Pálení žaludu – Vše o zdraví

Onemocnění mužských pohlavních orgánů

Pokud nelze předkožku mužského pohlavního údu (prepucium) vůbec nebo pouze s bolestmi přetáhnout přes žalud penisu
(glans), hovoříme o zúžení předkožky (fimóze).

Při tomto zúžení předkožky je navíc ztopoření penisu
a pohlavní styk většinou spojen s bolestmi. V kojeneckém a dětském věku je zúžení předkožky zcela normální.

Je třeba rozlišovat mezi zúžením předkožky a zkrácením uzdičky penisu.

Pálení žaludu - Vše o zdraví

Při zúžení předkožky rozlišujeme tyto formy:

  • Úplné (absolutní) zúžení předkožky: Přetažení předkožky není možné ani na uvolněném penisu
    .
  • Neúplné (relativní) zúžení předkožky: Předkožku nelze přetáhnou pouze na ztopořeném (vzrušeném) penisu.

Poznámka: Zúžení předkožky v kojeneckém a dětském věku je zcela normální (fyziologické). Jedná se obvykle o slepení předkožky (slepení prepucia), které je také označováno jako fyziologické
slepení. Toto přirozeně se vyskytující slepení předkožky se téměř vždy samo uvolní v prvních letech života.

Fyziologická fimóza

V raném kojeneckém a dětském věku nejsou předkožka
a žalud většinou zcela odděleny, předkožka je prakticky přilepena na žalud a nelze ji snadno přetáhnout.

Teprve ve věku tří až pěti let se začíná toto spojení předkožky a žaludu pomalu uvolňovat. Předkožku lze postupně přetáhnout ve směru ke kořeni penisu.

Ve školním věku (šest až sedm let) má ještě až osm procent chlapců fimózu
, zatímco ve věkové skupině 16-18ti letých je postiženo pouze jedno procento dospívajících chlapců.

Poznámka: Je třeba rozlišovat mezi zúžením předkožky a zkrácením uzdičky penisu (frenulum breve), které se dá vyléčit v nejjednodušších případech oddělením uzdičky penisu probíhající v dolní části penisu.

Akutní stav
„španělský límec“

Parafimóza („španělský límec) vzniká, když je relativně úzká předkožka přetažena přes žalud a nelze ji přetáhnout zpět (u dospělých například při pohlavním styku nebo při uspokojování pomocí masturbace). U dětí se to může často stát, když předkožka není ještě zcela roztažená. Úzká předkožka přeruší krevní oběh a rychle se vytváří bolestivý otok žaludu a zbývajících částí předkožky.

Poznámka: Léčba se provádí komprimací, aby se otok vytlačil a předkožku bylo možné přetáhnout dopředu. Pokud se to nepodaří, provede se malý řez v předkožce (dorzální incize). Po opadnutí otoku
se provede obřízka (cirkumcize).

Související odkazy

  1. Česká urologická společnost: Fimóza (odkaz vede na web cus.cz)

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Urologie

Dobrý den, na žaludu se mi objevily červené pupínky které po ztopoření zrudly ale poté se barva vrátila do původního stavu, další den se na nich objevily bílé středy a dneska zase zmilzely, žalud je pořád červený a kuže se jemně odlupuje a jemně svědí. Můžete mi sdělit oč jde? Je možné že to má souvislost s užíváním DEOXYMYKOINu? Pohlavní styk jsem delší dobu neměl.

Vážený pane Radku, barevné skvrny na žaludu mohou znamenat osídlení prostoru kvasinkami či nižšímu houbami po vymizení přirozené ochranné bakteriální mikroflory v důsledku antibiotické léčby.

Místně je vhodné potírat clotrimazolovou mastí (Clotrimazol, Canesten,Canifug, Candibene). Bez přímé prohlídky je to jen moje úvaha, lépe by situaci mohl zhodnotit dermatolog či také váš praktický lékař.

Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

mohu dostat tyto chlamydický potvory při zachování oboupolné věrnosti?

Vážený Člověče, pane či paní, je to jedno, jste-li si věrní je přenos chlamydií velmi nepravděpodobný. Mršky jsou ovšem vynalézavé a mimopohlavní přenos byl již také popsán (manipulace s cizím prádlem, ručníky, veřejné lázně a sauny a pod.). Zatím jsou to případy spíše ojedinělé. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den, je mi 35 let a asi dva a půl roku mám problém, hemosperma.Při masturbaci jsm měl pocit „prasknutí“ a od té doby, cca rok, jsem měl pokaždé v ejakulátu krev. Až po roce jsem se odhodlal jít na urologii, jiné obtíže jako teploty, nebo bolest jsem nepociťoval. Byl jsem vyšetřen pr, dále moč+sed.

, moč na KC, UZ, vše negativní, jen pr citlivější prostata. Opakovaně jsem užíval ANTB, přeléčená i partnerka, nevím, proč. Chronicky, rok a půl, užívám Prostamol uno. Už jsem se ho pokoušel po půl roce vysadit, na radu lékaře, ale problém se opakoval. Už nevím, co mám dělat. Prý to je i následek mého sedavého zaměstnání.

Jen se nechci smířit s tím, že to je na „doživotí“. Díky za radu!

Vážený pane Jiří, při opakované hemospermii je třeba dovést vyšetření do konce. Rozhodně by se mělo provést pečlivé hematologické vyšetření, speciálně hemokoagulace. Citlivější prostata ukazuje na potřebu ultrazvukového vyšetření prostaty s užitím rektální sondy (vyš. TRUS).

Další potřebné (ultrazvuk varlat a nadvarlat) by asi měl váš urolog následně uskutečnit sám, anebo ve spolupráci se zkušeným sonografistou. V závěru se může realizovat vyšetření spermiogramu cytologem.

Měl byste se však vyhnout jakémukoli dlouhodobému překrvování malé pánve (dlouhé sezení- dálkové jízdy na kole či za volantem, dráždivá strava, zácpa, prodlužovaná soulož atd…). Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobry den, obracím se na Vás s dotazem. Delší dobu mám bolesti na levé straně penisu. Hlavně po erekci. Penis mam mirne zahnuty doleva pri klidu a mezi erekci, v erekci se da se rict malinko srovna, ale presto je zahnuty. Na leve strane u korene citim jakousi zatuhlost.

Mirnou bolest citim, ale misto nedokazu identifikovat. Na vysetreni na urologii jsem byl pred 14 dni, kdy pan Dr. mi delal vysetreni prirozeni vklidu + ultrazvuk, vse se mu zdalo v poradku, avsak mi vyzjistil uvolnene trisla – jedno vice, vsak bez kylniho vaku.

Mel jsem pred 2 lety mensi nehodu pri soulozi, kdy jsem citil jakoby „jemne prasknuti“ v prirozeni, vsak zadny modriny a otoky jsem nemel. Jen mirnou bolest. Az posledni dobou se mi problem ozval a ja jsem z toho zoufaly.

Mohu s tim neco udelat? Hrozi mi nejake nebezpeci? Dekuju moc za Vasi odpoved

Vážený pane Ivo, je hodně pravděpodobné, že někdejší úraz znamenal vytvoření jizevnatého procesu v pouzdře topořivého tělesa a že nyní půjde o následek v podobě vazivového pruhu, který tímto mechanizmem vznikl. Odpověď by bývalo mohlo či mělo dát ultrazvukové vyšetření penisu.

Chápu ovšem, že se běžně nevyšetřuje penis v erekci, proto by snímek provedený právě sonograficky měl říci více. Možná, že byste sám měl přinést fotografii svého penisu ve stavu stopoření, kde by bylo právě ono vykřivení zachyceno, pak by se orientace sonografisty ulehčila.

Zajímavé:  Alternativní Léčba Rakoviny Vaječníků?

Měkká třísla vykřivení penisu zaviňovat nemohou. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Již podruhé mě začala pálit špička penisu. Povrch žaludu mám však „normální nečervený “ ale vnitřní otvor penisu je po 5 mm zarudlý.

Poprvé (asi před 2 měsíci) sem navštívil lékaře a ten mi doporučil pít tekutiny a dostal sem nějakou framikoinovou mast a bolest přestala.´Vyšetření moči bylo bez nálezu.

Někdy mě i pálilo mezi nohama pod šourkem. Tato bolest ale brzy přejde ale pálení vnitřní strany penisu trvá déle.

Vážený pane Martine, zarudnutí v nejbližšším okolí vyústění močové trubice může být známkou lokalizivané zánětu ale také projevem alergie. Že o zánět původně asi šlo, svědčí ústup problému po antibiotické (framykoinové) masti.

Alergie je sice také možná, nejčastěji bývá na kyselé prostředí ženské pochvy. Pro její zábranu se doporučuje po nechráněném styku brzké vymočení a případně opláchnutí penisu proudem vlažné vody.

Pokud vám ze současné situace nepomůže opakované užití koupele žaludu v roztoku hypermanganu a následné vetření framykoinové masti, navštivte urologii znovu. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den, rád bych se informoval o tolik diskutovaných srůstech předkožky. Je mě 16let a myslím že něčím podobným trpím. Chtěl bych se zeptat jak bych měl správně postupovat? Chtěl bych vědět jestli existuje jiné než operativní řešení? Předem děkuji za Vaši odpověď.

Vážený fly, už hodně dávno měly být ony slepeniny či srůsty odstraněny, čím později se taková deglutinace provádí, tím je obtížnější.

Radil bych nechat rozhodnutí na urologovi, který by místní stav zhodnotil. Velmi pravděpodobně budete spolu hovořit o potřebě obřízky, není se však třeba tohoto, možná jediného už řešení, obávat.

Vyřeší se tak nepříznivý stav jednou provždy. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobry den pan doktor. Pravy semenik mam o nieco mensi nez lavy a vnutri mam mensiu hrcku cca 3mm…bolesti zatial nemam ziadne..Je to bezne ? Alebo moze ist o nieco viac ? Mam 17 rokov.. Dakujem za odpoved

Vážený Martine, pokud nejde o markantní rozdíl ve velikosti, pak je pravděpodobné, že varlata, která jsou dosud ještě do jisté míry v růstu jako celý organismus, budou mít v závěru vývoje přibližně stejnou velikost.

Větší rozdíl velikosti by znamenal u malého varlete jeho špatnou výživu- vinou nedokonalého sestupu či útlaku výživy nebo z jiné příčiny. Ona drobná hrčka může být cysta nadvarlete. Ty ovšem její přesnou lokalizaci neudáváš, takže to nelze spolehlivěji říct.

Správné zhodnocení obou nastíněných problémů může však dát až odborné vyšetření urologem v jeho ambulanci. Pro detailní zjištění je k dispozici také sonografický přístroj. Takové vyšetření ultrazvukem je zcela neškodné a také nebolestivé.

Pro pocit klidu a jistoty bys měl urologické vyšetření absolvovat. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Vazeny pane doktore mam takovy dotaz jsem po chripce mel jsem zvetsene uzliny na krku proste to co asi obvykle byva. Ale ted se mi nejak utvorilo neco jako voda okolo varlete myslite ze to ma s tim nejakou souvislost? jestli to neni nebezpecne nebo neco takoveho?

Vážený Tondo, souvislost vzniku tekutiny v obalech varlete s virovým onemocněním (nebo podobným onemocněním s projevy upomínajícími na chřipku) může být. Váš šourek by vám měl vyšetřit urolog, případně s užitím ultrazvuku. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den pane doktore, mockrát Vám děkuji za Vaši odpověď (dotaz ze 17.5.2006 Ledviny). Ještě bych měla jednu otázečku. Moje paní doktorka mi při ambulantím vyšetření říkala, že angiomy, které na ledvinách mám, by měli být němé. To znamená, že bych o nich neměla vlastně vůbec vědět. Neměli by mě bolet. Pocítit bych je měla až kdyby mi zase praskly.

Ale mě pobolívají ledviny pořád. Někdy mě tam i píchne. Bojím se sehnout, nosit i malinko těžší věci, jakkoli se namáhat, bojím se vlastně už i chodit. Bolesti jsou celý den a nechtějí ustoupit. Bolí mě už od té bolesti celá záda. Budu se muset naučit s touto bolestí žít? Nebo mi může někdo pomoci? Chci žít jako dříve – bez bolesti a bez obav.

Děkuji za Vaší odpověď…

Vážená slečno Věrko, angiomy v ledvinách by skutečně neměly být pociťovány jako bolesti v bocích. Asi by bylo dobré se nechat vyšetřit ortopedicky, případně neurologicky.

Bolesti tohoto druhu mohou být spíše od páteře resp. od svalů páteřního korzetu. Zvláště nápadná je bolest celých zad, jak uvádíte. Podezření padá i na systémové onemocnění.

To vše spadá už mimo obor urologie. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den! Můj přítel (23 let) již asi dva roky trpí bolestmi v podbříšku a v okolí penisu. Za tu dobu navštívil asi pět urologů, z toho první tři moc nevěděli co s tim, další (údajně kapacita v oboru) tvrdí, že je bolest způsobena varikokelou (která ale není vidět a je jen malinká) a doporučil operaci.

Přítel ale ještě vyhledal soukromého androloga (také kapacita v oboru), který tvrdí, že s varikokelou to nemá co dělat, že je to chronický zánět prostaty.

Přítel se tedy na doporučení soukromého doktora (který mimochodem poslal na různé testy i mě a vše bylo v pořádku) léčí různými léky (bral chemoterapeutika, antibiotika, dostával injekce, čípky), ale nic nepomohlo a nepomáhá.

Má tedy jít na operaci? Jakému doktorovi má věřit? Je už skeptický a pomalu ztrácí naději, že by to mohlo být někdy lepší… Bolest se mu ještě zdvojnásobila, když si při sexu narazil penis (bolest ale pociťuje na jiném místě než tu první a pociťuje ji jen občas, i když je to již půl roku od toho, co se to stalo).

Zajímavé:  Príznaky Rakoviny Trávicího Traktu?

Doktor ale jakékoliv mechanické poškození vyloučil. Co máme dělat? Vyhledat třetího doktora, který je také kapacita v oboru? Přítel má už z toho psychické problémy a trpí depresemi, že náš sexuální život není takový, jaký bychom si vzhledem k našemu věku zasloužili… Za jakoukoli radu budu nesmírně vděčná!Děkuji!

Vážená slečno Evo, asi pochopíte, že je dosti těžké bez podrobnějších vědomostí o vašem partnerovi učinit zásadní závěry a ještě složitější je posuzovat či rozsoudit postoje jednotlivých kolegů, kteří vašeho mládence vyšetřovali.

Tak třeba existenci varikokély může zcela nepochybně zjistit ultrazvukové vyšetření orgánů šourku, případně s užitím jednoduchých testů. Vámi popisované příznaky na některý druh zánětu prostaty ukazovat mohou. Pokud je neinfekční a k tomu zastaralý pak je možné aby se jeho případem zabýval i lékař z oddělení léčby bolestí.

Chronické pánevní bolesti jsou dnes již samostatnou medicinskou kategorií a ne vždy musí mít jen původ v urogenitálním systému muže. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

O rakovině penisu, prevence

Obsah:

  • Epidemiologická data
  • Příčiny
  • Prevence
  • Projevy
  • Diagnostika
  • Léčba

Rakovina penisu je v ČR relativně vzácný zhoubný nádor. V některých částech světa (např.

v Asii, Africe, Jižní Americe) jde nicméně o velmi častou formu nádorových onemocnění. Jeho výskyt v poslední době stoupá. Ve velké většině případů se jedná o kožní, dlaždicobuněčný, rakovinový nádor (spinocelulární karcinom) vyrůstající z kůže penisu.

Následující stať pojednává o tomto typu nádoru.

Epidemiologická data

Nádory penisu postihují převážně muže vyššího věku (40 let a výše), ale výjimkou není výskyt tohoto onemocnění i u jedinců mladších třiceti let. Je známá rozdílná geografická distribuce nádorů penisu. V Evropě a angloamerickém regionu jde o onemocnění relativně řídké, které tvoří v průměru kolem 0,l – 2 % všech zhoubných nádorů.

Naproti tomu v některých zemích Afriky, Asie a Jižní Ameriky, které rutinně neprovádějí novorozencům obřízku (viz níže), představují nádory penisu až 10-20 % všech maligních tumorů. Česká republika patří mezi státy s poměrně nižším výskytem tohoto onemocnění.

V roce 2005 dosáhly incidence a mortalita přepočtené na evropský standard hodnot 0,7/100 000, respektive 0,28/100 000 (tabulka 1).

Tabulka 1.
Vývoj incidence a mortality na zhoubné nádory pyje v ČR (resp. Československu).

Příčiny

Zřejmě velmi významným faktorem při vzniku rakoviny pyje je nedostatečná hygiena předkožkového vaku. Pod předkožkou se hromadí bělavá hmota, odborně nazývaná smegma, která vzniká jako vedlejší produkt působení bakterií na odloučené slizniční buňky.

I když není dosud prokázáno, že by smegma samotné bylo kancerogenem, jeho vztah ke vzniku rakoviny penisu je dobře znám. Pokud se smegma z předkožkového vaku pravidelně neodstraňuje a v uzavřeném prostředí vaku dlouhodobě dráždí pokožku, může dojít až k rozvoji rakoviny kůže žaludu či předkožky.

Muži se zúženou předkožkou (fimózou), kterou nelze přetáhnout přes žalud a tak jej obnažit a umožnit jeho omytí, mají vyšší riziko, že onemocní rakovinou penisu.

Na vzniku rakoviny penisu se může podílet i infekce virem HVP (Human Papilloma Virus), nejčastěji kmenem HVP-16. Virus HPV je extrémně rozšířený v moderní civilizaci a přenáší se mimo jiné pohlavním stykem.

Výskyt HVP infekce v populaci je přímo úměrný počtu životních sexuálních partnerů jednotlivců a tím souvisí i s rizikem onemocnění karcinomem penisu u mužů a karcinomem děložního čípku u jejich partnerek. Některé kmeny HVP (např.

HVP-16) mají totiž nepochybně vliv i na vznik rakoviny děložního čípku.

Požívání všech forem tabákových výrobků (kouření cigaret, žvýkání listů, šňupání) vede k významnému zvýšení výskytu karcinomu penisu.

Z dalších vyvolávajících faktorů se předpokládá neblahý vliv prodělaný traumat, vystavení ultrafialovému záření (např. léčba PUVA) a výsev kožního onemocnění lichen sclerosus na penisu (balanitis xerotica obliterans).

Prevence

Prevence vychází z příčin nemoci. Vhodnou prevencí je dostatečná hygiena a mytí penisu pod předkožkou. Je prokázané, že obřízka (cirkumcize, tj. odstranění předkožky překrývající žalud penisu) novorozenců prakticky vylučuje vznik rakoviny penisu v pozdějším věku, pokud je cirkumcize odložená do pubertálního věku, není již tak preventivně účinná.

V židovské populaci, kde se cirkumcize novorozencům provádí z náboženských důvodů, se tak tento typ nádoru téměř vůbec nevyskytuje (platí pro invazivní karcinom penisu, nikoliv zcela pro karcinomy in situ), stejně jako v USA, kde ji provádějí většině novorozenců z preventivních důvodů.

Důvody k preventivní cirkumcize novorozenců však v civilizovaných společnostech ustupují se všeobecným zvýšením hygienických možností a návyků. Mužům s fimózou se obřízka provádí z terapeutických důvodů i jako bezprostřední prevence vzniku nádoru (viz výše). Při obřízce se odstraní předkožka, která překrývá žalud penisu a tím se zlepšuje jeho hygiena.

Není-li fimóza přítomná, je obřízka v dospělosti jako prevence vzniku rakoviny penisu již zbytečná.

Prevencí by snad teoreticky mohlo být i proočkování populace (mužů i žen) proti některým kmenům HPV virů, což by narušilo jejich možnost se mezi lidmi obou pohlaví šířit.

V současné době se toto relativně drahé očkování provádí na vyžádání u žen jako prevence vzniku rakoviny děložního čípku.

Z toho vyplývá, že ve státech s vysokým výskytem rakoviny penisu by vakcína mohla mít efekt i u mužů.

Projevy

Vzniku rakoviny penisu často předchází vznik přednádorového ložiska, které se zpočátku nerozšiřuje. Této formě rakoviny „in situ“ („na místě“) se říká Queyratova erytroplázie. Vypadá jako mechovité červené ložisko na žaludu penisu.

Postupně se ovšem začne šířit do okolí a vzniká klasická šířící se forma rakoviny penisu. Prorůstá penisem, může se rozšířit do lymfatických uzlin v tříslech a může vytvořit i vzdálené metastázy v těle. Nádorové ložisko na penisu může mít vzhled uzlíku, vřídku nebo zarudlého místa.

Fimóza (poměrně častý problém diabetiků) může tyto prvotní místní projevy dlouho zakrývat a způsobit diagnostikování nádorů až v pokročilých stadiích. Část mužů nevyhledá zavčas lékařskou pomoc i z důvodu studu. Nádor se šíří z penisu především cestou mízních (lymfatických) cév do mízních uzlin.

Nejprve postihuje uzliny v tříslech, a až poté vytváří vzdálené metastázy. V tom případě uzliny zvětšují svůj objem a mohou se stát hmatnými jako nebolestivé zduření.

Zřídka postižení uzlin dosáhne takového stupně, že dojde průniku nádoru z uzlin do podkoží a kůže a projeví je jako nádorový vřed, který teprve přinutí pacienta vyhledat lékařskou pomoc.

Zajímavé:  Jak Srovnat Krcni Pater?

Platí, že pokud se kdekoliv na penisu (nejčastěji na žaludu), objeví vředovitý, či vystupující, nehojící se útvar, je vhodné bezodkladně navštívit kožního lékaře nebo urologa. Muži s fimózou by měli podstoupit cirumcizi.

Diagnostika

Na rakovinu penisu může mít podezření kožní lékař nebo urolog již při pohledu. Nádor se však definitivně prokáže (či vyloučí) získáním vzorku podezřelé tkáně (biopsie) a jejím mikroskopickým (histopatologickým) vyšetřením.

Při odběru biopsie je nutno krom vlastního ložiska nádoru zahrnout i přilehlou normálně vyhlížející tkáň, aby bylo možno posoudit hloubku invaze karcinomu. Postižení tříselných uzlin se prokazuje pohmatem nebo ultrazvukovým vyšetřením.

Při pátrání po postižených uzlinách v pánvi lze využít CT (počítačová tomografie) či MRI (zobrazení magnetickou rezonancí).

Léčba

Včasná chirurgická léčba a následné pečlivé sledování je nejlepší možností léčby spinocelulárního karcinomu penisu.

Chirurgická léčba

Ošeření laserem je vhodné u malých povrchových nádorů, in situ nádorů a v případech, ve kterých pacienti s nádory začínajícími prorůstat do houbovité tkáně topořivých těles odmítají radikálnější léčbu. Léčba zanechává menší funkční a kosmetické nepříznivé následky než klasická chirurgická léčba, hůře se však řídí hloubka jejího působení a hojení trvá déle (8-12 týdnů).

Alternativou k léčbě laserem je Mohsovo mikrografické chirurgické odstranění. Je vhodné zejména pro léčbu nádorů menších než 1 cm a nádory in situ. Jde o metodu velmi náročnou na chirurgickou techniku provedení a orientaci a navíc vyžaduje průběžné a dokonalé histopatologické vyšetřování během operace. V ČR se, dle mých informací, neprovádí.

Konzervativní chirurgické vytětí (excize) nádoru je možné u málo pokročilých forem nádorů, podobně jako výše uvedené metody. Zanechává malé funkční a kosmetické nepříznivé následky.

Nejjednodušším příkladem tohoto typu operace je obřízka odstraňující předkožku s nádorem. Bezpečnostní chirurgický okraj (tj.

šíře zdravě vyhlížející tkáně obklopující nádor) však u těchto operací má být minimálně 2 cm široký.

V současné době je nejčastějším typem chirurgického ošetření primárního spinocelulárního invazivního karcinomu penisu částečné odstranění penisu s 2 cm širokým bezpečnostním okrajem. Ve většině případů tato operace vede k výborným výsledkům ve smyslu místního vyléčení. Po operaci mohou pacienti močit ve stoje.

Úplné odstranění penisu bývá nutné v léčbě nádorů, jejichž velikost a umístění nedovoluje zachování dostatečně dlouhého pahýlu penisu umožňujícího močení ve stoje. Močová trubice je vyústěna na hrázi (tj. v prostoru mezi šourkem a konečníkem), takže pacienti po operaci močí v sedě.

Radikální odstranění penisu je operace zřídka nutná. Při ní se navíc kompletně odstraňují topořivá tělesa většinou z důvodu vícečetného postižení nádorovými ložisky. Podobně jako u předchozího typu operace je močová trubice vyústěna na hrázi.

U pacientů s rizikem postižení tříselných uzlin, které však nejsou při vyšetření pohmatem zvětšené, nejlepší diagnostikou metodou je oboustranné modifikované (limitované) odstranění tříselných uzlin (modifikovaná inguinální lymfadenektomie), která může být během operace přímo rozšířena na radikální, úplnou, lymfadenektomii, pokud je prokázáno rychlým histopatologickým vyšetřením (vyšetření zmrazených preparátů) nádorové postižené odejmutých mízních uzlin.

U pacientů se zvětšenými tříselnými uzlinami je přímo indikovaná oboustranná radikální inguinální lymfadenektomie. Může vést k vyléčení nádorového procesu, pokud již před operací nedošlo k rozšíření nádoru mimo tříselné uzliny.

Tato operace ale může být též indikována pouze jako paliativní výkon u pacientů se vzdálenými metastázami, kteří jsou ohroženi vznikem nádorových vředů v oblasti třísel. Radikální inguinální lymfadenektomie se provádí za 4 až 6 týdnů po chirurgickém ošetření primárního nádoru penisu.

Odstranění uzlin může vést k narušení odtoku mízy (lymfy) z dolních končetin a často pak vznikají jejich otoky (lymfedémy) a poruchy hojení operačních ran.

K postižení mízních uzlin v pánvi dochází pouze šířením nádoru z tříselných uzlin. Zvýšená pravděpodobnost postižení pánevních uzlin je u pacientů, kteří mají prokázaný nádor ve dvou a více tříselných uzlinách.

V tom případě se chirurgická léčba doplňuje i odstraněním pánevních mízních uzlin (pánevní, ilická, lymfadenektomie).

Pokud jsou i tyto uzliny zasaženy nádorem je prognóza přežívání zhoršena a proto bývá u těchto pacientů zvažována pooperační chemoterapie.

Radioterapie

Radioterapie primárního nádoru ve formě zevního ozařování či brachyterapie je účinná při léčbě povrchových nádorů menších než 4 cm. Negativní vedlejší účinky léčby jsou malé.

Léčba větších invazivních nádorů je méně úspěšná, spojená s většími místními komplikacemi a poskytuje čas, během kterého může dojít k metastatickému rozšíření nádoru do těla. Pokud nedojede po radioterapii k vymizení nádoru či dojde k recidivě jeho růstu, je indikováno chirurgické odstranění penisu.

Po provedení radioterapie primárního nádoru penisu může být indikované chirurgické odstranění tříselných uzlin podle stejných kriterií jako po chirurgické léčbě penisu.

Radioterapie tříselných uzlin je problematická z důvodu nepřesností stanovení rozsahu postižení a častou neexistencí histologického vyšetření uzlin. Další závažnou nevýhodou je, že oblast třísel, zejména kůže, snáší radioterapii velmi špatně.

Pooperační radioterapie obvykle není považovaná za příliš vhodnou.

Chemoterapie

Zkušenosti s chemoterapií u pokročilých karcinomů penisu nejsou velké vzhledem k poměrné vzácnosti tohoto nádoru. Používá se v různém rozsahu zejména cisplatina, bleomycin a methotrexat. Zkoušely se kombinace 5-fluorouracilu s cisplatinou, či kombinace vincristin, bleomycin a methotrexat předoperačně i pooperačně.

Agresivní multimodální (operace či radioterapie plus chemoterapie) léčba pokročilých karcinomů penisu zřejmě prodlužuje dobu bez příznaků onemocnění. Předoperační chemoterapie může vést k zmenšení nádoru, který se tak stane operabilním.

Chemoterapie metastazujícího karcinomu může indukovat příznivou odpověď – bohužel však pouze částečnou a krátkodobou.

Dlouhodobého vyléčení rakoviny penisu může dosáhnout pouze chirurgická a potenciálně i radiační léčba, ovšem pouze za předpokladu, že je onemocnění podchyceno v časných stadiích.

Účinnou prevencí vzniku rakoviny penisu je zlepšení hygienických návyků (Karcinom penisu je nádorem z „nedostatku mýdla“.)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector