Příznaky poškození jater – Vše o zdraví

Tomu jak zlepšit zdraví jater se v ajurvédské a čínské medicíně věnovali léčitelé po tisíce let. V čínské medicíně se říká, že lékař, který ví jak harmonizovat játra, ví, jak vyléčit stovky nemocí.

 Udělejte si chvilku na přečtení nového článku z cyklu CESTA KE ZDRAVÍ, ve které vám každý týden představíme, jak funguje naše tělo a co dělat proto, abychom posílili naše zdraví.

Minulý týden jsme probírali mozek a tento týden připadla řada na játra, které jsou v našem těle nepostradatelný úžasný orgán, který nás zbavuje všeho zlého a ještě se umí jako jediný orgán sám uzdravit.

Játra jsou hlavní orgán detoxikace organismu

Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem a během minuty v nich proteče až dva litry krve. Váží cca 1,4 kg a jsou uložené vpravo horní části břicha pod bránicí. Jsou zodpovědné za filtrování toxinů z krevního oběhu a zabraňují jejich usazování v tkáních.

Představte si játra jako motor ve vysavači, když se ucpe příliš mnoho nečistotami, pak přestane vysavač dobře vysávat, tedy fungovat.

Podobně jako, když jsou vaše játra zaneseny příliš mnoho toxiny, začnete být unaveni, imunitní systém nebude pracovat správně, zhorší se kvalita pokožky a začnete mít problémy s trávením, tedy začnete špatně fungovat jako celek.

Žijeme v hektické době plné stresu a toxinů. Jen málo z nás může tvrdit, že nepřijde do styku se znečištěným ovzduším, pesticidy, xenoestrogeny, těžkými kovy. Toxiny jsou obsažené v předmětech naší denní spotřeby (kosmetika, drogerie) i v jídle.

Pokud se nesnažíme minimalizovat expozici toxinů na denní bázi a nesnažíme se žít alespoň trochu zdravým životním stylem (pohyb, zdravá strava, minimalizace stresu), pak se může stát, že játra nebudou zvládat svojí detoxikační úlohu a toxiny se začnou usazovat v těle.

Nutno podotknout, že hromadění toxinů (xenoestrogenů) v těle souvisí také s estrogenovou dominancí.

Příznaky poškození jater - Vše o zdraví

Kromě detoxikace organismu játra vykonávají další klíčové úlohy:

  • Jsou hlavním orgánem metabolismu neboli látkové přeměny. Látková přeměna je soubor enzymových reakcí, při nichž dochází k přeměně látek a energií v buňkách. Rozdělujeme na anabolismus (výstavbový proces) a katabolismus (rozkladový proces).
  • Hrají klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin.
  • Produkují žluč, čímž pomáhají trávení.
  • Produkují některé hormony a některé hormony likvidují (inzulin, steroidní hormony).
  • Jsou zásobním orgánem glykogenu, železa, některých vitamínů a minerálů.
  • Jsou v nich tvořeny bílkoviny krevní plazmy.

Játra mají jako jediný orgán neuvěřitelnou schopnost regenerace vlastní tkáně.

Játra se dokáží sami regenerovat (dorůst) i v tak extrémních případech jako, když zbyde jen 25% tkáně. Z toho vyplývá, že játra vám toho hodně odpustí, ale i tak byste si je měli raději hýčkat 🙂

Příznaky poškození jater - Vše o zdraví

Úloha jater v detoxikaci organismu

Jak už jsem psal, jednou z hlavních rolí jater je detoxikace organismu. Všechny látky příjímané nebo produkované tělem (vedlejší produkty metabolismu) se nakonec filtrují skrze játra. Existují 2 fáze detoxikace. Fáze I a II.

Fáze I

Ve fázi I jsou odbourávány chemikálie, jako jsou drogy, hormony, pesticidy a všelijaké další toxiny do méně škodlivých toxinů.

Během tohoto procesu jsou produkovány volné radikály, které by mohly ve větším množství poškodit i jaterní buňky.

Živiny, které podporují fázi I jsou vitamíny ze skupiny B, kyselina listová, glutathion a další antioxidanty (např. vitamín C, zinek, hořčík, molybden, bioflavinoidy).

Fáze II

Ve fázi II jsou odstraňovány nežádoucí látky (toxiny: např: nikotin, kofein, pesticidy, sulfáty, epoxidy, benzoáty) z těla ven a to ve vodě rozpustných látkách, které mohou být snadno vyloučeny žlučí nebo močí.

Mezi živiny, které podporují tuto fázi patří glutathion, n-acetyl-l-cystein, silymarin, kurkumin, SAMe, glycin, molybden, methionin, TMG, DMG, nebo vitamín E a B6. Při tomto procesu jaterní buňky spolu s dalšími látkami (cystein, glycin, síra) mění toxiny na méně toxické látky.

A i při tomto procesu vznikají volné radikály, které mohou poškodit jaterní buňky.

Ve fázi II jsou velice důležití glutathion a SAMe.

Glutathion je jeden z nejsilnějších antioxidantů, který se ve vysokých koncentracích vyskutuje v játrech a skládá se z aminokyselin cysteinu, glutaminu a glycinu. A pomáhá nejen jaterním buňkám před účinky volných radikálů. Tento enzym chrání buňky před toxiny je zásadní pro zdraví imunitní systém a funkci jater.

SAMe podporuje játra skrze metylaci a produkci glutathionu. Je pro tělo hlavním zdrojem methylu a podílí se na mnoha biochemických reakcích v játrech, včetně detoxikace a produkce antioxidantů. Navíc snižuje množství tuku v játrech, které je jednou z hlavních příčin jeho poškození.

Příznaky poškození jater - Vše o zdraví

Jak zlepšit funkci jater

1. Vyhněte se nadměrnému užívání alkoholu, léků a drog

Hlavním orgánem odbourávání alkoholu jsou játra. Ty musí po jedné pijatice pracovat přesčas, aby dostaly vše zpátky do rovnováhy. Alkohol můžete, ale s rozumem. Např. 2 dcl červeného vína každý večer. Stejně tak játra zatěžují časté užívání drog či léků.

2. Soustřeďte se na konzumaci protizánětlivých potravin organického původu (bio)

Vaše strava rozhoduje o tom, jak budou pracovat vaše játra. Protože játra štěpí tuky, přeměňují bílkoviny, sacharidy a zbavují se přebytečných látek z krve.

Pro správnou funkci jater je nezbytná nízká hladina cukru s nízkým obsahem toxinů. Vhodnými jsou tedy potraviny s vyšším obsahem vlákniny.

Dle některých studií může vysoké množství antioxidantů a vlákniny dokonce zvrátit poškození nebo onemocnění jater [1].

Zkrátka konzumujte opravdové potraviny nejlépe z bio produkce (maso, ovoce, zelenina), nikoliv průmyslově zpracované potraviny. Bio původ je jeden z mála způsobu jak snížit hladinu pesticidů v těle. Čím méně toxinů v těle bude, tím lépe budou játra pracovat a tím zdravější budou. Podstata zdravého stravování neleží v kvantitě, nýbrž v kvalitě.

Mezi protizánětlivé potraviny podporující funkci jater patří:

  • Hořká zelenina: Hořkost je obvykle známkou toho, že jsou v potravě přítomny prospěšné enzymy, které vyživují játra a stimulují trávení (produkci žluči). Hořké potraviny mají dostatek minerálů a snižují obsah těžkých kovů v krvi. Mezi hořké potraviny patří: pampeliška, kopřiva, rukola, čekanka nebo třeba některé druhy okurek.
  • Probiotické potraviny: Potraviny, které podporují zdraví a pestrost mikrobiomu. Patří sem kefír, kombucha, kimchi nebo jiná fermentovaná zelenina (zavařené okurky, kysané zelí).
  • Listová zelenina: Je nabitá protizánětlivými a antioxidačními látkami. Může zvyšovat hladinu glutathionu, což je jeden z nejsilnějších antioxidantů, který má silné tlumící účinky proti vzniku volných radikálů.
  • Brukvovitá zelenina: Zvyšuje hladinu draslíku a obsahuje indoly, což jsou sloučeniny známé svým protirakovinovým účinkem. Zároveň pomáhají v boji proti estrogenové dominanci. Brukvovitá zelenina (brokolice, květák, atd.) totiž dokáže zvýšit produkci glukosinátů, které pomáhají detoxikovat játra a zvyšují schopnost jater odbourávat z krve karcinogenní látky a těžké kovy. Mezi takové látky patří například indole-3-carbinol, který je zkoumán pro své antikarcinogenní, antioxidační, antiaterogenní a antiestrogenní účinky [2, 3, 4].
  • Zelené rostliny (chlorella, spirulina): Prostřednictvím chlorofylu pomáhají zbavovat se těla toxických látek jako dioxiny přes játra a stimulují produkci antioxidantu superoxid dismutázy.
  • Bylinky (kurkuma, zázvor, koriandr, petržel, oregano): Stimulují produkci glutathionu a působí protizánětlivě. Kurkumin obsažený v kurkumě má širokospektrální použití a jedním z nich je i účinek proti hromadění toxinů v organismu.

Mezi nejhorší potraviny pro zdraví jater můžeme zařadit:

  • Příliš mnoho alkoholu nebo kofeinu.
  • Průmyslově zpracované potraviny obsahující rafinované rostlinné oleje, cukry, umělé barviva a sladidla.
  • Ovoce a zelenina obsahující pesticidy většinou nepocházející z ekologické produkce.
  • Průmyslově zpracované uzeniny obsahující dusičnany.
  • Smažená jídla.

3. Doplňky stravy pro podporu jater

Uvedu vám malý výčet látek a bylin, které mají pozitivní vliv na zdraví jater a odstraňování toxinů z těla.

  • Ostropestřec mariánský a v něm látka zvaná silymarin, která zabraňuje vyčerpání glutathionu v játrech a podporuje zdraví jater.
  • Glutathion je vůbec jeden z nejsilnějších antioxidantů v našem těle, který je produkován játry a bojuje s volnými radikály. Glutathion také pomáhá zbavovat se tělo xenobiotik (cizorodé látky), účastní se se syntézy a opravování nukleových kyselin, odstraňuje toxiny a karcinogeny, podporuje správnou funkci imunitního systému, chrání buňky před oxidativním stresem. Jeho nedostatek je spojený s rychlejším stárnutím, diabetem, skvrnami na pokožce, diabeze a neurodegenerativními onemocněními.
  • N-Acetyl-L-Cystein je prekurzorem jednoho z nejsilnějších antioxidantů glutathionu, který se tvoří v játrech. Účinná látka proti volným radikálům. Je vhodné suplementovat i v případech.
  • Indole-3-Carbinol nebo DIM jsou látky, které jsou zkoumány pro své širokospektrální antioxidační, antikarcinogenní a antiestrogenní účinky. Pomáhá játrům z těla vylučovat karcinogenní látky a těžké kovy.
  • Kurkumin, který má širokospektrální použití a jedním z nich je i účinek proti hromadění toxinů v organismu.
  • Za další zajímavé doplňky stravy, které kombinují sílu bylin a antioxidantů stojí zmínit: SAMe, Liver Refresh, Methionin, Liv.52, DIM, TMG, DMG.

Příznaky poškození jater - Vše o zdraví

4. Snižte stresovou zátěž

Každé stresové vypětí má drtivý dopad na váš endokrinní, reprodukční, trávicí a imunitní systém.

Výzkumy ukazují, že změny na ose hypothalamus – hypofýza – nadledvinky způsobené stresem podporují zánětlivou reakci a způsobují poškození jater a mohou přispívat k onemocnění jater [5].

Zajímavé:  Mezi Příznaky Infekce V Ráně Patří?

Špatná funkce jater může být spojena s brain fog (mozková mlha), závratí, bolestmi hlavy, křečemi, problémy s menstruací nebo trávením.

5. Cvičte a hýbejte se

Poslední studie ukazují, že cvičení a pohyb snižují zánět a oxidační stres u onemocnění jater souvisejících s obezitou. Pohyb rozproudí srdce a to pumpuje více krve do jater, kde je očišťovaná od nežádoucích látek a zároveň vyživuje játra [6]. 

Mezi další rady, jak si udržovat játra v kondici je vyhýbat se nebezpečným chemikáliím (např. při malování nebo domácím úklidu), provozovat bezpečný sex (vyhnout se přenosným infekcím ohrožující nejen játra), oplachovat ovoce a zeleninu důkladně od pesticidů a v neposlední řadě pít dostatek vody.

Závěr

Klíč ke zdravým a funkčním játrům vede přes zdravý životní styl oproštěný od toxinů, holdování alkoholu, ale i kouření nebo drogám. Játra mají navíc jednu úžasnou funkci a to, že se umí sami regenerovat (uzdravit). Takže na změnu životního stylu není nikdy pozdě. Čím dřív začnete, tím zdravější budete 🙂

Jiří Votava

Příznaky poškození jater - Vše o zdraví 

Nemocná játra: příznaky, příčiny a možnosti léčby

Příznaky poškození jater - Vše o zdraví

Játra jsou orgán klínovitého tvaru, který je uložený v pravém podžebří, tedy v pravém horním kvadrantu břicha. Játra jsou poměrně velkým orgánem, u dospělého člověka váží zhruba 1200 – 1500 g a patří mezi parenchymové orgány, což jsou orgány, které kromě pojiva, cév a nervů obsahují také funkční epitelovou tkáň.

  • Dalším příkladem parenchymových orgánů v lidském těle jsou ledviny, plíce nebo slezina.
  • Hlavní funkcí jater je zpracování přijaté potravy a zbavování těla toxických (jedovatých) látek.
  • Nemoci jater mohou být geneticky podmíněné (vrozené) nebo získané.

Mezi časté získané příčiny nemocných jater patří virové infekce (např. virové hepatitidy), nadměrná konzumace alkoholu nebo obezita.

  1. Onemocnění jater často postupně progredují a mohou vést k trvalým změnám v játrech (nahrazení funkční jaterní tkáně fibrózní tkání – odborně se tento stav označuje jako cirhóza) a k selhání jater, což je život ohrožující stav.
  2. Při včasné a správné léčbě jaterních onemocnění je prognóza většiny jaterních onemocnění dobrá, protože játra mají určitou regenerační schopnost.
  3. Tento článek popisuje nejčastější příčiny a příznaky onemocnění a poškození jater, včetně možností léčby.
  4. Dozvíte se také kdy vyhledat lékařskou pomoc.

Příznaky

  • Onemocnění jater často zpočátku probíhají bezpříznakově a první příznaky se objeví až při závažném poškození jater.
  • Často se také známky poškození jater zachytí náhodně, například při rutinním odběru krve, kdy se zjistí například zvýšené jaterní testy nebo zvýšený bilirubin (hyperbilirubinémie).
  • Jaterní onemocnění a poškození jaterních buněk se, mimo jiné, mohou projevit následujícími příznaky:

Kdy vyhledat lékaře?

V případě, že se objeví některé z výše uvedených příznaků, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. U závažných případů, jako je náhle vzniklá krutá bolest břicha, zvracení, motání hlavy nebo dušnost, je nutné lékařskou pomoc vyhledat okamžitě.

Příčiny

Onemocnění jater mají mnoho různých příčin.

Mezi ty nejčastější patří infekce (například virové hepatitidy), poruchy imunitního systému, geneticky podmíněné (vrozené) příčiny, nádorová onemocnění a ostatní příčiny, jako jsou například toxické poškození jaterních buněk léky (například při předávkování paracetamolem), alkoholem, jedy (například otrava houbami).

Infekční onemocnění

  1. Hlavními původci jaterních onemocnění jsou paraziti a viry,které způsobují zánět jaterní tkáně a zhoršení funkcí jaterních buněk.
  2. Viry, které způsobují onemocnění jater se šíří krví, spermatem, kontaminovanou vodou nebo potravinami nebo blízkým kontaktem s nakaženým člověkem.

  3. Nejčastějšími původci infekcí jater jsou:
  • Vir hepatitidy typu A
  • Vir hepatitidy typu B
  • Vir hepatitidy typu C
  • Vir hepatitidy typu D
  • Vir hepatitidy typu E

S výjimkou viru hepatitidy typu B (VHB), který je DNA virem, jsou ostatní viry způsobující virové hepatitidy RNA viry.

K dispozici je očkování proti virům hepatitidy typu A a B, před ostatními je nutno se chránit.

Poruchy imunitního systému (autoimunitní onemocnění)

Jaterní onemocnění mohou být někdy způsobena také poruchami imunitního systému. Tato onemocnění označujeme jako autoimunitní, protože při nich náš vlastní imunitní systém začne napadat játra a způsobí poškození jaterních buněk.

Mezi příklady autoimunitních onemocnění jater, mimo jiné, patří:

  • Autoimunitní hepatitidy
  • Primární biliární cholangitida (též primární biliární cholangoitida)
  • Primární sklerózující cholangitida

Geneticky podmíněná (vrozená) onemocnění

Abnormální geny zděděné po jednom nebo obou rodičích mohou způsobit hromadění různých látek v játrech, protože tělu chybí enzymy k jejich odbourání či přeměně a nemůže je tak vyloučit.

Mezi příklady geneticky podmíněných poruch jater, mimo jiné, patří:

Nádorová onemocnění

K poškození jater může dojít také v důsledku nádorových onemocnění. Nádory mohou být zhoubné (maligní) nebo nezhoubné a mohou postihovat nejen játra, ale i žlučové cesty nebo žlučník.

Mezi příklady nádorových onemocnění, která mohou způsobit zhoršení jaterních funkcí, mimo jiné, patří:

  • nezhoubné nádory jater (například adenom)
  • zhoubné nádory jater (například hepatocelulární karcinom)
  • zhoubné nádory žlučníku a žlučových cest (například cholangiokarcinom)

Ostatní příčiny jaterních onemocnění

Mezi další časté příčiny nemocných jater, mimo jiné, patří:

  • Chronický abúzus alkoholu (nadměrné holdování alkoholu)
  • Ukládání tuku do jaterních buněk (nealkoholická steatóza jater)
  • Nežádoucí účinky některých léků (například paracetamol je při nadměrném užívání hepatotoxický)
  • Některé rostlinné látky a jedy (například mykotoxiny nebo některé alkaloidy)

Rizikové faktory

Mezi faktory, které zvyšují riziko onemocnění jater, mimo jiné, patří:

  • nadměrná konzumace alkoholu
  • obezita
  • diabetes druhého typu
  • tetování a piercing
  • užívání drog (zejména těch aplikovaných injekčně a sdílenými jehlami, kde hrozí vysoké riziko hepatitidy typu C)
  • krevní transfúze (před rokem 1992)
  • nechráněný sex
  • nechráněný kontakt s krví či tělesnými tekutinami nakažených osob
  • kontakt či práce s některými chemickými látkami či jedy
  • výskyt jaterních onemocnění v rodině

Komplikace

Komplikace spojené s nemocnými játry závisí na příčině potíží. Neléčená jaterní onemocnění mohou progredovat až do jaterního selhání, což je život ohrožující onemocnění.

Prevence

Ne vždy je možné vzniku onemocnění jater zabránit (například geneticky podmíněná onemocnění často nelze předvídat ani jim zabránit).

Příznaky poškození jater - Vše o zdraví

Omezení konzumace alkoholu pomáhá v prevenci onemocnění jater

Na druhou stranu je vhodné snažit se o minimalizaci rizika poškození jater, čehož lze dosáhnout dodržováním následujících opatření:

  • Umírněná konzumace alkoholu: za umírněnou konzumaci alkoholu se považuje denní příjem méně než 20 g čistého alkoholu denně u žen (odpovídá zhruba jedné dvoudecové sklence vína), respektive méně než 40 g čistého alkoholu denně u mužů (odpovídá zhruba dvěma pivům denně). Zjednodušeně se tak někdy uvádí, že ženy mohou pít 1 alkoholický nápoj denně (rozuměj 1 nápoj s obsahem alkoholu do 20 g denně, což odpovídá cca 1 sklence vína o objemu 2 dcl) a muži 2 alkoholické nápoje denně (rozuměj 2 piva s max. obsahem alkoholu do 4%). Tato množství jsou sice považována za bezpečná, ale každodenní pití rozhodně není správné ani zdravé z dlouhodobého hlediska, byť by to bylo ve výše uvedeném limitu. Za rizikové pití u žen se považuje konzumace více než 8 alkoholických nápojů (160 g čistého alkoholu) týdně, respektive více než 15 alkoholických nápojů (300 g čistého alkoholu) týdně u mužů.
  • Vyhněte se rizikovému chování: pokud si chcete nechat udělat tetování nebo piercing vždy si vyberte takový salón, který vám zaručí čisté a bezpečné poskytnutí služeb. Při nechráněném sexu s novým nebo neznámým partnerem vždy používejte kondom. Nesdílejte jehly s ostatními osobami a neužívejte návykové látky.
  • Nechte se očkovat: proti virové hepatitidě typu A a B existuje účinné očkování. Využijte tuto možnost a nechte se očkovat.
  • Pozor na léky: léky na předpis i volně prodejné léky užívejte pouze v případě potřeby a nepřekračujte doporučené nebo předepsané dávky. Pokud užíváte jakékoli léky nekonzumujte alkoholické nápoje. Než začnete užívat jakékoli doplňky stravy, vitamíny (včetně bylinných potravinových doplňků či přírodních rostlinných výtažků), vždy se poraďte se svým lékařem.
  • Vyhněte se kontaktu s krví a tělesnými tekutinami ostatních lidí: viry způsobující záněty jater (hepatitidy) se mohou přenést například při nechtěném poranění o jehlu ve zdravotnictví nebo při nepoužívání předepsaných ochranných prostředků při úklidu. Dávejte si na to pozor. I jedno poranění či drobná neopatrnost se vám může vymstít.
  • Pozor a jídlo a pití: před jídlem si vždy důkladně umyjte ruce teplou vodou a mýdlem. V rozvojových zemích nikdy nepijte vodou z kohoutku, ale vždy pijte pouze balenou vodu, kterou si čistěte i zuby a myjte ruce.
  • Dodržujte bezpečnostní předpisy při práci se zdraví škodlivými látkami: při používání přípravků na hubení hmyzu (insekticidy), plísní (fungicidy), nátěrových hmot a dalších toxických látek vždy dodržujte pokyny výrobce pro jejich používání a současně vždy pečlivě dodržujte bezpečnostní předpisy (používejte předepsané osobní ochranné prostředky, včetně ochranných brýlí, rukavic, bot a vhodného oděvu). Dbejte na to, aby se tyto chemikálie nedostaly do kontaktu s pokožkou, což znamená nosit oděv s dlouhým rukávem a používat ochranný štít, přilbu, rukavice a další ochranné pomůcky.
  • Udržujte si tělesnou hmotnost ve zdravém rozmezí: obezita je jednou z příčin nealkoholické steatózy jater, což se může projevit zhoršením jejich funkce. Proto se snažte udržet si tělesnou hmotnost ve zdravém rozmezí. To znamená dodržovat zásady zdravé výživy a mít dostatek spánku a pohybu.
Zajímavé:  Zollinger Ellisonův Syndrom Léčba?

Diagnostika

  • Zjištění příčiny poškození jater je důležité pro nasazení správné léčby.
  • Nedílnou součástí diagnostiky je odběr anamnézy a fyzikální vyšetření.
  • Kromě toho se při vyšetření jater využívají také následující diagnostické metody:
  • Laboratorní vyšetření krve: k vyšetření funkce jater slouží specializované vyšetření krve označované jako jaterní testy. Z nich se zjišťuje hladina jaterních enzymů, jako jsou alaninaminotransferáza (ALT), aspartátaminotransferáza (AST), gamaglutamyltransferáza (GGT, GMT), alkalická fosfatáza (ALP, AF). Navíc se měří celková koncentrace bilirubinu v krvi, jehož zvýšená hladina může být známkou poškození jater nebo krvetvorby. Kromě toho se z krve dělají vyšetření na některá geneticky podmíněná onemocnění a vrozené metabolické poruchy.
  • Zobrazovací metody: mezi zobrazovací metody, které pomáhají zjistit příčinu jaterních onemocnění patří ultrazvuk, magnetická rezonance nebo CT vyšetření (počítačová tomografie).
  • Biopsie jater: při biopsii se z jater odebere malý kousek tkáně, který se nabarví a odešle na patologii, kde se vyšetří pod mikroskopem. Z biopsie lze zjistit například známky nádorových, zánětlivých či dalších onemocnění jater. Biopsie se nejčastěji provádí dlouhou jehlou, která se zavádí do jater přes kůži.

Léčba

  1. Léčba nemocných jater závisí na příčině onemocnění.
  2. U některých onemocnění jater pomohou režimová opatření, jako jsou například omezení konzumace alkoholu, snížení tělesné hmotnosti, nebo změna jídelníčku.

  3. Mezi režimová opatření, která pomáhají v léčbě jaterních onemocnění, mimo jiné patří:
  • Omezení konzumace alkoholických nápojů (ideální je nepít alkohol vůbec)
  • Vyhněte se červenému masu, zdraví škodlivým transmastným tukům a potravinám, které obsahují přidané cukry či fruktózový sirup. Jezte dostatek ovoce a zeleniny.
  • Alespoň 5x týdně se po dobu 30 minut věnujte středně náročné fyzické aktivitě (například rychlá chůze, běh, cvičení, apod.).
  • V případě, že máte nadváhu snižte denní kalorický přísun o 500 – 1000 kalorií.

V některých případech je nutné užívat léky (například léky na snížení cholesterolu, apod.).

  • U nádorových onemocnění se užívají různé léčebné modality, včetně radioterapie, chemoterapie, biologické léčby či operační (chirurgické) léčby.
  • V případě těžkého poškození jater, kdy již není naděje že by se situaci podařilo změnit jiným způsobem léčby, se provádí transplantace jater.
  • Na trhu se dají koupit doplňky stravy na detoxikaci jater či organizmu a výrobci uvádí, že pomáhají zbavit tělo toxických látek a obnovit funkci jater.
  • Pamatujte si, že žádné zázračné doplňky stravy na játra neexistují a účinnost těchto doplňků nebyla dosud potvrzena kvalitními randomizovanými studiemi.
  • Nějaké studie se provádí s ostropestřcem mariánským, ale zatím není jednoznačně potvrzeno, že by tato látka nějak zásadně pomáhala.
  • Koupě takových doplňků stravy jsou jen vyhozené peníze a některé doplňky stravy mohou škodit.
  • Mezi rostlinné látky a extrakty, které mohou poškodit funkci jater, mimo jiné, patří:
  • vitamín A (užívaný v nadměrném množství)
  • chvojník čínský (ma-chuang)
  • ožanka kalamandra
  • kozlík lékařský
  • jmelí
  • šišák
  • kostival lékařský
  • polej obecná (máta polej)
  • pepřovník opojný

Vždy se proto předem poraďte s lékařem, než si zakoupíte jakýkoli přírodní nebo bylinný doplněk stravy a bez předchozího souhlasu lékaře neužívejte žádné potravinové doplňky ani léky.

Co si z článku odnést?

  1. Příčin nemocných jater je celá řada, od nadměrného užívání alkoholu, přes virové hepatitidy a autoimunitní či geneticky podmíněná onemocnění, až po nádory jater.
  2. Léčba spočívá v léčbě vyvolávající příčiny.
  3. Detoxikační kúry a zázračné přípravky na zlepšení funkce jater v drtivé většině případů nefungují a jsou to jen vyhozené peníze.
  4. Nejlepší léčbou je prevence, která spočívá ve vyhýbání se alkoholu, zdravém stravování a udržování tělesné hmotnosti ve zdravém rozmezí.

Grain Free Veterinary Diet – Brit

Játra jsou největším metabolickým orgánem v psím těle a mají řadu různých funkcí. Játra hrají zásadní roli v metabolismu bílkovin, minerálů, tuků a vitaminů.

Ukládají glukózu, vitaminy a železo, regulují hladinu cukru v krvi a produkují další potřebné látky z glukózy, jako jsou některé aminokyseliny a mastné kyseliny.

Játra také produkují žlučové kyseliny, látky nezbytné pro trávení, zejména pro vstřebávání tuků a vitaminů rozpustných v tucích. Další základní funkcí jater je odstraňovat odpadní produkty a různé toxické látky z těla.

Přívod krve do jater je jiný než u dalších orgánů. Jaterní tepna přivádí do jater okysličenou krev, ale kromě toho dodává portální žíla do jater žilní krev. Krev, která obíhala ve střevních kapilárách, jde přímo do jater přes jaterní portální žílu, načež vstoupí do systémového oběhu.

Tato krev obsahuje látky absorbované ze střeva stejně jako různé odpadní produkty. Jaterní buňky známé jako hepatocyty se nacházejí na okrajích kapilár. Úkolem hepatocytů je produkce různých látek, hrají roli při syntéze bílkovin a tvorbě žluči, tuku a sacharidů.

Hvězdicovité makrofágy (Kupfferovy buňky) umístěné na stěnách sinusoid odstraňují a neutralizují toxiny, které zvíře požilo s potravou nebo které vyprodukovaly střevní bakterie.

Jaterní choroby u psů

Ačkoli onemocnění jater není u psů neobvyklé, příznaky mohou být neurčité a snadno se zamění za symptomy jiných chorob. Často se jaterní dysfunkce u psů zjistí v krevním testu, který ukazuje zvýšené hladiny jaterních enzymů. Mezi běžné příznaky patří:

  • ztráta hmotnosti, anorexie
  • nadměrné pití a močení
  • gastrointestinální příznaky, jako je průjem a zvracení
  • ascites (volná tekutina v dutině břišní)
  • žloutenka

Žloutenka je viditelným příznakem onemocnění jater. Lze ji pozorovat v očním bělmu, na sliznicích a kůži na břiše.

Žloutenku působí neschopnost nedostatečně fungujících jater zpracovat bilirubin, rozkladný produkt hemoglobinu červených krvinek.

Časné problémy s játry nemusí mít jasné symptomy, a když dojde ke žloutence, je už často poškození jater pokročilé. Játra však mají velkou kapacitu a mohou kompenzovat dysfunkční části. 

Onemocnění jater je možné ověřit testy krve a moči, rentgenem, ultrazvukem nebo odběrem bioptického vzorku z jater.

Jaterní enzymy v krvi sice neposkytují prognózu onemocnění, ale když je budeme sledovat, můžeme zjistit, zda je onemocnění progresivní, léčí se, nebo je chronické.

K vyšetření krevních cév, žlučníku a zejména žlučovodů se používá ultrazvuk a ke zjištění přítomnosti nádorových buněk můžeme provést jaterní biopsii.

Chronická nebo akutní hepatitida

Chronická hepatitida je nejčastějším onemocněním jater u psů. Některá plemena mají zvýšenou dědičnou náchylnost k hepatitidě. Příklady takových plemen jsou bedlington teriér, labradorský retrívr, dobrman a anglický špringršpaněl.

Příčina chronické hepatitidy často zůstává nejasná, ale nejčastější příčinou jsou autoimunitní hepatitida, infekce a otravy. Při chronické hepatitidě se zánětlivá reakce jater stává chronickou a destrukce jaterní tkáně postupně vede k selhání jater a nakonec cirhóze. Onemocnění může být zjištěno ze změn v biopsii jater.

Včasné zjištění choroby zlepšuje prognózu. Léčba onemocnění má za cíl zpomalit progresi selhání jater, kontrolovat hepatitidu a snížit zjizvení jaterní tkáně.

Akutní hepatitida nebo akutní poškození jater může nastat během sepse, šoku nebo intoxikace. Poranění jater a traumata mohou také způsobit akutní poškození jater. Poruchy jaterních funkcí jsou často spojeny s neurologickými příznaky nebo problémy se srážlivostí krve.

Otravy

Mnoho léků a toxických látek může způsobit změny funkce jater, které se mohou stát chronickými a vést k selhání jater.

Ke zdrojům otravy u psů patří léky, xylitol, hořká čokoláda, některé rostliny, houby, sinice a plísně, které zvíře požije s potravou.

V případě akutní otravy je nutné psa odvézt k veterináři, a pokud víte, jakou toxickou látku pes požil, zvýší se šance na úspěšnou léčbu. 

Infekce

U psa může játra postihnout mnoho typů infekcí včetně bakteriálních, virových, plísňových a parazitických onemocnění.

K virovým onemocněním patří infekční psí hepatitida (hepatitida contagiosa canis) způsobená psím adenovirem 1 a psím herpesvirem. Bakteriální onemocnění jater může způsobit klostridium, mykobakterie a leptospiróza.

Toxoplazmóza je příkladem parazitárního onemocnění, které může ovlivnit funkci jater.

Hepatická encefalopatie

Jaterní encefalopatie je syndrom různých neurologických příznaků vyplývajících z poruchy funkce jater a může se objevit při různých onemocnění jater. Mechanismus rozvoje syndromu ještě zcela nechápeme, ale souvisí se zhoršenou schopností jater odstranit různé odpadní produkty ze systémového krevního oběhu a také se změnami metabolismu aminokyselin v důsledku jaterní dysfunkce.

Příznaky jaterní encefalopatie jsou u psů převážně neurologické: špatná koordinace, skleslost, pes si tiskne hlavu, slabost, příznaky podobné demenci, bezcílné putování a změny chování, jako je agrese a nepochopení základních povelů.

Pes může také nadměrně slinit, utrpět kolaps, záchvaty nebo upadnout do kómatu. Při akutní léčbě jaterní encefalopatie je cílem odstranit amoniak a toxiny způsobující stav intoxikace, napravit dehydrataci a nerovnováhy solí.

Dietu psa s hepatickou encefalopatií je třeba změnit tak, aby podporovala funkci jater a snižovala produkci a cirkulaci neurotoxinů.

Zajímavé:  Nejčastější závažná oční onemocnění – vše o zdraví

Portosystémový shunt a jiné abnormality cév

Výraz portosystémový shunt neboli jaterní zkrat označuje cévní malformace v játrech. U pacienta se zkratem portální žíla, která obvykle vede žilní krev ze střevních kapilár do jater, obchází játra a napojuje se zkratovou cévou přímo do systémového krevního řečiště.

Zkrat může být vrozený, ale v některých případech se vyvíjí v důsledku nemoci, a pak se označuje jako získaný zkrat. Psi mohou mít zkraty intrahepatální (uvnitř jater) nebo extrahepatální (mimo játra). Některá plemena mají zvýšenou náchylnost k vrozeným portosystémovým zkratům.

 Portosystémový shunt způsobuje drobnou tělesnou stavbu, neurologické příznaky, zvýšené pití a močení a gastrointestinální symptomy. Tento stav může být diagnostikován testem jaterních funkcí, který zkoumá čpavek a žlučové kyseliny.

Zkratovou cévu můžeme vizualizovat ultrazvukem a zobrazovací metody mohou také vyhodnotit velikost jater, zvětšené ledviny a přítomnost močových kamenů, které se často vyskytují u pacientů se zkratem. Portosystémový zkrat může vést k jaterní encefalopatii.

V závislosti na umístění zkratu je možné pokusit se jej napravit chirurgickou cestou. Je nutné zahájit podávání speciální diety k podpoře jaterních funkcí, aby se zmírnily neurologické příznaky hepatické encefalopatie.

Porucha metabolismu mědi

Při poruše metabolismu mědi se měď hromadí v játrech. Porucha metabolismu mědi je dědičná zejména u bedlington teriérů. Při poruše metabolismu mědi ztratí játra psa schopnost rozkládat měď, která se začne hromadit v jaterních buňkách, způsobuje poškození a vede k chronické hepatitidě.

Co je třeba zvážit ve stravě vašeho psa

Omezení bílkovin

Když se proteiny rozkládají, produkují amoniak. Nadměrné množství bílkovin v potravě zvyšuje tvorbu čpavku v těle, čímž se více namáhají játra. Množství bílkovin ve stravě psa s onemocněním jater musí být malé.

V potravinách musí být nějaký protein, ale jen tolik, aby se předešlo tomu, že se tělo pokusí rozkládat svalovou tkáň, což vede ke svalovému katabolismu a tvorbě amoniaku.

Vzhledem k tomu, že bakterie v tlustém střevě produkují amoniak, když rozkládají bílkoviny, zdroj bílkovin ve stravě by měl mít vysokou biologickou dostupnost pro snadnou absorpci v tenkém střevě.

Tuky a energie

Pes trpící onemocněním jater má často zvýšenou potřebu energie. Vzhledem k tomu, že psi s chorobou jater nemohou konzumovat velké množství bílkovin, potřebují dietu s vyšším obsahem tuku.

Ve skutečnosti by měli získat většinu své energie z potravin obsahujících vysoce kvalitní tuky.

Dieta by měla také poskytnout dostatek mastných kyselin omega-3, které mají prospěšné protizánětlivé vlastnosti.

Omezení množství mědi

Měď se může hromadit v játrech psa s onemocněním jater, a proto musí být obsah mědi ve stravě nízký. Akumulace mědi může dále  poškodit jaterní buňky.

Vitaminy a stopové prvky

Játra se podílejí na syntéze několika vitamínů v těle a onemocnění jater může způsobit poruchy produkce vitaminů.

Důležité vitaminy jsou B, C a K, ale také vitamín E, který působí jako antioxidant u tuků. Stopový prvek zinek může pomoci neutralizovat amoniak.

Strava pacientů s nemocnými játry musí mít nízký obsah soli, která může zvýšit krevní tlak a způsobit hromadění tekutiny v břišní dutině.

Probiotika a prebiotika

Probiotický E. faecium a prebiotická vláknina podporují růst prospěšných bakterií ve střevě, které podporují játra tím, že vážou čpavek. Některé typy prebiotické vlákniny mohou snížit množství amoniaku produkovaného bakteriemi. Probiotika a prebiotika také zlepšují integritu střevní stěny.

Silymarin

Silymarin představuje flavonolignany v extraktu ze semen ostropestřce mariánského (Silybum marianum). Jeho hlavní účinnou složkou pro funkci jater je silybin.

Bylo prokázáno, že antioxidační vlastnosti silymarinu chrání a zlepšují funkci jater, například zvyšují hladinu nejdůležitějšího antioxidantu v těle, glutathionu, který pomáhá při jaterních reakcích, jež přeměňují sloučeniny rozpustné v tucích na ve vodě rozpustnou formu k odstranění iontů z těla. Mnoho toxinů je zpočátku rozpustných v tucích. Silymariny také chrání jaterní buňky a stimulují metabolismus jaterních buněk.

Veterinární krmivo Brit pro podporu funkce jater

Veterinární krmivo Brit pro podporu funkce jater je dietní výživa pro psy s poruchou funkce jater nebo prokázaným poškozením jater. Je vhodná pro psy s jaterní encefalopatií v důsledku poruchy funkce jater, stejně tak pro psy trpící portosystémovým zkratovým onemocněním.

Je to také účinná podpůrná výživa pro zlepšení funkce jater při zotavování z otravy.

Veterinární krmivo Brit pro podporu funkce jater je indikováno pro psí plemena s predispozicí k poruše ukládání mědi, jako je bedlington teriér, dobrman, west highland white teriér, labradorský retrívr a skye teriér.

Zdrojem bílkovin ve veterinárním krmivu Brit pro podporu funkce jater je vysoce vstřebatelný a stravitelný vaječný protein, který přirozeně obsahuje větší podíl esenciálních aminokyselin než mnoho jiných zdrojů živočišných bílkovin. Nízký obsah bílkovin a vynikající stravitelnost pomáhají snižovat tvorbu amoniaku v tlustém střevě.

Taurin a L-karnitin pomáhají předcházet svalovému katabolismu a podporují metabolismus tuků. Složení veterinární výživy Brit pro podporu funkce jater je bez lepku a kuřecího proteinu a pomáhá snížit riziko AFR (odkaz), zatímco vysoký obsah energie a tuku napomáhají udržení dostatečného příjmu energie, pokud pes nemá přiměřený apetit.

Veterinární výživa Brit pro podporu funkce jater je bohatá jak na rozpustnou, tak na nerozpustnou prebiotickou vlákninu. Optimální koncentrace vlákniny povzbuzuje peristaltiku střev, zpomaluje vstřebávání amoniaku zpět do krevního oběhu a zmírňuje nevolnost u anorektických psů. Živý probiotický E.

faecium podporuje zdravou střevní bakteriální flóru a integritu střevní stěny.

Probiotika a prebiotika mohou zmírnit gastrointestinální symptomy, protože mají schopnost vázat uremické toxiny a amoniak. Mastné kyseliny omega-3 mají protizánětlivé vlastnosti a mohou zabránit zánětu jaterní tkáně. Antioxidanty selen, vitamin E a vitamin C podporují normální funkci imunitního systému.

U složek silymarinu bylo prokázáno, že mají hepatocelulární ochranné vlastnosti a mohou pomoci zpomalit destrukci jaterní tkáně a dokonce vyléčit mírné změny v jaterních buňkách. Snížený obsah mědi zabraňuje akumulaci mědi v játrech. Přechod na veterinární výživu Brit pro podporu funkce jater by měl probíhat postupně.

Příznaky poškození jater - Vše o zdraví

Jaterní testy vám mohou zachránit zdraví

Játra hrají zásadní roli v celé řadě tělesných funkcí a navíc mají téměř zázračnou regenerační schopnost. Zároveň jsou však velmi náchylná k působení různých toxinů a zanedbání počátečních příznaků může vést k jejich nevratnému poškození.

Největší orgán v břišní dutině, který u zdravých dospělých běžně váží mezi 1,36 a 1,6 kilogramu, má v našem těle mnoho úloh: Detoxikuje krev, odbourává škodlivé a nežádoucí látky, produkuje žluč na podporu trávení, ukládá některé vitaminy, železo, glukózu a další.

„Vzhledem k důležitosti a zranitelnosti jater je třeba všechny problémy řešit co nejdříve. Pokročilá jaterní onemocnění mají hluboký negativní vliv na kvalitu a často i délku života nemocného. Mezi jaterní nemoci patří například hepatitida, cirhóza, steatóza neboli ztučnění jater či nádory,“ říká MUDr.

Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Nepotřebujete ani žádanku Pokud si chcete ověřit, že jsou vaše základní jaterní testy v pořádku, přijďte nalačno, nejezte přibližně předchozích 12 hodin a nekuřte. Před odběrem je vhodné vypít čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje.

Laboratorní výsledky si můžete vyzvednout následující pracovní den, u vyšetření cytomegaloviru a EB viru za sedm pracovních dnů po odběru. Na vyšetření je možné zajít i bez doporučení lékaře (seznam odběrových míst najdete www.euclaboratore.

cz).

Jaterní testy by si měli nechat provést také lidé, kteří přišli do styku s pacientem s virovou hepatitidou neboli žloutenkou. Pokud žena například bere antikoncepci, měla by se nechat testovat pravidelně.

Jak poznáte, že MÁTE PROBLÉM?

Poškození jater se projevuje mnoha způsoby:Typickými příznaky bývá žluté zabarvení kůže a očního bělma, tmavý odstín moči či naopak nápadně světlá stolice, extrémně silná únava, ale také zápach z úst nebo hnědé skvrny na pokožce.

Mnozí pacienti si také stěžují na bolest pod pravým žebrem, nadýmání, častou zácpu, podrážděný žaludek, a s tím související nevolnost či zvracení, chybějící apetyt nebo nepřiměřené hubnutí. Tyto symptomy se vztahují k jaterním onemocněním obecně.

Ale existuje mnoho specifických onemocnění, která ovlivňují játra, a každé z nich má své vlastní příznaky. Aby byly případné problémy pokud možno zjištěny včas, je zapotřebí provést jaterní testy,“ vysvětluje MUDr. Petr Podroužek, CSc.

„Těmi se snažíme odhalit poškození jaterních buněk, jejich funkce či zhoršený odtok žluči z jater v důsledku akutních a chronických onemocnění. Problémy mohou způsobit také viry hepatitidy A, B, C a E.

Funkci jater ale narušují i jiné viry – nejčastěji cytomegalovirus a EB virus, případně chemické faktory, jako jsou například alkohol ve větších dávkách, organická rozpouštědla nebo některé léky.

Nyní si můžete pohodlně vybrat a zaplatit laboratorní test online a v odběrovém místě se jen zastavit na odběr krve. Bez dalšího zdržování s platbou či výběrem vhodného testu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector