Promlčecí Lhůta Ublížení Na Zdraví?

Promlčecí lhůta podání stížnosti na lékaře Pokud byla jednáním lékaře naplněna skutková podstata nedbalostního trestného činu podle § 223 trestního zákona (TZ), ublížení na zdraví z nedbalosti, je čin promlčen po třech letech.
Obecně se dá říci, že promlčecí lhůta je v případě náhrady škody na zdraví tříletá, a to v případě, že Vám tato újma vznikla od 1.1.2014, tedy za účinnosti zákona č. 89/2012 Sb., nového občanského zákoníku. Jestliže Vám újma na zdraví vznikla do 31.12.2013, je promlčecí lhůta stanovena jako dvouletá.

Jaké jsou promlčecí lhůty?

Zákonem stanovené jsou dvě základní promlčecí lhůty – tříletá a desetiletá. Existují však výjimky, které stanovují odlišnou promlčecí lhůtu. Navíc věřitel a dlužník se mohou sami na promlčecí lhůtě dohodnout.

Jak dlouho trvá promlčecí lhůta?

Promlčecí lhůta činí 3 roky. Právo na pojistné plnění – promlčecí lhůta počne běžet za jeden rok od pojistné události. Délka promlčecí lhůty je 3 roky ( § 626 NOZ ). Jedná-li se o životní pojištění, promlčí se právo na pojistné plnění za deset let ( § 635 odst. 1 NOZ ), zřejmě také po uplynutí jednoho roku od pojistné události.

Kdy platí promlčecí lhůta?

Případy, pro které platí jen objektivní promlčecí lhůta: 1 Právo na dílčí plnění – při dílčích plněních dluhu počne promlčecí lhůta běžet u každého dílčího plnění ode dne jeho 2 Právo na vydání peněžních prostředků uložených na účtu nebo představujících vklad – promlčecí lhůta začne běžet ode dne, 3 Právo vzniklé z celkového zničení nebo ztráty dopravované věci – More

Jak dlouho je subjektivní promlčecí lhůta?

NOZ rozlišuje dvě obecné promlčecí lhůty – subjektivní a objektivní. Subjektivní promlčecí lhůta je stanovena na 3 roky ( § 629 odst. 1 NOZ) a běží ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé ( § 619 odst. 1 NOZ ).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector