Rakovina penisu – Vše o zdraví

Rakovina penisu - Vše o zdraví

Přestože rakovina penisu v České republice nepatří mezi častá onemocnění, jedná se o velice závažný zdravotní problém, který není radno podceňovat.

Za jeho rozvojem většinou stojí nedostatečná hygiena, neblahý vliv však může mít také nákaza virem HPV nebo kouření.

Pokud jde o vhodnou léčbu, někdy postačí ošetření laserem nebo drobný chirurgický zákrok, jindy však lékaři musí přistoupit k úplnému odstranění penisu.

Zhoubné nádory penisu

Zatímco rakovina prostaty se řadí mezi poměrně často diskutovaná témata, o rakovině penisu se příliš nemluví. V našich podmínkách se totiž jedná spíše o vzácný problém, který na většině území Evropy nepatří mezi hojně se vyskytující onemocnění. V některých rozvojových zemích Asie, Afriky nebo třeba Jižní Ameriky ovšem tento druh rakoviny není ničím výjimečným.

Pokud jde o nejrozšířenější druh nádorů penisu (zhruba 95 % případů), jedná se o dlaždicobuněčný karcinom označovaný také jako spinocelulární karcinom.

Zbytek tvoří například nádory z Merkelových buněk, malobuněčné karcinomy, melanomy nebo bazaliomy.

Kromě toho se lékaři vzácně setkávají také s nádory mezenchymového původu, kam patří fibrosarkom, melanosarkom nebo angiosarkom.

Výskyt

Zhoubné nádory penisu postihují především muže vyššího věku, tedy pacienty starší 40-50 let, výjimkou však není ani výskyt tohoto onemocnění u jedinců před třicítkou.

V incidenci karcinomu penisu však lékaři pozorují velké geografické rozdíly.

Zatímco v rozvojových zemích jsou počty případů nejvyšší, v populacích, kde se standardně provádí obřízka, je výskyt karcinomu penisu spíše zanedbatelný.

V Evropě, ale i v angloamerickém regionu je rakovina penisu považována za jednu ze vzácných forem nádorových onemocnění, přičemž tyto komplikace tvoří pouze 0,1-2 % všech zhoubných nádorů. V některých zemích Afriky, Asie a Jižní Ameriky se však karcinom penisu řadí mezi velmi časté zdravotní komplikace a představuje zhruba 10-20 % všech maligních tumorů.

Pokud jde o výskyt rakoviny penisu přímo v České republice, incidence je zde poměrně nízká stejně jako ve většině evropských oblastí. Ročně přibude zhruba 70-90 nových případů tohoto onemocnění. Jelikož ale výskyt zhoubných nádorů penisu v posledních letech stoupá, rozhodně byste neměli tyto komplikace podceňovat.

Příčiny rakoviny penisu

Nejdůležitější roli při rozvoji tohoto onemocnění hraje nedostatečná či špatná hygiena předkožkového vaku.

Pod předkožkou se pak hromadí bělavá, lehce páchnoucí hmota odborně označovaná jako smegma, která je vedlejším produktem působení bakterií na odloučené buňky sliznice.

Ačkoliv nebylo prokázáno, že by smegma samotné bylo karcinogenem, na vznik rakoviny penisu má výrazný vliv.

Pokud muži smegma z předkožkového vaku pravidelně neodstraňují, v uzavřeném prostředí se postupně hromadí, dráždí pokožku a může způsobit rozvoj rakoviny kůže žaludu nebo předkožky. Ke zvýšené tvorbě smegmatu jsou přitom náchylnější pacienti trpící fimózou (zúžení předkožky), kdy předkožku není možné přetáhnout přes žalud a důkladně ho tak umýt.

Kromě výše zmíněných faktorů se na rozvoji rakoviny penisu mohou podílet také další vlivy, jako jsou například některé virové infekce.

Jde například o lidský papilomavirus HPV (konkrétně především o kmen HPV-16 nebo HPV-18), který se nejčastěji šíří prostřednictvím pohlavního styku nebo při těsném kontaktu s infikovaným partnerem. U žen pak může být tento virus původcem rakoviny děložního čípku.

Výskyt karcinomu penisu mimo jiné výrazně zvyšuje také používání všech dostupných forem tabákových výrobků, tedy kouření cigaret, žvýkání tabákových listů nebo třeba šňupání tabáku. Mezi další rizikové faktory se pak řadí:

  • chronické dráždění,
  • expozice azbestu,
  • střídání sexuálních partnerů,
  • nízký věk při prvním pohlavním styku,
  • vystavení UV záření (např. léčba PUVA).

Pokud jde o prekancerózy neboli stavy, které předcházejí rozvoji maligního nádoru, lékaři sem řadí například výsev kožního onemocnění lichen sclerosus na penisu (balanitis xerotica obliterans, BXO), ale také cornu cutaneum, což je označení pro „kožní roh“, který má podobu tvrdého zrohovatělého útvaru. Dále sem patří například Queyratova erytroplazie či Bowenova nemoc.

Jaké má rakovina penisu příznaky?

Ještě před vznikem samotného karcinomu penisu často dochází k rozvoji přednádorového ložiska, které se zpočátku nešíří do okolí.

Tato forma rakoviny se označuje jako „in situ“ (na místě) a lékaři ji nazývají Queyratova erytroplazie. Jedná se o onemocnění sliznice žaludu, jehož projevem je vznik červeného mechovitého ložiska.

Histologicky je přitom podobné jako Bowenova dermatóza.

Nádorové ložisko, které mívá vzhled uzlíku nebo vřídku, se postupem času šíří dále do okolí, čímž dochází k rozvoji klasické formy rakoviny penisu. Tumor pak prorůstá celým penisem a následně se může rozšířit také do lymfatických uzlin v tříslech nebo dokonce vytvořit vzdálené metastázy. Nádor přitom z penisu postupuje dále hlavně prostřednictvím mízních cév.

Typická lokalizace nádoru:

  • žalud penisu (zhruba 48 % případů),
  • předkožka (zhruba 21 % případů),
  • žalud i předkožka (asi 9 % případů),
  • sulcus coronarius penisu (asi 6 % případů),
  • tělo penisu (pouze 2 % případů).

První oblastí, kam se rakovina penisu dále rozšiřuje, jsou lymfatické uzliny v tříslech. Ty mohou zvětšovat svůj objem, stávají se hmatatelnými, ale většinou nebývají bolestivé. Pouze zřídka dosáhne postižení uzlin takového stupně, kdy dojde také k průniku nádoru z uzlin až do podkoží a kůže.

Pokud se to však stane, objeví se nádorový vřed, který pacienta obvykle donutí vyhledat lékařskou pomoc.

Fimóza (zúžení předkožky) může delší dobu zakrývat prvotní projevy rakoviny, jako je zarudnutí a vznik uzlíku, takže si muži problému často všimnou až ve chvíli, kdy je příliš pozdě.

Část pacientů se pak lékaře rozhodne nevyhledat z důvodu studu.

Vždy ovšem platí, že jakmile se kdekoliv na penisu objeví vředovitý, vystouplý a nehojící se útvar, je nutné bezodkladně navštívit ordinaci urologa nebo kožního lékaře.

Charakteristické příznaky rakoviny penisu:

  • zarudnutí,
  • uzel na předkožce nebo žaludu,
  • postupný růst nádorového ložiska,
  • mokvání a rozpad nádoru,
  • nepříjemný zápach,
  • rozšíření nádoru do uzlin.

Diagnostika

Podezření na rakovinu penisu většinou urolog či kožní lékař pojme hned při pohledu na podezřelý útvar na mužském údu, okolní zarudnutí a případně i zvětšené lymfatické uzliny. Vždy je však nutné stanovit také rozsah primárního tumoru, posoudit postižení okolních uzlin a zhodnotit také výskyt vzdálenějších metastáz.

Muži by se rozhodně neměli stydět odborníkovi jakékoliv problematické místo či nebezpečně vypadající vřídky ukázat. S největší pravděpodobností se nejedná o rakovinu, ale spíše o jiné onemocnění. Přítomnost podezřelého útvaru na penisu může znamenat například rozvoj syfilidy nebo přítomnost bradavičnatých výrůstků virového původu, které se označují jako condylomata accuminata.

Jakmile pacient objeví podezřelý útvar na penisu, je nutné provést vyšetření, které rakovinu penisu potvrdí, či naopak vyvrátí.

Důležité je především odebrání vzorku podezřelé tkáně (biopsie) a jeho zhodnocení pod mikroskopem, tedy histopatologické vyšetření.

Při odběru biopsie je nicméně nutné zahrnout nejen vlastní ložisko nádoru, ale také přilehlou, zdravě působící tkáň.

Postižení tříselných uzlin je následně možné prokázat pohmatem nebo prostřednictvím ultrazvukového vyšetření. Pokud existuje podezření na postižení lymfatických uzlin v pánvi, lékaři využívají také další diagnostické metody, jako je CT (počítačová tomografie) nebo MRI (magnetická rezonance).

V čase určení diagnózy bývají inguinální (tříselné) uzliny hmatné zhruba v 58 % případů, z nichž se v 17-54 % může jednat o metastatické postižení, přičemž zbytek představuje postižení zánětlivé. Uzlinové mikrometastázy se však vyskytují také v případě 20 % pacientů, u kterých uzliny hmatatelné nejsou.

Léčba rakoviny penisu

Každý zhoubný nádor je nutné posuzovat individuálně, včasné odhalení tumoru však může výrazně ovlivnit, jakým způsobem bude léčba probíhat a jaká bude její celková úspěšnost. Zatímco v některých případech stačí například ošetření laserem či chirurgické odstranění nádoru, u pokročilejších tumorů může dojít i k částečnému nebo celkovému odstranění penisu.

Chirurgická léčba rakoviny penisu

Co se týče operativní léčby rakoviny penisu, zde mají lékaři k dispozici celou řadu různých možností. Pokud se jedná o malý povrchový nádor, in situ nádor nebo pacienti odmítají radikálnější léčbu, nejčastěji se provádí ošetření laserem. To zanechává menší nepříznivé následky než klasické chirurgické zákroky, ale vyžaduje delší hojení (zhruba 8-12 týdnů).

Mezi postupy šetřící penis pacienta se dále řadí Mohsovo mikrografické chirurgické odstranění, které se používá především v případě nádorů in situ a zhoubných útvarů menších než 1 centimetr. Jedná se však o poměrně náročnou metodu na techniku i orientaci.

U méně pokročilých forem nádoru se pak provádí také excize neboli konzervativní chirurgické vytětí, což může být například obřízka odstraňující předkožku spolu s nádorem. Kromě toho je možné využít kryoterapii, fotodynamickou terapii, glansektomii či intersticiální brachyterapii (technikou muláže).

Pokud jde o pokročilejší nádory, zde je nutné zvolit radikálnější řešení. Mezi nejčastější způsoby chirurgického ošetření primárního spinocelulárního invazivního karcinomu v tomto případě patří částečné odstranění penisu. Tato léčba většinou mívá dobré výsledky, dochází k místnímu vyléčení a pacienti mohou i nadále močit vestoje.

V případě, že je zhoubný nádor příliš pokročilý a již svou velikostí či umístěním nedovoluje zachování dostatečně dlouhého pahýlu, který by umožňoval močení vestoje, lékaři jsou nuceni přistoupit k úplné amputaci penisu. Močová trubice je pak vyústěna na hrázi, tedy mezi šourkem a konečníkem, takže pacient musí po operaci močit vsedě. Dále pak mohou lékaři provést radikální odstranění penisu spolu s varlaty a šourkem.

Chirurgická léčba postižených uzlin

U pacientů, které v souvislosti s rakovinou penisu trápí zvětšené tříselné uzliny, se provádí také oboustranná radikální inguinální lymfadenektomie.

Tento zákrok lékaři vykonávají obvykle v rozmezí od 4 do 6 týdnů po chirurgickém ošetření primárního nádoru. Pokud se tumor již před touto operací nerozšířil mimo tříselné uzliny, může dojít k vyléčení nádorového procesu.

Zároveň však mohou nastat komplikace v podobě narušení odtoku mízy z dolních končetin a častého vzniku otoků.

Z tříselných uzlin se nádor může šířit také dále do uzlin pánevních, přičemž zvýšená pravděpodobnost tohoto postižení hrozí pacientům, u nichž rakovina penisu postihla dvě nebo více tříselných uzlin. Chirurgickou léčbu je v tomto případě nutné doplnit také odstraněním pánevních mízních uzlin (pánevní neboli ilická lymfadenektomie).

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Radioterapie

Při léčbě povrchových útvarů, které dosahují velikosti maximálně 4 centimetrů, se někdy využívá také radioterapie primárního nádoru ve formě zevního ozařování či brachyterapie.

V případě větších invazivních nádorů nemá tato terapie tak velkou úspěšnost, bývá spojena s místními komplikacemi a zároveň není dostatečně rychlá, takže se nádor mezitím může metastaticky rozšířit dále do těla.

Jestliže po radioterapii nádor nevymizí nebo dojde k recidivě jeho růstu, je nutné přistoupit k chirurgickému odstranění penisu. Kromě toho může po radioterapii primárního nádoru následovat také chirurgické odstranění tříselných uzlin. Radioterapie v této oblasti je problematická především z důvodu nemožnosti přesného stanovení rozsahu postižení.

Chemoterapie

Agresivní multimodální léčba pokročilých nádorů penisu (tedy operace nebo radioterapie v doprovodu chemoterapie) dokáže prodloužit bezpříznakové období.

Předoperační chemoterapie může pomoci zmenšit nádor, který se prostřednictvím této léčby stane operabilním.

Příznivou odpověď může indukovat také v případě metastazujících karcinomů, většinou však pouze částečnou či krátkodobou.

Prognóza

Nejvýznamnějším prognostickým faktorem je postižení lymfatických uzlin. Celkové pětileté přežití se v případě karcinomu penisu pohybuje kolem 52 %. U pacientů s negativními inguinálními uzlinami je to až 66 %, pro nemocné s pozitivními inguinálními uzlinami naopak pouze 27 %. Nejhorší prognózu přitom mají pacienti, u nichž se nádor rozšířil až do uzlin pánve.

Prevence

Nejdůležitějším preventivním opatřením, které by mělo zabránit rozvoji rakoviny penisu, je správná hygiena intimních partií a mytí penisu pod předkožkou.

Vhodnou prevencí pak může být také obřízka neboli cirkumcize (odstranění předkožky, která překrývá žalud penisu), která se provádí především u pacientů s fimózou.

Není-li tato zdravotní komplikace přítomná, obřízka je u dospělých mužů jako prevence rakoviny již prakticky zbytečná.

U novorozenců obřízka prakticky vylučuje vznik rakoviny penisu. Pokud se pak cirkumcize provádí až ve chvíli, kdy chlapec dosáhne pubertálního věku, není již toto preventivní opatření tak účinné. Například v židovské populaci, kde je obřízka prováděna z náboženských důvodů, nebo v USA, kde se jedná o součást prevence, se invazivní karcinomy penisu téměř nevyskytují.

Mezi další preventivní opatření samozřejmě patří i zanechání kouření, ale pomoci by teoreticky mohlo také proočkování populace proti některým kmenům HPV virů. Tento krok by narušil schopnost virů šířit se mezi lidmi. V současné době se však toto očkování provádí pouze na vyžádání u žen, a to jako prevence rozvoje rakoviny děložního čípku.

Zdroje: linkos.cz, solen.cz, wikiskripta.eu

Zhoubné nádory penisu postihují hlavně muže vyššího věku, tedy pacienty starší 40 let. V rozvojových zemích Afriky, Asie a Jižní Ameriky jsou přitom počty nemocných nejvyšší, zatímco v Evropě či Angloamerice lékaři tento druh karcinomu považují spíše zá vzácné nádorové onemocnění. V populacích, kde se standardně provádí obřízka, je pak výskyt rakoviny penisu výjimečný.

Hlavní příčinou vzniku rakoviny penisu je nedostatečná hygiena předkožkového vaku. Pod předkožkou se hromadí smegma, což je bělavá, lehce páchnoucí hmota, která může dráždit pokožku a následně způsobit rozvoj karcinomu kůže žaludu nebo předkožky. Mezi další rizikové faktory patří fimóza (zúžení předkožky), kouření, virové infekce (lidský papilomavirus HPV), ale také expozice azbestu.

Před vznikem karcinomu penisu často dochází k rozvoji přednádorového ložiska, což lékaři označují jako Queyratova erytroplazie.

Toto onemocnění sliznice žaludu se projevuje vznikem červeného mechovitého útvaru, který má vzhled uzlíku nebo vřídku. Jakmile se ložisko začne šířit do okolí, dochází k rozvoji klasické formy rakoviny penisu.

Tumor prorůstá celým údem, někdy se pak rozšiřuje do lymfatických uzlin a může tvořit i vzdálenější metastázy.

Každý zhoubný nádor musí lékaři posuzovat individuálně. Pokud jde o malé povrchové útvary, je možné podstoupit například ošetření laserem, Mohsovo mikrografické chirurgické odstranění, kryoterapii nebo obřízku.

U pokročilejších tumorů se pak provádí částečné nebo úplné odstranění penisu. Mezi další možnosti léčby patří radioterapie či chemoterapie a je nutné zaměřit se také na postižené tříselné nebo pánevní uzliny.

14.11. Večer na podporu mužského zdraví

Přijďte 14. listopadu ve 21:00 hod. do PH+Club Plzeň (Martinská 1, Plzeň, vchod vedle restaurace Potrefená husa) na koncert elektronické hudby.

 Svou účastí podpoříte sbírku, díky které chtějí organizátoři přispět na nákup nové technologie pro Urologickou kliniku FN Plzeň, která výrazně napomůže v léčbě pacientů s rakovinou prostaty. Jedná se o softwarové vybavení, které zajistí spojení obrazu z magnetické rezonance a ultrazvuku a umožní cílenou biopsii prostaty.

Tato metoda výrazně napomáhá k včasnému záchytu nádoru prostaty a napomáhá k úplnému vyléčení pacienta. Tenhle večer bude mít koule…., tak si nezapomeň zkontrolovat ty svoje 

Rakovina penisu - Vše o zdraví

Karcinom prostaty: 

Je nejčastějším nádorovým onemocněním mužů. Vyskytuje se především u starších – více než 65% je zjištěno u mužů starších 65 let. Byla prokázána genetická souvislost – onemocnění rakovinou prostaty u otce či bratra daného muže zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Základem je vyšetření prostaty přes konečník a odběr krve na ukazatel aktivity prostaty, tzv. prostatický specifický antigen (PSA). Pomoci může také zobrazovací vyšetření magnetickou rezonancí. Potvrzení nebo vyloučení nádoru prostaty se provádí tzv. biopsií prostaty, tj. odběrem vzorků z prostaty tenkou jehlou přes konečník. Karcinom prostaty se v naprosté většině případů zjistí náhodně na základě zvýšené hladiny PSA v krvi. Nejčastějšími příznaky jsou problémy při močení, které lze ale jen obtížně odlišit od příznaků souvisejících s nezhoubným zvětšením prostaty, které je současně také většinou přítomné. Krev ve spermatu nebo moči může být jedním z prvních příznaků pokročilého karcinomu a urologické vyšetření je nezbytné. 

Tumor varlete: 

Postihuje obvykle mladší muže – je nejčastějším zhoubným nádorem u mužů ve věku 15-44 let. Nejčastějším příznakem bývá nebolestivá tvrdá bulka, často s nerovným povrchem nebo zvětšení varlete, kterého si muž sám všimne. Dalšími příznaky může být tupá bolest v oblasti šourku nebo pocit tíhy v šourku. 

Karcinom penisu: 

Nádory penisu postihují převážně muže vyššího věku (40 let a výše), ale výjimkou není výskyt u jedinců mladších 30ti let. Ve vyspělých zemích Evropy se nejedná o časté onemocnění. Začíná obvykle nenápadně zarudlým nebo mokvajícím ložiskem v oblasti žaludu nebo na vnitřním listu předkožky a dále postupuje ve vyvýšený či vředovitý útvar. U mužů s fimózou (zúžená předkožka) je onemocnění často skryté a obvykle kromě zápachu z důvodu infekce nemocnému nečiní žádné obtíže – může pouze hmatat zatuhnutí v předkožkovém vaku. Při vzniku karcinomu penisu se významně uplatňují kulturní a hygienické standardy. Hlavním faktorem je dlouhodobá fimóza s chronickým drážděním smegmatu, které zůstává za předkožkou. Z tohoto důvodu se karcinom penisu prakticky nevyskytuje u národů, kde se v dětství provádí obřízka. Z dalších faktorů jsou to HPV viry (to jsou ty, které způsobují rakovinu děložního čípku) a prevencí je tudíž také chráněný pohlavní styk.

O rakovině penisu, prevence

Obsah:

  • Epidemiologická data
  • Příčiny
  • Prevence
  • Projevy
  • Diagnostika
  • Léčba

Rakovina penisu je v ČR relativně vzácný zhoubný nádor. V některých částech světa (např.

v Asii, Africe, Jižní Americe) jde nicméně o velmi častou formu nádorových onemocnění. Jeho výskyt v poslední době stoupá. Ve velké většině případů se jedná o kožní, dlaždicobuněčný, rakovinový nádor (spinocelulární karcinom) vyrůstající z kůže penisu.

Následující stať pojednává o tomto typu nádoru.

Epidemiologická data

Nádory penisu postihují převážně muže vyššího věku (40 let a výše), ale výjimkou není výskyt tohoto onemocnění i u jedinců mladších třiceti let. Je známá rozdílná geografická distribuce nádorů penisu. V Evropě a angloamerickém regionu jde o onemocnění relativně řídké, které tvoří v průměru kolem 0,l – 2 % všech zhoubných nádorů.

Naproti tomu v některých zemích Afriky, Asie a Jižní Ameriky, které rutinně neprovádějí novorozencům obřízku (viz níže), představují nádory penisu až 10-20 % všech maligních tumorů. Česká republika patří mezi státy s poměrně nižším výskytem tohoto onemocnění.

V roce 2005 dosáhly incidence a mortalita přepočtené na evropský standard hodnot 0,7/100 000, respektive 0,28/100 000 (tabulka 1).

Tabulka 1.
Vývoj incidence a mortality na zhoubné nádory pyje v ČR (resp. Československu).

Příčiny

Zřejmě velmi významným faktorem při vzniku rakoviny pyje je nedostatečná hygiena předkožkového vaku. Pod předkožkou se hromadí bělavá hmota, odborně nazývaná smegma, která vzniká jako vedlejší produkt působení bakterií na odloučené slizniční buňky.

I když není dosud prokázáno, že by smegma samotné bylo kancerogenem, jeho vztah ke vzniku rakoviny penisu je dobře znám. Pokud se smegma z předkožkového vaku pravidelně neodstraňuje a v uzavřeném prostředí vaku dlouhodobě dráždí pokožku, může dojít až k rozvoji rakoviny kůže žaludu či předkožky.

Muži se zúženou předkožkou (fimózou), kterou nelze přetáhnout přes žalud a tak jej obnažit a umožnit jeho omytí, mají vyšší riziko, že onemocní rakovinou penisu.

Na vzniku rakoviny penisu se může podílet i infekce virem HVP (Human Papilloma Virus), nejčastěji kmenem HVP-16. Virus HPV je extrémně rozšířený v moderní civilizaci a přenáší se mimo jiné pohlavním stykem.

Výskyt HVP infekce v populaci je přímo úměrný počtu životních sexuálních partnerů jednotlivců a tím souvisí i s rizikem onemocnění karcinomem penisu u mužů a karcinomem děložního čípku u jejich partnerek. Některé kmeny HVP (např.

HVP-16) mají totiž nepochybně vliv i na vznik rakoviny děložního čípku.

Požívání všech forem tabákových výrobků (kouření cigaret, žvýkání listů, šňupání) vede k významnému zvýšení výskytu karcinomu penisu.

Z dalších vyvolávajících faktorů se předpokládá neblahý vliv prodělaný traumat, vystavení ultrafialovému záření (např. léčba PUVA) a výsev kožního onemocnění lichen sclerosus na penisu (balanitis xerotica obliterans).

Prevence

Prevence vychází z příčin nemoci. Vhodnou prevencí je dostatečná hygiena a mytí penisu pod předkožkou. Je prokázané, že obřízka (cirkumcize, tj. odstranění předkožky překrývající žalud penisu) novorozenců prakticky vylučuje vznik rakoviny penisu v pozdějším věku, pokud je cirkumcize odložená do pubertálního věku, není již tak preventivně účinná.

Zajímavé:  Příznaky Myomu V Děloze?

V židovské populaci, kde se cirkumcize novorozencům provádí z náboženských důvodů, se tak tento typ nádoru téměř vůbec nevyskytuje (platí pro invazivní karcinom penisu, nikoliv zcela pro karcinomy in situ), stejně jako v USA, kde ji provádějí většině novorozenců z preventivních důvodů.

Důvody k preventivní cirkumcize novorozenců však v civilizovaných společnostech ustupují se všeobecným zvýšením hygienických možností a návyků. Mužům s fimózou se obřízka provádí z terapeutických důvodů i jako bezprostřední prevence vzniku nádoru (viz výše). Při obřízce se odstraní předkožka, která překrývá žalud penisu a tím se zlepšuje jeho hygiena.

Není-li fimóza přítomná, je obřízka v dospělosti jako prevence vzniku rakoviny penisu již zbytečná.

Prevencí by snad teoreticky mohlo být i proočkování populace (mužů i žen) proti některým kmenům HPV virů, což by narušilo jejich možnost se mezi lidmi obou pohlaví šířit.

V současné době se toto relativně drahé očkování provádí na vyžádání u žen jako prevence vzniku rakoviny děložního čípku.

Z toho vyplývá, že ve státech s vysokým výskytem rakoviny penisu by vakcína mohla mít efekt i u mužů.

Projevy

Vzniku rakoviny penisu často předchází vznik přednádorového ložiska, které se zpočátku nerozšiřuje. Této formě rakoviny „in situ“ („na místě“) se říká Queyratova erytroplázie. Vypadá jako mechovité červené ložisko na žaludu penisu.

Postupně se ovšem začne šířit do okolí a vzniká klasická šířící se forma rakoviny penisu. Prorůstá penisem, může se rozšířit do lymfatických uzlin v tříslech a může vytvořit i vzdálené metastázy v těle. Nádorové ložisko na penisu může mít vzhled uzlíku, vřídku nebo zarudlého místa.

Fimóza (poměrně častý problém diabetiků) může tyto prvotní místní projevy dlouho zakrývat a způsobit diagnostikování nádorů až v pokročilých stadiích. Část mužů nevyhledá zavčas lékařskou pomoc i z důvodu studu. Nádor se šíří z penisu především cestou mízních (lymfatických) cév do mízních uzlin.

Nejprve postihuje uzliny v tříslech, a až poté vytváří vzdálené metastázy. V tom případě uzliny zvětšují svůj objem a mohou se stát hmatnými jako nebolestivé zduření.

Zřídka postižení uzlin dosáhne takového stupně, že dojde průniku nádoru z uzlin do podkoží a kůže a projeví je jako nádorový vřed, který teprve přinutí pacienta vyhledat lékařskou pomoc.

Platí, že pokud se kdekoliv na penisu (nejčastěji na žaludu), objeví vředovitý, či vystupující, nehojící se útvar, je vhodné bezodkladně navštívit kožního lékaře nebo urologa. Muži s fimózou by měli podstoupit cirumcizi.

Diagnostika

Na rakovinu penisu může mít podezření kožní lékař nebo urolog již při pohledu. Nádor se však definitivně prokáže (či vyloučí) získáním vzorku podezřelé tkáně (biopsie) a jejím mikroskopickým (histopatologickým) vyšetřením.

Při odběru biopsie je nutno krom vlastního ložiska nádoru zahrnout i přilehlou normálně vyhlížející tkáň, aby bylo možno posoudit hloubku invaze karcinomu. Postižení tříselných uzlin se prokazuje pohmatem nebo ultrazvukovým vyšetřením.

Při pátrání po postižených uzlinách v pánvi lze využít CT (počítačová tomografie) či MRI (zobrazení magnetickou rezonancí).

Léčba

Včasná chirurgická léčba a následné pečlivé sledování je nejlepší možností léčby spinocelulárního karcinomu penisu.

Chirurgická léčba

Ošeření laserem je vhodné u malých povrchových nádorů, in situ nádorů a v případech, ve kterých pacienti s nádory začínajícími prorůstat do houbovité tkáně topořivých těles odmítají radikálnější léčbu. Léčba zanechává menší funkční a kosmetické nepříznivé následky než klasická chirurgická léčba, hůře se však řídí hloubka jejího působení a hojení trvá déle (8-12 týdnů).

Alternativou k léčbě laserem je Mohsovo mikrografické chirurgické odstranění. Je vhodné zejména pro léčbu nádorů menších než 1 cm a nádory in situ. Jde o metodu velmi náročnou na chirurgickou techniku provedení a orientaci a navíc vyžaduje průběžné a dokonalé histopatologické vyšetřování během operace. V ČR se, dle mých informací, neprovádí.

Konzervativní chirurgické vytětí (excize) nádoru je možné u málo pokročilých forem nádorů, podobně jako výše uvedené metody. Zanechává malé funkční a kosmetické nepříznivé následky.

Nejjednodušším příkladem tohoto typu operace je obřízka odstraňující předkožku s nádorem. Bezpečnostní chirurgický okraj (tj.

šíře zdravě vyhlížející tkáně obklopující nádor) však u těchto operací má být minimálně 2 cm široký.

V současné době je nejčastějším typem chirurgického ošetření primárního spinocelulárního invazivního karcinomu penisu částečné odstranění penisu s 2 cm širokým bezpečnostním okrajem. Ve většině případů tato operace vede k výborným výsledkům ve smyslu místního vyléčení. Po operaci mohou pacienti močit ve stoje.

Úplné odstranění penisu bývá nutné v léčbě nádorů, jejichž velikost a umístění nedovoluje zachování dostatečně dlouhého pahýlu penisu umožňujícího močení ve stoje. Močová trubice je vyústěna na hrázi (tj. v prostoru mezi šourkem a konečníkem), takže pacienti po operaci močí v sedě.

Radikální odstranění penisu je operace zřídka nutná. Při ní se navíc kompletně odstraňují topořivá tělesa většinou z důvodu vícečetného postižení nádorovými ložisky. Podobně jako u předchozího typu operace je močová trubice vyústěna na hrázi.

U pacientů s rizikem postižení tříselných uzlin, které však nejsou při vyšetření pohmatem zvětšené, nejlepší diagnostikou metodou je oboustranné modifikované (limitované) odstranění tříselných uzlin (modifikovaná inguinální lymfadenektomie), která může být během operace přímo rozšířena na radikální, úplnou, lymfadenektomii, pokud je prokázáno rychlým histopatologickým vyšetřením (vyšetření zmrazených preparátů) nádorové postižené odejmutých mízních uzlin.

U pacientů se zvětšenými tříselnými uzlinami je přímo indikovaná oboustranná radikální inguinální lymfadenektomie. Může vést k vyléčení nádorového procesu, pokud již před operací nedošlo k rozšíření nádoru mimo tříselné uzliny.

Tato operace ale může být též indikována pouze jako paliativní výkon u pacientů se vzdálenými metastázami, kteří jsou ohroženi vznikem nádorových vředů v oblasti třísel. Radikální inguinální lymfadenektomie se provádí za 4 až 6 týdnů po chirurgickém ošetření primárního nádoru penisu.

Odstranění uzlin může vést k narušení odtoku mízy (lymfy) z dolních končetin a často pak vznikají jejich otoky (lymfedémy) a poruchy hojení operačních ran.

K postižení mízních uzlin v pánvi dochází pouze šířením nádoru z tříselných uzlin. Zvýšená pravděpodobnost postižení pánevních uzlin je u pacientů, kteří mají prokázaný nádor ve dvou a více tříselných uzlinách.

V tom případě se chirurgická léčba doplňuje i odstraněním pánevních mízních uzlin (pánevní, ilická, lymfadenektomie).

Pokud jsou i tyto uzliny zasaženy nádorem je prognóza přežívání zhoršena a proto bývá u těchto pacientů zvažována pooperační chemoterapie.

Radioterapie

Radioterapie primárního nádoru ve formě zevního ozařování či brachyterapie je účinná při léčbě povrchových nádorů menších než 4 cm. Negativní vedlejší účinky léčby jsou malé.

Léčba větších invazivních nádorů je méně úspěšná, spojená s většími místními komplikacemi a poskytuje čas, během kterého může dojít k metastatickému rozšíření nádoru do těla. Pokud nedojede po radioterapii k vymizení nádoru či dojde k recidivě jeho růstu, je indikováno chirurgické odstranění penisu.

Po provedení radioterapie primárního nádoru penisu může být indikované chirurgické odstranění tříselných uzlin podle stejných kriterií jako po chirurgické léčbě penisu.

Radioterapie tříselných uzlin je problematická z důvodu nepřesností stanovení rozsahu postižení a častou neexistencí histologického vyšetření uzlin. Další závažnou nevýhodou je, že oblast třísel, zejména kůže, snáší radioterapii velmi špatně.

Pooperační radioterapie obvykle není považovaná za příliš vhodnou.

Chemoterapie

Zkušenosti s chemoterapií u pokročilých karcinomů penisu nejsou velké vzhledem k poměrné vzácnosti tohoto nádoru. Používá se v různém rozsahu zejména cisplatina, bleomycin a methotrexat. Zkoušely se kombinace 5-fluorouracilu s cisplatinou, či kombinace vincristin, bleomycin a methotrexat předoperačně i pooperačně.

Agresivní multimodální (operace či radioterapie plus chemoterapie) léčba pokročilých karcinomů penisu zřejmě prodlužuje dobu bez příznaků onemocnění. Předoperační chemoterapie může vést k zmenšení nádoru, který se tak stane operabilním.

Chemoterapie metastazujícího karcinomu může indukovat příznivou odpověď – bohužel však pouze částečnou a krátkodobou.

Dlouhodobého vyléčení rakoviny penisu může dosáhnout pouze chirurgická a potenciálně i radiační léčba, ovšem pouze za předpokladu, že je onemocnění podchyceno v časných stadiích.

Účinnou prevencí vzniku rakoviny penisu je zlepšení hygienických návyků (Karcinom penisu je nádorem z „nedostatku mýdla“.)

Rakovina penisu: Příznaky, prevence, léčba

Rakovina penisu je v evropských a anglosaských podmínkách poměrně vzácná nemoc, celosvětově se však objevuje mnohem častěji.

Příčina je ta, že muži, kteří mají obřízku (odtud ten nižší výskyt v evropských a anglosaských zemích), mají větší pravděpodobnost, že se jim rakovina penisu vyhne. V židovských komunitách, kde jsou obřezaní všichni z náboženských důvodů, tato nemoc dokonce není hlášena vůbec.

Pod předkožkovou se totiž shromažďuje bílá hmota, takzvané smegma, které se musí pravidelně odstraňovat, aby nedráždilo kůži a nezpůsobovalo záněty. Pokud si žalud a předkožku pravidelně nemyjete mýdlem, může dojít k poruše kožních buněk a vzniku rakoviny.

Rakovina penisu však může být způsobena i virem HPV, který se přenáší pohlavním stykem. U žen způsobuje rakovinu děložního čípku. Proti tomuto viru se už dnes můžeme očkovat.

Příznaky rakoviny penisu

Rakovina penisu se většinou v první fázi projevuje jako červené ložisko na žaludu penisu. Může se však objevit kdekoliv na těle penisu. Poté prostupuje jako jiné formy rakoviny do lymfatických uzlin a tam metastázuje.

Nejbližší jsou uzliny v tříslech, které se mohou posléze zvětšovat, to je však až v dalších fázích rakoviny, která je těžko léčitelná.

Platí proto, že pokud najdete na penisu jakýkoliv vřídek nebo bulku, urychleně navštivte lékaře, nejlépe urologa.  

Vyšetření

Lékař může mít podezření na rakovinu penisu už po první prohlídce pacienta. Diagnózu potvrdí až biopsie, lékař si také vyžádá vyšetření ultrazvukem a CT v případě, že již předpokládá metastázy v uzlinách.

Léčba rakoviny penisu

Primární léčbou je chirurgické odstranění nádoru a poté radioterapie či chemoterapie. Záleží na stádiu rakoviny. Některé nádory lze odstranit laserem, v ojedinělých případech je nutné amputovat muži celý penis. Je velmi důležité, aby pacient s rakovinou přišel k lékaři včas, protože jen tak je možné zachovat všechny funkce penisu.

Zajímavé:  Leky Na Odvykani Kouření?

Prevence rakoviny penisu

Dostatečná hygiena a dalo by se říci, že i obřízka. Rozhodně je doporučována obřízka mužům se zúženou předkožkou (takzvanou fimózou), kteří nemohou žalud dokonale ošetřovat a ke vzniku rakoviny jsou náchylnější. Prevencí může být i očkování proti viru HPV.

Komplikace rakoviny penisu

Komplikací je samozřejmě metastázování rakoviny do lymfatických uzlin a okolní tkáně. Zřídka se také projeví jako nádor jinde na těle. Pokud rakovina napadne lymfatický systém, je velmi těžko léčitelná a může skončit smrtí pacienta.

Kdy jít k lékaři?

Lékaře vyhledejte při každé změně na penisu, zaníceném vřídku, delší dobu červeném fleku nebo samozřejmě bulce. Také pokud si nahmatáte zvětšení tříselných uzlin. Vyhledejte kožního lékaře, případně urologa, podle povahy problému.

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Impotence

Dobrý den, ted je mi sice už 16, ale před rokem jsem byl na prohlídce na 15-letce a tam mi paní doktorka řekla že je to v pořádku, svěřil jsem se s tím i tátovi a ten mi taky řekl že si s tím nemám lámat hlavu že s tím nic nemám. Já bych se chtěl zeptat jak přesně vypadá ta fimóza nebo parafimóza.

Když ho mám v klidu tak předkožku přetáhnu uplně v pohodě, uplně nejvíc co to de. Hygienu penisu provádím každý den, pokud sem doma nebo někde kde je sprcha nebo čistá voda.

Když se ale stopoří tak přetáhnu předkožku přes žalud i zpátky, ale zpátky možná se mi to jen zdá ale de to trochů hůř já nevim jak má být ta předkožka pod tím žaludem, jestli má být srolovaná nebo jako jak to vlastně je. Když vlastně ještě za tu předkožku popotáhnu když jí mám přes žalud tak se jakoby vyroluje pod ten žalud. Žádný bolesti nebo tak nemám , žádný svědění nic.

Otok? Já vůbec nevim tak normálně žalud zrudne při stopoření ne, předkožka nevim. No když už není v stopořeném stavu tak není oteklý nebo tak. Barvá žaludu do růžova no a ta předkožka taky trochu. Já prostě nevim, rád bych věděl , co mi k tomu řeknete vy. Snad je to vše v pořádku jak mi všichni tvrdí.

Milý Mikisi, pokud ti jde předkožkový vak přetáhnout naprosto volně v klidovém stavu penisu a při ztopoření to lehce vázne, ale přesto to bez bolesti a větších problému je možné, tak o fimózu nejde.

Barva žaludu se při erekci poněkud zvýrazní, nemusí to být ani přiliš nápadný rozdíl. Při erekci se také někdy předkožka sama přes žalud přehrne, nemusí to však být pravidlem.

Domnívám se, že skutečně máš vše v popisované oblasti v normě. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobry den mam problém, ve spermatu se objevuji takove sraženiny vypada to jako želatina. Nevite prosím vas co to je? Předem děkuji a přeji příjemný den

Vážený Harde, v ejakulátu spermatu se dost často podobné inkuze objevují. Jde o koncentrovaný obsah některých prostatických žlázek.

Po několika minutách by měl celý ejakulát spermatu- i spolu s těmito sraženinami, zkapalnět. Jde tedy o normální jev, není třeba si s tím dělat starosti.

S přípravky na posilování není třeba plýtvat, spíšeje je dobré se bez nich obejít. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den pane doktore, měl bych nějak řešit to, že u mě již delší dobu (možná 2 roky) nedochází k ranním erekcím ? Může se jednat o přechodný jev ?

Vážený pane ER-e, pokud nemáte v intimním životě potíže s erekcí, není snad nutné mít nějaké obavy. Ranní erekce nemusí být nijak mohutné, mohou být třeba jen v náznaku a zaspí se.

Jejich naprosté chybění může ovšem také signalizovat počínající změny na cévním systému.

V rámci pravidelných preventivních prohlídek však jistě budete mít základní vyšetření srdce a krevního oběhu, kde by se poruchy měly projevit, takže není třeba se tím nijak trápit. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Vážený pane doktore, už dva měsíce, vždy po sexu, trpím záněty moč.cest. Jednou to bylo tak hrozný /pálení, řezání/, že jsem musela brát ATB. V současné době to řeším kapkami Algifen, Urinal akut a urol.čajem.

Myslíte, že jsem na partnerovo sperma nějak alergická a toto je reakce? Záleží i třeba i na tom, co partner zrovna snědl /myslím třeba solená a kořeněná jídla)?? Pokud používáme kondom, problémy nemám.

Děkuji za Váš čas.

Vážená paní (slečno) Lendulko, měli byste se oba, vy i partner, nechat odborně vyšetřit- vy nejprve na gynekologii , později snad i na urologii, partner přímo na urologii- kultivace ejakulátu a u vás stěrů na mikrobiolní obraz poševní by měla leccos již vyjasnit. Zatím si tedy zvykejte na kondom. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den, prosím o vysvětlení některých pojmů ze spermiogramu. Manžel má počet spermií 85 mil/ml, motilitu 72%, objem 2,0ml, leukocyty 2 mil/ml.Morfologie A-normální 20%. Závěr – teratospermie a leukospermie. Radi bychom věděli, jestli je takovýto nález vážný a jaká je naděje na otěhotnění přirozenou cestou. děkujeme

Vážená paní Věro, váš manžel má poměrně vysoké procento vadně utvářených spermií, bílé krvinky ukazují i na možnost infekce ejakulátu.

Bude třeba aby se jednak provedlo mikrobiologické kultivační vyšetření ejakulátu a pokud se prokáže mikrob, který je původcem mírně zvýšeného množství bílých krvinek, bude se příslušně manžel léčit.

Ke zlepšení samotného spermiogramu by měl vyřadit teplé koupele, saunu, bicykl, kouření, alkohol, měl by lehce sportovat na zdravém vzduchu a užívat kyselinu listovou, zinek a vitaminy C,E- vše najde v multivitaminových přípravcích.

Urolog by měl vyloučit varikokélu, pokud bude zjištěna, pak asi povede k operaci. Otěhotnění přirozenou cestou v současnosti je s nevelkou nadějí, po nejméně půl roce (spíš později) lze provést spermiogram znovu. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den,chci vás moc poprosit o radu..asi před čtyřmi dny se mi udělala na penisu tvrdá žíla jako drát,jak kdyby v ní bylo něco bílého tvrdého,jde od poloviny penisu až po žalud.Co by to prosím Vás mohlo být?vím,že s tím mám zajít na urologii,ale chci vědět co konkrétně by to mohlo být.Děkuju moc

Vážený pane Honzo, neuvádíte co předcházelo vytvoření ztužení té žíly. Nyní byste měl asi zajít ke svému lékaři pro předpis heparoidové masti k přímému vtírání, při nelepšení či traumatické anamnéze snad spíš přímo na urologii. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

dobry den.mam dotaz,mam nejakou bouli vpravo u penisu pod kuzi,je asi 1 cm velka,neboli me to a uz to mam asi pul roku,nevim si s tim rady,nemam zadne problemy s tim.mam strach ze je to nejaka rakovina.neni tvrda ani mekka.pujdu k doktorovi,jakmile se od vas neco dozvim.bojim se co to bude.pritelkyne ma o me strach.moc dekuju za rychlou odpoved

Vážený pane Kamile, to si opravdu žádá řádné vyšetření, možná nejprve v chirurgické ordinaci, může jít o zvětšenou uzlinu, podkožní tukový nádorek, kýlu, ale možná docela něco jiného, to může zjistit jen přímé vyšetření. O rakovinu v této lokalizaci půjde ztěží, to lze téměř vyloučit. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den, uz delsi dobu mam problemy s erekci – nekdy to jde a nekdy ne. Zkousel jsem nejake leky z lekarny, ale nic to nezmenilo….bylo mi doporuceno zajit k lekari. Myslite, ze mi muze pomoci? Seznam jsem nasel napr. na www.zivot-jako-predtim.cz.

Vážený pane Pavle, situace, kterou popisujete může znamenat signál o nějakém organickém onemocnění, měl byste se nechat vyšetřit jednak v ordinaci internisty (váš lékař vás tam jistě rád doporučí) a posléze s nálezem se objednat do ordinace andrologie (specializace urologie pro problematiku mužských pohlavních orgánů).

Jednorázové užívání léků typu Viagra nebo Cialis či Levitra mají jen aktuální význam, léčení musí odstranit příčinu, kterou androlog odhalí. Jste právě ve věku, kdy podobné krize nastávají. Andrologie je dnes v každém větším městě, většinou při větších urologických zařízeních, anebo v soukromém sektoru (jako na př.ON CLINIC, působící ve 120 zemích světa, kontrakt přes t.

800132876- v Praze a v Brně). Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Vážený pane doktore, Děkuji Vám moc za radu,a věřím že se brzy uzdravím.Jsem v lepší péči lékařů,kteří se mi snaží pomoci,a podaří se jim to.

Lékař ke kterému jsem donedávna chodila mě neléčil tak jak měl,ale spíše pochybil,a neustále tvrdil jakou mám smůlu že patřím ke dvoum procentům dívek a žen,které tyto problémy mají,nedá se srovnat jeho jednání s jednáním nynějšího doktora…

Kliniky jsou mi nejbližší vzdáleností v Praze. Přeji Vám hodně úspěchů,zdraví a štěstí! Hezký den. Jana

Vážená slečno Jano, myslím, že je vše na dobré cestě k uzdravení, držím vám palce. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Milý pane doktore,moc Vám děkuji za odpověď, v současné době docházím na různá vyšetření,a potom mi primář který mě začal léčit,řekne co se mnou bude dál.Popřípadě navrhne operaci… Mohla bych se ještě zeptat,kde taková klinika specializovaná na tyto problémy nachází? Děkuji a přeji krásný den. Jana.

Vážená slečno Jano, dost možná, že váš pan primář si bude vědět rady na svém pracovišti, to záleží od výsledku dalších vyšetření.

Na urologické kliniky se pak dostávají složitější případy, pro které nejsou některá jiná urologická pracoviště nějak zařízena. Kliniky jsou ve všech univerzitních městech. Plzeň, Praha, Hradec Králové, Brno, Olomouc, Ostrava…

netuším kam máte nejblíž. Přeji vám aby vše, při co nejmenší zátěži, brzo dobře dopadlo. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector