Předsedou správní rady VZP se stal Jiří Běhounek – vše o zdraví

Předsedou správní rady VZP se stal Jiří Běhounek – vše o zdraví

pátek, 30. října 2020, 13:05

Hejtman Kraje Vysočina a lékař Jiří Běhounek figuruje mezi 38 oceněnými, kterým prezident Miloš Zeman udělil nebo propůjčil pro letošní rok státní vyznamenání. Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek obdržel Medaili Za zásluhy I. stupně, a to za zásluhy o územní samosprávný celek.

Slavnostní ceremoniál na Pražském hradě byl v den státního svátku z důvodu aktuální epidemiologické situace zrušen, podle vyjádření kanceláře prezidenta republiky si vyznamenaní osobně převezmou státní řády a medaile v příštím řádovém dni 28. října 2021.

Štítky Jiří Běhounek, Miloš Zeman, hejtman, prezident, vyznamenání, medaile, ocenění

Předsedou správní rady VZP se stal Jiří Běhounek – vše o zdraví Předsedou správní rady VZP se stal Jiří Běhounek – vše o zdraví Předsedou správní rady VZP se stal Jiří Běhounek – vše o zdraví Předsedou správní rady VZP se stal Jiří Běhounek – vše o zdraví Předsedou správní rady VZP se stal Jiří Běhounek – vše o zdraví Předsedou správní rady VZP se stal Jiří Běhounek – vše o zdraví Předsedou správní rady VZP se stal Jiří Běhounek – vše o zdraví Předsedou správní rady VZP se stal Jiří Běhounek – vše o zdraví Předsedou správní rady VZP se stal Jiří Běhounek – vše o zdraví

Němeček je prodloužená ruka kmotrů ODS, zuří Babiš kvůli staronovému šéfovi VZP

ČTK, Domácí, Radek Bartoníček

Aktualizováno 29. 8. 2016 16:53

Opětovné pondělní zvolení Zdeňka Kabátka ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) až do roku 2020 vyvolalo nejnovější konflikt mezi předsedou ANO Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví za ČSSD Svatoplukem Němečkem.

Kabátka potvrdila ve funkci správní rada, která mu už v březnu navýšila jeho roční odměnu na 1,2 milionu korun. Podle Babiše je zvolení Kabátka skandální, protože je to „kontroverzní osoba spojená s největším kmotrem českého zdravotnictví Markem Šnajderem“.

Proti slovům Babiše se už ozval předseda správní rady VZP Jiří Běhounek.

Praha – Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček fakticky neřídí svůj resort, ale je jen prodlouženou rukou kmotrů z ODS, tvrdí ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Nejnověji se rozčílil kvůli pondělnímu jednání správní rady, která bez dřívějšího upozornění potvrdila šéfa VZP Zdeňka Kabátka ve funkci na další čtyři roky.

„Klíčový bod, tedy volba ředitele VZP, byl zařazen na program jednání správní rady VZP narychlo v pondělí ráno, dodatečně a bez předchozího oznámení,“ stěžuje si Babiš, podle kterého je jasné, že vše bylo dopředu připravené rozhodnutí a ministr Němeček o tom musel vědět.

„Dnešní (pondělní – pozn. red.) průběh jednání správní rady VZP je další Němečkův podraz, kterým chce za každou cenu udržet netransparentnost a korupci v systému českého zdravotnictví,“ míní Babiš.

Poukazuje přitom na to, že ministerstvo zdravotnictví dostalo od roku 2014 o padesát miliard korun víc. „Jeho by se měli lékaři ptát na to, proč v českém zdravotnictví není dostatek peněz na platy lékařů, sester a zdravotnického personálu,“ podotkl šéf ANO.

Zdeněk Kabátek, kterému současné funkční období končí 30. listopadu, by měl nyní v čele VZP stát až do roku 2020.

Podle předsedy správní rady a zároveň poslance za ČSSD Jiřího Běhounka se mu pojišťovnu od roku 2012, kdy ji přebral, podařilo stabilizovat.

Důkazem důvěry správní rady bylo i navýšení Kabátkových ročních odměn – za loňský rok dostal 1,2 milionu korun (zhruba 800 tisíc korun čistého).

Proti jeho znovuzvolení nehlasoval na pondělním zasedání nikdo. Postup volby ale vzápětí zpochybnil předseda sněmovního zdravotnického výboru a člen správní rady VZP Rostislav Vyzula z hnutí ANO.

Poukázal na to, že bod nebyl součástí původního programu zasedání, byl navržen na místě. Záležitost proto označil za podivnou a nefér.

„Je to nakonec politická funkce, mělo se to projednat řádně v koalici,“ řekl Vyzula, který se hlasování zdržel.

Nechci politizaci, vzkazuje Babišovi šéf správní rady

Předseda Správní rady VZP ČR Jiří Běhounek označil slova Babiše za „politizaci funkce ředitele VZP“. „Politizace funkce ředitele odporuje snaze vládní koalice o depolitizaci manažerských pozic ve veřejné správě. Za manažery mají hovořit výsledky, nikoliv politická příslušnost,“ uvedl Běhounek, podle kterého je za volbu šéfa VZP plně zodpovědná správná rada.

„Přesně proto, že v minulosti byly při volbě silné politické tlaky, byla volba ředitele VZP ČR odebrána poslanecké sněmovně a svěřena správní radě pojišťovny.

Jsem velice rád, že volba proběhla, aniž by se stihla stát předmětem politických hrátek.

Přesně tomu jsem se snažil předejít a zabránit, aby do funkce ředitele VZP nebyl zvolen politický nominant namísto kvalitního odborníka a manažera,“ tvrdí Běhounek.

Potvrzení kandidáti na šéfa VZP jsou dva. Navrhli je radní za SPD a Piráty

Jméno šéfa největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP vybere třicetičlenná správní rada nejspíš v první polovině listopadu.

Překvapení se nekoná. Alespoň zatím. Oficiálními kandidáty do čela VZP jsou současný ředitel Zdeněk Kabátek a David Šmehlík, kterého navrhl člen rady Jaroslav Novák zvaný Večerníček, blízký poradce šéfa SPD Tomio Okamury.

Vyřešení otázky, kdo obsadí významný post v Česku – pozici šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny, která disponuje na příští rok rozpočtem přes 200 miliard korun – se odložilo na začátek listopadu. Současnému šéfovi Zdeňku Kabátkovi končí 2. prosince druhé funkční období.

Třicetičlenná správní rada, která nového ředitele bude volit, dosud neměla v ruce oficiální jména kandidátů a pouze podle spekulací se vždy hovořilo o dosavadním šéfovi Zdeňku Kabátkovi a náměstkovi VZP Davidu Šmehlíkovi.

Seznam Zprávám ale v pátek tři členové správní rady potvrdili, že tuto středu byli oficiálně navrženi.

„Ve středu nám přišel e-mail, ve kterém pan Jaroslav Novák navrhl jako kandidáta Davida Šmehlíka a Zdeňka Kabátka jsem navrhl já a docent Jiří Páral,“ potvrdil informaci Seznam Zprávám místopředseda správní rady Jiří Běhounek.

S tím souhlasí i další člen rady Rostislav Vyzula. „Ano, ve středu nám přišla zpráva, že právě toto jsou zatím dva oficiální kandidáti,“ řekl Seznam Zprávám Vyzula, poslanec za hnutí ANO.

Šmehlíka tak navrhl bývalý novinář Jaroslav Novák zvaný Večerníček, který je známý především jako nejbližší poradce šéfa SPD Tomio Okamury a také hlavní ideolog SPD, jež ho do rady VZP navrhla. Kabátek ale kandidaturu nechtěl komentovat. „To, jestli jsem navržený kandidát, nechci komentovat,“ řekl Seznam Zprávám.

Současného ředitele Kabátka navrhl Jiří Páral – přednosta chirurgické kliniky královéhradecké nemocnice, kterého do rady pojišťovny navrhli Piráti a místopředseda správní rady Jiří Běhounek, kterého do rady navrhla ČSSD.

Podle předsedkyně správní rady Věry Adámkové může do 9. listopadu, kdy bude rada o šéfovi hlasovat, přijít ještě další návrh na dalšího kandidáta. Ten může podat každý člen třicetičlenné správní rady. „Ještě to není zcela uzavřené, mohou přijít i další jména navržených,“ řekla Adámková Seznam Zprávám.

Klíčová volba měla být podle informací Seznam Zpráv jedním z témat noční schůzky končícího ministra zdravotnictví Romana Prymuly s předsedou poslanců hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem, kde byl i šéf ostravské nemocnice Jiří Havrlant a podle České televize měl být na jednání i Šmehlík. Ten to však popřel a informaci označil za nepravdivou s tím, že jde o snahu zpolitizovat volbu nového ředitele VZP.

Šmehlík se náměstkem VZP pro zdravotní péči stal v roce 2018, do té doby působil jako poradce exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a dlouhodobě má podporu premiéra Andreje Babiše i Faltýnka.

To dokazuje i zjištění Seznam Zpráv, které minulý rok upozornily na to, že v roce 2018 Šmehlík soukromé klinice Iscare, která spadá do Babišových svěřenských fondů, čtyřikrát navýšil limit na úhrady léčby ze strany pojišťovny. „Kvůli tomu ale u nás proběhla prověrka a žádná pochybení nebyla odhalena,“ vysvětlil Kabátek.

Zajímavé:  Alergie Na Lokální Anestezii?

Předsedkyní správní rady VZP se stala poslankyně ANO Věra Adámková

video

Předsedkyní správní rady VZP se stala poslankyně Věra Adámková

Dolní komora musela obě rady volit v souladu se zákonem do 90 dnů od svého ustavení. Všechny své původní zástupce v radách musela nejprve odvolat, neboť jejich funkční období by skončilo až 5.

února, vysvětlil poslancům předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Správní rada VZP je v současnosti třicetičlenná, dvě třetiny křesel obsazují poslanci, zbylých deset jmenuje vláda.

Sněmovna posílá do rady i své členy, tedy poslance, v současnosti jich je jedenáct.

Věra Adámková je také předsedkyní sněmovního zdravotnického výboru. Za dolní komoru už ve správní radě zasedala, stejně jako její dosavadní předseda a poslanec ČSSD Jiří Běhounek,  její předchůdce v této funkci Rostislav Vyzula (ANO), poslanec ODS Bohuslav Svoboda nebo bývalá poslankyně KSČM Soňa Marková.

Nově se do ní dostal třeba Okamurův poradce Jaroslav Novák. Nad nominací tohoto sběratele světových piv se pozastavili Piráti. Ve správní radě skončili naopak někdejší poslanci ČSSD Jiří Koskuba a Jaroslav Krákora, exministři zdravotnictví Zuzana Roithová (KDU-ČSL) a Leoš Heger (TOP 09) nebo senátorka Alena Dernerová (dříve za ANO).

Dozorčí rada může zasahovat do nejvyššího vedení VZP. Podle nové předsedkyně ale není odvolání ředitele pojišťovny Zdeňka Kabátka důvod, ačkoli jej v minulosti kritizoval předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš.

„Správní rada může odvolat ředitele, ale nevidím teď nejmenšího důvodu. Bývalá správní rada skončila s tím, že ředitel zůstává,“ ujistila Adámková. Kabátek tak má naději, že zůstane ve funkci nejméně do roku 2020, kdy mu končí funkční období.

Řekl, že se bude snažit správní radu přesvědčit výsledky.

Měnila se i dozorčí rada

V dozorčí radě budou pokračovat její předseda Rudolf Stupka nebo Petr Bendl z ODS, nově se do ní dostal třeba někdejší předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák a všichni čtyři zástupci ANO. Skončili v ní například bývalí poslanci Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) a Martin Plíšek (TOP 09).

VZP je největší zdravotní pojišťovnou v Česku. Jejími klienty je asi 5,9 milionu lidí, což je zhruba 60 procent občanů ČR. Na jejich léčbu chce letos vynaložit zhruba 171,5 miliardy korun.

Správní rada například volí ředitele pojišťovny nebo schvaluje objem úhrad poskytovatelům zdravotní péče.

Dozorčí rada mimo jiné dohlíží na dodržování právních a vnitřních předpisů a na hospodaření pojišťovny.

Do budoucna žádní poslanci, žádá ministr

Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha by ale neměli v radě zasedat žádní zákonodárci. Před nedávnem avizoval, že chce prosadit, aby ve správní radě VZP v budoucnu poslanci nezasedali.

Připustil však, že prosadit takovou změnu bude složité, vyžadovala by ústupek poslanců samotných.

Míní, že jako tvůrci regulací by neměli poslanci zároveň zodpovídat za fungování pojišťovny, které se jimi přijímané zákony týkají.

Rada VZP nečekaně prodloužila mandát řediteli pojišťovny Kabátkovi. Je za tím ruka kmotrů z ODS, zaútočil Babiš

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na svém jednání prodloužila mandát dosavadnímu řediteli Zdeňku Kabátkovi do roku 2020.

Pro ministra financí Andreje Babiše se rozhodnutí rady stalo další příležitostí k ostré kritice poměrů v českém zdravotnictví.

 Babiš krok označil za skandální, protože Kabátek je podle něj „kontroverzní osoba spojená s největším kmotrem českého zdravotnictví“, bývalým náměstkem ministrů zdravotnictví a členem správní rady VZP Markem Šnajdrem.

Zdeněk Kabátek vede pojišťovnu od roku 2012 a ke 30. listopadu mělo jeho funkční období skončit. Rada se ale v pondělí rozhodla jeho mandát prodloužit na další čtyři roky.

Za nečekaným krokem je údajně stabilizace situace ve VZP. „Zaregistroval jsem ve společnosti neklid, a proto jsem správní radě navrhl toto řešení,“ uvedl po jednání rady její předseda Jiří Běhounek. „Cílem bylo ujistit se, že současné vedení má důvěru. Reakce členů rady mě překvapila, nikdo nebyl proti,“ dodal Běhounek.

Vicepremiér Babiš v pondělní tiskové zprávě uvedl, že způsob Kabátkova zvolení i samotná volba dokazují, že ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček „fakticky neřídí svůj resort, ale je jen prodlouženou rukou kmotrů z ODS“. Poukázal na to, že volba ředitele VZP byla zařazena na pondělní program jednání správní rady VZP narychlo ráno, dodatečně a bez předchozího oznámení.

„Dnešní průběh jednání správní rady VZP je další Němečkův podraz, kterým chce za každou cenu udržet netransparentnost a korupci v systému českého zdravotnictví,“ opřel se Babiš do svého vládního kolegy.

Za absurdní pak označil tvrzení správní rady VZP, že Kabátek je dobrý manažer. „Především v době, kdy do českého zdravotnictví každoročně nateče o víc než 10 miliard korun navíc a lékaři i sestry si neustále stěžují, že mají nízké platy,“ dodal Babiš.

Kabátka označil za představitele „éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky“.

Postup volby zpochybnil také předseda sněmovního zdravotnického výboru a člen správní rady VZP Rostislav Vyzula z hnutí ANO. Poukázal na to, že bod nebyl součástí původního programu zasedání, byl navržen na místě. Záležitost proto označil za podivnou a nefér. „Je to nakonec politická funkce, mělo se to projednat řádně v koalici,“ řekl Vyzula, který se hlasování zdržel.

Běhounek se v pondělí proti politizaci volby šéfa VZP ohradil. „Politizace funkce ředitele VZP ČR odporuje snaze vládní koalice o depolitizaci manažerských pozic ve veřejné správě,“ uvedl Běhounek ve svém prohlášení. Právě proto, že v minulosti se při volbě objevovaly silné politické tlaky, byla volba ředitele VZP ČR odebrána Poslanecké sněmovně a svěřena správní radě pojišťovny, zdůraznil.

Kritiku odmítá i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). „Je to taková typická Babišova křivárna,“ napsal v úterní tiskové zprávě. „Hnutí ANO má ve správní radě VZP devět svých členů a ani jeden z nich nehlasoval proti volbě Zdeňka Kabátka. Kolega Babiš tedy zřejmě zapomněl dát svým straníkům správné instrukce,“ dodal Němeček.

Kabátek vede VZP od roku 2012. Tehdy byl zvolen jako nástupce Pavla Horáka, který rezignoval. Kabátek uvedl, že chce navázat na svou předchozí práci.

„Prioritou je úspěch firmy,“ řekl k prodloužení svého mandátu. Za jeho působení se ekonomická situace VZP stabilizovala.

V loňském roce měla zisk 1,3 miliardy korun, což bylo o 1,045 miliardy více než v roce 2014. V roce 2013 měla miliardový propad.

Zajímavé:  Hypofunkce Štítné Žlázy Priznaky?

I podle Vyzuly jsou výsledky VZP dobré. „Je otázka, do jaké míry jsou způsobeny vedením, nebo příznivou ekonomickou situací,“ podotkl Vyzula.

Pojišťovna rovněž sdělila, že navýšila rezervní fond na 1,5 miliardy korun a v září by měla splatit finanční výpomoc od státu. Před třemi lety si od něj půjčila 1,7 miliardy korun, aby měla na platby za lékařskou péči. VZP je největší zdravotní pojišťovna v Česku. Její roční rozpočet se pohybuje kolem 150 miliard korun, má téměř šest milionů pojištěnců.

Babiš v pondělí rovněž prohlásil, že Němeček pravděpodobně kvůli volbě Kabátka zdržoval „dovolbu“ členů správní rady VZP, kteří byli nominováni za ministerstvo financí.

Z Babišova ministerstva by měli do rady VZP zamířit hned dva lidé – tajemník ministra Adam Vojtěch a Marie Bílková, ředitelka odboru financování státního rozpočtu. Návrh na jejich jmenování má ve středu předložit Němeček.

Správní rada VZP má 30 členů. Většinu z nich – 20 členů – volí Poslanecká sněmovna. Naposledy, tedy na začátku roku 2014, poslanci do rady zvolili například Běhounka, Vyzulu nebo bývalého primátora Prahy Bohuslava Svobodu. Zbývajících 10 členů volí vláda, poslední volba proběhla také v únoru 2014.

MEDICAL TRIBUNE CZ > Správní radu VZP vede prof. Adámková, ředitelem zůstává Ing. Kabátek

Novými místopředsedy jsou docent MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. (ODS) a dosavadní předseda rady MUDr. Jiří Běhounek (ČSSD).

Správní rada, v níž převažují zástupci ANO, na zasedání 26. února nijak nezpochybnila postavení ředitele Kabátka, i když se to podle jeho kritiků z řad ANO očekávalo. Ing. Kabátek zůstává ředitelem s mandátem do roku 2020, radní budou jeho činnost kontrolovat, jak jim to ukládá zákon.

„Správní rada samozřejmě může odvolat ředitele, ale nevidím v tuto chvíli nejmenšího důvodu. Bývalá správní rada skončila s tím, že generální ředitel zůstává ve své pozici a současná správní rada dále bude kontrolovat a úkolovat pana ředitele, jak je to i jejím úkolem,“ řekla novinářům po jednání správní rady profesorka Adámková.

K možné změně hodnotících kritérií činnosti ředitele uvedla, že správní rada má 30 plnoprávných členů a každý má právo vznést jakoukoli námitku. „Takže může se stát, že se kritéria měnit budou, ale dnes to nebylo na pořadu dne,“ řekla.

Ke svému zvolení za předsedkyni rady pak ještě doplnila, že si velice váží důvěry kolegů ve správní radě. “Je to pro mě velká čest, a doufám, že budeme vést jednání ve správní radě ke spokojenosti zejména našich klientů, to znamená pojištěnců VZP,“ řekla.

VZP hospodaří v černých číslech

Správní rada v novém složení zhodnotila výsledky hospodaření VZP za rok 2017.

„Finanční situace VZP je nejlepší za posledních devět let od ekonomické krize, zůstatek běžného účtu na konci roku činil 5,120 miliardy korun, hospodaření skončilo v pozitivu 4,230 miliardy korun, přičemž zdravotně pojistný plán předpokládal 250 milionů korun,“ uvedl dr. Běhounek.

Ředitel Kabátek doplnil, že podle lednových výsledků i podle výsledků loňského roku a predikcí, které má k dispozici, by VZP měla i v tomto roce hospodařit s kladným hospodářským výsledkem. „A já očekávám, že VZP velmi výrazně také posílí rezervy. Ty nejsou nepodstatné, nelze si myslet, že ekonomická konjuktura nikdy neskončí,“ řekl.

Na dotaz MT k prioritám správní rady VZP prof. Adámková uvedla, že je naprosto nutné, aby klienti VZP dostali kvalitní péči a aby VZP jako instituce vyhověla všem požadavkům na ni kladeným, to znamená legislativním, procedurálním apod.

„Určitě se budeme dále zabývat prevencí, co se týká využití fondu prevence na úhradu Mořského koníka, diabetologii nebo očkování.

Ale také proto, že obecně v celé ČR dochází ke zlepšení zdravotní péče tím, že některé věci, které dosud byly hrazeny z fondu prevence, jako odhalování nádorů, se mohou stát plně hrazenými ze zdravotního pojištění. Tam fond prevence musí reflektovat všechny novinky, aby nedocházelo k duplicitám,“ řekla.

Podle Pirátů jsou někteří členové správní rady ve střetu zájmů

Po oficiální části brífinku se na uvolněné místo u řečnického pultíku postavil člen rady za Piráty MUDr. Zdeněk Hřib s prohlášením, že ve správní radě někteří členové kvůli střetu zájmů sedět nemohou. Týká se to těch, kdo mají smlouvu s VZP, posílají jí faktury a dostávají od ní zaplaceno, existuje tam tedy podle dr. Hřiba jednoznačně dodavatelský vztah.

„Co se týká střetu zájmu, z hlediska platné zákonné úpravy naši právníci v žádném případě neshledali u jakéhokoli člena správní rady střet zájmů. Úprava vylučuje dodavatele služeb ve smyslu obchodně právního vztahu typu úklid, nikoli zdravotních služeb,“ reagoval Ing. Kabátek.

„Pro VZP je samostatná formulace v zákoně, která definuje, kdo může být a kdo nemůže být členem. Řeknu extrémní příklad, kdyby to fungovalo, jak se v diskusích ozývá, vůbec bychom neměli revizní lékaře, protože ti jsou zaměstnanci pojišťovny a zároveň provozují lékařskou praxi. Proto je to ve zdravotnictví trochu jinak.

Smluvní vztah není mezi lékařem a pojišťovnou, ale mezi lékařem a pacientem,“ řekl docent Svoboda.

„Názor kolegům z Pirátské strany neberu, já věřím, že se ukáže jako správný výklad umožňující, aby ve správní radě seděli ti, kdo nedodávají materiál atd., což je v zákoně jmenováno. Nikdo takový, pokud je mi známo, ve správní radě nesedí,“ doplnil dr. Běhounek.

„Ve slušné společnosti by toto vůbec nemělo být předmětem jakýchkoli hrátek se slovíčky. Prostě pokud člověk nějaké instituci něco dodává, je od ní placen, tak podle mě zcela logicky nemůže sedět v jejích správních a dozorčích orgánech,“ prohlásil dr. Hřib.

Problém vidí Piráti u MUDr. Janulíka, Mgr. Pastuchové, MUDr. Plzáka, MUDr. Zimmermana, docenta Svobody a MUDr. Běhounka. „My jsme apelovali na členy správní rady, aby toto vyřešili.

Vzhledem k tomu, že naše výzva byla ignorována, budeme apelovat na poslanecké kluby, které je jmenovaly na tyto pozice, a v případě, že nebudeme úspěšní, zajistíme právní kroky tak, aby to mohl rozhodnout soud,“ prohlásil dr. Hřib.

Ke spekulacím, že členové rady, kteří prý jsou ve střetu zájmů, mohou ovlivňovat smlouvy se zdravotnickými zařízeními, uvedl ředitel Kabátek, že to vylučuje. VZP za posledních pět let, kdy ji vede, učinila v přístupu ke smluvním vztahům obrovský krok kupředu.

„Za těch pět let mohu vyloučit, že by jakýkoli z členů správní rady jakýmkoli způsobem ovlivňoval rozhodování managementu, kromě kontrolní činnosti, která tomuto orgánu jednoznačně přísluší.

Vzhledem k formě, jakou v současné době vznikají smluvní vztahy VZP a poskytovatelů zdravotních služeb, si myslím, že proces je možno označit za jeden z nejtransparentnějších v oblasti pojišťoven.

U nás je třístupňový systém, každý žadatel má informaci, jak je jeho žádost posouzena, vše je protokolárně zpracováno, vše je zveřejňováno na stránkách pojišťovny,“ popsal.

Zajímavé:  Poruchy růstu u dětí - Vše o zdraví

Prof. Adámková si podle svých slov ani nedovede představit mechanismus, jakým by někdo z kolegů ve správní radě mohl smlouvy ovlivnit. „Správní rada dělá metodiku a o tom, jaké jsou jednotlivé smlouvy, vůbec nerozhoduje,“ zdůraznila.

Důvěra pro vládu je v nedohlednu. I tak teď ANO ovládlo VZP

Změny ve správní radě VZP

NOVÉ Vláda hnutí ANO v demisi Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

„Část členů správní rady tam nemá podle zákona vůbec sedět. Jsou v konfliktu zájmů, protože vlastní ordinace nebo nemocnice,“ upozornil člen rady Zdeněk Hřib (Piráti). Týká se to podle něj několika kandidátů za ANO, ČSSD a ODS, protože mají s VZP smlouvy. Vzhledem k tomu, že na výzvu k rezignaci nereagovali, obrátí se Piráti na jejich sněmovní kluby.

Odvolávat ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka zatím Adámková dle vlastních slov nehodlá. Kabátka ale v minulosti kritizoval stranický šéf Adámkové premiér v demisi Babiš.

„Správní rada může odvolat ředitele, ale nevidím teď nejmenšího důvodu. Bývalá správní rada skončila s tím, že ředitel zůstává,“ řekla novinářům Adámková.

Kabátek, jemuž řádné funkční období končí v roce 2020, k tomu řekl, že se bude snažit správní řadu přesvědčit výsledky.

Správní rada jmenuje a odvolává ředitele, schvaluje návrh zdravotně pojistného plánu, účetní uzávěrky a výroční zprávy, schvaluje zásady smluvní politiky a objem úhrad poskytovatelům. Rozhoduje o nákupu nemovitostí v pořizovací ceně přes pět milionů korun či o využití prostředků rezervního fondu. Dosavadní šéf rady, hejtman a poslanec Jiří Běhounek (ČSSD) bude místopředsedou. Dalším byl zvolen Bohuslav Svoboda (ODS). Současným členům rad VZP vyprší mandát v únoru.

Vláda hnutí ANO v demisi je kritizována za řadu personálních změn. Ačkoli nezískala Babišova vláda důvěru, s personálními změnami nešetří. Babišovi ministři už odvolali některé ředitele nemocnic, šéfa agentury CzechInvest Karla Kučeru a ke konci února i ředitele České pošty Martina Elklána.

I kvůli tomu chce největší opoziční stran ODS vládě „přistřihnout křídla“. Tedy nastavit mantinely toho, co by vláda v demisi neměla dělat. O usnesení, kterým by poslanci vymezili, co by neměla dělat vláda v demisi, ODS jedná s ostatními opozičními stranami.

Zásahy menšinové vlády ANO v demisi by se ale mohly týkat i dalších státních institucí, například ČEZu nebo Lesů ČR.

Piráti se obávají také toho, že by z ovládnutí VZP hnutím ANO mohl těžit zdravotnický Holding Hartenberg, který založil premiér Babiš. Vložil do něj své peníze a poté ho „uklidil“ do svěřenského fondu. „Je to jedno z velkých rizik.

Mohou si dosadit svého ředitele, třeba z holdingu Hartenberg, a dělat machinace s úhradami. O to důležitější je nominanční zákon, který zavede průhledný postup pro výběr lidí do veřejných funkcí,“ uvedl už v lednu pro server Echo24 předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Nominační zákon chtějí Piráti předložit do 8. března. Psali jsme o tom zde.

VZP je největší ze sedmi českých zdravotních pojišťoven, má asi 5,9 milionu klientů. V letošním roce plánuje hospodařit se 183 miliardami korun, na zdravotní služby z nich vydá 160,6 miliardy.

Ke konci loňského roku měla pojišťovna na účtech zůstatek 5,12 miliardy korun.

„Podle výsledků lednových, loňského roku a predikcí pro letošní rok si troufnu říct, že bude VZP hospodařit s kladným saldem a posílí rezervy,“ uvedl ředitel Kabátek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Dále čtěte: Správní radu VZP povede nově Adámková z ANO

Co vše ovládne hnutí ANO? Nyní obsadí vedení VZP

VZP – správní radu povede Adámková z ANO

Věra Adámková (druhá zleva) je novou šéfkou VZP

• 

ZDROJ: ČTK

Předsedkyní správní rady VZP byla zvolena šéfka zdravotního výboru sněmovny Věra Adámková (ANO), místopředsedy Bohuslav Svoboda (ODS) a Jiří Běhounek (ČSSD). Správní rada VZP je třicetičlenná, dvacet křesel obsazují poslanci, zbylých deset jmenuje vláda na návrh ministra zdravotnictví.

Věra Adámková je také novou předsedkyní sněmovního zdravotnického výboru. Za dolní komoru už ve správní radě zasedala, stejně jako její dosavadní předseda a poslanec ČSSD Jiří Běhounek,  její předchůdce v této funkce Rostislav Vyzula (ANO), poslanec ODS Bohuslav Svoboda nebo bývalá poslankyně KSČM Soňa Marková.

Vítězné hnutí ANO má v radě osm zástupců, Adámková, David Kasal, Pavel Plzák a Rostislav Vyzula v ní zasedali už v minulém období. ODS má tři zástupce, Piráti a SPD po dvou a po jednom ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. „Část členů správní rady tam nemá podle zákona vůbec sedět. Jsou v konfliktu zájmů, protože vlastní ordinace nebo nemocnice,“ řekl člen rady Zdeněk Hřib (Piráti).

Správní rada jmenuje a odvolává ředitele, schvaluje návrh zdravotně pojistného plánu, účetní uzávěrky a výroční zprávy, schvaluje zásady smluvní politiky a objem úhrad poskytovatelům. Rozhoduje o nákupu nemovitostí v pořizovací ceně přes pět milionů korun či o využití prostředků rezervního fondu.

„Část členů správní rady tam nemá podle zákona vůbec sedět. Jsou v konfliktu zájmů, protože vlastní ordinace nebo nemocnice,“ řekl Hřib. Týká se to podle něj několika kandidátů za ANO, ČSSD a ODS, protože mají s VZP smlouvy. Vzhledem k tomu, že na výzvu k rezignaci nereagovali, obrátí se Piráti na jejich sněmovní kluby.

„Bylo by velice nešťastné, kdyby kvůli nelegitimnímu postavení řady členů správní rady mohly být její rozhodnutí zpochybněna, jako se tomu stalo v roce 2016 u Vojenské zdravotní pojišťovny,“ uvedl Hřib. Pokud kluby své nominanty nezmění, chtějí Piráti postupovat i právní cestou.

Současného ředitele VZP Zdeňka Kabátka premiér vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) v minulosti kritizoval, označil ho v tiskové zprávě za kontroverzní osobu spojenou s „největším kmotrem českého zdravotnictví“, někdejším náměstkem ministra zdravotnictví Markem Šnajdrem.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) chce v budoucnu správní radu VZP bez účasti poslanců, místo nich by v ní měli zasedat zástupci zaměstnavatelů a pojištěnců. Připravuje změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění, hotova má být v roce 2019 a platit možná od roku 2020. Obsazováním rady se zabývá i Ústavní soud, ministr chce zákon upravit podle jeho verdiktu.

Piráti navrhují, aby bylo zrušeno deset míst obsazovaných vládou. Podle nich je v konkfliktu zájmů i ministerstvo zdravotnictví, které vlastní nemocnice. „Nominace by měly probíhat dle námi připraveného nominačního zákona, který zamezí politickým trafikám,“ dodal místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Petr Třešňák.

VZP je největší zdravotní pojišťovnou v Česku, má asi 5,9 milionu klientů, což je zhruba 60 procent občanů České republiky. Podle serveru ceskatelevize.cz chce na jejich léčbu letos vynaložit zhruba 171,5 miliardy korun.

Autor: trn, ČTK

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector