Rakovina hltanu – Vše o zdraví

Rakovina hltanu - Vše o zdraví

Jiří Pomeje

Pokud jde o časné stadium, je úspěšnost léčby až devadesát procent, tvrdí lékaři.

Jenže největším problémem je, že lidé přijdou často pozdě a pak hranici pěti let, kdy se u onkologických diagnóz obecně dá hovořit o vyléčení, přežívá jen asi 40 procent.

Takové štěstí měl například americký herec Michael Douglas, jemuž lékaři objevili rakovinný nádor hrtanu v pokročilém stadiu v létě 2010. „Tento druh rakoviny pochází převážně z pití a z kouření,“ řekl herec v rozhovoru.

Lékaře by měl navštívit každý, koho trápí déle než tři týdny chrapot, jehož příčina není jasná, má potíže s polykáním nebo ho bolí v krku a léčba antibiotiky nezabírá. Dalšími signály může být krev ve slinách nebo zápach z úst, shodují se odborníci.

Pokud pacientovi nepomůže léčba ozářením obvykle kombinovaná s monoklonální protilátkou cetuximab v první fázi a nemoc se vrátí, musejí lékaři odstranit celý hrtan. Lidé tak dostanou šanci na delší život za tu cenu, že přijdou o hlas a žijí s trvalou tracheostomii (dýchají skrze otvor v krku).

„Manžel je skálopevně přesvědčený, že si hrtan vzít nedá,“ říká producentova manželka Andrea Pomeje.

Může pomoct fotodynamická terapie

Rakovina hltanu - Vše o zdraví

Trvalá tracheostomie na krabičkách cigaret má varovat před rakovinou hrtanu.

Podle MUDr. Romana Šmuclera může pro pacienta, kterému nezabrala první fáze léčby, existovat ještě další řešení.

„Vyznám se ve fotodynamické terapii, to je kombinace podání speciální látky a její následná aktivace světlem. Používá se v řadě oborů, mimo jiné i v nádorech laryngu,“ uvedl a upozornil, že případy, kdy lze metodu konkrétně použít, musí posoudit specialista v ORL.

Generelně se podle něj tato metoda používá ke zpomalení onemocnění, nebo v kombinaci se zářením či výjimečně jako náhrada chirurgie.

„Největší zkušenosti jsou v Japonsku a v Německu (nejblíže Mnichov, Berlín), kde se jedná o metodu poměrně běžnou a hrazenou ze zdravotního pojištění, stojí méně, než třeba takzvaná biologická léčba,“ vysvětlil a dodal, že u nás metodu, která přijde více než na sto tisíc korun, zdravotní pojišťovny nehradí a zkušenosti lékařů jsou v tomto směru zatím malé.

„Nejdříve pacientovi podáme lék. Buď ho vstříkneme do žíly, kdy se vstřebá přímo v nádoru, anebo ho přiložíme na nádor, třeba na kůži,“ popsal postup Roman Šmucler. „Chytrý“ lék pak nádor vyhledá a zachytí se na něm a po osvícení se spustí chemická reakce, která nádor zabije.

Je to možné díky tomu, že speciální látka zvýší citlivost nádorových buněk na energii dodanou laserem. Ozářením se pak buňky zahubí a okolní tkáň přitom zůstane nepoškozená. „Výhodou je navíc i nízká toxicita, postup tak lze na rozdíl od chemoterapie či radioterapie v krátké době opakovat,“ uvedl přednosta Otolaryngologické kliniky ve Fakultní nemocnice Olomouc Ivo Stárek.

Rakovina hrtanu: příčiny, příznaky a léčba

  • Rakovina hrtanu je závažné nádorové onemocnění, které postihuje stěnu hrtanu a oblast hlasivek. Rozvíjí se z výstelky hrtanu (epitelu) a může se šířit také do okolních tkání.
  • Rakovinou hrtanu jsou nejčastěji postiženi muže starší než 40 let.
  • Mezi rizikové faktory, které mají často vliv na vznik rakoviny hrtanu, patří genetické predispozice, kouření, nadměrná konzumace alkoholu nebo také přítomnost lidského papilomaviru.
  • Typické příznaky rakoviny hrtanu jsou dlouho přetrvávající chrapot, změna hlasu, bolesti v krku, polykací obtíže, pocit cizího tělesa v krku, ale i dušnost nebo kašel.
  • Silní kuřáci často prodělávají zánět hrtanu. Z toho důvodu jsou na chrapot zvyklí a obvykle se vydají k lékaři až ve chvíli, kdy rakovina hrtanu přejde do pokročilejšího stádia.
  • K léčbě rakoviny hrtanu se používá radioterapie v kombinaci s chemoterapií. Někdy je ovšem nutné podstoupit chirurgický zákrok, jako je parciální či celková laryngektomie.

Rakovina hrtanu patří mezi závažná nádorová onemocnění, která pacienty ohrožují na životě. Postihuje stěnu hrtanu a oblast hlasivek, způsobuje chrapot a změnu hlasu, ale někdy může dlouho probíhat i bez jakýchkoliv příznaků. Léčí se pomocí radioterapie a chemoterapie, někdy je však nutné obtíže řešit chirurgickým zákrokem.

Rakovina hlavy a krku

Ačkoliv to lidé často netuší, v celosvětovém měřítku se rakovina hlavy a krku řadí mezi sedm nejčastějších zhoubných nádorů. Tyto karcinomy většinou vycházejí ze sliznice horních cest dýchacích a polykacích, takže mezi typické příčiny patří především kouření, nadměrná konzumace alkoholu a žvýkání tabáku.

V oblasti hlavy a krku se může vyskytnout celá řada zhoubných nádorů, které rozlišujeme na základě toho, z jaké tkáně vyrůstají.

Mezi nejčastěji postižená místa patří ústní dutina, hltan a samozřejmě také hrtan.

Problém s těmito zdravotními komplikacemi spočívá v tom, že mohou dlouhou dobu probíhat bez jakýchkoliv klinických příznaků, nebo svými projevy připomínají běžná zánětlivá onemocnění horních dýchacích cest.

Rakovina hrtanu

Rakovina hrtanu je nádorové onemocnění, které postihuje stěnu hrtanu a oblast hlasivek. Zhoubný nádor se rozvíjí z výstelky (epitelu) hrtanu, následně dochází k abnormálnímu zmnožení buněk, které zasahují okolní tkáň a mohou se následně šířit také do dalších částí těla. Ne všechny nádory hrtanu jsou ovšem zhoubné.

Příčiny rakoviny hrtanu

Ačkoliv rakovina hrtanu může postihnout obě pohlaví, nejčastěji se vyskytuje u mužů starších než 40 let. Na vznik onemocnění mohou mít vliv genetické predispozice, ale mezi nejdůležitější rizikové faktory v tomto případě patří hlavně kouření a konzumace alkoholu.

Rizikové faktory

  • Kouření
  • Nadměrná konzumace alkoholu
  • HPV (lidský papilomavirus)
  • Výživa pacienta
  • Dlouhodobé vystavení některým kancerogenům
  • Chronická laryngitida a nadměrné užívání hlasu

Typy rakoviny hrtanu

Pokud jde o příčiny vzniku onemocnění, ale také o typické příznaky a následnou léčbu, je nutné rozlišovat, zda se jedná o nádory benigní (nezhoubné), nebo naopak maligní (zhoubné).

Benigní nádory hrtanu

Nejčastějším nezhoubným typem nádoru, který se v hrtanu může objevit, je papilom. Jedná se o nádor vycházející z povrchového epitelu, za jehož vznik je zodpovědný lidský papilomavirus (HPV).

Charakteristickým znakem dětských papilomů je rychlý růst a častá recidiva. U dospělých rostou pomaleji a pacienty výrazně neohrožují.

Aby však nedošlo k dalším zdravotním komplikacím, je nutné vyhledat odborníka a podrobit se doporučené léčbě.

Dále mohou v hrtanu vznikat tyto nezhoubné nádory:

  • Adenom – benigní nádor z výstelky žlázky
  • Chondrom – benigní nádor z chrupavky
  • Hemangiom – benigní nádor z výstelky cév

Maligní nádory hrtanu

Podle onkologického rizika lékaři rozlišují tři typy nádorů hrtanu.

U všech platí, že pokud nejsou zachyceny v počátečních stádiích a pacientům se včas nedostane správná léčba, nádory rostou invazivně, ničí chrupavky hrtanu a metastazují do lymfatických uzlin.

Vzdálené metastázy nebývají příliš časté, ale mohou se objevit v plicích. Maligní nádory hrtanu dělíme do těchto tří skupin:

  • Nádory supraglotické (nadhlasivkové) – Zahrnují oblast hrtanové příklopky až po nepravé hlasivkové vazy. Riziko postižení lymfatických uzlin je zde vysoké.
  • Nádory glotické (v oblasti hlasivek) – Nacházejí se v oblasti pravých hlasivkových vazů. Obvykle začínají růst na jedné hlasivce, odkud se postupně rozšíří i na druhou.
  • Nádory subglotické či infraglotické (podhlasivkovés) – Zahrnují oblast od dolní hranice hlasivek až k dolnímu okraji prstencové chrupavky. Jejich výskyt je poměrně vzácný.

Jaké má rakovina hrtanu příznaky?

Co se týče charakteristických příznaků rakoviny hrtanu, ty se liší v závislosti na tom, která konkrétní oblast je rakovinou postižena. Některé nádory mohou probíhat zcela bezpříznakově, jiné lze díky typickým projevům diagnostikovat poměrně brzo. Mezi typické příznaky rakoviny hrtanu, které se mohou objevit u všech typů onemocnění, patří:

  • Dlouho přetrvávající chrapot
  • Změna hlasu (zhrubnutí)
  • Bolest v krku
  • Polykací obtíže
  • Zduření krku
  • Pocit cizího tělesa v krku
  • Bolestivý jazyk
  • Dušnost a kašel
  • Vykašlávání krve

Jestliže se jedná o supraglotický nádor, onemocnění zprvu obvykle probíhá bez jakýchkoliv příznaků. Mezi první projevy poté patří potíže při polykání, bolest jazyka a u rozpadajícího se nádoru také nepříjemný zápach z úst. Někdy je ovšem prvním pozorovatelným příznakem až přítomnost krčních metastáz.

Vzhledem k tomu, že i malé narušení v kmitání hlasivek se projeví znatelným chrapotem, glotický nádor je možné diagnostikovat poměrně časně. V případě subglotického nádoru je včasná diagnostika na základě vnějších projevů velice obtížná. Pokud se objeví dušnost, nemoc již pravděpodobně přešla do pokročilého stádia.

Mezi komplikace, které může rakovina hrtanu pacientům způsobit, patří postupné uzavírání dýchacích cest a utlačování cév a nervů v okolí nádoru. To vede k různým bolestem, poruchám dýchání při útlaku bráničního nervu a odumírání mozkové tkáně.

Diagnostika

Podle statistik se až 60 % pacientů s karcinomem hrtanu k lékaři vydá pozdě. Problém se správným určením diagnózy spočívá hlavně v tom, že silní kuřáci často prodělávají zánět hrtanu a chrapotu tedy nepřikládají velký význam. Z toho důvodu také nevyhledají lékaře včas a problémy obvykle odhalí až v pokročilejších stádiích onemocnění.

Podezřelé změny v hrtanu může lékař odhalit pomocí laryngoskopického zrcadla. Biopsie později potvrdí, zda se opravdu jedná o nádor, a pokud ano, je nutné podstoupit několik dalších vyšetření. Jedná se například o počítačovou tomografii či magnetickou rezonanci, které pomohou určit rozsah nádoru a jeho přesné umístění. Stav krčních uzlin lékaři kontrolují pomocí ultrazvuku.

Léčba rakoviny hrtanu

V případě karcinomu hrtanu závisí úspěšnost léčby především na tom, v jakém stádiu se onemocnění podaří odhalit. O pacienta obvykle pečuje celý tým lékařů, který zahrnuje chirurga, onkologa, rentgenologa a další odborníky. Léčba může být chirurgická, nebo se používá radioterapie (často v kombinaci s chemoterapií).

Co se týče operativních zákroků, při léčbě rakoviny hrtanu mohou doktoři přistoupit k několika různým metodám, a to především v závislosti na zhoubnosti a velikosti nádoru. Jedná se o tyto operace:

  • Chordektomie – odstranění hlasivek
  • Hemilaryngektomie – odstranění vertikální části štítné chrupavky i měkkých tkání s tumorem
  • Parciální laryngektomie – odstranění části hrtanového sloupce
  • Laryngektomie – odstranění celého hrtanu
Zajímavé:  Paradentoza - Vše o zdraví

Pokud lékaři zvolí chirurgické řešení, vždy se snaží o zachování funkce hrtanu. V pozdějších stádiích to ovšem někdy není možné a často je nutné odebrat také krční uzliny, kde mohou nádorové buňky tvořit metastáze.

Laryngektomie

Laryngektomie je operační zákrok, při kterém se pacientovi odstraní celý hrtan. Této invazivní metodě se lékaři obvykle snaží vyhnout, ale v některých případech bohužel neexistuje žádné jiné řešení. Při tomto radikálním zákroku může dojít k poškození či úplné ztrátě hlasu a také k poškození funkce dýchání.

Tento stav se dá řešit několika způsoby. Dýchání probíhá přes vyústění průdušnice otvorem v oblasti krku, kudy je prostrčena průdušnicová kanyla, aby nedošlo k tomu, že otvor opět zaroste. Někdy se využívá speciální přístroj určený k tvorbě hlasu, který se nazývá elektrolarynx. Ten se přikládá na zevní krk a pomocí vibrací umožní řeč.

Další možností je chirurgický zákrok, kdy lékaři vytvoří spoj mezi průdušnicí a jícnem. V jícnu tak vznikne řasa, která kmitá a vytváří základní tón. Pacient může tvořit hlas (tzv. jícnový hlas) a po nácviku zvládne také plynulou konverzaci.

Prognóza

Pokud se nemoc podaří odhalit v časném stádiu, je celkem úspěšně léčitelná a nemusí docházet k recidivám ani výraznějším zdravotním komplikacím. Jestliže ovšem pacient přijde k lékaři pozdě, šance na to, že přežije dalších pět let bez komplikací či recidivy je pouze 40 %.

Neléčená rakovina hrtanu obvykle vede k úmrtí pacienta do 1 roku. Mezi nejčastější příčiny smrti patří udušení, infekce, krvácení nebo metastázy. Na vině však může být i kachexie, která se projevuje fyzickou slabostí, ztrátou tělesné hmotnosti a úbytkem svaloviny.

Rakovina hrtanu foto

Rakovina hrtanu (karcinom, nádor) – Mojezdraví.cz

Rakovina hlavy a krku se nejčastěji vyskytuje u lidí ve věku nad 40 let, onemocní jí častěji muži než ženy. Na onemocnění má vliv genetická dispozice, nejdůležitějšími rizikovými faktory jsou ale kouření a konzumace alkoholu.

Novým rizikovým faktorem je ovšem i lidský papilomavirus (HPV virus), který způsobuje již více než polovinu nádorů ústní části hltanu. Jde o stejný typ viru, který je původcem nádorů děložního hrdla, a jeho šíření patrně souvisí se sexuálním chováním.

Těchto nádorů v poslední době celosvětově významně přibývá, zatímco výskyt nádorů vázaných na tabák je stabilní nebo dokonce klesá, a to zejména v zemích, kde se podařilo konzumaci tabáku omezit.

Nádor se nejčastěji vyskytuje přímo v oblasti hlasivek, druhým nejčastějším výskytem je oblast nad hlasivkami a minimálně v oblasti pod hlasivkami. Protože jsou s postupně rostoucím nádorem obvykle zasaženy hlasivky, projevuje se nádor změnou hlasu nebo chrapotem.

Více muže než ženy

Příznaky rakoviny hrtanu

Rakovina na sebe zpočátku nijak neupozorňuje. Vzhledem k tomu, že se v hrtanu nacházejí hlasivky, bývá prvním příznakem změna hlasu – chrapot nebo zhrubnutí. Dále se mohou objevit dýchací, eventuálně polykací obtíže, pocit cizího tělesa v krku, zduření krku  nebo vykašlávání krve. Až 60 procent lidí s karcinomem hlavy a krku již v době diagnózy má lokálně pokročilé onemocnění.

Léčba

Úspěšnost léčby závisí na tom, v jakém stádiu rakoviny se pacient nachází.

V týmu odborníků, který se podílí na léčbě pacienta s nádorem horních cest dýchacích a polykacích, má být chirurg hlavy a krku, onkolog, rentgenolog, případně plastický a maxilofaciální chirurg.

Vzhledem k častým vedlejším onemocněním pacientů s těmito nádory je součástí týmu také internista. Je výhodné, pokud se zúčastní i odborník na výživu a logoped.

Základem léčby těchto nádorů je chirurgie nebo radioterapie, event. radioterapie v kombinaci s chemoterapií. Během chirurgických zákroků se používají nové metody, například endoskopické postupy, laser, ultrazvukové skalpely, někdy i robotická chirurgie. Začíná se také používat biologická léčba, jejíž toxicita je nižší.

Operaci, při které je odstraněn celý hrtan (laryngektomie), se lékaři snaží vyhnout, nicméně vždy ji nahradit nelze. Při operaci rozsáhlých nádorů hrtanu bývá poškozen hlas. Pacient pak musí používat jeden z náhradních mechanismů tvorby hlasu.

V poslední době se velmi často používá takzvaná hlasová protéza, která pacientovi umožní tvořit relativně kvalitní hlas.

Hlas je někdy poškozen i u částečných zevních nebo endoskopických výkonů, kdy zůstává funkční zbytek hrtanu, ale kvalita hlasu může být horší.

Vyšetření

Lékař pomocí laryngoskopického zrcadla nahlédne do oblasti hrtanu. U podezřelé struktury provede biopsii tkáně, ze které se určí, zda jde o nádor, popřípadě typ nádoru a jeho stadium. To je důležité pro volbu další léčby. K dalším vyšetřením patří CT vyšetření, magnetická rezonance (MRI), scintigrafie (metastázy v kostech), PET vyšetření, ultrazvuk, vyšetření krve a moči.

Možné komplikace

Komplikací je především šíření nádorů do mízních uzlin a jejich prorůstání do dalších orgánů.

IndividuálníNěokolik měsíců až let

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.

Prevence

Vhodnou prevencí je nekouřit a nepít alkohol ve velkém množství, dodržovat zdravý životní styl s vyváženou stravou a dostatkem pohybu a odpočinku.

 V souvislosti se šířením lidských papilomavirů přibývá pacientů, kteří jsou mladší, často nekuřáci a o své zdraví většinou dbají.

Důležitým preventivním opatřením ke snížení výskytu nádorů hlavy a krku by kromě omezení konzumace tabáku dále mohlo být plošné očkování proti lidskému papilomaviru, a to nejen dívek, ale i chlapců.

Kdy jít k lékaři

Při potížích s polykáním a častou bolestí v krku si zajděte k lékaři. Pokud se u vás objeví chrapot, který trvá déle než dva týdny, také navštivte lékaře. 

Nádor hrtanu: příznaky, léčba (tumor hrtanu)

Nádor, slovo vyvolávající obavy Nepravé nádory Co je nádor a jak
vzniká? Příčiny vzniku nádorů Benigní nádory hrtanu Maligní nádory
hrtanu neboli rakovina hrtanu

Nádor, slovo vyvolávající obavy

Co je a co není nádor, jakou je vlastně rakovina nemocí a je vždy ihned
na místě uvažovat o onemocnění smrtelném? Vzhledem k tomu, že
nezdravotník často při položení těchto otázek tápe, jeví se jako
nezbytné uvést na úvod tohoto článku základní informace o významu a
medicínských souvislostech slov nádor a rakovina.

Nepravé nádory

Lékařská věda zaprvé zná tzv. pseudotumory
(pseudonádory, nepravé nádory), které jako nádor vypadají, ale jinak
definici nesplňují a nemusejí být příliš nebezpečné. Jedná se např.

o tzv. hypertrofii nebo hyperplazii, tedy zvětšení objemu
tkáně
, která podezření na rakovinu budí, zvláště pokud je
stranově nesymetrická (např.

zvětšení levé ledviny vzhledem k ledvině
pravé).

Dále se jedná o cysty, což jsou dutiny vystlané
výstelkou obsahující tekutinu (vznikají např. uzavřením vývodu žlázy,
chybou vývoje, po úrazu atd.), a cystám podobné útvary, jako je
absces (ohraničené ložisko vyplněné hnisem) či jiné
změny vzniklé jako důsledek zánětu.

Nenádorové polypy jsou v podstatě neškodná vyklenutí
sliznice.

Co je nádor a jak vzniká?

Pravý nádor je útvar skládající se z buněk, které jsou více či
méně podobné buňkám tkáně, ze které vznikly. Buňky většiny tkání se
i během života dělí (rozmnožují se rozdělením původní buňky na dvě
nové buňky dceřiné). Tento proces nahrazuje staré a nefunkční buňky a
udržuje stálý počet buněčných elementů v tkáni.

Informace nutné k regulaci počtu rozdělení buněk je stejně jako
všechny ostatní informace zakódována v buněčné DNA (deoxyribonukleové
kyselině).

Chyba ve struktuře DNA tak může znamenat snížení nebo úplné
vymizení mechanismů, které buněčné dělení redukují na nezbytně nutnou
míru.

Buňka se začne dělit nekontrolovaně, vznikne velké
množství jejích stejně závadných kopií, přičemž se tato masa buněk
projeví makroskopicky jako nádor.

Často vzniku nádoru předchází tzv. prekanceróza.
Jedná se o změnu struktury tkáně, která je pak náchylnější ke vzniku
nádoru, především z toho důvodu, že buněčné dělení je zde
z nějakého důvodu urychleno. Urychlení poté zvyšuje pravděpodobnost
toho, že v nově vzniklé buňce se bude nacházet DNA s chybnou strukturou,
která poté zapříčiní dále nekontrolované buněčné dělení.

Prekanceróza vzniká na podkladě zánětů, metaplazií (změny vzhledu
sliznice způsobené dlouhodobým drážděním) nebo v orgánech, které
reagují růstem na pohlavní hormony (děložní sliznice, prostata, mléčná
žláza).

Příčiny vzniku nádorů

Poškození struktury DNA s výše uvedenými důsledky mohou způsobit
faktory fyzikální, chemické i biologické.

faktorů fyzikálních se jedná o záření ve formě
rentgenových paprsků (příliš časté pořizování rentgenových snímků),
záření gama (pobyt v radioaktivním prostředí) a UV záření (nadměrné
slunění, užívání solárií).

Mezi faktory chemické v běžném prostředí člověka
řadíme zejména cigaretový kouř a kouř obecně (např. i kouřem
opracované potraviny – uzeniny), alkohol, tuky (tučné potraviny
v souvislosti s nádory tlustého střeva) a některá konzervační činidla
v potravinách.

Faktory biologické zahrnují především některé viry
(HPV, EBV, HIV-1).
Pojmy maligní a benigní, formy růstu nádorů a jejich šíření
(metastazování) v těle.

Růst nádoru může být expanzivní, to znamená, že nádor neprorůstá
do okolních tkání, pouze je utlačuje. Jde o příznivější situaci oproti
růstu invazivnímu, kde se nádorové buňky dostávají do okolních struktur
a pomnožují se mezi buňkami tkáně zdravé.

Benigní nádor je takový nádor, který je oproti
okolní táni dobře ohraničen, roste expanzivně a pomalu.
Nemetastazuje, tzn. nešíří se a nezakládá nová ložiska
jinde v těle. Za jistých okolností se však může zvrhnout v nádor
maligní.

Maligní nádor (zhoubný) roste rychle,
invazivně, ničí okolní tkáně a je schopen rozsevu
(metastazování) do jiných částí těla. Metastazování
znamená zavlečení nádorových buněk cestou krve, mízy nebo tělesných
dutin do nové lokalizace a vytvoření nového nádoru.

Benigní nádory hrtanu

Nejčastějším benigním nádorem hrtanu je papilom.
Papilom je obecný název pro nádor vycházející z povrchového epitelu,
tedy buněčné vrstvy vystýlající průsvit orgánu (nacházející se na
povrchu sliznice). Jeho příčinou je HPV virus (human
papiloma virus, virus lidské papilomatózy).

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Papilomatóza je nahromadění množství papilomů
v jedné lokalizaci, je typická pro děti. Ty se HPV virem mohou nakazit již
během porodu od matky.

Na hlasivkových vazech (a následně i v prostoru
supra- a infraglotickém, vysvětlení pojmů viz.

článek o laryngitidách na
tomto serveru) pak vyrůstají četné splývající papilomy, které jsou
charakteristické rychlým růstem a také recidivou (znovuobjevením po
léčbě).

Úleva obvykle přichází v pubertě, neboť nádor reaguje na
hormonální změny, frekvence recidiv se snižuje.

V dospělosti se tak objevují spíše jednotlivé papilomy, které rostou
pomaleji. Po léčbě mohou recidivovat, ale obvykle v horizontu několika let.
Tento typ nádoru člověka významněji neohrožuje. Je však nutné zachovat
disciplínu, plně se podrobit stanovené léčbě a lékařem stanoveným
kontrolám, neboť i u papilomu hrozí možnost zvrhnutí
v maligní nádor.

Dále mohou v hrtanu vznikat nezhoubné nádory z jiných přítomných
tkání, avšak jejich výskyt je raritnější, než u papilomu. Je to
například adenom, tedy benigní nádor z výstelky žlázky,
hemangiom, benigní nádor z výstelky cév (endotelu) nebo
chondrom, benigní nádor z chrupavky.

Maligní nádory hrtanu neboli rakovina hrtanu

Jedná se nejčastěji o zhoubné nádory z výstelky (epitelu) hrtanu. Dle
umístění nádoru v hrtanu se popisují jako rakovina glotická,
supraglotická a málo častá rakovina infraglotická (tj. subglotická).

O všech třech typech platí, že nejsou-li zachyceny v zárodku, pak
rostou invazivně, výrazně destruují chrupavky hrtanu a metastazují
(především cestou mízy do místních mízních uzlin, metastázy do
vzdálenějších lokalit nejsou časté, jsou-li, pak obvykle do plic), mohou
působit mnohé komplikace (viz. dále).

Glotická rakovina začíná růstem nádoru na jedné
hlasivce, odkud se šíří na hlasivku druhou. Nádor roste do hloubky tkání
i do plochy, metastazuje obvykle později (v době rozpoznání rakoviny
často ještě k metastazování nedošlo).

Supraglotická rakovina se šíří z příklopky hrtanové
do hrtanu, do jazyka a blízkých částí hltanu. Metastazuje též spíše
v pozdějších stádiích nemoci. Vzhledem k bohatému šíření do
okolních tkání je však léčitelná obtížně.

Infraglotická rakovina roste do okolních struktur (tedy
sestupně do průdušnice, vzhůru do hlasivkových vazů).
Metastazuje časně.

Rizikové faktory nádoru hrtanu

Rizikovým faktorem je především pohlaví, naprostá
většina onemocnění se projevuje u mužů ve věku nad 40 let. Je
prokázána jasná spojitost s kuřáctvím.

Supraglotická
rakovina má souvislost s alkoholismem. Dále je rizikovým
faktorem přirozeně dlouhodobé vystavení jiným
kancerogenům
(látkám podezřelým z podpory vzniku rakoviny),
např.

v pracovním prostředí.

Příznaky nádoru hrtanu a lékařské vyšetření

Rakovina hrtanu se může projevit neustupujícím
chrapotem, pocitem cizího tělesa v krku a
dýchacími obtížemi (dýchání „přes překážku“).
Supraglotická rakovina se ohlásí obtížemi při polykání
(bolestí).

Lékař oddělení ORL může pomocí laryngoskopického
zrcadla
objevit podezřelý růst v hrtanu. Taková tkáň je posléze
odebrána (biopsií) na mikroskopický rozbor.

Patolog určí,
zda se jedná o nádor a v jakém stadiu.

Rozsah růstu je poté určován
moderními zobrazovacími technikami (počítačová tomografie a magnetická
rezonance), stav krčních uzlin je kontrolován pomocí ultrazvukového
vyšetření.

Léčba nádoru hrtanu

Je především chirurgická. V závislosti na zhoubnosti,
stadiu a velikosti nádoru je buď cestou přes dutinu ústní, nebo přes
zevní krk odebráno těleso, část hrtanu nebo celý hrtan.

V lékařské terminologii se užívá výrazů
chordektomie (odebrání hlasivek), parciální
horizontální laryngektomie
(odebrání části hrtanového sloupce) a
úplná laryngektomie (odebrání celého hrtanu), kde vstup do
dýchacích cest je zjednán tracheostomatem, otvorem v krku.

Zvolený postup je vždy nejvýhodnějším kompromisem mezi zachováním
funkcí hrtanu a dostatečným léčebným efektem. V pozdějších stádiích
růstu nádoru se odebírají taktéž krční uzliny, do kterých mohly
metastazovat nádorové buňky.

Další možností léčby je ozařování, které se
užívá jak samostatně, tak jako doplňková terapie chirurgické léčby
v pozdějších stádiích nemoci.

Chemoterapie se provádí zřídka, má nízkou
účinnost
.

Při úplné laryngektomii vymizí zásadní funkce hrtanu –
tvorba hlasu. Tento stav lze upravit chirurgicky, kdy je
zřízen komunikační spoj mezi průdušnicí a jícnem.

V jícnu je
vytvořena řasa, která kmitáním tvoří základní tón. Po
nácviku je tak možné tvořit hlas, který umožňuje i plynulou komunikaci.

Další možností tvorby hlasu je přístroj nazývaný
elektrolarynx.

Úspěšnost léčby a komplikace nádoru hrtanu

Léčba má přirozeně nejlepší efekt u časně rozpoznaných rakovin.
Včas obvykle přicházejí pacienti s rakovinou glotickou (s rozvinutým
chrapotem). Naopak u rakoviny supraglotické se příznaky vyvíjejí později,
čemuž odpovídá nižší úspěšnost léčby.

Většina nemocných s časným stádiem rakoviny je léčena úspěšně a
k recidivám ani komplikacím docházet nemusí. Naopak u pacientů
s nejrozvinutějším stádiem je šance na další pětileté přežití bez
komplikací nebo recidivy nádoru asi 40 %.

Ke komplikacím nádoru řadíme postupné uzavírání dýchací cesty a
utlačování cév a nervů v okolí nádoru, což může způsobit
odúmrť mozkové tkáně, bolesti a poruchy
dýchání
při útlaku bráničního nervu.

Komplikace objevující se po léčbě zahrnují recidivu
nádoru
a možné objevení metastáz (často až
s ročním odstupem) v blízkých uzlinách, vzdálené metastázy se
objevují v plicích.

Diskuse

Další názvy: tumor hrtanu, rakovina hrtanu, karcinom hrtanu, benigní nádor hrtanu, maligní nádor hrtanu, nezhoubný nádor hrtanu, zhoubný nádor hrtanu, nádor laryngu

Příznaky rakoviny, které lidé nejčastěji přehlížejí

Ilustrační foto
Foto: Profimedia.cz

Rakovina není záležitostí pohlaví, nezáleží na věku či vzdělání. Postihuje stejně muže i ženy, mladé i staré.

Jelikož je druhů rakoviny mnoho, existuje i mnoho příznaků, podle kterých je možné potíže rozpoznat. Ne vždy jsou ale jasné a hrozí tak riziko přehlédnutí, v horším případě dokonce ignorování příznaků. Jakým z nich lidé nejčastěji nevěnují tolik pozornosti, kolik by zasloužily, a jaké potíže značí?

Ať už jde o ostrou bolest, nebo naopak tupou, jakýkoli projev bolestivosti kostí může být znakem rakoviny kostí. Samozřejmě ale také může být příznakem otoku nebo zlomeniny, uvádí American Cancer Society. Pokud ale bolest přichází bez zjevné příčiny, je třeba zpozornět.

Tichý zloděj kostí, který dokáže i zabít

Vyrážka jako taková může značit hned několik zdravotních potíží, popisuje server Woman´s Day. Může jít o různé infekce nebo alergické reakce, stejně tak jako o příznak leukémie – rakoviny krve.

Běžné kožní potíže můžou skrývat závažné onemocnění

Podle britské Národní zdravotní služby může být bolest v oblasti očí nebo přímo očí znakem možné rakoviny, stejně tak jako rozmazané vidění či záblesky světla.

Slunce, písek i vítr mohou poškodit zrak

Občasná bolest hlavy potká v životě snad každého člověka, a rozhodně to hned nemusí značit nějaký vážnější problém. Pokud si ale všimnete neobvyklého opakování bolesti nebo jejího nárůstu, může to být bohužel i příznakem nádoru na mozku.

Slavní lidé trpící migrénou a jejich recept pro boj s ní

Opakované pálení žáhy nebo neutuchající mírná bolest na hrudi po jídle mohou značit příznaky rakoviny jícnu nebo rakoviny žaludku, uvádí American Cancer Society.

Mnoho žen se ve svém životě potýká s nepříjemnými bolestmi v období menstruace. Pokud je ale bolestivost pravidelná a opravdu velká, případně se ještě objevuje mezi menstruačními cykly krvácení, může jít o příznak rakoviny děložní sliznice.

Cvičení během menstruace pomáhá od bolestí a nafouklého břicha

Mezi nejčastější tělesné změny, které ženy zaznamenaly předtím, než jim byla diagnostikována rakovina prsu, byla změna prsních bradavek – byly zploštělé, případně vpadlé dovnitř.

Prodělaly mastektomii, díky tetování získaly zpět své ztracené sebevědomí

Pokud muži zaznamenají jakékoli neobvyklé změny na varlatech, jako například otoky, měli by co nejdříve vyhledat odborného lékaře. Může jít totiž o prvotní projev rakoviny varlat.

Rakovina varlete – nejběžnější typ zhoubného nádoru u mladých mužů

Zhoršené polykání bývá často spojováno s rakovinou krku, ale může být také jedním z příznaků rakoviny plic. Skřehotavý hlas a pocit tlaku na krku či v krku mohou být indikátorem rakoviny štítné žlázy.

Chrapot je varováním a předzvěstí zhoubného onemocnění

Pokud začnete výrazněji hubnout, ale bez jakéhokoli prokazatelného prvotního popudu, může jít o příznak rakoviny tlustého střeva či žaludku, popisuje Healthline.

Rakovina tlustého střeva zabíjí zbytečně, lidé podceňují prevenci

Zvýšená plynatost či nadýmání mohou značit celou řadu zažívacích potíží, stejně tak ale i rakovinu vaječníků či tlustého střeva.

Neobvyklé příčiny nepříjemného nadýmání

Pokud vás trápí zácpa, průjem nebo jakékoli změny ve stolici, a trvají déle než několik dní, pak je více než vhodné se obrátit na odborníka, aby vás vyšetřil na možné riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Prvotním příznakem rakoviny prostaty bývá u mužů zhoršené močení nebo dokonce neschopnost vymočit se, a to i přes nutkání na močení. Mnozí muži také jako potíž uvádějí neschopnost zastavit proud moči.

Barva moči může odhalit i závažné zdravotní problémy

Americká centra pro léčbu rakoviny, která poukazují na alarmující vzestup případů rakoviny prostaty, uvádějí jako běžný jev této nemoci neschopnost dosažení či udržení erekce při sexu.

S čím muži nejčastěji chodí k sexuologovi

Ospalost a zvýšená únava během dne bývají z valné většiny způsobeny mnoha důvody, které málokdy bývají závažnějšího charakteru. Pokud ale podobný stav přetrvává dlouhodobě, může být na vině i leukémie.

Tmavě hnědá, nebo dokonce černá linka nebo tečka na nehtu mohou značit mnohem závažnější stav než jen například tzv. stínku nebo chcete-li hematom pod nehtem. Může stejně tak jít o vzácný druh rakoviny kůže, který se často objevuje právě pod nehty.

Netradiční znaménko na nehtu byl ve skutečnosti vzácný druh melanomu

Ano, chodím na pravidelné kontrolyAno, snažím se sportovat a stravovat zdravě, ale k lékaři moc nechodímK lékaři chodím, jen když se vyskytne nějaký problémCelkem hlasovalo 563 čtenářů.

Zajímavé:  Léky Na Svrab U Koček?

Hlavní zprávy

Operace u nádorů hrtanu (operační odstranění hrtanu – totální laryngektomie)

Zhoubné nádory hrtanu

Jaké jsou možnosti léčby?

U některých typů nádorů hrtanu je nejčastěji navrženým postupem léčby operace – totální laryngectomie (larynx – hrtan, ectomia – operační vynětí orgánu). Jde o zákrok, při kterém se odstraní celý hrtan, orgán, pomocí něhož přichází vzduch do plic a v němž dochází k tvorbě hlasu. Obě chybějící funkce po operaci dokážeme nahradit.

Téměř u většiny pacientů po operaci následuje léčba zářením (aktinoterapie, radioterapie/, někdy doplněna o chemoterapii /léčbu cytostatiky infusemi).V některých přísně indikovaných případech se může oblast s nádorem nejprve ozářit a teprve poté následuje operace. Z našich zkušeností ale víme, že hojení operačních ran v předem ozářeném terénu je pak často velmi komplikované a zdlouhavé.

Co mě teď čeká?

Čekají vás předoperační odběry krve včetně krevní skupiny. S výsledky absolvujete interní předoperační vyšetření. Lékař internista posoudí váš celkový zdravotní stav a vyjádří se, zda jste zákroku v celkové anestezii (narkóze) schopen.

Kvůli dobrému hojení operačních ran vám po operaci nejméně po dobu 14 dní zakážeme příjem jídla a tekutin ústy (perorálně), je tedy nutné zajistit přísun stravy jinou cestou. Pacientům se na přechodnou dobu zavádí tzv.PEG (perkutánní endoskopická gastrostomie).

Jedná se o zákrok, který probíhá po premedikaci, přípravě podané do žíly, kdy poté polknete tenkou endoskopickou sondu, pomocí níž se znázorní polykací cesty a ozřejmí se místo v žaludku, kudy se zevně z krátkého nářezu na kůži břicha zavede hadička cca 0,5cm průměru. Je poté vyvedená kůží břicha navenek. Výkon je většinou pacientů dobře snášen a je nebolestivý.

V prvních 48 hodinách můžete cítit mírný tlak v oblasti operační ranky, zvláště při zapojení břišního lisu (kašli, tlaku na stolici, vstávání z lůžka).

Po uplynutí určité doby od operace vás vrátíme na příjem ústy. Hadičku v žaludku v tuto chvíli nerušíme, ponecháváme ji i po následnou léčbu zářením pro možné komplikace související s touto léčbou.

Jak probíhá operace?

Jedná se o operaci v celkové anestezii, narkóze. Pacient po dobu výkonu spí.Pro zajištění přísunu kyslíku do plic provádíme tzv.tracheostomii (trachea – průdušnice, stomie – vyústění), laicky označovanou „slavík“. Na přední straně krku v oblasti jugula (hrdla) vytvoříme v kůži a podkoží otvor, kterým pronikneme až k průdušnici. Do vytvořeného ústí v dýchací trubici zavedeme tzv.tracheostomickou kanylu (viz dále), přes kterou pacient volně dýchá.

Pro přítomnost či podezření na druhotná ložiska v lymfatických uzlinách na jedné či obou stranách krku, zákrok doplňujeme o odstranění těchto uzlin a společně s nimi i kývače a někdy i hrdelní žíly. Řez na krku má tvar velkého písmene U.

Z bočné strany krku je na několik dní vyveden tzv.Redonův drén, tenká hadička opatřená na konci nádobkou, ve které se hromadí odsátý obsah. Její odstranění probíhá bez znecitlivění a je nebolestivé.

Vzhledem k délce operace – cca 4-5 hodin – je třeba pacienta zacévkovat – zavést tenkou gumovou hadičku do oblasti močového měchýře. Provádíme po znecitlivění močové trubice gelem. Odstranění za 1-2 dny je nebolestivé.

  • Pro lepší pooperační monitoring umisťujeme obvykle pacienta na 1-2 dny na ARO (oddělení anesteziologie a resuscitace), poté je pacient přeložen zpět na ORL oddělení.
  • Veškerý materiál odebraný během zákroku odesíláme k histologickému vyšetření a  podle výsledku upřesňujeme po dohodě s onkologem další léčebný postup.
  • Co je to a jak vypadá tracheostomická kanyla?

Tracheostomická kanyla je pomůcka, která se zavádí do okénka vytnutého v průdušnici, zajišťuje přísun kyslíku a pomáhá udržet otvor průchozí.

Vzhledem k tomu, že je zavedena do dýchacích cest, kde dochází k samočištění a tvorbě hlenů, je třeba pečovat o toaletu dýchacích cest. Zpočátku je množství hlenů větší a je několikrát denně přes kanylu odsáváno.

Zabraňujeme tak usazování a zasychání v průsvitu kanyly. Na zředění hlenů používáme lék Mistabron několikrát denně aplikovaný stříkačkou do kanyly.

V časném pooperačním období používáme kanyly z plastového materiálu. Kanyla se v tomto případě skládá z tzv.zavaděče, který usnadňuje zavádění a jež se po zanoření do otvoru odstraní a ze samotné kanyly.

Ta je opatřena balonkem, jež umožňuje fixaci na správném místě, zabraňuje vypadnutí z otvoru a zatékání sekretu do dýchacích cest. Balonek vyfukujeme několik hodin po operaci.

Kanylu zavedenou během operace ponecháváme bez výměny po dobu několika dní, záleží na množství hlenů, které se v oblasti dýchacích cest a v průsvitu kanyly vytvoří.

Později měníme kanylu denně či obden a nahrazujeme ji za kovový materiál. Tato se kromě zavaděče skládá z tzv.vložky, která usnadňuje lépe ji udržovat čistou. U tohoto typu není třeba kanylu odstraňovat celou, stačí denně vyjmout vložku, vyčistit ji pomocí štětečku a zavést zpět. U těchto druhů balonek není.

Postupně vás seznámíme s oběma druhy kanyl, s péčí o toaletu dýchacích cest a naučíte se měnit si kanylu sami. Není třeba se ničeho obávat, zavádění je nebolestivé, stačí jen trocha zručnosti.

Výhledově je možné být i bez zavedené kanyly, kanál je již dostatečně velký, průchodný a vzhledem k vyšití okrajů tracheostomatu ke kůži nehrozí spontánní uzávěr a možnost dušení. Ve zdravotnických potřebách je možné pořídit šátek, kterým se otvor volně zakryje.

Co se bude dít krátce po operaci a jak budu vypadat?

Po přeložení pacienta z ARO zpět na ORL oddělení, zpravidla den po výkonu, rušíme močový katétr a snažíme se o rychlou mobilizaci pacienta.

Zpočátku aplikujeme pod kůži léky zabraňující tvorbě krevních sraženin, nutíme pacienta k pomalé chůzi a cvičení dolních končetin. Podáváme kromě pravidelné medikace i léky na bolest.

Denně či dle potřeby na sále převazujeme operační rány a odstraňujeme Redonův drén (zmíněno výše). Měníme kanylu a odstraňujeme stehy.

Zpočátku může být obličej, zvláště na tvářích, a krk oteklý. Podáváme léky tyto edémy zmírňující. Vše zpravidla do několika dní po operaci postupně odezní.

Bude mě to bolet?

Nebude. Po operaci se podávají pravidelně třikrát denně injekce na bolest. Aplikují se společně i s dalšími léky do flexily, ohebné hadičky zavedené v oblasti předloktí. Postupně dle individuální potřeby pacienta dávky léků na bolest snižujeme.

Jak budu mluvit?

Jak zmíněno výše, tím, že odstraňujeme hrtan, orgán, kde dochází k tvorbě hlasu, musíte se naučit původní hlas nahradit. Zpočátku ani šepot pro dobré hojení operační rány nedoporučujeme.

Od ošetřujícího personálu dostanete psací potřeby, pomocí nichž budete s okolím komunikovat. Po ukončení léčby zářením odesíláme pacienty do foniatrické ambulance k nácviku nového hlasu.

Existuje několik způsobů, jak původní hlas nahradit:

  1. jícnový hlas
  2. tzv. elektrolarynx, aparát přikládající se na boční stranu krku a vydávají zvuky připomínajcí elektronický hlas, nebo se na specializovaném pracovišti zavádí
  3. hlasová protéza (podrobně ve foniatrické ambulanci)

Jak budu jíst a pít?

Během prvních cca 14 dní po operaci, odvíjí se od hojení ran, jen pomocí PEG (viz výše). Pacientovi zakazujeme polykat i sliny. Vše z úst je nutné vyplivovat, musíte pečovat o dutinu ústní, několikrát denně ústa vytírat a vysušovat hydrofilním mulem. Ošetřující lékař vás několikrát denně bude odsávat z úst, nosu a nosohltanu.

Často u pacientů s tracheostomií vysychá sliznice v nose a  dochází k tvorbě krust. Pomocí je volně prodejný Vincentka spray několikrát denně aplikovaný do nosu.Při nekomplikovaném hojení cca 14. den pod dohledem ošetřujícího lékaře poprvé zkusíte polknout tekutinu, v dalších dnech se přes tekutou a kašovitou stravu přechází na stravu tuhou.

Někdy může vzhledem k dvoutýdenní absenci polykání nastat oslabení polykacího reflexu a tím i možnost návratu tekutiny nosem. Vše se zpravidla brzy upraví.

Jak dlouho budu ležet v nemocnici?

Záleží na vašem celkovém zdravotnímu stavu, přidružených chorobách a hojení operačních ran. Zpravidla činí doba hospitalizace 40-50dní. Po celou dobu pobytu v nemocnici jsou možné návštěvy vašich blízkých.

Jaká léčba následuje po operaci?

Záleží na výsledku histologického vyšetření a rozhodnutí onkologa. Zpravidla je třeba oblast operační rány a nejbližší okolí ozářit, aby se zničila eventuální mikroložiska nádoru, která při operaci nelze zrakem rozpoznat. Pacienta odesíláme do Ústavu radiační onkologie k navržení a zajištění následné léčby.

Budu chodit na kontroly?

Do nástupu na další léčbu budete docházet každý týden minimálně jedenkrát na kontrolu do ORL ambulance a po ukončení onkologické léčby vás zařadíme do dispenzární péče, kdy si vás budeme v určitých intervalech zvát na kontroly za přítomnosti ORL lékaře a ústavního onkologa. Při obtížích jsou možné kontroly dle stavu a potřeby.

Jaké mám šance na vyléčení?

Neptejte se nás, abychom vám řekli, kolik času vám zbývá a zdali se vyléčíte úplně, neboť na to neexistují přesné tabulky. Záleží na mnoha faktorech – je třeba vzít v úvahu váš celkový zdravotní stav, přidružená onemocnění, pokročilost, typ a agresivitu nádoru a čas, kdy jste se dostavili do naší ambulance od počátku příznaků.

Nutno též přiznat, že i přes naše maximální úsilí a pomoc ošetřujícího personálu i vašich blízkých a navzdory vaši vůli s onemocněním bojovat, nemusí vždy dojít k úplnému vyléčení.

Časem se mohou buď v místě původního nádoru či kdekoliv v těle objevit druhotná ložiska, tzv. metastázy.

Z tohoto důvodu doporučujeme nejen léčbu chirurgickou, ale i následné ozáření někdy doplněné o chemoterapii (viz výše).

Věřte, že jsme tu společně s vašimi blízkými, abychom vám pomohli bitvu s vaším onemocněním vyhrát a navrátit se tak co nejdříve do původního života.

Můžete se na nás kdykoliv s důvěrou a vašimi dotazy obrátit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector