Pohyby plodu – Vše o zdraví

Kope, škytá, doslova tancuje v břiše. Intenzita pohybů bývá různá a i doba, kdy se dítě projevuje. Někdy dokážeme jeho pohyby i stimulovat. Ovšem rozpoznat, že jde zrovna o pohyb, není zpočátku tak snadné.

Překvapení i nejistota

„Připadalo nám to takové jemné, jak mávání motýlích křídel,“ popsala poeticky své pocity Marie. První pohyby zaznamenala ve čtvrtém měsíci a zpočátku si nebyla tak úplně jistá, o co jde.

Přišlo jí to spíš jako nějaké procesy v trávicím traktu. Ke konci čtvrtého a hlavně v pátém měsíci se miminko projevilo už jako zdatný akrobat.

V maminčině břiše mělo ještě dost prostoru na různé prostocviky.

Kolem sedmého měsíce Marie měla pocit, že její dítě provádí něco zvláštního. „Snad má škytavku, je to možné?“  Někdy se to opravdu stává, že obyvatel maminčina břicha začne škytat, když si lokne plodové vody. V tomto období už jsou pohyby běžné, dítě jimi reaguje třeba na nějaký náhlý zvuk, například prásknutí dveří, ostatně při tom sebou trhne i dospělý.

Není tohle pata?

Od osmého měsíce se plod pohybuje čím dál míň. Jedinou převratnou změnou je, že se přetočí hlavičkou dolů. Pak už toho moc v malém prostoru břicha nenadělá, občas se snaží si najít trochu pohodlnější pozici.

Tehdy můžeme nahmatat třeba loket nebo patičku, které lze hladit, lehce masírovat. Je to jedinečný moment intimity a spojení, některé maminky litují, že porodem pomine.

Podělte se o radost

Jakmile maminka zjistí, že se miminko pohybuje, všichni si to chtějí osahat. Někdy mají tendenci dotýkat se břicha těhotných i kolegové v práci nebo vzdálenější příbuzní. Ne všem maminkám se to líbí a rozhodně to nemusejí trpět. Jejich tělo je ještě pořád jejich privátní záležitostí, a tak není nic špatného tyto důvěrnosti zdvořile, leč důrazně odmítnout.

Naopak doteky nejbližších jsou povzbuzující a obohacující. Zvlášť pro nastávajícího tatínka, upevňuje to vazbu k dítěti a dává mu příležitost aspoň tímto způsobem spoluprožívat těhotenství.

Také partnerce činí tyto doteky dobře, vyvolávají v ní pocit úzké rodinné pospolitosti. Přínosné je také nechat sáhnout si na pohybující se miminko jeho budoucí sourozence.

Aspoň pochopí, že se v maminčině břiše skutečně ukrývá živá bytost, dostane trochu reálnější obrysy.

Miminko se nehýbe. Co dělat?

Maminky většinou bedlivě sledují v těhotenství své tělo a procesy v něm, a když zjistí, že se miminko nějaký čas nehýbe, tak zneklidní. Neuvědomují si třeba, že je vzhůru, právě když my spíme. Nebo se hýbalo a nevšimli jsme si toho.

Miminko dokáže spát až 20 hodin, takže zastihnout ho ve chvílích aktivity není jen tak. Není nutné hned propadat panice, v podstatě je důležité, když zaznamenáme aspoň jeden pohyb denně. Nejistotě a znepokojení lze předejít, když miminko trochu „rozhýbáme“.

  • Napijeme se studené vody. Miminko to nemá rádo, snaží se uniknout.
  • Protáhneme se a pak zůstaneme bez pohybu. Často miminka „řádí“, když je maminka v klidu, protože jim chybí příjemné pohupování v jejím břiše. Klid je vlastně probudí.
  • Pustíme si hudbu. Někteří jsou ještě před narozením jejími milovníky, reagují na ni.
  • Změníme pozici, donutíme tím dítě, aby ji změnilo taky.
  • Práskneme dveřmi. I to ho probudí.
  • Lehneme si na levý bok s mírně pokrčenou pravou nohou. Tato pozice umožní uvolnit tlak na tzv. dutou žílu a tím se zlepší odtok krve z placenty. V této pozici lze také dobře zaznamenat pohyby.
  • Dáme si koupel, zapůsobí to na krevní oběh, rozšíření krevního řečiště, dostaví se reakce.
  • Stimulujeme malého lenocha lehkým tlakem na břicho.
  • Sníme pár kousků sladkého ovoce. Na sladké dokáže plod reagovat.

Samozřejmě výše uvedené tipy jsou pouze pro případ, že si je maminka nejistá a ráda by získala potvrzení od miminka, že je v pořádku. Rozhodně se nejedná o aktivity, které by měly miminko probouzet a rušit denně.

Pokud nic z toho nezabere, tak je třeba neprodleně upozornit lékaře. Někdy se i stává, že miminko se nehýbá, protože šetří energií, když je matka moc unavená, případně něčím oslabená. I s tím je třeba počítat a po konzultaci s lékařem to napravit.

Zdraví plodu je potřeba zkoumat včas

Okolo 12. týdne gravidity může lékař určit riziko nejčastějších genetických vad plodu.
Foto: Profimedia.cz

Jestli je plod zdravý a vyvíjí se v děloze tak, jak má, lékaři dokážou s velkou přesností zjistit dávno předtím, než se dítě narodí. Zvládnou to díky moderním vyšetřovacím metodám (ultrazvuku, magnetické rezonanci, krevním a genetickým testům…).

Třeba obávaný Downův syndrom dovedou u plodu vyloučit už v 9. týdnu, a to pomocí speciálních testů krve, kterou odeberou budoucím maminkám.

Ke chromozomálním vadám plodu patří i Edwardsův syndrom, starší maminky navíc ohrožuje riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku, bílkoviny v moči, otoky nebo předčasný porod.

Proto je dobré, když se zajímají o vyšetření, která dokážou tyto problémy odhalit včas.

MUDr. Veronika Frisová, Ph.D. z pražského centra fetální medicíny Profema přejíždí těhotné ženě sondou po břiše. Žena je ve 12. týdnu těhotenství. Vidí na obrazovce ultrazvuku plod, jak si cucá palec, přetáčí se a chvílemi jako by se i usmíval. Jsou to pro ni velice emotivní chvíle.

Vidět své budoucí dítě může dnes každá maminka, která přijde v určité fázi těhotenství na ultrazvukové vyšetření. Běžně se při něm používá klasický 2D, tedy dvojrozměrný ultrazvuk.

Vidět určité místo nebo orgán lépe, to specialistovi umožňuje 3D ultrazvuk, který pomocí speciálního počítačového programu vytvoří z řady 2D snímků prostorový model vyšetřovaného orgánu. Existuje i 4D sonograf.

Ten umí zobrazit také pohyb plodu.

MUDr. Veronika Frisová PhD. vyšetřuje plod pomocí ultrazvuku

Foto: Právo

Tyto přístroje umožňují lékaři, aby s velkou přesností zjistil nebo vyloučil strukturální vadu. Ať se týká srdce, mozku, rozštěpu páteře, nebo obličeje budoucího dítěte. Kombinací ultrazvuku a krevních testů z krve matky navíc velmi přesně určí pravděpodobnost postižení plodu chromozomální, tedy genetickou vadou, jakou je třeba Downův syndrom (DS).

„Závažná vrozená vada plodu se vyskytuje u přibližně 2,6 procenta těhotenství,“ říká MUDr. Frisová. „Tedy ve dvou až třech případech ze sta.“

DS je nejčastější vrozenou, geneticky podmíněnou vadou. Bývá pro něj typické zaostávání v mentálním vývoji. Ale také neobvyklý vzhled postiženého jedince a často i výskyt vrozených vad: srdce, střev atd.

Umět je správně rozeznat a interpretovat není někdy snadné. Zvlášť v časných stadiích těhotenství. Vyžaduje to velmi dobrý ultrazvukový přístroj, určitou zkušenost a lékaře, který získal mezinárodní certifikát Nadace Fetální Medicíny v Londýně.

Na ultrazvukové vyšetření chodí těhotné ženy běžně kolem 12., 20. a 30. týdne těhotenství. Okolo 12. týdne gravidity může lékař určit riziko nejčastějších genetických vad plodu. Nejpřesněji to zvládne, když kombinuje krevní testy s ultrazvukovým vyšetřením.

Při zvýšeném riziku doporučují lékaři budoucí mamince provedení invazivního výkonu. Tedy CVS, odběr vzorku placenty, nebo amniocentézu, odběr plodové vody, anebo kordocentézu, odběr krve z pupečníku.

Amniocentézu mohou lékaři udělat až od 15. týdne těhotenství, a kordocentézu dokonce od 18. týdne těhotenství. Pouze CVS vyšetření lze provést už v 11. až 14. týdnu, nejlépe hned po ultrazvukovém vyšetření okolo 12. týdne. Ale nabízejí ho pouze některá pracoviště.

„Výhodou těchto invazivních výkonů je, že dokážou potvrdit nebo vyloučit výskyt Downova syndromu s naprostou jistotou,“ říká doktorka Frisová.

„Naopak nevýhodou je to, že bývají spojené s malým, nicméně existujícím zvýšením rizika potratu.“ To je u každé těhotné ženy ve 12.

týdnu těhotenství zhruba dvě procenta, u starších a nemocných žen bývá často i vyšší. Invazivní výkon ho zvyšuje zhruba o 0,5 procenta.

Rozpoznat, jestli by k potratu došlo i bez invazivního výkonu, není zpětně možné. Pokud se díky němu zjistí, že výsledek je normální a těhotná žena následně potratí, velmi těžko se s touto situací srovnává a v hlavě jí zůstává bolestivá pochybnost, jestli to nezpůsobil právě provedený invazivní výkon.

Doktorka Frisová proto těhotným ženám s celkově dobrým ultrazvukovým nálezem a hraničním rizikem chromozomálních vad plodu navrhuje, aby si nechaly udělat neinvazivní prenatální test (NIPT). Spočívá v analýze vzorku žilní krve těhotné matky, ve které se vyskytuje také volná DNA placenty. Ta bývá zpravidla shodná s DNA plodu. Z krve ji lze obvykle získat od 9. týdne těhotenství.

V laboratoři vyšetří vzorek krve moderními metodami genetické diagnostiky. Jsou z ní schopni určit nejen Downův syndrom (s přesností 99,5 %), ale i další nejčastější vady.

Hlavními výhodami NIPT testu jsou přesnost, možnost udělat ho ve velmi časném těhotenství a to, že nezvyšuje riziko potratu. Výsledek se žena dozví obvykle do 10 dnů. Nevýhodou testu je, že ho nehradí zdravotní pojišťovny a nerozpozná všechny vady plodu.

Gynekolog někdy nepošle maminku na screening okolo 12. týdne (prvotrimestrální screening), ale doporučí jí takzvaný triple test ze vzorku mateřské krve, který se dělá okolo 16. týdne těhotenství.

„Tento postup není dnes vhodný,“ vysvětluje MUDr. Frisová. „Triple test sice hradí zdravotní pojišťovny, ale zachytí jen 65 % případů, kdy plod postihne Downův syndrom.

Naproti tomu prvotrimestrální screening, který kombinuje ultrazvuk s krevními testy, umožní rozpoznat 90–98 procent postižených plodů. U starších maminek mívá triple test navíc vysoké riziko falešně pozitivních výsledků.

Ty signalizují postižení plodu, i když je ve skutečnosti zdravý.“

Proč je tak důležité, aby budoucí maminky podstoupily vyšetření zaměřené na odhalení vrozených vad plodu co nejdřív? Má to celou řadu důvodů. Pokud dopadne dobře, jsou po zbytek těhotenství klidnější díky informaci, že se budoucí dítě vyvíjí normálně.

Když se dozvědí, že miminko má některou z vad, získají čas na to, aby zvážily, jestli postižené dítě porodí, nebo půjdou na potrat.

„V případě, že se rozhodnou pro interrupci, je zákrok v časnější fázi těhotenství snazší a bývá u něj menší riziko komplikací,“ říká MUDr. Frisová. „Navíc mezi matkou a plodem nevznikne v časném stadiu těhotenství tak velké citové pouto jako po 20. týdnu těhotenství, kdy začne cítit pohyby plodu.“

Mezní hranicí, kdy je možné ukončit těhotenství, je ze zákona 24. týden gravidity. Maminky, které jdou na první vyšetření ultrazvukem hrazené pojišťovnou až kolem 20. týdne, jak je běžné, pak mohou být v mnohem složitější situaci.

Zajímavé:  Alzheimer léčba - vše o zdraví
Co se platí a co ne
Pokud gynekolog doporučí těhotné ženě prvotrimestrální screening, tedy vyšetření zaměřené na Downův syndrom a další vady, musí si ho maminka zaplatit. Stojí 800 až 1600 Kč, záleží na ordinaci. Většina zdravotních pojišťoven maminkám zpětně proplatí část této sumy.
Složitější je to s neinvazivním prenatálním testem. Pokud se pro něj ženy rozhodnou, zaplatí 12 000 až 26 500 Kč, závisí na druhu testu. Pojišťovna na něj zatím nepřispívá nic.
Vyšetření na ultrazvuku ve 20. a 30. týdnu těhotenství, na které jdou prakticky všechny budoucí maminky, zdravotní pojišťovny hradí.

Hlavní zprávy

20. týden těhotenství: maminka cítí první pohyby plodu

  • Ve 20. týdnu těhotenství je miminko uprostřed svého prenatálního vývoje. Rychle mu rostou dolní končetiny a objevují se také první vlásky.
  • Miminko začíná více reagovat na váš hlas a okolní zvuky, na chuť plodové vody i na změny, které se dějí v okolí jeho maminky.
  • V průběhu 20. týdne těhotenství miminko měří zhruba 25,5 centimetru a váží kolem 300 gramů.
  • Jakmile se těhotenství překlene do druhé poloviny, maminkám se obvykle zklidní pleť, zkvalitní nehty a zhoustnou vlasy. Mohou je však trápit různé komplikace, jako je pálení žáhy, motání hlavy, zácpa, křečové žíly nebo bolesti prsů, zad a hlavy.
  • Co se týče váhového přírůstku, ten se ve 20. týdnu těhotenství pohybuje kolem 4-5 kilogramů.
  • Prvorodičky mohou ve 20. týdnu těhotenství začít poprvé pociťovat pohyby plodu. Nejaktivnější bývá miminko obvykle večer.
  • V polovině těhotenství čeká nastávající maminky velký ultrazvuk, kde lékaři kontrolují růst plodu a soustředí se na odhalení případných vývojových vad miminka. Zjistí také, zda čekáte holčičku nebo chlapečka.

Ačkoliv se vám to jistě zdá jako pouhá chvilka, od té doby, kdy jste poprvé zjistila, že čekáte miminko, již uplynul nějaký ten pátek. Ve 20. týdnu těhotenství (20 tt) máte již polovinu gravidity za sebou, miminko dokáže poznat váš hlas a díky ultrazvuku jsou lékaři schopní spolehlivě určit jeho pohlaví.

Jestliže patříte mezi nadšené prvorodičky, můžete se v tomto týdnu navíc těšit na to, že ucítíte první pohyby svého dítěte.

Jak se vyvíjí miminko?

Jakmile se dostaví 20. týden těhotenství, znamená to, že miminko je právě uprostřed svého prenatálního vývoje. Jeho pokožku začal v průběhu minulého týdne pokrývat mázek, který ho chrání před škodlivými účinky plodové vody, a dítě je touto krémovitou látkou momentálně úplně pokryté.

Miminko rychle roste do délky, a zatímco v předchozích týdnech se prodlužovaly především horní končetiny, během 20. týdne vyrovnávají své zpoždění naopak dolní končetiny. Toto období je také charakteristické tím, že dítěti místo jemného chmýří (lanugo) pomalu začínají růst první vlásky.

Rada pro nastávající maminky: Během tohoto týdne může vaše miminko v děloze trápit nepříjemná škytavka, která je způsobena křečemi v nedozrálé bránici. Nemusíte se však bát, dítě nijak neohrožuje.

Klíčový je také vývoj smyslů, jako je hmat, chuť či sluch. V centrální nervové soustavě postupně dozrávají jednotlivé nervové buňky i jejich spoje a miminko tak začíná více reagovat na váš hlas a okolní zvuky, na chuť plodové vody i na veškeré změny, které se kolem jeho maminky dějí.

Jelikož dítě polyká plodovou vodu a buňky, které jsou v ní obsaženy, v jeho střevech se tvoří první stolice, která se nazývá smolka (mekonium). Holčičkám se formuje pochva a v jejich vaječnících je již ve 20. týdnu těhotenství vytvořena zásoba vajíček na celý život.

Velikost plodu ve 20. týdnu těhotenství

Až do 19. týdne těhotenství se pro zjišťování velikosti miminka měřila vzdálenost od temene až ke kostrči. Jakmile se však posunete do druhé poloviny svého těhotenství, délka plodu se začíná určovat trochu jinak.

Lékaři používají součet délky hlavičky, trupu a nožiček. Co se týče 20. týdne těhotenství, velikost plodu je zhruba 25,5 centimetru a váha se pohybuje kolem 300 gramů.

Vaše miminko je tedy velké zhruba jako sladký žlutý meloun.

Co se děje s maminkou?

Od početí miminka uběhly již více než 4 měsíce a vaše těhotenství je právě v polovině. Většina maminek považuje toto období za tu nejkrásnější část svého požehnaného stavu. Vrchol dělohy, která se od počátku gravidity zvětšila zhruba třikrát, v tuto chvíli dosahuje téměř k pupíku. Až do porodu teď bude děloha růst zhruba o jeden centimetr každý týden.

V průběhu těhotenství 20. týden obvykle značí chvíli, kdy se nastávající mamince zklidní pleť, zhoustnou jí vlasy a zkvalitní se také nehty. Mnoho žen si však stěžuje na různé těhotenské potíže, jako jsou například:

Tip pro nastávající maminky: Mezi nejčastější obtíže, které v průběhu těhotenství ženy trápí, patří křeče lýtek a chodidel. Postižené svaly je dobré opatrně natáhnout a promasírovat, ale nohám mohou ulevit i speciální punčochy.

A jak vypadá 20. týden těhotenství bříško nastávající maminky? Obvyklý váhový přírůstek se v tuto chvíli pohybuje kolem 4-5 kilogramů.

Přibírání na váze by se však mělo v budoucnu zrychlit, takže každý týden bude váha zhruba o čtvrt až půl kilogramu vyšší.

Zatímco ženy, které měly na počátku gravidity podváhu, mohou teď přibírat více, nastávající maminky trpící nadváhou naopak mívají nižší váhové přírůstky. Zda je situace v normálu, byste každopádně měla konzultovat se svým lékařem.

Pohyby dítěte

20. týden těhotenství obvykle bývá pro prvorodičky tím šťastným obdobím, kdy poprvé ucítí, jak se miminko v děloze pohybuje a kope.

Zpočátku se může jednat pouze o drobná zachvění, později však budete vnímat pravidelné, rytmické a trhavé pohyby.

Jejich intenzita bývá největší večer, kdy se váš organismus zklidní a můžete se zaměřit pouze na to, jak je miminko ve vaší děloze aktivní.

Velký ultrazvuk ve 20. týdnu těhotenství

V polovině těhotenství vás kromě klasického vyšetření v prenatální poradně čeká také „velký ultrazvuk“. Jedná se o důležitý screening, který se obvykle provádí mezi 20. a 22. týdnem, a to na vyšším pracovišti. Pokud to dosud nebylo možné určit, konečně tam zjistíte pohlaví vašeho miminka a lékaři se zároveň ujistí, že s dítětem je vše tak, jak má být.

Během velkého ultrazvuku ve 20 tt se lékař soustředí především na to, jak se miminko vyvíjí a postupně roste. Na ultrazvuku proto zhodnotí celkovou strukturu jeho těla a podrobně prozkoumá také mozek, kosti, obličej, plíce, srdce i další orgány. Dále zkontroluje velikost plodu, uložení placenty, pupeční šňůru i množství plodové vody.

Toto vyšetření slouží také k odhalení případných vývojových vad plodu, jako je například obličejový rozštěp. Mezi nejčastější vrozené vady plodu ovšem patří také srdeční problémy. Pokud je nález v tomto případě pozitivní, můžete situaci dopředu konzultovat s odborníkem, který vám poradí, jak během těhotenství i po něm dále postupovat.

Tip pro nastávající maminky: Na screeningovém vyšetření ve 20. týdnu těhotenství vám lékaři rádi vytisknou obrázek vašeho miminka. Můžete ho poslat své rodině a přátelům, nebo snímek vložit do alba, které se pro vás i pro miminko stane krásnou památkou.

Vývoj plodu týden po týdnu: Nemocnice Jihlava

Popis vývoje plodu – 1. týden

Těhotenství trvá průměrně 280 dnů od poslední menstruace. V těchto 40 týdnech budete pracovat na vzniku nového života. Co se děje s vámi… Více zde.

Popis vývoje plodu – 2. týden

Obvykle 12. – 16. den po poslední menstruaci dochází k tzv. ovulaci. Ve vaječníku dozrál Graafův folikul, praská a jeho tekutina vytéká i s… Více zde.

Popis vývoje plodu – 3. týden

Ačkoliv v prvních 13 týdnech těhotenství, tedy v prvním trimestru, nijak zásadně nepřiberete na váze a těhotenství na vás nebude vidět, bude to pro… Více zde.

Popis vývoje plodu – 4. týden

Zárodek se již nastálo uhnízdil v děloze. Nidace, neboli uhnízdění, je skutečným počátkem těhotenství. Při uhnizďování vajíčka v děložní sliznici… Více zde.

Popis vývoje plodu – 5. týden

Nedostala jste menstruaci. Těhotenství vám může potvrdit volně prodejný těhotenský test. Obvykle je možné potvrdit nitroděložní těhotenství… Více zde.

Popis vývoje plodu – 6. týden

Vašemu miminku začíná bít srdce. Můžete začít pociťovat základní těhotenské nepříjemnosti – pocit na omdlení, zvracení či změnu chutě nebo čichu… Více zde.

Popis vývoje plodu – 7. týden

Pokud vás v tomto týdnu čeká potvrzení těhotenství ultrazvukem, uvidíte, že embryo je nyní až 8 mm dlouhé. Mohou vás trápit těhotenské… Více zde.

Popis vývoje plodu – 8. týden

Vaše děťátko má již vytvořeno základy všech orgánů. Je nyní dlouhé až 20 milimetrů. Pokud podstoupíte v tomto týdnu vyšetření v prenatální… Více zde.

Popis vývoje plodu – 9. týden

Vstupujete do 3. lunárního měsíce. Vaše miminko prochází zásadními změnami, velice rychle roste. V příštím měsíci svou hmotnost… Více zde.

Popis vývoje plodu – 10. týden

Lékaři o vašem miminku již nehovoří jako o embryu, ale jako o plodu. Začíná fetalní období. Děťátko má již zřetelnou lidskou podobu a v jeho těle… Více zde.

Popis vývoje plodu – 11. týden

Blížíte se na konec nejrizikovějšího prvního trimestru. Pokud jste otálela s oznámením svého těhotenství zaměstnavateli či přátelům, můžete tak… Více zde.

Popis vývoje plodu – 12. týden

Vaše miminko už umí zatnout pěstičky, otevřít pusinku, polknout či zívat. Již je také jasně rozlišeno jeho pohlaví. Placenta přebírá plně úlohu… Více zde.

Popis vývoje plodu – 13. týden

Vstupujete do 4. lunárního měsíce těhotenství. Zvětšuje se obvod pasu i prsou, jste asi o jedno kilo těžší. Těhotenství na vás začíná být patrné… Více zde.

Popis vývoje plodu – 14. týden

Vstupujete do druhého trimestru vašeho těhotenství. Ten je považován za nejhezčí období těhotenství vůbec. Druhý trimestr potrvá až do 26. týdne… Více zde.

Popis vývoje plodu – 15. týden

I přesto, že můžete na ultrazvuku pozorovat pohyby plodu, vy sama je ještě necítíte, na to jsou příliš slabé. Téměř všechny orgány vašeho miminka… Více zde.

Zajímavé:  Nutella Vliv Na Zdraví?

Popis vývoje plodu – 16. týden

Začínáte přibírat na váze, celkově ve druhém trimestru přiberete kolem pěti kilo, z toho asi 900 gramů bude váha vašeho děťátka. Sonograficky lze… Více zde.

Popis vývoje plodu – 17. týden

Vstupujete do 5. lunárního měsíce. Na váze přibíráte další kilo a již musíte pomalu začít nakupovat těhotenské oblečení. Miminku rostou řasy a… Více zde.

Popis vývoje plodu – 18.týden

Tlukot srdíčka vašeho miminka je již slyšitelný stetoskopem. Pohyby děťátka jsou sice velice jemné, ale již pro vás mohou být zaznamenatelné. A… Více zde.

Popis vývoje plodu – 19. týden

Vaše děťátko již dobře slyší. Začíná si zvykat na ozvěny srdce a také na váš hlas. Plodovou vodou, která je výborným vodičem, se k němu velice… Více zde.

Popis vývoje plodu – 20. týden

Pomocí ultrazvuku lze již spolehlivě určit pohlaví vašeho miminka. Pokud jste prvorodička, začnete v této době cítit první pohyby… Více zde.

Popis vývoje plodu – 21. týden

Vstupujete do 6. lunárního měsíce. Tímto týdnem jste také vstoupila do druhé poloviny vašeho těhotenství. Děloha nyní dosahuje mírně nad pupek a… Více zde.

Popis vývoje plodu – 22. týden

Vaše děťátko daleko méně spí než předtím, pokud je vzhůru, naslouchá zvukům kolem něj. Z prsou vám může začít vytékat kolostrum. Co se děje s… Více zde.

Popis vývoje plodu – 23. týden

Ve 23. týdnu Vaše děťátko stále lépe slyší, a to díky stále sílícím kůstkám ve středním uchu. Můžete cítit nepohodlí spojené s trávením, únavu či… Více zde.

Popis vývoje plodu – 24. týden

Dojde-li k předčasnému porodu, má od tohoto týdne vaše miminko šanci po porodu přežít. Miminku se oddělují oční víčka, odteď se jeho… Více zde.

Popis vývoje plodu – 25. týden

Vstupujete do 7. lunárního měsíce vašeho těhotenství. Miminko už odlišuje spaní a bdění a začíná reagovat na podněty z venčí… Více zde.

Popis vývoje plodu – 26. týden

Pod kůží vašeho děťátka se začíná hromadit tuk. Plod reaguje na pohyby i zvuky, takže pokud se lekne, škube sebou. Co se děje s… Více zde.

Popis vývoje plodu – 27. týden

Jste na konci druhého trimestru, ve druhé polovině sedmého měsíce. Vaše miminko bude mít již za chvilku jedno kilo a má otevřené… Více zde.

Popis vývoje plodu – 28. týden

Vstoupila jste do třetího trimestru vašeho těhotenství. Ten pro vás bude jak po fyzické tak po psychické stránce velice náročný… Více zde.

Popis vývoje plodu – 29. týden

Právě jste se přehoupla do osmého lunárního měsíce vašeho těhotenství. Plod během následujících týdnů začne zaujímat polohu… Více zde.

Popis vývoje plodu – 30. týden

Vaše miminko už zaplňuje většinu dělohy. Od tohoto týdne budete na vyšetření do prenatální poradny chodit minimálně každé dva… Vícezde.

Popis vývoje plodu – 31. týden

Děťátko reaguje pohybem na zvukové podněty. Většinu času prospí, pokud tomu tak není, má otevřené oči. Přibíráte na váze, bříško už… Více zde.

Popis vývoje plodu – 32. týden

Končí osmý měsíc vašeho těhotenství, pomalu vstupujete do měsíce posledního. Většina plodů se otáčí hlavičkou dolů a připravuje se… Více zde.

Popis vývoje plodu – 33. týden

Vstupujete do předposledního lunárního měsíce těhotenství. Stále se zvětšující se bříško vám způsobuje potíže. Co se děje… Více zde.

Popis vývoje plodu – 34. týden

Váha miminka se pohybuje mezi 1,8 – 2,5 kilogramů a má přes 30 centimetrů. Stále víc si uvědomuje své okolí a reaguje na něj. Hýbe… Více zde.

Popis vývoje plodu – 35. týden

Plod nyní váží dvě a půl kila. Miminko je stále častěji vzhůru. Občas vás kopne tak prudce, že vás jeho pohyb zabolí. Jste stále… Více zde.

Popis vývoje plodu – 36. týden

Vaše miminko se začalo usmívat, mračit či používat další výrazy svého malého obličejíku. Do porodu, do kterého zbývá měsíc, přibere… Více zde.

Jak otěhotnět a zvýšit šanci na zdravé dítě pomocí metod lékařů přírodní medicíny

V tomto článku se dozvíte, že tomu, aby žena mohla otěhotnět (i když se jí to dosud nedařilo)  a následně udržet zdravý plod (i po případném umělém oplodnění), se dá výrazně pomoci.  A zároveň se dá výrazně zlepšit celkové zdraví.   

Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý.  Podle lékařů západní přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU PŮSOBIT NA HLAVNÍ PŘÍČINY tohoto častého ženského zdravotního problému. To znamená jít k podstatě problému.

Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. pak je váš organismus připraven na otěhotnění i udržení plodu.  Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti.

Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu.

Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů.

Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.  

Plnohodnotná výživa a její vliv na schopnost otěhotnět a na zdárný vývoj plodu

Hlavním důvodem, který stojí za neúspěšným těhotenstvím, je nedostatek některých živin, které jsou potřebné jak pro tvorbu enzymů a hormonů, tak i pro správnou funkčnost buněk. Je třeba si uvědomit, že všechno v našem organismu vzniká ze 46 základních živin, které organismus neumí vyrobit, a proto musí být dodány potravou.

Je to základní “stavební materiál” a také “palivo” organismu. Pravdou je, že většina lidí vůbec těchto 46 živin nezná a také nijak nesleduje, jestli je ve své stravě má a tak problém nedostatku některých živin je dost častý. Pokud žena nemůže otěhotnět a nebo má problém s následnými potraty, je určitě potřebné se živinami zaobírat.

Není tajemstvím, že například podvyživené ženy nebo ženy s nízkým procentem tuku mají nejen problémy s otěhotněním, ale mají problémy i s pravidelnou menstruací. Příroda je v tomto směru neúprosná, organismus sám má přirozenou inteligenci a u takových žen většinou nedopustí otěhotnění, protože organismus pro něj nemá správné podmínky.

Má to i svou logiku.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
  4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
  5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
  6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
  7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
  8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
  9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 
Zajímavé:  Bércové Vředy Domácí Léčba?

Vnitřní biochemické prostředí organismu a schopnost otěhotnění a udržení plodu

Problémy „jak otěhotnět“ a “jak udržet plod” se většinou nedává do souvislosti s celkovým vnitřním biochemickým stavem organismu. To je prostředí, ve kterém pracují naše buňky.

A právě na činnosti jednotlivých buněk a na podmínkách, ve kterých fungují, při řešení problému „neúspěšné těhotenství” nejvíce záleží. A toto platí i v případě různých metod umělého oplodňování, kdy je potřeba, aby se plod v těle ženy udržel a dále rozvíjel.

Málokdo si uvědomuje, že když se v souvislosti s otěhotněním citují nejrůznější hormony, které s tím mají co do činění, je třeba se vždy podívat i na buňky, které je produkují. Buňky jsou totiž těmi „výrobními závody“, kde nejrůznější hormony a enzymy vznikají.

Pokud buňky v organismu nemají dobré podmínky, ani hormony nemohou vzniknout a řádně fungovat.

Toto vnitřní biochemické prostředí je důležité i ve všech situacích, kdy se žena pokouší o umělé oplodnění.  Příroda má vše dokonale naprogramováno a u zdravé ženy je činnost potřebných hormonů dokonale harmonizována. Bohužel v současné době vlivem moderního životního a stravovacího stylu je stále více případů, kdy právě vnitřní biochemie organismu je narušena.

A proto může mít tolik žen problém otěhotnět a následně zajistit zdárný vývoj plodu až do úspěšného porodu. Lékaři přírodní medicíny problémy spojené s otěhotněním považují jednoznačně za problémy spojené se stravovacím a životním stylem. Na takové problémy ale nepomohou žádné tabletky ani léky, ale zase jen změna životnímu a stravovacího stylu – v tom správném směru.

V tomto článku je podrobně rozebráno, co je to vnitřní biochemické prostředí organismu a jak ho lze poměrně jednoduchými regeneračními metodami lékařů přírodní medicíny měnit. Tím také výrazně zvýšit šanci na otěhotnění a zdravého potomka. Nejedná se o žádnou neprověřenou teorii.

Tyto regenerační metody lékaři přírodní medicíny k řešení neplodnosti úspěšně již dlouhou dobu praktikují. I v praxi našeho Centra řízené regenerace s.r.o. máme už několik miminek, které se narodily právě díky těmto regeneračním metodám lékařů přírodní medicíny.

Výhodou je, že nejde o nějaké složité operace, každá žena zvládne sama v běžném pracovním rytmu.  Postup je snadný a vysoce účinný.

Tento článek vychází ze situace, kdy ženy mají relativně v pořádku své rozmnožovací  orgány, a přesto nemohou otěhotnět. a hlavně následně donosit plod (i po umělém oplodnění).

(Zatím se nezabývám mužem, na jehož straně také může být chyba – dostanu se k němu později).

 Pokud je totiž splněna tato základní podmínka – rozmnožovací pochody jsou v pořádku, pak problém „jak otěhotnět“ a “jak udržet zdravý plod” je hlavně otázkou vnitřní biochemie. A s tou, jak dále uvidíme, se dá hodně udělat.

Funkce buněk a vznik hormonů důležitých pro otěhotnění a udržení plodu

Nejprve si musíme říci obecně pár slov o buňkách. V nich se totiž odehrává vše.  V lidském těle máme přibližně 200 různých druhů buněk. Na tyto malé „dříče“ se zapomíná, ale právě v nich je klíč k řešení problému „neúspěšné těhotenství“.

V souvislosti s otěhotněním je nutné, aby fungovaly specifické hormony, zmíním jen některé: estrogen, estriol, estradiol, progesteron, folitropin. Je jich více. (V tuto chvíli není nezbytné popisovat jejich přesné funkce, neboť je to u všech obdobné. Umožňují komunikaci mezi buňkami, koordinaci, což je při otěhotnění extrémně důležité.

)  Na co se ale zapomíná a nikde se o tom moc nemluví, kde konkrétní hormony vznikají. Samozřejmě ve speciálních buňkách. Tak například se zmiňuje, že folikuly produkují hormon estrogen. Ale už se nezdůrazní, že jsou to speciální folikulační buňky, které tento hormon produkují. Nebo se říká, že žluté tělísko produkuje hormon progesteron.

Ale jsou to zase speciální buňky tohoto žlutého tělíska, které tento progesteron vyrábějí. To, že tak kladu důraz na činnost buněk není samoúčelné. Potřebuji vám vysvětlit, že právě na úrovni buněk je třeba hledat řešení problému „jak otěhotnět“.

Každá buňka funguje v lidském organismu podobně jako výrobní závod. Přijímá suroviny (živiny), něco produkuje (např. hormon, enzym) a má také své odpady (toxiny).

Jednotlivé buňky jsou mezi sebou odděleny mezibuněčným prostorem, kde jsou vlásečnice, které buňky vyživují a odvádějí buněčné odpady. Tento mezibuněčný prostor je také rozhodujícím místem, které ovlivňuje právě činnost hormonů.

A je to také to „vnitřní prostředí organismu“, o kterém se zmiňuji na začátku.

Totiž hormony jsou látky, které jsou velice citlivé na změny prostředí, ve kterém se pohybují. Fungují totiž jen za určitého pH – to je hodnota kyselosti nebo zásaditosti prostředí. Pokud je prostředí nepříznivé, hormony přestávají fungovat. 

Překyselení organismu a vliv na schopnost otěhotnět a následně donosit plod

Jistě vás zajímá, jak se to v organismu může stát, že začne být vnitřní prostředí nepříznivé. Tomuto stavu se říká “překyselení organismu” tzv. vnitřní acidóza. To je situace v organismu, kdy v prostorech mezi buňkami (v mezibuněčném prostoru) je uloženo množství zplodin buněčného metabolismu, které organismus nebyl schopen odvést.

V tomto mezibuněčném prostoru je špatné pH (a to je ta špatná biochemie, o které jsem mluvil na začátku), které narušuje činnost hormonů a enzymů a ty přes toto znečištěné prostředí nemohou procházet – jedna z hlavních příčin špatně fungujících hormonů a enzymů v těle ženy.

Ty jsou důležité  jak ve fázi otěhotnění, tak i ve fázi následného vývoje plodu.

Překyselení organismu je v našich končinách u lidí dost běžné. Dochází k němu vlivem dlouhodobě zvýšené konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – masa, uzenin, sýrů, mléčných výrobků, pečiva a sladkostí, které převažují na tzv. zásadotvornými – do této skupiny patří převážně ovoce a zelenina.

  K překyselení organismu přispívá také nedostatek pohybu, povrchní dýchání, znečištěné životní prostředí a stresové situace. Při dlouhodobém působení těchto vlivů se organismus nestačí zbavovat svých kyselých metabolitů a ty se postupně ukládají v mezibuněčných prostorech. Navenek je tedy všechno v pořádku, ale tato tzv.

skrytá acidóza (špatné pH), způsobuje celou řadu zdravotních problémů a celkově ovlivňuje mnohé pochody v organismu. Odhaduje se, že problém překyselení se v našich končinách může v nějaké míře dotýkat až 80 % obyvatelstva.

Vyšší procento žen, které mají jednak problém „jak otěhotnět“, ale také třeba i po umělém oplodnění následně “potratí” souvisí právě s tímto překyselením organismu. Další příznaky překyselení mohou být nadváha, bolesti svalů, únava a jiné i závažnější zdravotní problémy.

Jak řeší problémy spojené s neúspěšným těhotenstvím  přírodní medicína

Když už jsme si popsali, jaké mohou být také příčiny neúspěšného těhotenství (v případě, že rozmnožovací orgány ženy jsou v podstatě v pořádku), asi vás příliš nepřekvapí, že např. němečtí lékaři přírodní medicíny používají při léčbě neplodnosti kombinaci dvou základních metod.

Na začátku se používá efektivní detoxikační – odkyselovací program (Půst pro zdraví nebo Zásaditý ozdravný program). Ten zajistí počáteční odkyselení organismu. Následně se používá plnohodnotná výživa.

Ta zajistí nejen dostatek živin, ale také to aby se organismus znovu v krátké době nezakyselil. Tím se de facto působí celkově na organismus a na hlavní příčiny. To je zatím ten nejlepší postup, jaký se dá při odstraňování problému použít.

Podobný postup podle našich informací úspěšně používají při léčbě neplodnosti i lékaři přírodní medicíny v USA a v Ruské federaci.

Tento postup zajišťuje celkovou změnu vnitřní biochemie organismu a je tedy vynikajícím krokem, který každá žena může před těhotenstvím podstoupit.

Samozřejmě podobný způsob regenerace je vhodný i pro muže, kde případná neplodnost může mít podobné příčiny.

I u mužů je problém překyselení a nedostatek některých živin aktuální a stojí za jejich mnohými zdravotními problémy včetně nekvalitního spermatu a potížemi s erekcí.

Neplodnost žen  může mít více příčin

Cílem tohoto článku není popisovat všechny příčiny, které mohou narušovat schopnost ženy přivést na svět nového potomka.  Je jich více. Rozhodující je přístup přírodní medicíny, která se snaží odstranit všechny příčiny, a to SOUČASNĚ. A pak nějakou dobu nechat organismus působit nové podmínky.

  A to je zatím nejlepší přístup, který k řešení zdravotních problémů existuje. Tento přístup uplatňujeme v Centru řízené regenerace.

  Naše regenerační programy kromě plánu plnohodnotné nezakyselující výživy obsahují ještě další regenerační prvky, které přírodní medicína pokládá za důležité při upevňování zdraví. 

Pro řešení problémů s otěhotněním se nejlépe hodí univerzální Regenerační program se standardní plnohodnotnou výživou podle lékařů přírodní medicíny. Pokud máte jen tento hlavní problém, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Univerzální regenerační program se standardní plnohodnotnou výživou podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí najdete více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013).

Oblastí zdraví, výživy a regenerace organismu se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. a publikuje především na internetu.

K datu copyrightu zveřejnil desítky odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector