Prednison a alkohol – Vše o zdraví

Grepy a grapefruitový džus obsahují mnoho vitamínů a tělu prospěšných látek a jejich zařazení do jídelníčku prospívá zdraví. Na druhou stranu je důležité vědět, že při užívání některých léčiv spolu s grepy může dojít ke změně jejich hladiny v krvi, a tím pádem k ovlivnění jejich účinků. Tomuto jevu se říká „interakce“.

Zjištění, že grapefruitová šťáva může ovlivňovat podaný lék, bylo učiněno v roce 1989 náhodou, při sledování vlivu alkoholu na látku felodipin užívanou na léčbu vysokého krevního tlaku.

Dobrovolníci dostávali k zapíjení léku a zamaskování chuti alkoholu grapefruitový džus, vědci pak následně neočekávaně naměřili mnohonásobně zvýšené množství léku v krvi.

Prednison a alkohol - Vše o zdraví

Za „pachatele“ byl označen grapefruitový džus. Začalo pátrání, jakým způsobem k tomuto nechtěnému účinku dochází. Zjistilo se, že látky obsažené v grepech, nám v těle blokují enzymy zvané cytochromy.

Jedna z forem tohoto enzymu, označovaná jako CYP3A4, je přítomna v buňkách tenkého střeva a v jaterních buňkách. Je spoluodpovědná za přeměnu mnoha léčiv na neúčinné látky.

Pokud je tento systém odstaven z provozu, dochází ke zvýšení hladiny léku v krvi a jeho prodlouženému působení v těle, což může vést k nárůstu nežádoucích účinků léků, předávkování a projevům toxicity.

Přečtěte si také: Rybí olej je důležitý zdroj vitamínů pro děti i dospělé. Lze ho čerpat z ryb či doplňků stravy

Interakce: Grapefruit a lék na snížení hladiny cholesterolu

Jako učebnicový příklad si můžeme uvést interakci mezi grepy a simvastatinem, což je lék na snížení hladiny cholesterolu. Simvastatin je v těle odbouráván právě cytochromem CYP 3A4.

Pokud je však tento enzym blokován konzumací velkého množství grapefruitového džusu, dochází k nárustu hladiny simvastatinu v krvi na takovou, jako bychom si vzali najednou 7 tablet.

Mezi nežádoucí toxické projevy simvastatinu patří bolesti svalů, rozpad svalových buněk a pokud tento stav ponecháme bez léčby, může dojít až k selhání ledvin. Takový stav je potřeba řešit bezodkladnou návštěvou lékaře.

Aby to nebylo tak jednoduché, každý z nás má tento enzym geneticky jinak aktivní, takže u žádného jedince stejná dávka léku a grapefruitového džusu nevyvolá tytéž účinky.

Interakce: Grapefruit a lék na snížení imunitní reakce např. po transplantacích

Prednison a alkohol - Vše o zdraví

Látky z grepů zastavují i tento „čistící“ systém, čímž opět zvyšují expozici těla lékům, které jsou z buňky tímto systémem vylučovány. Tento typ ovlivnění byl prokázán při současném užívání grapefruitové šťávy a látky cyklosporin (lék na snížení imunitní reakce např. po transplantacích).

Interakce: Grapefruit a lék na snížení alergické reakce

Všechny ostatní léky, jejichž metabolismus v těle je ovlivněn CYP 3A4 a/nebo tímto P-glykoproteinem, budou tuto interakci vykazovat.

V současné době poslední zjištěnou a navíc úplně opačným mechanismem působící interakcí, je inhibice transportního systému OATP. Tento transportér přenáší léky do buněk k dalšímu vstřebávání do organizmu.

Pokud je zastaven, lék je vyloučen z těla ven bez léčebného efektu. Tento typ interakce byl popsán mezi grapefruitovou šťávou a fexofenadinem (lék na snížení alergické reakce).

Grepy a grapefruitové džusy nejsou v naši zemi každodenní součástí našeho jídelníčku, možná ale právě proto nemáme v povědomí, že jejich konzumace může mít vliv na vstřebávání některých léků.

Pokud náš lék má v příbalovém letáku uvedenou interakci s grepy, měli bychom také pamatovat, že stejně nevhodné jsou: grepové džusy, doplňky stravy s výtažky z grepových jader, pomelo a karambola.

Záleží také na množství zkonzumované šťávy či grepů – malé množství zastavuje činnost pouze střevních enzymů a transportérů. Velké množství již zablokuje činnost jaterních enzymů a transportérů, což má závažnější účinky.

Ostatní citrusové plody je možné konzumovat bez omezení.

Závěrem lze doporučit:

 • Zeptejte se Vašeho lékárníka, zda můžete své léky kombinovat s grepy a grepovými džusy.
 • Vyhledejte si v příbalovém letáku informaci o případné interakci léku s grapefruitovou šťávou. Pokud má lék tuto interakci, informace o nevhodnosti grepů je uvedena. Pokud není informace o grepech zmíněna, lék a grepy můžete.
 • Pokud k vašemu léku grepy a šťávy z nich nemůžete, kontrolujte složení ostatních ovocných džusů, ať se ujistíte, že v jejich složení není obsažena grapefruitová šťáva
 • Významné lékové interakce vykazují i další přírodní produkty. Mezi ty, které hladinu léčiv ovlivňují nejvíce, patří např. bylinka třezalka tečkovaná. O jejím působení ale zase někdy příště.
 • Mgr. Jana Martinásková
 • Lékárna Modrá hvězda, Bílovec
 • Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
 • Prednison a alkohol - Vše o zdraví

Noční pocení: příčiny u žen i u mužů a možnosti léčby

Prednison a alkohol - Vše o zdraví

Noční pocení neboli spánková hyperhidróza je nadměrné vylučování potu v noci, během spánku. Noční pocení zhruba 3 % lidí a někdy může být známkou závažného onemocnění.

 • Příčiny nočního pocení jsou většinou benigní (například příliš vysoká teplota v místnosti, používání nevhodných lůžkovin, nadměrná konzumace kofeinu, alkoholu nebo kořeněných jídel před spaním), nicméně vzhledem k tomu, že tento příznak může signalizovat i závažné onemocnění, měli byste vždy vyhledat lékaře, pokud se v noci opakovaně potíte tak, že máte pyžamo a ložní prádlo úplně mokré, že by se dalo ždímat (takovému pocení se odborně říká profuzní pocení) (1).
 • Pocení je přirozeným způsobem ochlazování organizmu, kterým se lidské tělo brání přehřátí.
 • V lidském mozku se nachází struktura zvaná hypotalamus (podhrbolí), která je odpovědná za regulaci tělesné teploty a dokáže tak přímo aktivovat více než 2 milióny potních žlázek a „nařídit jim“, aby začali tvořit pot a vylučovat ho na pokožku za účelem ochlazení.
 • Pot, který potní žlázky vyloučí na pokožku se pomalu odpařuje, přičemž dochází k uvolnění tepelné energie a ochlazení organizmu (2).
 • V tomto článku se podíváme na nejčastější příčiny nočního pocení a možnosti léčby.

Příčiny nočního pocení

Fyzická námaha, cvičení nebo parné letní dny nejsou jediným důvodem, proč tělo aktivuje ochlazovací mechanizmy, jako je například pocení.

Mezi další příčiny nočního pocení patří některá onemocnění nebo nežádoucí účinky léčiv.

Choroby a onemocnění

Mezi nejčastější choroby, při kterých se může vyskytnout noční pocení, mimo jiné patří:

 • Infekční onemocnění: noční pocení je častým a známým příznakem tuberkulózy, ale může se vyskytnout i u jiných onemocnění, jako jsou AIDS, chřipka nebo jiná horečnatá onemocnění.
 • Hormonální (endokrinní) nerovnováha (odborně též hormonální dysbalance): noční pocení z důvodu hormonální nerovnováhy se může vyskytovat například u žen v přechodu, při onemocněních štítné žlázy, u diabetu (cukrovky) nebo v pubertě či těhotenství.
 • Syndrom obstrukční spánkové apnoe: při tomto onemocnění dochází k poklesu tkání měkkého patra, což zužuje hrdlo a způsobuje takzvané apnoické pauzy, což jsou stavy, kdy pacient na několik sekund přestane úplně dýchat. Studie naznačují, že u lidí s neléčeným syndromem obstrukční spánkové apnoe se noční pocení vyskytuje třikrát častěji než u zdravých osob (3).
 • Refluxní choroba jícnu (GERD): hlavním příznakem refluxní choroby jícnu je pálení žáhy, ale noční pocení se u této nemoci rovněž běžně vyskytuje (4).
 • Nádorová onemocnění (rakovina): noční pocení může být časným příznakem rakoviny, nicméně většinou se současně objeví i další příznaky. Nejčastěji se noční pocení vyskytuje u lymfomů a leukémií (rakovina krevních buněk).

Mezi další onemocnění, při kterých se může jako jeden z příznaků vyskytovat i noční pocení, patří:

 • úzkostné poruchy
 • obezita
 • zneužívání návykových látek, zejména heroinu
 • kardiovaskulární onemocnění (choroby oběhové soustavy – srdce a cév)
 • hypoglykémie (příliš nízká hladina glukózy v krvi)
 • Parkinsonova choroba

Nežádoucí účinky léčiv

 1. Nočnípocení také bývá nežádoucím účinkem některých léčiv užívaných v léčbě deprese (citalopram, paroxetin, bupropion, buspiron, sertralin), migrény (sumatriptan), hormonálních poruch (levothyroxin), diabetu (inzulín nebo některá perorální antidiabetika, jako je glipizid), bolesti (hydrokodon, naproxen), kardiovaskulárních onemocnění (amlodipin, atorvastain, lisinopril), alergií (loratadin), bakteriálních infekcí (ciprofloxacin), poruch erekce (tadalafil), oparů (acyklovir) nebo pálení žáhy (omeprazol).
 2. Kromě toho bývá noční pocení vedlejším účinkem steroidních léků (prednison).
 3. Pokud dlouhodobě užíváte nějaké léky a objeví se u vás noční pocení, kontaktujte neprodleně svého lékaře.

Léčba nočního pocení

Léčba nočního pocení závisí na vyvolávající příčině. Pokud je příčinou tohoto stavu hormonální nerovnováha, užívají se léky na její srovnání. Pokud jsou příčinou užívané léky, může vám lékař předepsat jiné léky.

Pokud se nezjistí konkrétní příčina nočního pocení, spočívá léčba v kombinaci prevence a zmírňování příznaků.

Mezi vhodné metody jak zmírnit nežádoucí projevy nadměrného pocení nebo mu zcela zabránit, mimo jiné, patří:

 • spaní v chladné (nepřetopené) místnosti (ideální teplota je kolem 18°C) a používání přikrývek z přírodních materiálů (například bavlna). Syntetické materiály jsou nevhodné, protože nedýchají.
 • omezení konzumace alkoholu, kofeinu a kořeněných jídel
 • používání kvalitních antiperspirantů (přípravků proti pocení)
 • nejíst alespoň 2 – 3 hodiny před spaním
 • používání klimatizace a řádné větrání
 • relaxační cvičení před spaním a po probuzení
 • dostatek pohybu a cvičení
 • udržování zdravé tělesné hmotnosti
 • konzumace stravy s nízkým obsahem sacharidů a tuků
 • dostatečná hydratace (pití dostatku vody během dne)

Nadměrné noční pocení lze také omezit některými léky ze skupiny anticholinergních léčiv, o jejichž užívání se musíte vždy poradit s lékařem (5).

Noční pocení u mužů

 • Obecné příčiny nočního pocení jsou stejné u mužů i u žen a popisujeme je výše.
 • Nicméně některé „studie“ naznačují, že podobně jako u žen, může být i u mužů noční pocení způsobeno takzvaným „mužským přechodem“, což je stav spojený s poklesem hladiny testosteronu (6).
 • Nicméně se jedná spíše o spekulace, které bez dalších kvalitních studií nemůžeme brát za bernou minci.

Noční pocení u žen

 1. Asi nejčastější příčinou nočního pocení u žen je přechod (menopauza), kdy dochází k hormonálním změnám, které mohou vyvolat například návaly horka nebo právě noční pocení.

 2. Zmírnit příznaky nočního pocení u žen je velmi obtížné a doporučuje se pěstování zdravého životního stylu (udržování tělesné hmotnosti ve zdravém rozmezí, konzumace zdravé a vyvážené stravy, spaní v dobře větraných místnostech a nošení lehkých, prodyšných oděvů).

 3. Pokud se s pomocí výše uvedených postupů nedaří projevy nočního pocení v menopauze zmírnit, může pomoci hormonální léčba (7).

Co si z článku odnést?

 • Noční pocení je poměrně běžným problémem, který trápí řadu lidí.
 • Většinou je na vině jen vysoká teplota v ložnici, nezdravý životní styl nebo používání syntetického ložního prádla.
 • Pokud se ale v noci potíte opravdu hodně (profuzní pocení) tak, že propotíte několik pyžam nebo je postel úplně mokrá, měli byste neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Někteří lidé se nadměrně potí nejen v noci, ale také během dne. Tomuto stavu se říká hyperhidróza.

Pokud potíže s nadměrným nebo nočním pocením máte, nebojte se vyhledat lékařskou pomoc.

S pomocí moderních způsobů léčby se dají příznaky nadměrného pocení podstatně zmírnit.

Prednison a alkohol: Můžete je smíchat? – Drogy

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Mohu při užívání tohoto léku pít alkohol?

To by měla být jedna z vašich prvních otázek při zahájení léčby jakýmkoli novým lékem a prednison není výjimkou.

Dobrou zprávou je prednison a alkohol je obvykle v pořádku míchat – pokud si dáte jen drink nebo dva. Pijete často nebo silně, však? Nejlepší je se tomu během léčby vyhnout. Čtěte dále a dozvíte se proč.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Co je prednison?

Prednison je typ léku známého jako glukokortikoid (GC). Důvodem pro název jsou glukokortikoidy, které pomáhají regulovat glukóza metabolismus, jsou vyráběny v nadledvinách kůra , a jsou steroidy . Když užijete prednison, vaše játra ho přemění na prednisolon, který potlačuje imunitní systém a má protizánětlivé účinky (Puckett, 2020).

co je dobré pro ed over the counter

Váš poskytovatel zdravotní péče může také předepisovat samotný prednisolon nebo methylprednisolon, související léky.

FDA schvaluje prednison pro léčbu několika stavů, počítaje v to , ale bez omezení na (UpToDate, n.d.):

 • Nedostatečnost nadledvin (Addisonova choroba)
 • Akutní alergické reakce
 • Akutní astmatické záchvaty
 • Zánětlivá onemocnění střev, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida
 • Roztroušená skleróza
 • Revmatické poruchy, jako je revmatoidní artritida a dna

Poskytovatelé zdravotní péče mohou také předepisovat přednison mimo značku jako možnost léčby jiných stavů, včetně (UpToDate, n.d.):

 • Bellova obrna
 • Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)
 • Autoimunitní hepatitida
 • Některé typy rakoviny, včetně rakoviny prostaty a mnohočetného myelomu

Prednison může mít při dlouhodobém užívání mnoho vedlejších účinků. Poskytovatelé zdravotní péče jej obvykle předepisují krátkodobě pro akutní (dočasné) stavy nebo vzplanutí chronických poruch.

Můžete užívat prednison s alkoholem?

Je užívání alkoholu bezpečné při užívání prednisonu? Ve většině případů je při pití prednisonu v pořádku pít alkohol s mírou.

vedlejší účinky léku na krevní tlak vyd

I když neexistují žádné specifické kontraindikace pro pití alkoholu během užívání prednisonu, smíchání prednisonu s nadměrným pitím, nadměrným pitím nebo závislostí na alkoholu může nést zvýšené riziko zdravotních problémů. Čím více pijete, tím větší je pravděpodobnost negativních vedlejších účinků alkoholu a mnoho z těchto vedlejších účinků se shoduje s potenciálními vedlejšími účinky užívání prednisonu.

Jakýkoli typ užívání steroidů má vysoké riziko nežádoucích účinků. A průzkum více než 2 000 lidé dlouhodobě užívající glukokortikoidy (nad 60 dnů) zjistili, že 90% uvádí alespoň jeden nepříznivý účinek. Nejběžnější vedlejší účinky byly v tomto pořadí (Curtis, 2006):

 • Přibývání na váze
 • Snadno zraněná kůže
 • Problémy se spánkem
 • Změny nálady
 • Šedý zákal
 • Akné
 • Zlomeniny kostí
 • Vysoká hladina cukru v krvi u lidí bez cukrovky.

Mnohé z těchto nežádoucích účinků jsou podobné těm z těžkého pití, které mohou některé z těchto nežádoucích účinků ještě zhoršit. Zde jsou největší důvody k obavám:

Krevní cukr

Alkohol i prednison mohou ovlivňovat hladinu cukru v krvi. I u krátkodobých uživatelů prednison zvyšuje hladinu glukózy nalačno první den pořízení (Kauh, 2012). Lehké až střední užívání alkoholu, jeden nápoj denně nebo tak nějak, to významně neovlivní.

Ale Bylo prokázáno, že nadměrné pití koreluje se zvýšenou hladinou glukózy , takže přidání účinků prednisonu na zvyšování glukózy může být obzvláště problematické (Leggio, 2009). Lidé, kteří sledují hladinu glukózy, jako jsou lidé s diabetem 2.

typu, mohou být při užívání prednisonu opatrní při požívání alkoholu.

Nálada

Všichni víme, že alkohol ovlivňuje náladu. To je důvod, proč to někteří lidé pijí. Dokonce krátkodobé užívání prednisonu může vyvolat změny nálady u některých lidí (Ou, 2018). Už jen z tohoto důvodu by se mohlo chtít počkat, až na ně dopadne prednison, a to ještě předtím, než si vezmete steroidy, když si vezmete láhev vína s večeří.

Spát

Dokonce lehké pití ovlivňuje spánek člověka (Ebrahim, 2013). Současně 30–60% uživatelů glukokortikoidů uvádí určité poruchy spánku, v závislosti na dávce (Curtis, 2006). Pokud máte potíže s usínáním nebo spánkem, kombinace alkoholu s prednisonem by mohla problémy zhoršit.

Zdraví prednisonu, alkoholu a kostí

Prednison a alkohol mohou ovlivnit zdraví kostí. Zlomeniny představují významné riziko při dlouhodobém užívání vysokých dávek kortikosteroidů, zejména u starších lidí. Nedochází to přes noc, ale prednison zvyšuje riziko osteoporózy a zlomenin obratlů (UpToDate, n.d.).

Zdá se, že užívání alkoholu také ovlivňuje kostní hustotu, i když nejednotně. Světlo do mírné užívání alkoholu může být prospěšné .

Studie naznačují, že trochu alkoholu může občas zpomalit úbytek kostní hmoty související s věkem. Nadměrné pití a nadměrné pití však korelují s významným poklesem hustoty kostí.

Některé studie zjistily, že rizikový faktor je hlubší u mužů než u žen (Gaddini, 2016).

Prednison a alkohol - Vše o zdraví

7 minut čtení

I když ne každá studie se může shodnout, pokud jde o alkohol a kostní hmotu, stále existuje zjevný důvod, proč nemísit prednison s nadměrným pitím.

Víme, že vysoký kumulativní prednison negativně ovlivňuje kostní hustotu. Jak vám může říct kdokoli, kdo konzumoval dostatek alkoholu, alkohol vás může udělat nemotorným.

Riskovat pád, když vaše kosti nemusí být nejsilnější, pravděpodobně není nejlepší nápad.

Další důležité úvahy

Prednison a alkohol ovlivňují hladinu kortikosteroidů. Studie to ukázaly konzumace alkoholu zvyšuje kortizol a pravidelná těžká konzumace může ovlivnit osu HPA (hypotalamus-hypofýza-nadledviny). Tento systém reguluje přirozenou produkci kortizolu z nadledvin (Badrick, 2007).

Nadměrné množství glukokortikoidů, jako je kortizol, může vést k Cushingovu syndromu , vzácný, ale potenciálně smrtelný stav, pokud se neléčí. I samotné užívání alkoholu může vést k tomu, co vědci nazývají pseudo-Cushingův stav , s mnoha stejnými potenciálními zdravotními riziky (Besemer, 2011).

poskytuje mediální kalkulaci viagra

Alkohol v koncentracích 10% nebo více (což zahrnuje většinu vín a téměř všechny tvrdé nápoje) může způsobit podráždění žaludku a dokonce i gastrointestinální krvácení (Stermer, 2002).

Prednison nese riziko peptických vředů, ačkoli výzkumy ukazují, že tomu tak je nejvíce vidět, když je prednison kombinován s NSAID jako ibuprofen nebo naproxen (Liu, 2013).

Kromě toho, pokud užíváte prednison na zažívací potíže, může být protahování alkoholu trávicím traktem kontraproduktivní.

Odstoupení prednisonu a alkoholu

Pokud jste během užívání prednisonu předávali nápoje, můžete se po ukončení léčby těšit na slavnostní koktejl. Možná budete chtít počkat o něco déle. Je možné, že po ukončení dlouhodobějšího užívání steroidů dojde k některým abstinenčním příznakům. Ty mohou zahrnovat nevolnost, zvracení a letargie , což může být zhoršeno pitím (Margolin, 2007).

Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče

Pokud užíváte prednison, poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o užívání alkoholu a vašem stavu. Před opětovným zavedením alkoholu do vašeho systému se řiďte jejich lékařskými doporučeními. Většina receptů na prednison je krátká a vynechání alkoholu po dobu jednoho nebo dvou týdnů může být pro vaše zdraví malou obětí.

Reference

 1. Badrick, E., Bobak, M., Britton, A., Kirschbaum, C., Marmot, M., & Kumari, M. (2008). Vztah mezi konzumací alkoholu a sekrecí kortizolu ve stárnoucí kohortě. The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, 93 (3), 750–757. doi: 10.1210 / jc.2007-0737. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18073316/
 2. Besemer, F., Pereira, A. M. a Smit, J. W. A. ​​(2011). Cushingův syndrom vyvolaný alkoholem. Hyperkortizolismus způsobený zneužíváním alkoholu. The Netherlands Journal of Medicine, 69 (7), 318–323. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21934176/
 3. Curtis, J. R., Westfall, A. O., Allison, J., Bijlsma, J. W., Freeman, A., George, V., Kovac, S. H., Spettell, C. M., & Saag, K. G. (2006). Populační hodnocení nežádoucích účinků spojených s dlouhodobým užíváním glukokortikoidů. Artritida a revmatismus, 55 (3), 420–426. doi: 10,1002 / čl. 21984. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16739208/
 4. Dinsen, S., Baslund, B., Klose, M., Rasmussen, A. K., Friis-Hansen, L., Hilsted, L., & Feldt-Rasmussen, U. (2013). Proč může být vysazení glukokortikoidů někdy tak nebezpečné jako léčba samotná. European Journal of Internal Medicine, 24 (8), 714–720. doi: 10.1016 / j.ejim.2013.05.014. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23806261/
 5. Ebrahim, I. O., Shapiro, C. M., Williams, A. J. a Fenwick, P. B. (2013). Alkohol a spánek I: Účinky na normální spánek. Alkoholismus, klinický a experimentální výzkum, 37 (4), 539–549. doi: 10,1111 / acer.12006. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23347102/
 6. Gaddini, G. W., Turner, R. T., Grant, K. A., & Iwaniec, U. T. (2016). Alkohol: Jednoduchá živina se složitými účinky na kost v kostře dospělého. Alkoholismus, klinický a experimentální výzkum, 40 (4), 657–671. doi: 10,1111 / acer.13000. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26971854/
 7. Kauh, E., Mixson, L., Malice, M.-P., Mesens, S., Ramael, S., Burke, J., et al. (2012). Prednison ovlivňuje u zdravých jedinců zánět, toleranci glukózy a kostní obrat během několika hodin po léčbě. European Journal of Endocrinology, 166 (3), 459-467. doi: 10,1530 / EJE-11-0751. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22180452/
 8. Leggio, L., Ray, L. A., Kenna, G. A. a Swift, R. M. (2009). Hladina glukózy v krvi, nadměrné pití alkoholu a touha po alkoholu během léčby závislosti na alkoholu: Výsledky ze studie kombinovaných farmakoterapií a behaviorálních intervencí u závislosti na alkoholu (kombinace). Alkoholismus, klinický a experimentální výzkum, 33 (9), 1539–1544. doi: 10.1111 / j.1530-0277.2009.00982.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19485973/
 9. Liu, D., Ahmet, A., Ward, L., Krishnamoorthy, P., Mandelcorn, E. D., Leigh, R. a kol. (2013). Praktický průvodce monitorováním a zvládáním komplikací systémové léčby kortikosteroidy. Alergie, astma a klinická imunologie: Úřední věstník Kanadské společnosti pro alergie a klinickou imunologii, 9 (1), 30. doi: 10,1186 / 1710-1492-9-30. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23947590/
 10. Margolin, L., Cope, D. K., Bakst-Sisser, R., & Greenspan, J. (2007). Syndrom abstinence steroidů: Přehled důsledků, etiologie a léčby. Journal of Pain and Symptom Management, 33 (2), 224–228. doi: 10.1016 / j.jpainsymman.2006.08.013. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17280928/
 11. Ou, G., Bressler, B., Galorport, C., Lam, E., Ko, H. H., Enns, R. a kol. (2018). Rychlost změn nálady vyvolaných kortikosteroidy u pacientů se zánětlivým onemocněním střev: prospektivní studie. Journal of the Canadian Association of Gastroenterology, 1 (3), 99–106. doi: 10,1093 / jcag / gwy023. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31294728/
 12. Puckett Y, Gabbar A, Bokhari AA. Prednison. [Aktualizováno 2020 22. dubna]. In: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; 2020 leden-. Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534809/
 13. Stermer, E. (2002). Konzumace alkoholu a gastrointestinálního traktu. The Israel Medical Association Journal: IMAJ, 4 (3), 200–202. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11908263/
 14. UpToDate Prednisone: Drug information (n.d.). Citováno 07 December 2020 z https://www.uptodate.com/contents/prednisone-drug-information
 15. van de Wiel, A. (2004). Diabetes mellitus a alkohol. Výzkum a recenze týkající se cukrovky / metabolismu, 20 (4), 263–267. doi: 10,1002 / dmrr.492. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15250029/

Vidět víc

9 negativních účinků alkoholu na naše tělo. Co nejvíc trpí?

Dle statistik a výzkumů jako Česká republika zaujímáme místa v přední desítce zemí, které holdují alkoholu.

Schválně, jak často si i vy dáte sklenku čehokoliv? Večer dvojku vína na uvolnění nebo aby se vám lépe pracovalo? V pátek jednu party a v sobotu posezení s přáteli za zvuku cinkotu skleniček? Každý rok se na sociálních sítích objevuje mnohem více hashtagů #suchejunor, jež je měsícem bez pití, který současně otvírá problematiku nadměrné spotřeby alkoholu.

Zajímavé:  Kombinace různých antibiotik – vše o zdraví

A dle zájmu o právě vycházející bestseller Zápisník alkoholičky Michaely Duffkové, jež na stejnojmenném blogu i v knize popisuje svůj zápas s alkoholem, je vidět, že si otázku „nepiju příliš?“ pokládá stále více lidí.

To, že zacloumá s vaší psychikou a vztahy je jasné, ale i tělo dostává pořádně zabrat. Jak trpí? Co je v ohrožení? Dle výzkumů publikovaných na serveru Healthline pod odbornou záštitou bostonské interní lékařky Elaine K.

Luo ve shodě s dalšími odborníky má pití alkoholu vliv na tyto oblasti.

Trávicí a endokrinní žlázy

Pití příliš velkého množství alkoholu může způsobit abnormální aktivaci trávicích enzymů produkovaných slinivkou břišní. Nahromadění těchto enzymů může vést k zánětu známému jako pankreatitida. Pankreatitida se může stát dlouhodobým stavem a způsobit vážné komplikace.

Játra

Játra jsou orgán, který pomáhá rozkládat a odstraňovat škodlivé látky z vašeho těla, a to včetně alkoholu. Dlouhodobé užívání alkoholu však narušuje tento proces. Také zvyšuje riziko chronického zánětu jater a onemocnění jater. Jizvení způsobené tímto zánětem se nazývá cirhóza a tvorba jizvové tkáně ničí játra.

Tím, jak se játra stále více poškozují, je těžší odstranit toxické látky z těla. Onemocnění jater bezesporu ohrožuje život a vede k hromadění toxinů a odpadu v těle.

Bohužel ženy v souvislosti s alkoholem mají vyšší riziko vzniku alkoholického onemocnění jater, neboť těla žen s větší pravděpodobností absorbují více alkoholu a potřebují delší dobu na jeho zpracování a vykazují poškození jater rychleji než muži.

Hladina cukru

Slinivka pomáhá regulovat užívání inzulínu v těle a reakci na glukózu. Pokud pankreas a játra nefungují správně, riskujete nízkou hladinu cukru v krvi neboli hypoglykémii. Poškozená slinivka břišní může také zabránit tělu v produkci dostatečného množství inzulínu k využití cukru.

To může vést k hyperglykémii neboli příliš velkému množství cukru v krvi. No a pokud vaše tělo nemůže zvládnout a vyrovnat hladinu cukru v krvi, můžete zaznamenat větší komplikace a nežádoucí účinky spojené s cukrovkou.

Proto je důležité, aby se lidé s diabetem nebo hypoglykémií vyhnuli nadměrnému množství alkoholu.

Centrální nervový systém

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak pochopit vliv alkoholu na vaše tělo, je porozumět tomu, jak ovlivňuje váš centrální nervový systém. Nezřetelná řeč je jedním z prvních příznaků toho, že jste toho příliš vypili.

Alkohol snižuje komunikaci mezi mozkem a tělem a ztěžuje koordinaci a vyvažování těla. Vzhledem k tomu, že alkohol často způsobuje větší poškození centrálního nervového systému, může dojít ke znecitlivění a mravenčení v nohou a rukou.

Ještě více pak pití souvisí i s vaší myslí, neboť ztěžuje mozku vytvářet dlouhodobé vzpomínky, snižuje schopnost jasně myslet a racionálně se rozhodovat.

V průběhu času při dlouhodobém pití může dojít k poškození čelního laloku, tedy oblasti mozku, která je mimo jiné zodpovědná za emoční kontrolu, krátkodobou paměť a úsudek.

Zažívací ústrojí

Souvislost mezi konzumací alkoholu a trávicím systémem nemusí být okamžitě zřetelná. Nežádoucí účinky se často objevují až po poškození. A čím více pijete, tím větší bude poškození.

Pití může poškodit tkáně v zažívacím traktu a zabránit střevům trávit jídlo a vstřebávat živiny a vitamíny. Výsledkem bývá podvýživa.

Už rozumíte, proč jsou všichni závislí na alkoholu tak hubení? Silné pití může také vést k plynatosti, nadýmání, pocitu plnosti v břiše, průjmu nebo bolestivé stolici. U lidí, kteří pijí příliš, nejsou vředy nebo hemoroidy nic neobvyklého.

Rakovina

Lidé, kteří konzumují příliš mnoho alkoholu, mohou být také ohroženi rakovinou. U lidí, kteří často pijí, je větší pravděpodobnost vzniku rakoviny v ústech, krku, jícnu, tlustém střevě nebo játrech. Lidé, kteří pravidelně pijí a společně s tím kouří, mají mnohem vyšší riziko rakoviny.

Oběhový systém

Alkohol může ovlivnit vaše srdce a plíce. Lidé, kteří jsou chronickými konzumenty alkoholu, mají vyšší riziko srdečních problémů než lidé, kteří nepijí a v oblasti rozdělení pohlaví mají ženy větší riziko vzniku srdečních chorob než muži, kteří pijí.

Mezi komplikace oběhového systému patří vysoký krevní tlak, nepravidelný srdeční tep, ale i infarkt či mrtvice. Problémy s absorpcí vitamínů a minerálů z potravy mohou způsobit anémii, což je stav, kdy máte nízký počet červených krvinek.

A jedním z největších příznaků anémie je únava.

Sexuální a reprodukční zdraví

Možná si myslíte, že pití alkoholu vám pomůže bravurně odhodit zábrany a více se v posteli odvázat. Ale realita je úplně jiná. Muži, kteří pijí příliš mnoho, mají větší pravděpodobnost erektilní dysfunkce. U žen zas silné pití může zabránit produkci pohlavních hormonů a snížit libido.

Navíc ženy, které pijí příliš mnoho, mohou přestat menstruovat, čímž se vystavují riziku neplodnosti. A ty, které otěhotní a během těhotenství těžce pijí, mají vyšší riziko předčasného porodu nebo potratu.

Jejich nenarozené dítě je v ohrožení, neboť bude  trpět fetálním alkoholovým syndromem (FASD).

Imunitní systém

Pití výrazně snižuje přirozený imunitní systém těla a kvůli tomu je pro tělo obtížnější odvrátit napadení bakteriemi a viry. U lidí, kteří pijí hodně po dlouhou dobu, se také častěji vyvine pneumonie nebo tuberkulóza než u běžné populace.

Játra si můžete poškodit i bylinkami. Potravinové doplňky to umí také

Játra jsou klíčovou „chemickou továrnou“, která nás, kromě všeho ostatního, zbavuje nebezpečných chemikálií. Že je může poškodit pití alkoholu nebo virus hepatitidy, to ví skoro každý.

Už méně lidí si ale uvědomuje, že právě poškození jater může být i nežádoucím vedlejším efektem řady léků.

V posledních letech navíc přibývá případů, kdy jsou na vině stále populárnější potravinové doplňky nebo bylinky.

Nežádoucí vedlejší účinky léků na játra jsou poměrně časté, a proto jim lékaři i farmakologové věnují velkou pozornost. Nejčastěji se jedná o problém způsobený antimikrobiálními látkami nebo neurologickými léky.

V některých případech jsou tyto nežádoucí účinky dokonce příčinou stahování léků z trhu. Bohužel neexistuje žádný specifický test, který by umožňoval zdravotníkům odhalení příčiny poškození jater.

Situaci komplikuje lékařům skutečnost, že mnoho pacientů používá více léků najednou, i rozmanité projevy poškození, které mohou napodobovat různé typy jaterních onemocnění.

Když pacient neřekne lékaři vše…

V posledních letech roste počet pacientů, kteří kromě předepsaných léků užívají další přípravky. Může jít o volně prodejné léky, o rozmanité potravinové nebo dietní doplňky, o bylinky, bylinné směsi a produkty nabízené léčiteli.

Odhalit příčinu poškození jater mnohdy komplikuje i skutečnost, že se řada lidí stydí přiznat, že kromě předepsaných léků užívají třeba přípravky, které mají tradici v Čině, Indii nebo Koreji, případně rozmanité preparáty zakoupené po internetu.

V mnoha případech mají navíc lidé pocit, že problém nemůže být v bylinkách, protože ty jsou přece z přírody. Podle představ laiků jsou proto zdravé a nemají nežádoucí zdravotní účinky.

V takových případech bývá skutečná příčina zdravotních problémů odhalena až poté, kdy jsou předepsané léky vysazeny a zdravotní problémy nemocného přesto přetrvávají. Tato situace může na zdraví působit dvojnásob nepříznivě, protože zatímco je vysazen účinný lék (například potírající infekci), játra jsou i nadále poškozována skutečným hepatotoxinem.

I čínské, indické nebo korejské přípravky mohou škodit

S rostoucí popularitou tzv. čínské tradiční medicíny a dalších východních tradičních způsobů léčby bohužel roste v USA a Evropě i jejich podíl na výskytu poškození jater.

Zatímco v Asii si lidé uvědomují možná rizika, v Evropě mají o nich lidé často naivní nebo zkreslenou představu. Řada bylin užívaných v tradičním asijském léčitelství obsahuje přírodní chemické látky toxické pro játra.

Například v Koreji je podle tamní statistiky bylinná medikace vůbec nejčastější příčinou poškození jater způsobeného medicínou, teprve pak následují moderní léky.

Domácí i exotické bylinky nemusí být jen cestou ke zdraví…

Bylinky jsou pro mnoho lidí nejen symbolem přírody, ale také zárukou zdraví. Je však naivní se domnívat, že cokoli pocházející z přírody je pouze zdravé a bez nežádoucích vedlejších účinků.

Bohužel mezi běžnými českými rostlinami i mezi těmi exotickými je celá řada takových, které mohou poškozovat játra.

Ostatně mnohé chemické látky se rostliny patrně naučily vyrábět na svou obranu před býložravci, kteří je pojídali.

Mezi bylinky, které mohou poškodit játra, patří třeba oblíbený podběl, kostival nebo vlaštovičník. Hapatotoxická je také populární exotická kava neboli pepřovník opojný, který se rozšířil z ostrovů v Tichém oceánu. A játrům může ublížit i polej obecná, ze které se vyrábí éterický olej oblíbený v aromaterapii.

Dokonce i listy čajovníku obsahují látku, která může poškodit játra. Jmenuje se epigalokatechin galát (EGCG) a běžným pitím zeleného čaje ji dostanete do těla v množství, které je bezpečné. Nicméně v případě užívání výtažku v podobě potravinových doplňků na hubnutí nebo pro údajnou prevenci rakoviny si játra poškodit můžete.

U bylinek je třeba mít na paměti, že obsah účinných látek se může lišit nejen mezi různými přípravky, ale také od rostliny k rostlině. Dokonce různé listy nebo části listů jediné rostliny se mohou podstatně lišit množstvím obsažené látky. Proto je třeba při dávkování dbát velké opatrnosti

Chcete štíhlejší nebo svalnatější postavu? Pozor na to, co kupujete!

V Evropě se každý rok stahují z trhu také volně prodejné přípravky na hubnutí, protože obsahují některou z látek, která škodí játrům. I testy rozmanitých doplňků stravy pro posilování, fitness a kulturistiku pravidelně odhalují nebezpečné výrobky.

Samostatnou kapitolou je pak používání anabolických steroidů nechvalně známých z dopingu ve vrcholovém sportu. Ty látky mohou i při pouhé snaze o svalnatější postavu vést jak k akutnímu, tak ke chronickému poškození jater.

Zvláště opatrní buďte při nákupu těchto doplňků buď přes internet nebo přímo v posilovně či fitness centru.

Nové riziko – inhalace elektronických cigaret

I české nemocnice už mají první zkušenosti s tím, že poškození jater může způsobit kouření tzv. elektronických cigaret (neboli e-cigaret).

Přestože v těchto náhražkách běžných cigaret nic nehoří, vypařování směsí různého obsahu vede kromě uvolňování nikotinu také ke vzniku řady nebezpečných chemikálií, jako jsou například formaldehyd, akrolein, acetaldehyd, toluen, některé nitrosaminy nebo kovy (např. nikl či kadmium).

Jak se chránit?

 • Než začnete používat lék, přečtěte si příbalový leták, kde jsou možné nežádoucí účinky popsány.
 • Rozhodně užívejte léky jen tak často a v takové dávce, kterou máte předepsanou lékařem. Neberte léky ani častěji, ani ve větším množství.
 • Pokud užíváte více léků předepsaných různými lékaři, vždy je informujte o tom, co všechno užíváte, aby se předešlo případným nežádoucím interakcím mezi léky.
 • Užíváte-li kromě léků nějaké bylinky, doplňky stravy nebo preparáty od léčitele, případně koupené na internetu, informujte o tom svého ošetřujícího lékaře.
 • Buďte opatrní při užívání přípravků orientálního léčitelství.
 • Nezapomeňte, že české i exotické bylinky mohou mít nežádoucí vedlejší účinky a obsahují látky schopné poškodit zdraví.
Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Prednison a alkohol – diagnóza, příznaky, léčba

 • Na této stránce naleznete veškeré informace o nemoci Prednison a alkohol. Popis nemoci, diagnózu, příznaky nemoci a zkušenosti lidí s nemocí Prednison a alkohol.
 • Prednison je lék, který se v posledních letech objevuje čím dál častěji. Jde totiž o medikament, silné imunosupresivum, jež tlumí imunitní systém hned na…Více info
  Odhadem několik tisíc českých dětí ve věku od 11 do 15 let pravidelně kouří cigarety a pije alkohol. Hodně dětí má také zkušenost s marihuanou.Více info
  Přes 65 procent jedenáctiletých dětí ochutnalo alkohol, a to i pod dozoren rodičů, zkušenost s touto legální drogou má 83 procent českých dětí od 11 do 15 let věku.Více info
  Osoby závislé na alkoholu, muži i ženy, často zdůvodňují své pití manželskou konfliktovou situací. Příčinná souvislost je zpravidla opačná nebo se obojí vzájemně potencuje.Více info
  Přes 80 procent znásilnění se dopouštějí lidé pod vlivem alkoholu. Také pro jejich oběti roste riziko, že budou znásilněny, pokud jsou opilé. ČTK to řekl primář oddělení závislostí bohnické psychiatrické léčebny Karel Nešpor.Více info
  První cigaretu a první sklenku alkoholu okusí děti ve věku mezi dvanáctým a třináctým rokem. Ve dvaceti procentech případů jim je… Více info
  První nadějí, jak vyřešit problémy se srdcem, byla pro Jiřího Dresslera operace. Bohužel nepomohla a nakonec se stal prvním člověkem na… Více info
  Pití může činit život příjemnějším, ale také nám pěkně zavařit. A stejně paradoxní to je i s jeho vlivem na zdraví organismu….Více info
  Pokud máte cukrovku, musíte počítat s tím, že po konzumaci alkoholu bude vaše glykémie stoupat. Navíc mívají tyto nápoje často…Více info
  Dlouhodobé pití představuje nebezpečí poškození mnoha orgánů. Postižení nervů je v této souvislosti označováno jako alkoholová…Více info
  Životy asi 6 000 Čechů a Češek do značné míry ovlivňuje nespecifický střevní zánět – Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida….Více info
  MUDr. Jana Urbanová je specialistkou na léčbu diabetu. V současné době působí v Centru pro výzkum diabetu, metabolismu a výživy…Více info
  První otázka na jakékoliv oslavě či v restauraci zní: Co si dáte k pití? Protože většinou padne ještě dřív, než se vůbec stačíte…Více info
  Pokud jste v nedávné době měli potíže se srdcem, byli hospitalizováni nebo podstoupili operaci, možná přemýšlíte, zda si ještě…Více info
  K letním prázdninám patří grilování, zahradní party a pikniky. Orosené sklenice piva či barevné koktejly, které obvykle na podobných…Více info
  Hledáte řešení, jak zvládat každodenní stres, bojujete se slabou vůlí při odvykání kouření či alkoholu nebo na vás dolehla podzimní…Více info
  Když si dáte sklenku alkoholu, dostaví se obvykle nejen pocity uvolnění, spokojenosti a družnosti, ale také zvýšeného sebevědomí….Více info
  Kofein má na náš organismus pozitivní, ale i negativní vliv. Může zostřit vnímání, bdělost, ale nikoli zlepšit fungování mozku. Bezpečené množství kofeinu jsou dva šálky denně. Pití čtyř a více šálků kávy zhoršuje vstřebávání vápníku a důležitého vitaminu B.Více info
  Někdo se díky nim baví, jiný kontroluje své zaměstnance, další zjišťuje, zda může bez obav zasednout za volant. Řeč je o alkohol testerech, které na Silvestra oslaví 70. narozeniny. V roce 1938 totiž vznikl první přístroj na zjišťování požitého alkoholu pomocí dechu.Více info
  Při hubnutí nezapomeňte, že alkohol mnohdy obsahuje víc kalorií, než kdejaká sladkost. Více info
  Alkohol je látka, na kterou vzniká závislost nejčastěji. Postihuje až 5% dospělé populace vyspělého světa.  Více info
  Játra jsou nepostradatenou továrnou na nové látky i čističkou, které odstraňuje nebezpečné toxiny z organismu. I když je jejich bezchybná… Více info
  Nejde tak ani o kalorickou hodnotu skleničky vína či půllitru piva jako o to, že alkohol může narušit trávicí a metabolické procesy a zbrzdit spalování tuků v organismu.Více info
  Alkohol je zdrojem velkého množství energie. Pokud se někdo chce zbavit nadbytečných kil pitím alkoholu, těžko se mu to podaří. Alkohol nespaluje tuky, jak se traduje, naopak pomáhá jejich ukládání v těle. Problém také je, že zvyšuje chuť k jídlu.Více info
  Známe to všichni. Věci nám začnou přerůstat přes hlavu, nestíháme a šéf se už několikátý den evidentně špatně vyspal. Aby toho nebylo málo, vzduchem prosviští partnerská hádka a přidají se i nepříjemnosti v podobě nečekaných výdajů. Nepřítel stres si na nás už brousí zuby a my jsme vyčerpaní a otrávení. To jsou okamžiky, kdy dámy sahají po čokoládě a pánové se u baru hlásí o dalšího panáka.Více info
  Za přibývající kila může vedle vánočních pochoutek vypitý alkohol, varují odborníci na zdravé hubnutí. Zatímco 100 gramů bílkovin nebo sacharidů obsahuje průměrně 1700 kilojoulů, alkohol má ve stejném množství zhruba 2900 kilojoulů, tedy 1,5 krát víc.Více info
 • Dobry den, beru Prednison v dlouhem protokolu, predpriprava na IVF, k samotnemu IVF vsak dojde nejdrive v pristim cyklu. Temer vubec nepiju, ale za par dni mam jit na zapijeni svobody velmi dobre kamaradce. Muzu si dat nejaky alkohol anebo se jakekoliv uziti alkoholu s timto lekem neslucuje? Jde hlavne… Dobrý den, alkohol můžete jen opatrně, v malém množství. Více info
  Dobrý den, včera jsem byla na rozlučce se svobodou mé sestry a bohužel i když jsem tam šla s tím, že pít moc nebudu jsem vypila na betaserc, který beru měsíc a na prednison 20 který sem začala brát ten den asi flašku Fernetu. Vím, že to byla chyba ale to jsem si před tím neuvědomovala. Teď jsem si našla… Dobrý den Stelo, bohužel skutečně při konzumaci alkoholu a kortikoidů může dojít k poškození jater. Pro… Více info
  Hezký den. Chci se optat, zda mohu 12 leté dceři dát místo Rectodeltu /který má mít s sebou na švp/ a jí je nepříjemné zavést čípek, dát Prednison 20 třeba půl nebo celou tabletu , při větších alerg. obtížích. Díky Dobrý den paní Iveto! Zcela jistě můžete nahradit Rectodelt (metylprednisolon) Prednisonem. U 12-letého… Více info
  Začala jsem brát prednison, a po 5 dnech jsem začala vybrovat, hlava palet, slzet ,nemůžu spát,hučí a šumí mi v usich, mám návaly pálení a někdy studeného potu.Můžu to mít z prednisonu? Dobrý den, mohlo by se jednat o vedlejší nežádoucí účinky Prednisonu. Doporučila bych vám konzultaci… Více info
  Dobrý den, měl jsem úraz nohy s podřenou kůží do krve o betonovou zídku na zahradě na holeni. Jel jsem k lékaři a byl jsem ošetřen a tzv. přeočkován na tetanus jednorázovou injekcí. Večer jsme měli firemní večírek a nevím, zda po 8 hod. po přeočkování smím požít alkohol (piji někdy víno) a v jakém množství? Nebylo mi lékařem žádné omezení v jídle … Dobrý den, specifické omezení z důvodu očkování žádné není. Obecně je třeba počítat s tím, že po očkování bývá únava a že je třeba se alespoň 24 hodin fyzicky šetřit. Nadměrné pití alkoholu lze považovat rovněž za fyzickou zátěž pro organismus a proto ho nelze doporučit. Sklenka vína, nebo piva by vadit neměla. S pozdravem MUDr. Pavel Slezák…Více info
  Dobrý den, úspěšně jsem prošel protialkoholní léčbou. Existuje nějaký krevní (nebo jiný) test, který by jednoznačně prokázal, že již několik měsíců abstinuji? Potřebuji tuto informaci pro soud ve věci umožnění střídavé péče o svou dceru. Předem děkuji za odpověď, Karel Ch. … Dobry den, pokud me vedomosti sahaji, tak si nemohu vybavit, ze by nejaky takovy test existoval. Moznosti je ziskani doporuceni lecebny, kterou navstevujete. S pozdravem. …Více info
  Dobrý den, prosím o sdělení v jakých případech se při léčbě sarkoidózy nasazuje Medrol, a kdy se nemoc léči Prednisonem? V roce 2007 mi byla diagnostikována sarkoidóza bez léčby. Následně na základě diagnostikovaných mnohačetných abscesů na slezině s opakujícími se záněty močových cest mi byl v říjnu 2009 nasazen Prednison a to s většinou popisovanýc… Dobrý den Ludmilo, každý kortikoid pokud jej podáváme delší tyto vedlejší účinky vykazuje. S pozdravem. …Více info
  Při léčbě chemoterapií (Karboplatina a Navalbine) (a zároveň jsem užíval a stále užívám jako sekundární prevenci po zánětu žil Fraxiparine, pozd. Clexane a nyní Eliquis), mi byl zjištěn úbytek krevních destiček a byl mi předepsán Prednison. Tento lék značně oslabuje imunitu, což v nynější chřipkové… Dobrý den, nemyslím si, že je jiná alternativa k Prednisonu. Jistě se nebude dávat dlouhodobě, proto… Více info
  Dobrý den, mám ulcerozní kolitidu. Už dva roky ji mám a teď jsem podruhé dostal prednison. Jsem také student vysoké školy, kde máme za týden mít turstický kurz, na kterém třeba budu muset ujet 90km na kole, běhat, lozit na hory atd. Ale k věci, chtěl jsem se zeptat jestli na mě může mít prednison nějaký… Vážený pane Dominiku, tolerance fyzické zátěže u nemocných s ulcerózní kolitidou je značně individuální…. Více info
  Dobrý den, chci se pouze ujistit. Jsem nyní v 8 měsíci těhotenství a moje paní doktorka na alergologii mi předepsala Prednison 5 mg. Jsem totiž alergická na včelí a trochu i vosí bodnutí. Včera mě bohužel vosa bodla a jeden prášek jsem si pro případ otoku a velké reakce vzala. Nemůže to nějak ublížit… Dobrý den, v tamto pokročilém stadiu těhotenství by již neměl lék mít vliv na plod, ale samozřejmě není… Více info
  Dobry den je mi 22 let a od 14ti let se lecim s epilepsii az do ted tedy 8 let jsem nikdy neprodelal zadny velky zachvat tenkrat jsem mel spise pocity derealizace,oddeleni zvlastni aura atak..nyni se potykam nejspise s panickymi ataky a uzkostnou poruchou kdy mam ataky taky pripadam si jako ve snu oddeleny… Dobrý den, dotaz jste zadal opakovaně, dnes jsem Vám již na tento dotaz odpovídala, tuto odpověď posílám… Více info
  Dobrý den, prosím o radu, zda mohu začít i vzhledem k nežádoucím účinkům užívat Prednison 10mg denně při plánovaném otěhotnění (důvodem je dle zprávy „silně pozitivní IgG (IF), konečný titr 1:640, jaderná fluorescence: jemně zrnitá s pozitivním chromatinem (AC-2), negativní všechny klinicky relevantní… Dobrý den, paní Evo, chápu, že Vaše situace není snadná. Karcinom prsu byl pravděpodobně geneticky podmíněný… Více info
  Dobry den, obraciam sa na Vas s prodbou o radu. Som momentalne tehotna, cca 4 tt, mam jednu dcerku a som po dvoch potratoch. Jeden prisiel velmi skoro, asi v 3tt, a druhy v 8tt, kedze embryo bolo geneticky poskodene. Bola som na hematologickom vysetreni, kedze trpim antifosfolipidovym symptomom, kde… Dobrý den, z mého pohledu praktického lékaře, je dávka Prednisonu 5 mg natolik nízká, že zásadně Váš… Více info
 • Diskuze

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *