Prekolapsový stav – Vše o zdraví

Ve slánské nemocnici ošetřili takových pacientů do deseti, v Kladně podle náměstka ředitele nemocnice Davida Homera už před pár dny také několik, kteří museli být dokonce přijati na urgentním příjmu.

Podle záchranářů, kteří v terénu zaznamenali v rámci středních Čech více než 70 výjezdů ke kolapsovým stavům, horké počasí hůře snášejí chronicky nemocní zejména kardiaci či astmaticky.

„Ohroženi jsou lidé, kteří nemají dostatečně vyvinutý termoregulační systém. Například děti ho ještě nemají plnohodnotně vyvinutý a senioři, kteří už ho naopak postrádají.

Lidé mající nedostatečnou termoregulaci, ztrácí potřebu pít a ani v teplých dnech nepociťují horko.

Proto jim hrozí přehřátí, dehydratace organismu, následný kolaps a ztráta vědomí,“ upozorňuje mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

Úpal nebo úžeh

Teplé počasí a sluneční záření může způsobit zdravotní potíže i zdravým lidem. Horka ohrožují i ty, kteří mají oslabený imunitní systém po prodělané chřipce, viróze či střevních potížích.

Úpal může vzniknout při pobytu v teplých, dusných a nevětraných místnostech, veřejných dopravních prostředcích a tak dále.

Příznaky úpalu (přehřátí organismu) je bolest hlavy, zvracení, zmatenost, svalové křeče, periodické dýchání, ztráta vědomí a v nejhorším případě i šokový stav.

První pomoc i terapie musí být zahájeny ihned. Vše spočívá v ochlazování a monitorování tělesné teploty a vitálních funkcí.

  • K úžehu dochází po dlouhodobém pobytu na přímém slunci v případě, že slunce svítilo na hlavu a šíji.
  • K příznakům patří malátnost, porucha koncentrace, bolest hlavy, závrať, nevolnost, zvracení, vysoká teplota a ztuhnutí šíje.
  • Důležité je odvést postiženého člověka do stínu, dát mu napít vody, položit mu studený obklad na hlavu, nechat ho ležet a zvednout mu dolní končetiny.

Jak přežít teplé dny

Prevence je jednoduchá, stačí dostatečně pít. Dospělý člověk by měl v teplých dnech vypít 2,5 až 3 litry tekutin denně.

Lidé mající zdravotní problémy, by se měli vyvarovat fyzické námahy, příliš nevycházet ven a držet se ve stínu, nepobývat dlouho na přímém slunci, dostatečně pít a vyvarovat se alkoholu.

Alkohol stejně jako káva odvodňuje. Lékaři doporučují pít hlavně vodu a minerálky.

Kromě dostatečného příjmu tekutin noste i pokrývku hlavy. Vyhnete se úžehu. Důležité je, zejména pro kardiaky, vyvarovat se rychlým přechodům z horka do zimy a naopak.

Rozdíl mezi klimatizovaným prostorem a venkovní teplotou by neměl přesáhnout deset stupňů Celsia.

Pokud už pacient zkolabuje, je záchranáři zavodněn, ochlazen a odvezen do nemocnice na vyšetření, aby se odhalila přesná příčina jejich kolapsu a vyloučila závažnější příčina daná dosud neurčeným onemocněním.

Kolaps

Pokud člověk zkolabuje, musíte zjistit, zda je při vědomí a jestli dýchá. Pokud člověk dýchá, ale je stále v bezvědomí, zkuste mu v poloze na zádech zvednout dolní končetiny, tím se mu nahrne krev zpět do mozku.

Když se pacient probere, jedná se pravděpodobně o méně závažný kolapsový stav, který vzniká při poklesu tlaku z horka nebo vyčerpání. Doporučuje se však vyšetření zdravotníkem, který by vyloučil závažnější příčinu kolapsu.

Pokud bezvědomí trvá, je třeba neprodleně kontaktovat zdravotnickou záchrannou službu na telefonní lince 155. Důležité je hlídat, zda pacient dýchá. Postupujte vždy zásadně podle rad školených operátorů na telefonu.

Jestliže pacient přestane dýchat, zakloňte mu v leže na zádech hlavu a pokud se ani poté nerozdýchá, zahajte srdeční masáž, kterou je třeba provádět až do příjezdu záchranné služby.

Hyperventilace

Příznaky hyperventilace jsou zrychlené, překotné dýchání, ke kterému vede subjektivní pocit nedostatku vzduchu, zvýšená dechová frekvence, brnění rukou a obličeje, nebo až křeče v rukou a jen ojediněle v nohou. Tento stav může být důsledkem stresu či vyčerpání, ale i prekolapsového stavu.

Může se to přihodit například v přeplněném přehřátém dopravním prostředku. Kvůli rychlému dýchání tělo přichází o oxid uhličitý, který je podstatný pro udržení rovnováhy vnitřního prostředí. Brnění končetin a obličeje je pak důsledkem aktuálního (a samozřejmě jen přechodného) nedostatku iontů vápníku.

  1. První pomoc je snadná a účinná: stačí se uklidnit, začít vědomě kontrolovat rychlost svého dechu, odejít do chladnějšího prostředí, lehnout si a zvednout nohy nahoru.
  2. Kdyby i přes tato opatření stav neodezněl, doporučuje se začít s dýcháním například do obyčejného mikrotenového sáčku říká se tomu zpětné vdechování.
  3. Tím, že ze sáčku budete vdechovat již vydechnutý vzduch, doplníme si tak hladinu oxidu uhličitého, jehož nedostatek nám způsobil nepříjemné pocity, které však nejsou nijak závažné.

Dotazy lékaři

«prvni  ‹předchozí  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 … následující›  poslední»[ 1 … 40 z 3741 ]

Dobrý den pane doktore,minulý týden se mi stalo,že mě začala brnět celá dolní polovina obličeje-od pusy dolů.Udělalo se mi v tu chvíli špatně.Trvalo to jen chvilku,pak jsem byla jen vystrašená.K lékaři jsem nešla,abych nevypadala jak simulant.Nemohlo…

zobrazit celý dotaz

Proč nejste zastáncem vegetariánství? Není přece vegetarián jako vegetarián.Jde žít tak i tak,důležitý je svědomitý přístup k tomuto životnímu stylu,doplnění bílkovin,vitamínů apod…Copak vegetariáni musí mít zákonitě více zdravotních problémů?!…

zobrazit celý dotaz

Již několik let mě trápí svědění konečníku, plynnatost a také občasné ale jen mírné pobolívaní břicha v oblasti kolem pupku. Před pár dny jsem navšítvil gastroenterologa, který mi předepsal nějaké tabletky k utišení bolesti a plynnatosti a odeslal m…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, můj syn (16) prodělal laparoskopickou apendektomii. Zajímalo by mě, jak dlouho musí dodržovat dietu a po jaké době se může začít stravovat ve školní jídelně. Děkuji….

zobrazit celý dotaz

dobrý den, vždy jsem vážil v rozmezí 72-75 kg při 181 cm v posledním roce jsem přibral na 89 kg, evidentně mám velké břicho, jinak jsem pořád stejný, vždy jsem byl spíše hubený..sportuji pořád stejně jím pořád stejně…proč jsem tak moc přibral když…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den pane doktore. Měla bych dotaz ohledně migrén a jaká vyšetření se v tomto směru provádějí. Často mě bolí hlava i několik dní v kuse. Můj lékař říká, že to ještě není tak hrozné, aby mě posílal na nějaká vyštření. Nemyslím si, že by to tak by…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den pane doktore. Absolvovala jsem předoperační vyšetření (podsoupím diagnostickou laparoskopii z důvodu neplodnosti) jehož součástí byl také odběr krve. Sedimentace vyšla 10/20. Prý je to mírně zvýšeno. Mám tedy nějaký zánět?? Mám podsoupit da…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, pane doktore chtěl jsem se zeptat,již zhruba 1/2 roku mám bolesti a křeče břicha. když usnu tak se potím,jsem stále unavený a malátný, chuť k jídlu taky nemám, zhubl jsem za týden 10 kg, je mi 38 let, a jinak zdravotně v pořádku, Minulý t…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den pane doktore, jsem 8 dní po tonzilektomii…a měla bych dotaz: 1) zda je normální, že se v lůžku po mandlích vytvořili jakoby vřídky, které nesnesitelně bolí.(Každé polknutí je utrpením jak pro krk tak pro ucho)-už mi to začalo i 2 x v noc…

zobrazit celý dotaz

Zdravím…. Již delší dobu mám problém s pobolíváním v levém podžebří.Je to velice dlouhá zaležitost,která se mi po laparoskopii pro endometrizu docela zhoršila.Ze sona mám normál nález krom jak přesně cituji:Mírně zvíšená echogenita jaterního paren…

zobrazit celý dotaz

Prosím o podrobnější vyjmenování potravin, které by mohly způsobit návrat nebo obnovení problémů s dvanáct. vředy a erozivní sliznicí žaludku, ev. naopak o doporučení potravin, které jsou vhodné (slyšela jsem o mléčných výrobcích). Po 6titýdenní léč…

zobrazit celý dotaz

Dobry den Po měsíci pálení žáhy mi obvodní doktor předepsal APO OME. Behem dalsich 3 tydnu paleni zahy neprestalo, ale pridal se: – tlak na hrudi. Na EKG nic nenašli – doktor mi nabídl variantu, ze muze jit o dlouhodobý stres a přetížení (to by i o…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, pane doktore, prosím o radu. Již druhý den mám úplně černou stolici. Zatím jsem se s tím nikdy nepotkala. Je nutné provést vyšetření?…

zobrazit celý dotaz

Mám AIP a chci se zeptat, zda se doporučuje těhotenství a jaká jsou rizika….

zobrazit celý dotaz

DOBRÝ VEČER PROSÍM VÁS O RADU ,UŽ VÍCE JAK3 DNY MÁM HNISAVOU RÝMU KTERÁ JE JEN V JEDNÉ NOSNÍ DIRCE UŽ JSEM SKUSILA DVOJE KAPKY A POŘÁD NIC NA LEVÉ STRANĚ KRKU MANDLE JE VĚTŠÍ A NA DOTEK BOLÍ V KRKU MĚ NEBOLÍ PROSÍM JAKÉ KAPKY KOUPIT ABY SE MI ULEVYL…

zobrazit celý dotaz

Vážený pane doktore. Neurolog mi předepsal rehabilitace na které chodím dvakrát týdně.Po rehabilitaci mám pak několik dní bolest páteře, ale nejvíc mne to bolí po aplikaci ultrazvuku který beru na levou stranu v okolí pasu.Mohl by jste mi sdělit zda …

zobrazit celý dotaz

pane doktore měla jsem dotaz ohledně pálení očí,odpověděl jste že mám zánět spojivek,vím co je zánět spojivek,ten nemám.Překvapila mě tak rychlá diagnoza,ale lékaře navštívím….

zobrazit celý dotaz

Dobrý den chtěla jsem se zeptat co je za výsledek v krvi FW 9/28 (co to znamená) a co je za rozbor krve toto :ASLO,ASTAL,tTGa IgA.A co je za vyšetření BDT má to mít něakou souvislost asi se spirometrii.Za odpověď předem děkuji.Naschledanou…

zobrazit celý dotaz

Děkuju moc za odpověď. Potěšil jste mě, děkuju. Jen na vysvětlenou – já mám doma už skoro dvouletou dceru, takže u mě se nejednalo o neplodnost jako takovou. Šlo o to, že jsem už rok a čtvrt nekojila, ale mléko se mi tvořilo pořád, blokovalo mi to me…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, pane doktore, včera jsem byla u gynekoložky a dle utz jsem v 11.tt. To znamená, že rentgen byl proveden v 7. a 8. tt. Říkala mi, že mám být klidná, že hrudník ani hlava nevadí, poslala mě na genetiku, ale s tím, že mi stejně řeknou to samé…

zobrazit celý dotaz

Moje 30 letá sestra má problém s kloubama ,doktorka ji doporučila chondroitin chtěla jsem se zeptat obsahuje Condro forte Chondroitin …

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, psala jsem Vám asi před týdnem ohledně spontánního krvácení z nosu u syna. Včera bylo uděláno hematol. vyšetření – KO, koagulace. KO v pořádku, ale při koagulaci – nevím, jestli to napíši správně – prodloužený čas krvácivosti, nějaké hodn…

zobrazit celý dotaz

Zdravím Vás. Prosím o radu. Pociťuji asi tak necelých 14 dní tlaky v levé dolní části hrudníku /u spodních žeber/ . Nebývá to po celý den,ale několikrát za den třebas po dobu 15 minut . Nevíte o co by mohlo jít?…

Zajímavé:  Jak Doplnit Zdraví Gta V?

zobrazit celý dotaz

není projekce do dkk,obj.MN bpn,C úsek omezen o 1 lomeno3 pro rotaci ad dx. LFpodobně. výrazně omezeny pohyby ve stř. a dol. Th úseku pro RF,kyfotické držení páteře,L úsek v ose,AF volná,RF a LF omezeny o 1lomeno3,LASS.Volně k 80 st.pro hemstrings,rr…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, pane doktore. Ráda bych znala Váš názor. Psala jsem vám v poslední době několikrát ohledně virózy, astmatu a dneska jsem zjistila, že jsem těhotná – dle testu. Odpoledne jsem objednaná k doktorovi. Na začátku února mi byly dělány tři rtg -…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, již nejmeně tři tydny trpím žaludečními a take střevními obtížemi. Projevují se častým říháním, často i po ránu bez požití potravin, nepříjemného pocitu kolem oblasti pupíku a žaludku. Často se mi stává při sportování, že mě začne lehce tl…

zobrazit celý dotaz

Pane doktore, včera ráno mě začalo bolet za krkem na pravé straně. Nemůžu pořádně tímto směrem otočit hlavu, hodně mě to omezuje a taky to není moc příjemné. Cítím, že je to skříplý nerv. Chtěla jsem se zeptat, co se s tím dá dělat, abych se toho ryc…

zobrazit celý dotaz

Pane doktore.Neurolog mi po vyšetření napsal mobilisaci páteře a ultrazvuk.Ale po každé rehabilitaci mám několik dní bolesti celých zad a po ultrazvuku ještě větší.Na rehabilitacích mi stále tvrdí že to tak má být mohl by jste mi sdělit zda je tomu t…

zobrazit celý dotaz

DOBRY DEN,CHTELA BYCH VEDET PROC MAM KRECE NA PRAVE STRANE SIJE DO RAMENE KDYZ JSEM PO OPERACI KRCNI PATERE.ME VYSLEDKY JSEM VAM ZASLALA V MINULEM DOTAZU.DEKUJI OLA…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, chtěla bych se optat: Dne 7.9.06 jsem na stomatochirir. prodělala exstirpaci rezistence pod levým očním víčkem. Operace byla provedena podkožím skrz vestibulum oris. Hist. nález zběl: vazivová tkáń, snopečky svaloviny. Je to zhruba 3 týdny…

zobrazit celý dotaz

DOBRÝ DEN PANE DOKTORE,ASI VÍCE NEŽ TÝDEN MĚ TRÁPÍ KAŠEL PO PROBUZENÍ,ODKAŠLU ČIRÉ NEBO NAŽLOUTLÉ HLENY A BĚHEM DNE UŽ NEKAŠLU,RÁNO SLYŠÍM I PÍSKOT NA PLICÍCH,JINAK SE CÍTÍM DOBŘE,TEPLOTY NEMÁM,U LÉKAŘE JSEM BYLA PŘED 2MĚSÍCI TAKÉ S KAŠLEM,DOSTALA JS…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den,již 5 dní mě bez příčiny po jídle bolí oblast kolem žaludku.Je to jako bych tam měla kámen.Nejdřív jsem si myslela,že jsem těhotná, protože jsem zvracela i ráno po noční směně,ale test to vyloučil.Pomáhá mi jedině mátový čaj,který mi to vel…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den p. doktore. Mám dotaz, vloni v létě jsem jel autem na dovolenou a po cca 1000 km ( jel jsem po pracovním dni, ještě jsem odpoledne sportoval a večer na noc vyrazil ) se mi začala motat hlava , po cestě jsem pil vodu a asi jsme se zastavili …

zobrazit celý dotaz

DOBRY DEN,DG.OSTEOCHONDROSA,C5-6 A 6-7 DLE RENGENU.HYPERMOBILITA C4/5,OSTEOCHONDROSA 5/6 A C6-7 S VENTR.OSTEOFYTY.INCIP:FAILED NECK-SY.OPERACE:CASPAR. S KOVOVOU DLAHOU KOTVENOU 6 SROUBY.NEUROLOG.S DG.FAILED NECK SURGERY SY. ST.P. OPER.KT-1.DX RECID V…

zobrazit celý dotaz

Vážený pane doktore, poraďte mi prosím, jaká vyšetření se provádějí při žádosti pacienta o vydání zdravotního průkazu potřebného pro práci v potravinářství. Myslíte, že bych měl šanci ho s mým níže uvedeným onemocněním získat? Za odpověď přede…

zobrazit celý dotaz

Prosím, jak se projevuje zánět žil? Mám flíček na lýtku /kolmo na žílu/, který téměř nebolí,ale je načervenalý a trochu teplý. Nemám žádný otok ani teplotu a antikoncepci neberu. Děkuji. PS:Namazala jsem to Varixinalem, je to dobře?…

zobrazit celý dotaz

dobrý den pane doktore,trápí mě časté pálení očí,hned ráno po probuzení,někdy celý týden,poslední dobou neustále.je to hrozně nepříjemný pocit,mam je hrozně unavené,často zarudlé a citlivé.Chci se objednat k očnímu lékaři,ale chtěla jsem se nejdřív p…

zobrazit celý dotaz

Přítel se před 4 dny nakazil salmonelózou.Zvracel,má průjem,bolesti břich,teploty.Zajíma ho,jakou dietu má dodržovat,co by měl jíst,pít, a jak dlouho by měl být na dietě.Děkuji. …

zobrazit celý dotaz

Trpím velikými stavy úzkosti.Deprese mám už odnepaměti.Často se cítím unavený.Dokonce pozoruji, že se mi dělají šediny.Nedokáži dlouho udržet pozornost a spadám myšlenkami úplně mimo realitu..Jak začít řešit tento problém?…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, léčím se již šest let na ústkostně depresivní syndrom, beru šest let neurol, ze silných dávek jsem přešla na ten slabší a beru ho 3x půl tbl a současně beru Zoloft, od včerejška beru zoloft 2x denně, jsem pod kontrolou psychiatra. Jsem po …

zobrazit celý dotaz «prvni  ‹předchozí  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 … následující›  poslední»[ 1 … 40 z 3741 ]

Dotazy na lékaře jsou zobrazovýny od nejnovějších po nejstarší. Dotazy čerpáme z našich dřívějších zdrojů a prozatím je pokládání nových dotazů pozastaveno. Doufáme, že mezi množstvím zajímavých dotazů a odpovědí najdete i radu na řešení svého problému.

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Vnitřní lékařství

Pane doktore, v posledních asi 15 letech skoro vždy když mi lékař předepsal antibiotika, tak mi po nich bylo více či méně špatně – nevolnost, únava, někdy také bolest hlavy, svědění rukou, horkost v obličeji. Dříve jsem tyto problémy neměl a to i u stejného léku.

Jedná se postupně o penicilin, tetracyklin, ofloxin, rulid, biseptol. Doktor říká, že neví pořádně co mi napsat. Naposledy jsem bral před 3 lety Rovamycin na angínu, nic mi nebylo z hlediska reakce, teď jsem ho dostal na zánět průdušek a je mi zase nevolno a jsem unavený.

Dá se nějak objektivně vysledovat, co mohu brát a co ne ? Alergický nejsem, akorát se mi občas udělá malý ekzém.

Nedá se to určit, Vaše potíže jsou minimální a nesouvisí asi nyní s užíváním Rovamycinu, ale s vlastním onemocněním. Lépe je užívat ATB po jídle.

Dobrý den. Chtěl bych se Vás zeptat, jak sám poznám, jestli mám zduřená játra či zvětšenou slezinu. Jde to nějak poznat na pohmat? Když už bych měl zduřená játra či zvětšenou slezinu, bolelo by mě to celý den, nebo bych jen cítil sem tam „píchnutí“ párkrát za den. Děkuji za odpověď.

Ani zvětšená játra ani slezina nebolí, laik to sám nepozná, při velkém zvětšení jater se to dá nahmatat. Ale to není Váš případ.

Jednou na poč.srpna mě začalo hrozně bolet v krku.Nemohla jsem pořádně otevřít pusu a pokud si vzomínám,tak když jsem se ráno napila,tak mě zprvu bolelo i pít,pak už nevím. První den to bylo intenzivní, druhý den to polevilo a třetí den už to bylo minimální.

Bolela mě jen pravá strana,ale vzpomínám si,že jsem žádné jiné příznaky nepociťovala.

Nevím,zda šlo o mandli(četla jsem,že to nastává při angíně) nebo o uzlinu,ale při takové bolesti jsem žádnou výraznou „bouličku“ necítila,když jsem si sahala ze spodu na krk, cítila jsem jen bolest,ale to bych asi cítila, i kdyby šlo o mandli,jelikož se mi hýbe celý krk vevnitř. Co by to mohlo být? Děkuji.

pO PŮL ROCE SE ZAJÍMAT o příčinu, je přinejmenším trochu podivné, když v té době Vás to nevzrušovalo. Jednalo se o akutní zánět mandle s největší pravděpodobností, opakování vyžaduje vyšetření a léčbu antibiotiky !!!

Vážený pane doktore, Už zhruba pul roku mě provázejí bolesti zad (v pravé a levé části pod žebry vepředu i vzadu někdy to bolí i v bederní oblasti.) nadýmání,nechutenství a nevolnost, střídání průjmu a zácpy.

Absolvoval jsem vyšetření krve, moči, sono, fibroskopii, koloskopii, a EKG. Jediný výsledek je zvýšený kreatin a billirubin v krvi (ne nějak výrazně), drť a hlen v moči a skolioza hrudní páteře.

Sedím celý den u počítače – snažím se hýbat odpoledne. Prosím o radu co mám podniknout.

Zcela nepochybně na bolestech v zádech se podílí skolioza páteře, vhodná návštěva orthopéda a rehabilitace, pokud se to dá ještě nějak ovlivnit.

Kreatinin v krvi ( zvýšená hodnota ) je příznakem poškození ledvi n, sonograficky asi ledviny negativní, zkusit další vyšetřovací metody ( rozhodující při volbě metody je hodnota kreatininu ). Bilirubin vyšetřit žlučník, zopakovat sonografii břicha za 3 – 6 měsíců.

Střídání průjmů, zácpy v případě negativní kolonoskopie vyšetřit také tenké střevo, slinivku. Pak symptomatické léčení (Kreon tbl.),případně prokinetika ( Ganaton ). Návštěva gastroenterologa proces vyšetřování zrychlí.

Děkuji za radu a opravdu jsem si ji vzala k „srdci“, na 20. 12 jsem objednaná na k odobrnému vyšetření. Děkuji.

Užívám Zoloft již druhým rokem 100mg denně.Ráda bych otěhotněla. Může mít užívání Z.na vývoj dítěte popř.jaké. děkuji

Výrobce léku uvádí, že “ v těhotenství je možné lék užívat jen tehdy, když p r o s p ě c h (Váš ) převáží nad riziky poškození plodu „, v době kojení se nesmí užívat. Pro mně z toho plyne, že se musíte poradit se svým ošetřujícím lékařem – a poklud to bude trochu možné, tak ho neužívat ani v době početí.

Dobrý den, obracím se na vás zda-li byste mi neporadily i v mém případě: Již po 3 se mi stala pozdě večer příhoda, kdy mi z ničeho nic začalo bušit srdce a trochu se mi motala hlava, po chvílích na mě přišla jako kdyby zimnice – kdy jsem se celá třepala (ale zima mi nebyla), trvalo to vždy tak půlhodinky a pak to přešlo.

Zpočátku jsem to přiřazovala tomu že jsem toho dne to možná přehnala s cvičením (ráda chodím do erobiku, posilovny) a moje tělo bylo oslabené. Ale včera se mi to stalo i bez cvičení. Nevím čím to může být způsobené a mám obavy aby to nemělo třeba spojitost se srdcem, (v mládí mi našli šelest) a ráno jsem cítila na srdci nějaký tlak a píchání.

Děkuji za posouzení a radu.

Bušení srdce vždy znamená nějakou nepravidelnost srdečního rytmu, nejčastěji se jedná o t.zv. paroxysmální tachykardii. Vyšetření EKG klidovým nebo Holterem vhodné, přísun hořčíku, zhodnocení šelestu, zda je významný či nevýznamný kardiologem s následným echokardiografickým vyšetřením. Tak zní rada. Jak se zachováte ??

Dobrý den, je mi 24let a necele 3 roky mam problemy(obrovska unava,bolesti kloubu,zimnice,suchá kůže,přibírání na váze(za rok 10kg) ,lámává a třepivé nehty,afty,masivní padání vlasů..atd atd…),se kterymi nikdy nikdo nic nedelal.

Lekari se na me divali jako na simulanta(pritom ja k smrti nerada chodim po doktorech)a casto pricitali moje problemy stresu(byla jsem v te dobe…pred 2 lety..po rozvodu).Nyni se ale potize zhorsily ..z vlasů už mi zbyla tak čtvrtina a pridali se jeste dalsi problemy..jako potize s polykanim,spatna pamet,pomerne velka svalova unava..

atd) Po dlouhem nalehani me obvodni lekarka nechala nabrat krev : Vysledky:Tsh-0.009,Trijodthyronin-2.87 a Tetrajodthyronin-14.50 + provedeno SONO,kde pry nalezena hrubsi struktura,ale bez vetsich patolog.zmen.

Zajímavé:  Příznaky Zvýšení Krevního Tlaku?

Nyní jsem byla na endokrinologii ,kde se se mnou lekar prilis nehodlal bavit a byl se mnou hotov za necelych 5 minut s tim,ze mam autoimunitni onem .Hoshimoto.Nechal mi jeste nabrat protilatky anti-TPO a rekl mi ze vysledek mi rekne az za 3 mesice na kontrole.Take rikal ,ze se s tim stejne nic nedela a ze casem vetsinou nastane hypofunkce st.zl.

Tento postup mi pripada dost divny a cekat 3 mesice jen tak se mi nechce.Mam zajem se svym stavem neco udelat ,protoze takhle se neda zit.Potrebuji pracovat a schopna fungovat …ne se jen vlacet jako mrtvola a s namahou drzet otevrene oci.Navic me velmi stresuje pribirani na vaze a padani vlasu.

(endokrinolog mi rekl ,ze vlasy by mi meli casem narust,ale ze je tezke zjistovat pricinu padani vlasu).Jelikoz sleduji ze v posledni dobe je pacient pro spustu lekaru spis na obtiz a snazi se ho odbyt cimkoli ,hlavne aby uz odesel,mam strach ze se neco zanedba.Chtela bych se vas proto zeptat na vas nazor.

Myslite si ,ze jde o tot autoimunitni onemocneni? Jak bych mela postupovat a co by mi mohlo pomoci….pripadne kam se muzu obratit?(momentalne ziji v Ostrave) Nedavno jsem si rocitala forum na strankach www.doktorka.cz a docela me vydesily prispevky od lidi ,kteri poruchami stitne zlazy trpi.

Vetsinou popisuji neustale pribirani na vaze,padani vlasu,unavu a dalsi pretrvavajici potize i pri hormonalni terapii ,zrovna tak po operaci stit.zl….Naopak spise zhorsovani.Nenasla jsem tam snad jediny optimisticky prispevek a to me docela hodne zklamalo. Jediny ,kdo dava nadeji na vyleceni je Dr.Sacha z celostni mediciny v Chrudimy.

Ten nabizi konzulataci ,prirodni podpurnou lecbu a nejake peptidove injekce….posilal i me osobne email s touto nabidkou,jelikoz jsem se na nej obratila …bohuzel mi zapomel rict,ze 1 injekce stoji 4000 kc a je jich potreba min.10 a na to samozrejme nemam.Vite neco o techto injekcich? Byla bych vam moc vdecna za odpoved a za radu ,jelikoz jsem uz opravdu zoufala.Nikdy jsem vetsi zdravotni problemy nemela a nyni se ve svych letech citim tak na 70 🙁 Predem vam dekuji a preji krasny den. Radka

Milá Radko, přístup edokrinologa není ten nejlepší, čišíz tohnezájem o pacienta a jeho problémy. Dnes potvrdit dg. Hash. struma nelze bez důkladné znalosti dalších vyšetření, nejen protilátek. V každém případě podle výsledků lab. testů se jedná o sníženou funkci štítné žlázy a ta může mít příčinu v samotné žláze nebo v podvěsku mozkovém ( hypofyze ).

Považoval by ch za správné doplnit údaje o mense, prav., neprav.,nejsou, gylkemie a další lab. parametry, případně MR podvěsku – k vyloučení jiné příčiny hypofunkce. V Ostravě jsou 4 endokrinologové : Dr. Nováček, Dr. Vavroš, Dr Nezdařil, Dr Gorgol ( Masaryk. nám. nad lékárnou ). Zkuste vyměnit stávajícího třeba za toho posledního, z něhož nadšení pro vědu ještě nevyprchalo.

Každá hypothyreoza se l é č í – příprtavky štítné žlázy,

Mily pane doktore, chtela jsem se zeptat, zda pater muze zpusobovat i bolesti na hrudi? mam Shermannuv uzel Th 6-9(10) a v teto oblasti mam i spazmy na pateri. Obcas me boli v zadech a zaroven na hrudi. Boli to i v klidu. Rehabilitace nepomahaji. Nekdy mam pocit spatneho dychani a tlaku jak v zadech tak na hrudi, ale spise lokalne. Ekg a spirometrie v poradku. Dekuji za odpoved.

Bolesti jsou velmi pravděpodobně jiného druhu než jak uvažujete. Nejsou od srdce ani od plic, ale vycházejí z chrupavčitých připojení žeber ke kosti prsní. Tady pomůže buď dobrá manipulace, obstřik lokál. anestestetikem nebo pár dnů užívat nesterodní antirevmatika ( apo Brufen tbl.).

Vazeny pane doktore, chtel jsem se zeptat,jak s projevuje plicni embolie. Jsem alergik, cely den jsem jednou kychal jako blazen, ani prasky mi nezabraly. V noci me probudila silena bolest na hrudi, ktera asi za 15 minut ustala. Bolelo to jeste trochu druhy den. Ekg v poradku (bylo udelano po asi tydnu), ale lekar me vystrasil, ze by to mohla byt plicni embolie. Je to mozne?

Plicní embolie musí mít nějaký zdroj embolizace. Většinou je to hluboký zánět žil dolních končetin. Druhou příčinou jsou nástěnné tromby /( sraženiny ) uvnitř srdečních dutin, žádnou takovou příčinu nemáte. Bolest může být způsobená křečí průdušek ( hladké svaloviny ).

korenkovi

  • Zdravotní gramotnost můžeme rozdělit na tři oblasti:
  • 1. Oblast podpory zdraví
  • 2. Oblast prevence nemocí, která zahrnuje nejen prevenci infekcí, neinfekčních chorob a úrazů, ale také postoje k medicíně

3.

Oblast zdravotní péče, kam patří mimo jiné samoléčba běžných potíží a nemocí, ale i rozpoznání stavů, kde je dobré vyhledat lékaře, dále také kompetence v poskytování první pomoci.

  1. PODPORA ZDRAVÍ
  2. a/ Životní styl
  3. Zdravotně gramotný dospělý člověk ví, co vše zahrnuje pojem „správný životní styl“ (životospráva).

Uvědomuje si a přijímá skutečnost, že životní styl je především jeho volba a zodpovědnost. Je schopen se dlouhodobě chovat podle zásad správné životosprávy a vychovávat v tomto duchu i své děti či vést jiné blízké osoby, o které pečuje.

  • Výživa
  • Zná doporučené výživové dávky pro svůj věk, rozumí jim a ví, jakými potravinami zajistí vhodnou skladbu stravy (podle potravinové pyramidy).
  • Je schopen zajistit výživu osob, o které pečuje (děti, senioři) tak, aby nebyly ohroženy obezitou, podváhou ani jinou malnutricí.
  • Zná a dodržuje zásady jídelního režimu v průběhu dne, dává přednost společnému stolování, zejména se členy rodiny, a podněcuje k němu ostatní.

Zná a dodržuje zásady pitného režimu, dává přednost neslazeným nápojům. Je si vědom rizik alkoholu, alkohol konzumuje v tzv. akceptovatelném množství.

  1. Tělesná aktivita
  2. Je pohybově aktivní v běžném životě, preferuje aktivní mobilitu každý den (chůze pěšky, kolo) a k pohybově aktivnímu životnímu stylu vede i osoby, o které pečuje.
  3. kompenzovat pracovní zátěž vhodnou aktivitou v době volna (sport, relaxační aktivity), denně pobývá přiměřený čas ve venkovním prostředí.

Zná rizika jednostranné nebo nadměrné fyzické zátěže. Zná a uplatňuje zásady držení těla a uspořádání pracovního prostředí při sedavých činnostech (práce na PC apod.).

Denní režim

Uvědomuje si význam denního režimu a rytmicity denních aktivit pro zdraví.

Dodržuje rámcová doporučení denního režimu o míře a vzájemném poměru pracovní zátěže, volnočasových aktivit a spánku (8–8–8), uvědomuje si význam tzv. time managementu pro zdraví.

V zátěžových situacích (nemoc, mimořádné události) dovede přizpůsobit denní režim tak, aby nebyl dlouhodobě rizikový pro zdraví.

Vnitřní pohoda (duševní hygiena)

Uvědomuje si význam duševní pohody pro zdraví a rozumí základním faktorům, které duševní pohodu ovlivňují (zdravotní stav, temperament, pracovní zátěž, rodinné prostředí, finanční situace, sociální prostředí atd.), a jejich vztahům.

Vědomě vytváří a pečuje o vyrovnané vztahy s rodinou i ostatními lidmi. Umí vyjadřovat své názory, postoje a emoce vhodným způsobem, zvládá negativní emoce (hněv, agresivita) a vychovává v tomto duchu i své děti.

Zná mechanizmus stresové reakce a dokáže vhodně vyrovnávat nadměrnou zátěž.

Umí kriticky vyhodnotit marketingové a reklamní strategie, vede ke kritickému přístupu i osoby, o které pečuje (děti, senioři).

Umí vyhledat pomoc v případě duševního traumatu, týrání, úzkosti, šikany na pracovišti apod. a dokáže jejich příznaky rozpoznat i u osob, o které pečuje, a vyhledat jim pomoc.

Svoboda od závislostí (návykové chování)

Zná rizika legálních i nelegálních návykových látek pro zdraví. Vědomě odmítá zneužívání/ nadužívání návykových látek či návykové chování (např. herní automaty) a vede k odmítavému postoji i své děti.

  • Dovede rozpoznat příznaky závislosti u osob, o které pečuje, a ví, kde vyhledat odbornou pomoc.
  • b/ Péče o prostředí
  • Domácnost

Buduje domácnost tak, aby poskytovala soukromí pro její členy (spánek, relaxace, hygiena, studium či práce) a společné prostory pro společné činnosti (komunikace, stravování, péče o děti apod.). Slaďuje životní rytmus všech členů domácnosti.

  1. Při nastavení systému chodu domácnosti (funkčnost, pořádek, bezpečí) zohledňuje míru a formu, jakou mohou přispívat její jednotliví členové, aby všichni byli co nejvíce zapojeni.
  2. Instituce
  3. Je proaktivní v prosazování a důsledný v dodržování pravidel bezpečnosti a hygieny práce, dodržuje pravidla dobré životosprávy i v zaměstnání, orientuje se v různých pravidlech různých institucí a prostředí (BOZP, provozní řády apod.)
  4. Veřejný prostor
  5. Vytváří pro sebe a ostatní členy rodiny podmínky (čas, materiální zajištění, doprava) pro pestré a pravidelné aktivity.

Podle svých zájmů a schopností podporuje a využívá veřejné iniciativy a aktivity (sportovní, společenské, zájmové apod.).

Je občansky aktivní, podle svých zájmů a schopností se účastní veřejného života.

PREVENCE NEMOCÍ

Plně chápe, že být zdravý není samozřejmé, že o zdraví je třeba pečovat. Je si vědom, co pro něj i jeho okolí znamená nemoc ve smyslu sociálním. Pomáhá svým dětem vytvářet si kladné postoje k prevenci a vychovává je k péči o zdraví.

  • Základní hygiena
  • Zná a přijímá důvody, proč jsou základní hygienické návyky důležité.
  • Prevence infekčních nemocí

Ví, jak se chránit proti nejčastějším infekčním nemocem (průjmová onemocnění, borelióza a jiné nemoci přenášené členovci, virózy apod.). Ví proti kterým nemocem si může zajistit ochranu očkováním. Hlídá si pravidelné přeočkování, absolvuje s dětmi očkování dle očkovacího kalendáře s sleduje aktuální doporučení ohledně očkování na žádost.

  1. Uvědomuje si nebezpečí pohlavně přenosných nemocí a ví, jak se chovat a jak se chránit.
  2. Prevence neinfekčních nemocí
  3. Využívá svého práva chodit na preventivní prohlídky

Ovládá základní preventivní samovyšetřovací postupy – samovyšetření prsou / samovyšetření varlat. • Pozná změny pigmentových névů.

Postoje ke zdravotní péči a péči o zdraví

Rozumí a dokáže vysvětlit pojmy jako východní medicína, západní medicína, alternativní léčba, homeopatie, medicína založená na důkazu, celostní medicína apod.

Uvědomuje si možnosti klasické medicíny a alternativních postupů (východní medicína atd.), uvážlivě se rozhoduje o jejich používání a při vyhledávání informací dokáže posoudit důvěryhodnost zdrojů.

Ví, že má právo volby lékaře a informovaného souhlasu i nesouhlasu s každým zdravotnickým výkonem, a své právo využívá k volbě lékaře, kterému důvěřuje a se kterým otevřeně komunikuje.

Zná rozdíl mezi péčí o zdraví a zdravotní péčí. Ví, že za péči o zdraví je odpovědný sám a za zdravotní péči odpovídá stát.

  • ZDRAVOTNÍ PÉČE
  • a/ Ošetřovatelská péče
  • Rozpoznání příznaků poruchy zdraví
  • Orientuje se v nejčastějších chorobách, ví, co je jejich příčinou, jak se projevují, jak se léčí, jak člověk může napomoci procesu uzdravení nebo zmírnění potíží.
Zajímavé:  PargaVit Vitamin C pomeranč 90 tobolek – vše o zdraví

Umí si vyhledat relevantní informace. Vyzná se v běžně dostupných léčebných přípravcích.

Spolupracuje se zdravotníky a dokáže přesně popsat projevy svých potíží v orientaci na základní příznaky nemocí v případě vlastní poruchy zdraví i v situaci nemocí blízkých osob (např. dětí a osob, o které pečuje).

  1. Svépomoc a pomoc při poruše zdraví a v nemoci
  2. Je schopen v případě méně závažných zdravotních poruch posloužit svým blízkým nebo osobám, o které pečuje nebo vyhledat patřičnou odbornou pomoc zdravotní či sociální.
  3. Zná možnosti regionu v péči o seniorskou populaci, síť zdravotních i sociálních institucí zaměřujících se na oblast péče.
  4. Dodržování léčebného režimu
  5. Zná a respektuje zásady léčebného režimu v době nemoci.
  6. Zná „svoji nemoc“ a ví, jak se má chovat, uplatňuje postupy příznivě ovlivňující průběh nemoci či eliminující její možné negativní důsledky.
  7. V případě jemu nejasných informací o svém zdravotním stavu nebo zdravotním stavu svých blízkých je schopen požádat o objasnění lékaře.
  8. b/ Neodkladná první pomoc a bezpečné chování
  9. Rozumí reálným rizikům vzniku úrazu v běžném životě i při mimořádných činnostech a chová se zodpovědně.
  10. Umí ošetřit méně závažná poranění u sebe i jiných a dokáže rozlišit, v jakých případech je třeba vyhledat odbornou pomoc.
  11. Rozezná život ohrožující stavy, zná typické příznaky nejčastějších vážných nemocí.
  12. Pokud pečuje o starší osobu, je si vědom, že u osob ve vysokém věku mohou být příznaky i u závažných nemocí málo zřetelné.
  13. Zná hlavní zásady laické první pomoci a dokáže ověřit základní životní funkce u postiženého, provádět masáž srdce a zastavit silné krvácení.

Diskuze Zdravotní problém – co to je?

Omlouvám se za anonym, ale jedná se o osobní informace.
Začalo se mi stávat, že z ničeho nic začnu být dezorientovaná. Stalo se
mi to asi 3-4×. Začne to tak, že se mi udělá lehce špatně od žaludku,
takoví jako motýlci v žaludku a dle mého mi rychle klesne tlak, protože
cítím takový ten chlad v obličeji a nepříjemný pocit skoro až na
omdlení.

Ale co je s tím spojené, tak v tu chvíli najednou jakoby vůbec
nevím, kde jsem a co je a není skutečné. Trvá to pár vteřin, maximálně
minutu, pak to přejde a vše je v pořádku.

Poprvé jsem tomu nějak
nevěnovala pozornost, podruhé jsem seděla doma na gauči a byla jsem v tom
stavu donucena si na gauč lehnout, jak se mi začala motat hlava a manžel si
hrál venku s dětmi, slyšela jsem hlasy, ale najednou jsem vůbec nevěděla,
kdo to je, nemohla jsem si vzpomenou, jestli mám děti a jestli to je moje
rodina.

Jakoby to bylo ve snu, takový ten pocit, když najednou vpadnete do
rozjetého děje a nemůžete se zorientovat. Potřetí jsme jeli s manželem
v autě a já jsem najednou vůbec nevěděla, kde jsme a kam jedeme,
nepoznávala jsem to místo, jakoby bylo úplně cizí, přitom jsme tam jeli
snad tisíckrát.

A naposledy to bylo dnes, to nebylo tak hrozné, protože
zrovna přišla dcera ze zahrady a mě se nějak podařilo udržet se
v realitě. Nicméně i tak to bylo velmi nepříjemné. Opakuje se to zhruba
po týdnu až deseti dnech.
Tuší někdo, o co se může jednat? Setkal se s tím někdo? Mám to nějak
řešit? A kde případně?

Děkuji za jakoukoliv radu, jsem upřímně celkem vyděšená.

Velikost písma:

@Anonymní píše:
Omlouvám se za anonym, ale jedná se o osobní informace.
Začalo se mi stávat, že z ničeho nic začnu být dezorientovaná. Stalo se
mi to asi 3-4×. Začne to tak, že se mi udělá lehce špatně od žaludku,
takoví jako motýlci v žaludku a dle mého mi rychle klesne tlak, protože
cítím takový ten chlad v obličeji a nepříjemný pocit skoro až na
omdlení. Ale co je s tím spojené, tak v tu chvíli najednou jakoby vůbec
nevím, kde jsem a co je a není skutečné. Trvá to pár vteřin, maximálně
minutu, pak to přejde a vše je v pořádku.

Poprvé jsem tomu nějak
nevěnovala pozornost, podruhé jsem seděla doma na gauči a byla jsem v tom
stavu donucena si na gauč lehnout, jak se mi začala motat hlava a manžel si
hrál venku s dětmi, slyšela jsem hlasy, ale najednou jsem vůbec nevěděla,
kdo to je, nemohla jsem si vzpomenou, jestli mám děti a jestli to je moje
rodina.

Jakoby to bylo ve snu, takový ten pocit, když najednou vpadnete do
rozjetého děje a nemůžete se zorientovat. Potřetí jsme jeli s manželem
v autě a já jsem najednou vůbec nevěděla, kde jsme a kam jedeme,
nepoznávala jsem to místo, jakoby bylo úplně cizí, přitom jsme tam jeli
snad tisíckrát.

A naposledy to bylo dnes, to nebylo tak hrozné, protože
zrovna přišla dcera ze zahrady a mě se nějak podařilo udržet se
v realitě. Nicméně i tak to bylo velmi nepříjemné. Opakuje se to zhruba
po týdnu až deseti dnech.
Tuší někdo, o co se může jednat? Setkal se s tím někdo? Mám to nějak
řešit? A kde případně?

Děkuji za jakoukoliv radu, jsem upřímně celkem vyděšená.

Nízký tlak, panická ataka, málo cukru, malá mrtvice…

To chce doktora.

Mám podobné stavy. Byla mi diagnostikována panická ataka . Každopádně zajdi k lékaři, ať ti
udělají veškerá vyšetření. Přeji hodně štěstí, ať je to snad
„jen“ ta panická ataka 

Hodně mi to připomíná stav, který jsem zažila před pěti lety. Od té
doby se to naštěstí neopakovalo.
Začalo to úplně stejně. Seděla jsem doma, psala seznam na nákup a najednou
se mi udělalo tak trochu špatně od žaludku, takový zvláštní stav. Nějak
jsem ještě napsala pár položek a šla si lehnout na gauč.

Najednou jsem si
vůbec nedokázala vzpomenout na jména mých blízkých, známých, nevěděla
jsem, kolik má bratr dětí, s vypětím všech sil jsem si vzpomněla na
jména mých dětí. Bylo to opravdu stresující.
Manžel mě odvezl na pohotovost. Během tak čtvrt hodinky se vše uklidnilo,
ale mě hospizalizovali.

Byla jsem v nemocnici cca čtyři dny a udělali snad
všechna možná vyšetření…CT, magnetická rezonance, echo srdce, EKG,
různé odběry…
Celou kauzu uzavřeli s tím, že se jednalo o prekolapsový stav.
To se mi ale vůbec nezdá, nebyla jsem vůbec ve stresu, spíše naopak.

Spokojená…
Prostě na nic se nepřišlo, příčina neodhalena.

Sice je to už pět let, ale od té doby mám takový zvláštní
pocit…opravdu nikdo mi neřekl, co za tím bylo.

Taky jsem si myslela, že mám při tom stavu nízký tlak a nakonec, když
mi ho při tomto „záchvatu“ změřili, byl neskutečně vysoký!!!

Muj tatka mel neco podobneho a zjistily mu nador na mozku zajit si k obvodakovy a on te posle dal na
vysetreni. Preji at to dobre dopadne 

Určitě by to chtělo vyšetření. Možná neurologie, EEG, nebo CT.
Nevyznám se v tom, ale brácha má vzácnou formu těžké epilepsie a
podobný stavy mívá taky. Než přemýšlet co kde kdo a jak, tak se seber a
nech se vyšetřit. Tady nikdo přesně na dálku neurčí čím to je

Stává se mi to také, ještě doplněné o brnění ruky a mlhou před
očima. Ne tak často jako tobě, ale popis sedí. U me je to druh migrény.
Také mám za sebou vyšetření na neurologii.

Zakladatelko byla jsi s tím někde? Aspoň u toho obvoďáka? Určitě to
chce řešit.

Já právě nepociťuji jinak nic jiného fyzického, jen to „nevolno“ od
žaludku a pocit jakoby nízkého tlaku, jako kdyby se mi najednou odkrvil
mozek, ale žádné mžitky nebo tak to ne. Někdy mě to ale nutilo jakoby to
prodýchat, jako bych měla málo vzduchu.

Ale nejhorší je prostě ta náhlá
dezorientace, kdy fakt nevím, co se děje, kde jsem, co je a není skutečné,
nepoznávám místa, nemůžu si vzpomenout, kde jsem, i když jsem doma…
A hlavně i ten interval v jakém se to opakuje..

teď jsem to sledovala a
naposledy to bylo minulý pátek a teď dnes, takže opravdu něco
přes týden.

@Spokojení Zatím
právě nebyla, byly teď dovolené a tak, tak jsem tomu nevěnovala pozornost a
hlavně jsem to brala jako nějaký náhodný stav.

Když se to stalo jednou,
dvakrát… potřetí už mi to přišlo divné a sledovala jsem si, kdy se to
stane příště a pak zase dnes. Takže to asi budu muset řešit. 

@Anonymní píše:
A jaký lékař? Obvoďák?

šla bych za obvoďákem, pošle tě všude, kde je třeba

@aleba Nejhorší je, že
moje obvodní není nic moc.

Měla jsem obvodní ve svém rodném městě, ta
byla zlatá a pak mě vzal tchán k jeho obvodní tady, kde žijeme teď (byli
jsme s manželem silně nachlazeni, potřebovali jsme rychle vyřešit
neschopenky) a já teď nevím, zda mě pod sebe rovnou převedla nebo ne.

Ale
tahle druhá je taková ta typická stará doktorka, nic moc, nechce se mi
k ní s takovou neurčitou věcí .

Jsem naprostý laik a stejně jako jiní si myslím, že to může být něco
nebo nic a každý má příznaky jiné. Posoudí lékař.

Taky se to něco podobného stává, možná v souvislosti se zmíněnou
migrénou, možná v souvislosti s něčím jiným.

Jako dospívající jsem měla i problémy při delším stání, najednou jsem
nevnímala realitu, neviděla, neslyšela, jen jsem stála.

V jiné situaci (a později jsem zjistila, že snad po léku, který jsem
x-krát snesla) jsem najednou byla mimo časoprostor, vůbec jsem nevěděla, co
je za den, jestli je jaro nebo podzim.

Někdy zase něco dělám a přitom mám pocit, že to nejsem já, že jsem
někde za sebou, trvá chviličku max. pár minut.

Pokud se ti něco nezdá, zajdi za praktickým lékařem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector