Předčasná menstruace při antikoncepci – Vše o zdraví

Autor: Státní zdravotní ústav

Jako menstruaci, menses či měsíčky
označujeme měsíční krvácení, při kterém se u ženy odlučuje děložní sliznice
a odchází z těla pryč. Nástup menstruačního krvácení odpradávna značí, že se dívka stává ženou.

Předčasná menstruace při antikoncepci - Vše o zdraví

Nástup menstruace u dospívajících dívek se v dnešní době uvádí od 9 do 15 let. Menstruační cyklus je řízen hormonálně. V jeho průběhu dozrává vajíčko
ve vaječníku, po dozrání se uvolňuje a putuje do vejcovodu a po oplození se uhnízdí v děložní sliznici.

Pokud k oplození nedojde, začne se narostlá děložní sliznice
odlučovat a začíná krvácení. Menstruaci
mohou provázet větší či menší bolesti v podbřišku
.

Zevní ženské pohlavní orgány
by měly být vždy udržovány čisté, suché, s přístupem vzduchu, používány by měly být k tomuto účelu určené hygienické prostředky (vložky, tampóny, menstruační kalíšek).

V jakých fázích probíhá menstruační cyklus?

Menstruační fáze začíná1.–5. den menstruačního cyklu
a probíhá krvácení. Odlučuje se děložní sliznice od stěny dělohy. Během menstruace odejde z těla asi 40–80 ml směsi krve, děložní sliznice a hlenu

Regenerační fáze nastupuje po skončení menstruačního krvácení, dochází k obnovení slizniční
výstelky v děloze, trvá 1–2 dny.

Proliferační (růstová) fáze trvá do 14. dnu cyklu. Ve vaječnících
dozrává vajíčko. V polovině cyklu, tj. kolem 14. dne, se vajíčko z vaječníku uvolní, přichází ovulace.

  • Co je to ovulace? V polovině menstruačního cyklu, tj. kolem 14. dne, se vajíčko z vaječníku uvolní, přichází ovulace. Obvykle nastává přibližně v polovině menstruačního cyklu, ale může nastat kterýkoli den, i během menstruace. Při ovulaci
    se uvolní z vaječníku každý měsíc většinou jedno vajíčko a putuje vejcovodem.
  • Kde dochází k oplození vajíčka? K oplození vajíčka spermií dochází ve vejcovodu. Po oplození sestoupí vajíčko do dělohy, uhnízdí se tam a začne se vyvíjet zárodek – embryo. Začíná těhotenství.
  • Co je to mimoděložní těhotenství? Pokud oplozené vajíčko do dělohy nesestoupí a zůstane ve vejcovodu, jedná se o tzv. mimoděložní těhotenství. Zárodek se ve vejcovodu začne vyvíjet, zvětšovat až vejcovod praskne, což provází silné bolesti břicha
    . Zárodek přitom zahyne.
  • Jak vznikají jednovaječná a dvojvaječná dvojčata? Pokud se z vaječníku uvolní najednou dvě vajíčka a obě budou oplozena, vyvíjí se dvojvaječná dvojčata, pokud vajíčka tři, vyvíjí se trojčata atd. Jedinci jsou si podobní více či méně, stejně jako sourozenci ze dvou, tří či více různých těhotenství. Pokud se však jedno oplozené vajíčko hned po oplození úplně rozdělí na dvě, která se pak vyvíjí samostatně, vznikají tzv. jednovaječná dvojčata, která bývají podobou k nerozeznání. Mají totiž stejné geny, které určují kromě jiných vlastností také jejich podobu.
  •  Co se děje po oplození vajíčka? Ve vaječníku v místě, ze kterého se uvolnilo vajíčko, vzniká tzv. žluté tělísko
    , které tvoří hormon
    progesteron a estrogeny. Ty působí na dělohu, prsní žlázy, štítnou žlázu
    a kosti. Pokud nebylo vajíčko oplozeno, žluté tělísko kolem 24. dne zanikne a změní se v jizvičku, říká se jí bílé tělísko. Naopak při oplození žluté tělísko do 5. měsíce udržuje těhotenství, pak jeho funkci přebírá placenta
    . V průběhu života jedné ženy dozraje asi 400 až 500 vajíček. Je to o hodně méně oproti mužským spermiím, kterých se jen při jedné ejakulaci uvolní desítky miliónů.

Sekreční fáze začíná 15.–28. den cyklu. Začnou se rozšiřovat sekreční žlázky v děložní sliznici. Hlavní roli v těchto změnách hraje hormon progesteron. Sliznice je připravena pro přijetí oplozeného vajíčka. Děložní sliznice dosahuje výšky až 7 mm.

Ischemická
fáze (nedokrvení sliznice) nastane 28. den cyklu,
pokud nebylo vajíčko oplozeno. Dochází k rychlému poklesu hormonů progesteronu
a estrogenu
. Ve sliznici začnou praskat stěny děložních
kapilár
, nastává krvácení a začíná menstruační fáze.

Jaké antikoncepční metody se používají?

  1. Přirozené – nejlevnější, nevyžadují žádné pomůcky, ovšem nejméně spolehlivé (přerušovaná soulož, metoda plodných a neplodných dnů).
  2. Bariérové – mechanicky zabraňují splynutí vajíčka a spermie
    (kondom, pesar, ženský kondom).

    Kondom chrání nejen před nechtěním početím, ale také před pohlavně přenosnými infekcemi, včetně infekce
    HIV/AIDS
    . Kondom neobsahuje hormony, usnadňuje penisu
    průnik do pochvy. Je levný. Nevýhodou kondomu může být alergie
    na latex nebo psychický blok u některých jedinců.

    V současné době jsou již běžně dostupné i nelatexové kondomy tzv. latex free.

  3. Chemické – využívají látky, které při kontaktu ničí spermie nebo omezují jejich pohyblivost (spermicidy ve formě vaginálních
    čípků
    nebo gelu).

  4. Hormonální – umělé hormony, které zabraňují dozrávání a uvolňování vajíčka (ovulaci) a ztěžují pronikání spermií do dělohy; patří mezi nejspolehlivější (kombinovaná pilulka, minipilulka, nitroděložní hormonální systém, náplast, injekce, podkožní tyčinka
    , vaginální kroužek).

    Hormonální antikoncepce
    zabraňuje v otěhotnění, chrání před mimoděložním těhotenstvím, snižuje sílu krvácení až k jeho vymizení, zlepšuje pravidelnost, může oddálit menstruaci. Snižuje riziko vzniku rakoviny
    dělohy a vaječníků, chrání před záněty
    , má pozitivní vliv na akné a pleť. Rizikové je použití hormonální antikoncepce
    např.

    u kuřaček, žen s těžšími cévními poruchami, trombózou
    , mozkovou cévní příhodou, těžkou cukrovkou
    , s jaterním onemocněním nebo s neléčenou hypertenzí
    . Nevýhodou může být u některých žen zvýšení objemu vody v těle, zvyšování tělesné hmotnosti.

  5. Nitroděložní tělísko – zavádí jej vždy lékař (gynekolog).

    Jsou k dispozici hormonální a nehormonální nitroděložní tělíska. O vhodnosti nitroděložního tělíska je vždy lepší poradit se s lékařem.

  6. Sterilizace – chirurgický zákrok, při němž jsou přerušeny vejcovody
    u ženy nebo chámovody
    u muže. Pozor, tento zákrok je nevratný!

Související odkazy

Dopady hormonální antikoncepce na ženské tělo

Hormonální antikoncepce se dnes nabízí jako něco samozřejmého, neškodného nebo dokonce prospěšného pro zdraví moderní ženy či dospívající dívky. Zkušenosti minulých let, stejně jako nové vědecké poznatky, však poukazují na výskyt závažných zdravotních problémů uživatelek tohoto druhu antikoncepce.

Hormonální antikoncepce nemá vliv jen na plodnost ženy, ale podobně jako vlastní hormony v těle přítomné přirozeně ovlivňuje biochemické procesy a působí v každé tkáni lidského těla.

Hormonální antikoncepce hlavně ovlivňuje:

  • centrální nervovou soustavu
  • činnost neurotransmiterů
  • srážlivost krve
  • játra a jaterní funkce
  • metabolismus cholesterolu a triglyceridů
  • metabolismus cukrů (způsobuje inzulínovou rezistenci a zhoršení glukózové tolerance)
  • srdečně-cévní systém
  • kůži (má negativní vliv na tloušťku epidermis, její hydrataci, pigmentaci a produkci mazu)
  • růst dlouhých kostí (urychluje uzavírání epifyzárních štěrbin a tím předčasné ukončení růstu kostí, při časném začátku užívání hormonální antikoncepce dochází k poklesu hustoty kostí)
  • snižuje sérové koncentrace minerálních látek (např. hořčík, zinek, nikl)
  • snižuje pohlavní touhu (libido)
  • snižuje hladiny vitamínů (kyselina listová, vitamíny B2, B6, B12 a C)
  • o 50-100% zvyšuje hladiny stresového hormonu kortizolu
  • zasahuje do časných stadií rozvoje rakoviny

Hormonální antikoncepcí se aplikují do těla syntetické hormony, které se svými vlastnostmi odlišují od hormonů, produkovaných vlastním tělem, a zabraňují tvorbě vlastních pohlavních hormonů, takže biochemické procesy v těle řídí převážně cizí – syntetické hormony.

Rozdíly mezi přirozeným a antikoncepčním cyklem

Uvedeme nejpodstatnější rozdíly mezi přirozeným 6>menstruačním cyklem ženy a nepravým — pseudomenstruačním cyklem, který je udržován hormonální antikoncepcí.

1. Hormonální antikoncepcí se aplikují do těla syntetické hormony – estrogeny a syntetické hormony – gestageny, které se svým chemickým složením a biochemickými účinky odlišují od přirozených hormonů.

Hormony aplikované do těla zvenčí tlumí ve vaječnících a v dřeni nadledvinek produkci vlastních, přirozených hormonů a biochemické procesy v těle jsou už na úrovni buněčného jádra (na úrovni DNA) řízené převážně syntetickými hormony.

2. Hladiny syntetických hormonů v krvi se výrazně liší od hladin hormonů v době přirozeného (fyziologického) menstruačního cyklu. Je podstatný rozdíl mezi kontinuálním dávkováním hormonů zvenčí (např.

hormonální tabletou) a cyklickým fyziologickým dávkováním hormonů, založeným na spolupráci systému hypotalamus, hypofýza, vaječníky, přičemž tento systém spolupracuje i s jinými hormonálními systémy a s mozkovou kůrou.

Toto přirozené dávkování v průběhu menstruačního cyklu je mimořádně přesné a citlivě a pružně reaguje i na okamžité potřeby organismu.

3. Při používání hormonální antikoncepce jsou účinky estrogenů blokované anebo modulované syntetickým gestagenem hned od začátku menstruačního cyklu.

Při přirozeném menstruačním cyklu nastupují fyziologické účinky přirozeného gestagenu – progesteronu až od  poloviny menstruačního cyklu (přibližně od 10. dne), aby se mohly plně rozvinout pozitivní účinky estrogenů.

I samotné gestageny mohou plnohodnotně účinkovat pouze na tom biologickém substrátu, který nejdříve připravily svým účinkem estrogeny.

4. Hladiny androgenů, testosteronu a dehydroepiandrosteronu jsou podstatně snížené (30–50%) a nejsou hormonální antikoncepcí substituované. Nízké hladiny mužských pohlavních hormonů mají negativní vliv na sexualitu a epidermis žen, na  imunitní systém, či kostní hmotu.

Hormonální antikoncepce tak rozvrátí funkce ženských reprodukčních orgánů, nedozrávají folikuly, obsahující vajíčko, nevzniká žluté tělísko, pohyb vejcovodů je zpomalený, biochemické a morfologické změny na sliznici dělohy zabraňují implantaci (uhnízdění) embrya.

Význam přirozeného cyklu

Přirozený menstruační cyklus má pro život ženy a existenci lidstva mimořádný význam, protože periodicky (každý měsíc) připravuje celý organismus na tak vysokou kvalitativní úroveň, která umožňuje ženě zvládnout případné těhotenství a porod.

Jeho perfektní mechanismus je skutečným biologickým zázrakem a podmínkou lidské existence. Jedině přirozený menstruační cyklus dělá ženu takovou jaká je, odpovídá za její zdraví, tělesnou krásu a psychickou rovnováhu.

Ženy si to často uvědomí až poté, co projdou strastiplnou cestou užívání hormonální antikoncepce.

V důsledku vedlejších účinků přestává hormonální antikoncepci v průběhu jednoho roku užívat 30–50% procent nových uživatelek hormonální antikoncepce, dalších 10–30% přechází na jiný přípravek.

Fáze menstruačního cyklu

Folikulární – výběr nejlepšího tzv. dominantního folikulu (obalu, v němž je uloženo vajíčko)

Ovulační (většinou okolo 14. až 16. dne cyklu) – ze zralého, tzv. Gráfova folikulu se uvolní vajíčko, připravené na oplodnění

Luteální – z prasklého Gráfova folikulu se vytvoří žluté tělísko, které připravuje dělohu na přijetí oplodněného vejce a zabezpečuje výživu oplodněného vajíčka od jeho zahnízdění v děloze až do vývoje placenty. Když nedojde k oplodnění vajíčka, sekrečně přeměněná sliznice dělohy se odloučí a nastává čtvrtá fáze – menstruace.

Krvácení – menstruace

Dopady hormonální antikoncepce na cyklus ženy

  1. Inhibuje dozrávání folikulů v první fázi menstruačního cyklu
  2. Zabraňuje ovulaci
  3. Nedochází ke vzniku žlutého tělíska

Hormonální antikoncepce inhibuje tři ze čtyř fází přirozeného menstruačního cyklu.

Neupravuje tedy menstruační cyklus a jeho čtyři fáze, jak se často nepravdivě proklamuje, ale inhibicí prvních tří fází cyklu zabezpečuje neplodnost a na závěr cyklu navozuje falešnou tzv.

pseudomenstruaci, která nastane tehdy, když se přestanou dodávat do těla hormony, neboli užívají se tablety, které už neobsahují žádné hormony.

Hormonální antikoncepce byla vyvinuta, aby:

  1. narušila menstruační cyklus
  2. zabránila početí (fertilizaci)
  3. a nakonec, když vše předchozí selže, biochemické a morfologické změny na sliznici dělohy brání pětidennímu embryu (tzv. oplodněné vajíčko) přežít (abortivní účinek)

Nežádoucí účinky hormonální antikoncepce

  • bolest hlavy
  • nevolnost
  • abnormální krvácení z dělohy
  • napětí v prsou
  • bolesti břicha
  • bolesti v kříži
  • zvracení
  • změny nálad, deprese
  • snížení zájmu o sex (snížení libida)
  • přírůstek na váze
  • plísňové a kvasinkové infekce pohlavních orgánů
  • otoky nohou
  • zesílené ochlupení (u přípravků, které obsahují gestagen, který má androgenní účinky)
  • vypadávání vlasů
  • žlučníkové kameny
  • migréna anebo zhoršení jejích projevů
  • rakovina (děložního hrdla, prsu, CNS/hypofýzy, plic, lymfomy a leukémie)

Kombinovaná hormonální antikoncepce je na seznamu dokázaných kancerogenů Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) a amerického Národního institutu environmentálních zdravotnických věd. Žena umírající na karcinom prsu ztrácí v průměru 19,2 roku očekávané délky života.[1]

Další rizika

Podle studie Světové zdravotnické organizace (WHO) ženy, které užívají kombinovanou hormonální antikoncepci, mají 4,15krát vyšší šanci onemocnět venózním tromboembolismem oproti ženám, které ji neužívají.[2] 1–2% těchto onemocnění končí smrtelně. Tyto ženy mají 5,01krát vyšší šanci onemocnět infarktem oproti ženám, které ji neužívají.[3] Toto riziko se výrazně zvyšuje s přibývajícím věkem a s kouřením.

Užívání hormonální antikoncepce zvyšuje riziko mozkově-cévní příhody o 40%, u žen s migrénou je toto riziko 9krát vyšší.[4]

Abortivní účinek hormonální antikoncepce

Abortivní účinek je neoddělitelnou součástí mechanismu účinku každé dnes používané hormonální antikoncepce. Žádná žena, která ji užívá, neví, zda zaúčinkoval „antikoncepční“ nebo „abortivní“ účinek.

Ženy často nevědí, že užíváním hormonální antikoncepce ničí nejen svou plodnost (vlivem na hypotalamo-hypofyzární-ovariální osu, narušením funkce vaječníků a dělohy), ale že mohou zničit i nový lidský život.

Podstata abortivního účinku je v tom, že estrogen a progesteron se aplikují do těla společně (kombinovaná), nebo se aplikuje jen progesteron (gestagenová), čímž dochází k desynchronizaci vzájemného působení sexuálních hormonů.

Výsledkem jsou změny motility vejcovodů a biochemické a morfologické změny na sliznici vejcovodů a dělohy:

  1. Frekvence kontrakcí (motilita) vejcovodů je zpomalená a odpovídá pozdější luteální fázi během přirozeného menstruačního cyklu.[5]
  2. Rozličné syntetické gestageny ovlivňují funkce vejcovodů různým způsobem, především však v nich snižují obsah glykogenu a inhibují různé enzymové aktivity. Syntetické sexuální hormony působí negativně nejen na biochemické reakce, ale byly dokázané i morfologické změny a narušení jemné struktury buněk (např. anomální mitochondrie).
  3. Je narušená synchronizace mezi vývojem embrya a vnitřním prostředím dělohy, protože specifické látky, potřebné k implantaci a fyziologickému vývoji embrya, se tvoří příliš časně.

Například už mezi 9. a 12. dnem užívání hormonální antikoncepce se objevují subnukleární, glykogenem naplněné vakuoly, které je možné pozorovat při přirozeném cyklu až mezi 16. a 18. dnem. Tvorba Golgiho aparátu a produkce glykogenu, proteinů a uhlohydrátů už v 10. dni dosáhne svého vrcholu, k němuž dochází v přirozeném cyklu až uprostřed luteální fáze.

Předčasná a neplnohodnotná sekreční transformace přechází nakonec do stavu tzv. sekrečního vyčerpání.

Závěr

Hormonální antikoncepce nejen že brání vzniku nových lidských životů, ale závažně ovlivňuje zdraví už žijících žen.

Oba rodiče by si měli uvědomit, že kromě zdraví budoucí matky jde i o zodpovědnost, do jakého biochemického vnitřního prostředí matky přijmou své dítě – zda do prostředí, které někdy bylo řízeno syntetickými hormony nebo do prostředí, které řídily a řídí vlastní pohlavní hormony.

PharmDr. Jozef Laurinec, Ph.D., klinický farmaceut

[1] ADAM, Z. et al.: Obecná onkologie a podpůrná léčba. Praha, 2003, s. 206.[2] WORLD HEALTH ORGANIZATION COLLABORATIVE STUDY OF CARDIOVASCULAR DISEASE AND STEROID HORMONE CONTRACEPTION: Venous thromboembolic disease and combined oral contraceptives: results of international multicentre case-control study. In: Lancet, 16. December 1995, Vol. 346, Issue 8990, s. 1575-1582.

[3] WORLD HEALTH ORGANIZATION COLLABORATIVE STUDY OF CARDIOVASCULAR DISEASE AND STEROID HORMONE CONTRACEPTION: Acute myocardial infarction and combined oral contraceptives: results of an international multicentre case-control study. In: Lancet, 26. April 1997, Vol. 349, Issue 9060, s. 1202-1209.[4] LEIDENBERGER, F. – STROWITZKI, T. – ORTMANN, O.

: Klinische Endokrinologie für Frauenärzte, s. 267.

[5] TAUBERT, H. D. – KUHL, H.: Kontrazeption mit Hormonen, s. 131.

O antikoncepci – PharmDr. Margit Slimáková

Kdo rozhoduje o antikoncepci?  Zjednodušeně lze říci, že muži rozhodují a užívají si, zatímco ženy užívají pilulky a nesou důsledky tohoto užívání.

Sexualita a láska

Je možné lidskou sexualitu zjednodušit na možnost neomezené přístupnosti ženy, jakou dnešní hormonální antikoncepce nabízí? Podle informací z tisku, všudypřítomných reklam farmaceutických firem na pilulky a podle množství uživatelek hormonální antikoncepce (HA) se zdá, že ano.

Je ale tento princip základem lásky? Většina z nás bude souhlasit s tvrzením, že láska mezi partnery znamená i vzájemný respekt a úctu.

Proč však v tomto případě více mužů hlouběji neuvažuje o vlivu hormonální antikoncepce na organismus jejich partnerky? Proč se většina upokojí reklamními informacemi farmaceutických firem, že přirozený ženský cyklus není nutností a pilulky lze bez problémů užívat dlouhodobě? Skutečnost je však jiná.

Jak vypadá realita?

V podstatě neexistují dlouhodobé studie sledující a srovnávající celkový zdravotní stav (včetně psychické pohody) žen užívajících HA a žen s přirozeným cyklem. V současnosti se na mnohých z nás nebo na našich dcerách v praxi zkouší podávání HA často už od 15 let věku.

I přes to, že teprve nedávno byla předčasně ukončena studie sledující tisíce žen užívajících HRT (hormon replacement therapy) v menopauze, kvůli statisticky významnému množství závažných negativních účinků podávaných pohlavních hormonů málokdo zvažuje, zda dlouhodobé podávání pohlavních hormonů formou antikoncepce nemůže také významně negativně ovlivnit zdraví ženy.

„Užívání jakékoli kombinované hormonální antikoncepce představuje určitá rizika, která mohou vést k invaliditě nebo mít i smrtelné následky.“  Citace ze stránek farmaceutické společnosti vyrábějící HA.

Pilulky se i přesto dnes v mnohých gynekologických ordinacích předepisují pro zlepšení pleti, běžně se doporučují dospívajícím dívkám i bez vědomí jejich maminek, nabízejí se jako řešení nepravidelného cyklu …

Pilulky však ve skutečnosti potlačují přirozený ženský cyklus a pravidelné krvácení je pouze uměle nastavené prostřednictvím vysazení účinné látky, jenž s ženskou přirozeností nemá nic společného.

Je jen rozhodnutím výrobců, jestli nastaví „interval menstruace“ na 28 dnů, 3 měsíce anebo jestli ji zcela zruší.

Pilulky potlačují přirozené krvácení a významně zasahují i do tvorby mnohých, organismu vlastních hormonů a do hormonální rovnováhy organismu.

Přirozený lunární ženský cyklus je řízen propojeným působením čtyř hormonů: FSH, LH, estrogenu a progesteronu, uvolňovaných ze čtyř orgánů: hypothalamu, hypofýzy, vaječníků a dělohy. Podle východních učení odpovídá hypothalamus šesté čakře, tj. třetímu oku.

V době zahájení menstruace dosahuje uvolňování hormonů hypothalamu vrcholu a puberta takto může být chápana i jako doba „otevření třetího oka poznání“. Otázkou je, do jaké míry hormonální změny, k nimž v přirozeném ženském cyklu dochází, ovlivňují schopnost ženského vnímání a emocionální život ženy.

Joan Borysenko, Ph.

D, zakladatelka Mind and Body Clinic v USA a autorka knihy Womens Book of Life, navrhuje vnímat změny spojené s ženským cyklem nikoli jako příšernou nemoc označovanou názvem premenstruační syndrom, ale jako přirozenou potřebu  organismu po zklidnění a naladění se na svůj vnitřní život i na přírodu a dále potřebu  otevřít  se většímu poznání.

Proč je ženský cyklus důležitý? Chápeme důležitost cyklů v přírodě, např. cyklické střídání slunce a měsíce, dne a noci, měsíce v 28denních cyklech, cyklus roku v jednotlivých měsících a ročních sezonách, cyklus moře ve střídajících se přílivech a odlivech.

Cyklus vyjadřuje změnu i rovnováhu. Tlukot srdce, střídání nádechu a výdechu, spánkový rytmus, stejně jako i příjem jídla jsou projevy rytmických cyklů našeho organismu. V souvislosti s těmito cykly se mění i hladiny hormonů.

Hladina kortizolu je nejvyšší ráno, v noci vzrůstá hladina růstového hormonu, melatonin je uvolňován v závislosti na množství světla. Hladiny ženských pohlavních hormonů se střídají v měsíčních cyklech charakteristických pro každou ženu.

Pravidelnost tohoto cyklu je odrazem přirozeného souladu organismu s rytmem přírody. Cykly dovolují našemu tělu pohyb, změnu i přizpůsobení se.

Menstruace, stejně jako premenstruační syndrom či menopauza nejsou nemoci.  Jde však o závažné mezníky v ženském životě, kterých podle mého názoru zneužil medicínský a farmaceutický průmysl, a tak je mnoho žen dnes místo příležitosti k poznání a vnímání vlastního těla vnímá jako nepříjemné projevy, jenž je třeba léčit.

Složení a variabilita hormonů je u jednotlivců obou pohlaví vysoce individuální a vyjadřuje konkrétní osobnost. Hormonální hladiny se liší stejně jako ostatní biologické parametry každého z nás. Je z tohoto pohledu v pořádku, když miliony žen dlouhodobě užívají stejné pilulky se silně účinnými drogami?

Regina Stolzenberg, autorka, socioložka, spisovatelka a mluvčí zastřešující svaz německých gynekologických center uvádí, že dlouhodobé účinky trvalého užívání pilulky na metabolismus zdaleka nejsou prozkoumané. Ženy, které je pravidelně užívají, by měly vědět, že se tak dobrovolně účastní rozsáhlé, novodobé klinické studie s nejistým koncem.

Každý z klasických léků má nežádoucí účinky, popisované v příbalových letácích,
u velké většiny léků se navíc na další nežádoucí účinky přijde až po jejich oficiálním schválení a „zkoušení“ na běžných pacientech v praxi.

Opakovaně tak dochází ke stahování léků z důvodů nově zjištěných závažných nežádoucích účinků a opakovaně jsou léky, průměrně po 5 letech, nahrazovány novějšími variantami s „méně nežádoucími účinky“, alespoň do doby, než se opět objeví nový lék.

Podle některých propagátorů HA můžeme z praktického hlediska nežádoucí účinky HA rozdělit na závažné a nezávažné. Mezi závažné patří např. komplikace týkající se oběhového systému. Všechny ostatní nezávažné nežádoucí účinky jako váhový přírůstek, změny nálad, bolesti hlavy, žaludeční potíže a jiné jsou podle takovýchto autorů jen nepříjemnostmi.

  • Pouhý výběr z nežádoucích účinků příbalového letáku HA: hluboká žilní trombóza, plicní embolie, srdeční infarkt, neprůchodnost nebo prasknutí mozkových cév, nepravidelné krvácení nebo špinění, napětí v prsou, nevolnost, urychlení tvorby žlučových kamenů, projevy chronického zánětu žlučníku a zánětu tračníku, možná souvislost mezi dlouhodobým užíváním hormonální antikoncepce a nádory jater, hnědavé nebo tmavě hnědé skvrny v obličeji, nadměrné ochlupení, projevy drobného vlásečnicového krvácení v podkoží, bolesti hlavy, migréna nebo deprese, změny tělesné hmotnosti nebo příznaky zadržování tekutin v těle, narušení ledvinových funkcí, změny chuti k jídlu a libida…
  • Podle Christine Hitchcock z Centra pro výzkum ovulace a menstruačního cyklu (CeMCOR, Centre for Menstrual Cycle and Ovulation Research) mohou kampaň propagující antikoncepci s naprostým vynecháním krvácení a označováním cyklu jako něco nepříjemného, zbytečného až nezdravého, i zprávy o nezbytnosti kontrolovat přirozené ženské funkce vést zejména u mladých žen k negativnímu  body image.
  • Freud, Hornez, Deutsch a další psychoanalytikové rozdílným způsobem interpretovali ženské menstruačí potíže (včetně negativního vnímání menstruace) jako potíže se samotnou ženskou identitou.
  • Patrik Holford, zakladatel Institutu pro optimální výživu a vůdčí výživový expert z  Velké Británie, říká, že HA je spojena s příliš mnoha zdravotními riziky a jednoznačně doporučuje přirozené plánování početí vycházející z vyhodnocování teplotních změn.

Podle autorů Elsona Haase, zakladatele centra preventivní medicíny v Kalifornii a Buck Levina, profesora výživy Bastyr Univerzity, je HA tou nejúčinnější, ale i nejriskantnější  formou antikoncepce.

K nárůstu hmotnosti, výkyvům nálad, oběhovým a gastrointestinálním potížím se přidávají i rizika narušení rovnováhy jednotlivých živin. Ženám užívajícím HA doporučuji suplementaci vitaminy B6, B12, E, C, kyselinou listovou a zinkem.

Z důvodů zvýšené zátěže jater, která léky před jejich vyloučením z těla odbourávají, doporučují všem uživatelkám HA dlouhodobou, játra šetřící stravu.

Konkrétně to znamená maximální omezení až vyloučení konzumace alkoholu a jiných drog, pesticidů a prezervancií v potravinách, vyloučení smažených jídel, snížení příjmu jednoduchých cukrů a průmyslově upravovaných potravin celkově.

Jiné možnosti

Není naprosto logické, že jakékoliv umělé dodávání vysoce účinných hormonů bude zásadně ovlivňovat psychický stav ženy? Proč velká část mužů hlouběji nepřemýšlí o uvedených tématech? Proč ženy důrazněji nenadnesou otázku plánování dětí a důsledněji netrvají na společném řešení takto důležité kapitoly jejich života?

Jedná se o neznalost rizik, nejistotu nebo jen slepou důvěru v doporučení lékaře?

Řešení mi připomíná pštrosí hlavu v písku: žena důvěřuje gynekologovi, i když pravděpodobně ví či tuší, že lékař získává  informace o antikoncepci  přímo od farmaceutických firem, tedy od výrobců a prodejců a navíc (v případě mužského lékaře) ji nikdy sám užívat nebude. Muž důvěřuje ženě, ta za něj vše vyřídila a muž účinky HA na svém těle nepocítí.

Omlouvám se mužům, které jsem neprávem napadla. Vím, že i zodpovědných partnerů je celá řada.

Dokonce znám  muže, který v okamžiku, kdy jeho žena trpěla nežádoucími účinky užívání HA, dal dohromady skupinu lékařů, techniků a designerů, s nimiž  vytvořil přístroje vypočítávající z bazální, v ústech měřené teploty a statisíců naprogramovaných teplotních křivek vysoce účinnou antikoncepci i pomoc pro neplodné páry. Tyto minipočítače se  prodávají už 20 let po celém světě a jejich spolehlivost je srovnatelná s HA

(Viz  http://www.naturcomp.cz/interview/ )

K sepsání této úvahy mě přivedla děsivá statistika  —  vysoký počet uživatelek HA v ČR a stále se snižující věk, kdy dívky HA začínají užívat.

Proč nejsou upřednostňovány metody vycházející z přirozeného ženského cyklu, z výpočtů plodných a neplodných dnů? V ČR podle Sexuologického ústavu  používají pouhá 3 % párů výpočet plodných a neplodných dnů k ochraně před neplánovaným početím, zatímco uživatelek HA je 48 % a v samotné Praze až přes 70 %.

Podle mne tato čísla jasně odrážejí preference gynekologů. Naprostá většina lékařů upřednostňuje medikamentózní řešení, a to nejen pro nemocné, ale i pro naprosto zdravé jedince, jak tomu u antikoncepce je.

Je pravdou, že mediální masáž farmaceutických firem je vysoce účinná a informovanost o jakýchkoliv přirozených možnostech v tomto informačním moři zcela zaniká. Takto většina lékařů ani neví o přirozených a přitom spolehlivých nehormonálních možnostech.

Přirozené plánování rodiny přitom umožňuje ženě lépe vnímat svůj organismus i rozvinout větší respekt k vlastnímu tělu. Mnohé páry řadí přirozené plánování rodiny mezi prostředky napomáhající budování vztahu, protože podmínkou je dobrá komunikace mezi partnery. Pomáhá v zapojení muže do plánování početí namísto pouhého přenechání kompletní zodpovědnosti na partnerce.

Kontrola početí vycházející z metody plodných a neplodných dnů znamená střídání období vhodných pro intimní styk s obdobími abstinence. Podle tradiční čínské medicíny takováto pravidelná sexuální abstinence vede k šetření mužské vitální síly a je doporučovaná. Přirozené plánování rodiny prospívá ženě, muži i oběma jako páru. Je šetrné k našemu organismu i přírodě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector