by se to mohlo léčit doma? Na gynekologii jsem jeste nikdy nebyla… Děkuju :/ 2 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

14Anonym28. 3. 2018 21:06:46

Potrebuju poradit uz tak 4 dny me svedi pochva a bojim se ze to je zanet.na gynde jswm jestw nwbyla 2 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

15Aneta 8. 2. 2021 13:55:14

Ahoj, mám takový intimní problém. Přibližně před týdnem mi skončila menstruace a vždy ke konci menstruace mě svědí pochva ale druhý den je vše v pořádku. Tentokrát to ale bylo jinak na konci menstruace mě svedila pochva a nepřestávalo to ani další dny, teď už to svědění není tak akutní ale přijde mi že mám zvětšené malé stydké pysky, myslíte že mohou být jen podrážděné z drbání nebo by to mohlo být něco vážnějšího? Dále mi přijde že mám silnější a řidší výtok než obvykle a také mě nějakými chvilkami bolí v podbřišku ale není to nic hrozného jen taková malá tupá bolest. Trápí mě však že pochva a klitoris vypadají jinak než obvykle. Podotýkám že jsem ještě panna.Děkuji za případné rady a zkušenosti. 1 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

16Any30. 4. 2021 19:01:09

Dobry den mam dotaz ohledně klitorisu změnil barvu do fialová na dotek je hodne citlivější 1 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

17Barbora8. 8. 2021 21:27:41

Dobrý večer ,mohli byste jste mi prosím poradit ?mám strašně citlivou a napuchlou pochvu , strašně mi štípe ,a při chrání ji necejtim,beru hormonální antikoncepci,ale před nedávnem jsem šla na jinou ale gake hormonální nemůže to byt z toho vazne budu rada za rady a za pomoct

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector