Polypy – Vše o zdraví

Polypy - Vše o zdraví Hubnutí, dieta a zdravá strava

Naštěstí už jsou pryč doby, kdy poruchy příjmu potravy (PPP) byly tabu. Dnes už se můžete leckde dozvědět spoustu informací a mluvit o tom. Existují již také specializovaná centra, …

Polypy - Vše o zdraví Péče o tělo

Prázdninové pobyty a výlety jsou definitivně u konce, s postupujícím zářím už pomalu končí i doba pozdních dovolených. Ještě si můžeme užít letošní příjemné babí léto, které nás po …

Polypy - Vše o zdraví Alternativní medicína

Bolesti, stres, deprese, poruchy spánku, kožní problémy a další. Možná vás nějaká z těchto obtíží sužuje a nekonečné užívání léků bez většího efektu vás vede k hledání jiného řešen …

Polypy - Vše o zdraví Nemoci a léčba

Syndrom toxického šoku (TSS) je náhlý, potencionálně smrtelný stav, způsobený uvolňováním toxinů produkovaných přemnožen …

Polypy - Vše o zdraví Hubnutí, dieta a zdravá strava

Existuje celá řada zeštíhlujících zákroků a ošetření plastické chirurgie, které ambulantně dokáží změnit vaši postavu a výrazně omladit pokožku, a to ať se jedná o jakoukoli partii …

Polypy - Vše o zdraví Nemoci a léčba

– Lidé vynechávají preventivní prohlídky u praktického lékaře z mnoha důvodů – nemají zdravotní obtíže, z časových důvod …

Polypy - Vše o zdraví Hubnutí, dieta a zdravá strava

Dieta podle DNA je součástí odvětví výživy, které stravovací směry přizpůsobuje do těch nejmenších detailů. Patří ke směru, kterému se říká nutrigenetika. Co všechno obnáší a hodí …

Polypy - Vše o zdraví Nemoci a léčba

V pondělí 20. září 2021 proběhne mezinárodní osvětová akce World GO Day (Světový den onkogynekologických diagnóz) zaměřená na prevenci gynekologických zhoubných onemocnění. V ČR bu …

Polypy - Vše o zdraví Sport a relaxace

I když to tak na první pohled nevypadá, odpočinek je pro podání lepších výkonů opravdovou nezbytností. Dostat se do lepší formy tedy určitě neznamená chodit o to více do posilovny. …

Polypy - Vše o zdraví Duševní zdraví a psychologie

Akné, kožní problém, který trápí nejen náctileté, ale i v pozdním věku dokáže pěkně potrápit. A pokud na vaší pleti nechaly pupínky nepěkné jizvičky, jistě vás zajímá, zda je možné …

Polyp

(snad od řec. polypus – chobotnice, mnohonožec)

polyp = v obecné rovině označuje výrůstek na sliznici.

Polypy se vyskytují na sliznicích zažívacího traktu, v močových cestách, ženské pohlavní soustavě (polyp děložní sliznice nebo polyp děložního hrdla) případně dýchacích cestách (polyp nosní dutiny nebo hlasivek).

Někdy se nepřesně označení polyp používá jen pro nezhoubné nádory. Při mnohočetném postižení orgánu nebo orgánové soustavy hovoříme o polypóze.

V gynekologii mluvíme nejčastěji o polypu děložní sliznice. Jsou to stopkaté, nebo přisedlé útvary, které představují nahromadění masy sliznice. Polypy se mohou nacházet na sliznici dutiny děložní (tzv. endometriální polyp), nebo hrdla děložního (tzv. cervikální polyp).

Polypy - Vše o zdraví

Označení polyp je pouze popisné a k další diagnostice je nutné histologické vyšetření.

Příčina vzniku polypu může být zcela banální, ale také může být závažná. Polypy dělíme na nenádorové a nádorové, nádorové pak dělíme na nezhoubné a zhoubné. V gynekologické lokalizaci se zpravidla jedná o nezhoubné, či nenádorové útvary.

Příčina vzniku polypů v děloze je dosud nejasná. Roli mohou hrát opakující se záněty. Polypy také reagují na hladinu ženského hormonu estrogenu. Při jeho zvýšených hodnotách stoupá riziko jejich vzniku. Tzv.

mikropolypóza endometria (mnohotné drobné polypy na sliznici dutiny děložní) je spojována s chronickým zánětem této sliznice, hraje svoji nepříznivou roli při snaze o otěhotnění, může být dokonce jednou z příčin sterility či infertility (tedy neplodnosti).

Dále je mikropolypóza spojována se změnami sliznice dutiny děložní při zaveném nitroděložním tělísku či hormonálnímím nitroděložním tělísku, soudí se však, že v tomto případě vznikají mikropolypy indukovaně právě díky tělísku a mají spíš antikoncepční účinek.

Častější je také výskyt u pacientek s rakovinou prsu (např. tamoxifencitrát) nebo u pacientek s vysokým tlakem kvůli nasazeným lékům.

Polypy jsou nebolestivé. Jejich výskyt je poměrně častý, dle některých zdrojů se vyskytují u každé 8. – 10. ženy, ve většině případů se nijak neprojevují.

Hlavním příznakem je nadměrně silná menstruace nebo krvácením mimo cyklus, také však krvácení po pohlavním styku či gynekologickém vyšetření. Neodhalené polypy bývají příčinou problémů s otěhotněním nebo četnými potraty.

Často se však jejich existence nemusí klinicky vůbec projevit, jsou často náhodným nálezem při pravidelné preventivní gynekologické prohlídce.

děložní polypy = výrůstky sliznice, které postihují ženy jakéhokoliv věku. Většinou se jedná o nezhoubné (benigní) výrůstky, jejichž případná malignita (zhoubnost) se kontroluje histopatologickým vyšetřením.

Dle lokalizace je dělíme na 2 typy:

  • endometriální (děložní) polyp – nachází se „uvnitř dělohy“tj. v děložní dutině
  • cervikální polyp (polyp cervixu) – nachází se v hrdle děložním.

polyp děložního těla (endometriální polyp) = stopkatý útvar v děložní dutině vyrůstající ze sliznice děložní (endometria). Jde o zbytnění určité složky děložní sliznice. Nejčastěji je objeven jako příčina krvácení u žen po 40. roku věku.

Při delší době růstu je pravděpodobnější vznik zhoubného bujení. Lze jej zobrazit nepřímo UZ (ultrazvukovým) vyšetřením vaginální sondou. Vyšetřovací metodou kdy jej pak zobrazíme přímo je tzv. hysteroskopie.

Tato metoda při použití operačních nástrojů zároveň umožní i odstranění polypu či více polypů a je zároveň i metodou léčby. Cílené odstranění polypů při hysteroskopii zaručuje nejnižší procento jejich opakování, tzv. recidivy. Jedna z dalších možností je tzv.

kyretáž, kde však chybí kontrola zrakem a pravděpodobnost opakování polypu nebo neúspěchu výkonu (neúplné odstranění) je větší.

polyp děložního hrdla (endocervikální polyp) = stopkatý útvar v hrdle děložním, vyrůstající ze sliznice. Řadíme jej mezi nepravé nádory děložního hrdla. Nemusí způsobovat žádné potíže, ale může se také projevit slabým krvácením či výtokem.

Jedná se většinou o růžový útvar, který může mít velikost několika mm, vyjímečně je větší než 1cm, který vystupuje ze zevní branky děložního hrdla. Může však také růst v kanálu děložního hrdla skrytě a bezpříznakově. Jeho léčba spočívá v chirurgickém odstranění, tzv. snesení (ablace) pokud možno i s jeho stopkou nejčastěji při výkonu, který nazýváme kyretáž.

Nezbytné je histopatologické vyšetření stran vyloučení změn charakteru zhoubného bujení, které se v polypech může vzácně vyskytnout.

Odstranění polypu (polypů)

Žena sice s polypem může normálně žít, pokud nezpůsobuje krvácivé potíže případně problémy v souvislosti s nemožností otěhotnět, ale na druhé straně i při nálezu klinicky němého (asymptomatického) polypu většinou doporučujeme jeho odstranění, abychom histopatologicky ověřili jeho nezhoubnou povahu. Navíc může dojít k malignímu zvrhnutí takového polypu.

U žen, které plánují těhotenství, jde o jistou prevenci potratu nebo nepříjemného krvácení v průběhu těhotenství. Léky ani jiné procedury k léčbě polypů nejsou bohužel známy, léčba je pouze chirurgická. Odstranění polypu děložního hrdla je jednoduchý nebolestivý zákrok, proveditelný i ambulantně.

Odstranění polypu děložního těla hysteroskopicky je výkonem miniinvazivním, prováděným pouze přes pochvu a děložní hrdlo. Hysteroskopické odstranění polypu děložního těla (polypektomie) je většinou 10 minut trvající zákrok s použitím vhodného tenkého instrumentária. Lze ho provést pomocí tzv.

ambulantní hysteroskopie, pokud není polyp příliš velký (nad 1-1,5cm), pokud je pacientka k tomuto typu výkonu vhodná a případně zvládne dyskomfort charakteru mírně bolestivého menses v délce 5-10 min (není vždy, 50% žen ambulantní zákrok hodnotí jako naprosto nebolestivý).

Důležité je vybavení hysteroskopy s tenkou optikou a zkušený operatér erudovaný v této technice. V opačném případě je standardem tento výkon provádět v celkové anestézii. Po odstranění je materiál zaslán k histologickému zpracování.

Proč chodit na preventivní prohlídky (i po menopauze)

Preventivní prohlídka u gynekologa je poznámka, která se jednou ročně najde v nejednom diáři ženy. Možná ale některé pečlivé ženy překvapí, že v minulosti to nebylo pravidlem.

Ženy navštěvovaly gynekologa jen při problémech a proto se běžně stávalo, že k „ženskému lékaři“ od porodu vůbec nezavítaly. Přivedlo je například až krvácení v odbobí „po přechodu“, kdy by se již žádné krvácení vyskytovat nemělo.

A toto krvácení bylo často již nepříjemným důsledkem rozvinutého nádoru dělohy.

Polypy - Vše o zdraví

Dnes je tomu ve většině případů naštěstí jinak. Ženy chodí na lékařské preventivní prohlídky pravidelně. Rutinní součástí preventivního vyšetření je i vaginální ultrazvukové vyšetření (vaginální ultrasonografie).

Díky dobrému vybavení ordinací kvalitními ultrazvukovými přístroji se dnes lékařům daří zachytit i drobné nepravidelnosti sliznice děložní, které se ještě nestihnou projevit krvácením, nebo jinými příznaky. V období po menopauze se s takovýmto nálezem setkáme přibližně u čtvrtiny pacientek.

I když u většiny takto zjištěných nálezů se prokáže pouze nepravidelnost děložní sliznice – nejčastěji polyp – u určitého počtu pacientek se podaří zachytit iniciální stádium zhoubného nádoru.

Dalším krokem je tedy bližší vyšetření nálezu. K tomu nám slouží hysteroskopie. Tento zákrok nám umožní prohlédnout nepravidelnost děložní sliznice a přesně zacílit odběr tkáně k bližšímu mikroskopickému zpracování.

Protože drobné děložní léze mohou být opticky zhodnoceny a bezprostředně potom odstraněny, vžilo se pro označení tohoto zákroku heslo „ see and treat“.

Asi u 6% žen je histologicky (mikroskopicky) verifikován nádor a je doporučeno odstranění dělohy.

Ultrasonografie, která se stala nezbytnou součástí preventivních prohlídek, nám tak účelně slouží ke screeningu a vyhledávání suspektních nálezů. Hysteroskopie pak tyto suspektní nálezy upřesňuje a umožňuje cíleně odebrat podezřelou tkáň. Obě metody jsou přínosné a vzájemně nezastupitelné.

Zajímavé:  Priznaky Po Požití Drog?

Odstranění menších polypů ambulantním hysteroskopem

Výkony odstranění polypů byly provedeny v našich ordinacích ambulantní metodou – tedy rychle, bezbolestně, bez návštěvy nemocnice a případné anestezie. Více o ambulantní hysteroskopii se dozvíte zde.

  • Odstranění polypu z dutiny děložní ambulantní hysteroskopií
  • Polyp v dutině děložní jeho odstranění ambulantním hysteroskopem
  • 2x polyp v dutině děložní

Nosní polypy, jejich léčba a prevence

Polypy - Vše o zdraví

Máte neustále ucpaný nos, rýmu nebo bolesti hlavy? Možná máte nosní polypy. Jedná se o častý zdravotní problém, při kterém se na sliznici nosní dutiny objevují měkké, nebolestivé výrůstky. Nosní polypy se dají léčit buď jednoduchým chirurgickým zákrokem, nebo farmakologicky.

Nosní polypy jsou měkké, nebolestivé a nenádorové výrůstky na sliznici nosních dutin nebo vedlejších nosních dutin, které mají často tvar visící slzy nebo hroznů. Vznikají na základě chronického zánětu v důsledku astmatu, opakující se infekce, alergie, přecitlivělosti na léky nebo některých poruch imunitního systému.

Malé polypy se nemusí projevit zdravotními problémy ani jinými příznaky. Větší výrůstky nebo skupiny nosních polypů však mohou zablokovat nosní dírky a vést k dýchacím problémům, ztrátě čichu a častým infekcím.

Nosní polypy mohou postihnout kohokoliv, ale častěji se objevují u dospělých. Léky dokáží často polypy zmenšit nebo odstranit, ale někdy je na jejich úplné odstranění potřebný chirurgický zákrok. Nosní polypy se bohužel často vracejí, a to i po úspěšné léčbě.

Jaké jsou příznaky nosního polypu?

Nosní polypy jsou spojeny se zánětem sliznice nosních dutin a vedlejších nosních dutin (dutin), který trvá více než 12 týdnů (chronická rinosinusitidy nebo i chronická sinusitida). Neznamená to však, že každá chronická rinosinusitidy vyústí do tvorby polypů – naopak, chronický zánět bez polypů je velmi častý.

Nosní polypy jsou měkké a málo citlivé, takže pokud jsou malé, tak si vůbec nemusíte všimnout, že je máte. Polypy většího vzrůstu nebo mnohočetné polypy však mohou představovat překážku v dýchacích cestách.

Mezi časté příznaky chronické sinusitidy s nosními polypy patří:

  • Rýma
  • Trvalé ucpání nosu
  • Výtok z nosu
  • Zhoršený nebo chybějící čich
  • Ztráta chuti
  • Bolesti v obličejové oblasti nebo bolest hlavy
  • Bolesti horních zubů
  • Pocit tlaku v čele
  • Chrápání
  • Svědění kolem očí

Navštivte svého lékaře, pokud vaše příznaky trvají déle než 10 dní. Příznaky chronické sinusitidy a nosních polypů jsou podobné jako u mnoha jiných onemocněních, včetně běžného nachlazení.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc nebo volejte číslo 155 či 112, pokud zaznamenáte:

  • Závažné obtíže s dýcháním
  • Náhlé zhoršení příznaků
  • Dvojité vidění, zhoršené vidění nebo omezenou schopnost pohybovat očima
  • Závažné otoky kolem očí
  • Neustále silné bolesti hlavy provázené vysokou horečkou nebo neschopností předklonit hlavu

Příčiny vzniku nosních polypů

Vědci se dosud snaží zjistit, co přesně způsobuje nosní polypy. Není jasné, proč se u některých lidí vyvine chronický zánět, a proč chronický zánět u některých vyvolává tvorbu polypů au jiných ne. Zánět vzniká ve sliznici nosu a dutin, která produkuje vodnatý sekret.

Vypadá to tak, že lidé s tendencí k tvorbě polypů mají odlišný imunitní systém a chemické a molekulární složení sliznice než ostatní.

Nosní polypy se mohou vytvořit v jakémkoliv věku, ale nejčastěji jimi trpí mladí lidé a dospělí středního věku. Nosní polypy se mohou tvořit kdekoli ve vedlejších nosních dutinách či nosních dírkách, ale nejčastěji jsou v oblasti dutinkolem očí, nosu a lícních kostí.

Rizikové faktory vzniku nosních polypů

Jakýkoliv zdravotní problém nebo činitel, který vyvolává chronický zánět nosních dutin, jako například různé infekce nebo alergie, může zvýšit riziko vzniku nosních polypů. Faktory často spojováno s nosními polypy jsou:

  • Astma, což je onemocnění, které způsobuje celkový zánět a zúžení dýchacích cest
  • Přecitlivělost na aspirin může u některých lidí vést k rozvoji nosních polypů
  • Alergické plísňové záněty vedlejších nosních dutin, což je alergie na určité plísně
  • Cystická fibróza, což je genetická porucha, která vede k produkci a sekreci abnormální hustých a vazkého tekutin v mnoha orgánech, včetně hustého hlenu z nosních dutin
  • Syndrom Churga-Straussové, což je vzácné onemocnění, které způsobuje zánět cév

Rodinná genetická zátěž může také hrát svou roli. Některé genetické variace spojené s funkcí imunitního systému mohou zvýšit vaši náchylnost k rozvoji nosních polypů.

Zdravotní problémy spojené s nosními polypy

Nosní polypy mohou způsobit zdravotní problémy v důsledku chronického zánětu, který je předpokladem jejich rozvoje, a také proto, že v nose blokují normální proudění vzduchu a odvod tekutin. Možné komplikace jsou: Obstrukční spánková apnoe.

V tomto potenciálně vážném stavu několikrát za noc (až desetkrát za hodinu spánku) přestanete dýchat na více než 10 sekund. Záchvaty astmatu. Chronická rinosinusitidy může vyvolávat astmatické záchvaty. Infekce nosních dutin.

Nosní polypy způsobují vyšší náchylnost k infekcím vedlejších nosních dutin, které se často opakují nebo přecházejí do chronicity. Šíření infekce do oka.

Pokud se infekce rozšíří do vašeho oka, může způsobit otok nebo vyboulení oka, neschopnost očima pohybovat, zhoršené vidění či dokonce slepotu, která může být trvalá. Meningitida. Infekce se také může šířit do mozkových blan, mozkomíšního moku a míchy.

Jak probíhá vyšetření u lékaře a co očekávat

Pokud máte příznaky nosních polypů, vyhledejte svého praktického lékaře. Ten vás v případě potřeby může odkázat na oddělení ušní, nosní a krční (ORL – otorinolaryngologie) nebo k alergologovi na alergologické vyšetření.

Vyšetření u lékařů bývají často hektické a stresující a ne vždy si vzpomeneme na všechno, co bychom chtěli svému lékaři sdělit nebo se zeptat. Proto se můžete na vyšetření připravit již v pohodlí domova, a to takto:

  • Napište si seznam příznaků, které vás trápí, dokonce i ty, o kterých si myslíte, že nemají s polypy v nose nic společného.
  • Vzpomeňte si na všechny nemoci, které jste v životě prodělali, včetně těch, se kterými se stále léčíte. Mezi takové může patřit například cukrovka nebo vysoký krevní tlak, astma, alergie. Nezapomeňte ani na absolvované operace.
  • Napište si seznam všech léků, vitamínů a doplňků stravy, které užíváte, i informaci o dávkách a o tom, jak dlouho je již užíváte. Požádejte někoho z rodiny nebo přítele, aby vás na vyšetření doprovázel. Někdy je těžké zapamatovat si všechny důležité informace, které vám lékař oznámí, druhá osoba vám v tomto může pomoci.
  • Připravte si seznam otázek, které se chcete lékaře zeptat. Pro inspiraci vám nabízíme náš seznam:
    • Mám nosní polypy?
    • Bude nutné absolvovat další vyšetření?
    • Měl bych navštívit specialistu?
    • Pokud mám nosní polypy, dá se účinně léčit základní příčina zánětu?
    • Jaké jsou možnosti léčby?
    • Jaké jsou vedlejší účinky jednotlivých možností?
    • Jak ovlivní léčba můj každodenní život?
    • Musím dodržovat nějaká omezení?
    • Kromě toho mám následující onemocnění a zdravotní problémy. Jak se to dá všechno najednou zvládnout? Ovlivní mé zdravotní problémy léčbu nosních polypů?
    • Máte nějaké letáky nebo informační materiály, které si mohu doma prostudovat?

Lékař vám bude také klást otázky. Je důležité, abyste na ně odpověděli co nejpřesněji. Mezi takové otázky mohou patřit následující:

  • Kdy se u vás objevily příznaky? Zkuste je popsat.
  • Objevují se vaše příznaky jen někdy a na krátkou dobu nebo se u vás vyskytují nepřetržitě?
  • Kdy se vaše příznaky zlepšují, případně zhoršují?
  • Kdy jste měli naposledy rýmu, nachlazení nebo zánět dutin?
  • Jak často trpíte na rýmu a nachlazení?
  • Máte na něco alergii? Jak se léčíte?
  • Máte nebo měli jste někdy astma? Jak se léčíte?
  • Jak často užíváte aspirin a jiné volně prodejné léky proti bolesti?
  • Léčili jste se v poslední době s nějakým jiným onemocněním?
  • Kouříte vy nebo někdo ve vašem okolí? Přicházíte ve své práci či ve volném čase do kontaktu s chemickými výpary nebo jinými znečišťujícími látkami ovzduší, jako je například prach nebo výfukové plyny?
  • Prodělali jste již někdy operaci nosu nebo nosních dutin?
  • Užíváte momentálně nějaké léky?

Lékař může diagnózu nosních polypů stanovit na základě vašich příznaků, fyzikálního vyšetření a prohlídky nosní dutiny. Polypy mohou být viditelné pomocí jednoduchého nástroje se světlem.

Kromě toho lze pro diagnostiku použít následující vyšetření:

  • Nosní endoskopie. Úzká, flexibilní trubice se svítícími zvětšovacími čočkami nebo s miniaturní kamerou (nosním endoskopem) umožňuje lékaři podrobněji vyšetřit vnitřek vašeho nosu a nosních dutin. Endoskop se vsune přes nosní dírku do nosní dutiny.
  • Zobrazovací vyšetření. Snímky získané počítačovou tomografií (CT) nebo magnetickou rezonancí (MRI) mohou pomoci určit velikost a umístění polypů v hlubších oblastech vedlejších nosních dutin a vyhodnotit rozsah zánětu. Tato vyšetření mohou také vyloučit přítomnost dalších možných překážek v nosní dutině, jako jsou strukturální abnormality nebo jiné typy nádorového či nenádorového růstu.
  • Alergologické vyšetření. Lékař může doporučit kožní testy na určení, zda k chronickému zánětu přispívá alergie. Při kožním testu se na pokožku předloktí aplikují drobné kapky možného vyvolavatele alergie (alergenu), které se speciální lancetou s upraveným hrotem mírně „rozškrábou“, aby na ně tělo mohlo reagovat. Kapky se na pokožce ponechají po dobu 15 minut, během kterých buď vznikne nebo nevznikne místní alergická reakce. Namísto kožního „prick“ testu může lékař objednat i vyšetření krve, při kterém se zjišťuje přítomnost specifických protilátek proti jednotlivým alergenům.
  • Vyšetření na cystickou fibrózu. Pokud má vaše dítě diagnózu nosních polypů, lékař může navrhnout vyšetření na cystickou fibrózu. Cystická fibróza je dědičných onemocnění, které postihuje žlázy produkující hlen, slzy, pot, sliny a trávicí šťávy. Standardní diagnostické vyšetření na cystickou fibrózu je neinvazivní – vyšetřuje se složení potu, protože u cystické fibrózy pot obsahuje více solí než je běžné.
Zajímavé:  Vitaminy Na Zuby A Dasne?

Chronický zánět vedlejších nosních dutin s polypy i bez polypů se léčí poměrně těžko. Cílem léčby nosních polypů je zmenšení jejich velikosti nebo jejich celkové odstranění.

Hlavním léčebným přístupem při drobných polypech je užívání léků.

Při selhání farmakologické léčby je nutný chirurgický zákrok, ale ani ten nemusí představovat trvalé řešení, protože nosné polypy mají tendenci se opakovaně vracet.

Léky používané ve farmakologické terapii nosních polypů

Farmakologická terapie dokáže některé nosní polypy buď zmenšit nebo úplně odstranit. Používají se následující léčiva:

  • Kortikosteroidy do nosu. Lékař vám předepíše nadledvinkový nosní sprej na potlačení přítomného zánětu. Nosní kortikosteroidy zahrnují: flutikason (Flixotide, Flixonase, Avamys, Flutiform), budesonid (Symbicort Turbuhaler, Pulmicort, Entocort), mometason (NASONEX, ASMANEX), triamcinolon (Nasacort), beklometazon (Foster, Ecobec, Beclomet), ciklesonid (Alvesco).
  • Perorální a injekční kortikosteroidy. V případě nízké účinnosti nosních kortikosteroidů může lékař předepsat perorální (aplikováno polknutím) kortikosteroidy, jako je například prednison, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s nosním sprejem. Vzhledem k tomu, že perorální užívané kortikosteroidy mohou způsobovat závažné nežádoucí účinky, obvykle se předepisují jen na krátkou dobu. Pokud jsou nosní polypy závažné, mohou se použít injekční kortikosteroidy.
  • Další léky. Lékař vám může předepsat léky k léčbě stavů, které přispívají k chronickému zánětu vedlejších nebo hlavních nosních dutin. Ty mohou zahrnovat antihistaminika k léčbě alergie a antibiotika pro léčbu chronické nebo opakující se infekce. Cílená aspirinová desenzibilizace může mít také u některých pacientů úspěch.

Chirurgická léčba nosních polypů

Pokud farmakologická terapie nedokáže účinně zmenšit či odstranit nosní polypy, možná budete muset absolvovat endoskopický chirurgický zákrok na jejich odstranění a na upravení stavu nosních dutin, které jsou náchylné na zánět a rozvoj polypů.

Při endoskopické chirurgii chirurg vsune do nosní dírky malou trubici s lupou nebo miniaturní kamerou (endoskopem) a vede ji do nosních dutin. S použitím drobných nástrojů odstraní polypy a jiné překážky, které brání volnému proudění tekutin v nose. Lékař může také zvětšit otvory vedoucí z nosních dutin do hlavní nosní dutiny.

Po operaci budete pravděpodobně užívat kortikosteroidní nosní sprej s cílem zabránit opakovanému vzniku nosních polypů. Lékař také může doporučit použití slané vody na proplachování nosu na podporu hojení po operaci.

Prevence vzniku nosních polypů

Opětovnému vzniku nosních polypů můžete částečně zabránit následujícími postupy:

  • Správná léčba alergie a astmatu. Dodržujte doporučenou léčbu svého lékaře. Pokud příznaky alergie a astmatu nejsou dobře kontrolovány, tedy když vaše léčba není dostatečně účinná, poraďte se se svým lékařem o změně nebo navýšení léků.
  • Vyhýbejte se věcem, které váš nos dráždí. V rámci možností se vyvarujte i vdechování látek, které mohou přispět k zánětu nebo podráždění nosu a nosních dutin, jako jsou alergeny, cigaretový kouř, chemické výpary, prach a jemné nečistoty.
  • Dodržujte hygienické zásady. Pravidelně a důkladně si myjte ruce. To je jeden z nejlepších způsobů, jak se vyhnout bakteriálním a virovým infekcím, které mohou způsobit zánět nosních dutin.
  • Dbejte na dostatečnou vlhkost vzduchu. Používejte zvlhčovač vzduchu v případě, že vzduch ve vaší domácnosti bývá suchý. Pomůže to zvlhčit vaše dýchací cesty, což pak přispívá ke zlepšenému toku hlenu a samočištění vedlejších nosních dutin. Zabrání to chronickému ucpání nosu, na jehož základě snadno vzniká zánět.
  • Vyzkoušejte nosní výplachy. V lékárně si můžete koupit sprej se slanou vodou nebo soupravu na sestavení vlastního nosního výplachu. Slaná voda zlepšuje tok hlenu, což pomáhá odstranit z nosní sliznice alergeny a jiné dráždivé látky.

Závěr

Nosní polypy jsou časté onemocnění, které postihuje zejména osoby středního věku. Projevují se řadou různých příznaků, mezi které patří například výtok z nosu, pocit ucpaného nosu nebo bolesti hlavy.

Často je nacházíme například u pacientů s cystickou fibrózou, astmatem, alergiemi a dalšími nemocemi, které se projevují častou rýmou či výtokem z nosu.

Léčba nosních polypů je dvojího typu, jednak farmakologická (s pomocí léčiv – používají se zejména kortikoidy) a jednak chirurgická, kdy se zbytnělá nosní sliznice odstraní.Tento článek nenahrazuje lékařské vyšetření a léčbu.

Pokud máte jakýkoli zdravotní problém, obraťte se na vašeho lékaře!

Líbil se vám článek? Jeho sdílením na sociálních sítích můžete pomoci i ostatním lidem, které mohou trápit nosní polypy. Děkujeme!

Tvorbě střevních polypů nemusí zabránit ani zdravá životospráva

Na dotazy ohledně střevního onemocnění odpovídá MUDr. Petra Mertová , lékařka gastroenterologického pracoviště Oblastní nemocnice Příbram.

Co jsou to polypy a proč se ve střevech vytvářejí?Polyp je pouze obecné označení pro jakýkoliv výrůstek na sliznici tlustého střeva, či kdekoliv jinde v trávicí trubici. Teprve po odstranění polypu a jeho histologickém vyšetření, tj. vyšetření tkáně pod mikroskopem, můžeme přesně stanovit diagnózu a tedy i závažnost daného onemocnění.

Až dvě třetiny střevních polypů představují tzv. adenomy, což jsou benigní, tedy nezhoubné nádorové polypy.

Pokud však není adenom ze střeva odstraněn včas, může dojít po určité době k jeho růstu a přeměně v již zhoubný adenokarcinom.

Proto ve většině vyspělých zemí existují preventivní programy, které se snaží vyšetřit populaci pacientů, kteří ještě nemají žádné potíže, právě s cílem odstranit tyto polypy ve stadiu dosud nezhoubného nádoru.

Zbylou část polypů pak tvoří polypy hyperplastické či zánětlivé, které však pacienta zpravidla neohrožují zhoubným onemocněním.

 Tvorba polypů ve střevech je ovlivněna kombinací více faktorů, z nichž pouze některé můžeme ovlivnit. Mezi ty neovlivnitelné řadíme faktory zevního prostření a faktory genetické.

Naproti tomu můžeme ovlivnit stravovací návyky, vyvarovat se kouření a zvýšené konzumace alkoholu.

Jaké části střeva polypy nejčastěji postihují?Polypy se mohou vyskytnout v kterékoliv části tlustého střeva. Pokud budeme mluvit o adenomech, tak ty nejčastěji nacházíme v konečníku a v tzv. esovité kličce neboli v sigmatu.

S jakými obtížemi se majitel polypů musí potýkat a které by ho měly přivést k lékaři?V naprosté většině střevní polypy nepůsobí vůbec žádné potíže a jsou náhodným nálezem například při preventivním vyšetření střeva. Při větší velikosti polypu se pak mohou objevit neurčité bolesti břicha, případně viditelná krev ve stolici či skryté krvácení vedoucí až k chudokrevnosti.

Jaká vyšetření lékař u pacienta provádí?Základním vyšetřením je endoskopické vyšetření střeva, tedy kolonoskopie.

Toto vyšetření také jako jediné umožní provést i terapeutický výkon a nalezené polypy ihned odstranit. Pokud z určitého důvodu toto vyšetření nelze provést, lze využít zobrazovací metody jako je např.

počítačová tomografie (CT) či vyšetření magnetickou rezonancí.

Můžete popsat způsoby léčby a je nutná operace?Naprostou většinu nezhoubných polypů, tedy již zmíněných adenomů, jsme schopni odstranit ihned při endoskopickém vyšetření. Pokud však pacient přijde pozdě a my nalezneme již zhoubný nádor, je vždy nutná operace a často i další onkologická léčba chemoterapií či ozářením.

Má tato nemoc nějaká rizika, pokud se neléčí?Jak již bylo zmíněno výše, adenomy ohrožují své nositele zejména tím, že po určité době mohou přerůst ve zhoubný nádor, tedy rakovinu střeva či konečníku, proto jsou tolik důležitá preventivní vyšetření po 50. roce věku.

Jakou roli hraje ve výskytu polypů genetika?Vrozené predispozice jsou pouze jedním z mnoha faktorů, které vedou k tvorbě adenomů a poté i adenokarcinomů. Pacienti, kteří mají rodiče či sourozence se zhoubným střevním nádorem, by zcela jistě měli podstoupit preventivní kolonoskopii.

Lze polypům úspěšně předcházet?Do určité míry ano. Základem je racionální strava s dostatkem vlákniny a s omezením tuků.

Nekonzumovat příliš často uzené či grilované potraviny a v neposlední řadě též omezit konzumaci alkoholických nápojů a ideálně nekouřit.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Je však potřeba zdůraznit, že ani zdravý životní styl, nemusí tvorbě střevních polypů zabránit, proto je tak důležitá prevence.

Dagmar Čerňanská

Polypy v tlustém střevě – co přispívá jejich vzniku?

  • Jedinou účinnou prevencí je vyšetření lékařem. To by měli absolvovat všichni lidé starší 50 let.
  • Polypy lze během vyšetření zpravidla rovnou odstranit.
  • U některých pacientů se mnou objevit nespecifické bolesti břicha.
  • Vznikem polypů jsou více ohroženi lidé s obezitou.
  • Tvorbu polypů ve střevech podporuje rovněž alkohol.
  • Blahodárný účinek na střeva mají ryby.

Když přijde řeč na onemocnění střev a konečníku, většině lidem se jako první vybaví ona obávaná rakovina tlustého střeva, která dlouhodobě patří k nejčastějším onkologickým onemocněním v Česku. Zdaleka ne každý výrůstek, který se v těchto místech objeví, však musí být nutně nádor.

Spoustu lidí obtěžují i takzvané polypy, což jsou výrůstky na sliznici, které zpočátku nemusí způsobovat žádné problémy. Pokud se ale dlouhodobě přehlížejí, buňku uvnitř nich mohou začít bujit.

Podstoupili jste kolonoskopii a lékař objevil něco, co ho znepokojilo? Nepropadejte panice, ne každá nepravidelnost či hrbolek se musí nutně rovnat karcinomu tlustého střeva, ačkoli u nás stále patří mezi nejčastější onkologická onemocnění. Může se ale rovněž jednat o polyp, což je obecné označení pro výrůstek na sliznici, který se ale může objevit také kdekoli jinde v trávicí trubici.

Přestože polyp nemá zhoubný charakter, pokud se neodstraní, může v nádorové onemocnění po čase vyústit. Platí navíc pravidlo, že čím větší výrůstek je, tím větší je i pravděpodobnost rakovinového bujení. Velká část odborníků proto doporučuje jeho odstranění a následné vyšetření tkáně mikroskopem, které vyvrátí přítomnost rakovinových buněk.

Až dvě třetiny polypů totiž tvoří takzvané adenomy, což je synonymum pro benigní (tedy nezhoubný) výrůstek.  Zbylou část pak představují polypy hyperplastické či zánětlivé. Ty však pacienta zpravidla neohrožují zhoubným onemocněním.

Velmi důležitou roli v tomto případě hraje ve vyspělých zemích prevence. Ta by podle některých odborníků dokázala rakovinu tlustého střeva v budoucnu zcela vymýtit.

Stačilo by, aby každý pacient absolvoval pravidelná vyšetření.

Co vznik polypů ve střevech ovlivňuje?

Růst polypů ve střevech je ovlivněn hned několika faktory, z nichž lze ovlivnit jen nějaké. Určitou roli hraje genetika a prostředí, ve kterém dotyčný žije. Vliv má do jisté míry také způsob, jakým se člověk stravuje.

Vznik problémů podporuje například častá konzumace alkoholu, červeného masa a živočišných tuků. Hovězí, vepřové a zvěřina totiž způsobují nadměrné vylučování žlučových kyselin, které podporují růst polypů.

Vhodná není ani příliš častá konzumace grilovaných či uzených pokrmů. Opačný vliv pak mají ryby a kuřecí maso.

Výrazně vyšší riziko polypů rovněž hrozí obézním lidem, kuřákům a pacientům s oslabeným imunitním systémem. Výrůstky na sliznici se také objevují v důsledku chybějící vlákniny a vápníku.

Příznaky polypů tlustého střeva

Nevyzpytatelnost polypů tkví hlavně v tom, že jejich přítomnost pacient většinou nepozná. Tedy alespoň v počáteční fázi, kdy je většina případů odhalena v rámci preventivního vyšetření, které by měl pravidelně podstupovat každý člověk starší 50 let.

U větších výrůstků se pak může objevovat skryté krvácení do střev projevující se anémií anebo viditelné krvácení při vylučování stolice. Záleží, kde přesně se polyp nachází. Jeho výskyt je ale nejčastější v oblasti esovité kličky anebo v okolí konečníku. U některých jedinců se mohou vyskytnout také nespecifické bolesti břicha.

Diagnostika a léčba polypů tlustého střeva

Diagnostika polypů tlustého střeva se provádí vyšetřením, které většina zná pod názvem kolonoskopie. K té je zapotřebí endoskop, což je ohebný optický přístroj, který se přes konečník zavádí do tlustého střeva.

Nejedná se o bolestivé vyšetření, pacientům ale bývá nepříjemné, což bývá častý důvod k tomu, proč prevenci neabsolvují.

Tím ale riskují, že se zanedbané polypy rozvinou v rakovinu tlustého střeva, jejíž léčba je mnohem náročnější, a ne vždy úspěšná.

Co se týče léčby polypů, tu lze stejně jako vyšetření provést pomocí endoskopu. Většinu výrůstků jsou lékaři schopni odstranit ihned při kolonoskopii, tedy za předpokladu, že se pacient dostaví včas. Pokud totiž lékaři naleznou zhoubný útvar, je vždy nutná operace a často i další onkologická léčba, která spočívá v chemoterapii či ozařování.

Prevence vzniku polypů tlustého střeva

Jak už bylo naznačeno výše, vznik polypů lze do určité míry ovlivnit životním stylem. Velkou roli hraje strava, která by měla obsahovat:

  • Rybí a drůbeží maso
  • Ovoce a zeleninu
  • Dostatek vitamínů a minerálů

Velkým strašákem tlustého střeva je naopak alkohol, kouření i kancerogeny obsažené v plesnivých potravinách.

Na činnost tohoto orgánu má vliv i podíl přirozené vlákniny a přísun tekutin, který bychom měli přizpůsobovat venkovním teplotám. V neposlední řadě hraje roli i imunitní systém.

Je však nutné myslet na to, že ani zdravý životní styl nenahradí preventivní prohlídky u lékaře.

Střevní polypy nemusí dělat potíže, ale můžou se rozvinout v něco vážnějšího. Jak na ně přijít?

Střevní polypy, také známé jako kolorektální polypy, jsou výrůstky, které se objevují na povrchu tlustého střeva. Tlusté střevo je dlouhá trubice v dolní části zažívacího traktu. Je to místo, kde tělo „vyrábí“ a uskladňuje stolici.

MUDr. Pavel Křenovský, primář chirurgického oddělení Městské nemocnice Dvůr Králové nad Labem, hovoří v naší radioporadně na téma: Střevní polypy, jejich příznaky, příčiny, diagnostika a léčba.

Polypy, ať už kterékoliv, se vyskytují ve všech částech tlustého střeva, to je od konečníku až po koncovou část tenkého střeva. Sami o sobě většinou nejsou nebezpečné.

Důvod pro jejich časný záchyt je ovšem ten, že tyto polypy, neboli nezhoubné nádory, adenomy, do budoucna zpravidla mění svůj charakter a vzniká z nich rakovina tlustého střeva, což je v našich podmínkách jedno z nejčastějších nádorových onemocněních.

Polypy v tlustém střevě se mohou lišit velikostí i počtem

Existují tři typy polypů tlustého střeva:

Hyperplastické polypy jsou neškodné a v drtivé většině se nevyvíjejí do rakoviny. Nejběžnější jsou adenomatózní polypy.

Ačkoli většina se nikdy nevyvine do rakoviny, mají potenciál vyvinout se do rakoviny tlustého střeva. Jedná se o abnormální růst buněk, které tvoří žlázky ve sliznici tlustého střeva a konečníku.

Maligní polypy jsou polypy, které jsou zaznamenány pod mikroskopickým vyšetřením, obsahují rakovinové buňky.

Jaké jsou příznaky polypů tlustého střeva?

Ve většině případů polypy nevyvolávají příznaky. Pokud se však objeví příznaky, mohou zahrnovat:

– krev ve stolici nebo krvácení z konečníku- bolest, průjem nebo zácpa, která trvá déle než jeden týden- nevolnost nebo zvracení, pokud máte velký polyp

– bolesti a různé obstrukce. Někdy mohou velké polypy vytvořit zúžení střeva, to vede následně ke křečovitým bolestem břicha, nevolnosti, zvracení a zácpě.

Krev na vašem toaletním papíru nebo ve vaší stolici může být známkou rektálního krvácení a jako takový by tento problém měl být hodnocen lékařem.

Je důležité podstupovat pravidelné screeningové (vyšetřovací) testy k detekci všech existujících polypů. Když jsou polypy v počátečním stadiu, mohou být často během kolonoskopie bezpečně a kompletně odstraněny. Odstranění polypů může snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Co způsobuje polypy v tlustém střevě?

Lékaři neznají přesnou příčinu střevních polypů, ale je zřejmé, že polypy jsou výsledkem abnormálního růstu tkáně.

Tělo pravidelně tvoří nové zdravé buňky, které nahrazují staré buňky, jež jsou poškozené nebo již nejsou potřebné. Růst a dělení nových buněk je obvykle regulován. V některých případech však nové buňky rostou a dělí se, aniž by to bylo potřebné. Tento nadměrný růst způsobuje tvorbu polypů. Polypy se mohou vyvinout v jakékoli oblasti tlustého střeva.

Kdo je nejvíce ohrožen střevními polypy?

  • Ačkoli specifická příčina polypů tlustého střeva není známa, existují určité faktory, které mohou zvýšit riziko vývoje těchto polypů. Mezi tyto rizikové faktory patří:
  • – věk nad 50 let- máte nadváhu- máte rodinnou anamnézou polypů nebo rakoviny tlustého střeva- měli jste již polypy v minulosti- riziko je větší u těch, kteří měli rakovinu vaječníků nebo rakovinu dělohy před dosažením věku 50 let- máte zánětlivé stavy, který postihují střevo, jako je Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida- máte nekontrolovaný diabetes typu 2
  • – máte dědičnou poruchou, jako je Lynchův syndrom nebo Gardnerův syndrom
  1. Nejlepší prevencí rakoviny tlustého střeva je pravidelné vyšetření střev (na přítomnost polypů a podobně).
  2. Zdravá výživa, včetně potravin bohatých na vitamín D, vápník a vlákninu, může snížit riziko vývoje střevních polypů.
  3. Celou radioporadnu s MUDr. Pavlem Křenovským si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector