Rakovina prsu – Vše o zdraví

Rady, tipy, triky

31.01.2018

Zhruba jedna z osmi žen je během svého života postižena rakovinou prsu. Hned po onemocnění srdce je rakovina s druhou nejvyšší úmrtnosti žen a velice často se jedná právě o rakovinu prsu. Bohužel mnoho rizikových faktorů je mimo naši kontrolu, ale existuje několik potravin, u kterých je prokázáno, že výskyt rakoviny snižují. Podívejme se na ně.

Rakovina prsu - Vše o zdraví

Mnoho vědeckých výzkumů se zabývá tím, jak rakovině prsu zabránit. Vědci zjistili, že zdravý životní styl může zachránit od této nemoci jednu z deseti postižených žen, a to jen tím, co jíme. Pojďme si ukázat, které potraviny pomáhají bojovat proti této zákeřné nemoci.

1. Houby

Jíst každý den houby nám může pomoci chránit se proti rakovině prsu. S touto informaci přišli vědci v International Journal of Cancer, kteří zjistili, že stačí pouze 10 gramů čerstvých hub denně, aby se snížil výskyt rakoviny prsu zhruba o dvě třetiny.

2. Vlašské ořechy

Vlašské ořechy nám pomohou snížit riziko rakoviny prsu dvěma způsoby.

V první řadě obsahuje tento druh ořechů vitamín zvaný gamma tokoferol, který zastavuje aktivaci enzymu Akt-an, který je nutný pro přežití rakovinotvorných buněk.

Dále vlašské ořechy obsahují molekuly podobné cholesterolu nazývané fytosterol, které mohou pomáhat regulovat hladinu estrogenu u mužů a žen, a tím zpomalit růst rakovinotvorných buněk.

3. Vařená rajčata

Vařená rajčata jsou skvělá nejen na těstovinovou omáčku, ale také pro prevenci proti rakovině prsu. Vědci zjistili, že karotenoidní antioxidant, který se nachází u rajčat a je také známý jako lykopen, je zvláště účinný pro léčbu rakoviny prsu.

  • 4. Sladké brambory
  • Stejně jako rajčata, tak sladké brambory obsahují velké množství karotenoidů, a tedy jsou podobně účinné jako rajčata při boji proti rakovině prsu.
  • 5. Losos

Losos je bohatý na zdravé tuky, a to především na omega-3 mastné kyseliny. Tyto esenciální tuky jsou spojeny s prevencí rakoviny prsu.

Mnoho vědeckých studií se zabývala vlivem omega-3 mastných kyselin z ryb, na rakovinu prsu.

Vědci zjistili, že ženy, které konzumovaly pravidelně lososa, tak měly o 14% menší pravděpodobnost, že onemocní touto nemocí. Dále je vhodné konzumovat tresky nebo makrely.

6. Olivový olej

Další kladné body pro středomořské stravování, naštěstí olivový olej snadno seženeme i u nás. Španělští vědci odhalili, že extra panenský olivový olej je také vhodný pro prevenci rakoviny prsu. Ženy, které jej pravidelně konzumovaly, tak měly o 68% menší pravděpodobnost tohoto onemocnění.

7. Vejce

Vejce jsou jedním z významných zdrojů živin, jako je například cholin. Tento neurotransmiter je nezbytný pro strukturu a správnou funkci buněk. Nedostatek této složky je spojen s neurologickými poruchami a sníženou kognitivní funkcí. Kombinace všech těchto aspektů dělá vejce skvělým pomocníkem při obraně proti rakovině.

8. Špenát

Listová zelenina, jako je špenát, je skvělá proti rakovině prsu. Listová zelenina obsahuje velkou dávku luteinu a zeaxantinu, které redukují látky způsobující rakovinu prsu. Špenát je také skvělým zdrojem folátu a vitamínu B, které podporují správné fungování DNA.

9. Kurkuma

Tohle skvělé koření obsahuje látku kurkumín, která se osvědčila při léčbě rakoviny, jelikož se jedná o protizánětlivou látku. Dále obsahuje polyfenol, který má chemopreventivní vlastnosti.

10. Broskve

Broskve jsou bohaté na antioxidanty, které odbourávají v těle reakční kyslík, který může způsobovat mutace buněk a následně také rakovinu. Broskve obsahují fenolické sloučeniny, které jsou schopné inhibovat metastázováni a šíření buněk rakoviny prsu.

  1. A jaké další potraviny bychom měli konzumovat pro prevenci rakovině prsu?
  2. Káva
  3. Mléko
  4. Brokolice
  5. Čaj
  6. Granátové jablko
  7. Navy fazole
  8. Borůvky
  9. Mrkev
  10. Jahody
  11. Pomeranče
  12. Gója
  13. Pekanové ořechy
  14. Květák
  15. Třešně
  16. Zelí
  17. Lněné semínko
  18. Chřest
  19. Sója
  20. Ing. Kateřina Škrlová
  21. Redaktorka OnlineFitness.czRakovina prsu - Vše o zdraví

Rakovina prsu - Vše o zdraví

Rakovina prsu: jak ji včas odhalit a jaké jsou příznaky?

Rakovina. Diagnóza, kterou v životě nechce slyšet žádný člověk. Bohužel jsou karcinogenní onemocnění velmi rozšířená a postihují značnou část populace. U žen patří mezi nejrozšířenější druhy rakovina prsu.

Až 6000 žen ročně odchází z ordinace s touto diagnózou. Nádor se vytváří z buněk, u kterých byla pozměněna původní funkce a vymkly se kontrole. Může také prostoupit do jiných částí těla a vytvářet tzv. metastáze.

Jak se projevuje a co dělat v případě prevence?

Příčiny

U nádorových onemocnění není příčina vzniku často známá. Nejvíce ohroženy jsou ženy po 40 roku věku, ale není to pravidlo, také u mladších se nádor může objevit. Další faktor zde hraje genetika. Pokud se nádor objevil u blízkých, například u matky, nebo babičky, je šance vzniku až dvojnásobně vyšší.

Projevy

Rakovina prsu se projevuje několika způsoby. Mezi nejznámější příznak patří bulka v prsu, kterou si žena může sama nahmatat. Doporučuje se dělat jednou měsíčně tzv. samovyšetření prsu, kde žena zjistí, zda-li je vše v pořádku.

Jak se správně samovyšetřit naleznete například zde. Mezi další příznaky patří rozdílná velikost prsů, výtok z bradavky, nebo bolest prsou. Tyto příznaky nemusí nutně znamenat nádor, mohou značit hormonální změny v rámci cyklu.

Je ale důležité je sledovat a v případě pochybností navštívit lékaře.

Rakovina prsu - Vše o zdraví

Diagnostika

Jak už bylo zmíněno, včasná diagnostika je alfa-omega. Na preventivních gynekologických prohlídkách lékař provádí vyšetření prsou pro vyloučení nádorů. Jestliže se mu něco nebude zdát, následují další vyšetření – ultrazvukové či mamografické.

Ženy nad 45 let mají nárok na bezplatné mamografické vyšetření jednou za dva roky. Jedná se o rentgen prsou slabým paprskem. Jestliže je v rodině nějaká predispozice, je vhodné mamografické vyšetření absolvovat i dříve jako samoplátce.

Gynekolog poradí s výběrem místa vyšetření. 

Možnosti léčby

Jestliže se nádor nerozšířil a nevytváří metastáze, většinou se přistupuje k chirurgickému odstranění. Podle velikosti a místa nádoru lékaři volí nejlepší možný způsob, protože zákrok je pro ženské tělo velmi radikální.

Mezi další možnosti patří například chemoterapie, která s sebou ale nese velké množství nežádoucích účinků. Dalšími metodami jsou například hormonální nebo biologická léčba.

Vše záleží na stavu nádoru, na jeho velikosti a na zhodnocení lékaře, co je pro ženu nejvhodnější. 

Prevence

Mezi nejdůležitější preventivní kroky se řadí samovyšetření prsou, alespoň jednou měsíčně. Dále může ke snížení rizika přispět zdravý životní styl, vyvážená strava, dostatek pohybu, omezení cigaret a alkoholu, udržovat si přiměřenou hmotnost, protože obezita patří mezi rizikové faktory. 

V případě nádorových onemocnění jde o čas, včasná diagnostika je stěžejní. Proto se klade velký důraz na dodržování preventivních gynekologických prohlídek. V případě diagnózy rakoviny prsu jsou ženě poskytnuty veškeré informace, možnosti léčby a také psychologická pomoc a terapie. I když je to náročně, správně nastavené myšlení a chuť bojovat, je v tuto chvíli zásadní. 

Zdroj: https://zdravi.euro.cz/leky/rakovina-prsu-priznaky-lecba/ https://www.loono.cz/prevence/samovysetreni

Rakovina prsu – příznaky, prevence a možnosti léčby

Rakovina prsu - Vše o zdraví

Rakovina prsu patří mezi českými ženami k nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním. Lékaři u nás každý rok diagnostikují 6 000 nových případů, více než 2 000 pacientek pak na toto onemocnění zemře. Nádor prsu se vytváří z abnormálních rakovinných buněk, které ztratily svou původní funkci a vymkly se kontrole. Může se také šířit do okolních uzlin a vytvářet metastáze.

Hned po rakovině kůže je karcinom prsu nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním, vyskytuje se hlavně ve vyspělých zemích Evropy a Ameriky. Nejvíce ohrožené jsou ženy po čtyřicítce, rakovina se však nevyhýbá ani mladším pacientkám.

Největší nebezpečí této nemoci spočítá v tom, že v počátečních stádiích nádor nevykazuje žádné na první pohled viditelné příznaky a nemusíte si ho proto vůbec všimnout. Včasná diagnóza je však velmi důležitá, protože výrazně zvyšuje šanci úspěšné léčby. Pokud nádor odhalíte příliš pozdě, může mezitím rozšířit své zhoubné buňky i do vzdálenějších orgánů.

Rakovina prsu a její příčiny

Stejně jako u dalších druhů rakoviny nejsou příčiny karcinomu prsu zatím přesně známé. Existuje ovšem řada rizikových faktorů, které pravděpodobnost tohoto onemocnění výrazně zvyšují. Jejich rozpoznání lékařům pomáhá určit rizikové skupiny žen a díky úspěšné léčbě snížit úmrtnost.

Hlavním rizikovým faktorem je věk. Čím starší totiž žena je, tím větší riziko rakoviny prsu u ní hrozí. Důležitou roli hraje i výskyt rakoviny v rodině, zhruba 5-10 % nádorů se projeví na základě dědičné dispozice. Pokud karcinom prsu zjistili u vaší matky, sestry či dcery, riziko onemocnění je u vás dvakrát větší než u ostatních.

Zajímavé:  Nejsilnejsi Leky Na Zuby?

Další rizikové faktory:

  • Časná menstruace (před 12. rokem)
  • Pozdní menopauza (po 55. roku)
  • Porod prvního dítěte po třicítce
  • Bezdětnost
  • Nadváha
  • Ukládání tuku v oblasti pasu
  • Výskyt dalších nádorů v rodině
  • Dlouhodobé užívání hormonální substituční terapie
  • Konzumace většího množství alkoholu

Rakovina prsu u mužů

V naprosté většině případů postihuje rakovina prsu ženy, ani muži se však tomuto onemocnění zcela nevyhnou. Tvoří ovšem pouze 1 % postižených, na jednoho muže totiž připadá zhruba 100 žen s diagnózou prsního karcinomu.

Nejvíce zasaženi jsou muži ve věku 60‒70 let, onemocnět můžete však prakticky v jakémkoliv věku. Známé jsou i případy, kdy se rakovina prsu objevila u malých chlapců.

Rizikové faktory u mužů:

  • Vysoká hladina estrogenu v krvi
  • Cirhóza jater
  • Radioterapie při léčbě jiného nádorového onemocnění
  • Genové mutace
  • Výskyt rakoviny prsu v rodině

Příznaky rakoviny prsu

Když se řekne rakovina prsu, většina lidí si vybaví hlavně bulku v prsu, která je pro toto onemocnění typická. Existuje ale celá řada dalších příznaků, na které by si žena měla dávat dobrý pozor. Jak rakovinu prsu poznáte?

Rozdílná velikost prsů

U některých žen jsou asymetrická prsa normální, drobné odchylky v tvaru a velikosti mají již od dospívání. Pokud ovšem pozorujete, že se jeden váš prs zvětšuje a tuhne, neodkladně vyhledejte lékaře.

Nepravidelnosti bradavky

Nádor může způsobit také zploštění nebo vtažení bradavky. Někdy to může být patrné na první pohled, jindy si toho můžete všimnout při souhybech nebo v kontrastu s druhou bradavkou, která je volná a pravidelná.

Pomerančová kůže

Když nádorové buňky zaplní drobné lymfatické cévy, na prsu můžete pozorovat takzvanou pomerančovou kůži. Tento efekt je viditelný trvale nebo při stisku.

Výtok z bradavky

Rakovinu prsu může signalizovat zaschlý sekret okolo bradavky nebo také změny připomínající ekzém. Pokud vám z bradavky začne vytékat zabarvená tekutina nebo i krev, okamžitě vyhledejte lékaře.

Bulka

Pokud si nahmatáte v prsu jakoukoliv bulku nebo jiný tuhý útvar, návštěva lékaře je nezbytně nutná. Jen díky mamografickému vyšetření (případně i ultrazvuku) se totiž můžete přesvědčit o tom, zda se jedná pouze o nezhoubnou cystu, nebo zda jde o rakovinu prsu.

Vtažení prsní tkáně a důlkovatění

Kůže na zdravém prsu by měla být volná a hladká. Pokud se však objeví bulka, je v prsu fixovaná a při zvednutí horních končetin odolává pohybu. To se projeví vtažením kůže a následně vznikají na prsou také důlky.

Zarudlá kůže

Rudá teplá kůže na prsu může být pouze příznakem zánětu. V některých případech ale signalizuje i zánětlivý karcinom.

Rozšířená spleť žilek a bolesti

Bolest prsou může být způsobena například hormonálními změnami, cvičením nebo namáhavou prací. Není však vyloučeno, že může jít i o předzvěst rakoviny prsu. To samé platí i o viditelné spleti žilek.

U pacientky se může projevit kombinace těchto příznaků, někdy se ale vyskytují i samostatně. Pokud u sebe některý z těchto symptomů objevíte, nepanikařte. Nemusí se nutně jednat o rakovinu prsu, ale pro jistotu co nejrychleji navštivte svého lékaře.

Rakovina prsu a metastáze

Karcinom prsu nejčastěji metastazuje do plic, jater, kostí a měkkých tkání (kůže nebo mízní uzliny). K projevům rakoviny prsu se poté přidají i další symptomy. U metastáz na plicích se jedná o dušnost, kašel či opakované plicní infekce. Jaterní metastáze jsou spojené s trávicími potížemi, žloutenkou nebo bolestí pod pravým žeberním obloukem.

Pokud jde o kostní metastáze, ty se projevují bolestmi v oblasti páteře nebo končetin. Metastáze měkkých tkání pak poznáte podle bulky nebo specifického otoku kůže. Jestliže u sebe pozorujete některé z těch příznaků, neprodleně kontaktujte svého onkologa.

Jak se rakovina prsu diagnostikuje?

Rakovinu prsu můžete odhalit různě. Hlavní diagnostické metody zahrnují:

Každá žena by měla provádět minimálně jednou měsíčně samovyšetření obou prsů. Důležité je postupovat pomalu a důkladně prozkoumat, zda se u vás nevyskytují některé příznaky popsané výše. Každá žena starší než 15 let má také právo jednou ročně zajít na kontrolu ke svému gynekologovi, který provádí vyšetření pohledem a pohmatem.

Ženy nad 45 let mají každé dva roky nárok na bezplatné mamografické vyšetření. Jedná se o rentgenování obou prsů slabým paprskem. Pokud však rakovinou prsu onemocněl někdo z rodiny, měly by tuto možnost využít i ženy mladší. S výběrem centra, kde vyšetření proběhne, vám může pomoci gynekolog či praktický lékař.

Pokud existuje podezření na karcinom prsu, lékaři pro potvrzení nebo vyloučení diagnózy obvykle volí další vyšetření, mezi které patří diagnostické mamografické vyšetření, magnetická rezonance prsu nebo cílená biopsie z hmatné léze.

Rakovina prsu a možnosti léčby

Pokud je rakovina prsu odhalena včas, existuje velká naděje na kompletní uzdravení. U pokročilejších stádií, kde je prognóza obvykle horší, je pak důležité naplánovat vhodný léčebný postup, který se bude soustředit především na zmírnění symptomů a prodloužení života pacientek.

Možnosti léčby jsou dnes velmi pokročilé, postupuje se dle doporučení celého týmu lékařů, kteří při výběru vhodného způsobu berou v úvahu všechna specifika pacientovy situace. Mezi nejčastější metody patří chirurgická léčba, biologická léčba či chemoterapie. Po léčbě mají pacientky nárok také na lázně.

Operace prsu

V případě, že je nádor operovatelný a nebyla prokázána přítomnost vzdálených metastáz, se většinou volí jeho chirurgické odstranění. Lékaři se v dnešní době snaží provádět tento zákrok v co nejmenší možné míře, protože pro ženu taková operace představuje velmi radikální krok.

Podle velikosti a umístění nádoru lékaři zvolí vhodný typ operace:

  • Lumpektomie – z prsu se vyjme pouze nádor s centimetrovým okrajem zdravé tkáně
  • Částečná mastektomie – odstraní se čtvrtina nebo větší část prsu, která obsahuje nádor
  • Úplná mastektomie – odstraní se celý prs včetně bradavky
  • Radikální mastektomie – odstraní se celý prs, malý prsní sval i podpažní uzliny

Chemoterapie

Chemoterapie představuje systémovou metodu léčby rakoviny. Využívají se cytostatika, což jsou chemické preparáty, které zastavují růst a množení zhoubných buněk. Zasahují ovšem i zdravé buňky a mají řadu nežádoucích účinků. Aplikace chemické léčby probíhá ve dvou až čtyřtýdenních cyklech po dobu 3‒6 měsíců, mezi jednotlivými dávkami se dělají přestávky.

Radioterapie

Ozařování způsobuje, že nádorové buňky zahynou nebo ztratí schopnost nekonečného množení. Využívá se jako doplněk operace, samo o sobě totiž není schopné rakovinu vyléčit. Jednotlivé dávky se pacientce aplikují pětkrát týdně po dobu 5‒7 týdnů, celá tato procedura je nebolestivá.

Hormonální léčba

Hormonální léčba představuje dlouhodobou záležitost, často se aplikuje samostatně nebo po chemoterapii a trvá několik let. Její účinnost je podmíněna především přítomností hormonálních receptorů v nádorové tkáni, které jsou znakem toho, že nádor je závislý na hormonálních podnětech. Pokud se v buňkách nevyskytují, tato léčba nemá smysl.

Biologická léčba

Nejnovějším způsobem léčby rakoviny prsu je biologická léčba. Na rozdíl od chemoterapie tyto preparáty působí na molekuly a pochody specifické pouze pro nádorové buňky. Právě proto mají minimální vedlejší účinky.

Léky se podávají buď nitrožilně nebo ve formě tablet. Taková léčba je sice nákladná, ale pokud pacientka prokáže, že se u ní jedná o typ nádoru, na který biologická léčba účinkuje, plně ji hradí zdravotní pojišťovna.

Rakovina prsu v těhotenství

Pokud se u těhotné ženy potvrdí diagnóza rakoviny prsu, v dnešní době to již neznamená, že musí těhotenství ukončit. Léčba je ovšem komplikovanější, protože je nutné brát ohledy také na vyvíjející se plod.

Na výběr vhodné léčby má vliv pokročilost těhotenství a také stádium rakoviny. Pokud karcinom není ještě příliš rozvinutý, doporučuje se chirurgické odstranění nádoru. Nevhodná je naopak hormonální léčba.

Chemoterapie v prvním trimestru ohrožuje vývoj dítěte, pacientce v pokročilém stádiu rakoviny tak může být doporučeno i ukončení těhotenství. Podle novějších studií některé druhy chemoterapie nevedou v pozdějších fázích těhotenství ke spontánním potratům ani k poškození plodu, mohou ale zapříčinit předčasný porod.

Prevence

Jako prevence se doporučuje především samovyšetření prsu. Ženy starší než 20 let by se měly nechat vyšetřit ultrazvukem u specialisty, po čtyřicítce jsou vhodná pravidelná vyšetření na mamografu. Snížit riziko rakoviny prsu je možné také díky zdravému životnímu stylu a pravidelnému cvičení.

Další doporučení:

  • Omezte tučná jídla
  • Hlídejte si svou váhu (obezita patří k rizikovým faktorům)
  • Omezte pití alkoholu
  • Omezte kouření
  • První těhotenství by mělo přijít do 30. roku
  • Kojení by mělo trvat alespoň 6 měsíců
Zajímavé:  Léčba Průjmu A Zvracení?

Jak se s nemocí vyrovnat?

Po sdělení diagnózy je o každou ženu postaráno a lékaři jí zpravidla navrhnou optimální léčebný postup. Významnou pomocí pro pacientky jsou různá sdružení a organizace, které poskytují nejen poradenství, ale také psychologickou pomoc a skupinovou terapii (HELP, Amélie, Žapka).

Edukaci pro veřejnost i onkologické pacientky poskytuje Aliance žen s rakovinou prsu, známé jsou také celosvětové pochody proti rakovině prsu, kde statisíce lidí vyjadřují podporu nemocným ženám a jejich rodinám.

Jak vypadá rakovina prsu, rizika onemocnění, léčba a prognóza

Rodinný výskyt nádorů prsu a vaječníků, mutace genů BRCA1 a BRCA2, špatná životospráva, nízký věk nástupu menstruace nebo naopak vysoký věk nástupu přechodu, pozdní či žádné mateřství a ještě mnoho dalšího může hrát „do karet“ buňkám, které se nekontrolovatelně zvrhnou a dají vzniknout rakovině prsu. Okolo této hrozné nemoci ovšem existuje i mnoho mýtů. „Osobně se asi nejčastěji setkávám s názorem, že za vznik rakoviny může úraz prsu. Zde ženám vysvětluji, že tomu tak není, že po úrazu se o svá prsa jen více zajímají a nacházejí to, co by dříve nenašly. Úraz často vede k poškození křehkých novotvořených cév již existujícího, avšak zpravidla nehmatného nádoru, který takzvaně zakrvácí a stává se posléze hmatným,“ vysvětluje primář radiodiagnostického oddělení a Mamocentra Ústecké polikliniky EUROCLINICUM MUDr. Petr Váša. 

„V daném případě je sice žena ve vyšším riziku, ale přesto rakovinou prsu onemocnět vůbec nemusí. Důležité je chodit na pravidelná preventivní vyšetření prsů, abychom případný nádor našli co nejmenší, kdy je šance na vaše uzdravení téměř stoprocentní!“ dodává MUDr. Váša. 

Mezi časté varovné příznaky, které by měly ženu přivést na odborné vyšetření, patří fixovaná hmatná bulka, vtahující se pokožka, krvavý výtok z bradavky, změna barvy kůže, bulky v podpaží a jiné. (Podrobněji o příznacích čtěte v tomto článku.

) „Výše popsané příznaky se mohou vyskytovat samostatně či v kombinaci. Onemocnění v počátečním stadiu většinou nebolí, je takzvaně bezpříznakové. Bolest se projevuje spíše při pokročilém stadiu onemocnění,“ doplňuje vedoucí lékařka Mammacentra Zelený pruh MUDr.

Alena Bílková, Ph. D.

Hmatná bulka a další změny

V momentě, kdy podobné příznaky zaznamenáte, objednejte se na nejbližší termín k lékaři – každý den se počítá. Vždycky je lepší, když se diagnóza nakonec nepotvrdí, než když onemocnění, které bere životy, podceníte.

 Co se děje, když i přes veškerou pozornost, snahu a preventivní opatření rakovina zatne do prsu svá devastující klepeta? „V době stanovení a sdělení diagnózy je o každou ženu postaráno a je jí zpravidla navržen optimální léčebný postup. Ten se stanovuje na základě konsenzu odborníků – nejčastěji chirurga, radiologa, onkologa a patologa.

Pokud tomu tak není, je třeba, aby se žena poradila se svým ošetřujícím lékařem, zpravidla gynekologem či praktickým lékařem, který ji nasměruje do specializované prsní poradny,“ přibližuje postup lékařů MUDr. Váša.

Seznam infolinek a poraden najdete například zde. Léčba nádorů je tak vždy postavena na spolupráci více specialistů z několika oborů. „Přístup k léčbě je vždy individuální a v tomto duchu hovoříme o personalizované medicíně.

U rozdílných věkových skupin je samozřejmě odlišný, zvláště ženy ve věku do 35 let a rovněž premenopauzální vyžadují speciální postupy. K tomuto účelu vznikla takzvaná komplexní onkologická centra (KOC), která poskytují vysoce odbornou a komplexní léčbu těchto závažných onkologických onemocnění,“ vysvětluje lékař.

Seznam komplexních onkologických center najdete například na internetových stránkách: www.onkoportal.cz

Pryč s nádorovými buňkami

Nejčastějšími metodami léčby jsou chemoterapie, radioterapie a chirurgická léčba. „Kromě nich dnes dochází k velkému rozvoji biologické léčby, tedy té, jež působí cíleně na nádorové buňky a nepoškozuje ostatní tkáně.

Genová terapie je zatím v plenkách a využívá se jen experimentálně,“ uvádí primářka Breast Unit Prague centra v Praze MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph. D. Chemoterapie je nejčastější metodou první volby. Spočívá v podávání látek, jež ničí rychle rostoucí buňky.

Je velmi agresivní, neboť likviduje nádorové buňky, ale zároveň i ostatní rychle se dělící tkáně (vlasové váčky, výstelku střeva, krvetvorné buňky kostní dřeně a podobně).

Bojuje celý organismus

Některé nádory nelze chemoterapií postihnout a situaci je nutno řešit radikálně – například operativním odstraněním prsu.

Chemoterapie probíhající v cyklech se pak společně s ozařováním používá jako doplňková léčba. Každý cyklus je naplánován tak, aby snížil počet nádorových buněk v organismu přibližně na setinu.

Další cyklus by potom měl být absolvován do doby, než se počet buněk opět zdesetinásobí.

Léčba zhoubného nádoru bývá agresivní a organismus ženy, ať je jakkoli silný, prostě neumí snášet léčbu bez odporu. Nežádoucí účinky chemoterapie či ozařování jsou dostatečně známé. Objevit se však mohou i jiné komplikace. Jako následek operačního odstranění lymfatických uzlin v podpaždí vzniká například lymfedém.

„Jde o vleklé onemocnění, projevující se otokem tkání, v nichž se hromadí míza (lymfa). Vzniká následkem špatné funkce lymfatického systému.

Proto se v dnešní době častěji setkáváme s operací takzvané sentinelové (strážné) uzliny, při které je operační výkon natolik šetrný a minimální, že k poškození lymfatické drenáže a vzniku lymfedému prakticky nedochází,“ osvětluje mechanismus jedné z komplikací MUDr. Váša.

 U pacientů s pokročilým nádorovým onemocněním se velmi často objevují kostní metastázy. „Kostní metastázy zhoršují kvalitu života, morbiditu i mortalitu. V časných fázích je pacientka nemusí rozpoznat, jsou bez příznaků,“ vysvětluje lékař.

Usuzovat, že se něco děje, můžeme tedy zpočátku díky své schopnosti rozlišovat změny po hmatu. Samovyšetřování prsu bychom neměly podceňovat – dobrý pocit stojí jen pár minut času. A v případě pochybností je vždy lepší přesvědčit se u odborníka, že je vše, jak má být, a klidně i „plašit“ bezpředmětně, než nechat věc být a dočkat se tak opravdového průšvihu.

„Díky preventivnímu vyšetření prsů můžeme nalézt rakovinné bujení tak časně, že se ještě nestačí vůbec projevit,“ upozorňuje MUDr. Váša. I přes mohutnou propagaci je však mezi námi stále mnoho žen, jež nevědí, jak si mají prsa samy vyšetřit. Jedním z vtipných návodů je například ten v podání oblíbeného Dr. House; najdete jej na internetových stránkách www.rucenaprsa.

cz.

Na osobní notu hraje i kampaň, jež byla zahájena letos v březnu. Před rizikem rakoviny prsu zde varuje známá herečka Chantal Poullain společně s primářkou Breast Unit Center MUDr. Miroslavou Skovajsovou, Ph. D.

Veškeré informace o onemocnění včetně on-line poradny najdete třeba na internetových stránkách www.bezrakoviny.cz. Výběr poradny či informačního kanálu je na vás; důležité je, abyste se naučily samovyšetřovat.

 Diagnóza rakoviny je pro ženu natolik velkou psychickou zátěží, že ke zvládnutí jejího psychického stavu je často zapotřebí odborné intervence.

Šest jídel, které vám pomohou v boji s rakovinou • VIDEO mojezdravi.cz/iStock.com/ccmixter.org (Soda – Eighteen pieces)

„Při zjištění podezření nebo dokonce potvrzení existence nádoru není na místě propadat panice a pesimismu.

Je vhodné se důkladně vyptat na rozsah, riziko a šance na vyléčení a snažit se maximálně spolupracovat s lékaři, aby léčba proběhla podle plánu a bez zbytečných prodlení. Čím časnější zásah, tím větší je naděje na úspěšné vyléčení.

Při výskytu psychických poruch, které trvají déle než 14 dní, je na místě kontaktovat psychologa nebo psychiatra,“ říká psychiatr MUDr. Ivo Klár z Polikliniky Zelený pruh (www.mediconas.cz).

Jak se s nemocí po psychické stránce co nejlépe vyrovnat

Významnou pomoc postiženým ženám, a to jak v průběhu léčby, tak i po jejím skončení, mohou poskytnout svépomocné organizace sdružující postižené ženy a poskytující poradenství, psychologickou pomoc a případně i skupinovou terapii, jako jsou například Žapka, HELP nebo Amélie – ta je specificky určena mladším ženám postiženým tímto onemocněním. Podrobnější přehled či seznam podobných organizací poskytne specializovaný lékař, který má informace o možnostech v místě vašeho bydliště.

Jistě se mnou budete souhlasit, že větší pozor si na svá prsa dává žena, jejíž maminka či babička rakovinou onemocněly. Chovají se Češky ke svým prsům zodpovědně? V ČR je více než polovina žen (56 %) zodpovědných a chodí pravidelně na screeningovou mamografii.

Stále je však ještě dosti velký počet žen, jež na toto vyšetření z různých důvodů nechodí.

„V Praze je paradoxně velký podíl žen, které na preventivní vyšetření nechodí (49 %), naopak nejzodpovědnější přístup mají ženy na Vysočině (74 %), ve Zlínském, Jihomoravském, Olomouckém, Hradeckém a Plzeňském kraji (okolo 60 %).

Co se týče místa bydliště, myslím si, že ženy z venkova jsou stejně zodpovědné ke screeningovému vyšetření jako ženy z měst. Na naše screeningové pracoviště chodí také dost mladých žen mezi 30. a 40.

rokem věku na preventivní ultrazvukové vyšetření prsů. Myslím si, že tyto ženy jsou ke svému zdraví zodpovědné, a to bez ohledu na místo bydliště,“ uvádí MUDr. Bílková.

Zajímavé:  Přírodní Léčba Nepravidelné Menstruace?

Počty žen, které přišly s pozvánkou od zdravotní pojišťovny, podle jejích slov nejsou příliš vysoké a kolísají s ohledem na regiony.

„Obecně je preventivní vyšetření prsů na mamografickém přístroji hrazeno ze zdravotního pojištění od 45. roku věku, ve dvouletých intervalech, bez omezení horní věkové hranice.

V období 40-45 let jde zpravidla o kombinaci mamografie a ultrazvukového vyšetření a u žen mladších 40 let volíme jako metodu první volby ultrazvukové vyšetření v jednoletých intervalech.

Často je však volen individuální přístup podle doporučení lékaře-mamodiagnostika,“ doplňuje MUDr. Váša.

3 otázky na závěr pro primáře radiodiagnostického oddělení a Mamocentra Ústecké polikliniky EUROCLINICUM MUDr. Petra Vášu:

Za jak dlouhou dobu po odstranění prsu je možné ženě vymodelovat nový?

Existují situace, kdy se takzvaně v jedné době odstraňuje i rekonstruuje nový prs, ale většinou tyto operace probíhají s odstupem 1-2 let; po tuto dobu musí být žena zcela bez příznaků návratu onemocnění. U druhého prsu se často přistupuje k takzvané modelaci kvůli zachování symetrického vzhledu poprsí.

Jaké jsou přínosy preventivního odstranění prsních žláz? Kdy je toto řešení doporučováno a kdy na něj přispívají zdravotní pojišťovny?

K preventivnímu odstranění prsních žláz se přistupuje v případě vysokého rizika onemocnění rakovinou prsů. Zpravidla jde o ženy s geneticky potvrzenou mutací BRCA1/2, u kterých je riziko onemocnění až 85procentní. Zákrok je plně hrazen ze zdravotního pojištění.

Běžnou součástí je i odstranění vaječníků. Je to silně emocionální, ale přesto velmi racionální rozhodnutí, které mnoha ženám zachrání život.

Pokud má žena potvrzenu genovou mutaci BRCA1/2, doporučujeme co nejdříve založit rodinu a potom již neváhat a přistoupit k danému zákroku. 

Jsou vypozorovány rozdíly ve výskytu karcinomu prsu u různých rasových skupin?

Ano, například bělošky jsou tímto onemocněním postiženy více než afroamerické ženy. Naopak u Asiatek a Hispánek je riziko onemocnění rakovinou prsu nejnižší. 

Odborná spolupráce: MUDr. Petr Váša, radiodiagnostické oddělení a Mamocentrum Ústecké polikliniky EUROCLINICUM; MUDr. Alena Bílková,Ph. D., Mammacentrum Zelený pruh; MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph. D., Breast Unit Prague centrum; MUDr. Ivo Klár, psychiatrická ambulance, Poliklinika Zelený pruh

Autor: Markéta Ostřížková

Základní informace o rakovině prsu

  1. Průvodce pacienta
  2. Diagnózy
  3. Rakovina prsu
  4. Rakovina prsu – základní informace

Většinu typů rakovin prsu lze úspěšně léčit, pokud jsou zachyceny včas.

Nejdůležitějším faktorem při rozhodování o tom, jak tuto nemoc nejlépe léčit, je přesná znalost prediktivních faktorů, které pomohou určit léčebný postup indikovaný pro dané onemocnění.

Je pravděpodobnější, že pokud cílíme na konkrétní typ rakoviny, dosáhneme pozitivního efektu léčby. 2,3

Podle přítomnosti receptorů (proteinů), které se vyskytují na povrchu rakovinných buněk, existuje několik typů rakoviny prsu. Tyto receptory hrají důležitou roli při vzniku a vývoji nádoru, protože dávají buňkám signál, aby rostly a dělily se. Léčba je proto navržena tak, aby se zablokovaly ty receptory, které jsou u daného typu rakoviny pozitivní.

  • Karcinom prsu s pozitivitou hormonálních receptorů (HR) HR-pozitivní karcinom prsu je nejčastějším typem rakoviny prsu, představuje až 80 % případů rakovin prsu.4 Rakovina prsu je považována za HR pozitivní, pokud nádorové buňky na svém povrch mají receptory pro hormony estrogen a/nebo progesteron, označují se ER a PR. Jsou to místa na nádorových buňkách, kde se vážou ženské pohlavní hormony, které jsou přítomny v krvi. Ty potom působí na nádorovou buňku jako růstový faktor. Dá se toho využít v léčbě zhoubného nádoru. Pacientkám s karcinomem prsu s pozitivními hormonálními receptory se podávají léky, které ovlivňují tvorbu pohlavních hormonů nebo brání v jejich vazbě na příslušné receptory na povrchu nádorových buněk. Nádorová buňka potom odumře.
     
  • HER2-pozitivní karcinom prsu HER2-pozitivní karcinom prsu představuje přibližně 15 % případů rakoviny prsu.5 Vyznačuje se přítomností nádorových buněk, které produkují v nadměrném množství HER2 protein. Tento typ rakoviny prsu může být mimořádně agresivní. Pokud se neléčí, je spojen s rychlejší progresí onemocnění a horšími šancemi na přežití ve srovnání s HER2-negativním karcinomem prsu. Dnes je k dispozici léčba, která přesně cílí na HER2 receptory a blokuje signály, které způsobují růst a množení rakovinných buněk.
     
  • Triple-negativní karcinom prsu Triple-negativní karcinom prsu (TNBC) představuje přibližně 10–20 % všech případů rakoviny prsu.4 U tohoto typu rakoviny nejsou přítomné ani estrogenové, ani progesteronové receptory, ani se netvoří nadměrné množství HER2 proteinu. Mechanismy vzniku tohoto typu rakoviny jsou tak z velké části neznámé, proto je léčba tohoto karcinomu prsu obzvláště náročná. Pacientky mohou dobře reagovat na chemoterapii, ale celkově jsou možnosti léčby omezené a rakovina má tendenci se vracet.4

Znalost typu rakoviny prsu je velmi důležitá. Některé možnosti léčby, jako je chirurgická léčba a radioterapie mohou být u různých typů rakoviny prsu podobné, ale farmakologická léčba, do níž patří chemoterapie, hormonální terapie a cílené terapie, se bude u jednotlivých typů rakoviny lišit.4

Genová mutace genu BRCA1 a BRCA2

Okolo 5–10 % zhoubných nádorů prsu může vzniknout na základě dědičné dispozice.6 Dnes jsou genetici schopni vyšetřit určité geny a odhalit případnou poruchu jejich funkce. Je známo, že ženy, které zdědily chybu v genu BRCA1 nebo BRCA2, mají mnohonásobně vyšší riziko onemocnění nádorem prsu nebo vaječníku než ostatní populace.6

Pokud si žena najde v prsu bulku nebo jiný neobvyklý útvar, je nutné provést vyšetření, která pomohou objasnit, zda se jedná o zhoubný nádor prsu, či nikoliv. Tato vyšetření zahrnují mamografii, ultrazvuk prsů, případně magnetickou rezonanci a klinické vyšetření lékařem.6

Po stanovení diagnózy lékař sdělí pacientce kromě typu také stádium nemoci. Řekne jí, jak je nádor velký a zda došlo k rozšíření rakoviny po těle do okolních tkání, takzvaným metastázám.

Stádium je důležité z toho důvodu, že pomáhá odborníkům vybrat pro danou pacientku nejlepší možnou léčbu.

Obvykle platí, že čím je rakovina pokročilejší, tím hůře se léčí a tím je její prognóza obvykle horší.7
 

  • Časný karcinom prsu Většina případů rakoviny prsu je diagnostikována v časném stadiu, tedy předtím, než se rakovina rozšíří do okolních tkání. Nádorové onemocnění se omezuje na prsa a/nebo mízní uzliny.2 Pokud je rakovina prsu léčena v tomto časném stádiu, může být potenciálně vyléčitelná.8 Léčebný postup je u časného karcinomu komplexní a může zahrnovat systémovou léčbu před chirurgickým zákrokem i po něm a radioterapii. Cílem léčby je odstranit rakovinné buňky a zabránit jejich návratu.
     
  • Pokročilý karcinom prsu Některým pacientkám je však bohužel rakovina prsu diagnostikována v pokročilém stádiu, u některých z nich může dojít k návratu nebo zhoršení časného onemocnění. U pacientek, u nichž se rakovina rozšířila do dalších částí těla, jako je mozek nebo játra, již bohužel není možné úplné vyléčení. Cílem léčby u těchto žen je co nejvíce prodloužit jejich život a zároveň zmírnit symptomy onemocnění a nežádoucí účinky léčby tak, aby se cítily co možná nejlépe.7

Snížit riziko rakoviny prsu můžete například zdravým životním stylem a pravidelným cvičením.6

Jestliže vám lékař sdělil diagnózu rakoviny prsu, ptejte se a mluvte s ním o moderních diagnostických metodách a o možnostech personalizované zdravotní péče.

1  Estimated number of new cases in 2018, worldwide, females, all ages. International Agency for Research on Cancer. Cancer Today. http://gco.iarc.fr/ (Naposledy navštíveno 18.9.2018) 2  SEER: http://seer.cancer.gov/statfacts/html/breast.html (Naposledy navštíveno srpen 2018) 3  Dawood S, et al. J Clin Oncol 2010;28,1:92-98 4  WebMD: http://www.webmd.com/breast-cancer/breast-cancer-types-er-positive-her2-positive (Naposledy navštíveno srpen 2018) 5  Tesařová. P. Cílená léčba karcinomu prsu; Remedia 2016; 26: 171-179 6  O nádorech prsu. Linkos.cz. https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/nadory-prsu-c50/o-nadorech-prsu/ (Naposledy navštíveno 13. 9. 2018) 7  Treatment of Stage IV (Metastatic) Breast Cancer. Cancer.org. https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/treatment/treatment-of-breast-cancer-by-stage/treatment-of-stage-iv-advanced-breast-cancer.html (Naposledy navštíveno 19.9.2018)

8 . Wolff AC and Davidson NE. Curr Treat Options Oncol 2000; Aug;1(3):210-20

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector